تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مطالب فروردین 1397

 

برگزاری اختتامیه سومین جشنواره استعدادیابی خوانندگی بلوچی درچابهار 


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بلوچستان: اختتامیه سومین جشنواره استعدادیابی خوانندگی بلوچی با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزادچابهار، معاون استاندار و سرپرست فرمانداری شهرستان ویژه چابهار، شهردار واعضای شورای اسلامی شهر، سرپرستان ادارات کل میراث فرهنگی و ورزش و جوانان واهالی فرهنگ وهنر درچابهار برگزار شد.    

سومین جشنواره استعدادیابی موسیقی ویژه خوانندگان بلوچ از دوم فروردین ماه با رقابت 20 خواننده آغاز شد.این جشنواره با همت موسسه فرهنگی، هنری وگردشگری زیمل بلوچستان، فرمانداری، شورای اسلامی شهر و شهرداری و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و میراث فرهنگی و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی چابهار برگزار شده است.

شرکت کنندگان در این جشنواره 10 شب در محل بوستان بهاران دریا بزرگ چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان اجرای برنامه زنده پرداخته اند که در نهایت نفرات برتر با رای داوران و نظر تماشگران انتخاب شدند.


مدیرعامل موسسه فرهنگی، هنری وگردشگری زیمل بلوچستان اظهار داشت: موسیقی غنی بلوچی دارای قدمتی طولانی به اندازه تاریخ، فرهنگ و ادب سیستان و بلوچستان است که می تواند به افزایش شمار مسافران و گردشگران داخلی و خارجی در چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران منجر شود.

آدم بلوچ افزود: هدف اصلی برای برگزاری جشنواره استعدادیابی و اجرای موسیقی بلوچی، معرفی آداب و رسوم و فرهنگ غنی اقوام بلوچ به گردشگران سراسر ایران اسلامی و شناسایی قابلیت های این سبک موسیقی و معرفی خوانندگان جوان و نوپا به جامعه موسیقی کشور است.

وی بیان کرد: تشویق و ترغیب جوانان علاقه مند به موسیقی و یاددهی کلاسیک این هنر از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره است.
وی ادامه داد: در این جشنواره اجرای موسیقی افراد مختلف جداگانه به صورت تک آهنگ و فیلم کوتاه ضبط و در اختیار گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است.وی بیان کرد: استعدادیابی خوانندگان بلوچی و موسیقی های برتر در این جشنواره توسط کمیته داوران و نظر تماشاگران بصورت پیامک انجام شده است.

وی افزود: این جشنواره برای نخستین بار در نوروز سال 1394 در ساحل دریا بزرگ چابهار و سال گذشته ( نوروز 1395) در منطقه آزاد چابهار برگزار شده است.

وی از حمایت های معاون استاندار سیستان و بلوچستان و سرپرست فرمانداری چابهار، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی، صنایع دستی، میراث فرهنگی وگردشگری این شهرستان برای هرچه بهتر برگزار شدن سومین جشنواره استعدادیابی موسیقی بلوچستان قدردانی کرد.


دبیر و برنامه ریز سومین دوره جشنواره موسیقی بلوچی زیمل بلوچستان نیز گفت: بعد از فراخوان عمومی 48 نفر به عنوان خواننده و استعدادجوان از شهرهای مختلف سیستان و بلوچستان در سبک های سنتی، پاپ و رپ در این جشنواره نام نویسی کردند.

توان اله شیرانی افزود: در نهایت 20 نفر توسط هیات داوران براساس انتخاب شعر، فن خوانندگی، نوع آهنگ و ادای کلمات به عنوان برتر انتخاب شدند تا در 10 شب با هم به رقابت بپردازند.

وی ادامه داد: پس از انجام مراحل حذفی در پایان آقایان نعیم علی بلوچ، ناصر ودار و الیاس شکرزهی به عنوان برندگان نهایی این جشنواره به فینال این جشنواره راه پیدا کردند.وی گفت: در رقابت این سه نفر با رای داوران و نظر تماشگران بصورت پیامک آقای نعیم علی بلوچ نفر اول، ناصر ودار نفر دوم و الیاس شکرزهی به عنوان نفر سوم در سومین جشنواره استعدادیابی خوانندگی بلوچی زیمل بلوچستان انتخاب شدند.

وی گفت: با هدف ارتقای کیفیت برنامه ها، هر شب از سیستم صوت، نور و طراحی استیج حرفه ایی و 2 مجری مطرح و توانمند فارسی و بلوچ زبان استفاده خواهد شد.

مذیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار نیز در این جشنواره اظهار داشت: حمایت از موسیقی اصیل بلوچی وظیفه همه مسئولان است و در این باره سازمان منطقه آزاد چابهار برای معرفی فرهنگ، آداب و رسوم بلوچستان از هیچ کوششی دریغ نمی کند.عبدالرحیم کردی افزود: اجرای جشنواره های مختلفی نظیر زیمل می تواند به جذب گردشگر و معرفی موسیقی و آدااب رسوم منطقه بلوچستان کمک نماید.

جلازهی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان وبلوچستان نیز از حمایت مسئولان چابهار برای برگزاری جشنواره های موسیقی قدردانی کرد و افزود: امدیواریم در سال آینده برنامه شاد و متنوعی برای گردشگران ترتیب داده شود.

شهردار چابهار نیز از حضور مسئولان به ویژه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار، و مدیران کل میراث فرهنگی و ورزش وجوانان در اختتامیه جشنواره زیمل در این شهرستان تشکر و قدردانی کرد.

محمدیونس حقانی از کمبود امکانات در جشنواره زیمل از تماشگران و حاضران عذرخواهی کرد و افزود: در سالهای آینده مسائل و مشکلات و کمبودها را با همکاری و همراهی شورای اسلامی شهر جبران خواهیم کرد.
زیمل در زبان بلوچی به معنای موسیقی است.
خبرنگار وگزارشگر: رستم کریمی
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 12 فروردین 1397 توسط رستم کریمی