تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مطالب خرداد 1395

 

مشکل بحران بی آبی در چابهار تنها با انتقال آب دریا حل می شودچابهار- ایرنا- معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار گفت: مشکل بحران بی آبی در این شهرستان تنها با انتقال آب دریا حل می شود.

به گزارش ایرنا، احمد علی موهبتی روز چهارشنبه در نشست ستاد مدیریت بحران سیستان وبلوچستان در فرمانداری چابهار اظهار داشت: بهره مندی از آب سالم بهداشتی در این شهرستان 23 درصد است و این آمار در مقایسه با کشور و حتی میانگین استانی فاجعه است.

وی گفت: شهرستان چابهار با حدود 250 هزار نفر جمعیت تنها 90 تا 100 هزار نفر شهری و مابقی روستایی هستند.

وی ادامه داد: 77 درصد مردم شهرستان چابهار آب سالم و بهداشتی ندارند و با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند.

فرماندار چابهار افزود: حدود 400 روستا در این شهرستان با 36 تانکر فرسوده و از رده خارج شده آبرسانی سیار می شوند و روزانه برای هر نفر 15 لیتر آب تحویل می شود.

موهبتی ادامه داد: منابع آبی شهرستان چابهار به دلیل کاهش نزولات جوی در سالیان اخیر با افت شدید آبی مواجه و بسیاری از چاهها خشک شدند.

وی گفت: سهمیه 15 لیتر آب برای هر نفر روستایی در شبانه روز در چابهار کفاف نمی کند و باید تعداد تانکرهای آبرسانی افزایش و سهمیه آب بیشتری برای روستاییان در نظر گرفته شود.

وی خواستار حل مشکلات هزینه های سوخت، تعمیرات و اجاره تانکرهای آبرسانی سیار در چابهار شد و افزود: بدلیل نبود اعتبار از سوی آب و فاضلاب روستایی تانکرها بابت تحویل آب از مردم پول می گیرند که در شان یک اداره دولتی نیست.

وی برای کاهش دامنه بحران بی آبی در چابهار خواستار رهاسازی فوری آب سد زیردان و پیشین شد و خاطرنشان کرد: آب این سدها طوری باید رهاسازی شود تا تمام روستاهای بخش دشتیاری، پلان و مرکزی بتوانند آب چاهها را تقویت و هوتگ(گودال دستی ذخیره آب) را آبگیری و تا آخرین نقطه روستایی منطقه دشتیاری و بخش مرکزی از آب بهره مند شوند.

وی حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی را برای احداث آب شیرین کن خواستار شد و افزود: انتقال آب دریا می تواند با تامین مطمئن آب شرب و کشاورزی سبب اشتغال، تولید و افزایش درآمد خانوارهای روستایی در چابهار شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان نیز با اشاره به اعتبارات محدود در سالهای اخیر گفت: تلاش های زیادی برای جذب اعتبارات ماده 10 و 12 شده است تا مشکلات آبی مناطق مختلف استان حل شود.

رضا اربابی اظهار داشت: تخصیص 30 درصدی اعتبارات مشکلات را افزایش داده است و باید اعتبارات مدیریت بحران در استان به صورت 100 درصد اختصاص پیدا کند.

وی گفت: مشکلات بی آبی و خشکسالی در دستور کار قرار دارد و تصمیمات لازم برای رفع آن گرفته خواهد شد.

معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب شهری سیستان و بلوچستان نیز گفت: شاخص های استان نشان از عقب ماندگی زیاد از نظر شبکه آب رسانی و سفره های آبی دارد.

علیرضا قاسمی اظهار داشت: به دلیل نبود آب و فاصله زیاد شرکت آب و فاضلاب برای تامین آب شهرهای سیستان و بلوچستان متحمل هزینه زیادی می شود بطوریکه هر مترمکعب آب 28 هزار تا 30 هزار ریال هزینه دارد و به مشترکان بصورت میانگین چهار هزار و 500 ریال فروخته می شود.

وی ادامه داد: آب شهر چابهار از آب شیرین کن کنارک با فاصله حدود 50 کیلومتری تامین می شود.

وی افزود: جمعیت شهر چابهار حدود 100 هزار نفر است که با 12 هزار مترمکعب لوله گذاری به 16 هزار اشتراک شهری آبرسانی انجام می شود.

معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب شهری سیستان و بلوچستان ادامه داد: آب شهر چابهار جیره بندی و به 2 قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است و در فاصله 2 روز می توانیم آب لوله کشی را به مناطق تحویل دهیم.

قاسمی گفت: 65 درصد شبکه آبرسانی شهر چابهار فرسوده است و حدود 39 درصد آب تولیدی آب شیرین کن قبل از رسیدن به شهر چابهار هدر می رود.

وی افزود: در صورت سرمایه گذاری و تولید 20 هزار مترمکعب آب مشکلات برای جمعیت فعلی مرتفع و توزیع آب از حالت جیره بندی خارج می شود.

مدیرعامل آب منطقه ای سیستان و بلوچستان نیز گفت: آب آشامیدنی در کل کشور با مشکل مواجه شده و تنها راه پایداری آن مدیریت و سیستم یکپارچه برای بهینه مصرف کردن است.

اتابک جعفری اظهار داشت: رودخانه دائمی در سیستان وبلوچستان وجود ندارد و تمام باران ها سیلابی و رگباری است که در یک شبانه روز چند میلیون مترمکعب آب در پشت سدها ذخیره می شود.

وی ادامه داد: قیمت تهیه و استحصال آب شیرین سنگین است و باید به سمت شیرین کردن آب دریا که هم پایدار و منابع مطمئنی است برویم.

وی گفت: استفاده و بهره برداری از آب دریا برای کاهش دامنه بحران در سیستان وبلوچستان به ویژه در شهرستان چابهار خیلی ضروری است.

مدیرعامل آب منطقه ای سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: آب سد زیردان برای کاهش دامنه بحران بی آبی روستاهای پایین دست در روزهای آینده رهاسازی می شود.

جعفری گفت: با رهاسازی آب سد زیردان مشکل چند ماه مردم تا حدودی مرتفع می شود و با کاهش آب سد و خشک شدن آن دوباره مردم با بحران آبی مواجه می شوند.

وی افزود: تنها راه مطالعه دقیق و کارشناسی، انتقال آب دریا به نقاط مختلف شهرستان برای شرب و کشاورزی است.

معاون توسعه و مهندسی شرکت آب و فاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان نیز با اشاره به شاخص 23 درصدی بهره مندی روستاهای چابهار از آب سالم گفت: هیچ جای کشور این آمار عقب ماندگی را ندارند و باید هر چه سریعتر چاره اندیشی شود.

گلشنی اظهار داشت: تحویل 15 لیتر آب در شبانه روز برای هر نفر جمعیت روستایی در چابهار واقعا دردآور است.

وی ادامه داد: مجتمع 261 روستایی تلنگ، پیرسهراب و پلان با 144 هزار نفر جمعیت در سال 1384 مطالعه شده و در حال اجرا است که به دلیل کمبود اعتبار تاکنون تکمیل و به بهره برداری نرسیده است.

وی گفت: آب چاهها خشک و یا با کمبود شدید آب مواجه هستند و تنها راه حل مشکلات انتقال آب دریا به تمام روستاهای سطح شهرستان چابهار است.

وی خاطرنشان کرد: مبلغ 80 میلیارد ریال برای ناوگان آبرسانی سیار در استان بدهکار هستیم و توان تامین سوخت، نگهداری تانکرهای فرسوده را نداریم.

وی خواستار تکمیل خط انتقال آب از سد زیردان به روستاهای دشتیاری و پلان شد و افزود: با اختصاص اعتبار بسیاری از مشکلات بی آبی در چابهار مرتفع می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان نیز گفت: بحران بی آبی و خشکسالی کارهای کشاورزی را در سطح شهرستان چابهار تحت الشعاع خود قرار داده است بطوریکه کشاورزان باهوکلات در سالهای گذشته 80 میلیارد ریال تسهیلات بانکی دریافت کردند و به دلیل نبود زیرساخت ها نظیر برق هم اینک بیش از 400 میلیارد ریال بدهی بانکی دارند.

رضا نجفی اظهار داشت: با گذشت بیش از 20 سال از افتتاح و بهره برداری سد پیشین سرباز تا هنوز خط انتقال پایین دست آن اجرا نشده است و آب پس از رهاسازی مسیر 50 کیلومتری بستر رودخانه را تا اراضی کشاورزی باهوکلات طی می کند و با این حالت فقط یک سوم آب به کشاورز می رسد و بقیه آن در مسیر هدر می رود.

وی ادامه داد: اجرای سیستم آبیاری تحت فشار یکی از راههای صرفه جویی آب است که این کار در استان سیستان و بلوچستان در حال انجام است و علیرغم کمبود اعتبار و بدهی 210 میلیارد ریال کار تعطیل نشده است.

وی خواستار برقرسانی به اراضی کشاورزی باهوکلات شهرستان چابهار شد.

مدیرکل منابع طبیعی سیستان و بلوچستان نیز گفت: با ادامه خشکسالی در شهرستان چابهار بسیاری از مراتع و جنگل ها از بین رفته و دامهای روستایی در حال تلف شدن است.

عبدالباسط پاکزاد اظهار داشت: بی آبی بخشی از زندگی مردم روستاهای چابهار را مختل کرده است و ادامه آن دامنه ویرانی های طبیعت را بیشتر می کند.

مدیرکل محیط زیست سیستان وبلوچستان نیز گفت: بی آبی و ادامه خشکسالی چالش های جدی زیست محیطی را در شهرستان چابهار به ویژه در روستاها ایجاد کرده است.

سعید محمودی ادامه داد: اگر زمین و محیط زیست دچار چالش شوند منجر به تنش اجتماعی می شود و خیلی ناخوشایند است.

وی خواستار راه اندازی ایستگاه آلاینده گرد و غبار و ریزگردها در منطقه دشتیاری، پلان و مرز ریمدان شد و اظهار داشت: هیچ ایستگاهی در مناطق بحران ریزگردها در دشتیاری وجود ندارد.

وی گفت: شرایط زیستی در کانون های گرد و غبار مناطق خشک دشتیاری دچار بحران است و مردم با مشکلات جدی زیست محیطی در روستاهای چابهار مواجه هستند.

مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: هیچ توجیهی ندارد که سد پیشین با گذشت بیش از 20 سال سبب هدر رفتن سرمایه دولت شود و پایین دست آن ساماندهی و خط انتقال اجرا نشود.

مدیرکل برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان وبلوچستان نیز گفت: موضوعات و مشکلات مطرح شده درخصوص آب شهری و روستایی با اولویت پیگیری و اعتبارات لازم برای کاهش مشکلات در نظر گرفته خواهد شد.

مهرداد عرب با بیان اینکه سال گذشته دولت با کمبود شدید اعتباری و عدم تخصیص بودجه های لازم مواجه بوده، اظهار امیدواری کرد: با اقدامات و تدابیر دولت در ماههای آینده وضعیت اعتباری بهتر شود و برای حل مشکلات گام های مثبتی برداشته خواهد شد.

وی گفت: اعتبارات استانی محدود و بیشتر اعتبارات در مرکز کشور متمرکز است و باید مدیران استانی با تعامل و همکاری نسبت به جذب اعتبارات اقدام کنند.
 
شهرستان چابهار با 250 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار در قلب مَکُّرانِ بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری(با مرکزیت نگور) و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان قرار دارد.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 26 خرداد 1395 توسط رستم کریمی
گزارش تصویری از سفر هیات چینی به چابهارایرنا- چابهار- پروفسور «وانگ ژان» رئیس آکادمی علوم اجتماعی شانگهای کشور چین در راس هیاتی وارد چابهار شد و از بنادر، شهرک پتروشیمی و منطقه آزاد این شهرستان دیدن کردند.

عکس: رستم کریمی نژاد

تاریخ خبر: 9:31 26/03/1395
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 26 خرداد 1395 توسط رستم کریمی
چابهار در قرن 21 از بنادر مهم جهانی خواهد شد


چابهار- ایرنا- رئیس آکادمی علوم اجتماعی شانگهای کشور چین گفت: چابهار یکی از مناطق راهبردی در قرن 21 از بنادر مهم جهانی خواهد شد.

پروفسور «وانگ ژان» در راس هیاتی سه شنبه شب در دیدار با هیات مدیره، مدیران منطقه آزاد چابهار و شرکت پتروشیمی توسعه نگین مکران اظهار داشت: دولت چین به ما ماموریت داده تا فرصت های سرمایه گذاری در سراسر جهان را با سفرهای متعدد بررسی و برای سرمایه گذاری به دولت و بخش خصوصی چین ارایه کنیم.

وی افزود: سفر 2 روزه به ایران و حضور در تهران و چابهار به همین منظور است و در این سفر اهمیت سرمایه گذاری در پتروشیمی، بنادر و منطقه آزاد چابهار را بررسی کردیم.

معاون کنگره ملی خلق چین و مشاور رئیس جمهوری چین ادامه داد: اطلاعات خوبی در این سفر یک روزه به چابهار بدست آوریم که امیدواریم همکاری های مشترک توسعه و زمینه سرمایه گذاری های چین در این شهرستان بیشتر شود.

«وانگ ژان» خاطرنشان کرد: انجام کارهای مطالعاتی یکی از اهداف اصلی سفر به ایران و چابهار است تا بدانیم در کدام شهر و منطقه و در چه طرحها و زمینه هایی فرصت سرمایه گذاری وجود دارد.

وی ادامه داد: پس از بازگشت به کشور چین از سوی آکادمی علوم اجتماعی گزارشی از این سفر به دولت ارایه می شود و براساس این اطلاعات اقدامات بعدی برای همکاری ها و سرمایه گذاری در زمینه تجارت، اقتصادی، گردشگری، ترانزیت، محیط زیست، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی انجام خواهد شد.

عضو هیات مدیره و قائم مقام سازمان منطقه آزاد چابهار نیز گفت: این شهرستان یکی از نقاط مهم راهبردی در منطقه است که از طریق دریای عمان، کشورهای آسیای میانه و افغانستان را به آبهای آزاد متصل می کند.

پیمان فروزش اظهار داشت: چابهار قطب سوم پتروشیمی و خودروسازی خواهد شد و مزیت های فراوانی برای سرمایه گذاری، تجارت، گردشگری و ترانزیت دارد.

وی ادامه داد: سازمان منطقه آزاد چابهار از هرگونه سرمایه گذاری استقبال و تمامی همکاری های لازم را انجام و زیرساخت ها را فراهم خواهد کرد.

عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار خاطرنشان کرد: راه آهن چابهار- ایرانشهر به زاهدان در حال انجام و با همت دولت طرح توسعه سواحل مکران نیز کلید خورده است.

فروزش گفت: تحولات عظیمی با تکمیل زیرساخت ها در چابهار شکل خواهد گرفت.

مدیر صنایع سازمان منطقه آزاد چابهار نیز گفت: منطقه آزاد این شهرستان در زمینی به مساحت 14 هزار هکتار در سال 1372 راه اندازی شده است که شش هزار و500 هکتار آن برای استقرار صنایع سنگین در زمینه های صنایع شیمایی، پتروشیمی، فولاد و غیره اختصاص دارد.

مجتبی اسدی اظهار داشت: سرمایه گذاران چینی قرار است در زمینه احداث شهرک صنعتی فعالیت کرده و دیگر کشورها نیز برای حضور در این منطقه لحظه شماری می کنند.

وی اظهار امیدواری کرد: کشور چین جلوتر از بقیه کشورها موقعیت چابهار را دریابد و سرمایه گذاری لازم را انجام دهد.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نگین توسعه مکران نیز گفت: شهرک پتروشیمی مکران در زمینی به مساحت هزار و 200 هکتار در حال اجراست.

محمدرضا موثقی نیا اظهار داشت: 15 میلیارد دلار در یک دوره 10 ساله برای تکمیل و بهره برداری تمامی واحدهای پتروشیمی در این منطقه سرمایه گذاری خواهد شد.

وی ادامه داد: زمینه سرمایه گذاری برای فعالان اقتصادی داخلی و خارجی فراهم شده است و از هرگونه سرمایه گذاری در شهرک پتروشیمی استقبال می کنیم.

هیات چینی از شهرک پتروشیمی مکران، بنادر شهید بهشتی، شهید کلانتری و قسمت های مختلف سازمان منطقه آزاد چابهار دیدن کردند.

شهرستان چابهار با 13هزار و 161 کیلومترمربع وسعت و حدود 250 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبا و اقیانوسی چابهار در قلب منطقه مکرانِ بلوچستان با حدود 500 کیلومتر ساحل از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان و در ساحل دریای عمان (مکران) قرار دارد.نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 26 خرداد 1395 توسط رستم کریمی
یک واحد قصابی متخلف بهداشتی در چابهار پلمپ شدچابهار-ایرنا- رئیس اداره دامپزشکی چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: یک واحد صنفی عرضه‌ کننده گوشت به دلیل تخلف بهداشتی طبق دستور مقام قضایی در این شهرستان پلمپ شد.

دکتر اولیاء میرلاشاری روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این قصابی به دلیل عرضه دام کشتار شده خارج از ضوابط سازمان دامپزشکی اقدام کرده که در بازدید کارشناس اداره نظارت بر بهداشت عمومی این اداره در چابهار در قالب طرح تشدید کنترل نظارت ‌های بهداشتی ویژه ماه مبارک رمضان از ادامه فعالیت آن جلوگیری شده است.

وی افزود: دام های کشتار شده خارج از کشتارگاه در محل قصابی مشاهده شده است که بعد از ضبط لاشه مذکور و معرفی فرد خاطی به مراجع قضایی با دستور مقام قضایی منجر به پلمپ واحد صنفی شد.

وی ادامه داد: مدیریت قصابی یاد شده با محرز شدن تخلفات بهداشتی در محل قصابی، لاشه ها ضبط و معدوم و نامبرده نیز طبق ماده 688 قانون مجازات اسلامی به مراجع قضایی معرفی شد.]

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان چابهار خاطرنشان کرد: گوشت‌ های عرضه‌ شده در قصابی‌ها باید در کشتارگاه‌های تحت نظارت دامپزشکی تهیه شود.

میرلاشاری افزود: داخل کشتارگاه‌ها دام قبل، حین و بعد از کشتار تحت بازرسی و کنترل دقیق بازرسان بهداشتی قرار می ‌گیرد که این امر سبب کنترل و پیشگیری از بیماری‌ های مشترک بین انسان و دام از جمله تب کریمه کنگو، هاری، سل و بروسلوز و غیره است.

چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان و در ساحل دریای عمان (مکران) قرار دارد.نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 26 خرداد 1395 توسط رستم کریمی
مدیرکل جدید شیلات سیستان و بلوچستان معرفی شدایرنا- هدایت الله میرمرادزهی در مراسمی با حضور معاون سازمان شیلات ایران و فرماندار چابهار به عنوان مدیرکل جدید شیلات سیستان و بلوچستان معرفی شد.

میرمرادزهی پیش از این مسئولیت های مختلفی از جمله مدیر جهاد کشاورزی شهرستان های سراوان و سرباز، عضو هیات مدیره شرکت کشت و صنعت، فرماندار نیکشهرو نماینده مردم سراوان، مهرستان و سیب سوران در دوره هفتم و نهم مجلس شورای اسلامی را در سوابق مدیریتی خود دارد.

در این مراسم از محسنعلی گلشنی و مهرداد میرزایی سرپرستان سابق اداره کل شیلات سیستان وبلوچستان قدردانی شد.

سیستان وبلوچستان به سبب گستردگی منابع آبی دارای 2 اداره کل شیلات در شمال و جنوب استان است که اداره کل شیلات سیستان مستقر در زابل واقع در شمال استان وظیفه کنترل و حمایت از منابع آبی داخلی و اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آبهای دریای عمان فعال است.

چابهار واقع در ساحل دریای عمان(مکران) از توابع استان سیستان و بلوچستان در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 24 خرداد 1395 توسط رستم کریمی
سیاست دریا محوری موجب تحقق اقتصاد مقاومتی درسیستان وبلوچستان می شود
چابهار- ایرنا- معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران گفت: استفاده خوب از ذخایر و نعمت های دریا و سیاست دریامحوری موجب تحقق اقتصاد مقاومتی در استان پهناور سیستان وبلوچستان می شود.

علی اصغر مجاهدی روز یکشنبه در آیین تودیع و معارفه مدیرکل شیلات سیستان وبلوچستان در سالن کوثر چابهار اظهار داشت: دریای عمان نعمتی بزرگ برای مردم سیستان وبلوچستان است که ایران را به آب های اقیانوسی متصل می کند.

وی افزود: در سال گذشته با فعالیت خوب صیادان سیستان وبلوچستان از مجموع صید 590 هزار تنی شمال و جنوب رتبه نخست را این استان با 230 هزار تن کسب کرد.

وی گفت: با برنامه ریزهای درست و اصولی می توان با استفاده از روش های نوین میزان صید را بیشتر و زمینه اشتغال را فراهم کرد.

معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران ادامه داد: یکی از کارهای مهم در دست اجرا پرورش ماهی در قفس است که با این روش می توان تحول عظیمی در صید و صیادی ایجاد کرد.

مجاهدی با بیان اینکه بنادر چابهار و کنارک ظرفیت های خوبی در زمینه پرورش انواع آبزیان دارند، خاطرنشان کرد: توسعه سواحل مکران در برنامه ششم گنجانده شده و این نگاه می تواند صنعت شیلات را متحول کند.

وی گفت: با مدیریت جدید اداره کل شیلات مسائل و مشکلات صیادان جمع بندی و براساس اولویت پیگیری شود.

معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار نیز گفت: چابهار موقعیت مناسبی برای سرمایه گذاری در زمینه شیلات و آبزیان، تجارت، ترانزیت و گردشگری دارد.

احمدعلی موهبتی افزود: با اقدامات دولت تدبیر وامید و توجه ویژه مقام معظم رهبری بزودی زیرساختهای لازم برای سرمایه گذاری کلان در این بندر آماده می شود.

وی خواستار حل مشکلات صیادان در زمینه های مختلف شد و افزود: اشتغال از طریق دریا باید بیشتر شود تا بتوان حضور بیشتری در آب های اقیانوسی برای صید انواع آبزیان داشت.

امام جمعه موقت اهل سنت چابهار نیز خاطرنشان کرد: تحقق اقتصاد مقاومتی توجه بیشتر به شیلات و دریا است.

مولوی عبدالواحد بزرگ زاده با بیان اینکه صید در چابهار بصورت سنتی انجام می شود، افزود: در چند ماه اخیر کشتی های کف روب ترال انواع آبزیان را از بین برده و بسیاری از صیادان را خانه نشین کرده اند.

وی خواستار لغو مجوز فعالیت تمامی کشتی های ترال در حوزه آب های چابهار و کنارک شد.

در این آیین هدایت الله میرمرادزهی نماینده مردم سراوان، سیب سوران و مهرستان در مجلس هفتم و نهم به عنوان مدیرکل جدید شیلات سیستان و بلوچستان معرفی و از خدمات محسنعلی گلشنی قدردانی شد.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 24 خرداد 1395 توسط رستم کریمی
بحران جدی بی آبی در 387 روستای چابهار


ایرنا- چابهار- بحران بی آبی در 387 روستای چابهار در جنوب سیستان وبلوچستان جدی است/ آب اکثر هوتگ ها(گودال حفر شده دستی محل جمع آوری آب باران) در این شهرستان خشک شده و یا در حال خشک شدن است.

 23 خرداد 1395
عکس رستم کریمی نژاد

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 23 خرداد 1395 توسط رستم کریمی
بحران بی آبی در ساحل اقیانوس بیکرانی از آبچابهار- ایرنا- بحران بی آبی در شهر و روستاهای شهرستان چابهار به ویژه بخش های دشتیاری و پلان واقع در دهانه آبهای اقیانوسی بیداد می کند و مردم با مشکل و بحران جدی بی آبی رو به رو هستند.

به گزارش ایرنا بندر چابهار از طریق دریای عمان به آب های اقیانوس هند متصل است و شهر چابهار در چند متری دریا و دورترین نقاط روستایی آن نیز فاصله ای کمتر از 100 کیلومتر با آب های خروشان اقیانوسی دارند اما از نعمت آب آشامیدنی محرومند.

با تدابیر لازم و برنامه ریزی از سوی دولت و با سرمایه بخش خصوصی برای احداث آب شیرین کن می توان آب آشامیدنی شهر و روستاها را در کمتر از یک سال تامین کرد.


شماری از شهروندان چابهاری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا از بی آبی و خشک شدن هوتگ (گودال بزرگ طبیعی جمع آوری آب های سطحی) در روستاها ابراز گلایه کرده و حل این مشکل را از مسئولان خواستار شدند.

منصور کریمدادی یکی از معتمدان منطقه دلگان های دشتیاری گفت: مردم بخش دشتیاری مجبورند از آب غیر بهداشتی جمع آوری شده در طول یکساله در گودالهای روباز (هوتگ) را مصرف کنند و این امر سبب شده دهها نفر به انواع بیماری مبتلا شوند.

وی افزود: در صورت ادامه این روند در تابستان و هوای گرم منطقه احتمال شیوع بیماری وبا و التور زیاد خواهد بود.

مراد جلالی یکی از شهروندان چابهار به خبرنگار ایرنا گفت: در طول هفته فقط یک و بعضی مواقع دو روز آب در لوله کشی خانه ها جریان دارد که آنهم تنها با استفاده از پمپ دینام برقی می توان آن را به حوض انبار منتقل و استفاده کرد.
 

فاروق رئیسی نیز بیان کرد: مسئولان شهرستان چابهار در کنار اقیانوسی از آبهای خدادادی قرار دارند اما همیشه در انتظار ریزش نزولات جوی هستند.

وی افزود: مشکل بی آبی آنقدر دامنگیر مردم
شده که هر سال نماز باران در چابهار اقامه می شود ولی مسئولان استفاده از آب های فراوان اقیانوسی را فراموش کرده اند و هیچ مطالعه ای برای انتقال آب دریای عمان به روستاها ندارند.

رئیس شورای اسلامی بخش پلان و عضو شورای اسلامی شهرستان چابهار نیز اظهار داشت: مردم روستاهای پلان و دشتیاری مجبورند هر تانکر 12 هزار لیتری آب را 80 تا 120 هزار تومان خریداری کنند که آنهم معلوم نیست بهداشتی باشد و صرف این هزینه برای افراد کم درآمد بسیار سخت است و برای برخی خانواده ها نیز امکان پذیر نیست.

شه بخش گرگیج خاطر نشان کرد: اگر 25 میلیون مترمکعب آب هر شش ماه از سد زیردان رهاسازی شود بیش از 300 روستا مشکل بی آبی نخواهند داشت و علاوه بر تامین آب آشامیدنی آب کشاورزی بصورت دیم هم تامین خواهد شد.

وی گفت: هم اینک بیش از 80 میلیون مترمکعب آب ذخیره شده در پشت سد زیردان بدون هیچ استفاده ای در حال تبخیر شدن است ولی به دلایل نامعلومی برای استفاده کشاورزی و آشامیدنی رها سازی نمی شود.

سومار میهن دوست یکی از معتمدان منطقه پلان نیز گفت: آب هوتگ ها خشک شده است و صدها دام سبک و سنگین تلف شده است.

وی افزود: وقتی هوتگ ها از آب باران آبگیری می شود مردم و دامهایشان از همین آب ها استفاده می کنند اما با خشک شدن هوتگ ها امیدها نیز از بین می رود.

رستم صدرایی نیا یکی دیگر از اهالی شهرستان چابهار نیز بیان کرد: کشاورزی در منطقه دشتیاری به فراموشی سپرده شده است و خبری از سرسبزی درختانی مانند چش و رویش ماش و علوفه دامها نیست.
وی ادامه داد: خشکسالی بیش از 18 ساله سبب شده است زمین های سرسبز به ریگزار تبدیل شود.

رئیس شورای اسلامی شهرستان چابهار نیز به ایرنا گفت: شهرستان چابهار از نظر شاخص آب، راه، ورزش، بهداشت، طرح هادی حتی از شهرهای همجوار دیگر مناطق سیستان وبلوچستان عقب تر است و با میانگین کشوری فاصله زیادی دارد.

معین الدین سعیدی افزود: میزان بهره مندی از آب سالم و بهداشتی در روستاهای شهرستان چابهار کمتر از 23 درصد است که این آمار در مقایسه با میانگین کشوری فاجعه و در حد بحران است و باید در چابهار شرایط فوق العاده اعلام شود.

وی ادامه داد: متاسفانه مشکلات شهرستان چابهار از سوی مسئولان کشوری دیده نمی شود و تنها موقعیت راهبردی چابهار از نظر تجاری، اقتصادی، گردشگری و ترانزیت مدنظر مسئولان است و هیچ فکری برای حل مشکلات و توسعه زیرساخت ها نشده است.

رئیس شورای اسلامی شهرستان چابهار بیان کرد: حداقل انتظار مردم شهرستان چابهار و مناطق محرومی مانند دشتیاری تامین آب آشامیدنی سالم و ایجاد امکانات زیرساختی است.

سعیدی افزود: هر نفر از مردم روستایی روزانه 15 لیتر سهمیه آب دارند که واقعا در مناطقی مانند چابهار و برای سواحل نشینان مکران خنده دار است که در کنار اقیانوس بیکرانی از آب قرار دارند اما محتاج یک قطره آب هستند.

رئیس آب و فاضلاب شهری چابهار در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: در شهر چابهار از حدود 90 هزار نفر جمعیت 16 هزار خانواده اشتراک آب شهری دارند.

مسعود شعلی بر افزود: نیاز روزانه جمعیت شهر چابهار 25 تا 30 هزار مترمکعب آب است اما در حد 12 هزار مترمکعب آب از آب شیرین کن خریداری و تحویل مشترکان می شود.

وی با بیان اینکه شهر چابهار با مشکل جدی بی آبی رو به رو و نارضایتی شدیدی حاکم است، ادامه داد: شهر چابهار جیره بندی و به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است.

وی گفت: در صورت تامین 20 هزار مترمکعب آب مشکل مردم شهر چابهار مرتفع می شود، افزود: هم اینک بخش خصوصی آمادگی دارد بدون استفاده حتی یک ریال از اعتبارات دولتی نسبت به احداث آب شیرین کن در حدود شش ماه اقدام و مشکلات مردم را مرتفع کند.

رئیس اداره آب و فاضلاب شهری چابهار خاطرنشان کرد: یک سرمایه گذار بومی چابهار بارها به این اداره مراجعه و خواهان سرمایه گذاری و احداث آب شیرین کن 20 هزار مترمکعبی است.

شعلی بر ادامه داد: متاسفانه مسئولان پاسخ مثبتی به ایشان نداده اند و مشکلات بی آبی همچنان روز به روز با افزایش جمعیت بحرانی تر می شود و اگر این روند ادامه پیدا کند در ماههای آینده نارضایتی مردم کنترل نخواهد شد.

مدیر آب و فاضلاب روستایی چابهار نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شهرستان چابهار با 438 روستا 157 هزار و 332 نفر جمعیت روستایی شش هزار و 793 اشتراک آب روستایی دارد.

روشن نارویی افزود: از 438 روستای شهرستان چابهار 151 روستا با 71 هزار و 127 نفر برخوردار از شبکه لوله کشی آب هستند و 287 روستا با جمعیت 86 هزار و 205 نفر هیچگونه شبکه آبرسانی ندارند.
 

وی ادامه داد: 349 روستای شهرستان چابهار بالای 20 خانوار جمعیت هستند که باید از نعمت آب آشامیدنی سالم لوله کشی بهره مند باشند.
 

وی بیان کرد: در حال حاضر بیش از 350 روستای شهرستان چابهار با حدود 40 دستگاه تانکر 12 هزار لیتری فرسوده آبرسانی می شوند.

وی ادامه داد: برای هر خانوار 15 لیتر در نظر گرفته شده است که این سهمیه جوابگوی نیاز روستاییان نیست.

مدیر آب و فاضلاب روستایی در کوتاه مدت خواستار رهاسازی آب سدپیشین و سد زیردان شد و افزود: تنها راه اساسی حل مشکلات مردم روستاهای چابهار اختصاص اعتبار لازم برای احداث آب شیرین کن و انتقال آب دریای عمان به تمامی روستاهای این شهرستان است.

نارویی با بیان اینکه ناوگان آبرسانی سیار فرسوده و آبرسانی به کندی انجام می شود، خاطرنشان کرد: چنانچه 50 دستگاه تانکر جدید و نو به ناوگان آبرسانی سیار افزوده شود می توان بحران بی آبی را تا حدی کنترل کرد.

وی گفت: در مجموع 45 حلقه چاه در مناطق روستایی چابهار وجود دارد که بیشتر آنها خشک شده و چاه های کلسکان کمتر از یک متر آب دارند که نمی توان با پمپ آب آنها را به مخزن هدایت کرد.

رئیس امور آب منطقه ای شهرستان چابهار نیز گفت: هم اینک سد پیشین با ظرفیت 175 میلیون مترمکعب کمتر از 31 میلیون مترمکعب، سد زیردان با ظرفیت 207 میلیون مترمکعب آب 86 میلیون مترمکعب و سد شی کلگ با ظرفیت 10 میلیون مترمکعب سه میلیون مترمکعب آب ذخیره دارند.

فرشید میربلوچزهی با بیان اینکه شبکه و خط انتقال آب در سد پیشین و سد زیردان وجود ندارد، خواستار تکمیل خط انتقال آب سد زیردان شد و افزود: برای رهاسازی آب سد زیردان مجوز نداریم.

وی ادامه داد: سد زیردان با هدف تامین آب آشامیدنی روستاها و اراضی پایین دست کشاورزی پیرسهراب، پلان و دشتیاری ساخته شده است.

معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کاهش نزولات جوی سبب شده تا شرایط بی آبی در روستاهای چابهار به حد بحران برسد و اگر آب سد زیردان رهسازی نشود مجبور به اعلام شرایط فوق العاده خواهم شد.

احمدعلی موهبتی افزود: بحران بی آبی در روستاهای چابهار به حدی پیش رفته است که حتی توان تامین آب با تانکر را نیز نداریم و آب در شهر چابهار جیره بنده شده است.

وی ادامه داد: هم اینک 86 میلیون مترمکعب آب در پشت سد زیردان بدون هیچگونه استفاده ای ذخیره و در حال تبخیر شدن است.

وی خواستار رهاسازی 25 میلیون مترمکعب آب از سد زیردان شد و افزود: با رهاسازی آب سد زیردان تمامی هوتگ ها و چاههای پایین دست آبگیری و برای چندین ماه بحران بی آبی تا حدی کنترل خواهد شد.

فرماندار چابهار گفت: اختصاص اعتبار لازم برای لایروبی سد شیرگواز، اجرای خط انتقال آب از سد پیشین، شیرگواز و سد زیردان ضروری است و باید هرچه سریعتر انجام شود.

موهبتی گفت: ادامه خشکسالی های چندین ساله بیکاری را افزایش داده است و مناطق دشتیاری و پلان را با مشکلات جدی زیست محیطی، ریزگردها و گردوخاک رو به رو کرده است که ادامه این روند بروز بیماری ها زیادی را به دنبال دارد.

وی خواستار مطالعه جامع آب در روستاها، احداث آب شیرین کن و انتقال آب دریا به تمامی روستاهای شهرستان چابهار شد و افزود: تنها راه مقابله با بحران بی آبی استفاده از آب دریا برای آشامیدنی و کشاورزی است.

وی بر تغییر الگوی کشت، جلوگیری از حفر چاههای غیرمجاز و پلمپ آنها، برخورد با متخلفان حوزه آب و رعایت مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی تاکید کرد.

شهرستان چابهار از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار در قلب مَکُّرانِ بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری(با مرکزیت نگور) و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان قرار دارد.

گزارش تصویری بحران بی آبی چابهار در ایرنا تصویری منتشر شده است.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 23 خرداد 1395 توسط رستم کریمی
نماینده مجلس خواستار رهاسازی 30 میلیون مترمکعب آب سدزیردان چابهار شد


چابهار- ایرنا- نماینده مردم شهرستانهای چابهار، نیکشهر،کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هم اینک 86 میلیون مترمکعب آب بدون هیچ استفاده ای درپشت سد زیردان ذخیره و در حال تبخیر است خواستار رهاسازی 30 میلیون متر مکعب آب این سد برای رفع بحران بی آبی روستاهای چابهار شد.

عبدالغفور ایرانژاد روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: با رها سازی آب ذخیره شده در پشت سد زیردان، آب آشامیدنی مورد نیاز بیش از 400 روستای بخش های دشتیاری، مرکزی و پلان تا چهار ماه آینده تامین خواهد شد.

وی گفت: 115 هزار نفر در بیش از 400 روستا در بخش های مرکزی، دشتیاری و پلان چابهار برای تامین آب آشامیدنی با مشکل جدی رو به رو هستند و تاکنون بیش از 80 درصد دامهای سبک و سنگین آنان تلف شده است.

وی افزود: بیشترین تماس های تلفنی چند روز اخیر از مردم دشتیاری چابهار است و آنان خواستار اعلام شرایط فوق العاده برای کاهش بحران بی آبی و توجه بیشتر مسئولان کشوری شده اند.

نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی گفت: برای رهاسازی آب سد زیردان این شهرستان چند ماه در تماس حضوری و تلفنی با مسئولان ذیربط پیگیری های لازم صورت گرفته است اما کسی برای حل مشکلات مردم روستاهای دشتیاری گام مثبت بر نمی دارد و علت آن هم برای ما تاکنون نامعلوم است.
وی از تمامی دستگاههای اجرایی سیستان و بلوچستان و چابهار خواست با همکاری و تعامل بین بخشی تمامی امکانات را برای آبرسانی به مردم دشتیاری بسیج کنند.

ایرانژاد ادامه داد: بحران بی آبی و کاهش نزولات جوی در روستاهای چابهار به حدی رسیده که آب تمامی هوتگ(محل جمع آوری آب های سطحی) خشک شده و آب چاهها نیز خشکیده و یا به کمترین حد رسیده است.

وی گفت: خشکسالی سبب بروز مشکلات زیست محیطی، افزایش گردوغبار، شیوع انواع بیماریها و افزایش بیکاری شده است و تمامی کشاورزان شغل خود را از دست داده اند.

وی با بیان اینکه بیشتر روستاهای حوزه شهرستان چابهار فاصله 60 کیلومتری و تا آخرین نقطه در حد 110 کیلومتر با دریا فاصله دارند، خاطرنشان کرد: به منظور مقابله همیشگی با بحران بی آبی و خشکسالی اختصاص اعتبار برای مطالعه دقیق، احداث آب شیرین کن و انتقال آب دریای عمان به تمامی روستاها ضروری است.
 

وی گفت: آب بیش از 110 هزار نفر جمعیت شهر چابهار نیز جیره بندی شده و مردم با مشکلات فراوان و بحران رو به رو شده اند.

وی خواستار سرمایه گذاری بخش خصوصی برای احداث آب شیرین کن برای تامین آب آشامیدنی شهر و روستاهای چابهار شد.

نماینده مردم شهرستانهای چابهار، نیکشهر، کنارک و چابهار در مجلس شورای اسلامی گفت: مسئولان فعلا فقط به موقعیت تجاری، گردشگری، ترانزیتی وراهبردی چابهار می اندیشند و آن را مطرح می کنند و مشکلات مردم در زیرسایه شعارهای مسئولان لگدمال شده و توجهی به زیرساختهای آن نمی شود.

ایرانژاد گفت: شهرستان چابهار از نظر زیرساختها، امکانات رفاهی، شاخص های بهره مندی از آب سالم بهداشتی، تخت های بیمارستانی و امکانات بهداشتی درمانی، راههای روستایی و ارتباطی، مدارس استاندارد در استان محروم و دور افتاده سیستان وبلوچستان رتبه های آخر را دارد و در مقایسه با میانگین کشوری در حد فاجعه است.

وی گفت: همزمان با توسعه چابهار فکری باید برای زیرساخت های آن شود تا مردم محروم این منطقه از حداقل امکانات اولیه و ضروری زندگی نظیر آب سالم، بهداشت و درمان، فضای آموزشی، راه آسفالته، طرح هادی و غیره بهره مند شوند.

وی از تمامی رسانه های جمعی به ویژه خبرگزاری ها، نشریات و رادیوتلویزیون خواست برای تهیه گزارش خبری و تصویری از فاجعه خشکسالی و بی آبی و پیامدهای زیست محیطی آن در روستاهای چابهار خبر و گزارش تهیه و به اطلاع مسئولان کشور و نهادهای بین المللی و سازمان ملل متحد برسانند تا فکری جدی و اساسی شود.]

نماینده مردم شهرستانهای چابهار، نیکشهر، کنارک و چابهار در مجلس شورای اسلامی خواستار پرداخت به موقع حقوق کارکنان، آبداران و پرداخت مطالبات پیمانکاران آبرسانی سیار، اختصاص حداقل 100 دستگاه تانکر برای ناوگان آبرسانی سیار، بهسازی شبکه های آبرسانی فرسوده، تکمیل خط انتقال و احداث تصفیه خانه برای پایین دست سد زیردان شد.

ایرانژاد با بیان اینکه اکثر مردم روستاهای دشتیاری، پلان و بخش مرکزی چابهار کم درآمد و بیکار هستند، از خیران کشوری و مسئولان دولت تدبیر و امیدخواست حداقل تعداد 50 هزار تانکر یک هزار لیتری برای ذخیره بهداشتی آب بصورت رایگان تحویل خانوارهای روستایی شود.

شهرستان چابهار با 254 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار در مَکُّرانِ بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان قرار دارد.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 23 خرداد 1395 توسط رستم کریمی
6 طرح کشاورزی در چابهار آماده بهره برداری شدچابهار- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی چابهار در جنوب سیستان وبلوچستان گفت: 6 طرح عمرانی، زیربنایی و تولیدی در بخش کشاورزی در این شهرستان آماده بهره برداری شده است.

غلام حسین بامبری روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با تبریک فرارسیدن هفته جهاد کشاورزی اظهار داشت: برای اجرای این طرح ها 12میلیارد و440 میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.

وی این طرح ها را شامل بهره برداری از یک واحد تولیدی پرورش مرغ گوشتی، جاده دسترسی به مزارع، 2 طرح احیاء و مرمت بندساز و 2 طرح تولید کمپوست از ضایعات در چابهار عنوان کرد.

شهرستان چابهار با داشتن شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب با برخورداری از اقلیمی مستعد و طبیعی، شرایط مناسبی را برای پرورش انواع میوه های گرمسیری، نیمه گرمسیری و تولید محصولات زراعی خارج از فصل داراست.

از مهمترین محصولات باغی می توان به درختان گرمسیری موز، انبه، چیکو، گواوا، کنار و خـرما و از محصولات زراعی خارج از فصل مورد کشت در سطح منطقه نیز می توان به کشت محصولات جالیزی خصوصا هندوانه و محصولات سبزی و صیفی نظیر پیاز، گوجه فرنگی، بادمجان، فلفل سبز،علوفه و غلات اشاره کرد.

در مجموع سطح زیر کشت محصولات زراعی و باغی آبی شهرستان چابهار بالغ بر 13 هزار و300 هکتار است که از این سطح 5700 هکتار را محصولات باغی باتولید87 هزار تن و 7600 هکتار را محصولات زراعی با تولید حدود 200 هزار تن تشکیل می دهد.

چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان و در ساحل دریای عمان (مکران) قرار دارد.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 23 خرداد 1395 توسط رستم کریمی

رئیس شورای اسلامی شهرستان چابهار خواستار برقرسانی به روستای کمب شدچابهار- ایرنا- رئیس شورای اسلامی چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: مردم روستای کمب این شهرستان در گرمای طاقت فرسای جنوب استان با مشکل برقرسانی مواجه هستند.

معین الدین سعیدی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مردم روزه دار روستای کمب در 2 کیلومتری شهر چابهار با گذشت بیش از 20 سال همچنان با مشکلات و کمبود امکانات رفاهی رنج می برند.
وی با بیان اینکه بیش از سه هزار نفر از اهالی روستای کمب هزینه انشعاب برق خود را واریز کردند، گفت: اقدامات برقرسانی به دلایل نامعلومی در این روستا متوقف شده است.

وی افزود: مردم روستای کمب در ماه مبارک رمضان آب سرد ندارند و کودکان آنها در گرما و شرجی هوا روزگار سختی را سپری می کنند.

رئیس شورای اسلامی شهرستان چابهار خاطرنشان کرد: مردم روستای کمب تنها مطالبه بحق آنان برقرسانی و ارائه امکانات اولیه زندگی نظیر فضای آموزشی، مراکز بهداشتی و درمانی، آب و اجرای طرح هادی است.

سعیدی اظهار امیدواری کرد مسئولان دولت تدبیر و امید در آینده ای نزدیک مسائل و مشکلات آنان را پیگیری و مرتفع کنند تا حداقل مالکیت اراضی سکونتی آنان مشخص شود و فرزندان آنان در آینده با مشکل مواجه نشوند.

بخشدار مرکزی چابهار نیز گفت: روستای پرجمعیت کمب دارای کد، شورای اسلامی و دهیاری است که به دلیل نزدیکی با شهر چابهار جمعیت غیرمجاز آن روز به روز در حال افزایش است.

عبدالطیف شیخ زاده اظهار داشت: بسیاری از مردم روستاهای منطقه دشتیاری و دیگر نقاط سیستان و بلوچستان به دلیل خشکسالی، قهر طبیعت و بیکاری با هدف رونق کسب و کار و اشتغال به چابهار عزیمت کرده و در حاشیه روستای کمب سکونت دارند.

وی خاطرنشان کرد: بارها قشرهای مختلف مردم روستای کمب به بخشداری مرکزی، فرمانداری چابهار، استانداری سیستان وبلوچستان، وزارت کشور و دیگر سازمان های اداری برای پیگیری مشکلات برق، آب، تعیین تکلیف اراضی سکونتی، فقدان مدرسه و مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کردند ولی تاکنون بعد از گذشت بیش از 20 سال به نتیجه مطلوب نرسیدند.

رئیس اداره برق چابهار نیز گفت: قسمتی از مردم روستای کمب در این شهرستان برق دارند و در قسمت دیگر نیز وضعیت مالکیت اراضی مشخص نیست که پیگیرهای لازم در حال انجام است تا مشکلات آنان مرتفع شود.

امیدرضا مشهدی اظهار داشت: بخشداری مرکزی، مسئولان ذیربط و اهالی روستای کمب ابتدا مالکیت اراضی را مشخص کنند تا در اسرع وقت مشکلات برق آنان حل شود.

وی افزود: واحدهای مسکونی که بصورت قانونی برقرسانی شدند چندین واحد دیگر از این انشعابات بصورت غیر مجاز کابل وصل کردند که علت بسیاری از نوسانات، خاموشی ها و افت ولتاژ برق از اینگونه انشعاب های غیرمجاز است.

وی ادامه داد: اداره برق پس از حل مشکلات مالکیت اراضی سکونتی آمادگی کامل برای برقرسانی به روستای کمب را دارد و هیچگونه محدودیت اعتباری در این خصوص وجود ندارد.

شهرستان چابهار از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار در مَکُّرانِ بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان قرار دارد.نوشته شده در تاریخ یکشنبه 23 خرداد 1395 توسط رستم کریمی

امام جمعه چابهار: ماه رمضان راه عبور از تحریم ها را به ما می آموزد

چابهار- ایرنا- امام جمعه شهرستان چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: ماه مبارک رمضان راه عبور از تحریم ها را به ما می آموزد و قدرت ایستادگی در مقابل فتنه و شر را می دهد.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام سید محمد موسوی در خطبه های این هفته نماز جمعه شهرستان چابهار ضمن توصیه به تقوای الهی، انجام واجبات و ترک محرمات اظهار داشت: ماه مبارک رمضان ماه توبه، دوری از گناهان، عبادت و راز ونیاز است تا انسان یکسال غفلت از دوری با خدا را در این ماه جبران کند.

وی افزود: ماه مبارک رمضان که به سبب عظمت خود شهر الله نام گرفته ماه شکست ناپذیری است و از همه لحاظ به ما قدرت و توانایی می دهد در مقابل فتنه و شر و شیطان ایستادگی کنیم.

امام جمعه چابهار گفت: اول این ماه شیاطین به غل و زنجیر کشیده می شوند تا روزه داران با همه اعضا و جوارحشان روزه دار باشند.

حجت الاسلام موسوی خاطر نشان کرد: همه اعمال باید برای خدا باشد و در این ماه ثواب اعمال مضاعف می شود بطوریکه قرائت یک آیه قرآن در این ماه با قرائت کل قرآن در ماه های دیگر برابری می کند.

وی به سالروز تاسیس جهاد سازندگی و هفته جهاد کشاورزی اشاره کرد و افزود: آن جهادی که سال 59 تأسیس شده بود اگر به همان کیفیت باقی می ماند، بسیاری از مشکلات مرتفع می شد.

وی گفت: ما باید از آب و خاک حاصلخیزی که در کشور داریم نهایت استفاده را ببریم و به مردم آموزش دهیم تا از این مواهب الهی استفاده بهینه کنند.

وی به سالروز تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: ما انقلاب کردیم اما هنوز نتوانسته ایم هجمه فرهنگی را از بین ببریم، باید با احیای ارزش های ناب محمدی در مقابل تهاجم فرهنگی دشمنان ایستادگی کنیم.

وی ادامه داد: امام راحل از آمریکا و ابر قدرتها نمی ترسیدند و فرمودند آنچه ما را می ترساند وابستگی فرهنگی است و تحریم و حمله نیست.

امام جمعه چابهار خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری نیز شبیخون فرهنگی را مطرح کرده و در سخنرانی اخیرشان فرمودند نسبت به ولنگاری فرهنگی دغدغه دارم.

حجت الاسلام موسوی گفت: چرا باید کارخانه هایی با 500 کارگر تعطیل شود و در جایی در این کشور مدیری 234 میلیون تومان حقوق بگیرد، این کار چه توجیهی دارد.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 23 خرداد 1395 توسط رستم کریمی
نماینده سابق سراوان مدیرکل جدید شیلات سیستان و بلوچستان شدچابهار- ایرنا- هدایت الله میرمرادزهی نماینده مردم سراوان، سیب سوران و مهرستان در مجلس هفتم و نهم با حکمی از سوی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران به عنوان مدیرکل جدید شیلات سیستان و بلوچستان منصوب شد.

مدیرکل جدید شیلات سیستان وبلوچستان روز جمعه در تماس تلفنی خبرنگار ایرنا با وی با تایید انتصابش اظهار داشت: آیین تودیع و معارفه در اوایل هفته آینده انجام می شود.

میرمرادزهی پیش از این مسئولیت های مختلفی از جمله مدیر جهاد کشاورزی شهرستان های سراوان و سرباز، عضو هیات مدیره شرکت کشت و صنعت، فرماندار نیکشهرو نماینده مردم سراوان، مهرستان و سیب سوران در دوره هفتم و نهم مجلس شورای اسلامی را در سوابق مدیریتی خود دارد.

محسنعلی گلشنی پیش از این حدود سه سال سرپرست اداره کل شیلات سیستان وبلوچستان بود و هم اینک نیز مهرداد میرزایی سرپرست این اداره کل است.

سیستان وبلوچستان به سبب گستردگی منابع آبی دارای 2 اداره کل شیلات در شمال و جنوب استان است که اداره کل شیلات سیستان مستقر در زابل واقع در شمال استان وظیفه کنترل و حمایت از منابع آبی داخلی و اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آبهای دریای عمان فعال است.
 

شهرستان چابهار از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان قرار دارد.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 23 خرداد 1395 توسط رستم کریمی
رزمی کاران چابهاری دررقابت های 4 جانبه دبی مدال طلا تصاحب کردندچابهار- ایرنا- رئیس اداره ورزش و جوانان چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: چهار رزمی کار چابهاری با حضور در رقابت های 4 جانبه کیک بوکسینگ دبی امارات صاحب 4 مدال طلا شدند.

لعل بخش امیری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از مجموع 30 رزمی کار ایرانی شرکت کننده در این رقابت ها چهار نفر به نامهای عرفان تباور، یاسین حسین زهی زمانی، محمود ریگی و اویس گمشادزهی از شهرستان چابهار بودند.

وی افزود: رقابت های بین المللی 2016 کیک بوکسینگ دبی امارات در سه رده سنی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان از 13 تا 15 خرداد ماه جاری برگزار شد.

وی گفت: در این رقابت های چهارجانبه تیم های ایران، تاجیکستان، امارات و مراکش حضور داشتند.

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان چابهار ادامه داد: عرفان تباور در وزن 45- رده سنی جوانان صاحب مدال طلا، یاسین حسین زهی زمانی در وزن 35- کیلوگرم رده سنی نوجوانان صاحب مدال طلا، اویس گمشادزهی در وزن 60- رده سنی جوانان مدال طلا و محمود ریگی نیز در وزن 90+ کیلوگرم رده سنی بزرگسالان مدال طلا را بدست آوردند.

امیری بیان کرد: در این رقابت ها تیم ایران در سه رده سنی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان مقام قهرمانی را از آن خود کرد و تیم دبی امارات مقام دوم و مراکش نیز به مقام سوم این تورنمنت ورزشی دست یافتند.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 23 خرداد 1395 توسط رستم کریمی
استبرق یا کرگ درختی با کاربردهای فراوان در نیکشهرایرنا- زاهدان- استبرق یا با نام بلوچی کَرَگ در شهرستان نیکشهر از توابع سیستان وبلوچستان درختی خودرو و با استقامت، مقاوم و بدون آب است که کاربرد فراوانی در صنایع پارچه بافی و تولید الیاف ابریشم، کاغذ سازی، چسب سازی دارد.

19 خرداد 1395
12:44       
عکس: رستم کریمی نژاد
26 عکس


نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 19 خرداد 1395 توسط رستم کریمی
38 طرح بهداشتی حاصل سفر وزیر بهداشت به چابهار در حال اجراستچابهار- ایرنا- رئیس مرکز بهداشت و درمان چابهار گفت: 38 طرح بهداشتی حاصل سفر وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی در سراسر این شهرستان در حال اجراست.

مصطفی احمدی روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: این طرح ها شامل پایگاه سلامت، مرکز بهداشتی درمانی روستایی و شهری، مرکز تسهیلات زایمانی، ساختمان مرکز آموزش بهورزی، پانسیون پزشکی در مراکز بهداشتی روستایی، پایگاه اورژانس 115 و بین جاده ای، آزمایشگاه و ساختمان مرکز بهداشت است.

وی افزود: 6 پایگاه سلامت هر کدام با 150 مترمربع زیربنا و دو میلیارد ریال اعتبار، پنج آزمایشگاه در روستاهای عورکی، باهوکلات، پیرسهراب، عرب زهی و تیس، 11 پانسیون پزشکی و پنج پایگاه اورژانس 115 شهری و بین جاده ای از جمله طرح های مصوب سفر سال گذشته وزیر بهداشت و درمان به چابهار است.

رئیس مرکز بهداشت و درمان چابهار ادامه داد: عملیات ساخت سه مرکز بهداشتی درمانی هر کدام با اعتبار هشت میلیارد ریال و پنج مرکز بهداشتی درمانی روستایی در کمب، رمین، دمپگ، بلوچی و بنارو هر کدام با 2 میلیارد ریال اعتبار و هزار و 50 مترمربع زیربنا از بهمن سال گذشته آغاز شده است.

دکتر احمدی خاطرنشان کرد: ساختمان مرکز بهداشت با هزار مترمربع زیربنا و 20 میلیارد ریال اعتبار و ساختمان مرکز آموزش بهورزی با هزار مترمربع زیر بنا در حال ساخت است.

وی افزود: تمامی طرح های بهداشتی سفر وزیر بهداشت به چابهار تا پایان سالجاری تکمیل و بهره برداری می شود.

وی گفت: براساس آخرین آمار شبکه بهداشت و درمان مجموع جمعیت چابهار تا پایان سال گذشته (1394) 253 هزار و 229 نفر با حدود 550 روستا و آبادای دارای سکنه است.

رئیس مرکز بهداشت ودرمان چابهار افزود: این شهرستان دارای پنج مرکز بهداشتی درمانی شهری و 12 مرکز بهداشتی درمانی روستایی است و از 83 خانه بهداشت مصوب 69 خانه بهداشت آن فعال است.

احمدی تکمیل چارت خانه های بهداشت، مراکز بهداشتی و درمانی شهری و روستایی و احداث بیمارستان 540 تختخوابی در چابهار را خواستار شد و افزود: با اقدامات دولت تدبیروامید شاخص های بهداشتی در حال رشد است.

شهرستان چابهار از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار در مَکُّرانِ بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان قرار دارد.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 19 خرداد 1395 توسط رستم کریمی

35میلیارد ریال برای مطالعات واجرای فاز 2بندر صیادی کنارک اختصاص یافت


چابهار- ایرنا- سرپرست اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: 85 میلیارد ریال برای انجام مطالعات و اجرای مرحله 2 بندر صیادی کنارک پیش بینی شده که هم اینک 35 میلیارد ریال آن اختصاص یافته و موافقتنامه مربوطه در حال مبادله است.

مهرداد میرزایی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مطالعات مرحله 2 بندر صیادی کنارک با هدف ساماندهی و پهلوگیری 650 فروند قایق صیادی در حال انجام است تا ظرفیت آن به حدود سه برابر فعلی برسد.
 

وی گفت: عملیات ساخت مرحله نخست بندر صیادی کنارک در سال 1375 آغاز شده و در سال 1383 به بهره برداری رسیده است.

وی گفت: وسعت حوضچه مرحله نخست بندر کنارک 12 هکتار، طول موج شکن 941 متر، طول راه ارتباطی بندر سه هزار و 50 متر و طول اسکله پهلوگیری 250 متر است.

سرپرست اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان ادامه داد: 242 فروند لنج و 228 فروند قایق سالانه 50 هزار و 924 تن صید به ویژه تن ماهیان را در بندر صیادی کنارک تخلیه می کنند.

میرزایی بیان کرد: بندر صیادی کنارک واقع در دهانه آبهای اقیانوس هند در ردیف 50 بندر کددار تن ماهیان جهان قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: بندر کنارک دارای یکی از بزرگترین و فعال ترین شهرک‌ های صنعتی استان است بطوریکه هم اینک 9 کارخانه تن ماهی با ظرفیت سالانه 46 هزار تن در آن فعال است.

وی افزود: 11 بندر ماهیگیری و جایگاه تخلیه صید شامل بنادر تیس، کنارک، رمین، زرآباد، پزم، چابهار، بریس، گواتر، جد، تنگ و پسابندر در حوزه شهرستانهای چابهار و کنارک برای صید و صیادی فعال هستند.

وی افزود: 930 فروند لنج و هزار و 400 فروند قایق صید و صیادی با حدود 25 هزار نفر صیاد دائمی و فصلی در قالب 34 تعاونی صیادی در حوزه اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان فعالیت دارند.

وی گفت: 107 واحد صنایع شیلاتی در نوار ساحلی استان وجود دارد که از جمله آنها کارخانه های تولید کنسرو ماهی است که نقش مهمی در بسته بندی و صادرات تن ماهیان دارند.

سرپرست اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: تخلیه و بارگیری آبزیان در بنادر رمین و کنارک بصورت مکانیزه انجام می شود که این سامانه ضمن تسریع در تخلیه، از افت کیفیت ماهی نیز جلوگیری می کند.

میرزایی افزود: بیش از 80 درصد شناورهای صیادی دریای عمان (مکران) واقع در جنوب سیستان و بلوچستان متعلق به شهرستان کنارک است.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت بندر صیادی کنارک بعد از گذشت سالها با تخصیص 10 میلیارد ریال اعتبار از سوی سازمان منطقه آزاد چابهار و 11 میلیارد ریال از سوی استانداری سیستان و بلوچستان اقدامات لازم برای روشنایی اسکله و بندر کنارک انجام شده است.

وی تصریح کرد: کنارک یکی از نقاط راهبردی و اقتصادی در سواحل مَکُران است که از 11 اسکله حوزه اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان و هفت اسکله صیادی در محدوده این شهرستان برخوردار است.

سیستان و بلوچستان با 187 هزار و 502 کیلومترمربع گستره، 310 کیلومتر مرز آبی و 1100 کیلومتر مرز خاکی با کشورهای پاکستان و افغانستان، دارای ۱۹ شهرستان است.

این استان به سبب گستردگی منابع آبی دارای 2 اداره کل شیلات در شمال و جنوب استان است که اداره کل شیلات سیستان مستقر در زابل واقع در شمال استان وظیفه کنترل و حمایت از منابع آبی داخلی و اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آبهای دریای عمان فعال است.

بندر کنارک در 45 کیلومتری غرب شهرستان چابهار واقع شده است و تا زاهدان مرکز سیستان وبلوچستان 635 کیلومتر فاصله دارد.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 19 خرداد 1395 توسط رستم کریمی
بندر صیادی کنارک جزء 50 بندر کددار تن ماهیان در جهان استچابهار- ایرنا- سرپرست اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: بندر صیادی کنارک واقع در دهانه آبهای اقیانوس هند در جنوب استان جزء 50 بندر کددار تن ماهیان در جهان است.

مهرداد میرزایی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: 11 بندر ماهیگیری و جایگاه تخلیه صید شامل بنادر تیس، کنارک، رمین، زرآباد، پزم، چابهار، بریس، گواتر، جد، تنگ و پسابندر در حوزه شهرستانهای چابهار و کنارک برای صید و صیادی فعال هستند.

وی افزود: 930 لنج و هزار و 400 فروند قایق صید و صیادی با حدود 25 هزار نفر صیاد دائمی و فصلی در قالب 34 تعاونی صیادی در حوزه اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان فعالیت دارند.

وی گفت: 107 واحد صنایع شیلاتی در نوار ساحلی وجود دارد که از جمله آنها 29 کارخانه تولید کنسرو ماهی است که نقش مهمی در بسته بندی و صادرات تن ماهیان دارند.

سرپرست اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: وضعیت تخلیه و بارگیری آبزیان در بنادر رمین و کنارک بصورت مکانیزه شده است که این امر سبب تسریع در تخلیه و از افت کیفیت ماهی جلوگیری می شود.

میرزایی افزود: بیش از 80 درصد شناورهای صیادی دریای عمان متعلق به شهرستان کنارک است.

وی ادامه داد: به دلیل اهمیت بندر صیادی کنارک بعد از گذشت سالها با همکاری منطقه آزاد و استانداری سیستان و بلوچستان برای روشنایی اسکله و بندر کنارک اقدامات لازم انجام شده است.

وی بیان کرد: مطالعات فاز 2 بندر صیادی کنارک با هدف ساماندهی قایق های صیادی در حال انجام است که برای آن 350 میلیارد ریال اعتبار برآورد شده است.

وی تصریح کرد: کنارک یکی از نقاط راهبردی و اقتصادی در سواحل مَکُران است که از 11اسکله حوزه اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان و هفت اسکله صیادی در محدوده این شهرستان برخوردار است.

سرپرست اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: کنارک دارای یکی از بزرگترین و فعال ترین شهرک‌ های صنعتی استان است که کارخانه های تون ماهی در آن استقرار دارند.

بندر کنارک در 45 کیلومتری غرب شهرستان چابهار واقع شده است و تا زاهدان مرکز سیستان وبلوچستان 630 کیلومتر فاصله دارد.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 19 خرداد 1395 توسط رستم کریمی
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار: 400 هزار دلار کالا در یک ماه صادر شد

چابهار- ایرنا- رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار گفت: 400 هزار دلار کالا در اردیبهشت امسال از طریق منطقه آزاد چابهار به خارج از کشور و سرزمین اصلی صادر شده است.

حامدعلی مبارکی روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا مجموع صادرات و واردات کالا در اردیبهشت امسال را افزون بر 60 میلیون دلار ذکر کرد و افزود: وسایط نقلیه موتوری، کالاهای تولیدی و مواد اولیه برای مصارف واحدهای تولیدی از جمله کالاهای صادراتی و وارداتی منطقه آزاد چابهار در اردیبهشت بوده است.

وی افزود: میزان واردات کالا در مقایسه با فروردین امسال بیش از 50 درصد افزایش داشته است.

این در حالی است که مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان وبلوچستان گفت: بندر چابهار هزار و 448 کانتینر TEU در 15 ماه گذشته واردات داشته که از این تعداد 284 کانتینر مربوط به سالجاری است.

سیاوش رضوانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تمامی زمینه ها برای واردات و صادرات محصولات کشاورزی، شیلات و آبزیان از طریق 144کانتینر یخچالی در بندر شهید کلانتری چابهار با اقدامات و سرمایه گذاری های انجام شده از ابتدای سال گذشته فراهم شده است.

وی گفت: سرمایه گذاران می توانند از طریق بندر چابهار کالای خود را به کشورهای حاشیه اقیانوس هند و حوزه خلیج فارس صادر کنند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان وبلوچستان افزود: بندر چابهار می تواند کالاهای کشورهای افغانستان و آسیای میانه را به دنیا صادر کند.

رضوانی بیان کرد: با توسعه بنادر و زیرساخت های ترانزیت، صادرات و واردات کالا تحولات عظیمی در چابهار شکل خواهد گرفت.

چابهار دارای بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری است که هر 2 در مجموع 10 پست اسکله برای پهلوگیری کشتی ها را دارند.

بندر شهید بهشتی چابهار هم اینک 254 هکتار مساحت دارد که با طرح توسعه فاز نخست 202 هکتار دیگر به مساحت آن افزوده می شود.

بندر شهید بهشتی از 16 هکتار مساحت محوطه های بارانداز و 30 هزار مترمربع انبارهای مسقف برخوردار است.

بندر شهید کلانتری چابهار 30 هکتار مساحت، 35 هزار مترمربع محوطه بارانداز، سه هزار مترمربع انبار مسقف و 40 هزار مترمربع محوطه کانتینری دارد.

شهرستان چابهار با 13هزار و 161 کیلومترمربع وسعت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در مَکُّرانِ بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 19 خرداد 1395 توسط رستم کریمی
سومین شعبه بانکداری اسلامی کشور در چابهار راه اندازی شدچابهار- ایرنا- سومین شعبه بانکداری اسلامی کشور از سوی بانک انصار امروز/سه شنبه/ با حضور مسئولان دستگاههای اجرایی، ائمه جمعه و جماعات و فعالان اقتصادی در شهرستان چابهار راه اندازی شد.

مدیر امور شعب بانک انصار سیستان و بلوچستان در مراسم بهره برداری از سومین شعبه بانکداری اسلامی در چابهار اظهار داشت: بانکداری اسلامی در راستای تحقق شعار امسال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» در سیستان وبلوچستان به عنوان پایلوت در حال انجام است.

محمدرضا احمدی افزود: نخستین شعبه نمونه بانکداری اسلامی کشور در دهه فجر سال گذشته با پیام رئیس کل بانک مرکزی از سوی بانک انصار در مرکز سیستان وبلوچستان (زاهدان) و دومین شعبه آن در ماه شعبان امسال در ایرانشهر راه اندازی شده است.

وی ادامه داد: تمامی مسائل فقهی، شرعی و اسلامی در بانکداری اسلامی رعایت و خدمات بانک انصار در عقود شرعی و دینی با نظر علمای شیعه و سنی پس از ساعت ها بحث و تبادل نظر راه اندازی شده است.

وی گفت: تمامی فعالیت های پرداخت تسهیلات در شعبه انصار چابهار و دو شعبه زاهدان و ایرانشهر زیر نظر علما و با تایید روحانیان شیعه و سنی بصورت کاملا اسلامی و شرعی انجام خواهد گرفت.

مدیر امور شعب بانک انصار سیستان و بلوچستان بیان کرد: در بانکداری اسلامی تسهیلات طبق شریعت اسلامی بدون هیچ بهره و سودی پرداخت می شود و از فعالان اقتصادی حمایت ویژه برای توسعه کسب وکار آنان خواهد شد.

امام جمعه اهل سنت چابهار نیز با ابراز خرسندی از راه اندازی شعبه بانکداری اسلامی در چابهار گفت: مساله بانکداری اسلامی در کشورهای مختلف از سالها قبل مطرح شده است و این حرکت در کشور اسلامی ایران نوید بخش سرمایه گذاری فعالان اقتصادی و عزم جدی مسئولان برای تحقق خواسته های علما است.

مولوی عبدالرحمن ملازهی افزود: اخذ سودهای کلان، رباخواری بانک ها و جریمه دیرکرد در اسلام حرام است و تا قیامت نیز حلال نخواهد شد.

وی با بیان اینکه در اسلام برای کسب وکار و تلاش تاکیدات فراوانی شده است، خاطرنشان کرد: بانک ها باید برای ایجاد اشتغال و در اختیار گذاشتن سرمایه جهت فعالیت اقتصادی کوشش کنند.

وی از خدمات و عزم مدیران بانک انصار در کشور قدردانی کرد و افزود: با تغییر روند فعالیت بانکداری در آینده شاهد رشد بیشتر فعالیت ها و خدمات بانک انصار خواهیم بود.

معاون اقتصادی فرمانداری شهرستان ویژه چابهار نیز گفت: چابهار از نظر شاخص های توسعه محرومترین شهرستان کشور و از نظر شاخص های بهداشتی، آب، راه، آموزشی، طرح هادی و غیره در وضعیت خیلی پایینی قرار دارد.

نورالدین میرلاشاری با اشاره به مشکلات بیکاری در شهرستان چابهار از مدیران بانک ها به ویژه بانک انصار خواست برای حل مشکل اشتغال اقدامات و همکاریهای لازم را انجام دهند.


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 18 خرداد 1395 توسط رستم کریمی
کشتی های ترال تهدیدی بزرگ برای صید و صیادی در چابهار و کنارک


چابهار- ایرنا- شماری از صیادان کنارک و چابهار انجام صید به وسیله کشتی های غول پیکر ترال در سواحل مکران را تهدید جدی در نابودی ذخایر دریا و آبزیان عنوان کرده و خواستار جلوگیری از فعالیت آنها در نزدیکی سواحل شدند.

قاسم میرزایی یکی از معتمدان شهرستان کنارک در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کشتی های ترال براساس ضوابط اعلام شده حق ندارند در یک یا دو مایلی خلیج چابهار و کنارک صید کنند.

وی افزود: این کشتی ها مجهز به دستگاههای ماهی یاب و تورهایی صیادی هستند که در هنگام صید هیچ آبزی نمی تواند در امان بماند و به نوعی با یک بار حرکت کل مسیر را جارو می کنند.

وی گفت: کشتی های ترال علاوه بر صید ماهی موجب نابودی سایر آبزیان و به خطر افتادن محیط زیست دریایی شده اند.

عبدالصمد بارانی یکی از صاحبان شناورهای صیادی نیز بیان کرد: از مسئولان انتظار است هرچه سریعتر کشتی های ترال را از خلیج و ساحل چابهار و کنارک به مکان دیگری منتقل کنند.

وی خاطر نشان کرد: کشتی های ترال در خلیج چابهار بیش از 80 درصد ماهیان را صید می کنند و برای صید شناورهای محلی کنارک و چابهار هیچ ماهی باقی نمی ماند.

علی رئیسی یکی دیگر از فعالان صید و صیادی چابهار و کنارک نیز گفت: هیچ کس نمی داند کشتی های ترال متعلق به چه ارگان و نهادی هستند و سود آنها عاید چه کسانی می شود و جای تعجب است که کسی هم از فعالیت آنها در نزدیکی ساحل جلوگیری نمی کند و به راحتی قوانین را زیرپا گذاشته و در یک یا دو مایلی سواحل تمامی ماهی ها را صید می کنند.

لال محمد رئیسی نیز بیان کرد: صید و صیادی آنهم با تورهای ریز کشتی های ترال برای زیست بوم های دریایی مخرب است و زیان های جبران ناپذیری را به آبزیان و دریا و محیط زیست دریایی وارد می کند و باید هر چه سریعتر مسئولان از فعالیت این کشتی ها جلوگیری کنند.

منصور چابک یکی دیگر از صیادان اظهار داشت: دهها شناور صیادی که با فعالیت هر یک از آنها چندین خانوار امرار معاش می کنند در طول شبانه روز با صرف هزینه، سوخت و وقت حتی نمی توانند یک کیلو ماهی صید کنند و این نوعی بیکاری را در منطقه رواج داده و موجی از نارضایتی را به همراه دارد.

وی گفت: تا زمانی که این کشتی ها در سواحل مکران و در چند مایلی ساحل صید می کنند نباید انتظار صید ماهی توسط شناورها را داشت و همه باید خانه نشین شوند.

رییس حفاظت محیط زیست چابهار نیز گفت وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه در کل دنیا صید بوسیله کشتی ترال ممنوع شده است، اظهار داشت: محیط زیست شدیدا با نوع صید کشتی ها ترال مخالف است ولی با این وجود متاسفانه بدون رعایت استانداردهای زیست محیطی همچنان به کار خود در سواحل مکران ادامه می دهند.

اشرفعلی حسینی افزود: کشتی های ترال با مجوز 45 روزه صید از اداره کل شیلات سیستان وبلوچستان مبادرت به صید می کنند.
وی ادامه داد: متاسفانه نوع صید کشتی های ترال با تورهای کف روب علاوه بر صید آبزیان تمام مکان ها را تخریب و نوزادان میگو و ماهی و سایر آبزیان را از کف دریا از بین می برند.

وی بیان کرد: کشتی های ترال صید دور ریز زیاد دارند و پس از کشیدن تورها کشتار آبزیان و موجودات ریز و کوچک آنان را دوباره به دریا می ریزند و هیچ توجهی به حفظ محیط زیست، اکوسیستم دریایی و سایر آبزیان فاقد ارزش غذایی در دریا ندارند.

رئیس حفاظت محیط زیست چابهار خاطرنشان کرد: باید روش صید این کشتی تغییر پیدا کند و دستگاه های ناظر بر کار اینها نیز باید تخلفات شان را بطور مرتب رصد کنند.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این اداره کل برای صید کشتی های ترال مجوز تا 8 مایلی را داده است و آنها حق ندارند این قانون را زیرپا بگذارند.

مهرداد میرزایی افزود: پس از اعتراض صیادان چندین مرتبه از نوع صید کشتی های ترال در محدوده کنارک و زرآباد بازدید و تذکرات لازم به آنان داده شده است.

وی ادامه داد: سیستم جی پی اس بر روی کشتی های ترال نصب شده است و تخلفات آنها از جمله نزدیک به شدن به ساحل مرتب بصورت آنلاین رصد می شود.

وی گفت: صیادان شهرستان های کنارک و چابهار هرگونه تخلف از سوی کشتی های ترال را سریعا به ادارات شیلات و یا اداره کل شیلات استان مستقر در چابهار اطلاع دهند.

مدیرکل شیلات سیستان وبلوچستان گفت: 11 اسکله و جایگاه تخلیه صید، 2 هزار و 330 شناور صید وصیادی(930 لنج و هزار و 400 قایق)، حدود 25 هزار نفر صیاد دائمی و فصلی در قالب 34 تعاونی صیادی، 6 شهرک و ناحیه صنعتی و بیش از 100 واحد تولیدی صنایع شیلاتی در چابهار و کنارک وجود دارد.

وی افزود: بنادر چابهار و کنارک 36 درصد صید آبهای جنوب کشور، 31 درصد صید کل کشور، 20 درصد کل تولید آبزیان کشور (صید و آبزی پروری)، رتبه دوم صید در اقیانوس هند بعد از اندونزی، رتبه نخست صید در غرب اقیانوس هند و تأمین کننده بیش از 70 درصد تون ماهیان کشور را به خود اختصاص داده اند.

وی ادامه داد: سواحل مکران در حوزه چابهار و کنارک بیش از 42 هزار هکتار اراضی مستعد پرورش میگو دارد که می توانند نقش مهمی در افزایش اشتغال، ارزآوری و توسعه روستایی در مناطق ساحلی جنوب سیستان و بلوچستان ایفا کنند.

وی بیان کرد: پس از گذشت 10 سال اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان با 230 هزار تن صید مقام نخست صید در کشور را در سال گذشته(1394) کسب کرده است که این نوعی افتخار برای صیادان سواحل مکران است.

مدیرکل شیلات سیستان وبلوچستان ادامه داد: این آمار خود نشان دهنده فعالیت صیادان در چابهار و کنارک است و هیچ عاملی مانع صید آنان نخواهد شد.

میرزایی خاطرنشان کرد: اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان حامی صیادان است و به هیچ وجه نمی گذارد کار آنان با رکود مواجه شود.

وی از حمایت های دولت تدبیروامید به ویژه استاندار سیستان وبلوچستان قدردانی کرد و افزود: برای اولین بار پرورش ماهی در قفس در سواحل مکران آغاز شده است و برنامه های خوبی در سال جاری برای توسعه صید انواع آبزیان ماهی و میگو داریم.

شهرستان چابهار با 13هزار و 161 کیلومترمربع وسعت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار در قلب مَکُّرانِ بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 16 خرداد 1395 توسط رستم کریمی
مسلمانان جهان حج توام با عزت، امنیت و آرامش کامل می خواهندچابهار- ایرنا- امام جمعه موقت اهل سنت شهرستان چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: مسلمانان جهان حج توام با عزت و همراه با امنیت و آرامش کامل می خواهند و این کمترین انتظار مردم از دولت عربستان است.

مولوی عبدالواحد بزرگ زاده روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: کشور عربستان به عنوان میزبان باید به خوبی و شایستگی از مهمانان خانه خدا که همانا حجاج سراسر دنیا هستند پذیرایی کرده و با آنان رفتار شایسته ای داشته باشد.

وی افزود: عربستان در چند سال اخیر حمایت هایی از گروههای تروریستی و حملات پی در پی به کشورهای مسلمان یمن، عراق و سوریه داشته که سبب بر انگیختن موجی از ناراحتی و خشم مسلم مردم شده است.

امام جمعه موقت اهل سنت چابهار تصریح کرد: ایران اسلامی همیشه طرفدار مظلوم است و این برای برخی کشورها خوشایند نیست.

وی ادامه داد: ریختن بمب و کشتار مسلمانان گناهی نابخشودنی است و انتظار داریم کشور عربستان جنگ علیه کشورهای مسلمان و مظلوم را هر چه سریعتر تعطیل کند.

مدرس حوزه علمیه اهل سنت چابهار خاطر نشان کرد: هم اینک کشور عربستان برای جبران برخی ناکامی ها در رسیدن به اهداف خودش در کشورهایی که جنگ و خونریزی به راه انداخته است می خواهد مسلمانان برخی کشورها مانند ایران را از مناسک حج محروم کند.

مولوی بزرگ زاده افزود: ایجاد موانع و کارشکنی در اعزام زائران ایرانی به حج بیت الله شریف نوعی توهین آشکار و تحمیل ذلت است.

این روحانی برجسته اهل سنت سیستان و بلوچستان گفت: دولت سعودی نباید خود را مالک حرمین شریفین بداند و این کار درستی از نظر اسلام نیست چون سرزمین های مقدس مکه و مدینه متعلق به تمام مسلمانان جهان است.

چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان و در ساحل دریای عمان(مکران) قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 13 خرداد 1395 توسط رستم کریمی
برداشت انبه از باغات شهرستان چابهارایرنا- چابهار- 2 هزار و 640 تن انبه از سطح 230 هکتار از باغات شهرستان چابهار در سالجاری برداشت و روانه بازار مصرف شد.

10 خرداد 1395
15:56
عکس: رستم کریمی نژاد
17 عکس
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 13 خرداد 1395 توسط رستم کریمی
بندر ماهیگیری و صیادی شهر چابهارایرنا- چابهار- بندر ماهیگیری و صیادی شهر چابهار در سال 1359 به بهره برداری رسیده است و با وسعت حوضچه 25 هکتار، 300 متر اسکله پهلوگیری، 2 متر عمق آبخور و 224 متر بازوی فرعی نقش مهمی در صید و صیادی آبهای اقیانوسی سواحل مکران دارد.

13 خرداد 1395
13:15

عکس: رستم کریمی نژاد

40 عکسنوشته شده در تاریخ پنجشنبه 13 خرداد 1395 توسط رستم کریمی

چابهار می تواند به قطب ورزش های آبی و ساحلی کشور تبدیل شودچابهار- ایرنا- معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار گفت: این شهرستان علاوه بر موقعیت مناسب تجاری، اقتصادی و گردشگری می تواند به عنوان یکی از قطب های ورزش های آبی و ساحلی کشور تبدیل شود.


احمد علی موهبتی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شهرستان چابهار همجوار با آبهای ساحلی ظرفیت و توانمندی های فراوانی در زمینه ورزش های آبی و ساحلی دارد.

وی گفت: ورزش های آبی و ساحلی در بندر چابهار با اختصاص زمین در سواحل دریا بزرگ ارتقاء و ساماندهی می شود و پایگاه این ورزشها نیز بزودی ساخته خواهد شد.

فرماندار چابهار افزود: ورزشکاران این شهرستان استعدادهای درخشانی در زمینه ورزش دارند و باید این امر مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

موهبتی بیان کرد: برگزاری رقابت های ورزشی در فصل زمستان که همه کشور با برف و کولاک مواجه هستند می تواند سبب جذب گردشگر داخلی و خارجی باشد.

وی تصریح کرد: ورزشکاران چابهاری علاوه بر ورزش های آبی و ساحلی در رشته کریکت نیز مقام نخست کشور را دارند.

چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان و در ساحل دریای عمان (مکران) قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 13 خرداد 1395 توسط رستم کریمی
70 میلیارد ریال برای تهیه بانک اطلاعاتی توسعه سواحل مکران هزینه شدچابهار - ایرنا - مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: تاکنون 70 میلیارد ریال برای جمع آوری بانک اطلاعاتی، پایش و اجرای بهتر طرح ها در مناطق ساحلی و توسعه سواحل مکران هزینه شده است.

سیاوش رضوانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سازمان بنادر و دریانوردی بر اجرای هرگونه ساخت و ساز در مناطق ساحلی مکران نظارت می کند و باید دستگاههای اداری و بخش خصوصی مجوزهایی را قبل از هرگونه اقدام اخذ کنند.

وی با بیان اینکه پایش و مطالعات شبیه سازی سواحل مکران و مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی بصورت میدانی از گواتر چابهار تا جاسک هرمزگان در حال انجام است، افزود: دستگاههای اجرایی شهرستان های چابهار و کنارک همکاری لازم را در این زمینه با سازمان بنادر و دریانوردی استان داشته باشند.

سواحل مکران از گواتر و پسابندر واقع در چابهار آغاز و تا جاسک هرمزگان ادامه دارد.

شهرستان چابهار با 13هزار و 161 کیلومترمربع وسعت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار در منطقه مکرانِ بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 13 خرداد 1395 توسط رستم کریمی
تیم کریکت چابهار مقام چهارم تورنمنت ورزشی کشور هند را کسب کردچابهار- ایرنا- معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: تیم کریکت زیر 17 سال منطقه آزاد این شهرستان در تورنمنت «بگت سینگ» در شهر پنچ کولا ایالت اریانای کشور هندوستان مقام چهارم را کسب کرد.

نصیر بارکزهی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تیم کریکت منطقه آزاد چابهار با هشت تیم از کشورهای هند، پاکستان و نپال در تورنمنت ورزشی کریکت به رقابت پرداخت.

وی با بیان اینکه تیم های کریکت در 2 گروه چهار تیمی با یکدیگر به رقابت پرداختند، خاطر نشان کرد: تیم کریکت منطقه آزاد چابهار با 2 برد و یک باخت در مرحله نخست صعود و در مرحله بعدی با قبول شکست از یکی از تیم های کشور هند در مجموع به مقام چهارم دست پیدا کرد.

وی ادامه داد: تیم کریکت چابهار علاوه بر کاپ اخلاق این رقابتها موفق به دریافت 6 کاپ به صورت انفرادی توسط بازیکنان این تیم به عنوان بهترین بازیکنان این تورنمت ورزشی شدند.

تیم کریکت منطقه آزاد چابهار به عنوان قهرمان کریکت کشور اول خرداد جاری با حمایت سازمان منطقه آزاد چابهار در قالب یک کاروان ورزشی 18 نفره در این تورنمنت ورزشی در کشور هندوستان حضور پیدا کرد.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 13 خرداد 1395 توسط رستم کریمی
امام جمعه اهل سنت نگورچابهار:

ال سعود مسلمانان را از حج محروم نکندچابهار- ایرنا- امام جمعه اهل سنت نگور از توابع شهرستان چابهار گفت: همه کشورهای جهان برای حضور در حج سهمیه دارند و نباید بخاطر مسائل سیاسی عربستان برخی از مسلمانان از ادای فریضه حج محروم شوند.

مولوی عبدالرحمن عارفی روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: عربستان سعودی در سالهای اخیر با حضور در برخی کشورها و دخالت در امور آنها سبب آزردگی خاطر و غضب مسلمانان شده است و این را نباید با جلوگیری کشورهای مسلمان از انجام مراسم حج جبران کند.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران فقط از سران عربستان درخواست ادای حج با عزت و در سایه وحدت و امنیت کرده بود که متاسفانه دولت عربستان امسال به بهانه های مختلف از جمله به جا آوردن یکی از ارکان دین، این حق را از مسلمانان ایران گرفته است.

امام جمعه اهل سنت نگور چابهار افزود: هر کشوری به نسبت جمعیت سهمیه ای برای حضور در حج دارد و باید سران آل سعود آن را رعایت و کشورها را از حق قانونی محروم نکنند.

مولوی عارفی بیان کرد: اختلافات سیاسی که از سوی عربستان به وجود آمده نباید مانعی برای انجام کارهای دینی ایجاد کند و برنامه ریزی مردم مسلمان را در مناسک حج بهم زند.

شهرستان چابهار در منطقه مکران و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است و تا زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان 645 کیلومتر فاصله دارد.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 13 خرداد 1395 توسط رستم کریمی
140 زائر از شهرستان چابهار عازم مرقد مطهر امام راحل شدند


چابهار- ایرنا- جانشین سپاه ناحیه چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: 140زائر (40 نفر زن و 100 نفر مرد) از این شهرستان عازم مرقد مطهر امام راحل شدند.

به گزارش ایرنا، سرهنگ عباس بهادر سه شنبه شب در آیین اعزام این زائران اظهار داشت: زائران چابهاری همزمان با حضور میلیونها نفر از سراسر جهان در مرقد امام راحل در تهران حضور پیدا می کنند.

وی ادامه داد: این تعداد زائر به نمایندگی از مردم چابهار بار دیگر تجدید بیعت خود را با آرمانهای امام خمینی(ره) در آستانه بیست و هفتمین سالروز رحلت آن حضرت خواهند داشت.

وی به زندگی سراسر درس و ایستادگی امام راحل در برابر استکبار پرداخت و افزود: امام خمینی(ره) شخصیت جهانی و برای کشورهای اسلامی الگو شده است.

چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان و در ساحل دریای عمان (مکران) قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 12 خرداد 1395 توسط رستم کریمی
توسعه بندر راهبردی چابهار اهمیت زیادی برای پیشرفت بندر گوادر دارد


چابهار- ایرنا- سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در بلوچستان پاکستان گفت: توسعه بندر راهبردی و اقیانوسی چابهار اهمیت زیادی برای پیشرفت بندر گوادر دارد و این 2 بنادر در موقعیت نزدیک به هم مکمل یکدیگر هستند.


به گزارش ایرنا محمد رفیع دوشنبه شب در سفر به چابهار و دیدار با مسئولان و مدیران بندر چابهار اظهار داشت: طرح توسعه بندر در این شهرستان پیشرفت خوبی داشته و این جای خوشحالی است که دولت ایران توجه ویژه ای به این منطقه دارد.

وی گفت: توجه و نگاه مسئولان دولت پاکستان و سرمایه گذاران در سالیان اخیر برای توسعه بندر گوادر بیشتر شده است و این می تواند در آینده این منطقه را توسعه دهد.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در ایالت بلوچستان پاکستان از برگزاری بیستمین کمیسیون مشترک مرزی بین 2 کشور ایران و پاکستان در چابهار اشاره کرد و افزود: براساس تمهیدات و هماهنگی های انجام شده تا 2 ماه آینده این کمیسیون به منظور توسعه روابط با یکدیگر در این شهرستان برگزار خواهد شد.

معاون دریایی و بندری اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان نیز گفت: طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار در پنج فاز و با اعتبار 340 میلیون دلار از سال 1386 آغاز شده است.

سیدحسن ابراهیمی اظهار داشت: این طرح هم اینک 72 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای آن سه هزار میلیارد ریال هزینه شده است.
 

وی با بیان اینکه فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار تا پایان سالجاری تکمیل می شود، خاطر نشان کرد: ما از توسعه بندر گوادر نیز خوشحال هستیم و بعنوان 2 کشور دوست برای هم افزایی از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در بلوچستان پاکستان در ادامه سفر به چابهار از قابلیت ها و ظرفیت های سرمایه گذاری در زمینه تجارت، ترانزیت و گردشگری دیدن می کند و نشست هایی را با مسئولان محلی خواهد داشت.

شهرستان چابهار با 13هزار و 161 کیلومترمربع وسعت و حدود 250 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبا و اقیانوسی چابهار در قلب منطقه مکرانِ بلوچستان با حدود 500 کیلومتر ساحل از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان و در ساحل دریای عمان (مکران) قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 12 خرداد 1395 توسط رستم کریمی
(تعداد کل صفحات:2)      1   2