تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مطالب مهر 1395

 

تمایل فرانسوی ها برای سرمایه گذاری در زمینه حمل ونقل ولجستیک چابهارچابهار- ایرنا- مدیر پروژه بخش حمل ونقل و لجستیک شرکت بلوره فرانسه روز یکشنبه پس از حضور یک روزه در چابهار و بازدید از بندر شهید بهشتی و دیدار با مدیران بندر و منطقه آزاد تمایل خود را برای سرمایه گذاری در زمینه حمل و نقل، لجستیک و انرژی اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، 'پیکر اوسک' یکشنبه شب در دیدار با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: شرکت بلوره از سال 1822 در فرانسه فعالیت خود را آغاز کرده است و هم اینک در چهار حوزه بنادر، راه آهن، انرژی، لجستیک و حمل و نقل فعالیت می کند.

وی افزود: این شرکت دارای ترمینال های بندری متعددی در نقاط مختلف جهان از جمله آفریقا، فرانسه و هند است.

مدیر پروژه بخش حمل ونقل و لجستیک شرکت بلوره فرانسه ادامه داد: پس از بررسی های لازم تصمیم جدی برای حضور بیشتر در ایران و به ویژه در چابهار داریم تا در زمینه حمل و نقل، لجستیک و انرژی سرمایه گذاری کنیم.

'پیکر اوسک' از بازدید بندر شهید بهشتی و منطقه آزاد چابهار ابراز خرسندی کرد و افزود: انتظار نداشتیم که بندری با این وسعت در چابهار و امکانات رفاهی و هتل های مجهز برای اسکان و پذیرایی وجود داشته باشد.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار نیز اظهار داشت: چابهار به سبب برخورداری از موقعیت استراتژیکی مورد توجه جهانیان برای حضور و سرمایه گذاری قرار دارد.

عبدالرحیم کردی افزود: چابهار علاوه بر توسعه سواحل مکران از فرصت های سرمایه گذاری بی شماری برای سرمایه گذاران برخوردار است که اکنون پروژه های متعددی در این شهرستان در حال اجرایی شدن است.

وی ادامه داد: چابهار به عنوان قطب سوم پتروشیمی و خودروسازی کشور تعیین شده است.

وی بیان کرد: چابهار برای تولید 50 میلیون تن کالا در پتروشیمی و 10 میلیون تن فولاد نیازمند ایجاد بندر تخصصی و مجهز است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: به همین منظور دولت در حال ساخت راه ترانزیتی چابهار به زاهدان و افغانستان و اجرای پروژه های ترانزیتی توسعه ای از جمله راه آهن، بنادر و پروژه های زیرساختی است.

کردی بیان کرد: منطقه آزاد چابهار در خصوص جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی برای تکمیل طرح های اقتصادی و زیربنایی از جمله ساخت فرودگاه بین المللی این منطقه مذاکرات زیادی با سرمایه گذاران و شرکت های داخلی و خارجی انجام داده است.

وی افزود: چهار شرکت فولاد در چابهار قرار است راه اندازی شود که یک شرکت کارش را آغاز کرده است.
وی گفت: برای کالاهای تولیدی و ترانزیتی از چابهار بازارهای خوبی در افغانستان و کشورهای CIS و حتی بعضی از کشورهای عربی و آفریقایی وجود دارد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار ادامه داد: چابهار به لحاظ موقعیت استراتژیک نقطه اتصال کشورهای افغانستان و CIS به آب های بین المللی و اقیانوسی است.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 18 مهر 1395 توسط رستم کریمی
افزون بر 570 تن میگو از مزارع پرورشی گواتر چابهار برداشت شدچابهار- ایرنا- مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: از آغاز فصل برداشت میگو تاکنون افزون بر 570 تن محصول از مزارع پرورش میگو در منطقه گواتر چابهار برداشت شده است.

هدایت الله میرمرادزهی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: زمان برداشت میگو در شهرستان چابهار از شهریور آغاز می شود و تا پایان مهر ادامه دارد.

وی افزود: میگوی برداشت شده از مزارع چابهار به کشورهای امارات، روسیه و استانهای داخلی کشور صادر شده است.

وی گفت: امسال 120 تن میگو با پنج کانتینر از سوی شرکت دریای نیلگون نیز به کشور امارات متحده عربی صادر شده است.

وی افزود: از مجموع هزار و 850 هکتار مزارع آماده پرورش میگو منطقه گواتر امسال 15 مزرعه با گستره 220 هکتار به زیر کشت رفته است.

وی با بیان اینکه صادرات میگو موجب اشتغال و افزایش تولید می شود و نمونه ای از مصداق عملی اقتصاد مقاومتی است، خاطر نشان کرد: میزان صادرات میگو در مقایسه با سال قبل 80 درصد رشد داشته است.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان از بخش خصوصی خواست در بخش پرورش و برداشت انواع آبزیان از دریا بیش از پیش سرمایه گذاری کنند تا برداشت از ذخایر عظیم دریای عمان نسبت به کشورهای همجوار چند برابر شود.

میرمرادزهی ادامه داد: حدود 25 هزار صیاد در قالب 34 تعاونی صیادی در آب های ساحلی شهرستانهای کنارک و چابهار به وسیله 930 فروند لنج و هزار و 400 فروند قایق مشغول صید و صیادی هستند.

به گزارش ایرنا، سیستان و بلوچستان به سبب گستردگی منابع آبی دارای 2 اداره کل شیلات در شمال و جنوب استان است که اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان(آبهای داخلی) مستقر در زابل واقع در شمال استان وظیفه کنترل و حمایت از منابع آبی داخلی و اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آبهای دریای عمان فعال است.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.


نوشته شده در تاریخ یکشنبه 18 مهر 1395 توسط رستم کریمی
23 هیات مذهبی عهده دار مراسم عزاداری محرم در شهر و روستاهای چابهار هستندچابهار- ایرنا- جانشین اداره تبلیغات اسلامی شهرستان چابهار اظهار داشت: 23 هیات مذهبی در تکایا، مساجد و حسینیه های سطح شهر و روستاهای چابهار میزبان عزاداران حسینی و عهده دار برگزاری آیین های سوگواری محرم هستند.

غلامرضا آرامش روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا و تسلیت ایام شهادت حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) اظهار داشت: از مجموع هیات های یاد شده سه هیات مربوط به خواهران و 20 هیات برادران است که از شامگاه یکشنبه 11 مهر آیین های عزادای را آغاز کرده و تا 23 مهر ادامه دارد.

وی افزود: تمامی خیابانها، میدان ها، مساجد، حسینیه ها، سردرب ادارات، سازمان های دولتی و شرکت ها و موسسه های بخش خصوصی چابهار در عزای سرور و سالار شهیدان سیاه پوش شده و حال و هوای محرم به خود گرفته و مردم بندر اقیانوسی چابهار در غم سرور و سالار شهیدان حضرت حسین (ع) و 72 یار باوفایشان عزادار هستند.

وی ادامه داد: برگزاری منظم جلسات برای ساماندهی هیات ها و برقراری امنیت مراسم عزاداری از جمله اقدامات انجام شده است و تاکنون هیچ مورد امنیتی رخ نداده است.

جانشین اداره تبلیغات اسلامی شهرستان چابهار تصریح کرد: مداحان و سخنرانان در آیین های عزاداری بعد معنوی را براساس مستندات و احادیث مد نظر دارند.

آرامش بیان کرد: جلسات توجیهی برای مبلغان دینی و مداحان برگزار شده که اثرات خوبی در پی داشته است.

وی ادامه داد: همایش شیرخوارگان حسینی در مسجد امام علی (ع) چابهار برگزار شد که با ندای لبیک یاحسین(ع) مادران و کودکان عاشورایی همراه بود.

وی گفت: منطقه آزاد چابهار نیز مراسم سوگواری حضرت سیدالشهدا (ع) را هر شب از ابتدای محرم برگزار کرده است.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.


نوشته شده در تاریخ یکشنبه 18 مهر 1395 توسط رستم کریمی
شهرک پتروشیمی ومجتمع فولاد چابهار ظرفیت استخدام 20 هزار نیرو را دارندچابهار- ایرنا- مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار گفت: با اتمام و راه اندازی 2 طرح بزرگ شهرک پتروشیمی و کارخانه فولاد مکران چابهار در آینده و بکارگیری بیش از 20 هزار نفر نیرو تحولی بزرگ در اشتغال و رونق این منطقه بوجود خواهد آمد.

عبدالرحیم کردی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شهرک توسعه نگین مکران در حال ایجاد زیرساخت ها است و در بازه زمانی 10 ساله به بهره برداری می رسد.

وی ارائه آموزش و تربیت نیروهای فنی و مهارت دیده برای کارخانه فولاد و پتروشیمی و دیگر صنایع منطقه آزاد را خواستار شد و افزود: سازمان فنی وحرفه ای، دانشگاه های علمی کاربردی، پیام نور، آزاد و بین المللی از هم اکنون اقدامات لازم را برای آموزش نیروی انسانی براساس نیاز بازارکار چابهار انجام دهند.

وی بیان کرد: شهرک پتروشیمی مکران، مشتمل بر 18 واحد صنایع بالادستی و بیش از 30 واحد صنایع پایین دستی در منطقه آزاد چابهار در حال ساخت است و با راه اندازی هر سه فاز آن، چابهار هاب سوم پتروشیمی کشور بعد از ماهشهر و عسلویه خواهد شد.

وی گفت: چهار کارخانه فولاد با 10 میلیون تن تولید در چابهار جانمایی شده است که هم اینک فولاد مکران در زمینی به مساحت 300 هکتار در حال کار و بزودی به بهره برداری خواهد رسید.

وی ادامه داد: با افتتاح مجتمع پتروشیمی مکران، فولاد و دیگرکارخانه های تولیدی و اقتصادی تحول عظیمی در چابهار و منطقه سیستان وبلوچستان ایجاد می شود.

وی افزود: چابهار به دلیل موقعیت مناسب تجاری و اقتصادی مورد توجه کشورهای جهان است و در آینده براساس برنامه ریزی ها به قطب سوم خودروسازی کشور نیز تبدیل می شود.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار گفت: استخدام بیش از 20 هزار نفر در پتروشیمی و فولاد مکران با کمترین بُعد جمعیتی هر خانوار سه نفر حضور بیش از 60 هزار نفر نیرو با خانواده های شان را شاهد خواهیم بود که نیاز به برنامه ریزی برای اسکان و ایجاد امکانات رفاهی برای آنان است.

بندر و منطقه آزاد چابهار در در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان واقع شده است.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 18 مهر 1395 توسط رستم کریمی
203 روستای بالای 50 خانوار چابهار نیازمند اجرای طرح هادی هستندچابهار- ایرنا- رئیس اداره بنیاد مسکن چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: 203 روستا از مجموع 438 روستای چابهار بالای 50 خانوار جمعیت برای اجرای طرح هادی و ساماندهی و مشخص شدن کاربری اراضی نیازمند تخصیص اعتبار ویژه هستند.

قلندر حسین زهی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شهرستان چابهار براساس سرشماری نفوس ومسکن سال 1390دارای 6دهستان، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 2 نقطه شهری چابهار و نگور و 438 روستا است.

وی با بیان اینکه 63 درصد جمعیت چابهار ساکن روستاها هستند، خاطرنشان کرد: 349 روستای شهرستان چابهار بالای 20 خانوار جمعیت اند که این روستاها نیازمند تهیه و اجرا کامل طرح هادی هستند.

وی افزود: با تلاش دولت تاکنون در 187 روستا طرح هادی تهیه شده که در 32 روستای آن طرح هادی با پیشرفت 10 تا 80 درصد اجرا شده است.

رئیس بنیاد مسکن چابهار بیان کرد: در 79 روستا با اعتبار 10 میلیارد و 130 میلیون ریال تهیه طرح هادی در حال انجام است.

حسین زهی ادامه داد: اجرای طرح هادی در هشت روستا با اعتبار 50 میلیارد و 161 میلیون ریال در حال انجام است.

وی با بیان اینکه 162 مسکن روستایی در سطح شهرستان چابهار در حال اجراست، گفت: از سال 1383 تاکنون هشت هزار و 646 مسکن روستایی با تسهیلات دولت و مشارکت مردم ساخته شده است.

وی افزود: یکی از فعالیت های بنیاد مسکن تحویل اسناد مالکیت است که تاکنون 6 هزار و 96 جلد سند مالکیت صادر و تحویل روستاییان شده و هزار جلد سند مالکیت در حال پیگیری و صدور است.

رئیس بنیاد مسکن چابهار یکی از چالش های مهم ساخت مسکن روستایی را پرداخت تسهیلات از سوی بانک ها منوط به معرفی کارمند دولتی عنوان کرد و افزود: در روستاهای چابهار به ندرت کارمند دولتی وجود دارد و حتی برخی روستاها یک کارمند ندارند که ضمانت افراد را قبول کند.

حسین زهی خواستار حل این مشکل شد و افزود: قبول سفته و ضمانت زنجیری که هر کس بتواند ضامن فرد دیگری باشد بهترین راه برای بهره مندی روستاییان از تسهیلات نوسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی است.

وی با بیان اینکه مردم روستایی در انتظار اجرای طرح هادی هستند، افزود: با وجود تمامی تلاش های دولت در طول نزدیک به چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی اجرای طرح هادی در 13 درصد روستاهای چابهار به صورت نیمه تمام انجام شده است که این امر برای روستاهای چابهار که بندر و زیرساختهای آن در حال توسعه است زیبنده نیست.

وی گفت: 93 روستای بالای 100 خانوار جمعیت چابهار نیز فاقد طرح هادی است که مردم این مناطق با مشکلات زیادی رو به رو هستند.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 18 مهر 1395 توسط رستم کریمی
نگاه توسعه محور رهبری و دولت سبب تحرک در تکمیل زیرساختهای چابهار شده استچابهار- ایرنا- رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار گفت: نگاه توسعه محور رهبری و دولت به ویژه استاندار سیستان وبلوچستان سبب تسریع در تکمیل زیرساخت های بندری و اجرای طرح های کلان اشتغالزایی، عمرانی و اقتصادی منطقه آزاد چابهار شده است.

  عبدالرحیم کردی روز چهارشنبه در نخستین نشست خبری با اصحاب رسانه چابهار اظهار داشت: وقتی شخص اول و نماینده عالی دولت در استان سیستان وبلوچستان حساسیت و نگاهی ویژه و مثبت برای پیگیری طرح های کلان در دست اجرا دارد قطعا در توسعه مناطقی مانند چابهار تاثیرگذار است.

وی افزود: با پیگیری های فرماندار چابهار و استاندار سیستان وبلوچستان در کمتر از یکسال گذشته مجوز ساخت فرودگاه بین المللی چابهار صادر شده است و مرز ریمدان بعد از گذشت سالها رسما به عنوان جابجایی کالا و مسافر تعیین شده است.

وی گفت: چابهار به دلیل موقعیت راهبردی در دنیا و قرار داشتن در دهانه آب های اقیانوس هند پس از تکمیل طرح توسعه بندر، ایجاد راه آهن، خط گاز و توسعه راههای ارتباطی و ترانزیتی در آینده ای نزدیک به قطب اقتصادی وتجاری کشور تبدیل خواهد شد.

وی ادامه داد: چابهار به عنوان پیشانی توسعه ایران اسلامی است و می تواند کشورهای حاشیه اقیانوس هند را به آسیای میانه متصل کند و مکانی مناسب برای جابجایی کالا و مسافر باشد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار بیان کرد: طرح توسعه بندر هم اینک با پیشرفت خوبی در حال اجراست و ظرفیت فعلی بندر چابهار از دو میلیون و 500 هزار تن به هشت میلیون و500 هزار تن تا سال آینده خواهد رسید.

کردی با بیان اینکه ماموریت اصلی هر منطقه آزاد در کشور در ابتدای تاسیس تعریف شده است، خاطرنشان کرد: ماموریت منطقه آزاد چابهار حمل و نقل، ترانزیت، فولاد، پتروشیمی، بسته بندی محصولات و صادرات مجدد و خودروسازی است.

وی ادامه داد: در چابهار چهار مجتمع فولاد با ظرفیت 10 میلیون تن در سال قرار است راه اندازی شود که هم اینک مجتمع فولاد مکران بسرعت در حال آماده سازی زیرساخت ها است.

وی تصریح کرد: چابهار به قطب پتروشیمی کشور نیز تبدیل خواهد شد و هم اینک از 17 پلنت 6 پلنت مجوزهای محیط زیست را دریافت کرده اند و بزودی یک مجتمع پتروشیمی در چابهار راه اندازی خواهد شد.
وی گفت: ایجاد شهرک تخصصی خرما در دستور کار است و بزودی تمامی مشکلات بخش خرما استان سیستان وبلوچستان در زمینه فرآوری، بسته بندی و عمل آوری این محصول مرتفع خواهد شد.

وی به ایجاد شهرک برنج و تجهیزات پزشکی نیز اشاره کرد و افزود: بخش خصوصی عزم جدی برای تکمیل طرح های اقتصادی و تجاری دارد و اقدامات لازم برای راه اندازی این شهرک ها انجام شده است.

وی با بیان اینکه برگزاری اجلاس آیورا در چابهار دستاوردهای خوبی داشته و نگاه جدیدی را در کشورهای منطقه متوجه چابهار کرده است، افزود: ایجاد پل ارتباطی بین سرمایه گذاران و انجام سفرهای متعدد شرکت ها و سرمایه گذاران بخش خصوصی داخلی و خارجی از دستاوردهای مهم این اجلاس است.

وی گفت: ایجاد شهرک چای توسط سرمایه گذاران کشور کنیا شرکت کننده در اجلاس آیورا از جمله دستاوردهای این اجلاس است و نگاه آنان به فعالیت تجاری واقتصادی جلب شده بود.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: برای توسعه و رونق اشتغال و کسب و کار قطب سوم خودروسازی در چابهار جانمایی و برای آن 400 هکتار زمین در نظر گرفته شده است که بزودی اقدامات لازم در این خصوص توسط بخش خصوصی انجام خواهد شد.

کردی گفت: چابهار موقعیت مناسبی برای توسعه کشورهای همسایه به ویژه افغانستان است و در این باره می تواند کالا، محصولات کشاورزی، انواع معادن، زغال سنگ، سنگ قیمتی و تزئینی آن کشور را پس از فرآوری به دنیا صادر و ترانزیت کند.

وی بیان کرد: 100 هیات تجاری و اقتصادی در یکسال گذشته به چابهار سفر کرده اند که 15 تفاهمنامه امضا شده است و بیش از هفت شرکت اقدام به سرمایه گذاری در منطقه آزاد کرده اند.

وی گفت: منطقه آزاد و بندر چابهار راه نرفته زیادی دارد و برای توسعه آن تکمیل زیرساخت ها خیلی مهم است و در این زمینه اقدامات لازم در قالب طرح توسعه سواحل مکران با نظارت و نگاه ویژه رهبر معظم انقلاب و ریاست جمهوری در حال انجام است.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار ادامه داد: تا پایان سال جاری مزرعه خورشید تولید برق به بهره برداری می رسد و طرح های اقتصادی و تجاری نیز در حال کار هستند.

کردی گفت: تا کنون 2 هزار و 640 شرکت برای سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهار به ثبت رسیده است و بخش زیادی از آنها در حال کار هستند.

وی گفت: در منطقه آزاد چابهار ثبت شرکت در کمتر از 2 روز کاری انجام می شود و سرمایه گذار هیچگونه معطلی برای فعالیت اقتصادی و تجاری نخواهد داشت.

به گزارش ایرنا، منطقه آزاد چابهار در 9 پیکره تجاری، توریستی و خدماتی، سردخانه و کارگاههای غیرآلاینده، مسکونی، فضای سبز، روستای تیس و اراضی کشاورزی، توریستی و تفریحی، صنعتی، فرودگاه، پالایشگاه، صنایع سنگین و پیکره نهم صنایع دریایی و تجهیزات آب شیرین کن در سال 1373 راه اندازی شده است.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.


نوشته شده در تاریخ یکشنبه 18 مهر 1395 توسط رستم کریمی
ورزشگاه 2 هزار نفری منطقه آزاد چابهار تا 2 ماه آینده افتتاح می شودچابهار- ایرنا- رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار گفت: با اقدامات انجام شده ورزشگاه سرپوشیده چندمنظوره 2 هزار نفری این منطقه تا 2 ماه آینده آماده بهره برداری می شود.

عبدالرحیم کردی روز چهارشنبه در بازدید مهدی بازارگان معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و تیمسار محمدحسین ملک زادگان عضو هیات مدیره منطقه آزاد از ورزشگاه 2 هزار نفری منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: توسعه ورزش و کمک به ورزشکاران چابهار و مناطق همجوار مورد توجه ویژه قرار دارد.

وی افزود: چابهار به دلیل موقعیت اقتصادی و تجاری نیازمند ساخت مجموعه های ورزشی با امکانات و تجهیزات روز است و می تواند میزبان رقابت های مختلف ورزشی شود.

وی ادامه داد: منطقه آزاد عزم جدی برای تکمیل و راه اندازی این مجموعه ورزشی دارد تا هر چه سریعتر مورد استفاده ورزشکاران قرار گیرد.

وی افزود: این ورزشگاه با زیر بنای پنج هزار و 700 متر مربع و اعتباری افزون بر 160 میلیارد ریال برای برگزاری رقابت های بسکتبال، والیبال، فوتسال، هندبال و بدمینتون طراحی شده است.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار گفت: طرح کلی این سالن ورزشی مدور بوده که شامل سقف گنبدی به قطر62 متر به صورت عرقچین کروی بر روی 16 ستون بتنی قرار گرفته است.

کردی دیگر ویژگی های این سالن ورزشی را قرار گرفتن زمین های ورزشی در مرکز و جایگاه تماشاچیان به صورت پلکانی در محدوده پیرامونی زمین عنوان کرد و افزود: فضای زیر جایگاهها برای رختکن، فضای تمرین، سرویس های بهداشتی، مسیر عبور و مرور و همچنین فضاهای تاسیساتی استفاده می شود.

وی بیان کرد: در فاز توسعه آینده این فضای ورزشی در زمینی به وسعت 20 هزار متر مربع برای ساخت سرسراهای ورزشهای آبی، بدنسازی، استخر بازی، استادیوم های فوتبال و کریکت و مهمانسرا جانمایی شده است.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار گفت: مسجد نیمه تمام منطقه آزاد نیز به سرعت در حال کار است و تا پایان سالجاری تکمیل خواهد شد.

مهدی بازارگان معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد نیز بر تسریع در تکمیل طرح های نیمه تمام مسجد و ورزشگاه 2 هزار نفری تاکید کرد و گفت: حمایت و پیگیری لازم برای تخصیص اعتبار مورد نیاز و بهره برداری زودتر این طرح ها در دستور کار قرار می گیرد.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار به همراه مهدی بازارگان معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و تیمسار محمدحسین ملک زادگان عضو هیات مدیره منطقه آزاد علاوه بر بازدید از طرح های عمرانی و تولیدی در مراسم توزیع لوازم التحریر و پوشاک به دانش آموزان نیز شرکت کردند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در جمع دانش آموزان روستای آبکان چابهار گفت: کارهای خیر و شاد کردن دانش آموزان اجر و ثواب زیادی دارد و موجب ارتقای سطح تحصیلی دانش آموزان می شود.

عبدالرحیم کردی گفت: منطقه آزاد در قالب کمک به مناطق همجوار اقدامات خوبی در زمینه تهیه و تحویل لوازم التحریر و پوشاک دانش آموزان انجام داده است.

وی از اقدام علیرضا رئیسی یکی از جوانان روستای درگس چابهار که به عنوان سفیر مهربانی از طریق فضای مجازی سبب جذب خیران و مساعدت به دانش آموزان این منطقه شده است قدردانی کرد.

علیرضا رئیسی نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تاکنون از طریق فضای مجازی و صفحه اینستاگرام برای بیش از 3 هزار نفر لوازم التحریر و پوشاک از طریق جذب خیرین کشوری تهیه و تحویل شده و قرار است در آینده ای نزدیک برای هفت هزار دانش آموز این کمک ها افزایش پیدا کند.نوشته شده در تاریخ یکشنبه 18 مهر 1395 توسط رستم کریمی
 صدور ویزای كشورهای حاشیه خلیج فارس

(امارات(دبی)،عمان(مسقط)، قطر و كویت)

- صدور ویزای كشورهای عضو اتحادیه اروپا(شینگن)

- صدور بلیط كلیه ایرلاین ها به تمامی مقاصد در سراسر دنیا از جمله بانكوك (تایلند) و آنتالیا(تركیه)

تلفن مشاوره و فروش:

09154376440
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 18 مهر 1395 توسط رستم کریمی
فرمانده انتظامی چابهار:

14 عضو 3 باند خطرناک سرقت مسلحانه در چابهار دستگیر شدند


چابهار- ایرنا- فرمانده انتظامی شهرستان چابهار در جنوب سیستان وبلوچستان گفت: 14 سارق حرفه ای عضو 3 باند بزرگ و پرخطر مسلحانه چابهار با پنج قبضه سلاح، مهمات جنگی و انواع سلاح های سرد با تلاش شبانه روزی ماموران انتظامی دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

سرهنگ محمد نوربخش روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با تبریک هفته نیروی انتظامی اظهار داشت: پلیس اقدامات قاطعی را در هفته جاری برای شناسایی و دستگیری سارقان مسلح در مناطق شهری و روستایی انجام داده و به موفقیت های خوبی دست پیدا کرده است.

وی گفت: یکی از سه باند دستگیر شده سابقه همکاری با گروهک های تروریستی معاند نظام جمهوری اسلامی را دارد که هم اینک به 23 فقره سرقت های مسلحانه خودرو و موتور سیکلت و سرقت مسلحانه به عنف، زورگیری و آدم ربایی مسلحانه اعتراف کرده است.

وی کشف 12 دستگاه موتورسیکلت سرقتی از 2 نفر، کشف 300 کیلوگرم پان، شناسایی و دستگیری 2 آدم ربا و آزادی گروگان ها، دستگیری 2 نفر متهم به قتل، دستگیری 4 سارق سیم و کابل برق، کشف نیم کیلوگرم مواد مخدر از نوع کریستال و کشف و ضبط 12 کیلوگرم مواد مخدر از نوع حشیش را از دیگر اقدامات پلیس در چند روز گذشته عنوان کرد.

فرمانده انتظامی شهرستان چابهار با تقدیر از همکاری های خوب شهروندان از آنان خواست برای برقراری امنیت بیشتر بیش از پیش با نیروهای پلیس همکاری کنند و در اسرع وقت هرگونه وقوع جرم را به پلیس 110 اطلاع دهند.

سرهنگ نوربخش افزود: پلیس با افزایش گشت ها و کنترل بیشتر ورودی ها و خروجی های چابهار تلاش شبانه روزی برای برقراری نظم و امنیت شهر را دو چندان کرده و از هیچ کوششی برای ارتقای امنیت دریغ نخواهد کرد.

وی از خبرنگاران، شهروندان و به ویژه افراد فعال در شبکه های اجتماعی فضای مجازی خواست از انتشار اخبار خلاف واقع در خصوص ناامنی های چابهار و همچنین اخبار دروغی که موجب رنجش خاطر و نگرانی شهروندان و سرمایه گذاران می شود پرهیز کنند.

وی با اشاره به هفته نیروی انتظامی، از مهمترین برنامه های در حال اجرای این هفته را برگزاری صبحگاه مشترک نیروهای مسلح، دیدار با خانواده معزز شهدا، نشست مردمی در مرکز نظارت همگانی، دیدار با بازنشستگان نیروی انتظامی، برگزاری مانور موتورسیکلت های قانونمند در سطح شهرستان، همایش پلیس و اصناف و دیدار با معتمدان و بزرگان، غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدا، نشست با مدیران و کارکنان دستگاه های دولتی و مراجع قضایی، دیدار با امامان جمعه و جماعت، ارائه خدمات پزشکی در مناطق محروم، برپایی چادر خدمات درمانی در نقاط مختلف شهر، همایش طلایه داران فرهنگ ترافیک، تجلیل از رانندگان قانونمند و اهدای خون توسط پرسنل انتظامی عنوان کرد.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.

3043** 6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 14 مهر 1395 توسط رستم کریمی
تمایل شرکت فرانسوی برای تامین گازهای صنعتی فولاد و پتروشیمی چابهار


چابهار- ایرنا- مدیران شرکت AIR LIQUIDE فرانسه در سفر به چابهار تمایل خود را برای تامین و ساخت مجتمع اکسیژن، تامین گازهای صنعتی پروژه های فولاد و پتروشیمی و دیگر گازهای صنعتی نیتروژن و هیدروژن در منطقه آزاد چابهار اعلام کردند.

به گزارش ایرنا، نایب رئیس شرکت AIR LIQUIDE فرانسه روز چهارشنبه در بازدید از منطقه آزاد و دیدار با مدیران این منطقه اظهار داشت: توانایی و امکانات لازم برای فعالیت در این منطقه را داریم و می توانیم بخشی از مشکلات تامین گازهای صنعتی مجتمع های فولاد و پتروشیمی را حل کنیم.

«ویانی دی بوچت» (Vianney de Buchet) افزود: AIR LIQUIDE شرکتی چند ملیتی است که در سال 1902 ثبت و راه اندازی شده و هم اینک در بیش از 80 کشور دنیا در زمینه تولید گازهای صنعتی و خدمات مرتبط با آن فعال است و خدمات لازم را به صنایع مختلف از جمله کارخانجات تولید تجهیزات پزشکی، مواد شیمیایی و قطعات الکتریکی ارایه می کند.

وی ادامه داد: این شرکت با سابقه بیش از 100 ساله و درآمد 16 میلیارد یورویی در سال 2015 حدود 68 هزار کارمند دارد و به بیش از سه میلیون مشتری خدمات رسانی می کند.

'نایب رئیس شرکت AIR LIQUIDE فرانسه بیان کرد: این شرکت در سال 2009 در رتبه 484 فهرست فورچون جهانی در میان 500 شرکت بزرگ جهانی قرار گرفت.

مدیرگمرک سازمان منطقه آزاد چابهار نیز با تشریح موقعیت راهبردی و فرصت های سرمایه گذاری در چابهار اظهار داشت: این منطقه پس از برجام کانون توجه جهانی شده است و در یکسال گذشته حضور شرکت ها و هیات های سرمایه گذار خارجی در چابهار از مرز 100 هیات عبور کرده است.

محمد میری افزود: منطقه آزاد چابهار برای توسعه و رشد نیاز به حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی دارد و در کمترین زمان مشاوره، راهنمایی و همکاری لازم را برای شروع فعالت و ثبت شرکت انجام خواهد داد.

وی گفت: چهار شرکت فولاد در چابهار قرار است راه اندازی شود و مجتمع فولاد مکران و پتروشیمی نیز اقدامات اولیه زیرساختی را آغاز کرده اند که در آینده تمایل به همکاری با شرکت های خارجی و داخلی خواهند داشت.

به گزارش ایرنا، مدیران شرکت AIR LIQUIDE فرانسه از مجتمع فولاد مکران، بندر شهید کلانتری و شهید بهشتی و پیکره های صنعتی و صنایع منطقه آزاد دیدن کردند.

منطقه آزاد چابهار در 9 پیکره «تجاری، توریستی و خدماتی، سردخانه و کارگاههای غیرآلاینده، مسکونی، فضای سبز، روستای تیس و اراضی کشاورزی، توریستی و تفریحی، صنعتی، فرودگاه، پالایشگاه، صنایع سنگین و پیکره نهم صنایع دریایی و تجهیزات آب شیرین کن» در سال 1373 راه اندازی شده است.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

3043 ** 6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 14 مهر 1395 توسط رستم کریمی
سرمایه گذار ترکیه:

در صورت خرید تضمینی با نصب آب شیرین کن آب موردنیاز چابهار را تامین می کنیم


چابهار- ایرنا- سرمایه گذار کشور ترکیه با سفر به چابهار در جنوب سیستان وبلوچستان و بررسی زمینه سرمایه گذاری برای احداث آب شیرین کن در این شهرستان بندری گفت: چنانچه خرید آب تولیدی از سوی ایران تضمین شود با نصب آب شیرین کن آب مورد نیاز چابهار را تامین می کنیم.

به گزارش ایرنا مدیرعامل شرکت ENTA ترکیه در این سفر روز سه شنبه در نشستی با مدیرعامل منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار اظهار داشت: پس از بررسی های لازم در بخش آب و انرژی تمایل داریم با منطقه آزاد چابهار وارد مذاکره شویم.

«اوزی سزار» با بیان این که چابهار موقعیت های مناسبی برای سرمایه گذاری دارد، خاطرنشان کرد: چنانچه بتوانیم برای خرید تضمینی آب به توافق برسیم آب چابهار را با احداث و نصب آب شیرین کن تامین خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در این سفر از سیستم آب شیرین کن موجود چابهار دیدن کرده و از نزدیک با فرصت های سرمایه گذاری آشنا شدیم.

مدیرعامل شرکت ENTA ترکیه از میزبانی خوب منطقه آزاد چابهار قدردانی و از حضور در این منطقه ابراز خرسندی کرد و افزود: در آینده ای نزدیک حضور فعالی در بندر چابهار خواهیم داشت.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار نیز گفت: هم اکنون آب شهر چابهار از آب شیرین کن کنارک تامین می شود و از آنجایی که فاصله انتقال آب از کنارک تا چابهار افزون بر 45 کیلومتر است هزینه های زیادی بر دولت و مشترکان تحمیل می کند.

عبدالرحیم کردی از حضور شرکت سرمایه گذار ترکیه ای در چابهار قدردانی کرد و افزود: تمایل داریم با شرکت های داخلی و خارجی برای فعالیت اقتصادی و تجاری به توافق برسیم تا بخش زیادی از مشکلات زیربنایی مرتفع شود.

وی ایجاد آب شیرین کن از سوی بخش خصوصی به ویژه شرکت ترکیه ای را خواستار شد و از دولت در خواست کرد: با تضمین لازم برای خرید آب مشکلات بی آبی چابهار را حل کند.

وی به شرکت سرمایه گذار ترکیه ای پیشنهاد کرد برای تامین آب شهرستانهای چابهار و کنارک برنامه ریزی لازم را انجام دهد.

به گزارش ایرنا، منطقه آزاد چابهار در 9 پیکره تجاری، توریستی و خدماتی، سردخانه و کارگاههای غیرآلاینده، مسکونی، فضای سبز، روستای تیس و اراضی کشاورزی، توریستی و تفریحی، صنعتی، فرودگاه، پالایشگاه، صنایع سنگین و پیکره نهم صنایع دریایی و تجهیزات آب شیرین کن در سال 1373 راه اندازی شده است.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد** انتشار دهنده: حیدر سرایانی

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 14 مهر 1395 توسط رستم کریمی
20 درصد سهام شرکت فولاد مکران چابهار به سرمایه گذاران بومی واگذار می شودچابهار- ایرنا- قائم مقام شرکت فولاد مکران چابهار گفت: 20 درصد از سهام شرکت فولاد مکران مستقر در منطقه آزاد چابهار به سرمایه گذاران بخش خصوصی و افراد بومی منطقه چابهار و استان سیستان وبلوچستان واگذار می شود.

به گزارش ایرنا، پوریا منصوریان روز سه شنبه در نشست بررسی نحوه واگذاری سهام مجتمع شرکت فولاد مکران چابهار اظهار داشت: شرکت فولاد مکران در زمینی به مساحت 300 هکتار در سال 1393 به صورت سهامی خاص با شماره 2025 در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی منطقه آزاد تجاری چابهار به ثبت رسیده است.


وی افزود: هدف از اجرای طرح فولاد مکران در چابهار بر مبنای نیاز بازارهای داخلی و خارجی در افق سال 1404 شامل واحدهای گندله سازی، احیاء مستقیم، فولادسازی، نورد گرم ورق، نورد مقاطع و نورد سیم میلگرد ساخته شده است.

وی ادامه داد: هم اینک مرحله نخست (فاز اول) از مجموع واحدهای یادشده شامل احداث یک واحد اسفنجی به روش احیاء مستقیم به ظرفیت یک میلیون و 600 هزار تن در سال در دستور کار این شرکت قرار دارد.

وی بیان کرد: مدت اجرای طرح فولاد مکران از تاریخ تنفیذ قرار داد EPC با پیمانکار پرورژه (شرکت ایریتک) به مدت 30 ماه شمسی است.

قائم مقام شرکت فولاد مکران چابهار اظهار داشت: سهامداران شرکت فولاد مکران گروه مالی بانک ملت، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایمیدرو، هولدینگ توسعه صنایع معدنی امید و سازمان منطقه آزاد چابهار هستند و سرمایه گذاری ثابت ارزی این شرکت 147 میلیون یورو است.

منصوریان ادامه داد: بخش خصوصی و افراد سرمایه گذار بومی بصورت شرکت و یا فردی می توانند 20 درصد از سهام این شرکت با مبلغ 150 میلیارد تومان را خریداری کنند.

وی گفت: براساس برنامه ریزی های انجام گرفته دوره بازگشت سرمایه در این طرح سه سال است که می تواند تحولی در بخش فولاد در جنوب شرق کشور ایجاد کند.

وی از سرمایه گذاران بومی استان سیستان وبلوچستان به ویژه چابهار خواست مشارکت برای طرح فولاد مکران را مد نظر داشته باشند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار نیز گفت: چابهار یکی از نقاط راهبردی و از بهترین نقاط سرمایه گذاری برای بخش خصوصی است.

عبدالرحیم کردی افزود: زیرساخت های چابهار در حال آماده شدن است و کارخانه های فولاد، پتروشیمی، خودروسازی و معادن می توانند موجب اشتغال و توسعه این منطقه باشند.

وی ادامه داد: چابهار از اهمیت ویژه ای برای مسئولان کشور برخوردار و این امر سبب شده است تا این منطقه جهش خوبی در اجرای طرح های عمرانی داشته باشد.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار بیان کرد: فولاد زیربنای توسعه هر منطقه است و سرمایه گذاران بومی با خرید سهام می توانند سرمایه خود را به چندین برابر در مدت زمان کوتاهی برسانند.

کردی با بیان اینکه حضور سرمایه گذاران بومی ضامن توسعه منطقه چابهار است، خاطرنشان کرد: اگر سرمایه گذاران بخش خصوصی بومی مشارکت نکنند افراد و شرکت های دیگری در نوبت هستند ولی اولویت ما افراد بومی در خرید سهام است.

وی تصریح کرد: چرخ قطار توسعه ی منطقه با شکل گیری پروژه های مهم و اساسی مانند فولاد به حرکت درآمده است و هر یکی می توانند موجب رونق و اشتغال شوند.

وی ادامه داد: انتقال دانش، تکنولوژی و تجربه خارجی ها به سرمایه گذاران بومی سیستان وبلوچستان جزو اولویت های کاری ماست.

وی گفت: چهار شرکت فولاد در چابهار با ظرفیت 10 میلیون تن در سال قرار است راه اندازی شود.

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه سازمان مناطق آزاد کشور نیز گفت: فولاد می تواند موجب رشدوتوسعه سیستان وبلوچستان و سواحل مکران شود.

مهدی بازرگان افزود: اجرای پروژه های فولاد برای صنعتی شدن کشوراز آرزوهای مردم و دولت است.

وی ادامه داد: رونق و تولید فولاد می تواند برای آبادانی این منطقه محروم سهم عمده ای داشته باشد.

وی از سرمایه گذاران بخش خصوصی بومی منطقه چابهار خواست بدون دغدغه نسبت به سرمایه گذاری و خرید سهام فولاد اقدام کنند تا در آینده نیز پشیمان نشوند.

جلسه واگذاری سهام شرکت فولاد مکران با حضور تیمسار ملک زادگان عضو هیات مدیره غیر موظف منطقه آزاد چابهار، مدیران مجتمع فولاد، جمعی از متقاضیان و سرمایه گذاران صنعت فولاد در محل سالن رسالت منطقه آزاد چابهار برگزار شد.

3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد** انتشار دهنده: حیدر سرایانی

اخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال کنید. @irnazahedan
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 14 مهر 1395 توسط رستم کریمی
هیات سرمایه گذاری شرکت AIR LIQUIDE فرانسه وارد منطقه آزاد چابهار شد


چابهار- ایرنا- مشاور مدیرعامل و مدیر روابط عمومی سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار گفت: هیات تجاری- سرمایه گذاری شرکت AIR LIQUIDE فرانسه صبح امروز/سه شنبه/ به منظور بررسی توانمندیهای تجاری و اقتصادی و آشنایی با فرصت های سرمایه گذاری وارد منطقه آزاد چابهار شد.

طاهره شهرکی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این هیات در سفر یک روزه از پیکره صنعتی و کارگاهی منطقه آزاد و بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار دیدن می کنند.

وی افزود: نشست و دیدارهای جداگانه با مدیران سازمان منطقه آزاد و اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان وبلوچستان از دیگر برنامه های سفر هیات سرمایه گذاری کشور فرانسه به چابهار است.

وی ادامه داد: هیات فرانسوی در زمینه سرمایه گذاری در بخش تامین و ساخت مجتمع اکسیژن و سایر گازهای صنعتی مذاکره و تبادل نظر خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، چابهار ظرفیت ها و توانمندی های خوبی برای سرمایه گذاری در زمینه ترانزیت، تجارت، گردشگری و کشاورزی دارد که می تواند سودآوری مناسبی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی داشته باشد.

منطقه آزاد چابهار در 9 پیکره تجاری، توریستی و خدماتی، سردخانه و کارگاههای غیرآلاینده، مسکونی، فضای سبز، روستای تیس و اراضی کشاورزی، توریستی و تفریحی، صنعتی، فرودگاه، پالایشگاه، صنایع سنگین و پیکره نهم صنایع دریایی و تجهیزات آب شیرین کن در سال 1373 راه اندازی شده است.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

3043 **6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 14 مهر 1395 توسط رستم کریمی
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان:

قرارداد سرمایه گذاری هندی ها در طرح توسعه بندر شهیدبهشتی هوشمندانه ترین مدل تجارت استچابهار- ایرنا- مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: قرارداد سرمایه گذاری هندی ها در فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار هوشمندانه ترین مدل قراردادی در فضای تجارت منطقه ای است.به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، بهروز آقایی روز دوشنبه در تشریح بخشی از فعالیتهای بندر چابهار اظهار داشت: توسعه بندر شهید بهشتی چابهار نوعی توسعه اقتصاد دریا محور است که می تواند موجب توسعه منطقه و ایران اسلامی شود.

وی گفت: یکی از دغدغه های مدیران صنعت هر کشور در حال توسعه که مدیران کشور ما به ویژه مدیران سازمان بنادر و دریانوردی نیز از این امر مستثنی نیستند، فائق آمدن بر مشکلات تامین مالی پروژه ها است.

وی افزود: به بیان دیگر امروزه داشتن منابع زیرزمینی (نفت، گاز و...) و نیروی انسانی کارآمد برای توسعه کفایت نمی کند، بلکه مدیریت قوی و هوشمندانه ای که بتواند سرمایه گذاران بین المللی را برای اجرای پروژه های تعریف شده جذب کرده و دانش و فناوری را وارد کشور کند، فاکتور موثر و تعیین کننده ای محسوب می شود.

وی ادامه داد: جلب نظر سرمایه گذاران نیازمند طراحی و ایجاد مدل های متنوع قراردادی است که یکی از آنها قرارداد ساخت و بهره برداری و انتقال یا به اصطلاح «B.O.T» به معنی Build-operation-Transfer است که امروزه مورد استقبال قرار گرفته است.

مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان وبلوچستان تاکید کرد: دلیل عمده استقبال به این مدل مسئولیت بسیار محدود کارفرما در قبال ریسکهای پروژه (مالی، اجرایی، بهره برداری و...) بوده بطوریکه بیشترین ریسک های قرارداد به سرمایه گذار منتقل می شود.

آقایی ادامه داد: به همین دلیل کشورهای در حال توسعه که دارای محدودیت سرمایه و تکنولوژی بوده و آستانه تحمل پذیری ریسک بسیار پایین دارند، به این نوع قراردادها رغبت زیادی نشان می دهند.

وی بیان کرد: بر همین اساس بنادر در طول مدت بهره برداری از پروژه بخش خصوصی مجاز است با اعمال عوارض، اجاره بها، انبارداری و عوارض ترانزیت بار و... به نحو مناسب با بهره برداری از ابنیه و تأسیسات هزینه های ساخت، بهره برداری، نگهداری و تعمیرات، سود سرمایه خود را دریافت نموده و مطابق با مفاد قرارداد و در موعد مقرر آنها را سالم و بصورت عملیاتی به کارفرما تحویل دهد.

وی اظهار داشت: با توجه به موارد عنوان شده و نظر به اینکه بندر چابهار دروازه تجارت به کشورهای عضو IORA و کشورهای افغانستان و CIS و آسیای میانه است دارای اهمیت ویژه می باشد، نزدیکی این بندر به بنادر غرب هندوستان بهترین مسیر ترانزیتی هندوستان به کشورهای مذکور از منظر تجارت دریایی، خشکی هزینه و امنیتی محسوب می شود.

وی گفت: در همین راستا و ارزش مبادلات تجاری 5/17 (هفده و نیم) میلیارد دلاری هندوستان با این کشورها در سال 2015 و پیش بینی ترانزیت 5/16 (شانزده و نیم) میلیون تنی کالا تا سال 2020 بین بنادر هندوستان و کشورهای یادشده نقش و موقعیت بی نظیر بندر چابهار در این تبادلات از مهم ترین دلایل پذیرش سرمایه گذاری حضور هندی ها است.

وی ادامه داد: از طرفی با توجه به وجود معادن با کیفت در افغانستان که بیش از 2 میلیارد تن برآورد شده و قراردادهای 2 کشور هند و افغانستان در خصوص بهره برداری از این معادن این نوع مدل سرمایه گذاری و تفاهم نامه های سه جانبه را توجیه پذیر تر می کند و با توجه به دلایل فوق قرارداد سرمایه گذاری با مدل B.O.T باهندی ها جهت طرح توسعه فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار (85میلیون دلار) و اختصاص خط اعتباری از سوی اگزیم بانک هند (به میزان 150 میلیون دلار برابر با 9000 میلیون روپیه ) به مدت 10 ساله صورت پذیرفت که هوشمندانه ترین مدل قراردادی در فضای تجارت منطقه ای است

مدری کل بنادر و دریانوردی سیستان وبلوچستان تصریح کرد : بندر چابهار مناسب ترین بندر به منظور عملیات ترانشیپی کالا در منطقه می باشد که توافق نامه هندوستان – ایران و افغانستان نقش کلیدی آنرا به عنوان بندری کم هزینه و امن در مسیر ارتباطی بخوبی مشخص کرده است.

آقایی بیان کرد: براساس روند سرمایه گذاری پیش بینی می شود تا سال 2020 میلادی در کشورهای حوزه خاورمیانه و جنوب غربی آسیا جهت طرح های توسعه بنادر حدوداً 50 میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شود.

وی گفت: در کشورهای آسیای میانه همانند روسیه ، اوکراین ، قزاقستان و تاجیکستان پیش بینی ترانزیت حدوداً 40 میلیون تنی از آنها از مسیر ایران به کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان و شرق آفریقا به عنوان کوتاه ترین، کم هزینه ترین و امن ترین مسیر ، آینده درخشانی را برای شکوفایی بنادر ایران و اقتصاد دریا محور رقم خواهد زد.

3043 **6081 دریافت کننده: رستم کریمی نژاد** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 14 مهر 1395 توسط رستم کریمی
مشارکت سرمایه گذاران داخلی زمینه ساز توسعه منطقه آزاد چابهار است


چابهار- ایرنا- مدیر صنایع منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار گفت: مشارکت سرمایه گذاران بخش خصوصی داخلی می تواند زمینه ساز توسعه و پیشرفت منطقه آزاد چابهار و تسریع در اتمام طرح های در دست اجرا شود.

به گزارش ایرنا، مجتبی اسدی روز دوشنبه در نشستی با مدیران و کارشناسان شرکت سامان فولاد بیرجند در چابهار اظهار داشت: سرمایه گذاران داخلی و خارجی با سفر به بندر چابهار و مشاهده توانمندیها، ظرفیتها و موقعیت تجاری و اقتصادی آن تمایل خویش را برای حضور و سرمایه گذاری اعلام کرده اند.

وی ادامه داد: حضور بخش خصوصی داخلی برای ما اهمیت بیشتری دارد و تمامی زمینه های سرمایه گذاری را برای آنان فراهم خواهیم کرد.

وی گفت: بندر و منطقه آزاد چابهار فرصت های خوبی را برای سرمایه گذاری فراهم کرده اند که از جمله آنها معافیت مالیاتی20 ساله برای تمامی فعالیت ها در حوزه های مختلف است.

وی ادامه داد: چابهار ظرفیت خوبی در زمینه اجرای طرح های عمرانی، اقتصادی و تجاری دارد و نیاز است کارخانه های فولاد کشور مشارکت در اجرای طرح های مختلف در این بندر را داشته باشند.

وی گفت: چابهار قطب سوم پتروشیمی و خودروسازی کشور می شود و اجرا خط آهن و طرح های بزرگ و کوچک نیاز به حضور سرمایه گذاران داخلی دارد.

مدیرعامل کارخانه سامان فولاد بیرجند نیز گفت: سیستان وبلوچستان و چابهار مکان مناسبی برای سرمایه گذاری است و ما نیز تمایل زیادی برای حضور دراین منطقه داریم.

رمضان احمدی افزود: مردم سیستان وبلوچستان همکاری خوبی با سرمایه گذاران دارند و این منطقه محروم برای فعالیت اقتصادی اهمیت ویژه ای دارد.

وی ادامه داد: کارخانه سامان فولاد بیرجند می تواند در زمینه ساخت و مشارکت در طرح ریل گذاری راه آهن، سازه های بتنی و اجرای طرح های عمرانی و اسکلت های فلزی کمک زیادی برای دولت و بخش خصوصی چابهار باشد.

هیات تجاری و سرمایه گذاری کارخانه سامان فولاد بیرجند روز گذشته /یکشنبه/ به منظور بررسی وضعیت سرمایه گذاری وارد منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار شده است.

این هیات تجاری و اقتصادی در سفر 2 روزه از پیکره های صنعتی و کارگاهی منطقه آزاد، بازارها و مراکز تجاری- صنعتی، مجتمع پتروشیمی توسعه نگین مکران، مناطق تفریحی، گردشگری و نوار ساحلی و کوههای مریخی و بندر شهید بهشتی دیدن کردند.

3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 14 مهر 1395 توسط رستم کریمی
رئیس دانشگاه پیام نور سیستان و بلوچستان:

امکان ثبت نام مجدد و تکمیل ظرفیت دانشگاه پیام نور درنیمه دوم مهر فراهم شدچابهار- ایرنا- رئیس دانشگاه پیام نور سیستان و بلوچستان گفت: براساس هماهنگی صورت گرفته با سازمان سنجش امکان نام نویسی مجدد و تکمیل ظرفیت دانشگاه پیام نور در نیمه دوم مهرماه جاری فراهم شده و متقاضیان می توانند از طریق پایگاه اینترنتی سازمان سنجش نام نویسی و انتخاب واحد کنند.

عباس اویسی روز دوشنبه در نشستی با فرماندار و مسئولان شهرستان چابهار اظهار داشت: دانشگاه پیام نور نقش مهمی در توسعه استان سیستان وبلوچستان داشته و با اجرای عدالت آموزشی، امکان ادامه تحصیل برای تمامی شهروندان به ویژه در منطقه بلوچستان را با هر نوع شرایطی فراهم کرده است.

وی افزود: دانشگاه پیام نور با نگاه ویژه به منطقه چابهار نخستین همایش بزرگ ملی با عنوان «شرکت های دانش بنیان، فرصت ها و چالش ها و نقش آن در توسعه کشور» را در اسفند امسال در چابهار برگزار می کند.

معاون استاندار سیستان وبلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار نیز با قدردانی از خدمات دولت و توسعه مراکز آموزش عالی اظهار داشت: رشته های مورد نیاز بازار کار در مناطق اقتصادی و تجاری مانند چابهار باید ایجاد تا زمینه جذب دانش آموختگان نیز فراهم شود.

احمدعلی موهبتی افزود: دانشگاه پیام نور با دریافت هزینه های کم تحصیلی زمینه تحصیل قشرهای محروم و کم درآمد را فراهم کرده است.

رئیس دانشگاه پیام نور شهرستان چابهار نیز اظهار داشت: دانشگاه پیام نور در چابهار از سال 1373 راه اندازی شده و هم اینک دارای بیش از هزار و 600 دانشجو در 13 رشته تحصیلی مقطع کارشناسی است.

مرتضی پورملایی با بیان اینکه 85 نفر مدرس مدعو و 6 نفر عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور چابهار هستند، افزود: تاکنون هزار و 700 نفر از این دانشگاه دانش آموخته شده اند.

وی گفت: مهمترین هدف این دانشگاه توسعه کمی و کیفی و ارتقاء سطح خدمات دانشگاهی در این منطقه است.
به گزارش ایرنا، رئیس دانشگاه پیام نور سیستان وبلوچستان از روند ثبت نام دانشجویان جدیدالورد در چابهار نیز بازید و از نزدیک با دانشجویان دیدار و گفت وگو کرد.
3043 ** 6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 14 مهر 1395 توسط رستم کریمی
آموزش نکات ایمنی و آتش نشانی در مدارس غیردولتی چابهار از سوی منطقه آزادچابهار- ایرنا- سرپرست مدیریت خدمات شهری سازمان منطقه آزاد تجاری-صنعتی چابهار گفت: کارشناسان واحد آتش نشانی و خدمات ایمنی منطقه آزاد با حضور در آموزشگاههای غیردولتی کشتیرانی و نوآوران شهر چابهار آموزش های لازم ایمنی و آتش نشانی را به دانش آموزان ارائه کردند.

به گزارش روابط عمومی وامور بین الملل سازمان منطقه آزاد تجاری-صنعتی چابهار «اقبال صادقی» روز دوشنبه با اشاره به اهداف ابن برنامه آموزشی اظهار داشت: اجرای طرح آموزش دانش آموزان و آشنایی آنان با ادوات آتش نشانی و آگاهی از نحوه مقابله با حریق از جمله برنامه های مهم و اصلی منطقه آزاد چابهار است.

وی ادامه داد: با این اقدام می توان زمینه های رشد و آگاهی را بین شهروندان و دانش آموزان گسترش داد و از وقوع حوادث و گسترش خسارات ناشی از حریق جلوگیری کرد.

وی بیان کرد: در این دوره دانش آموزان با شغل آتش نشانی و موارد ایمنی در منزل، شناخت لوازم خطرناک، شماره تلفن 125 آتش نشانی و غیره آشنا شدند.

وی افزود: نحوه استفاده از کپسولهای آتش نشانی و انواع خاموش کننده ها در برابر خطرات احتمالی از قبیل آتش سوزی و گاز گرفتگی از دیگر آموزشهایی بود که دانش آموزان با آن آشنایی پیدا کردند.

سرپرست مدیریت خدمات شهری سازمان منطقه آزاد تجاری-صنعتی چابهار ادامه داد: دانش آموزان با آموزشهای لازم می توانند آمادگی بهتری در مواجهه با حوادث در مدرسه، مسیر و منزل داشته باشند.

صادقی تصریح کرد: واحد آتش نشانی و ایمنی منطقه آزاد برنامه های مختلفی را برای فرهنگ سازی در دستور کار قرار داده است که در مدارس دیگر سطح شهر چابهار نیز به مرحله اجرا در می آورد.

وی گفت: دانش آموزان همچنین قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی، عبور و مرور از جاده و مسیرهای پرتردد را آموزش دیدند.

3043** 6081 دریافت کننده: رستم کریمی نژاد** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 14 مهر 1395 توسط رستم کریمی
تیم فوتبال ساحل منطقه آزاد قهرمان لیگ برتر شهرستان چابهار شدچابهار- ایرنا- رئیس تربیت بدنی سازمان منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار گفت: تیم فوتبال ساحل منطقه آزاد چابهار با کسب 15 امتیاز قهرمان لیگ برتر شهرستان چابهار و نماینده این شهرستان برای حضور در رقابت های استانی شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی چابهار سید «صادق کیاالحسینی» اظهار داشت: این رقابت ها به صورت دوره ای با شرکت هشت تیم شامل تیس، ساحل منطقه آزاد چابهار، استقلال نگور، شهرداری چابهار، پیمان، پلان، گلستان دشتیاری و کمبل در زمین فوتبال پارک بهاران شهرداری بندر چابهار برگزار شد.

وی افزود: تیم ساحل منطقه آزاد چابهار در مجموع با 4 برد و 3 مساوی و کسب 15 امتیاز ضمن قهرمانی این دوره از رقابت ها به عنوان نماینده شهرستان چابهار جواز حضور در مسابقات استان سیستان وبلوچستان را کسب کرد.

وی از حمایت های منطقه آزاد برای توسعه ورزش شهرستان چابهار قدردانی کرد و افزود: حمایت از ورزشکاران منجر به موفقیت خواهد شد.

رئیس تربیت بدنی سازمان منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار افزود: اعزام و مساعدت ویژه ورزشکاران، حمایت از ورزش کریکت، تکمیل زیرساخت های ورزشی و بهره برداری از ورزشگاه 2 هزار نفری از جمله فعالیت های مهم منطقه آزاد در زمینه ورزش چابهار و استان سیستان وبلوچستان است.

3043**6081 دریافت کننده: رستم کریمی نژاد** انتشار دهنده: حیدر سرایانی

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 14 مهر 1395 توسط رستم کریمی
مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان:

ساخت مجهزترین ترمینال مسافری دریایی کشور در چابهار دستاورد مهم دولت استچابهار- ایرنا- مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: بهره برداری از مرحله نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی در اواخر سال جاری و ساخت و افتتاح مجهزترین ترمینال مسافری دریایی کشور با زیربنای چهار هزار متر مربع از دستاوردهای مهم دولت تدبیر و امید در چابهار است.

به گزارش ایرنا بهروز آقایی روز یکشنبه در مراسم هفته دریانوردی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب و دولت نگاه مثبتی به توسعه زیرساخت های بندر چابهار دارند.

وی بیان کرد: استفاده از ظرفیت های دریا و کشتیرانی از ضرورت های اجتناب ناپذیر و از عوامل مهم توسعه و پیشرفت هر منطقه ای به ویژه بندر چابهار ایران اسلامی است.

وی ادامه داد: اقتصاد و توسعه پایدار بر مبنای اقتصاد دریا محور استوار است و استفاده از نعمت های خدادادی دریا می تواند تضمین کننده توسعه و
پیشرفت هر منطقه باشد.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان افزود: چابهار یکی از نقاط راهبردی و مهم برای توسعه روابط با کشورهای همسایه به ویژه افغانستان محصور در خشکی است که می تواند سبب رونق آن کشور در زمینه ترانزیت، تجارت و ترانشیب شود.

دکتر خسرو معتضد مورخ برجسته کشور نیز در این مراسم گفت: کشورهای زیادی از جمله انگلیسی ها در زمینه دریانوردی ایرانیان نظراتی دارند و نوشته اند که مردم ایران در گذشته از دریا گریزان و رغبتی برای حضور در دریا نداشته اند.

وی افزود: این در حالی است که مردم ایران از حدود 2 هزار و 800 سال پیش در قسمت های زیادی از شمال آفریقا، آسیا و مناطقی از اروپای شرقی حکومت کرده اند.

دکتر معتضد گفت: مردم سواحل نشین در خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر از گذشته های دور تا کنون فعالیت های گسترده تجاری، اقتصادی و شیلاتی داشته و دارند.
به گزارش ایرنا، 35 نفر از دریانوردان نمونه شهرستان چابهار در این مراسم تجلیل شدند.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران اسلامی در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان واقع شده است.
3043 **6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
اخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال کنید. @irnazahedan
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 14 مهر 1395 توسط رستم کریمی
منطقه آزاد چابهار در آستانه ماه محرم سیاه پوش شد


چابهار- ایرنا- مشاور مدیر عامل و مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی چابهار گفت: در آستانه ماه محرم و عزاداری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) قسمت های مختلف منطقه آزاد از امروز سیاه پوش و مسجد بزرگ این منطقه آماده برگزاری آیین های ویژه شد.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد تجاری-صنعتی چابهار 'طاهره شهرکی' اظهار داشت: آیین سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) و شهدای مظلوم کربلا در دهه نخست محرم هر شب پس از اقامه نماز مغرب و عشا در مسجد بزرگ این منطقه واقع در محوطه تجاری مقابل مجتمع صالحیار جنب جایگاه میلاد برگزار می شود.

وی افزود: در این مراسم دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در رثای سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) با سخنرانی، مداحی و سینه زنی به عزاداری می پردازند.

وی افزود: این مراسم از امشب /یکشنبه شب/ آغاز می شود و به مدت 10 شب ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: سخنران شب نخست حجت الاسلام و المسلمین موسوی مدرس حوزه علمیه قم و مداح حاج حمید عبداللهی از تهران هستند.

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی چابهار گفت: روابط عمومی این منطقه با همکاری مدیران، کارکنان، تجار و بازرگانان و سایر قشرها به منظور نشان دادن عشق و ارادتشان به شهدای مظلوم کربلا از چند روز پیش و در آستانه ماه محرم قسمت های مختلف این منطقه را با نصب پارچه های سیاه و سبز، کتیبه و پلاکارد سیاهپوش کرده و با صدور اطلاعیه هایی به همین مناسبت از عموم شهروندان چابهار، تجار و بازرگانان و ساکنان منطقه آزاد چابهار برای حضور در این مراسم معنوی دعوت به عمل آورده است.

3043 **6081 دریافت کننده: رستم کریمی نژاد** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 14 مهر 1395 توسط رستم کریمی
هیات سرمایه گذاری کارخانه سامان فولادبیرجند واردمنطقه آزاد چابهار شد


چابهار- ایرنا- هیات تجاری و سرمایه گذاری کارخانه سامان فولاد بیرجند صبح امروز /یکشنبه/ به منظور بررسی وضعیت سرمایه گذاری وارد منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار شد.

مشاور مدیرعامل و مدیر روابط عمومی سازمان منطقه آزاد چابهار در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: این هیات تجاری و اقتصادی در سفر 2 روزه از پیکره های صنعتی و کارگاهی منطقه آزاد، بازارها و مراکز تجاری- صنعتی، مجتمع پتروشیمی توسعه نگین مکران، مناطق تفریحی، گردشگری و نوار ساحلی و کوههای مریخی و بندر شهید بهشتی دیدن خواهند کرد.

طاهره شهرکی افزود: نشست و دیدار با مسئولان و مدیران اقتصادی سازمان منطقه آزاد، دستگاههای اجرایی اداری و سیاسی شهرستان چابهار از دیگر برنامه های این هیات سرمایه گذاری است.

وی گفت: در یکسال گذشته بیش از 100 هیات تجاری و اقتصادی از منطقه آزاد چابهار دیدن کرده اند.

وی ادامه داد: چابهار ظرفیت ها و توانمندی های خوبی برای سرمایه گذاری در زمینه ترانزیت، تجارت، گردشگری و کشاورزی دارد که می تواند سودآوری مناسبی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی داشت باشد.

مدیر روابط عمومی سازمان منطقه آزاد چابهار تصریح کرد: منطقه آزاد چابهار در 9 پیکره تجاری، توریستی و خدماتی، سردخانه و کارگاههای غیرآلاینده، مسکونی، فضای سبز، روستای تیس و اراضی کشاورزی، توریستی و تفریحی، صنعتی، فرودگاه، پالایشگاه، صنایع سنگین و پیکره نهم صنایع دریایی و تجهیزات آب شیرین کن در سال 1373 راه اندازی شده است.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.
3043 **6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد** انتشار دهنده: حیدر سرایانی

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 14 مهر 1395 توسط رستم کریمی
ورزشگاه 2 هزار نفری منطقه آزاد چابهار تا 2 ماه آینده افتتاح می شود


چابهار- ایرنا- رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار گفت: با اقدامات انجام شده ورزشگاه سرپوشیده چندمنظوره 2 هزار نفری این منطقه تا 2 ماه آینده آماده بهره برداری می شود.

عبدالرحیم کردی روز چهارشنبه در بازدید مهدی بازارگان معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و تیمسار محمدحسین ملک زادگان عضو هیات مدیره منطقه آزاد از ورزشگاه 2 هزار نفری منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: توسعه ورزش و کمک به ورزشکاران چابهار و مناطق همجوار مورد توجه ویژه قرار دارد.

وی افزود: چابهار به دلیل موقعیت اقتصادی و تجاری نیازمند ساخت مجموعه های ورزشی با امکانات و تجهیزات روز است و می تواند میزبان رقابت های مختلف ورزشی شود.

وی ادامه داد: منطقه آزاد عزم جدی برای تکمیل و راه اندازی این مجموعه ورزشی دارد تا هر چه سریعتر مورد استفاده ورزشکاران قرار گیرد.

وی افزود: این ورزشگاه با زیر بنای پنج هزار و 700 متر مربع و اعتباری افزون بر 160 میلیارد ریال برای برگزاری رقابت های بسکتبال، والیبال، فوتسال، هندبال و بدمینتون طراحی شده است.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار گفت: طرح کلی این سالن ورزشی مدور بوده که شامل سقف گنبدی به قطر62 متر به صورت عرقچین کروی بر روی 16 ستون بتنی قرار گرفته است.

کردی دیگر ویژگی های این سالن ورزشی را قرار گرفتن زمین های ورزشی در مرکز و جایگاه تماشاچیان به صورت پلکانی در محدوده پیرامونی زمین عنوان کرد و افزود: فضای زیر جایگاهها برای رختکن، فضای تمرین، سرویس های بهداشتی، مسیر عبور و مرور و همچنین فضاهای تاسیساتی استفاده می شود.

وی بیان کرد: در فاز توسعه آینده این فضای ورزشی در زمینی به وسعت 20 هزار متر مربع برای ساخت سرسراهای ورزشهای آبی، بدنسازی، استخر بازی، استادیوم های فوتبال و کریکت و مهمانسرا جانمایی شده است.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار گفت: مسجد نیمه تمام منطقه آزاد نیز به سرعت در حال کار است و تا پایان سالجاری تکمیل خواهد شد.

مهدی بازارگان معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد نیز بر تسریع در تکمیل طرح های نیمه تمام مسجد و ورزشگاه 2 هزار نفری تاکید کرد و گفت: حمایت و پیگیری لازم برای تخصیص اعتبار مورد نیاز و بهره برداری زودتر این طرح ها در دستور کار قرار می گیرد.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار به همراه مهدی بازارگان معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و تیمسار محمدحسین ملک زادگان عضو هیات مدیره منطقه آزاد علاوه بر بازدید از طرح های عمرانی و تولیدی در مراسم توزیع لوازم التحریر و پوشاک به دانش آموزان نیز شرکت کردند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در جمع دانش آموزان روستای آبکان چابهار گفت: کارهای خیر و شاد کردن دانش آموزان اجر و ثواب زیادی دارد و موجب ارتقای سطح تحصیلی دانش آموزان می شود.

عبدالرحیم کردی گفت: منطقه آزاد در قالب کمک به مناطق همجوار اقدامات خوبی در زمینه تهیه و تحویل لوازم التحریر و پوشاک دانش آموزان انجام داده است.

وی از اقدام علیرضا رئیسی یکی از جوانان روستای درگس چابهار که به عنوان سفیر مهربانی از طریق فضای مجازی سبب جذب خیران و مساعدت به دانش آموزان این منطقه شده است قدردانی کرد.

علیرضا رئیسی نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تاکنون از طریق فضای مجازی و صفحه اینستاگرام برای بیش از 3 هزار نفر لوازم التحریر و پوشاک از طریق جذب خیرین کشوری تهیه و تحویل شده و قرار است در آینده ای نزدیک برای هفت هزار دانش آموز این کمک ها افزایش پیدا کند.

3043** 6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
اخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال کنید. @irnazahedanنوشته شده در تاریخ چهارشنبه 14 مهر 1395 توسط رستم کریمی
نگاه توسعه محور رهبری و دولت سبب تحرک

در تکمیل زیرساختهای چابهار شده است

چابهار- ایرنا- رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار گفت: نگاه توسعه محور رهبری و دولت به ویژه استاندار سیستان وبلوچستان سبب تسریع در تکمیل زیرساخت های بندری و اجرای طرح های کلان اشتغالزایی، عمرانی و اقتصادی منطقه آزاد چابهار شده است.

عبدالرحیم کردی روز چهارشنبه در نخستین نشست خبری با اصحاب رسانه چابهار اظهار داشت: وقتی شخص اول و نماینده عالی دولت در استان سیستان وبلوچستان حساسیت و نگاهی ویژه و مثبت برای پیگیری طرح های کلان در دست اجرا دارد قطعا در توسعه مناطقی مانند چابهار تاثیرگذار است.

وی افزود: با پیگیری های فرماندار چابهار و استاندار سیستان وبلوچستان در کمتر از یکسال گذشته مجوز ساخت فرودگاه بین المللی چابهار صادر شده است و مرز ریمدان بعد از گذشت سالها رسما به عنوان جابجایی کالا و مسافر تعیین شده است.

وی گفت: چابهار به دلیل موقعیت راهبردی در دنیا و قرار داشتن در دهانه آب های اقیانوس هند پس از تکمیل طرح توسعه بندر، ایجاد راه آهن، خط گاز و توسعه راههای ارتباطی و ترانزیتی در آینده ای نزدیک به قطب اقتصادی وتجاری کشور تبدیل خواهد شد.

وی ادامه داد: چابهار به عنوان پیشانی توسعه ایران اسلامی است و می تواند کشورهای حاشیه اقیانوس هند را به آسیای میانه متصل کند و مکانی مناسب برای جابجایی کالا و مسافر باشد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار بیان کرد: طرح توسعه بندر هم اینک با پیشرفت خوبی در حال اجراست و ظرفیت فعلی بندر چابهار از دو میلیون و 500 هزار تن به هشت میلیون و500 هزار تن تا سال آینده خواهد رسید.

کردی با بیان اینکه ماموریت اصلی هر منطقه آزاد در کشور در ابتدای تاسیس تعریف شده است، خاطرنشان کرد: ماموریت منطقه آزاد چابهار حمل و نقل، ترانزیت، فولاد، پتروشیمی، بسته بندی محصولات و صادرات مجدد و خودروسازی است.

وی ادامه داد: در چابهار چهار مجتمع فولاد با ظرفیت 10 میلیون تن در سال قرار است راه اندازی شود که هم اینک مجتمع فولاد مکران بسرعت در حال آماده سازی زیرساخت ها است.

وی تصریح کرد: چابهار به قطب پتروشیمی کشور نیز تبدیل خواهد شد و هم اینک از 17 پلنت 6 پلنت مجوزهای محیط زیست را دریافت کرده اند و بزودی یک مجتمع پتروشیمی در چابهار راه اندازی خواهد شد.
وی گفت: ایجاد شهرک تخصصی خرما در دستور کار است و بزودی تمامی مشکلات بخش خرما استان سیستان وبلوچستان در زمینه فرآوری، بسته بندی و عمل آوری این محصول مرتفع خواهد شد.

وی به ایجاد شهرک برنج و تجهیزات پزشکی نیز اشاره کرد و افزود: بخش خصوصی عزم جدی برای تکمیل طرح های اقتصادی و تجاری دارد و اقدامات لازم برای راه اندازی این شهرک ها انجام شده است.

وی با بیان اینکه برگزاری اجلاس آیورا در چابهار دستاوردهای خوبی داشته و نگاه جدیدی را در کشورهای منطقه متوجه چابهار کرده است، افزود: ایجاد پل ارتباطی بین سرمایه گذاران و انجام سفرهای متعدد شرکت ها و سرمایه گذاران بخش خصوصی داخلی و خارجی از دستاوردهای مهم این اجلاس است.

وی گفت: ایجاد شهرک چای توسط سرمایه گذاران کشور کنیا شرکت کننده در اجلاس آیورا از جمله دستاوردهای این اجلاس است و نگاه آنان به فعالیت تجاری واقتصادی جلب شده بود.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: برای توسعه و رونق اشتغال و کسب و کار قطب سوم خودروسازی در چابهار جانمایی و برای آن 400 هکتار زمین در نظر گرفته شده است که بزودی اقدامات لازم در این خصوص توسط بخش خصوصی انجام خواهد شد.

کردی گفت: چابهار موقعیت مناسبی برای توسعه کشورهای همسایه به ویژه افغانستان است و در این باره می تواند کالا، محصولات کشاورزی، انواع معادن، زغال سنگ، سنگ قیمتی و تزئینی آن کشور را پس از فرآوری به دنیا صادر و ترانزیت کند.

وی بیان کرد: 100 هیات تجاری و اقتصادی در یکسال گذشته به چابهار سفر کرده اند که 15 تفاهمنامه امضا شده است و بیش از هفت شرکت اقدام به سرمایه گذاری در منطقه آزاد کرده اند.

وی گفت: منطقه آزاد و بندر چابهار راه نرفته زیادی دارد و برای توسعه آن تکمیل زیرساخت ها خیلی مهم است و در این زمینه اقدامات لازم در قالب طرح توسعه سواحل مکران با نظارت و نگاه ویژه رهبر معظم انقلاب و ریاست جمهوری در حال انجام است.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار ادامه داد: تا پایان سال جاری مزرعه خورشید تولید برق به بهره برداری می رسد و طرح های اقتصادی و تجاری نیز در حال کار هستند.

کردی گفت: تا کنون 2 هزار و 640 شرکت برای سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهار به ثبت رسیده است و بخش زیادی از آنها در حال کار هستند.

وی گفت: در منطقه آزاد چابهار ثبت شرکت در کمتر از 2 روز کاری انجام می شود و سرمایه گذار هیچگونه معطلی برای فعالیت اقتصادی و تجاری نخواهد داشت.

به گزارش ایرنا، منطقه آزاد چابهار در 9 پیکره تجاری، توریستی و خدماتی، سردخانه و کارگاههای غیرآلاینده، مسکونی، فضای سبز، روستای تیس و اراضی کشاورزی، توریستی و تفریحی، صنعتی، فرودگاه، پالایشگاه، صنایع سنگین و پیکره نهم صنایع دریایی و تجهیزات آب شیرین کن در سال 1373 راه اندازی شده است.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.

3043 **6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
اخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان وبلوچستان» دنبال کنید. @irnazahedan

http://www.irna.ir/sb/fa/News/82257749/نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 14 مهر 1395 توسط رستم کریمی
تمامی مهمانسراهای ادارات چابهار تعطیل و باید به بخش خصوصی واگذار شودچابهار- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان وبلوچستان گفت: تمامی مهمانسراهای ادارات شهرستان چابهار برای توسعه و رونق هتل ها، مهمانپذیرها و اماکن اقامتی باید تعطیل و به بخش خصوصی برای درآمدزایی واگذار شود.

کامبیز مشتاق گوهری روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در چابهار اظهار داشت: سیستان وبلوچستان در سال 1396 به عنوان مقصد گردشگری ایرانیان تعریف شده است و دولت برای رونق و توسعه صنعت گردشگری در حال تلاش است.

وی افزود: استانداری سیستان و بلوچستان با همکاری ادارات استان عزم جدی برای رونق کسب و کار در حوزه گردشگری دارد و اجازه نخواهند داد در شهر گردشگری مانند چابهار با در اختیار گذاشتن رایگان مهمانسراها به مسافران از توسعه هتل ها و اماکن اقامتی و در نتیجه ایجاد اشتغال جلوگیری شود.

وی گفت: فعالیت رایگان مهمانسراها مانع رونق صنعت گردشگری و سرمایه گذاری بخش خصوصی در زمینه توسعه، ساخت و تجهیز اماکن اقامتی می شود و کسی در بندر چابها رغبتی برای ساخت هتل نخواهد داشت.

وی ادامه داد: شهرستان چابهار به دلیل واقع شدن در دهانه آب های اقیانوسی و دارا بودن ساحل شنی، ماسه ای و صخره ای مکانی مناسب برای تفریح و گردش است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان وبلوچستان بیان کرد: چابهار بیش از 400 اثر تاریخی، باستانی و منطقه تفریحی و گردشگری دارد که می تواند برای هر گردشگر و مسافر داخلی و خارجی جذاب باشند.

مشتاق گوهری افزود: روستای تاریخی طیس با آثار تاریخی فراوان و قلعه پرتغالی ها، باغات موز و میوه های گرمسیری، کوههای مینیاتوری، درختان انجیر معابد یا کرگ، غارهای بان مسیتی و دهها اثر تاریخی و باستانی بخشی از مناظر زیبای چابهار برای تفریح و گردش است تا مهمانان در این شهر اقامت خوشی را داشته باشند.

وی از تغییر نام قلعه پرتغالی ها در روستای طیس به نام قلعه طیس انتقاد کرد و افزود: نباید نام و هویت اثر تاریخی بخاطر برخی مسائل سلیقه ای تغییر پیدا کند.

وی ادامه داد: اعتبارات ویژه ای برای مرمت و نگهداری آثار تاریخی سطح استان سیستان وبلوچستان اختصاص پیدا کرده است و از 25 میلیارد ریال سال قبل به 170 میلیارد ریال رسیده است.
http://img8.irna.ir/1395/13950710/82251744/82251744-71060751.jpg
نوشته شده در تاریخ شنبه 10 مهر 1395 توسط رستم کریمی
توزیع 1200 بسته نوشت افزار و پوشاک بین دانش آموزان چابهار آغاز شدچابهار- ایرنا- مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) چابهار در جنوب سیستان وبلوچستان گفت: توزیع هزار و 200 بسته نوشت افزار و پوشاک بین دانش آموزان زیرپوشش این نهاد در مناطق شهری و روستایی چابهار آغاز شده است.

رضا گلزاری مقدم روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این اقلام به ارزش 300 میلیون ریال با هدف کمک به دانش آموزان نیازمند و بی بضاعت تهیه شده است.

وی افزود: با توجه به آغاز سال تحصیلی جدید از سازمان منطقه آزاد انتظار داریم که برای کمک به دانش آموزان بی بضاعت همت کند.

وی گفت: کمیته امداد امام خمینی (ره) هر سال برای کمک به دانش آموزان اقدامات لازم را انجام می دهد تا بتواند سهم عمده ای در کیفیت آموزشی داشته باشد.

مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) چابهار خاطرنشان کرد: قشرهای مختلف مردم و مسئولان باید برای کمک به دانش آموزان و تهیه کیف، کفش، مانتو و لباس همکاری کنند تا از دعای خیر نیازمندان بهره مند شوند.

شهرستان چابهار دارای 2 منطقه آموزش و پرورش در چابهار و دشتیاری است که حدود 65 هزار دانش آموز در این 2 منطقه مشغول به تحصیل هستند.نوشته شده در تاریخ شنبه 10 مهر 1395 توسط رستم کریمی
1200 دانش آموزان چابهاری نیازمند میز و نیمکت جدیدچابهار- ایرنا- معاون مدیرکل و مدیر آموزش و پرورش چابهار در جنوب سیستان وبلوچستان گفت: بیش از هزار و 200 دانش آموز در این شهرستان به سبب کمبود میز و نیمکت با مشکلات زیادی رو به رو هستند.

  حسن نوروزی روز شنبه در نشست شورای آموزش و پرورش چابهار اظهار داشت: رفع مشکلات آموزشی، توسعه، نوسازی و تجهیز مدارس این شهرستان با همفکری، همکاری، مشارکت خیران و اختصاص اعتبار ویژه دولت محقق می شود.

وی افزود: افزون بر 32 هزار و 500 دانش آموز در سال تحصیلی جدید در 233 آموزشگاه و 700 کلاس درس نام نویسی کردند که از این تعداد87 مدرسه غیردولتی و غیرانتفاعی است.

وی ادامه داد: هزار و 575 دانش آموز در مدارس نامناسب استیجاری و فرسوده در حال تحصیل هستند.
وی بیان کرد: هزار و 400 معلم و کادر آموزشی وظیفه مهم تحصیل و تعلیم و تربیت دانش آموزان را بر عهده دارند.

مدیرآموزش وپرورش چابهار گفت: برای تحول آموزشی نیاز به خرد جمعی و مشارکت همه قشرها است.
وی با بیان اینکه مدارس شهرستان چابهار نیاز جدی به نوسازی، ساخت فضای جدید و تجهیز دارند، خاطرنشان کرد: براساس برآورد انجام شده مدارس این شهرستان با توجه به گرما و رطوبت هوا نیاز شدید به بیش از 160 کولرگازی و اسپیلت دارند.

معاون استاندار سیستان وبلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار نیز بر استفاده از نیروی خرید خدمات آموزشی تاکید کرد و گفت: برای توسعه فضاهای آموزشی و کمک به کیفیت آموزش نیاز به ورود خیران و نگاه ویژه دولت با تخصیص اعتبارات ویژه است.

احمدعلی موهبتی افزود: چابهار یکی از مناطق اقتصادی استان و کشور است و باید رشته های تخصصی و آموزش نیروهای متخصص در دستور کار قرار گیرد.

وی توجه بیشتر به آموزش و پرورش چابهار و منطقه دشتیاری را خواستار شد و اظهار داشت: سرانه فضای آموزشی برای هر دانش آموز باید به میانگین کشوری برسد.

رئیس شورای اسلامی شهرستان چابهار نیز گفت: سرانه فضای آموزشی در شهر چابهار خیلی پایین و در حد 50 سانتی مترمربع است و برای رسیدن به بیش از پنج متر میانگین کشوری نیاز به توجه و اقدام ویژه دارد.

معین الدین سعیدی افزود: راه اندازی دانشگاه فرهنگیان در چابهار برای تربیت نیروی متخصص ضروری است و باید مسئولان در این زمینه اقدامات عملی را انجام دهند.

وی بر مشارکت خیران در ساخت و نوسازی فضاهای آموزشی تاکید کرد و افزود: چه کسی باور می کند که سرانه فضای آموزشی چابهار به عنوان کانون توسعه جهانی نسبت به سایر شهرهای محروم سیستان وبلوچستان پایین تر و در مقایسه با کشور فاجعه است.

وی گفت: بیش از 70 درصد مدارس شهرستان چابهار و منطقه دشتیاری فاقد انشعاب آب و برق، حصارکشی و کلاس درس مناسب و مدارس آن استیجاری و فرسوده است.

نوشته شده در تاریخ شنبه 10 مهر 1395 توسط رستم کریمی
سرقت و قتل های مسلحانه در چابهار 42 درصد رشد داشته است


چابهار- ایرنا- فرمانده انتظامی شهرستان چابهار در جنوب سیستان وبلوچستان گفت: سرقت و قتل های مسلحانه امسال در چابهار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 42 درصد رشد داشته است.

سرهنگ محمد نوربخش روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا و تبریک هفته نیروی انتظامی اظهار داشت: دشمن نمی خواهد بندر چابهار به دلیل موقعیت راهبردی، تجاری و اقتصادی و قرار گرفتن در دهانه اقیانوس توسعه و پیشرفتی داشته باشد و عده ای سعی دارند تا این منطقه را ناامن کنند.

وی اظهار داشت: منافع معاندان و بدخواهان نظام جمهوری اسلامی در عدم توسعه و رشد مناطقی چون چابهار است و از هر راهی برای رسیدن به این هدفشان استفاده می کنند به طوری که برخی افراد از راههای مختلف از جمله فضای مجازی مردم را به تجمع و اغتشاش تحریک می کنند.

وی تصریح کرد: افرادی مغرض از ناامنی های ایجاد شده در چابهار سوء استفاده کرده و برخی ها را از دور تحریک کرده اند که مورد شناسایی پلیس قرار گرفته اند و برخوردهای لازم با آنان صورت خواهد گرفت.

فرمانده انتظامی چابهار بیان کرد: پلیس در کنار مردم است و از مردم نیز انتظار دارد در شناسایی افراد سارق و مجرم و مخلان امنیت همکاری لازم را داشته باشند و برای امنیت و آرامش جامعه هیچ کس نباید بی تفاوت به مسائل شهر و روستای خود باشد.

وی با تشریح گوشه ای از فعالیت های 6 ماه نخست امسال فرماندهی انتظامی چابهار گفت: با اقدامات و تلاش های ماموران انتظامی کشفیات سلاح گرم در 6 ماه نخست سالجاری 76 درصد رشد داشته است.

وی خاطرنشان کرد: 81 درصد افزایش کشف جرائم، 200 درصد کشف مشروبات الکلی و 37 درصد تصادفات فوتی در این مدت کاهش داشته است.

سرهنگ نوربخش بیان کرد: دستگیری سارقان مسلح با قاطعیت در حال انجام است و پلیس به موفقیت های خوبی برای برخورد با مخلان امنیت دست پیدا کرده است.

وی ادامه داد: اقتدار نیروی انتظامی باید لرزه بر اندام مجرمان انداخته و مردم با دیدن پلیس احساس امنیت و آرامش کنند.

فرمانده انتظامی چابهار گفت: با همکاری مردم و اقدامات پلیس کلیه جرائم 22 درصد کاهش داشته است و فقط سرقت ها و قتل های مسلحانه با رشد رو به رو بوده است که این هم با جدیت در حال پیگیری است.

وی بر برخورد با خرده فروشان مواد مخدر نیز تاکید کرد و افزود: بانک اطلاعاتی از فروشندگان مواد مخدر تهیه و دستگیری آنان ادامه خواهد شد.

وی گفت: شماره تلفن های 197 بازرسی انتظامی برای اعلام شکایت و تقدیر از عملکرد پلیس، 116 حفاظت برای اعلام نقطه نظرات و پیشنهادات و 110 برای خدمتگزاری پلیس به مردم و حضور در محل های جرم است و مردم می توانند با این شماره تلفن ها با پلیس ارتباط مستمر داشته باشند.
نوشته شده در تاریخ شنبه 10 مهر 1395 توسط رستم کریمی
بیش از 100 هکتار از زمین های حاشیه شهر چابهار رفع تصرف شدچابهار- ایرنا- رئیس اداره راه و شهرسازی چابهار در جنوب سیستان وبلوچستان گفت: با تلاش های صورت گرفته بیش از 100 هکتار از زمین های حاشیه شهر در محدوده روستای رمین چابهار رفع تصرف و به دولت بازگردانده شد.

به گزارش روز شنبه روابط عمومی راه و شهرسازی چابهار، شهرام مبارکی اظهار داشت: بنابر مصوبه شورای حفاظت از اراضی ملی و دستور دادستانی این شهرستان این اداره با هر گونه تصرف زمین به صورت غیرقانونی مقابله می کند.

وی گفت: این اقدام نیز با هدف مقابله با زمین خواری و حفظ منابع طبیعی این شهرستان صورت گرفته است.

رئیس اداره راه و شهرسازی چابهار با بیان اینکه زمین های اطراف شهر چابهار توسط حاشیه نشینان روز به روز تصرف می شود، خاطرنشان کرد: رفع تصرف زمین های ملی در مناطق مختلف حاشیه شهر در دستور کار قرار دارد.

مبارکی بیان کرد: بندر چابهار یکی از نقاط راهبردی و در حال توسعه و پیشرفت است و توجه به زمین خواری از اهمیت بالایی برخوردار است.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

نوشته شده در تاریخ شنبه 10 مهر 1395 توسط رستم کریمی
نیروی انتظامی نقش مهمی در برقراری نظم وامنیت در کشور داردچابهار- ایرنا- امام جمعه موقت نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: نیروی انتظامی جمهوری اسلامی نقش مهمی در برقراری نظم وامنیت در نقاط مختلف کشور دارد و وظایف محوله را به خوبی انجام می دهد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام حسین سرگزی در خطبه های نماز جمعه مسجد جامع الزهرا(س) نیکشهر با سفارش به تقوا و انجام فرائض دینی و تبریک فرارسیدن هفته نیروی انتظامی از تلاشهای ماموران انتظامی در برقراری امنیت و آرامش قدردانی کرد.

وی گفت: بدون برقراری امنیت زندگی، کار، تلاش و آرامش در جامعه معنی ندارد و مردم نمی توانند احساس آرامش و آسایش کنند.

وی ادامه داد: بدون احساس امنیت و بدون حضور آرامش و اطمینان، در هیچ کشوری علم نمی ‏تواند پیشرفت کند.

امام جمعه موقت نیکشهر با اشاره به ریشه درگیریها در دنیای اسلام اظهار داشت: دشمنان اسلام با ایجاد اختلاف و درگیری میان مسلمانان می خواهند به اهداف شوم خود که همانا چپاول ثروت های کشورهای مسلمان است، برسند.

وی با اشاره به روز همبستگی و همدردی با کودکان و نوجوانان فلسطینی‏ گفت:‏ دشمنان برای به فراموشی‏ سپردن مسأله فلسطین تمام تلاش خود را بکار گرفته اند و می ‏خواهند دنیای اسلام را درگیر مسائل داخلی خودشان کنند تا مسأله فلسطین را به فراموشی بسپارند.

حجت الاسلام سرگزی افزود: دشمنان می خواهند فرصتی را برای رژیم صهیونیستی به ‏وجود آورند تا اهداف خباثت‏ آمیز خودشان را دنبال کنند.

وی بیان کرد: ما باید بدانیم مبارزه برای آزادی فلسطین یک مبارزه و وظیفه اسلامی برای عموم مسلمانان است.

وی با اشاره به فرارسیدن ماه محرم ‏الحرام و آغاز هفته احیای امر به معروف و نهی از منکر‏ گفت: امر به معروف و نهی از منکر از فرائض مهم و اصلی در دین مبین اسلام است زیرا اسلام می‏ خواهد همه‏ چیز را اصلاح کند.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.


نوشته شده در تاریخ شنبه 10 مهر 1395 توسط رستم کریمی
امام جمعه چابهار: برای توسعه کشور آمار واطلاعات صحیح و دقیق نیاز استچابهار- ایرنا- امام جمعه چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: برای رشد و توسعه کشور آمار و اطلاعات سالم، دقیق و صحیح لازم است و این امر با همکاری و مشارکت مردم با ماموران سرشماری امکان پذیر است.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام سیدمحمد موسوی در خطبه های نماز جمعه این هفته چابهار اظهار داشت: در سرشماری مسئولان کشور به تمام آمارها دست پیدا خواهند کرد و می توانند برای توسعه و محرومیت زدایی هر منطقه گام بردارند.

وی به روز جهانی سالمندان اشاره کرد و افزود: باید به سالمندان و بزرگان احترام ویژه گذاشته شود.

وی با تبریک هفته ناجا و خدا قوت به نیروی انتظامی و مرزبانی گفت: امروز به خاطر زحمات نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی، همه جای کشور از قبیل مرز، صحرا و دریا دارای امنیت مطلوب است.

امام جمعه چابهار ادامه داد: با توجه به اینکه هفته پیش رو آغاز ماه محرم و هفته امر به معروف و نهی از منکر است مردم و مسئولان باید این 2 اصل را فراموش نکنند تا جامعه اصلاح شود.

حجت الاسلام موسوی هدف از قیام امام حسین (ع) را امر به معروف و نهی از منکر عنوان کرد.

وی در خصوص آثار سوء غفلت از خداوند گفت : از آثار غفلت، قساوت قلب و قلب مردگی و کور دلی است و انسان غافل از نظر بصیرت کور است و چنین انسانی نسبت به ظلم و گناه بی تفاوت است.

وی ادامه داد: غفلت کارهای خوب و حسنه را نابود می کند.

امام جمعه چابهار گفت: اسلام ناب محمدی(ص) به مردم حمایت از مظلومان جهان را می آموزد به طوری که در حمایت از مظلومان، قید مذهبی شرط نیست و باید ندای مظلومیت را جواب داد.

وی افزود: امروز مدافعان حرم ندای مظلوم را لبیک گفته اند و در سنگرها به مبارزه می پردازند.


نوشته شده در تاریخ جمعه 9 مهر 1395 توسط رستم کریمی
(تعداد کل صفحات:2)      1   2