تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مطالب بهمن 1395

 

 فعالیت هزار و 457 نفر در بندر صیادی هفت تیر شهر چابهارچابهار - ایرنا - رئیس اداره شیلات چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: هزار و 457 نفر در بندر صیادی هفت تیر شهر چابهار فعالیت صید و صیادی انجام می دهند.

بابک سعیدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از مجموع 930 فروند لنج و هزار و 400 فروند قایق موجود در شهرستان چابهار، 115 قایق و 73 لنج در بندر صیادی هفت تیر فعالیت می کنند.
وی افزود: این بندر یکی از بنادر مهم صید و صیادی در آب های ساحلی دریای مکران (عمان) در سیستان و بلوچستان است که نقش مهمی در اشتغال ساحل نشینان دارد.
وی با بیان اینکه بندر صیادی هفت تیر چابهار نیازمند لایروبی است، خاطرنشان کرد: بر اساس برآورد اولیه برای این بندر بیش از 300 هزار مترمکعب لایروبی نیاز است.
وی گفت: با هدف اجرایی کردن اصل 44 قانون اساسی بندر صیادی هفت تیر به بخش خصوصی واگذار شده است.
رئیس اداره شیلات چابهار تصریح کرد: 11 بندر ماهیگیری و جایگاه تخلیه صید شامل بنادر تیس، کنارک، رمین، زرآباد، پزم، هفت تیر چابهار، بریس، گواتر، جد، تنگ و پسابندر در حوزه شهرستان های چابهار و کنارک برای صید و صیادی فعال هستند.
سیستان و بلوچستان به سبب گستردگی منابع آبی دارای 2 اداره کل شیلات در شمال و جنوب استان است که اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان(آبهای داخلی) مستقر در زابل واقع در شمال استان وظیفه کنترل و حمایت از منابع آبی داخلی و اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آبهای دریای عمان فعال است.
شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.
شهر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
3043**3042 خبرنگار: رستم کریمی نژاد **انتشاردهنده: محدثه حیدری گرجی
اخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال کنید. @irnazahedan


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 19 بهمن 1395 توسط رستم کریمی
 450 نفر در شهرک پتروشیمی مکران چابهار مشغول به کار هستندچابهار - ایرنا - رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی چابهار گفت: 450 نفر در قالب 9 شرکت پیمانکاری در شهرک پتروشیمی مکران این شهرستان مشغول به کار هستند.

عبدالله امیریان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از مجموع افراد شاغل در شهرک پتروشیمی مکران 280 نفر بومی و 170 نفر غیر بومی هستند.
وی افزود: متاسفانه مدیران شهرک پتروشیمی در برخی بازدیدهای قشرهای مختلف مردم، مسئولان محلی، استانی و کشوری آمار اشتغال به کار در این شرکت را 2 برابر و حتی بیشتر عنوان می کنند که صحت ندارد.
وی ادامه داد: نیروی کار از نظر وزارت کار فردی است که با حقوق و مزایای قانون کار استخدام و دارای بیمه باشد، کار ساعتی برای فرد اشتغال ثابت ایجاد نمی کند.
وی تصریح کرد: پس از تکمیل شهرک پتروشیمی مکران در بازه زمانی 10 ساله قرار است 17 هزار نفر در بخش های مختلف بکارگیری شوند.
وی با بیان اینکه انتظار می رود شرکت پتروشیمی مکران برای تربیت، مهارت آموزی و آموزش نیروی انسانی مورد نیاز اقدامات لازم را انجام دهد، خاطرنشان کرد: متاسفانه از ابتدای فعالیت تاکنون اقدام و حرکتی برای آموزش نیروی انسانی ماهر انجام نشده است.
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی چابهار گفت: در این شهرستان هم اینک چهار ناحیه صنعتی، یک شهرک صنعتی و یک شهرک کارگاهی وجود دارد که بخشی از مشکل بیکاری را مرتفع کرده اند.
امیریان افزود: در مجموع 37 هزار و 643 نفر نیروی انسانی در کارگاههای مختلف چابهار مشغول بکار هستند.
وی ادامه داد: رعایت نظام ایمنی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی الزامی است و تمامی موارد در توافقات کتبی به امضای وزیران کار، رفاه اجتماعی و نفت رسیده است.
وی بیان کرد: همچنین در تفاهمنامه صورت گرفته با سازمان نظام مهندسی ساختمان و نظام مهندسی معدن، آموزش ایمنی کارگران، پیمانکاران، تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران و مسئولان ایمنی و اجرای ارزیابی ریسک در کارگاهها و اجرای کامل مصوبات شورایعالی حفاظت فنی و شورایعالی کار درخصوص ایمنی شرایط و قرارداد در تمام پروژه ها الزامی است.
وی گفت: همزمان با اجرای شهرک پتروشیمی و قبل از راه اندازی بخش های مختلف آن باید برای تمام بخش ها نیروی کار از قبل آموزش داده شود تا افراد بومی بتوانند از منفعت این کارگاه استفاده کنند.
رئیس اداره فنی و حرفه ‌ای چابهار نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: آموزش و مهارت ‌آموزی نیروی انسانی بومی، ماندگاری و سودآوری خوبی برای صاحبان کارگاه ها و کارخانه ها دارد.
خداداد اولیایی بر فعال سازی و راه ‌اندازی کارگاه‌ های صنایع مرتبط با پتروشیمی، گاز، معادن و دیگر صنایع بزرگ و کوچک برای مهارت آموزی نیروی انسانی در شهرستان چابهار تاکید کرد و افزود: تمام افراد نمی توانند فقط نگهبان، رفتگر یا کارگر ساده باشند.
وی گفت: موقعیت راهبردی چابهار و اجرای پروژه های پتروشیمی، فولاد، معادن و صنایع مختلف می طلبد تا در زمینه آموزش و مهارت آموزی نیروی انسانی، دورهای آموزشی 6 ماهه تا یکساله در زمینه لوله کشی صنعتی، جوشکاری برق، جوشکاری لوله ‌های گاز با فشار بالا، جوشکاری فولاد زنگ نزن، جوشکاری با گاز محافظ، بازرسی جوش، برق صنعتی و دوره plc برگزار شود.
وی ادامه داد: بر اساس نیاز بازار کار باید در هر منطقه به نیروی انسانی آموزش داده شود تا دیگر برای کوچکترین کاری نیرو با هزینه ‌های زیاد از دیگر مناطق منتقل و جذب نشود.
به گزارش ایرنا، ساخت شهرک پتروشیمی مکران در زمینی به مساحت هزار و 200 هکتار در 20 کیلومتری محدوده منطقه آزاد چابهار آغاز شده است.
بخش خصوصی 16 میلیارد دلار برای ساخت این پتروشیمی سرمایه گذاری می کند و پیش بینی می شود تا در بازه زمانی 10 ساله تمام مراحل آن بهره برداری شود.
18 واحد بالادستی و میان دستی و بیش از 30 واحد پایین دستی در شهرک پتروشیمی مکران ساخته می شود.
شهرک پتروشیمی مکران شامل طرح های اوره آمونیاک، متانول، mtp، انواع الفین، کریستال ملامین، آروماتیک، meg و متانول آمونیاک است.
بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
3043**3042 خبرنگار: رستم کریمی نژاد **انتشاردهنده: محدثه حیدری گرجی
اخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال کنید. @irnazahedan


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 19 بهمن 1395 توسط رستم کریمی
 استاندارسیستان وبلوچستان: شخصا تمام حوادث بارندگی را مدیریت می کنم


چابهار- ایرنا- استاندار سیستان وبلوچستان گفت: شخصا با حضور در جنوب استان از نزدیک تمام حوادث احتمالی سیل و بارندگی ها و خدمات رسانی را مدیریت می کنم.

علی اوسط هاشمی عصر سه شنبه پس از بازدید از روستاهای سیل زده کنارک در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از چند روز قبل هشدارهای لازم برای مقابله با حوادث احتمالی در پی ریزش های مختلف، آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه از سوی ستاد مدیریت بحران استان سیستان وبلوچستان داده شده است.
وی افزود: تمامی دستگاههای اجرایی و امدادی با توان نیروی انسانی و امکانات امداد و نجات در حالت آماده باش هستند و با بروز هرگونه حوادث خدمات رسانی لازم را انجام می دهند.
وی تصریح کرد: مردم و مسئولان باید به هشدارها توجه کرده و اقدامات لازم را پس از هرگونه حوادث احتمالی انجام دهند.
وی بیان کرد: باران رحمت الهی است که مردم سیستان وبلوچستان سالها در انتظار ریزش آن بودند که هم اینک شامل حال تمامی شهرهای استان شده است.
استاندار سیستان وبلوچستان به همراه فرماندار و اعضای ستاد مدیریت بحران شهرستان کنارک از مناطق سیل زده روستایی بخش مرکزی این شهرستان و جاده کنارک به جاسک از نزدیک بازدید کرد.
هاشمی گفت: قطعا خسارت هایی به زیرساخت ها وارد شده است که توسط کارشناسان و مسئولان ذیربط بررسی و اعلام خواهد شد.
به گزارش ایرنا، استاندار سیستان وبلوچستان برای اطلاع از آخرین وضعیت بارندگی ها و خسارت در نشست ستاد مدیریت بحران شهرستان کنارک نیز شرکت کرد.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 19 بهمن 1395 توسط رستم کریمی
 استاندار سیستان وبلوچستان مطالعه هدایت آبهای سطحی کنارک راخواستار شد


چابهار - ایرنا - استاندار سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به نوع خاک، آب باران به سختی در زمین شهرستان های ساحلی کنارک و چابهار نفوذ می کند، بر این اساس باید مطالعه هدایت آبهای سطحی حاصل از بارندگی ها و فاضلاب شهری در این مناطق اجرا شود.

به گزارش ایرنا علی اوسط هاشمی سه شنبه شب در نشست ستاد مدیریت بحران جنوب سیستان و بلوچستان در فرمانداری کنارک اظهار داشت: این شهرستان سال ها با مشکل جدی دفع آبهای سطحی مواجه است به طوری که در مواقع بارندگی آب به صدها خانه نفوذ و سبب مشکلات فراوانی برای ساکنان محلات مختلف می شود.
وی افزود: مسئولان باید برای حل مشکلات مردم چابهار و کنارک در زمینه دفع و هدایت آبهای سطحی اقدامات اساسی انجام و با مطالعه دقیق و کارشناسی به مشکلات مردم محروم این مناطق پایان دهند.
وی ادامه داد: با جمع شدن آب در شهر کنارک شهروندان به سختی می توانند تردد کنند و تا چندین ماه آبهای بارندگی ها خشک نمی شود.
استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: آب و فاضلاب شهری و شرکت آب منطقه ای استان باید هر چه سریعتر با انجام مطالعه جدی و ارائه طرح های کارشناسی راهکار اساسی برای جلوگیری از خسارت و آبگرفتگی ها اتخاذ کنند.
وی ساخت پل و ابنیه فنی در جاده ها، سرکشی مسئولان از روستاها، برآورد خسارت های سیل در بخش های کشاورزی و زیرساخت های جنوب استان را خواستار شد.
هاشمی همچنین شناسایی روستاهای در مسیر خطرات سیل و طغیان رودخانه ها را خواستار شد و افزود: با همکاری فرمانداری، بنیاد مسکن و آب منطقه ای در صورت بروز مشکلات نسبت به جابجایی مردم و اسکان موقت اقدام شود.
وی گفت: تا پایان بارندگی ها تمام امکانات و تجهیزات به همراه نیروی انسانی برای خدمات رسانی به سیل زدگان در حالت آماده باش هستند و تیم های امداد و نجات به نقاط مختلف استان اعزام شده اند.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: جای خوشحالی دارد که بارندگی های چند روز اخیر سبب تقویت سفره های آب زیر زمینی و افزودن حجم آب سدهای استان شده است.
بندر کنارک در 45 کیلومتری غرب شهر چابهار واقع شده است و تا زاهدان مرکز سیستان وبلوچستان 630 کیلومتر فاصله دارد.
بارندگی چند روز اخیر در جنوب استان سیستان و بلوچستان سبب طغیان رودخانه های فصلی و جاری شدن سیلاب در برخی مناطق شده و خساراتی نیز به زیرساخت ها به ویژه راه های روستایی، شبکه های آب و برق و زمین های کشاورزی وارد کرده است.
3043**3042 خبرنگار: رستم کریمی نژاد **انتشاردهنده: محدثه حیدری گرجی
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 19 بهمن 1395 توسط رستم کریمی
رایزن بازرگانی سفارت پاکستان در تهران:
سیستان وبلوچستان توانایی تامین گوشت ایران از طریق پاکستان را دارد


چابهار- ایرنا- رایزن بازرگانی سفارت پاکستان در تهران گفت: استان سیستان وبلوچستان به سبب موثعیت خاص جغرافیایی توانایی تامین گوشت مورد نیاز ایران از طریق پاکستان را دارد.

'نذرمحمد رانجها' روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در چابهار اظهار داشت: پاکستان به عنوان یک کشور دوست و همسایه برای ایران به ویژه شهرهای مرزی سودمند خواهد بود و توسعه روابط در زمینه های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی می تواند موجب توسعه و رونق هر 2 منطقه شود.
وی افزود: کشور پاکستان ظرفیت بالایی در زمینه پرورش دام سبک و سنگین و تولید وصادرات گوشت گاو و گوسفند به کشورهای مختلف اروپایی و حوزه خلیج فارس به ویژه ایران را دارد.
وی ادامه داد: ایران هم اینک از کشور برزیل با هزینه های بیشتری گوشت قرمز وارد می کند ولی برای این کار از ظرفیت های کشور پاکستان به عنوان یک همسایه و هم مرز استفاده چندانی نمی برد.
وی با بیان اینکه به عنوان یک کشور دوست و همسایه و هم مرز اعلام می کنم توانایی تامین گوشت مورد نیاز ایران از طریق مرزهای استان سیستان وبلوچستان را داریم، خاطرنشان کرد: ایران هر استانداردی که در برزیل و یا هر کشوری برای واردات دام در نظر دارد به ما اعلام کند تا طبق خواسته شان عمل کنیم.
رایزن بازرگانی سفارت پاکستان در تهران بیان کرد: پاکستان برای صادرات گوشت تمامی استانداردهای جهانی را کاملا رعایت می کند و تاکنون با هیچ کشوری برای صادرات گوشت مشکلی نداشته است.
نذرمحمد رانجها تصریح کرد: نباید کشورهایی مانند ایران روابط اقتصادی را با همسایگان هم مرز محدود کنند و به فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران اجازه تجارت آزاد را ندهند.
وی گفت: ارتباط اقتصادی علاوه بر اینکه روابط هر کشوری را با یکدیگر مستحکم می کند، موجب رونق و اشتغال مردم هر دو کشور می شود.
وی بیان کرد: مردم کشور پاکستان اشتراکات زیادی با مردم ایران دارند و باید روز به روز برای توسعه روابط آنان اقدامات لازم انجام و صادرات و واردات کالا تسهیل شود.
رایزن بازرگانی سفارت پاکستان در تهران با بیان اینکه باید تمامی موانع برای صادرات و واردات کالا بین 2 کشور ایران و پاکستان برداشته شود، خاطرنشان کرد: در اروپا هیچ مرزی وجود ندارد و این امر موجب رونق کشورها شده است.
رانجها گفت: کشور پاکستان رشد اقتصادی خوبی دارد و در سالهای اخیر توانسته موفق عمل کند.
وی ادامه داد: سرمایه گذاران با کمترین ناامنی جای دیگری را برای حضور وفعالیت انتخاب می کنند.
وی خواستار پایان سختگیری برای واردات میوه های پاکستان به ویژه نارنگی، انبه، موز و سایر کالاها به ایران شد و افزود: تجارت آزاد می تواند سهم زیادی برای رونق کشورها داشته باشد.
به گزارش ایرنا، سفیران، دبیران دوم و رایزنان بازرگانی سفارتخانه های پنج کشور افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، بنگلادش و قزاقستان به همراه نمایندگان ۴۰ شرکت بزرگ ایرانی برای شرکت در نخستین نمایشگاه مواد غذایی و صنایع وابسته با محوریت صادرات در منطقه آزاد چابهار به این منطقه سفر کرده اند.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد** انتشار دهنده: حیدر سرایانی


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 19 بهمن 1395 توسط رستم کریمی
 سفیر بنگلادش در ایران:
چابهار با توسعه زیرساخت ها ظرفیت های مناسبی برای سرمایه گذاری داردچابهار- ایرنا- سفیر بنگلادش در ایران گفت: چابهار با توسعه زیرساخت های در حال انجام، توانمندی و ظرفیت های مناسبی برای سرمایه گذاری کشورهای مختلف به ویژه بنگلادش دارد.

'مجیب الرحمن' روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: روابط اقتصادی با کشوری قدرتمند مانند ایران می تواند به توسعه و پیشرفت بنگلادش کمک کند.
وی افزود: لازم است فعالان تجارت و بازرگانی برای آشنایی بهتر از فرصت های سرمایه گذاری و ظرفیت های اقتصادی سفرهایی به 2 کشور داشته باشند.
وی گفت: چابهار در زمینه پتروشیمی و طرح های صنعتی ظرفیت مناسبی دارد و بنا داریم با توسعه روابط ارتباط بیشتری با ایران به ویژه در چابهار داشته باشیم.
وی بر سرمایه گذاری مشترک 2 کشور تاکید کرد و اظهار داشت: استفاده از ظرفیت های چابهار برای سرمایه گذاری برای هر فعال اقتصادی لازم و ضروری است.
سفیر بنگلادش در ایران بیان کرد: برای توسعه روابط تجاری، اقتصادی و سیاسی 2 کشور از هیچ کوششی دریغ نمی کنیم و معتقدیم ارتباط با کشور ایران موجب توسعه بنگلادش خواهد شد.
به گزارش ایرنا، سفیران، دبیران دوم و رایزنان بازرگانی سفارتخانه های پنج کشور افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، بنگلادش و قزاقستان به همراه نمایندگان ۴۰ شرکت بزرگ ایرانی برای شرکت در نخستین نمایشگاه مواد غذایی و صنایع وابسته با محوریت صادرات در منطقه آزاد چابهار به این منطقه سفر کرده اند.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانینوشته شده در تاریخ سه شنبه 19 بهمن 1395 توسط رستم کریمی
سفیر افغانستان در تهران:
چابهار نقش مهمی در توسعه تجارت و ترانزیت کشور افغانستان دارد


چابهار- ایرنا- سفیر کشور افغانستان در تهران گفت: بندر و منطقه آزاد چابهار در استان سیستان و بلوچستان به سبب نزدیکی با افغانستان نقش مهمی در توسعه تجارت و ترانزیت کشور ما دارد.

'نصیر احمدنور' روز چهارشنبه در نشستی با خبرنگار ایرنا در چابهار اظهار داشت: کشور افغانستان محصور در خشکی است و می تواند با توسعه روابط تجاری و اقتصادی از طریق چابهار به آب های اقیانوسی اتصال پیدا کند.
وی گفت: کالاهای تولیدی کشور افغانستان به راحتی از طریق چابهار و منطقه امن ایران به دنیا صادر خواهد شد.
وی افزود: چابهار در حال توسعه زیرساخت هاست و این نوید دهنده آینده روشنی برای کشورهای منطقه و استانهایی نظیر سیستان وبلوچستان و توسعه روابط با کشورهای همسایه پاکستان و افغانستان است.
وی بیان کرد: ایران با موقعیت استراتژیک خود در منطقه پل ارتباطی برای کشورهای مختلف جهان است و می تواند نقش مهمی در توسعه داشته باشد.
وی گفت: امضای توافقنامه سه کشور ایران، افغانستان و هند نقش مهمی در توسعه روابط دارد و این امر می تواند یرای هر سه کشور مفید واقع شود.
سفیر کشور افغانستان در تهران گفت: تجار و بازرگانان کشور افغانستان حضور فعالی در چابهار دارند و پس از تکمیل راه آهن و جاده های ترانزیتی ارتباط بیشتری در زمینه اقتصادی و تجاری خواهند داشت.
دکتر نصیراحمدنور با بیان اینکه ظرفیت جابجایی کالا در بندر چابهار پس از تکمیل طرح های توسعه ای افزایش زیادی پیدا می کند، خاطرنشان کرد: چابهار جایگاه ویژه ای برای کشورهای همسایه نظیر افغانستان و آسیای میانه دارد.
وی بر توسعه روابط 2 کشور دوست و همسایه «افغانستان وایران» تاکید کرد و افزود: امیدهای زیادی به کشور قدرتمند ایران داریم و می تواند بخشی از مشکلات اقتصادی ما را مرتفع کند.
به گزارش ایرنا، سفیران، دبیران دوم و رایزنان بازرگانی سفارتخانه های پنج کشور افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، بنگلادش و قزاقستان به همراه نمایندگان ۴۰ شرکت بزرگ ایرانی برای شرکت در نخستین نمایشگاه مواد غذایی و صنایع وابسته با محوریت صادرات در منطقه آزاد چابهار به این منطقه سفر کرده اند.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد** انتشار دهنده: حیدر سرایانی


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 19 بهمن 1395 توسط رستم کریمی
 بندر چابهار و نقش مهم آن در صادرات و واردات فرآورده های خام دامیچابهار- ایرنا- شهرستان مرزی و ساحلی چابهار با توجه به موقعیت راهبردی و داشتن مرزهای آبی و خاکی نقش مهمی در صادرات و واردات انواع فرآورده های خام دامی دارد و می تواند گوشت مورد نیاز استان سیستان و بلوچستان و کشور را تامین کند.

به گزارش ایرنا، وجود 310 کیلومتر مرز آبی و بیش از140 کیلومتر مرز خاکی ایران با پاکستان در بخش دشتیاری شهرستان چابهار و بازارچه مرزی ریمدان می تواند یکی از بهترین فرصت ها برای ورود دام زنده به کشور و تولید گوشت قرمز باشد.
عرضه ارزان دام در پاکستان و واردات آن از این کشور از طریق مرز ریمدان و پیشین و برنامه ریزی برای قرنطینه و پرواربندی آن با استانداردهای روز دنیا در نقطه صفر مرزی می تواند اشتغال زیادی را در روستاهای دشتیاری چابهار و شهرستان سرباز ایجاد کند و زمینه ساز رونق اقتصادی این منطقه شود.
مشارکت و ایجاد حداقل 30 کشتارگاه صنعتی و افزایش واحدهای بسته بندی گوشت قرمز از سوی بخش خصوصی و دولتی می تواند ظرفیت سه کشتارگاه صنعتی فعلی و کشتار روزانه هزار و 100 راس دام سنگین فعلی را به چندین برابر برساند و این امر سبب تامین بخش مهمی از گوشت مورد نیاز کشور می شود.
یکی از تجار دشتیاری که خواست نامش در خبر ذکر نشود، به خبرنگار ایرنا گفت: چابهار با وجود داشتن موقعیت مناسب برای واردات دام از طریق پاکستان تاکنون به دلایل مختلف از جمله ممنوعیت صادرات دام از پاکستان به ایران و نگاه منفی برخی مسئولان مرکزنشین کشور به واردات دام سبک و سنگین و عدم تمایل آنان به آماده سازی زیرساخت ها در مرز رسمی ریمدان برای تبادل و جابجایی کالا و مسافر، نتوانسته نقش خود را به خوبی در این زمینه ایفا کند و به همین سبب به خانوارهای ضعیف روستایی به ویژه منطقه دشتیاری چابهار که بر اثر خشکسالی 2 دهه اخیر با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند، فشارهای زیادی وارد آید.
وی افزود: مردم مرزنشین مناطق روستایی دشتیاری چابهار بدلیل خشکسالی 20 سال اخیر و بسته شدن مرز روز به روز فقیرتر می شوند و مرز ریمدان هیچ سود و نقشی در اشتغالزایی مرزنشینان نداشته و همچنان برای مسئولان استانی وکشوری بجای فرصت، یک تهدید شده است.
«صفر خدیر» یکی از فعالان اجتماعی منطقه دشتیاری چابهار و تولید کننده گوشت قرمز نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با واردات دام از طریق مرز پاکستان و رعایت قوانین و مقررات تولید وعرضه گوشت می توان بیش از نیمی از گوشت کل کشور را تامین کرد.
خدیر گفت: مسئولان نباید برای ایجاد اشتغال و واردات دام از مرز مخالفت کنند و نگاه منفی داشته باشند بلکه با رعایت تمامی قوانین و مقررات بین المللی و تعریف دستورالعمل های لازم اجازه فعالیت به مردم مرزنشین را بدهند تا بخشی از مشکلات بیکاری حل شود.
محمدحسین رئیسی یکی از معتمدان چابهار نیز گفت: اراده قوی ملی برای حل مشکلات مردم و ایجاد اشتغال در شهرستان چابهار وجود ندارد و اکثر کارهای اقتصادی و به ویژه فعالیت رسمی مرز ریمدان قفل شده است و تاکنون گام مهمی برای حل مشکلات فراوان اقتصادی و اشتغال در این منطقه برداشته نشده است.
رئیسی گفت: مسئولان در طول 30 سال گذشته همیشه به موقعیت راهبردی و جغرافیایی چابهار و ظرفیت های خدادادی آن اشاره کرده و هر روز در مصاحبه های خبری مردم را به آینده روشن نوید می دهند ولی تاکنون برای توسعه زیرساخت های شهر و روستاهای این منطقه و حل مشکلات اشتغال، تامین امکانات اولیه نظیر آب، راه، برق، حاشیه نشینی و توسعه روستاها برنامه و سند جامعی ندارند و اقدام عملی صورت نگرفته است.
فرماندار سابق شهرستان چابهار به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چابهار به دلیل موقعیت مناسب و ظرفیت های فراوان شیلاتی، تجاری، اقتصادی، گردشگری، کشاورزی و ارتباط با آب های آزاد نباید مشکل اشتغال داشته باشد و زیرساخت های آن در زمینه آب آشامیدنی، فضای آموزشی، راه و طرح هادی روستایی پایین باشد.
احمدعلی موهبتی افزود: چابهار ظرفیت خوبی برای تولید گوشت قرمز دارد و در صورت تغییر نگاه مسئولان کشوری به توسعه این منطقه می تواند بخشی عظیمی از نیازهای گوشت کشور را تامین کند.
وی ادامه داد: هم اینک بیش از 200 هزار تن گوشت قرمز از برزیل وارد کشور می شود و هیچ اشتغالی هم در این حجم واردات ایجاد نمی شود.
وی گفت: وجود مرزهای آبی وخاکی در هر منطقه یک فرصت برای توسعه و رونق است اما در سیستان و بلوچستان و به ویژه شهرستان محروم چابهار یک تهدید محسوب می شود.
فرماندار سابق چابهار خواستار توجه بیشتر به رونق، توسعه و ایجاد اشتغال مرزنشینان حوزه این شهرستان شد و افزود: واردات دام و پرواربندی می تواند زمینه ساز ایجاد اشتغال شود.
وی گفت: چنانچه مسئولان کشور اجازه دهند بیش از 50 هزار تن گوشت قرمز در منطقه مرزی چابهار تولید و عرضه شود بخش زیادی از مشکل اشتغال و معیشت مردم منطقه مرتفع می شود.
وی بیان کرد: سیستان وبلوچستان می تواند تمامی گوشت مورد نیاز کشور را تامین کند و نیازی به واردات بیش از 200 هزار تن گوشت از برزیل نیست ولی دست های پشت پرده اجازه نقش آفرینی به مردمان سیستان وبلوچستان در تامین و توزیع گوشت را نمی دهد.
مدیر اداره دامپزشکی شهرستان چابهار نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سه کشتارگاه صنعتی و 12 واحد بسته بندی گوشت قرمز در این شهرستان وجود دارد.
دکتر اولیاء میرلاشاری افزود: شهرستان چابهار با توجه به موقعیت راهبردی و داشتن مرزهای آبی و خاکی نقش مهمی در واردات دام و تولیدات ماهی و میگو دارد.
وی ادامه داد: چابهار ظرفیت تولید گوشت قرمز را دارد و متقاضیان زیادی نیز آماده واردات دام از کشور همسایه هستند.
وی تصریح کرد: تمامی آزمایشات مربوط به فرآورده های خام دامی و کنترل کیفی در چابهار انجام می شود و هیچ مشکلی برای جلوگیری از ورود بیماری مشترک انسان و دام وجود ندارد.
وی با ارایه گزارشی از فعالیت های آزمایشگاه دامپزشکی در چابهار تصریح کرد: انواع آزمایشات در بخش های میکروبی و آنالیز شیمیایی فراورده ها، اندازه گیری هیستامین به روش HPLC، انجام آزمایشات PCR جهت ردیابی و شناسایی عوامل بیماری زای مهم ویروسی و باکتریایی در میگوهای پرورشی انجام می شود.
وی گفت: چابهار بیش از 42 هزار هکتار اراضی مستعد پرورش میگو دارد که امسال در زمین های آماده کشت بیش از 570 تن میگو برداشت شده است.
وی بیان کرد: اداره دامپزشکی چابهار نظارت، کنترل، پیشگیری، مبارزه با بیماری های دامی و آبزیان و بیماری های مشترک میان انسان و دام را در آزمایشگاههای تخصصی و بازدیدهای مستمر انجام می دهد.
مدیر اداره دامپزشکی چابهار تصریح کرد: سه شرکت خدمات دامپزشکی، یک داروخانه، سه درمانگاه تخصصی دامپزشکی، 11 مرغداری صنعتی، هفت مرکز عرضه ماهیان تجاری تازه، 26 مرکز بسته بندی ماهی و میگو، 12 کارخانه پودر ماهی و 30 کارخانه تن ماهی در سواحل و محدوده شهرستانهای چابهار و کنارک فعال هستند.
میرلاشاری گفت: در صورت موافقت برای واردات و پرواربندی دام می توان اذعان کرد شهرستان چابهار ظرفیت تامین گوشت قرمز کل کشور را دارد و این امر با همت و نگاه مسئولان دور از انتظار نخواهد بود.
شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان در همسایگی کشور پاکستان و ساحل دریای عمان واقع شده و ظرفیت ها و توانمندی های زیادی در بخش اقتصادی دارد که در صورت شکوفایی آنها می تواند حوزه جنوب شرق کشور را متحول کند.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانینوشته شده در تاریخ سه شنبه 19 بهمن 1395 توسط رستم کریمی
 تمام واحدهای صنعتی چابهار به صورت مستمر پایش زیست محیطی می شوندچابهار - ایرنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: تمام واحدهای صنعتی این شهرستان به صورت مستمر نظارت و در زمان های مختلف به صورت فصلی، محسوس و نامحسوس پایش زیست محیطی می شوند.

اشرفعلی حسینی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چهار ناحیه صنعتی، یک شهرک صنعتی، 2 ناحیه کارگاهی و پیکره های هفتم و هشتم صنعتی مستقر در منطقه آزاد تجاری - صنعتی، 2 واحد کشتارگاه صنعتی، نیروگاه سیکل ترکیبی، سه واحد کارخانه آسفالت و چندین واحد فعال شن و ماسه و کوره های آجرپزی در شهرستان چابهار وجود دارد که از مهمترین مراکز صنعتی فعال در جنوب سیستان و بلوچستان هستند.
وی افزود: برای نخستین بار به استناد بند الف ماده 61 قانون برنامه چهارم توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی تمام واحدهای تولیدی، خدماتی و زیربنایی موظف به نمونه برداری و اندازه گیری آلودگی ها و تخریب های خود بر اساس دستورالعمل های سازمان حفاظت محیط زیست هستند.
وی عمده صنایع آلاینده فعال در شهرستان چابهار را در حوزه صنایع شیلاتی عنوان کرد و گفت: با توجه به استقرار آنها در نواحی صنعتی، کار پایش این واحدها به صورت مداوم انجام می شود.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست چابهار پراکندگی واحدهای تولیدی و خدماتی، استقرار نامناسب آنها در کنار گسترش و توسعه ناهمگون مناطق شهری و روستایی را سبب بروز مشکلات عدیده عنوان کرد و اظهار داشت: در برخی مواقع شاهد نارضایتی شهروندان هستیم.
حسینی یکی از اقدامات اساسی در جلوگیری از آلودگی محیط زیست و حفظ سلامت شهروندان را انجام به موقع معاینه فنی خودرو برشمرد و خاطرنشان کرد: با انجام به موقع معاینه فنی خودرو توسط شهروندان می توان جلوی بخشی از آلودگی هوا را گرفت.
وی بیان کرد: اجرای طرح معاینه فنی خودرو با تخفیف ویژه در مرکز معاینه فنی صدف چابهار به مناسبت روز ملی هوای پاک انجام شد.
وی گفت: امسال روز هوای پاک با شعار «با هم به سوی هوای پاک» نامگذاری شد و اداره حفاظت محیط زیست چابهار مراسم ویژه این روز را همراه با استقبال خوب مردم در مدرسه شهدای شیلات برگزار کرد.
وی با تشریح برنامه های اجرا شده در روز هوای پاک گفت: برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با عوامل کاهش دهنده آلودگی هوا در دبستان شیلات چابهار و جشنواره نقاشی روی پارچه با موضوع هوای پاک و محیط زیست میان دانش آموزان این دبستان، نصب پلاکارد و بنر در ورودی ها و میادین سطح شهر با موضوع رعایت مسائل زیست محیطی از جمله این برنامه ها بوده است.
وی تقدیر از فعالان زیست محیطی چابهار، برگزاری کارگاه های آموزشی «یک ساعت با محیط بان» برای دانش آموزان روستاهای منطقه حفاظت شده گاندو باهوکلات و بازدید از واحدهای شن و ماسه شهرستان و کوره های آجرپزی را از دیگر برنامه های اجرا شده در این روز عنوان کرد.
3043**3042 خبرنگار: رستم کریمی نژاد **انتشاردهنده: محدثه حیدری گرجینوشته شده در تاریخ سه شنبه 19 بهمن 1395 توسط رستم کریمی
 جشن آزادی 72 نفر از زندانیان در چابهار برگزار شدچابهار- ایرنا- رئیس اداره زندان شهرستان چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: به میمنت دهه مبارک فجر در مراسمی 72 نفر از زندانیان چابهار آزاد و به آغوش خانواده بازگشتند.

محمدعازم کدخدایی روز دوشنبه در حاشیه مراسم آزادی زندانیان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: همچنین 264 نفر از زندانیان که در برنامه های مختلف فرهنگی در طول محکومیت شرکت و اخلاق و رفتار مناسبی با عوامل و کارکنان داشته اند، مرخصی 10 روزه اعطا شد.
وی اظهار امیدواری کرد: افراد آزاد شده با اراده قوی به فعالیت های شایسته اجتماعی پرداخته و در کنار خانواده به زندگی سالم و شیرین ادامه دهند و هیچگاه به زندان باز نگردند.
وی بیان کرد: زندانیانی که از مرخصی بهره مند می شوند باید در مهلت تعیین شده به زندان بازگردند.
رئیس اداره زندان شهرستان چابهار ادامه داد: به مناسبت دهه مبارک فجر ویژه برنامه های مختلفی شامل مسابقات ورزشی و محفل انس با قرآن کریم برای زندانیان برگزار شده است.
کدخدایی از همکاری دادستان چابهار، دادگستری و کارکنان اداره زندان برای اعطا مرخصی و آزادی زندانیان قدردانی کرد.
به گزارش ایرنا، مراسم جشن آزاد زندانیان با اجرای موسیقی، برنامه های شاد و متنوع فرهنگی هنری همراه بود که مورد استقبال گرم زندانیان قرار گرفت.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 19 بهمن 1395 توسط رستم کریمی
 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان وبلوچستان:
علی محمد بلوچ استاد بلندآوازه ساز وقیچک منطقه بلوچستان بودچابهار- ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: علی محمد بلوچ یکی از اساتید برجسته و بلندآوازه ساز و قیچک در منطقه بلوچستان بود که فراتر از ایران شهرت و طرفداران زیادی داشت.

به گزارش ایرنا، حسین مسگرانی روز دوشنبه در مراسم بزرگداشت زنده یاد استاد علی محمد بلوچ در سرسرای فرهنگ و ارشاد اسلامی چابهار اظهار داشت: استان سیستان وبلوچستان با برخورداری از فرهنگ و ادب غنی، اساتید برجسته ای در موسیقی، شعر، هنر و ادب دارد.
وی با بیان اینکه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان وبلوچستان از هیچ کوششی برای حل و پیگیری مشکلات هنرمندان دریغ نمی کند، خاطرنشان کرد: برای بیمه، درجه هنری، پیشکسوت هنری، مستمری هنرمندان و اشتغال آنان تلاش های زیادی صورت گرفته است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان وبلوچستان افزود: با همکاری سازمان منطقه آزاد، مسئولان محلی به ویژه شهردار و اعضای شوراهای اسلامی بزودی حمایت های لازم برای اشتغال فرزندان، ساخت خانه و حل مشکلات مالی خانواده استاد علی محمد بلوچ انجام خواهد شد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار نیز اظهار داشت: از هنرمندان و به ویژه اهالی موسیقی در سیستان وبلوچستان حمایت ویژه می کنیم.
عبدالرحیم کردی افزود: سازمان منطقه آزاد چابهار در زمینه تدریس موسیقی با حضور اساتید برجسته این بخش، اعلام آمادگی می کند.
نماینده مردم شهرستانهای چابهار، کنارک، قصرقند و بخش مرکزی نیکشهر نیز در این مراسم اظهار داشت: فرهنگ، هنر و موسیقی منطقه بلوچستان نیازمند توجه بیشتر مسئولان استانی و کشوری است.
عبدالغفور ایران نژاد خواستار اشتغال، بیمه، برقراری مستمری اهالی هنر، موسیقی و ادب شد و افزود: هنرمندان ضعیف ترین قشر جامعه هستند که بدون چشمداشت و بی ادعا فعالیت می کنند.
وی گفت: دوستدار فرهنگ، هنر و ادب هستم و همیشه از بزرگان موسیقی بلوچستان نظیر کمالان هوت حمایت کرده ام.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی چابهار نیز با ابراز خوشحالی از برگزاری مراسم گرمیداشت برای بزرگان موسیقی بلوچستان اظهار داشت: این اقدامات قوت قلبی برای اهالی موسیقی و هنرمندان خواهد بود.
محمد امین محمدی هدف از برگزاری بزرگداشت زنده یاد علی محمد بلوچ را تجلیل و تکریم و بزرگداشت مفاخر کشور به ویژه پیشکسوتان موسیقی این مرز وبوم، ایجاد شوق و انگیزه و نشاط برای علاقه مندان این بخش، وقت گذاشتن برای میراث تاریخی و شفاهی اقوام ایرانی به ویژه هنر و موسیقی بلوچستان و احترام به خانواده و جامعه هنر دوست عنوان کرد.
وی از حمایت و مساعدت های سازمان منطقه آزاد، شهرداری و شورای اسلامی شهر چابهار، اهالی موسیقی و هنر منطقه بلوچستان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سیستان وبلوچستان قدردانی کرد.
به گزارش ایرنا، در این مراسم شماری از موسیقیدانان بلوچستان انواع ساز و سرود و قیچک را به یاد استاد علی محمد بلوچ نواختند.
استاد علی محمد بلوچ متولد ششم مرداد سال 1333 شمسی یکی از چند پهلوان یا استاد برجسته‌ی موسیقی بلوچی و ساز سرود (قیچک) بلوچستان بود که در روز پنجشنبه دوم دی سال جاری (1395) براثر عارضه قلبی در چابهار درگذشت.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهن دهنده: حیدر سرایانی


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 19 بهمن 1395 توسط رستم کریمی
 بهار در زمستان؛ سبزآپ بلوچستان و خانه تکانی زودهنگام سال نوچابهار- ایرنا- آب گل آلود بارندگی ها پس از گذشت چند روز که تبدیل به آب زلال و شفاف شده و در بلوچستان به «سبزآپ» مشهور است فرصت مناسبی برای مردم بومی جنوب سیستان و بلوچستان فراهم کرده تا خانه تکانی زودهنگام سال نو و نوروز و شستشوی وسایل خانه، لباس و ظروف را آغاز کنند.

به گزارش ایرنا، در شهرهای مختلف بلوچستان مرسوم است که در آستانه سال نو زنان با همکاری مردان و اعضای خانواده بصورت دسته جمعی به خانه تکانی و انتقال فرش، لباس، پتو، رختخواب و غیره برای شستشو به کنار رودخانه ها بپردازند که بارندگی های اوایل و اواسط بهمن ماه در جنوب سیستان و بلوچستان سبب شد مردم شهرها و روستاهای چابهار، نیکشهر، سرباز، قصرقند، فنوج و کنارک زودتر از همه خانه تکانی را آغاز کنند.
شستشوی وسایل خانه و همراه بردن کودکان خردسال توسط خانواده ها نوعی تفریح شاد و خوشحال کننده برای آنان است و ساعتها در گل و آب رودخانه ها مشغول بازیهای محلی مخصوص کودکان می شوندو بیشتر ناهار را در زیر سایه درختان گز، کنر و کهیر حاشیه رودخانه میل می کنند.
بارندگی های چند روز اخیر در منطقه سیستان وبلوچستان علاوه بر اینکه خسارتهایی در بخش زیربنایی در شهرها و روستاهای مختلف بلوچستان برجای گذاشت خوشبختانه بیشتر از همه سبب تقویت سفره های آب زیرزمینی، افزایش آب در پشت سدها و سازه های آبخیزداری شد.
بارندگی ها همچنین طراوت و شادابی خاصی به گل و گیاهان طبیعت بلوچستان بخشیده است و از هم اکنون در دشت و دمن سبزه و گل روییده و درختان به برگ و شکوفه نشسته اند و خبر از سال آباد و خوشی به ویژه برای دامداران می دهد.
بارش های رگباری و نم نم باران در مناطق مختلف بلوچستان بعد از گذشت سالها سبب شستشوی گرد و غبار گل و گیاهان شد و طبیعت را بار دیگر شاداب و سرزنده کرده است.
اکثر رودخانه های مهم بلوچستان چندین مرتبه طغیان کردند و آب آنها هم اینک تبدیل به سبزآپ شده است.
این بارندگی ها در ایام پایانی سال ارمغان های بزرگی چون جوانه زدن و رویش انواع گیاهان دارویی و خوراکی مانند تروبشوک، پترینک، گوَن، زیروک، صداپ، پیر، کلیر و غیره در طبیعت جنوب استان را برای مردم به هدیه آورده و نشان از طبیعتی شاد و با نشاط در روزهای پایانی سال و تعطیلات نوروزی دارد و دامان طبعیت را با شکوفه های زیبا آراسته می کند.
سرسبزی مراتع و جوانه زدن انواع علوفه مانند پیتار، ندگ، بون، دولِک وغیره که مورد تالیف دام ها قرار می گیرند و در دامنه کوه ها و دره ها رشد می کنند سبب زیاد شدن شیر و دیگر فرآورده های دامی و ایجاد شور و نشاط در میان دامداران و روستاییان می شود.
با وجودی که اکنون در اکثر نقاط کشور هوای سرد، یخبندان و همچنان برف می بارد ولی شهرهای جنوبی منطقه بلوچستان در استان سیستان وبلوچستان نظیر ایرانشهر، فنوج، نیکشهر، قصرقند، چابهار، کنارک و سرباز هم اینک بهترین آب و هوا را برای تفریح و گردش در طبیعت بهاری اش دارد.
سیستان و بلوچستان با گستره 187 هزار و 502 کیلومتر مربع و 19 شهرستان پهناورترین استان کشور محسوب می شود.
این استان از 2 منطقه سیستان در شمال و بلوچستان در جنوب تشکیل شده است که معمولا هوای شمال و مرکز استان نسبتا سرد و معتدل و هوای مناطق جنوبی گرم است.
با ورود سامانه بارشی در 2 مرحله از 31 دی تا پنجم بهمن و 14 تا 16 بهمن باران و برف بیشتر مناطق این استان را فراگرفت و در برخی روزها سبب جاری شدن سیلاب و طغیان رودخانه ها شد، با وجودی که این سیلاب ها خساراتی به همراه داشت اما از آنجایی که این استان در 18 سال گذشته با خشکسالی مداوم رو به رو بود، مردم را امیدوار و شادمان کرد.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 19 بهمن 1395 توسط رستم کریمی
 نماینده مجلس: مرز ریمدان چابهار زیرساختهای لازم را نداردچابهار- ایرنا- نماینده مردم حوزه انتخابیه چابهار، کنارک، قصرقند و بخش مرکزی نیکشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: مرز رسمی ریمدان واقع در بخش دشتیاری شهرستان چابهار زیرساختهای لازم برای جابجایی کالا و مسافر به کشور پاکستان را ندارد.

عبدالغفور ایران نژاد روز سه شنبه در نخستین نشست خبری با اصحاب رسانه در چابهار اظهار داشت: بعد از گذشت چندین دهه مرز ریمدان با تلاش دولت تدبیروامید رسما برای جابجایی کالا و مسافر مشخص و تصویب شده است.
وی افزود: متاسفانه با وجود فرصت های فراوان در مرز برای حل مشکلات اشتغال و افزایش درآمد مرزنشینان تاکنون از این فرصت برای مردم منطقه چابهار به خوبی استفاده نشده است.
وی به مشکلات حاشیه نشینی در چابهار اشاره کرد و افزود: با همت مسئولان کار ساماندهی در سکونتگاههای غیر رسمی و مناطق حاشیه نشین شهر چابهار آغاز شده است و بزودی بخشی از مشکلات تعیین تکلیف اراضی سکونتی، برق، مدرسه، آب و دیگر امکانات رفاهی مرتفع می شود.
وی بیان کرد: سازمان منطقه آزاد چابهار بدلیل نداشتن مرز دریایی و هوایی تاکنون موفقیتی حاصل نکرده است و به سبب برخی مشکلات اقتصادی امکان تکمیل زیرساخت های خود را ندارد.
نماینده مردم حوزه انتخابیه چابهار، کنارک، قصرقند و بخش مرکزی نیکشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه منطقه آزاد چابهار بعد از گذشت 22 سال از تاسیس تاکنون فرودگاه و بندر مستقل برای ترانزیت کالا ندارد، خاطرنشان کرد: تنها روستای محدوده منطقه آزاد به نام «تیس» تاکنون از خدمات لازم بی بهره بوده است.
ایران نژاد خواستار افزایش محدوده منطقه آزاد چابهار شد و گفت: چابهار با وجود داشتن موقعیت های راهبردی بدلیل نبود خط آهن، جاده های مناسب ترانزیتی، بندر و فرودگاه موفقیت لازم در حد انتظار را نداشته است و فقط هیات های خارجی هر از چندگاهی سفرهای بی نتیجه و پر هزینه ای به این بندر دارند.
وی به روشن شدن مشعل گاز تا 2 سال آینده اشاره کرد و افزود: براساس قول دولتمردان بزودی گاز به چابهار خواهد رسید تا صنعت آن رونق بیشتری پیدا کند.
نماینده مردم حوزه انتخابیه چابهار در مجلس شورای اسلامی خاظر نشان کرد: با پیگیری های انجام شده و سفر کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی 200 میلیارد ریال برای توسعه زیرساختها و امکانات رفاهی روستای تیس اختصاص پیدا کرده است و بزودی بخشی از مشکلات این روستا مرتفع خواهد شد.
وی تاکید کرد: باید دبیرخانه سازمان توسعه سواحل مکران در چابهار مستقر باشد و نباید بودجه توسعه سواحل مکران در استان هرمزگان هزار و 200میلیارد ریال اما برای سیستان و بلوچستان 600 میلیارد ریال باشد.
ایران نژاد تصریح کرد: تکمیل راه آهن چابهار- زاهدان- مشهد یکی از خواسته های مردم این منطقه است و با اعتبار سالانه 300 میلیارد ریال راه به جایی نمی برد و مردم باید چند دهه دیگر منتظر بمانند.
وی گفت: قرارگاه خاتم الانبیاء به عنوان پیمانکار طرح راه آهن نیز از توان مالی خود برای پیشبرد کارها استفاده کرده است.
وی ادامه داد: پیشرفت فیزیکی راه آهن چابهار- زاهدان از سال 1392 تاکنون 30 درصد بوده است.
وی بر پیگیری مشکلات زیربنایی حوزه انتخابیه تاکید کرد و افزود: طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار یکی از طرح های کلان ملی است که پس از تکمیل فاز اول آن ظرفیت بندر به هشت میلیون و 500 هزار تن خواهد رسید.
وی به ظرفیت های شیلاتی در چابهار اشاره کرد و افزود: هم اینک 24 هزار صیاد با 2 هزار 400 فروند شناور شامل قایق و لنج مشغول صید وصیادی هستند و نقش مهمی در صید آبزیان دارند.
نماینده مردم حوزه انتخابیه چابهار، کنارک، قصرقند و بخش مرکزی نیکشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در سال گذشته 231 هزار تن صید ماهی در حوزه چابهار و کنارک انجام شده که در این زمینه رتبه نخست کشوری را کسب کرده است.
ایران نژاد با اشاره به مشکلات آب های سطحی کنارک خاطرنشان کرد: در خاک ساحلی منطقه کنارک به سختی آب نفوذ می کند و آب های رها شده فاضلاب و بارندگی بعد از چندین ماه تبخیر می شوند.
وی خواستار مطالعه دقیق برای مهار و دفع آب های سطحی کنارک شد و افزود: دولت هر چه سریعتر مشکلات مردم کنارک را پیگیری و مرتفع کند.
وی خواستار تخصیص اعتبار برای جبران خسارت های سیل و بارندگی ها شد و افزود: بارندگی ها خسارات سنگینی به بخش های زیربنایی راه و کشاورزی وارد کرده است.
وی گفت: حوزه انتخابیه چابهار بیش از 490 هزار نفر جمعیت دارد و یکی از بزرگترین ومحروم ترین حوزه های انتخابیه در کشور از نظر شاخص های توسعه انسانی است.
وی بر توجه بیشتر دولت برای رفع محرومیت های آموزشی، بهداشتی، راهسازی، آب، حاشیه نشینی، اشتغال و کشاورزی تاکید کرد.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
]
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 19 بهمن 1395 توسط رستم کریمی