تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مطالب مهر 1394

 

 افزون بر یک میلیون مترمکعب آب بر حجم سد خیرآباد نیکشهر افزوده شد
مدیر منابع آب شهرستان نیکشهر گفت: در پی بارندگی های اخیر و طغیان رودخانه های 'داروکان' و 'هیتک' یک میلیون و 440 هزار مترمکعب بر حجم سدمخزنی خیرآباد نیکشهر افزوده شد.


فیض محمد بلوچی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سد خیرآباد نیکشهر با ظرفیت 27 میلیون و 300 هزار مترمکعب قبل از بارندگی های اخیر 9 میلیون مترمکعب آب ذخیره داشته است.

وی افزود: سد خیر آباد با هدف تامین آب آشامیدنی سه هزار و 800 مشترک آب شهر نیکشهر، تغذیه سفره های آب زیرزمینی به ویژه قنوات، چشمه ها و چاهها برای آبیاری 300 هکتار از زمین های کشاورزی در سال 1367 کلنگ زنی و در سال 87 با حضور فتاح وزیر سابق نیرو افتتاح شد.

وی با بیان اینکه سد مخزنی خیرآباد از نوع خاکی با هسته رسی است، افزود: این سد به ارتفاع 35 متر از بستر رودخانه، ارتفاع از پی 41 متر، عرض پی این سد خاکی 205 متر و تاج آن هشت متر ارتفاع و 295 متر طول دارد.

مدیر منابع آب نیکشهر بیان کرد: از مجموع حجم سد خیرآباد دو میلیون و 600 هزار مترمکعب رسوب گل و لایی است و سالانه چهار میلیون مترمکعب از آب آن نیز تبخیر می شود.

معاون عمرانی فرمانداری نیکشهر نیز به ایرنا گفت: بارندگی های چند روز گذشته بصورت پراکنده در ارتفاعات بخشهای لاشار، بنت، آهوران و دهستان مهبان سبب طغیان رودخانه فصلی شده است.

سلیم کدخدا افزود: براساس بازدید کارشناسان از مناطق روستایی بارندگی های اخیر خوشبختانه خسارت مالی و جانی نداشته است.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 29 مهر 1394 توسط رستم کریمی
معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور:

حاشیه نشینی، آموزش وسوء تغذیه از معضلات مهم سیستان و بلوچستان است


ایرنا- معاون توسعه امور آموزشی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: پدیده حاشیه نشینی، سوء تغذیه، فضاهای نامناسب آموزشی و بازماندگان از تحصیل از معضلات مهم در استان سیستان و بلوچستان هستند.

واعظ مهدوی در سفر به شهرستان نیکشهر در نشست کمیته برنامه ریزی این شهرستان اظهار داشت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی با اختصاص اعتبارات و اقدام لازم برای مقابله با حاشیه نشینی، استاندارد سازی فضاهای آموزشی، جذب بازماندگان از تحصیل و کاهش آثار سوء تغذیه را بطور جدی دنبال می کند.
وی افزود: حدود 10 میلیون نفر از جمعیت کشور برای اشتغال و امید به زندگی بهتر به حاشیه شهرهای صنعتی، تجاری و اقتصادی روی آورده اند.
وی ادامه داد: آماده سازی امکانات و ساماندهی مناطق حاشیه ای عزم جدی مسئولان در سیستان و بلوچستان را می طلبد.
وی گفت: برای رفع مشکل بازماندگان از تحصیل برنامه جدی پیش بینی شده که بر اساس همین برنامه ریزی ها 50 درصد این افراد در سال جاری و 50 درصد دیگر در سال آینده جذب خواهند شد.
معاون توسعه و امور آموزشی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور بیان کرد: به منظور پیگیری و بهبود وضعیت حوزه آموزش و پرورش به ویژه ساخت مدارس و اجرای طرح اوقات فراغت باید ستادی در تهران تشکیل تا این موارد بهتر پیگیری و مدیریت شود.
واعظ مهدوی افزود: مشکلات مطرح شده از سوی فرماندار نیکشهر براساس اولویت پیگیری و اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.
وی خاطرنشان کرد: ناامنی غذایی و سوء تغذیه در هفت استان کشور به ویژه استان سیستان و بلوچستان جدی است که هماهنگی هایی با بنیاد برکت، بنیاد علوی و نهادهای دیگر برای کاهش مشکلات سوء تغذیه انجام شده است.
معاون توسعه امور آموزشی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: در این سفر صداقت و وطن پرستی، ایمان، تواضع و علاقه به انقلاب و کشور را به وضوح در مردم استان سیستان و بلوچستان دیدیم و همین مساله ما را برای انجام کار در این استان بیشتر متعهد می کند.
سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان نیز گفت: نیکشهر از محرومترین مناطق استان سیستان و بلوچستان است که شاخص های آن با استان و کشور فاصله های زیادی دارد.
غلامرضا مالکی افزود: تلاش داریم با اختصاص اعتبار و برنامه ریزی لازم بسیاری از مشکلات اعتباری و کندی کار طرح های عمرانی مرتفع شود و شاخص های توسعه نیکشهر ارتقا یابد.
فرماندار نیکشهر نیز با تشریح مسائل و مشکلات این شهرستان گفت: وجود بیش از 200 فضای نامناسب آموزشی و برپا بود کلاس های درس در مدارس کپری و خشتی گلی، نبود اعتبار برای جابجایی دانش آموزان از مهمترین مشکلات در حوزه آموزش و پرورش است.
صاحب گل صالحی افزود: از دو هزار و 680 کیلومتر راه روستایی بیش از دو هزار کیلومتر خاکی و فاقد پل و ابنیه فنی است که نیازمند اعتبار ویژه برای بهسازی و استاندارد سازی است.
وی از پایین بودن شاخص های آب روستایی انتقاد کرد و افزود: از 395 روستای این شهرستان در حدود 100 روستا شبکه آبرسانی دارند و بقیه با تانکر و مهار چشمه آبرسانی می شوند.
صالحی خواستار اختصاص اعتبار برای تکمیل طرح های نیمه تمام در این شهرستان شد.
فرماندار قصرقند نیز گفت: شهرستان تازه تاسیس قصرقند نیاز به توجه جدی مسئولان استانی و کشوری دارد.
حمیرا ریگی خواستار احداث بیمارستان، ورزشگاه و آسفالت راههای روستایی شد.
نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ شنبه 25 مهر 1394 توسط رستم کریمی
اداره غله در نیکشهر راه اندازی و مسئول آن معرفی شد

ایرنا- پس از سال ها انتظار و پیگیری های مکرر فرمانداری نیکشهر با حضور مدیر عامل شرکت غله و بازرگانی سیستان وبلوچستان و شماری از مسئولان محلی، اداره غله در این شهرستان راه اندازی و جمیله ملازهی به عنوان مسئول این اداره معرفی و آغاز به کار کرد.

مدیر عامل شرکت غله و بازرگانی سیستان وبلوچستان در این نشست اظهار داشت: با تمهیدات انجام شده سهمیه آرد نیکشهر به موقع حمل و در نقاط شهری و روستایی توزیع می شود.

محمود یوسفی افزود: برای حمایت بیشتر اقشار کم درآمد روستایی، 60 تن آرد از آذر ماه امسال به سهمیه این شهرستان افزوده می شود.

فرماندار نیکشهر با قدردانی از تلاش های شرکت غله و بازرگانی سیستان وبلوچستان برای راه اندازی اداره مستقل غله این شهرستان، اظهار داشت: بکارگیری یک زن دیگر به عنوان مسئول نشان از توجه دولت تدبیر و امید به توانمندی این قشر در قبول مسئولیت هاست.

صاحب گل صالحی گفت: با توجه به اینکه مردم مناطق روستایی و عشایری نیکشهر بیشتر از نان در وعده های غذایی خود استفاده می کنند، خواستار ارسال آرد با کیفیت و افزایش سهمیه آرد این شهرستان شد.

جمیله ملازهی دارای مدرک تحصیلی ارشد حقوق عمومی و نخستین زن در نیکشهر است که به عنوان نفر دوم دوره چهارم شورای اسلامی شهر انتخاب شد.

پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید نگاه و توجه به مدیریت زنان بیشتر شد به طوری که در شهرستان نیکشهر برای نخستین بار نرگس محمدی محمودی به عنوان معاون سیاسی فرمانداری و ملیحه رضایی به عنوان رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران معرفی شده اند.
همچنین فریبا بلیده به عنوان مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و خیرالنساء امیری به عنوان مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیکشهر مشغول فعالیت هستند.

شهرستان نیکشهر با 13 هزار و 410 کیلومتر مربع وسعت بر اساس سرشماری نفوس و مسکن آبان 1390 دارای 127 هزار و 872 نفر جمعیت، 395 روستا، چهار بخش، سه شهر و 11 دهستان است.
نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 22 مهر 1394 توسط رستم کریمی
ساختمان بخشداری نیکشهر اثر تاریخی یا مخروبه

مدتی است که ساختمان قدیم بخشداری نیکشهر به عنوان یک بنای 40 ساله با ظرفیت های آثار تاریخی مورد توجه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار گرفته است اما مسئولان فرمانداری این شهرستان به عنوان مالک قانونی معتقد به این موضوع نیستند و آن را اثر تاریخی نمی دانند.

بخشی از تاریخ و هویت یک مملکت در بناهای تاریخی آن به جای می ماند و در این بناها به خوبی می توان نمود سبک زندگی و حتی باورهای افراد را مشاهده کرد.
در ایران اسلامی به دلیل وسعت و تاریخ کهن، حکومت ها و افراد زیادی آمده و رفته اند و از خود آثاری به جای گذشته اند که بهترین رد پای آن ها در سبک معماری آن دوران به جای مانده است گرچه در برخی از این بناها هنوز افرادی زندگی می کنند یا به طور قانونی مالک آن شناخته می شوند.
در جنوب شهر نیکشهر واقع در جنوب سیستان و بلوچستان یک ساختمان تقریبا قدیمی قرار گرفته است که به گفته فرماندار این شهرستان یک مخروبه اما بنا بر اظهار مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان یک بنای تاریخی با قابلیت ملی شدن است.
با انتشار خبری در فضای مجازی و همچنین تماس تلفنی یکی از شهروندان نیکشهری مبنی بر آتش گرفتن این ساختمان به سراغ فرماندار این شهرستان رفتیم.
صاحب گل صالحی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با رد آتش سوزی در ساختمان قدیم بخشداری نیکشهر اظهار داشت: روز گذشته زباله های تلمبار شده و چوب های خشک در ساختمان سنگ و سیمانی مخروبه بخشداری قدیم آتش گرفته بود که با تلاش ماموران شهرداری خاموش شد.
وی گفت: این ساختمان با حدود 40 سال قدمت به بخشداری نیکشهر تعلق دارد و نیز ملک اداری فرمانداری این شهرستان است.
وی بیان کرد: ساختمان بخشداری قدیم نیکشهر جز بناهای تاریخی محسوب نمی شود و شماره ثبتی ندارد.
وی گفت: اگر قرار باشد میراث فرهنگی ساختمان های حدود 40 سال را در فهرست آثار ملی کشور به ثبت برساند پس تمام ساختمان های شخصی مردم یا اداری و آموزشی با این قدمت کم به ثبت ملی می رسند.
از قدیم شنیده ایم که نمی شود یکطرفه به قاضی رفت بنابراین به سراغ یک کارشناس نزدیک به صحنه و مرتبط با آثار باستانی رفتم.
مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیکشهر نیز گفت: ساختمان بخشداری قدیم این شهرستان با توجه به نوع ساخت دیوارهای سنگی آن سال گذشته (1393) برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور پیشنهاد شده است.
خیرالنساء امیری افزود: این ساختمان در دوره پهلوی ساخته شده است و حدودا 40 سال قدمت دارد.
اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان در چند سال اخیر پیگیر راه اندازی موزه است که ساختمان مخروبه بخشداری قدیم با توجه به قرار گرفتن در مرکز شهر برای این موضوع پیشنهاد شده است.
وی گفت: شهرستان نیکشهر با پنج تا هفت هزار سال قدمت هنوز موزه ندارد بر این اساس قرار بود ساختمان قدیم بخشداری نیکشهر پس از بازسازی و مرمت به عنوان موزه این شهرستان مورد استفاده قرار گیرد.
مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیکشهر گفت: بیش از 90 درصد این ساختمان تخریب و طعمه حریق شده است.
امیری بیان کرد: از حدود 400 اثر تاریخی و باستانی در شهرستان های نیکشهر و دو شهرستان تازه تاسیس قصرقند و فنوج، 42 اثر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند.
وی گفت: متاسفانه فرمانداری نیکشهر با ثبت ساختمان بخشداری قدیم شدیدا مخالف است و آن را برای کاربری های دیگر در نظر گرفته است.
برای استدلال منطقی با یکی از شهروندان این شهرستان گفت و گو کردم، شیح محمد افراز گفت: موقعیت خوب این ساختمان در نیکشهر باعث شده تا بین فرمانداری و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این شهرستان بحث هایی بوجود آید.
وی ادامه داد: این ساختمان هم اینک بدون استفاده مانده و نه بخشداری در آن فعال است و نه اجازه تبدیل آن به یک موزه داده می شود.
وی خاطر نشان کرد: فرمانداری و میراث فرهنگی گمان می کنند این ملک ورثه شخصی آنان است و توجه نمی کنند که این ملک دولتی بوده و باید با توجه به رفاه مردم هرچه زودتر از آن استفاده ای مناسب شود.
حرف های این شهروند به نظر بسیار منطقی است، در ادامه پیگیری موضوع مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ساختمان بخشداری قدیم نیکشهر یکی از ساختمان هایی است که از لحاظ تاریخی و سبک گچ بری دوره پهلوی دوم، قابلیت ثبت در آثار ملی را دارد.
کامبیز مشتاق گوهری خاطر نشان کرد: یکی از وظایف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حراست از آثار گذشتگان به منظور حفظ ارزش های تاریخی و فرهنگی جامعه است.
وی ادامه داد: هم اینک در این ساختمان آتش سوزی رخ داده است در صورتی که اگر در اختیار سازمان میراث فرهنگی بود چنین اتفاقی هرگز واقع نمی شد.
وی افزود: متاسفانه به دلیل موقعیت و اهمیت زمین این ملک، فرمانداری و بخشداری این شهرستان به عنوان مالک آن حاضر به واگذاری و اجازه ثبت این اثر در گنجینه های ملی نیستند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: در صورت واگذاری این بنا، این سازمان متقبل می شود تا پس از بازسازی از آن به عنوان موزه یا اداره میراث فرهنگی نیکشهر استفاده کند.
وی خاطر نشان کرد: در صورتی که بخشداری تمایل به ادامه فعالیت در این مکان داشته باشد میراث فرهنگی آماده است تا در صورت واگذاری ملک به این سازمان، بنا را مرمت و برای استفاده در اختیار بخشداری قرار دهد.
مشتاق گوهری ادامه داد: یکی از عوامل جذب گردشگر و بازدید کننده به کشور های مختلف آثار و بناهای تاریخی آن کشورها است و مسئولان در این استان نیز نباید اجازه دهند تا این آثار و بناها به سادگی خراب شود.
فرقی نمی کند، این حکایت این جیب و آن جیب است، فرد خدمت گذار قبل از هر چیز منافع جامعه را در نظر می گیرد.
آتش سوزی اینبار چه کوچک چه بزرگ به خیر گذشت، باید مراقب بود که در این گیرو دار اتفاق دیگر نیفتند.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 22 مهر 1394 توسط رستم کریمی
رییس سازمان نهضت سوادآموزی کشور:

تمامی امکانات برای ریشه کنی بی سوادی

در سیستان و بلوچستان آماده استمعاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان نهضت سوادآموزی کشور گفت: تمامی امکانات و تمهیدات لازم برای کاهش آمار بی سوادان و در نهایت ریشه کنی بی سوادی در سیستان و بلوچستان اندیشیده شده است.

باقرزاده در نشست شورای پشتیبانی سواد آموزی شهرستان نیکشهر اظهار داشت: با حمایت های دولت و طبق برنامه ریزی های انجام شده عزم این سازمان برای ریشه کنی بی سوادی در سطح کشور به ویژه استان سیستان و بلوچستان جدی است.
وی بیان کرد: برای با سوادکردن افراد در کشور با 23 نهاد، سازمان و اداره تفاهم نامه و توافق نامه امضا شده است.
وی گفت: تهیه کتاب، لوازم التحریر، کیف وکفش، مانتو و لباس برای با سوادکردن افراد کم درآمد و بی بضاعت در سنین مختلف و حمایت از بازماندگان از تحصیل بصورت رایگان است و هیچ نگرانی در این خصوص وجود ندارد.
وی افزود: هر کسی بتواند یک نفر را از بی سوادی نجات دهد پس از قبولی فرد بی سواد مبلغ 670 هزار تومان به حساب آموزش دهنده واریز می شود.
معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان سوادآموزی کشور گفت: دلسوزی اقشار مختلف مردم در روستاها و مناطق شهری می تواند در باسواد کردن افراد موثر باشد.
دکتر باقرزاده افزود: سرکشی شوراهای اسلامی، دهیاران و افراد معتمد از کلاس های سوادآموزی و یا وقت امتحانات قوت قلبی برای معلم است تا کارش را با کیفیت بهتری انجام دهد.
وی از تلاشهای نهضت سوادآموزی نیکشهر در طول سی سال گذشته و مسئول کنونی این اداره قدردانی کرد.
فرماندار و رییس شورای پشتیبانی سواد آموزی نیکشهر نیز با تشریح مسائل و مشکلات حوزه سوادآموزی این شهرستان گفت: از حدود 100 هزار بازمانده از تحصیل سیستان و بلوچستان تعداد شش هزار و 996 نفر در نیکشهر ساکنند.
صاحب گل صالحی افزود: نبود آمار دقیق از بی سوادان برنامه ریزی ها را برای رفع مشکلات این حوزه با مشکل جدی مواجه کرده است.
وی بیان کرد: جذب و باسوادکردن بازماندگان از تحصیل یکی از خواسته هاست که در این زمینه تمهیدات لازم اندیشیده شود.
مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان نیز گفت: سفر معاون وزیرآموزش و پرورش با هدف بررسی بیشتر مشکلات بازماندگان از تحصیل به این استان انجام شده تا از نزدیک پس از بحث و تبادل نظر تصمیمات خوبی برای رفع مشکلات گرفته شود.
علیرضا نخعی افزود: از اهداف مهم آموزش و پرورش ریشه کنی بیسوادی است و این امر مهم با همراهی معتمدین، روحانیون و افراد دلسوز محلی محقق خواهد شد.
وی با بیان این که بیشترین جمعیت دانش آموزی کشور در این استان است، افزود: از 13 میلیون و 500 هزار دانش آموز کشور 600 هزار در این استان تحصیل می کنند.
وی بیان کرد: همچنین از 105 هزار مدرسه کشور شش هزار و 590 مدرسه در سیستان و بلوچستان قرار دارد.
مولوی عبدالله وحیدی فر امام جمعه اهل سنت نیکشهر از سفر معاون وزیر آموزش و پرورش به این شهرستان قدردانی کرد و خواستار حل مشکلات آموزشی، ریشه کنی بی سوادی و تسریع در جذب بازماندگان از تحصیل شد.
عبدالعزیز بلوچزهی رییس شورای اسلامی استان سیستان و بلوچستان نیز درخواست کرد برای باسواد کردن هر نفر علاوه بر در نظر گرفتن حق الزحمه برای معلم و استاد آموزش دهنده به افرادی که باسواد شوند هدایا و مبلغی در نظر گرفته شود.
نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 21 مهر 1394 توسط رستم کریمی
مراسم استقبال از 180 دانشجوی جدید دانشگاه پیام نور نیکشهر برگزار شدایرنا- مراسم استقبال از 180 دانشجوی جدید الورود دانشگاه پیام نور واحد نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان با حضور شماری از مسئولان محلی برگزار شد.

امام جمعه نیکشهر روز دوشنبه در این مراسم با اشاره به ویژگی های منحصر به فرد علم و تحصیل در دانشگاهها اظهار داشت: کسب علم و دانش در دنیای کنونی بسیار با اهمیت است به طوری که بدون علم کشور به پیشرفت های قابل توجه نخواهد رسید.

حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی با قدردانی از خدمات دولت گفت: راه اندازی مراکز آموزش عالی در شهرستان دور افتاده ای مانند نیکشهر توانسته به اشتغال این منطقه کمک کند.

رئیس دانشگاه پیام نور واحد نیکشهر نیز با خیرمقدم به دانشجویان جدیدالورود گفت: این دانشگاه در سال 1382 فعالیت علمی خود را آغاز کرده و تاکنون 550 نفر در 10 رشته مقطع کارشناسی از آن دانش آموخته شده اند.

محمدکریم رئیسی افزود: پایه و اساس خودباوری و شکوفایی دانشگاه است و دانشگاه پیام نور افتخار دارد با 500 واحد و مرکز بیش از یک میلیون دانشجو را در سراسر کشور تحت پوشش قرار دهد.

وی گفت: هم اینک هزار و 120 دانشجو در دانشگاه پیام نور نیکشهر مشغول به تحصیل هستند.

وی ادامه داد: شعار آموزش برای همه، همه جا و همه وقت در دانشگاه پیام نور محقق شده است.

وی خودباوری دانشجویان، تکریم استاد، پژوهش و تحقیق را جزو وظایف دانشجویان برشمرد.

دانشجویان در بدو ورود به دانشگاه پیام نور پوشه هایی حاوی لوح فشرده و کتابچه آشنایی با این دانشگاه را تحویل گرفتند.

دانشجویان در این مراسم با مقررات آموزشی، نحوه انتخاب واحد، پذیرش، امتحانات، وام و شهریه (دانشجویی) آشنا شدند.

شهرستان نیکشهر با 13 هزار و 410 کیلومترمربع وسعت براساس سرشماری نفوس و مسکن آبان 1390 دارای 127 هزار و 872 نفر جمعیت، 395 روستا، چهار بخش، سه شهر و 11 دهستان است.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 20 مهر 1394 توسط رستم کریمی
استاندار: امنیت پایدار ضامن توسعه همه جانبه چابهار است
چابهار - ایرنا- استاندار و رئیس شورای تامین سیستان و بلوچستان گفت: برقراری آرامش و امنیت پایدار ضامن توسعه همه جانبه بندر چابهار است.


علی اوسط هاشمی در جمع نیروهای انتظامی شهرستان چابهار با تبریک هفته نیروی انتظامی اظهار داشت: بندر چابهار به جهت موقعیت استراتژیک کانون توجه سرمایه گذاران است و نباید کوچکترین ناامنی در آن رخ دهد.

وی گفت: نیروی انتظامی با برنامه ریزی مناسب و شایسته نهایت تلاش خود را در برقراری امنیت بکار گیرد تا مردم و سرمایه گذاران احساس آرامش کنند.

وی بیان کرد: پرسنل نیروی انتظامی به جهت ارتباط با اقشار مختلف مردم نهایت صبر و بردباری را داشته باشند و امور مردم را به نحو احسن انجام دهند.

رئیس شورای تامین سیستان و بلوچستان اظهار داشت: از نخستین و مهمترین کارهای نیروی انتظامی باید مردمداری، جامعه شناختی و رعایت اخلاق باشد.

استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه قبلا هیچ واحد بزرگی در چابهار فعال نبوده است، بیان کرد: هم اینک واحدهای بزرگ با میلیونها دلار سرمایه در حال کار است که می توانند نقش بسیار مهمی در توسعه سیستان و بلوچستان و کشور داشته باشند.

هاشمی گفت: امنیت عامل توسعه، پیشرفت و آبادانی هر منطقه است و هرگونه سرمایه گذاری در سایه امنیت پایدار محقق خواهد شد.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 19 مهر 1394 توسط رستم کریمی
استاندار سیستان و بلوچستان:

چینی ها استقبال خوبی از سرمایه گذاری در بندر چابهار دارنداستاندار سیستان و بلوچستان گفت: استقبال چینی ها و نگاه مثبت آنان از سرمایه گذاری در بندر چابهار بسیار خوب است.


لی اوسط هاشمی چهارشنبه شب در دیدار با هیات سرمایه گذار کشور چین در چابهار با اشاره به ظرفیت ها و توانمندی های این بندر راهبردی اظهار داشت: هم اینک توجه دولت به توسعه این بندر مهم معطوف شده است و نگاه ویژه ای برای ایجاد زیرساخت ها در این منطقه دارد.
وی گفت: توسعه شبکه ریلی، ساخت طرح های مهم پتروشیمی و فولاد می تواند علاوه بر ایجاد اشتغال موجب رشد و توسعه منطقه شود.

وی افزود: بندر چابهار با داشتن موقعیت راهبردی پل مطمئن و راهی نزدیک به بازار پرجمعیت کشور چین به حساب می آید.

وی بیان کرد: جمهوری اسلامی برای کشورهایی که در مواقع سخت همراه اش بوده اند، موقعیت بهتری برای سرمایه گذاری ایجاد می کند.

استاندار سیستان و بلوچستان خطاب به هیات چینی گفت: «خوشحال می شویم به صورت پایدار و محکم شراکت مان را با چینی ها دنبال کنیم».

هاشمی از دیدار خود در هفته آینده با سفیران چین و پاکستان در تهران خبر داد و افزود: برای توسعه روابط و سرمایه گذاری در سیستان و بلوچستان با سفیران این کشورها گفت و گو خواهد کرد.

مستر وانگ مدیر موسسه سرمایه گذاری هیات چینی در خاورمیانه از استقبال استاندار سیستان و بلوچستان قدردانی کرد و افزود: نگاه توسعه ای مسئولان موجب جذب سرمایه گذاران به این استان می شود.

وی گفت: بنا داریم با توسعه روابط به زودی برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف این بندر اقیانوسی اقدام کنیم.
فرماندار چابهار نیز از هیات چینی برای سرمایه گذاری در این بندر قدردانی کرد و اظهار داشت: تمام زمینه ها برای سرمایه گذاری در این بندر اقیانوسی آماده و زیرساخت ها در حال تکمیل شدن است.

احمدعلی موهبتی افزود: دستگاههای اجرایی شهرستان چابهار از سرمایه گذاران بخش خصوصی استقبال و با آنان همکاری لازم را خواهند داشت.نوشته شده در تاریخ یکشنبه 19 مهر 1394 توسط رستم کریمی
استاندار سیستان وبلوچستان: چابهار به قطب صنعتی تبدیل می شود
ایرنا- استاندار سیستان و بلوچستان گفت: چابهار به عنوان دروازه توسعه شرق به زودی به قطب صنعتی متنوع کشور تبدیل خواهد شد.


علی اوسط هاشمی پس از بازدید از نیروگاه سیکل ترکیبی چابهار در جمع مسئولان و شوراهای اسلامی این شهرستان اظهار داشت: آغاز عملیات اجرایی بسیاری از واحدهای صنعتی مانند پتروشیمی، فولاد، خودروسازی و صنایع کوچک در چابهار نوید دهنده عمران و توسعه منطقه است.

وی افزود: مسئولان و متولیان تصمیم گیر در چابهار باید براساس افق 50 ساله نیازها و امکانات را ارزیابی کنند تا بعدها با مشکل مواجه نشوند.

استاندار سیستان و بلوچستان به سفر خود به پاکستان اشاره کرد و گفت: در این سفر هزار مگاوات برق از سوی این کشور درخواست شده است.

هاشمی خواستار مشارکت دادن بیشتر بخش خصوصی در تامین نیازهای برق و تولید هزار مگاوات برق در چابهار شد و گفت: با توجه به آغاز عملیات اجرایی واحدهای صنعتی روز به روز نیاز به برق بیشتر می شود.
وی تاکید کرد: الگوی مصرف بهینه برق باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود تا برقی تولیدی با هزینه سنگین به راحتی هدر نرود.

غلامعلی رخشانی مهر مدیر عامل شرکت توزیع برق سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گزارشی از نیروگاه سیکل ترکیبی چابهار ارائه کرد و گفت: با اختصاص اعتبارات لازم به زودی این نیروگاه توسعه بیشتری پیدا می کند.

استاندار سیستان و بلوچستان به منظور بازدید از طرح های مختلف و راه اندازی فرودگاه اضطراری از روز چهارشنبه سفری دو روزه را به جنوب استان آغاز کرده است.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 19 مهر 1394 توسط رستم کریمی
با حضور استاندار سیستان و بلوچستان/

باند فرود پهپاد در جکیگور سرباز راه اندازی شد
ایرنا- باند فرود پهپاد در بخش جکیگور از توابع شهرستان سرباز با حضور استاندار سیستان و بلوچستان و شماری از مسئولانی استانی و محلی راه اندازی شد.


علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان در این مراسم گفت: این باند فرود می تواند زمینه ساز ایجاد فرودگاه در شهرستان سرباز باشد.

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان سرباز نیز اظهار داشت: هدف از ایجاد این باند، فرود اضطراری هواپیماهای کوچک و بالگرد ها در شرایط خاص جنوب بلوچستان است تا بتوان از این مکان برای کارهای هماهنگی استفاده کرد.

سهراب ستوان ادامه داد: این طرح با اعتبار 20 میلیارد ریال و طول هزار و 240 و عرض 42 متر و حجم آسفالت 364 هزار و 560متر مکعب ساخته شده و هم اینک آماده استفاده است.

وی ادامه داد: همچنین پل سه دهانه 45 متری عرشه فلزی روستای فیروز آباد با اعتبار 60 میلیارد ریال و حجم بتن ریزی پنج هزار و 200 متر مکعب نیز به پایان رسیده و آماده بهره برداری است.

به گزارش ایرنا منطقه جکیگور در جنوب سیستان و بلوچستان و در نزدیکی مرز با کشور پاکستان قرار دارد و از مناطق حساس و استراتژیک شهرستان سرباز محسوب می شود.

استاندار سیستان و بلوچستان دیروز وارد چابهار شد و پس از دیدار با فرماندهان نظامی و انتظامی در جشنواره فرهنگی و ورزشی 'دا' حضور یافت، هاشمی در ادامه این سفر امروز پنجشنبه در مراسم راه اندازی باند فرود اضطراری و پل سه دهانه روستای فیروز آباد شهرستان سرباز شرکت کرد و قرار است با ریش سفیدان و سران طوایف نیز دیدار داشته باشد.

کلنگ زنی سه مدرسه خیریه در بخش پیشین و تجلیل از این سه خیّر بومی مدرسه ساز از دیگر برنامه های استاندار سیستان و بلوچستان است.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 19 مهر 1394 توسط رستم کریمی
استاندار: توسعه شهرستان سرباز زمینه ساز توسعه مناطق همجوار است
چابهار- ایرنا- استاندار سیستان و بلوچستان گفت: توسعه شهرستان مرزی سرباز واقع در جنوب این استان زمینه را برای رشد، توسعه و آبادانی مناطق همجوار فراهم می کند.


علی اوسط هاشمی در بازدید از کارخانه سیمان شهرستان سرباز اظهار داشت: این شهرستان با توجه به ظرفیت های کشاورزی، مرز، صنعتی و معدنی قسمتی از دروازه ورود به کشور پاکستان است که دولت تلاش دارد زیرساختهای آن را توسعه دهد.

وی افزود: احداث کارخانه سیمان سرباز کمک بزرگی برای اجرای طرح های عمرانی و راهسازی جنوب استان است و مردم منطقه و پیمانکاران هزینه کمتری برای خرید سیمان خواهند داد.

وی از همراهی و حمایت های مسوولان و اقشار مختلف مردم منطقه در اجرای طرح های مهم اشتغالزایی و اقتصادی و کار و تلاش های بخش خصوصی برای سرمایه گذاری و پیشرفت خوب کارخانه سیمان قدردانی کرد.
مدیرعامل کارخانه سیمان شهرستان سرباز نیز با ارایه گزارشی از روند ساخت این کارخانه اظهار داشت: برای احداث این کارخانه تاکنون 47 میلیارد تومان هزینه شده است و برای تکمیل و بهره برداری آن در مجموع 298 میلیارد تومان هزینه می شود.

محمدرضا حجازی راد گفت: در حال حاضر این کارخانه 33 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و پیش بینی می شود تا مهرماه سال 1396 به بهره برداری برسد.

وی افزود: هفت هزار تن ماشین آلات خارجی و دو هزار تن ماشین آلات داخلی خریداری و به محل کارخانه حمل شده است که به زودی عملیات نصب آنها آغاز می شود.

وی بیان کرد: کارخانه سیمان سرباز روزانه سه هزار و 300 تن سیمان خاکستری(پرتلند) تیپ یک، دو و پنج تولید خواهد کرد.

مدیرعامل کارخانه سیمان سرباز اظهار امیدواری کرد با توجه به تقاضاهای فراوان، صادرات سیمان خاکستری سود آوری خوبی داشته باشد و کمک بزرگی برای ساخت و سازها و اجرای طرحهای عمرانی شود.

کارخانه سیمان سرباز در زمینی به مساحت 60 هکتار در کیلومتر 25 جاده جکیگور- قصرقند در همجواری روستای 'لاشار کاهی' قرار دارد.

شهرستان سرباز با مرکزیت راسک 188 هزار نفر جمعیت در حدود 500 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.نوشته شده در تاریخ یکشنبه 19 مهر 1394 توسط رستم کریمی
پل روستای فیروزآباد سرباز به بهره برداری رسید


ایرنا- پل روستای فیروز آباد از توابع شهرستان سرباز با حضور استاندار سیستان و بلوچستان و شماری از مسئولان و اقشار مختلف مردم افتتاح و به بهره برداری رسید.

مدیرکل راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان در مراسم افتتاح این طرح راه سازی گفت: پل فیروزآباد با سه دهانه 45 متری و عرشه فلزی در مدت سه سال ساخته شده است.

ایوب کرد افزود: برای ساخت این پل پنج هزار و 200 متر مکعب بتن ریزی، 325 تن میلگرد و فولاد و 290 متر حفاری شمع انجام شده است.

وی بیان کرد: 60 میلیارد ریال برای ساخت پل فیروزآباد هزینه شده است و بیش از پنج هزار نفر از مزایای آن بهره مند می شوند.

استاندار سیستان و بلوچستان نیز در جمع مردم روستای فیروزآباد گفت: تا پیش از ساخت این پل مردم تا چند روز در مواقع بارندگی و طغیان رودخانه اصلی سرباز در پشت سیل گرفتار بودند که از این پس دیگر مشکلی در این زمینه نخواهند داشت.

علی اوسط هاشمی از تلاش اداره کل راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان برای اجرای این طرح مهم که توانسته بخشی از مشکلات رفت و آمد مردم را برطرف کند، قدردانی کرد.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 19 مهر 1394 توسط رستم کریمی
استاندار سیستان و بلوچستان:

ایحاد زیرساختهای مرز ریمدان مشروط به آماده سازی امکانات

در مرز پیشین از سوی پاکستان استایرنا- استاندار سیستان و بلوچستان گفت: ایجاد زیرساخت ها برای مرز ریمدان شهرستان چابهار از سوی ایران منوط به فعالیت گمرک و آماده سازی امکانات و زیرساخت های مرز پیشین از سوی دولت پاکستان است.

علی اوسط هاشمی عصر جمعه در دیدار با مردم بخش مرزی پیشین شهرستان سرباز اظهار داشت: پیشین قسمتی از دروازه ورود به پاکستان است که به زودی از طریق این مرز بین المللی، تجارت و رفت و آمد قانونمند می شود.

وی افزود: دولت پاکستان نسبت به فعال سازی مرز ریمدان به دلیل نزدیکی با بندر گوادر این کشور تمایل بیشتری دارد اما در سفری که به پاکستان داشتیم وزرای اقتصاد و دارایی و امورخارجه ایران ابتدا تاکید بر فعال سازی مرز پیشین و در مرحله بعدی مرز ریمدان داشتند.

وی گفت: مرز یک فرصت است و مرزنشینان با فعالیت قانونمند سود و منفعت لازم را از آن خواهند برد.
استاندار سیستان و بلوچستان از طرح مشکلات مردم از سوی امام جمعه بخش پیشین قدردانی کرد و افزود: به زودی هیاتی متشکل از مدیران کل استانی برای پیگیری بهتر مشکلات مطرح شده به این شهرستان اعزام می شوند.

هاشمی گفت: برای کاهش تعرفه برق، حل مشکل تردد مردم دو سوی مرز، رسیدگی به مشکلات کشاورزان برای واگذاری زمین و حل مشکل آب شهر پیشین اقدامات و پیگیری لازم صورت خواهد گرفت.

وی با تشریح فعالیت های دولت تدبیر و امید در دو سال گذشته اظهار داشت: طرح های گازرسانی، پتروشیمی، راه آهن، توسعه بندر چابهار با پهلوگیری کشتی 90 هزار تنی، اجرای طرح آبیاری تحت فشار و اکتشاف معادن قسمتی از کارهای مهم دولت برای توسعه این استان است.

وی از حمایت و پشتیبانی رهبر معظم انقلاب و ریاست جمهوری برای توسعه سیستان و بلوچستان قدردانی کرد و افزود: نتیجه حمایت ها اکنون در استان به ثمر نشسته است.

وی تاکید کرد: نگاه مسئولان به توسعه استان و شهرستان ها باید وسیع باشد تا کارهای مهم به سرانجام برسد.

استاندار سیستان و بلوچستان همچنین یادی از مرحوم مولوی عبدالله روانبد پیشینی کرد و افزود: سروده ها و ذوق شعری این هنرمند سبب شده تا از وی به عنوان سعدی بلوچستان یاد کنند.

امام جمعه بخش پیشین نیز از سخت گیری در رفت و آمد مردم و صدور برگ راهداری برای تردد در مرز انتقاد کرد و خواستار چاره اندیشی در این خصوص شد.

مولوی نظام الدین روانبد از سفر استاندار سیستان و بلوچستان به بخش پیشین و سرباز قدردانی کرد و از وی خواست مسائل و مشکلات این بخش را پیگیری کند.


نوشته شده در تاریخ یکشنبه 19 مهر 1394 توسط رستم کریمی
عملیات ساخت سه مدرسه خیرساز در پیشین سرباز آغاز شد


ایرنا- استاندار سیستان و بلوچستان با حضور در بخش مرزی پیشین شهرستان سرباز کلنگ ساخت سه طرح آموزشی خیرساز را به زمین زد.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان در مراسم کلنگ زنی سه مدرسه در پیشین اظهار داشت: برای نخستین بار سه نفر از خیران بومی بخش مرزی پیشین شهرستان سرباز ساخت دو مدرسه شش کلاسه و یک مدرسه 12 کلاسه را تقبل کرده اند که جای تشکر و قدردانی دارد.

علیرضا راشکی افزود: نیاز به ساخت فضای آموزشی استاندارد در شهرستان سرباز با توجه به وجود دهها مدرسه فرسوده و نامناسب ضروری است.

وی از ناصر بن، عبدالرحیم بر و محمد بیجاد برای قبول ساخت فضای آموزشی در این منطقه قدردانی کرد و افزود: ورود این خیران در عرصه مدرسه سازی، زمینه ساز مشارکت دیگر خیران شهرستان برای سرمایه گذاری در این امر خداپسندانه می شود.

وی از تلاش نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی برای پیگیری، دعوت و مشارکت دادن خیران، بانک ها و بیمه ایران برای ساخت فضاهای آموزشی قدردانی کرد.

وی ابراز امیدواری کرد: با مشارکت خیران و اختصاص اعتبارات دولتی سرانه فضای آموزشی شهرستان سرباز به میانگین استانی نزدیک شود.

استاندار همچنین از قابلیت های کشاورزی بخش پیشین بازدید کرد و بر اجرای سیستم آبیاری تحت فشار، تغییر الگوی کشت و استفاده از دانش روز و مکانیزه شدن کشاورزی در شهرستان سرباز تاکید کرد.


نوشته شده در تاریخ یکشنبه 19 مهر 1394 توسط رستم کریمی
کشتارگاه صنعتی پیشین سرباز ظرفیت تولید گوشت مورد نیاز کشور را دارد


ایرنا- استاندار سیستان و بلوچستان گفت: کشتارگاه صنعتی و تمام اتوماتیک بخش پیشین شهرستان سرباز می تواند بخش زیادی از گوشت مورد نیاز کشور را تامین کند.

علی اوسط هاشمی جمعه شب در بازدید از کشتارگاه صنعتی بخش پیشین شهرستان سرباز اظهار داشت: این واحد یکی از مجهزترین کشتارگاههای کشور به حساب می آید که با همت و سرمایه گذاری بخش خصوصی ایجاد شده است.

وی گفت: با توجه به اینکه دولت از بخش خصوصی حمایت می کند، مسئولان نیز باید از ظرفیت و توان آنان نهایت بهره را ببرند.

وی بیان کرد: روزانه 350 راس دام سنگین در کشتارگاه صنعتی پیشین کشتار و بیش از 70 تن گوشت قرمز تولید و بسته بندی می شود.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس گزارش مدیر کشتارگاه در شش ماه نخست امسال 30 هزار راس دام سنگین در این واحد کشتار و بیش از چهار هزار و 700 تن گوشت تولید و به نقاط مختلف کشور ارسال شده است.

هاشمی با ابراز خوشحالی از اشتغالزایی برای 300 نفر در کشتارگاه صنعتی پیشین از سرمایه گذاران بخش خصوصی خواست با راه اندازی واحدهای تولیدی در نقاط مختلف استان برای افراد جویای کار شغل ایجاد کنند.

مدیر کشتارگاه صنعتی پیشین نیز با ارائه گزارشی از این واحد تولیدی اظهار داشت: این کشتارگاه در زمینی به مساحت 27 هزار مترمربع در سال 1390 با سرمایه گذاری 200 میلیارد ریال راه اندازی شده است.

ناصر بن افزود: با کار و تلاش شبانه روزی و فعالیت خوب کارکنان، این کشتارگاه در بین 400 واحد در سال های 91 و 92 به عنوان واحد نمونه کشوری شناخته شده است.

وی ادامه داد: 30 هزار و 488 راس دام سنگین در شش ماه نخست امسال کشتار شده که 13 هزار لاشه برای داخل استان و 17 هزار لاشه پس از بسته بندی به تهران و سایر نقاط کشور انتقال یافته است.

مدیر کشتارگاه صنعتی پیشین از حمایت های استاندار سیستان و بلوچستان، مسئولان استان و شهرستان سرباز قدردانی کرد.

وی خواستار اختصاص زمین برای توسعه کشتارگاه شد و افزود: با توجه به ظرفیت کشتارگاه و تجهیزات مدرن آن و وجود دام در آن سوی مرز توانایی تامین گوشت مورد نیاز کشور را داریم و نیازی به واردات گوشت نیست.

استاندار سیستان و بلوچستان که به منظور بازدید از طرح های مختلف و راه اندازی فرودگاه اضطراری از چهارشنبه هفته گذشته به شهرهای مختلف جنوب استان سفر کرده بود ظهر امروز چابهار را به مقصد زاهدان ترک می کند.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 19 مهر 1394 توسط رستم کریمی
فرماندار نیکشهر:

 بذر توسعه پاشیده شده دولت در مزرعه مستعد منطقه در حال شکوفا شدن است
فرماندار شهرستان نیکشهر گفت: بذر توسعه پاشیده شده از سوی دولت تدبیر و امید در مزرعه گسترده و مستعد استان سیستان و بلوچستان با اجرایی شدن پروژه های کلان توسعه ای در حال شکوفا شدن است.


صاحب گل صالحی روز چهارشنبه در نشست شورای اداری شهرستان نیکشهر با تشریح فعالیت و عملکرد دولت تدبیر و امید و تسلیت حادثه منا اظهار داشت: امضای بزرگترین قرارداد گازرسانی به شهرستانهای استان با ارزش یک میلیارد و 800 میلیون دلار، کلنگ زنی مجتمع های پتروشیمی چابهار، آغاز پروژه راه آهن چابهار- زاهدان و آغاز انتقال آب با لوله به 46 هزار هکتار اراضی کشاورزی سیستان با حضورمسوولان ارشد کشوری رشد و توسعه استان را در پی دارد.

وی گفت: نگاه توسعه ای استاندار سیستان و بلوچستان و پیگیری و به ثمر نشستن طرح های بزرگ وعده داده شده توسط دولت تدبیر و امید رضایتمندی مردم را در پی داشته است.

وی افزود: در کنار اجرای طرحهای بزرگ با پیگیری و حمایت های استاندار سیستان و بلوچستان افزون بر 120 میلیارد ریال از محل ماده 180 قانون برنامه پنجم توسعه برای تکمیل طرحهای نیمه تمام عمرانی، آموزشی و بهداشتی نیکشهر اختصاص پیدا کرده است.

وی بیان کرد: تمامی طرحهای نیمه تمام حوزه شهرستان نیکشهر شامل ورزشگاه دو هزار نفری، بیمارستان جدید، روکش آسفالت راه های روستایی و سالن ورزشی کوپچ با اختصاص اعتبارات لازم در مرحله تکمیل شدن است.
فرماندار نیکشهر از عملکرد مدیریت توزیع برق این شهرستان انتقاد کرد و افزود: بی حرمتی ماموران برق و برخورد ناشایست آنان با مشترکان روستایی و شهری نارضایتی عمومی ایجاد کرده است.

صالحی ادامه داد: مدیریت توزیع برق نیکشهر در اسرع وقت بازنگری در عملکرد نیروهای زیرمجموعه را انجام و برق 220 ولت استاندارد تحویل مردم دهند تا افت ولتاژ موجب سوختگی لوازم خانگی و متضرر شدن خانواده ها نشود.

وی تعیین تکلیف 500 واحد مسکونی سطح روستاهای این شهرستان را خواستار شد و افزود: پیمانکاران بنیاد مسکن در سال های گذشته تعداد زیادی از واحدهای مسکونی را نیمه تمام رها کرده اند و اکنون بلاتکلیف هستند.

وی خواستار تغییر مبلمان شهری و احداث پارک و فضای سبز مناسب توسط شهرداری های بنت، لاشار و مرکز شهرستان نیکشهر شد.

وی بیان کرد: تکریم ارباب رجوع یکی از وظایف مهم مدیران دستگاه های اجرایی است و باید در سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی بین مردم و مسوولان تقویت شود.

امام جمعه نیکشهر نیز با تسلیت جان باختگان حجاج منا خواستار پیگیری و مجازات عاملان این فاجعه شد.
حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی خواستار خدمات رسانی مطلوب دولت به مردم شد و عملکرد دولت را در اجرای طرح های عمرانی خوب ارزیابی کرد.

در این جلسه درمحمد هادی نژاد رییس جدید تعزیرات حکومتی، محمد مراد کدخدایی سرپرست اداره هواشناسی و محمود اکبری بعنوان سرپرست مدیریت توزیع برق شهرستان نیکشهر معرفی شدند.

همچنین روسای تعزیرات حکومتی، منابع طبیعی و آبخیزداری، بنیاد مسکن، ثبت احوال گزارشی از اهداف وظایف و فعالیتهای حوزه مدیریتی را ارائه کردند.

شهرستان نیکشهر با 13 هزار و 410 کیلومترمربع وسعت براساس سرشماری نفوس و مسکن آبان 1390 تعداد 127 هزار و 872 نفر جمعیت، 395 روستا، چهار بخش، سه شهر و 11 دهستان است.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 9 مهر 1394 توسط رستم کریمی
دادگستری شهرستان فنوج راه اندازی شددادگستری شهرستان فنوج در آیینی با حضور رییس کل دادگستری سیستان و بلوچستان راه اندازی و 'سامان صفری' به عنوان رییس این دادگاه معرفی شد.

رییس کل دادگستری سیستان و بلوچستان روز سه شنبه در جمع مردم شهرستان فنوج با تسلیت فاجعه منا و جان باختن شمار زیادی از حجاج اظهار داشت: بنا داریم با کمترین هزینه و صرف وقت امور مردم را در دادگستری های استان انجام دهیم.

حجت الاسلام ابراهیم حمیدی افزود: یکی از نیازها و خواسته های مردم شهرستان فنوج با توجه به دوری و بعد مسافت 140 کیلومتری با مرکز شهرستان نیکشهر راه اندازی دادگاه بود که خوشبختانه این خواسته آنان محقق شد.

وی تعامل اقشار مختلف مردم به ویژه معتمدان و ریش سفیدان برای حل اختلافات را خواستار شد و بیان کرد: حل و فصل اختلافات جزیی مردم با کدخدا منشی زمینه کاهش مراجعات به دستگاه قضایی را فراهم می کند.

وی تکریم ارباب رجوع و برخورد حسنه کارکنان دادگستری را مورد تاکید قرار داد.

فرماندار فنوج نیز از تلاشهای رییس کل دادگستری سیستان و بلوچستان برای راه اندازی دادگاه در این شهرستان قدردانی کرد و افزود: با استقرار این دادگاه دیگر نیازی نیست مردم فنوج با صرف وقت و هزینه های زیاد به نیکشهر مراجعه کنند.

ضیاء الحق هاشمزهی بیان کرد: شوراهای حل اختلاف و معتمدان نقش موثری در حل و فصل اختلافات جزیی دارند و می توانند با همکاری و همگامی مسولان امنیت پایدار ایجاد کنند.

شهرستان فنوج با جمعیت 52 هزار نفر در 520 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 8 مهر 1394 توسط رستم کریمی
معاون دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:

201 میلیارد ریال برای راه اندازی بیمارستان جدید نیکشهر هزینه شده است
معاون توسعه و پشتیبانی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: 201 میلیارد و 163 میلیون ریال برای انجام کارهای ساختمانی و خرید تجهیزات بیمارستان 64 تختخوابی نیکشهر هزینه شده است.


دکتر علیرضا منصوری که روز سه شنبه به اتفاق فرماندار و مسوولان محلی از بیمارستان جدید نیکشهر بازدید کرد، اظهار داشت: عملیات اجرایی بیمارستان 64 تختخوابی نیکشهر از سال 1388 آغاز شده و تا چند روز آینده آماده بهره برداری است.

وی گفت: این بیمارستان شامل بخش های بستری جراحی داخلی، اتاق های عمل، بخش زنان، آی سی یو، سی سی یو، بخش کودکان، رادیولوژی، آزمایشگاه و اورژانس است.

وی افزود: تیم فنی و کارشناسی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از امروز در نیکشهر مستقر است تا تمامی دستگاه های پزشکی و ایرادهای فنی احتمالی را بررسی و رفع کند.

وی ادامه داد: چنانچه نواقصی مشاهده شد توسط تیم فنی بررسی و تا قبل از روز افتتاح برطرف می شود.
فرماندار نیکشهر نیز گفت: راه اندازی بیمارستان جدید این شهرستان یکی از آرزوهای دیرینه مردم نیکشهر و شهرستانهای قصرقند و فنوج است.

صاحب گل صالحی با بیان اینکه استاندارد تخت های بیمارستانی در کشور به ازای هر یک هزار نفر یک تخت است، افزود: افتتاح بیمارستان 64 تختخوابی نیکشهر برای رفع نیازهای درمانی 230 هزار نفر جمعیت سه شهرستان نیکشهر، قصرقند و فنوج کافی نیست.

وی خواستار صدور مجوز ساخت دو بیمارستان 32 تختخوابی در بخشهای بنت و لاشار شد و گفت: فاصله 80 کیلومتری این دو بخش با مرکز شهرستان هزینه های زیادی برای بیماران دارد.

وی از پیگیری و تلاشهای شبانه روزی استاندار سیستان و بلوچستان برای راه اندازی هر چه سریعتر بیمارستان جدید نیکشهر قدردانی کرد.

امام جمعه نیکشهر نیز از تلاش مسوولان به ویژه فرماندار نیکشهر برای حل مشکلات بهداشتی درمانی و تسریع برای راه اندازی بیمارستان جدید این شهرستان تقدیر کرد و گفت: مسوولان دلسوز نظام همیشه خود را خدمتگزار مردم می دانند.

حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی حضور مسوولان و کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر برای بررسی مشکلات و راه اندازی بیمارستان جدید را نوعی توجه عمیق مسوولان نظام به حل مشکلات مردم دانست.

78 خانه بهداشت، 16 مرکز بهداشتی درمانی، هشت پایگاه جاده ای و یک بیمارستان 64 تختخوابی با نام 22 بهمن خدمات بهداشتی درمانی را به مردم شهرستان نیکشهر ارایه می کنند.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 8 مهر 1394 توسط رستم کریمی
امام جمعه اهل سنت نیکشهر از ارایه خدمات آموزشی رایگان قدردانی کردامام جمعه اهل سنت نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: ارایه خدمات، تجهیزات و امکانات رایگان آموزش و پرورش در مناطق محرومی مانند نیکشهر قابل تقدیر و ستودنی است.

مولوی عبدالله وحیدی فر روز چهارشنبه در مراسم نواختن زنگ آغاز سال تحصیلی جدید اظهار داشت: دولت برای تامین امکانات و تجهیزات آموزشی هزینه های زیادی پرداخت می کند تا برای همه اقشار جامعه شرایط تحصیل رایگان فراهم باشد.
وی گفت: ساخت مدارس دارای استانداردهای آموزشی از خواسته های بحق مردم شهرستان نیکشهر است و دولت نیز در این زمینه اقدامات خوبی را در دستور کار دارد.
وی از تلاش خیران مدرسه ساز برای احداث مدارس در روستاها قدردانی و ابراز امیدواری کرد: با کمک و همت دولت تدبیر و امید و همراهی و همدلی مردم مشکلات حوزه آموزش و پرورش به حداقل برسد.
فرماندار و رییس شورای آموزش و پرورش نیکشهر نیز ارتقای کیفیت آموزشی، جذب نیروی متخصص و مجرب رشته های علوم پایه، توسعه عدالت آموزشی، ارتقای فرهنگ گفت و گو بین معلم و دانش آموز را مورد تاکید قرار داد.
صاحب گل صالحی با بیان اینکه شش هزار و 179 نفر در نیکشهر بازمانده از تحصیل هستند، افزود: جذب بازماندگان از تحصیل یکی از خواسته های مهم مردم و مسوولان این شهرستان است.
وی خواستار استاندارد سازی مدارس کپری، خشتی گلی و فرسوده شد و بیان کرد: تحصیل در فضای غیراستاندارد در شان و جایگاه دانش آموزانی که از هوش و استعداد بالایی برخوردارند، نیست.
زنگ آغاز سال تحصیلی جدید با حضور فرماندار، امامان جمعه، مسئولان محلی و اقشار مختلف مردم در روستای شهید پرور شگیم از توابع بخش مرکزی شهرستان نیکشهر نواخته شد.
روستای شگیم در دو منطقه با نام های شگیم بالا و پایین و در فاصله 28 کیلومتری از مرکز نیکشهر بیش از 400 خانوار با بیش از دو هزار نفر جمعیت دارد.
از 31 شهید، سه نفر آزاده و 20 نفر جانباز شهرستان نیکشهر 9 شهید و یک جانباز متعلق به روستای شگیم است.
شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت 31 هزار دانش آموز دارد که در حدود 500 مدرسه مشغول به تحصیل هستند.
از 500 فضای آموزشی نیکشهر حدود 200 مدرسه فرسوده، خشتی گلی، کپری، دوشیفته و کانکس(کلاس پیش ساخته آهنی) هستند.
نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.


نوشته شده در تاریخ دوشنبه 6 مهر 1394 توسط رستم کریمی
31 عنوان برنامه ویژه هفته دفاع مقدس در نیکشهر اجرا می شود
فرمانده سپاه ناحیه نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: 31 عنوان برنامه متنوع فرهنگی، ورزشی و عمرانی به مناسبت هفته دفاع مقدس در این شهرستان اجرا می شود.


سرهنگ پاسدار غلامرضا ملایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اقشار مختلف مردم شهرها و روستاهای دور افتاده شهرستان نیکشهر از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون در مناسبت های مختلف ملی و مذهبی شرکت داشتند و همیشه همراه و همگام با برنامه های انقلاب بودند.

وی افزود: دولت برای قدردانی از زحمات مردم نیکشهر اعتبار زیادی را برای عمران و آبادانی این منطقه هزینه کرده است.

وی گفت: برگزاری یادواره شهدا، دیدار و تجلیل از خانواده معظم شهدا، ایثارگران و جانبازان، برگزاری صبحگاه مشترک نیروهای مسلح و بزرگداشت مقام سرباز از جمله برنامه های مهم هفته دفاع مقدس است.

فرمانده سپاه ناحیه نیکشهر برگزاری نشست های هم اندیشی بصیرتی، افتتاح طرح های هجرت، اهدا خون، پیاده روی خانوادگی، نواختن زنگ مقاومت و ایثار، برگزاری اردوهای جهادی را از دیگر برنامه های هفته دفاع مقدس در این شهرستان عنوان کرد.

شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت و گستره 12 هزار و 951 کیلومتر مربع از چهار بخش مرکزی، لاشار، آهوران و بنت، 11 دهستان و 395 روستا و آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

نیکشهر از شمال به شهرستان های ایرانشهر و دلگان، شرق به شهرستان های قصرقند و سرباز، از جنوب به شهرستان های کنارک و چابهار، غرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است و در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 6 مهر 1394 توسط رستم کریمی
شهردار: 7 هزار مترمربع از پیاده روهای نیکشهر بهسازی شدشهردار نیکشهردر جنوب سیستان و بلوچستان گفت: هفت هزار مترمربع از پیاده روهای نیکشهر با اعتبار دو میلیارد و 720 میلیون ریال بهسازی شد.

عبدالله میربلوچزهی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کار بهسازی هشت هزار و 500 مترمربع از پیاده روهای سطح شهر نیکشهر بعد از وقفه 12 ساله از ابتدای سال جاری آغاز شده است.

وی افزود: تا دو ماه آینده یک هزار و 500 مترمربع از پیاده روهای باقیمانده نیز بهسازی خواهد شد.

وی گفت: عملیات پیاده رو سازی خیابانهای بهشتی، وحدت تمپی، کارگر کلیرکان، سعدی سورگ، معلم بِگ آباد و شهید بلیده جنب پارک بلوچ تاکنون انجام شده است.

وی بیان کرد: تعریض خیابانهای سطح شهر و جدولگذاری همزمان با پیاده روسازی در حال انجام است که براساس برنامه ریزیها 10 هزار و 300 متر طول جدول گذاری اجرا خواهد شد.

شهردار نیکشهر ادامه داد: چهار میلیارد و 635 میلیون ریال برای جدول گذاری هزینه شده است.

میربلوچزهی اظهار داشت: بزودی بیش از 10 خیابان و کوچه های محلات سطح شهر نیکشهر بطول 35 هزار مترمربع و با اعتبار 13 میلیارد و 500 میلیون ریال آسفالت می شود.

وی گفت: یکی از معضلات شهر نیکشهر رهاسازی احشام است که روزانه دو هزار راس دام سبک و سنگین در معابرعمومی، پارک ها و سطح شهر نیکشهر تردد می کنند.

وی افزود: احشام رها شده در سطح خیابانها اندک فضای سبز شهری را از بین برده و چهره شهر را برای شهروندان زشت کرده اند.

وی مشارکت و همراهی شهروندان را خواستار شد و افزود: با همکاری اعضای شورای اسلامی شهر و شهروندان فهیم می توانیم شهری آباد و سرسبز داشته باشیم.

شهر نیکشهر براساس سرشماری نفوس و مسکن سال 1390 افزون بر 15 هزار و 800 نفر جمعیت دارد.

شهرداری نیکشهر با وجودی که در سال 1345 راه اندازی شده اما همچنان دارای درجه پنج است.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 6 مهر 1394 توسط رستم کریمی
12 مدرسه نیکشهر در طرح هجرت سه مرمت و زیباسازی شدفرمانده سپاه ناحیه نیکشهر گفت: 12 مدرسه در بخش های مرکزی، بنت و لاشار این شهرستان در طول دو ماه در قالب طرح هجرت سه مرمت، زیباسازی و رنگ آمیزی شد.

سرهنگ پاسدار غلامرضا ملایی روز دوشنبه در مراسم اختتامیه طرح هجرت سه نیکشهر با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس اظهار داشت: طرح هجرت سه برگرفته از ارزش های فرهنگی، دینی و انقلابی ایران اسلامی است.

وی افزود: دانش آموزان در این طرح با همکاری یکدیگر در تعطیلات تابستانی اقدام به مرمت، زیباسازی و رنگ آمیزی مدارس کردند.

وی گفت: برای زیباسازی و رنگ آمیزی این 12 مدرسه، 585 دانش آموز مشارکت داشتند و 235 میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.

فرمانده سپاه ناحیه نیکشهر از همراهی و مساعدت اداره نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس و آموزش و پرورش این شهرستان در اجرای این طرح قدردانی کرد.

معاون عمرانی فرماندار نیکشهر نیز در این مراسم بیان کرد: اجرای طرح هجرت از سال 1370 آغاز شده که به ترتیب در طرح هجرت یک خرابی و ویرانی های قبل از انقلاب و در هجرت دو ویرانی های جنگ تحمیلی و بعد از انقلاب مورد بازسازی قرار گرفته است.

سلیم کدخدا افزود: طرح هجرت سه مربوط به زیباسازی، مرمت و رنگ آمیزی مدارس کشور است که هر سال توسط دانش آموزان در تعطیلات تابستانی انجام می شود.

وی تقویت روحیه مشارکت و مسئولیت پذیری در دانش آموزان و آشنایی آنان با آداب و احکام دینی را از جمله اهداف اجرای طرح هجرت سه عنوان کرد.

وی با بیان اینکه سرانه فضای آموزشی شهرستان نیکشهر کمتر از سه مترمربع است، افزود: مشارکت دادن دانش آموزان در مرمت و زیباسازی مدارس فرسوده کمک بزرگی به آموزش و پرورش خواهد کرد.

شهرستان نیکشهر با داشتن 505 مدرسه و 31 هزار دانش آموز در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.نوشته شده در تاریخ دوشنبه 6 مهر 1394 توسط رستم کریمی
نماز عید سعید قربان در نیکشهر
ایرنا- زاهدان- نماز عید سعید قربان اهل سنت نیکشهر به امامت مولوی عبدالله وحیدیفر در مصلای ابوالحسنین حضرت علی (ع) این شهر اقامه شد.

عکاس: رستم کریمی نژادنوشته شده در تاریخ پنجشنبه 2 مهر 1394 توسط رستم کریمی
نمازگران اهل سنت عید قربان در نیکشهر برای موفقیت دولت دعا کردند
ایرنا- نمازگران اهل سنت عید قربان در نیکشهر استان سیستان و بلوچستان برای موفقیت و توفیق بیشتر دولت تدبیر و امید در انجام کارهای عمرانی چون راهسازی، آموزشی و بهداشتی و توسعه و پیشرفت در کشور از جمله این شهرستان دعا کردند.


امام جمعه اهل سنت نیکشهر در جمع نمازگران عید قربان در عیدگاه ابوالحسنین حضرت علی (ع) نیکشهر اظهار داشت: دولت تدبیر و امید در دو سال گذشته اقدامات خوبی برای عمران و آبادانی استان سیستان و بلوچستان و شهرستان نیکشهر انجام داده است که جای تقدیر و تشکر دارد.

مولوی عبدالله وحیدیفر گفت: مردم نیکشهر قدرشناس خدمات نظام و دولت هستند و همیشه پشتیبان رهبری و برنامه های دولت بوده اند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، از ابتدای سال جاری تاکنون 150 کیلومتر از راههای روستایی و فرعی شهرستان نیکشهر با اعتبار 250 میلیارد ریال بهسازی و روکش آسفالت شده است.

همچنین در شش ماه اول سالجاری راه صعب العبور و کوهستانی شش روستای نیکشهر بطول 24 کیلومتر و بهره مندی 480 خانوار با دو هزار و 100 نفر جمعیت و صرف 16 میلیارد و 680 میلیون ریال اعتبار بازگشایی شده است.

برخی از راهها با گذشت بیش از 15 سال در انتظار بهسازی و آسفالت بوده اند که با همت دولت تدبیر و امید و توجه ویژه استاندار سیستان و بلوچستان روکش آسفالت شده اند.

روکش آسفالت محور بنت- نیکشهر، احداث راه خیرآباد -کشیک، روکش آسفالت محور نیکشهر- قصرقند، روکش آسفالت بنت- کلچات، بازگشایی محور سرگوست بنت و بازگشایی راه روستاهای گو هنزم، بوجک جوگن و آسفالت راه روستاهای هیچان، تواران، هیتان، مورتگان، کهورکان و روکش آسفالت و تعریض ورودی شهر نیکشهر بخشی از پروژه های راه در نیکشهر است که در سال جاری انجام شده است.

شهرستان نیکشهر دو هزار و 861 کیلومتر راه روستایی و فرعی دارد که حدود دو هزار کیلومتر از راهها خاکی، رودخانه ای، کوهستانی، مالرو و فاقد هرگونه استاندارد و ابنیه فنی هستند.

بیش از ده پروژه آموزشی نیز در سطح شهر و روستاها در حال احداث و آماده افتتاح شده است.

همچنین بیمارستان 64 تختخوابی نیکشهر از پروژه های شاخص بهداشتی درمانی است که بزودی به بهره برداری می رسد.

بهره برداری از پروژه های عمرانی، راهسازی، بهداشتی، آموزشی و خدماتی آهنگ رشد و توسعه شهرستان نیکشهر را سرعت بخشیده است.

شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت و گستره 12 هزار و 951 کیلومتر مربع از چهار بخش مرکزی، لاشار، آهوران و بنت، 11 دهستان و 395 روستا و آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

نیکشهر از شمال به شهرستان های ایرانشهر و دلگان، شرق به شهرستان های قصرقند و سرباز، از جنوب به شهرستان های کنارک و چابهار، غرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است و در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 2 مهر 1394 توسط رستم کریمی
امام جمعه نیکشهر:

تقویت روح اخوّت و همدلی درس بزرگ حج ونماز عید است
ایرنا- امام جمعه نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: تقویت روح اخوّت، همدلی، اتّحاد و برادری مسلمانان در زیر لوای توحید از درس های بزرگ حج و نماز عید است.


حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی در خطبه های نماز عید قربان در مصلی المهدی (عج) نیکشهر ضمن سفارش به تقوا و زکات و اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: مردم مومن در ایام پر برکت ماه ذی الحجه از فرصت های گران بها و انجام فرائض و سنتهای دینی نهایت بهره را ببرند.

وی گفت: باید روز عید را قدر دانست و دعاهای پرمضمون این روز را با تأمل و تفکر خواند و توشه ای برای مسیر دشوار و طولانی زندگی و به دست آوردن نیرو و نشاط لازم در این مسیر برگرفت.

وی افزود: نماز عید مراسمی است که دل ها را با یاد خدا پیوند می زند و خلوت دل آدمی را به نور تقوا و ایمان روشن می سازد.

امام جمعه نیکشهر با اشاره به هفته دفاع مقدس و لزوم دشمن شناسی مسلمانان وسرمایه گذاری سنگین دشمنان برای نفوذ فرهنگی و تغییر تدریجی باورهای مردم را یادآور شد و افزود: در زمینه ی سیاسی نیز بیگانگان به دنبال نفوذ در مراکز تصمیم گیری و تصمیم سازی هستند.

حجت الاسلام لطفیان سرگزی با تأکید بر ضرورت بیداری عمومی در مقابل ترفندهای دشمنان افزود: امروز امت اسلامی و بویژه ملتهای به پاخاسته نیازمند دو عنصر اساسی تداوم ایستادگی و پرهیز شدید از سست شدن هستند.

وی ادامه داد: هر گفته و عملی که موجب برافروختن آتش اختلاف میان مسلمانان شود و نیز اهانت به مقدّسات هر یک از گروههای مسلمان یا تکفیر یکی از مذاهب اسلامی، خدمت به اردوگاه کفر و شرک و خیانت به اسلام و حرام شرعی است.

وی گفت: امروز سیاست های شرارت آمیز آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه مایه ی جنگ، خونریزی، ویرانی، آوارگی و نیز فقر و عقب ماندگی و اختلافات قومی و مذهبی است.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 2 مهر 1394 توسط رستم کریمی