تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مطالب اردیبهشت 1396

 

 فرماندار: 77 درصد واجدان شرایط نیکشهری در انتخابات شرکت کردندفرماندار نیکشهر واقع در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: 77 درصد از جمعیت واجد شرایط این شهرستان در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و ریاست جمهوری شرکت کردند.

صاحب گل صالحی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از مجموع جمعیت 141 هزار نفری شهرستان نیکشهر 81 هزار نفر واجد شرایط رای دادن در این دوره از انتخابات بودند.
وی ادامه داد: در مجموع 17 نفر نامزد حضور در انتخابات شورای شهر نیکشهر بودند که با هم به رقابت پرداختند.
وی افزود: بر اساس شمارش آرا پرویز امیری با سه هزار و742 رای، سیداکبر امیری با 2 هزار و 795رای، مولابخش بلوچی با 2 هزار و 485 رای، رضا آبخضر با 2 هزار و 431 رای و عبدالباسط بلوچزهی با 2 هزار و 308 رای به عنوان اعضای اصلی شورای اسلامی شهر نیکشهر انتخاب شدند.

وی گفت: موسی بلیده با 2 هزار و 232 رای و عبدالستار رییسی با 2 هزار و 184 رای به عنوان اعضای علی البدل شورای اسلامی شهر نیکشهر انتخاب شدند.

وی ادامه داد: براساس شمارش آرا در شهر اسپکه مرکز بخش لاشار محمد نورکی با هزار و 212 رای، مجید عالم با هزار و 156 رای، باسط پرورش با هزار و 88 رای، عبدالحکیم ایزدی فرد با هزار و 48 رای و حامد محمدی با هزار و 21 رای به عنوان اعضای اصلی شورا انتخاب شدند.

وی تصریح کرد: قادر لاسکانی با981 رای و علی محمد زئی با 963 به عنوان اعضای علل البدل انتخاب شدند.

فرماندار نیکشهر گفت: هوشنگ دلباخته با هزار و 169 رای، احمد فولادزهی با هزار و 133 رای، شه بخش درزاده با هزار و 123 رای، برکت میرلاشاری با هزار و 70 رای و پرویز کدخدایی با هزار و 9 رای به عنوان اعضای شورای اسلامی شهر بنت انتخاب شدند.

صالحی اظهار داشت: یوسف شیرانی با 978 و ایوب کدخدا با 886 رای به عنوان اعضای علل البدل انتخاب شدند.

وی با اشاره به آرای ریاست جمهوری در نیکشهر گفت: براساس شمارش آرا از 61 هزار و 901 رای ماخوذه دکتر روحانی 55 هزار و 786 رای، رییسی پنج هزار و 162 رای، میرسلیم 158رای و هاشمی طبا 112 رای را در این شهرستان به دست آوردند.

وی بیان کرد: بیش از 91 درصد از مردم نیکشهر به روحانی رای داده بودند که نسبت به دوره قبل حدود 12درصد افزایش یافته است.

فرماندار نیکشهر اظهار داشت: میزان مشارکت مردم در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در این شهرستان 10 درصد نسبت به دوره قبل افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا رای گیری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با سراسر کشور 29 اردیبهشت در تمام شهرستان های سیستان و بلوچستان برگزار شد.

شهرستان نیکشهر با 395 روستا، چهار بخش بنت، لاشار، آهوران و مرکزی براساس سرشماری نفوس و مسکن آبان سال 1395 تعداد 141 هزار و 894 نفر جمعیت با 37 هزار و 207 خانوار در فاصله 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
رستم کریمی

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 اردیبهشت 1396 توسط رستم کریمی
 230 اثر طبیعی و تاریخی شهرستان ساحلی کنارک، جذاب برای گردشگران

رستم کریمی: رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری شهرستان کنارک در جنوب سیستان وبلوچستان گفت: 230 اثر طبیعی و تاریخی (205 اثر طبیعی و 25 اثر تاریخی) از جذابیت ها و زیباییهای شهرستان ساحلی کنارک برای مهمانان و گردشگران نوروزی است.
عبدالحمید بلوچ زاده اظهار داشت: مردم خون گرم، مهمان نواز و دریا دل کنارک همیشه آماده استقبال از گردشگران و مسافران به ویژه در ایام نوروز هستند.
وی افزود: از ابتدای تعطیلات نوروزی تاکنون در ورودی شهر کنارک و شب ها با ساز و دهل بلوچی از مسافران استقبال شده است و اعضای ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی لحظات خوشی را برای گردشگران رقم زده اند.
وی ادامه داد: نیروهای هلال احمر با استقرار در مکان های پرتردد نقش مهمی در راهنمایی مسافران و معرفی آثار تاریخی و طبیعی و جاذبه های گردشگری دارند تا مسافران بهتر بتوانند از تعطیلات نوروزی خود استفاده کنند.
وی از جمله جاذبه های شهرستان کنارک را اسکله ماهیگیری وگردشگری، ساحل زیبا و بکر در شهر کنارک، روستاهای گوردیم، پزم، باغات میوه های گرمسیری کهیر وزرآباد، چشمه بلبلوک چکردانی لاش، گلفشان تنگ، چشمه شورعین تران و روستای زیبا و منحصر بفرد درک عنوان کرد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری شهرستان کنارک گفت: دربخش زرآباد ورودی از سمت استان هرمزگان ۱۲ خانه کپری ساخته شده که گردشگران می توانند از نمایشگاه صنایع دستی، پخت غذاهای محلی واجرای موسیقی زنده لذت ببرند.
بلوچ زاده بیان کرد: در روستای دَرَک آلاچیق هایی به سبک بلوچی آماده شده و موزه دَرَک یا لوگ درک برای اولین بار در بخش زرآباد ایجاد شده است.
وی ادامه داد: گردشگران با میل غذاهای محلی بلوچی خاطره خوشی را خواهند داشت.
وی گفت: برگزاری رقابت شتردوانی، ایجاد امکانات رفاهی در مجتمع گل فشان تنگ را از دیگر جاذبه ها عنوان کرد.
وی اظهار داشت: گردشگران می توانند در ساحل آرام کنارک که بصورت استخر طبیعی است، ساعت ها به شنا بپردازند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری شهرستان کنارک گفت: در ساحل زیبای کنارک نیز غرفه های صنایع دستی همراه با غذا های محلی و بازارچه فروش نوروزی جهت استفاده مهمانان دایر شده است.
 شهرستان ساحلی کنارک با ۶۵ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور در 635 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان وبلوچستان و همجوار آب های اقیانوسی مکران واقع شده است.


نوشته شده در تاریخ یکشنبه 17 اردیبهشت 1396 توسط رستم کریمی
 فرماندار: چابهار پایین ترین شاخصهای آموزشی سیستان و بلوچستان را داردمعاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار ویژه شهرستان چابهار گفت: این شهرستان از لحاظ سرانه فضای آموزشی، نیروی انسانی، تجهیزات و امکانات آموزشی پایین ترین شاخصهای آموزشی در سطح استان و کشور را دارد.
ایوب درویشی  در حاشیه بازدید اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از مناطق حاشیه شهر چابهار و مدارس غیراستاندارد اظهار داشت: سرانه آموزشی چابهار با 48 سانتی متر مربع به ازای هر دانش آموز در مقایسه با میانگین کشوری حدود پنج متر مربع کمتر است.
وی افزود: تنها راه حل مشکلات آموزشی ورود جدی دولت با اختصاص اعتبارات ویژه و همکاری خیران مدرسه ساز استانی و کشوری است.
وی بیان کرد: توسعه امکانات آموزشی و زیرساختی باید متناسب با رشد جمعیت و آمار بالای مهاجرت به چابهار افزایش پیدا کند تا با مشکلات و چالش های گوناگون مواجه نشویم.
وی اضافه کرد: چنانچه دولت دو سوم هزینه ساخت مدارس را تامین کند شاهد حضور پر رنگ تر خیران در این زمینه خواهیم بود.
فرماندار ویژه شهرستان چابهار خواستار تامین بیش از هزار و 200 نیروی انسانی ماندگار و بومی برای آموزش و پرورش این شهر و بخش دشتیاری شد.
درویشی بیان کرد: مدارس موجود در این شهرستان و بخش دشتیاری با کمبود شدید امکانات از جمله میز و نیمکت، حصارکشی، انشعاب آب و برق، امکانات سرمایشی نظیر کولر و پنکه مواجه هستند.
وی خاطر نشان کرد: با تکمیل زیرساخت ها در چابهار این شهر تبدیل به مرکز تجارت و اقتصاد شرق کشور می شود و به عنوان دروازه ورود ایران و کشورهای همسایه آسیای میانه به آب های آزاد اقیانوسی بشمار می آید.
وی افزود: چابهار علاوه بر مشکلات آموزشی در زمینه حاشیه نشینی، بهداشت و درمان، دسترسی به آب شرب بهداشتی، برق و راه محرومیت شدیدی دارد که نیازمند توجه بیشتر است.
اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی مشکلات آموزشی امروز وارد شهرستان چابهار شدند و قرار است در سفر 2 روزه خود از مناطق حاشیه نشین شهر و مدارس غیراستاندارد شهری و روستایی بازدید کنند.
شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48 هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 17 اردیبهشت 1396 توسط رستم کریمی
 گیاه منحصر به فرد/
گز روغن نیکشهر در صنعت هواپیما سازی و ساعت سازی کاربرد دارد


رستم کریمی: رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: گیاه گز روغن یکی از گونه های نادر و منحصر به فرد این شهرستان در صنعت هواپیماسازی و ساعت‌ سازی کاربرد دارد.
عزیزالله رندبلوچ اظهار داشت: گز روغن همچنین در درمان بیماری‌ های روماتیسم، زخم معده، جذام و حتی به عنوان پادزهر و تهیه مواد آرایشی و بهداشتی استفاده می شود.
وی با بیان اینکه دانه های گزروغن در یک نیام و مثل لوبیاست و روغن تلخی دارد، خاطرنشان کرد: تلخی آن بر اثر جوشاندن از بین می رود و روغن خوراکی به دست می آید که بسیار مرغوب و مورد توجه مردم محلی در بلوچستان است.
وی افزود: ‌گزروغن در زبان بلوچی به «گز روگِن» شناخته می شود و با نام علمی Maringa Peregarina از خانواده ‌Maringaceae و گیاهی درختچه ‌ای است.
وی با بیان اینکه گز روغن یا «گاز رخ» از جمله گیاهان منحصر به فرد اما فراموش شده در زیست بوم جنوب شرق ایران محسوب می‌ شود، خاطرنشان کرد: محدوده پراکنش این گیاه در مناطق کوهستانی بلوچستان به ویژه نیکشهر، قصرقند، سرباز، بشاگرد (بشکرد) کرمان و هرمزگان با گستره پراکنش بیش از یک میلیون هکتار است.
وی گفت: 350 هکتار از اراضی کوهستانی شهرستان‌ های نیکشهر و فنوج به کشت گیاه ‌گز روغن‌ اختصاص دارد و برای توسعه کشت آن هر سال اداره منابع طبیعی و آبخیزداری اقدام به کشت و توزیع رایگان نهال گزروغن می کند.
رئیس اداره منابع طبیعی نیکشهر تصریح کرد: در هر هکتار از اراضی زیر کشت گز روغن بیش از 200 درختچه رشد می کند که هر درختچه به طور میانگین 60 میوه دارای هشت بذر حاصل می‌ شود.
رندبلوچ ادامه داد: از هر کیلو بذر این گیاه حدود ۲۱۲ گرم روغن تولید می شود که روغن آن در صنعت هواپیماسازی وساعت سازی وجلاکاری کاربرد دارد.
وی گفت: دانه این درخت مصرف خوراکی دارد و طعم آن شبیه پسته و بادام زمینی است.
وی ادامه داد: زنان و مردان منطقه بلوچستان بذر آن را برداشت کرده و هر کیلوگرم 400 تا 500 هزار ریال( 40 تا 50 هزار تومان) و حتی بیشتر به فروش می رسانند.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نیکشهر گفت: بیشترین مشتریان بذر این گیاه ساکنان کشورهای حوزه خلیج فارس هستند و مردم منطقه نیز آن را به کشورهای عربی صادر می کنند و یا به عنوان تحفه می برند.
وی با بیان اینکه اطلاع رسانی خوبی از سوی رسانه های ارتباط جمعی کشور از فواید گز روغن نشده است، تصریح کرد: از ایرنا به عنوان خبرگزاری رسمی و مرجع کشور انتظار می رود گونه های گیاهی و ظرفیت های ناشناخته طبیعی و منحصر به فرد این منطقه را به مردم ایران و جهان معرفی کند.
وی بیان کرد: دانه های پخت شده و تفت دیده گز روغن به عنوان آجیل خوراکی استفاده می شود و مزه و طعم خاصی دارد.
وی گفت: گزروغن سازگار با آب وهوای منطقه بلوچستان و در مناطق سخت و بی آب کوهستانی و حتی روی صخره ها رشد می کند و نکته جالب توجه این که در زمان خشکسالی و بی آبی رشد و میوه دهی بهتری دارد.
وی با بیان اینکه تمامی قسمت های گیاه روغن شامل ساقه، ریشه، میوه و برگ ها مورد استفاده قرار می گیرد، خاطرنشان کرد: بیشترین استفاده از بذر و روغن آن است که به عنوان آجیل و چاشنی همراه خرما و پوست و برگ آن علاوه بر خواص درمانی برای دباغی پوست مورد استفاده قرار می گیرد.
وی افزود: گیاه گزروغن برگهایی شانه ایی مضاعف با برگچه های کوچک و متقابل و گل هایی با اجزای پنج قسمتی دارد و میوه آنها به صورت کپسول دراز و نیام مانند محتوی دانه هایی به اندازه مغز پسته است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نیکشهر گفت: این شهرستان به دلیل آب و هوای مساعد و گرم و خشک مکان مناسبی برای رویش انواع گیاهان دارویی و گونه های منحصربه فرد گیاهی است.
رندبلوچ ادامه داد: گز روغن همچنین شامل مواد معدنی مهم و منبع خوبی از پروتئین، روغن، اسیدهای چرب، ویتامین ‌ها، اسید آمینه و فنل ‌های مختلف است.
وی بیان کرد: عصاره برگ، دانه و میوه گیاه سرشار از آنتی ‌اکسیدان است که از تشکیل رادیکال‌ های آزاد از ابتلای به سرطان جلوگیری می‌ کند و دانه دارای اسیدهای چربی همچون اسید استئاریک، اسید اولئیک، اسید لینولئیک و بهنیک اسید است.
وی افزود: برداشت دانه های روغنی گز روغن از اوایل خردادماه آغاز و تا پایان تیرماه ادامه دارد.
وی گفت: ارتفاع این درخت به یک تا دو متر وحتی بیشتر می رسد و نسبت به کم آبی بسیار مقاوم است به طوری که کاهش آب در ثمر دهی آن تاثیری ندارد.
نیکشهر از شمال به شهرستان های ایرانشهر و دلگان، از شرق به شهرستان های قصرقند و سرباز، از جنوب به شهرستان های کنارک و چابهار، ازغرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است.
شهرستان نیکشهر با 395 روستا، چهار بخش بنت، لاشار، چانف به مرکزیت آهوران و مرکزی بر اساس سرشماری نفوس و مسکن آبان ماه سال 1395، 141 هزار و 894 نفر جمعیت دارد و در فاصله 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 17 اردیبهشت 1396 توسط رستم کریمی
 سواحل شنی چابهار و کنارک زیستگاه اصلی لاک پشت های سبز


 رئیس اداره حفاظت محیط زیست چابهار واقع در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: بیش از 20 نقطه از سواحل ماسه ای چابهار و کنارک از جمله گواتر، لیپار، تنگ، کچو، پُشت، کوپان سر و پزم از مهمترین زیستگاه ها و سایت های تخمگذاری لاک پشت های دریایی سبز هستند.
لاک پشت های دریایی از موجودات در معرض انقراض جهانی و جزو فهرست گونه های حفاظت شده «IUCN» هستند که برای چرخه حیات دریا بسیار مفید بحساب می آیند.
از هفت گونه لاک پشت های دریایی که در آبهای گرمسیری خلیج فارس و دریای عمان مشاهده می شوند اغلب گونه های لاک پشت سبز و بعضا لاک پشت منقار عقابی بیشتر مراحل زندگی خود شامل تولید مثل(جفت گیری و تخمگذاری) و تغذیه را در مناطق ساحلی دریای عمان واقع در جنوب سیستان و بلوچستان سپری می کنند.
جمعیت قابل توجهی از لاک پشت های سبز در محدوده آبهای ایران زیست می کنند که زادآوری این گونه دوزیستان خزنده بیشتر در سواحل شهرستان های چابهار و کنارک واقع در جنوب سیستان و بلوچستان اتفاق می افتد.
اشرف علی حسینی اظهار داشت: لاک پشت های سبز زندگی کاملا دریایی دارند و از خانواده لاک پشت های دریایی ساکن در آب های خلیج فارس و دریای عمان هستند.
وی افزود: طول لاک این گونه دوزیستان خزنده به 110 سانتی متر می رسد و از نظر طبقه بندی اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست «IUCN» جزو گونه‌ های در حال انقراض به شمار می آید.
وی بیان کرد: تخم گذاری و تولد نوزاد لاک پشت های سبز دریایی زیبایی خاصی به طبیعت و محیط زیست سواحل چابهار و کنارک بخشیده است.
وی تصریح کرد: فصل لانه گزینی و تخم گذاری این نوع لاک پشت از اوایل تابستان آغاز و تا اواخر پاییز ادامه دارد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست چابهار طول عمر لاک پشت سبز را 40 تا 50 سال و اندازه بالغ آن را 80 تا 150 سانتیمتر اعلام کرد و گفت: این گونه از لاک پشت در استانهای ساحلی جنوب کشور از جمله سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر قابل مشاهده است.
حسینی اظهار داشت: هر لاک پشت سبز حداکثر 100 تخم می گذارد اما تنها 2 درصد از تخمها به بلوغ رسیده و شانس زندگی پیدا می کنند.
وی بیان کرد: این نوع لاک پشت با خوردن برخی گونه های دریایی از جمله عروس دریایی، جمعیت رو به افزایش آنها را کنترل می کند.
وی ادامه داد: لاک پشت های سبز برای زیست بوم مفید بوده و به عنوان موجودات پاک کننده محیط زیست دریا محسوب می شوند که آلودگی های سواحل را از بین می برند.
وی افزود: کارشناسان محیط زیست دریایی مستقر در چابهار با همکاری همیاران و دوستداران محیط زیست نوزادهای تازه متولد شده لاک پشت ها را پس از مراقبت و حفاظت برای ادامه زیست در دریا رها سازی می کنند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست چابهار گفت: لاک پشت سبز با داشتن رنگ سیاه یا زیتونی مایل به قهوه ای تیره دارای سر کوچک به عنوان موجود طبیعی پاک کننده زیست بوم و آلودگی دریا شناخته می شود.
حسینی تخریب لانه ‌های تخم گذاری لاک پشت های سبز توسط سگ سانان و برداشت تخم ‌ها توسط افراد سودجو را از جمله مشکلات مهم در حوزه نگهداری، حفاظت و کم شدن جمعیت این گونه با ارزش عنوان کرد و افزود: لاک پشت‌ ها برای زیست‌ بوم بسیار مفید هستند و تاثیر بسیار زیادی برای جلوگیری از آلودگی ‌های سواحل دارند.
وی خاطر نشان کرد: تمام پنج گونه لاک پشت از جمله سبز، زیتونی، نوک عقابی، پشت سرخ و پشت چرمی در سواحل مکران قابل مشاهده است.
 شهرستان چابهار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 17 اردیبهشت 1396 توسط رستم کریمی
کنارک نیازمند راه اندازی 11 واحد مرغداری باظرفیت 220 هزار قطعه استشهرستان ساحلی کنارک براساس برآورد اداره دامپزشکی این شهرستان نیازمند راه اندازی 11 واحد مرغداری با مجموع ظرفیت 220 هزار قطعه است تا مشکلات تامین گوشت سفید (مرغ) شهروندان مرتفع شود.
 شهروندان روستایی و شهری شهرستان ساحلی کنارک علاوه بر مصرف ماهی و میگو علاقه مندی زیادی به گوشت سفید (مرغ)و قرمز (گوسفند، بز، گاو و شتر) دارند.
شماری از شهروندان کنارک از سرمایه گذاران بخش خصوصی برای راه اندازی مرغداری و از دولت برای حمایت از سرمایه گذاران و فعالان این حوزه و صدور مجوزهای لازم را خواستار شدند.
عبدالصمد بارانی یکی از شهروندان کنارک گفت: گوشت سفید(مرغ) به دلیل قیمت ارزان تر از ماهی و میگو متقاضیان زیادی دارد.
عبدالکریم بلوچ نیز گفت: در ایام ماه مبارک رمضان و عید قربان و فطر ظرفیت فعلی مرغداری های کنارک جوابگوی نیاز مردم کنارک نیست و باید به فکر راه اندازی مرغداری جدید بود.
نماینده مردم چابهار، کنارک، قصرقند و بخش مرکزی نیکشهر نیز اظهار داشت: متاسفانه صدور مجوز برای ایجاد مرغداری در این منطقه با محدودیت هایی رو به رو است.
عبدالغفور ایران نژاد با بیان اینکه در برخی نقاط کشور بیش از نیاز مجوز ایجاد مرغداری صادر شده است، خاطرنشان کرد: دولت باید برای تامین گوشت مورد نیاز شهروندان به ویژه در مناطق دورافتاده و مروم استثناء قائل شود تا سرمایه گذاران بتوانند گوشت سفید مورد نیاز مردم کنارک و چابهار را تامین کنند.
وی گفت: هم اینک متقاضیان زیادی آماده راه اندازی مرغداری در حوزه انتخابیه چابهار و به ویژه کنارک هستند.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان کنارک نیز اظهار داشت: هم اینک چهار واحد مرغداری با ظرفیت 100 هزار قطعه فعال است که جوابگوی نیاز مردم شهر و روستاهای کنارک نیست.
امجد رئیسی افزود: راه اندازی 11 واحد مرغداری با مجموع ظرفیت 220 هزار قطعه می تواند جمعیت حدود 90 هزار نفری شهرستان کنارک را پاسخگو باشد.
وی گفت: کنارک همجوار آب های اقیانوسی با 200 کیلومتر مرز آبی علاوه بر ظرفیت های تولید ماهی، میگو و انواع آبزیان دریایی، یکی از بهترین نقاط از نظر آب وهوایی برای راه اندازی مرغداری است.
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان کنارک با بیان اینکه شرایط آب وهوایی کنارک در چهارفصل سال مساعد برای پرورش و رشد مرغ گوشتی است، خاطرنشان کرد: سرمایه گذاران با ورود به این بخش می توانند علاوه بر سودآوری مناسب موجب اشتغال وتولید شوند.
شهرستان ساحلی وخوش آب و هوای کنارک در غرب شهر چابهار و در فاصله 625 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان وبلوچستان واقع شده است.


نوشته شده در تاریخ یکشنبه 17 اردیبهشت 1396 توسط رستم کریمی
چابهار جدی ترین کانون فعالیتهای تجاری واقتصادی درسواحل مَکُّران است


رستم کریمی: مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار گفت: منطقه آزاد و بندر چابهار یکی از جدی ترین کانون های فعالیت تجاری و اقتصادی در سواحل مَکُّران است.
عبدالرحیم کردی اظهار داشت: شهرستان راهبردی چابهار در دهانه آب های آزاد اقیانوسی یکی از بهترین نقاط برای استقرار صنایع مختلف نظیر پتروشیمی، فولاد، خودروسازی و معادن است.
وی بیان کرد: راه اندازی شهرک های تخصصی خرما، برنج، لوازم پزشکی و آرایشی و شیلاتی می تواند هر ارزش سرمایه گذاری را در کوتاه ترین زمان به چندین برابر تبدیل کند.
وی ادامه داد: فعالیت های اقتصادی و تجاری در چابهار نیازمند بستری امن و فضایی آرام است که به واسطه نگاه بلند مقام معظم رهبری و توجه دولت محقق شده است.
وی حضور بیش از یکصد هیات سرمایه گذار داخلی و خارجی در طول 2 سال اخیر را نمونه ای از امنیت کامل در منطقه آزاد چابهار عنوان و خاطرنشان کرد: توسعه فعالیت های تجاری و اقتصادی موجب تولید و اشتغال می شود.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: تضمین امنیت و آرامش در اجتماع نهفته است که برقراری امنیت باعث جذب سرمایه گذار می شود.
کردی گفت: در جامعه سالم تولید و اشتغال بوجود می آید و می تواند موجب تحقق اهداف بلند این منطقه آزاد شود.
وی تکمیل راه آهن چابهار- سرخس، طرح توسعه بندر شهید بهشتی و پتروشیمی را در توسعه جنوب شرق کشور و استان سیستان و بلوچستان موثر دانست و افزود: در آینده ای نزدیک با همت دولت هزاران شغل جدید در منطقه آزاد چابهار ایجاد خواهد شد.
وی بیان کرد: منطقه آزاد چابهار به دلیل موقعیت راهبردی و اتصال به اقیانوس هند مکانی مناسب برای فعالیت‌ های سرمایه گذاران در زمینه ‌های ترانزیت و تجارت است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار گفت: سال گذشته 437 میلیون دلار کالا از این منطقه آزاد به سرزمین اصلی (داخل کشور) وارد شده است.
کردی با تشریح بخشی از فعالیت های اقتصادی منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: ارزش واردات کالاهای تجاری به سرزمین اصلی از طریق منطقه آزاد چابهار نسبت به مدت مشابه آن در سال 1394 رشد 6 درصدی را نشان می دهد.
وی بیان کرد: در سال 1395 تعداد 52 فروند کشتی و 325 فروند لنج کالاها را به مقصد منطقه آزاد چابهار حمل کرده اند.
وی افزود: در سال گذشته 17 هزار و 501 TEU کانتینر از طریق دریا و خشکی وارد منطقه آزاد چابهار شده است.
وی ادامه داد: با کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برای کاهش کرایه حمل دریایی از بندر عباس به چابهار از 700 دلار به 400 دلار به ازای هر کانتینر 40 فوتی به توافق رسیده ایم که این امر باعث رونق تجاری در منطقه آزاد چابهار خواهد شد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار از برگزاری 9 نمایشگاه در زمینه های مختلف در سطح این منطقه خبر داد و خاطرنشان کرد: سازمان منطقه آزاد برای جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی تلاش و از آن استقبال می کند.
کردی گفت: در مراسم اختتامیه همایش ملی فرصت‌ها و محدودیت‌های سرمایه‌ گذاری خراسان جنوبی در فروردین امسال 2 تفاهم نامه با منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی و دانشگاه صنعتی بیرجند امضا شده است.
وی تصریح کرد: منطقه آزاد چابهار فرصتی طلایی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی است و می توانند در زمینه های مختلف فعالیت کنند.
وی گفت: سازمان منطقه آزاد چابهار در سال 1372 در زمینی به مساحت 14 هزار هکتار و در 9 پیکره راه اندازی شده است و برای توسعه تجارت و ترانزیت به کشورهای همسایه می تواند نقش مهمی داشته باشد.
منطقه آزاد چابهار در 9 پیکره شامل تجاری، صنعتی، مسکونی، روستای تیس، گردشگری، کارگاهی، صنایع سبک و سنگین در سال 1373 با مصوبه مجلس شورای اسلامی همزمان با کیش و قشم در زمینی به مساحت 14 هزار هکتار فعالیت خود را آغاز کرده است.
شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48 هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 17 اردیبهشت 1396 توسط رستم کریمی
 طرح توسعه بندر چابهار محور شرق کشور را متحول می کندمدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: تکمیل مرحله نخست طرح توسعه بندرچابهار در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال سبب شکوفایی اقتصاد دریا محور، رونق تولید و کسب و کار و متحول شدن محور شرق کشور می شود.

بهروز آقایی اظهار داشت: با این اقدامهای ارزنده و مهم این گنج نهان در سواحل مَکُّران بیشتر کشف و شکوفا می شود.
وی افزود: طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار به عنوان طرح برتر در سطح اقتصاد حمل و نقل موفق به دریافت جایزه دادمان شده است.
وی ادامه داد: این طرح در فاز یک اسکله های کنتینری و پسکرانه با پیشرفت بیش از 95 درصدی در مرحله بهره برداری است
وی بیان کرد: ظرفیت بندر شهید بهشتی پس از تکمیل مرحله (فاز) نخست به هشت و نیم میلیون تن می رسد که بزودی با حضور مسئولان ارشد کشوری و کشورهای همسایه به بهره برداری خواهد رسید.
وی افزود: در مجموع بیش از یک میلیارد دلار برای طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار و تجهیز آن سرمایه گذاری شده است.
مدیر کل بناد و دریانوردی استان با تشریح آخرین اقدامات در اجرای پروژه بندر شهید بهشتی چابهار افزود: در فاز نخست هزار و 650 مترموج شکن، بیش از 5 کیلومتر دایک حفاظتی، پنج پست اسکله شامل 2 پست اسکله کانتینری و سه پست اسکله کالای عمومی به طول هزار و 700 متر احداث شده است.
وی ادامه داد: از مجموع 15 میلیون و 800 هزار مترمکعب عملیات لایروبی مقدار 14 میلیون و 500هزار مترمکعب انجام شده که در این بخش حجم عملیات 94 درصد است.
مدیرکل بنادر ودریانوردی سیستان وبلوچستان با بیان اینکه قرار است بیش از60 هکتار از محوطه تخلیه و بارگیری کالا با 29 میلیون و 995 هزار عدد تایل و سنگ فرش روسازی شود، خاطرنشان کرد: تاکنون حدود30 هکتار با 23 میلیون و 101 هزار عدد بلوک تولید شده روسازی و 203 هکتار از دریا استحصال شود.
وی با بیان اینکه در سال 1394 مناقصه و عقد قرارداد و در خرداد سال 1395 گشایش اعتبار اسنادی انجام شده است، گفت: در دی ماه سال گذشته تجهیزات جرثقیل ساحلی و محوطه ای از بندر رستوک آلمان حمل شده است.
وی افزود: جرثقیل خریداری شده در بهمن سال گذشته در بندر چابهار تخلیه شده و کار مونتاژ آنها در حال انجام است.
مدیرکل بنادر ودریانوردی سیستان وبلوچستان در تشریح نوع، ظرفیت و ارزش جرثقیل های بندر چابهار اظهار داشت: 2 دستگاه جرثقیل ساحلی LHM550 با ظرفیت هرکدام 140 تن، یک جرثقیل محوطه ای LTM1130 با ظرفیت 130 تن، سه جرثقیل ساحلی LHM420 با ظرفیت 80 تن، سه جرثقیل محوطه ای LTM1050 با ظرفیت 50 تن در مجموع به ارزش 19 میلیون و 917 هزار دلار در بندر چابهار نصب شده است.
آقایی به اهمیت بندر چابهار اشاره کرد و افزود: چابهار در مقایسه با دیگر مناطق ساحلی و جنوب ایران دارای موقعیت ممتازی در امر کشتیرانی و حمل نقل دریایی است.
وی گفت: وجود آبهای عمیق در خلیج وسیع شرایط مناسبی را برای پهلوگیری کشتیهای بزرگ در این منطقه و ایجاد تاسیسات بندری با هزینه مناسب و صرفه اقتصادی فراهم کرده است.
وی ادامه داد: چابهار به عنوان مهمترین بندر تجاری در خارج از خلیج فارس از نظر سیاسی و استراتژیکی ملی در مواقع جنگ و بحرانهای منطقه مجزا و نقطه ای کلیدی برای تنفس اقتصادی بازرگانی خارجی کشور و ضمانتی برای گردش کار صنایع و فعالیت های اقتصادی آن محسوب می شود.
مدیرکل بنادر ودریانوردی سیستان وبلوچستان افزود: قرار گرفتن چابهار در یک خلیج موقعیت بندری ایده آلی را برای توسعه فیزیکی آینده به آن می دهد که بسیاری از بنادر دنیا دارای این حسن نیستند.
وی با بیان اینکه نگاه جدیدی از سوی سرمایه گذاران داخلی و خارجی در استفاده از بندر چابهار حاکم شده است، خاطرنشان کرد: هم اینک افزایش ۱۴۷ درصدی عملیات تخلیه و بارگیری کالاهای غیر نفتی را در بندر چابهار شاهد هستیم.
آقایی بیان کرد: بندر چابهار یکی از باصرفه ترین و کوتاه ترین مسیر برای جابجایی کالا بین کشورهای آسیای میانه، اقیانوس هند و حاشیه خلیج فارس است.
وی تصریح کرد: برای حمایت از صاحبان کالا علاوه بر وجود معافیت 10 درصد تخفیف سود بازرگانی برای کالاهای وارداتی و 30 درصد تخفیف بر هزینه حمل و جابجایی (THC) نسبت به دیگر بنادر ایرانی انجام می شود.
وی ادامه داد: تخفیف حمل کانتینر شامل 30 درصد بر عوارض بندری کشتی کانتینر وارده، 75 درصد برای کانتینرهای وارداتی و 84 درصد برای کانتینرهای صادراتی، اعمال تخفیف پلکانی بر اساس حجم به هزینه THC خطوط لاینر و تخفیف هزینه انبارداری، تخفیف بر کالاهای غیر کانتینری شامل 30 درصد برای جابجایی و انبارداری در مقایسه با دیگر بنادر ایرانی از جمله بسته های تشویقی است که می تواند برای جذب ترافیک کالا و رونق محور شرق کشور تاثیرگذار باشد.
وی گفت: بندر چابهار بعنوان یکی از بنادر مهم در جنوب ایران و در بخش شمالی دریای عمان قرار گرفته است که بعلت موقعیت استراتژیک و دستیابی به آبهای آزاد بین المللی جایگاه ویژه ای در مبادلات ایران با سایر کشورهای منطقه دارد.
وی ادامه داد: بندر به علت نزدیکی به کشورهایی نظیر افغانستان، پاکستان و آسیای میانه در آینده ای نزدیک با اتصال به شبکه ریلی کشور اهمیت ویژه ای در ترانزیت کالا به این کشورها خواهد داشت.
مدیرکل بنادر ودریانوردی سیستان وبلوچستان گفت: بندر چابهار بعنوان تنها بندر اقیانوسی ایران یکی از نقاط کلیدی در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان بوده و در کریدور شمال – جنوب نقش مهمی ایفا خواهد کرد.
آقایی درخصوص سرمایه گذاری خارجی در بندر چابهار اظهار داشت: در تسهیلات فاینانس بر مبنای تفاهمنامه با صندوق توسعه صادرات (EDF) هند مقرر شده تا کشور هند تسهیلات فاینانس به ارزش 150 میلیون دلار را جهت خرید تجهیزات استراتژیک دریایی، بندری، مخابراتی و کمک ناوبری مورد نیاز توسعه بندر چابهار از محل خط اعتباری اکسیم بانک هند فراهم کند.
نماینده مردم شهرستانهای چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی نیز سرمایه گذاری بیش از یک میلیارد دلاری و هزینه بیش از 20 میلیون دلار برای خرید جرثقیل های بزرگ از کشور آلمان را نمونه ای از موفقیت دولت در ایجاد فضای امن سرمایه گذاری در پساتحریم و تصویب برجام عنوان کرد.
عبدالغفور ایران نژاد گفت: طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار هم اینک یکی از طرح های کلان ملی است که با افتتاح فاز نخست آن تحول عظیمی در تخلیه و بارگیری کالا صورت خواهد گرفت.
وی تصریح کرد: چابهار نقطه اتصال ایران و کشورهای آسیای میانه به آب های اقیانوسی و آزاد است که به عنوان دروازه و پیشانی توسعه کشور از آن یاد می شود.
وی گفت: با ساماندهی مرز، توجه به بخش های کشاورزی و گردشگری، ایجاد فرودگاه بین المللی چابهار، فعال شدن بازارچه مرزی ریمدان، تکمیل پتروشیمی و فولاد، تسریع در ساخت راه آهن و تکمیل بندر شهید بهشتی چابهار انقلابی در حوزه اشتغال بوجود خواهد آمد.
وی از همت قرارگاه خاتم الانبیاء برای تکمیل طرح توسعه بندر شهید بهشتی قدردانی کرد و افزود: کشورهای منطقه آسیای میانه و افغانستان نفع زیادی از بندر چابهار خواهند برد.
 شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48 هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 17 اردیبهشت 1396 توسط رستم کریمی
مدیرکل بنادر ودریانوردی سیستان وبلوچستان:

بندرچابهار مهمترین حلقه تجارت آسیا و اروپا برای ترانزیت کالا استرستم کریمی: مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: بندر چابهار با موقعیت راهبردی به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران مهمترین حلقه تجارت آسیا و اروپا برای ترانزیت و ترانشیپ کالا است.

بهروز آقایی اظهار داشت: بندر چابهار با نگاه مثبت رهبر معظم انقلاب در حال توسعه است و هم اینک امکان تخلیه و بارگیری کشتی ها اقیانوس پیما و قابلیت پهلوگیری کشتی های کانتینربر را دارد.
وی افزود: بندر چابهار در ورودی خلیج فارس و مدخل اقیانوس هند از موقعیت جغرافیایی حساس و مناسبی برخوردار است و با بیش از ۳۰۰ کیلومتر مرز دریایی نقش مهمی در توسعه منطقه دارد.
وی بیان کرد: این بندر نزدیکترین فاصله زمینی به کشورهای افغانستان، پاکستان و آسیای میانه را دارد و ترانزیت کالا از طریق این بندر به مثابه اقتصادی ترین بندر برای انجام مبادلات بازرگانی با کمترین هزینه حمل به شمار می رود.
وی خاطر نشان کرد: استراتژیک بودن بندر چابهار بهترین راه برای ترانشیپ (انتقال کالا از یک کامیون به کامیون دیگر در یک نقطه مرزی) به سایر بنادر خلیج فارس است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: بندر چابهار با موقعیت راهبردی می تواند سبب توسعه و پیشرفت استان و جنوب شرق کشور شود.
آقایی اظهار داشت: یکی از بهترین مزیت های بندر چابهار ترانزیت و ترانشیپ کالا است که می توان گفت به صرفه ترین و نزدیکترین نقطه برای جابجایی کالاهای کشورهای آسیای میانه، افغانستان و اتصال این مناطق به آب های اقیانوسی است.
وی ادامه داد: یکی از نقاط متمایز بندر چابهار قرار گرفتن در خارج از محدوده آب های خلیج فارس است که می تواند آن را به یکی از مکان های امن و بندر تجاری واقتصادی برای کشورهای منطقه تبدیل کند.
وی بیان کرد: قرار گرفتن چابهار در کنار خلیج موقعیت بندری ایده آلی را برای توسعه فیزیکی آینده به آن می دهد که بسیاری از بنادر دنیا از این ظرفیت بی بهره هستند.
وی افزود: پس از تکمیل طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار در فاز نخست ظرفیت آن از 2 و نیم میلیون تن به هشت و نیم میلیون تن ارتقا پیدا خواهد کرد.
ندر چابهار در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان و همسایگی کشور پاکستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 17 اردیبهشت 1396 توسط رستم کریمی