تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مطالب مرداد 1395

 

چابهار/درخت انجیر «معابد یا کرت» در روستای حاجی آباد قصرقندایرنا - چابهار - انجیر معابد یا به زبان بلوچی کرَت یکی از جاذبه های گردشگری روستای حاجی آباد(کوه بُن) از توابع قصرقند در جنوب سیستان وبلوچستان است. کرت بیشتر در کنار مساجد کشت می شود و مردم بلوچ ساکن در منطقه بلوچستان از سایه خنک و میوه آن استفاده می کنند.

30 مرداد 1395

12:39

عکس: رستم کریمی نژاد

11 عکس

نوشته شده در تاریخ شنبه 30 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
12 طرح بهداشتی با 127 میلیارد ریال اعتبار در فنوج در حال اجراستچابهار- ایرنا- رئیس مرکز بهداشت شهرستان فنوج در جنوب سیستان وبلوچستان گفت: 12 طرح بهداشتی با اعتبار بیش از 127 میلیارد ریال در این شهرستان در حال اجراست.


رابیه اربابی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با قدردانی از توجه ویژه دولت تدبیر وامید به شهرستان محروم و دور افتاده فنوج خاطرنشان کرد: وزیر بهداشت در سفر سال گذشته به سیستان وبلوچستان چندین طرح بهداشتی مصوب و تامین اعتبار کرد که در حال اجراست.

وی گفت: عملیات ساخت تسهیلات زایمانی کتیج با زیربنای 144 مترمربع و پیشرفت فیزیکی 90درصد، خانه بهداشت در روستاهای محترم آباد، بیرمین، رامک، خیرآباد، آبکاس، کاکوچ، انورآباد، کتیج، چاهنند هرکدام با حدود 90 مترمربع زیربنا و ساخت مرکز بهداشتی درمانی مسکوتان و کتیج با زیربنای هرکدام 440 متر مربع با پیشرفت خوبی در حال اجراست.

وی احداث پایگاه اورژانس شهری، آزمایشگاه رفرانس، پایگاه سلامت شهری، پانسیون پزشک مرکز بهداشتی درمانی فنوج، راه اندازی آزمایشگاه مسکوتان، محترم آباد، راه اندازی و تجهیر اورژانس 115 کتیج و مسکوتان، احداث مرکز درمان بستر 10 تختخوابی شبانه روزی فنوج با زیربنای 1400 متر و پیشرفت فیزیکی 55 درصد، ارتقا تعداد آمبولانس از یک دستگاه به چهار دستگاه، راه اندازی و تجهیز تسهیلات زایمانی فنوج را از دیگر خدمات دولت تدبیروامید در حوزه بهداشت ودرمان فنوج عنوان کرد.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان فنوج اظهار امیدواری کرد عملیات اجرایی ساختمان مرکز بهداشت این شهرستان با زیربنای 800 مترمربع که بیش از 13 میلیارد ریال اعتبار برای آن در نظر گرفته شده است بزودی آغاز شود.

اربابی افزود: با همت و تلاش دولت تدبیروامید آمار بیماری ها برخلاف سالهای گذشته کاهش یافته بطوریکه موارد مالاریا و التور به صفر رسیده است.

وی ادامه داد: پزشکان عمومی مستقر در مراکز بهداشتی شهرستان فنوج در سالهای گذشته کمتر از سه نفر بودند که با آغاز طرح تحول نظام سلامت هم اینک به ١٠ پزشک رسیده اند.

وی بیان کرد: طرح تحول نظام سلامت برای ماندگاری پزشکان مشوق هایی قرارداده که علاوه بر رفع محرومیت ها در خدمت مردم باشند.

وی به پیشرفت چشمگیر در کاهش میزان مرگ و میر کودکان زیر پنج سال اشاره کرد و افزود: استقرار مراکز خدمات بهداشتی درمانی در منطقه با شروع این طرح ها به همت دولت تدبیروامید در افزایش و بهبود شاخص های بهداشت تاثیر مثبتی خواهد داشت.

وی گفت: از سال گذشته تاکنون چهار هزار و 555 تخته پشه بند آغشته به سم در روستاها توزیع شده است و 2 هزار و 357 لام خون گیری محیطی در راستای حذف بیماری مالاریا انجام شده است.

رئیس مرکز بهداشت فنوج بیان کرد: هم اینک در شهرستان فنوج پنج مرکز بهداشتی درمانی، سه پایگاه اورژانس با چهار دستگاه آمبولانس، ٢٤ خانه بهداشت و دو تسهیلات زایمانی خدمات بهداشتی درمانی ارایه می کنند.

شهرستان فنوج با جمعیت حدود 60 هزار نفر و 156 روستا و آبادی در 505 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان وبلوچستان واقع شده است.

نوشته شده در تاریخ شنبه 30 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
فعالیت دولت تدبیروامید برای توسعه و آبادانی چابهار ستودنی استچابهار- ایرنا- امام جمعه موقت چابهار گفت: فعالیت دولت تدبیروامید برای توسعه و آبادانی چابهار در زمینه اجرای طرح های کلان نظیر خط راه آهن، پتروشیمی و طرح توسعه بندر ستودنی و قابل تقدیر است.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام احمدعلی قاسمی زاده در خطبه های نماز جمعه چابهار با تبریک فرا رسیدن هفته دولت اظهار داشت: دوم شهریور هر سال یادآور آغاز هفته دولت و انعکاس خدمات دولت است.

وی افزود: در این هفته باید به همه تلاشگران و کارگزاران دولت تبریک گفت و اگر نقطه ضعفی است در نقد دولت ها جانب انصاف و عدالت رعایت شود.

وی بیان کرد: باید به گونه ای عمل کنیم که نقاط ضعف به قوت تبدیل شود.

وی از دیگر فعالیت های دولت را تلاش برای رفع مشکلات اقتصادی عنوان کرد و افزود: با تدبیر و جهت دهی مقام معظم رهبری زمینه برای رفع تحریم ها آماده شده هرچند آمریکا با بد عهدی مانع از آن است.

وی از فعالیت های نیروی انتظامی در عرصه تامین امنیت شهر قدردانی کرد و خواستار کمک هر چه بیشتر مردم با نیروی انتظامی برای امن تر شدن اجتماع شد.

امام جمعه موقت چابهار در بخش دیگری از خطبه ها نمازگزان را به تقوای الهی، انجام واجبات و ترک محرمات توصیه کرد.

حجت الاسلام قاسمی زاده به روز جهانی مسجد اشاره کرد و افزود: در تاریخ اسلام اگر مطالعه کنیم همواره مسجد محور بوده است و محوریت امور اجتماعی مسلمین اعم از قضاوت ها، حل اختلافات و رسیدگی به امور مردم در مسجد انجام شده است.

نوشته شده در تاریخ شنبه 30 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
8 طرح تولیدی وصنعتی ویژه هفته دولت در منطقه آزاد چابهار آماده راه اندازی است


چابهار- ایرنا- مدیر عامل منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار گفت: هشت طرح تولیدی و صنعتی از سوی این سازمان برای بهره برداری در هفته دولت آماده شده است.

حامد علی مبارکی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا این طرح ها را شامل انبار مالی، کارگاه فرآوری و بسته بندی برنج، احداث شبکه توزیع برق در پیکیره صنعتی، کارگاه طلاسازی، ارتقا سطح آزمایشگاه کنترل کیفی منطقه آزاد، کارخانه تولید پلاستیک و صنایع تولیدی چوب وMDF عنوان کرد.

وی افزود: سازمان منطقه آزاد چابهار در توسعه بخش ICU بیمارستان امام علی (ع) این شهرستان نیز مشارکت داشته است.

وی گفت: برای اجرای این طرح ها 158 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار ادامه داد: انبارمالی منطقه آزاد 960 مترمربع و شبکه توزیع برق در محدوده پیکره صنعتی 60 هکتار وسعت دارد.

مبارکی افزود: علاوه بر بهره برداری از طرح های یاد شده همچنین ویژه برنامه های فرهنگی و هنری مختلفی نظیر دیدار و دلجویی از خانواده شهدا و غبارروبی مزار شهیدان شهرستان، برپایی نمایشگاهی از توانمندی ها و دستاوردهای منطقه آزاد و آیین بزرگداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر برگزار می شود.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 28 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
چابهار بهترین و امن ترین نقطه برای انتقال کالاهای افغانستان استچابهار- ایرنا- رئیس انجمن صنایع قندهار افغانستان گفت: بندر و منطقه آزاد چابهار بهترین، نزدیکترین و امن ترین نقطه برای انتقال کالاهای کشور افغانستان به سراسر جهان است.

به گزارش ایرنا «حاجی باریداد» روز پنجشنبه در دیدار و نشستی با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار اظهار داشت: کشور افغانستان از طریق ایران و بندر چابهار می تواند به اقیانوس هند متصل شود.

وی افزود: روابط و دوستی دیرینه دو کشور ایران و افغانستان می تواند به توسعه و عمران دو کشور به ویژه مناطق همجوار کمک شایانی کند.

وی دلیل حضور نداشتن سرمایه گذاران افغانستان در طول سالهای گذشته در چابهار را عدم اطلاع و آگاهی از ظرفیت ها و توانمندی های این بندر عنوان کرد و گفت: سفر سال گذشته مسئول نمایندگی وزارت خارجه ایران در چابهار، عضو هیات مدیره و مدیران منطقه آزاد چابهار به قندهار و دعوت رسمی آنان زمینه ساز حضور اعضای انجمن صنایع قندهار افغانستان به چابهار شد.

وی اظهار امیدواری کرد پس از این سفر و انتقال فرصت های سرمایه گذاری و برگزاری جلسات با تجار و بازرگانان کشور افغانستان و به ویژه قندهار فصل جدیدی از سرمایه گذاری و حضور بیشتر آنان در چابهار آغاز شود.

وی از میزبانی خوب منطقه آزاد چابهار قدردانی کرد و افزود: کشور افغانستان ظرفیت های خوبی در زمینه معادن، میوه های تازه و خشکبار دارد که از طریق چابهار به هند و کشورهای اروپایی و حاشیه خلیج فارس ارسال می شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار نیز اظهار داشت: چابهار یکی از نقاط راهبردی دنیاست و می تواند کشوهای آسیایی محصور در خشکی و افغانستان را به اقیانوس متصل کند.

حامدعلی مبارکی افزود: یکی از اهداف منطقه آزاد چابهار حمایت از تجار و سرمایه گذاران کشور افغانستان است و در این زمینه ثبت 116 شرکت افغانستانی و حضور و سکونت بیش از 400 نفر از تجار افغان با خانواده در منطقه آزاد نمونه ای از همکاری خوب چابهار با سرمایه گذاران افغانستان است.

وی گفت: چابهار نقش آفرینی خوبی برای ترانزیت کالای افغانستان خواهد داشت و در بین کشورهای منطقه امن ترین مکان و مسیر برای انتقال کالاهای افغانستان به سراسر دنیا است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار ادامه داد: در طول سه سال اخیر مسئولان و سرمایه گذاران زیادی در رده های مختلف سفرهایی به چابهار داشته اند و تمایل خویش را برای حضور بیشتر و فعالیت تجاری و اقتصادی اعلام کرده اند.

مبارکی گفت: توسعه روابط تجاری و اقتصادی سبب بوجود آمدن روابط عمیق سیاسی خواهد شد و این به نفع دو کشور دوست و همسایه است.

وی افزود: چابهار و استان سیستان و بلوچستان ظرفیت های خوبی در زمینه شیلات و آبزیان، معادن و کشاورزی و تولید خرما دارند که می توان در این زمینه سرمایه گذاری کرد.

وی تصریح کرد: چابهار در مسیر توسعه قرار گرفته است و توجه رهبر معظم انقلاب، ریاست جمهوری و دولت تدبیروامید می تواند به تسریع در زیرساختهای آن از جمله اتصال به ریل سراسری، ساخت فرودگاه بین المللی، اجرای طرح های بزرگ نظیر پتروشیمی، فولاد و معادن منجر شود.

وی بیان کرد: منطقه آزاد چابهار تمامی زمینه های سرمایه گذاری از جمله تحویل زمین و آماده سازی امکانات و زیرساختها را برای سرمایه گذاران کشور افغانستان در کمترین زمان فراهم می کند.

به گزارش ایرنا هیات 15 نفره سرمایه گذاری کشور افغانستان در سفر سه روزه به چابهار در نشستی با معاون بنادر و دریانوردی سیستان وبلوچستان، معاون اقتصادی و مدیر سرمایه گذاری منطقه آزاد زمینه های سرمایه گذاری را بررسی کرد.

اعضای این هیات همچنین از مراکز تجاری و بازارها، مناطق تفریحی، پلاژ ساحلی تیس، گردشگری، کوههای منیاتوری و نوار ساحلی، طرح توسعه بنادر شهید بهشتی و کلانتری دیدن کردند.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.


نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 28 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
نماینده مجلس ازتلاش دولت برای رسمی شدن مرز ریمدان چابهار قدردانی کردچابهار- ایرنا- نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی از تلاش ها و پیگیری های مسئولان دولت تدبیروامید به سبب مشخص شدن مرز ریمدان برای ورود و خروج کالا و مسافر بصورت رسمی قدردانی کرد.

عبدالغفور ایرانژاد روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مسئولان هرچه سریعتر با انجام تشریفات قانونی و آماده سازی زیرساختها برای تردد در دو سوی مرز و جابجایی کالا و مسافر مشکلات مردم را مرتفع کنند.

وی افزود: سالها ساکنان شهرستان چابهار برای عزیمت به کشور پاکستان و دید و بازدید از اقوام و خویشاوندان و تبادل کالا با مشکلات زیادی روبرو بوده اند که با رسمی شدن مرز ریمدان بسیاری از مشکلات برطرف می شود.

وی گفت: اکنون با رسمی شدن مرز ریمدان برای جابجایی کالا و مسافر از سوی هیات دولت، از مسئولان سیاسی و انتظامی استان سیستان وبلوچستان به ویژه فرمانداری چابهار و مرزبانی هرچه سریعتر امکانات و زمینه های لازم برای ورود و خروج کالا ومسافر را فراهم و تسهیل کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مزیت های مرز رسمی ریمدان سبب رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال برای مردم چابهار و شهرهای همجوار خواهد شد.

ایرانژاد با بیان این که هم اینک مرزبانی و مسئولان ذیربط برای صدور برگه راهداری و جابجایی کالا و مسافر قوانینی را اجرا می کنند که در مرزهای دیگر کشور وجود ندارد و این نوع رفتارها و سلیقه ای عمل کردن نارضایتی مردم را بدنبال دارد.

وی تصریح کرد: گذر مرزی در مرز ریمدان چابهار مانند سایر مرزهای رسمی کشور انجام و شئونات اسلامی رعایت شود.

وی با بیان اینکه هم اینک تکریم ارباب رجوع جایگاهی در بین مسئولان مستقر در مرز ریمدان چابهار ندارد، خاطرنشان کرد: حضور تمام افراد خانواده در هنگام صدور گذر مرزی الزامی شده است این در حالی است که قبلا فقط حضور سرپرست خانوار کفایت می کرد.

نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی افزود: تاییدیه شورای اسلامی فقط جنبه ی نمادین دارد و برای خروج از مرز علاوه بر تاییدیه شورای اسلامی روستا و شورای بخش و بخشداری نیاز به اخذ ضمانت و کارت پایان خدمت است.

ایرانژاد گفت: اطاله ی روند صدور گذر و استعلامات و محدودیت صدور گذر مرزی برای مشمولان وظیفه وجود دارد و محدودیت هایی برای صدور گذر مرزی برای اهالی بخش های پلان و مرکزی شهرستان چابهار نیز اعمال می شود.

وی ادامه داد: برای ورود مهمانان پاکستانی به کشور ایران از طریق مرز ریمدان می بایست از قبل ضمانت و تعهد محضری را مهیا کرد و در قبال اخذ وجه در هنگام صدور گذر مرزی هیچ گونه خدماتی ارائه نمی شود.
وی گفت: تعداد گذرهای مرزی صادره با شمار متقاضیان هیچ تناسبی ندارد و باید سهمیه تعداد مسافران ورودی وخروجی افزایش یابد.

چابهار از طریق مرز ریمدان با کشور پاکستان ارتباط دارد.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 28 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
3 طرح بهداشتی شهرستان فنوج در هفته دولت کلنگ زنی می شوندچابهار- ایرنا- رئیس مرکز بهداشت شهرستان فنوج در جنوب سیستان وبلوچستان گفت: به میمنت هفته دولت امسال 3 طرح بهداشتی در این شهرستان با اعتبار 34 میلیارد و 76 میلیون ریال کلنگ زنی می شود.

رابیه اربابی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا این طرح ها را شامل ساخت پایگاه سلامت، آزمایشگاه مرکزی و اورژانس شهری عنوان کرد و افزود: با تکمیل این طرح ها بسیاری از مشکلات بهداشتی درمانی فنوج مرتفع می شود.

وی افزود: آزمایشگاه مرکزی با زیربنای 680 مترمربع، پایگاه سلامت شهری با زیربنای 150 متر مربع و پایگاه اورژانس شهری فنوج با زیربنای 150 متر مربع است.

وی با قدردانی از توجه ویژه دولت تدبیر وامید به شهرستان محروم و دور افتاده فنوج خاطرنشان کرد با اجرای طرح های دولت شاخص های سلامت توسعه پیدا می کند.

وی بیان کرد: هم اینک در شهرستان فنوج پنج مرکز بهداشتی درمانی، سه پایگاه اورژانس با چهار دستگاه آمبولانس، ٢٤ خانه بهداشت و دو تسهیلات زایمانی؛ خدمات بهداشتی درمانی ارایه می کنند.

شهرستان فنوج با جمعیت حدود 60 هزار نفر و ۱۵۶ روستا و آبادی در 505 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان وبلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 28 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
مدیرعامل: منطقه آزاد چابهار 5 میلیارد ریال به مناطق همجوار کمک مالی کرده استچابهار- ایرنا- رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار گفت: این سازمان از ابتدای سال 1393 تا اول خرداد امسال پنج میلیارد ریال به نواحی همجوار کمک مالی کرده است.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی چابهار، 'حامدعلی مبارکی' اظهار داشت: این کمک ها در قالب خرید لوازم و تجهیزات، تعمیر تاسیسات ساختمانی، اهدای جوایز، سبد کالا، بسته های آموزشی و لوازم التحریر به ادارات و سازمان های دولتی در شهرستان های چابهار، کنارک و بخش دشتیاری ارائه شده است.

وی افزود: سازمان منطقه آزاد چابهار برای توسعه و تجهیز فضاهای آموزشی نسبت به تعمیر، بازسازی و خرید لوازم مورد نیاز مدارس و دانشگاهها نیز اقدام کرده است.

وی گفت: تعمیر ابنیه ساختمانی فضاهای انتظامی، نظامی و مساجد از دیگر کمک هایی است که سازمان منطقه آزاد چابهار در این فاصله زمانی انجام داده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه کمک به تحصیل دانش آموزان بی بضاعت، اعزام و حمایت از ورزشکاران و مساعدت به نیازمندان نیز در دستورکار این سازمان قرار دارد، خاطرنشان کرد: این کمک ها به صورت توزیع بسته های لوازم التحریر، سبد های غذایی به ایتام روستایی و نیز اهدای جوایز به برندگان مسابقات ورزشی ارائه شده است.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 28 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
اتصال برق موجب آتش سوزی کارخانه تن ماهی گیدر در کنارک شدچابهار- ایرنا- مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: اتصال برق موجب آتش سوزی کارخانه تن ماهی گیدر در شهرک صنعتی کنارک در جنوب سیستان و بلوچستان شد.

هدایت الله میرمرادزهی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پس از وقوع آتش سوزی و اعلام به مراکز آتش نشانی سریعا نیروها اعزام و آتش را خاموش کردند.

وی افزود: خوشبختانه این آتش سوزی خسارت جانی نداشته است و کارشناسان پس از بررسی خسارت مالی نتیجه را اعلام خواهند کرد.

وی گفت: ساختمان کارخانه تن ماهی آسیب دیده است که با توجه به بیمه بودن آن نگرانی جدی برای جبران خسارت وجود ندارد.

وی گفت: بیش از 80 درصد صیادان، شناورهای قایق، لنج های صیادی و کارخانه های تن ماهی در حوزه شهرستان کنارک مستقر و مشغول به فعالیت هستند.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان از اعزام به موقع نیروهای آتش نشانی و آمبولانس و خودروهای آتش نشانی از فرمانداری و دستگاههای اجرایی شهرستان کنارک قدردانی کرد.

کنارک در جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و ساحل دریای عمان و همسایگی شهرستان چابهار قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 28 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
فرمانده انتظامی: 420 میلیون ریال کالای قاچاق در چابهار کشف وضبط شدچابهار- ایرنا- فرمانده انتظامی شهرستان چابهار در جنوب سیستان وبلوچستان گفت: با تلاش ماموران انتظامی و گشت زنی های شبانه روزی 420 میلیون ریال کالای قاچاق در سطح این شهرستان کشف و ضبط شد.

به گزارش روز سه شنبه فرماندهی انتظامی شهرستان چابهار، سرهنگ محمد نوربخش اظهار داشت: در راستای مبارزه با قاچاق کالا و ارز و با هدف جلوگیری از هدر رفت سرمایه های ملی حین کنترل خودروهای عبوری در جاده های ارتباطی شهرستان کالاهای یاد شده کشف و ضبط شد.

وی این کالاها را لاستیک خودرو، لوازم یدکی، لوازم خانگی(یخچال)، پتو، سوخت و میوه عنوان کرد و افزود: این کالاها از 11 دستگاه خودرو عبوری کشف شده است.

وی افزود: 12 متهم در این زمینه دستگیر و به همراه کالای قاچاق تحویل مراجع قضایی شدند.

فرمانده انتظامی چابهار ادامه داد: مقابله با پدیده شوم قاچاق سرلوحه ماموران انتظامی قرار دارد و به شدت با آن برخورد می کنند.

سرهنگ نوربخش بیان کرد: از عموم شهروندان عزیز انتظار است در صورت مشاهده هرگونه حمل قاچاق کالا مراتب را به پلیس 110 اعلام کنند.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 26 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
18 هزار نفر از خدمات مادی و معنوی کمیته امداد چابهار بهره مند هستندچابهار- ایرنا- مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) سیستان وبلوچستان گفت: چهار هزار و 600 خانوار با جمعیت حدود 18 هزار نفر زیرپوشش کمیته امداد شهرستان چابهار قرار دارند و از کمک های مادی و معنوی این نهاد بهره مندند.

به گزارش ایرنا رضا اصلی شهرکی روز سه شنبه در آیین تودیع و معارفه مدیر کمیته امداد چابهار اظهار داشت: خدمت در این نهاد نوعی عبادت است و باید همه پرسنل روحیه خدمتگزاری صادقانه داشته باشند.

وی افزود: کمیته امداد محل مراجعه محرومان جامعه است و باید کارکنان آن با ایثار و اخلاق با ارباب رجوع رفتار کنند.

وی ادامه داد: شان خدمتگزاری در کمیته امداد باید رعایت شود و نباید برای ارایه یک خدمت تبلیغات ظاهری و پلاکارد نصب کرد.

وی بیان کرد: خدمتگزاری به محرومان و یتیمان از اهداف اصلی کمیته امداد در این استان است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) سیستان وبلوچستان با بیان اینکه امام راحل به عنوان بنیانگذار کمیته امداد فرموده اند که به من خدمتگزار بگویید بهتر است تا رهبر بگویید، خاطرنشان کرد: هیچ مسئولی از حضرت امام (ره) مقامش بالاتر نیست و باید رهنمودهای آن بزرگوار عملا در رفتار پرسنل کمیته امداد نمایان شود.

شهرکی گفت: تمامی پرسنل ومدیران کمیته امداد باید اساسنامه این نهاد را مطالعه و به بندهای آن توجه ویژه داشته باشند.

وی افزود: با اقدامات انجام شده کمیته امداد بخش نگور نیز مستقل شده و بزودی فعالیتش را با چارت جدید آغاز خواهد کرد.

مدیرسابق کمیته امام خمینی(ره) چابهار نیز گزارشی از فعالیتهای انجام شده ارائه کرد و گفت: با اقدامات انجام شده و تعامل خوب با قشرهای مختلف مردم بیش از هزار درصد مشارکت های مردمی در طول سالهای اخیر افزایش داشته است.

اردوان صابر ملاشاهی افزود: از سال 1390 تا 1394 افزون بر 2 هزار و 200 طرح اشتغالزایی اجرا شده است.
به گزارش ایرنا، در این مراسم رضا گلزاری مقدم به عنوان مدیر جدید کمیته امداد شهرستان چابهار معرفی و از خدمات ملاشاهی مدیر سابق قدردانی شد.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.نوشته شده در تاریخ سه شنبه 26 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
هیات اقتصادی و تجاری قندهار افغانستان ازشهرک پتروشیمی مکران دیدن کردچابهار- ایرنا- رئیس انجمن صنایع ولایت قندهار افغانستان در راس هیات اقتصادی و تجاری امروز /سه شنبه/ پس از ورود به چابهار از فرصت های سرمایه گذاری در شهرک پتروشیمی مکران و پیکره صنعتی وکارگاهی منطقه آزاد دیدن کرد.

نماینده وزارت امور خارجه در چابهار در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این هیات به منظور سرمایه گذاری و آشنایی با فرصت های ترانزیت کالا، تجارت و فعالیت های اقتصادی سفر سه روزه ای را به چابهار آغاز کرده است.

حمیدرضا طوسی افزود: دیدار و گفت وگو با مدیران اقتصادی منطقه آزاد و اداره کل بنادر ودریانوردی سیستان وبلوچستان از جمله برنامه های این هیات کشور دوست و همسایه است.

وی ادامه داد: هیات 15 نفره سرمایه گذاری کشور افغانستان علاوه بر شرکت در دو جلسه از مراکز تجاری و بازارها، مناطق تفریحی، گردشگری، کوههای منیاتوری و نوار ساحلی، طرح توسعه بنادر شهید بهشتی و کلانتری دیدن خواهند کرد.

وی ادامه داد: این هیات تمایل خود را برای صادرات میوه، خشکبار و مواد غذایی به کشورهای حاشیه اقیانوس هند اعلام کرد.

به گزارش ایرنا شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 26 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
سه میلیون قوطی تن ماهی از سال آینده در کارخانه این شرکت تولید می شودچابهار- ایرنا- مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری، توسعه تجارت و صیدصنعتی سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: برنامه ریزی برای تولید سه میلیون قوطی تن ماهی در کارخانه این شرکت مستقر در پسابندر چابهار در حال انجام است و تا نیمه اول سال آینده کاملا محقق خواهد شد.

سیدعباس تقوی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شرکت سرمایه گذاری، توسعه تجارت و صید صنعتی تنها شرکت دولتی در منطقه آزاد چابهار است که با هدف توسعه مصرف ماهی و میگو در کشور، ایجاد کارآفرینی و اشتغال تاسیس شده است.

وی افزود: این شرکت دولتی با ایجاد کارخانه تن ماهی در پسابندر هم اینک سالانه یک میلیون قوطی تن ماهی تولید و با سود اندک و قیمت ارزان به بازار مصرف عرضه می کند.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری، توسعه تجارت وصیدصنعتی سازمان منطقه آزاد چابهار ادامه داد: ماهی گیدر و هورر پس از خریداری در قوطی های تن ماهی به اوزان 100، 120، 150 و 180 گرم در بازار عرضه می شود.

وی با بیان اینکه این شرکت از زمان تاسیس در سال 1374 تا 1391 برای دولت و منطقه آزاد زیان ده بوده و سودی نداشته است، خاطرنشان کرد: با تغییر اساسنامه و بکارگیری نیروی انسانی مجرب در سالهای اخیر شرکت به سودآوری خوبی رسیده است.

وی گفت: هم اینک 594 نیروی انسانی این شرکت در بخش های مختلف سازمان منطقه آزاد مشغول خدمت هستند که 48 نفر آنان در بخش تولید و عرضه تن ماهی فعالیت می کنند.

تقوی تصریح کرد: از امتیازات منحصر به فرد این شرکت دولتی داشتن هسته های فناوری دانش بنیان شیلات در مرکز رشد بین المللی چابهار است که اهتمام ویژه ای به استفاده از بیوتکنولوژی در تولید فرآورده های نوین از آبزیان منطقه دارد.

وی با بیان اینکه ماهی صید شده از اقیانوس طعم، مزه و کیفیت بهتری از ماهی خلیج دارد، خاطرنشان کرد: آلودگی های نفتی، رهاسازی پساب کارخانجات بزرگ صنعتی و پالایشگاهها، ترافیک کشتی ها کیفیت ماهی در خلیج را پایین آورده است.

وی از مشکلات مهم کارخانه های تن ماهی در چابهار را مواد اولیه به ویژه دسترسی سخت به روغن سویا و نبود کارخانه قوطی سازی عنوان کرد و افزود: تهیه و حمل روغن سویا و قوطی هزینه های تولید تن ماهی را بالا برده است.

وی خواستار ساخت فضای اداری مناسب و پرداخت مطالبات شرکت صید صنعتی توسط منطقه آزاد چابهار شد و افزود: برای تولید سه میلیون قوطی تن ماهی 30 میلیارد ریال سرمایه گذاری و منابع مالی نیاز است.نوشته شده در تاریخ سه شنبه 26 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
رویدادهای مهمی که روز سه شنبه در چابهار خبری می شوندچابهار- ایرنا- برخی رویدادهای مهمی که امروز (سه شنبه) در چابهار خبری می شوند.

به گزارش ایرنا، در حوزه اقتصادی و تجاری امروز /سه شنبه/ رئیس اتاق صنایع ولایت قندهار افغانستان در راس هیات 15 نفره وارد منطقه آزاد چابهار خواهد شد.

حمیدرضا طوسی نماینده وزارت خارجه در چابهار به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اعضای این هیات در سفر سه روزه از فرصت های و ظرفیت های تجاری و اقتصادی منطقه آزاد چابهار، طرح توسعه بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری، سایت پتروشیمی بازدید و با مسئولان و مدیران محلی دیدار می کنند.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 26 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
سفال سازی سنتی در روستای هلنچکان قصرقندایرنا- چابهار- سفال سازی سنتی روستای هلنچکان شهرستان قصرقند در جنوب سیستان و بلوچستان با قدمت چند هزار ساله همچنان از نداشتن حامی و خریدار رنج می برد .


25 مرداد 1395

20:41

عکس: رستم کریمی نژاد

26 عکس


نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
سفال سازی سنتی در روستای هلنچکان قصرقند حامی و بازار فروش نداردچابهار- ایرنا- سفال سازی سنتی در روستای هلنچکان از توابع شهرستان قصرقند در جنوب سیستان وبلوچستان با قدمت چندهزار ساله همچنان از نداشتن حامی و خریدار رنج می برد.


عضو شورایعالی کشور و نایب رئیس شورای اسلامی شهرستان قصرقند روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بارها برای ساماندهی و احداث کارگاه سفال سازی و معرفی آن تلاش شده ولی اقدامی از سوی مسئولان دست اندرکار انجام نشده است.

عبدالوحید باشند افزود: با نگاه مثبت مسئولان چندین شغل مستقیم و غیر مستقیم در زمینه تولید و فروش سفال ایجاد خواهد شد.

وی گفت: صنعتگران شهرستان قصرقند حتی از پوشش بیمه ای محروم و با مشکلات گوناگونی رو به رو هستند.

وی توجه بیشتر دولت به صنعت سفال در شهرستان قصرقند را خواستار شد و افزود: انتظار داریم مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان با سفر به روستای هلنچکان برای رونق این صنعت گام های مثبت بردارد.

مسئول اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری نیکشهر و قصرقند نیز اظهار داشت: ساخت سفال در روستاهای هلنچکان و کلُّک قصرقند و فنوج از قدمت بالایی برخوردار است.

خیرالنساء امیری بیان کرد: سفال در هلنچکان کاملا بصورت سنتی ساخته می شود و نیاز است تا کارگاه سفال سازی در قصرقند ایجاد شود.

وی ادامه داد: سفالگران قصرقند از قشرهای ضعیف جامعه هستند و توانایی احداث کارگاه ندارند و بصورت سنتی در یک مکان کوچک چند متری انواع خمره، ظروف آبخوری و آشپزخانه، دیزی، بوسوز، اسباب بازی کودکان، وسایل تزئینی منزل و انواع کوزه ها را در طرح های مختلف تولید و با مبلغ اندکی به فروش می رسانند.

روستای هلنچکان از توابع شهرستان قصرقند و در حاشیه رودخانه کاجو به فاصله حدود پنج کیلومتری این شهر واقع شده است.

شهرستان قصرقند در 570 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان وبلوچستان و در مسیر جاده نیکشهر- جکیگورسرباز واقع شده است.

گزارش تصویری سفال هلنچکان در قسمت عکس ایرنا قابل مشاهده است.نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
پذیرش بدون آزمون دانشجو در 13 رشته دانشگاه پیام نور چابهار آغاز شد


چابهار- ایرنا- رئیس دانشگاه پیام نور چابهار در جنوب سیستان وبلوچستان گفت: پذیرش دانشجو بدون آزمون از دیروز شنبه آغاز شده و تا 28 مرداد ادامه دارد.

مرتضی پورملایی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این دانشگاه بر اساس سوابق تحصیلی از تمامی دارندگان مدرک تحصیلی پیش دانشگاهی دانشجو پذیرش می کند.

وی افزود: متقاضیان به ادامه تحصیل در دانشگاه پیام نور می توانند از طریق سایت اینترنتی سازمان سنجش به آدرس www.sanjesh.org نام نویسی کنند.

وی افزود: علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه پیام نور چابهار برای کسب اطلاعات بیشتر به این دانشگاه مراجعه و یا با شماره تلفن 05435322075 تماس برقرار کنند.

رئیس دانشگاه پیام نور چابهار گفت: تاکنون هزار و 400 نفر در مقطع کارشناسی از این دانشگاه دانش آموخته شده اند.

پورملایی افزود: هم اینک بیش از 2 هزار دانشجو در 13 رشته مشغول به تحصیلند.

وی ادامه داد: دانشگاه پیام نور با شعار آموزش برای همه، همه جا و همه وقت شرایط تحصیل را برای قشرهای مختلف فراهم کرده و هر داوطلبی با شرایط کم درآمدی و شهریه می تواند در این دانشگاه ادامه تحصیل دهد.

به گزارش ایرنا شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
4 سارق منزل و لوازم یدکی خودرو در چابهار دستگیر شدندچابهار- ایرنا- فرمانده انتظامی چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: ماموران انتظامی در اقدامی غافلگیرانه چهار سارق منزل و لوازم یدکی خودرو را در شهر چابهار دستگیر کرده و به مراجع قضایی تحویل دادند.

سرهنگ محمد نوربخش روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این افراد در بازجویی اولیه به چندین فقره سرقت اماکن تجاری، خصوصی و منزل اعتراف کردند.

وی افزود: نیروی انتظامی بر اساس وظایف قانونی با هرگونه سرقت و ناامنی به شدت برخورد و با بهره گیری از نیروهای مجرب و آموزش دیده فضا را برای مخلان نظم و امنیت ناامن می کند.

وی گفت: در بازرسی از چندین مکان متعلق به این سارقان لوازم خانگی و خودرو کشف و ضبط شده است.
فرمانده انتظامی شهرستان چابهار از شهروندان خواست در صورت مشاهده هرگونه وقوع جرم و یا تردد افراد مشکوک و ناشناس موضوع را به پلیس 110 اطلاع دهند.

به گزارش ایرنا شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
بندر چابهار به اندازه یک اقیانوس ظرفیت سرمایه گذاری داردچابهار- ایرنا- معاون وزیر صنعت وتجارت کشور عمان و مدیرعامل بندر صلاله با بیان این که دو بندر چابهار در ایران و صلاله در عمان نقش تعیین کننده ای برای کشورهای منطقه، آسیای میانه و کشورهای محصور در خشکی ایفا خواهند کرد،گفت بندر چابهار به اندازه یک اقیانوس ظرفیت سرمایه گذاری دارد.

به گزارش ایرنا احمد عکعاک روز شنبه در بازدید از بندر شهید بهشتی چابهار و در جمع مسئولان و مدیران بنادر ودریانوردی سیستان وبلوچستان اظهار داشت: ارتباط با بندر چابهار می تواند برای دولت، تجار و سرمایه گذاران دو کشور نقش مهمی داشته باشد.

وی بیان کرد: ارتقا روابط تجاری و اقتصادی بنادر عمان و ایران سبب توسعه و تعمیق روابط دو کشور خواهد شد.

وزیر صنعت و تجارت عمان گفت: بنادر عمان نقش مهمی در توسعه روابط کشورهای منطقه به ویژه چابهار در ایران دارند.

وی ادامه داد: هم اینک یک میلیون و 300 هزار TEU (تی ای یو) کانتینر از بندر صلاله برای کشورهای قاره آفریقا تخلیه و بارگیری می شود.

مدیرعامل بندر صلاله عمان خاطرنشان کرد: عزم دولت جمهوری اسلامی ایران برای توسعه زیرساخت های بندر چابهار جدی است و در این راستا طرح توسعه بندر پیشرفتهای خوبی داشته است.

احمد عکعاک بیان کرد: در این سفر آخرین وضعیت یادداشت تفاهم نامه ها بین بنادر چابهار، بندر شهیدرجایی بندر عباس و صلاله عمان بررسی و برای توسعه روابط گام های مثبتی برداشته می شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان نیز اظهار امیدواری کرد با تکمیل زیرساخت های بندری، کشورهای حاشیه اقیانوس هند و آسیای میانه سرمایه گذاری لازم را در بندر چابهار انجام دهند.

بهروز آقایی افزود: بندر چابهار یکی از بهترین نقاط راهبردی برای ترانزیت و ترانشیب است.

وی سرمایه گذاری و حضور بیشتر دولت و تجار و سرمایه گذاران عمانی در طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار را خواستارشد.

به گزارش ایرنا شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.نوشته شده در تاریخ شنبه 23 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
5 طرح کشاورزی ویژه هفته دولت در نیکشهر به بهره برداری می رسدچابهار- ایرنا- مدیرجهاد کشاورزی نیکشهر در جنوب سیستان وبلوچستان گفت: پنج طرح کشاورزی برای بهره برداری در هفته دولت در این شهرستان آماده شده است.

حبیب رئیسی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا این طرح ها را شامل سامانه آبیاری تحت فشار در روستاهای گسک و تیرکان، پوشش انهار سنتی در منطقه هبودان چانف، مرمت و بازسازی قنوات در روستای دسک بنت و سردخانه هزار و 200 تنی روستای هریدوک عنوان کرد.

وی افزود: با اجرای این طرح ها برای 53 نفر روز غیرمستقیم و 60 نفر بصورت دائم اشتغال ایجاد شده است.
وی با بیان اینکه 12 میلیارد و 993 میلیون ریال اعتبار برای اجرای طرح های کشاورزی ویژه هفته دولت هزینه شده است، خاطرنشان کرد: 65 خانوار نیز از مزایای این طرح ها بهره مند شده اند.

به گزارش ایرنا شهرستان نیکشهر با 395 روستا 134 هزار نفر جمعیت و چهار بخش در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان و در مسیر جاده ترانزیتی ایرانشهر- چابهار واقع شده است.

نوشته شده در تاریخ شنبه 23 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
17 طرح بهداشتی و درمانی ویژه هفته دولت در چابهار کلنگ زنی می شودچابهار- ایرنا- مدیر شبکه بهداشت و درمان چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: به مناسبت هفته دولت امسال 17 طرح بهداشتی و درمانی در این شهرستان کلنگ زنی می شود.

ابراهیم جنگی زهی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این طرح های شامل تسهیلات زایمانی در پلان، نوبندیان و دمپگ، اورژانس بین راهی رمین، نوبندیان، کمبل سلیمان و درگس، شهری یک و دو، مرکز جامع سلامت شهری 3، ساختمان شبکه و مرکز بهداشت شهرستان، مرکز آموزش بهورزی و شش پایگاه سلامت است که در سطح شهرستان چابهار کلنگ زنی خواهد شد.

وی افزود: علاوه بر طرح ها یاد شده هم اینک با همت دولت تدبیروامید درحوزه سلامت شهرستان چابهار چندین طرح بهداشتی وعمرانی با 22 هزار و 710 مترمربع زیربنا و با مجموع اعتبار 485 میلیارد ریال در حال اجراست.

وی گفت: از مجموع طرح های در حال اجرا هشت هزار و 995 مترمربع زیربنا با 190 میلیارد ریال سهم بیمارستان امام علی (ع) است.

مدیر شبکه بهداشت ودرمان چابهار ادامه داد: سهم بهداشت و فوریت های پزشکی از طرح های در دست اجرا 295 میلیارد ریال با زیربنای 12 هزار و715 مترمربع است.

جنگی زهی از پیگیری های دلسوزانه فرماندار چابهار، نگاه ویژه رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و همت و تلاش شورای اسلامی شهر و نماینده مجلس برای به ثمر نشستن طرح های بهداشتی قدردانی کرد.

وی اظهار امیدواری کرد با آغاز عملیات اجرایی بیمارستان 540 تختخوابی چابهار بسیاری از مشکلات بهداشتی درمانی این شهرستان مرتفع و شاخص های سلامت ارتقا یابد.

به گزارش ایرنا شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

نوشته شده در تاریخ شنبه 23 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
مسئولان برای استاندارد سازی مدارس و حل مشکلات بخش آهوران اقدام کنندچابهار- ایرنا- امام جمعه بخش آهوران از توابع شهرستان نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: مسئولان استانی و کشوری برای تامین امکانات سرمایشی، استاندارد سازی مدارس و حذف فضای کپری و خشتی گلی روستاهای این بخش اقدامات عملی را انجام دهند.

مولوی عبدالحمید جعفری در خطبه های نماز جمعه این هفته چانف مرکز بخش آهوران اظهار داشت: سال تحصیلی جدید نزدیک است و مسئولان باید بصورت جدی تمامی امکانات و تجهیزات آموزشی را برای دانش آموزان فراهم کنند تا با آسودگی خاطر به تحصیل بپردازند.

وی افزود: بیش از 70 درصد مدارس بخش آهوران فاقد امکانات سرمایشی و حصار کشی، رایانه، کپری، خشتی گلی، فاقد انشعاب آب و برق، غیراستاندارد و فرسوده است.

وی گفت: وقتی دانش آموزان این منطقه توان رقابت در آزمون سراسری با سایر دانش آموزان کشور را خواهند داشت که از امکانات و تحهیزات آموزشی در حد استانی و کشوری برخوردار باشند.

امام جمعه بخش آهوان به افت شدید ولتاژ برق اشاره کرد و افزود: نصب پست برق در بخش آهوران ضروری است.

مولوی جعفری ارتقا روستای چانف به عنوان مرکز بخش آهوران به شهر شد و افزود: امکانات رفاهی و زیربنایی این بخش در سطح پایینی است.

وی ادامه داد: مردم با مشکلات شدید بی آبی رو به رو هستند و باید مسئولان بصورت اساسی برای حل معضل بی آبی اقدام کنند.

بخش آهوران به مرکزیت چانف از توابع شهرستان نیکشهر با بیش از 100 روستا و حمعیت 18 هزار نفر در 425 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است

نوشته شده در تاریخ شنبه 23 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
مردم در کنار مسئولان برای ارتقای امنیت چابهار تلاش کنندچابهار- ایرنا- امام جمعه موقت چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: مردم در کنار مسئولان امنیتی، انتظامی، نظامی و قضایی برای ارتقای امنیت در شهرستان چابهار از هیچ تلاش و کوششی دریغ نکنند.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام احمدعلی قاسمی زاده در خطبه های نماز جمعه این هفته چابهار اظهار داشت: موضوع امنیت از مسایل مهم و بزرگ اجتماعی است که باید مورد توجه جدی عموم قرار داشته باشد.

وی افزود: مردم باید در موضوع امنیت «محور» باشند و با حساسیت لازم برای بهبود شرایط امنیتی تلاش کنند.

وی گفت: یک بعد امنیت حاکمیتی است و باید بدانیم که برای امنیت چابهار مسئولان درست عمل و قوانین را اجرا می کنند یا نه؟

وی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه مردم را به انجام فرائض دینی، امر به معروف و نهی و از منکر و تقوا توصیه کرد.

امام جمعه چابهار بیان کرد: 28 مرداد سالروز کودتای ننگین سال 1332 و بازگشت استبداد سیاه پهلوی به کشور است و در آن سال جناح ملی گرا در ایران به رهبری مصدق شکل می گیرد که ویژگی شاخص آنها مخالفت با استبداد و تسلط بیگانه بر کشور بود.

نوشته شده در تاریخ شنبه 23 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
11 طرح بهداشتی درمانی در چابهار با پیشرفت خوبی در حال اجراستچابهار- ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: در سفر سال گذشته وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی به چابهار 11 طرح بهداشتی تصویب و اجرایی شد که تاکنون از پیشرفت خوبی برخوردارند.

محمودرضا میری روز پنجشنبه در مجمع خیرین سلامت چابهار با اشاره به طرح های بهداشتی درمانی در دست اجرا گفت: بلوک زایمانی بیمارستان امام علی (ع)، ام آر آی، اورژانس سوختگی و قسمت مراقبت ویژه بخش آی سی یو از پیشرفت خوبی برخوردارند.

وی بیان کرد: خیران نقش مهمی در ساخت و تجهیز مراکز بهداشتی و درمانی دارند.

وی از واگذاری زمین از سوی خیران برای ساخت مرکز تسهیلات زایمانی در نگور و مرکز بهداشتی درمانی قدردانی کرد و افزود: این کار اجر و ثواب زیادی دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از تلاش های منطقه آزاد چابهار برای بهبود وضعیت بهداشتی درمانی قدردانی کرد و گفت: تا کنون ۱۵ میلیارد ریال از سوی منطقه آزاد چابهار به بخش بهداشت ودرمان مساعدت شده است.

به گزارش ایرنا شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.
نوشته شده در تاریخ شنبه 23 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
دانشگاه پیام نور نیکشهر بدون کنکور دانشجو می پذیردچابهار- ایرنا- رئیس دانشگاه پیام نور شهرستان نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: این دانشگاه بر اساس سوابق تحصیلی بدون آزمون ورودی در هشت رشته دانشجو می پذیرد.

محمدکریم رئیسی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تمامی دارندگان مدرک تحصیلی پیش دانشگاهی می توانند از 23 تا 28 مرداد ماه جاری از طریق سایت اینترنتی سازمان سنجش به آدرس www.sanjesh.org نام نویسی کنند.

وی ادامه داد: پذیرش دانشجو در رشته های تحصیلی مدیریت دولتی و صنعتی، بازرگانی، جغرافیا و برنامه ریزی شهری، زبان و ادبیات فارسی، علوم اجتماعی، علوم قرآن و فلسفه انجام می شود.

وی بیان کرد: علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه پیام نور نیکشهر می توانند به آدرس این دانشگاه در ابتدای ورودی شهر نیکشهر از طرف قصرقند مراجعه و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 05435234350 تماس برقرار کنند.

رئیس دانشگاه پیام نور نیکشهر ادامه داد: این دانشگاه از سال 1381 فعالیت علمی خود را آغاز کرده و تاکنون 800 نفر در مقطع کارشناسی از این دانشگاه دانش آموخته شده اند.

وی افزود: هم اینک 960 دانشجو در 10 رشته مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی، مدیریت بازرگانی، جغرافیا و برنامه ریزی شهری، الهیات علوم قرآن و حدیث، الهیات فلسفه و کلام، علوم اجتماعی پژوهشگری، علوم اجتماعی تعاون و رفاه، مترجمی زبان انگلیسی و زبان و ادبیات فارسی مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل هستند.

به گزارش ایرنا شهرستان نیکشهر با 395 روستا 134 هزار نفر جمعیت و چهار بخش در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان و در مسیر جاده ترانزیتی ایرانشهر- چابهار واقع شده است.


نوشته شده در تاریخ شنبه 23 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
همایش بزرگداشت «کمالان هوت» حماسه سرای بلوچ در چابهار برگزار شدچابهار- ایرنا- همایش بزرگداشت «کمالان هوت» استاد آواز، موسیقی دان، حماسه خوان و حماسه سرای بزرگ بلوچ روز پنجشنبه با حضور فرهیختگان و پژوهشگران ملی و استانی در چابهار برگزار شد.

به گزارش ایرنا این همایش با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان وبلوچستان، مسئولان محلی، اساتید فرهنگ وهنر، فرهیختگان و پژوهشگران استانی و ملی در دو بخش علمی و هنری برگزار شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار در این همایش گفت: کمالان هوت به عنوان یکی از مفاخر ملی ایران نقش مهمی در معرفی فرهنگ و موسیقی بلوچستان داشته است.

حامدعلی مبارکی افزود: یکی از اهداف سازمان منطقه آزاد چابهار معرفی فرهنگ و هنر و آداب و رسوم مردم و ارج نهادن به بزرگان فرهنگ، ادب و شعر است و از هرگونه مساعدت و همکاری در این زمینه دریغ نخواهد کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان وبلوچستان نیز در این همایش گفت: کمالان هوت یکی از بزرگان موسیقی حماسی ایران در سال 1388 وفات کرده و این همایش به منظور ارج نهادن به تلاش های وی در فرهنگ و هنر منطقه برگزار شده است.
حسین مسگرانی افزود: مفاخر بزرگ هنری و ادبی و فرهنگی باید در زمان حیات شان تجلیل شوند.

وی بیان کرد: موسیقی، شعر، ادب و فرهنگ در سیستان وبلوچستان از غنای بالایی برخوردار است و برای ثبت مفاخر ملی نظیر کمالان اقدامات لازم در حال انجام است.

وی گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان از هنرمندان به صورت مادی و معنوی حمایت می کند و با وجود کمبود اعتبار در این راه همیشه گام های مثبت برداشته است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان چابهار در حاشیه این همایش به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در این همایش از 15عنوان مقاله رسیده 9 مقاله از سوی کمیته علمی برای قرائت انتخاب و 5 مقاله برگزیده شدند.

محمدامین محمدی ادامه داد: در این همایش 7 سخنرانی با موضوع جایگاه کمالان هوت صورت گرفت و در بخش هنری نیز 4 گروه موسیقی بلوچی به اجرای برنامه پرداختند.

وی از همکاری و مساعدت سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی چابهار، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، شورای اسلامی شهر و شهرداری بندر چابهار قدردانی کرد.

وی گفت: کمالان هوت از بزرگترین شاعران، خوانندگان و حماسه سرایان بلوچستان است که تاکنون حافظ تاریخ شفاهی فرهنگ اساطیری و معرف فرهنگی منطقه بلوچستان به شمار می رود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی چابهار ادامه داد: کمال خان هوت معروف به ملا کمالان یکی از خوانندگان موسیقی مقامی بلوچی و از نوازندگان تنبورک در سیستان و بلوچستان بود.

محمدی افزود: سبک خوانندگی کمال خان پهلوانی است که از اصیل ترین و قدیمی ترین گونه های موسیقی بلوچی است و از اعتبار و ارزش بسیاری نزد اقوام بلوچ برخوردار است.

به گزارش ایرنا، کمال خان هوت فرزند مراد در سال ۱۳۲۰ خورشیدی در روستای لاتیدان از توابع شهرستان چابهار در یک خانواده کشاورز به دنیا آمد.

او در نوجوانی متوجه علاقه و گرایش خود به موسیقی وشعر شد و شعرها وملودی ها را به خاطر می سپرد و می خواند.

او در زندگی هنری اش با خوانندگان، نوازندگان وشاعران مختلفی آشنا شد و همکاری کرد.

کمال خان بااینکه مدرسه نرفته بود ولی می توانست بخواند و بنویسد.

برخی از اشعار خودش و دیگران را در دفترهایش می نوشت و با موسیقی اجرا می کرد.

کمال خان سحرگاه روز اول اسفند سال ۱۳۸۸ خورشیدی در سن ۶۸ سالگی دارفانی را وداع کرد.


نوشته شده در تاریخ شنبه 23 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
کرسی تلاوت قرآن با حضور حامد شاکرنژاد در منطقه آزاد چابهار برگزار شدچابهار- ایرنا- کرسی تلاوت قرآن مجید با حضور حامد شاکرنژاد قاری بین المللی امروز /چهارشنبه/ در منطقه آزاد چابهار برگزار شد.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی چابهار گفت: برگزاری کرسی تلاوت قرآن مجید در این منطقه با استقبال خوبی همراه بود.

'حامدعلی مبارکی' افزود: این برنامه معنوی و روح بخش به مناسبت دهه ی کرامت و ایام ولادت حضرت فاطمه معصومه و امام رضا (ع) با حضور قشرهای مختلف و کارکنان سازمان منطقه آزاد برگزار شد.

وی گفت: شاکرنژاد در برنامه ی 'کاروان قرآنی شمیم وحی' که در محل حوزه علمیه اهل سنت چابهار با حضور علما و طلاب آن حوزه برگزار شد، نیز شرکت کرده است.

به گزارش ایرنا استاد حامد شاکر نژاد یکی از قاریان نام آشنا در عرصه فن قرائت قرآن متولد سال 1362 هجری شمسی است که از اساتیدی چون فرقانی، حاج جواد و حاج مجتبی سادات فاطمی بهره جسته و پدر و برادر بزرگوار ایشان حاج حمید شاکرنژاد نیز از قاریان مطرح و موفق جامعه قرآنی به شمار می روند.

صدای پخته، انعطاف پذیر، قدرتمند، انواع تحریرهای چرخشی، چکشی به همراه استفاده بجا از مقامها، گوشه ها، ملودیها و مبدل های قرآنی از وی چهره ای ممتاز و برجسته ساخته است؛ چندان که اگر کسی وی را نشناسد و فقط صدای او را بشنود گمان می کند یکی از قاریان مصری مشغول تلاوت است.


نوشته شده در تاریخ شنبه 23 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
منطقه آزاد چابهار 200 میلیاردریال برای توسعه بنادرصیادی هزینه می کندچابهار- ایرنا- رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار گفت: منطقه آزاد برای لایروبی، توسعه و تجهیز بنادر صیادی و گردشگری کنارک و تیس 200 میلیارد ریال هزینه می کند.

به گزارش ایرنا، حامدعلی مبارکی روز چهارشنبه در دیدار با مدیرکل شیلات سیستان وبلوچستان گفت: بنادر چابهار و کنارک با توجه به کاربردها و جاذبه های فراوان صید و صیادی و گردشگری باید برای زیباسازی، ایجاد امکانات رفاهی، پذیرایی و اقامتی آنها اقدامات لازم انجام شود.

وی افزود: 7 بندر صیادی و 4 جایگاه تخلیه صید در چابهار و کنارک از حدود 20 سال قبل احداث شده اند که همگی آنها نیاز جدی به لایروبی، توسعه و تجهیز دارند.

وی گفت: بندر صیادی تیس با قدمت طولانی در محدوده منطقه آزاد چابهار واقع شده است که با همکاری اداره کل شیلات و استانداری سیستان وبلوچستان بزودی کار توسعه، لایروبی و تجهیز آن در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: بنادر صیادی سواحل مکران فرصت خوبی برای جذب گردشگر داخلی و خارجی هستند و باید برای زیباسازی، رونق کسب وکار و ایجاد اشتغال بیشتر برای صیادان نسبت به توسعه و لایروبی آنها اقدام کرد.

وی بیان کرد: منطقه آزاد چابهار با نگاه بلند توسعه ای و همکاری و همراهی خوب اعضای هیات مدیره همواره سعی در کمک به مناطق همجوار و ایجاد اشتغال داشته است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: بعد از گذشت 20 سال برای روشنایی و حل مشکلات صیادان بندر کنارک اقدام شده که این کار موجب رضایتمندی صدها صیاد شده است.

مبارکی اظهار امیدواری کرد: در مهرماه امسال کار توسعه و لایروبی بندر صیادی و گردشگری تیس چابهار آغاز شود تا لنج های صیادی نیز بتوانند به تخلیه صید بپردازند.

مدیرکل شیلات سیستان وبلوچستان نیز از حسن توجه مدیرعامل منطقه آزاد چابهار و توجه ویژه به رونق صیدوصیادی و شیلات قدردانی کرد و گفت: با نگاه بلند و همکاری دستگاهها می توان موفقیت لازم را بدست آورد.

هدایت الله میرمرادزهی افزود: صیادان چابهار و کنارک که کار خدماتی انجام می دهند سوخت را گرانتر از خودروهای سواری خرید می کنند و این قابل قبول نیست و هیچ توجیهی ندارد.

وی ادامه داد: نبود جایگاه سوخت در بنادر ماهیگیری صیادان را با مشکلات جدی رو به رو کرده است و برخی مواقع با مشکلات و محدودیت هایی مواجه هستند.

وی خواستار تسریع در لایروبی، توسعه و تجهیز تمامی بنادر صیادی و ماهیگیری چابهار و کنارک شد و افزود: بسیاری از صیادان بخاطر مشکلات پهلوگیری دست از کار کشیده اند و یا به بنادر دیگر کوچ کرده اند.

مدیر کل شیلات استان گفت: سیستان وبلوچستان در آب های سواحل مکران گنجی به نام دریای عمان دارد که ذخایر آن می تواند تمامی جمعیت آنرا بهره مند و موجب اشتغال تمامی بیکاران شود.

وی بیان کرد: تا کنون نتوانسته ایم از نعمت دریا بخوبی استفاده کنیم و این کار نیاز به مطالعه و اختصاص اعتبار لازم دارد.

میرمرادزهی بیان کرد: در افق سال 1404 و برنامه ششم توسعه یک میلیون تن تولید انواع آبزیان اعم از صید و صیادی سنتی و صنعتی، پرورش ماهی در قفس، پرورش ماهی در استخرهای خاکی و پرورش میگو و اشتغال حدود 300 هزار نفر پیش بینی شده است.

نوشته شده در تاریخ شنبه 23 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
امسال هیچ بیماری برای میگوهای پرورشی گواتر چابهار مشاهده نشده استچابهار- ایرنا- رئیس اداره دامپزشکی شهرستان چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: امسال هیچ نوع بیماری در مزارع پرورشی میگو مجتمع گواتر این شهرستان مشاهده نشده است.

اولیاء میرلاشاری روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کارشناسان و نیروهای متخصص اداره دامپزشکی پس از پایش و غربالگری های صورت گرفته از نظر بیماری ویروسی لکه سفید میگو در گواتر هیچگونه بیماری را مشاهده نکردند.

وی افزود: آزمایشات متعددی در مرکز تکثیر بر روی پست لارو تولیدی و هم در مرکز پرورشی بر روی میگوها صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در این دوره پرورش میگو در گواتر 225 آزمایش از پست لارو، 22 آزمایش از مولدمیگو، 72 آزمایش از غذای میگو، 100 آزمایش ems و 752 آزمایش از استخرهای پرورش میگو انجام شده است.

وی گفت: نخستین محموله میگو پرورشی به میزان 2 تن امروز از مزارع فاز سوم گواتر پس از گذشت 98 روز برداشت شده است.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان چابهار بیان کرد: بیماری لکه سفید در سالهای گذشته ضرر وزیان های زیادی را به بهره برداران میگو وارد کرده بود.

میرلاشاری گفت: سواحل چابهار و کنارک مستعد پرورش انواع آبزیان در ایران است و میگوهای پرورشی آن به امارات و روسیه صادر شده اند.

به گزارش ایرنا شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.
نوشته شده در تاریخ شنبه 23 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
نخستین برداشت میگو به میزان 2 تن از مزارع گواتر چابهار انجام شدچابهار- ایرنا- مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان مستقر در چابهار گفت: با آغاز نخستین برداشت میگو از مزارع و استخرهای پرورشی منطقه گواتر چابهار امروز /چهارشنبه/ 2 تن میگو برداشت شد.

هدایت الله میرمرادزهی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هزار و 850 هکتار زمین مستعد کشت میگو در منطقه گواتر به بهره برداری رسیده که امسال 15 مزرعه با 231 هکتار به زیرکشت میگو رفته است.

وی افزود: در هر هکتار 3 تن میگو در یک دوره برداشت می شود و میزان اشتغال در هر هکتار یک نفر بصورت مستقیم و دو نفر غیر مستیقم است.

تاکنون 20 سایت مستعد پرورش میگو با مساحت حدود 42 هزار هکتار در محدوده آب های ساحلی شهرستانهای چابهار و کنارک شناسایی شده است.

وی افزود: سایت پرورش میگو گواتر با چهار هزار هکتار گستره در 2 فاز شمالی و جنوبی تقسیم بندی شده است.
وی بیان کرد: فاز شمالی 107 مزرعه با تیپ 20 هکتاری طراحی شده که هم اینک 92 مزرعه با سطح مفید حدود هزار و 410 هکتار به بهره برداری رسیده است.

وی ادامه داد: 6 مزرعه 200 هکتاری نیز در فاز جنوبی طراحی شده که هم اینک 3 مزرعه کامل و یک مزرعه تا 50 درصد با سطح مفید 430 هکتار به بهره برداری رسیده است.

به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان به سبب گستردگی منابع آبی دارای 2 اداره کل شیلات در شمال و جنوب استان است که اداره کل شیلات سیستان مستقر در زابل واقع در شمال استان وظیفه کنترل و حمایت از منابع آبی داخلی و اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آبهای دریای عمان فعال است.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.نوشته شده در تاریخ شنبه 23 مرداد 1395 توسط رستم کریمی
(تعداد کل صفحات:2)      1   2