تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مطالب دی 1395

 

مهاجرت 59 هزار قطعه پرنده به سواحل زیبای مکران‎


چابهار - ایرنا - 84 گونه پرنده با جمعیت بیش از 59 هزار قطعه برای زمستان گذرانی به سواحل مکران در جنوب سیستان و بلوچستان مهاجرت کردند.

به گزارش ایرنا، با آغاز فصل سرما در مناطق سردسیر جهان انواع پرندگان برای زمستان گذرانی به سواحل زیبای مکران کوچ کرده اند که پرواز و سر و صدای آنان برای مردم محلی و مسافران جذابیت خاصی دارد و حضور پرندگان آبزی و کنار آبزی در طول نوار ساحلی بنادر چابهار و کنارک به همراه سایر جاذبه های زیست محیطی جلوه ویژه ای به طبیعت منطقه داده است.

سیستان و بلوچستان با توجه به قرار داشتن در مسیر مهاجرت پرندگان مناطق سردسیر هر سال از اواخر پاییز تا اوایل بهار میزبان گونه های مختلف پرندگان آبزی و کنار آبزی است.
سواحل دریای عمان در محدوده چابهار و کنارک به دلیل آب و هوای مساعد و بهاری علاوه بر میزبانی پرندگان، میزبان مهمانان زیادی از نقاط مختلف کشور و سیستان و بلوچستان است که می خواهند چند روزی از برف و سرما دوری و با حضور در این منطقه به گردش و تفریح بپردازند.
آب های ساحلی متصل به اقیانوس، سواحل شنی، ماسه ای و صخره ای، انواع جاذبه های طبیعی از جمله کوههای مریخی(مینیاتوری) به موازات دریا از منطقه کچو تا نزدیکی خلیج گوادر، تپه گل فشان در شمال غرب چابهار، رشته ارتفاعات فرسایش یافته در مسیر جاده ساحلی چابهار ـ گوادر و چابهار ـ کهیر، تمساح منحصربه فرد پوزه کوتاه و درختان انجیر معابد نعمت های خداوندی موجود در این گوشه از ایران اسلامی است که می تواند برای گردشگران داخلی و خارجی زیبا و دیدنی باشد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست چابهار به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شهرستان های چابهار و کنارک در نیمه دوم سال هوای مساعد و بهاری دارند که علاوه بر اشتیاق زیاد هموطنان برای مسافرت به این مناطق، همه ساله میزبان هزاران پرنده از دور دست ترین نقاط جهان هستند.
اشرفعلی حسینی افزود: بر اساس آمار امسال 84 گونه با 59 هزار و 653 قطعه پرنده به سواحل مکران در محدوده جنوب سیستان و بلوچستان مهاجرت کرده اند و در 22 سایت در حال زمستان گذرانی هستند.
وی ادامه داد: بیشترین جمعیت پرندگان مهاجر با 27 هزار قطعه پرنده مربوط به خور باهو و خلیج گواتر است و تا اوایل بهار پرندگان در این مناطق حضور دارند.
وی بیان کرد: در سواحل مکران انواع پرندگان از گونه های شاخص نظیر پلیکان خاکستری، فلامینگو، باکلان، انواع حواصیل و اگرت ها، کاکایی ها، آبجلبک ها، عقاب دریایی دم سفید، پرستوها، عقاب شاهی، پرندگان شکاری مثل عقاب ماهیگیر و غیره مشغول به زمستان گذرانی هستند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست چابهار دلیل مهاجرت پرندگان به سواحل سیستان وبلوچستان را امنیت خوب زیستگاهها، تالاب ها و خورها، هوای معتدل و مطلوبیت زیستگاه در فصل زمستان عنوان کرد.
شهر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 16 دی 1395 توسط رستم کریمی
 نماینده مجلس:
 ساخت 5700 کلاس درس در حوزه انتخابیه چابهار ضروری است

چابهار- ایرنا- نماینده مردم شهرستانهای چابهار، کنارک، قصرقند و بخش مرکزی نیکشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: ساخت و تجهیز حدود 5700 کلاس درس جدید در حوزه انتخابیه چابهار برای رسیدن به سرانه پنج متر و 48 سانتی مترمربع میانگین کشوری فضای آموزشی به ازای هر دانش آموز ضروری است.

عبدالغفور ایران نژاد روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شهرستانهای چابهار، کنارک، نیکشهر و قصرقند با 585 هزار نفر جمعیت بدترین وضعیت فضاهای آموزشی در کشور را دارند و باید هر چه سریعتر وزارت آموزش و پرورش و اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس مشکلات کمبود فضای آموزشی و امکانات را مرتفع کنند.

وی افزود: متاسفانه علاوه بر فضای آموزشی مشکل نیروی انسانی در این منطقه بیداد می کند بطوریکه کلاس های درس چابهار و دشتیاری یک معلم در 2 شیفت کاری انجام وظیفه می کند.

وی با بیان اینکه استخدام حداقل سه هزار نیروی انسانی بومی جدید و کارآمد مورد نیاز شدید مدارس چابهار، کنارک، قصرقند و نیکشهر است، خاطرنشان کرد: متاسفانه در استخدام های چند سال اخیر و نیروهای موجود گذشته اکثرا به سایر نقاط خوش آب و هوا انتقال شده اند و کلاس ها با مشکل جدی رو به رو هستند.

وی گفت: در مجموع بیش از 60 تا 70 درصد اندک مدارس موجود حوزه انتخابیه چابهار فاقد انشعاب آب، برق، تلفن، حصارکشی، کلاس های فرسوده و خشتی گلی، استیجاری، کانکس(کلاس آهنی پیش ساخته فاقد امکانات) و فاقد محوطه سازی هستند که فضای نامناسب آن در شان دانش آموزان به عنوان آینده سازان کشور نیست.

وی بیان کرد: انتظار می رود مشکلات حوزه آموزش و پرورش جدی گرفته شود و وزارت آموزش و پرورش ورود جدی به حل مشکلات مدارس استان سیستان وبلوچستان به ویژه حوزه انتخابیه چابهار داشته باشد.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: نباید سالها شعار برای حل مشکلات مدارس داد ولی در عمل سرانه فضای آموزشی به ازای هر دانش آموز در جنوب سیستان وبلوچستان به نصف میانگین کشوری نرسد.

ایران نژاد گفت: چابهار که به عنوان مرکز تجارت و اقتصاد از آن یاد می شود سرانه فضای آموزشی در شهر چابهار 48 سانتی مترمربع به ازای هر دانش آموز است که این اصلا قابل قبول نیست.

وی ادامه داد: تحصیل دانش آموزان در یک کلاس چند پایه با یک معلم یکی از مشکلات اساسی است که افت تحصیلی شدیدی را به همراه دارد و همه دانش آموزان 6 پایه به دلیل نبود جا و امکانات تفریحی و ورزشی مجبورند تمام ساعات حضور در مدرسه را در یک کلاس نشسته و مطالب دروس هر 6 پایه را گوش کنند.

وی گفت: دانش آموزان 6 پایه در یک کلاس با سنین مختلف و مختلط اصلا نمی دانند چه چیزی را بیاموزند و روز بعد کدام درس را چگونه آغاز کنند.

وی بیان کرد: شعار عدالت آموزشی زمانی در این منطقه اجرایی می شود که از هم اکنون در سطح مناطق شهری وروستایی شهرستانهای چابهار، نیکشهر، قصرقند و کنارک ساخت و تجهیز سالانه 300 کلاس درس برای هر شهرستان تامین اعتبار و اجرایی شود آنوقت می توان ادعا کرد که بعد از پنج سال با ساخت پنج هزار و 700 کلاس درس جدید سرانه فضای آموزشی این منطقه به میانگین کشوری برسد.

نماینده مردم شهرستانهای چابهار، کنارک، قصرقند و بخش مرکزی نیکشهر در مجلس شورای اسلامی خواستار مشارکت شرکت پتروشیمی، قرارگاه خاتم الانبیاء و شرکت فولاد و صنایع مختلف در ساخت بیش از پنج هزار و 700 کلاس درس شد.

شماری از قشرهای مختلف مردم، اعضای شوراهای اسلامی و دهیاران روستاهای چابهار، نیکشهر، قصرقند و کنارک نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا خواستار اجرای عملی عدالت آموزشی در این منطقه شدند.

قاسم میرزایی یکی از معتمدان شهرستان کنارک اظهار داشت: شهر کنارک با کمبود شدید فضای آموزشی و امکانات و تجهیزات مواجه است و روستاهای منطقه زرآباد وضع بدتری دارند.

عبدالقیوم رخش یکی از اهالی بخش تلنگ نیز گفت: تلنگ از نظر آب، راه، مدارس و امکانات رفاهی محروم ترین منطقه کشور است و مردم با مشکلات جدی دست و پنجه نرم می کنند.

دهیار روستای زیرک آباد نیکشهر نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این روستای پنج کیلومتر با شهر نیکشهر فاصله دارد که با 540 خانوار و 2 هزار و 600 نفر جمعیت تنها یک مدرسه ابتدایی پنج کلاسه فرسوده و تخریبی با 36 سال قدمت دارد.

نبی بخش بلوچزهی افزود: این مدرسه فاقد حصارکشی، محوطه سازی و امکانات سرمایشی و گرمایشی و کف کلاس ها خاکی است.

وی ادامه داد: روزانه 140 دانش آموز دختر و 145 دانش آموز پسر این روستا در 2 مقطع دور اول و دوم به دلیل فقر خانواده ها با پای پیاده در سرما وگرما مسیر 11 کیلومتری رفت و برگشت تا رسیدن به مدرسه را طی می کنند.

وی خواستار احداث چهار مدرسه در مقطع راهنمایی و دبیرستان(دوره اول و دوم) برای پسران و دختران روستای زیرک آباد شد.

مراد رئیسی یکی از فرهنگیان نیکشهر نیز گفت: توجه به امر مهم آموزش می تواند ضامن حل بسیاری از مشکلات و معضلات اجتماعی و فرهنگی شود و یک انسان با علم می تواند جامعه ای را نجات دهد.

یکی از معلمان حوزه دشتیاری چابهار نیز اظهار داشت: بیشتر دانش آموزان و معلمان مدارس این بخش 2 شیفته هستند و یک معلم بدون استراحت از صبح تا غروب در 2 شیفت کاری مشغول فعالیت است.

نورمحمد درزاده عضو شورای اسلامی شهر بنت نیز یکی از بزرگترین مشکلات حوزه آموزش وپرورش شهرستان نیکشهر را کمبود نیروی انسانی به ویژه در رشته‌ های علوم پایه عنوان کرد و خواستار پیگیری رفع این مشکلات بزرگ شد.

رئیس شورای اسلامی شهرستان قصرقند نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بخش تلنگ و مدارس منطقه کاجو یکی از محروم ترین مناطق کشور با کمبود شدید کلاس درس و امکانات آموزشی مواجه هستند و از هوشمندسازی مدارس هیچ خبری نیست.

عبدالله رئیسی افزود: علاوه بر نیاز شدید کلاس های جدید، مدارس فرسوده بسیاری نیز در انتظار نوسازی و نیازمند اعتبار ویژه هستند.

مدیرعامل مجمع خیرین مدرسه ساز شهرستان چابهار نیز گفت: با ساخت بیش از 2 هزار و 193 کلاس درس سرانه فضای آموزشی این شهرستان به میانگین کشوری می رسد و این امر با همت دولت و خیران محقق خواهد شد.

عبدالعزیز رامش خواستار استاندارد سازی ونوسازی مدارس، اختصاص تجهیزات و امکانات گرمایشی، تکمیل نیروی انسانی، تامین میز و نیمکت و توجه بیشتر به حل مشکلات آموزش وپرورش چابهار شد.

احمد صاحب بلیده ای یکی از فعالان اجتماعی و فرهنگی منطقه آهوران چانف نیکشهر نیز گفت: مدارس این بخش با کمبود شدید امکانات و معلم مواجه هستند و با وجود پیگیری ها و مکاتبه های متعدد هنوز مشکلی مرتفع نشده است.
3043**6081
خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 9 دی 1395 توسط رستم کریمی