تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مطالب شهریور 1395

 

هیات رئیسه جدید شورای اسلامی شهر چابهار انتخاب شدچابهار- ایرنا- اعضای شورای اسلامی شهر چابهار هیات رئیسه جدید سال آخر دوره چهارم را انتخاب کردند.

به گزارش ایرنا در این جلسه مسعود بلیده ایی به عنوان رئیس شورا و نوشادعلی دینارزهی نایب رئیس با اکثریت آرا به مدت یکسال انتخاب شدند.

الله بخش جدگال، مسعود بلیده ایی، واحدبخش دُربین، عبدالله کتری زاده، نظرمحمد دُربین، نوشاد علی دینارزهی، حیدر معینی، معین الدین سعیدی و کمال کشکوری اعضای دوره چهارم شورای اسلامی شهر چابهار را تشکیل می دهند.

شهر چابهار دارای 110 هزار نفر جمعیت است و شورای اسلامی آن 9 نفر عضو دارد.


نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 31 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
120 تن میگو از بندر چابهار به کشور امارات متحده عربی صادر شدچابهار- ایرنا- مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: نخستین محموله میگو به میزان 120 تن میگو برداشت شده از سایت پرورش میگو گواتر شهرستان چابهار با پنج کانتینر توسط شرکت دریای نیلگون به کشور امارات متحده عربی صادر شد.


هدایت الله میرمرادزهی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: صادرات آبزیان به ویژه میگو در راستای عمل به شعار اقتصاد مقاومتی و اقدام وعمل انجام شده است زیرا محصولات ارز آور برای تولید کننده صرفه اقتصادی بالایی دارد.

وی افزود: خوشبختانه امسال هیچگونه بیماری در سایت پرورش میگو مشاهده نشد و تاکنون تولید کنندگان با برداشت و فروش محصول سود خوبی عایدشان شده است.

وی گفت: امسال 220 هکتار از مزارع پرورش میگو در گواتر به زیر کشت رفته است که تاکنون حدود 500 تن میگو یعنی 90 درصد محصولات تولیدی برداشت شده است.

وی با بیان اینکه صادرات میگو موجب اشتغال و افزایش تولید می شود و نمونه ای از مصداق عملی اقتصاد مقاومتی است، خاطر نشان کرد: صادرات میگو نسبت به سال قبل 80 درصد رشد داشته است.

مدیرکل شیلات سیستان وبلوچستان از بخش خصوصی خواست در بخش پرورش و برداشت انواع آبزیان سرمایه گذاری کنند تا برداشت از ذخایر عظیم دریای عمان نسبت به کشورهای همجوار چند برابر شود.

میرمرادزهی بیان کرد: هزار و 850 هکتار زمین مستعد کشت میگو در منطقه گواتر چابهاربه بهره برداری رسیده که امسال 15 مزرعه با 220 هکتار به زیرکشت میگو رفته است.

وی افزود: در هر هکتار 3 تن میگو در یک دوره 120 روزه برداشت می شود و میزان اشتغال در هر هکتار یک نفر بصورت مستقیم و دو نفر غیر مستقیم است.

وی ادامه داد: تاکنون 20 سایت مستعد پرورش میگو با مساحت حدود 42 هزار هکتار در محدوده آب های ساحلی شهرستانهای چابهار و کنارک شناسایی شده است.

وی گفت: سایت پرورش میگو گواتر با چهار هزار هکتار گستره در 2 فاز شمالی و جنوبی تقسیم بندی شده است.

وی بیان کرد: فاز شمالی 107 مزرعه با تیپ 20 هکتاری طراحی شده که هم اینک 92 مزرعه با سطح مفید حدود هزار و 410 هکتار به بهره برداری رسیده است.

وی ادامه داد: 6 مزرعه 200 هکتاری نیز در فاز جنوبی طراحی شده که هم اینک 3 مزرعه کامل و یک مزرعه تا 50 درصد با سطح مفید 430 هکتار به بهره برداری رسیده است.

به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان به سبب گستردگی منابع آبی دارای 2 اداره کل شیلات در شمال و جنوب استان است که اداره کل شیلات سیستان مستقر در زابل واقع در شمال استان وظیفه کنترل و حمایت از منابع آبی داخلی و اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آبهای دریای عمان فعال است.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 31 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
انسان به واسطه تقوا همواره آماده مقابله با دشمن نفسانی وشیطانی استچابهار- ایرنا- امام جمعه موقت چابهار گفت: براساس آیات قرآن کریم می بایست انسان برای مواجهه با دشمن درون (نفس) ودشمن برون (شیطان ) به سلاح تقوا تجهیز و آماده شود.

حجت الاسلام عباس محمد رضا پور در خطبه های نماز عید سعید قربان شهرستان چابهار با تبریک عید قربان بر برگزاری هر چه با شکوهتر برنامه های دهه امامت و ولایت و عید غدیر تاکید کرد.

وی گفت: آنچه که موجب شد حضرت ابراهیم به مقام خلیل اللهی برسد صبر، استقامت و اطاعت بی چون و چرا بود.

وی بیان کرد: حضرت ابراهیم (ع) در همه عرصه های زندگی اگر خواسته ای داشت فقط از خدا استعانت می کرد، حتی در هنگامی که به آتش انداخته شد هم جز غیر خدا از کسی کمک نخواست.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 31 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
10 کیلومتر از جاده پرخطر چابهار- رمین 2 بانده و آسفالت می شودچابهار- ایرنا- بخشدار مرکزی چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: امسال 10 کیلومتر از جاده پرخطر چابهار- بندر رمین معروف به جاده مرگ 2 بانده و آسفالت می شود.


عبدالطیف شیخ زاده روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا و قدردانی از توجه و تلاش های دولت تدبیروامید برای توسعه و آبادانی چابهار اظهار داشت: جاده باریک و غیراستاندارد ساحلی چابهار به بندر رمین و ادامه آن به نقطه صفر مرزی گواتر معروف به جاده مرگ همواره دست خوش حوادث منجر به فوت و جرح است.

وی افزود: با همت و تلاش دولت تدبیر و امید برای ارتقای سلامت و امنیت مردم و پاسخ به در خواست ها و پیگیری مسئولان محلی جاده چابهار- رمین و بریس بطول ۱۵ کیلومتر اصلاح و نوسازی و 10 کیلومتر آن دو بانده می شود.

وی گفت: برای روشنایی آن نیز برنامه ریزی لازم صورت گرفته که پس از تکمیل انجام می شود.

بخشدار مرکزی چابهار احداث پست ۶۳ کیلو ولت برق در روستای کمب برای تقویت برق حاشیه شرق شهر چابهار، آسفالت و زیرسازی محور روستاهای گورانکش بطول ۱۲ کیلومتر، آغاز ساماندهی و تعیین تکلیف مالکیت زمین های حاشیه شهر از کمب تا رمین و لایروبی بندر رمین را بخشی از برنامه های دولت برای توسعه و آبادانی روستاهای این بخش عنوان کرد.

شیخ زاده از شوراهای اسلامی و دهیاران خواست همکاری و نظارت لازم بر اجرای مطلوب طرح های عمرانی را در بخش مرکزی داشته باشند.

بخش مرکزی چابهار دارای 2 دهستان کمبل سلیمان و پیرسهراب، 12 هزار خانوار، 170 پارچه آبادی و روستا که 119 روستای آن دارای شورای اسلامی، 55 دهیاری و 60 هزار نفر جمعیت است.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.


نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 31 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
هک پهلی یکی از آداب و رسوم دیرینه مردم بلوچ در عید قربانایرنا- چابهار- هک پهلی به معنای طلب معافیت و بخشش حق و الناس در مناطق مختلف جنوب استان سیستان و بلوچستان طی سه روز از ایام عید سعید قربان پس از اقامه نماز عید انجام می شود- این رسم با سه بار در آغوش گرفتن انجام می شود و از همدیگر حلالیت می طلبند.


22 شهریور 1395

11:58

عکس: رستم کریمی نژاد

24 عکس


نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 31 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
برگزاری مانور بین المللی اعلام خطر سونامی در چابهارایرنا- چابهار - مانور بین المللی اعلام خطر سونامی همزمان با کشورهای حوزه اقیانوس هند در سواحل مکران (چابهار) جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.


19 شهریور 1395

19:12
عکس: رستم کریمی نژاد
20 عکس


http://img8.irna.ir/1395/13950619/3326761/3326761-5361491.jpgنوشته شده در تاریخ شنبه 20 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
مانور بین المللی اعلام خطر سونامی در سواحل مکران چابهار برگزار شد

چابهار- ایرنا- مانور آمادگی در مقابل خطر سونامی و زلزله روز پنجشنبه در سواحل زیبای دریای مکران در چابهار برگزار شد.

به گزارش ایرنا مشاور رئیس پژوهشگاه در امور اجرایی مرکز اقیانوس شناسی دریای عمان و اقیانوس هند در چابهار در حاشیه برگزاری مانور اعلام خطر سونامی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این مانور بصورت بین المللی از طرف سازمان بین الدول اقیانوس شناسی زیر نظر یونسکو همزمان با کشورهای حاشیه اقیانوس هند از سوی مرکز ملی پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی پژوهشگاه در سواحل چابهار برگزار شد.

حسین نگارستان افزود: شهرستان بندری چابهار به دلیل اتصال به آب های اقیانوسی و موقعیت راهبردی به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران همزمان با سایر کشورها مانور اعلام خطر سونامی را برگزار کرده است.

وی ادامه داد: در این مانور نیروهای امداد ونجات پس از شنیدن اعلام زلزله 9 ریشتری فرضی در کشور پاکستان با به صدا درآوردن آژیر خطر خودروهای امدادی، آمبولانس و اتوبوس ها از مناطق سواحل ایران در منطقه لیپار چابهار حرکت و ساکنان روستایی منطقه را به ارتفاعات جابجا و اسکان دادند.

وی گفت: بیش از 50 نفر از افراد حاضر در سواحل و ساکنان روستایی از سوی تیم های امداد و نجات از آسیب جدی فرضی نجات و به مناطق امن جابجا شدند.

مشاور رئیس پژوهشگاه در امور اجرایی مرکز اقیانوس شناسی دریای عمان و اقیانوس هند در چابهار افزود: این مانور با حضور و همکاری حدود 60 نفر از نیروهای امدادی، اورژانس، هلال احمر، پژوهشگاه اقیانوس شناسی، اعضای شوراهای اسلامی بخش مرکزی و نیروهای اداری دستگاههای اجرایی و دهیاران چابهار برگزار شد.

نگارستان بیان کرد: افرادی که بصورت فرضی در سونامی بیمار شده و یا آسیب دیده بودند نیز با حضور تیم پزشکی مداوا شدند.

وی ادامه داد: در سال 2004 میلادی یک سونامی با کشته های چند صد هزار نفری در اقیانوس اتفاق افتاد و این مانور پس از آن اتفاق طراحی شد تا هر 2 سال در کشورهای حاشیه اقیانوس هند برگزار شود.

وی گفت: در صورت وقوع سونامی در هر کشوری از مناطق حاشیه اقیانوس هند سامانه بین المللی دریایی خطر سونامی را به کشورهای استرالیا، هند و اندونزی اعلام می کند و این سه کشور نیز سریعا به تمام کشورهای حاشیه اقیانوس هند اطلاع می دهند تا اقدامات امداد و نجات و جابجایی مردم ساحل نشین را انجام دهند.

وی تصریح کرد: چابهار در گسل مکران و در نزدیکی سواحل دیگر ایران و پاکستان قرار دارد و خطر سونامی و زلزله با ریشتر بالا آن را تهدید می کند.

مشاور رئیس پژوهشگاه در امور اجرایی مرکز اقیانوس شناسی دریای عمان و اقیانوس هند در چابهار هدف از برگزاری این مانور را افزایش توان نیروهای امدادی، آشنایی مردم از حطرات دریایی عنوان کرد.

نگارستان از تلاش ها و زحمات فرمانداری چابهار، بخشداری مرکزی، دستگاههای اجرایی شهرستان چابهار، منطقه آزاد، دهیاری رمین، شورای اسلامی بخش مرکزی چابهار، اداره بنادر و دریانوردی، نیروی انتظامی و مدیریت بحران استانداری قدردانی کرد.

وی گفت: مرکز اقیانوس شناسی چابهار در دریای عمان و اقیانوس هند نخستین پایگاه پژوهشی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است که در این شهرستان و در مجاورت آبهای دریای عمان و اقیانوس هند در زمینی به مساحت هفت هزار و 200 مترمربع و زیر بنای 2 هزار مترمربع در شهریور سال 1385 افتتاح شده است.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان تنها بندر اقیانوسی کشور با 260 هزار نفر جمعیت بیش از 300 کیلومتر مرز دریایی دارد و از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.


نوشته شده در تاریخ شنبه 20 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
 برگزاری همایش ازدواج و تحکیم بنیان خانواده در منطقه آزاد چابهارچابهار- ایرنا- همایش ازدواج و تحکیم بنیان خانواده با حضور مسئولان، مدیران و معاونان منطقه آزاد، جمعی از روحانیان و زوج های جوان در منطقه آزاد چابهار برگزار شد.

به گزارش ایرنا معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد چابهار روز پنجشنبه در این همایش اظهار داشت: همایش ازدواج و تحکیم بنیان خانواده به مناسبت فرا رسیدن اول ذی الحجه سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه(س) برگزار شده است.

نصیر بارکزهی افزود: یکی از اهداف این همایش توانمندسازی بانوان و ارتقای مهارت های خانوادگی در حفظ و تحیکم بنیان خانواده است.

وی افزود: با افزایش سطح آگاهی جوانان و خانواده ها و همچنین آموزش و فرهنگ سازی برای بهبود مسایل اجتماعی در بین حاشیه نشینان شهر چابهار باید جامعه را به سمت و سویی سوق داد که شرایط ازدواج برای جوانان آسان شود تا مشکلات فراوان به عنوان مانعی در مسیر ازدواج آنان قرار نگیرد.

وی ادامه داد: حضور جمعیت جوان سالم و با نشاط منجر به افزایش مشارکت اجتماعی و اقتصادی و عامل افزایش تولید، سرمایه و همچنین باعث ارتقاء سطح آموزش، بهداشت و اشتغال جوانان می شود که نقشی بسزایی در تقویت بنیان اقتصادی خانواده خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: چالش های کنونی و آینده جمعیتی بستگی زیادی به نحوه بهره برداری از این فرصت های طلایی و تبدیل آن به فرصت اقتصادی و اجتماعی دارد که مستلزم مقتدر سازی جوانان برای توسعه اقتصادی، گسترش فرصت های شغلی سرمایه گذاری مطلوب، بهبود کیفیت سرمایه انسانی و فراهم کردن حضور زنان در بازار کار است.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد چابهار بیان کرد: این همایش در راستای تحقق راهبردی اجتماعی و فرهنگی سازمان و حمایت از قشر جوان و نهادینه کردن مقوله ازدواج سالم و تبیین مهارت های زندگی از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی منطقه آزاد با همکاری موسسه مردم نهاد گوهر صدف برگزار شد.

به گزارش ایرنا در حاشیه این همایش کارگاه آموزشی مهارت های زندگی از سوی کارکنان اداره بهزیستی شهرستان چابهار برگزار شد.

در پایان این همایش هدایایی نیز از طرف سازمان منطقه آزاد چابهار به زوج های جوان اهدا شد.
نوشته شده در تاریخ شنبه 20 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
استاندار سیستان وبلوچستان نمایندگی سایپا در چابهار را افتتاح کردچابهار- ایرنا- نمایندگی فروش شرکت خودروسازی سایپا در چابهار با حضور استاندار سیستان وبلوچستان، فرماندار چابهار و جمعی از مسئولان و قشرهای مختلف مردم افتتاح شد.

به گزارش ایرنا علی اوسط هاشمی سه شنبه شب در آیین افتتاح نمایندگی سایپا چابهار اظهار داشت: دولت برای فعالیت و رونق دادن به بخش خصوصی که منجر به ایجاد اشتغال شود از هیچ کوششی دریغ نمی کند.

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: تمامی زمینه ها و اقدامات برای سرمایه گذاران فراهم شده است و هیچ نگرانی در سطح استان وجود ندارد.

وی بیان کرد: دولت و ملت باید با اراده قوی مشکلات اقتصادی و اشتغال را پیگیری کنند و هر روز در دولت تدبیروامید نشاط و شادابی بیشتر شده و مشکلات در حال کم شدن است.

وی گفت: دولت نگاه توسعه ای به چابهار دارد و هرگونه فعالیت اقتصادی منجر به اشتغال را با تمام توان حمایت می کند تا تولید ملی و فروش آن بیشتر شود.

استاندار سیستان وبلوچستان بر تولید محصول با کیفیت و صادرات محور تاکید کرد و افزود: محصول ایرانی باید در بازارهای جهانی رقابت کند و در داخل نیز نگاهی به ایجاد اشتغال برای مردم داشته باشد.

هاشمی از سرمایه گذاری بخش خصوصی و توسعه فعالیت های اقتصادی در فروش محصول ایرانی در چابهار قدردانی کرد و افزود: ایجاد اشتغال 60 نفر در نمایندگی سایپا چابهار جای خوشحالی و تشکر دارد.

مالک و سرمایه گذار بخش خصوصی نمایندگی سایپا چابهار نیز اظهار داشت: این نمایندگی با آخرین امکانات و تجهیز روز در زمینی به مساحت سه هزار و 500 مترمربع احداث شده است که شامل فروشگاه لوازم یدکی، تعمیرگاه، پارکینگ و دیگر کاربری های مورد نیاز است.

محمدامین کریمزایی افزود: برای احداث نمایندگی سایپا چابهار 40 میلیارد ریال هزینه شده است که 80 درصد آن آورده شخصی و 20 درصد با مشارکت و تسهیلات بانک ملی مرکزی بوده است.

وی گفت: با احداث این نمایندگی زمینه اشتغال 60 نفر نیز فراهم شده است.


نوشته شده در تاریخ شنبه 20 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
مراحل واگذاری امور روستای تیس به منطقه آزاد چابهار در حال انجام استچابهار- ایرنا- استاندار سیستان وبلوچستان در بازدید از روستای تاریخی تیس بر واگذاری کامل تمامی امور این روستا به منطقه آزاد چابهار تاکید کردو گفت: مراحل واگذاری این روستا با توجه به قرار گرفتن آن در محدوده زمین های منطقه آزاد در حال پیگیری و انجام است.

به گزارش ایرنا، علی اوسط هاشمی سه شنبه شب در دیدار با امام جمعه و اهالی روستای تیس چابهار اظهار داشت: با وجود روحانیت عالم و آگاه شاهد تقویت وحدت و همدلی ملت و دولت در مناطق مختلف استان سیستان و بلوچستان هستیم.

وی ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع مردم روستای تیس اظهار امیدواری کرد با مدیریت فرماندار چابهار اقدامات لازم در خصوص پیگیری و رفع مشکلات و دغدغه های مردم روستا از طریق منطقه آزاد چابهار صورت گرفته و مقدمات واگذاری امور این روستا به سازمان منطقه ازاد بصورت مدیریت واحد در ارائه خدمات رفاهی و اجتماعی و در کمترین زمان در دستور کار است.

وی بیان کرد: روستای تیس در محدوده منطقه آزاد چابهار واقع شده است و قدمت تاریخی و باستانی فراوانی دارد که نیازمند توجه بشتر برای حل مشکل آب، برق، تعیین تکلیف اراضی سکونتی و نوع مالکیت آنهاست.

امام جمعه روستای تیس ضمن قدردانی از حضور استاندار سیستان وبلوچستان، فرماندار و نماینده مجلس از خدمات شایسته دولت تدبیر و امید تقدیر کرد.

مولوی محمدنور حسنی افزود: تمام دولتهایی که درمدار قانون و ولایت حرکت می کنند قطعا موفق و مورد رضای خداوند متعال خواهند بود.

وی بی آبی و نبود شبکه آبرسانی را بعنوان بزرگترین مشکل روستای تیس عنوان کرد و افزود: روستای تیس با بیش از دو هزار و 800 سال قدمت تاریخی هنوز ساکنان آن در 100 متری دریای عمان با تانکر آبرسانی سیار می شوند.
وی اظهار امیدواری کرد: با تلاش و پشتکار مسولان خدوم دولت تدبیر و امید هرچه زودتر مشکلات روستای تاریخی تیس در زمینه اجرای کامل طرح هادی، آب آشامیدنی و برقرسانی مرتفع شود.

نماینده مردم شهرستان های چابهار، نیکشهر، قصرقند وکنارک در مجلس شورای اسلامی نیز قول مساعد برای پیگیری مشکلات مطرح شده روستای تیس را داد.

عبدالغفور ایران نژاد درخصوص رفع معضل آب آشامیدنی و بهداشتی از طریق ارگانهای ذیربط در کوتاه مدت به مردم قول مساعد داد.

رییس شورای اسلامی روستای تیس نیز اظهار داشت: این روستا براساس آخرین آمار هفت هزار و 400 نفر جمعیت دارد و فاقد امکانات رفاهی و زیربنایی است.

رشید امیدی از استاندار سیستان وبلوچستان و نماینده مجلس خواست هرچه سریعتر مالکیت روستای تیس را برای خدمات رسانی مشخص کنند.

وی افزود: پس از گذشت سالها مردم در انتظار خدمات رسانی از سوی منطقه آزاد چابهار یا وزارت کشور هستند و هنوز متولی روستای تاریخی تیس مشخص نشده است و روز به روز بر مشکلات آن افزوده می شود.

روستای تیس در محدوده اراضی منطقه آزاد چابهار و در فاصله 10 کیلومتری شهر چابهار واقع شده است.

نوشته شده در تاریخ شنبه 20 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
برگزاری همایش خیران مدرسه ساز در چابهار


ایرنا- چابهار- همایش خیران مدرسه ساز سواحل مکران با هدف توسعه و رویکردگسترش عدالت آموزشی با حضور وزیرآموزش و پرورش، استاندار سیستان و بلوچستان و 200نفر خیر مدرسه ساز در چابهار برگزار شد.

16 شهریور 1395

10:39

عکس: رستم کریمی نژاد

33 عکس
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 17 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
سفر وزیر آموزش و پرورش به سیستان و بلوچستانایرنا- زاهدان- علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش به همراه معاونان وزیر و استاندار سیستان و بلوچستان برای شرکت در همایش خیران مدرسه ساز وارد چابهار شدند

15 شهریور 1395

12:37

عکس: رستم کریمی نژاد

23 عکس

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 17 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
چابهار/ افتتاح وآغاز به کار بازارچه مرزی ریمدان

چابهار- ایرنا- بازارچه مرزی ریمدان از توابع چابهار در جنوب سیستان وبلوچستان روز سه شنبه با حضور با حضور مقامات استانی و محلی و قشرهای مختلف مردم برای جابجایی کالا و مسافر رسما افتتاح شد وآغاز بکار کرد.

17 شهریور 1395

0:39

عکس: رستم کریمی نژاد

31 عکس
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 17 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
استاندار سیستان و بلوچستان پل بزرگ منطقه مرزی ریمدان چابهار را افتتاح کردچابهار- ایرنا- پل بزرگ منطقه مرزی ریمدان در بخش دشتیاری چابهار امروز /سه شنبه/ با حضور استاندار سیستان و بلوچستان، معاونان استاندار، مدیران کل ادارات استان، فرماندار چابهار و جمعی از مسئولان محلی و قشرهای مختلف مردم به بهره برداری رسید.

به گزارش ایرنا، استاندار سیستان وبلوچستان در جمع مردم ریمدان خاطرنشان کرد: خدمات دولت در جای جای نقاط سیستان وبلوچستان قابل مشاهده است و این پل یکی از صدها خدمات دولت تدبیر وامید است.
علی اوسط هاشمی افزود: دولت در صدد حل مشکلات مردم در زمینه های مختلف و ایجاد امکانات برای رفاه و آسایش است تا به رضایتمندی مردم منجر شود.

معاون استاندار سیستان وبلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار در حاشیه افتتاح این طرح عمرانی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با احداث این پل راه دسترسی به نقطه صفر مرزی پاکستان، بازارچه مرزی ریمدان، جابجایی محصولات کشاورزی باهوکلات، انتقال کالا و مسافر در دو سوی مرز ایران و پاکستان تسهیل می شود.

احمدعلی موهبتی افزود: عملیات اجرایی پل ریمدان از نیمه نخست سال 1389 آغاز شده است و اکنون به بهره برداری رسید.

وی با بیان اینکه این پل 125 متر طول و 6 دهنه 22 و نیم متری دارد، خاطرنشان کرد: برای ساخت و راه اندازی پل ریمدان 70 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

فرماندار چابهار بیان کرد: علاوه بر ساخت این پل، حدود 40 کیلومتر راه از دوراهی ریمدان تا نقطه صفر مرزی با اعتبار 50 میلیارد ریال روکش آسفالت شده است.

موهبتی ادامه داد: برای تسریع در کارها از توان پیمانکار بومی استفاده شده و هنور مطالبات آن به مبلغ بیش از 50 میلیارد ریال پرداخت نشده است.

به گزارش ایرنا استاندار سیستان وبلوچستان امروز /سه شنبه/ علاوه بر افتتاح پل ریمدان، بازارچه مرزی ریمدان را رسما افتتاح می کند که این امر سبب تسهیل در جابجایی کالا ومسافر خواهد شد.

دیدار با مردم و سخنرانی در جمع قشرهای مختلف مردم دشتیاری و پلان از دیگر برنامه های سفر یک روزه استاندار به مناطق مرزی دشتیاری چابهار است.

چابهار از طریق ریمدان بخش دشتیاری با پاکستان هم مرز خاکی است.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 17 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
رویدادهای مهمی که روز سه شنبه در چابهار خبری می شوند

چابهار- ایرنا- برخی رویدادهای مهمی که امروز/سه شنبه/ در شهرستان چابهار خبری می شوند.

** سیاسی
- افتتاح و بازگشایی مرز رسمی ریمدان چابهار با حضور استاندار سیستان وبلوچستان
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 17 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
وزیر آموزش و پرورش از مناطق حاشیه نشین شهرستان چابهار دیدن کرد


چابهار- ایرنا- وزیر آموزش و پرورش در ادامه سفر به چابهار از مناطق حاشیه نشین این شهرستان دیدن کرد و با مسائل و مشکلات آموزشی و رفاهی این مناطق از نزدیک آشنا شد.

به گزارش ایرنا، علی اصغر فانی که روز دوشنبه به چابهار سفر کرده است پیش از حضور در همایش خیران مدرسه ساز از محلات حاشیه ای شهر چابهار دیدن کرد.

وی در جریان این بازدید گفت: در صورت تامین زمین از سوی خیران و همکاری شوراهای اسلامی روستایی و دهیاران آمادگی برای ساخت مدارس از سوی دولت وجود دارد.

وی گفت: چابهار و مناطق مختلف سیستان وبلوچستان مشکلات زیادی در زمینه فضای آموزشی دارند که لازم است بصورت جدی برای استاندارد سازی و ساخت مدارس جدید ورود پیدا کرد.

معاون استاندار سیستان وبلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار نیز گفت: شاخص سرانه فضای آموزشی در شهرستان چابهار یک متر و شهر چابهار کمتر از 50 سانتی متر و بدون استثناء تمامی مدارس دو شیفته است و امکان سه شیفته شدن مدارس در مهر سال تحصیلی جدید وجود دارد.

احمدعلی موهبتی افزود: تنها خواسته ما رساندن سرانه فضای آموزشی شهرستان چابهار به میانگین کشوری یعنی بالای پنج متر مربع است.

وی تراکم دانش آموز در هر کلاس درس را 40 تا 50 نفر و حتی بیشتر از آن عنوان کرد.

وی گفت: بیش از 80 مدرسه غیر دولتی و 125 مدرسه دولتی در چابهار وجود دارد و در منطقه دشتیاری این شهرستان نیز 313 آموزشگاه دولتی وجود دارد که در دو منطقه چابهار و دشتیاری که اداره آموزش و پرورش دایر است هر کدام بیش از 31 هزار دانش آموز مشغول به تحصیل هستند.

فرماندار چابهار گفت: بیش از 50 هزار نفر در مناطق حاشیه نشین این شهرستان سکونت دارند که با کمبود امکانات آموزشی، برق، آب آشامیدنی و غیره رو به رو هستند.

موهبتی از اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور و خیران خواست برای ساخت مدارس در شهرستان چابهار همت و تلاش کنند و سرانه فضای آموزشی این شهرستان را از یک متر به پنج متر میانگین کشوری و یا حداقل به بیش از سه متر استانی برسانند.

خیران کشوری نیز از مدارس مناطق روستایی، حاشیه شهر و سطح شهر بازدید و از نزدیک با مسائل و مشکلات چابهار و کنارک آشنا شدند و قول دادند برای ساخت مدارس مشارکت کنند.

در این بازدید وزیر آموزش و پرورش را استاندار سیستان و بلوچستان، خیران کشوری، واعظ مهدوی معاون آموزشی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، فرماندار چابهار و جمعی از مسئولان کشوری و استانی همراهی کردند.

به گزارش ایرنا علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش ظهر دیروز/ دوشنبه/ وارد فرودگاه کنارک در جنوب استان سیستان و بلوچستان شد.

وزیر آموزش و پرورش به همراه استاندار سیستان و بلوچستان در بدو ورود به کنارک در فرودگاه این شهر مورد استقبال فرماندار و شماری از مدیران استان قرار گرفت.

علی اصغر فانی سپس با حضور در گلزار شهدای گمنام شهرستان کنارک به مقام شامخ شهیدان ادای احترام کرد.

وی از مدرسه ابوریحان بیرونی بازدید کرد.

چابهار در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 17 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
تمامی مدارس کپری وخشت و گلی سیستان وبلوچستان تا سال 96 برچیده می شود


چابهار- ایرنا- معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: با همت و تلاش دولت و خیران تمامی مدارس کپری، خشتی و گلی و غیر استاندارد استان سیستان وبلوچستان تا پایان سال آینده (1396) برچیده و به فضای استاندارد و در شان دانش آموزان تبدیل می شود.

به گزارش ایرنا، محمدرضا واعظ مهدوی دوشنبه شب در همایش خیران مدرسه ساز سواحل مکران در تالار وحدت دانشگاه دریانوردی وعلوم دریایی چابهار اظهار داشت: دولت تدبیر وامید توجه زیادی به مشکلات مردم و به ویژه فضای آموزشی مناطق مختلف سیستان وبلوچستان دارد.

وی افزود: دولت برای نخستین بار ردیف بودجه ای جداگانه ای را به مبلغ هزار و 700 میلیارد ریال (170 میلیارد تومان) برای حذف مدارس غیر استاندارد سیستان و بلوچستان در نظر گرفته است.

وی گفت: در گذشته مدارس کپری سیستان وبلوچستان استاندارد سازی شده است ولی هنوز بخاطر عمق محرومیت و بافت مناطق روستایی و عشایری اینگونه مدارس در برخی مناطق دایر است.

وی بیان کرد: خیران با صداقت و دلسوزی همراه دولت هستند و مشارکت زیادی برای ساخت مدارس در جای جای نقاط کشور به ویژه سیستان وبلوچستان و هرمزگان داشته اند.

استاندار سیستان وبلوچستان نیز با تشریح خدمات دولت در استان اظهار داشت: تنها یک شهر بنام ایرانشهر در این استان گاز دارد که بنا داریم تا سال آینده مشعل گاز را در دیگر نقاط این استان روشن کنیم.

وی با بیان اینکه تا قبل از سال 1392 در سیستان وبلوچستان در مجموع سه هزار میلیارد تومان در حوزه های مختلف هزینه شده بود، خاطر نشان کرد: در طول سه سال دولت تدبیر وامید بیش از 12 هزار میلیارد تومان پروژه در سراسر این استان تعریف شده و در حال اجراست.

وی اظهار امیدواری کرد: با حضور وزیر آموزش و پرورش و خیران کشوری تمامی مدارس خشتی گلی، کپری و نامناسب تبدیل به فضای استاندارد شود.

وی یکی از مشکلات و حضور نیافتن خیران در مناطق مختلف سیستان وبلوچستان و چابهار کنارک را نداشتن شناخت از عمق مشکلات و اوضاع مدارس عنوان کرد و افزود: باید مسئولان و مردم از خیران دعوت کنند تا مناطق را ببینند.

استاندار سیستان وبلوچستان گفت: سرانه فضای آموزشی سیستان وبلوچستان نسبت به نُرم کشور در سطح پایینی قرار دارد که لازم است این شاخص با طرح عدالت آموزشی ارتقا پیدا کند.

نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند نیز گفت: مسئولان براساس مشکلات بودجه را اختصاص بدهند تا مناطق مختلف همزمان رشد و توسعه پیدا کنند.

عبدالغفور ایران نژاد افزود: سرانه فضای آموزشی در حوزه انتخابیه چابهار به دو متر نمی رسد ولی همین آمار در استان 3 متر و در کشور بیش از 5 متر است.

وی خواستار رعایت عدالت آموزشی در توزیع امکانات و اعتبارات و رساندن سرانه فضای آموزشی شهرستانهای چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند به 5 متر میانگین کشوری شد.

وی از توجه و نگاه مثبت دولت در توسعه سواحل مکران قدردانی کرد و افزود: اجرای طرح های بزرگ گازرسانی، راه آهن و رسمی کردن مرز ریمدان چابهار نمونه ای از توجه دولت به این منطقه است.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان وبلوچستان نیز گفت: خیران در این همایش ساخت بیش از 80 مدرسه را در سیستان وبلوچستان و هرمزگان تعهد کرده اند که امیدواریم در آینده نیز سهم مشارکت و حضور خیران در این استان بیشتر شود.

علیرضا راشکی افزود: سرانه فضای آموزشی در کشور بیش از پنج متر، در سیستان وبلوچستان سه متر و در چابهار و کنارک یک متر است.

وی با ابراز خرسندی از همت دولت برای حذف مدارس خشت و گلی و کپری افزود: زحمات و توجه دولت در طول سه سال اخیر و عزم آن برای استانداردسازی مدارس جدی و قابل تقدیر بوده است.

به گزارش ایرنا، همایش خیران مدرسه ساز سواحل مکران با حضور دو استان سیستان وبلوچستان و هرمزگان با رویکرد عدالت آموزشی و با حضور بیش از 200 خیر مدرسه ساز، وزیر آموزش و پرورش، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، مسؤولان استان هرمزگان و سیستان وبلوچستان در چابهار برگزار شد.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 17 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
بیش از 4 میلیون مترمربع فضای آموزشی دردولت تدبیروامید ساخته شده است


چابهار- ایرنا- وزیر آموزش و پرورش گفت: دولت تدبیر وامید در طول سه سال گذشته افزون بر 4 میلیون مترمربع فضای آموزشی جدید در کشور ساخته شده است.

به گزارش ایرنا علی اصغر فانی دوشنبه شب در همایش خیران مدرسه ساز سواحل مکران در چابهار اظهار داشت: آموزش و پرورش لازمه توسعه پایدار سواحل مکران را تربیت نیروی انسانی ماهر و آموزش دیده است.

وی با ابراز خرسندی از حضور در جمع بیش از 200 خیر کشوری در چابهار خاطرنشان کرد: خیران نقش بسزایی در نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور داشته اند.

وی ادامه داد: هر کشوری با داشتن سه سرمایه انسانی، فیزیکی و طبیعی می تواند به توسعه و پیشرفت دسترسی پیدا کند.

وی گفت: زیرساخت توسعه هر منطقه سرمایه انسانی است که آن را باید در آموزش و پرورش جستجو کرد.
وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: آینده کشور در دست دانش آموزان است و کسانی که می خواهند در آبادانی کشور سهمی داشته باشند باید در دانشگاه و مدرسه سرمایه گذاری کنند.

فانی بیان کرد به تعبیر مقام معظم رهبری هرگونه هزینه و فعالیت در آموزش و پرورش نوعی سرمایه گذاری است.

وی ادامه داد: چهار استان سیستان وبلوچستان، آذربایجان غربی، جنوب کرمان و هرمزگان در بررسی شورای رسیدگی به فضاهای آموزشی محروم ترین مناطق از نظر سرانه فضای آموزشی شناخته شده اند.

وی گفت: با همکاری و کمک بنیاد مستضعفان، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بنیاد برکت، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، معاونت روستایی مناطق محروم، بنیاد علوی که عضو شورای رسیدگی به وضعیت فضاهای آموزشی کشور هستند برای توسعه و ارتقای فضای آموزشی تلاش می کنند.

وزیر آموزش و پرورش افزود: این وزارتخانه برای ارتقای آموزش وپرورش سیستان وبلوچستان، تامین نیروی انسانی متخصص و باکیفیت و با انگیزه منطقه را به توسعه پایدار خواهد رساند.

فانی خاطرنشان کرد: اقدامات بسیار خوبی در جذب نیروی بومی استان سیستان وبلوچستان در حال انجام است و مانند گذشته که نیروها نمی توانستند بیشتر از چهار سال در منطقه دوام آورند نخواهد بود.

وی اظهار داشت: امسال بیش از هفت هزار نفر در نقاط مختلف سیستان و بلوچستان تقاضای انتقال از مناطق محروم و کم برخوردار به نقاط خوش آب و هوا داده اند که این یک ضایعه بزرگ است.

وی ادامه داد: خیران مدرسه ساز افتخار ایران و ایرانیان هستند زیرا به توسعه کشور و خدمت به مردم به ویژه نونهالان و آینده سازان می اندیشند و من دست تک تک آنان را می بوسم.

به گزارش ایرنا علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش ظهر امروز/ دوشنبه/ وارد فرودگاه کنارک در جنوب استان سیستان و بلوچستان شد.

وزیر آموزش و پرورش به همراه استاندار سیستان و بلوچستان در بدو ورود به کنارک در فرودگاه این شهر مورد استقبال فرماندار و شماری از مدیران استان قرار گرفت.

علی اصغر فانی سپس با حضور در گلزار شهدای گمنام شهرستان کنارک به مقام شامخ شهیدان ادای احترام کرد.

وی از مدرسه ابوریحان بیرونی بازدید کرد.

چابهار در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 17 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
اختصاص 1700 میلیارد ریال برای ساخت فضاهای آموزشی سیستان وبلوچستان


چابهار- ایرنا- وزیر آموزش و پرورش گفت: امسال هزار و 700 میلیارد ریال (170 میلیارد تومان) برای ساخت، توسعه و تجهیز فضاهای آموزشی سیستان وبلوچستان تخصیص پیدا کرده است تا بخشی از مشکلات آموزشی مناطق مختلف این استان مرتفع شود.

علی اصغر فانی روز دوشنبه در سفر به چابهار در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: براساس بررسی های انجام شده به وسیله شورای ویژه ای در وزارت آموزش و پرورش وضعیت فضاهای آموزشی در چهار استان «سیستان وبلوچستان، هرمزگان، آذربایجان غربی و جنوب کرمان» نسبت به استان های دیگر کشور محروم تر و سرانه فضای آموزشی آنها کمتر از سایر مناطق است.

وی بیان کرد: نهادهای مختلفی نظیر بنیاد برکت، کمیته امداد امام خمینی (ره)، بنیاد علوی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همراهی وزارت آموزش و پرورش برای کاهش فاصله های سرانه آموزشی این چهار استان ورود پیدا کرده و اقداماتی را آغاز کرده اند.

وی افزود: سیستان وبلوچستان یکی از نقاطی است که سرانه فضاهای آموزشی آن نسبت به میانگین کشوری خیلی پایین است.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات سیستان وبلوچستان تامین نیروی انسانی است که بخشی از آن تامین شده است و بخش دیگر آن در حال اقدام و پیگیری است.

وی اظهار امیدواری کرد با کمک خیران و همراهی و همگامی دولت بتوان بسیاری از مشکلات حوزه آموزش و پرورش و فضاهای آموزشی سیستان وبلوچستان را مرتفع کرد.

به گزارش ایرنا علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش ظهر امروز/ دوشنبه/ برای شرکت در همایش خیران مدرسه ساز سواحل مکران در چابهار وارد فرودگاه کنارک در جنوب استان سیستان و بلوچستان شد.

وزیر آموزش و پرورش به همراه استاندار سیستان و بلوچستان در بدو ورود به کنارک در فرودگاه این شهر مورد استقبال فرماندار و شماری از مدیران استان قرار گرفت.

علی اصغر فانی سپس با حضور در گلزار شهدای گمنام شهرستان کنارک به مقام شامخ شهیدان ادای احترام کرد.

وی از مدرسه ابوریحان بیرونی بازدید کردو قرار است در همایش خیرین مدرسه ساز سواحل مکران استانهای هرمزگان و سیستان و بلوچستان شرکت کند.

چابهار در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان واقع شده است.


نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 17 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
وزیر آموزش و پرورش کلنگ ساخت یک مدرسه را در کنارک به زمین زد


چابهار- ایرنا- وزیر آموزش و پرورش در سفر به شهرستان های کنارک و چابهار امروز /دوشنبه/ کلنگ ساخت یک مدرسه 12 کلاسه را در شهر کنارک به زمین زد.

به گزارش ایرنا مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان در آیین افتتاح این طرح آموزشی اظهار داشت: این مدرسه با 12 کلاس درس در زمینی به گستره 2 هزار و 500 مترمربع احداث خواهد شد.

راشکی افزود: این پروژه آموزشی با زیر بنای هزار و320 متر مربع نخستین پروژه طرح عدالت آموزشی در استان است که با اعتبار 22 میلیارد ریال ساخته می شود.

وی ادامه داد: ردیف بودجه ای ویژه ای برای اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان در نظر گرفته شده و قرار است در طول سه سال 6 هزار میلیارد ریال (600 میلیارد تومان) برای ساخت 2 هزار کلاس درس هزینه شود.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان کنارک نیز گفت: 17 هزار و 786 دانش آموز در 188 مدرسه و 720 کلاس درس مشغول به تحصیل هستند.

نادر محمدی افزود: چهار هزار و 991 دانش آموز در 123 کلاس درس و 17 واحد آموزشی تخریبی، فرسوده و نابسامان به تحصیل مشغولند.

وی نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس شهرستان کنارک را خواستار شد و افزود: تنها خواسته بحق دانش آموزان و مردم این شهرستان رساندن سرانه فضای آموزشی به میانگین کشوری است.

وی بر ساخت چهار آموزشگاه شهری و 15 آموزشگاه روستایی شهرستان کنارک تاکید کرد.

به گزارش ایرنا علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش ظهر امروز/ دوشنبه/ برای شرکت در همایش خیرین مدرسه ساز در چابهار وارد فرودگاه کنارک در جنوب استان سیستان و بلوچستان شد.

وزیر آموزش و پرورش به همراه استاندار سیستان و بلوچستان در بدو ورود به کنارک در فرودگاه این شهر مورد استقبال فرماندار و شماری از مدیران استان قرار گرفت.

علی اصغر فانی سپس با حضور در گلزار شهدای گمنام شهرستان کنارک به مقام شامخ شهیدان ادای احترام کرد.

وی از مدرسه ابوریحان بیرونی بازدید کردو قرار است در همایش خیرین مدرسه ساز سواحل مکران استانهای هرمزگان و سیستان و بلوچستان شرکت کند.نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 17 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
مرز ریمدان چابهار برای جابجایی کالا و مسافر بین ایران و پاکستان رسما افتتاح شد


چابهار- ایرنا- مرز ریمدان شهرستان چابهار برای جابجایی کالا و مسافر بین ایران و پاکستان در مراسمی با حضور استاندار سیستان وبلوچستان، نماینده مردم حوزه انتخابیه چابهار، فرماندار و جمعی از مدیران کل استانی، معاونان استاندار و قشرهای مختلف مردمی رسما آغاز بکار کرد.

استاندار سیستان وبلوچستان عصر سه شنبه پس از افتتاح رسمی مرز ریمدان در جمع مردم بخش دشتیاری چابهار اظهار کرد: از امروز مصوبه هیات وزیران رسما به فرماندار چابهار ابلاغ و جابجایی کالا و مسافر پس از تامین زیرساخت ها و با رعایت قوانین و مقررات انجام خواهد شد.

وی افزود: مرز ریمدان یک فرصت و نعمت برای توسعه و پیشرفت منطقه محروم دشتیاری و حوزه شهرستان های جنوبی سیستان و بلوچستان است که مردم از ده ها سال پیش در انتظار چنین روزی برای اعلام رسمی شدن این مرز بودند.

وی گفت: بزودی پس از انجام تشریفات قانونی و تامین زیرساخت های مورد نیاز جابجایی کالا انجام و مردم با گذرنامه و برگه راهداری در کمترین زمان ممکن به دو سوی مرز تردد خواهند کرد.

وی ادامه داد: مردم مرزنشین دو سوی مرز ایران و پاکستان در محدوده شهرهای جنوبی سیستان و بلوچستان از دیرباز ارتباطات قومی، فرهنگی و اجتماعی عمیق داشته اند و کسی حق ندارد مانع توسعه روابط اجتماعی مردم منطقه شود.

وی با بیان اینکه در گذشته سختگیری هایی برای صدور برگه راهداری وجود داشته که این مساله موجب نارضایتی مردم و اعضای شوراهای اسلامی شده است، اظهار امیدواری کرد با رسمی شدن مرز ریمدان مشکلات مردم رفع و رفت و آمد اتباع دو کشور تسهیل شود.

استاندار سیستان وبلوچستان گفت: توجه به رفاه، اشتغال و توسعه زیرساخت های مناطق مرزی سبب ایجاد امنیت پایدار و افزایش جمعیت مرزنشین می شود که این به نفع کشور و دولت و ملت است.

هاشمی اولویت نخست مرز ریمدان را توسعه روابط مردم ساکن در دوسوی مرز عنوان کرد و افزود: ایجاد اشتغال برای ساکنان روستاهای مرزنشین و صادرات و واردات کالا از دیگر اولویت های این مرز است.

وی افزود: باید تعاونی ها فعال شود و با راهکارها و همکاری مردم و مسئولان رفاه، امینت و آسایش مردم منطقه فراهم شود.

استاندار سیستان وبلوچستان گفت: رسمی شدن مرز ریمدان یکی از هدایای ارزشمند دولت تدبیر وامید است که پس از گذشت سالها امید را به مردم بازگرداند.

هاشمی گفت: در مرز ریمدان باید همانند مرز میلک شهرستان هیرمند در شمال استان بیش از 500 کامیون باری از پاکستان به ایران و بر عکس تردد و کالا جابجا کنند که این امر با انجام زیرساخت ها و ایجاد جاده های مطمئن تحقق پیدا می کند.

وی ادامه داد: دولت توجه زیادی برای توسعه مناطق مختلف سیستان وبلوچستان دارد که از جمله آنها توسعه بندر شهید بهشتی، ایجاد خط آهن، صدور مجوز ساخت فرودگاه بین المللی، اجرای طرح های بهداشتی درمانی و صدور مجوز ساخت بیمارستان 540 تختخوابی، ساخت شهرک پتروشیمی، انتقال گاز و طرح های عمرانی در چابهار است.

نماینده مردم شهرستان های چابهار، نیکشهر، قصرقند و کنارک در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: رسمی شدن مرز ریمدان یکی از آرزوهای دیرینه مردم منطقه است که امروز شاهد محقق شدن آن و شادمانی مردم مرزنشین هستیم.

عبدالغفور ایران نژاد افزود: وجود منطقه آزاد، مرز رسمی دریایی، بنادر تجاری، اقتصادی و صیادی چابهار و مرز ریمدان نعمتی برای توسعه و پیشرفت چابهار هستند.

وی از تلاش های دولت در توسعه زیرساخت های چابهار قدردانی کرد و افزود: حل مشکلات مردم مرزنشین در زمینه صدور برگه راهداری که صدور آن معمولا یک تا 2 هفته بطول می انجامید، از خواسته های مهم مردم است.

امام جمعه نوبندیان بخش دشتیاری نیز با قدردانی از تلاش دولت برای به رسمیت شناختن مرز ریمدان برای جابجایی کالا و مسافر اظهار داشت: دولت تدبیر و امید با این اقدام دل هزاران نفر را شاد و امیدی برای ایجاد اشتغال بیکاران ایجاد کرد.

مولوی محمدحسن سنگانی از تلاش های استاندار سیستان وبلوچستان، فرماندار چابهار و نماینده مردم حوزه انتخابیه چابهار در مجلس شورای اسلامی تقدیر کرد و افزود: رعایت حق آبه و رهاسازی آب سد زیردان و رساندن آن به تمامی روستاهای دشتیاری از دیگر درخواست های مردم منطقه است.

وی بیان کرد: با رهاسازی آب سد زیردان که هم اینک هیچ استفاده ای بجز تبخیر ندارد بخشی از آب آشامیدنی و کشاورزی دیم منطقه دشتیاری تامین می شود.

رئیس شورای اسلامی شهرستان چابهار تسهیل در رفت و آمد مرزنشینان را در 2 سوی مرز خواستار شد.
معین الدین سعیدی ادامه داد: بی آبی و خشکسالی کم کم به مرز 20 سال می رسد ولی هنوز برای تامین آب مردم چابهار و روستاهای دشتیاری و پلان چاره اندیشی لازم نشده و همچنان بیش از 77 درصد مردم شهرستان چابهار به آب آشامیدنی دسترسی ندارند.

وی افزود: تنها راه حل مشکل بی آبی تمامی مناطق شهری و روستایی شهرستان چابهار انتقال و شیرین کردن آب دریا است که باید با مطالعه دقیق، کار کارشناسی و اختصاص اعتبار ملی و یا دعوت از شرکت های سرمایه گذار داخلی و خارجی مشکلات بی آبی را برای همیشه مرتفع کرد.

وی گفت: حق آبه مردم در زمینه آشامیدنی و کشاورزی از طریق سد زیردان هنوز در نظر گرفته نشده است و همچنان آب ذخیره شده در پشت سد بدون استفاده تبخیر می شود.

به گزارش ایرنا استاندار سیستان وبلوچستان در سفر به منطقه مرزی دشتیاری شهرستان چابهار پل بزرگ منطقه مرزی ریمدان با اعتبار 70 میلیارد ریال را افتتاح کرد.

چابهار از طریق مرز ریمدان بصورت زمینی و از طریق گواتر و پسابندر بصورت دریایی با پاکستان و از طریق دریا با کشور عمان هم مرز است.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.


نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 17 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
به بهانه سفر وزیر آموزش وپرورش/

نیاز چابهار به 657 کلاس درس/ سرانه فضای آموزشی 50 سانتی متر


چابهار- ایرنا- سفر وزیر آموزش و پرورش به چابهار فرصتی شد تا مردم، مسئولان و اعضای شوراهای اسلامی درخواست ها و درد دل هایشان را در زمینه مشکلات آموزشی و رساندن میانگین سرانه فضای آموزشی این شهرستان به میانگین استانی و کشوری مطرح کنند.

به گزارش ایرنا، آموزش و پرورش یکی از مهمترین مقوله های توسعه هر منطقه است که توجه به آن می تواند تاثیر فراوانی در پیشرفت، آبادانی و پرورش نیروی انسانی مجرب و با علم و دانش داشته باشد.
شهرستان چابهار به دلیل موقعیت راهبردی و اتصال به اقیانوس هند به عنوان پیشانی توسعه سیستان و بلوچستان و کشور لقب گرفته است و مردم نیز انتظار دارند شاخص های آن براساس جمعیت در حوزه های مختلف متناسب با کشور و یا حداقل استان باشد.
هم اینک براساس آمارهای ارایه شده از سوی مسئولان 77 درصد مردم شهرستان چابهار در چند متری آب های بی کران اقیانوسی به آب آشامیدنی سالم و بهداشتی دسترسی ندارند و آب در شهر چابهار جیره بندی شده و در روستاها 38 هزار و 460 خانوار با جمعیت حدود 160 هزار نفر با تانکر آبرسانی سیار انجام و به هر نفر روستایی در شبانه روز 15 لیتر آب تحویل می شود.
شاخص بهداشت نیز به همین صورت است که براساس آمارها بیمارستان 156 تختخوابی امام علی (ع) چابهار به حدود 600 تا 700 هزار نفر جمعیت چابهار و مناطق همجوار از راسک سرباز تا جاسک خدمات بهداشتی درمانی ارایه می کند، این در حالی است که براساس استاندارد کشوری باید برای هر هزار و800 نفر یک تخت بیمارستانی فعال باشد براین اساس حداقل انتظار مردم راه اندازی یک بیمارستان 540 تختخوابی فوق تخصصی در چابهار است.
در زمینه اجرای طرح هادی برای بیش از 350 روستای بالای 20 خانوار هیچ اعتباری در نظر گرفته نشده است و روستاهای با بیش از هفت تا 20 هزار نفری تیس، کمب، رمین، پسابندر، پلان، گواتر وغیره طرح هادی بصورت کامل اجرا نشده است.
شهرستان چابهار در حوزه آموزش و پرورش نیز با محرومیت فراوانی روبرو است بطوریکه در 549 آبادی و روستا و جمعیت حدود 260 هزار نفری شهری و روستایی چابهار فقط 56 آموزشگاه شهری و 69 آموزشگاه روستایی وجود دارد و 83 مدرسه بصورت غیرانتفاعی و غیردولتی فعالیت می کنند که به گفته برخی کارشناسان این آمار غیرقابل باور است.
در مجموع در 208 آموزشگاه دولتی و غیر دولتی بیش از 31 هزار دانش آموز مشغول به تحصیل هستند که تراکم دانش آموز در هر کلاس از مرز 40 تا 50 دانش آموز گذشته است.
هم اینک حوزه آموزش و پرورش شهرستان چابهار با کمبود 657 کلاس درس رو به رو است و مردم این منطقه از دولت و خیران انتظار دارند به کمک نونهالان و آینده سازان این منطقه بشتابند و هرچه سریعتر چاره اندیشی کنند تا بیش از این دانش آموزان با مشکلات کمبود فضا رو به رو نباشند.
رئیس شورای اسلامی شهر چابهار به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: براساس آمارها میانگین سرانه فضای آموزشی به ازای هر دانش آموز در کشور 43/5 (5 مترو 43 سانتی متر)، استان 02/3 (سه متر و 2 صدم سانتی متر) است ولی در کمال ناباوری این آمار در شهر چابهار 50 سانتی متر است.
'واحدبخش دُربین' افزود: وجود 50 سانتی متر سرانه فضای آموزشی برای هر دانش آموز خود گویای فقر شدید در فضای آموزشی و تراکم بالای 40 تا50 نفری دانش آموز در هر کلاس درس است.
وی از وجود 83 فضای آموزشی غیردولتی و غیر انتفاعی در چابهار انتقاد کرد و افزود: یکی از مشکلات افت تحصیلی و بازماندگان از تحصیل در چابهار مدارس غیر دولتی است که والدین توان پرداخت هزینه های سنگین تحصیل فرزندان خود را ندارند و مجبورند مدرسه را رها کرده و به کارهای کاذب روی آورند.
وی بیان کرد: کمبود شدید فضای آموزشی در حاشیه و مرکز شهرستان چابهار کاملا ملموس است و پذیرفتنی نیست که دولت اقدامی برای ارتقای سرانه فضای آموزشی چابهار انجام ندهد و چابهار از سایر شهرهای سیستان وبلوچستان دور افتاده و محروم تر باشد.
رئیس شورای اسلامی شهر چابهار پیشنهاد کرد: اگر خیران محلی و کشوری با مشارکت اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، سازمان منطقه آزاد، بنادرودریانوردی، شیلات، شرکت نفت و صاحبان صنایع و کارخانه های پتروشیمی، فولاد وغیره اقدام جهادی برای ساخت فضای آموزشی و استاندارد سازی مدارس فرسوده و غیراستاندارد و خرید تجهیزات انجام دهند در کمتر از یکسال مشکلات آموزشی چابهار به حداقل خواهد رسید.
دُربین از تلاش دولت و توجه ویژه مقام معظم رهبری برای توسعه چابهار و انجام طرح های عمرانی نظیر طرح توسعه بندرشهید بهشتی، صدور مجوز فرودگاه بین المللی، اجرای خط آهن، رسمی کردن مرز ریمدان و طرح های بزرگ و کوچک عمرانی و خدماتی قدردانی کرد و افزود: با همت مسئولان دولت تدبیر وامید و خیران در آینده ای نزدیک شاهد استاندارد سازی مدارس این شهرستان خواهیم بود.
وی از وزیر آموزش و پرورش خواست دستور ویژه برای ساخت حداقل 200 فضای آموزشی استاندارد با امکانات آموزشی و سرمایشی را صادر و در سال جاری عملیات اجرایی آنها را آغاز کنند.
الله بخش جدگال یکی از معتمدان شهر چابهار نیز گفت: از دانش آموز این منطقه وقتی باید انتظار قبولی در کنکور و رقابت با سایر دانش آموزان کشور را داشت که بتوان امکانات و زمینه های تحصیلی را برای آنان فراهم کرد نه اینکه در کلاس های بیش از 45 نفری تحصیل کنند.
عبدالصمد کتری زاده نیز بیان کرد: مردم و مسئولان سایر استانها و مرکز کشور وقتی نام چابهار را می شنوند فکر می کنند این منطقه در همه زمینه ها توسعه یافته و هیچ مشکلی ندارد و حتی وجود مشکلات آموزشی، بهداشت و بی آبی این منطقه را باور ندارند.
عبدالعزیز رامش از دیگر شهروندان معتمد چابهاری نیز گفت: مسئولان در بیان آمار و ارقام همکاری خوبی با مردم و شوراهای اسلامی ندارند و همیشه بیان می کنند که آمارها محرمانه است و جایی برای پیگیری براساس شاخص ها وجود ندارد که پیشنهاد می شود مسئولان و رسانه ها واقعیت ها و مشکلات و مطالبات واقعی چابهار را بیان کنند و مسئولان نیز با مردم در زمینه ارایه اطلاعات و آمار صادق باشند.
رئیس شورای اسلامی شهرستان چابهار نیز گفت: مسئولان و مدیران کل براساس شاخص ها اعتبارات را توزیع کنند تا محرومیت ها کم و توسعه بخش های مختلف شهرهای محرومی مانند چابهار به میانگین استانی و کشوری نزدیک شود.
معین الدین سعیدی افزود: کیفیت بخشی به آموزش در چابهار بسیار مهم است و باید شورو نشاط در مدارس چابهار ایجاد شود چون دانش آموزان فاقد روحیه نمی توانند موفقیتی حاصل کنند و به مدارج بالاتر برسند.
وی خواستار بکارگیری معلمان با تجربه و با علم در مقطع تحصیلی ابتدایی شد و افزود: باید پایه دانش آموزان قوی باشد تا بعدها با افت تحصیلی رو به رو نشوند.
وی با بیان اینکه دبیرستان دانشگاه در چابهار موفق عمل کرده و تجربه خوبی برای ادامه تحصیل اندک نخبگان مناطق و شهرهای همجوار است، خاطر نشان کرد: از وزیر آموزش و پرورش درخواست داریم برای راه اندازی دبیرستان دانشگاه در مرکز بخش نگور دشتیاری و پلان دستورات لازم را برای اقدام و همکاری صادر کنند.
رئیس شورای اسلامی شهرستان چابهار گفت: براساس آمارهای آموزش و پرورش چابهار 657 کلاس درس در این شهرستان کمبود است که برای ساخت آنها نیازمند تلاش و همکاری خیران و دولت تدبیر وامید است.
سعیدی خواستار افزایش میانگین سرانه فضای آموزشی شهر چابهار از 50 سانتی متر به ازای هر دانش آموز به میانگین کشوری حداقل پنج متر و میانگین سرانه فضای آموزشی شهرستان چابهار از 03/1 (یک متر و سه سانتی متر) به حداقل بالای 5 متر کشوری شد.
فرماندار شهرستان چابهار نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: جمعیت شهرستان چابهار نسبت به 40 سال قبل 60 برابر رشد داشته است و به نسبت جمعیت امکانات آن رشد چندانی نداشته است.
احمدعلی موهبتی افزود: چابهار شهرستان مهاجر پذیری است و طبق یک آمار از روستای رمین تا طیس بیش از 160 هزار نفر جمعیت ساکن هستند.
وی افزود: بیش از 50 هزار نفر یعنی جمعیت حدود 63 درصدی حاشیه نشین و فاقد هرگونه امکانات از جمله فضای آموزشی، برق و آب هستند.
وی بیان کرد: سرانه فضای آموزشی چابهار نسبت به کشور و استان خیلی پایین است و در مهرماه سالجاری برخی مدارس سه شیفته خواهند شد.
وی ادامه داد: حداقل انتظار مردم شهرستان چابهار بهره مندی از امکانات و فضای آموزشی در حد سرانه استانی است.
وی از وزیر آموزش و پرورش خواست با همکاری و دعوت خیران سرانه فضای آموزشی برای هر دانش آموز که 50 سانتی متر در شهر و یک متر در سطح شهرستان چابهار است را به بیش از 5 متر میانگین کشوری ارتقا بدهند تا عدالت آموزشی رعایت شود.
معاون مدیرکل و مدیرآموزش وپرورش چابهار نیز گفت: همایش خیران مدرسه ساز با حضور وزیر آموزش و پرورش از امروز در چابهار برگزار می شود که تاثیر زیادی برای ساخت فضاهای آموزشی نوساز و استاندارد و تجهیز مدارس در آستانه سال جدید تحصیلی دارد.
حسن نوروزی افزود: 74 باب فضای آموزشی تخریبی در مناطق شهری و روستایی وجود دارد.
وی ادامه داد: تاکنون 79 کلاس درس توسط خیران ساخته شده است که 26 کلاس آن از سوی سازمان منطقه آزاد چابهار بوده است.
وی گفت: 10 مدرسه نیمه تمام با پیشرفت 10 تا 75 درصدی در شهرستان چابهار وجود دارد.
مدیر آموزش و پرورش چابهار با بیان اینکه تعداد 126 کلاس درس برای ساخت در همایش خیران مدرسه ساز سواحل مکران پیشنهاد خواهد شد، اظهار امیدواری کرد با کمک دولت و خیران مشکلات فضاهای آموزشی مرتفع شود.
نوروزی به سرانه پایین فضای آموزشی در چابهار اشاره کرد و افزود: شهرستان چابهار فاصله زیادی با میانگین استانی و کشوری دارد.
وی گفت: مدرسه سازی جهاد برای نشر علم است و از خیران بومی و کشوری انتظار داریم در این راه قدمهای خوبی بردارند و دانش آموزان این منطقه محروم را شاد کنند.
شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.
بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 15 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
90 مددجوی کمیته امداد چابهار آموزش های صنایع دستی را فرا گرفتند


چابهار- ایرنا- مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) چابهار در جنوب سیستان وبلوچستان گفت: 90 نفر از مددجویان و فرزندان خانواده های زیرپوشش این نهاد آموزش های حرفه ای صنایع دستی همچون سکه دوزی، چرم دوزی، آینه کاری و صنایع دستی بومی را فرا گرفتند.

رضا گلزاری مقدم روز یکشنبه در مراسم اختتامیه کلاسهای اوقات فراغت مددجویان کمیته امداد چابهار اظهار داشت: همه ساله و با آغاز فصل تابستان این نهاد با هدف اتحاد بخشی، ایجاد هیجان و امید، افزایش روحیه خود اتکایی و خودباوری و تقویت توانایی های فردی و فرهنگی دوره های رایگان آموزشی ویژه مددجویان را برگزار می کند.

وی با تاکید بر استقلال خانواده های تحت حمایت، آموزشهای فنی و حرفه ای را زمینه ساز خودکفایی و ایجاد اشتغال پایدار عنوان کرد.

مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) چابهار فراگیری علوم قرآنی و سبک زندگی اسلامی را از دیگر کلاسهای این دوره بیان کرد.

گلزاری مقدم ادامه داد: کمیته امداد امام خمینی (ره) چابهار با بیش از 6 هزار خانواده تحت حمایت، خدماتی همچون مستمری ماهانه، درمانی، آموزشی و فرهنگی، اشتغال و خودکفایی، تعمیرات و احداث مسکن، مشاوره و اهدای کمکهای غیر نقدی و نقدی را به آنان ارائه می کند.

چابهار در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان واقع شده است.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 15 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
جشن ازدواج 28 زوج مددجوی کمیته امداد امام خمینی (ره)چابهار برگزار شدچابهار- ایرنا- مدیر کمیته امداد چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: جشن ازدواج 28 زوج مددجوی کمیته امداد امام خمینی (ره)چابهار به مناسبت سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) با همکاری بسیج خواهران سپاه برگزار شد.

رضا گلزاری مقدم روز یکشنبه در مراسم ازدواج مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) چابهار اظهار داشت: مهیا کردن زمینه ازدواج آسان از طریق تهیه و اعطاء جهیزیه و کمک هزینه ازدواج، ارائه مشاوره قبل و بعد از ازدواج و فراهم نمودن زمینه اشتغال از جمله حمایتهای این نهاد برای تشویق جوانان به امر حسنه ازدواج است.

وی با تبریک ایام ازدواج حضرت علی (ع) و دخت پیامبر اکرم(ص) حضرت زهرا(س) افزود: تربیت صحیح فرزندان با الگو برداری از آموزه های دینی، توجه و پیروی از سنت ائمه اطهار (ع)، پرهیز از زیاده خواهی و پیروی از فرمایشات مقام معظم رهبری گامی موثر در تحکیم بنیان خانواده خواهد بود.

وی توجه به امر ازدواج را یکی از رسالتهای این نهاد بیان کرد و افزود: به منظور تحقق این مهم به هریک از زوجه مبلغ 20 میلیون ریال کمک هزینه خرید جهیزیه، یک جلد کلام الله مجید و یک طاقه چادر اهدا شد.

مدیر کمیته امداد چابهار بیان کرد: چهار هزار و 600 خانوار با جمعیت حدود 18 هزار نفر زیرپوشش کمیته امداد این شهرستان قرار دارند و از کمک های مادی و معنوی این نهاد بهره مندند.

گلزاری مقدم اعطای تسهیلات اشتغالزایی، تامین کمک هزینه تحصیلی و پرداخت شهریه دانشجویان، پرداخت هزینه درمان وغیره را بخشی از خدمات کمیته امداد به محرومان چابهار عنوان کرد.

امام جمعه اهل سنت نگور مرکز بخش دشتیاری چابهار نیز اظهار داشت: خانوده ها و خیران کمک و مساعدت لازم را برای برگزاری مراسم ازدواج آسان و بدون تجمل گرایی فراهم کنند.

مولوی عبدالرحمن عارفی افزود: ازدواج نیمی از ایمان است و باید براساس سنت های اسلامی مراسم آن برگزار و از تعیین مهریه سنگین پرهیز شود.

به گزارش ایرنا، شعر خوانی، اجرای موسیقی محلی، مسابقه ویژه روز ازدواج آسان و اهداء جوایز از ویژه برنامه های این مراسم در چابهار بود.

چابهار در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان (مکران) واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 15 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
تیم کاراته سبک کیوکوشین شهرداری چابهار قهرمان کشور شدچابهار- ایرنا- رئیس اداره ورزش و جوانان چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: تیم کاراته سبک کیوکوشین شهرداری چابهار به عنوان نماینده استان در 2 رده سنی نوجوانان و جوانان قهرمان کشور شد.


عمر بلوچ روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: رقابت های کاراته سبک کیوکوشین با حضور ۵۰۰ ورزشکار از ۲۰ استان در تهران برگزار شد.

وی ادامه داد: باشگاه کاراته شهرداری چابهار با ۳۰ ورزشکار به سرپرستی و مربیگری عبدالجلیل سبکروح در این رقابت ها حضور پیدا کردند.

وی ادامه داد: باشگاه شهرداری چابهار با کسب ۳ مدال طلا، یک نقره و ۳ برنز مقام قهرمانی این دوره از رقابت ها را به دست آورد.

وی افزود: این رقابتها در سطح بالا و با حضور استان های صاحب عنوان کشور برگزار شد که مهران سبکروح به عنوان فنی ترین کاراته کا انتخاب شد.

رئیس اداره ورزش و جوانان چابهار گفت: سه نفر از ورزشکاران در سه وزن برای حضور در مسابقات جهانی که در بهمن سالجاری در ورزشگاه شهید شیرودی برگزار می شود انتخاب شدند.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 14 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
بیمارستان 540 تختخوابی زمینه ساز توسعه شاخصهای بهداشتی چابهار


چابهار- ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: ساخت بیمارستان 540 تختخوابی در شهرستان چابهار سبب توسعه شاخصهای بهداشتی درمانی این شهرستان و شهرهای همجوارمی شود.

  محمودرضا میری روز یکشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در چابهار اظهار داشت: چابهار به عنوان یک شهر بین المللی و مهاجر پذیر و افزایش جمعیت آن و نبود بیمارستان فوق تخصصی در مناطق همجوار نیازمند ساخت بیمارستان 540 تختخوابی مجهز است.

وی افزود: در سفر دکتر هاشمی مقام عالی وزارت بهداشت ودرمان در دی سال 1394 مجوز ساخت بیمارستان 540 تختخوابی برای خدمات رسانی به مردم چابهار و جمعیت شهرهای همجوار و کشورهای همسایه صادر شده است.

وی افزود: زمین بیمارستان جدید چابهار جانمایی شده و اقدامات لازم برای آغاز عملیات اجرایی آن پس از انجام تشریفات قانونی در حال انجام است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: در مجموع 71 طرح عمرانی بهداشتی با زیربنای 28 هزار و 351 مترمربع به منظور تامین زیرساختهای بهداشت و درمان از سال گذشته در مناطق زیر پوشش این دانشگاه آغاز شده است و بسیاری از آنان در سالجاری راه اندازی خواهد شد.

وی بیان کرد:560 میلیارد ریال برای طرح های یاد شده هزینه می شود و علاوه بر این در آینده برای تکمیل چارت خانه های بهداشت، مراکز بهداشتی درمانی شهری وروستایی، پایگاه سلامت و رساندن تخت های بیمارستانی براساس جمعیت و نیاز مردم تلاش و پیگیری لازم انجام خواهد شد.

وی گفت: با افزایش تخت های آی سی یو بیمارستان امام علی (ع) چابهار، توسعه بخش های اورژانس، کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی، بلوک های زایمانی، ام آر آی و خرید و نوسازی تجهیزات گام های خوبی برای حوزه بهداشت ودرمان برداشته شده است.

وی از همکاری و تلاش های شورای اسلامی شهر چابهار، فرماندار و مسئولان محلی، استاندار سیستان وبلوچستان و مساعدت و توجه ویژه وزارت بهداشت قدردانی کرد و افزود یکی از اهداف نظام و دولت تدبیروامید خدمت بی منت به مناطق محروم است.

مدیر شبکه بهداشت ودرمان چابهار نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هم اینک بیمارستان امام علی (ع) با 156 تخت، 69 خانه بهداشت، 13 مرکز بهداشتی درمانی روستایی و چهار مرکز بهداشتی درمانی شهری در شهرستان چابهار خدمات بهداشت ودرمانی را به حدود 600 تا 700 هزار نفر جمعیت چابهار و کنارک و مناطق همجوار از سرباز تا جاسک ارایه می کنند.

ابراهیم جنگی زهی با بیان اینکه طبق آمارهای کشوری برای هر هزار و 800 نفر جمعیت یک تخت بیمارستانی باید وجود داشته باشد، خاطرنشان کرد: با ساخت و بهره برداری بیمارستان 540 تختخوابی، احداث بیمارستان 64 تختخوابی پلان، تکمیل طرح های در حال اجرای بهداشتی ودرمانی، تکمیل چارت خانه های بهداشت و مراکز بهداشتی درمانی و کادر پزشکی و استخدام نیروی انسانی شاخص های سلامت بهبود پیدا می کند.

وی ادامه داد: دولت تدبیر وامید توجه ویژه ای به حوزه بهداشت ودرمان چابهار دارد بطوریکه در طول یک سال گذشته تاکنون طرح های بسیاری در زمینه بهداشتی وعمرانی در سطح شهرستان در حال اجراست.
شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 14 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
سفر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به سیستان و بلوچستانایرنا- چابهار- علی ربیعی وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی به همراه استاندار سیستان و بلوچستان، رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و مدیر صندوق بیمه اجتماعی روستائیان در سفر 2 روزه به چابهار و ایرانشهر از طرح های مختلف بازدید کرد.


11 شهریور 1395

13:24

عکس: رستم کریمی نژاد

22 عکس


نوشته شده در تاریخ شنبه 13 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
پایانه رسمی مسافری بندرشهید کلانتری چابهار آماده راه اندازی است


چابهار- ایرنا- استاندار سیستان و بلوچستان گفت: پایانه رسمی مسافری بندرشهید کلانتری چابهار با اقدامات انجام شده در هفته جاری راه اندازی می شود.

به گزارش ایرنا علی اوسط هاشمی روز شنبه در بازدید از بندر شهید کلانتری چابهار اظهار داشت: یکی از اهداف بلند مسئولان در این استان باید توسعه صنعت گردشگری و توجه به مناطق گردشگری برای جذب توریست و مسافر داخلی و خارجی باشد تا بتوان این استان را به دنیا معرفی کرد.

وی افزود: سیستان وبلوچستان منطقه ناشناخته ای است که باید با تلاش مضاعف ظرفیت ها و پتانسیل های گردشگری و تفریحی آن به مردم کشور و دنیا به نحو احسن معرفی شود.

وی گفت: یکی از راههای توسعه گردشگری بازگشایی رسمی پایانه های مسافری است تا بتوان از طریق دریای چابهار با کشورهای همسایه ارتباط بیشتری برقرار کرد.

استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: زیرساخت های زمینی، هوایی، دریایی و ریلی این استان نیازمند توجه بیشتر است.

هاشمی از تلاش های سازمان بنادر و دریانوردی برای رسمی کردن پایانه مسافری بندر شهیدکلانتری قدردانی کرد و افزود: این اقدام شایسته باعث جهش در افزایش شناخت مردم منطقه و کشورهای همسایه از استان سیستان و بلوچستان خواهد شد.

وی ادامه داد: رفت و آمدها و حضور مردم سایر نقاط کشور و دنیا به این استان می تواند علاوه بر کمک به برقراری امنیت پایدار منطقه سبب آشنایی مردم سیستان و بلوچستان با فرهنگ های کشورها شود.

بندر چابهار واقع در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان دارای دو بندر و اسکله بزرگ شهید بهشتی و شهید کلانتری است که تاکنون نقش بسیار مهمی در واردات و صادرات کالا داشته است.


نوشته شده در تاریخ شنبه 13 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
برای تامین امنیت کشورعلاوه برتوان دفاعی باید توان تهاجمی رانیز افزایش داد


چابهار- ایرنا- امام جمعه نیکشهر در جنوب سیستان وبلوچستان گفت: برای تأمین امنیت ملت، میهن و آینده کشور، علاوه بر ارتقا توان دفاعی باید توان تهاجمی را نیز افزایش داد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی در خطبه های نماز جمعه نیکشهر ضمن سفارش به تقوا همه جانبه، زکات، اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: آمادگی نیروهای مسلح باید آنچنان افزایش یابد که دشمن به خود اجازه ی فکر تجاوز را هم ندهد و دشمن باید بفهمد که اگر تهاجم کند، ضربه ی محکمی خواهد خورد و دفاع ما شامل پاسخگویی نیز خواهد بود.

وی تصریح کرد: در شرایطی که قدرت های زورگو، چتر قدرت خود را گسترانیده و هیچ رحمی در وجود آنها به چشم نمی خورد و علناً مجلس عروسی و بیمارستان را به بهانه ی مبارزه با تروریسم بمباران می کنند و به هیچ نهادی هم پاسخگو نیستند، باید توان دفاعی را افزایش داد تا این قدرت ها فکر تهدید کنند.

وی ادامه داد: سلاح های کشتار جمعی همچون سلاح های شیمیایی و هسته ای براساس مبانی اعتقادی و دینی ممنوع هستند و به غیر از اینها هیچ محدودیتی برای افزایش توان دفاعی و نظامی وجود ندارد و پیشرفت در این عرصه ها یک وظیفه است.

وی با اشاره به پایان هفته دولت از تلاش های دولت برای عمران و آبادانی کشور تقدیر کرد و گفت: خدمات دولت همیشه باید ادامه داشته باشد ودولتمردان نیز همواره باید پاسخگوی مردم باشند.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

نوشته شده در تاریخ شنبه 13 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
مسئولان و والدین زمینه ترویج ازدواج آسان را در جامعه فراهم کنند


چابهار- ایرنا- امام جمعه موقت چابهار در جنوب سیستان بلوچستان گفت: مسئولان، والدین و خیران به ویژه در استان سیستان وبلوچستان زمینه برگزاری ازدواج آسان را در جامعه فراهم کنند.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام عباس محمدرضاپور در خطبه های نماز جمعه این هفته چابهار با تبریک فرارسیدن سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا(س) اظهار داشت: الگو پذیری از ازدواج این 2 بزرگوار زمینه ازدواج آسان را فراهم می کند.

وی افزود: با برگزاری ازدواج آسان تلاش ها برای پایین آوردن سن ازدواج و سلامت اخلاقی جامعه به ثمر می نشیند.

وی از تشریفات در مراسم عروسی و ریخت و پاش ها انتقاد کرد و افزود: باید از اسراف های بیهوده در برگزاری مراسم ازدواج جلوگیری شد.

وی در بخش دیگری از خطبه ها نمازگران را به تقوا، انجام کارهای خیر و رعایت فرائض دینی سفارش کرد.
امام جمعه موقت چابهار گفت: ایران از نظر تجهیزات پیشرفت نظامی در منطقه پیشتاز است و باید در این زمینه تلاش ها را بروز کنیم.

حجت الاسلام محمدرضاپور سالروز شهادت امام جواد(ع) را تسلیت گفت.
نوشته شده در تاریخ شنبه 13 شهریور 1395 توسط رستم کریمی
(تعداد کل صفحات:2)      1   2