تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مطالب آذر 1395

 

 فرماندار چابهار:

بیش از 50 هزار نفر حاشیه نشین چابهار فاقد برق و امکانات هستندچابهار- ایرنا- معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار گفت: بیش از 50 هزار نفر از جمعیت حاشیه نشین چابهار سالها فاقد برق، آب، فضای آموزشی، بهداشتی و هرگونه امکانات رفاهی اولیه برای گذران زندگی هستند.

به گزارش ایرنا، احمدعلی موهبتی در بازدید اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی از مناطق حاشیه نشینی چابهار اظهار داشت: زندگی هزاران نفر در حاشیه بندر و منطقه آزاد چابهار در شان و جایگاه نظام جمهوری اسلامی ایران نیست و بسیاری از خدمات شایسته نظام را تحت الشعاع قرار داده است.

وی افزود: مسئولان برای حل مشکلات ساکنان مناطق حاشیه نشینی اقدامات لازم و عملی را انجام دهند تا رضایت افراد محروم را در پی داشته باشد.

وی با بیان اینکه در پی خشکسالی های 20 سال اخیر جمعیت زیادی از مردم روستاهای شهرستان چابهار و شهرهای همجوار استان سیستان وبلوچستان برای رونق کسب و کار و بدست آوردن روزی حلال در مناطق بدون امکانات حاشیه شهر ساکن شده اند، افزود: مسئولان باید فکر اساسی برای ساماندهی این مناطق داشته باشند.

فرماندار چابهار بیان کرد: مردم کم درآمد مناطق حاشیه نشین در گرمای سوزان و شرجی بدون برق شرایط سخت زندگی را تحمل می کنند.رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی نیز گفت: نباید دولت غافل از مناطق حاشیه نشین و بدون امکانات شهری مانند چابهار باشد.

داود محمدی افزود: ساماندهی و ارایه امکانات به مناطق محروم روستایی و حاشیه شهر چابهار ضروری است.

وی ادامه داد: اعضای کمیسیون اصل 90 به صورت جدی مشکلات مردم حاشیه نشین چابهار، روستای تیس و دیگر موارد مطرح شده در سفر 2 روزه را بررسی می کنند و نتیجه آن به اطلاع مردم خواهد رسید.

وی گفت: متاسفانه برخی از دستگاههای اجرایی اقدامات لازم را برای توسعه سواحل مکران انجام نداده اند و در عمل کوتاهی زیادی مشاهده می شود.

وی بر حل مشکلات مردم شهرستان محروم چابهار تاکید کرد و افزود: نباید این منطقه راهبردی نیروی بیکار و مشکلات برای تامین آب داشته باشد.

رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اعضای این کمیسیون در پی شکایت و گلایه مردم چابهار و عدم رسیدگی به مشکلات از سوی مسئولان به چابهار سفر کرده و از نزدیک مشکلات را بصورت میدانی بررسی کردند.

به گزارش ایرنا، اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی و مدیران و اعضای دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به منظور آشنایی با مشکلات روستای تیس و حاشیه نشینی و ظرفیت های بندر و منطقه آزاد دیروز /دوشنبه/ وارد چابهار شدند و از ظرفیت های صنعتی و تجاری این شهرستان دیدن کردند.

نمایندگان مجلس در سفر 2 روزه خود به چابهار، از مجتمع پتروشیمی، کارگاه های تولیدی برنج، چای روغن کشی منطقه آزاد نیز دیدن کردند و در نشست شورای اداری چابهار شرکت و مسائل و مشکلات را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش ایرنا چابهار تنها بندر اقیانوسی ایران با 300 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به کنارک متصل است.

این شهرستان زیبا و ساحلی در جنوبی ترین منطقه مکرانِ بلوچستان واقع شده وشهر چابهار تا زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان 645 کیلومتر فاصله دارد.

3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد **انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 23 آذر 1395 توسط رستم کریمی
 نگاه وزیربهداشت در ارتقای شاخص سلامت سیستان وبلوچستان قابل تقدیر استچابهار- ایرنا- رئیس مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان گفت: نگاه مثبت وتوسعه محور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ارتقای شاخص های سلامت این استان قابل تقدیر و ستودنی است و دعای خیر قشرهای مختلف مردم این استان بدرقه راه خدمتگزاران صادق و بی منت دولت تدبیر وامید است.

محمدنعیم امینی فرد روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: وزیر بهداشت در سفر چهار روزه به شهرهای مختلف سیستان وبلوچستان نام خود را برای نخستین بار در بین مدیران ارشد کشوری به عنوان طولانی ترین حضور وزیر در یک استان محروم، ثبت کرد.

وی افزود: سیستان وبلوچستان از نظر شاخص های سلامت در مقایسه با میانگین کشوری در سطح پایینی قرار دارد و توجه وزیر بهداشت می تواند در آینده ای نزدیک بسیاری از مشکلات بهداشتی درمانی این استان را مرتفع کند.

سخنگوی کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وزیر بهداشت علاوه بر رسیدگی به مشکلات بهداشتی درمانی استان به شهرستانهای سراوان، ایرانشهر، خاش، دلگان، نیکشهر، قصرقند، زاهدان و شهرهای منطقه سیستان سفر کرد که این امر موجب رضایتمندی مردم شده است.

امینی فرد افزود: براساس بررسی های انجام شده بعد از سفر سال قبل وزیر بهداشت به سیستان وبلوچستان طرح های زیادی در سطح مناطق شهری و روستایی آغاز شده است.

وی تصریح کرد: وزیر بهداشت علاوه بر دیدار چهره به چهره با مردم شهری و روستاهای منطقه محروم چندین عمل جراحی چشم در قصرقند انجام داد.

نماینده مردم شهرستان های ایرانشهر، سرباز، دلگان، فنوج و بخشهای لاشار، بنت و آهوران نیکشهر و بخش آشار مهرستان در مجلس شورای اسلامی گفت: طرح تحول نظام سلامت به خوبی در سطح استان در حال اجراست و بزودی شاهد رشد شاخص های بهداشتی خواهیم بود.

امینی فرد گفت: در این سفر مسائل و مشکلات در زمینه تامین نیروی انسانی و پزشک، افزایش تخت های بیمارستانی، تکمیل چارت های خانه بهداشت، مراکز بهداشتی درمانی و چارت سازمانی شبکه و مراکز بهداشت شهرهای سیستان وبلوچستان، اجرای خوب طرح تحول سلامت، رساندن شاخص های سلامت استان به میانگین کشوری، ارتقای دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر به دانشگاه، ساخت بیمارستان 540 تختخوابی چابهار و تکمیل طرح های بهداشتی درمانی به وزیر ارایه شده است.

وی با بیان اینکه در آمار کشوری 1.6 (یک و شش دهم) تخت به ازای هر هزار نفر جمعیت موجود است، خاطرنشان کرد: این آمار در سیستان و بلوچستان حدود 0.7 (هفت دهم) تخت به ازای هر هزار نفر است که از نصف متوسط کشوری نیز پایین ‌تر است.

رئیس مجمع نمایندگان استان بیان کرد: انتظار می رود بقیه وزارتخانه ها حساسیت بیشتری برای حل مشکلات مناطق محروم سیستان و بلوچستان داشته باشند و از نزدیک برای آشنایی و پیگیری بهتر مشکلات سفر کنند.

فرماندار نیکشهر نیز گفت: با همت دولت تدبیر وامید و دکتر هاشمی وزیر بهداشت بیمارستان 64 تختخوابی این شهرستان در سال گذشته بهره برداری شد.

صاحب گل صالحی افزود: سفر وزیر بهداشت به نیکشهر سبب شد تا اجرای طرح های بهداشتی شتاب بیشتری گیرد.

رئیس شورای اسلامی شهرستان قصرقند نیز گفت: یکی از کارهای ارزشمند ارایه خدمات بهداشتی درمانی رایگان توسط تیم پزشکی نورآوران سلامت است.

عبدالله رئیسی افزود: بسیاری از افراد کم درآمد روستایی توانسته اند به مرکز درمانی سیار نورآوران مستقر در قصرقند مراجعه کنند و رایگان درمان شوند.

وی خاطر نشان کرد: وزیر بهداشت در یک سال 2 بار به استان سیستان وبلوچستان سفر کرده است که این جای قدردانی دارد.

3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 23 آذر 1395 توسط رستم کریمی
 سرپرست جدید معاونت آبزی پروری شیلات سیستان وبلوچستان منصوب ومعرفی شد


چابهار- ایرنا- با صدور حکمی از سوی مدیرکل شیلات سیستان وبلوچستان میران صداقتی به عنوان سرپرست جدید معاونت آبزی پروری این اداره کل منصوب و معرفی شد.

به گزارش ایرنا، صداقتی با مدرک تحصیلی کارشناسی مهندسی منابع طبیعی سابقه 13 سال خدمت در سمت های کارشناس آبزی پروری، سرپرست مرکز آموزش و ترویج سایت میگو گواتر، رئیس مرکز فن آوریهای نوین آبزی پروری، رئیس کارگاه توسعه میگو گواتر و جانشین معاونت آبزی پروری را در کارنامه خود دارد.

وی از نیروهای رسمی اداره کل شیلات سیستان وبلوچستان است و از سال 1382 تاکنون در قسمت های مختلف اداری فعالیت داشته است.

سیستان و بلوچستان به دلیل گستردگی منابع آبی و دسترسی به آب های آزاد دارای 2 اداره کل شیلات در شمال و جنوب استان است.

بر این اساس اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان آب های داخلی و اداره کل شیلات استان محدوده اقیانوس و دریای عمان در جنوب شرق کشور را زیرپوشش دارند.

شهرستان چابهار از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به کنارک متصل است.

این شهرستان زیبا و ساحلی در منطقه مکرانِ بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.

چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان قرار دارد.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 23 آذر 1395 توسط رستم کریمی
 مدیر عامل منطقه آزاد چابهار:

خدمات رسانی به روستای تیس به تازگی به منطقه آزاد چابهار محول شده است


چابهار- ایرنا- رئیس هیات مدیره و مدیر عامل منطقه آزاد چابهار در بازدید اعضای کمیسیون اصل 90 از روستای تیس گفت: با همکاری و تفاهم استانداری سیستان و بلوچستان در چند ماه اخیر خدمات دهی به روستای تیس بر عهده منطقه آزاد گذاشته شده است.

به گزارش ایرنا عبدالرحیم کردی روز سه شنبه در این بازدید و نشست با اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بعد از گذشت چندین سال مشخص نبود خدمات رسانی به روستای تیس برعهده دستگاههای اداری سرزمین اصلی یا منطقه آزاد است که به همین سبب با همکاری و تفاهم استانداری سیستان وبلوچستان خدمات دهی به این روستا بر عهده منطقه آزاد گذاشته شد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار افزود: سازمان منطقه آزاد چابهار برای اجرای طرح هادی و تعیین حریم و بازگشایی معابر این روستا با مشکلات رو به روست بطوریکه مالکان اراضی و واحدهای مسکونی همکاری لازم را ندارند و حتی حاضر نیستند چند متر عقب نشینی کنند.
وی ادامه داد: در چند سال قبل منطقه آزاد طرح سنددار کردن زمین ها را اجرا کرد ولی متاسفانه استقبال چندانی نشد.
رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار گفت: کل شهر چابهار و روستاهای آن با مشکلات جدی بی آبی رو به رو هستند و برای حل مشکل بی آبی و دسترسی آسان اهالی روستای تیس در ابتدای روستا تانکرها می توانند از انشعاب شبکه اصلی آب برداشت کنند.
کردی گفت: منطقه آزاد برای ساماندهی روستای تیس برنامه های خوبی دارد که با اجرای آنها بخشی از مشکلات این روستا مرتفع خواهد شد.رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی نیز گفت: از منطقه آزاد چابهار انتظار است بعد از گذشت 22 سال به مشکلات روستای تیس به عنوان تنها روستای مستقر در محدوده این منطقه آزاد رسیدگی و اقدامات عملی را برای رضایتمندی مردم انجام دهد.
داود محمدی در بازدید 2 روزه اعضای کمیسیون از چابهار و روستای تیس اظهار داشت: ساکنان روستای تیس گلایه هایی در زمینه نداشتن آب آشامیدنی، تعیین تکلیف اراضی سکونتی، اجرای طرح هادی، عدم لایروبی بندر صیادی، ساخت فضای آموزشی و مراکز بهداشتی درمانی دارند.
وی افزود: حتی روشنایی معابر روستای تیس انجام نشده است و مردم شکوائیه هایی دارند.
وی بیان کرد: در پی شکایت و نامه نگاری متعدد مردم شهرستان چابهار و اهالی روستای تیس از بی توجهی مسئولان به این روستاها، کمیسیون اصل 90 با هدف بررسی وضعیت این روستا سفر 2 روزه ای به چابهار داشت.
وی ادامه داد: پیگیری میدانی مشکلات و دیدار چهره به چهره با مردم منطقه بسیاری از ابهامات را برای ما روشن کرد که در جمع بندی نهایی، موضوعات و مشکلات مطرح شده از سوی کمیسیون پیگیری های لازم برای رسیدگی انجام خواهد شد.
رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت: انتظار می رود منطقه آزاد چابهار و مسئولان دستگاههای اجرایی مشکلات روستایی مانند تیس را جدی بگیرند و امکانات رفاهی و زیربنایی را برای آن فراهم کنند.
محمدی تصریح کرد: مردم روستای چند هزار نفری نباید در چند متری دریا با تانکر آبرسانی شوند.
وی گفت: امکانات رفاهی روستاهایی مانند تیس باید در حدی باشد که ساکنان آن احساس گلایه و تبعیض نداشته باشند.
روستای تیس در محدوده اراضی منطقه آزاد چابهار و 10 کیلومتری این شهر واقع شده است.
شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با حدود 300 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به کنارک متصل است.
شهر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 23 آذر 1395 توسط رستم کریمی
 رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس:

 چابهار پشتوانه های قوی برای رشد و آبادانی داردچابهار- ایرنا- رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت: چابهار با توجه به موقعیت راهبردی و جغرافیایی، پشتوانه های قوی چون بندر، منطقه آزاد و ظرفیت های تجاری، کشاورزی و گردشگری برای رشد و آبادانی دارد.

به گزارش ایرنا، داوود محمدی روز سه شنبه در نشست شورای اداری شهرستان چابهار اظهار داشت: اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با هدف پیگیری برخی مشکلات طرح های اقتصادی، حاشیه نشینی، بیکاری و بازدید از ظرفیت های تجاری- اقتصادی به این شهرستان سفر کرده اند.
وی افزود: اعضای این کمیسیون از نزدیک با مشکلات مناطق حاشیه نشینی، روستای طیس، مجتمع پتروشیمی، منطقه آزاد و طرح توسعه بندر آشنا شدند که گزارش کامل این سفر برای پیگیری موارد مطرح شده تهیه و در اختیار مسئولان ذیربط کشوری قرار خواهد گرفت.
وی ادامه داد: وقتی مسئولان در بین مردم حضور پیدا می کنند بهتر می توانند مسائل و مشکلات را لمس و در جهت پیگیری آنها حساسیت بیشتری به خرج دهند.
وی بیان کرد: چابهار از نگاه مسئولان کشوری جایگاه ویژه ای در اقتصاد ملی دارد و قطعا برای حل مشکلات بی آبی، حاشیه نشینی، ایجاد امکانات رفاهی و توسعه زیرساخت های آن اقدامات لازم را انجام خواهند داد.
رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متاسفانه مردم چابهار بعد از گذشت سالها همچنان با مشکل بی آبی شدید رو به رو هستند و هنوز فکر اساسی برای حل این موضوع نشده است، خاطرنشان کرد: موضوع بی آبی چابهار از طریق وزارت نیرو پیگیری جدی خواهد شد تا در کمترین زمان به نتیجه مثبت برسد.
محمدی افزود: مسئولان هر منطقه باید مسائل و مشکلات خود را بصورت کارشناسی و دقیق براساس اولویت به مدیران بالادستی ارایه دهند تا پیگیری و مرتفع شوند.
وی گفت: چابهار با ظرفیت های فراوان خدادادی نباید مشکلات بی آبی و بیکاری داشته باشد و مردم شهر و روستاهای آن در شرایط سخت زندگی کنند.معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز گفت: در همجواری ایران 52 منطقه آزاد فعالیت می کنند که نقش مهمی در توسعه آن کشورها داشته اند.
محمدرضا توسلی افزود: منطقه آزاد چابهار به دلیل آماده نبودن زیرساخت ها هیچگاه نتوانسته به اهداف تعریف شده خود برسد.
وی ادامه داد: مناطق آزاد 20 درصد معافیت های مالیاتی و گمرکی دارند و سرمایه گذاران خارجی می توانند بدون اخذ ویزا به این مناطق سفر کنند.
وی گفت: چابهار با توجه به ظرفیت بالای تجاری و اقتصادی نباید با مشکل حاشیه نشینی رو به رو و در توسعه زیرساخت های اولیه خود عاجز باشد.
وی با بیان اینکه منطقه آزاد چابهار بعد از گذشت 2 دهه از تاسیس هنوز مرز دریایی و هوایی ندارد و با این حساب نمی تواند موفق عمل کند و انتظارات مردم منطقه را پاسخگو باشد.
معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادامه داد: از آنجایی که چابهار هنوز با مشکل بی آبی رو به رو است منطقه آزاد بزودی با احداث آب شیرین کن این مشکل را مرتفع خواهد کرد.امام جمعه شهرستان چابهار نیز اظهار داشت: منطقه آزاد چابهار در طول 23 فعالیت خود تاکنون تاثیر چندانی در ایجاد اشتغال، ترانزیت و توسعه شهرستان چابهار و مناطق همجوار نداشته است.
حجت الاسلام سید محمد موسوی افزود: منطقه آزاد متاسفانه تبعیض طبقاتی را ایجاد کرده است بطوریکه در محدوده این منطقه همه امکانات رفاهی فراهم شده است و در شهر مردم از کمبود شدید امکانات رنج می برند.
وی ادامه داد: شرایط زندگی در چابهار با توجه به وجود بندر و منطقه آزاد سخت شده بطوریکه اجاره خانه، قیمت کالاهای مصرفی و زمین و مسکن در این شهر سنگین است و قشر کارمند و مردم عادی با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کنند.
وی گفت: باید براساس درآمد بندر و منطقه آزاد به شهر کمک شود تا توسعه داشته باشد و نباید فقط مشکلات را برای مردم ایجاد کند.
وی تصریح کرد: بعد از گذشت 35 سال مردم شهر و روستاهای چابهار از کمترین امکانات رفاهی برخوردار نیستند و حتی آب خوردن ندارند و این مشکل با شعارهای رنگارنگ برخی ها هیچ وقت حل نمی شود.
امام جمعه چابهار گفت: 2 سد زیردان و پیشین برای آبرسانی به شهرستان چابهار ایجاد شده اند ولی با گذشت چندین سال خط انتقال آن اجرا نشده است و 85 میلیون مترمکعب آب در پشت سد زیردان تبخیر می شود و مردم هیچ نفعی از آن نمی برند.
حجت الاسلام موسوی ادامه داد: تسریع در رهاسازی آب سد زیردان برای استفاده مردم محروم روستاهای دشتیاری ضروری است و باید مجلس این موضوع را از طریق وزیر نیرو پیگیری کند.معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار نیز در نشست شورای اداری این شهرستان اظهار داشت: عملیات راه آهن چابهار- زاهدان به کندی پیش می رود و این طرح ملی با مشکل جدی کمبود اعتبار مواجه است.
احمدعلی موهبتی با بیان اینکه عامل عدم توسعه شرق کشور و به ویژه چابهار وزارت نفت است، خاطرنشان کرد: چنانچه این وزارت خانه در دهه اول انقلاب به این منطقه گازرسانی می کرد صدها کارخانه و صنعت ایجاد می شد و چندین دهه قبل زیرساخت های ریلی، هوایی و جادهای ترانزیتی ایجاد می شد.
وی گفت: اگر 100 کارخانه بزرگ در این منطقه ایجاد می شد هم اینک دغدغه اشتغال کمتر بود و توسعه زیرساخت ها و ایجاد امکانات رفاهی از چند دهه قبل آغاز می شد.
وی بیان کرد: هم اینک مردم چابهار با وجود همجواری با آب های اقیانوسی بی آب هستند و کشاورزی به دلیل خشکسالی 20 ساله کاملا تعطیل شده است.
فرماندار چابهار ادامه داد: احداث آب شیرین کن و تامین آب کشاورزی می تواند هزاران هکتار اراضی بدون استفاده را به زیرکشت انواع محصولات استوایی و گرمسیری ببرد.
وی از عملکرد وزارت نیرو انتقاد کرد و گفت: آب سد زیردان بدون هیچ استفاده ای در حال تبخیر شدن است و مردم پایین دست بشدت نیازمند قطره ای آب هستند.


نماینده مردم شهرستان های چابهار، کنارک، قصرقند و بخش مرکزی نیکشهر در مجلس شورای اسلامی نیز از خدمات دولت در توسعه سواحل مکران و اجرای طرح های زیرساختی نظیر راه آهن، گاز و پتروشیمی قدردانی کرد.
عبدالغفور ایران نژاد افزود: پیگیری مشکلات بی آبی، بیکاری، تسریع در حل مشکلات اعتباری راه آهن از سوی مسئولان ضروری است.
وی ادامه داد: با اختصاص اعتبار برای اجرای 16 کیلومتر خط لوله در پایین دست سد زیردان مشکل آب آشامیدنی 261 روستا مرتفع می شود.مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار نیز گفت: با احداث فرودگاه و الحاق بندر بسیاری از مشکلات مرتفع می شود و تا زمانیکه منطقه آزاد مرز دریایی و هوایی نداشته باشد نمی تواند تاثیر گذاری در توسعه داشته باشد.
عبدالرحیم کردی افزود: ایجاد اشتغال، ترانزیت و کمک به توسعه مناطق همجوار از اهداف اصلی این منطقه است و در این راه تلاش های زیادی صورت گرفته است.
رئیس شورای اسلامی شهرستان چابهار نیز بر تسریع در جابجایی کالا و مسافر در مرز ریمدان تاکید کرد و گفت: آماده سازی امکانات در مرز می تواند منجر به ایجاد اشتغال و توسعه منطقه شود.
معین الدین سعیدی افزود: حدود 80 درصد مردم چابهار از آب آشامیدنی محرومند و اعتبارات آبرسانی سیار بشدت ضعیف است که جا دارد مسئولان برای نوسازی ناوگان آبرسانی سیار و اختصاص اعتبار ویژه برای آبرسانی اقدام کنند.


مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان وبلوچستان نیز گفت: در طرح توسعه بندر شهید بهشتی بیش از سه هزار و 500 نفر بصورت شبانه روزی فعالیت می کنند و بزودی ظرفیت بندر به هشت میلیون و 500هزار تن خواهد رسید.
بهروز آقایی با انتقاد از جابجایی بیش از 9 میلیون تن کالای سیستان وبلوچستان از سایر بنادر در پنج سال گذشته افزود: فقط در حد 2 کشتی یعنی 290 هزار تن کالا در بندر چابهار تخلیه و بارگیری شده است که این میزان بسیار اندک است.مدیرکل شیلات سیستان وبلوچستان نیز گفت: لایروبی بنادر صیادی 2 شهرستان چابهار و کنارک از مهمترین درخواست های صیادان است و باید هرچه سریعتر اعتبار لازم تخصیص پیدا کند.
هدایت الله میرمرادزهی افزود: بندر تنگ کنارک نیازمند ایجاد اسکله است و بندر پزم نیمه تمام رها شده است.
شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 300 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به کنارک متصل است.
شهر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 23 آذر 1395 توسط رستم کریمی
 فرمانده انتظامی:

کودک ربایان متقاضی 500 میلیون تومان پول در چابهار دستگیر شدند

چابهار - ایرنا - فرمانده انتظامی چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: با تلاش ماموران انتظامی در کمترین زمان ممکن کودک ربایان متقاضی 500 میلیون تومان پول در این شهرستان دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

سرهنگ محمد نوربخش روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: بعد از شکایت یک شهروند در خصوص ربایش فرزند هفت ساله اش در چابهار پرونده تشکیل شد و ماموران پلیس با حساسیت موضوع را دنبال کردند.
وی افزود: آدم ربایان برای آزادی کودک خردسال 500 میلیون تومان پول درخواست کرده بودند.
وی ادامه داد: پلیس بدون پرداخت وجه توسط خانواده کودک، آدم ربایان را در عملیات غافلگیرانه دستگیر و کودک را آزاد کرد.
فرمانده انتظامی چابهار بیان کرد: اطلاع رسانی به موقع مردم می تواند پلیس را در انجام موفقیت آمیز ماموریت هایش کمک کند.
وی از شهروندان خواست هرگونه جرائم را به پلیس 110 گزارش کنند.
شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.
3043**3042 خبرنگار: رستم کریمی نژاد **انتشاردهنده: محدثه حیدری گرجی
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 23 آذر 1395 توسط رستم کریمی
 فرماندار چابهار:

مجتمع پتروشیمی چابهار دغدغه مردم برای آلودگی زیست محیطی را مرتفع کندچابهار- ایرنا- معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار گفت: مجتمع پتروشیمی مکران دغدغه های مردم محلی شهرستان چابهار از آلودگی زیست محیطی را با امکانات و تجهیزات روز دنیا مرتفع کند.

به گزارش ایرنا احمدعلی موهبتی بعداز ظهر روز دوشنبه در بازدید اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی از پتروشیمی مکران اظهار داشت: پسآب و تولید محصولات پتروشیمی به هوا، زمین و آب خلیج چابهار ضربه جبران ناپذیری می زند و نسل آینده متضرر می شوند.

وی افزود: مدیران شرکت توسعه نگین مکران باید تمهیدات لازم را با نصب فناوری های روز در مجتمع پتروشیمی مکران بکار گیرند تا با رعایت کامل مسائل زیست محیطی کمترین مشکلی برای ساکنان این منطقه نداشته باشد.

فرماندار چابهار گفت: از 18 واحد پتروشیمی هم اینک هفت واحد مجوزهای محیط زیست را اخذ کرده اند و می توانند فعالیت کنند.

موهبتی بیان کرد: نشست های متعددی با خانم دکتر ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شده است و نگرانی قشرهای مختلف مردم چابهار درخصوص زیان های پتروشیمی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: ایجاد سازمان سواحل مکران مشکلات زیادی را برای این منطقه ایجاد می کند و تجربه ها نشان داده است که چنین سازمان هایی نمی توانند هماهنگی ها با دستگاههای مختلف داشته باشند و امور متعدد پیگیری لازم نخواهد شد.

وی از نمایندگان مجلس خواست به مسائل و مشکلات منطقه محروم چابهار رسیدگی جدی داشته باشند.

فرماندار چابهار گفت: این شهرستان جمعیت حاشیه نشین زیادی دارد که بعد از گذشت بیش از 20 سال فاقد امکانات رفاهی نظیر برق، آب و طرح هادی هستند و هنوز مالکیت اراضی سکونتی آنان مشخص شده نیست.

وی گفت: چابهار با همه تبلیغات و موقعیت راهبردی که دارد هنوز ساکنان شهری و روستایی آن آب خوردن ندارند و با مشکل جدی رو به رو هستند بطوریکه در شهر هفته ای دو روز و در روستاها برای هر نفر 15 لیتر آب توزیع می شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار نیز گفت: آب مورد نیاز پتروشیمی از خلیج برداشت و پسآب آن در محدوده لیپار به دریای بزرگ (اقیانوس) تخلیه می شود.

عبدالرحیم کردی افزود: دغدغه های مردم در زمینه آلودگی های زیست محیطی صنایع مختلف مورد توجه منطقه آزاد و شرکت پتروشیمی است و اجازه نخواهیم داد اجرای طرح های بزرگ مشکلاتی را برای ساکنان چابهار ایجاد کند.

نماینده مردم شهرستان های چابهار، کنارک، قصرقند و بخش مرکزی نیکشهر نیز گفت: متاسفانه بر خلاف شعار شرکت پتروشیمی مبنی بر استخدام و بکارگیری نیروهای بومی هنوز با وجودی که فعالیت اصلی آن آغاز نشده از بیش از 800 نفر نیروی بکارگیری شده تنها حدود 15 نفر بومی هستند.

عبدالغفور ایران نژاد افزود: مشکلات زیست محیطی باید هر چه سریعتر در عمل مورد توجه قرار گیرد و نباید اجرای طرح و سودآوری برای بخش خصوصی به قیمت جان مردم محلی شهرستان بندری چابهار تمام شود.

وی با بیان اینکه شرکت پتروشیمی اعلام کرده است که در دوره 10 ساله پس از تکمیل بیش از 17 هزار نفر را استخدام می کند، خاطرنشان کرد: متاسفانه این شرکت هنوز عملا هیچ گامی برای تربیت و مهارت آموزی نیروی انسانی برنداشته است.

نماینده مردم حوزه انتخابیه چابهار پیگیری مشکلات پتروشیمی از سوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی را خواستار شد و افزود: نمایندگان برای پیگیری برخی مشکلات زیربنایی و بررسی آنها به چابهار سفر کرده اند.

مدیر سایت شرکت توسعه نگین مکران نیز گفت: شرکت پتروشیمی توجه ویژه ای به توسعه شهرستان چابهار و موضوع اشتغال نیروهای بومی دارد و یکی از اهداف آن بکارگیری نیروهای بومی است.

جهانبخش جعفری افزود: شهرک پتروشیمی در زمینی به مساحت هزار و 200 هکتار در 20 کیلومتری محدوده منطقه آزاد چابهار آغاز شده است و در بازه زمانی 10 ساله تمامی فازهای آن به بهره برداری می رسد.

وی بیان کرد: 18 واحد بالادستی و میان دستی و بیش از 30 واحد پایین دستی در شهرک پتروشیمی مکران احداث می شود.

وی گفت: شهرک پتروشیمی مکران شامل طرح های اوره آمونیاک، متانول، mtp، انواع الفین، کریستال ملامین، آروماتیک، meg و متانول آمونیاک است.

به گزارش ایرنا چابهار تنها بندر اقیانوسی ایران با 300 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به کنارک متصل است.

این شهرستان زیبا و ساحلی در جنوبی ترین منطقه مکرانِ بلوچستان واقع شده و تا زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان 645 کیلومتر فاصله دارد.

3043** 6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانینوشته شده در تاریخ دوشنبه 22 آذر 1395 توسط رستم کریمی
 به بهانه سفر وزیر بهداشت به سیستان و بلوچستان/

نماینده مجلس:
 شهرستان قصرقند نیازمند ساخت بیمارستان 96 تختخوابی است
چابهار- ایرنا- نماینده مردم شهرستانهای چابهار، کنارک، قصرقند وبخش مرکزی نیکشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: شهرستان تازه تاسیس قصرقند برای ارتقای شاخص های بهداشتی درمانی نیازمند ساخت بیمارستان 96 تختخوابی است.

عبدالغفور ایران نژاد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: قصرقند یکی از شهرهای دور افتاده سیستان وبلوچستان است که به دلیل عمق بالای محرومیت ها و داشتن مناطق کوهستانی و سخت گذر نظیر کاجو و تلنگ کمتر مورد توجه مسئولان استانی و کشوری بوده است.

وی افزود: قصرقند در سال 1318 شمسی همزمان با بندرعباس و چند شهر دیگر کشور که هم اینک مرکز استان هستند به بخش ارتقا پیدا کرده بود و بعد از گذشت بیش از 73 سال در اسفند سال 1391 به شهرستان ارتقا یافت.

وی ادامه داد: مسئولان استانی و کشوری باید مسائل و مشکلات این شهرستان در زمینه بهداشت، راه، آب، مخابرات، فضای آموزشی و دیگر زیرساخت های عمرانی و رفاهی را به قید فوریت مورد رسیدگی قرار دهند تا دهها سال محرومیت آن به نوعی جبران شود.

نماینده حوزه انتخابیه چابهار با بیان اینکه از سال 1392 تاکنون چندین بار قول ساخت بیمارستان در قصرقند داده شده ولی هنوز عملی نشده است، خاطرنشان کرد: ساخت بیمارستان 96 تختخوابی از خواسته های مهم مردم محروم قصرقند است تا نیازهای بهداشتی ودرمانی آنان در چند سال آینده مرتفع شود.

ایران نژاد گفت: آسفالت راه بیش از 40 روستا، تکمیل و بهره برداری راه های ارتباطی قصرقند به تلنگ، چندوکان به پیرسهراب، قصرقند به کاجو و ارتقای راه باریک و پرپیچ و خم نیکشهر-قصرقند به جکیگور از دیگر خواسته های مردم قصرقند است.

وی بر پوشش کامل مخابراتی و اینترنتی روستاهای قصرقند تاکید کرد و افزود: بسیاری از روستاهای پرجمعیت فاقد شبکه دیجیتال تلویزیونی هستند و آنتن دهی موبایل ضعیف است.

وی بر تکمیل بیمارستان کنارک، ساخت بیمارستان 540 تختخوابی چابهار و تکمیل چارت حوزه بهداشت درمان طبق شاخص های کشوری نیز تاکید کرد و افزود: بیمارستان 64 تختخوابی نیکشهر پس از افتتاح در سال گذشته با کمبود شدید تجهیزات و پزشک مواجه است.

عضو هیات رئیسه شورایعالی استانها و نایب رئیس شورای اسلامی شهرستان قصرقند نیز اظهار داشت: قصرقند بعد از گذشت حدود 80 سال به عنوان مرکز بخش و شهرستان هنوز یک تخت بیمارستانی ندارد و مردم مجبورند برای رفع نیازهای درمانی به چابهار و دیگر شهرهای استان و کشور مراجعه کنند.

عبدالوجید باشنده افزود: به ازای هر هزار نفر در کشور یک و هشت دهم تخت وجود دارد و این آمار در استان یزد چهار تخت برای هر هزار نفر است.

وی ادامه داد: جمعیت شهرستان قصرقند در حال حاضر 61 هزار نفر است و براساس این آمار قصرقند باید 110 تخت بیمارستان داشته باشد تا به شاخص های کشوری در حوزه سلامت برسد.

وی گفت: ساخت بیمارستان 96 تختخوابی می تواند تا 20 سال شاخص های سلامت قصرقند را بالا نگه دارد و موجب خوشحالی و رضایتمندی مردم محروم این دیار شود.

وی خواستار تکمیل چارت خانه های بهداشت، مراکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی و حل مشکلات حوزه بهداشت ودرمان قصرقند شد و افزود: خدمات دولت تدبیروامید در زمینه ارتقای سطح سلامت مردم قابل ستایش است.

نایب رئیس شورای اسلامی شهرستان قصرقند گفت: کمبود پزشک یکی دیگر از مشکلات این شهرستان است که در برخی مواقع چند هزار نفر منتظر حضور یک پزشک در مرکز بهداشتی درمانی هستند.

باشنده افزود: وزیر بهداشت دستور ویژه ای به پزشکان جهت خدمت در مناطق محرومی مانند قصرقند دهد تا بخشی از مشکلات کمبود پزشک مرتفع شود.

شماری از شهروندان قصرقند نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا حل مشکلات بهداشتی درمانی این شهرستان را خواستار شده و از وزیر بهداشت در خواست کردند توجه ویژه ای به حوزه سلامت این منطقه داشته باشد.

رستم عزیزی یکی از معتمدان قصرقند گفت: برای کمترین بیماری مجبوریم مسافتی 200 تا 300 کیلومتری به چابهار و یا دیگر شهرهای سیستان وبلوچستان را طی کنیم.

علی بخش هوتی یکی از شهروندان قصرقندی نیز گفت: قصرقند از نظر پزشک با کمبود شدیدی رو به رو است و این مشکل بعد از گذشت سالها همچنان مرتفع نشده است.

هدایت الله باشنده نیز افزود: مرگ ومیر مادران باردار و حوادث ناگوار رانندگی از مشکلات مهم در قصرقند است که هر چند وقت یکبار به دلیل نبود امکانات و تجهیزات پزشکی بهترین شهروندان را از دست می دهیم.

شهرستان قصرقند با وسعت پنج هزار و 395 کیلومترمربع و 61 هزار نفر جمعیت از سه بخش مرکزی، ساربوک و تلنگ و 6 دهستان هیت، هلونچکان، حمیری، شارک، تلنگ و ساربوک تشکیل شده است.

شهرستان قصرقند در 580 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و حد فاصل نیکشهر- جکیگور سرباز واقع شده است.

3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 22 آذر 1395 توسط رستم کریمی
 نماینده مجلس خرید انشعاب برق برای مدارس شهرستان نیکشهر را خواستار شد


چابهار- ایرنا- نماینده مردم شهرستان های چابهار، کنارک، قصرقند و بخش مرکزی نیکشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: خرید انشعاب برق و آب برای مدارس شهرستان نیکشهر از سوی مسئولان ضروری است و باید هرچه سریعتر این مشکل مرتفع شود.

به گزارش ایرنا، عبدالغفور ایران نژاد در دیدار با مدیر آموزش وپرورش نیکشهر اظهار داشت: آموزش و پرورش نیکشهر مشکلات زیادی در زمینه فضاهای آموزشی، مدارس فرسوده، کپری، خشتی گلی و استیجاری دارد که نیازمند رسیدگی جدی و فوری است.

وی افزود: شهرستان نیکشهر با کمبود شدید فضای آموزشی رو به رو است بطوری که برای رسیدن به میانگین سرانه پنج متر و 43 سانتیمتر استاندارد کشوری بیش از 600 کلاس درس جدید باید احداث شود.

وی ادامه داد: کم توجهی و اختصاص اعتبارات اندک برای ساخت و نوسازی مدارس سبب شده این منطقه پس از گذشت سالها هنوز به میانگین سرانه فضای آموزشی به ازای هر دانش آموز نرسد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: دولت برای حل مشکلات آموزش و پرورش هر چه سریعتر اقدام نماید تا در یک دوره پنج ساله تمامی فضاهای آموزشی حوزه انتخابیه چابهار به میانگین کشوری نزدیک شود.

ایران نژاد گفت: وقتی در یک بخش از حوزه انتخابیه چابهار بیش از 30 مدرسه فاقد برق وجود داشته باشد، تکلیف برای عدم پیگیری دیگر مشکلات نظیر هوشمندسازی مدارس و اختصاص امکانات و تجهیزات طبق استاندارد کشوری مشخص است.

وی به سبب انتخاب یک زن به عنوان مدیر آموزش وپرورش نیکشهر از دولت قدردانی و اظهار امیدواری کرد با مدیریت زنان توانمند بخش زیادی از مشکلات آموزشی پیگیری و مرتفع شود.

مدیرآموزش وپرورش نیکشهر نیز با قدردانی از پیگیری مشکلات آموزشی از سوی نماینده مجلس اظهار داشت: بخش مرکزی نیکشهر 216 مدرسه دارد که 14 هزار و 852 دانش آموز در آنها مشغول به تحصیل هستند.

ساره باور افزود: 930 نفر کارمند اداری و آموزشی کار تعلیم و تربیت این دانش آموزان را بر عهده دارند.

وی ادامه داد: 46 مدرسه در این شهرستان فاقد انشعاب آب، 30 مدرسه فاقد برق، 48 مدرسه فاقد سرویس بهداشتی و 98 مدرسه فاقد حصارکشی هستند.

وی بیان کرد: 13 مدرسه استیجاری، 10 مدرسه تخریبی و 12 مدرسه فاقد فضا نیازمند تخصیص اعتبار برای استاندارد سازی هستند.

3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 22 آذر 1395 توسط رستم کریمی
 اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس از ظرفیتهای صنعتی وتجاری چابهار دیدن کردند


چابهار - ایرنا - اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی و دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به منظور آشنایی با مشکلات و ظرفیت های بندر و منطقه آزاد امروز /دوشنبه/ وارد چابهار شدند و از ظرفیت های صنعتی و تجاری این شهرستان دیدن کردند.

نماینده مردم شهرستان های چابهار، کنارک، قصرقند و بخش مرکزی نیکشهر در مجلس شورای اسلامی در حاشیه این بازدیدها در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نمایندگان مجلس در سفر 2 روزه خود به چابهار، امروز از مجتمع پتروشیمی، کارگاه های تولیدی برنج، چای و جلبک منطقه آزاد دیدن کردند.
عبدالغفور ایران نژاد افزود: یکی از اهداف این سفر بررسی مشکلات زیرساختی روستای طیس است که در بازدید میدانی و پرسش و پاسخ اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس و دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد با اهالی منطقه برخی مشکلات در زمینه آب آشامیدنی، اجرای طرح هادی، مشخص شدن اراضی سکونتی، ایجاد امکانات رفاهی، ساخت مدرسه و امکانات بهداشتی مورد بررسی قرار گرفت.
وی گفت: بعد از گذشت 23 سال از فعالیت منطقه آزاد چابهار کمک چندانی برای توسعه روستای طیس انجام نشده است.
وی بازدید از مناطق حاشیه نشین، طرح توسعه بندر شهید بهشتی، ظرفیت های تجاری و اقتصادی، مناطق تفریحی و گردشگری و نشست با مدیران دستگاههای اجرایی را از دیگر برنامه های نمایندگان کمیسیون اصل 90 مجلس در سفر به چابهار عنوان کرد.
به گزارش ایرنا کمیسیون اصل نود یکی از کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی است که وظایف محول شده به مجلس در اصل 90قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را انجام می‌دهد.
در اصل نود قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده ‌است:
«هرکس شکایتی از طرز کار مجلس یا قوه مجریه یا قوه قضائیه داشته باشد، می‌تواند شکایت خود را کتباً به مجلس شورای اسلامی عرضه کند. مجلس موظف است به این شکایات رسیدگی کند و پاسخ کافی دهد و در مواردی که شکایت به قوه مجریه و یا قضائیه مربوط است رسیدگی و پاسخ کافی از آنها بخواهد و در مدت متناسب نتیجه را اعلام نماید و در موردی که مربوط به عموم باشد به اطلاع عامه برساند.»
شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.
بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
3043**3042 خبرنگار: رستم کریمی نژاد **انتشاردهنده: محدثه حیدری گرجی
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 22 آذر 1395 توسط رستم کریمی
 فرمانده کل نزاجا از خانواده جوانترین شهید کشور در نیکشهر تجلیل کرد


چابهار - ایرنا - فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی (نزاجا) از خانواده سبیل اخلاقی جوانترین شهید کشور و عمر ملازهی از شهدای مدافع حرم در نیکشهر واقع در جنوب سیستان و بلوچستان تجلیل کرد.

به گزارش ایرنا، امیرسرتیپ کیومرث حیدری به همراه فرماندار و امامان جمعه نیکشهر یکشنبه شب در جمع خانواده شهید اخلاقی اظهار داشت: رشادت ها و ایثارگری های شهدا، انقلاب اسلامی را بیمه کرده است.
وی افزود: شهدا افتخار انقلاب اسلامی هستند و مسئولان نیز تمام موفقیت های خود را مدیون خون شهدا هستند.
وی ادامه داد: شهرستان نیکشهر یکی از مناطق دور افتاده سیستان و بلوچستان است و این شهر با مردمی مهربان و خونگرم مفتخر به میزبانی جوانترین شهید کشور است.
فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی (نزاجا) خطاب به خانواده شهید اخلاقی بیان کرد: خداوند متعال افتخار شهادت فرزندان شما را پذیرفته و آن سعادت را نصیبش کرده است که در دنیا و آخرت خوشبخت و خوشنام باشد.
خان محمد اخلاقی پدر شهید اخلاقی در این دیدار فراهم کردن زمینه ملاقات با رهبر معظم انقلاب را خواستار شد و افزود: بزرگ ترین افتخار برایم دیدار رهبری است.
اخلاقی گفت: بلوچ مدافع انقلاب و آرمان های نظام است و آرزو دارم در این سن بالا جانم را برای کشور فدا کنم.
سرتیپ حیدری نیز قول پیگیری تعیین وقت از طریق دفتر مقام معظم رهبری برای دیدار پدر شهید اخلاقی را دادند.
به گزارش ایرنا فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی (نزاجا) در دیدار با خانواده شهید عمر ملازهی، بر پیشانی پدر این شهید بوسه زد و گفت: ایران اسلامی به چنین جوانانی افتخار می کند.
فرماندار نیکشهر نیز گفت: این شهرستان مفتخر به داشتن نوجوان شهید «سبیل اخلاقی» با 11 سال و 8 ماه سن به عنوان جوانترین شهید جنگ تحمیلی کشور است.
صاحب گل صالحی افزود: شهرستان نیکشهر 35 شهید، پنج آزاده و 32 جانباز تقدیم انقلاب اسلامی ایران کرده است.
وی ادامه داد: شهید سبیل اخلاقی از شهدای اهل سنت در سوم تیر ماه 1353 در نیکشهر دیده به جهان گشود و در هفت سالگی به عضویت بسیج عشایر درآمده است.
فرماندار نیکشهر تصریح کرد: شهید اخلاقی در سن 11 سالگی به جبهه های نبرد حق علیه باطل اعزام شد و در سن 11 سال و هشت ماهگی با اصابت مستقیم گلوله به سینه در نهم بهمن سال 1364 در منطقه عملیاتی حور العظیم به شهادت رسید.
شهرستان نیکشهر از توابع استان سیستان و بلوچستان با 134 هزار نفر جمعیت و گستره 12 هزار و 951 کیلومتر مربع از چهار بخش 'مرکزی، لاشار، آهوران و بنت'، 11 دهستان و 395 روستا و آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.
نیکشهر از شمال به شهرستان های ایرانشهر و دلگان، شرق به شهرستان های قصرقند و سرباز، از جنوب به شهرستان های کنارک و چابهار، غرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است و در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
3043**3042 خبرنگار: رستم کریمی نژاد **انتشاردهنده: محدثه حیدری گرجی
اخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال کنید. @irnazahedan
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 22 آذر 1395 توسط رستم کریمی
 بیمارستان صحرایی سپاه درروستای محروم ومرزی سنگان چابهارراه اندازی شدچابهار- ایرنا- بیمارستان صحرایی کوثر با همت و تلاش مدیران و دست اندرکاران بیمارستان شهید محلاتی سپاه تبریز با حضور فرماندار، جمعی از مسئولان دستگاههای اجرایی و قشرهای مختلف مردم در روستای محروم و مرزی سنگان چابهار راه اندازی شد.

به گزارش ایرنا، مسئول نمایندگی ولی فقیه در بیمارستان شهید محلاتی تبریز گفت: بیمارستان شهید آیت الله محلاتی تبریز در میان حدود هزار و 300 بیمارستان سراسر کشور جز 10 بیمارستان برتر و متعلق به سپاه است.

حجت ‌الاسلام عادل اسدپور افزود: در این بیمارستان کادر پزشکان و پیراپزشکان بصورت کامل در روستای مرزی سنگان مستقر شدند و به مدت 10 روز بصورت رایگان به بیماران خدمات بهداشتی درمانی ارایه می کنند.

وی ادامه داد: بخش های جراحی مغز و اعصاب، قلب، دندانپزشکی، اورژانس، اتاق عمل چشم پزشکی، آزمایشگاه مجهز و پیشرفته، ارتوپدی، داروخانه و بخش زنان و زایمان در این بیمارستان ارایه خدمت می کنند.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در بیمارستان شهید محلاتی تبریز بیان کرد: بیش از 50 پزشک متخصص در این بیمارستان صحرایی به مردم محروم منطقه خدمات رسانی می کنند.

وی از همکاری و تعامل مردم ومسئولان در راه اندازی این بیمارستان قدردانی کرد و افزود: مردم سیستان وبلوچستان وفادار، مهربان و دوستدار نظام و انقلاب اسلامی هستند.

معاون استاندار سیستان وبلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار نیز با تبریک هفته وحدت اظهار داشت: شاخص های توسعه انسانی در این شهرستان به حدی پایین است که با وجود همجواری با آب های اقیانوسی به مردم بیش از 400 روستا روزانه برای هر نفر 15 لیتر آب با تانکر تحویل می شود.

احمدعلی موهبتی افزود: چابهار علیرغم برخورداری از نعمت های خدادادی دریا، مناطق تفریحی و گردشگری بکر و پتانسیل های فراوان از محروم ترین مناطق ایران است و حتی محرومتر از شهرهای محروم سیستان وبلوچستان است.

وی ادامه داد: کار دولت در حوزه بهداشت و درمان قابل تقدیر است و راه اندازی بیمارستان صحرایی می تواند بسیاری از نیازهای بهداشتی درمانی مردم محروم این منطقه را مرتفع کند.

وی بیان کرد: شهرستان چابهار 77 درصد مردمانش از آب سالم و بهداشتی محروم هستند و سرانه فضای آموزشی در این شهر 48 سانتی مترمربع به ازای هر دانش آموز است.

امام حمعه روستای سنگان نیز از خدمات دولت و سپاه در راه اندازی بیمارستان صحرایی در منطقه محروم دشتیاری قدردانی کرد و گفت: این خدمات اجر دنیوی و اخروی دارد.

مولوی محمدحسن سنگانی بیان کرد: منطقه دشتیاری از محروم ترین مناطق کشور است بطوریکه مردم حتی در تامین آب آشامیدنی مشکلات زیادی دارند.

وی خواستار فعالیت رسمی مرز ریمدان چابهار شد و افزود: بیکاری در این منطقه بیداد می کند و مدت ها فعالیت مرز متوقف شده است و هیچ سودی برای مرزنشینان ندارد.

حمیدالله سردارزهی یکی از معتمدان شهرستان چابهار نیز در مراسم راه اندازی بیمارستان صحرایی سپاه در روستای سنگان اظهار داشت: خدمات ارزشمند سپاه در هفته وحدت قابل تقدیر و ستایش است.

وی افزود: بخشی از امنیت و آسایش ایران اسلامی مربوط به خدمات سپاه در زمینه های مختلف از جمله بهداشتی ودرمانی است.

سردارزهی خواستار حل مشکلات مردم و جابجایی کالا و مسافر در مرز ریمدان شد و افزود: ایجاد اشتغال وحل مشکل آب آشامیدنی از مهمترین خواسته های مردم منطقه دشتیاری چابهار است.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به کنارک متصل است.

شهر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی


نوشته شده در تاریخ دوشنبه 22 آذر 1395 توسط رستم کریمی
 امام جمعه نیکشهر:
تمام گرفتاری ‏های مسلمانان و دولت‏ های اسلامی ناشی از اختلافات استچابهار- ایرنا- امام جمعه نیکشهر در جنوب سیستان وبلوچستان گفت: تمام گرفتاری‏ ها و بدبختی‏ های مسلمانان و دولت‏ های اسلامی ناشی از اختلاف و نفاق بین آنان و دوری از دستورات الهی است.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی در خطبه های این هفته نماز جمعه نیکشهر ضمن سفارش نمازگزاران به تقوای الهی، انجام فریضه زکات، اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: نهم ربیع‏الاول سالروز آغاز امامت امام عصر(عج) است و انتظار فرج یعنی تلاش برای آمادگی درخور شان یاری امام عصر(ارواحنا فداه) است.
وی گفت: با مجاهدت و مقاومت عاشورایی می‏ توان زمینه قیام و استقرار دولت جهانی امام عصر (عج) را فراهم ساخت.
وی با اشاره به هفته وحدت بیان کرد: حفظ وحدت، اتحاد و همدلی در صفوف مسلمانان با تکیه بر تعالیم بلند و رهایی بخش اسلام ناب از ضروری‌ ترین نیازهای امروز جهان اسلام است.
وی ادامه داد: تعاون و همدلی علماء اسلام و طرد عناصر مزدور وابسته و جلوگیری از طرح مسائل انحرافی تنها راه پیروزی بر توطئه‌ های دشمنان است.
امام جمعه نیکشهر با اشاره به تمدید تحریمها خاطرنشان کرد: بدعهدی و پیمان شکنی‌ های مکرر آمریکایی‌ها در مساله برجام آشکار شد و این در حقیقت برخاسته از عمق کینه و خباثت استکبار جهانی به‌ سرکردگی آمریکاست.
حجت الاسلام لطفیان سرگزی گفت: تصویب تحریم‌ های اخیر در کنگره آمریکا درس عبرت و پیامی برای مسئولان کشور است و باید بدانند تنها راه برای حفظ عزت و سربلندی ایران اسلامی تکیه بر توان داخلی و اقتصاد مقاومتی است.
وی ادامه داد: آمریکا باید بداند که تصویب تحریم‌ ها که نقض صریح برجام است پاسخ قاطع و کوبنده ایران اسلامی را به دنبال خواهد داشت.
3043** 6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ شنبه 20 آذر 1395 توسط رستم کریمی
 امام جمعه چابهار:
نماز حلال بسیاری از مشکلات اجتماعی و اقتصادی کشور است

چابهار- ایرنا- امام جمعه شهرستان چابهار در جنوب سیستان وبلوچستان گفت: اقامه نماز حلال بسیاری از مشکلات اجتماعی و اقتصادی است و انسان را به کمال می رساند.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام سیدمحمد موسوی در خطبه های نماز جمعه این هفته چابهار و تبریک هفته وحدت نمازگزاران را به تقوا، اقامه نماز، اجتناب از گناهان صغیره و کبیره و امر به معروف و نهی از منکر توصیه کرد.
وی افزود: ریشه و منشا آرزوهای طولانی در جهل و حب به دنیاست و راه درمان آن تفکر در مورد مرگ و پند واندرز گرفتن از سخنان بزرگان و معصومین است.
وی ریشه ی بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور را آرزوهای بلند عنوان کرد و افزود: این امر گریبان گیر برخی مسوولان عالی رتبه نیز شده است.
امام جمعه چابهار سالروز آغاز امامت حضرت بقیه الله الاعظم را به محضر آن امام همام، رهبر معظم انقلاب و تمام مومنان و ارادتمندان به آن حضرت تبریک و تهنیت گفت.
حجت الاسلام موسوی بیان کرد: امام حسن عسکری علیه السلام فرمودند: فرزندم محمد بعد از من امام و حجت خدا بعد از من است و کسیکه بمیرد در حالی که او را نشناسد به مرگ جاهلیت از بین رفته است.
وی ادامه داد: آن حضرت بعد از آن هشدار می دهند که غیبت فرزندم آنقدر طولانی می شود که جاهلان منحرف و سرگشته می شوند و جریانات انحرافی پیش می آید و باظهورش باطل گرایان به نابودی می رسند و کسی که برای ظهورش وقت و زمانی را معین کند دروغگو و کذاب است.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ شنبه 20 آذر 1395 توسط رستم کریمی
 فرمانده انتظامی چابهار:
11 نفر از سارقان مسلح و متهمان توزیع مواد مخدر در چابهار دستگیر شدند

چابهار- ایرنا- فرمانده انتظامی شهرستان چابهار در جنوب سیستان وبلوچستان گفت: با تلاش های شبانه روز در 72 ساعت گذشته 11 متهم به سرقت، اتباع بیگانه و حمل و توزیع مواد مخدر در این شهرستان دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

سرهنگ محمد نوربخش روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در چند عملیات جداگانه پلیس سه نفر از سارقان مسلح فراری در چابهار دستگیر شدند که در بازجویی اولیه به 10 فقره سرقت اعتراف کردند.
وی افزود: از این سارقان مسلح یک قبضه سلاح جنگی، 2 تیغه خشاب به همراه فشنگ کشف و ضبط شده است.
وی ادامه داد: پلیس چابهار بصورت شبانه روزی برای برقراری امنیت و آسایش مردم در حال تلاش است و در چند ماه اخیر به موفقیت های خوبی دست پیدا کرده است.
فرمانده انتظامی چابهار گفت: اشراف اطلاعاتی خوبی بر فعالیت مخلان امنیت داریم و اجازه نخواهیم داد عده ای با حرکات مختلف شهر توریستی و اقتصادی چابهار را ناامن جلوه دهند.
سرهنگ نوربخش از شهروندان خواست هرگونه ناامنی و وقوع جرائم را به پلیس 110 گزارش کنند.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ شنبه 20 آذر 1395 توسط رستم کریمی
 امام جمعه موقت اهل سنت چابهار:
مجتمع پتروشیمی چابهار برای آموزش نیروی انسانی هنرستان وکارگاههای فنی ایجاد کندچابهار- ایرنا- امام جمعه موقت اهل سنت شهرستان چابهار در جنوب سیستان وبلوچستان گفت: مجتمع پتروشیمی و صنایع مختلف مستقر در این شهرستان برای آموزش نیروی انسانی مورد نیاز هنرستان و کارگاههای فنی حرفه ای ایجاد کنند تا جوانان آموزش دیده بتوانند مشغول بکار شوند.

به گزارش ایرنا، مولوی عبدالواحد بزرگ زاده در خطبه های نماز جمعه این هفته چابهار اظهار داشت: مردم چابهار و کنارک انتظار دارند برخی از مشکلات بیکاری این شهرستان با فعالیت صنایع مختلف مرتفع شود.
وی با بیان اینکه تا کنون اراده ای در بین مدیران و صاحبان صنایع چابهار برای آموزش و مهارت آموزی نیروهای مورد نیاز بومی وجود نداشته و عملا حتی چند کارگاه را در اداره فنی و حرفه ای فعال و راه اندازی نکرده اند.
وی گفت: چابهار پایین ترین شاخص های بهداشتی درمانی را دارد و سپاه قرار است بیمارستان صحرایی از 22 آذرماه جاری در منطقه محروم دشتیاری راه اندازی کند.
وی با قدردانی از خدمات سپاه در ارایه خدمات بهداشتی درمانی در دشتیاری خاطرنشان کرد: با ساخت بیمارستان 540 تختخوابی برخی از مشکلات بهداشتی منطقه مرتفع می شود.
امام جمعه موقت اهل سنت چابهار تمدید تحریم های آمریکا بمدت 10 سال علیه جمهوری اسلامی ایران توسط امریکا را محکوم کرد و تنها راه مقابله با آنها را اتکا به توان و قدرت نیروهای بومی و اقتصاد مقاومتی عنوان کرد.
مولوی بزرگ زاده سفر وزیر بهداشت به استان سیستان وبلوچستان را نقطه عطفی برای ارتقای شاخص های بهداشتی درمانی عنوان و اظهار امیدواری کرد راه اندازی دانشگاه علوم پزشکی و ساخت بیمارستان 540 تختخوابی که از خواسته های بحق مردم چابهار است، محقق شود.
وی با اشاره به هفته وحدت از نمازگزاران خواست در زندگی خود پیرو سنت های رسول الله (ص) باشند.
وی بیان کرد: پایبندی به نمازهای جمعه و جماعات، دوری از دروغ و انجام فرائض دینی پیروی از رسول اکرم (ص) است و انسان را به سعادت می رساند.
وی ادامه داد: دروغ بعد از شرک از بالاترین گناهان است و بدقولی و بدعهدی و غیبت از نشانه های نفاق است.
امام جمعه موقت اهل سنت چابهار گفت: بی آبی همچنان از مهمترین مشکلات چندین دهه چابهار است و هنوز برای رفع مشکل بی آبی چاره اندیشی اساسی نشده است.
مولوی بزرگ زاده گفت: بیش از500 بیمار تالاسمی ماهانه 800 واحد خون نیاز دارند که باید برای اهدای خون همکاری لازم انجام شود.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ شنبه 20 آذر 1395 توسط رستم کریمی
 به بهانه سفر وزیر بهداشت و درمان به سیستان و بلوچستان/
عزم جدی دولت تدبیروامید برای ارتقای سطح سلامت مردم چابهار ستودنی است


چابهار- ایرنا- عزم جدی دولت تدبیروامید در سه سال اخیر برای ارتقای سطح سلامت مردم چابهار با اجرا و تکمیل پروژه های بهداشتی درمانی ستودنی و قابل تقدیر است.

به گزارش ایرنا، بالا بودن شاخص های بهداشت و آموزش می تواند هر جامعه ای را به توسعه برساند و موجب حل بسیاری از مشکلات دیگر بخش ها شود.
شهرستان چابهار به عنوان یکی از شهرهای جنوبی سیستان وبلوچستان و به دلیل اتصال به آبهای آزاد و همجواری با دریای عمان تنها بندر اقیانوسی ایران است و شهروندان آن انتظار دارند در تمامی شاخص های توسعه انسانی از دیگر شهرها و مناطق بالاتر باشند ولی این امر بعد از گذشت سالها هنوز محقق نشده است.
شهرستان چابهار براساس آمار و ارقام و شاخص های های موجود با داشتن نام و آوازه بلند در کشور و جهان هنوز یکی از محرومترین شهرهای ایران و حتی محروم تر از شهرهای دور افتاده سیستان وبلوچستان است.
چابهاری که مردم و مسئولان بر این عقیده هستند که موجب توسعه سیستان وبلوچستان و کشور می شود خود در تامین زیرساخت ها و امکانات رفاهی عاجز است و از نظر شاخص های بهداشتی، آب، راه، آموزشی، برق، حاشیه نشینی وغیره از دیگر شهرهای محروم این استان عقب تر است و شهروندان آن به سختی روزگار می گذرانند.
چابهار بیشتر مرگ مادران باردار را دارد و تنها بیمارستان امام علی (ع) این شهرستان در گذشته درمانگاه و متعلق به سازمان تامین اجتماعی بوده است که اکنون بعد از تغییرات متعدد به حدود 150 تختخوابی فعلی رسیده است.
این بیمارستان علاوه بر جمعیت حدود 300 هزار نفری شهرستان چابهار به شهرهای همجوار نیکشهر، سرباز، فنوج، قصرقند، کنارک و حتی جاسک هرمزگان را با مجموع حدود 600 تا 700 هزار نفر جمعیت خدمات بهداشتی درمانی ارایه می دهد.
بعد از روی کار آمدن دولت تدبیروامید و سفر سال گذشته(سوم دی ماه 1394) دکتر هاشمی وزیر بهداشت و درمان به چابهار و استان سیستان و بلوچستان بسیاری از کمبودها و نارسایی های بهداشتی درمانی از سوی فرماندار شهرستان ویژه چابهار، اعضای شوراهای اسلامی و قشرهای مختلف مردم مطرح و مورد توجه مردان پرتلاش دولت قرار گرفت و در کمترین زمان اجرایی شد.
پیگیری های فرماندار و مسئولان ارشد استان و شهرستان چابهار و دلسوزی شوراهای اسلامی شهر، شهرستان و روستاها سبب شد تا اجرای طرح های بهداشتی درمانی سرعت و شتاب بیشتری بگیرد.
معاون استاندار سیستان وبلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بعد از سفر سال گذشته وزیر بهداشت به این شهرستان هم اینک تعداد 24 پروژه بهداشتی درمانی با زیربنای 22 هزار و 710 مترمربع در حال اجراست.
احمدعلی موهبتی افزود: در مجموع برای تکمیل و بهره برداری طرح های بهداشتی اعتباری بالغ بر 485 میلیارد ریال هزینه خواهد شد.
وی با بیان اینکه فقط 6 هزار مترمربع پروژه بهداشتی درمانی در چند سال اخیر در بیمارستان امام علی (ع) چابهار احداث شده است،خاطرنشان کرد: هم اینک تنها در محدوده این بیمارستان هشت هزار و 995 مترمربع طرح بهداشتی با اعتبار 190 میلیارد ریال درحال اجراست.
وی ادامه داد: سهم بهداشت و فوریت های پزشکی چابهار از پروژه های یاد شده 13 هزار و 715 مترمربع با اعتبار 295 میلیارد ریال است.
وی تصریح کرد شهرستان چابهار با توجه به موقعیت راهبردی جمعیت آن رو به افزایش است و باید براساس خانوار ساکن و جایگاه امکانات زیربنایی آن متناسب با میانگین کشوری و حتی بالاتر پیش بینی شود.
وی با بیان اینکه کلنگ ساخت بیمارستان 540 تختخوابی چابهار با حضور وزیر بهداشت و مقامات ارشد استانی و کشوری به زمین زده خواهد شد، افزود: با تکمیل این بیمارستان شاخص های بهداشتی درمانی جنوب سیستان وبلوچستان ارتقا می یابد.
وی خواستار اختصاص امکانات و حل مشکلات بهداشتی درمانی و تکمیل چارت کامل قسمت های مختلف بهداشت ودرمان چابهار شد و افزود: تلاش های دولت تدبیروامید در حوزه بهداشتی درمانی این شهرستان قابل ستایش است.
وی بر ساخت بیمارستان 64 تختخوابی بخش پلان تاکید کرد و افزود: سال 1368 کلنگ ساخت این بیمارستان بر زمین زده شده و هنوز اقدامی برای ساخت آن انجام نشده است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان چابهار نیز بیان کرد: هم اینک در محدوده بیمارستان امام علی (ع) چابهار پنج طرح بهداشتی درمانی شامل کلینیک ویژه، بلوک زایمانی، غربالگری سرطان، ساختمان ام آر آی، اورژانس سوانح و سوختگی با پیشرفت 23 تا 58 درصد در حال اجراست.
ابراهیم جنگی زهی افزود: تمامی طرح های بهداشتی درمانی سفر وزیر بهداشت به چابهار قرار است در مدت یکسال تکمیل و بهره برداری شود.
وی بیان کرد: این شهرستان دارای پنج مرکز بهداشتی درمانی شهری و 12 مرکز بهداشتی درمانی روستایی است و از 83 خانه بهداشت مصوب 69 خانه بهداشت آن فعال است.
شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.
بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی


نوشته شده در تاریخ شنبه 20 آذر 1395 توسط رستم کریمی
 برگزاری شورای هماهنگی مدیران کل دامپزشکی منطقه 3 کشور در چابهارچابهار - ایرنا - پنجمین نشست شورای هماهنگی مدیران کل دامپزشکی منطقه 3 کشور با حضور 6 استان و با هدف بررسی مشکلات حوزه دامپزشکی در سرسرای اجتماعات اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان در شهر چابهار برگزار شد.

به گزارش ایرنا، رئیس مجمع هماهنگی مدیران کل دامپزشکی منطقه 3 کشور و مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی روز چهارشنبه در این نشست اظهار داشت: ادارات کل دامپزشکی استان های کشور به پنج منطقه تقسیم شده اند که منطقه سه شامل 6 استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، سیستان و بلوچستان، یزد و کرمان است.
دکتر مجید روحانی نژاد افزود: وسعت استان های یاد شده نیمی از گستره کشور را در بر می گیرد و دارای بیشترین مرز مشترک خاکی و آبی با کشورهای همجوار است.
وی هدف از برگزاری این نشست ها را هماهنگی بهتر میان استان های عضو در اجرای وظایف دامپزشکی و تعامل و همکاری بیشتر استان ها در رفع چالش های منطقه ای عنوان کرد.
وی رایزنی، همفکری، طرح مشکلات و ارائه پیشنهاد و راهکارهای اجرایی برای مهمترین مسائل روز دامپزشکی را از دیگر اهداف برگزاری این همایش دانست.
مدیرکل دامپزشکی استان خراسان رضوی گفت: استان های منطقه سه کشور اقلیم مشترک و تا حدود زیادی مسائل و مشکلات مشترک دارند.

معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار نیز گفت: چابهار با توجه به اتصال به آب های اقیانوس هند موقعیت مناسبی برای پرورش انواع آبزیان دارد.
احمدعلی موهبتی افزود: چابهار و کنارک با 11 بندر صیادی و جایگاه تخلیه ماهی و 24 هزار صیاد تامین کننده 70 درصد تن ماهیان کشور و 40 درصد کل صید کشور هستند
وی بیان کرد: سیستان و بلوچستان با توجه به هم مرزی با پاکستان باید به مرکز تولید گوشت کشور تبدیل شود تا بخشی از مشکلات اشتغال این استان محروم مرتفع شود.
وی تصریح کرد: ساخت کشتارگاه صنعتی دام و طیور مورد درخواست است و باید اقدامات لازم برای واحدهای بسته بندی انجام شود.
وی گفت: مجوز 50 هزار تن ماهی در قفس صادر شده و تا سقف یک میلیون تن در سال برنامه ریزی ها در حال انجام است.

مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان نیز با ارائه گزارشی از فعالیت های دامپزشکی استان گفت: در چند سال اخیر به دلیل بیماری لکه سفید، پرورش میگو در منطقه گواتر چابهار به صفر رسید بود که با تلاش دامپزشکی امسال بیش از 570 تن میگو تولید شد.
مهدی حسینی افزود: تلاش های خوبی برای بهبود شرایط عرضه و فروش گوشت دام و ساخت کشتارگاههای دام در سطح استان انجام شده است.
مدیر اداره دامپزشکی چابهار نیز بیان کرد: سه واحد کشتارگاه صنعتی با ظرفیت کشتار روزانه هزار و 100 راس دام سنگین در این شهرستان فعال است.
اولیاء میرلاشاری افزود: 12 واحد بسته بندی گوشت قرمز و بیش از 50 درصد قرنطینه دامی سیستان و بلوچستان در چابهار انجام می شود.
وی ادامه داد: اداره دامپزشکی چابهار نظارت، کنترل، پیشگیری، مبارزه با بیماری های دامی و آبزیان و بیماری های مشترک میان انسان و دام را در آزمایشگاههای تخصصی و بازدیدهای مستمر انجام می دهد.
وی گفت: سه شرکت خدمات دامپزشکی، یک داروخانه، سه درمانگاه تخصصی دامپزشکی، 11 مرغداری صنعتی، هفت مرکز عرضه ماهیان تجاری تازه، 26 مرکز بسته بندی ماهی و میگو، 12 کارخانه پودر ماهی و 30 کارخانه تن ماهی در چابهار و کنارک فعال هستند.
به گزارش ایرنا در این نشست مدیران کل دامپزشکی منطقه سه کشور مشکلات در صدور پروانه بهره برداری فروشگاههای پروتئینی، آخرین وضعیت بیماری های تنفسی فوق حاد طیور، مشکلات مربوط به قرنطینه و وضعیت تبادل دام میان استان های عضو، وضعیت بیماری های دامی و تحلیل وضع موجود و مشکلات اعتباری جاری و عمرانی استان ها در اجرای طرح های دامپزشکی را بررسی و راهکارهای مناسب را ارائه کردند.
شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.
بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
3043**3042 خبرنگار: رستم کریمی نژاد **انتشاردهنده: محدثه حیدری گرجی
اخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال کنید. irnazahedan@
نوشته شده در تاریخ شنبه 20 آذر 1395 توسط رستم کریمی
 سامانه اتوماسیون اداری سازمان منطقه آزاد چابهار تغییر کرد

چابهار- ایرنا- معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی چابهار گفت: سامانه اتوماسیون اداری 'دیدگاه' جایگزین سامانه اداری قبلی سازمان (فایلر پلاس) شد.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار، امیرحسین آزادی وفا اظهار داشت: با تغییر سامانه اداری تمامی مکاتبات اداری اعم از نامه های ارسالی و ارجاعی به حوزه های مختلف سازمان به صورت الکترونیکی انجام می شود.
وی افزود: نرم افزار مکاتبات حوزه اتوماسیون اداری، سیستم الکترونیکی، دریافت فاکس و پروتکل ECE (ارسال سبز الکترونیک) از حوزه زیر ساخت نرم افزار در سازمان منطقه آزاد چابهار راه اندازی شد.
وی هدف از راه اندازی این سامانه را تسریع در امور جاری و تکریم ارباب رجوع عنوان کرد و گفت: این نرم افزار تحت وب بوده و همه مکاتبات اداری و رسمی سازمان به دور از گردش فیزیکی و کاغذی را با سرعت بسیار بالا در خود جای داده است.
وی مزیت های استفاده از این سامانه را علاوه بر صرفه جویی در مصرف کاغذ و کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری چاپگرها، افزایش سرعت انتقال و پیگیری مستندات و مکاتبات سازمان به صورت چشمگیر عنوان کرد.
شایان ذکر است کلاس آموزش چگونگی بهره برداری از سیستم اتوماسیون اداری دیدگاه توسط کارشناسان شرکت طرف قرارداد ویژه تمامی کارکنان اعم از معاونان، کارشناسان، مدیران و همکاران سازمان از تاریخ 17 تا 18 آذرماه جاری در محل سالن رسالت در حال برگزاری است.
3043**6081 دریافت کننده: رستم کریمی نژاد** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ شنبه 20 آذر 1395 توسط رستم کریمی
 وزیر بهداشت بیمارستان 540 تختخوابی چابهار را کلنگ زنی می کندچابهار- ایرنا- معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار گفت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز جمعه در سفر به این استان کلنگ ساخت بیمارستان 540 تختخوابی شهرستان چابهار را به زمین خواهد زد.

احمدعلی موهبتی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شهرستان راهبردی چابهار با توجه به موقعیت و جمعیت رو به افزایش پایین ترین شاخص های بهداشتی و امکانات بهداشتی درمانی را در سطح استان سیستان و بلوچستان دارد.
وی بیان کرد: ساخت بیمارستان 540 تختخوابی در چابهار یکی از خواسته های دیرینه مردم محروم جنوب سیستان وبلوچستان است که با عنایت دولت عملیات اجرایی آن از روز جمعه آغاز خواهد شد.
وی افزود: در سفر دی سال گذشته وزیر بهداشت به چابهار عملیات ساخت حدود 40 طرح و پروژه بهداشتی درمانی با زیربنای 22 هزار و 710 مترمربع در مناطق شهری و روستایی این شهرستان آغاز شده است.
وی گفت: در مجموع برای تکمیل و بهره برداری این طرح ها اعتباری بالغ بر 485 میلیارد ریال هزینه می شود.
وی ادامه داد: کلنگ ساخت دانشکده علوم پزشکی چابهار نیز در این سفر به زمین زده می شود و اقدامات لازم برای توسعه و بالابردن شاخص های بخش بهداشت و درمان با همت دولت در دستور کار قرار می گیرد.
فرماندار چابهار بیان کرد: در این سفر مرکز تصویر برداری مکران شامل MRI و ماموگرافی، توسعه بخش ICU در بیمارستان چابهار، مرکز بهداشتی درمانی روستایی کمب و پایگاه بهداشتی شهری شماره یک نیز راه اندازی خواهند شد.
موهبتی گفت: هم اینک بیمارستان 158 تختخوابی امام علی (ع) این شهرستان به جمعیت حدود 600 تا 700 هزار نفری چابهار و شهرهای همجوار کنارک، نیکشهر، قصرقند، سرباز، فنوج و جاسک خدمات بهداشتی درمانی ارایه می دهد.
وی با بیان اینکه از دهه 1370 تاکنون 6 هزار مترمربع زیربنا فضای بهداشتی در بیمارستان امام علی (ع) ساخته شده است، خاطر نشان کرد: با همت دولت تدبیروامید و نگاه مثبت دکتر هاشمی وزیر بهداشت تنها در محدوده این بیمارستان هشت هزار و 995 مترمربع فضای جدید بهداشتی درمانی با 190 میلیارد ریال در حال احداث است.
وی تصریح کرد: شهرستان چابهار هم اینک دارای پنج مرکز بهداشتی درمانی شهری و 12 مرکز روستایی است و از 83 خانه بهداشت مصوب 69 خانه بهداشت آن فعال است.
شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.
بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ شنبه 20 آذر 1395 توسط رستم کریمی
 قهرمانی تیم فوتبال چابهار در رقابت های زیر گروه سیستان وبلوچستانچابهار - ایرنا - معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: تیم فوتبال ساحل منطقه آزاد چابهار با شکست حریفان قهرمان رقابت های زیر گروه سیستان و بلوچستان شد.

نصیر بارکزهی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تیم فوتبال ساحل منطقه آزاد چابهار در هفته ششم رقابت های زیرگروه سیستان و بلوچستان در مجموعه ورزشی شهید حیدرنیای شهرستان کنارک، تیم شهرداری کنارک را با نتیجه 2 بر یک شکست داد.
وی افزود: تیم های بخش نگور دشتیاری، کنارک و نیکشهر در منطقه جنوب شرق سیستان و بلوچستان با تیم فوتبال ساحل منطقه آزاد چابهار هم گروه بودند که به صورت رفت و برگشت با یکدیگر به رقابت پرداختند و تیم صعود کننده توانست به مرحله بعدی رقابت ها راه پیدا کند.
وی گفت: جوانان چابهاری استعدادهای درخشانی در رشته های ورزشی به ویژه فوتبال، کریکت و ورزش های آبی ساحلی دارند و می توانند با حمایت های لازم سازمان های مختلف افتخار آفرین باشند.
معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد چابهار بیان کرد: ورزشگاه چند منظوره منطقه آزاد با اقدامات انجام شده بزودی به بهره برداری می رسد و می تواند میزبان بسیاری از رقابت های ورزشی شود.
بارکزهی افزود: سازمان منطقه آزاد توجه ویژه ای به توسعه ورزش و حمایت از ورزشکاران دارد و در این زمینه از هیچ کوششی دریغ نکرده است.
3043**3042 خبرنگار: رستم کریمی نژاد **انتشاردهنده: محدثه حیدری گرجی

نوشته شده در تاریخ شنبه 20 آذر 1395 توسط رستم کریمی
 افزون بر 3 هزار معلول تحت حمایت بهزیستی چابهار هستند

چابهار ایرنا- رئیس اداره بهزیستی شهرستان چابهار در جنوب سیستان وبلوچستان گفت: هم اینک سه هزار و 215 معلول تحت حمایت این اداره قرار دارند و از خدمات مادی و معنوی بهزیستی بهره مند می شوند.

حسن تاوانه روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: خدمت به جامعه محرومان و قشرهای آسیب پذیر به ویژه معلولان سبب برخورداری از اجر و ثواب اخروی می شود.
وی بیشتر معلولیت های چابهار را بیماری ژنتیکی عنوان کرد و افزود: برخی دیگر از معلولیت ها بیماری و اختلال آلزایمر، نابینایی، عفونی و مزمن، ضایعه نخاعی، ناشنوایی، اختلال ام اس، پارکینسون و اختلال بلع است.
وی بیان کرد: سازمان بهزیستی معلولان را بیمه می کند و برای اشتغال آنان نیز چنانچه صاحبان مشاغل و سرمایه گذاران بتوانند معلولان را براساس توانایی شان جذب و مشغول به کار کنند 150 میلیون ریال تسهیلات با کارمزد چهار درصد به آنان پرداخت می کند.
وی ادامه داد: علاوه بر تسهیلات در نظر گرفته شده 80 میلیون ریال نیز بلاعوض برای جبران خسارات احتمالی به کارفرما پرداخت خواهد شد.
رئیس اداره بهزیستی شهرستان چابهار افزود: متاسفانه شهرِ در حال توسعه چابهار برای تردد معلولان مناسب سازی نشده است و معلولان برای رفت وآمد با مشکلات زیادی رو به رو هستند.
تاوانه خواستار حل مشکلات، ایجاد اشتغال، تامین مسکن و کمک هزینه تحصیلی و ازدواج معلولان در چابهار شد و افزود: به دلیل کمبود اعتبارات توانایی جذب معلولان پشت نوبت را نداریم.
چابهار در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان واقع شده است.
3043** 6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ شنبه 20 آذر 1395 توسط رستم کریمی
 تمایل شرکت خارجی سواپه برای ساخت نیروگاه 400 مگاواتی برق در چابهار

چابهار - ایرنا - مدیران شرکت سرمایه گذاری چند ملیتی (سوئدی، انگلیسی و آلمانی) سواپه (swaupe) در سفر به چابهار برای ساخت نیروگاه 400 مگاواتی و شهرک تولید انرژی خورشیدی، واحدهای مسکونی، مجتمع های اداری و مینی پالایشگاه اعلام آمادگی کردند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری - صنعتی چابهار یکشنبه شب پس از نشست با برنت پیئرسون مدیر اجرایی شرکت چند ملیتی سواپه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای تمام سرمایه گذاران داخلی و خارجی زمینه فعالیت در بخش های مختلف فراهم است و در کمترین زمان زیرساخت های لازم آماده خواهد شد.
عبدالرحیم کردی افزود: حدود 800 هکتار زمین برای اجرای طرح های شرکت چند ملیتی سواپه در منطقه آزاد چابهار در نظر گرفته شده است تا فعالیت هایشان را آغاز کنند.
وی بیان کرد: پس از انجام تشریفات قانونی و هماهنگی با مسئولان ذیربط در مرکز کشور طرح های این شرکت اجرایی می شود.
وی ادامه داد: مدیران این شرکت سرمایه گذاری چند ماه قبل نیز به منطقه آزاد چابهار سفر کردند و بر اساس تفاهم نامه ها همکاری خوبی داشته اند.
وی گفت: سفر دهها هیات داخلی و بیش از 100 هیات خارجی سرمایه گذاری نشان از اهمیت چابهار برای فعالیت های تجاری، اقتصادی و خدماتی دارد که می تواند سود سرمایه گذاری را در کمترین زمان برگشت دهد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: سرمایه گذاری در این منطقه معافیت مالیاتی 20 ساله دارد و این مزایا در سرزمین اصلی وجود ندارد.
کردی افزود: دولت در چابهار در حال تکمیل زیرساخت های ریلی، هوایی و توسعه بندر است و این بهترین نوید برای حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی به حساب می آید بر این اساس نباید فرصت حضور را از دست دهند.
شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.
منطقه آزاد و بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
3043**3042 خبرنگار: رستم کریمی نژاد **انتشاردهنده: محدثه حیدری گرجی
اخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال کنید. @irnazahedan
نوشته شده در تاریخ شنبه 20 آذر 1395 توسط رستم کریمی
 پرورش ماهی درقفس اشتغالزا و سودآور/ سواحل مکران و آینده درخشانچابهار- ایرنا- پرورش ماهی در قفس پروژه ای جدید و نوپاست که با اجرای کامل آن علاوه بر اشتغالزایی، میزان تولید ماهی در سواحل زیبا و راهبردی مکران در جنوب سیستان و بلوچستان را افزایش داده و آینده درخشانی را برای سرمایه گذاران و منطقه چابهار و کنارک رقم می زند.

به گزارش ایرنا، طرح پرورش ماهی در قفس از سال 1950 میلادی در بیش از 60 کشور جهان در حال اجراست و در سواحل کشورمان از حدود 15 سال قبل آغاز شده است.
این طرح یکی از بهترین روش ها برای پرورش انواع آبزیان دریایی است بطوریکه پرورش دهنده از هرگونه خطر و حوادث طوفان ها، سرقت شناورهای صیادی توسط دزدان دریایی ایمن است و براساس سرمایه گذاری و تعداد قفس میانگین ماهی پرورشی را با کیفیت بالا برداشت می کند.
طرح پرورش ماهی در دهانه آب های اقیانوسی منطقه چابهار وکنارک پس از بررسی های چندین ساله هم اینک به مرحله اجرا درامده است.
توسعه آبزی پروری به ویژه ماهی در قفس می تواند نقش بسزایی در افزایش اشتغال ودرآمد خانوارها، ارزآوری و توسعه منطقه ساحلی مکران داشته باشد.
منطقه چابهار وکنارک در محدوده آب های دریای عمان با بیش از 300 کیلومتر مرز آبی به دلیل قرار گرفتن در موقعیت راهبردی وترانزیتی اهمیت زیادی برای فعالیت های شیلاتی دارد.
آب و هوای سواحل مکران در جنوب سیستان وبلوچستان به سبب نزدیکی به خط استوا نسبتا گرم و مرطوب و بر اثر بادهای موسمی مونسون متعادل است و همین وضعیت زمینه لازم را برای آبزی پروری فراهم کرده و به نوعی می توان گفت چابهار و کنارک بهشت آبزی پروری ایران است.
اداره کل شیلات سیستان وبلوچستان(آبهای ساحلی و فراساحلی) با عزم جدی برای پرورش ماهیان دریایی در قفس گام برداشته و تاکنون 100 هزار هکتار در پهنه آبی سواحل مکران را برای پرورش آبزیان در قفس شناسایی کرده است.
11 زون در محدوده سواحل مکران در منطقه بلوچستان تعیین شده است و علاوه بر آن 9 بندر صیادی و 6 موج شکن چند منظوره در نوار ساحلی از شرق تا غرب استان برای فعالیت شیلاتی و حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی وجود دارد.
کیفیت آب مناسب و عاری از هرگونه آلودگی صنعتی در سواحل استان، عمق مناسب آب در حداقل فاصله از سواحل، نیروی کار بومی و ماهر آشنا با فنون دریانوردی و آبزی پروری در قفس از مزایای مهم موفقیت اجرای طرح پرورش ماهی در قفس است.
برای اطلاع از آخرین وضعیت طرح پرورش ماهی در قفس گفت وگویی با مدیرکل شیلات سیستان وبلوچستان انجام داده ایم.
مدیرکل شیلات سیستان وبلوچستان (آبهای ساحلی و فراساحلی) روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تاکنون 45 سرمایه گذار برای اجرای طرح پرورش ماهی در قفس اعلام آمادگی کرده اند که موافقت اصولی برای 17 نفر صادر شده و 12 فقره پروانه بهداشتی نیز دریافت کرده اند.
هدایت الله میرمرادزهی با بیان اینکه این طرح یکی از پروژه های اقتصاد مقاومتی و باعث اشتغال و افزایش میزان تولید می شود، خاطرنشان کرد: امسال تولید 2 هزار تن ماهی در قفس انجام خواهد شد و به ازای هر 12 تن تولید یک نفر اشتغال پیش بینی شده است.
وی افزود: ظرفیت تولید در سال سه هزار تن است و تا پایان برنامه ششم توسعه به 60 هزار تن تولید ماهی خواهد رسید.
وی ادامه داد: این طرح آینده درخشانی دارد بطوری که بر اساس پیش بینی ها و پیشرفت طرح با افزایش قفس ها در افق سال 1404 بیش از 160 هزار تن ماهی تولید خواهد شد.
وی بیان کرد: پرورش ماهی در قفس از سازه های دایره ای لوله پلاستیکی با عرض بیش از 10 تا 12 متر در عمق 20 تا 50 متر و تورهای استاندارد در اطراف آن بافته شده و از سوی مشاورین سازمان شیلات و سرمایه گذاران نصب می شود.
وی تصریح کرد: تاکنون چهار قفس پرواری و 6 قفس نرسری نصب شده و 6 قفس پرواری دیگر در حال نصب است.
مدیرکل شیلات سیستان وبلوچستان از سرمایه گذاران خواست از ظرفیت بوجود آمده نهایت استفاده را ببرند و اقدامات لازم را برای اجرای طرح پرورش ماهی قفس انجام دهند.
میرمرادزهی گفت: 930 فروند لنج و هزار و 400 فروند قایق صید و صیادی با حدود 25 هزار نفر صیاد دائمی و فصلی در قالب 34 تعاونی صیادی در حوزه چابهار و کنارک فعالیت دارند.
وی ادامه داد: 11 بندر ماهیگیری و جایگاه تخلیه صید شامل رمین، تیس، کنارک، کلات زرآباد، 7 تیر شهرچابهار، پزم، بریس، گواتر، جد، پسابندر و تنگ در حوزه شهرستانهای چابهار و کنارک برای صید و صیادی فعال هستند.
سیستان و بلوچستان به سبب گستردگی منابع آبی دارای 2 اداره کل شیلات در شمال و جنوب استان است که اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان(آبهای داخلی) مستقر در زابل واقع در شمال استان وظیفه کنترل و حمایت از منابع آبی داخلی و اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان (آبهای ساحلی و فراساحلی) مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آبهای دریای عمان فعال است.
شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.
بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
3043 **6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی


نوشته شده در تاریخ شنبه 20 آذر 1395 توسط رستم کریمی
 امام جمعه موقت اهل سنت چابهار:

گمرک چابهار برای ورود بار همراه ملوان و کارگران لنج بیشتر همکاری کندچابهار- ایرنا- امام جمعه موقت اهل سنت چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: گمرک چابهار برای ورود و ترخیص چند کیلوگرم بار همراه لنج داران و ملوانان همکاری بیشتری داشته باشد و نباید به بهانه قاچاق، مقداری شکر، برنج، اقلام خوراکی و سوغاتی کارگران بی بضاعت لنج ها را مصادره کند.

به گزارش ایرنا، مولوی عبدالواحد بزرگزاده در خطبه های نماز جمعه این هفته اهل سنت چابهار اظهار داشت: ملوانان و کارگران لنج های باری چندین هفته برای کار به کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان می روند و پس از برگشت برای خانواده های شان اقلام خورکی و سوغاتی می آورند که با ممانعت گمرک چابهار رو به رو می شوند.
وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که ملوانان و کارگران در دیگر بنادر کشور با چنین مشکل و سختگیری هایی مواجه نیستند.
امام جمعه موقت اهل سنت چابهار تصریح کرد: مسئولان باید از قاچاق عمده کالا جلوگیری کنند و نباید برخلاف بیانات رهبر معظم انقلاب عمل کنند، با کوله بر و بار اندک کارگران رنج کشیده دریا مبارزه نکنید بلکه جلوی کانتینرها و ترانزیت های بزرگ سازمان یافته را بگیرید.
وی بیان کرد: چند کیلوگرم برنج، شکر، موادخوراکی و سوغاتی کارگران و ملوانان لنج کوچک باری چابهار وکنارک نه تنهات هیچ مشکلی برای کشور ایجاد نمی کند بلکه این امر سبب خوشحالی خانواده کارگرانی که بعد از گذشت چندین هفته به منزل شان بازمی گردند، خواهد شد.
وی تصریح کرد: فرماندار چابهار و مسئولان ذیربط مشکلات کارگران و لنج های باری را مرتفع کنند تا موجب خوشحالی ملوانان شود.
امام جمعه موقت اهل سنت چابهار یکی از مشکلات مهم شهر و روستاهای چابهار وکنارک را بی آبی عنوان و خاطرنشان کرد: ساحل نشینان بندر اقیانوسی و همجوار با آب های بی کران دریا در چابهار سالها تشنه و با مشکل بی آبی رو به رو هستند و هنوز مسئولان کشور برای حل این مشکل چاره اندیشی نکرده اند.
مولوی بزرگزاده افزود: نماینده مردم حوزه انتخابیه چابهار در مجلس و فرماندار این شهرستان باید از مرکز کشور و از طریق وزیران مربوطه این مشکل را پیگیری و حل کنند.
وی از تلاش های دولت در حوزه بهداشت ودرمان چابهار قدردانی کرد و افزود: برخی از مشکلات حوزه سلامت در زمینه های افزایش تخت های آی سی یو، بلوک زایمانی، تکمیل چارت های خانه های بهداشت و به ویژه دستگاه ام آر آی در حال مرتفع شدن است.
وی از عملکرد برخی اعضای شورای اسلامی شهر چابهار که به زعم وی به اختلافات دامن زده و سلیقه ای عمل می کنند انتقاد کرد و افزود: اعضای شوراهای اسلامی شهر در زمان انتخابات قول های زیادی برای حل مشکلات به مردم داده اند و خود را خدمتگزار معرفی کرده اند ولی اکنون همه وعده هایشان را فراموش کرده اند.
امام جمعه موقت اهل سنت چابهار بیان کرد: شوراها در سال اول شروع بکار قسم یاد کرده اند که به مشکلات مردم رسیدگی کنند ولی هم اینک هرکدام علیه دیگری و به دنبال پیش بردن اهداف سیاسی خود هستند.
مولوی بزرگزاده پرهیز از اختلاف در بین اعضای شورای اسلامی شهر را خواستار شد و افزود: مردم چابهار با مشکلات زیادی رو به رو هستند که باید پیگیری و مرتفع شود.
وی با اشاره به هفته بسیج اظهار داشت: بسیج لشکر مخلص خداست و بسیجی کسی است که مومن، باتقوا و حافظ جامعه اسلامی باشد نباید از لباس و جایگاه خود سوء استفاده کند و به دنبال اهداف شخصی باشد.
امام جمعه موقت اهل سنت چابهار با تشریح زندگی پیامبرگرامی اسلام (ص) گفت: اولین شفاعت کننده بعد از دمیدن سور، پیامبر خدا حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) است.
جانشین سپاه ناحیه چابهار نیز در جمع نمازگزاران جمعه این شهر اظهار داشت: بسیج از برکات الهی برای جهان اسلام است و بسیجیان توانسته اند در جای جای دنیا با روحیه انقلابی گری و جهادی بسیاری از مشکلات مردم را حل کنند.
سرهنگ پاسدار عباس بهادر افزود: همه مومنان و نمازگزاران بسیجی هستند و با شکوه خاصی در نماز جمعه شرکت می کنند.
وی ادامه داد: بسیج برای حفظ ارمانهای انقلاب و پاسداری از دستاوردهای نظام بدون هیچ چشم داشتی شبانه روز در حال فعالیت است.
وی بیان کرد: 18 قشر بسیج در کشور تشکیل شده است که با عنوان های مختلف خدمات بی شماری را انجام می دهند.
وی افزود: مصداق بسیجی بودن در کنار هم بودن و اتحاد و وحدت داشتن است.
جانشین سپاه ناحیه چابهار با بیان اینکه بسیجی باید به خواست های دشمن نه بگوید، اظهار داشت: یک بسیجی در قالب اردوهای جهادی به عمران و آبادانی کشور می پردازد و برای مرمت مدارس و ساخت خانه محرومان اقدام می کند.
سرهنگ پاسدار بهادر ادامه داد: دشمن با پشتوانه رسانه ای و ماهواره ای خود با دین مبین اسلام و ترویج آن مقابله می کند بطوریکه یک یهودی 120 شبکه ماهواره ای ایجاد کرده و از آنها برای منحرف کردن مومنان استفاده می کند.
وی تصریح کرد: دشمن جنگ سرد را رها کرده و اکنون با جنگ نرم و شبیخون فرهنگی وارد صحنه شده و در صدد نابودی اعتقادات مردم است.
وی افزود: همه ما باید برای حل مشکلات دست به دست هم دهیم و با اتحاد و روحیه بسیجی وارد عمل شویم.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد** انتشار دهنده: حیدر سرایانی

نوشته شده در تاریخ شنبه 20 آذر 1395 توسط رستم کریمی
رئیس شورایعالی استانها:

شوراها بدون حق الزحمه مشکلات مردم را در کشور پیگیری می کنند چابهار- ایرنا- رئیس شورایعالی استانها گفت: اعضای شوراهای اسلامی شهر وروستا بدون حق الزحمه و چشم داشت مالی مسائل و مشکلات مردم را در نقاط مختلف کشور پیگیری می کنند.

مهدی چمران عصر پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در چابهار اظهار داشت: شوراهای اسلامی نقش مهمی در پیگیری مشکلات مردم دارند و با تعامل سازنده با مسئولان پل ارتباطی دولت و ملت هستند.
وی افزود: شوراها مردمی و عمومی هستند و خالصانه و برای رضای خدا کار می کنند.
وی ادامه داد: جلسات مجمع مشورتی شوراهای استان های کشور هر سه ماه یکبار در استان های مختلف کشور برگزار می شود تا در کمیسیون های تخصصی مسائل ومشکلات روز پیش روی شهرداری ها و شوراها مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
وی گفت: شورایعالی استان ها تنها مرجع بعد از دولت است که می تواند به دولت و مجلس لایحه بدهد.
وی تصریح کرد: شوراها با دولت تدبیروامید تعامل و ارتباط مستمر دارند.
رئیس شورایعالی استانها بیان کرد: نتایج مجمع شوراهای عالی استان ها به صورت طرح و لایحه بررسی و برای تصویب به دولت و یا مجلس شورای اسلامی ارسال می شود.
چمران درخصوص اهمیت اجلاس شوراهای استانهای کشور در چابهار اظهار داشت: در این نشست ها موضوع درآمد های پایدار شهرداری ها، مسائل فرهنگی اجتماعی واقتصادی، مدیریت یکپارچه شهری، مساله سازمان بازرسی و برنامه ششم توسعه مطرح و برای بودجه سال آینده تصمیماتی گرفته شد.
به گزارش ایرنا اجلاس 2 روزه روسای شوراهای اسلامی استان ها و شهرهای مراکز استان های کشور از روز چهارشنبه در سرسرای همایش های منطقه آزاد چابهار آغاز بکار کرده است.
در این همایش اعضای چهار کمیسیون توسعه و عمران شهری، حقوقی و اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و سلامت، بهداشت و محیط زیست به صورت جداگانه نشست های تخصصی را برگزار کردند و موضوعات مختلف را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
منطقه آزاد و بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ شنبه 20 آذر 1395 توسط رستم کریمی
 معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری:

حاشیه نشینان چابهار بدون امکانات رفاهی روزگار سختی را می گذرانند

چابهار- ایرنا- معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری گفت: حاشیه نشیان چابهار بدون امکانات رفاهی روزگار سختی را می گذرانند به طوری که مشاهده وضع اسف بار هزاران نفر ساکن این منطقه بدترین شکل زندگی روستایی را در ذهن تداعی می کند.

به گزارش ایرنا سید ابوالفضل رضوی روز پنجشنبه پس از بازدید از مناطق حاشیه نشینی چابهار در جمع روسای شوراهای اسلامی استانها و شهرهای کشور در سرسرای منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: با وجود سفرهای متعدد به نقاط مختلف کشور هنوز در هیچ نقطه ای وضع بد زندگی خانوارها را به مانند مناطق حاشیه نشین چابهار مشاهده نکرده ام.
وی ساماندهی و ارائه امکانات رفاهی نظیر برق، فضای آموزشی، آب، طرح هادی، بهداشتی، مشخص شدن وضعیت مالکیت اراضی و غیره را خواستار شد.
وی گفت: از چند نوجوان حاشیه نشین چابهار سوال کردم که در آینده می خواهید چکار شوید متاسفانه بدلیل مشکلات فراوان هیچ آرزویی نداشتند و این در جامعه خیلی بد است.
وی ادامه داد: روستاییان سیستان وبلوچستان در انجام کارها مشارکت زیادی دارند و باید در تغییر وضع زندگی و استفاده از تسهیلات دولتی با همکاری هم مشکلات را به حداقل برسانند.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری بیان کرد: برای اشتغال خانوارهای روستاهای کشور تسهیلات اشتغالزایی با کارمزد تک رقمی و در برخی مناطق سه درصد و در نقاط مرزی هیچ کارمزدی دریافت نمی شود.
رضوی تصریح کرد: یک و نیم میلیون دلار برای ایجاد شغل با کارمزد چهاردرصد از صندوق توسعه ملی درخواست شده است تا شاهد تحول در روستاهای کشور باشیم.
وی یکی از مشکلات مهم کشور را کم آبی دانست و افزود: مساله آب در کشور جدی است و باید سریعا رسیدگی شود.
وی گفت: برای طرح های کشاورزی تسهیلات پنج تا هفت درصد و برای غیر کشاورزی هفت تا 9 درصد در نظر گرفته شده است و دولت تدبیروامید با توجه ویژه به روستاها در نظر دارد به مناطق محروم خدمت کند.
وی افزود: سیستان وبلوچستان به لحاظ وسعت بزرگترین استان کشور است و بشترین جمعیت آن یعنی 51 درصد روستایی هستند.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری ادامه داد: طبق مصوبه دولت جهادکشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، میراث فرهنگی با هماهنگی و مسوولیت فرماندار همان شهرستان باید مشاوره و آموزش های مجانی را به قشرهای مختلف مردم ارائه کنند.
رضوی گفت: سالانه 30 هزار میلیارد تومان پول لباس در بازار لباس ایران معامله می شود که اگر نیمی از این مبلغ از چین و ترکیه گرفته شود 220 هزار شغل می توان ایجاد کرد.

معاون استاندار سیستان وبلوچستان وفرماندار شهرستان ویژه چابهار نیز اظهار داشت: خدمات بی شماری را نظام مقدس جمهوری اسلامی در این استان انجام داده است ولی به دلیل عمق زیاد محرومیت هنوز از نظر زیرساخت ها و امکانات رفاهی مناطقی مانند چابهار با مشکلات جدی رو به رو هستند.
احمدعلی موهبتی افزود: دولت تدبیروامید بعد از گذشت 33 سال اقدامات لازم را برای توسعه بندر شهید بهشتی با بدترین وضع مالی آغاز کرده است و با اقدامات شبانه روزی و 3 شیفت کاری بزودی ظرفیت بندر به هشت و نیم میلیون تن خواهد رسید.
وی ادامه داد: راه آهن چابهار- زاهدان نیز به سرعت در حال کار است و بیش از هزار دستگاه ماشین آلات اقدامات راهسازی را انجام می دهند.
وی توجه ویژه به کاهش محرومیت ها و رساندن شاخص های انسانی و توسعه ای شهرستان چابهار را خواستار شد و افزود: کاهش مشکلات حاشیه نشینی، استاندارد سازی فضای آموزشی، بی آبی، بهداشت ودرمان عزم جدی مسئولان کشوری را می طلبد.
وی بیان کرد: مجتمع پتروشیمی چابهار با سرمایه گذاری حدود 20 میلیارد دلار در حال کار است که می تواند موجب اشتغال و توسعه در منطقه شود.
وی ادامه داد: 120 هیات سرمایه گذاری خارجی با حضور در چابهار از فرصت های سرمایه گذاری و ظرفیت تجاری و اقتصادی و گردشگری دیدن کرده اند.
فرماندار چابهار بیان کرد: 63 درصد جمعیت شهری چابهار یعنی بیش از 50 هزار نفر در مناطق حاشیه نشینی زندگی می کنند و بدترین وضع زندگی را بدون برق، فضای آموزشی و آب دارند.
موهبتی افزود: چابهار بدترین وضع بهداشتی را در سالهای گذشته داشته است بطوریکه بیشترین مرگ مادران باردار از چابهار بوده است.
وی گفت: آموزش و پرورش چابهار از نظر نیروی انسانی با مشکلات جدی و کمبود حدود 900 معلم مواجه است و هر معلم در کلاس بطور متوسط آموزش و تربیت 38 دانش آموز را برعهده دارد.
وی بیان کرد: مدارس و معلمان در شهرستان چابهار 2 شیفته هستند و کلاس های درس نیز با مشکلات جدی میز ونیمکت، امکانات سرمایشی و گرمایشی مواجه هستند و هنوز در برخی کلاسها از هوشمندسازی خبری نیست.
وی ادامه داد: در چابهار شاخص های فضای آموزشی به ازای هر دانش آموز 48 سانتی مترمربع است که در کشور بدترین وضع آموزشی را دارد.
فرماندار چابهار گفت: با وجود همجوار با آب های اقیانوسی روزانه 15 لیتر آب با تانکرهای آبرسانی سیار در مناطق روستایی برای هر نفر توزیع می شود که این امر خیلی دردناک و غیرقابل باور است.
موهبتی بیان کرد: مشکلات و معضلات چابهار با تمام نقاط کشور متفاوت است و از نظر شاخص های توسعه و امکانات زیربنایی در بدترین وضعیت است.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری در ادامه سفر به شهرستان چابهار از مناطق دشتیاری و پلان این شهرستان بازدید و از نزدیک مسائل و مشکلات روستاهای محروم را بررسی کرد.
به گزارش ایرنا، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری، چمران رئیس شورایعالی استانها و جمعی از اعضای شوراهای اسلامی کشور با 2 خانواده شهید دیدار و از آنان تجلیل کردند.
شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.
بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
]


نوشته شده در تاریخ شنبه 20 آذر 1395 توسط رستم کریمی
 رئیس کمیسیون فرهنگی اجلاس شوراها:
شوراها نماد مردم سالاری دینی هستند

چابهار- ایرنا- رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی اجلاس روسای شوراهای اسلامی استان ها و شهرهای مراکز استانها گفت: شوراهای اسلامی شهر و روستا به عنوان یک سرمایه اجتماعی، نماد بارزی از مردم سالاری دینی در جامعه شهری و روستایی هستند.

به گزارش ایرنا علیجان شمشیربند روز پنجشنبه در کمیسیون تلفیق اجلاس روسای شوراهای اسلامی استان ها و شهرهای مراکز استانهای کشور گفت: شوراها از ارکان اصلی سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی هستند و در سنگر اول پیگیری و انتقال مسائل و مشکلات به مسئولان قرار دارند.
وی افزود: شوراها از پشتوانه مردمی برخوردارند و باید از قدرت آنان برای پیگیری مشکلات نهایت بهره را ببرند و با آسیب های اجتماعی نظیرفساد و رانت خواری برخورد کنند.
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی اجلاس روسای شوراهای اسلامی استان ها و شهرهای مراکز استانها آموزش شهروندان در زمینه نوسازی، خلق نمادهای فرهنگی و تبدیل شهرنشینان به شهروندان در جهت ارتقای تعلقات شهری را ازمصوبات کمیسیون فرهنگی و اجتماعی عنوان کرد.
شمشیربند افزود: برگزاری جلسات مشترک کمیسیون فرهنگی شورای عالی استانها با کمیسیون فرهنگی روسای شوراهای اسلامی استان ها و شهر مراکز استان ها نیز در این جلسه پیشنهاد شد.
رئیس شورای شهر ساری بر تقویت نقش فرهنگی و اجتماعی شهرداری ها تاکید و خاطرنشان کرد: تثبیت جایگاه معاونت اجتماعی وفرهنگی شهرداری ها اولین دستور کار جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی است.
وی ادامه داد: برابر ماده 100 قانون اساسی و ماده 54 قانون شهرداری ها باتوجه به مقتضیات محلی، ساختار تشکیلاتی شهرداری ها توسط شوراهای شهر و شهرداری ها تهیه و باید به تائید وزارت کشور برسد.
وی بیان کرد: ترویج توسعه فرهنگی با ایجاد محله های فرهنگی در جهت پیشگیری از وقوع جرم و جنایت به ویژه در محلات آسیب پذیر و حاشیه نشینی شهر از دیگر ضرورت های وجود معاونت فرهنگی در شهرداری هاست.
وی با اشاره به تشکیل بسیج در جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: بسیج از برکات و الطاف خداوند متعال به ملت ایران است که برای جوانان شورآفرین، برای دوستان امید آفرین و برای دشمنان بیم آفرین است.
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی اجلاس روسای شوراهای اسلامی استان ها و شهرهای مراکز استانها ادامه داد: شوراهای اسلامی با خدمتگزاری بیشتر به مردم اعتماد عمومی را افزایش دهند و برای حفظ سرمایه اجتماعی تلاش کنند.
شمشیر بند گفت: شوراها باید از ظرفیت های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی خود در جهت انسجام نظام شورایی استفاده کنند.
وی برگزاری جلسات مشترک فصلی با مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و شورای استان پیرامون مسائل و مشکلات اداری و اجرایی استان، تشکیل جلسه شورای راهبردی توسعه شهرستان با حضور نمایندگان مردم آن شهرستان در مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای شهر و شهرستان را از تصمیمات گرفته شده دررابطه با دستور کار دوم کمیسیون فرهنگی و اجتماعی عنوان کرد.
وی افزود: بایستی برای هر شهر بالای 100 هزار نفر جمعیت در جهت تحکیم انسجام اسلامی و همگرایی ملی یک پارک مفاخر با مضمون شعر ادب و گفت وگوی اقوام ایرانی با نصب تندیس مفاخر ملی احداث شود.
رئیس شورای شهر ساری با اشاره به دستور کار بعدی جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی تصریح کرد: هم اندیشی برای دستیابی به راهکارهایی در جهت تقویت ارتباط ساختارمند شوراهای استانها و شهرهای مرکز استانها یا مجمع نمایندگان مجلس در سطح استان ها دومین دستور جلسه بود که اعضا درخصوص آن به بحث و تبادل نظر پرداختند.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی


نوشته شده در تاریخ شنبه 20 آذر 1395 توسط رستم کریمی
 رئیس شورایعالی استانها:
ارتباط صمیمی شوراها بانمایندگان مجلس می تواندبسیاری ازمشکلات را حل کند

چابهار- ایرنا- رئیس شورایعالی استانها گفت: ارتباط صمیمی و مستمر اعضای شوراهای اسلامی با نمایندگان مردم حوزه انتخابیه خود در مجلس شورای اسلامی می تواند بسیاری از موانع و مشکلات پیش رو مردم را حل کند و منجر به توسعه و عمران منطقه شود.

به گزارش ایرنا مهدی چمران روز پنجشنبه در اجلاس سراسری روسای شوراهای اسلامی استانها و شهرهای مراکز استانهای کشور در چابهار با تشریح قوانین و مقررات شوراها و شهرداری ها اظهار داشت: شوراها با اقدامات مناسب و بهره گیری از جایگاه قانونی خود برای پیگیری و حل مشکلات مردم بصورت شبانه روزی و بدون هیچ توقعی بسیجی وار تلاش می کنند.
وی افزود: اقدامات شوراها در کشور ستودنی است و همیشه با تعامل خوب با دولت در خدمت مردم برای خدمات رسانی هستند.
رئیس شورایعالی استانها گفت: شهرداری ها باید درآمدهای پایدار داشته باشند تا بتوانند طرح های عمران شهری را بخوبی اجرایی و رفاه و آسایش را برای ساکنان شهری فراهم کنند.
چمران خواستار انتخاب شهرداری با رای مستقیم مردم، تعریف درآمد پایدار شهرداری ها، راه اندازی معاونت فرهنگی در شهرداری ها و مراکز پژوهشی شوراها شد.
رئیس شورای اسلامی سیستان و بلوچستان نیز اظهار داشت: سیستان وبلوچستان و منطقه چابهار به عنوان یک نقطه راهبردی دروازه ورود کالاها و خدمات به کشور ایران و آسیای میانه است.
عبدالعزیز بلوچ زهی با بیان اینکه استان سیستان و بلوچستان مرز دریایی با کشور عمان دارد و از طریق دریای عمان به آب های اقیانوسی و کشورهای اقیانوس هند متصل است خاطرنشان کرد: این استان با همه ظرفیت ها و قابلیت ها محروم ترین استان کشور از نظر شاخص های انسانی و توسعه ای است.
وی افزود: در سالهای اخیر مقام معظم رهبری و دولت اهمیت ویژه ای برای توسعه زیرساخت های چابهار داده اند و هم اینک راه آهن، گاز، پتروشیمی و غیره در حال کار است.
وی اظهار امیدواری کرد با همراهی و همدلی اعضای شوراهای اسلامی و قشرهای مختلف مردم با دولت بخشی از مشکلات سیستان وبلوچستان مرتفع شود.
رئیس شورای شهر زاهدان نیز در این اجلاس اظهار داشت: شهرهای استان سیستان و بلوچستان زیرساخت های صنعتی ندارند و نبود درآمدهای پایدار برای شهرداری ها مشکلات فراوانی را گریبانگیر شهرها کرده است.
مشتاق احمد ریگی افزود: ظرفیت های موجود در سیستان وبلوچستان می تواند برای توسعه و آبادانی این استان کافی باشد.
وی حاشیه نشینی را در برخی شهرهای سیستان وبلوچستان به ویژه چابهار یک معضل بزرگ عنوان کرد و افزود: از جمعیت 2 میلیون و 600 هزار نفری استان بیش از500 هزار نفر در حاشیه شهرها و سکونتگاه‌های غیر رسمی زندگی می‌کنند.
وی تصریح کرد: با وجود تلاش‌ها وزارتخانه‌ های نیرو و مسکن به تعهدات خود در این کارگروه ‌ها عمل نکرده‌اند.
رئیس شورای شهر زاهدان فاقدین شناسنامه، بی آبی روستاها و شهرها، بازماندگان از تحصیل، بیکاری و خشکسالی را دیگر مشکلات مهم سیستان وبلوچستان عنوان و خاطرنشان کرد: جمعیتی بالغ بر 150هزار نفر در این استان از ادامه تحصیل بازمانده‌اند و این رقم در زاهدان 14هزار و 500 نفر است.
به گزارش ایرنا اجلاس 2 روزه روسای شوراهای اسلامی استان ها و شهرهای مراکز استان های کشور از روز چهارشنبه در سرسرای همایش های منطقه آزاد چابهار آغاز بکار کرده است.
در این همایش اعضای چهار کمیسیون توسعه و عمران شهری، حقوقی و اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و سلامت، بهداشت و محیط زیست به صورت جداگانه نشست های تخصصی را برگزار کردند و موضوعات مختلف را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
منطقه آزاد و بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد** انتشار دهنده: حیدر سرایانی


نوشته شده در تاریخ شنبه 20 آذر 1395 توسط رستم کریمی
 چابهار تنها بندر اقیانوسی ایران، قطب سوم پتروشیمیچابهار- ایرنا- بندر راهبردی چابهار در جنوب سیستان وبلوچستان به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران با همت و تلاش مسئولان دولت تدبیروامید و از همه مهمتر نگاه توسعه محور وبلند رهبر معظم انقلاب بزودی قطب سوم پتروشیمی کشور می شود و تحول عظیمی در بخش اقتصادی و اشتغال منطقه ایجاد می کند.

به گزارش ایرنا، صنعت پتروشیمی در ایران و جهان از نظر اقتصادی آینده روشنی دارد و مزیت اصلی پتروشیمی در ایران نسبت به سایر صنایع کشور وجود منابع خدادادی گازی، خوراک فراوان و نیز قیمت مناسب انرژی است که با مطالعه آینده اقتصاد جهانی، صنعت پتروشیمی دارای حاشیه سود بالایی است.
صنعت پتروشیمی کشور تجربه ای 50 ساله دارد که متخصصان داخلی و وجود دانش و سخت افزار در حوزه پتروشیمی از مزیت رقابتی ایران نسبت به بسیاری از کشورها به ویژه همسایگان مرزی آبی و خاکی است.
امروزه کشور ایران اسلامی در صدد سرمایه ‌گذاری تقریبا 40 میلیارد دلاری برای توسعه صنایع پتروشیمی در پارسیان، جاسک، ماهشهر، سیراف، سرخس و چابهار است.
هرچند این رقم سرمایه گذاری بالاست ولی با توجه به آنچه در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده، سرمایه گذاری مذکور باید رشد بیشتری داشته باشد.
جذابیت ‌های سرمایه ‌گذاری در صنایع پتروشیمی کشور به ویژه در شهرستان بندری چابهار به سبب اتصال به آب های آزاد اقیانوس هند و سهولت دسترسی به بازارهای هدف از مهمترین مزیت های آن است به گونه ‌ای که دسترسی به بازارهایی مانند چین، هند و پاکستان که بیشترین محصولات پتروشیمی ایران را مصرف می کنند، از طریق ایران و به ویژه بندر چابهار در مقایسه با کشورهای همسایه و سایر بنادر داخلی ساده‌ تر، اقتصادی ‌تر و سریع ‌تر است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی توسعه نگین مکران در تشریح آخرین وضعیت ساخت شهرک پتروشیمی مکران در چابهار به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: توسعه صنایع پتروشیمی در چابهار براساس تاکیدات مقام معظم رهبری بر تسریع توسعه و آبادانی سواحل مکران در سال 1391 در هیات دولت تصویب و اجرایی شده است.
محمدرضا موثقی ‌نیا افزود: شرکت شستان در سال 1391 طی تفاهمی با وزارت نفت، مسئولیت توسعه صنایع پتروشیمی در سواحل مکران (چابهار) را به عهده گرفته است.
وی ادامه داد: شهرک پتروشیمی مکران در محدوده منطقه آزاد چابهار در زمینی به گستره حدود هزار و 200 هکتار برای ایجاد زیرساخت ‌ها، تامین یوتیلیتی و آماده ‌سازی قطعات زمین برای واگذاری به سرمایه ‌گذاران در اختیار این شرکت قرار گرفت.
وی اخذ مجوز زیست محیطی ساخت هفت واحد پتروشیمی با ظرفیت تولید 8.5 (هشت و نیم) میلیون تن در سال و موافقت وزیر نفت با اختصاص 30 میلیون مترمکعب گاز طبیعی متان برای خوراک این واحدها را از آخرین اقدامات مثبت انجام شده در شهرک پتروشیمی مکران عنوان کرد.
وی تصریح کرد: تاکنون زیرساخت‌ های این شهرک شامل تاسیسات شهری آب، برق، مخابرات و سیستم جمع آوری آب های سطحی به میزان 65 درصد پیشرفت داشته است.
مدیرعامل پتروشیمی توسعه نگین مکران در خصوص آخرین وضعیت سرمایه‌ گذاران در شهرک پتروشیمی مکران خاطرنشان کرد: تاکنون مذاکرات مربوط به سرمایه ‌گذاری با بیش از 12 سرمایه‌ گذار داخلی و خارجی به اتمام رسیده و با هشت مشارکت‌ کننده خارجی در حال مذاکره هستیم.
موثقی نیا ادامه داد: همچنین در بخش یوتیلیتی اقدامات موفقی در جذب سرمایه ‌گذار انجام شده بطوریکه حضور سرمایه‌ گذاران داخلی و خارجی در 2 بخش از واحد یوتیلیتی قطعی شده است.
وی گفت: نیروگاه فاز نخست با ظرفیت 230 مگاوات از طریق مناقصه به شرکت مپنا واگذار شده است و تاسیس واحد اکسیژن با یک شرکت آلمانی نهایی شده و زمین مربوطه در واحد یوتیلیتی در اختیار آنها قرار گرفته است که به زودی شروع به کار خواهند کرد.
وی افزود: پکیج‌ های دیگر پتروشیمی را نیز در آستانه مناقصه داریم و بزودی نهایی خواهند شد.
وی در مورد آخرین وضعیت طرح‌ های مستقر در شهرک پتروشیمی مکران نیز گفت: 2 طرح فعالیت خود را آغاز کرده اند و یک واحد متانول قابل توسعه به MTO (تبدیل متانول به اولفین) است.
وی ادامه داد: فناوری مورد نیاز این واحد را خریداری و تجهیز کارگاه آن صورت گرفته است و طراحی پایه (Basic Design) نیز به اتمام رسیده است.
مدیرعامل پتروشیمی توسعه نگین مکران بیان کرد: مرحله طراحی جزئیات (Detail Design) آغاز شده و طبق برنامه تا اواخر سال 97 به بهره ‌برداری و تولید خواهد رسید.
موثقی نیا تصریح کرد: اوره آمونیاک یکی دیگر از طرح های مستقر در شهرک است که آغاز به کار کرده و تجهیز کارگاه آن انجام شده است.
وی ادامه داد: با صاحب تکنولوژی (Licenser) در حال نهایی کردن مذاکرات و توافقات هستیم که احتمال تغییر این واحد به GTO (تبدیل گاز طبیعی متان به اولفین) نیز وجود دارد که متعاقبا وضعیت نهایی آن اعلام خواهد شد.
وی در خصوص سایر واحدهای یوتیلیتی گفت: هفت واحد دیگر یوتیلیتی به صورت EPCF (طراحی و مهندسی، تامین، ساخت و تامین مالی) به مناقصه گذاشته شده و پیش بینی می شود کل یوتیلیتی فاز نخست برای هفت واحد مجوز گرفته شده تا آخر سال 1397 به بهره‌ برداری برسد.
وی گفت: در بندر شهید بهشتی چابهار در فاصله حدودا 20 کیلومتری شهرک پتروشیمی مکران 20 هکتار زمین برای احداث مخازن و پایانه اختصاصی محصولات تولیدی به صورت اجاره 20 ساله استحصال شده است که در حال پیگیری برای افزایش به 40 هکتار است.
وی تصریح کرد: اکنون 18 واحد بالادستی پتروشیمی در این شهرک پیش‌ بینی شده است که شامل چهار واحد اوره- آمونیاک، پنج واحد متانول، چهار واحد متانول- آمونیاک، یک واحد آروماتیک، یک واحد MTP (تبدیل متانول به پروپیلن) و 2 واحد الفین است.
مدیرعامل پتروشیمی توسعه نگین مکران ادامه داد: برای ارائه سرویس‌ های آب، بخار، اکسیژن، نیتروژن، برق و سایر خدمات جانبی به این 18 واحد در مرکز شهرک واحد یوتیلیتی متمرکز پیش بینی شده است.
موثقی نیا گفت: 200 هکتار زمین برای ایجاد صنایع پایین دستی پتروشیمی در نظر گرفته شده است و برای طراحی، نحوه چیدمان و طرح‌ های صنایع پایین ‌دستی به دنبال جدیدترین تکنولوژی‌ های روز دنیا در این حوزه هستیم.
وی افزود: دانش پلیمرهای مهندسی که محصول صنایع پایین ‌دستی است همواره در حال پیشرفت است و طبعا به دنبال تولید پیشرفته ‌ترین این پلیمرها هستیم و ضمن اینکه ایجاد صنایع پایین ‌دستی در فازهای آتی شهرک مد نظر قرار دارد.
وی گفت: نکته بسیار حائز اهمیت آن است که برای هفت واحد مجوزدار فعالیت‌ ها آغاز شده است و برای 12 واحد دیگر که در فازهای 2 و 3 پیش‌ بینی شده‌اند، مطالعات تکمیلی در حال انجام است.
مدیرعامل پتروشیمی توسعه نگین مکران با بیان اینکه متخصصان حوزه پتروشیمی دریافته اند که فناوری های مورد استفاده در عسلویه، ماهشهر و سایر مناطق کشور مطابق فناوری‌های روز دنیا نبوده و اکثرا مربوط به 15 تا 20 سال پیش است، خاطرنشان کرد: فرصتی که تا تکمیل واحدهای مرحله نخست این شهرک و زمان آغاز پروژه ‌های مراحل دوم و سوم وجود دارد برای تکمیل مطالعات و انجام مذاکرات با صاحبان فناوری استفاده خواهد شد تا بتوانیم شهرک پتروشیمی مطابق دانش روز دنیا با کمترین مشکلات ایجاد کنیم.
وی ادامه داد: احتمال دارد ترکیب فعلی 18 واحد در فازهای 2 و 3 دستخوش برخی تغییرات شود.
موثقی نیا افزود: طبق طرح کنونی پیش ‌بینی 18 واحد صنایع بالادستی پتروشیمی با ظرفیت تولید سالیانه 25 میلیون تن محصول شده است بطوریکه حدود 17 میلیون تن آن مایع و هشت میلیون تن محصولات جامد است.
وی ادامه داد: برای انتقال محصولات تولیدی به بندرشهید بهشتی کریدور انتقال محصولات مایع پیش ‌بینی شده و همچنین از خط ریلی راه ‌آهن در حال ساخت چابهار-زاهدان که از مجاورت شهرک پتروشیمی مکران عبور می‌ کند جهت انتقال محصولات جامد و مایع به سایر نقاط کشور استفاده خواهد شد.
وی تصریح کرد از سرمایه ‌گذاران داخلی و خارجی برای حضور در فرصت‌ های سرمایه ‌گذاری شهرک پتروشیمی مکران آماده جذب سرمایه به صورت EPCF (طراحی، مهندسی، تامین، ساخت و تامین مالی)، B.O.O (ساخت، بهره‌ برداری، مالکیت)، B.O.T (ساخت، بهره برداری، واگذاری) و غیره استقبال می کنیم.
وی تصریح کرد: علاوه بر 18 واحد صنایع بالادستی یادشده در واحد یوتیلیتی در پکیج‌ های مختلف به صورت یکجا یا مجزا فرصت سرمایه ‌گذاری وجود دارد.
وی گفت: در احداث کریدور انتقال محصولات به محل پایانه ‌های صادراتی بندر در حوزه‌ های مربوط به زیرساخت ‌های شهرک، تانک فارم، تخلیه، بارگیری و همینطور در بخش‌ های مختلف مربوط به ساخت شهرک مسکونی علاقه ‌مند به جذب سرمایه‌ گذار هستیم.
مدیرعامل پتروشیمی توسعه نگین مکران بیان کرد: سرمایه گذاری 12 تا 16 میلیارد دلاری پس از تکمیل تمامی فازهای پتروشیمی سبب ایجاد 17 هزار شغل مستقیم می شود و این امر فرصت‌ های مختلفی را در حوزه‌ های خدمات، اسکان، ترابری وغیره برای سرمایه ‌گذاران ایجاد می‌ کند.
وی گفت: سالانه 23 میلیون تن محصول به ارزش تقریبی 14 میلیارد دلار از 18 واحد پتروشیمی صادرات انجام خواهد شد.
شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.
بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
3043** 6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد** انتشار دهنده: حیدر سرایانی

نوشته شده در تاریخ شنبه 20 آذر 1395 توسط رستم کریمی
(تعداد کل صفحات:2)      1   2