تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مطالب تیر 1396

 

روستای تاریخی کشیک با تمدنی 4700 ساله در نیکشهر

http://img8.irna.ir/1396/13960428/82603290/82603290-71751976.jpg

چابهار- ایرنا - کشف گورستان مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد وعصر مفرغ همجوار روستای کشیک از توابع بخش مرکزی نیکشهر تاریخ و تمدن این روستا را چهار هزار و 700 ساله کرد.

به گزارش ایرنا، روستای باستانی کشیک با کشف گورستان و دیگرآثار تاریخی بر اساس شواهد یکی از مراکز تولید سفال خاکستری ظریف هزاره سوم پیش ازمیلاد (حدود پنج هزارساله) و به نوعی یکی از پایتخت های تمدن بلوچستان است.

روستای کشیک در بالادست سد خیرآباد و همجوار رودخانه کشیک و روستای هیتک واقع شده است و زمین های کشاورزی، نخلستان، آثار تاریخی و باستانی و مناطق گردشگری فراوانی دارد که می تواند میزبان خوبی برای گردشگران داخلی و خارجی محسوب شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیکشهر روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: گورستان کشف شده روستای کشیک بیش از چهارهزار و700 سال قدمت دارد و متعلق به عصر مفرغ است.

خیرالنساء امیری بیان کرد: گورهای پیش از تاریخ این گورستان متعلق به دوران عصر مفرغ در 12 کیلومتری شمال شهر نیکشهر و بالادست سد خیرآباد قرار دارد.

وی ادامه داد: گورستان روستای کشیک سال 1391 با حفاری بیل مکانیکی که قرار بود برای این روستا کانال انتقال آب با لوله را انجام دهد کشف شد و از جمله بزرگترین گورستانهای عصر مفرغ سیستان و بلوچستان است که وسعت آن به 35 هکتار می رسد.

وی ادامه داد: تدفین در این گورستان به عنوان یکی از استقرارگاههای مهم هزاره سوم قبل از میلاد در امتداد رودخانه کشیک با معماری ساخته شده از دیوارهای سنگ چین و سقف مسطح سنگی بوده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیکشهر گفت: با توجه به آثار به دست آمده در این گورستان ارتباط نزدیک ساکنان اولیه این منطقه با مناطق شمالی بمپور کاملا مشخص است.

امیری اظهار داشت: وسعت به نسبت زیاد 35 هکتاری آن و قبور منحصر بفرد سنگی، قلوه سنگهای رودخانه ای و دیوار چینی شده دور قبرها با سقف مسطح سنگی و درعمق یک و نیم متری زمین به طول چهار متر و عرض یک متر از ویژگی های مهم این گورستان محسوب می شود.

وی از مهمترین آثار کشف شده گورستان کشیگ می توان به ظروف سفالین و اشیا دوران مفرغی و سنگی - دسته هاون های بزرگ سنگی و مهرها اشاره کرد که کشف این آثار و دست یافته ها قدمت این گورستان را حداقل به 4700 سال می رساند.

وی تصریح کرد: نخستین فصل مطالعات باستان ‌شناسی در محوطه کشیک شهرستان نیکشهر اسفند سال 1395با مجوز پژوهشگاه میراث‌ فرهنگی و گردشگری با هدف تهیه پرونده ثبت ملی، تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه صورت گرفته است.

رئیس شورای اسلامی روستای کشیک نیز به خبرنگار ایرنا گفت: رودخانه کشیک یکی از جاذبه های زیبای این روستاست که از ارتفاعات چانف سرچشمه می گیرد و پس از عبور از روستاهای داروکان و بانگندل آب آن در سد خیرآباد برای مصارف آشامیدنی و کشاورزی شهر نیکشهر ذخیره می شود.

اسماعیل بلوچ افزود: رودخانه هیتک نیز از دیگر جاذبه های گردشگری است که در مکانی به نام کورهوارا به 2 رودخانه ملحق می شود.

وی ادامه داد: نخلستانها، محوطه جاپرجاهان، باغ های میوه های گرمسیری، و سدخیرآباد در یک کیلومتری جنوب روستای کشیک از مهترین جاذبه های گردشگری این روستا است.

وی تصریح کرد: با پیگیریهای شورای اسلامی و دهیاری کشیک کار کاوش در محوطه باستانی و تاریخی گورستان چهار هزار و700 ساله آغاز شده است.

وی گفت: با تصویب حریم محوطه، امکان کنترل فعالیت‌ های آسیب‌ رسان در چارچوب ضوابط قانونی میسر شده و از مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان درخواست ساخت ساختمان موزه در جنوب شرق استان برای نگهداری اشیاء کشف شده در روستای کشیک را داریم.

بلوچ یکی از مهمترین خواسته های مردم روستای کشیک را تکمیل طرح هادی روستایی عنوان کرد و افزود: بعد از گذشت سالها این طرح تنها 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی بیان کرد: از سال 1387 درخواست زمین مسکونی در غرب روستا برای حل مشکل مردم برای اسکان جدید را داده ایم که هنوز بنیاد مسکن و بخشدار مرکزی اقدام مثبتی در این رابطه انجام نداده اند.

وی بر ساخت و تامین اعتبار مدرسه 6 کلاسه دبیرستان خضرا کشیک تاکید کرد و افزود: بیش از 6 ماه از واگذاری زمین رایگان به پیمانکار می گذرد.

رئیس شورای اسلامی روستای کشیک نبود اینترنت، برطرف کردن نواقص راه جدید کشیک، تسطیح و رگلاژ زمین فوتبال کشیک و نصب چمن مصنوعی، کفپوش سرسرای ورزشی اردوگاه دانش آموزی امیرالمومنین(ع) کشیک، ساخت ساختمان کتابخانه، بسیج و دهیاری، ایجاد اورژانس بین راهی و ساخت منبع آب 500 هزار مترمکعبی از مهمترین مشکلات و خواسته های مردم این روستا است.

وی ارتقای روستای کشیک به مرکز دهستان را یکی دیگر از خواسته های مردم روستای کشیک عنوان کرد و افزود: ازسال 1390 در حال پیگیری برای تحقق این خواسته هستیم.

به گزارش ایرنا، روستای کشیک از توابع دهستان مهبان براساس سرشماری نفوس و مسکن آبان ماه 1395 تعداد313 خانوار و هزار و 168 نفر جمعیت دارد و در 12 کیلومتری نیکشهر واقع شده است.

نیکشهر از شمال به شهرستان های ایرانشهر و دلگان، از شرق به شهرستان های قصرقند و سرباز، از جنوب به شهرستان های کنارک و چابهار، ازغرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است.

شهرستان نیکشهر با 395 روستا، چهار بخش بنت، لاشار، آهوران و مرکزی براساس سرشماری نفوس و مسکن آبان سال 1395 تعداد 141 هزار و 894 نفر جمعیت با 37 هزار و 207 خانوار در فاصله 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

http://img8.irna.ir/1396/13960428/82603290/82603290-71751977.jpg

http://img8.irna.ir/1396/13960428/82603290/82603290-71751979.jpg

http://img8.irna.ir/1396/13960428/82603290/82603290-71751978.jpg

http://img8.irna.ir/1396/13960428/82603290/82603290-71751981.jpg

http://img8.irna.ir/1396/13960428/82603290/82603290-71751980.jpg
نوشته شده در تاریخ جمعه 30 تیر 1396 توسط رستم کریمی
نماینده مجلس: روز جهانی قدس فرصتی برای اتحاد امت اسلام است


چابهار- ایرنا - نماینده مردم شهرستان های چابهار، کنارک، قصرقند و بخش مرکزی نیکشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: روز جهانی قدس فرصتی برای اتحاد ملت اسلام برای آزادی قدس شریف از چنگال رژیم صهیونیستی است.

عبدالغفور ایران نژاد پنجشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: روز جهانی قدس، یادگار امام راحل(ره) است و همه قشرهای مردم باید در راهپیمایی این روز باشکوه شرکت کنند.

وی افزود: مردم انقلابی و همیشه در صحنه شهرستانهای چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند همیشه حضوری باشکوه در راهپیمایی روز قدس داشته اند و امسال نیز بار دیگر با حضور حماسی خود مشت محکمی بر دهان ایادی استکبار جهانی وارد می کنند.

وی بیان کرد: روز قدس نماد مقابله مستضعفان با مستکبران جهانی است.

به گزارش ایرنا شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.

3043**3213خبرنگار: رستم کریمی نژاد **انتشاردهنده: اکبر نوری
اخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال کنید. @irnazahedan

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 8 تیر 1396 توسط رستم کریمی
منطقه آزاد چابهار 266 سبد کالا میان نیازمندان توزیع کردچابهار - ایرنا - مدیر عامل سازمان منطقه آزاد چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: 266 سبد کالا به مناسبت ماه مبارک رمضان میان افراد نیازمند زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی این شهرستان به ویژه روستای تیس توزیع شده است.

عبدالرحیم کردی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سبد کالاهای یاد شده شامل مواد غذایی از جمله برنج، روغن، رب گوجه فرنگی، عدس، لپه و شکر است.

وی افزود: ارزش سبدهای کالای توزیع شده میان نیازمندان و خانواده های بی بضاعت روستای تیس و همچنین روستاهای همجوار شهرستان چابهار 400 میلیون ریال بوده است.


وی گفت: سازمان منطقه آزاد چابهار علاوه بر فعالیت های اقتصادی و تجاری هر سال به کمک نیازمندان می شتابد تا سهمی در کمک به همنوعان داشته باشد.

وی بیان کرد: ماه مبارک رمضان هر شب مراسم جزء خوانی و ختم قرآن کریم در مسجد پیامبر اعظم (ص) منطقه آزاد چابهار برگزار شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: همچنین مراسم شب های پرفیض قدر و شهادت امیرالمومنین علی (ع) با حضور مداحان اهل بیت(ع) در مسجد پیامبراعظم(ص) این منطقه برگزار شده است.

به گزارش ایرنا شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.

3043**3042 خبرنگار: رستم کریمی نژاد **انتشاردهنده: محدثه حیدری گرجی

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 8 تیر 1396 توسط رستم کریمی
راهپیمایی باشکوه قدس نشان از حمایت قاطع ایران از ملت های مظلوم استچابهار- ایرنا- امام جمعه چابهار در جنوب سیستان وبلوچستان گفت: راهپیمایی باشکوه روز جهانی قدس در سراسر ایران و کشورهای جهان نشان از حمایت قاطع ایران اسلامی از ملت های مظلوم به ویژه فلسطین است.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام سیدمحمد موسوی در جمع راهپیمایان روز قدس در چابهار اظهار داشت: ایران اسلامی با اقتدار در مقابل هرگونه فتنه و زورگویی های دشمنان ایستاده است و همچنان یکی از قدرت های مهم منطقه است.

وی افزود: دشمنان اسلام و نظام اسلامی در طول 38 سال گذشته با توطئه و ایجاد ناامنی، ترور، خشونت و پرورش گروهک ها سعی در ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی ایران داشتند ولی به حول و قوه الهی همه آنها یکی پس از دیگری سرنگون و شکست خورد.

وی بیان کرد: دشمنانی که در طول حدود چهار دهه نقشه می کشیدند تا ایران اسلامی را نابود کنند این آرزوها را به گور برده اند.

وی ادامه داد: ایران با چند حمله تروریستی نابود نخواهد شد و همه اینها را خنثی خواهد کرد و جواب محکمی به آنان خواهد داد.

امام جمعه شهرستان چابهار گفت: جواب داعش را سربازان سپاه دادند و سیلی محکمی به حملات کور آنان دادند.

حجت الاسلام موسوی تصریح کرد: مردم در کنار نظام هستند و به ندای رهبری لبیک می گویند و همیشه پشتیبان ملت های بی دفاع هستند.

وی افزود: کشورهای منطقه با خشونت های زیادی روبرو و هر روز شاهد ریختن خون مسلمانان بی گناه هستند.

به گزارش ایرنا؛ راهپیمایان روز جهانی قدس با شعارهای الله اکبر، مرگ بر اسرائیل و مرگ بر آمریکا قطعنامه سراسری را تایید کردند.

راهپیمایی روز قدس در چابهار از خیابان امام خمینی روبروی بانک تجارت مرکزی آغاز شد و تا میدان تاسوعای حسینی ادامه داشت.

3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی


نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 8 تیر 1396 توسط رستم کریمی
امام جمعه چابهار ازحضور باشکوه مردم در راهپیمایی روز قدس قدردانی کرد


چابهار- ایرنا- امام جمعه چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: حضور باشکوه مردم مومن و همیشه در صحنه چابهار در راهپیمایی روز جهانی قدس با زبان روزه و در گرمای طاقت فرسا جای قدردانی دارد.

به گزارش ایرنا؛ حجت الاسلام سیدمحمد موسوی در خطبه های امروز نماز جمعه چابهار اظهار داشت: روز قدس یکی از یادگارهای ارزشمند امام راحل است که اکنون در بیشتر کشورهای جهان مراسم راهپیمایی برگزار می شود.

وی افزود: ایران اسلامی همیشه یاور مظلومان بوده و با استکبار جهانی با جان و دل در صحنه های مختلف در حال مبارزه است.

وی همچنین از حضور قشرهای مختلف مردم و نیروهای امنیتی، نظامی و انتظامی روزه دار چابهار در راهپیمایی روز جهانی قدس تقدیر و تصریح کرد: روز قدس روز اسلام است.

امام جمعه چابهار در بخش دیگری از خطبه های نماز گفت: یکی از نشانه های مومن پایداری و مقاومت در مقابل سختی ها و مشکلات است و باید مومن در مقابل حوادث مثل کوه مقاوم و محکم باشد.

حجت الاسلام موسوی از حرکت انقلابی و قاطع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شلیک موشک به سمت مواضع داعش نیز تقدیر و تشکر کرد.

وی فرا رسیدن هفتم تیر سالروز شهادت شهید بهشتی و یارانش را گرامی داشت و افزود: مردم از قوه قضائیه انتظار برخورد با جرایم و تخلفات، به خصوص تخلفات انتخاباتی، حقوق های نجومی و برخورد با دانه درشت ها را دارند.

3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 8 تیر 1396 توسط رستم کریمی
روز قدس یادگار امام راحل و روزی برای حمایت از مظلومان فلسطینی استچابهار- ایرنا- امام جمعه موقت اهل سنت چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: روز جهانی قدس یادگار امام راحل و روزی برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین و سایر مظلومان جهان و ایستادگی در مقابل مستکبران است.

به گزارش ایرنا؛ مولوی یارمحمد پناد در خطبه های نماز جمعه این هفته اهل سنت چابهار اظهار داشت: روز قدس یادآور مهربانی های مردم و نظام جمهوری اسلامی ایران برای ملت های مظلومی نظیر فلسطین است که 60 سال گرفتار جنگ و خونریزی هستند.

وی افزود: حضرت امام راحل با نام گذاشتن آخرین جمعه ماه مبارک رمضان موجب شدند تا مسلمانان برای همیشه به یاد ملت های مظلومی که مورد ظلم قرار گرفته اند، باشند.

وی گفت: صهیونیست دشمن اصلی مسلمانان است و در سراسر جهان جنگ و خونریزی راه انداخته اند تا مسلمانان را با مشکل مواجه کنند.

امام جمعه موقت اهل سنت چابهار به برکات شب های قدر اشاره کرد و افزود: مردم روزه دار باید برای بهره مندی از فیوضات ماه مبارک رمضان اهمیت بیشتری بدهند تا گناهان آنان مورد بخشش قرار گیرد.

وی از تمام صاحب نظران و امامان جمعه خواست تا از طریق رسانه های رسمی برای اعلام عید فطر توجه کنند تا مشکلی برای عبادت و نماز عید پیش نیاید.

وی نمازگزاران را به تقوا، انجام کارهای دینی و نماز توصیه کرد.

3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 8 تیر 1396 توسط رستم کریمی
رقابت‌های بین المللی کشتی آزاد باحضور 12 کشور درچابهار برگزار می شود


چابهار- ایرنا - مدیرعامل منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار گفت: رقابت‌های بین المللی کشتی آزاد جام یادگار امام (ره) به عنوان معتبرترین تورنمنت بین المللی اتحادیه جهانی کشتی در رده سنی نوجوانان با حضور 12 کشور هفتم تیربه میزبانی این منطقه برگزار می ‌شود.


عبدالرحیم کردی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کشورهای روسیه، آذربایجان، قرقیزستان، اوکراین، ارمنستان، گرجستان، مجارستان، پاکستان، مغولستان، بلاروس، ایتالیا و تاجیکستان برای شرکت در این رقابت‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی افزود: علاوه بر کشورهای یاد شده پنج تیم از کشورمان به صورت تیم به تیم با هم در چهار گروه به رقابت خواهند پرداخت.

وی گفت: سازمان منطقه آزاد چابهار ورزشگاه 2 هزار نفری 'ورنا' (به زبان بلوچی جوان) را که یکی از مجهزترین ورزشگاه های جنوب شرق کشور است را برای برگزاری این مسابقات به بهره برداری می رساند.

مدیرعامل منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار ادامه داد: تمامی تمهیدات لازم برای برگزاری هرچه بهتر این رویداد مهم و بین المللی از سوی این نهاد اندیشیده شده است.

کردی افزود: آشوت کومار داور المپیکی کشورهندوستان نماینده اتحادیه جهانی کشتی در این رقابت ها حضور دارد.

به گزارش ایرنا این رقابت‌ها هفتم و هشتم تیردر دو نوبت صبح و عصر برگزار می شود.

شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204نفر و 48هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.

3043**3213خبرنگار: رستم کریمی نژاد **انتشاردهنده: اکبر نوری
اخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال کنید. @irnazahedan

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 8 تیر 1396 توسط رستم کریمی
مدیران یک شرکت سرمایه گذاری ژاپنی از بندر شهید بهشتی چابهار دیدن کردندچابهار- ایرنا - مدیران و کارشناسان فنی یک شرکت سرمایه گذاری کشور ژاپن با هدف مشارکت در تجهیز ایکس ری کانتینری امروز/شنبه/ از بندر شهید بهشتی چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان دیدن کردند.

معاون بندری و دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در حاشیه بازدید هیات سرمایه گذار ژاپنی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مدیران این شرکت از مکان نصب ایکس ری کانتینری بندر شهید بهشتی چابهار دیدن کردند تا بتوانند در آینده اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند.

ابوالقاسم اسدی افزود: این شرکت یک سازمان دولتی مستقل بین المللی در زمینه توسعه است که به دولت ژاپن و کشورهای در حال توسعه کمک می کند.

وی بیان کرد: در راستای موافقت اجرای یادداشت تفاهم بین ایران و ژاپن برای تجهیز گمرگات کشور به دستگاههای ایکس ری کانتینری برای تسهیل و تسریع در امور تجاری، مدیران این شرکت بازدید میدانی از بندر شهید بهشتی چابهار را در دستور کار قرار دادند.

وی ادامه داد: بندر راهبردی و اقیانوسی چابهار بهترین راه ترانشیپ کالا(انتقال کالا از یک وسیله حمل به وسیله دیگر در یک نقطه) به سایر بنادر خلیج فارس است.

معاون بندری و دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان افزود: پس از تکمیل طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار در فاز نخست ظرفیت آن از 2 و نیم میلیون تن به هشت و نیم میلیون تن ارتقا پیدا خواهد کرد.

اسدی اظهار داشت: پس از تکمیل و بهره برداری فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار کشتی های بزرگ اقیانوس پیما قابلیت پهلوگیری در این بندر را خواهند داشت که این اقدام سبب رونق و توسعه اقتصادی جنوب شرق کشور می شود.

وی افزود: سرمایه گذاران داخلی و خارجی تمایل زیادی برای حضور در چابهار دارند.

به گزارش ایرنا شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر در قالب 48 هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.

چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.

3043**3213خبرنگار: رستم کریمی نژاد **انتشاردهنده: اکبر نوری
اخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال کنید. @irnazahedanنوشته شده در تاریخ پنجشنبه 8 تیر 1396 توسط رستم کریمی
اختصاص 90میلیارد ریال برای لایروبی 2 بندر صیادی رمین و بریس چابهارچابهار- ایرنا - مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: با تلاش ها و پیگیری های انجام شده از سوی صیادان و این اداره کل بعد از گذشت چندین سال 90 میلیارد ریال برای لایروبی بنادر صیادی رمین وبریس چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان اختصاص پیدا کرده است.

هدایت الله میرمرادزهی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در 2 بندر یاد شده گل و لای زیادی در قسمت حوضچه های آن ها جمع شده و تردد را برای شناورها سخت کرده است به طوری که در هنگام جزر لنج و قایق ها قادر به حرکت نیستند و تنها در زمان مد می توانند برای صید از حوضچه ها خارج شوند.

وی با بیان اینکه بنادر صیادی چابهار و کنارک در جزر و مد گل و لای زیادی می گیرند، خاطرنشان کرد: برنامه ریزی شده از این پس بنادر ماهیگیری استان مجهز به دستک هایی برای جلوگیری از ورود گل ولای به حوضچه ها شوند.

وی تصریح کرد: هزینه نصب دستک ها پایین تر از لایروبی بنادر است و نیاز به لایروبی را برای چند سال به تاخیر می اندازد.

وی با بیان اینکه از حدود 20 سال قبل تاکنون اقدامی عملی برای توسعه و لایروبی بنادر صیادی و گردشگری این منطقه انجام نشده است، خاطر نشان کرد: لایروبی و توسعه 11 بندر صیادی و تخلیه صید می تواند به ایجاد اشتغال بیشتر کمک کند.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان افزود: آسفالت محوطه بنادر صیادی، روشنایی و توسعه اسکله ها از نیازها و ضرورت هاست تا صیادان و سایر مراجعان به این بنادر با دلگرمی بیشتری فعالیت کنند.

میرمرادزهی گفت: حدود 25 هزار صیاد در قالب 34 تعاونی صیادی در آب های ساحلی شهرستانهای کنارک و چابهار به وسیله 930 فروند لنج و هزار و 400 فروند قایق مشغول صید و صیادی هستند.

وی ادامه داد: چابهار و کنارک ظرفیت های خوبی برای آبزی پروری دارند و هم اینک پرورش ماهی در قفس و پرورش میگو در سایت گواتر در حال انجام است.

وی بیان کرد: صیادان چابهار و کنارک هم اینک تامین کننده بیش از 60 درصد ماهیان صنعتی کشور هستند و رتبه نخست صید در غرب اقیانوس هند را دارند.

به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان به سبب گستردگی منابع آبی دارای 2 اداره کل شیلات در شمال و جنوب استان است که اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان(آبهای داخلی) مستقر در زابل واقع در شمال استان وظیفه کنترل و حمایت از منابع آبی داخلی و اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آبهای دریای عمان فعال است.

چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.

3043**3213خبرنگار: رستم کریمی نژاد **انتشاردهنده: اکبر نوری
اخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال کنید. @irnazahedan
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 8 تیر 1396 توسط رستم کریمی
رقابت های بین المللی کشتی آزاد جام یادگار امام در چابهار آغاز شدچابهار- ایرنا- سومین دوره رقابت های بین المللی کشتی آزاد جام یادگار امام (ره) امروز/چهارشنبه/ با حضور دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، مدیرعامل منطقه آزاد چابهار، نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند و با شرکت 12 کشور در سالن ورزشی ورنا منطقه آزاد چابهار آغاز شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار روز چهارشنبه در حاشیه برگزاری رقابت های کشتی آزاد به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این رقابت ها در رده سنی نوجوانان و با حضور کشورهای روسیه، اوکراین ، ایتالیا، مغولستان، تیم منتخب غرب آسیا، تاجیکستان، ارمنستان، قرقیزستان، مجارستان، گرجستان و آذربایجان آغاز شده است.

عبدالرحیم کردی افزود: پنج تیم از ایران (سه تیم الف، ب و ج ایران، تیم منطقه آزاد چابهار و تیم روستایی عشایری) به صورت تیمی در چهار گروه به رقابت خواهند پرداخت.

وی ادامه داد: مراسم قرعه کشی این رقابت ‌ها با حضور نمایندگان تیم های حاضر برگزار شده و گروه بندی تیم های حاضر در این مسابقات مشخص شده است.

وی بیان کرد: در گروه A تیم های روسیه، ایتالیا، ایران توسعه و اوکراین، گروه B تیمهای آذربایجان، ایران (روستایی، عشایری)، مجارستان وعراق، گروه C تیم های مغولستان، گرجستان، ایران، مغولستان وقرقیزستان، گروه D تیم های ایران a(منطقه آزاد چابهار)، ایران B، ارمنستان وتاجیکستان با هم به رقابت می پردازند.

وی گفت: حضور بیش از 11 کشور خارجی در چابهار نشان از امنیت و نشاط برای برگزاری یکی از معتبرترین تورنمنت های ورزشی است.

وی با بیان اینکه سازمان منطقه آزاد چابهار از هیچ کوششی برای توسعه ورزش سیستان وبلوچستان وبه ویژه شهرستان چابهار دریغ نمی کند، خاطرنشان کرد: میزبانی چابهار می تواند برای معرفی این منطقه محروم در سطح ملی و بین المللی تاثیرگذار باشد.

رقابت های بین المللی کشتی آزاد جام یادگار امام (ره) امروز چهارشنبه وفردا پنجشنبه ادامه خواهد داشت.
به گزارش ایرنا شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48 هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.

چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.

3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 8 تیر 1396 توسط رستم کریمی
ورزشگاه 2 هزار نفری وَرنا منطقه آزادچابهار همزمان با آغاز رقابت های کشتی بین المللی افتتاح شد


چابهار- ایرنا- ورزشگاه 2 هزار نفری وَرنا منطقه آزاد چابهار همزمان با آغاز رقابت های بین المللی کشتی آزاد با حضور دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی، مدیرعامل منطقه آزاد چابهار و جمعی از مسولان و قشرهای مختلف مردم افتتاح شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار روز چهارشنبه در حاشیه مراسم افتتاح این پروژه ورزشی که رسول خادم نیز حضور داشت به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ورزشگاه 2 هزار نفری وَرنا یکی از مجهزترین سالن های ورزشی چند منظوره در سیستان وبلوچستان است که قابلیت میزبانی تورنمت های مختلف ورزشی را دارد.

رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی، سرمربی تیم ملی کشتی آزاد ایران، عضو هیأت اجرایی کمیته ملی المپیک و برادر امیررضا خادم و پسر محمد خادم از قهرمانان اسبق کشتی ایران و جهان است.

عبدالرحیم کردی افزود: این ورزشگاه با زیربنای پنج هزار و 727 متر مربع و اعتباری افزون بر 170 میلیارد ریال برای برگزاری رقابت های کشتی، بسکتبال، والیبال، بدمینتون، فوتسال و هندبال طراحی شده است.

وی بیان کرد: طرح کلی این سالن ورزشی مدور بوده که شامل سقف گنبدی به قطر62 متر به صورت عرقچین کروی بر روی 16 ستون بتنی قرار گرفته است.

وی دیگر ویژگی های این سالن ورزشی را قرار گرفتن زمین های ورزشی در مرکز و جایگاه تماشاچیان به صورت پلکانی در محدوده پیرامونی زمین عنوان کرد و افزود: فضای زیر جایگاهها برای رختکن، فضای تمرین، سرویس های بهداشتی، مسیر عبور و مرور و همچنین فضاهای تاسیساتی استفاده شده است.

وی بیان کرد: در مرحله توسعه آینده این فضای ورزشی در زمینی به وسعت 20 هزار متر مربع برای ساخت سرسراهای ورزشهای آبی، بدنسازی، استخر بازی، استادیوم های فوتبال و کریکت و مهمانسرا جانمایی شده است.

به گزارش ایرنا، رقابت های بین المللی کشتی آزاد جام یادگار امام (ره) امروز چهارشنبه با حضور رسول خادم سرمربی تیم ملی کشتی آزاد در این ورزشگاه آغاز شد.

«جوان» در زبان بلوچی «وَرنا» تلفظ می شود.

شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48 هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.

چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.

3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 8 تیر 1396 توسط رستم کریمی
تیم های کشتی منطقه آزاد چابهار و روسیه فینالیست شدند


چابهار- ایرنا - تیم های کشتی منطقه آزاد چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان و روسیه در سومین دوره رقابت های بین المللی کشتی آزاد نوجوانان، جام یادگار امام (ره) عصر امروز/چهارشنبه/ پس از شکست حریفان فینالیست شدند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در پایان دیدارهای مقدماتی، 24 مسابقه تیمی برگزار شد که در گروه های چهارگانه تیم های منطقه آزاد چابهار، روسیه، آذربایجان و ایران C عنوان نخست گروه خود را به دست آوردند.

عبدالرحیم کردی افزود: دیدار پایانی بین تیم های روسیه و آذربایجان و ایران C و منطقه آزاد چابهار برگزار شد که تیم های منطقه آزاد چابهار و روسیه با شکست حریفان خود به دیدار فینال راه یافتند و تیم های ایران C و آذربایجان نیز در دیدار رده بندی به مصاف هم خواهند رفت.

به گزارش ایرنا نتایج دیدارهای نیمه نهایی کشتی به شرح زیر است:
روسیه 7 - آذربایجان 3، ایران (منطقه آزاد چابهار) 8 - ایران C 2، دور سوم: گروه A: روسیه 9- اوکراین یک، ایران توسعه 10 - ایتالیا صفر، گروه B: آذربایجان 10- عراق صفر، ایران روستایی پنج، برنده - مجارستان پنج (امتیاز مثبت 22 به 18 به سود ایران)، گروه C: گرجستان 10- قرقیزستان صفر،ایران C8 مغولستان 2، گروه D: ایران (چابهار) 7- ارمنستان 3، ایران 9 - تاجیکستان یک ، دور دوم: گروه A: روسیه 9- ایتالیا یک، ایران توسعه 7- اوکراین 3، گروه B: آذربایجان 9 - مجارستان یک، ایران (روستایی) 9- عراق یک، گروه C:گرجستان 8- مغولستان 2 ،ایران C 10 - قرقیزستان صفر، گروه D: ایران (چابهار) 10- تاجیکستان صفر، ایران B 8 - ارمنستان2، دور اول: گروه A: روسیه 9- ایران توسعه یک، اوکراین 9 - ایتالیا یک، گروه B: آذربایجان 9- ایران (روستایی) یک، مجارستان 7- عراق 3، گروه C: ایران C 9- گرجستان یک
مغولستان 6- قرقیزستان 4، گروه D: ایران (چابهار) 8- ایران B 2
ارمنستان 9 - تاجیکستان یک، رده بندی تیم های حاضر در رقابت های بین المللی کشتی آزاد نوجوانان، جام یادگار امام (ره) در پایان دیدارهای مقدماتی مشخص شد.

رده بندی گروه ها در پایان دیدارهای مقدماتی به شرح زیر است:
گروه Aـ: 1- روسیه 2- ایران توسعه 3- اوکراین 4- ایتالیا، گروه Bـ: 1- آذربایجان 2- ایران روستایی 3- مجارستان 4- عراق، گروه Cـ: 1- ایران (C(2- گرجستان 3- مغولستان 4- قرقیزستان، گروه Dـ: 1- ایران (منطقه آزاد چابهار) 2- ایران (3) 3- ارمنستان 4- تاجیکستان
به گزارش ایرنا، سومین دوره رقابت های بین المللی کشتی آزاد جام یادگار امام (ره) امروز/چهارشنبه/ با حضور دبیرشورایعالی مناطق آزاد و مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با شرکت 15 کشور در سالن ورزشی وَرنا منطقه آزاد چابهار آغاز شده است و تا فردا پنجشنبه ادامه دارد.

شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48 هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.

چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.

3043**3213خبرنگار: رستم کریمی نژاد**انتشاردهنده: اکبر نوری

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 8 تیر 1396 توسط رستم کریمی
تیم روسیه قهرمان رقابت های بین المللی کشتی آزاد در چابهار شد


چابهار- ایرنا - در دیدار فینال رقابت های کشتی آزاد 2 تیم منطقه آزاد چابهار و روسیه با نتیجه 5 بر 5 به پایان رسید اما با توجه به امتیاز مثبت بیشتر (24 به 19) تیم روسیه به عنوان قهرمانی این رقابت ها دست پیدا کرد.

به گزا رش خبرنگار ایرنا، رقابت های بین المللی کشتی آزاد رده سنی نوجوانان امروز /چهارشنبه/ در سالن ورزشی ورنا چابهار آغاز شده است که پس از رقابت های سنگین و حساس تیم منطقه آزاد چابهار به مقام نایب قهرمانی رسید.

نتایج انفرادی این دیدارها به شرح زیر است:
42 کیلوگرم: مهدی ویسی، برنده – نماینده نداشت، 46 کیلوگرم: عرفان جعفریان، برنده – ساین خومشوکوف (6- 2)، 50 کیلوگرم: محمد ابراهیمی، برنده - دایتبگ امیرخانوف (10 – 6)،55 کیلوگرم: مهدی عشقی- ایمام گانیشوف، برنده (صفر – 2 ضربه فنی)،58 کیلوگرم: سجاد ترغو- احمد عزیزاف، برنده (2 - 12)، 63 کیلوگرم: امیرحسین مقصودی، برنده – اینالبک شری اف (7 – 2)، 69 کیلوگرم: مبین حسینی – بخان مصریخانوف، برنده (صفر – 9 ضربه فنی)، 76 کیلوگرم: میثم زارع - احمد تاشوخادژیف، برنده (صفر- 8)،85 کیلوگرم: عباس فروتن – آلیک شبزوخوف، برنده (یک - 6)،100 کیلوگرم: سید مهدی هاشمی، برنده - سرگئی کوزیریف (6-5)
همچنین در دیدار رده بندی تیم آذربایجان با نتیجه 6 بر 4 تیم ایران c را شکست داد و مقام سومی را از آن خود کرد.

در دیدار برای کسب مقام پنجم، تیم ایران B تیم ایران توسعه را شکست داد و در دیدار برای کسب مقام هفتم، تیم گرجستان از سد تیم ایران روستایی گذشت.

رده بندی تیمی این رقابت ها به شرح زیر است:
1- روسیه 2- ایران (منطقه آزاد چابهار) 3- آذربایجان 4- ایران (C) 5- ایران (B) 6- ایران توسعه 7- گرجستان 8- ایران روستایی
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سومین دوره رقابت های کشتی آزاد نوجوانان جهان با حضور 18 تیم از 15 کشور جهان در چابهار در حال برگزاری است.

عبدالرحیم کردی افزود: سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار برای برگزاری کیفی این رقابت ها ورزشگاه 2هزار نفری را با زیربنای پنج هزار و 757 مترمربع با اعتبار170 میلیارد ریال افتتاح کرد.

وی با بیان اینکه سازمان منطقه آزاد چابهار برای برگزاری رقابت های بین المللی کشتی آزاد کمتر از 10 میلیارد ریال هزینه کرده است، خاطرنشان کرد: علاوه بر معرفی چابهار در سطح ملی و بین المللی، این منطقه بیش از 15 میلیارد ریال از محل تبلیغات کسب درآمد کرده است.

شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48 هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.

چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.

3043**3213خبرنگار: رستم کریمی نژاد **انتشاردهنده: اکبر نوری

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 8 تیر 1396 توسط رستم کریمی
کارخانه مکران چابهار سالانه ظرفیت تولید 1.6 میلیون تن فولاد دارد


چابهار- ایرنا - مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: فولاد مکران چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان سالانه ظرفیت تولید 1.6 میلیون تن فولاد را دارد و می تواند سهم مهمی در توسعه و اشتغال این منطقه محروم داشته باشد.

به گزارش ایرنا، اکبر ترکان روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از کارخانه فولاد مکران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چابهار ظرفیت های ترانزیتی و صادراتی مناسبی برای محصول فولاد دارد و می توان با راه اندازی فولاد تحولات خوبی را در این منطقه ایجاد کرد.

وی افزود: مناطق آزاد کشور و به ویژه منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار موفقیت خوبی در زمینه رشد صادرات داشته است به طوری که در سه ماهه نخست امسال، صادرات چابهار 2.5 برابر مدت مشابه سال قبل بوده است.
وی توجه لازم به تولید محصولات صادرات محور در منطقه آزاد چابهار را خواستار شد و افزود: متصل بودن چابهار به آب های اقیانوسی ظرفیت خوبی را برای توسعه تجارت و ترانزیت ایجاد کرده است.

وی گفت: کارخانه فولاد مکران به زودی با تولید آهن اسفنجی آغاز به کار خواهد کرد.

مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: در چابهار تولید 10 میلیون تن فولاد هدف گذاری شده است و اقدامات لازم برای تکمیل کارخانه فولاد مکران با مشارکت شرکت پوسکوی کره ‌جنوبی در حال انجام است.

ترکان اظهار داشت: در اسفند ماه سال 1394 قرارداد با شرکت پوسکوی کره جنوبی منعقد شده است وعملیات اجرایی آن از تابستان پارسال پس از تخصیص زمین توسط منطقه آزاد و اخذ مجوزهای لازم از سازمان محیط زیست آغاز شد.

به گزارش ایرنا، دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی پس از افتتاح سالن ورزشی ورنا و آغاز رقابت های کشتی از طرح های اقتصادی در حال اجرا نظیر پتروشیمی بازید کرد.

ترکان همچنین از قسمت های مختلف سازمان منطقه آزاد چابهار بازدید و در جلسات جداگانه با حضور مدیران منطقه آزاد چابهار مسائل و مشکلات را بررسی کرد.

منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار، یکی از مناطق آزاد هفت گانه کشور است که در راستای اهداف اقتصادی کشور، بیش از دو دهه است که درمجاورت شهرستان چابهار و در حاشیه دریای عمان تاسیس شده است. با توجه به تعریف مناطق آزاد و علل ایجابی آن، سازمان منطقه آزاد چابهار تمام تلاش و همت خود را به کار گرفته تا نقش شایسته ای در حد توان و امکان برای توسعه و رشد اقتصاد ملی و منطقه ای ایفا کند.

در آستانه اقتصاد و تجارت هزاره سوم، اکنون منطقه آزاد چابهار زیرساخت های لازم برای تبدیل شدن به یک منطقه آزاد پویا را درحد قابل قبولی فراهم کرده است. این منطقه نه تنها در اقتصاد ملی نقش موثر داشته بلکه در استان سیستان و بلوچستان نقطه اتکاء مهم و اساسی مردم و روزنه اصلی امید به زندگی اقتصادی و اجتماعی و سیاسی شده است.

بندر چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 300 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به کنارک متصل است.
3043**3213خبرنگار: رستم کریمی نژاد **انتشاردهنده: اکبر نوری
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 8 تیر 1396 توسط رستم کریمی
مراسم اهدای کاپ ومدال قهرمانی رقابت های کشتی آزاد درچابهار برگزار شد


چابهار- ایرنا - مراسم اهدای کاپ ومدال قهرمانی به ورزشکاران و تیم های برتر رقابت های بین المللی کشتی جام یادگار امام (ره) /چهارشنبه/ شب با حضور دبیر شورایعالی مناطق آزاد، رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی در چابهار برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رقابت های حساس و مهم بین المللی کشتی آزاد نوجوانان جام یادگار امام (ره) با قهرمانی تیم کشتی روسیه، نایب قهرمانی سازمان منطقه آزاد و مقام سومی تیم آذربایجان به پایان رسید.

در این مراسم به ورزشکاران و تیم های برتر کاپ ومدال قهرمانی اهدا شد و همچنین از شماری از پیشکسوتان کشتی تجلیل بعمل آمد.

در دیدار فینال رقابت های کشتی آزاد 2 تیم منطقه آزاد چابهار و روسیه با نتیجه 5 بر 5 به پایان رسید اما با توجه به امتیاز مثبت بیشتر (24 به 19) تیم روسیه به عنوان قهرمانی این رقابت ها دست پیدا کرد.

همچنین در دیدار رده بندی تیم آذربایجان با نتیجه 6 بر 4 تیم ایران c را شکست داد و مقام سومی را از آن خود کرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سومین دوره رقابت های کشتی آزاد نوجوانان جهان با حضور 18 تیم از 15 کشور جهان در چابهار در حال برگزاری است.


عبدالرحیم کردی افزود: سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار برای برگزاری کیفی این رقابت ها ورزشگاه 2هزار نفری را با زیربنای پنج هزار و 757 مترمربع با اعتبار170 میلیارد ریال افتتاح کرد.
وی با بیان اینکه سازمان منطقه آزاد چابهار برای برگزاری رقابت های بین المللی کشتی آزاد کمتر از 10 میلیارد ریال هزینه کرده است، خاطرنشان کرد: علاوه بر معرفی چابهار در سطح ملی و بین الملی، این منطقه بیش از 15 میلیارد ریال از محل تبلیغات کسب درآمد کرده است.

سومین دوره رقابت های بین المللی کشتی آزاد جام یادگار امام (ره) روز چهارشنبه با حضور دبیرشورایعالی مناطق آزاد و مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با شرکت 15 کشور در سالن ورزشی وَرنا منطقه آزاد چابهار آغاز شده است و تا امروز پنجشنبه ادامه دارد.

شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48 هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.

چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.

3043**3213خبرنگار: رستم کریمی نژاد **انتشار دهنده: اکبر نورینوشته شده در تاریخ پنجشنبه 8 تیر 1396 توسط رستم کریمی
چهار سالن ورزشی جنوب سیستان و بلوچستان صاحب تشک کشتی استاندارد شدند


چابهار- ایرنا -رئیس فدراسیون کشتی جمهوری اسلامی ایران گفت: برگزاری رقابت های بین المللی کشتی در چابهار سبب شده تا چهار سالن ورزشی جنوب سیستان و بلوچستان برای نخستین بار صاحب تشک ویژه برگزاری رقابت های ورزشی رشته کشتی شوند.


رسول خادم روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: برگزاری رقابت های بین المللی رشته های مختلف ورزشی در هر منطقه می تواند به توسعه زیرساخت ها کمک کند.

وی افزود: کشتی یکی از رشته های ملی و پرافتخار در ایران اسلامی است که باید در نقاط مختلف کشور توجه ویژه برای استعداد یابی و پرورش ورزشکار در رده های مختلف سنی این رشته شود.

خادم ادامه داد: دستگاههای مختلف اجرایی و بخش خصوصی می توانند حمایت های لازم را برای توسعه ورزش انجام دهند و ورزشکاران را برای ادامه کار دلگرم تر کنند.

وی از حمایت های سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار برای میزبانی رقابت های بین المللی کشتی قدردانی کرد و افزود: ورزش می تواند ظرفیت های ورزشی، اقتصادی و گردشگری سیستان و بلوچستان و چابهار را به مردم کشور و دنیا معرفی کند.

رئیس فدراسیون کشتی جمهوری اسلامی ایران گفت: ورزش یکی از بخش های مهم برای اشتغالزایی است و باید از سیاست حمایت ورزشی منطقه آزاد چابهار حمایت شود.

خادم بیان کرد: چندین مدت است که برنامه ریزی شده تا یک رویداد مهم در استان سیستان وبلوچستان برگزار شود و پس از برگزاری رقابت های بین المللی کشتی در چابهار شاهد تورنمنت های دیگری از جمله جام باشگاههای جهان در رشته کشتی در این منطقه باشیم.

وی تصریح کرد: ورزش می تواند به جذب توریست کمک کند و سبب توسعه و رشد زیرساخت های مناطق مختلف از جمله چابهار شود.

به گزارش ایرنا سومین دوره رقابت های بین المللی کشتی آزاد جام یادگار امام (ره) روز چهارشنبه با حضور اکبر ترکان دبیر شورایعالی مناطق آزاد و عبدالرحیم کردی مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با شرکت 18 تیم از 15 کشور در سالن ورزشی وَرنا منطقه آزاد چابهار برگزار شد.

دیدار فینال رقابت های کشتی آزاد 2 تیم منطقه آزاد چابهار و روسیه با نتیجه 5 بر 5 به پایان رسید اما با توجه به امتیاز مثبت بیشتر (24 به 19)، تیم روسیه به عنوان قهرمانی این رقابت ها دست پیدا کرد.

همچنین در دیدار رده بندی تیم آذربایجان با نتیجه 6 بر 4 تیم ایران c را شکست داد و مقام سومی را از آن خود کرد.

شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48 هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.

3043**3213خبرنگار: رستم کریمی نژاد **انتشار دهنده: اکبر نورینوشته شده در تاریخ پنجشنبه 8 تیر 1396 توسط رستم کریمی
ترکان: دهکده المپیک در منطقه آزاد چابهار ساخته می شود

چابهار- ایرنا - مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: سازمان منطقه آزاد در حال آماده سازی زیرساخت های ورزشی شهرستان ساحلی چابهار است و بزودی دهکده المپیک در محدوده این منطقه ساخته می شود.

اکبر ترکان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در چابهار اظهار کرد: ورزشگاه 2 هزار نفری ورنا با زیربنای پنج هزار و 757 مترمربع و با اعتبار 170 میلیارد ریال افتتاح و راه اندازی شده است.

وی ادامه داد: قرار است در نزدیکی این ورزشگاه بیش از 20 هزار مترمربع فضای ورزشی نظیر کریکت، زمین فوتبال، استخر چند منظوره و سالن های ورزشی ساخته شود تا بتوان یک مجموعه کامل شبیه دهکده المپیک در محدوده منطقه آزاد چابهار ایجاد کرد.

ترکان بیان کرد: چابهار از استعدادهای درخشانی در رشته های مختلف ورزشی برخوردار است به طوری که یکی از قطب های اصلی رشته ورزشی کریکت کشور محسوب می شود.

وی گفت: مناطق آزاد کشور حمایت های ویژه ای برای اعزام ورزشکاران به رقابت های مختلف ورزشی، برگزاری رقابت های ملی و بین المللی در رشته های مختلف و تامین تجهیزات ورزشی را انجام می دهند.
مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار داشت: تاکنون رقابت های بین المللی کشتی فرنگی در آبادان، کشتی آزاد در خرمشهر و کشتی جام یادگار امام(ره) در چابهار به میزبانی مناطق آزاد کشور برگزار شده است.

ترکان ادامه داد: برگزاری سومین دوره رقابت های بین المللی کشتی آزاد جام یادگار امام (ره) با شرکت 18 تیم از 15 کشور در منطقه آزاد چابهار می تواند این منطقه محروم را به دنیا معرفی کند.

به گزارش ایرنا مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همچنین از طرح های اقتصادی و اشتغالزا نظیر فولاد مکران، پتروشیمی و قسمت های مختلف منطقه آزاد چابهار بازدید کرد.

چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.

3043**3213خبرنگار: رستم کریمی نژاد **انتشاردهنده: اکبر نوری
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 8 تیر 1396 توسط رستم کریمی
هزینه برگزاری رقابت های کشتی در چابهار را صنایع مختلف پرداخت کردندچابهار- ایرنا - مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: تمامی هزینه های برگزاری سومین دوره رقابت های بین المللی کشتی آزاد در چابهار را شرکت های بخش خصوصی، بانک ها و صنایع مختلف مستقر در این شهرستان پرداخت کردند.
عبدالرحیم کردی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه سازمان منطقه آزاد چابهار برای برگزاری رقابت های بین المللی کشتی آزاد کمتر از 10 میلیارد ریال هزینه کرده است، اظهار داشت: علاوه بر معرفی چابهار در سطح ملی و بین المللی، این منطقه بیش از 15 میلیارد ریال از محل تبلیغات کسب درآمد کرده است.
وی افزود: تبلیغات سوء برخی شبکه های اجتماعی درخصوص هزینه های میلیاردی برای برگزاری رقابت های بین المللی در چابهار نادرست است.
وی گفت: سازمان منطقه آزاد چابهار برای توسعه زیرساخت های ورزشی و تامین تجهیزات رشته های مختلف فعالیت های خوبی را انجام داده است.
وی با بیان اینکه برگزاری رقابت های ملی و بین المللی به معرفی پتانسیل ها و ظرفیت های چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور کمک شایانی می کند، خاطرنشان کرد: حضور 18 تیم کشتی از 15 کشور نشان از امنیت و آرامش بالای این منطقه است.
وی افزود: هم اینک بیش از 20 هزار مترمربع فضای مختلف ورزشی در محدوده منطقه آزاد در حال ساخت است که همزمان با برگزاری رقابت های کشتی سالن ورزشی 2 هزار نفری با اعتبار 170 میلیارد ریال افتتاح و به بهره برداری رسید.
مدیر عامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار گفت: برای نخستین بار چابهار با برگزاری رقابت های بین المللی تیتر یک رسانه ها شده که این نوید دهنده حضور سایر فدراسیون ها و ورزشکاران ملی در این منطقه است.
کردی تعامل بیشتر فدراسیون های مختلف را با منطقه آزاد چابهار خواستار شد و خاطرنشان کرد: توسعه اقتصادی و اجتماعی با توجه به رشته های ورزشی بهتر محقق می شود.
وی گفت: وظیفه منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار فراهم کردن زیرساخت های ورزشی برای ورزشکاران است تا بتوانند نقش مهمی در حمایت از ورزش سیستان وبلوچستان و به ویژه این شهرستان داشته باشند.
وی از تمامی عوامل برگزار کننده فدراسیون کشتی، دبیرخانه مناطق آزاد، مسئولان محلی چابهار و قشرهای مختلف مردمی در هر چه بهتر برگزار کردن رقابت های بین المللی کشتی آزاد قدردانی کرد.
به گزارش ایرنا، سومین دوره رقابت های بین المللی کشتی آزاد جام یادگار امام (ره) روز چهارشنبه با حضور دبیرشورایعالی مناطق آزاد و مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با شرکت 15 کشور در سالن ورزشی وَرنا منطقه آزاد چابهار برگزار شد.
شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48 هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
3043**3213خبرنگار: رستم کریمی نژاد **انتشاردهنده: اکبر نوری

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 8 تیر 1396 توسط رستم کریمی