تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مطالب مرداد 1394

 

شهردار: 35 هزار مترمربع از معابر عمومی نیکشهر آسفالت می شودشهردار نیکشهر گفت: با اقدامات و تمهیدات انجام شده تا چند روز آینده آسفالت 35 هزار مترمربع از معابر عمومی شهر نیکشهر آغاز می شود.

عبدالله میربلوچزهی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: برای آسفالت معابر عمومی نیکشهر مقدار 296 تن قیر با اعتبار چهار میلیارد و 400 میلیون ریال خریداری و حمل شده است.

وی افزود: در مجموع برای آسفالت معابر عمومی شهر نیکشهر 10 میلیارد و 500 میلیون ریال از محل اعتبارات جاری، استانی و سهم دو درصد نفت و گاز هزینه خواهد شد.

وی بیان کرد: شهرداری با همراهی و همفکری شورای اسلامی شهر اولویت را برای بهسازی و زیباسازی معابر محلات قدیمی و پرجمعیت مانند سعدی سورگ، قلنبر، معلم بُگ آباد، کارگر کلیرکان، بهشتی برج بن و وحدت تمپی گذاشته است تا رضایت شهروندان را در پی داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: 24 دستگاه ماشین آلات سنگین معیوب و از کار افتاده شهرداری در یک سال گذشته با یک میلیارد و 500 میلیون ریال هزینه تعمیر و بازسازی و در عمران شهری به ویژه بازگشایی، زیرسازی کوچه و معابر و پخش آسفالت بکار گرفته شده اند که نقش بسزایی در کاهش هزینه ها داشته است.

شهردار نیکشهر گفت: برخی از معابر محلات قدیمی شهر بیش از یک دهه پیش آسفالت شده اند که اکنون تخریب و تردد را برای وسائط نقلیه سخت کرده است.

میربلوچزهی اظهار امیدواری کرد: با همراهی و همگامی شورای اسلامی شهر و همکاری شهروندان و همت و تلاش دولت تدبیر و امید بسیاری از معابر عمومی، پیاده رو و فضای سبز بهسازی و نوسازی شوند.

وی گفت: سرشماری نفوس و مسکن سال 1390 جمعیت شهر نیکشهر را 15 هزار و 889 نفر اعلام کرده و شهرداری آن نیز در سال 1345 راه اندازی شده و هنوز درجه پنج است.

شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت دارای 395 روستا، 11 دهستان، چهار بخش است و در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 29 مرداد 1394 توسط رستم کریمی
چهار پروژه راهسازی نیکشهر آماده بهره برداری در هفته دولت است
رییس اداره راه و شهرسازی نیکشهر گفت: چهار پروژه راهسازی به مناسبت هفته دولت در این شهرستان افتتاح و به بهره برداری می رسد.


عبدالرحمن نارویی روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این پروژه ها شامل روکش آسفالت محور نیکشهر - بنت، ساخت محور خیرآباد- کشیک، روکش آسفالت روستای کهورکان و محور نیکشهر - قصرقند است.

وی افزود: در مجموع برای ساخت و روکش آسفالت پروژه های راهسازی 145 میلیارد ریال هزینه شده است.

وی با بیان اینکه برخی از محورها بیش از 15 سال در انتظار روکش آسفالت و بهسازی بوده اند، گفت: بیش از 30 هزار خانوار از مزایای اجرای این پروژه های بهره مند می شوند.

رییس اداره راه و شهرسازی نیکشهر با قدردانی از نگاه ویژه دولت به مناطق محروم به ویژه این استان اظهار امیدواری کرد: بسیاری از محورهای روستایی سطح شهرستان آسفالت شود.

نارویی افزود: روکش آسفالت برخی از محورهای روستایی در حال انجام است که تا پایان سالجاری تکمیل و آماده بهره برداری خواهد شد.

به میمنت هفته دولت 37 پروژه عمرانی، راهسازی، منابع طبیعی، بنیاد مسکن، کشاورزی، ورزشی، عمران شهری و آبرسانی در مناطق عشایری و روستایی شهرستان نیکشهر با هزینه 215 میلیارد و 624 میلیون ریال آماده بهره برداری است.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 29 مرداد 1394 توسط رستم کریمی
13 هزار ملک روستایی در نیکشهر، فنوج و قصرقند سندمالکیت دریافت کردند
مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیکشهر گفت: با همت دولت تاکنون برای 13 هزار ملک واقع در مناطق روستایی شهرستان های نیکشهر، فنوج و قصرقند سند مالیکت صادر و تحویل شده است.


محمدعظیم رئیسی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: یکی از اقدامات مهم دولت و طرح های ارزشمند بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در کشور سنددار کردن واحدهای مسکونی و املاک روستاییان است.

وی افزود: تمام مراحل برای سنددار کردن املاک از جمله نقشه برداری، استعلامات و مکاتبات با دستگاه های اجرایی توسط بنیاد مسکن انجام می شود.

وی با بیان اینکه سنددار کردن املاک توسط بنیاد مسکن هزینه چندانی برای روستاییان ندارد و از رفت و آمدهای غیرضروری شهروندان روستایی و صرف هزینه های کلان جلوگیری می کند، گفت: هر ملک با تمام هزینه های ثبتی تا مرحله صدور سند کمتر از یک میلیون ریال هزینه در برخواهد داشت.

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیکشهر همچنین از صدور 500 سند مالکیت جدید در سالجاری خبر داد و افزود: به زودی اسناد تحویل صاحبان املاک روستایی می شود.

رئیسی افزود: از 245 هزار نفر جمعیت سه شهرستان نیکشهر، قصرقند و فنوج بیش از 80 درصد آن در حدود 700 روستا سکونت دارند.

شهرستان های تازه تاسیس قصرقند و فنوج پیش از این بخش هایی از نیکشهر بوده اند و هنوز امور برخی از دستگاه های اجرایی آنها مانند بنیاد مسکن زیر نظر نیکشهر اداره می شود.

شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت و گستره 12 هزار و 951 کیلومتر مربع از چهار بخش مرکزی، لاشار، آهوران و بنت، 11 دهستان، 395 روستا و آبادی دارای سکنه تشکیل شده است و در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 29 مرداد 1394 توسط رستم کریمی
طرح هادی در روستاهای بالای 20 خانوار نیکشهر تا پایان سال تهیه می شودمدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیکشهر گفت: عملیات تهیه طرح هادی در تمامی روستاهای بالای 20 خانوار شهرستانهای نیکشهر، فنوج وقصرقند تا پایان سال جاری انجام و برای اجرای طرح هادی آماده می شوند.

محمدعظیم رئیسی روز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از حدود 700 روستای دارای سکنه با جمعیت 245 هزار نفر در سه شهرستان نیکشهر، قصرقند و فنوج 258 روستا در نیکشهر، 106 روستا در قصرقند و 87 روستا در فنوج بالای 20 خانوار جمعیت دارند.
وی افزود: برای تهیه طرح و کارهای نقشه برداری در هر روستا 150 میلیون ریال اعتبار هزینه می شود.
وی بیان کرد: از سال 1369 که نیکشهر به شهرستان ارتقا پیدا کرده تاکنون در مدت 24 سال گذشته 120 روستا تهیه طرح هادی شده اند.
وی ادامه داد: در 35 روستای سه شهرستان نیکشهر، قصرقند و فنوج طرح هادی اجرا شده و از 25 تا 75 درصد پیشرفت فیزیکی دارند.
مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیکشهر گفت: هم اینک در 9 روستا طرح هادی در حال اجرا است.
رئیسی اختصاص اعتبار ویژه برای اجرای طرح هادی در روستاهای بالای 50 و 100 خانوار را خواستار شد و افزود: با همت مسوولان دولت تدبیر و امید بسیاری از مشکلات روستاییان با اجرای طرح هادی مرتفع می شود.
شهرستان های تازه تاسیس قصرقند و فنوج پیش از این بخش هایی از نیکشهر بوده اند و هنوز امور برخی از دستگاه های اجرایی آنها مانند بنیاد مسکن زیر نظر نیکشهر اداره می شود.
شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت و گستره 12 هزار و 951 کیلومتر مربع از چهار بخش مرکزی، لاشار، آهوران و بنت، 11 دهستان، 395 روستا و آبادی دارای سکنه تشکیل شده است و در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 28 مرداد 1394 توسط رستم کریمی
37 پروژه عمرانی نیکشهر برای راه اندازی در هفته دولت آماده شدفرماندار نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: به میمنت هفته دولت 37 پروژه عمرانی، راهسازی، بنیاد مسکن، کشاورزی، ورزشی، عمران شهری و آبرسانی در مناطق عشایری و روستایی این شهرستان به بهره برداری می رسد.

صاحبگل صالحی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: برای اجرای این پروژه ها افزون بر 215 میلیارد و 624 میلیون ریال هزینه شده است.
وی افزود: 28 هزار و 677 خانوار در شهرستان نیکشهر از مزایای طرح های هفته دولت بهره مند می شوند.
وی بیان کرد: غبارروبی و عطرافشانی گلزار شهدا، تجلیل از کارمندان نمونه و برگزاری جلسات پرسش و پاسخ با حضور مسوولان در مراکز دهستانها و بخشها از دیگر برنامه های هفته دولت در این شهرستان است.
وی با بیان اینکه دولت به عنوان کارگزار در این هفته مکلف به تقویت پاسخگویی در برابر انتظارات مردم است، افزود: برگزاری جلسات پرسش و پاسخ یکی از رویکردهای اصلی و از برنامه های مهم فرمانداری و دستگاههای اجرایی نیکشهر است.
فرماندار نیکشهر با اشاره به اینکه جلسات پرسش و پاسخ با حضور ائمه جمعه، مسوولان و اقشار مختلف مردم این شهرستان پس از بهره برداری از طرح های عمرانی برگزار می شود، خاطرنشان کرد: اینگونه جلسات در هفته دولت برای تقویت ارتباط با نخبگان و عموم اقشار جامعه بسیار موثر است.
شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت و گستره 12 هزار و 951 کیلومتر مربع از چهار بخش 'مرکزی، لاشار، آهوران و بنت'، 11 دهستان و 395 روستا و آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.
نیکشهر از شمال به شهرستان های ایرانشهر و دلگان، شرق به شهرستان های قصرقند و سرباز، از جنوب به شهرستان های کنارک و چابهار، غرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است و در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 28 مرداد 1394 توسط رستم کریمی
پنج مدرسه تا مهرماه امسال در نیکشهر به بهره برداری می رسدمدیر آموزش و پرورش نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: پنج مدرسه با 18 کلاس درس تا مهرماه سالجاری در این شهرستان به بهره برداری می رسد.


یونس اربابی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: 2 مدرسه در روستاهای شگیم و آبشکی هر کدام با چهار کلاس و 185 متر مربع زیربنا، 2 مدرسه در روستاهای مکی بالا و پایین هر کدام با 2 کلاس و 100 مترمربع زیربنا و یک مدرسه شبانه روزی 6 کلاسه در چاهان از جمله پروژه های آموزشی در دست ساخت بخش مرکزی این شهرستان هستند.

وی گفت: با پیشرفت فیزیکی مناسب تمام این مدارس در سال تحصیلی جدید تکمیل و مورد استفاده دانش آموزان قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه چهار مدرسه با 12 کلاس درس از سوی خیران بومی و کشوری در حال ساخت است، اظهارداشت: خوشبختانه در یک سال گذشته خیران همکاری خوبی برای ساخت و استانداردسازی مدارس داشته اند.

وی افزود: اداره کل توسعه، نوسازی و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان نیز تحویل میز و نیمکت و ساخت دیوار مدارس خیرساز را آغاز کرده که کمک بزرگی برای نگهداری بهتر مدارس نوساز است.
وی بیان کرد: در همایش خیران مدرسه ساز که سالجاری در برج میلاد برگزار شد یکی از خیران تهرانی ساخت مدرسه نمونه دولتی را تقبل کرده که با هماهنگی های انجام شده عملیات اجرایی آن با اعتبار 15 میلیارد ریال به زودی آغاز خواهد شد.

مدیر آموزش و پرورش نیکشهر گفت: در بخش مرکزی نیکشهر 14 هزار دانش آموز در حدود 200 مدرسه در حال تحصیل هستند که هزار معلم و کادر آموزشی کار تعلیم و تربیت آنان را برعهده دارند.

اربابی از خیران بومی، استانی و کشوری خواست برای استاندارد سازی و حذف مدارس تخریبی، دو شیفته، کپری و کلاس های آهنی کانکس(پیش ساخته) این شهرستان مساعدت و همکاری کنند تا سرانه فضاهای آموزشی نیکشهر به استانداردهای استانی نزدیکتر شود.

شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت و گستره 12 هزار و 951 کیلومتر مربع از چهار بخش مرکزی، لاشار، آهوران و بنت، 11 دهستان و 395 روستا و آبادی دارای سکنه تشکیل شده و در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع است.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 28 مرداد 1394 توسط رستم کریمی
شبکه تعاون روستایی نیکشهر به 95 هزار روستایی خدمات رسانی می کند


رییس اداره تعاون روستایی نیکشهر گفت: شبکه تعاون روستایی این شهرستان با سرمایه شش میلیارد ریالی از اتحادیه و شرکتهای زیر مجموعه به 45 هزار نفر عضو این شرکت و 95 هزار نفر از جمعیت روستایی سه شهرستان نیکشهر، فنوج و قصرقند خدمات رسانی می کند.

نصیب اولیایی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تعاون روستایی یک شبکه صد درصد مردمی است که با سرمایه اعضای شبکه خدمات رسانی به روستاییان را انجام می دهد.

وی افزود: شبکه تعاون روستایی از یک اتحادیه شرکتهای تعاونی روستایی، شش شرکت تعاون روستایی، یک شرکت تعاونی تولید روستایی، یک شرکت تعاونی کشاورزی، یک شرکت تعاونی زنان و یک نظام صنفی کشاورزی تشکیل شده است.

وی بیان کرد: 120 فروشگاه مصرف تعاونی روستایی به همراه 57 فروشگاه تعاونی مصرف کار توزیع ماهیانه 400 تن آرد خام روستایی را برعهده دارند.

وی ادامه داد: این شبکه در فصل زمستان با 35 فروشندگی مواد نفتی کار سوخت رسانی به روستاییان را در دورترین نقطه که از مرکز شهرستان تا روستایی مانند گیران از توابع شهرستان فنوج به فاصله 300 کیلومتر، خدمات رسانی می کند.

رییس اداره تعاون روستایی نیکشهر گفت: در چهار ماه گذشته سالجاری950 تن آرد خام روستایی به ارزش 9 میلیارد ریال، توزیع سبد کالا بین افراد زیرپوشش کمیته امداد و بهزیستی به ارزش یک میلیارد و 880 میلیون ریال و 73 تن کود شیمیایی بین کشاورزان به ارزش 585 میلیون و 200 هزار ریال توزیع شده است.نوشته شده در تاریخ یکشنبه 25 مرداد 1394 توسط رستم کریمی
ورزشگاه 2000 نفری نیکشهر 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد


مدیر پروژه های عمرانی شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور در استان سیستان و بلوچستان گفت: ورزشگاه دو هزار نفری نیکشهر با بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی در صورت تامین اعتبار لازم تا بهمن سالجاری به بهره برداری می رسد.

نصرالله سهرابی در حاشیه بازدید فرماندار، ورزشکاران و مسوولان دستگاههای اجرایی نیکشهر از ورزشگاه دو هزار نفری این شهر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: عملیات اجرایی این ورزشگاه در زمینی به مساحت چهار هکتار با زیربنای 16 هزار مترمربع از سال 86 آغاز شده و تاکنون برای اجرای آن افزون بر 30 میلیارد ریال هزینه شده است.

وی افزود: برای انجام کارهای باقیمانده شامل برج نوری و روشنایی، جایگاه تماشاگران، پیست تارتان، تاسیسات برق مکانیک و کارهای جزیی ساختمانی اعتباری بالغ بر 40 میلیارد ریال دیگر نیاز است که در صورت اختصاص به موقع اعتبار تا بهمن سالجاری تکمیل و بهره برداری خواهد شد.

وی در باره علت معطل ماندن هشت ساله این پروژه ورزشی بیان کرد: تخصیص نیافتن به موقع اعتبار و تغییر و تحولات در شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی سبب تاخیر در اتمام ورزشگاه دو هزار نفری نیکشهر شده است.

مدیر پروژه های عمرانی شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور در منطقه سیستان و بلوچستان با بیان اینکه دولت تدبیر و امید تاکید فراوانی برای تکمیل هرچه سریعتر پروژه های عمرانی بالای 80 درصد را دارد، گفت: این شرکت تمام توان خود را برای تکمیل ورزشگاه دو هزار نفری نیکشهر بکار خواهد گرفت تا در کمترین زمان ممکن برای استفاده ورزشکاران آماده شود.

وی گفت: گزارش کاملی از این سفر به مسوولان شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور و وزارت ورزش و جوانان ارایه خواهد شد تا اقدامات لازم و مثبتی برای تکمیل این پروژه صورت گیرد.
فرماندار نیکشهر نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از روند طولانی ساخت ورزشگاه دو هزار نفری نیکشهر انتقاد کرد و گفت: ورزشکاران نیکشهری انتظار دارند هرچه سریعتر از این پروژه ورزشی استفاده کنند.
صاحب گل صالحی افزود: با پیگیریهای مکرر در طول دو سال اخیر خوشبختانه با حمایتهای استاندار سیستان و بلوچستان پنج میلیارد ریال از محل اعتبارات ماده 180 قانون برنامه پنجم توسعه در سال گذشته اختصاص پیدا کرد که بعد از وقفه ای طولانی مدت کار ساخت این پروژه مهم از سرگرفته شد.

وی با بیان اینکه در سال جاری ردیف بودجه ای از محل ماده 180 قانون برنامه پنجم توسعه برای ورزش و جوانان و فرهنگ و هنر حذف شده است، گفت: متاسفانه از این محل هیچ اعتباری برای این پروژه در نظر گرفته نشده است.

وی از نگاه ویژه دولت تدبیر و امید و استاندار سیستان و بلوجستان به شهرستان نیکشهر قدردانی و اظهار امیدواری کرد: با تخصیص به موقع اعتبارات ورزشگاه دو هزار نفری این شهرستان تکمیل و بهره برداری شود.
وی گفت: شهرستان نیکشهر ورزشکاران با استعدادی در رشته های مختلف ورزشی بخصوص در رشته فوتبال دارد که در مسابقات استانی و کشوری حضوری فعال دارند.

شماری از ورزشکاران نیکشهری نیز با ابراز گلایه مندی از روند کند ساخت ورزشگاه دو هزار نفری از مسوولان استانی و کشوری درخواست کردند با حساسیت بیشتری به ورزش و ورزشکاران این شهرستان توجه کنند.

شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت و گستره 12 هزار و 951 کیلومتر مربع از چهار بخش 'مرکزی، لاشار، آهوران و بنت'، 11 دهستان و 395 روستا و آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

نیکشهر از شمال به شهرستان های ایرانشهر و دلگان، شرق به شهرستان های قصرقند و سرباز، از جنوب به شهرستان های کنارک و چابهار، غرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است و در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.نوشته شده در تاریخ شنبه 24 مرداد 1394 توسط رستم کریمی
به مناسبت هفته دولت:

306 واحد مسکونی تحویل روستاییان نیکشهر، قصرقند و فنوج می شودمدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیکشهر گفت: 306 واحد مسکونی به مناسبت هفته دولت تحویل روستاییان در شهرستان های نیکشهر، قصرقند و فنوج می شود.

محمدعظیم رئیسی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: 271 مورد از این واحدهای مسکونی در نیکشهر، 20 واحد در فنوج و 15 واحد در قصرقند ساخته شده اند.
وی گفت: واحدهای مسکونی یاد شده هر کدام 43 مترمربع زیربنا دارند و با استفاده از 150 میلیون ریال تسهیلات و 30 میلیون ریال کمک بلاعوض از محل اعتبارات بازسازی مسکن روستایی تکمیل و آماده بهره برداری در هفته دولت هستند.
وی افزود: از سال 1384 تاکنون 11 هزار واحد مسکونی برای روستاییان سه شهرستان نیکشهر، قصرقند و فنوج از محل اعتبارات مختلف بازسازی، مقاوم سازی و بهسازی شده است.
شهرستان های تازه تاسیس قصرقند و فنوج پیش از این بخش هایی از نیکشهر بوده اند و هنوز امور برخی از دستگاه های اجرایی آنها مانند بنیاد مسکن زیر نظر نیکشهر اداره می شود.
شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت و گستره 12 هزار و 951 کیلومتر مربع از چهار بخش مرکزی، لاشار، آهوران و بنت، 11 دهستان، 395 روستا و آبادی دارای سکنه تشکیل شده است و در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ شنبه 24 مرداد 1394 توسط رستم کریمی
 ایرنا و 81 سال فعالیت حرفه ای


تهران- ایرنا- نوزدهم مرداد، سالروز تشکیل نخستین بنگاه خبری؛ آژانس پارس(خبرگزاری جمهوری اسلامی) است؛ سازمانی که در طول سال ها فعالیت خبری و رسانه ای توانست چون چشمان تیزبین، منعکس کننده ی رویدادهای مهم و اتفاق های سرنوشت ساز در طول تاریخ باشد و رسالت حرفه ای خویش را به بهترین نحو ممکن به انجام برساند.

وسایل ارتباط جمعی در جهان امروز با انتقال اطلاعات جدید و مبادله ی افکار و عقاید عمومی، در راه پیشرفت فرهنگ و تمدن بشری نقش مهمی را بر عهده گرفته اند. رسانه هایی چون خبرگزاری ها، روزنامه ها، رادیو، تلویزیون و ... که با درج مطالب پژوهشی و آموزشی در بالابردن سطح علمی جامعه می کوشند و با بررسی چالش ها و مشکل ها راهکارهای قابل قبولی را ارایه می دهند تا بحران های پیش رو را پیش بینی و با واقعیات به دور از هرگونه جانبداری، به عنوان یک بازوی توانمند در جامعه و در کنار نظام ایفای نقش کنند. آژانس پارس(خبرگزاری جمهوری اسلامی) از جمله ی رسانه هایی محسوب می شود که با هدف تولید، بازتاب اخبار و رویدادهای مهم ایران، منطقه و جهان برپایه ی سه اصل سرعت، دقت و صحت در نوزدهم مرداد 1313 خورشیدی شکل گرفت.

این آژانس از نهادهای رسمی و حرفه ای به شمار می رود که به عنوان رسانه ای مادر با وظایفی چون گردآوری و انتشار خبر در وزارت امور خارجه تشکیل شد. آژانس پارس علاوه بر انجام دادن این امور، به نشر و ارسال 2 نشریه ی صبح و عصر به زبان های فارسی و فرانسه برای مسوولان و خبرگزاری های خارجی و روزنامه ها اقدام کرد. با گذشت زمان، نگارش گزارش های خبری، تحلیلی، تفسیری، مناسبتی و پژوهشی، گفت و گوهای تخصصی و نیز انتشار بولتن های موضوعی، راهبردی و نظرسنجی به مجموع فعالیت های این نهاد افزوده شد.

آژانس پارس در 1342 هجری خورشیدی به خبرگزاری پارس با نام اختصاری «پانا» (PANA) تغییر نام داد و از آن پس به صورت مشترک با رادیو فعالیت کرد و تهیه کنندگی اخبار این رسانه را بر عهده گرفت و در کنار آن به همکاری با بنگاه های پرسابقه و مهم خبری غربی چون خبرگزاری فرانسه، آسوشیتدپرس، رویترز و نیز خبرگزاری آناتولی ترکیه همت گماشت.

این رسانه به هنگام پایه گذاری وزارتخانه ی «اطلاعات و جهانگردی» در 1353 هجری خورشیدی از نظر تشکیلاتی دگرگونی هایی را تجربه کرد، به گونه ای که از اداره ی کل خبرگزاری به سازمان خبرگزاری تبدیل و به عنوان یک شرکت سهامی دولتی شناسایی شد و بعد از آن اساسنامه ی آن نیز با 23 ماده و هفت تبصره به تصویب نمایندگان مجلس شورای ملی رسید.

خبرگزاری پارس پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در 1360 هجری خورشیدی با تصمیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با عنوان خبرگزاری جمهوری اسلامی با نام اختصاری «ایرنا» (IRNA)به فعالیت حرفه ای خود ادامه داد و با گسترش همکاری خویش با خبرگزاری های جهان، منطقه ای و آسیایی و عضویت در بسیاری از گروه ها و ائتلاف های مهم رسانه ای بین المللی چون «خبرگزاری بین المللی اسلامی» (IINA) وابسته به «سازمان کنفرانس اسلامی»، «سازمان خبرگزاری های آسیا- اقیانوس آرام» (OANA)، «ائتلاف خبرگزاری های غیر متعهدها» (NANAP)، «خبرگزاری اکو» (ECONA)، «خبرگزاری اوپک» (OPECNA) و «ائتلاف خبرگزاری های دریای خزر» (ACSNA)، بر دامنه ی فعالیت های خبری خود در سطح بین المللی افزود.

این خبرگزاری برای خویش نشان واره (لوگویی) را طراحی کرد که بیانگر سیاست های خبری سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی است. در این نشان واره، نمادی از خانه خدا با نوار تلکس خبرگزاری با هم ترکیب شده اند.

خبرگزاری ایرنا از گذشته تاکنون با همکاری سردبیران، خبرنگاران حوزه های خویش و رابطین خبر به تهیه ی اخبار می پردازد و پس از تنظیم اخبار، آن را به وسیله ی سردبیران و دبیران بر روی خروجی قرار می دهد.

این رسانه برای تکمیل فرآیند خبری خویش 60 نمایندگی در مراکز استان ها و شهرهای مهم کشور دارد و با بیش از 30 نمایندگی در سراسر جهان به همراه خبرنگارانی پویا به گردآوری اخبار و گزارش ها می پردازد.

بخشی از اخبار در بخش شنود رادیو- تلویزیونی شبکه های بین المللی و نیز بخش ترجمه اخبار خارجی فراهم می شود. فعالیت اداره ی کل اخبار خارجی نیز به عهده ی گروه های بسیاری چون اروپا و آمریکا، آفریقا و خاورمیانه، آسیا و اقیانوسیه، اخبار انگلیسی، عربی، بین المللی فارسی، اخبار خارجی و... است و در کنار آن بخش برون مرزی ایرنا با حضور خبرنگارانی متعهد در مناطق خبری این رسانه در خارج از کشور برای امر خبررسانی فعالیت می کند و در این میان روابط عمومی سازمان ها و وزارتخانه ها نیز اخبار مربوط به خود را به سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان قطب خبری کشور اعلام و ارسال می کنند.

تارنمای ایرنا در 1376 هجری خورشیدی به عنوان یکی از نخستین تارنماهای خبری فارسی زبان که بخشی از برآیند فعالیت های ایرنا در آن قابل مشاهده و دسترسی بود، گشایش یافت. البته پیش از این تاریخ، مسوولان و دیگر رسانه ها، اخبار ایرنا را بر روی تلکس (دستگاه الکترونیکی ارتباط نوشتاری راه دور) دریافت می کردند.

تهیه گزارش ها، تحلیل ها، گفت و گوها، نظرسنجی و بولتن های ویژه، اختصاصی و عادی از وظایف دفتر پژوهش و بررسی های خبری ایرنا به شمار می روند که نه تنها برای استفاده در فرایند سیاست گذاری ها، در دسترس مسوولان کشور قرار می گیرد بلکه برای بهره وری عمومی نیز انتشار می یابند.

این رسانه پس از مدتی برای پرورش خبرنگارانی کارآمد و حرفه ای و همچنین به دلیل نبود رشته های تحصیلی خبرنگاری در مراکز آموزش عالی، اقدام های مهمی را انجام داد که از آن جمله می توان به پایه گذاری دانشکده خبر، تاسیس موسسه «فرهنگی- مطبوعاتی ایران» و انتشار روزنامه ایران، ایران ورزشی و روزنامه ایران سپید که نخستین روزنامه به خط «بریل» ویژه نابینایان و کم بینایان است و انتشار روزنامه هایی برای مخاطبان غیرفارسی زبان چون «الوفاق» و «ایران دیلی» اشاره کرد.

راه اندازی ایرنا فیلم به عنوان نخستین تارنمای اختصاصی فیلم خبری در ایران و سایت ایرنا مقاله، از دیگر دستاوردهای خبرگزاری جمهوری اسلامی محسوب می شود.

خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) همچنین در طول این 81 سال فعالیت توانست حضور چشمگیر و موثر خود را در تمامی صحنه های حساس و تاریخ ساز نظام جمهوری اسلامی همچون روزهای انقلاب، جنگ تحمیلی، مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 و... به خوبی نشان دهد و امروز به عنوان یکی از خبرگزاری های بین المللی و مادر با پیشینه ی بسیار غنی و حضور خبرنگارانی مجرب با پیروی از مهم ترین و تازه ترین محورهای سیاست گذاری چون دیدگاه ها و اندیشه های بنیادین بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبر انقلاب و همچنین حرکت در مسیر سیاست ها و رویکردهای اعتدالی دولت تدبیر و امید، به خوبی فعالیت های حرفه ای خویش را در حوزه ی خبر و پژوهش ارایه دهد و بتواند به بازنگری و اصلاح ساختاری برای تحقق واقعی شعار سرعت، صحت و دقت و پویاتر کردن بخش های گوناگون خبری سازمان به بهترین شکل ممکن بپردازد.
*گروه اطلاع رسانی
**پژوهشم**9128**9131
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 22 مرداد 1394 توسط رستم کریمی
گرامیداشت روز خبرنگار در زاهدانایرنا- زاهدان - آیین بزرگداشت 17 مرداد روزخبرنگار با حضور نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان، استاندار، معاونان استاندار، مدیران، مسوولان و دست اندرکاران رسانه های ارتباط جمعی از سوی استانداری، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه مطبوعات در سرسری خاتم استانداری برگزار شد
عکاس: احمد علی درگی

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 20 مرداد 1394 توسط رستم کریمی
استاندار سیستان و بلوچستان در خبرگزاری ایرنا مرکز زاهدانایرنا- زاهدان- علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان روز دوشنبه به مناسبت روز خبرنگار ضمن بازدید از بخش های مختلف خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز استان ، در نشستی صمیمی با خبرنگاران و کارکنان این مرکز به گفت وگو پرداخت.
عکاس :محمد مهدی عابدینینوشته شده در تاریخ سه شنبه 20 مرداد 1394 توسط رستم کریمی
بازدید مدیر عامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان از ایرنا مرکز زاهدانایرنا- زاهدان- رسول راشکی مدیر عامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان به اتفاق معاونین و مسوول روابط عمومی این نهاد به مناسبت روز خبرنگار از خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز زاهدان بازدید کردند.

عکاس: احمد علی درگی


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 20 مرداد 1394 توسط رستم کریمی
بازدید نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان از ایرنا مرکز زاهدان

ایرنا- زاهدان- آیت الله سلیمانی نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان به اتفاق معاون فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سردار باغبانی رییس هیات جانبازان استان به مناسبت روز خبرنگار از خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز زاهدان بازید کرد.

عکاس: احمد علی درگی

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 18 مرداد 1394 توسط رستم کریمی
فرماندار نیکشهر
بیمارستان نیکشهر بزودی توسط وزیر بهداشت افتتاح می شود 

فرماندار نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: براساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی بیمارستان جدید 64تختخوابی نیکشهر بزودی با حضور وزیر بهداشت، استاندار سیستان و بلوچستان، روسای دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و ایرانشهر و مسوولان و اقشار مختلف مردم افتتاح و راه اندازی می شود.    

صاحب گل صالحی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: براساس آخرین وعده و قول دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در اواخر سال گذشته قرار بود تا پایان خرداد ماه سالجاری راه اندازی شود ولی بدلیل مشکلات و انجام کارهای باقیمانده تاکنون این پروژه مهم بهداشتی تکمیل نشده است.
وی ادامه داد: براساس وعده مسوولان این پروژه قرار بود سال 1390 افتتاح شود ولی به دلیل نبود اعتبار و تکمیل نبودن آن راه اندازی نشد.
وی افزود: فرماندار در طول یک سال اخیر پیگیری و مکاتبات زیادی را برای تکمیل و به سرانجام رساندن بیمارستان جدید نیکشهر با توجه به نیاز شدید مردم انجام داده است.
وی گفت: با تکمیل بیمارستان جدید نیکشهر جمعیت 230 هزار نفری سه شهرستان نیکشهر، قصرقند و فنوج از خدمات بهداشتی و درمانی استافاده می کنند.
وی از تلاشهای استاندار سیستان و بلوچستان و نگاه ویژه دولت تدبیر و امید برای تکمیل پروژه مهم بیمارستان نیکشهر قدردانی کرد و افزود: در سفر سال گذشته استاندار به مردم نیکشهر وعده تکمیل و افتتاح بیمارستان این شهرستان را داد و آنرا با پیگیری و اختصاص اعتبار محقق کرد.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر نیز در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: کار تکمیل بیمارستان نیکشهر زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است و پس از تکمیل به این دانشگاه تحویل خواهد شد.
دکتر ایرج ضاربان بیان کرد: با توجه به حساسیت کار چند روز قبل کارشناسان و کادر فنی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر بازدیدی از بیمارستان جدید نیکشهر داشته اند که در این بازدید با مشاهده نواقصات فنی ایراداتی را وارد کرده اند که باید هر چه سریعتر مرتفع شوند.
وی گفت: انجام کارهای باقیمانده و رفع نقص های فنی بیمارستان 64 تختخوابی نیکشهر بسرعت در حال انجام هست و بزودی آماده افتتاح خواهد بود.
وی افزود: هماهنگی هایی برای افتتاح این بیمارستان با استاندر سیستان و بلوچستان انجام شده است و قرار است بزودی با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و استاندار سیستان و بلوچستان افتتاح و راه اندازی شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان نیکشهر نیز گفت: عملیات اجرایی ساخت این بیمارستان از سال 88 در زمینی به مساحت هفت هکتار با زیربنای 7 هزار و 466 مترمربع آغاز شد و قرار بود تا سال 1390راه اندازی شود ولی به دلیل مشکلات فراوان و کمبود اعتبار بعد از گذشت شش سال تاکنون افتتاح نشده است.
دکتر عبدالرحمن بقایی افزود: ساختمان بیمارستان 64 تختخوابی نیکشهر دارای چهار طبقه و بخش های جراحی، آی سی یو، سی سی یو، اورژانس، رادیولوژی، ارتوپدی، آزمایشگاه، زنان، داخلی، اطفال و سوختگی است.

شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت و گستره 12 هزار و 951 کیلومتر مربع از چهار بخش 'مرکزی، لاشار، آهوران و بنت'، 11 دهستان، 395 روستا و آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

نیکشهر از شمال به شهرستان های ایرانشهر و دلگان، شرق به شهرستان قصرقند، از جنوب به شهرستان های کنارک و چابهار، غرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است و در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 8 مرداد 1394 توسط رستم کریمی
فرماندار:

313 میلیارد ریال اعتبار به شهرستان نیکشهر اختصاص پیدا کرد


فرماندار نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: 313 میلیارد و 642 میلیون ریال از محل اعتبارات تملک دارایی و ماده 180 برنامه پنجم توسعه به این شهرستان اختصاص پیدا کرد.

صاحب گل صالحی روز سه شنبه در نشست کمیته برنامه ریزی شهرستان نیکشهر اظهار داشت: 101 میلیارد و 951 میلیون ریال از مجموع این اعتبارات از محل منابع استانی و دو درصد نفت و گاز و 211 میلیارد و 692 میلیون ریال از محل ماده 180 برنامه پنجم توسعه تامین می شود.

وی افزود: اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای در 16 فصل، 50 برنامه و برای اجرای 168 پروژه شهرستان نیکشهر توزیع شده است که بیشترین سهم مربوط به فصل حمل و نقل با اعتبار 23 میلیارد و 272 میلیون ریال است.

وی ادامه داد: فصل مسکن و عمران شهری و روستایی با اعتبار 22 میلیارد و 674 میلیون ریال در رتبه دوم، فصل آموزش در رتبه سوم با اعتبار 14 میلیارد و 58 میلیون ریال، فصل کشاورزی و منابع طبیعی در رتبه چهارم با اعتبار 11 میلیارد و 338 میلیون ریال قرار دارد.

وی گفت: همچنین 211 میلیارد و 692 میلیون ریال اعتبارات ماده 180 برنامه پنجم توسعه برای بیش از 6 فصل و دو شرکت دولتی و بنیاد مسکن و شهرداریها توزیع شده است که شرکت آب و فاضلاب روستایی با 73 میلیارد و 646 میلیون ریال در رتبه نخست، فصل حمل و نقل با 60 میلیارد و 865 میلیون ریال در رتبه دوم و فصل بهداشت و سلامت در رتبه سوم با 37 میلیارد و472 میلیون ریال قرار دارند.

فرماندار نیکشهر بیان کرد: با توجه به پایین بودن شاخص های بهره مندی از بخشهای راه و اجرای طرحهای هادی در خواست می شود از محل منابع توزیع شده، این دو بخش به صورت ویژه مدنظر قرار گیرد و اعتبارات مناسبی به آنها اختصاص یابد

شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت و گستره 12 هزار و 951 کیلومتر مربع از چهار بخش 'مرکزی، لاشار، آهوران و بنت'، 11 دهستان و 395 روستا و آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

نیکشهر از شمال به شهرستان های ایرانشهر و دلگان، شرق به شهرستان های قصرقند و سرباز، از جنوب به شهرستان های کنارک و چابهار، غرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است و در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 6 مرداد 1394 توسط رستم کریمی
نان بخر، کتاب بخوان در نیکشهر به اجرا در آمدبه منظور ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی طرح نان بخر، کتاب بخوان در شهرستان نیکشهر سیستان و بلوچستان اجرا شد.

مسوول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیکشهر روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: در این طرح که با هدف گسترش فرهنگ کتابخوانی اجرا شده است 170 جلد کتاب به همراه یک قفسه به نانوایی نان سنگک بهشت اهداء شد.

فریبا بلیده افزود: براساس هماهنگی های صورت گرفته با مسوول نانوایی مقرر شد در ساعات پخت نان، قفسه کتابها در بیرون و پس از اتمام ساعت پخت در داخل نانوایی نگهداری شود.

وی بیان کرد: کودکان و نوجوانان و حتی افراد بزرگسال در زمان خرید نان از نانوایی به ناچار باید مدت زمانی را در نوبت خرید نان منتظر بمانند و این زمان فرصت مناسبی برای مطالعه کتاب است.

وی با بیان اینکه مطالعه و فرا گرفتن علم و دانش زمان و مکان نمی شناسد، خاطرنشان کرد: براساس برنامه ریزی صورت گرفته قرار است در مکانهای دیگر مانند آرایشگاه و مطب پزشکان نیز طرح اهدای کتاب اجرا شود.

رییس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیکشهر گفت: 12 هزار جلد کتاب با موضوعات علوم اجتماعی، کودکان و سرگرمی، تاریخ، ادبیات، جغرافیا و دینی در کتابخانه این کانون وجود دارد و 854 نفر عضو کتابخانه کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان نیکشهر هستند.

بلیده افزود: روزانه بین 40 تا 60 نفر برای پرکردن اوقات فراغت به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مراجعه می کنند.

شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت و گستره 12 هزار و 951 کیلومتر مربع از چهار بخش 'مرکزی، لاشار، آهوران و بنت'، 11 دهستان و 395 روستا و آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

نیکشهر از شمال به شهرستان های ایرانشهر و دلگان، شرق به شهرستان های قصرقند و سرباز، از جنوب به شهرستان های کنارک و چابهار، غرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است و در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 6 مرداد 1394 توسط رستم کریمی
دانشگاه پیام نور واحد نیکشهر بدون کنکور دانشجو می پذیریدرییس دانشگاه پیام نور نیکشهر گفت: این دانشگاه از تمام دارندگان مدرک پیش دانشگاهی بدون کنکور دانشجو می پذیرید.

محمدکریم رئیسی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: علاقه مندان به تحصیل در این دانشگاه می توانند تا 15 مرداد از طریق سایت سازمان سنجش به آدرس WWW.SANJESH.org نام نویسی و از اول مهر تحصیل خود را آغاز کنند.

وی اظهار داشت: پذیرش دانشجو در رشته های مدیریت بازرگانی، مدیریت دولتی، الهیات گرایش فلسفه، علوم، قرآن و حدیث و کلام اسلامی انجام می شود.

وی ادامه داد: همچنین تمام داوطلبانی که در کنکور سراسری سال 1394 مجاز به انتخاب رشته شده اند می توانند با انتخاب رشته های جغرافیا و برنامه ریزی شهری، مدیریت دولتی و علوم اجتماعی گرایش پژوهشگری در دانشگاه پیام نور واحد نیکشهر مشغول به تحصیل شوند.

رییس دانشگاه پیام نور نیکشهر گفت: هم اکنون هزار و 100 دانشجو در 10 رشته مقطع کارشناسی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

رئیسی بیان کرد: متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره 05435234350 تماس بگیرند.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 5 مرداد 1394 توسط رستم کریمی
سالانه 18 چین یونجه در نیکشهر برداشت می شود
مدیر جهاد کشاورزی نیکشهر گفت: سالانه 18 چین یونجه به عنوان مهمترین علوفه دام در این شهرستان برداشت می شود.


حبیب رئیسی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: یونجه نیکشهری از مهمترین ارقام یونجه در مناطق گرمسیری کشور است که با نام نیکشهر در دیگر استان ها شناخته شده و کشت و برداشت می شود.

وی افزود: یونجه نیکشهر نسبت به دیگر مناطق سیستان و بلوچستان بلندتر و با عمر طولانی تر است و هر بار کشت آن تا چهار و حتی پنج سال دوام دارد.

وی بیان کرد: این یونجه در طول یک سال 17 تا 18 چین برداشت و بیش از 340 تن علوفه تر در هکتار تولید می شود.

وی گفت: کشاورزان نیکشهر علاوه بر تامین علوفه مورد نیاز خود، این محصول را برای فروش به سایر شهرستان های همجوار نیز ارسال می کنند.

مدیر جهاد کشاورزی نیکشهر افزود: بذرگیری از مزارع یونجه علاوه بر تامین نیاز شهرستان با توجه به سازگاری این رقم به اقلیم های گرم، خشک و مرطوب متقاضیان بسیاری از استان های جنوبی و کشورهای همجوار دارد.

رئیسی گفت: کشاورزان اگر یونجه خود را خشک و بسته بندی کنند، می توانند با فروش آن به گاوداری و پرورش دام سود بیشتری بدست آوردند.

وی اظهار داشت: بیش از 9 هزار هکتار زمین های زراعی و باغی در نیکشهر وجود دارد و خرما، برنج، مرکبات، سبزی و صیفی جاتی مانند هندوانه و گوجه فرنگی از مهمترین محصولات تولیدی کشاورزان این شهرستان به حساب می آید.


نوشته شده در تاریخ یکشنبه 4 مرداد 1394 توسط رستم کریمی
فرماندار: بحران بی آبی در شهرستان نیکشهر جدی است
فرماندار نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: بحران بی آبی در این شهرستان جدی است و باید برای حل آن چاره اندیشی کرد.


صاحب گل صالحی در نشست شورای حفاظت منابع آب نیکشهر اظهار داشت: کمبود نزولات جوی و نبود سفره های آب زیرزمینی مطمئن این شهرستان را با چالش جدی بی آبی رو ب رو کرده است بطوریکه آب برخی از قنوات و چاههای کشاورزی و بیش از 30 حلقه چاه آب آشامیدنی روستاها بشدت افت کرده و یا بکلی خشک شده اند.

وی بیان کرد: بدلیل بالا بودن سنگ کف در این شهرستان آب حاصل از بارندگی ها در کمتر از یک هفته بسرعت از دسترس خارج می شود و سود چندانی بجز تخریب زمین های کشاورزی و واحدهای مسکونی حاشیه رودخانه های فصلی ندارد.

وی نصب کنتور هوشمند، اجرای سامانه های آبیاری تحت فشار و صرفه جویی در مصرف آب آشامیدنی و کشاورزی در شهرستان نیکشهر را خواستار شد.


رییس منابع آب شهرستان نیکشهر نیز گفت: از مجموع 507 حلقه چاه و 313 زهکش برای آبیاری زمین های کشاورزی این شهرستان 397 حلقه چاه و 101 زهکش دارای پروانه هستند.

فیض محمد بلوچی با بیان اینکه تنها 85 حلقه چاه کشاورزی در این شهرستان برقدار هستند، بیان کرد: 123 حلقه چاه و زهکش فعال پروانه دار فاقد برق و از سوخت فسیلی استفاده می کنند.

مدیر جهاد کشاورزی نیکشهر نیز بیان کرد: قرار است در بیش از سه هزار هکتار زمین کشاورزی این شهرستان طرح سامانه آبیاری تحت فشار بدون دریافت هیچگونه هزینه ای اجرا شود که تاکنون پرونده 150 هکتار برای اجرای این طرح آماده شده است.

حبیب رئیسی افزود: بیش از 90 درصد از مجموع 9 هزار هکتار زمین کشاورزی زراعی و باغی شهرستان نیکشهر از طریق 368 رشته قنات آبیاری می شود.

وی ادامه داد: قنوات به عنوان مطمئن ترین منابع آبی این شهرستان نیاز به اختصاص اعتبارات ویژه برای لایروبی، کف شکنی و بهسازی دارند.


مدیر آب و فاضلاب روستایی نیکشهر نیز اظهار داشت: از 395 روستای این شهرستان تنها 97 روستا دارای شبکه آب لوله کشی هستند که بیش از 40 درصد آن نیز فرسوده است و نیاز به بهسازی دارند.

مهران دانش افزود: 54 روستا با پنج دستگاه تانکر آبرسانی سیار می شوند.


رییس آب و فاضلاب شهری نیکشهر نیز گفت: 10 حلقه چاه نیمه عمیق آب آشامیدنی مورد نیاز شش هزار و 200 مشترک در شهرهای نیکشهر، بنت و اسپکه را تامین می کند.

عبدالغفور عزیزی افزود: آب شهر نیکشهر از سد خیرآباد تامین می شود اما به دلیل اجرا نشدن سیستم انتقال آب با مشکل جدی و جیره بندی آب در مرکز این شهرستان رو به رو هستیم.

وی خواستار اختصاص اعتبار لازم برای انتقال آب به بالادست چاههای آب آشامیدنی شهر نیکشهر در رودخانه کشیک شد و افزود: مردم شهرهای بنت و اسپکه نیز با مشکل جدی کمبود و افت آب رو به رو هستند.


در این نشست مقرر شد مدیریت جهاد کشاورزی جلساتی با موضوع بهره وری آب، اجرای آبیاری تحت فشار، عدم کشت محصولاتی مانند برنج و هندوانه و تغییر الگوی کشت برگزار کند.

همچنین اداره برق نیکشهر موظف شد اقدامات لازم را برای برقی کردن 123 حلقه چاه و زهکش پروانه دار انجام دهد.


نوشته شده در تاریخ یکشنبه 4 مرداد 1394 توسط رستم کریمی