تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مطالب خرداد 1394

 

فاقدین شناسنامه در شهرستان نیکشهر خواستار صدور سند سجلی شدند 

شماری زیادی از فاقدین شناسنامه در سطح شهرستان نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان خواستار تسریع در صدور سند سجلی شدند.   

محمد بلوچی شکیب یکی از فاقدین شناسنامه در روستای شریکی نیکشهر در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: چندین مدت است که تشکیل پرونده داده ولی علیرغم مراجعات و پیگیری های مکرر به ثبت احوال و فرمانداری نیکشهر خبری از صدور سند سجلی نیست.

مراد بلوچی یکی از معتمدین و عضو شورای اسلامی بخش بنت نیز گفت: بیش از 120 نفر فاقد شناسنامه از حوزه دهستان توتان و محمدان تشکیل پرونده داده ولی متاسفانه همچنان بلاتکلیف و کسی در این زمینه پاسخگو نیست.

وی گفت: حداقل مسوولان ذیربط زمان تعیین کنند تا مردم کم درآمد کمتر در این راههای روستایی خاکی به مرکز شهرستان نیکشهر و بخش بنت تردد کنند و متحمل هزینه نشوند.

ملا رجب لاشاری یکی از معتمدین و عضو شورای اسلامی روستای سنازی هبودان با بیان اینکه تعداد 13 نفر از اهالی این منطقه محروم فاقد شناسنامه هستند، بیان کرد: این در حالی است که همه مردم منطقه برای ایرانی بودن آنها گواهی و شهادت می دهند که سالهای سال در این منطقه بصورت جد و آبادی زندگی کرده اند.

وی گفت: این منطقه صعب العبور و کوهستانی است و مردم منطقه به دلیل بیسوادی و عدم آگاهی از فواید و مزایای شناسنامه در گذشته موفق به گرفتن شناسنامه نشده اند.

رییس شورای اسلامی شهرستان نیکشهر نیز در گفتگو با خبرنگار ما با انتقاد از کندی کار برای انجام کارهای فاقدین شناسنامه اظهار کرد: جای تاسف است که بعد از گذشت سالها برخی از کم درآمدترین مردم روستایی و شهری این شهرستان از نعمت شناسنامه محروم باشند و همچنان بدون هویت و محروم از هرگونه امکانات و خدمات دولتی نظیر یارانه، انشعاب آب، برق و تلفن و بیمه درمانی باشند.

کریم بخش امیری افزود: انتظار می رود مسوولان دست اندرکار هر چه سریعتر به مشکلات فاقدان شناسنامه رسیدگی و سند سجلی آنان را صادر کنند.

وی گفت: کندی کار و بعضا عدم پاسخگویی مسوولان پس از گذشت چند سال به استعلامات کار تکمیل پرونده های فاقدین شناسنامه را با مشکل جدی مواجه کرده است.

فرماندار نیکشهر نیز با تایید محرومیت شمار زیادی از مردم شهرستان نیکشهر از نعمت شناسنامه به خبرنگار ما اظهار کرد: اقدامات و همکاری های خوبی در سال گذشته توسط شورای تامین این شهرستان درخصوص حل مشکل فاقدین شناسنامه انجام گرفته است.

صاحب گل صالحی افزود: نتیجه این اقدامات منجر به تشکیل پرونده، تعیین تکلیف پرونده های راکد و ناقص و انجام کلیه کارهای اولیه برای صدور سند سجلی شده است.

وی افزود: قطعا کسی که شناسنامه ندارد از همه امکانات و خدمات رفاهی محروم می شود و حتی اگر نیازمند نیز باشد نمی توانند تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی باشد و یا یارانه نقدی دریافت کند.

وی گفت: بیشتر افراد فاقد شناسنامه در حوزه بخش بنت دهستان توتان و مهمدان، بخش مرکزی منطقه هنزم زیردان و بخش های آهوران و لاشار در منطقه هبودان ساکن هستند.

وی از حمایت و همکاری های استاندار سیستان و بلوچستان و سفر رییس ثبت احوال کل کشور به این شهرستان و حساسیت آنها برای حل مشکل فاقدین شناسنامه قدردانی کرد و افزود: با حمایت مسوولان دولت تدبیر و امید بزودی ان شاالله جشن فاقدین شناسنامه در شهرستان نیکشهر برگزار می شود.

فرماندار نیکشهر گفت: بارها به همراه مسوولان دستگاههای اجرایی این شهرستان در نقاط مختلف روستایی سفر و علاوه بر بررسی مسائل و مشکلات زیربنایی به صحبتها و درد دلهای فاقدین شناسنامه گوش فرا داده ایم.

شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت و با گستره 12 هزار و 951 کیلومتر مربع از چهار بخش 'مرکزی، لاشار، آهوران و بنت'، 11 دهستان، 395 روستا و آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

نیکشهر از شمال به شهرستان های ایرانشهر و دلگان، شرق به شهرستان قصرقند، از جنوب به شهرستان های کنارک و چابهار، غرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است و در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 خرداد 1394 توسط رستم کریمی
وش آتک؛ صمیمت، همدلی و همزبانی مردم بلوچ در لحظه دیدارهمدلی، همزبانی، صمیمت و نوع دوستی مردم بلوچ در نخستین برخورد و احوالپرسی که همراه با سه بار در آغوش گرفتن یکدیگر است، نمایان می شود و بعد از آنکه دلها به هم نزدیک شدند دست دادن و «وش آتک» یا خوش آمدگویی گفته می شود.


آداب و رسوم خاص مردم بلوچ به ویژه در لحظه نخست دیدار و احوال پرسی بسیار جالب است زیرا معتقدند قبل از دست دادن با یکدیگر باید دلها به هم نزدیک شوند تا اخوت، صفا و صمیمت، دوستی ومحبت بین دو طرف بیشتر شود.

این آداب و رسوم در بین زنان بلوچ نیز مرسوم است بطوریکه در برخی نقاط بلوچستان وقتی اقوام نزدیک و یا مهمانی خاص بر آنان وارد می شود زنان دو طرف هنگام احوال پرسی همدیگر را در آغوش گرفته و بر دستان یکدیگر بوسه می زنند.

نوع احوال پرسی و سلام علیک نیز در مناطق مختلف بلوچستان متفاوت است بگونه ای که در منطقه سراوان یک نفر به نمایندگی از طرف میزبان به میهمان یا میهمانان با کلمه «وش آتک» یا «وش هتی» احوال پرسی و خوش آمدگویی می کند.

در منطقه زرآباد کنارک در جنوب سیستان و بلوچستان مدت و کلمات احوال پرسی وقت بیشتری می برد و همیشه میزبان سعی می کند حداقل تا نیم ساعت و یا یک ساعت هر چند دقیقه از اوضاع و احوال منطقه مهمان باخبر شود و این حرفهای رد و بدل دو طرف از کاشت و داشت و برداشت محصولات کشاورزی گرفته تا اخبار هواشناسی و بارندگی و جویا شدن احوال اقوام و دوستان و غم و شادی اعضای خانواده و فامیل است.

در میان بلوچها رسم است ابتدا از مهمان با آب پذیرایی می کنند و معتقدند مهمانی که از راه می رسد خسته و تشنه است با آغوش گرفتن آن و نزدیک شدن دلها با نوشاندن چند جرعه آب زلال دلش نیز خنک می شود.

مردم همدل و همزبان بلوچ به عنوان یکی از اقوام اصیل ایرانی چون ترک، کرد، لر و غیره در استان سیستان و بلوچستان ساکن هستند و جمعیت زیادی از آنان در پاکستان، افغانستان و تعداد کمی نیز در سایر کشورهای دنیا زندگی می کنند.

مردم بلوچ به زبان بلوچی سخن می گویند، که یکی از زبان های شاخه شمال غربی زبان های ایرانی است.

قوم بلوچ همیشه به قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران پایبند است و هیچگاه به نظام و مسوولان پشت نکرده و همراه و همگام با نظام و گوش به فرمان رهبر معظم انقلاب است.

مرزداری و پاسداری از مرزهای میهن اسلامی از ویژگی های قوم بلوچ در سیستان و بلوچستان است.

همدلی و همزبانی مردم مرزدار بلوچ برای عمران و آبادانی و ایجاد امنیت پایدار با همکاری مسوولان نظام جمهوری اسلامی نیز همانند گذشته در سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی با قوت بیشتر ادامه دارد و با وحدت مشکلات را پشت سر می گذارند.

فرهنگ میهمان نوازی مردم بلوچ ساکن سیستان و بلوچستان زبانزد خاص و عام است، آنان معتقدند که مهمان حبیب خداست و اگر دشمن هم به عنوان میهمان وارد خانه شود با احترام با او برخورد و پذیرایی می کنند.

وقتی مهمان وارد خانه بلوچ می شود از بهترین نوع غذا و میوه موجود در خانه از او پذیرایی می کنند و حتی اگر دارایی یک بلوچ تنها یک بز یا گوسفند باشد همان را برای مهمان قربانی می کند.

مهمانی که وارد خانه بلوچ می شود امنیت و آرامش او بر عهده میزبان است و هیچ کس حق تعرض به او را ندارد و میزبان تا جان در بدن دارد از مهمان حمایت و دفاع می کند زیرا امنیت و سلامت مهمان را آبرو و حیثیت قوم و طایفه خود می داند.

بر خلاف آنچه که متاسفانه از مردم سیستان و بلوچستان به سبب تبلیغات سو دشمنان در اذهان برخی از هموطنان ترسیم شده بلوچ و سیستانی ساکن در این استان مردمی مهربان، خونگرم، مهمان نواز و دوست داشتنی و همواره بر عهد و پیمان خود استوار هستند.


نوشته شده در تاریخ شنبه 30 خرداد 1394 توسط رستم کریمی
امام جمعه اهل سنت نیکشهر:

خودپرداز بانکها مردم را سرگردان کرده است
ایرنا- امام جمعه اهل سنت نیکشهر از عملکرد ضعیف و غیر فعال بودن دستگاههای خودپرداز بانکها انتقاد کرد و گفت: نبود وجه نقد و معیوب بودن قسمت برداشت وجه از عابربانکها موجب اعتراض مردم و سرگردانی آنان شده است.

مولوی عبدالله وحیدیفر در خطبه های نماز جمعه مسجد جامع ذی النورین نیکشهر بیان کرد: تاخیر در پرداخت یارانه ها و معیوب بودن خودپردازها مشکلات زیادی را برای مردم مستضعف ایجاد کرده بطوریکه برخی از روستاییان برای برداشت یارانه از خودپردازها به شهر عزیمت کرده و در اینجا نیز به سبب خرابی این دستگاهها حتی کرایه برگشت به روستایشان را نداشتند.

وی گفت: دیر پرداخت شدن یارانه ها از یک سو و مشکل نبود وجه نقد در دستگاههای خود پرداز از سویی دیگر در ماه مبارک رمضان مشکلات زیادی برای قشر کم درآمد جامعه ایجاد کرده است.

وی خواستار رفع مشکل مردم در این زمینه شد و افزود: مسوولان بانکها باید در این مواقع تمهیدات لازم را بیندیشند تا مردم با مشکل رو به رو نشوند.

وی به فضیلت ماه مبارک رمضان اشاره کرد و اظهار داشت: انجام فرائض دینی مانند نماز، تلاوت قرآن و صدقه در این ماه پربرکت ثواب چند برابر دارد.
نوشته شده در تاریخ جمعه 29 خرداد 1394 توسط رستم کریمی
امام جمعه نیکشهر: رمضان ماه رحمت، برکت و مغفرت است
ایرنا- امام جمعه نیکشهر با تبریک ماه مبارک رمضان گفت: رمضان، ماه نزول قرآن، رحمت، برکت، مغفرت، کرامت، عزت، توبه، آمرزش، خود سازی، تصفیه درون از رذائل و در یک کلام ماه آراستگی انسان به همه ی حسنات و فضائل است.


حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی در خطبه های نماز جمعه مسجدجامع الزهرا (س) نیکشهر اظهار داشت: ماه رمضان ماهی است که خوان نعمت الهی در سر تا سر گیتی پهن شده و همه مومنین و مومنات بر سر این سفره نشسته و استفاده می کنند.

وی گفت: اگر قرآن در هر جامعه ای رواج و رونق یابد آن جامعه برای عمل به قرآن نزدیک و راه سعادت و پیشرفت آن هموار می شود.

وی با اشاره به روز تبلیغ و اطلاع‏ رسانی دینی (سالروز صدور فرمان حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر تأسیس سازمان تبلیغات اسلامی در سال 1360 ه.ش) گفت: تمام نقاط ایران باید از داشتن روحانی و مبلغ بهره مند شوند.

وی همچنین به آغاز هفته قوه قضاییه‏ اشاره کرد و گفت: قوه قضاییه دستگاهی است که بخش عظیمی از مقاصد نظام جمهوری اسلامی، بستگی به کارآیی و کارکرد آن دارد.

امام جمعه نیکشهر گفت: عدالت، احقاق حق، قانونگرایی، ایستادگی در مقابل زورگو و متجاوز و دادن احساس امنیت و آرامش به مردم در زندگی از مسائل مهم و مورد توجه نظام جمهوری اسلامی است.حجت الاسلام لطفیان سرگزی بیان کرد: تشییع با شکوه پیکرهای مطهر شهدای غواص که با پیام امام خامنه‏ ای(مدظله‏العالی) همراه بود، نهم دیماه دیگری را رقم زد و به‏ مثابه دژ مستحکمی از حضور هوشمندانه و تکلیف‏ مدارانه مردم انقلابی و شریف ایران در پاسداری از آرمانهای شهدا بود.
نوشته شده در تاریخ جمعه 29 خرداد 1394 توسط رستم کریمی

بهره مندی 86 خانوار از مزایای 10 طرح کشاورزی در نیکشهر


86 خانوار در شهرستان نیکشهر از مزایای راه اندازی 10 طرح کشاورزی به میمنت هفته جهاد کشاورزی بهره مند می شوند.

حبیب رئیسی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: این طرحها شامل مرمت و بازسازی قنوات، احداث استخر ذخیره آب و توسعه باغات است.

وی افزود: برای اجرای 10 طرح ویژه هفته جهاد کشاورزی اعتباری بالغ بر یک میلیارد و 612 میلیون ریال هزینه شده است.

وی اظهار داشت: راه اندازی این طرحها برای 85 نفر اشتغال دائم و 40 نفر اشتغال موقت ایجاد کرده است.دیدار کارکنان جهاد کشاورزی با فرماندار و ائمه جمعه شیعه و سنی، تجلیل از تولید کنندگان و بهره برداران کشاورزی از جمله برنامه های هفته جهاد کشاورزی در نیکشهر است.

شهرستان نیکشهر 9 هزار هکتار زمین کشاورزی زراعی و باغی دارد که عمده محصولات آن خرما، برنج، 15 نمونه مرکبات، انبه و سبزی و صیفی است.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 26 خرداد 1394 توسط رستم کریمی
21 روستای شهرستان نیکشهر با مهار چشمه آبرسانی می شوند
مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان نیکشهر گفت: 21 روستای این شهرستان با مهار چشمه سارها در حال آبرسانی هستند.


مهران دانش روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای آبرسانی به این روستاها 40 کیلومتر لوله پلی اتیلین استفاده شده است.

وی ادامه داد: با مشارکت خیرین چهار چشمه روستایی در بخش بنت نیز با 15 کیلومتر لوله مهار و آبرسانی شدند.

وی افزود: دو هزار و 224 خانوار در 54 روستا با استفاده از پنج دستگاه تانکر ماهیانه آبرسانی سیار می شوند.

مدیر آب و فاضلاب روستایی نیکشهر گفت: از مجموع 395 روستای این شهرستان 97 روستا دارای شبکه آب آشامیدنی سالم هستند.

دانش با بیان اینکه ادامه خشکسالی سبب کاهش منابع آبی و سفره های آب زیر زمینی شده است افزود: از مهمترین مشکلات پیش روی آبرسانی خشک شدن و یا کاهش شدید آب 103 حلقه چاه آب آشامیدنی شده است.

وی اختصاص اعتبار برای مطالعه و اجرای مجتمع آب 55 روستایی لاشار، 25 روستایی پایین دست خیرآباد، 8 روستایی سرگوست بنت و مجتمع 14 روستایی هبودان شد.

وی گفت: کار اجرای شبکه آبرسانی، حفر و تجهیز چاه، احداث مخزن آب، بهسازی منابع آبی و احداث موتورخانه، کف شکنی و لایروبی چاههای آب شرب در 28 روستای نیکشهر از سال گذشته آغاز شده است.

وی گفت: برای تقویت آبرسانی سیار و تعمیر و نگهداری شبکه های آبرسانی نیاز به ردیف اعتباری از سوی فرمانداری و طرح در کمیته برنامه ریزی این شهرستان است.

وی از توجه ویژه مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان و فرمانداری نیکشهر برای حل مشکلات تامین آب مردم روستایی قدردانی کرد و افزود: خوشبخانه تعامل و همکاری خوب مسوولان با وجود مشکلات زیاد آب و فاضلاب روستایی نیکشهر در خصوص آبرسانی به روستاها سبب رضایتمندی مردم شده است.

مدیر آب و فاضلاب روستایی نیکشهر از ائمه جمعه و جماعات، دهیاران، معتمدین و شوراهای اسلامی خواست اطلاع رسانی لازم را به مردم درخصوص مصرف بهینه آب با توجه به خشکسالی و کمبود شدید سفره های آب زیر زمینی انجام دهند تا با بحران آب رو به رو نشویم.

شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت و گستره 12 هزار و 951 کیلومتر مربع از چهار بخش 'مرکزی، لاشار، آهوران و بنت'، 11 دهستان، 395 روستا و آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

نیکشهر از شمال به شهرستان های ایرانشهر و دلگان، شرق به شهرستان قصرقند، از جنوب به شهرستان های کنارک و چابهار، غرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است و در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 26 خرداد 1394 توسط رستم کریمی
فرماندار: 50 روستای نیکشهر فاقد ارتباط تلفنی هستند

فرماندار نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: افزون بر 50 روستای این شهرستان با جمعیت بیش از دو هزار نفر فاقد هرگونه ارتباط تلفنی هستند.

صاحب گل صالحی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: منطقه هبودان از توابع بخش لاشار و آهوران با 14 روستا بالای هزار نفر جمعیت و منطقه گردشگری گرگان بخش مرکزی با 13 روستا و چندین روستای دیگر از هیچگونه ارتباط تلفنی برخوردار نیستند.

وی افزود: متاسفانه بیش از یک هزار نفر از مردم 14 روستای منطقه هبودان نیکشهر بخاطر نبود تلفن برای برقراری یک ارتباط تلفنی باید کیلومترها پیاده روی کنند.

وی افزود: بارها پیگیری و مکاتبه لازم با مسوولان استانی و کشوری برای بهره مندی مردم این شهرستان از تلفن و اینترنت انجام گرفته ولی تاکنون اقدام مثبت و عملی انجام نشده است.

وی ارتقای پهنای باند و افزایش سرعت اینترنت را از مطالبات به حق مردم روستایی و شهری دانست و افزود: یکی از مطالبات کاربران اینترنتی به ویژه جوانان و دانشجویان اینترنت پرسرعت است تا بتوانند با دنیای اطلاعات و فضای مجازی دسترسی آسان داشته باشند.

فرماندار نیکشهر پیگیری و راه اندازی سیستم های 3g همراه اول در مرکز این شهرستان، توسعه adsl مرکز تلفن های ثابت و نصب و راه اندازی سیستم های wifi روستایی را خواستار شد.

رییس اداره مخابرات نیکشهر نیز گفت: چند هزار نفر از مردم روستایی این شهرستان تا کنون از ارتباط تلفن بی بهره هستند.

درویش رئیسی افزود: از جمعیت 230 هزار نفری زیر پوشش اداره مخابرات نیکشهر در سه شهرستان نیکشهر، قصرقند و فنوج تنها حدود سه هزار نفر اعم از افراد حقیقی و حقوقی مشترک اینترنت پرسرعت هستند و بقیه از اینترنت محروم اند.

وی بیان کرد: پهنای باند اینترنت 200 مگابایت بر ثانیه است که می بایست به یک گیگابایت افزایش پیدا کند.

رییس اداره مخابرات نیکشهر افزود: 21 مرکز تلفن با 12 هزار خط تلفن ثابت، 300 سایت تلفن روستایی جی اس ام با 37 هزار شماره و 38 آنتن موبایل بی تی اس همراه اول شهری و بین جاده ای، 58 دفتر خدمات ارتباطی، شش دفتر پیشخوان دولت و بیش از 20 کافی نت در محدوده زیر پوشش این اداره وجود دارد.

رئیسی گفت: حدود سه هزار مشترک اینترنت در 21 مرکز تلفن شهری و روستایی نیکشهر، بنت، اسپکه، فنوج، قصرقند، و مراکز دهستانها و روستاهای پرجمعیت شامل چانف، ساربوک، هیت، دهان، هیچان، پیپ، مخت، برشک، کوپچ و غیره از اینترنت پرسرعت adsl استفاده می کنند.

وی با بیان اینکه بیش از 80 درصد جمعیت 230 هزار نفری سه شهرستان نیکشهر، قصرقند و فنوج در روستاهای سکونت دارند افزود: متاسفانه همه روستاها فاقد اینترنت هستند و فقط 58 دفتر خدمات ارتباطی در روستاها فعال است که می توانند از اینترنت لاک پشتی آن استفاده کنند.

وی بیان کرد: در سالجاری پیشنهاد شده برای روستاهای بالای 100 خانوار جمعیت اینترنت از طریق نصب آنتن وای فا خدمات دهی شود.

شهرستان نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 26 خرداد 1394 توسط رستم کریمی

رییس اداره حفاظت محیط زیست نیکشهر:

وجود خرس سیاه بلوچی و پلنگ در طبیعت نیکشهر

نشان از سلامت محیط زیست است
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: وجود گونه های شاخص مانند خرس سیاه بلوچی و پلنگ در طبیعت نیکشهر نشان از سلامت محیط زیست، بکر بودن این منطقه و امنیت بالا برای زیست و زاد ولد این گونه ها است.


حسن ذاتی کیخا روز شنبه به مناسبت هفته محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: خوشبختانه مردم شهرستان نیکشهر بطور خودجوش و بدون هیچگونه چشمداشتی محیط زیست و طبیعت را محافظت می کنند و همکاری خوبی با محیط بانان دارند.

وی افزود: طبیعت بکر و کوهستانی شهرستان نیکشهر محیط امنی برای زیست انواع گونه های جانوری نظیر خرس سیاه بلوچی، پلنگ، قوچ و میش، کل و بز و پرندگان مهاجر فلامینگو، اگرت و تیهو، باقرقره و غیره است.

وی گفت: خرس سیاه بلوچی که در گویش مردم بلوچستان با نام های «مم» و «حرس» شناخته شده است، یکی از شاخص ترین گونه های حیاط وحش در شهرستان نیکشهر است.

وی افزود: خرس سیاه از گونه های زیبا و نادری است که در این منطقه از ایران زندگی می کند و جثه متوسط در بین گونه های دیگر خرس ها و طول بدن این جانور با توجه به شرایط محیطی و نوع تغذیه ای که انجام می دهد متغیر بوده و از 130 تا 180 سانتی متر است.

وی گفت: پلنگ از گونه های حمایت شده و در خطر انقراض محسوب می شود که حضور آن در طبیعت نیکشهر در سالیان اخیر با عکس برداری به وسیله دوربین های تله ای و مشاهدات مردمی و محیط بانان کاملا آشکار است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست نیکشهر بیان کرد: پلنگ به عنوان یکی از گوشتخواران بزرگ است که جایگاه خاصی در چرخه حیات وحش منطقه دارد.

کیخا ادامه داد: پلنگ گربه ای بزرگ با بدن عضلانی ولی نرم و قابل انعطاف است که بدنش از خال های تو خالی پوشیده شده و اندازه آن از 110 تا 195 سانتی متر و وزن آن تا 90 کیلوگرم می رسد.

وی افزود: این نوع گربه سان در مناطق دارای آرامش شب و روز فعال است، ولی در مناطقی که احساس خطر کند فقط در شب فعال می شود.

وی بیان کرد: پلنگ به صورت انفرادی زندگی و با سرعت کم حرکت می کند و معمولا در غارهای کوچک و شکاف تنه درختان و زیر تخته سنگها لانه می سازد و از قدرت شنوایی فوق العاده ای برخوردار است.

شهرستان نیکشهر با گستره 12 هزار و 951 کیلومتر مربع از چهار بخش 'مرکزی،لاشار، آهوران و بنت'، 11 دهستان، سه شهر' نیکشهر، اسپکه و بنت' و 395 روستا و آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

258 روستای شهرستان نیکشهر بالای 20 خانوار (65%) و 137 روستای زیر 20 خانوار جمعیت دارند و این شهرستان با جمعیت 127 هزار و 872 نفر مطابق سرشماری سال 1390 ( شهر 24819 نفر، روستا 103053 نفر) دارای تراکم 8/9 نفر در کیلومتر مربع و 3 آبادی با جمعیت ساکن کشاورز و دامدار در یکصد کیلومتر مربع که نشان از پراکندگی و فاصله زیاد روستاها از یکدیگر است و در تراز 450 متری سطح دریا در جنوب استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

نیکشهر از شمال به شهرستان های ایرانشهر و دلگان، شرق به شهرستان قصرقند و از جنوب به شهرستان های کنارک و چابهار و غرب به استان هرمزگان محدود است و در جنوب شرقی و 510 کیلومتری زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.


نوشته شده در تاریخ شنبه 23 خرداد 1394 توسط رستم کریمی
حامیان محیط زیست نیکشهر علوفه وگندم برای پرندگان وحیات وحش پخش کردند

حامیان طبیعت و دوستداران محیط زیست در حرکتی خودجوش و نمادین به مناسبت هفته محیط زیست علوفه و گندم برای استفاده انواع پرندگان و گونه های جانوری حیات وحش در منطقه جنگلی حفاظت شده پوزگ پخش کردند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نیکشهر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به ادامه خشکسالی ها و نبود و یا کمبود انواع علوفه و خوراکی برای پرندگان این حرکت انجام شد تا دیگر افراد برای این کار با ارزش تشویق شوند.

وی افزود: در منطقه حفاظت شده جنگلی پوزگ با وسعت 46 هزار و 144 هکتار انواع گونه جانوری نظیر خرس سیاه، پلنگ، قوچ و میش، کل و بز و انواع پرندگان مانند تیهو، باقرقره و غیره زیست می کنند.

وی از حمایت بخشداری مرکزی، فعالان و حامیان محیط زیست برای اجرای این برنامه قدردانی کرد.

وی بیان کرد: شهرستان نیکشهر از زیستگاههای مهم گونه های شاخص جانوری مانند پلنگ و خرس سیاه است که فعالان محیط زیست باید تمام تلاش خود را برای حفظ این گونه ها انجام دهند.

تجلیل از خدابخش بلوچ یکی از اهالی این منطقه و همیار فعال محیط زیست از دیگر برنامه های هفته محیط زیست در نیکشهر بود.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 21 خرداد 1394 توسط رستم کریمی
رییس محیط زیست نیکشهر: رسانه ها صدای محیط زیست هستند

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نیکشهر گفت: رسانه ها مهمترین رکن ارتقای دانش زیست محیطی در جامعه و صدای محیط زیست هستند.

حسن ذاتی کیخا به مناسبت هفته محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به شعار هفته محیط زیست 'هفت میلیارد رویا، یک سیاره، با احتیاط مصرف کنیم' اظهار داشت: رسانه ها در تمام جهان تعیین کننده مسیر، افکار و فرهنگ جامعه و ابعاد مختلف زندگی و رفتار انسان ها در حفاظت از محیط زیست هستند.

وی بر لزوم ترویج فرهنگ محیط زیست از سوی رسانه ها در جامعه تاکید کرد و افزود: متاسفانه بهره گیری غیر خردمندانه از سوی برخی افراد، طبیعت را دچار مشکل کرده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست نیکشهر ادامه داد: مساله محیط زیست امروز یک موضوع جهانی است و این مهم بدون حضور و کمک رسانه ها امکان پذیر نیست.

کیخا انجام گشت ویژه و اجرای طرح بازدید کارشناسان محیط زیست از واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی، پاکسازی طبیعت، نشست مشترک با شهرداری و شورای شهر و انجام تبلیغات محیطی با محوریت شعار هفته محیط زیست و پیام های زیست محیطی را از جمله برنامه های هفته محیط زیست در نیکشهر عنوان کرد.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 21 خرداد 1394 توسط رستم کریمی
نیکشهر، خواستگاه کریکت کشور نیازمند توجه بیشتر مسوولان


شهرستان نیکشهر اکنون با داشتن بیش از 100 بازیکن ماهر کریکت باز، سرمربی و هفت بازیگر در تیم ملی به یکی از خواستگاه های اصلی ورزش کریکت در کشور تبدیل شده اما برای رسیدن به جایگاه واقعی نیازمند توجه بیشتر مسوولان استانی و کشوری است.


سرمربی تیم ملی کریکت ایران و رییس انجمن کریکت نیکشهر به نمایندگی از کریکت بازان این شهرستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: کریکت از بازیهای بسیار پرطرفدار در شبه قاره هند و جزیی از بازی های المپیک و دارای کنفدراسیون جهانی و منطقه ای است.

محمدیوسف رئیسی افزود: ایران و افغانستان همزمان در سال 2003 به عضویت کنفدراسیون کریکت آسیا در آمده اند که افغانستان با فعالیتهای موثر در سطح بین المللی پیشرفت کرده و از ایران جلوتر حرکت می کند.

وی با بیان اینکه بازی کریکت در سیستان و بلوچستان بیش از دیگر نقاط ایران طرفدار دارد، خاطرنشان کرد: بیشترین بازیکنان کریکت در شهرستانهای نیکشهر، کنارک، چابهار و ایرانشهر فعال هستند.

وی گفت: ورزش کریکت از 30 سال قبل تاکنون در نیکشهر فعال است ولی با وجود پیگیریهای متعدد هنوز زمین استاندارد و مناسب برای انجام تمرینات ورزشی و برگزاری مسابقات ندارد.

سرمربی تیم ملی کریک ایران بیان کرد: بازیکنان نیکشهری هم اینک با هزینه های شخصی اقدام به خرید توپ، لباس و تجهیزات مورد نیاز کریکت کرده اند و در زمین پر از سنگ لاخ نوک آب(بندوکی بازار) به تمرینات و آماده سازی بدنی و جسمانی می پردازند.

رئیسی که به عنوان بازیکن، کاپیتان و سرمربی سابقه حضور در رقابتهای بین المللی را دارد می گوید که از خردسالی و زمانی که کمتر از 12 سال سن داشته در ورزش کریکت فعال بوده است.

وی علاوه بر بدست آوردن افتخارات و مقام های کشوری و بین المللی، همچنین مدارک درجه یک، دو و سه داوری کریکت آسیا در سالهای 2010 و 2011 را اخذ کرده است.

رییس انجمن کریکت نیکشهر توجه بیشتر به ورزش کریکت در این شهرستان را خواستار شد و افزود: بیش از 10 سال در انتظار تسطیح و آماده سازی زمین کریکت هستیم اما همچنان پیگیریهای مکرر به سبب همکاری نکردن مسوولان نیکشهر و استان سیستان و بلوچستان، ورزشکاران این رشته پرطرفدار را ناامیدتر از گذشته کرده است.

فرماندار و رییس شورای ورزش نیکشهر نیز در تماس خبرنگار ایرنا با ابراز خرسندی از تلاشهای ورزشکاران کریکت و افتخار آفرینی آنان در کشور و رقابتهای بین المللی اظهار داشت: ورزشکاران ملی پوش رشته کریکت نیکشهر می توانند معرف این شهرستان در سطح بین المللی و کشور باشند.

صاحب گل صالحی افزود: زمین کریکت در نزدیکی شهرک صنعتی نیکشهر در نظر گرفته شده اما بدون هیچگونه اعتباری تنها در حد تسطیح جزئی با همکاری اداره راه و شهرسازی و شهرداری انجام شده است و برای رسیدن به شرایط ایده آل و در شان کریکت بازان نیاز به اعتبار ویژه برای آماده سازی کامل دارد.

وی خواستار مساعدت اداره کل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان برای پیشرفت بهتر کریکت، خرید لباس و تجهیزات کامل ورزشی و ساخت زمین استاندارد کریکت بعنوان یکی از قطب های کریکت کشور در نیکشهر شد.

شهرستان نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.

گزارش تصویری ورزش کریکت نیکشهر را در قسمت عکس ایرنا ببینید.

http://www7.sb.irna.ir/fa/Photo/2866519/

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 21 خرداد 1394 توسط رستم کریمی
برداشت زودرس ترین خرمای کشور در نیکشهر آغاز شد
مدیر جهاد کشاورزی نیکشهر گفت: کار برداشت زودرس ترین خرمای کشور از ارقام نگال، کوتومی و شکری از نخلستان های این شهرستان آغاز شد.


حبیب رئیسی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شرایط اقلیمی و هوای گرم و خشک نیکشهر زمینه برداشت خرما در این شهرستان را زودتر از سایر نقاط سیستان و بلوچستان و کشور فراهم کرده است.

وی سطح نخلستان های نیکشهر را سه هزار و 500 هکتار برشمرد و گفت: گل دهی درختان خرما از نوع کوتومی، نگال، مضافتی و شکری از اوایل اسفند در بخش های مرکزی و بنت آغاز می شود و تا اواخر فروردین با گل دهی درختان خرمای هلیله در بخش های لاشار، آهوران و قسمتی از دهستان مهبان بخش مرکزی پایان می یابد.

وی افزود: بیش از 42 رقم خرما در نیکشهر کشت می شود که 80 درصد از آن به ارقام مضافتی و هلیله اختصاص دارد.

مدیر جهاد کشاورزی نیکشهر گفت: با برداشت نوع هلیله و حصاب در پایان مهرماه کار برداشت خرما در این شهرستان به اتمام می رسد.

شهرستان نیکشهر با بیش از 9 هزار هکتار زمین زراعی و باغی در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 17 خرداد 1394 توسط رستم کریمی
هبودان منطقه ای زیبا و خوش آب و هوا در نیکشهر

ایرنا- هبودان با 14 روستا از توابع بخش های لاشار و آهوران شهرستان نیکشهر منطقه ای کوهستانی و سردسیر با انواع میوه های سردسیری و طبیعتی زیبا و سرسبز و رودخانه ای پرآب است اما به دلیل نبود راه مناسب آسفالته از نظر گردشگران و مسوولان دور مانده است.
 عکاس: رستم کریمیhttp://www3.sb.irna.ir/fa/Photo/2866049/

لینک خبر و عکسها در خبرگزاری ایرنا
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 17 خرداد 1394 توسط رستم کریمی
امام جمعه نیکشهر از خدمات مخلصانه نیروهای وزارت اطلاعات قدردانی کرد

امام جمعه نیکشهر با اشاره به فرا رسیدن نیمه شعبان و روز سربازان گمنام امام زمان (عج) از خدمات دلسوزانه، مخلصانه و عملکرد مثبت نیروهای وزارت اطلاعات در برقراری امنیت و آرامش در کشور قدردانی کرد.

حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: وزارت اطلاعات از معدود دستگاههای برآمده از بطن انقلاب اسلامی است که به همت نیروهای با ایمان، متعهد، متخصص، دلسوز و انقلابی خدمات بزرگی برای انقلاب و ملت انجام داده و اکنون پایگاه عظیم مبارزه و جهاد در عرصة جنگ اطلاعاتی در دنیای امروز است.

وی با اشاره به نحوة شکل گیری دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران بدست جوانانی مؤمن و انقلابی، خاطر نشان کرد: از امتیازات برجستة دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران، بومی بودن آن، و الگو نگرفتن از هیچ مجموعه اطلاعاتی در دنیا است.

وی این مجموعه برآمده از انقلاب اسلامی را ترکیبی از تلاش و توکل خواند و افزود: با توجه به ویژگیهای ممتاز این مجموعه، وزارت اطلاعات باید همواره در حد اعلای پایبندی به اصول و مبانی انقلاب و رعایت حدود شرعی و قانونی باشد.

وی پایبندی به قانون و ضوابط را بسیار مهم دانست و تأکید کرد: لازمة تعهد، تدین و تقوا، عمل به قانون و امید به آینده است.

امام جمعه نیکشهر با تأکید بر لزوم نگاه کلان، راهبردی و عمیق وزارت اطلاعات خاطر نشان کرد: طرح های بلند مدت خوبی در وزارت اطلاعات تهیه شده است زیرا اساسی ترین وظیفه این دستگاه تهیه طرح های عمیقِ بلند مدت است.

حجت الاسلام لطفیان سرگزی حفظ انسجام در وزارت اطلاعات، لزوم نگاه فرا جناحی و فراگروهی، دقت و حساسیت در قبال نفوذ دشمن و جریانهای معیوب فکری و سیاسی و استفاده از تجارب نیروهای مجرب را از دیگر ویژگی های این وزارتخانه عنوان کرد.

وی مدیران، کارشناسان و کارکنان وزارت اطلاعات را به اُنس با قرآن، نماز، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه و اخلاق متکی بر مبانی الهی توصیه کرد.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 12 خرداد 1394 توسط رستم کریمی
درخواست نیکشهری ها از وزیر بهداشت

زاهدان- ایرنا- مردم و مسوولان شهرستان نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان از وزیر بهداشت حل مسائل و مشکلات بهداشتی و درمانی این منطقه را خواستار شدند.

شماری از مردم و مسوولان شهرستان نیکشهر سفر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به سیستان و بلوچستان را مغتنم دانسته و در گفت وگو با خبرنگاران ایرنا با تشریح بخشی از مشکلات و نیازهای بهداشتی درمانی این شهرستان، توجه بیشتر وزیر و مسوولان این وزارتخانه برای حل مشکلات منطقه را خواستار شدند.

یکی از کارشناسان حوزه بهداشت و درمان به خبرنگار ایرنا گفت: شهرستان نیکشهر از نظر بهداشتی درمانی دارای یک بیمارستان ، 16 مرکز بهداشتی درمانی، 78 خانه بهداشت و 8 پایگاه جاده ای است.

وی که خود را یوسف رئیسی معرفی کرد، افزود: بیمارستان 25 تختخوابی22 بهمن نیکشهر در سال 1369 راه اندازی شده و به مرور زمان و براساس نیاز در طول این سالها به 64 تختخواب افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: به دلیل نبود بیمارستان در شهرستانهای تازه تاسیس قصرقند و فنوج بیمارستان نیکشهر به 230 هزار نفر جمعیت این سه شهرستان و 632 روستا خدمات رسانی می کند.

براساس آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به ازای هر هزار نفر یک تخت بیمارستانی باید وجود داشته باشد که با توجه به وجود 64 تخت بیمارستانی در نیکشهر برای رسیدن به میانگین اعلام شده، جمعیت 230هزار نفری منطقه نیاز به 166 تخت بیمارستانی دیگر دارد.

یکی از شهروندان نیکشهری کمبود پزشک را از دیگر نیازهای این شهرستان ذکر کرد و گفت: ماندگار نبودن پزشکان سبب شده تا مردم با کمبود شدید پزشک به ویژه پزشکان متخصص رو به رو باشند.

شماری از روستاییان نیز ساخت و راه اندازی ساختمان مرکز بهداشتی درمانی در مناطق مهمدان، کوچینک، هبودان، هنزم زیردان، کهیری، مخت و کشیک را خواستار شده و آن را ضروری و حیاتی دانستند.

همچنین تکمیل و راه اندازی بیمارستان جدید 64 تختخوابی نیکشهر یکی از نیازهای ضروری مردم این منطقه برای ارتقا شاخص های بهداشتی درمانی اعلام شد.

 

فرماندار نیکشهر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ساخت مرکز درمان بستر در مراکز بخشهای بنت، لاشار و آهوران، احداث درمانگاه تامین اجتماعی در مرکز شهرستان و تسریع در راه اندازی بیمارستان جدید 64 تختخوابی نیکشهر را از مهمترین نیازهای بهداشتی درمانی این شهرستان عنوان کرد.

صاحب گل صالحی، اختصاص اعتبار برای تامین هشت دستگاه آمبولانس در واحدهای زایمانی و پایگاههای اورژانسی، توسعه و تجهیز خانه بهداشت و مراکز بهداشتی درمانی روستاها را خواستار شد.

وی احداث سه پایگاه اورژانس در مسیر جاده ترانزیت چابهار- نیکشهر- ایرانشهر را مورد تاکید قرار داد و افزود: تاکنون شمار زیادی از مصدومان سوانح جاده ای به علت دیر رسیدن آمبولانس جان خود را از دست داده اند.

امام جمعه نیکشهر نیز حل مسائل و مشکلات بهداشتی درمانی این شهرستان را از خواسته های مردم منطقه از وزیر بهداشت و درمان عنوان کرد.

حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی با قدردانی از توجه دولت و نظام به مناطق محروم گفت: اجرای طرح تحول نظام سلامت گام بسیار مهمی برای کاهش هزینه های درمانی مردم است.

وی حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سیستان و بلوچستان را نشان دهنده توجه مسوولان نظام به این استان دانست و اظهار امیدواری کرد که در این سفرها بسیاری از مشکلات مردم مرتفع شود.

امام جمعه نیکشهر بیان کرد: تامین پزشک، تسریع در تکمیل بیمارستان جدید و ساخت مراکز بهداشتی درمانی در روستاها از نیازهای ضروری مردم شهرستانهای نیکشهر، فنوج و قصرقند است که انتظار داریم وزیر بهداشت و درمان در این سفر نگاه ویژه ای به این منطقه داشته باشد.

امام جمعه اهل سنت نیکشهر نیز بر تکمیل و راه اندازی بیمارستان جدید این شهرستان تاکید کرد و گفت: با متحول شدن نظام سلامت در دولت تدبیر و امید هزینه های درمانی کاهش چشمگیری یافته است.

مولوی عبدالله وحیدیفر از توجه مسوولان و دولت برای انجام اقدامات شایسته در حوزه بهداشت و درمان قدردانی کرد.

دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی روز دوشنبه در راس هیاتی به منظور افتتاح دو بیمارستان در شمال سیستان و بلوچستان و بررسی مسائل و مشکلات بهداشتی درمانی منطقه به این استان سفر کرده است.


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 12 خرداد 1394 توسط رستم کریمی
پست برق اسپکه نیکشهر وارد مدار شد


فرماندار نیکشهر گفت: پست برق اسپکه مرکز بخش لاشار نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان پس از گذشت حدود 6 ماه با پیگیریهای متعدد از سوی مسوولان و انعکاس آن در خبرگزاری ایرنا وارد مدار شد.

صاحب گل صالحی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با راه اندازی این پست برق افت ولتاژ برق بخش لاشار مرتفع و از سوختگی لوازم خانگی و برقی جلوگیری می شود.

وی از تلاشهای مدیر عامل برق منطقه ای سیستان و بلوچستان قدردانی کرد و افزود: با تلاشهای مسوولان تمامی روستاهای بالای 20 خانوار برقرسانی شده و روستاهای کمتر از 20 خانوار نیز در برنامه برقرسانی قرار دارند.

وی خواستار راه اندازی پست برق در مناطق چانف، مته سنگ، مهمدان بنت و کوچینک شد و افزود: افت ولتاژ برق موجب ضرر و زیان و سوختگی لوازم خانگی و برقی شده و نارضایتی زیادی را بوجود آورده است.

فرماندار نیکشهر همچنین بر توسعه برق روستایی تاکید کرد و افزود: تمامی 395 روستای نیکشهر نیاز به توسعه برق دارند.

بر اساس اخبار منتشر شده در دهه نخست آذر 93پست برق 230 کیلو ولت اسپکه نیکشهر با حضور استاندار سیستان و بلوچستان و با 130 میلیارد ریال سرمایه گذاری مورد بهره برداری قرار گرفت.

عملیات اجرایی این طرح اردیبهشت سال 1393 از سوی شرکت برق منطقه ای استان آغاز و هدف از ایجاد آن، تقویت و پایداری شبکه انتقال و فوق توزیع برق، رفع افت ولتاژ و کمبود برق در منطقه و تقویت زیرساخت های کشاورزی منطقه عنوان شده است.
نوشته شده در تاریخ شنبه 9 خرداد 1394 توسط رستم کریمی
امام جمعه موقت نیکشهر:

دستگاه اطلاعاتی نیازمند تداوم و تقویت پشتوانه ی مردمی استایرنا- امام جمعه موقت نیکشهر با اشاره به فرا رسیدن نیمه شعبان و روز سربازان گمنام امام زمان (عج) اظهار داشت: دستگاه اطلاعاتی نیازمند تداوم و تقویت پشتوانه مردمی است.

حجت الاسلام علی رئوفی نژاد در خطبه های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع الزهرا (س) نیکشهر بیان کرد: براساس فرموده مقام معظم رهبری وزارت اطلاعات قلب و چشم بینا و کار آن ظریف و مسوولیت آن در کشور تعیین کننده است.

وی افزود: انجام کارهای سخت و طاقت فرسا توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) برای ایجاد امنیت با وجود فعالیت ها و اقدامات دهها سازمان اطلاعاتی بیگانه و صدها جریان رسانه ای و غیر رسانه ای برای برهم زدن نظم و ثبات و همبستگی در کشور، بسیار مهم است.

وی با تبریک سالروز ولادت حضرت علی اکبر (ع) و روز جوان گفت: حضرت علی اکبر(ع) الگوی کامل برای جوانان است که هیچ وقت ولایت فقیه را تنها نگذاشت.

وی با اشاره به اینکه نیمه شعبان روز امید است و این امید تنها مخصوص شیعیان یا حتی امت مسلمان هم نیست، خاطر نشان کرد: اصل امید به یک آینده روشن برای بشریت و ظهور یک موعود، یک منجی، یک دستِ عدالت ‏گستر در سرتاسر جهان، تقریبا مورد اتفاق همه ادیانی است که در عالَم سراغ داریم.

امام جمعه موقت نیکشهر درباره دیدگاه امام خمینی(ره) در زمینه وظایف منتظران در عصر غیبت گفت: حضرت امام(ره) با ژرف ‏اندیشی ‏تمام، انتظار فرج را «انتظار قدرت اسلام» معنا کرده و فراهم آوردن مقدمات ظهور را یکی از وظایف منتظران دانستند.

حجت الاسلام رئوفی نژاد افزود: انتظار فرج، انتظار قدرت اسلام است و ما باید کوشش کنیم تا قدرت اسلام در عالم تحقق پیدا کند و مقدمات ظهور ان‏ شاءالله فراهم شود.
نوشته شده در تاریخ جمعه 8 خرداد 1394 توسط رستم کریمی
فرماندار نیکشهر:

 عملکرد ایرنا در انعکاس اخبار و پیگیری مطالبات مردم بسیار خوب استایرنا- فرماندار نیکشهر گفت: فعالیت ها و عملکرد خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در انعکاس اخبار اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی، تهیه و انتشار گزارشات مختلف و پیگیری مشکلات و مطالبات مردم به ویژه در سیستان و بلوچستان بسیار خوب و قابل تقدیر است.

صاحب گل صالحی در دیدار با رییس و خبرنگاران خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز سیستان و بلوچستان در زاهدان بیان کرد: خبرگزاری جمهوری اسلامی بعنوان رسانه رسمی نظام جمهوری اسلامی با توجه ویژه به مناطق محروم و دور افتاده سیستان و بلوچستان نقش بسیار مهمی در انعکاس مسائل و مشکلات مردم و عملکرد دولت داشته و در واقع زبان گویا و چشم بینای مردم و دولت است.

وی از تلاش خبرنگاران و کارکنان خبرگزاری جمهوری اسلامی در سیستان و بلوچستان به ویژه شهرستان نیکشهر قدردانی کرد و افزود: خدمات این عزیزان سبب رشد و آبادانی این منطقه و معرفی ظرفیت ها و قابلیت های استان شده است.

فرماندار نیکشهر اظهار داشت: با وجود گستردگی این استان و حجم فعالیتهای خبری خوشبختانه خبرگزاری جمهوری اسلامی همگام با دولت تدبیر و امید توانسته در انعکاس خدمات ارائه شده به مردم و همچنین نیازهای منطقه به خوبی عمل کند که جای تقدیر دارد.

وی افزود: انتشار عملکرد و برنامه های دولت، معرفی جاذبه های گردشگری و تاریخی، پیشرفت طرحهای عمرانی، مشکلات و مطالبات مردم، پوشش خبری نشست ها و مناسبتهای ملی، مذهبی و راهپیمایی ها در ایرنا قابل تحسین است.

صالحی با اشاره به اینکه ما منکر مشکلات و کاستی ها نیستیم و قرار نیست همه مشکلات در زمان مدیریتی یک مسوول مرتفع شود، خاطر نشان کرد: مدیران دولت تدبیر و امید به ویژه استاندار سیستان و بلوچستان و فرمانداران از انتقادهای سازنده استقبال می کنند و آن را حرکتی مفید برای توسعه و پیشرفت می دانند.

وی ادامه داد: همواره از خبرنگاران درخواست کرده ام به عنوان پل ارتباطی مسوولان با مردم، مسائل و مشکلات جامعه را رصد کرده و به اطلاع مدیران برسانند و چنانچه در حل آنها مشکلاتی وجود داشت مردم را آگاه سازند و در صورت نیاز، با انتقاد سازنده و انتشار آن در رسانه یاریگر مدیران باشند.

فرماندار نیکشهر گفت: انعکاس و پیگیری بسیاری از مشکلات استان به ویژه شهرستان نیکشهر در ایرنا تاکنون مثمرثمر بوده و نتایج قابل قبولی داشته است.

وی توجه و عنایت بیشتر مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی به منطقه سیستان و بلوچستان به ویژه شهرستان نیکشهر را خواستار شد و افزود: راه اندازی دفتر رسمی و تصویب چارت تشکیلات سازمانی خبرگزاری ایرنا در شهرستانهای استان از جمله نیکشهر ضروری است.

صالحی بیان کرد: انعکاس خبر و گزارش های خوب و تاثیرگذار خبرگزاری ایرنا در زمینه مشکلات فضاهای آموزشی کپری، نبود آنتن تلفن در روستاها، بی آبی در روستاها، نبود راه مناسب، کشاورزی، ورزش و بهداشت و درمان موجب جذب اعتبار و حل قسمتی از مشکلات منطقه شده است.

رییس خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز سیستان و بلوچستان نیز در این دیدار گفت: رسالت همکاران ما در ایرنا اطلاع رسانی شفاف و برقراری ارتباط مردم و مسوولان است که در این زمینه از هیچ تلاشی فروگذار نیستند.

حیدر سرایانی افزود: حضور در صحنه های مختلف، رصد کردن مسائل و مشکلات مردم و انعکاس آن به مسوولان و انعکاس خدمات و فعالیتهای انجام شده از سوی دولت و نظام به مردم و جامعه همواره در اولویت کار ایرنا قرار دارد و در واقع این سازمان خبری بازوی قوی برای مسوولان و پل ارتباطی برای مردم با مسوولان است.

وی از همکاری خوب استاندار سیستان و بلوچستان و فرمانداران شهرستانهای تابعه استان به ویژه فرماندار نیکشهر با خبرنگاران ایرنا قدردانی کرد و اظهار داشت: حرکت همگام و همدوش مدیران و رسانه ها در استان سیستان و بلوچستان می تواند نقش مهمی در توسعه و پیشرفت این استان داشته باشد.


نوشته شده در تاریخ جمعه 8 خرداد 1394 توسط رستم کریمی
معاون استاندار سیستان و بلوچستان:

بیشتر طرحهای عمرانی نیکشهر تا پایان سالجاری به بهره برداری می رسد
ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: بیشتر طرحهای عمرانی در دست اجرای نیکشهر که برخی از آنها تعطیل و یا به علت کمبود اعتبار با مشکل رو به رو بودند تا پایان سالجاری تعیین تکلیف و به بهره برداری می رسند.


باقر کرد در نشست بررسی مشکلات موجود طرحهای عمرانی نیکشهر که با حضور هشت نفر از مدیران کل ادارات دست اندرکار و فرماندار نیکشهر در استانداری برگزار شد، افزود: پیشنهاد فرماندار نیکشهر مبنی بر برگزاری این نشست در استانداری و دعوت از مدیران کل ادارات به منظور بررسی مشکلات طرحهای عمرانی ابتکار بسیار خوبی است که ضمن جلوگیری از هدر رفتن وقت مدیران، کمک بزرگی به رفع مشکلات این طرحها می کند.

وی ادامه داد: قطعا برگزاری اینگونه نشستها و پیگیریهای شبانه روزی فرماندار می تواند راهگشا باشد و به حل مشکلات منجر شود.

براساس پیشنهاد و دعوت فرماندار نیکشهر مدیران کل ادارات راه و شهرسازی، نوسازی توسعه و تجهیز مدارس، آب و فاضلاب شهری، بنیاد مسکن، ورزش و جوانان، آب منطقه ای، شرکت شهرکهای صنعتی و دانشگاه پیام نور استان در نشستی مشترک در دفتر معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری سیستان و بلوچستان حضور یافته و مشکلات طرحهای زیربنایی نیکشهر را مورد بررسی قرار دادند.

فرماندار نیکشهر با قدردانی از حضور مدیران کل استان در این نشست و نگاه ویژه استاندار سیستان و بلوچستان و مسوولان به حل مشکلات شهرستان نیکشهر، مهمترین مشکلات این شهرستان را در زمینه راهسازی، فضاهای آموزشی کپری و تعطیلی سه پروژه آموزشی، آب روستایی، نبود آب در شهرک صنعتی، طرح های هادی روستایی، روند کند عملیات ساخت ساختمان دانشگاه پیام نور عنوان کرد و پیگیری آنها را خواستار شد.

صاحب گل صالحی با بیان اینکه یکی از شاخص های توزیع اعتبارات برنامه کالبدی شهری و روستایی در اجرای طرح های هادی است، خاطرنشان کرد: تاکنون طرح هادی در 48 روستا با جمعیت 100 تا 199 خانوار و 17 روستای بالای 200 خانوار این شهرستان اجرا نشده است.

وی اجرای طرح هادی در روستاهای بالای 100 خانوار و تهیه طرح برای روستاهای بیش از 20 خانوار را خواستار شد.

وی گفت: متاسفانه از زمان افتتاح شهرک صنعتی نیکشهر در سال 1384 تاکنون آب رسانی به این شهرک انجام نشده و به همین علت هیچ سرمایه گذاری حاضر به فعالیت اقتصادی در آن نیست.

وی از تعطیلی و نیمه کاره رها شدن سه پروژه آموزشی هنرستان فنی و حرفه ای بنت، مدرسه 9 کلاسه آمنه اسپکه و مدرسه شبانه روزی چانف انتقاد کرد و خواستار رسیدگی و تکمیل آنها شد.

فرماندار نیکشهر با بیان اینکه در این شهرستان 31 هزار دانش آموز در 505 مدرسه و یک هزار و 599 کلاس درس مشغول تحصیل هستند، افزود: متاسفانه 190 مدرسه با 711 کلاس درس یا در فضای کپری، خشتی و گلی، استیجاری و تخریبی فرسوده دایر و یا اینکه با کمبود کلاس درس در فضاهای موجود رو به رو هستند.

صالحی گفت: هم اینک شمار زیادی از دانش آموزان در 23 مدرسه کپری با 45 کلاس درس مشغول به تحصیل هستند.

وی بیان کرد: 31 مدرسه با 108 کلاس درس خشتی و گلی، 28 مدرسه با 159 کلاس تخریبی و فرسوده، 58 مدرسه با 312 کلاس فاقد فضا و در نوبت دوم کلاسها تشکیل می شود و 50 مدرسه با 87 کلاس با کمبود کلاس درس در فضاهای موجود رو به رو هستند.

وی گفت: شبکه آب آشامیدنی شهر نیکشهر 35 سال پیش نصب و اکنون فرسوده شده و نیاز به بازسازی و بهسازی بطول 27 کیلومتر دارد.

وی بر مطالعه و اجرای طرح فاضلاب شهری نیکشهر و احداث مخزن جدید پنج هزار مترمکعبی نیز تاکید کرد.

فرماندار نیکشهر با بیان اینکه از دو هزار و 861 کیلومتر راه موجود در شهرستان نیکشهر بیش از دو هزار کیلومتر خاکی، رودخانه ای، کوهستانی و مالرو است، افزود: درصد بهره مندی از راه آسفالته روستایی 18 درصد است.

صالحی بر تکمیل پل ملوران، راه مته سنگ چانف و محنت- کهیری، احداث چهار کیلومتر راه و پل ورودی شهر نیکشهر تاکید کرد.

وی خواستار تکمیل ورزشگاه دو هزار نفری پس از گذشت هشت سال شد و افزود: کندی اجرای این پروژه اعتراض ورزشکاران را به همراه داشته است.

وی با انتقاد از کندی کار ساختمان دانشگاه پیام نور در نیکشهر اظهار کرد: بیش از 9 سال است که به دلیل نبود اعتبار ساختمان دانشگاه پیام نور این شهرستان بخاطر نداشتن درب و پنجره نیمه تمام رها شده است.

وی با بیان اینکه 17 رودخانه بزرگ و کوچک در حوزه شهرستان نیکشهر وجود دارد، افزود: متاسفانه با وجود مشکلات بی آبی و پیگیریهای مکرر از 30 سد در دست مطالعه و اجرا در سطح استان سیستان و بلوچستان، شهرستان نیکشهر هیچ سهمی ندارد.

وی گفت: سالانه بیش از 350 میلیون مترمکعب آب حاصل از بارندگی ها با بجا گذاشتن خسارت به مزارع کشاورزی و واحدهای مسکونی بدون هیچگونه سودی از طریق رودخانه های متعدد فصلی به هدر می روند.


پس از بحث و تبادل نظر در خصوص مشکلات طرحهای عمرانی شهرستان نیکشهر مدیران شرکت کننده در این نشست قولهای مساعدی در حل این مشکلات دادند.

علیرضا راشکی مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان قول داد از 23 مدرسه کپری 12 مدرسه را تا پایان سالجاری به فضای استاندارد تبدیل کند.

ملک سالاری مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی سیستان و بلوچستان نیز گفت: تا پایان سالجاری طرح هادی در 19 روستای پرجمعیت شهرستان نیکشهر اجرا خواهد شد.

ایوب کرد مدیرکل راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان نیز با اشاره به مشکلات راهسازی قول مساعد برای تکمیل راه مته سنگ- چانف و محنت به کهیری، تکمیل پل ملوران با توجه به پیشرفت خوب آن و آسفالت ورودی شهر نیکشهر تا پایان سالجاری را داد.

معاون آب منطقه ای سیستان و بلوچستان نیز گفت: کار مطالعه سد شیرآباد لاشار در دستور کار قرار خواهد گرفت و برنامه مطالعه بقیه رودخانه ها نیز پیگیری خواهد شد.

دکتر پیری رییس دانشگاه پیام نور سیستان و بلوچستان نیز گفت: با انجام کارهای جزیی باقیمانده ساختمان دانشگاه پیام نور تا مهرماه سالجاری تکمیل و به بهره برداری می رسد.

مدیر شرکت شهرکهای صنعتی نیز با قبول مشکلات زیاد در زمینه ساماندهی شهرکهای صنعتی بیان کرد: اعتبار لازم برای آبرسانی به این شهرک صنعتی تخصیص پیدا کرده و با توجه به ساخت مخزن ذخیره آب و لوله گذاری در سالهای گذشته تا پایان تیرماه آب به شهرک صنعتی خواهد رسید.

معاون اداره کل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان نیز قول داد: با تکمیل روشنایی برج های نور ورزشگاه نیکشهر، پست برق و انجام کارهای ساختمانی تا چند ماه آینده آماده بهره برداری خواهد شد.

وی همچنین افزود: اسکلت فلزی سالن ورزشی روستای کوپچ لاشار نیز تا پایان سالجاری و پیگیری لازم برای ساخت سالن ورزشی در چانف مرکز بخش آهوران انجام خواهد شد.

معاون آب و فاضلاب شهری سیستان و بلوچستان هم گفت: مطالعه احدث مخزن پنج هزار مترمکعبی و طرح فاضلاب شهری در دستور کار و از اعتبارات سال 94 خواهد بود.

وی گفت: برای بهسازی شبکه آب آشامیدنی شهر نیکشهر پیگیری و با اختصاص اعتبار قسمتی از مشکلات مردم در سالجاری مرتفع خواهد شد.

شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت، 11 دهستان و چهار بخش در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکزسیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ جمعه 8 خرداد 1394 توسط رستم کریمی
کشاورزان نیکشهری برداشت انبه سلطان میوه های آسیایی را آغاز کردند
مدیر جهاد کشاورزی نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: کشاورزان نیکشهری نیمه اول خرداد هر سال برداشت انبه معروف به سلطان میوه های آسیایی را آغاز می کنند.


حبیب رئیسی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: انبه میوه ای آبدار و شیرین در مناطق گرمسیری است که 190 هکتار از زمین های کشاورزی نیکشهر به کشت این محصول اختصاص دارد.

وی ادامه داد: 115 هکتار از باغات انبه بارور و بقیه بصورت نهال و یا در آستانه میوه دهی هستند.

وی گفت: برداشت انبه نارس به منظور تهیه انواع ترشی از هم اکنون آغاز شده و برداشت نوع رسیده آن نیز تا نیمه اول شهریور ماه ادامه دارد.

وی افزود: در شهرستان نیکشهر علاوه بر ارقام محلی مانند هیری و پیوندی ارقام کشورهای هند و پاکستان شامل سندری، فجری، لیلیوم، بیگم پالی، چوسا و سرولی نیز کشت می شود.

مدیر جهاد کشاورزی نیکشهر گفت: از هر هکتار انبه سه تا 14 تن محصول برداشت می شود و مقدار محصول بستگی به آب و هوا و میزان فعالیت کشاورز و رسیدگی به درختان انبه دارد.

رئیسی افزود: زمان گل دهی درختان انبه در شهرستان نیکشهر از ابتدای اسفند آغاز می شود و تا پایان فروردین ادامه دارد.

وی با بیان اینکه امسال برداشت انبه در کل استان سیستان و بلوچستان 50 درصد کاهش داشته است، افزود: دلیل آن زیاد بودن آفات گل آذین و سال آف (سال کم باری انبه) است.

وی گفت: 300 نفر در شهرستان نیکشهر به کار کاشت، داشت و برداشت محصول انبه اشتغال دارند.

در شهرستان نیکشهر افزون بر 9 هزار هکتار زمین کشاورزی زراعی و باغی وجود دارد که عمده محصول کشاورزی نیکشهر خرما، هندوانه، برنج، مرکبات، انبه و سبزی و صیفی است.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 7 خرداد 1394 توسط رستم کریمی
صبحگاه مشترک و رژه موتوری نیروهای مسلح در نیکشهر برگزار شدایرنا- به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر صبحگاه مشترک و رژه موتوری نیروهای مسلح از محل سپاه ناحیه نیکشهر تا میدان بسیج این شهرستان برگزار شد.


امام جمعه نیکشهر در مراسم صبحگاه مشترک نیروهای مسلح که در سپاه ناحیه نیکشهر برگزار شد با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای معزز و ایثارگران سرافراز و عرض تبریک اعیاد شعبانیه گفت: سوم خرداد سالروز پیروزی افتخار آمیز رزمندگان اسلام در آزاد سازی خرمشهر قهرمان در سال 61 یکی از رخداد های حماسی و الهام بخش در تاریخ مقاومت ضد استکباری ملت ایران و نماد تاثیر سرنوشت ساز وحدت، همدلی و همزبانی ملی در دست یابی به اهداف والا در مقابل دشمنان قسم خورده انقلاب و نظام اسلامی به شمار می رود.

وی افزود: یکی از شیرین ترین خاطرات دفاع مقدس آزادسازی خرمشهر بود که این پیروزی بزرگ در نقطه اوج کار آفرینی وحدت و یکپارچگی نیروهای مسلح و پیوند ملت و دولت رقم خورد.

فرماندار نیکشهر نیز گفت: با فتح خرمشهر معادلات و محاسبات ابر قدرتهای شرق و غرب و حامیان منطقه ای رژیم بعثی عراق شکست خورد.

صاحب گل صالحی با بیاذن اینکه دنیا به ناچار قدرت جمهوری اسلامی ایران را بعد از عملیات بیت المقدس پذیرفت افزود: اگر خرمشهر آزاد نمی شد دنیا ما را باور نمی کرد و با فتح خرمشهر بود که قدرت ایران به جهان ثابت شد.

وی بیان کرد: فتح خرمشهر فتح قله های رفیع عزت و شرافت و تجلی ایمان و اراده راسخ فرزندان انقلاب اسلامی است.

وی گفت: امروز بیش از هر زمانی مراقب باشیم ایجاد اختلاف و دو دستگی در میان امت اسلامی یکی از ابزارهای اصلی دشمنان است بنابراین همه باید مراقب باشند تا مبادا فریاد اختلاف سر دهند و بلندگوی دشمنان اسلام و قرآن شوند.

فرماندار نیکشهر بیان کرد: هر حنجره ای که در صف اختلاف افکنی کار کند بلندگوی دشمن است و ایجاد اختلاف تحت عناوین شیعه وسنی، عرب و عجم و قومیتها و ملتها و تعصبات ناسیونالیستی در دستور کار دشمنان است و باید از آن پرهیز کرد و مراقب بود که دشمنان به اهداف شومشان نرسند.

صالحی گفت: اینک همان فرزندان انقلاب اسلامی با تاسی به روح ایمانی خود باوری و اتکاء به خداوند قادر متعال که نشات گرفته از همان دوران است می کوشند تا با تبعیت از فرامین مقام معظم رهبری و حفظ وحدت حول محور ولایت فقیه در عرصه های مختلف پیش روی خود به ویژه در عرصه های فرهنگ عمومی و اقتصاد ملی و علم و فناوری قله های رفیع عزت و افتخار را یکی پس از دیگری فتح کنند.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 5 خرداد 1394 توسط رستم کریمی
سالانه 350 میلیون مترمکعب آب در نیکشهر سیستان و بلوچستان هدر می رودفرماندار نیکشهر گفت: سالانه 350 میلیون مترمکعب آب حاصل از بارندگیهای اندک در حوضه های آبریز شهرستان نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان بدون استفاده راهی دریا می شود.

صاحب گل صالحی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: شهرستان نیکشهر به دلیل کوهستانی بودن 17 رودخانه بزرگ و کوچک دارد که می توان بهترین سدهای بتونی را برای تامین آب آشامیدنی و کشاورزی منطقه مطالعه و احداث کرد.

وی اظهار داشت: هم اینک کمتر از20 درصد روان آبها توسط 500 سازه کوچک آبخیزداری و یک سد مخزنی خیرآباد با ظرفیت 27 میلیون مترمکعب کنترل و بقیه با بر جا گذاشتن خسارت و تخریب اراضی کشاورزی و واحدهای مسکونی حاشیه رودخانه ها به دریا می ریزند.

وی ادامه داد: در زمان اوج خشکسالی سازه های آبخیزداری با بودجه خشکسالی احداث شد ولی اکنون بیش از 80 درصد آنها از 20 تا 100 درصد تخریب شده اند و متولی برای ترمیم و بازسازی ندارند.

وی افزود: در برخی رودخانه ها مانند تنگ سرحه، شگیم، زاران بالادست روستای گریب آباد، گرگان، شیرآباد، شالمار، برمک، هبودان، مگستان کور، نگار، ملوران، بنت، نکهچ، شهریانچ و جسیس با آورد آب زیاد می توان بیش از یک سد مطالعه و اجرا کرد.

وی گفت: مطالعه و احداث سد مخزنی و تغذیه ای بهترین راه برای توسعه کشاورزی و دامداری و در نهایت ایجاد اشتغال پایدار و تثبیت جمعیت روستائیان است.

فرماندار نیکشهر افزود: انتظار می رود با همت و تلاش مسوولان استانی و کشوری در سالجاری کار مطالعه تعدادی از رودخانه های مهم این شهرستان آغاز شود تا حرکتی برای سد سازی در این منطقه آغاز شود.

صالحی افزود: احداث سد در حوزه شهرستان نیکشهر سبب می شود سایر شهرستانهای همجوار مانند کنارک و قصرقند نیز از منفعت آنها بهره مند شوند.

وی گفت: احداث سد علاوه بر ذخیره و تامین آب آشامیدنی و کشاورزی و تغذیه سفره های آب زیر زمینی از تخریب 90 درصد اراضی کشاورزی حاشیه رودخانه ها و سکونت گاههای روستایی جلوگیری می کند.

شهرستان نیکشهر 395 روستا، 11 دهستان، چهار بخش و 134 هزار نفر جمعیت دارد و در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 5 خرداد 1394 توسط رستم کریمی
فرماندار بر بازگشایی مجدد خانه بهداشت روستای بورک نیکشهر تاکید کردفرماندار نیکشهر بر بازگشایی مجدد خانه بهداشت روستای بورک نیکشهر پس از چند سال تعطیلی تاکید کرد و گفت: راه اندازی و خدمات رسانی بهداشتی و درمانی از نیازهای اولیه روستاییان است.

صاحب گل صالحی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به پیگیری های مکرر مردم و شوراهای اسلامی بورک و رسانه ای شدن این موضوع افزود: نباید مدیران سابق شبکه بهداشت و درمان نیکشهر برای جابجایی بهورز این روستا موافقت و این مشکل را برای مردم ایجاد می کردند.

وی با بیان اینکه روستای عشایری بورک و چند روستای اطراف آن مانند گوجگ، غلامک، گلبیر، هنزم و زیردان از محروم ترین مناطق استان سیستان و بلوچستان هستند و از نبود امکانات بهداشتی و مراکز بهداشتی درمانی، راه مناسب آسفالته و آب آشامیدنی سالم و بهداشتی رنج می برند.

وی گفت: تلاش و پیگیری برای بازگشایی مجدد خانه بهداشت عشایر بورک در حال انجام است و باید دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر هر چه سریعتر با انتصاب فرد جدیدی این خانه بهداشت را فعال کند.

وی بیان کرد: ساخت مرکز بهداشتی درمانی در منطقه هنزم زیردان از ضروریات و نیازهای مردم محروم این منطقه برای رفع قسمتی از مشکلات بهداشتی و درمانی است.

فرماندار نیکشهر افزود: همیشه مطالبات و مشکلات مردم این شهرستان بر اساس اولویت پیگیری می شود ولی برخی مسائل و پیگیریها نیاز به زمان بیشتر دارد و مسوولان هیچوقت مطالبات مردم را فراموش نکرده اند.

منطقه عشایری بورک از توابع دهستان چاهان بخش مرکزی نیکشهر در فاصله 82 کیلومتری مرکز نیکشهر واقع شده و یکی از کانون های ساماندهی عشایر است.
نوشته شده در تاریخ شنبه 2 خرداد 1394 توسط رستم کریمی
فرماندار خواستار شتاب بیشتر در راه اندازی بیمارستان جدید نیکشهر شدفرماندار نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان خواستار شتاب بیشتر در راه اندازی بیمارستان جدید 64 تختخوابی نیکشهر شد و اظهار امیدواری براساس قول و وعده دانشگاه علوم پزشکی تا پایان خرداد ماه جاری راه اندازی شود.


صاحبگل صالحی روز شنبه در حاشیه بازدید از بیمارستان جدید شهرستان نیکشهر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا روند پیشرفت فیزیکی کارهای باقیمانده را خوب ارزیابی کرد و افزود: نیاز مردم به خدمات بهداشتی درمانی ایجاب می کند تا هر چه سریعتر این بیمارستان راه اندازی و به بیماران خدمات رسانی کند.

وی با انتقاد از روند کند عملیات ساخت این بیمارستان در سالهای گذشته افزود: عملیات اجرایی ساخت این بیمارستان از سال 88 در زمینی به مساحت هفت هکتار با زیربنای 7 هزار و 466 مترمربع آغاز شد و قرار بود تا سال 1390راه اندازی شود ولی به دلیل مشکلات فراوان و کمبود اعتبار بعد از گذشت شش سال تاکنون افتتاح نشده است.

وی با بیان اینکه در بازدید جداگانه استاندار سیستان و بلوچستان و دکتر میری رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در اواخر سال گذشته (93) دستور اکید برای تکمیل آن تا پایان خردادماه سال جاری داده شد، افزود: روند پیشرفت اجرای کارهای باقیمانده بخوبی پیش می رود و در حال اتمام است.

فرماندار نیکشهر گفت: ساختمان بیمارستان 64 تختخوابی نیکشهر دارای چهار طبقه و بخش های جراحی، آی سی یو، سی سی یو، اورژانس، رادیولوژی، ارتوپدی، آزمایشگاه، زنان، داخلی، اطفال و سوختگی است.

صالحی افزود: پیش بینی و تامین سی تی اسکن برای بیمارستان انجام شده است.

وی همچنین در بازدید از بیمارستان 22 بهمن نیکشهر روند خدمات رسانی به بیماران و مسائل و مشکلات مراجعین را مورد رسیدگی قرار داد و بر حل مشکلات مردم در رسیدگی به نیازمندیهای خدماتی و رفاهی و رعایت تکریم ارباب رجوع تاکید کرد.

وی همچنین پیگیری برای اخذ سهمیه دوم پزشک داخلی و چشم پزشک را خواستار شد.
نوشته شده در تاریخ شنبه 2 خرداد 1394 توسط رستم کریمی
امام جمعه نیکشهر:

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شجره طیبه استایرنا- امام جمعه نیکشهر با تبریک سالروز ولادت با سعادت حضرت امام حسین(ع) و روز پاسدار گفت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شجره طیبه ای است که به مرحله قابل قبولی از توانایی ها و پیشرفت و بلوغ فکری و عملی رسیده است.

حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی در خطبه های نماز جمعه مسجد جامع الزهرا (س) نیکشهر اظهار داشت: عقبه ریشه های شجره طیبه سپاه پاسداران عملیات های مهم دوران دفاع مقدس و مجاهدت و فداکاری پیشکسوتان سپاه است.

وی گفت: امروز پرچم حرکت انقلاب عظیم اسلامی که پرچم گفتمان نوین اسلامی است، بدست پاسداران رسیده و باید آن را همانند گذشتگان خود، با قدرت و استحکام به پیش برند.

وی یکی از چالش های مقابل نظام اسلامی را زورگویی ها و زیاده خواهیهای طرف مقابل در مذاکرات هسته ای دانست و خاطر نشان کرد: دشمنان هنوز ملت ایران و مسوولان نظام اسلامی را به خوبی نشناخته اند که حرف زور می زنند زیرا ملت و دولت برآمده از این ملت هیچگاه تسلیم حرف زور نخواهند شد.

وی پرچم گفتمان نوین اسلامی را برای سعادت بشریت راهگشا و برای نسل جوان دنیا، پرکشش و پرجاذبه دانست و خاطر نشان کرد: این حرکت پرافتخار با رهبری امام خمینی (ره) بوجود آمد و ملت ایران با ازخود گذشتگی و فداکاری، از این حرکت پاسداری و این پرچم را بلند کرد.

امام جمعه نیکشهر تاکید کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با درک شرایط محیطی انقلاب اسلامی و تقابل دو جبهه مستضعفین و مستکبران به دنبال تولید قدرت روزافزون درونی با تکیه بر معنویت، ایمان، عقلانیت و هوشمندی و استفاده از فناوری های دفاعی و امنیتی و بروز رسانی تاکتیکهای نبرد نامتقارن است.

حجت اسلام لطفیان سرگزی با اشاره به تبلیغات دشمنان مبنی بر منزوی بودن جمهوری اسلامی ایران، خاطر نشان کرد: نظام اسلامی از ابتدا تاکنون همواره در دل ملت ها جای داشته است و نشانه بارز آن، ابراز علاقه و شیفتگی مردم کشورهای مختلف دنیا نسبت به روسای جمهور ایران، در طول سی و شش سال گذشته است.

وی افزود: نام ملت ایران در میان ملتها و حتی دولتمردان منصف و مستقل و آزادگان جهان، نامی بلند آوازه و پرافتخار است.
نوشته شده در تاریخ جمعه 1 خرداد 1394 توسط رستم کریمی
برخلاف نیاز مبرم عشایر نیکشهر به امکانات بهداشتی و

خانه بهداشتی که 6 سال است خاک می‌خورد


به گزارش خبرگزاری فارس از نیکشهر، خانه بهداشت یکی از اساسی‌ترین امکاناتی است که انتظار می‌رود در مناطق عشایری تامین شود، در منطقه بورک نیکشهر ایجاد شده اما 6 سال است خاک می‌خورد و کارایی ندارد.

تعدادی از مردم منطقه عشایری بورک از توابع بخش مرکزی نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان در تماس با خبرگزاری فارس استان خواستار بازگشایی مجدد خانه بهداشت بورک پس از شش سال تعطیلی شدند و افزودند: تا کی این بلاتکلیفی ادامه دارد؛ مردم محروم و دور افتاده از کوچکترین خدمات بهداشتی و درمانی بی‌بهره‌ مانده‌اند.

منزری درهان‌زهی یکی از اعضای شورای اسلامی روستای عشایری بورک اظهار کرد: در طول 6 سال از پیگیری‌های و نامه‌نگاری به مسئولان خصوصا بخشداری مرکزی نیکشهر، مرکز بهداشت و شبکه بهداشت نیکشهر و فرمانداری نیکشهر خسته شد‌ه‎ایم.

وی افزود: بورک تا مرکز نیکشهر 82 کیلومتر فاصله دارد و راه آن خاکی و نامناسب است، ولی با همین وجود همیشه برای پیگیری مشکلات با صرف هزینه‌های فراوان به مرکز شهرستان نیکشهر مراجعه می‌کنیم.

نائب رئیس شورای اسلامی روستای عشایری بورک نیز گفت: مردم عشایر باید از همه امکانات راه مناسب، تلفن، مسکن، فضای آموزشی و... برخوردار باشند اما متاسفانه خانه بهداشتی که ساختمان آن توسط دولت در سال‌های گذشته احداث شده است اکنون شش سال بدون بهورز و تعطیل است و تجهیزات آن خاک خورده و در حال از بین رفتن است.

پیربخش جت افزود: مردم تا چه حد پیگیری کنند تا خانه بهداشت دوباره بازگشایی شود و به مردم خدمات رسانی کند.


مکاتبات شورای اسلامی بورک بر خلاف پیگیری‌های زیاد بی‌نتیجه مانده است

بخشدار مرکزی نیکشهر نیز گفت: منطقه عشایری بورک از توابع دهستان چاهان بخش مرکزی نیکشهر است و تا مرکز نیکشهر 82 کیلومتر فاصله دارد.


محمد بلوچزهی افزود: تمامی مکاتبات شورای اسلامی بورک برای پیگیری‎های بعدی به شبکه بهداشت و درمان و مرکز بهداشت نیکشهر ارجاع داده شده است.

وی افزود: واقعا جای سئوال است که با این همه پیگیری و مکاتبه چرا یک خانه بهداشت در مناطق محرومی مانند بورک که از محرومترین مناطق بخش مرکزی نیکشهر است راه‌اندازی نمی‌شود.

وی خواستار حل مشکل مردم این منطقه عشایری شد و افزود: بخشداری مرکزی برای پیگیری مشکلات مردم از هیچ کوششی دریغ نمی‎کند.

رئیس اداره امور عشایر نیکشهر نیز گفت: منطقه عشایری بورک یکی از کانون‎های ساماندهی عشایر در شهرستان نیکشهر است که شغل مردم آن دامدار هستند.

محمود بلوچ افزود: با توجه به ارتباطات مردم منطقه و پیگیری مشکلات آنان از طریق اداره امور عشایر نیکشهر همیشه این اداره مطالبات آنان را از طریق ادارات مختلف پیگیری می‎کند.

وی با انتقاد از مسئولان نیکشهر خصوصا شبکه بهداشت و درمان این شهرستان افزود: واقعا جای گله‎مندی است که بعد از گذشت شش سال نتوان مشکل یک خانه بهداشت را برطرف کرد و یک بهورز به منطقه عشایری و محروم استخدام کرد.

این مسئول بیان کرد: در شرایطی که مسئولان بهداشت و درمان دم از خدمات ارزان سلامت می‌زنند و می‌گویند نظام سلامت متحول شده است، مردم عشایر نیکشهر خصوصا منطقه عشایری بورک سال‌ها در انتظار بازگشایی مجدد خانه بهداشت هستند.

رئیس اداره امور عشایر نیکشهر خواستار حل مشکل و پایان دادن تعطیلی خانه بهداشت بورک شد و افزود: دو نماینده مجلس شورای اسلامی حوزه شهرستان نیکشهر باید برای حل این موضوع به وزیر بهداشت و درمان تذکر بدهند و از وی بخواهند این مشکل را حل کنند چرا که امیدی به مسئولان نیکشهر و دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر نیست.

وی گفت: مشکلات آموزشی در این منطقه بیداد می‌کند چرا که با وجود افراد علاقمند به تحصیل فقط تا مقطع ابتدایی تحصیل می‎کنند و بعد از آن به دلیل نبود مدرسه راهنمایی دانش آموزان ترک تحصیل می‎کنند.

پاسخ شبکه بهداشت و درمان نیکشهر

مدیر شبکه بهداشت و درمان نیکشهر نیز با تایید تعطیلی و بلاتکلیفی خانه بهداشت روستای عشایری بورک در طول چند سال اخیر افزود: از ابتدای بازگشایی خانه بهداشت روستای بورک یک بهورز غیر بومی از مرکز نیکشهر در آنجا مشغول به کار شده و پس از گذشت چند سال آنجا را رها کرده و در بهداری نیکشهر بکارگیری شده و اکنون در حال ادامه تحصیل است.

عبدالرحمن بقایی افزود: نباید مدیران سابق شبکه بهداشت و درمان با وجود فقر و محرومیت مردم منطقه عشایری بورک و چند روستای اطراف برای جابه‎جایی آن موافقت می‎کردند و مردم عشایر الان چندین سال بدون بهورز  باشند و خدمات شایسته بهداشتی و درمانی نیز زیر سوال برود.

وی افزود: با توجه به پیگیری‎های مکرر شورای اسلامی روستای بورک و مردم عشایر آن منطقه قرار است در تیرماه سال جاری این مشکل مطرح و نسبت به خالی کردن پست بهورز بورک اقدام شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان نیکشهر گفت: ارائه خدمات بهداشتی و درمانی حق اولیه مردم است و شبکه بهداشت و درمان نیکشهر این موضوع را به طور جدی تا حصول نتیجه مثبت پیگیری می‎کند.

 به گزارش فارس: تسریع در برطرف شدن مشکل خانه بهداشت منطقه عشایری بورک یکی از وظایف اصلی مسئولان مربوطه است، چرا که دولت بر ایجاد زیرساخت‌ها، عمران و آبادی مناطق محروم در زمینه‌های مختلف تاکید دارد، همچنین طی چند روز اخیر در بازدید استاندار سیستان و بلوچستان از مناطق عشایری خاش بر ایجاد زیرساخت‌های بهداشتی و آموزشی در مناطق عشایری استان تاکید شد.
نوشته شده در تاریخ جمعه 1 خرداد 1394 توسط رستم کریمی