تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مطالب تیر 1394

 

نماز عید سعید فطر و هک پهلی در نیکشهرایرنا- زاهدان- نماز عید سعید فطر با حضور گسترده مردم روزه دار نیکشهر برگزار و پس از آن رسم هک پهلی یعنی حلالیت طلبیدن و معاف کردن حق یکدیگر انجام شد.
هک پهلی با سه بار در آغوش گرفتن همراه است و تا سه روز ادامه دارد.


عکاس: رستم کریمی نژاد

http://www3.sb.irna.ir/fa/Photo/2901088


http://www3.sb.irna.ir/fa/Photo/2901088/
نوشته شده در تاریخ شنبه 27 تیر 1394 توسط رستم کریمی
نمازگزاران عید فطر نیکشهر برای سلامتی و موفقیت رهبر انقلاب دعا کردندامامان جمعه اهل سنت نیکشهر و بخشهای بنت، لاشار، آهوران و مراکز 11 دهستان و چند روستای پرجمعیت این شهرستان در جنوب سیستان و بلوچستان برای سلامتی و موفقیت روز افزون رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران دعا کردند.

امام جمعه اهل سنت نیکشهر در خطبه های نماز عید فطر در مصلای ابوالحسنین حضرت علی (ع) اظهار داشت: تمامی موفقیت ایران مرهون تلاش و درایت رهبر معظم انقلاب است و اگر حمایت و پشتوانه رهبر عزیز نبود هیچگاه مذاکرات به موفقیت نمی رسید.

مولوی عبدالله وحیدیفر از تلاشهای دولت تدبیر و امید برای محرومیت زدایی و حل مشکلات مردم قدردانی کرد و افزود: در هر موضوعی که رهبر انقلاب ورود پیدا کرده اند با موفقیت همراه بوده است.

وی با انتقاد از افت شدید ولتاژ برق در شهر و روستاهای نیکشهر خواستار حل مشکلات مردم در این خصوص شد و افزود: بسیاری از روستاها برای توسعه برق به نصب چند تیربرق نیاز دارند که تا کنون فاقد برق هستند.

وی همچنین به مشکل آب در روستاها اشاره کرد و افزود: مسوولان توجه بیشتری به آبرسانی در روستاها داشته باشند.

امام جمعه نیکشهر همچنین با استناد به آیات و احادیث صحیح به فواید رمضان، صدقه و رعایت حقوق مردم تاکید کرد و افزود: در همین دنیا سعی شود از یکدیگر حلالیت بطلبید.

نوشته شده در تاریخ شنبه 27 تیر 1394 توسط رستم کریمی
امام جمعه نیکشهر:

شورای نگهبان از انحراف دستگاههای کشور از قانون اساسی جلوگیری می کندامام جمعه نیکشهر گفت: شورای نگهبان اجازه نمی دهد دستگاههای کشور از قانون اساسی منحرف شوند و قوانین مخالف قانون اساسی تصویب و اجرا شود.

جت الاسلام احمد لطفیان سرگزی در خطبه های نماز عید فطر نیکشهر با اشاره به اجتناب از تضعیف شورای نگهبان‏ افزود: تضعیف و توهین به شورای نگهبان امری خطرناک برای کشور و اسلام است.

وی بیان کرد: شورای نگهبان در حقیقت مرکز اصلی سلسله اعصاب نظام و معیار و ضابطه است.

وی با تبریک موفقیت ارزشمند تیم هسته ای اظهار داشت: این مذاکرات یک ماراتن سخت و نفسگیر و استقامتی بود که در نهایت برگ زرینی در تاریخ کشورمان ورق خورد.

وی گفت: مذاکرات بسیار مشکل و طاقت فرسا بود و تیم مذاکره کننده ایرانی با تلاش و جدیت کامل در این مذاکرات نفس گیر موفق شدند.

وی بیان کرد: تیم مذاکره کننده از خطوط اصلی و قرمز نظام و برنامه هایی که ملت خواهان آن بودند و در کلمات رهبری به آن تذکر داده شده بود به هیچ وجه تجاوز و تعدی نکردند و بر همان خطوط پافشاری کردند.

امام جمعه نیکشهر خاطرنشان کرد: موفقیت هسته ای موجب عزت اسلام، کشور و ملت شد که از این جهت نیز باید از تیم مذاکره کننده قدردانی کرد.
نوشته شده در تاریخ شنبه 27 تیر 1394 توسط رستم کریمی
آداب و رسم عید فطر در نیکشهر و رسم دیرینه هک پهلیایرنا- مردم شهرستان نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان برای برگزاری آیین ها، جشن ها و مناسبتهای ملی و مذهبی آداب و رسوم خاصی دارند که آداب و رسوم عید فطر و قربان دارای ویژگی ها و از اهمیت خاصی در بین مردم این شهرستان برخوردار است.

مردم مومن و روزه دار نیکشهر پس از یک ماه عبادت و راز و نیاز، شرکت در نمازهای 20 رکعتی تراویح، شب زنده داری شب های قدر و مساعدت و انجام کارهای خیر و جمع آوری کمک های نقدی برای ساخت و تامین هزینه های مدارس دینی و مساجد و اطعام نیازمندان آماده شرکت در نماز عید و در خواست مغفرت و بخشش از خداوند متعال هستند.

مردم نیکشهر 10 روز مانده به پایان ماه مبارک رمضان با تدارک وسایل و لوازم مورد نیاز برای استقبال از عید سعید فطر آماده می شوند.

خرید لنگ، کفش و دمپایی و دوخت لباس نو برای مردان و زنان از اهمیت خاصی برخوردار است و هر کس به اندازه توان مالی خود این کار مهم را انجام می دهد.

تهیه عطر و مواد خوشبو کننده لباسها و خانه ها به ویژه ' اوددار و سوچکی' از ملزومات هر خانوار نیکشهری است که در شب عید پس از خانه تکانی زنان خانه های خود را با سوچکی و اوددار خوشبو و لباس اعضای خانواده را نیز عطرآگین و برای رفتن به عیدگاه آماده می کنند.

زنان نیز در شب عید دست و پای خود را 'حنابندان' می کنند که در این بین خردسالان اشتیاق خاصی برای استفاده حنا دارند.

امامان جمعه و جماعت مساجد محلات و روستاها از محل دریافت صدقه فطریه که براساس اعلام مفتی منطقه برای هر نفر 50 هزار ریال اعلام شده است، نسبت به خرید لباس و هزینه ها و وسایل مورد نیاز عید فطر برای نیازمندان اقدام می کنند.

مردم مومن و روزه دار در صبح روز عید به همراه کودکان و نوجوانان خردسال برای شرکت در نماز عید فطر راهی عیدگاه می شوند تا نماز عید را اقامه کنند.

بعد از برگزاری نماز عید مردم یکدیگر را سه بار در آغوش می گیرند و از آنان حلالیت می طلبند که در زبان بلوچی به 'هک پَهِلی' مشهور است.

مردم همچنین با حضور در خانه ابتدا از اهالی خانه همسر و فرزندان حلالیت می طلبند و سپس تا سه روز با حضور در کنار والدین به انجام صله رحم و دیدار با اقوام و نزدیکان، همسایگان و دوستان می پردازند.

نماز عید فطر در عیدگاه ابوالحسنین حضرت علی (ع) در ساعت 9 صبح شنبه برگزار می شود.

شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت و گستره 12 هزار و 951 کیلومتر مربع از چهار بخش 'مرکزی، لاشار، آهوران و بنت'، 11 دهستان و 395 روستا و آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

نیکشهر از شمال به شهرستان های ایرانشهر و دلگان، شرق به شهرستان های قصرقند و سرباز، از جنوب به شهرستان های کنارک و چابهار، غرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است و در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ جمعه 26 تیر 1394 توسط رستم کریمی
جشن و شادی مردم نیکشهر از پیروزی هسته ای ایران اسلامیاقشار مختلف مردم بخشهای بنت، لاشار، آهوران و مرکزی شهرستان نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان پیروزی تیم هسته ای ایران را جشن گرفته و همچنان در محافل عمومی و خصوصی به شادمانی مشغولند.


شماری از مردم نیکشهر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از تلاش های ثمربخش تیم هسته ای، حمایت های رهبر معظم انقلاب و ریاست جمهوری در انجام توافق هسته ای قدردانی کردند.

عبدالرحمن بلوچزهی یکی از شهروندان نیکشهر گفت: حل مساله پرونده هسته ای یکی از مهمترین دستاوردهای دولت تدبیر و امید است که با توافق صورت گرفته امیدهای مردم برای حل دیگر مشکلات زنده شده است.

کریم بخش امیری نیز گفت: وقتی ایران اسلامی در یک طرف و چند کشور ابر قدرت در طرف دیگر میز مذاکره حاضر می شوند این نشان از قدرت ایران در منطقه و جهان است و باید به آن افتخار کرد.

لال بخش رئیسی نیز با بیان اینکه باید قدردان تلاش های شبانه روزی تیم هسته ای بود، افزود: توافق هسته ای آینده ای روشن در مسیر توسعه، پیشرفت و آبادانی است.

فرماندار نیکشهر نیز به خبرنگار ایرنا گفت: بی تردید تحقق توافق عزتمندانه و تاریخ ساز بین جمهوری اسلامی ایران با قدرت های جهانی در قالب گروه 1+5 برسر برنامه های هسته ای کشور همراهی و همدلی ملت صبور و شجاع ایران، حمایت ها و هدایت های بی دریغ مقام معظم رهبری و تدبیر و شجاعت دیپلماتیک ریاست جمهور حاصل شده است.

صاحب گل صالحی افزود: پس از 12 سال محدودیت های ناروا و تحریم های ظالمانه و 23 ماه مذاکرات فشرده پیچیده و بدون وقفه در نهایت تیم مجرب، متعهد و کارکشته هسته ای ایران به سرپرستی دکترمحمد جواد ظریف کاری ستودنی کرد و نتیجه اش برای ملت شیرینی خاصی داشت.

وی بیان کرد: توافق هسته ای نقطه عطفی است بر اثبات پایداری، استقامت و شهامت بی نظیر ملت بزرگ ایران و غلبه منطق دیپلماسی تدبیر صلح و مذاکره بر توهم فاجعه بار جنگ و تقابل و نیز نقطۀ پایانی بر 35 سال تهدید تحریم و تحقیر بی پایه و بی ثمر است.

وی ادامه داد: در توافق هسته ای اهداف چهارگانه، حفظ چرخه فعالیت های صلح آمیز هسته ایی، لغو تحریم های غیر انسانی، لغو قطعنامه های 6 گانۀ شورای امنیت و خروج پرونده هسته ایی ایران از ذیل فصل هفتم منشور ملل شورای امنیت تحقق پیدا کرد.

فرماندار نیکشهر پیروزی تاریخی و دستاورد بی بدیل تاریخ معاصر را که در تعاقب یک اجماع ملی و با حفظ منافع امنیت و توسعه ملی کشور و رعایت خطوط و چارچوب های نظام و تحقق اهداف 4 گانۀ بدست آمد محضر مقام معظم رهبری، رییس جمهور عمل گرا و مردم شریف و غیور ایران تبریک گفت.

صالحی افزود: پس از عبور از این مقطع حساس شاهد آینده ایی روشن و درخشان در مسیر رشد و توسعه بالندگی بیش از پیش ایران اسلامی خواهیم بود.

امام جمعه نیکشهر نیز از تلاشهای تیم مذاکره کننده ایران قدردانی کرد و گفت: اگر حمایت های رهبر معظم انقلاب نبود موفقیت حاصل نمی شد.

حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی افزود: توافق مدبرانه سبب شده است تا تمامی مردم ایران از آن خوشحال باشند و این شادی در شب گذشته کاملا مشهور بود.

امام جمعه اهل سنت نیکشهر انجام توافق هسته ای را به محضر مقام معظم رهبری تبریک گفت و خاطر نشان کرد: وقتی حرف با منطق ایران به کرسی می نشیند باید از تدبیر دولت و تیم هسته ای تشکر ویژه کرد.

مولوی عبدالله وحیدیفر افزود: قطعا در هر موردی که حمایت رهبری بوده موفقیت حاصل شده است.

شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت و گستره 12 هزار و 951 کیلومتر مربع از چهار بخش 'مرکزی، لاشار، آهوران و بنت'، 11 دهستان و 395 روستا و آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

نیکشهر از شمال به شهرستان های ایرانشهر و دلگان، شرق به شهرستان قصرقند، از جنوب به شهرستان های کنارک و چابهار، غرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است و در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 25 تیر 1394 توسط رستم کریمی
160 بسته مواد غذایی حمایتی توسط دهیاران بخش لاشار نیکشهر توزیع شدبخشدار لاشار نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: در راستای دستور مقام معظم رهبری در خصوص حمایت قوای سه گانه از کمیته امداد امام خمینی (ره) و مساعدت به محرومان برای نخستین بار دهیاران این بخش 160 بسته مواد غذایی حمایتی بین نیازمندان توزیع کردند.

فرامرز دانش روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: به منظور تهیه این بسته های غذایی شامل برنج، مرغ، روغن و قند هر کدام به ارزش 800 هزار ریال در مجموع 128 میلیون ریال هزینه شده است.

وی با بیان اینکه اجرای این امر خیر برای نخستین بار در ماه مبارک رمضان توسط دهیاران انجام شده است، اظهار امیدواری کرد با فرهنگ سازی لازم در سالهای آتی نیز دهیاران به یاری محرومان بشتابند.

وی گفت: علاوه بر این اقدامات برخی از خیرین بومی و روحانیون نیز در امر مساعدت به اطعام ایتام و نیازمندان در بخش لاشار اقدام می کنند که جای قدردانی دارد.

اسپکه مرکز بخش لاشار از توابع شهرستان نیکشهر در 400 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 25 تیر 1394 توسط رستم کریمی
تیم آموزش و پرورش قهرمان رقابتهای فوتسال جام رمضان نیکشهر شدایرنا- رییس هیات فوتبال شهرستان نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: رقابتهای فوتسال جام رمضان با قهرمانی تیم آموزش و پرورش به پایان رسید.


عبدالعزیز بلوچزهی روز پنجشنبه در حاشیه مراسم اهدا جام قهرمانی به تیم برتر در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: حضور گرم تماشاگران در طول 26 شب رقابت و تشویق تیم های شرکت کننده بر جذابیت این رقابتها افزوده بود.

وی بیان کرد: در فینال رقابتهای فوتسال جام رمضان نیکشهر تیم آموزش و پرورش با نتیجه دو بر صفر تیم میرکمبر بنت را شکست داد و برسکوی قهرمانی ایستاد.

وی ادامه داد: رقابتهای فوتسال جام رمضان در روستاها و مراکز بخشهای بنت، لاشار و آهوران در مجموع با شرکت 130 تیم با یک هزار و 820 ورزشکار، مربی و سرپرست تیمها برگزار شد.

وی افزود: در مرکز شهرستان نیکشهر 36 تیم در چهار گروه چهار تیمی و چهار گروه پنج تیمی در مجموعه ورزشی شهید صغیرا به رقابت پرداختند.

وی گفت: تیم مجتمع رفاهی هیچان در رده بندی مسابقات با نتیجه سه بر یک بر داروخانه اسپکه غلبه کرد.

رییس هیات فوتبال نیکشهر بیان کرد: کاپ اخلاق این رقابتها به دلیل انجام بازیهای جوانمردانه و رعایت ادب و اخلاق به تیم اتحاد مخت اهدا شد.

بلوچزهی ادامه داد: یاسر درزاده از تیم میر کمبر بنت برترین بازیکن، محمد صدیق بلوچزهی از تیم آموزش و پرورش برترین دروازه بان و حمید بلوچزهی از تیم زیرک آباد بعنوان بازیکن مودب و با اخلاق مسابقات شناخته شدند.

وی گفت: مهیم رئیسی از تیم اتحاد مخت و اقبال چاکرزهی از تیم دهیاری آبشکی بعنوان آقای گل مسابقات جام رمضان نیکشهر معرفی شدند.

وی از حمایت مسوولان ادارات نیکشهر از تیم های فوتسال به ویژه اداره آموزش و پرورش قدردانی کرد و افزود: بسیاری از ورزشکاران به خاطر مشکل مالی نتوانستند هزینه شرکت در رقابتها را پرداخت کنند به ناچار انصراف دادند.

وی از حمایت های مدیرکل ورزش و جوانان استان، فرماندار نیکشهر، اداره ورزش و جوانان نیکشهر، برخی از ادارات و افراد خیر بومی که اسپانسر مالی تیم ها بوده اند و همکاری و همراهی پیشکسوتان، داوران و تماشاگران قدردانی کرد.

به گزارش ایرنا، در مراسم فینال این رقابتها حسین ثوری مدیرکل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان، ادهم کرد معاون توسعه ورزش و جوانان این اداره، صالحی فرماندار و اعضای شورای تامین، مسوولان دستگاههای اجرایی، ورزشکاران و ورزشدوستان و اعضای شوراهای اسلامی شهر و شورای بخش مرکزی نیکشهر حضور داشتند.

ورزشکاران و رییس هیات فوتبال در این مراسم از مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان خواستند تا سهمیه ای برای حضور یک تیم فوتسال در رقابتهای لیگ قهرمانی استان از نیکشهر اختصاص یابد که پاسخ مثبت مدیرکل موجی از شادمانی در میان مردم، مسوولان و ورزشکاران به راه انداخت.

شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت و گستره 12 هزار و 951 کیلومتر مربع از چهار بخش 'مرکزی، لاشار، آهوران و بنت'، 11 دهستان و 395 روستا و آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

نیکشهر از شمال به شهرستان های ایرانشهر و دلگان، شرق به شهرستان قصرقند، از جنوب به شهرستان های کنارک و چابهار، غرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است و در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 25 تیر 1394 توسط رستم کریمی
تانکرهای آبرسانی هر شب 180کیلومتر را طی می کنند/

آبرسانی به روستاییان نیکشهر از افطار تا سحر


مدیر آب و فاضلاب روستایی نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: کار آبرسانی سیار به روستاهای این شهرستان در طول ماه مبارک رمضان از افطار تا سحر در حال انجام است.


مهران دانش روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: آبرسانی سیار به دو هزار و 224 خانوار در 54 روستای شهرستان نیکشهر به وسیله شش دستگاه تانکر انجام می شود.

وی افزود: کار آبرسانی سیار به این روستاها در طول ماه مبارک رمضان به دلیل نیاز بیشتر مردم به آب در هنگام شب انجام می شود.

وی گفت: برای هر خانوار 120 لیتر آب در روز پیش بینی شده است ولی تانکرهای آبرسانی این اداره هر اندازه که روستاییان تانکر یا مخزن ذخیره آب داشته باشند آب موردنیازشان را تحویل می دهند.

مدیر آب و فاضلاب روستایی نیکشهر بیان کرد: کار آبرسانی با تانکرهای سیار تا آخرین نقاط روستایی هنزم زیردان با بیش از 90 کیلومتر فاصله در شب های ماه مبارک رمضان انجام می شود و در واقع هر تانکر اعزامی برای رفت و برگشت 180 کیلومتر راه را برای آبرسانی به مردم طی می کند.

دانش افزود: تقویت ناوگان آبرسانی سیار نیکشهر در سال جاری نیازمند بیش از پنج میلیارد ریال اعتبار است.

وی گفت: از مجموع 395 روستای این شهرستان 97 روستا دارای شبکه آب آشامیدنی سالم هستند.

وی بالابودن سنگ کف، نبود آب زیرزمینی مناسب و فقر سفرهای آبی و خشک شدن چاههای آب آشامیدنی را از مهمترین مشکلات آبی در روستاها ذکر کرد و خواستار افزایش تانکرهای آبرسانی سیار از شش دستگاه به 10 دستگاه تانکر و اختصاص اعتبار ویژه برای انجام پروژه های آبرسانی و مطالعه و اجرای مجتمع های آبرسانی شد.

شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت و گستره 12 هزار و 951 کیلومتر مربع از چهار بخش 'مرکزی، لاشار، آهوران و بنت'، 11 دهستان، 395 روستا و آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

نیکشهر از شمال به شهرستان های ایرانشهر و دلگان، شرق به شهرستان قصرقند، از جنوب به شهرستان های کنارک و چابهار، غرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است و در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 23 تیر 1394 توسط رستم کریمی
بخشدار ساربوک قصرقند:

آتش سوزی در نخلستانهای ساربوک قصرقند/ 400 نخل در آتش سوختندایرنا- بخشدار ساربوک از توابع شهرستان قصرقند در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: وقوع آتش سوزی در نخلستانهای ساربوک بیش از 10 هکتار اراضی زراعی و 400 نخل را در آتش خاکستر کرد.

اسماعیل بلیده ای دوشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: آتش سوزی در دو مرحله از ساعت 15 تا 22 دیشب و دو بامداد تا شش صبح امروز در نخلستانهای ساربوک رخ داده است.

وی افزود: در این آتش سوزی که حدود 12 ساعت ادامه داشت بدلیل نبود خودروی آتش نشانی در مرکز بخش ساربوک با تماس تلفنی به شهرداریهای نیکشهر و قصرقند درخواست کمک شد.

وی با تقدیر از همکاری به موقع شهردار نیکشهر و قصرقند و همچنین تعدادی از کشاورزان و اقشار مختلف مردم بخش ساربوک ادامه داد: در این آتش سوزی اگر همت جوانان ساربوک و همکاری مسوولان نبود خسارت چند برابر به مزارع کشاورزی وارد می شد.

بخشدار ساربوک با بیان اینکه تا کنون علت وقوع آتش سوزی نامعلوم است، گفت: در این آتش سوزی براساس برآورد اولیه بیش از یک میلیارد و 500 میلیون ریال خسارت به بیش از 30 کشاورز سختکوش بخش ساربوک وارد شده است.

بخش ساربوک از توابع شهرستان قصرقند با 33 آبادی دارای سکنه و 18 هزار نفر جمعیت در 570 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شد است.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 22 تیر 1394 توسط رستم کریمی
نیکشهر شادمان شد

بارندگی در آستانه عید فطر/ رودخانه ها پر آب و مردم شادمانایرنا- ریزش باران در شب گذشته /یکشنبه شب/ در نیکشهر و ادامه آن در مناطق اطراف، آن هم در آستانه عید سعید فطر سبب طغیان رودخانه های فصلی و شادمانی مردم به ویژه کشاورزان شده است.

پس از مدتها خشکی رودخانه ها و قنوات ریزش باران از عصر دیروز و ادامه آن دیشب و امروز دوشنبه در نیکشهر، قصرقند و سرباز و بخشها و روستاهای مختلف جنوب سیستان و بلوچستان سبب شادابی محیط، طغیان رودخانه و شادمانی مردم شده است.

بسیاری از زنان و مردان نیکشهر با بارش نخستین قطره های باران دست به دعا برداشتند و از خداوند متعال ادامه این بارندگی را درخواست کردند.

پس از افطار آب در رودخانه های فصلی داروکان، رشکی، گنگ و سایر انهار و رودخانه ها جاری و تبدیل به سیلاب شد.

با وجود هشدار هواشناسی مبنی بر خودداری مردم از حضور در کنار رودخانه ها، دیشب بسیاری از خانواده های نیکشهری پس از افطار به کنار رودخانه ها آمدند و تا پاسی از شب به تماشای رودخانه و شنیدن غرش سیلاب دل خوش کردند.

برخی از مردان و زنان در کنار رودخانه ها سجده شکر بجا آورده و نعمت خداوندی را پاس داشتند.

سیلآب گل آلود رودخانه ها پس از یک روز صاف و زلال و برای استفاده آماده می شود که در نیکشهر و جنوب استان به این آب 'سبزآپ' گفته است، و از آنجایی که کف رودخانه های این منطقه معمولا سنگی و شنی است در سبزآپ لوازم خانه با کمترین زحمت و هزینه به سبب کار دسته جمعی به سرعت شستشو می شود.

یکی از زنان خانه دار به خبرنگار ایرنا گفت: بارش باران در آستانه عید فطر ما را خیلی خوشحال کرده است چون می توانیم بعد از مدتها خانه تکانی کنیم.

یکی دیگر از خانم ها که خود را سمیه بلوچی معرفی کرد، اظهار داشت: باران به عنوان رحمت خداوند پاکیزگی را به همراه دارد و گرد و غبار درختان را می شوید و محیط را شاداب و سرزنده می کند.

صاحب گل صالحی فرماندار نیکشهر نیز با ابراز خرسندی از بارندگی ها در نیکشهر بیان کرد: باران و تندباد گرچه خساراتی به بار می آورد اما سبب شادمانی مردم و به ویژه کشاورزان می شود.

وی افزود: بر اثر وزش باد تعدادی از تیرهای برق در بخش بنت و مرکزی این شهرستان شکسته شد که با تلاش نیروهای قسمت توزیع برق مشکل مرتفع و برق مناطق یاد شده مجددا وصل شد.

به گزارش کارشناس اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان تندباد و بارش شدید که در چند روز گذشته مناطق جنوبی استان را فرا گرفته همچنان با شدت بیشتر تداوم دارد.

علی ملاشاهی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به تشدید جریانات جنوبی، رگبار باران و رعد و برق همراه با تندباد موقتی بسیاری از مناطق جنوبی استان را فرا گرفت.

وی با تاکید بر اینکه دستگاه بارش سنج در تمام مناطق سیستان و بلوچستان وجود ندارد اظهار داشت: بر اساس اعلام دستگاه های بارش سنج موجود روز گذشته برای فنوج 24 میلی متر، نیکشهر 17 میلی متر، قصرقند هشت میلی متر، توابع ایرانشهر 20 میلی متر و سیرکان سراوان پنج میلی متر بارندگی گزارش شده است.

وی ادامه داد: در کنار بارندگی شدید، سرعت تندباد در نیکشهر به 104 کیلومتر بر ساعت و در دیگر مناطق از جمله فنوج، قصرقند و توابع ایرانشهر به 60 کیلومتر بر ساعت رسید.

شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت و گستره 12 هزار و 951 کیلومتر مربع از چهار بخش 'مرکزی، لاشار، آهوران و بنت'، 11 دهستان و 395 روستا و آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

نیکشهر از شمال به شهرستان های ایرانشهر و دلگان، شرق به شهرستان قصرقند، از جنوب به شهرستان های کنارک و چابهار، غرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است و در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.نوشته شده در تاریخ دوشنبه 22 تیر 1394 توسط رستم کریمی
12 مدرسه نیکشهر در طرح هجرت سه زیباسازی و رنگ آمیزی می شود


معاون هماهنگی و امور عمرانی فرمانداری نیکشهر گفت: 585 دانش آموز به مدت 10 روز در قالب طرح هجرت سه، 12 مدرسه در این شهرستان را زیباسازی و رنگ آمیزی می کنند.


سلیم کدخدا روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده توسط سپاه ناحیه نیکشهر و مدیریت آموزش و پرورش فعالیت های دانش آموزان در قالب این طرح در 6 مدرسه بخش مرکزی، سه مدرسه بخش بنت و سه مدرسه بخش لاشار آهوران انجام می شود.

وی بیان کرد: دانش آموزان با کسب تجربه موفق در زمینه کارهای زیباسازی مدارس در آینده می توانند در مسوولیت های مختلف اجتماعی به خوبی ایفای نقش کنند.

فرمانده سپاه ناحیه نیکشهر نیز در این رابطه گفت: کمک به غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان، تقویت احساس مسوولیت پذیری و افزایش مهارت های فنی و کارگروهی از مهمترین اهداف اجرای این طرح به حساب می آید.

سرهنگ غلامرضا ملایی با اشاره به اینکه دانش آموزان نسبت به کارهایی که برای مدارس خود انجام می دهند احساس شادابی و خودباوری خواهند داشت، افزود: این کارها شامل مرمت، بهسازی و زیباسازی مدارس با همکاری ادارات آموزش و پرورش نیکشهر، بنت و لاشار و سپاه است.

565 مدرسه با 31 هزار دانش آموز با سه اداره آموزش و پرورش به صورت مستقل در نیکشهر و بخش های بنت و لاشار وجود دارد.

شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت و گستره 12 هزار و 951 کیلومتر مربع از چهار بخش مرکزی، لاشار، آهوران و بنت، 11 دهستان و 395 روستا و آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 18 تیر 1394 توسط رستم کریمی
نماینده اهل سنت مردم در مجلس شورای اسلامی:

روز قدس یکی از برجسته ترین یادگارهای امام راحل است


نماینده مردم حوزه انتخابیه ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: روز جهانی قدس یکی از برجسته ترین یادگارهای امام راحل و شرکت در راهپیمایی این روز بزرگ بیعت با آرمان های بلند آن امام عزیز است.

محمدسعید اربابی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تسلیت ایام شهادت حضرت علی (ع) بیان کرد: روز جهانی قدس نشانه دلبستگی انقلاب و ملت ایران به قدس شریف و مردم مظلوم فلسطین است.

وی گفت: در هنگامه ای که قدس شریف در مظلومیت بود امام خمینی (ره) با نامگذاری روز جمعه آخر رمضان آرمان اسلام خواهی و آژادی خواهی را در میان مسلمانان و آزادی خواهان جهان زنده کرد و به یقین این آرمان تا آزادی قدس شریف پا برجا و سال به سال بر عظمت آن افزوده خواهد بود.

وی افزود: هم اینک بیشتر چالش های فراروی کشورهای اسلامی، از جانب صهیونیستهای اشغالگر فلسطین سرچشمه می گیرد و به وسیله آنان و حامیان غربی و هم پیمانانشان گسترش یافته و عمق پیدا می کند.

وی به اهمیت راهبردی روز جهانی قدس برای جهان اسلام اشاره کرد و اظهار داشت: مسلمانان سراسر جهان باید به جنایات رژیم صهیونیستی واکنش نشان دهند.

عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با استناد به آیات و روایات و کتب و احادیث دینی بیان کرد: کمک و یاری دادن به مظلوم ثواب و اجر زیادی در دنیا و آخرت دارد و نباید مسلمانان بگذارند تا رژیم صهیونیستی هر جنایتی که دلش خواست علیه مردم مظلوم فلسطین اجرا کند.

اربابی خاطر نشان کرد: اگر مسلمانان دنیا به اندازه ملت و دولت ایران از کشورهای مظلومی مانند فلسطین حمایت می کردند هیچ ظالمی جرات تجاوز به کشورهای اسلامی را نمی کرد.

وی گفت: امام خمینی (ره) فرموده بود اگر هر مسلمانی یک سطل آب بریزد اسراییل را آب خواهد برد، افزود: امام راحل یاور مظلومان بود و برای او دین و مذهب کشورها مهم نبود.

وی با بیان اینکه روز قدس روزی است که مردم مظلوم فلسطین احساس میکنند که ملتها پشت سرشان هستند، بیان کرد: در این روز ملت های مسلمان بی واسطه حرفشان را به مقامات رسمی در دنیا مطرح می کنند.

وی گفت: مردم ایران به عنوان متولّیان روز قدس برای دیگر ملتها سرمشق هستند و هر سال ملتهای دیگر در گوشه و کنار جهان همزمان با راهپیمایی ایرانیان روز قدس را گرامی می دارند.

نماینده مردم شهرستانهای ایرانشهر، سرباز، فنوج، دلگان و بخشهای لاشار، بنت و آهوران نیکشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: مردم سراسر استان سیستان و بلوچستان همگامان با سایر هموطنان و جهان با مشت های گره کرده در راهپیمایی روز جهانی قدس شرکت کرده و انزجار خویش را از جنایتهای رژیم صهیونیستی، آمریکا و دیگر کشورهای ظالم اعلام خواهند کرد.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 18 تیر 1394 توسط رستم کریمی
امامان جمعه شیعه و سنی و فرماندار نیکشهر:

شیعه و سنی در روز جهانی قدس اتحاد امت اسلام را به نمایش می گذارند

ایرنا- امامان جمعه شیعه و سنی و فرماندار شهرستان نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان ضمن دعوت عموم مردم به شرکت در راهپیمایی روز جهانی قدس اعلام کردند که امت اسلامی اعم از شیعه و سنی با این حضور اتحاد و همبستگی خود را به رخ جهانیان می کشند.


امام جمعه اهل سنت نیکشهر روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: روز جهانی قدس روز خنثی کردن توطئه فراموشی مسأله فلسطین و حرکتی برای خنثی کردن توطئه خباثت آمیز استکبار و صهیونیسم است.

مولوی عبدالله وحیدیفر افزود: دشمنان جهان اسلام می خواهند به کلّی مسأله فلسطین را به دست فراموشی بسپارند ولی امام خمینی (ره) با نامگذاری روزی به نام قدس آنرا در جهان زنده کرد.

وی گفت: حضور گسترده و استکبارستیزانه روزه داران آگاه شهرستان نیکشهر و مراکز دهستانها و بخشهای بنت، لاشار و آهوران این شهرستان در را هپیمایی روز قدس، هوشمندی و اراده راسخ مسلمانان جهان برای آزادی قدس را به اثبات می رساند.

وی بیان کرد: یکی از وظایف خطیر که بر عهده هر مسلمانی نهاده شده، حمایت از مظلومان و مستضعفان است که امام خمینی (ره) در راستای همین وظیفه دینی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران برای خروش امت مسلمان علیه رژیم غاصب صهیونیست و حمایت از ملت مظلوم فلسطین، آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به نام روز قدس نامگذاری کرد.

وی افزود: مسلمانان جهان در روز جهانی قدس با زبان روزه و به پشتوانه عشق به بندگی و تبعیت از فرمان خداوند، مرگ ظالمان را فریاد می زنند تا جهانیان به مفهوم عبادت و قدرت اسلام پی ببرند.*****

امام جمعه نیکشهر نیز با دعوت مردم نیکشهر به راهپیمایی روز قدس گفت: روز قدس روز اسلام و فریاد بیداری اسلامی و نماد وحدت و اراده امت اسلامی در حمایت از آرمان فلسطین و عرصه ای برای نمایش عمق استراتژیک و دامنه نفوذ مکتب مقاومت و گفتمان انقلاب اسلامی در پهنه گیتی است.

حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی افزود: در روز قدس تلاش برای محو غده سرطانی اسرائیل همچنان اولویت اول جهان اسلام است.

وی بیان کرد: در روز جهانی قدس می ‏توان سایه سنگین اندیشه ‏های حضرت امام را بر جهان اسلام به‏ وضوح لمس کرد چرا که علاوه بر تزکیه آنان در ماه مبارک رمضان، باعث ایجاد نوعی اراده جمعی بین مسلمانان برای احقاق حق و بالابردن روحیه همدلی و ایثار بین آنان شده و نیز به آنها این اعتماد به نفس را داده است که قدس پس‏ گرفتنی است و اگر همت و وحدت کلمه با هم توأمان گردند، این کار شدنی است.

وی افزود: روز جهانی قدس، محور وحدت جهان اسلام است و ما با شرکت فعال در این مراسم راهپیمایی وحدت خودمان را نشان خواهیم داد و با بر پایی با شکوه راهپیمایی به آمریکا و ایادی آن خواهیم گفت که ما جلوی هرگونه ظلم ایستاده ایم.*****

فرماندار نیکشهر نیز با دعوت اقشار مختلف مردم به شرکت در راهپیمایی روز جهانی قدس بیان کرد: مردم شهید پرور و انقلابی این شهرستان در مناسبتهای ملی و مذهبی و راهپیمایی همیشه حضوری گسترده داشته اند.

صاحب گل صالحی با اشاره به اینکه روز قدس اکنون تنها متعلق به راهپیمایی در ایران اسلامی نیست، خاطر نشان کرد: در اکثر کشورهای جهان مردم این روز را که توسط امام راحل نامگذاری شده است گرامی می دارند.راهپیمایی روز قدس در شهرستان نیکشهر ساعت 8 صبح از محل حسینه شهدا سه راه وحدت آغاز می شود و در مراکز بخشهای لاشار، بنت و آهوران این شهرستان پس از برگزاری نماز جمعه برگزار خواهد شد.

شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت و گستره 12 هزار و 951 کیلومتر مربع از چهار بخش 'مرکزی، لاشار، آهوران و بنت'، 11 دهستان و 395 روستا و آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

نیکشهر از شمال به شهرستان های ایرانشهر و دلگان، شرق به شهرستان قصرقند، از جنوب به شهرستان های کنارک و چابهار، غرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است و در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 18 تیر 1394 توسط رستم کریمی
مردم نیکشهر در روز جهانی قدس وحدت عملی خود را نشان می دهند

ایرنا- سرپرست تبلیغات اسلامی نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: مردم شیعه و سنی این شهرستان در روز جهانی قدس وحدت عملی و همبستگی ملی خود را به رخ جهانیان خواهند کشید.

حجت الاسلام علی رئوفی نژاد در نشست برنامه ریزی و هماهنگی روز جهانی قدس نیکشهر بر برگزاری هرچه با شکوه راهپیمایی روز جهانی قدس تاکید کرد و افزود: روزجهانی قدس محور وحدت جهان اسلام است و مردم نیکشهر با شرکت فعال در این راهپیمایی یک بار دیگر وحدت خود را نشان خواهند داد.

وی گفت: مردم شیعه و سنی با حضور گسترده در این راهپیمایی به آمریکا و ایادی آن اعلام خواهند کرد که ملت مسلمان ایران از مردم مظلوم فلسطین حمایت می کند.

حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی امام جمعه شهرستان نیکشهر نیز گفت: روز قدس روز ایستادگی در مقابل استکبار و صهیونیست و روز اسلام است و با تمام توان به نیت عبادت در راهپیمایی شرکت می کنیم و از مردم مظلوم فلسطین و سایر مظلومان جهان حمایت خواهیم کرد.

فرماندار نیکشهر نیز با تسلیت سالروز شهادت حضرت علی (ع) گفت: در شرایطی که این همه ظلم و ستم به مردم فلسطین می شود و مجامع بین الملی سکوت اختیار کرده اند، راهپیمایی روز جهانی قدس بهترین فرصتی است که امت اسلامی با شرکت در این راهپیمایی مواضع و حمایت خود را از مردم مظلوم فلسطین اعلام کنند.

صاحب گل صالحی افزود: امت انقلابی نیکشهر با حضور گسترده خود وحدت و انسجام اسلامی را به نمایش خواهد گذاشت.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 16 تیر 1394 توسط رستم کریمی
مفتی اهل سنت در نیکشهر میزان صدقه فطریه را اعلام کرد

مفتی اهل سنت در نیکشهر گفت: میزان صدقه فطریه ماه مبارک رمضان امسال در نیکشهر براساس قیمت متوسط چهار کیلوگرم خرما 50 هزار ریال به ازای هر نفر تعیین شده است.

مفتی عبدالغنی رییسی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تسلیت سالروز شهادت حضرت علی (ع) بیان کرد: میزان صدقه فطریه دو کیلوگرم گندم یا آرد و یا چهار کیلوگرم جو یا کشمش و خرما و یا قیمت متوسط نقدی آنها است.

وی ادامه داد: پرداخت صدقه فطریه بر کسانی که واجب شده است از نیمه ماه مبارک رمضان تا قبل از نماز عید فطر قابل انجام است.

وی افزود: صدقه فطریه باید به افراد نیازمند اهدا شود تا بتوانند در طول ماه مبارک رمضان خوراکی های سحری یا افطار و یا لباس نو برای عید تهیه کنند.

وی گفت: صدقه فطریه فضیلت های زیادی دارد و به عنوان پاک کننده روزه دار از بیهوده گوئی و بد زبانی(در طول ماه مبارک رمضان) و به عنوان طعمه ای برای مساکین مقرر شده است.

امام جمعه موقت و مفتی اهل سنت نیکشهر بیان کرد: به تأخیر انداختن صدقه فطریه از وقت نماز عید، مکروه است مگر اینکه با عذری همراه باشد.

مفتی رییسی افزود: مصرف صدقه فطریه مانند مصرف زکات است، یعنی به کسانی که گرفتن زکات جایز است دریافت صدقه فطریه نیز جایز می باشد و کسانی که مستحق زکات نیستند، مستحق صدقه فطریه نیز قرار نمی گیرند.

شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت و گستره 12 هزار و 951 کیلومتر مربع از چهار بخش 'مرکزی، لاشار، آهوران و بنت'، 11 دهستان، 395 روستا و آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

نیکشهر از شمال به شهرستان های ایرانشهر و دلگان، شرق به شهرستان قصرقند، از جنوب به شهرستان های کنارک و چابهار، غرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است و در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 16 تیر 1394 توسط رستم کریمی
11 دهیاری فعال و نمونه در شهرستان فنوج تجلیل شدند
ایرنا- به مناسبت روز دهیاری و شهرداری در مراسمی از 11 دهیاری فعال و نمونه شهرستان فنوج تجلیل شد.


فرماندار فنوج در نشست تجلیل از دهیاران شهرستان فنوج در جنوب سیستان و بلوچستان اظهار داشت: دهیاران در عرصه روستاها مسوولان تصمیم گیری و تصمیم سازی هستند و باید نقشی اثربخش و اثرساز داشته و اقداماتی شایسته در روستا انجام دهند.

ضیاء الحق هاشمزهی افزود: دهیاران می بایست در راه ایجاد امید و انگیزه به زندگی در روستاها گام های موثری بردارند.

وی انتخاب دهیاران فعال و نمونه را براساس نگاه توسعه در مدیریت روستاها دانست.

وی از دهیاران خواست با شناسایی فعالیتهای سنتی و بومی روستاییان برای ایجاد اشتغال و کمک به اقتصاد روستاها بیش از پیش تلاش کنند.

فرماندار فنوج ادامه داد: دهیار باید به بهبود شرایط زندگی و زیست محیطی که می تواند در پیشبرد اهداف دولت و نظام کمک کند، همگام و همراه با برنامه های دولت باشد.

هاشمزهی بر شناسایی بافت کالبد روستاها متناسب با طرح های هادی و سامان بخشی بر این اساس توسط دهیاران تاکید کرد.

وی بر شناسایی بازماندگان از تحصیل توسط دهیاران تاکید کرد و افزود: پیشرفت آموزش در روستاها می تواند گام موثر در راستای تحقق اهداف بلند مدت در روستاها باشد.

در جلسه تجلیل از دهیاران فعال و نمونه فرماندار، بخشدارمرکزی، مشاوران ، روحانیون و روسای ادارات و فرماندهان نظامی و انتظامی حضور داشتند.

شهرستان فنوج دارای 72 شورای اسلامی روستا و 35 دهیاری است و 52 هزار نفر جمعیت دارد.نوشته شده در تاریخ سه شنبه 16 تیر 1394 توسط رستم کریمی
شش نفر از دهیاران بخش مرکزی نیکشهر نشان توسعه دریافت کردندشش نفر از دهیاران بخش مرکزی نیکشهر به پاس خدمات و عملکرد مولد محور و توسعه نگر به مناسبت روز دهیار و شهردار نشان توسعه دریافت کردند.


بخشدار مرکزی نیکشهر در آیین بزرگداشت روز دهیار و شهردار که با حضور رییس و اعضای شورای بخش مرکزی و دهیاران برگزار شد گفت: دهیاران و شهرداران بازوی اجرایی شوراهای اسلامی شهر و روستا هستند.

محمد بلوچ زهی خاطر نشان کرد: در برنامه چهارم توسعه شرح وظایف و حدود اختیارات دهیاران بسط و گسترش پیدا کرد و به دنبال آن در برنامه پنجم توسعه نیز از دهیاران بعنوان مدیران ارشد اجرایی روستاها یاد شده است.

وی افزود: توجه به جایگاه و حدود اختیارات دهیاران نشان دهنده اهمیت این جایگاه و نقش تاثیرگذار و غیرقابل انکار دهیاران در توسعه روستاها و پویایی و نشاط فضای اجتماعی، عمرانی، فرهنگی و سیاسی روستاها است.

وی ادامه داد: با این اقدامات ارتقا گونه برای ترفیع جایگاه دهیاران دیگر آن ذهنیتهای منفی که روستاییان شهروندان درجه پایینتر هستند بشدت کمرنگ شد و این خود نشان دهنده نگاه عدالت محور و نبود هیچگونه تفاوت و تبعیض در ساختار، عمران و آبادانی میان روستاها و شهرها است.

بخشدار مرکزی نیکشهر ملاک انتخاب شش دهیار برتر بخش مرکزی را در مرحله نخست نگاه توسعه ای و مولد محور آنان در مدیریت روستایی عنوان کرد.

وی گفت: برای اینکه انتخاب دهیاران برتر و اهدا نشان توسعه به آنان کیفی باشد، انتخاب ها مبتنی بر نگاه کارشناسانه و نظرخواهی از مدیران ادارات و شورای اسلامی بخش مرکزی انجام شد.

بلوچ زهی کلان نگری دهیاران در مدیریت اجرایی روستاها را خواستار شد و دهیاران را به مطالعه در خصوص شرح وظایف وسیع دهیاری ها دعوت کرد.

وی با اشاره به برنامه های مولد محور تدوین شده از سوی بخشداری مرکزی و ارائه این برنامه ها در قالب سند چشم انداز کوتاه مدت بخش به دهیاران برای اجرا، از دهیاران خواست هر چه سریعتر نسبت به اجرایی شدن این برنامه در روستا اقدام کنند تا شاهد رونق مولد گونه در فضای روستایی و روستاییان باشیم.

رییس شورای اسلامی بخش مرکزی نیکشهر از بخشدار مرکزی این شهرستان بخاطر تجلیل از مقام دهیاران و گرامیداشت روز دهیار که برای نخستین بار برگزار شده است، تقدیر کرد.

عبدالعزیز بلوچ زهی خواستار ارتباط و تعامل مستمر دهیاران با شوراهای اسلامی به منظور رفع مشکلات مردم شد.

در پایان به شش نفر از دهیاران بخش مرکزی که اقدام به اجرای برنامه های توسعه ای و خلاق گونه در روستاها کرده اند نشان توسعه اهدا شد.

بخش مرکزی نیکشهر با 143 روستا و 62 هزار نفر جمعیت دارای چهار دهستان به نام های مخت، مهبان، چاهان و هیچان، 62 دهیاری و 93 شورای اسلامی روستایی با 283 نفر عضو است.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 15 تیر 1394 توسط رستم کریمی
برای نخستین بار روز دهیاری و شهرداری در بنت نیکشهر گرامی داشته شدبرای نخستین بار مراسم گرامی داشت روز دهیاری و شهرداری در بخش بنت از توابع شهرستان نیکشهر با حضور دهیاران ، شهردار، روحانیون، مسولان بخش و اعضای شوراهای اسلامی بخش و شهر برگزار شد.

بخشدار بنت شهرستان نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان با تبریک روز دهیاری و شهرداری بیان کرد: 14 تیر سالروز تصویب قانون تاسیس دهیاریهای خودکفا در روستاهای کشور در سال 1391 با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی بعنوان روز دهیاری و شهرداری در سالنامه رسمی کشور ثبت شد.

بشیراحمد رئیسی زاده افزود: دهیاران و شهردار در این روز چهره واقعی مدیریت نوین روستایی و شهری، پیشرفتها و دستاوردهای خود را به شهروندان ارائه می دهند تا با همدلی، هم افزایی و تعامل برای آبادانی شهر و روستای خود تلاش کنند.

وی تصریح کرد: دهیاران باید مبتنی بر قانون وظایف خود را به خوبی انجام دهند و بر مقررات حوزه کاری تسلط کامل داشته باشند.

وی اظهار داشت: دهیاران و شهردار با توجه به وظایف مشخص شده قانونی دارای جایگاه ویژه ای در سطح مدیریت شهری و روستایی در بین افکار عمومی هستند و همین جایگاه سبب شده که در برنامه چهارم برخی از وظایف جدید روستا مستقیما برعهده دهیار قرار گیرد.

وی تصریح کرد: ماده 194 برنامه پنجم دهیاران را مدیر ارشد روستا معرفی می کند و در واقع دهیاران مدیران بزرگ در جامعه کوچک هستند که با بودجه کم مشکلات بزرگ حوزه مدیریتی را با همراهی شورای اسلامی و پشتیبانی مردم و همکاری مسوولان حل می کنند و بی منت برای رشد و آبادانی شهر و روستا زحمت می کشند.

وی از مسولان خواست در خصوص آموزش دهیاران در سطح بخش و برگزاری تورهای کاری برای کسب تجربه و کمک مالی بیشتر با توجه به وضعیت درآمدی دهیاران همچون گذشته همکاری کنند تا این عزیزان بتوانند اقدامات مناسبی در راستای اجرای سیاستهای کلان نظام و برنامه های دولت تدبیر وامید در عرصه مدیریت شهری و روستایی انجام دهند.

بخشدار بنت گفت: باید در افق چشم انداز 20 ساله کشور شهر و روستاهای آباد، پیشرفته و اسلامی در منطقه داشته باشیم.

رئیسی زاده افزود: بخش بنت با حدود 30 هزار نفر جمعیت دارای 26 دهیاری است که از این تعداد 14 دهیاری جدید هستند و بزودی اعتبار تجهیز این دهیاریها واریز خواهد شد.

وی بیان کرد: بدلیل عملکرد و کارنامه خوب و قابل قبول دهیاران سابق، بیشتر این دهیاران در این دوره شورای اسلامی نیز ابقا شدند.

در پایان این جلسه با اهدا لوح سپاس تعدادی از دهیاران و شهردار بنت از سوی بخشداری تجلیل شدند.

شرکت کنندگان در این نشست اعم از مسوولان، اعضای شوراهای اسلامی و روحانیون همچنین از پروژه های در دست اقدام دهیاریهای بخش بنت بازدید کردند.نوشته شده در تاریخ دوشنبه 15 تیر 1394 توسط رستم کریمی
فرماندار نیکشهر:

 711 کلاس درس نیکشهر کپری، تخریبی، استیجاری و خشتی گلی استفرماندار نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان،گفت: از مجموع 565 مدرسه با یک هزار و 599 کلاس درس 190 مدرسه با 711 کلاس درس این شهرستان غیراستاندارد و در فضای کپری، تخریبی، استیجاری، خشتی گلی، سایه دیوار مدارس و یا در نمازخانه و سالن راهرو مدرسه دایر است.


صاحب گل صالحی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: ساخت فضای آموزشی استاندارد با امکانات لازم از جمله تجهیزات کمک آموزشی، میز و نیمکت، سرویس بهداشتی، انشعاب آب، برق و تلفن کمترین حق دانش آموزان است تا بتوانند در فضای آرام به کار مهم تحصیل مشغول باشند.
وی بیان کرد: 31 مدرسه با 108 کلاس درس خشتی و گلی، 28 مدرسه با 159 کلاس تخریبی و فرسوده، 58 مدرسه با 312 کلاس فاقد فضا و در نوبت دوم کلاسها تشکیل می شود و 50 مدرسه با 87 کلاس با کمبود و مشکلات فضاهای موجود رو به رو هستند.
وی افزود: متاسفانه همچنان 23 مدرسه با 45 کلاس درس در کپر دایر است که هیچگونه امکانات سرمایشی، گرمایشی و روشنایی ندارند.
وی افزود: از مسوولان اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان و کشور و خیران بومی و کشوری استدعا دارم هر چه سریعتر نسبت به استاندارد سازی711 کلاس درس نامناسب اقدام و همکاری کنند.
وی بیان کرد: اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان به جای حذف مدارس کپری و ساخت مدرسه استاندارد با امکانات سرمایشی مناسب آنها را تبدیل به کانکس (کلاس پیش ساخته) مشهور به کلاسهای آهنی و گرم کرده که مشکلات را دو چندان کرده است.
وی ادامه داد: دانش آموز نونهال و خردسال در کلاس کانکس آهنی بدون انشعاب آب، برق و تلفن و نبود حصارکشی در این گرمای بالای 50 درجه بدون پنکه و کولر چگونه می تواند طاقت بیاورد.
فرماندار نیکشهر افزود: برخی مدارس کپری روستایی شهرستان نیکشهر با اعمال فشار از سوی اداره کل نوسازی توسعه و تجهیز مدارس و اداره آموزش و پرورش تبدیل به مدرسه خشتی و گلی شده اند و فقط نام آنها از کپری به استیجاری تغییر پیدا کرده و وضعیت آنها بدتر از گذشته شده است.
صالحی افزود: از تعطیلی و نیمه کاره رها شدن سه پروژه آموزشی هنرستان فنی و حرفه ای بنت، مدرسه 9 کلاسه آمنه اسپکه و مدرسه شبانه روزی چانف انتقاد کرد و خواستار رسیدگی و تکمیل هر چه سریعتر آنها شد.
وی با بیان اینکه حذف کلاس های کانکسی مهمتر از کلاس کپری است، خاطر نشان کرد: شدت گرما در کلاسهای درس کپری کمتر از کلاسهای آهنی است.
وی گفت: با پیگیریهای انجام شده اداره کل نوسازی توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان قرار است در سالجاری 12 مدرسه کپری نیکشهر را به فضای استاندارد آموزشی تبدیل کند ولی تا کنون اقدام مثبتی در این زمینه انجام نشده است.
وی خواستار اختصاص اعتبار لازم برای خرید انشعاب آب، برق و تلفن شد و افزود: متاسفانه از نظر سرویس بهداشتی و تانکر ذخیره آب مدارس روستایی با مشکل جدی رو به رو هستند.
مدیر آموزش و پرورش نیکشهر نیز گفت: در حوزه شهرستان نیکشهر سه اداره آموزش و پرورش در مرکز نیکشهر، بخشهای بنت و لاشار فعال است.
یونس اربابی افزود: 31 هزار دانش آموز در 565 مدرسه مشغول به تحصیل هستند.
وی بیان کرد: تلاشهای زیادی برای استاندارد سازی مدارس در طول سالهای اخیر توسط خیرین و اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان انجام شده است ولی با توجه به عمق بالای محرومیت کافی نیست.
وی افزود: متاسفانه مدارس فاقد انشعاب آب، برق، تلفن، اینترنت، نبود حصارکشی بیش از 90 درصد مدارس خیلی آزار دهنده است و بعضا مشکلاتی را متوجه آموزش و پرورش می کند.
شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت و گستره 12 هزار و 951 کیلومتر مربع از چهار بخش 'مرکزی، لاشار، آهوران و بنت'، 11 دهستان، 395 روستا و آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

** وضعیت نامعلوم کولرهای تحویلی به مدارس کانکسی نیکشهر
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان گفت: به ازای هر مدرسه کانکسی نیکشهر یک کولر گازی تحویل داده شده که رسید تمام آنها موجود است.
علیرضا راشکی در پاسخ به گلایه فرماندار نیکشهر در رابطه با عملکرد این مجموعه که به جای حذف مدارس کپری و ساخت مدرسه استاندارد با امکانات سرمایشی مناسب آنها را تبدیل به کانکس (کلاس پیش ساخته) مشهور به کلاسهای آهنی و گرم کرده است گفت: تمام اقدامات انجام شده در این شهرستان در مدت سه سال گذشته با هماهنگی فرماندار بوده است.
وی تاکید کرد: فرماندار در جریان کوچکترین تصمیم گیری ها برای ایجاد فضاهای پیش ساخته و جایگزینی مدارس کپری در نیکشهر قرار داشته و به ازای هر مدرسه یک کولر گازی تحویل شده که رسیدهای آن نیز موجود است.
وی گفت: فرماندار باید به عنوان رییس شورای آموزش و پرورش نیکشهر از رییس آموزش و پرورش این شهرستان پیگیر شود که کولرهای گازی تحویل داده شده اگر در مدارس کانکسی به کار گرفته نشده پس اکنون کجاست آیا در مدارس دیگر مورد استفاده قرار گرفته است.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان افزود: رییس آموزش و پرورش نیکشهر به طور کامل در جریان کولرهای تحویلی به کلاس های درس کانکسی شهرستان قرار دارد.
وی تصریح کرد: 6 هزار و 200 کلاس درس نابسامان، تخریبی و مشمول تخریب و بازسازی در سیستان و بلوچستان وجود دارد و آماری که فرماندار نیکشهر اعلام کرد در دل آمار استانی است.
وی خاطرنشان کرد: از سال 85 تا کنون از محل اعتبارات تخریب و بازسازی مدارس فرسوده در سطح استان چهار هزار و 200 کلاس درس تخریب، بازسازی و مقاوم سازی شده است و این نهضت همچنان ادامه دارد.
وی گفت: فرماندار نیکشهر به عنوان رییس کمیته برنامه ریزی شهرستان باید برنامه ریزی برای رفع دغدغه های منطقه در حوزه آموزش از جمله وجود مدارس کپری و جایگزینی کلاس های استاندارد را بر اساس اولویت بندی و متناسب با اعتبارات ابلاغی در دستور کار قرار دهد.
وی گفت: در نشستی که با حضور باقر کرد معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان برگزار شد مقرر گردید معادل اعتباراتی که فرماندار از محل اعتبارات شهرستان برای بخش آموزش به ویژه کپرزدایی بگذارد، اداره کل نوسازی مدارس استان نیز از محل اعتبارات ملی اختصاص دهد.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان اظهار داشت: تا این لحظه هیچ اعتبار استانی و ملی به این مجموعه ابلاغ رسمی نشده و اجرای پروژه با آخرین اعتبارات سال 93 در حال پیگیری است.
وی گفت: تلاش های انجام شده در 30 سال گذشته برای بهبود وضعیت آموزش و ساماندهی مدارس غیر استاندارد کافی نبوده به همین دلیل همایش های مختلف را خارج از استان با هدف جذب کمک های خیران کشوری برای رفع مشکلات سیستان و بلوچستان برگزار می کنیم.
نیکشهر از شمال به شهرستان های ایرانشهر و دلگان، شرق به شهرستان قصرقند، از جنوب به شهرستان های کنارک و چابهار، غرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است و در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 14 تیر 1394 توسط رستم کریمی
امام جمعه نیکشهر

برداشته شدن تحریمهای مالی واقتصادی شرط لازم برای توافق درمذاکرات استایرنا- امام جمعه نیکشهر گفت: شرط لازم برای توافق جامع و موفق در مذاکرات هسته ای، برداشته شدن تمام تحریم‏ های مالی و اقتصادی است.

حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی در خطبه های نماز جمعه این هفته نیکشهر اظهار داشت: اگر چه دنبال لغو تحریم ‏ها هستیم اما آنها را نوعی فرصت می‏ دانیم چرا که باعث شده به نیروها و ظرفیت‏ های داخلی توجه بیشتری داشته باشیم.

وی تاکید کرد: با پیگیری و اجرای سیاست‏ های اقتصاد مقاومتی به طور قطع کشور در مقابل مشکلات جهانی و لطمه‏ های خارجی مصون می ماند.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران به تکلیف خود در مذاکرات هسته ای عمل کرده است.

امام جمعه نیکشهر ادامه داد: خطوط قرمز در مذاکرات به صورت کاملا شفاف مشخص شده است و اعضای متدین، غیور، سخت ‏کوش و شجاع تیم مذاکره ‏کننده دقت و حساسیت لازم را خواهند داشت.

وی بیان کرد: آمریکا و شرکایش بارها تلاش خود را برای نابودی صنعت هسته ‏ای و محروم کردن ایرانیان از فواید فراوان این صنعت امتحان کرده‏ و هر بار سخت تر از قبل شکست خورده اند.

امام جمعه نیکشهر افزود: آمریکا و شرکایش هیچ گزینه‏ ای غیر از مذاکره و پذیرش حقوق هسته ‏ای ایران روی میز ندارند.

حجت الاسلام لطفیان سرگزی با گرامیداشت رمضان به عنوان ماه نزول قرآن گفت: امر به معروف و نهی از منکر در واقع به نوعی زیربنای همه حرکات اجتماعی در اسلام است به این معنی که همه مومنان در هر نقطه ای از عالم موظف اند جامعه را به سمت نیکی، معروف و کارهای خیر حرکت دهند و از همه بدی ها و پستی ها دور بدارند.


نوشته شده در تاریخ جمعه 12 تیر 1394 توسط رستم کریمی
700 میلیون ریال در جشن گلریزان نیکشهر جمع آوری شدایرنا- فرماندار نیکشهر گفت: اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا، خیرین، معتمدان و روحانیون برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد 700 میلیون ریال در جشن گلریزان نیکشهر اهدا کردند.

صاحب گل صالحی در جشن گلریزان شهرستان نیکشهر که با حضور مدیرکل ستاد دیه استان سیستان و بلوچستان، ائمه جمعه و جمعی از خیرین برگزار شد، بیان کرد: در سال گذشته با 600 میلیون ریال اهدایی از سوی خیران پنج نفر از زندانیان جرائم غیرعمد آزاد شدند.

وی از مساعدت خیران نیکشهری برای همدردی و جمع آوری کمک قدردانی کرد و افزود: انجام کار خیر در ماه مبارک رمضان ثواب و اجر زیادی دارد.

مدیرکل ستاد دیه سیستان و بلوچستان نیز گفت: ستاد دیه در سال 1369 تشکیل و از سال 1376 رسما فعالیت خود را در استان آغاز کرده است.

رحمدل بامری افزود: سال گذشته در 15 شهرستان استان 96 نفر (چهار زن و 92 مرد) زندانی جرائم غیرعمد آزاد شدند.

وی ادامه داد: 118 میلیارد ریال دیه برای آزادی این زندانیان پرداخت شده است که از این مبلغ 56 میلیارد ریال گذشت شکات و 56 میلیارد ریال کمک ستاد دیه و خیران استان و کشور بوده است.

وی گفت: جوانترین زندانی آزاد شده 18 سال سن داشت.

وی افزود: تاکنون در جشن های گلریزان 10 شهرستان استان سیستان و بلوچستان 9 میلیارد و 450 میلیون ریال جمع آوری شده است.

مدیرکل ستاد دیه سیستان و بلوچستان گفت: کمک های جمع آوری شده در شهرستان نیکشهر تاکنون در بین 10 شهرستان پس از زاهدان بعنوان مرکز استان بیشترین میزان بوده است.

بامری بیان کرد: خوشبختانه از 600 میلیون ریال که در شهرستان نیکشهر خیران تعهد کرده اند 310 میلیون ریال نقدا در این جشن پرداخت شد.


نوشته شده در تاریخ جمعه 12 تیر 1394 توسط رستم کریمی
سلیم کدخدا :

کلنگ احداث دو مدرسه در بخش آهوران نیکشهر به زمین زده شد
معاون امور هماهنگی و عمرانی فرمانداری نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: کلنگ احداث دو مدرسه با همت موسسه نصر قرارگاه خاتم الانبیاء در بخش آهوران این شهرستان به زمین زده شد.

سلیم کدخدا در حاشیه مراسم کلنگ زنی این دو مدرسه به خبرنگار ایرنا با اشاره به اوضاع نابسامان مدارس و وجود 711 کلاس درس غیراستاندارد در نیکشهر افزود: دغدغه فرمانداری، مردم، مسوولان و خیران نیکشهر استاندارد سازی مدارس است تا دانش آموزان با خیال راحت بتوانند درس بخوانند.

وی افزود: این دو مدرسه در روستاهای گوهچ و جک بنان قرار دارند و زیربنا هر کدام 85 مترمربع است.

وی گفت: برای ساخت هر کدام از این مدارس 200 میلیون ریال هزینه خواهد شد و تا مهرماه سالجاری به بهره برداری می رسند.

وی از خیران و مسوولان کشوری خواست نسبت به حل مشکلات مدارس و استاندارد سازی آنها اقدام و همکاری کنند.

وی بیان کرد: چند موسسه زیر نظر قرارگاه خاتم الانبیاء در حوزه شهرستان نیکشهر عملیات ساخت راه آهن را بر عهده دارند که در هر روستا طول مسیر قرار است یک کار عام المنفعه مانند ساخت مدرسه، خانه بهداشت و یا احداث و آسفالت راه دسترسی برای روستاها را انجام دهند.
نوشته شده در تاریخ جمعه 12 تیر 1394 توسط رستم کریمی

فرماندار: کارخانه سیمان سرباز 25 درصد پیشرفت فیزیکی داردایرنا- فرماندار شهرستان سرباز در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: ساخت کارخانه سیمان سرباز از اردیبهشت 1393 آغاز شده که با اقدامات انجام شده تاکنون 25 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تا مهر 1396 به بهره برداری می رسد.

حمیدالدین یوسفی که به همراه حجازی نیا مدیرعامل کارخانه سیمان سرباز و جمعی از مسولان و مردم از محل اجرای این کارخانه بازدید کردند اظهار داشت: براساس گزارش مدیرعامل کارخانه سیمان سرباز عملیات ساخت این کارخانه با جدیت در حال انجام است بطوریکه پیشرفت 25درصدی در این مدت کوتاه اقدام قابل قبولی است.
وی گفت: کارخانه سیمان سرباز یکی از بزرگترین و مجهزترین کارخانجات سیمان درکشور است که معدن آن تا 250 سال جوابگوی تولید سه هزار و 300 تن سیمان در روز است.
وی افزود: با راه اندازی این کارخانه قیمت سیمان در جنوب استان سیستان و بلوچستان کاهش پیدا خواهد کرد و کمک بزرگی به رونق ساخت و ساز و پروژه های عمرانی و راهسازی می شود.
وی گفت: این کارخانه برای 300 نفر بطور مستقیم و بیش از یک هزار نفر غیرمستقیم شغل ایجاد خواهد کرد.
فرماندار سرباز افزود: با توجه به نزدیکی کارخانه سیمان با مرز کشور پاکستان و دریای مکران فرصت خوبی برای صادرات و به دست گرفتن بازارهای داخلی و خارجی است.
مدیرعامل کارخانه سیمان سرباز نیز گفت: این کارخانه قابلیت تولید انواع سیمان و بتن با مقاومت بالای 420 و 500 را دارد که در آینده ای نزدیک برای پروژه های راهسازی بجای آسفالت کاربرد دارد.
منصور حجازی نیا با بیان اینکه تمامی ماشین آلات کارخانه سیمان سرباز خریداری و به محل اجرای کارخانه حمل شده است، افزود: کار نصب ماشین آلات از مهرماه سالجاری آغاز خواهد شد.
وی گفت: تولیدات سیمان این کارخانه علاوه بر تامین نیازهای داخل استان سیستان و بلوچستان به کشورهای آسیایی و 10 کشور آفریقایی نیز صادر می شود.
وی ادامه داد: تا مرحله تکمیل و بهره برداری این کارخانه سیمان حدود 500 میلیارد تومان هزینه خواهد شد.
کارخانه سیمان سرباز در محدوده جکیگور شهرستان سرباز و حد فاصل جاده جکیگور- قصرقند- نیکشهر و در فاصله حدود ۵۴۰ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ جمعه 12 تیر 1394 توسط رستم کریمی
فعالان فضای مجازی در نیکشهر 98 سبد کالا بین نیازمندان توزیع کردندشماری از فعالان فضای مجازی در شهرستان نیکشهر از توابع استان سیستان و بلوچستان در شب های ماه مبارک رمضان 98 سبد کالا بین نیازمندان توزیع کردند.


فعالان فضای مجازی از اول ماه مبارک رمضان با جمع آوری کمک های نقدی توانستند اقلامی نظیر برنج، مرغ، روغن مایع، رب گوجه و آرد خریداری و در میان 98 خانوار نیازمند، بی سرپرست و بدسرپرست در محلات مختلف نیکشهر توزیع کنند.

مجموع کمک های نقدی جمع آوری شده 27 میلیون ریال بود که افراد مختلف به صورت تیمی محرومین محلات خود را شناسایی و لیست کردند.

یکی از افراد فعال که کمک های نقدی بحساب وی واریز شده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: تمامی افرادی که در این کار خیر شرکت داشتند تاکید کردند نام هیچ کدام از آنان اعلام نشود.

وی از تمامی کسانی که دستی در این کار خیر داشتند قدردانی کرد و افزود: مزد و پاداش همه دوستان با خداوند متعال است.

مردم خیر و نوعدوست شهرستان نیکشهر همواره در انجام کارهای خیر نظیر جشن گلریزان، جشن های نیکوکاری، رسم محلی و بومی 'بجار' (کمک برای تامین هزینه های ازدواج و ساخت خانه و مساعدت به نیازمندان) پیشقدم هستند.
شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت و گستره 12 هزار و 951 کیلومتر مربع از چهار بخش 'مرکزی، لاشار، آهوران و بنت'، 11 دهستان، 395 روستا و آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.
نیکشهر از شمال به شهرستان های ایرانشهر و دلگان، شرق به شهرستان قصرقند، از جنوب به شهرستان های کنارک و چابهار، غرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است و در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ جمعه 12 تیر 1394 توسط رستم کریمی
بزودی عملیات اجرایی کارخانه سیمان نیکشهر آغاز می شودایرنا- فرماندار نیکشهر گفت: بزودی عملیات اجرایی کارخانه سیمان در محدوده محور نیکشهر- چاهان نزدیکی روستای رخشان 37 کیلومتری جنوب غربی مرکز این شهرستان آغاز می شود.


صاحب گل صالحی در بازدید نماینده مردم حوزه انتخابیه ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی و مدیرعامل کارخانه سیمان نیکشهر از محل ساخت این کارخانه بیان کرد: فرمانداری و دستگاههای اجرایی این شهرستان از سرمایه گذاران حمایت و امکانات زیربنایی نظیر راه، برق، آب، تلفن و اینترنت را در کمترین زمان ممکن پیگیری و فراهم می کنند.

وی با بیان اینکه شهرستان نیکشهر غنی از معادن مورد نیاز سیمان، منگنز، مس و غیره است، افزود: در صورت سرمایه گذاری در این بخش چند هزار اشتغال پایدار ایجاد خواهد شد.

وی گفت: کارهای اولیه ایجاد کارخانه سیمان نیکشهر از حدود یک دهه پیش انجام شده ولی تاکنون اقدام مثبتی برای آغاز عملیات اجرایی آن انجام نشده است.

وی ادامه داد: با حمایتها و پیگیریهای نمایندگان مجلس و همت و تلاش مدیرعامل کارخانه شاهد راه اندازی آن در آینده ای نزدیک خواهیم بود.

فرماندار نیکشهر گفت: براساس برآورد کارشناسان کارخانه سیمان نیکشهر به منظور تولید سیمان خاکستری به ظرفیت سالیانه یک میلیون تن در زمینی به مساحت 50 هکتار احداث خواهد شد.

نماینده حوه انتخابیه ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: با حمایت مسوولان محلی به ویژه فرماندار نیکشهر بتوان گام مثبتی برای آغاز عملیات اجرایی پروژه بزرگ کارخانه سیمان برداشت.

محمدسعید اربابی با بیان اینکه تولیدات کارخانه سیمان نیکشهر کاملا با کارخانه سیمان سرباز متفاوت است، بیان کرد: 90 درصد تولیدات کارخانه سیمان نیکشهر به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می شود که خود سودآوری کلانی برای بهره برداران دارد.

وی آغاز عملیات اجرایی کارخانه سیمان نیکشهر را نقطه عطفی برای این شهرستان دور افتاده دانست و افزود: تاکنون هیچ واحد تولیدی در نیکشهر فعال نشده است.

وی گفت: دولت تدبیر و امید، استاندار محترم سیستان و بلوچستان، مسوولان دستگاههای اجرایی نیکشهر به ویژه فرماندار این شهرستان تمامی تلاش و همکاری خود را برای راه اندازی این کارخانه معطوف داشته اند تا به سرانجام برسد.

وی جاده ترانزیتی، نزدیکی دریای مکران، وجود زیرساختها، تعامل و همراهی خوب مردم منطقه و مسوولان دلسوز را از نقاط قوت برای تسریع در راه اندازی کارخانه سیمان نیکشهر عنوان کرد.

بهزاد فرجی مدیرعامل کارخانه سیمان نیکشهر نیز گفت: امیدواریم با عزم ملی و حمایت مسوولان کشوری به ویژه استاندار و نمایندگان مجلس بتوانیم هرچه سریعتر عملیات اجرایی کارخانه سیمان نیکشهر را در آینده ای نزدیک آغاز کنیم.

شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت و گستره 12 هزار و 951 کیلومتر مربع از چهار بخش 'مرکزی، لاشار، آهوران و بنت'، 11 دهستان، 395 روستا و آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

نیکشهر از شمال به شهرستان های ایرانشهر و دلگان، شرق به شهرستان قصرقند، از جنوب به شهرستان های کنارک و چابهار، غرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است و در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.


نوشته شده در تاریخ یکشنبه 7 تیر 1394 توسط رستم کریمی
آداب و رسوم مردم نیکشهر در ماه مبارک رمضانرستم کریمی- ایرنا- مردم شهرستان نیکشهر در جنوب استان سیستان و بلوچستان آداب و رسوم خاصی در مناسبتهای مختلف سال دارند که آداب و رسوم ماه مبارک رمضان از ویژگی و اهمیت و قداست خاصی برخوردار است.

رمضان ماه عبادت و بندگی مومنان و ماه رحمت و مغفرت الهی است برای این ماه پرفضیلت مردم شهرستان نیکشهر از یک ماه قبل با انجام برخی کارها آماده استقبال از آن می شوند.

مهمترین اقدام مردم این منطقه برای ماه مبارک رمضان تهیه مایحتاج و خوراکی های سحری و افطار است که بستگی به درآمد خانوار در این زمینه دارد.

افرادی که تمکن مالی بیشتری دارند در ماه شعبان با ذبح یک یا دو و یا حتی تعداد بیشتری گوسفند و یا با خرید گوشت گاو 'تباهگ' درست می کنند و در وقت سحر با برنج تناول می کنند.

طریقه تهیه تباهگ بدین شکل است که گوشت را به لایه های نازک و ورقه های ظریف برش می زنند و پس از آن مخلوطی از پودر انار ترش، آب لیمو و نمک را به وسیله خمیر بر روی لایه های گوشت مالیده و سپس گوشت ها را در فضای باز روی بند یا طنابی در مجاورت تابش مستقیم آفتاب قرار می دهند.

بعد از خشک شدن گوشت آنرا جمع آوری و در کیسه های پارچه ای قرار می دهند تا در طول ماه مبارک رمضان و یا سایر ایام سال آن را به تنهایی و یا همراه با برنج طبخ و مصرف کنند.

کار آماده سازی خوراک تباهگ از قرن ها پیش در میان مردم بلوچستان متداول بوده و تهیه آن یک هفته تا 20 روز زمان می برد و به همین سبب معمولا بلوچ ها تهیه آن را از نیمه اول شعبان آغاز می کنند، مواد اولیه یا همان گوشت از گوسفند یا بز فربه که در زبان بلوچی به آن 'پابندی' می گویند، تهیه می شود.

مردم نیکشهر روزه خود را با ماست و خرمای تازه از ارقام کُتمی، نگال، شکری که برداشت آن از اول خردادماه آغاز شده است افطار می کنند.

صرف میوه های محلی مانند انگور، هالگ، سیب کوچک از دیگر خوراکی های وقت افطار و سحر است.

چانگال که با 'نان تیموش' و 'نان سی سرک' به همراه روغن تهیه می شود از دیگر غذاهای وقت افطار است که مورد استفاده قرار می گیرد.

درست کردن 'پکورا' در منزل نیز در ماه رمضان از اهمیت خاصی برخوردار است که در وقت عصر زنان نیکشهری حدودا' یک ساعت قبل از شروع افطار اقدام می کنند.

برگزاری نماز تراویح در ماه مبارک رمضان نیز در تمامی مساجد سطح شهرستان نیکشهر انجام می شود که مردم 20 رکعت نماز تراویح را در پشت سر حافظان قرآن کریم اقامه می کنند لازم بذکر است که بیشتر مساجد ده سوره آخر قرآن کریم از سوره فیل تا ناس را در 20 رکعت نماز تراویح می خوانند.

در گذشته تعدادی از اهالی در وقت سحر وظیفه بیدار کردن مردم برای سحری را بر عهده داشتند ولی اکنون این کار کاملا کم رنگ و یا اصلا حالت اجرایی ندارد.

در ماه مبارک رمضان انجام کارهای خیر و صدقه برای دستگیری نیازمندان و کمک به ساخت مساجد و تامین دستمزد اساتید و هزینه های مدارس دینی در شهرستان نیکشهر دوچندان می شود بطوریکه هر کسی به اندازه وسع و توان خود به صورت خودجوش به نیازمندان کمک مالی و جنسی می کنند.

در ماه مبارک رمضان جمع آوری کمک برای کارهای خیر یا با زبان بلوچی 'چندا' زیاد می شود، چنداگران یا در ورودی مسجد و یا در بین صف های نمازگزاران قبل از نماز با چرخاندن لنگ و یا کیسه هایی، وجوه نقد را جمع آوری می کنند.

عیادت از بیماران، احوالپرسی از دوستان و خویشاوندان و تهیه و خرید لباس نو برای پوشیدن در روز عید فطر از دیگر آداب و رسوم مردم نیکشهر در ایام ماه مبارک رمضان است.

نوشته شده در تاریخ جمعه 5 تیر 1394 توسط رستم کریمی
تلاش امدادگران هلال احمر نیکشهر مانع از آتش سوزی تانکر سوخت شدتلاش به موقع امدادگران هلال احمر پایگاه بین راهی دینارکلگ نیکشهر مانع از آتش سوزی تانکر حامل سوخت در محور چابهار- نیکشهر شد.

رییس جمعیت هلال احمر نیکشهر در گفتگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: شب گذشته (پنجشنبه شب) در پی اطلاع امدادگران از آتش سوزی تانکر حامل سوخت در 38 کیلومتری جاده نیکشهر به چابهار سریعا نیرو با تجهیزات لازم به محل حادثه اعزام شدند.

سیداکبر علوی افزود: امدادگران به دلیل نزدیکی با محل وقوع حادثه در کمتر از 15 دقیقه حاضر و با استفاده از پنج کپسول آتش نشانی در حدود نیم ساعت توانستند آتش را خاموش کنند.

وی ادامه داد: به دلیل گرمای هوا لاستیک عقب تانکر ترکیده و سبب آتش سوزی شده بود که قبل از رسیدن آتش به قسمت مخزن سوخت شعله های آتش خاموش شد.

وی گفت: چنانچه اقدامات به موقع نیرهای هلال احمر نیکشهر انجام نمی شد تانکر حامل 28 هزار لیتر موادسوختی کاملا در آتش می سوخت.

وی بیان کرد: متاسفانه هیچ ارگانی در کشور مسوول خاموش کردن آتش سوزی خودروها در مسیرهای ارتباطی نیست و در این زمینه هیچ اعتبار و اختیاراتی برای اداره و نهادی در نظر گرفته نشده است.

رییس جمعیت هلال احمر نیکشهر افزود: در محور چابهار- نیکشهر به ایرانشهر در شش ماه گذشته چندین خودرو دچار آتش سوزی و بیش از 30 نفر کاملا در شعله های آتش سوخته اند.

علوی خواستار توجه بیشتر مسوولان و خیران و راه اندازی چند پایگاه دیگر با تجهیزات کامل در این محور پرحادثه شد.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ جمعه 5 تیر 1394 توسط رستم کریمی