تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مطالب خرداد 1396

 

افزون بر 2500 معلول در چابهار پشت نوبت دریافت خدمات بهزیستی هستندچابهار- ایرنا - رئیس اداره بهزیستی چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: 2 هزار و 593 معلول در این شهرستان پشت نوبت و منتظر حمایت های بهزیستی هستند تا از خدمات مادی و معنوی این سازمان بهره مند شوند.
حسن تاوانه روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اداره بهزیستی شهرستان چابهار در پنج بخش امور اجتماعی، مشارکتهای مردمی و اشتغال، امورپیشگیری، پشتیبانی و منابع انسانی و امور توانبخشی خدمات را به جامعه هدف ارائه می کند.
وی بیان کرد: هم اینک 622 معلول در چابهار مستمری حق نگهداری از بهزیستی دریافت می کنند.
وی بیان کرد: 386 پرونده حمایتی شامل خانواده های از کارافتاده 66 درصد به بالا شامل بیماری های قلبی، سرطان ریوی، هپاتیت، فوت سرپرست، مفقودالاثر، متواری، اعتیاد و طلاق سرپرست وجود دارد که به این افراد خدمات ارائه می شود.
وی خاطرنشان کرد: همچنین هزار و 37 نفر پشت نوبت برای دریافت خدمات در بخش اموراجتماعی هستند.
وی با بیان اینکه سه هزار و 215 نفر در حوزه توانبخشی پشت نوبت خدمات بهزیستی چابهار قرار دارند افزود: هم اینک 600 پرونده در این حوزه شامل معلولان جسمی حرکتی، ذهنی، نابینا، ناشنوا، روانی مزمن، حسی، فلج مغزی و 30معلول ضایع نخایی زیر پوشش این نهاد هستند.
رئیس اداره بهزیستی چابهار حمایت از افراد پشت نوبت در بخش های مختلف این نهاد را خواستار شد و گفت: توجه به جامعه هدف، نیازمند کمک و عزم جدی مسئولان استانی و کشوری است.
به گزارش ایرنا شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48 هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
نوشته شده در تاریخ شنبه 27 خرداد 1396 توسط رستم کریمی
وضعیت کارمند دفتر نماینده چابهار در مجلس شورای اسلامی رو به بهبود است


چابهار- ایرنا - نماینده مردم چابهار، کنارک، قصرقند و بخش مرکزی نیکشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به مراقبت ها و مداوای چند روزه تیم پزشکان مجرب وضعیت صابر رئیسی کارمند این دفتر و مصدوم حادثه تروریستی تهران رو به بهبودی است.

عبدالغفور ایران نژاد روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در حادثه تروریستی مجلس شورای اسلامی یکی از کارمندان دفتر مجروح شد که بلافاصله توسط نیروهای امدادی با سایر مصدومان حادثه تروریستی به بیمارستان سینا انتقال یافت.

وی افزود: وضعیت و علائم حیاتی کارمند دفتر نماینده مردم چابهار، کنارک، قصرقند و بخش مرکزی نیکشهر در مجلس شورای اسلامی رو به بهبود می رود اما همچنان در بخش آی سی یو بستری است.

وی ادامه داد: با توجه به شدت جراحات وارده دست چپ وی تقریبا از کار افتاده است و نیاز فوری به عمل جراحی دارد.

وی بیان کرد: طبق گفته پزشکان متخصص تا زمانی که علائم حیاتی رئیسی در وضعیت استاندارد قرار نگرفته باشند بی هوشی مجدد و عمل جراحی دست چپ وی به صلاح نیست.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از مردم سیستان و بلوچستان که جویای احوال رئیسی هستند تشکر کرد.

به گزارش ایرنا چهارشنبه هفته گذشته در 2 حمله تروریستی جداگانه، ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی و حرم امام خمینی (ره) هدف تیراندازی پنج تن از مهاجمان انتحاری مسلح قرار گرفت که در نتیجه آن، 17 نفر شهید و ده ها نفر نیز مجروح شدند.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 23 خرداد 1396 توسط رستم کریمی
هوتِگ،منبع امیدی برای رفع تشنگی موجودات زنده در جنوب بلوچستان


چابهار- ایرنا- رستم کریمی: هوتِگ یا هوتَک نام گودال مصنوعی و یا طبیعی نسبتاً بزرگی است که آب حاصل از بارندگی ها در آن هدایت و جمع آوری شده و در طول سال به مصارف کشاورزی و آشامیدنی انسان و حیوانات اهلی و وحشی می رسد، این گودال در زبان بلوچی در منطقه بلوچستان به هوتِگ مشهور است.
به گزارش ایرنا، هوتِگ در منطقه دشتیاری، تلنگ و پلان شهرستان چابهار سامانه ایی سنتی است که برای مهار، کنترل و بهره برداری از سیلاب و به عنوان یکی از راه های متداول تامین آب است.
ساخت هوتِگ در منطقه دشتیاری از زمان های بسیار قدیم آغاز شده است و گودال های حفر شده با اشکال هندسی دایره، مستطیل، مربع و به عمق بیش از پنج، 10، 20 و حتی بیشتر است که در زمینی با بافت ریزدانه (رسی و سیلتی) توسط بومیان منطقه چابهار احداث شده است و اطراف آن دیواره خاکی با ارتفاع حدود یک تا دو متر ایجاد می شود.
برخی از مزایای هوتک را می توان اینگونه بیان کرد که این سازه بدلیل همسطح بودن با سطح زمین در صورت ورود آب زیاد تخریب صورت نمی گیرد و عملاً حادثه آفرین نخواهد بود و می توان گفت سازه ایی است بدون خطر و در صورت فراوانی آب تهدیدی برای اراضی فرسایش پذیر پایین دست نیست.
هوتگ ها که منبع بسیار خوبی برای تامین آب آشامیدنی اهالی روستاهای فاقد شبکه آبرسانی به ویژه در فصول کم آبی است می توان با هدف جذب توریست و در جهت گسترش صنعت اکوتوریسم (گردشگری) با افزایش حجم و گسترش وسعت برای قایقرانی یا ماهیگیری ساخته و استفاده شوند.
نوع مالکیت بر هوتگ های احداث شده توسط مردم غالبا مشاع بوده و بهره برداری از آن نیز به صورت مشارکتی انجام می شود، بطور معمول هوتگهای واقع در حاشیه یک روستا برای استفاده از آب به تمام اهالی روستا تعلق دارد و ممکن است بلحاظ مالکیت متعلق به یک یا چند نفر باشد گاهی افراد متمول و نیکوکار ساکن در روستا یا حتی خارج از روستا، به عنوان یک کار خیر داوطلبانه اقدام به احداث هوتگ جهت استفاده عمومی می کنند.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان چابهار در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: هوتگ اصطلاحی بسیار آشنا برای مردم جنوب شرق کشور بویژه مردم بلوچ منطقه دشتیاری چابهار است.
عبدالغنی رئیسی افزود: بومیان این منطقه قدمت هوتگ را به بیش از چند هزار سال قبل از اسلام یا قبل از حمله مغول می دانند که تا به امروز همچنان آب آشامیدنی و کشاورزی مردم منطقه را تامین می کند.
وی ادامه داد: حجم مخزن هوتگ معمولاً بین 10 تا 20 هزار مترمکعب بوده و تغذیه آن از طریق دروازه یا کانال آبرسان صرفا از سیلاب ها صورت می گیرد.
وی مزایای هوتگ ها را منبعی برای تولید ماهیان آب شیرین، توسعه جنگل کاری فضای سبز، بالا بردن سرانه فضای سبز و استقرار جنگلهای منحصر به فرد گونه چش، کنار و کهیر عنوان کرد.
وی بیان کرد: ماندگاری آب در داخل هوتگها این امکان را به مردم منطقه داده تا با حداقل بارندگی که 105 میلی متر در سال است، گونه جنگلی چش را که با حداقل 500 میلی متر بارندگی در طول سال نیاز آبی دارد، کشت و برای تالیف دام و فروش چوب آن اقدام کنند.
وی گفت: درخت محلی چش از گونه های بسیار مهم و اقتصادی در منطقه خشک دشتیاری است که می تواند باعث اشتغالزایی مردم روستایی، توسعه و رونق لنج سازی، تامین علوفه وخوراک دام و تولید زغال شود.
وی تصریح کرد: هوتگ ها قابلیت و نقش مهمی در جمع آوری آب دارند واز آن به عنوان یکی از راه های مواجهه با کمبود و محدودیت منابع آب و در نتیجه توسعه روستایی منطقه یاد می شود.
رئیس اداره منابع طبیعی چابهار با بیان اینکه هوتگ ها عمر مفید بسیار بالایی دارند و با هزینه پایین احداث می شوند، خاطر نشان کرد: حمایت دستگاههای اجرایی به لحاظ تهیه ماشین آلات، طراحی و مطالعه، مکان سنجی، تخصیص اعتبار مورد نیاز تأثیر ارزنده ای بر حفظ، احیاء وترویج این روش سنتی و بهره برداری از سیلاب خواهد داشت.
رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان چابهار نیز اظهار داشت: هوتگ یکی از بهترین ذخیره گاه آب به صورت طولانی در منطقه دشتیاری و برخی روستاهای شهرستان چابهار و بخش تلنگ قصرقند است.
روشن نارویی افزود: توجه به ساماندهی هوتگ ها، حصارکشی و لایروبی آنها می تواند نقش مهمی در بهره برداری بهتر و تامین بخش زیادی از آب روستاها داشته باشد.
وی گفت: بسیاری از ساکنان روستایی شهرستان چابهار از آب همین هوتگ ها برای شستشو، آبیاری درختان و باغچه های کوچک استفاده می کنند و حتی در برخی روستاها آب آشامیدنی مردم نیز از همین محل تامین می شود.
وی با بیان اینکه از 438 روستای شهرستان چابهار فقط 16 روستا آب سالم و بهداشتی بصورت شبانه روزی دارند، خاطرنشان کرد: در زمان بارندگی ها و پر شدن هوتگ ها بسیاری از مراجعات مردم به این اداره کاهش پیدا می کند.
شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48 هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 23 خرداد 1396 توسط رستم کریمی
 بیش از 400 روستای شهرستان چابهار با تانکر آبرسانی سیار می شوندچابهار- ایرنا - معاون استاندار سیستان وبلوچستان و سرپرست فرمانداری ویژه چابهار با تقدیر از ریاست جمهوری به سبب سفر وزیر نیرو برای بررسی مشکلات آب و برق این شهرستان گفت: بیش از 400 روستا در شهرستان چابهار با تانکر سیار (برای هر نفر 15 لیتر) آبرسانی می شوند.
ایوب درویشی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: 79 درصد جمعیت 283 هزار نفری شهرستان چابهار فاقد شبکه آبرسانی هستند.
وی افزود: فقط 21 درصد جمعیت روستایی شهرستان چابهار از شبکه آب سالم و بهداشتی بهره مندند و بقیه با تانکر آبرسانی سیار می شوند.
وی گفت: هم اینک بیش از 80 میلیارد ریال به پیمانکاران و هزینه سوخت، تعمیر و نگهداری ناوگان فرسود آبرسانی سیار چابهار بدهکاری وجود دارد.
وی خواستار تکمیل پروژه مجتمع آبرسانی تلنگ، پلان و پیرسهراب شد و افزود: تکمیل این طرح نیاز به اجرای 14 کیلومتر خط انتقال باقی مانده دارد که از وزیر نیرو درخواست داریم با اختصاص اعتبارات ویژه مشکل مردم روستاهای زیر پوشش طرح را مرتفع کند.
وی تصریح کرد: آب مورد نیاز جمعیت 120 هزار نفری شهر چابهار سالهاست به صورت جیره بندی توزیع می شود و مردم با مشکلات جدی رو به رو هستند.
وی بر برقرسانی و آبرسانی به روستای کمب، روستاهای منطقه دشتیاری وپلان چابهار تاکید کرد و افزود: مردم روزه دار با مشکلات شدید افت ولتاژ برق و در برخی روستاها با نبود برق مواجه هستند.
سرپرست فرمانداری چابهار بیان کرد: چابهار علیرغم ظرفیت های فراوان از محروم ترین شهرستانهای استان سیستان وبلوچستان و کشور از نطر شاخص های توسعه است و مردم هنوز با بی آبی، کمبود فضای آموزشی،، راه و بهداشت مواجه هستند.
درویشی از سفر وزیر نیرو و استاندار سیستان وبلوچستان به جنوب استان قدردانی کرد و افزود: امیدواریم بسیاری از مشکلات حوزه آب و برق مرتفع شود و مردم از امکانات لازم و اولیه بهره مند شوند.
وی گفت: مسئولان دولت تدبیروامید پاسخگوی مشکلات مردم هستند بطوری که در پی در خواست استاندار سیستان و بلوچستان رئیس جمهوری شخصا دستور پیگیری مشکلات آب وبرق این استان را صادر و وزیر نیرو را مامور پیگیری کردند.
وی مراتب قدردانی مردم و مسئولان این منطقه از رئیس جمهوری و دولت تدبیر و امید را اعلام کرد.
وزیر نیرو به همراه استاندار سیستان و بلوچستان، شماری از مدیران کل استانی حوزه برق و آب صبح امروز وارد فرودگاه کنارک شد و مورد استقبال فرماندار و قشرهای مختلف مردم کنارک و چابهار قرار گرفت.
وزیر نیرو امروز از شهرستان های چابهار، کنارک، نیکشهر، قصرقند و سرباز بازدید و مسائل و مشکلات حوزه برق و آب را مورد بررسی قرار می دهد.
شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48 هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 15 خرداد 1396 توسط رستم کریمی
 کاهش تعرفه برق خواسته بحق مردم جنوب سیستان وبلوچستان استچابهار- ایرنا- شماری از شهروندان شهرستانهای جنوبی سیستان وبلوچستان با توجه به گرمای شدید هوا که تا 53 درجه نیز رسیده کاهش تعرفه های سنگین برق و محاسبه آن در 9 ماه سال با تعرفه گرمسیری را خواستار شدند.
به گزارش ایرنا، گرمای بی سابقه هوا در شهرستانهای چابهار، سرباز، کنارک، نیکشهر، قصرقند، فنوج و ایرانشهر برای نخستین بار از مرز 50 درجه سانتیگراد عبور و مردم را با مشکلات زیادی رو به رو کرده بطوریکه در چند روز گذشته بیش از 40 نفر به علت گرما زدگی راهی مراکز درمانی شدند.
گرمای هوا به محصولات کشاورزی نظیر انبه، لیمو و خرما خسارت سنگینی وارد کرده بطوریکه میوه درختان انبه در سرباز، نیکشهر و قصرقند بر اثر گرما و باد سوزان لوار خشک شده است.
خدابخش بلوچ یکی از کشاورزان نیکشهر به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اندک محصول درختان انبه در اثر گرما از بین رفته است و باید دولت برای جبران خسارت چاره اندیشی کند.
عیسی درخشان یکی از شهروندان راسک سرباز نیز گفت: گرمای هوا و افت شدید ولتاژ برق در مناطق شهری و روستایی سرباز سبب شده است تا لوازم خانگی نظیر کولر گازی و یخچال از کار بیفتد و ضرر وزیان زیادی متوجه مردم محروم شود.
عبدالباسط بلوچزهی یکی از معتمدین نیکشهر نیز گفت: تعرفه بالای برق و صدور قبض های میلیونی برای هزاران مشترک بیکار و فقیر قابل قبول نیست و نباید مردم این شهرستان در گرمای 50 درجه و علیرغم داشتن مشکلات مالی هزینه بالای برق را بپردازند.
پرویز کدخدایی یکی از اعضای شورای شهر بنت نیز گفت: شهر بنت یکی از گرمترین مناطق در سیستان وبلوچستان است و افت شدید ولتاژ برق در شهر و روستاها باعث سوختگی لوازم خانگی شده است و در این باره کسی پاسخگوی ضرر وزیان مردم بی بضاعت روستایی نیست.
نماینده مردم چابهار، کنارک، قصرقند و بخش مرکزی نیکشهر نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کاهش تعرفه برق با توجه به گرمای بی سابقه از خواسته های بجای مردم این منطقه است و در این باره پیگیری هایی صورت گرفته است.
عبدالغفور ایران نژاد افزود: با همکاری و همراهی سایر نمایندگان مردم استان سیستان وبلوچستان تذکرات و نامه های کارشناسی با دلایل و مستندات به دولت و مجلس ارایه شده است تا 9 ماه تعرفه گرمسیری برق در شهرهای جنوب استان لحاظ شود.
وی ادامه داد: مجمع نمایندگان سیستان وبلوچستان با حساسیت بالا کاهش تعرفه برق و مشکلات بوجود آمده برای مردم در بحث گرما و جبران سوختگی لوازم خانگی را تا رسیدن به نتیجه پیگیری می کند.
وی بیان کرد: در ماه مبارک رمضان مردم روزه دار حوزه انتخابیه چابهار با مشکلات عدیده ای مواجه هستند و در برخی مناطق نظیر مناطق حاشیه نشین شهر چابهار و روستاهای نیکشهر و قصرقند حتی آب سرد برای خوردن ندارند و کودکان آنها در گرما بسر می برند.
فرماندار نیکشهر نیز اظهار داشت: داده های هواشناسی و مدارک و مستندات لازم حوزه شهرستان نیکشهر تهیه و به مسئولان استانی و کشوری ارایه شده است تا برای کاهش تعرفه برق اقدامات لازم صورت گیرد.
صاحب گل صالحی افزود: متاسفانه ماه فروردین که در این منطقه گرم است جزء تعرفه برق زمستانی محسوب می شود و سبب شده تا فیش های برق میلیونی برای مردم این منطقه صادر شود.
وی ادامه داد: چنانچه ماه فروردین و آبان و آذر جز تعرفه گرمسیری محسوب شوند بسیاری از مشکلات هزینه های برق مردم مرتفع می شود.
وی تصریح کرد: برق هیچ یک از مشترکان شهری و روستایی نیکشهر بخاطر بدهی قطع نخواهد شد و با هماهنگی اداره برق مقرر شده است تا کسانی که توانایی پرداخت یکجا هزینه برق را ندارند بصورت اقساطی نسبت به واریز هزینه برق اقدام کنند.
عبدالعزیز رامش یکی از اهالی منطقه دشتیاری چابهار نیز اظهار داشت: قطعی چندین ساعته برق و نبود آب در بیش از 200 روستای منطقه چابهار مردم روزه دار را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.
وی ادامه داد: باید برق حوزه شهرستان چابهار بصورت نرمال و استاندارد تحویل شود تا مردم بتوانند راحت از این نعمت استفاده کنند.
مشتاق رئیسی یکی از جوانان روستای هیچان نیکشهر نیز گفت: کشاورزان، کودکان و خردسالان این روستا برای در امان بودن از گرما ساعت ها در قنوات مشغول آبتنی هستند.
به گزارش ایرنا، در گی درخواست استاندار سیستان و بلوچستان به دستور مستقیم رئیس جمهوری وزیر نیرو روز یکشنبه برای بررسی مسائل و مشکلات آب و برق شهرستانهای جنوب این استان وارد چابهار شد.
مهندس چیت چیان در نشست شورای اداری نیکشهر گفت: مشکلات برق و کاهش تعرفه برق مصرفی به دولت ارائه و رسیدگی خواهد شد.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 15 خرداد 1396 توسط رستم کریمی
 آتش پس از چهار ساعت در نخلستان های اسپکه نیکشهر سیستان و بلوچستان مهارشدچابهار- ایرنا - فرماندار نیکشهر واقع در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: آتش سوزی نخلستان اسپکه نیکشهر پس از چهار ساعت تلاش ماموران آتش نشانی و مردم محلی ظهر امروز دوشنبه مهار شد.
صاحب گل صالحی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: آتش در نخلستان های اسپکه که از حوالی ظهر امروز آغاز شد بیش از سه تا چهار هزار اصله درخت خرما را در این منطقه سوزاند.
وی افزود: برای مهار این آتش سوزی از2 شهرستان همجوار ایرانشهر و فنوج درخواست کمک شد.
وی ادامه داد: در این آتش سوزی پنج دستگاه ماشین آتش نشانی، سه دستگاه لودر، 2تانکر آب و بیش از 30 نیروی امداد و نجات و100 نیروی انسانی محلی همکاری کردند تا موفق به مهار آتش شدند.
وی بیان کرد: ماشین آلات آتش نشانی دهیاری مسکوتان فنوج، شهرداری محمدان ایرانشهر و چانف به اسپکه برای مهار آتش اعزام شدند.
فرماندار نیکشهر گفت: گرمای بی سابقه، وزش باد و خشکی نخیلات علت این آتش سوزی بوده است.
صالحی اختصاص 20 دستگاه ماشین آلات آتش نشانی برای دهیاری های پرجمعیت شهرستان نیکشهر را خواستار شد و افزود: اگر دهیاری ها به ماشین آلات آتش نشانی مجهز باشند زودتر چنین آتش سوزی هایی مهار می شود.
وی با قدردانی از تلاش نیروهای محلی به ویژه کشاورزان شهر اسپکه مرکز بخش لاشار نیکشهر اظهار داشت: چنانچه اعضای شورای اسلامی و افراد بومی همت نمی کردند خسارت چند برابری به کشاورزی وارد می شد.
به گزارش ایرنا نیکشهر از شمال به شهرستان های ایرانشهر و دلگان، از شرق به شهرستان های قصرقند و سرباز، از جنوب به شهرستان های کنارک و چابهار، ازغرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است.
شهرستان نیکشهر با 395 روستا، چهار بخش بنت، لاشار، آهوران و مرکزی براساس سرشماری نفوس و مسکن آبان سال 1395 تعداد 141 هزار و 894 نفر جمعیت با 37 هزار و 207 خانوار در فاصله 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 15 خرداد 1396 توسط رستم کریمی
بحران بی آبی و گرمای طاقت فرسا مردم روزه دار چابهار را کلافه کرده استImage result for ‫بحران بی آبی در چابهار‬‎

چابهار- ایرنا- بحران بی آبی در مناطق شهری و روستایی چنان دامنگیر مردم روزه دار و مومن شهرستان چابهار شده که برای تامین چند گالن آب آشامیدنی با سختی های زیادی رو به رو هستند بطوری که بیشتر مردم روستایی به ناچار از آب موجود در گوالها استفاده می کنند.

به گزارش ایرنا گرمای زیاد هوا، نبود و یا کمبود آب حتی بر آشامیدن آن هم در ماه مبارک رمضان درد و رنج چندین ساله مردم سخت کوش شهرستان چابهار است.
قرار داشتن در ساحل اقیانوس بیکران آب و رنج بردن از بی آبی قصه دردناک مردمی است که با جان و دل از مرزهای میهن اسلامی حفاظت می کنند و با تحمل تمامی دردها و رنج ها هیچگاه دست از حمایت و پشتیبانی نظام اسلامی برنداشته و عشق و علاقه وافری به رهبر و مقتدایشان دارند.
شماری از شهروندان چابهاری روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با ابراز گلایه از کمبود آب اعلام کردند که شبکه آبرسانی خانگی در شهر چابهار قطع است و روزانه با خرید تانکر آب مورد نیاز خود را تامین می کنند.
شه بخش توحیدی یکی از اهالی شهر چابهار گفت: آب شبکه شهری چابهار از چندین سال پیش جیره بندی است و تمام خانوارهای شهری برای ذخیره آب به ناچار آب انبار بتنی ساخته و یا تانکر نصب کرده اند و آب مورد نیاز را از تانکرهای سیار خریداری می کنند.
محمد جدگال نیز بیان کرد: واقعا جای تاسف است که مردم شهر چابهار با گذشت سالیان متمادی هنوز از آب شبکه شهری بطور شبانه روز بی بهره هستند و از نبود امکانات رفاهی نظیر بی آبی، قطعی مکرر برق و کمبود فضای آموزشی و بهداشتی رنج می برند.
شه بخش گرگیج از معتمدین بخش پلان شهرستان چابهار نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: متاسفانه مردم روزه دار روستایی از سهمیه 15 لیتر آب روزانه برای هر نفر محروم و مجبور هستند از آب غیربهداشتی هوتگ(گودال های طبیعی و دست ساز برای ذخیره آب باران) استفاده کنند.
وی افزود: هوتگ ها محل جمع آوری آب باران هستند که بسیاری از آنها بطور مشترک مورد استفاده انسانها و حیوانات قرار می گیرند.
وی گفت: خشکسالی 20 ساله و عدم رهاسازی آب از سد زیردان سبب خشک شدن پوشش گیاهی و از بین رفتن محصولات کشاورزی شده و در نتیجه زمین های خشک به کانون ریزگرد و گردوغبار تبدیل شده که با وزش هر بادی زندگی را برای مردم روستایی مشکل کرده است.
رئیس اداره آب و فاضلاب شهری چابهار نیز در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: آب شهر چابهار به وسیله آب شیرین کن کنارک تامین می شود و در مجموع برای حدود 18 هزار اشتراک آب با جمعیت 120 هزار نفر فقط 13 هزار مترمکعب آب درنظر گرفته شده است.
مسعود شعلی بر با بیان اینکه آب شبکه در شهر چابهار از چند دهه پیش تاکنون جیره بندی است، افزود: جمعیت کنونی شهر چابهار نیاز به بیش از 35 هزار مترمکعب آب دارند در حالی که تنها 13 هزار مترمکعب اختصاص یافته است، چنانچه 35 هزار مترمکعب تامین شود مشکلات بی آبی مرتفع و مردم از آب شبانه روزی بهره مند می شوند.
وی ادامه داد: قطعی های مکرر برق در محدوده تصفیه خانه و پمپاژ آب در ورودی شهر چابهار سبب دیر رسیدن آب جیره بندی در چند روز اخیر شده و گرمای طاقت فرسا نیز مشکلات را بیشتر کرده است.
وی بیان کرد: قطعی های مکرر برق سبب شده تا نتوانیم آب جیره بندی هفته ای دوبار را برای شهر چابهار تامین کنیم.
رئیس اداره برق شهرستان چابهار نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: قطعی برق در مسیر پمپاژو ایستگاه تصفیه آب شهر چابهار هیچ ربطی به قطعی آب نباید داشته باشد.
امید رضا مشهدی افزود: اینکه برق قطع شده و آب در شهر چابهار وجود نداشته باشد حرف نادرستی است و نباید کمبود آب را متوجه قطعی برق کرد.
وی با بیان اینکه به دلیل گرمای بی سابقه چند روز اخیر که در طی چندین دهه بی سابقه بوده است قطعی برق در نقاط شهری و روستایی وجود داشته است، خاطرنشان کرد: اداره آب و فاضلاب شهری و روستایی باید برای تهیه برق دیزلی چاره اندیشی تا بتواند قطعی چند ساعته برق را جبران کنند.
وی گفت: مردم شهر چابهار سالها با بی آبی دست و پنجه نرم می کنند و هنوز فکری برای حل مشکل نشده است و این بی آبی پس از گذشت چندین دهه همچنان ادامه دارد و حتی برخی مواقع تا یک هفته و 10 روز آبی برای مشترکان شهری وجود ندارد.
رئیس آب و فاضلاب روستایی شهرستان چابهار نیز گفت: از مجموع 438 روستای این شهرستان فقط 16 روستا بصورت شبانه روزی آب دارند و بقیه با تانکر روزانه برای هر نفر 15 لیتر آبرسانی سیار می شود.
نارویی افزود: 20 دستگاه تانکر دولتی و 22 دستگاه تانکر بخش خصوصی آبرسانی سیار به جمعیت روستایی را انجام می دهند.
وی با بیان اینکه ناوگان آبرسانی سیار فرسوده و بیش از 80 میلیارد ریال بدهی دارد، خاطرنشان کرد: تنها راه حل مشکلات بی آبی در روستاهای چابهار تخصیص اعتبارات ویژه از سوی دولت است تا دو مجتمع آبرسانی تلنگ، پیرسهراب و پلان و مجتمع روستاهای پایین دست سد پیشین تکمیل و راه اندازی شوند.
وی ادامه داد: مردم در ماه مبارک رمضان با مشکلات جدی تامین آب در روستاها مواجه هستند و باید هر چه سریعتر مشکلات آنها مرتفع شود.
وی خواستار تکمیل 14 کیلومتر خط انتقال مجتمع 261 روستایی تلنگ، پلان و پیرسهراب شد و افزود: برادامه این طرح آبرسانی 340 میلیارد ریال اعتبار اختصاص داده شده است.
رئیس شورای اسلامی شهرستان چابهار نیز با انتقاد از عملکرد ضعیف وزارت نیرو در حوزه شهرستان چابهار اظهار داشت: مردم محروم تنها بندر اقیانوسی ایران با وجودی همجواری با آب های اقیانوسی تشنه لب هستند و آب در روستاها هر تانکر با بیش از 100 هزار تومان خرید وفروش می شود.
معین الدین سعیدی افزود: یک خانوار روستایی برای تامین مایحتاج زندگی مانده است چطور اندک درآمد خود را صرف خریدن آب کند.
وی ادامه داد: شهرستان چابهار پایین ترین شاخص های توسعه را دارد و مردم از امکانات اولیه زندگی نظیر آب، برق، راه، بهداشت، مدرسه و طرح هادی محروم هستند و بیکاری و فقر ادامه زندگی آنان را با مشکل مواجه کرده است.
وی بیان کرد: مردم محروم چابهار بشدت از عملکرد وزارت نیرو برای خدمات رسانی گله مند هستند و در خواست دارند که در این گرمای شدید مشکلات آب و برق آنان را مرتفع کنند.
وی گفت: مکاتبات زیادی برای حل مشکلات مردم چابهار درخصوص برق و آب با وزارت نیرو انجام شده است ولی متاسفانه تا کنون جوابی به خواسته ها و مطالبات مردم داده نشده است.
شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48 هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
Image result for ‫بحران بی آبی در چابهار‬‎
نوشته شده در تاریخ شنبه 13 خرداد 1396 توسط رستم کریمی