تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مطالب شهریور 1396

 

ساخت نیروگاه 340مگاواتی برق چابهار با سرمایه گذاری 780 میلیارد تومانچابهار- ایرنا - مدیر شهرک پتروشیمی توسعه نگین مَکُّران در چابهار گفت: نیروگاه 340 مگاواتی برق منطقه آزاد چابهار با سرمایه گذاری هفت هزار و 800 میلیارد ریال توسط شرکت مپنا«مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران» در حال ساخت است.

جهانبخش جعفری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: عملیات اجرایی و تجهیز کارگاه این نیروگاه برق از فروردین پارسال آغاز شده و با برنامه ریزی هایی که انجام شده قرار است تا 28 ماه آینده راه اندازی شود.
وی افزود: هم اینک ژنراتورهای این نیروگاه در حال ساخت است که پس از آماده شدن نصب خواهد شد.
وی ادامه داد: خوراک این نیروگاه برق، گاز متان است و برق تولید شده آن برای شهرک پتروشیمی توسعه نگین مکران مورد استفاده قرار می گیرد.
مدیر شهرک پتروشیمی توسعه نگین مَکُّران چابهار تصریح کرد: این شهرستان در آینده به یکی از قطب های مهم صنعتی و پتروشیمی تبدیل خواهد شد و این به معنای متحول شدن اقتصاد و ایجاد هزاران شغل مستقیم و غیر مستقیم است.
جعفری گفت: خط انتقال گاز از ایرانشهر به چابهار توسط شرکت توسعه پتروشیمی نگین مکران با اعتبار110 هزار میلیارد ریال( هزار و 100 میلیارد تومان) و به طول 290 کیلومتر در حال اجراست که هم اینک لوله گذاری 25 کیلومتر آن از ایرانشهر به طرف چابهار به اتمام رسیده است.
وی ادامه داد: از مجموع 290 کیلومتر خط انتقال گاز از ایرانشهر به چابهار 201 کیلومتر لوله 56 اینچ، 44کیلومتر 44 اینچ، 20 کیلومتر 20 اینچ و 25 کیلومتر 16 اینچ است.
وی گفت: پس از رسیدن گاز به چابهار و تامین خوراک مورد نیاز پتروشیمی و صنایع سنگین، نیروگاه برق 340 مگاواتی راه اندازی می شود.
به گزارش ایرنا چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.3043
نوشته شده در تاریخ جمعه 3 شهریور 1396 توسط رستم کریمی
اختصاص 50 میلیارد ریال برای ساخت اسکله جدید تَنگ کنارکچابهار- ایرنا - مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: 50 میلیارد ریال برای ساخت اسکله جدید تنگ کنارک واقع در جنوب استان اختصاص پیدا کرد که بزودی پس از تجهیز کارگاه عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

هدایت الله میرمرادزهی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بندر صیادی تنگ یکی از قدیمی ترین اسکله های صیادی در حوزه شهرستان کنارک است که هم اینک به دلیل تخریب در زمان توفان «گونو» برای پهلوگیری لنج های صیادی قابل استفاده نیست.
به گزارش ایرنا توفان گونو با سرعت حدود 200 کیلومتر در سال 1386 در جنوب سیستان و بلوچستان به وقوع پیوست که هفت شهرستان از جمله چابهار، کنارک، سیب سوران، سرباز و مهرستان را تحت تاثیر بارانهای سیل آسا قرار داد.
وی افزود: مناقصه ساخت اسکله جدید بندر صیادی تنگ در تیرماه امسال بدون تشریفات قانونی انجام شد.
وی بیان کرد: بندر صیادی و گردشگری تنگ در 110 کیلومتری مسیر چابهار- جاسک واقع شده است و یکی از نقاط مهم صیادی و گردشگری سواحل مَکُّران به حساب می آید.
وی گفت: طرح ساخت اسکله جدید بندر صیادی تنگ شامل ساخت اسکله، موج شکن، تاسیسات خشکی، محوطه سازی و لایروبی است که ظرفیت پهلوگیری 50 فروند شناور لنج و 100 فروند قایق را دارد.
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان اظهار داشت: 11 بندر ماهیگیری و جایگاه تخلیه صید شامل بنادر تیس، کنارک، رمین، زرآباد، پزم، چابهار، بریس، گواتر، جد، تنگ و پسابندر در حوزه شهرستانهای چابهار و کنارک برای صید و صیادی فعالند.
میرمرادزهی اظهار داشت: 930 فروند لنج و هزار و 400 فروند قایق صید و صیادی با حدود 24 هزار نفر صیاد دائمی و فصلی در قالب 34 تعاونی صیادی در حوزه اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان فعالیت دارند.
وی افزود: همچنین 107 واحد صنایع شیلاتی در نوار ساحلی وجود دارد.
وی ادامه داد: وجود 29 کارخانه تولید کنسرو ماهی نقش مهمی در بسته بندی و صادرات تن ماهیان درر این منطقه دارند.
به گزارش ایرنا، سیستان وبلوچستان به سبب گستردگی منابع آبی دارای 2 اداره کل شیلات در شمال و جنوب استان است که اداره کل شیلات سیستان مستقر در زابل واقع در شمال استان وظیفه کنترل و حمایت از منابع آبی داخلی و اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آبهای دریای عمان فعال است.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
نوشته شده در تاریخ جمعه 3 شهریور 1396 توسط رستم کریمی
امسال 10میلیون دلار کالا از مرزریمدان چابهار به کشور پاکستان صادر شدچابهار- ایرنا- معاون استاندار سیستان وبلوچستان وفرماندار شهرستان ویژه چابهار گفت: 10میلیون و 618 هزار دلار کالا از ابتدای امسال تا پایان تیرماه از مرز ریمدان این شهرستان به کشور پاکستان صادر شده است.


ایوب درویشی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کالاهای صادر شده شامل انواع مصالح ساختمانی، کاشی، سیمان، مواد غذایی، خرما، نایلون، تره بار و محصولات کشاورزی با مجموع وزن هفت میلیون و 260 هزار و 254 کیلوگرم بوده است.
وی افزود: همچنین از ابتدای امسال تاکنون 522 هزار لیتر سوخت از طریق تعاونی مرزنشینان به کشور پاکستان صادر شده است.
وی تصریح کرد: بازارچه مرزی ریمدان در سال 1387 آغاز بکار کرده است و در سال گذشته (1395) از سوی دولت رسما بعنوان مرز رسمی برای جابجایی کالا و مسافر بین 2 کشور ایران و پاکستان اعلام شده است.
وی گفت: بازارچه ریمدان در فاصله 46 کیلومتری از جاده اصلی چابهار- راسک واقع شده و تا چابهار 120 کیلومتر فاصله دارد.
فرماندار شهرستان ویژه چابهار گفت: انتظار می رود پس از رسمی شدن این مرز مشکلات زیر ساختی آن نظیر فیبر نوری و اینترنت در کوتاه ترین زمان حل شود.
درویشی ادامه داد: با پیگیری های صورت گرفته قرار است تا دو هفته دیگر مشکل اینترنت مرز ریمدان و فیبر نوری مرتفع شود.
وی گفت: اقدامات لازم برای نصب فیبر نوری بطول 53 کیلومتر از جاده اصلی چابهار- راسک سرباز بطرف مرز انجام شده است ولی تاکنون نصب امکانات و تجهیزات بر روی آن انجام نشده به همین سبب برای کارهای گمرکی کاربردی ندارد.
وی بر ساخت یک اتاق برای نصب تجهیزات فیبرنوری واینترنت تاکید کرد و افزود: تاکنون 80 درصد عملیات انتقال خط فیبرنوری به مرز ریمدان انجام شده است و بقیه بزودی انجام می شود.
فرماندار چابهار گفت: بمنظور راه اندازی اداره گمرک نیاز به تکمیل پروژه فیبر نوری و استقرار این اداره با نیروی انسانی مورد نیاز برای ثبت ورود و خروج کالا در مرز ریمدان است.
درویشی بیان کرد: بعد از رسمی شدن مرز ریمدان بخشی از زیرساخت های آن در حال آماده شدن و بزودی تا قبل از پایان سال جاری مشکلات آن بصورت کلی مرتفع می شود و با تکمیل زیرساخت ها کار واردات و صادرات رونق می گیرد.
وی اصلاح شبکه برق خط ریمدان به طول 15 کیلومتر و ساخت پل ریمدان برای سهولت در تردد کامیون ها را از دیگر اقدامات بعد از رسمی شدن مرز ریمدان عنوان کرد.
رئیس بازارچه مرزی ریمدان چابهار نیز اظهار داشت: به دلیل نبود اینترنت هم اینک یک نفر برای رویت کالاهای صادراتی مرز ریمدان از اداره گمرک چابهار روزانه مسیر 240 کیلومتری رفت و برگشت را می پیماید و برای ثبت کالا به مرکز شهرستان چابهار عزیمت و سپس دستور خروج کالا را صادر می کند.
مسعود خاک سفیدی افزود: نیاز است در مرز ریمدان که اکنون بعنوان مرز رسمی شناخته می شود پایانه های مسافری و بار مستقر تا صادرات و واردات کالا و جابجایی مسافر تسهیل شود.
وی ادامه داد: چنانچه فیبر نوری در گمرک ریمدان راه اندازی و تجهیزات لازم برای صادرات کالا نصب شود بسیاری از مشکلات صادر کنندگان مرتفع خواهد شد.
وی گفت: نمایندگی ادارات گمرک، استاندارد، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و دامپزشکی باید در مرز ریمدان مستقر تا کارهای صادرات و واردات به خوبی انجام شود.
وی بیان کرد: هم اینک آب مورد نیاز بازارچه مرزی ریمدان با تانکر سیار تامین می شود و برای رسیدن آب شبانه روزی نیازمند اعتبار و اجرای خط انتقال آب بطول 23 کیلومتر است.
چابهار از طریق مرز ریمدان با کشور پاکستان ارتباط دارد.
نوشته شده در تاریخ جمعه 3 شهریور 1396 توسط رستم کریمی
ترکان: فولاد مَکُّران یکی از بزرگترین پروژه های دولت در چابهار است


چابهار- ایرنا - مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: مجتمع فولاد مَکُّران چابهار واقع در جنوب سیستان و بلوچستان یکی از بزرگترین پروژه های دولت تدبیر و امید است که می تواند اشتغال زیادی را ایجاد و سبب توسعه این منطقه شود.


اکبر ترکان روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از طرح های در حال اجرای منطقه آزاد چابهار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پروژه های مهمی در چابهار در حال اجراست که نوید دهنده توسعه و رشد آینده این منطقه است.
وی بیان کرد: ایجاد اشتغال برای افراد بومی چابهار از اهداف مهم اجرای پروژه های اقتصادی در این منطقه است.
وی از شهرک پتروشیمی توسعه نگین مکران، شهر توریستی تفریحی رویال صدف، کارگاههای توانمند سازی دانشگاه بین المللی و دیگر پروژه های بزرگ و کوچک اشتغالزایی منطقه آزاد چابهار بازدید کرد.
وی تسریع در تکمیل به موقع طرح های در دست اجرا در منطقه آزاد چابهار را خواستار شد و افزود: با اجرای این طرح ها هزاران شغل ایجاد خواهد شد.
وی بر توانمندسازی نیروهای بومی تاکید کرد و گفت: چابهار نقش ملی و بین المللی برای توسعه این منطقه را بر عهده دارد.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در بازدید از روستای تاریخی تیس تسریع در ساماندهی و حل مشکلات این روستا در زمینه آسفالت معابر، آبرسانی، تکمیل طرح هادی، صدور سند مالکیت اراضی، زیباسازی، ایجاد فضای سبز، ساخت فضای آموزشی و بهداشتی را خواستار شد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار نیز به خبرنگار ایرنا گفت: اقدامات خوبی برای ساماندهی روستای تیس در چند ماه اخیر انجام شده است.
عبدالرحیم کردی افزود: منطقه آزاد چابهار از سرمایه گذاری در این منطقه استقبال می کند و پیگیری های لازم را در خصوص تکمیل طرح ها و پروژه های اقتصادی در دست اجرا انجام داده است.
وی بیان کرد: مجتمع فولاد و شهرک پتروشیمی 2 پروژه اشتغالزای در حال اجرا هستند که علاوه بر توسعه منطقه می توانند چندین هزار شغل نیز ایجاد کنند.
وی گفت: چابهار ظرفیت خوبی برای استقرار صنایع و صادرات محصولات پتروشیمی و فولاد دارد که در آینده با راه اندازی پتروشیمی و فولاد حمل و نقل کالا افزایش پیدا می کند.
به گزارش ایرنا، محمد معزالدین معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور مناطق، مهدی بازارگان معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ترکان را در سفر 2 روزه چابهار همراهی می کنند.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.


نوشته شده در تاریخ جمعه 3 شهریور 1396 توسط رستم کریمی
استقبال از تنها دکه مطبوعاتی و 4 کتابخانه چابهار خیلی کمرنگ است


چابهار- ایرنا- رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان چابهار در جنوب سیستان وبلوچستان گفت: استقبال مردم، ادارات دولتی و قشرهای مختلف از تنها دکه مطبوعاتی سطح شهر و چهار کتابخانه عمومی این شهرستان خیلی کمرنگ وناامید کننده است.

محمدامین محمدی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا و تبریک روز خبرنگار اظهار داشت: در شهرستان چابهار تنها یک دکه مطبوعاتی کار توزیع انواع نشریات را بر عهده دارد و همواره از استقبال نکردن مردم این شهر از خرید روزنامه ها و نشریات گلایه مند است.
وی افزود: 2 نفر برای توزیع نشریات اعلام آمادگی کرده اند که مجوز آن در دست بررسی واقدام است.
وی بیان کرد: شهرستان چابهار با وجود اینکه کمترین سرانه فضای کتابخانه ای در استان و حتی کشور را دارد و متاسفانه بیشتر کتاب های موجود در کتابخانه های چابهار قدیمی و متناسب با نیاز علاقه مندان، دانش آموزان، دانشجویان و قشرهای مختلف نیست.
وی بیان کرد: شهرستان راهبردی چابهار هم اینک چهار کتابخانه با 897 مترمربع زیربنا دارد که برای رسیدن به میانگین سرانه کشوری نیازمند ساخت بیش از 20 هزار مترمربع فضای جدید کتابخانه ای است.
وی گفت: بیش از 32 هزار جلد کتاب با 22 هزار عنوان در چهار کتابخانه سطح این شهرستان وجود دارد و حدود سه هزار نفر عضو کتابخانه ها هستند.
وی افزود: سرانه فضای فیزیکی کتابخانه های چابهار کمتر از هفت دهم درصد و سرانه مطالعه مفید در شهرستان چابهار نیز بشدت پایین است.
وی بیان کرد: براساس استاندارد کشوری برای هر 100 نفر باید هشت مترمربع فضای کتابخانه ای وجود داشته باشد.
رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان چابهار نقش خبرنگاران و نشریات محلی و ملی در توسعه چابهار را مهم توصیف کرد و گفت: شهرستان چابهار با توجه به وجود منطقه آزاد و توسعه آن در آینده نیازمند انتشار یک نشریه محلی است.
محمدی بر راه اندازی سایت اینترنتی توسط فرمانداری و سایر ادارات مستقر در شهرستان چابهار تاکید کرد و افزود: همه ادارات دولتی و شرکت ها سایت اینترنتی راه اندازی کنند تا بتوانند این منطقه را معرفی و به جذب سرمایه گذار کمک کنند.
وی گفت: خبرنگاران و فعالان اطلاع رسانی چابهار می توانند در شبکه های اجتماعی تاثیرگذار باشند و روزانه مطالب و رویدادهای مختلف را نشر دهند و به پیشرفت منطقه و حل مشکلات کمک کنند.
وی با بیان اینکه براساس استاندارد کشوری باید برای هر نفر چهار کتاب در هر شهرستان موجود باشد و 35 درصد جمعیت عضو کتابخانه ها باشند، خاطرنشان کرد: سرانه مطالعه مفید، زیربنای کتابخانه های موجود و اعضای کتابخانه ها بسیار کم و در حد پایینی است
نوشته شده در تاریخ جمعه 3 شهریور 1396 توسط رستم کریمی
نیم درصد کالاهای تخلیه شده در بندر شهید کلانتری چابهار متعلق به منطقه آزاد استچابهار- ایرنا- مدیرکل بنادر ودریانوردی سیستان وبلوچستان گفت: تنها نیم درصد کالاهای تخلیه شده در بندر شهیدکلانتری چابهار متعلق به لنج های سنتی و جامعه بازاران و اصناف مستقر در منطقه آزاد است که رقمی بسیار ناچیز و در مجتمع های تجاری منطقه آزاد به فروش می رسد.


 بهروز آقایی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا مجموع کالای حمل شده توسط شناورهای سنتی در طول سال را 80 هزار تن کالا ذکر کرد و افزود: این رقم چهار درصد کل عملیات تخلیه و بارگیری بندر چابهار را شامل می شود.
وی افزود: نیم درصد کالاهای تخلیه و بارگیری شده در بندر شهید کلانتری شامل منسوجات، پوشاک و مواد خوراکی است که در مجتمع های تجاری منطقه آزاد به فروش می رسد.
وی ادامه داد: تمامی بازاریان، کسبه و فعالان اقتصادی عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن هستند و می بایست خواسته های صنفی اعضاء از طریق این اتاق پیگیری شود.
وی ادامه داد: عملیات تخلیه و بارگیری در بنادر از جمله بندر چابهار در صورت آماده بودن صاحب کالا بصورت 24 ساعته انجام خواهد شد و هیچ محدودیتی برای تخلیه کالا در ساعات غیر اداری و ایام تعطیل در بندر وجود ندارد.
مدیرکل بنادر ودریانوردی سیستان وبلوچستان گفت: در صورت مراجعه صاحب کالا و آماده بودن اسناد و مدارک و اخذگواهی های مورد نیاز و مجوزهای لازم، آمادگی تخلیه کالا از طرف بندر بصورت شبانه روزی وجود دارد.
آقایی بیان کرد: بارها مشاهده شده عده ای با مراجعه در ساعات اداری و تخلیه بخشی از کالا، بقیه کالا را در لنج باقی گذاشته و متاسفانه از لنج به عنوان انبار کالای خود استفاده می کنند.
وی ادامه داد: تجهیزات تخلیه و بارگیری در بندر شهید کلانتری چابهار شامل هفت دستگاه جرثقیل محوطه ای با ظرفیت 60 و 25 تن و پنج دستگاه نوار نقاله و همچنین روزانه 120 نفر اپراتور دستگاه و کارگر مشغول ارایه خدمات تخلیه و بارگیری هستند.
وی تصریح کرد: نسبت به حجم کالای تخلیه و بارگیری شده، سرانه نیروی کار و تجهیزات بکار گرفته شده از سرانه بالایی برخوردار است.
وی افزود: با توجه به قوانین منطقه آزاد چابهار و ضرورت حمل کالا به انبارها و مراکز تجاری منطقه آزاد، امکان تخلیه کالا در انبارها و محوطه های بندر وجود ندارد.
وی گفت: در صورت صدور مجوز تخلیه در انبار و محوطه های بندر شهید کلانتری امکان تخلیه روزانه 3 هزار تن کالا در اماکن و محوطه های بندری امکان پذیر بوده و 80 هزار تن کالای سالانه در کوتاه ترین زمان ممکن تخلیه خواهد شد.
وی ادامه داد: بعلت ناهماهنگی جامعه بازاریان و عدم مراجعه به موقع برای تخلیه کالا از لنج ها، تخلیه کالای برخی دیگر از صاحبان کالا که در سطوح پایین تر قرار گرفته امکان پذیر نیست و حتی به دلیل برخی مشکلات و عدم تسویه حساب صاحب کالا با شناور (برخی از اعضای جامعه بازاریان) ناخدای شناور اجازه تخلیه کالا را صادر نمی کند.
مدیرکل بنادر ودریانوردی سیستان وبلوچستان گفت: در صورت اعلام آمادگی منطقه آزاد چابهار و اعضای جامعه بازاریان و وجود فضای انبار کافی در منطقه آزاد، کل بار شناور توسط اپراتور در کوتاهترین زمان تخلیه و به انبارهای مورد نظر انتقال خواهد یافت و هیچگونه نگرانی بابت تخلیه کالا وجود نخواهد داشت.
آقایی بیان کرد: در یک ماهه گذشته بندر شهید کلانتری چابهار با تخلیه سه هزار و 500 تن کالای کیسه ای در روز از کشتی، رکورد جدیدی در تخلیه بار کیسه ای نسبت به سایر بنادر ایران از خود بر جای گذاشته و همچنین، تخلیه 800 تن کالا در روز از یک انبار کشتی، طی هفته گذشته در نوع خود یک رکورد محسوب می شود.
وی افزود: بندر چابهار با تخلیه 12 هزار و 500 TEU کانتینر در چهار ماهه اول سال جاری 111 درصد افزایش در عملیات تخلیه و بارگیری کانتینری نسبت به مدت مشابه سال قبل به ثبت رسانده است.
نوشته شده در تاریخ جمعه 3 شهریور 1396 توسط رستم کریمی
ساماندهی وبرق رسانی به روستای کمب ومناطق حاشیه ای چابهار تسریع شودچابهار - ایرنا - نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی گفت: ساماندهی و برق رسانی به روستای کمب و مناطق حاشیه ای شهر چابهار باید تسریع شود تا مردم بتوانند از امکانات اولیه زندگی بهره گیرند.


عبدالغفور ایران نژاد روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بیش از 51 هزار نفر از جمعیت روستایی و حاشیه ای در مناطق مرادآباد، کمب، میرآباد، جنگلوک، عثمان آباد، رمین، نوک آباد و هوت آباد چابهار از امکانات برق، بهداشت، مدرسه و طرح هادی محروم هستند.
وی افزود: جای تاسف است روستای کمب با جمعیت 23 هزار نفر فاقد برق باشد و مردم، شورای اسلامی و دهیاری با وجود پیگیری و مکاتبات در شهرستان، استان و مرکز کشور به نتیجه مطلوب نرسند.
وی بیان کرد: مردم روستای کمب در انتظار ارائه امکانات اولیه برای گذران زندگی هستند و خواسته ای دور از انتظار ندارند.
وی گفت: از حدود چهار سال قبل سه هزار و 91 پرونده برای خرید انشعاب برق تشکیل و از اهالی روستای کمب هزینه دریافت شده اما تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است.
عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: کار ساماندهی مناطق حاشیه ای چابهار به وزارت راه و شهرسازی واگذار شده است و باید هرچه سریعتر مردم از برق، آب، بهداشت، مدرسه و سند مالکیت زمین بهره مند شوند.
ایران نژاد با قدردانی از پیگیری ها و بازدیدهای مستمر فرماندار چابهار اظهار داشت: دلسوزی های مسئولان می تواند کمک شایانی به توسعه و ساماندهی مناطق محرومی مانند حاشیه شهر چابهار کند.
وی همچنین از پایین بودن شاخص های توسعه انسانی نظیر آب، امکانات ورزشی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و راه مناسب آسفالته انتقاد کرد و گفت: راههای خاکی، کوهستانی و رودخانه ای روستاهای حوزه انتخابیه چابهار، نیکشهر، قصرقند و کنارک به دلیل کمبود و نبود سوخت تا چندین ماه در انتظار رگلاژ و تسطیح هستند.
وی توجه بیشتر اداره راه و شهرسازی به تکمیل پروژه های نیمه تمام راهسازی نظیر مته سنگ - چانف، چاهان - زرآباد، قصرقند - تلنگ، کوچینک - کلچات، تابکتل- هنزم زیردان و آسفالت مناطق مکی بالا، گرگان سرخ کلوت، گو، گوجگ و غلامک را خواستار شد.
وی ساخت مجتمع آبرسانی، آب شیرین کن با ظرفیت یک میلیون مترمکعب از حوزه ساحلی زرآباد تا گواتر، تکمیل طرح های بزرگ نظیر راه آهن چابهار - سرخس، گازرسانی به چابهار، ساخت 200 کیلومتر بزرگراه در حوزه ارتباطی چابهار و کنارک را از ضرورت های این منطقه عنوان کرد.
وی از کاهش تعرفه برق در حوزه قصرقند و نیکشهر قدردانی کرد و افزود: پیگیری مردم، شوراها، دهیاران، معتمدان و روحانیون تغییر تعرفه برق به 9 ماه گرمسیری نوع یک بود که متاسفانه وزارت نیرو هم اینک تعرفه برق را سه ماه گرمسیری نوع 3 اعلام کرده است.
وی گفت: 13 روستای منطقه گرگان نیکشهر سال ها از تلفن، راه روستایی، بهداشت و مدرسه محروم هستند و برای برقراری یک تماس تلفنی با قبول خطرات جانی به بالای کوهها می روند.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
نوشته شده در تاریخ جمعه 3 شهریور 1396 توسط رستم کریمی
سایت پرورش میگو گواتر چابهار برای 1200نفر شغل ایجاد کرده استچابهار - ایرنا - مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: سایت پرورش میگو در منطقه ساحلی گواتر چابهار در جنوب استان برای 400 نفر به صورت مستقیم و 800 نفر غیر مستقیم شغل ایجاد کرده است.

هدایت الله میرمرادزهی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امسال هفت نفر از سرمایه گذاران 26 مزرعه را در گواتر زیر کشت میگو برده اند که پیش بینی می شود نسبت به سال گذشته شاهد برداشت 2 برابری باشیم.
وی افزود: هم اینک حدود 600 هکتار میگو در مناطق مستعد گواتر کشت شده است و از هر هکتار به طور متوسط 2 هزار و 800 کیلوگرم میگو برداشت می شود.
وی بیان کرد: سایت پرورش میگو گواتر با چهار هزار هکتار مساحت، 660 هکتار تاسیسات زیربنایی دارد که به 2 قسمت شمالی و جنوبی تقسیم بندی شده است.
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان ادامه داد: برای قسمت شمالی 107 مزرعه با تیپ 20 هکتاری طراحی شده که هم اینک 92 مزرعه با سطح مفید حدود هزار و 410 هکتار به بهره برداری رسیده است.
وی گفت: همچنین 6 مزرعه 200 هکتاری در قسمت جنوبی طراحی شده که هم اینک سه مزرعه کامل و یک مزرعه تا 50 درصد با سطح مفید 430 هکتار به بهره برداری رسیده است.
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان تصریح کرد: فعالیت در حوزه شیلات و پرورش آبزیان (ماهی و میگو) می تواند علاوه بر سودآوری اشتغال خوبی در چابهار و کنارک ایجاد کند.
میرمرادزهی با بیان اینکه چابهار بهشت آبزی پروری است، خاطرنشان کرد: تاکنون 20 سایت مستعد پرورش میگو با مساحت حدود 42 هزار هکتار در سواحل چابهار و کنارک شناسایی شده است.
وی ادامه داد: هم اینک هزار و 85 هکتار مزارع با زیرساخت های لازم آماده پرورش میگو در منطقه گواتر است.
به گزارش ایرنا حدود 25 هزار صیاد در قالب 34 تعاونی صیادی در آب های ساحلی شهرستان های کنارک و چابهار به وسیله 930 فروند لنج و هزار و 400 فروند قایق مشغول صید و صیادی هستند.
سیستان و بلوچستان به سبب گستردگی منابع آبی دارای 2 اداره کل شیلات در شمال و جنوب استان است که اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان(آبهای داخلی) مستقر در زابل واقع در شمال استان وظیفه کنترل و حمایت از منابع آبی داخلی و اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آبهای دریای عمان فعال است.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.


نوشته شده در تاریخ جمعه 3 شهریور 1396 توسط رستم کریمی
آغاز عملیات سمپاشی مالاریا در 78 روستا و مناطق حاشیه ای چابهارچابهار - ایرنا - مدیر شبکه بهداشت و درمان چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: عملیات سمپاشی مالاریا در 78 روستا و مناطق حاشیه شهر این شهرستان آغاز شد.

ابراهیم جنگی زهی روز شنبه در حاشیه مراسم آغاز عملیات سمپاشی در روستای کمب چابهار به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سمپاشی منازل از امروز به مدت ۸۰۰ روز کاری با ۶۰ کارگر و ۲۷ خودرو انجام می شود.
وی افزود: بیش از ۳۰ پزشک، کارشناس و کاردان، نظارت بر انجام عملیات سمپاشی را بر عهده دارند.
وی بیان کرد: قبل از آغاز فصل انتقال بیماری مالاریا در برخی از شهرستان های سیستان و بلوچستان از جمله چابهار، عملیات سمپاشی در روستاها و حاشیه شهر این شهرستان توسط مرکز بهداشت اجرا می شود تا بعدا با مشکلات دیگری مواجه نشویم.
وی ادامه داد: سم پاشی از جمله برنامه هایی است که برای حذف بیماری مالاریا و کنترل ناقلان مالاریا (پشه آنوفل) در کشور انجام می شود.
مدیر شبکه بهداشت و درمان چابهار تصریح کرد: عملیات سمپاشی 2 نوبت در سال و به مدت حداقل ۱۵ و حداکثر ۲۵ روز انجام می شود.
وی افزود: سایر برنامه های حذف بیماری مالاریا هر ساله انجام می شود.
جنگی زهی از دیگر برنامه های مرکز بهداشت چابهار در این رابطه را لاروکشی، توزیع پشه بند آغشته به سم، آموزش های مردمی و مه پاشی مراقبت اکتیو بیماری عنوان کرد.
وی بیان کرد: کشف موارد مثبت مالاریا و درمان آن در کوتاهترین زمان ممکن، کنترل ورودی مرز و انجام آزمایش مالاریا در نقطه صفر مرزی و راه اندازی کانکس مخصوص آزمایش لام خون مالاریا به صورت رایگان در ورودی بیمارستان امام علی (ع) انجام می شود.
وی برگزاری کمپین های مراقبت و بیماریابی مالاریا حداقل 2 نوبت در سال را از دیگر برنامه های حذف مالاریا توسط مرکز بهداشت چابهار و واحد بیماری ها عنوان کرد.
به گزارش ایرنا شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
نوشته شده در تاریخ جمعه 3 شهریور 1396 توسط رستم کریمی
چابهار نیازمند راه اندازی مراکز ترک اعتیاد ماده 16 استچابهار- ایرنا - رئیس اداره بهزیستی چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: این شهرستان راهبردی و مهاجر پذیر برای کاهش آسیب های اجتماعی در منطقه نیازمند راه اندازی مراکز ترک اعتیاد ماده 16 دولتی ویژه زنان و مردان است.

حسن تاوانه روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: راه اندازی مراکز یا کمپ های ترک اعتیاد ماده ۱۶ دولتی یکی از ضرورت های اجتناب ناپذیر شهرستان چابهار است تا افراد بی بضاعت بتوانند از خدمات این مراکز به صورت رایگان استفاده کنند.
وی بکارگیری افراد پاک شده در کارگاههای تولیدی، کارگری، خدماتی و صنعتی را یکی از مهمترین اولویت های بهزیستی در شهرستان چابهارعنوان کرد.
وی راه اندازی پایگاههای سلامت اجتماعی، تامین هزینه ترک اعتیاد افراد نیازمند، حمایت مالی از سرپناه شبانه مردان و زنان، ایجاد 9 پایگاه سلامت جدید در محلات و تامین اعتبار آن، پرداخت تسهیلات کم بهره با حق بیمه ازسوی بهزیستی به کارفرمایان در قبال اشتغال افراد معتاد بازپروری شده و راه اندازی چهار مرکز سرپناه شبانه دولتی را از دیگر نیازهای مهم اداره بهزیستی چابهارعنوان کرد.
وی تصریح کرد: هم اینک 630 معلول تحت حمایت اداره بهزیستی چابهار قرار دارند که علاوه بر اینها سه هزار و 215 معلول دیگر نیز در صف انتظار و پشت نوبت دریافت مستمری هستند.
رئیس اداره بهزیستی چابهار گفت: همچنین 386 نفر در بخش امور اجتماعی زیر پوشش و هزار و 37 نفر نیز پشت نوبت برای حمایت در این بخش هستند.
تاوانه برای زیر پوشش قرار دادن چهار هزار و 252 معلول و افراد واجد شرایط در بخش امور اجتماعی تاکید کرد.
وی با بیان اینکه 35 مهد کودک روستایی و هشت مهد کودک شهری در چابهار راه اندازی شده و هزار و200کودک در آنها پذیرش شده اند، خاطرنشان کرد: این شهرستان نیازمند راه اندازی بیش از 300 مهد کودک در مناطق روستایی و شهری است تا کودکان بتوانند آموزش های قبل از رفتن به مدرسه را فرا گیرند.
وی راه اندازی سرپناه برای کارتن خوابهای زن و مرد، ترک اعتیاد معتادان به مواد مخدر، راه اندازی اورژانس و پایگاههای اجتماعی را از جمله کارهای ارزشمند بهزیستی در چابهار عنوان کرد.
وی گفت: فقط محیط سه اداره دولتی شهرستان چابهار برای تردد معلولان مناسب سازی شده و در بقیه ادارات معلولان با مشکل جدی برای رفت و آمد مواجه هستند.
به گزارش ایرنا شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
نوشته شده در تاریخ جمعه 3 شهریور 1396 توسط رستم کریمی
آماده سازی بندر چابهار برای پهلوگیری کشتی های کانتینری لاینر و فله برچابهار- ایرنا- پیشرفت 92 درصدی اسکله ها و 30 هکتار محوطه ترمینال کانتینری و نصب جرثقیل هاو تجهیزات بندری مدرن در بندر چابهار سیستان و بلوچستان، ظرفیت و توانایی پهلودهی و تخلیه و بارگیری کشتی های کانتینری لاینر و فله بر با ظرفیت 120 هزار تن را در این بندر فراهم کرده است.


به گزارش ایرنا، طرح توسعه بندر شهید بهشتی با پیروی از منویات مقام معظم رهبری در خصوص توسعه سواحل مکران و محور شرق و با تاکید بر لزوم تکمیل زیرساختهای لازم برای توسعه بندر چابهار به عنوان مهمترین گام، طرح توسعه بندر شهید بهشتی با رویکرد توسعه پایدار اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی، با ظرفیت 83 میلیون تن در پنج مرحله (فاز) برنامه ریزی که مرحله نخست آن با ظرفیت 6 میلیون تن از سال 1385 آغاز شده و هم اکنون با پیشرفت فیزیکی خوبی در حال اجراست.
در بندر چابهار بیش از 940 میلیون دلار سرمایه گذاری شده است که پس از تکمیل زیرساخت ها و پسکرانه به قطب تجارت و اقتصاد منطقه تبدیل خواهد شد.
جابجایی و پایش بیش از 32 هزار کلنی مرجان در راستای توسعه زیست محیطی پایدار به میزان 100 درصد و اجرای عملیات لایروبی معادل 15 میلیون متر مکعب (بالغ بر 94 درصد کل لایروبی) انجام شده است.
اجرای موج شکن و دایک های سنگی پیرامونی آن با استفاده از سه میلیون متر مکعب عملیات سنگی با پیشرفت 100 درصد و استحصال اراضی به مساحت 203 هکتار با پیشرفت 100 درصد انجام شده است.
هم اینک تجهیزات خوبی خریداری و در بندر شهید بهشتی نصب شده است که شامل پنج دستگاه جرثقیل ساحلی، چهار دستگاه جرثقیل محوطه ای، ریچ استاکر، امپتی کانتینر هندلر، 2 دستگاه مکنده غلات، لیفتراک سنگین، نیروگاه برق 25 مگا وات و سیلوی مکانیزه غلات با ظرفیت 100 هزار تن است.

مدیرکل بنادر ودریانوردی سیستان وبلوچستان روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: 2 پست اسکله کانتینری به طول 720 متر و آبخور 16 متر احداث و 31 هکتار پسکرانه محوطه با پیشرفت 92 درصد انجام شده است.
بهروز آقایی افزود: ساخت سه پست اسکله چند منظوره به طول 684 متر و آبخور 16 و 14 متر و 33 هکتار پسکرانه محوطه، خرید، انتقال و نصب 9 دستگاه جرثقیل استراتژیک ساحلی و محوطه ای بندری با پیشرفت100 درصد و هزینه 20 میلیون دلار، خرید 13 دستگاه تجهیزات بندری مکمل در شرف انتقال، شامل ریچ استاکر، امتی کانتینر هندلر و ترانستینر با 100 درصد از دیگر اقدامات در توسعه بندر شهید بهشتی چابهار است.
وی به شرایط و ظرفیت کالا وتعداد اسکله ها در بندر شهید بهشتی چابهار اشاره کرد و گفت: بعد از تکمیل فاز نخست ظرفیت تخلیه وبارگیری به هشت میلیون و 500 هزار تن خواهد رسید که شامل 740 هزار کانتینر (TEU)، یک میلیون و 670 هزار تن کالای عمومی و سه میلیون تن کالای فله مابع است.
وی تصریح کرد: سه اسکله مربوط به تخلیه و بارگیری کالای کانتینری، 11 اسکله کالای عمومی فله و یک اسکله مربوط به کالای مایع است.
نوشته شده در تاریخ جمعه 3 شهریور 1396 توسط رستم کریمی
بندر راهبردی چابهار از قطب های مهم صادرات مواد معدنی شرق کشور است


چابهار- ایرنا - رئیس امور بین الملل انجمن سنگ آهن ایران گفت: با اقدامات انجام شده و توسعه بندر راهبردی چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان، این بندر از قطب های مهم برای صادرات انواع مواد معدنی در شرق کشور است.

کیوان جعفری طهرانی روز شنبه در حاشیه بازدید شماری از تولید کنندگان و صادرکنندگان فولاد و سنگ آهن از طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این بندر آمادگی لازم برای بارگیری سنگ آهن و سایر مواد معدنی به ویژه برای معادن شرق و شمال شرق کشور را دارد.
وی بیان کرد: بندر چابهار جرثقیل های ساحلی جدید و گراپ ١۵ متر مکعبی دارد که در نوع خود جدیدترین تجهیزات موجود در بنادر کشور است.
وی ادامه داد: بندر شهید بهشتی چابهار ظرفیت بارگیری روزانه حداقل ۱۰ تا ۱۲ هزار تن سنگ آهن در روز را دارد.
رئیس امور بین الملل انجمن سنگ آهن ایران گفت: بندر چابهار می تواند جایگزین مناسبی برای بندر گوادر پاکستان به منظور دسترسی افغانستان به دریای آزاد شود.
جعفری طهرانی اظهار داشت: بندر چابهار می تواند نقش بسزایی در صادرات سنگ آهن و محصولات بالادستی چرخه فولاد به سایر بنادر همجوار و کشورهای منطقه ایفا کند.
وی گفت: در پنج سال گذشته بارها خبرهای خوبی در مورد اشتیاق کشورهای هند و افغانستان برای سرمایه گذاری و توسعه بندر چابهار شنیده شده که نوید بخش توسعه این منطقه است.
وی تصریح کرد: در حال حاضر اسکله پنج بندر شهید بهشتی چابهار با در اختیار داشتن آبخور منفی 16متر و دیوار پهلوگیری ١٨۵ متر با 2 دولفین ۴٠ متری در مجموع ٢۶۵ متر دیوار پهلوگیری دارد که برای پهلوگیری کشتی های پاناماکس ۸۰ هزار تنی به طول ٢٢٠ متر مناسب است.
وی با اشاره به سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندر چابهار افزود: سرمایه گذار طرح توسعه ترمینال صادرات مواد معدنی بندر شهید بهشتی چابهار در صدد است تا در مدت کمتر از ٢ سال و با سرمایه گذاری افزون بر 2 هزار و850 میلیون ریال، ظرفیت بارگیری روزانه در این بندر را به بالای ٣٠ هزار تن در روز برساند.
شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48 هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
نوشته شده در تاریخ جمعه 3 شهریور 1396 توسط رستم کریمی
فصل تخمگذاری لاک پشت های دریایی سبز در سواحل مَکُّران آغاز شدچابهار- ایرنا- لاک پشت های دریایی سبز با آغاز فصل تخمگذاری به سواحل مَکُّران محدوده آب های ساحلی لیپار چابهار وارد شدند.

به گزارش ایرنا، فصل تخمگذاری لاک پشت های دریایی سبز نسبت به لاک پشت منقار عقابی در سواحل کشور متفاوت بوده و تخمگذاری این نوع لاک پشت دریایی اغلب در سواحل چابهار و کنارک استان سیستان و بلوچستان بسته به شرایط اقلیمی معمولاً از اواسط تابستان شروع شده و تا اواخر پاییز ادامه دارد.
استان سیستان و بلوچستان دارای سواحل ماسه ای متعدد و مستعدی (بافت مناسب و شیب ملایم) برای تخمگذاری این موجودات عظیم از خلیج گواتر تا کَرَتی است.
هم اینک فعالیت لانه گزینی و تخمگذاری لاک پشت های دریایی سبز در سواحل لیپار چابهار آغاز شده و ضروری است جوامع محلی و اداره حفاظت محیط زیست با حساسیت خاصی مراقبت از آنها را با گشت زنی و کنترل لازم در محدوده تخمگذاری لاک پشت ها انجام دهند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان چابهار روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هفت گونه لاک پشت دریایی در آبهای گرمسیری خلیج فارس و دریای عمان زیست می کنند.
اشرفعلی حسینی افزود: اغلب لاک پشت های سبز و بعضاً لاک پشت منقار عقابی بیشتر مراحل زندگی خود شامل تولید مثل (جفت گیری و تخمگذاری) و تغذیه را در مناطق ساحلی دریای عمان به ویژه شهرستان چابهار سپری می کنند.
وی گفت: انجام برنامه های پایش و حفاظت لاک پشت ها در سواحل پراکنده و باز و خطی این منطقه تا حدودی دشوارتر از سواحل جزایر است و نیاز به نیروی انسانی بیشتر برای پایش همزمان این نوع سواحل در طول فصل تخمگذاری لاک پشت ها دارد.
وی ادامه داد: حفاظت از سایت های تخمگذاری این گونه ارزشمند دریایی در این نوع سواحل نیاز بیشتری به انجام اقدامات مدیریتی و آموزشی نسبت به سواحل جزیره ای دارد.
وی خاطرنشان کرد: همه ساله در این فصل بطور مستمر پایش شبانه روزی و اجرای برنامه های حفاظتی در مناطق تخمگذاری لاک پشت دریایی سواحل چابهار توسط کارشناسان محیط زیست دریایی چابهار با همکاری جوامع محلی انجام می شود.
وی بیان کرد: هم اینک به دلیل کمبود نیروی انسانی و تامین نشدن اعتبار لازم، انجام عملیات پایش بصورت کامل در تمامی مناطق تخمگذاری این آبزیان در معرض انقراض انجام نمی شود.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان چابهار گفت: جمعیت قابل توجهی از لاک پشت های سبز در محدوده آبهای ایران زیست می کنند اما زاد آوری این گونه دوزیستان خزنده در سواحل ایران اغلب در سواحل شهرستان های چابهار و کنارک اتفاق می افتد.
چابهار و کنارک به عنوان تنها بنادر اقیانوسی ایران اسلامی در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان قرار دارند.
نوشته شده در تاریخ جمعه 3 شهریور 1396 توسط رستم کریمی
سرمایه گذاری 39 میلیون یورویی برای راه اندازی کارخانه سنگ در چابهارچابهار- ایرنا - کلنگ ساخت کارخانه تولیدی انواع سنگ ساختمانی با سرمایه گذاری 39 میلیون یورویی شرکت«تجارت تات مکران» و کمپانی 'simec' کشور ایتالیا در منطقه آزاد چابهار واقع در جنوب سیستان و بلوچستان به زمین زده شد.


مدیرعامل شرکت تجارت تات مَکُّران روز چهارشنبه در حاشیه آیین کلنگ زنی کارخانه تولید انواع سنگ، در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این کارخانه با 2 خط تولید گرانیت و مرمریت در زمینی به مساحت 9 هکتار، زیربنای 30 هزار مترمربع سوله و انبار مسقف، هفت هزار مترمربع ساختمان و تجهیزات جانبی راه اندازی خواهد شد.
سپنتا دانشمند افزود: فاینانس کننده ( تامین منابع مالی طرح های تولیدی توسط موسسات مالی نظیر بانک هاست) این کارخانه شرکت ساچه ایتالیا است و در مدت 24 ماه این کارخانه به مرحله تولید و راه اندازی می رسد.
وی با بیان اینکه با راه اندازی فاز نخست این کارخانه زمینه اشتغال 125 نفر به صورت مستقیم و 250 نفر به صورت غیر مستقیم فراهم خواهد شد، خاطرنشان کرد: بعد از راه اندازی کامل برای بیش از 200 نفر به صوت مستقیم شغل ایجاد خواهد شد.
وی ادامه داد: این کارخانه با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون مترمربع سنگ با هدف بازارهای صادراتی به کشورهای حوزه خلیج فارس، کشورهای آسیای میانه، روسیه، حاشیه اقیانوس هند و اروپا آغاز به کار می کند.
مدیرعامل شرکت تجارت تات مَکُّران تصریح کرد: این کارخانه با تکنولوژی سال 2016 و با استفاده از ماشین آلات روز دنیا به ارزش 20 میلیون یورو فاینانس در محدوده منطقه آزاد چابهار ساخته می شود.
دانشمند افزود: چهار اره برش در قسمت سنگ مرمریت و2 ماشین سیم برش در قسمت تولید سنگ های گرانیت استفاده خواهد شد.
وی افزود: مواد اولیه کارخانه تولید سنگ ساختمانی از تولید داخل و کشورهای هند، برزیل و اسپانیا تامین می شود.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: حدود سه هزار شرکت سرمایه گذاری در این سازمان به ثبت رسیده که نقش مهمی در توسعه و ایجاد اشتغال دارند.
عبدالرحیم کردی افزود: هیات مدیره و مدیران سازمان منطقه آزاد از هرگونه سرمایه گذاری در این منطقه استقبال می کنند و نهایت همکاری را با فعالان اقتصادی و صاحبان شرکت ها خواهند داشت.
وی گفت: منطقه آزاد چابهار در 9 پیکره در سال 1373 با مصوبه مجلس شورای اسلامی همزمان با کیش و قشم در زمینی به مساحت 14 هزار هکتار فعالیت خود را آغاز کرده است.
به گزارش ایرنا، کلنگ زنی کارخانه تولیدی انواع سنگ ساختمانی با حضور آیت الله عباسعلی سلیمانی نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار، محمد اسلامی معاون وزیر دفاع، ایرج تاج الدین رئیس دبیر خانه توسعه سواحل مکران انجام شد.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.

نوشته شده در تاریخ جمعه 3 شهریور 1396 توسط رستم کریمی
چابهار نقش مهمی درتوسعه منطقه واشتغالزایی مردم سیستان وبلوچستان دارد


چابهار- ایرنا - نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: منطقه آزاد و بنادر تجاری، صیادی و گردشگری و طرح های بزرگی همچون پترشیمی و فولاد در چابهار نقش مهمی در توسعه منطقه و اشتغالزایی مردم استان دارد.

به گزارش ایرنا، آیت الله عباسعلی سلیمانی در حاشیه بازدید از طرح های اقتصادی و اشتغالزایی سازمان منطقه آزاد چابهار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چابهار در مسیر توسعه قرار دارد و با تکمیل زیرساخت ها نقش مهمی در ایجاد اشتغال و توسعه سیستان و بلوچستان ایفا می کند.
نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری افزود: چابهار با داشتن منطقه آزاد تجاری - صنعتی و 2 بندر شهید بهشتی و کلانتری تاثیر زیادی در ترانزیت، تجارت و تحول اقتصادی منطقه دارد.
امام جمعه زاهدان بیان کرد: جای خوشحالی است که سازمان منطقه آزاد چابهار با راه اندازی کارگاههای تولیدی سبب اشتغال افراد بومی این منطقه شده و توجه ویژه ای به اشتغال زنان دارد.
نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استانهای سیستان و بلوچستان و کرمان گفت: امنیت سرمایه گذاری در چابهار وجود دارد و این سبب شده تا نگاه سرمایه گذاران داخلی و خارجی به این منطقه معطوف شود.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اولویت نخست این سازمان رونق تولید و فعالیت های اشتغالزایی افراد بومی برای توسعه همه جانبه این منطقه محروم است.
عبدالرحیم کردی افزود: اشتغال زیادی برای زنان سرپرست خانوار در دوخت کیسه های برنج در سازمان منطقه آزاد چابهار ایجاد شده است.
به گزارش ایرنا، آیت الله عباسعلی سلیمانی نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان به همراه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار از طرح های در دست اجرا شامل پتروشیمی، فولاد و پروژه تفریحی و توریستی رویال صدف چابهار بازدید کرد.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.


نوشته شده در تاریخ جمعه 3 شهریور 1396 توسط رستم کریمی
برداشت میگو از 26 مزرعه در گواتر چابهار آغاز شد


چابهار- ایرنا - مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: کار برداشت میگو از 26 مزرعه پرورش میگو در اراضی حاصلخیز و مستعد گواتر چابهار آغاز شد.
هدایت الله میرمرادزهی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: به طور متوسط از هر هکتار اراضی پرورش میگو بیش از سه تن برداشت می شود.
وی افزود: 20 سایت مستعد پرورش میگو با مساحت حدود 42 هزار هکتار در سواحل چابهار و کنارک شناسایی شده است.
وی ادامه داد: هم اینک هزار و 85 هکتار مزارع با زیرساخت های لازم آماده پرورش میگو در منطقه گواتر است.
وی بیان کرد: پیش بینی می شود از 26 مزرعه کشت شده تا پایان شهریورماه امسال بیش از 12 هزار تن میگو از نوع وانامی برداشت و روانه بازار داخلی و خارجی شود.
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: امسال 82 میلیون و 890 هزار قطعه لارو در 26 مزرعه، 372 استخر و 406 هکتار از این محدوده رها سازی شده است.
میرمرادزهی اظهار داشت: منطقه گواتر با ساحلی پاکیزه و بدور از آلودگی های صنعتی و شهری بهترین مکان برای پرورش میگو است.
وی با بیان اینکه چابهار به دلیل نزدیکی به خط استوا نسبتا گرم و مرطوب است خاطر نشان کرد: درجه حرارت سواحل این شهرستان در هشت ماه از سال مناسب برای پرورش میگو است که این امر سبب شده تا کارشناسان این منطقه را به بهشت آبزی پروی تشبیه کنند.
وی بیان کرد: هر هکتار مزارع پرورش میگو به صورت مستقیم برای حدود 2 نفر شغل ایجاد می کند.
وی تصریح کرد: سایت پرورش میگو گواتر با چهار هزار هکتار مساحت 660 هکتار تاسیسات زیربنایی دارد که به 2 فاز شمالی و جنوبی تقسیم بندی شده است.
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: فاز شمالی 107 مزرعه با تیپ 20 هکتاری طراحی شده که هم اینک 92 مزرعه با سطح مفید حدود هزار و 410 هکتار به بهره برداری رسیده است.
میرمرادزهی اظهار داشت: 6 مزرعه 200 هکتاری در فاز جنوبی نیز طراحی شده که هم اینک سه مزرعه کامل و یک مزرعه تا 50 درصد با سطح مفید 430 هکتار به بهره برداری رسیده است.
وی با بیان اینکه تمامی زیرساخت ها برای سرمایه گذاری در بخش پرورش میگو در سایت گواتر چابهار فراهم شده است خاطرنشان کرد: 47 کیلومتر جاده دسترسی آسفالته، 19 کیلومتر دایک حفاظتی به ارتفاع بیش از پنج متر، 33 کیلومتر کانال آبرسانی، 39 کیلومتر کانال زهکش و 50 کیلومتر شبکه برق در سایت گواتر تا کنون اجرا شده است.
وی افزود: در سال گذشته افزون بر 570 تن محصول از مزارع پرورش میگو در منطقه گواتر چابهار برداشت شده است.
به گزارش ایرنا حدود 25 هزار صیاد در قالب 34 تعاونی صیادی در آب های ساحلی شهرستانهای کنارک و چابهار به وسیله 930 فروند لنج و هزار و 400 فروند قایق مشغول صید و صیادی هستند.
سیستان و بلوچستان به سبب گستردگی منابع آبی دارای 2 اداره کل شیلات در شمال و جنوب استان است که اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان(آبهای داخلی) مستقر در زابل واقع در شمال استان وظیفه کنترل و حمایت از منابع آبی داخلی و اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آبهای دریای عمان فعال است.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.

نوشته شده در تاریخ جمعه 3 شهریور 1396 توسط رستم کریمی
عملیات ساخت فرودگاه بین المللی چابهار امسال آغاز می شودچابهار- ایرنا- استاندار سیستان وبلوچستان گفت: با اقدامات و پیگیریهای انجام شده تا قبل از پایان سال جاری کلنگ آغاز عملیات ساخت فرودگاه بین المللی چابهار به زمین زده خواهد شد تا یکی از نیازهای مهم چابهار در زمینه جابجایی آسان مسافر محقق شود.

علی اوسط هاشمی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای ساخت فرودگاه بین المللی چابهار 2 هزار و 850 هکتار زمین جانمایی و تعیین شده است.
وی افزود: فرودگاه بین المللی یکی از نیازهای اساسی شهرستان راهبردی چابهار است که مجوز ساخت آن صادر و مقدمات کار واگذاری اراضی و تبدیل به سند مالکیت توسط شرکت فرودگاههای کشور در حال انجام است.
وی بیان کرد: چابهار با تکمیل طرح توسعه بندر، راه آهن چابهار- زاهدان- سرخس، انتقال گاز از ایرانشهر به چابهار و توسعه زیرساخت ها متحول خواهد شد و انقلابی در حوزه اشتغال و توسعه منطقه شرق کشور بوجود خواهد آمد.
وی ادامه داد: حل مشکلات چابهار در حوزه آب، حاشیه نشینی و آموزشی در دستور کار است و با اعتبارات لازم مشکلات آب در شهر و روستاهای چابهار مرتفع خواهد شد.
استاندار سیستان وبلوچستان گفت: مسوولان باید با نگاه بلند و ملی به توسعه چابهار فکر کنند و برنامه ها را پیش ببرند.
وی بر استفاده از ظرفیت دریا و شیلات، کشاورزی، انتقال آب دریا به روستاها و شهر چابهار، تکمیل طرح های نیمه تمام مجتمع آبرسانی در حوزه شهرستان چابهار، ایجاد مناطق تفریحی و گردشگری و تامین امکانات و زیرساخت ها برای خدمات بهتر در ساحل مَکُّران تاکید کرد.
علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان دیروز/شنبه/ با هدف شرکت در نشست مدیران اقتصادی بندر چابهار و معرفی فرماندار جدید چابهار به این شهرستان سفر کرده است.
شهرستان چابهار بر اساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
نوشته شده در تاریخ جمعه 3 شهریور 1396 توسط رستم کریمی

21دستگاه ترانس برق برای رفع افت ولتاژ در بخش تلنگ قصرقند نصب شد

چابهار- ایرنا - مدیر اداره برق دشتیاری و پلان چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: 21 دستگاه ترانس برق برای رفع افت ولتاژ و کاهش تلفات برق در 17 روستای بخش تلنگ شهرستان قصرقند نصب شده است.

وحید غلامیان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای رفع افت ولتاژ برق، اجرای سه کیلومتر شبکه فشار متوسط و چهار کیلومتر شبکه فشار ضعیف 12 میلیارد ریال هزینه شده است.


وی افزود: یکی از اهداف اداره برق در شهرستان چابهار بهره مندی مشترکان برق روستایی در بخش های دشتیاری، پلان و تلنگ از برق مطمئن در فصل تابستان است.
وی بیان کرد: تاکنون در روستاهای نالود، توکدان، شیرمحمد بازار، لالوبازار، بوندی، کوتیرو، مچی، جدگال آباد، دنسرتلنگ، ماندیرو، وددو، دک تلنگ، جت بازار دیرمان، چب، گتیوان، چرک و سنی بازار از توابع بخش تلنگ چابهار ترانس جدید نصب و نسبت به رفع افت ولتاژ این مناطق اقدام شده است.

وی ادامه داد: بسیاری ازمشکلات افت ولتاژ و قطعی برق به دلیل وجود انشعاب های غیر مجاز برق در سطح روستاهاست.

وی اضافه کرد: برای رفع افت ولتاژ برق نیاز است تا مردم انشعاب های غیر قانونی خود را قطع کنند.

مدیراداره برق دشتیاری و پلان چابهار گفت: توسعه شبکه برق در بخش های تلنگ، دشتیاری و پلان یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

غلامیان اظهار داشت: امور برق نگور چهار بخش دشتیاری، پلان، قسمتی از بخش مرکزی چابهار و تلنگ قصرقند را زیر پوشش دارد که در مجموع ۵۰۰ پارچه روستا را خدمات رسانی می کند.


وی افزود: حجم تاسیسات برق این منطقه شامل هزار و 200 کیلومتر خط فشار متوسط ، ۵۲۰ کیلومتر خط فشار ضعیف وهزار و 100 دستگاه ترانس برق است.
وی اظهار داشت: امور برق نگور همچنین دارای 27 هزار و 700 مشترک برق است که از این تعداد 23 هزار و 535 اشتراک، خانگی هستند.

به گزارش ایرنا نگور مرکز بخش دشتیاری از توابع شهرستان چابهار و از شهرهای مرزی نزدیک کشور پاکستان است.

شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48 هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.

چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.

نوشته شده در تاریخ جمعه 3 شهریور 1396 توسط رستم کریمی