تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مطالب آذر 1396

 

ثبت 354 شرکت توسط سرمایه گذاران 47 کشور در منطقه آزاد چابهارچابهار- ایرنا- مدیر سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: سرمایه گذاران 47 کشور دنیا 354 شرکت با موضوع بازرگانی، صنعتی، خدماتی، گردشگری و ترانزیت در این منطقه ثبت کرده اند.

شکری بلوچ روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: میزان سرمایه گذاری اظهاری خارجی از سال 1382 تاکنون در سطح منطقه آزاد چابهار 770 میلیون دلار بوده که 53 میلیون دلار آن محقق شده است.
وی افزود: از مجموع 354 شرکت خارجی ثبت شده 164 شرکت سرمایه گذاری مربوط به کشور افغانستان است و کشورهای پاکستان با 61 شرکت، هند با 22 شرکت و چین با 19 شرکت در رده های بعدی از نظر ثبت شرکت در منطقه آزاد چابهار قرار دارند.
وی بیان کرد: 289 شرکت در زمینه بازرگانی، 22 شرکت صنعتی، 30 شرکت خدماتی و چهار شرکت در حوزه ترانزیت فعال هستند.
مدیر سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار گفت: ثبت شرکت در این منطقه به صورت الکترونیکی و در کمترین زمان یعنی 2 روز انجام می شود.
بلوچ گفت: سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای ثبت هرگونه شرکت می توانند به سایت سازمان منطقه آزاد چابهار به نشانی http://www.cfzo.ir قسمت سامانه الکترونیکی ثبت شرکت مراجعه کنند.
وی بیان کرد: سازمان منطقه آزاد چابهار از هرگونه سرمایه گذاری استقبال می کند و از هیچ کوششی برای راهنمایی، همراهی و مشاوره با سرمایه گذاران داخلی و خارجی دریغ نخواهد کرد.
وی گفت: چابهار موقعیت مناسبی برای سرمایه گذاری در زمینه تجارت، بازرگانی، کشاورزی و گردشگری دارد و به عنوان دروازه توسعه محور شرق از آن یاد می شود.
وی به مزیت های اختصاصی منطقه آزاد چابهار برای سرمایه گذاری اشاره کرد و افزود: چابهار با موقعیت جغرافیایی راهبردی در کنار آبراه های بین المللی و نزدیک به خطوط بین الملل کشتیرانی واقع شده و تنها بندر تجاری ایران در خارج از تنگه هرمز است.
وی تصریح کرد: چابهار نقطه اتصال کریدور شرق ایران به آب های آزاد، نزدیک ترین بندر به بازارهای آسیای میانه و افغانستان است و دسترسی آسانی به سوخت های فسیلی، مصالح ساختمانی، مواد معدنی گوناگون در شرق ایران دارد.
وی تسهیلات فروش و اجاره بلند مدت برای سرمایه گذاران خارجی، ارتباط چند وجهی حمل و نقل از طریق هوا، زمین و دریا، واقع شدن در امن ترین و نزدیکترین مسیر به بازارهای جهانی را از دیگر مزیت های سرمایه گذاری در این منطقه عنوان کرد.
مدیر سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار گفت: چابهار فاصله نزدیکی با کشورهای پرجمعیت هند و پاکستان و دسترسی آسان به سرزمین اصلی ایران و منطقه خلیج فارس به عنوان بزرگترین منابع انرژی جهان دارد.
وی بیان کرد: تسهیلات و مزیت های قانونی برای سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهار در نظر گرفته شده که از جمله آنها امکان تملک 100 درصدی سهام شرکت های اتباع خارجی، ضمانت سرمایه گذاری ها بر اساس قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی در ایران و امکان انتقال 100 درصد سرمایه و سود حاصل از فعالیت اشخاص ثبت شده خارجی به خارج از کشور است.
وی معافیت مالیاتی 100 درصدی بر درآمد و دارایی به مدت 20 سال و قابل تمدید، معافیت ورود ماشین آلات و مواد اولیه مصرفی واحدهای تولیدی از عوارض ورودی گمرکی، آزاد بودن صادرات محصولات تولیدی هر منطقه از مقررات عمومی صادرات و واردات و معافیت گمرکی محصولات تولیدی واحدهای صنعتی منطقه برای صدور به سرزمین اصلی به میزان ارزش افزوده در استفاده از مواد اولیه داخلی را از دیگر مزایای سرمایه گذاری در این منطقه عنوان کرد.
مدیر سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: سرمایه گذاران امکان استفاده از نیروی کار خارجی به میزان 10 درصد کل نیروی کار در این منطقه را دارند و سرمایه گذار مجاز به خرده فروشی کالا نیز است.
بلوچ گفت: قوانین و مقررات انعطاف پذیر در زمینه نیروی کار شاغل در منطقه آزاد چابهار وجود دارد و سرمایه گذاران مجاز به تخلیه، بارگیری، ترانزیت و ترانشیپ و معافیت آن از عوارض و حقوق گمرکی به استثنای هزینه های انبار و جابجایی هستند.
وی ادامه داد: قابلیت استفاده از تسهیلات بانکی برای اجرای پروژه های سرمایه گذاری و امکان تاسیس بانک و بیمه داخلی و خارجی یا شعبات آنها در منطقه آزاد چابهار وجود دارد.
وی تصریح کرد: ویزای 6 ماهه برای سرمایه گذاران خارجی با قابلیت تمدید صادر می شود و صدور ویزا در فرودگاه از طریق نمایندگی وزارت امور خارجه نیز قابل انجام است.
وی ارتقاء منطقه آزاد چابهار و تبدیل آن به کانون اصلی حمل و نقل ترانزیت در چارچوب توسعه محور شرق کشور، اتصال به شبکه ریلی، اتصال به شبکه گاز، امکان ساخت صنایع پایین دستی با آغاز بکار صنایع سنگین از جمله پتروشیمی و فولاد و ساخت فرودگاه بین المللی را از فرصت های آینده در بندر و منطقه آزاد چابهار عنوان کرد.
به گزارش ایرنا شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48 هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.
شهر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
3043**43042 خبرنگار: رستم کریمی نژاد **انتشاردهنده: محدثه حیدری گرجی
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 27 آذر 1396 توسط رستم کریمی
آماده سازی زیرساختهای چابهار متناسب با تاکیدات رهبری پیش نمی رود

چابهار- ایرنا- رئیس هیات پارلمانی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: آماده سازی و تکمیل به موقع زیرساختهای دو شهرستان ساحلی و بندری چابهار و کنارک متناسب با تاکیدات و نگاه بلند رهبری مبنی بر آبادسازی و توسعه سواحل مکران پیش نمی رود.

امیر خجسته روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اعضای کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی برای نخستین بار در سفر دو روزه از ظرفیت ها و زیرساخت های چابهار دیدن و مسائل و مشکلات زیرساختی این مناطق بررسی و مرتفع شدن آنها را در مرکز کشور پیگیری می کنند.
وی تصریح کرد: در این سفر از منطقه آزاد تجاری- صنعتی، بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری و ظرفیت های تجاری و گردشگری و ترانزیتی دیدن کرده که در همان نگاه متوجه شدیم چابهار وکنارک مشکلات و فاصله زیادی با توسعه دارند.

وی بیان کرد: فرودگاه فعلی کنارک متناسب با جایگاه چابهار و سواحل مکران نیست و باید هر چه سریعتر فرودگاه بین المللی احداث شود.

وی بیان کرد: چابهار و کنارک با فاصله حدود 45 کیلومتری از یکدیگر نیازمند ساخت بزرگراه هستند و حداقل دوبانده کردن جاده در اسرع وقت برای کاهش بار ترافیکی از نیازهای ضروری است.

وی ادامه داد: راههای منتهی به بندر چابهار برای انتقال کالا و مسافر مناسب با ظرفیت سالانه تخلیه و بارگیری هشت میلیون و 500 هزار تنی بندر شهید بهشتی نیست و نیاز است با مطالعه کارشناسی نسبت به دوبانده کردن راه چابهار- نیکشهر به زاهدان و میلک اقدام فوری انجام شود.

وی با بیان اینکه سکونت 63 درصد از جمعیت شهرستان چابهار در مناطق حاشیه شهر زیبنده نام و جایگاه چابهار و سواحل مکران نیست، خاطرنشان کرد: مسئولان برای برقرسانی و حل مشکلات آب، فضای آموزشی و بهداشتی بیش از 50 هزار نفر ساکن در مناطق حاشیه شهر همت کنند.

وی بر ساماندهی مبلمان شهر چابهار و ایجاد پارک و فضای سبز واماکن اقامتی، تفریحی و پذیرایی برای گردشگران تاکید کرد و گفت: چابهار با توجه به موقعیت و آب وهوای مساعد در تمام فصول سال ظرفیت پذیرای هزاران مسافر و گردشگر را دارد.

نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: منطقه آزاد چابهار بعد از گذشت 24 سال نتوانسته امکانات اولیه زندگی نظیر شبکه آبرسانی، مدرسه و مراکز بهداشتی درمانی مناسب برای تیس تنها روستای محدوده منطقه آزاد ایجاد کند.

خجسته گفت: جای تاسف است بیش از هشت هزار نفر ساکن در روستای تیس چابهار از معابر خاکی برای تردد استفاده کنند و مسئولان ذیربط نتوانند برای ساماندهی و توسعه این روستا به ویژه آسفالت معابر و شبکه آبرسانی اقدامات لازم را انجام دهند.

وی ادامه داد: براساس آمارهایی که در این سفر ارایه شده واقعا متعجب شدیم که 438 روستای چابهار با کمبود شدید آب، مدرسه و خانه های بهداشت مواجه هستند و سرانه فضای آموزشی در چابهار حتی به نصف میانگین کشوری نمی رسد.

وی احداث بیمارستان 540 تختخوابی، ساخت حداقل هزار کلاس درس جدید و استاندارد، برقرسانی به مناطق حاشیه شهر، آماده سازی زیرساخت های اینترنت بازارچه مرز ریمدان، احداث فضاهای ورزشی وبهداشتی، صدور مجوز برای چهار هزار قایق پشت نوبت و تسریع در تکمیل راه آهن چابهار- سرخس را خواستار شد.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی افزود: چابهار باید براساس نگاه بلند مقام معظم رهبری رشد پیدا کند و نباید با مشکلات یادشده مواجه و محروم تر از سایر نقاط استان سیستان وبلوچستان باشد.

وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری بزرگی در فولاد، پتروشیمی و کارگاههای بزرگ و کوچک چابهار انجام شده است، بیان داشت: موانع و مشکلات پیش روی این طرح ها باید برداشته شود تا هر چه سریعتر آماده افتتاح و برای افراد بومی ایجاد اشتغال کنند.

وی ادامه داد: 52 منطقه آزاد در محدوده کشورهای همجوار ایران و آب های اقیانوسی وجود دارد که هر کدام هشت تا 34 درصد رشد اقتصادی ایجاد کرده اند ولی در ایران اینگونه نیست و مناطق آزاد در تامین زیرساخت های خودشان درجا می زنند.

رئیس هیات پارلمانی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قوانین و مقررات در مناطق آزاد دست و پا گیر است و 14 دستگاه اجرایی عضو شورای مناطق آزاد تاکنون برای برداشتن موانع و مشکلات سواحل مکران ورود پیدا نکرده اند.

خجسته گفت: طبق ماده 65 قوانین مناطق آزاد مدیرعامل منطقه آزاد اختیارات زیادی در حوزه هر منطقه و شهرستان دارد که تاکنون مسئولان به آن عمل نمی کنند.

وی با انتقاد از عملکرد مسئولان محلی اظهار داشت: مسئولان محلی می توانند با پیگیرهای مستمر نسبت به حل مشکلات هر منطقه اقدام کنند و درد و رنج مردم را به حداقل برسانند.

3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 27 آذر 1396 توسط رستم کریمی
بهار در زمستان/
               چابهار یا چهار بهار بهترین مقصد برای سفرهای زمستانی
چابهار، همانطور که از نامش پیداست شهری با چهار فصل بهاری در سال؛ اینک که هموطنان مان فصل سرد زمستان را با برف و کولاک و سرما سپری می کنند شهر ساحلی چابهار با داشتن هوایی بهاری آماده استقبال از گردشگران و مسافران زمستانی است تا چند روزی را باشنا در دریا و تفریح سفری به یادماندنی را برای آنان رقم زند.


به گزارش ایرنا، بندر چابهار به سبب قرار گرفتن در نزدیکی منطقه استوایی، از تغییرات دمای اندکی در فصل های مختلف سال برخوردار است و بهترین کرانه اقیانوسی کشور و معتدل ترین هوای جنوب ایران را دارد.
چابهار بهشت گمشده ای در ایران است که زیبایی های طبیعی آن کمتر بین ایرانیان شناخته شده است و جزو بی نظیرترین مناطق گردشگری در ایران و جهان است که گردشگران با سفر به این بندر زیبا و کم نظیر می توانند از بیش از 300 اثر طبیعی و تاریخی دیدن کرده و لذت ببرند.

** شهر بهاری با مردم خونگرم
آراد محمدی یکی از گردشگران اهل شیراز گفت: چابهار در این فصل سرد زمستان بهترین هوای بهاری را دارد و علاوه بر بهره مندی از هوای پاک و آفتابی؛ مردمانی مهربان و مهمان نواز دارد که با برخوردهای گرم و جذاب شان، گردشگران را شیفته و مجذوب این منطقه می کنند.
علی علوی از مهمانان اهل تهران که برای سفری 2 روزه به چابهار آمده است، نیز اظهار داشت: باورم نمی شد که در این فصل سرد سال چابهار هوای مساعدی داشته باشد که حتی بتوان در دریا نیز شنا کرد.
مریم عزیزی نیا اهل یزد نیز گفت: شنیده بودم که چابهار بسیار زیبا و در فصل زمستان هوایی مساعد و بهاری دارد، با خانواده به چابهار سفر کرده ایم تا از هوای پاک و بهاری و زیبایی های کم نظیر آن استفاده کنیم و اکنون که یا این شهر و مردم آن آشنا شدیم دوست دارم هر سال سفری داشته باشم.
محمد رضا مقدم نیز بیان کرد: چابهار برای تفریح و گردش از خیلی شهرهای خارجی بهتر است و اگر مسئولان امکانات زیرساختی را برای آن آماده کنند یکی از بهترین نقاط برای گشت و گذار است.
داوود رجایی که می گفت به اتفاق اعضای خانواده از اصفهان به چابهار آمده است، در وصف این بندر زیبا گفت: تاکنون چند سفر به چابهار داشته ام، پاییز و زمستان این شهر ساحلی آنقدر دلپذیر است که بسیاری از مردم دنیا آرزوی چنین مکانی را دارند.
وی افزود: به نظرم اگر مسئولان دست اندرکار و از همه مهمتر بخش خصوصی در این بندر در زمینه گردشگری، تفریحات ساحلی و دریایی، ایجاد هتل و اقامتگاه شیک و ارزان و حتی گرانقیمت سرمایه گذاری کنند اطمینان دارم که نه تنها هموطنان ما از سراسر کشور بلکه گردشگران اروپایی و آمریکایی را نیز به خود جلب می کند.
هاشم حسامی از استان فارس نیز گفت: ساحل زیبای شنی، ماسه ای و صخره ای چابهار در کمتر شهر ساحلی دیده می شود و از طرفی سرمایه گذاری های کلان ایران و برخی کشورهای خارجی در این بندر آینده ای بسیار روشن و توسعه یافته را نوید می دهد و همین ظرفیت ها و توانمندی ها ایجاب می کند که بخش خصوصی با سرمایه گذاری در حوزه های گردشگری و اقتصادی این شهر ساحلی را به عروس جنوب شرق کشور تبدیل کنند و خود نیز بهترین بهره اقتصادی را ببرند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چابهار در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چابهار به‌ عنوان یکی از مقصدهای اصلی گردشگری در فصل های مختلف سال به ویژه زمستان است.
عبدالحمید بلوچ زاده افزود: همجواری چابهار و کنارک با دریا و آب های اقیانوسی سبب شده تا زمستان که در دیگر نقاط کشور با برف و سرما همراه است در این منطقه هوای معتدل در حد 18 تا 25 درجه داشته باشد.
وی بیان کرد: چابهار پتانسیل های بالایی در زمینه گردشگری دارد و از چهار نمونه ساحل صخره ای، ماسه ای، شنی و مرجانی برخوردار است.
وی ادامه داد: چابهار در فصل زمستان برخلاف سایر نقاط کشور که با برف، کولاک و سرما مواجه هستند، هوای بهاری و مساعدی دارد و بهترین نقطه برای تفریح، گردش و شنا در دریا است.
وی افزود: قلعه پرتغالیها، آرامگاه سید غلامرسول، ساختمان قدیم فرمانداری (موزه محلی)، حسینیه آل رسول، ساختمان های قدیمی گمرک و پست و روستای تیس از جمله آثار تاریخی شهرستان چابهار به شمار می روند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چابهار تصریح کرد: آثار طبیعی این شهرستان نیز شامل ساحل ماسه ای، کوههای مینیاتوری، اسکله های صیادی، تالاب لیپار، درخت انجیر معابد، صخره های مرجانی و غارهای بان مسیتی تیس است.
وی ادامه داد: صنایع دستی شهرستان چابهار شامل سوزن دوزی، سکه دوزی و ساخت انواع هنرهای دستی از محصولات دریایی است که در داخل و خارج از کشور طرفداران خاصی دارد.
وی گفت: مهمترین و معروف ترین صنایع دستی چابهار از صدف ساخته می شود به طوری که بیش از 200 نوع وسایل صدفی و همچنین معرق صدف توسط هنرمندان زن و مرد این منطقه تولید و در بازار به فروش می رسد.
شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48 هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 27 آذر 1396 توسط رستم کریمی