تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مطالب اردیبهشت 1394

 

34 کیلومتر پیاده روی برای تماس تلفنی در هبودان نیكشهر

اهالی 14 روستای منطقه هبودان از توابع آهوران لاشار در شهرستان نیکشهر سیستان و بلوچستان از هشت سال پیش تاکنون برای برقراری یک ارتباط تلفنی مجبورند یا مرتفع ترین قله کوه و یا مسیر 34 کیلومتری رفت و برگشت را بپیمایند.

شماری از معتمدان و اعضای شوراهای اسلامی منطقه هبودان نیکشهر روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کردند که مردم این منطقه چندین سال است در انتظار برقراری ارتباط تلفنی هستند و هنوز این خواسته عملی نشده است و به ناچار برای برقراری یک تماس تلفنی و یا انجام کارهای روزمره باید فاصله های طولانی را طی کنند.

این در حالی است که فاصله هبودان تا مرکز شهرستان نیکشهر 177 کیلومتر است و مردم از داشتن تلفن روستایی و یا همراه اول محروم هستند.

ملا رجب لاشاری از معتمدان شاخص منطقه هبودان می گوید: 14 روستای این منطقه کوهستانی و سخت گذر در مجموع 586 خانوار با بیش از دو هزار و 300 نفر جمعیت دارند.

وی افزود: هبودان یک منطقه دورافتاده و محروم از امکانات رفاهی و زیرساختی مانند راه مناسب آسفالته، آب آشامیدنی سالم و بهداشتی، دکل تلویزیونی و غیره از نگاه مسوولان دور مانده است.

وی خواستار حل مشکل ارتباط تلفنی این منطقه شد و افزود: تاکنون پیگیریهای شفاهی، مکتوب و حضوری نتیجه ای نداشته است.

محسن بلوچی نیز گفت: بارها برای برقراری ارتباط و انجام کارهای شخصی و احوالپرسی اقوام ساکن در دیگر مناطق کشور مجبور به طی مسیر طولانی 17 کیلومتری بصورت پیاده هستیم که رفت و برگشت آن 34 کیلومتر می شود.

وی افزود: این منطقه بن بست است و وسایل نقلیه عمومی ندارد و مردم برای رفتن به نزدیکترین روستای دارای تلفن باید از موتورسیکلت و یا احیانا وسیله نقلیه شخصی عبوری استفاده کنند که آن هم برای بازگشت به روستا یا باید پیاده مسیر را طی کنند یا تا بعد از ظهر منتظر برگشت خودرو و یا موتورسیکلت باشند.

رییس اداره مخابرات شهرستان نیکشهر در تماس خبرنگار ایرنا با وی گفت: پیگریهای لازم برای نصب تلفن منطقه هبودان انجام گرفته است ولی بنا به دلایل گوناگون و نبود اعتبار کار نصب آنتن تلفن انجام نشده است.

درویش رییسی با بیان اینکه در طول 4 سال اخیر اعتباری برای آنتن دهی روستاها اختصاص پیدا نکرده است، خاطرنشان کرد: با توجه به محرومیت منطقه و فقر و گرفتاری مردم لازم است اعتبارات ویژه و خارج از نوبت برای آنتن دهی تلفن در نظر گرفته شود.

وی گفت: اگر در سه نقطه از 14 روستای منطقه هبودان آنتن تلفن نصب شود می توان مشکل آنتن دهی روستاها را مرتفع کرد.

فرماندار نیکشهر نیز با تایید محرومیت مردم منطقه و نبود هیچگونه ارتباطات تلفنی در برخی مناطق این شهرستان گفت: منطقه هبودان شامل چندین روستا است که مانند منطقه سرخکلوت گرگان در بخش مرکزی فاقد پوشش تلفنی است و مردم با مشکلات زیادی رو به رو هستند.

صاحب گل صالحی خواستار حل مشکل ارتباط تلفنی مردم شد و افزود: منطقه محروم و گسترده هبودان در کنار سایر مشکلات و محرومیت های فراوان فاقد ارتباط تلفنی نیز هستند.

وی بیان کرد: در مواقع بارندگی با قطع شدن مسیرهای ارتباطی و نبود تلفن در مناطق فاقد پوشش تلفنی مانند هبودان هیچگونه اطلاعی از خسارات احتمالی وجود ندارد.

وی اظهار کرد: پیگیری تلفنی و اقدامات لازم با مکاتبه از طریق اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات سیستان و بلوچستان انجام گرفته و منتظر اقدامات و اختصاص اعتبار برای نصب آنتن تلفن همراه یا روستایی جی اس ام هستیم.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 31 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
45 درصد تصادفات شهرستان نیکشهر در جاده های روستایی اتفاق می افتدمسوول راههای روستایی پلیس راه جنوب سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس آمارهای موجود 45 درصد تصادفات فوتی و جرحی در محدوه شهرستان نیکشهر در جاده های غیراستاندارد روستایی اتفاق افتاده است.

سرگرد روح الله بیادار در نشست صمیمی دهیاران و شوراهای اسلامی نیکشهر با اشاره به اینکه راههای روستایی شهرستان نیکشهر کم عرض، فاقد ابنیه فنی، غیراستاندارد و خطر آفرین هستند، افزود: به همین سبب تصادفات ناگوار و منجر به فوت رخ می دهد.

وی گفت: متاسفانه پایگاه امداد و نجات جاده ای هلال احمر و پایگاه اورژانس در محدوده های نیکشهر به حد کافی وجود ندارد و این خود به افزایش آمار فوتی ها منجر می شود.

وی افزود: در سال گذشته 360 نفر بر اثر سوانح رانندگی در محورهای جنوب سیستان و بلوچستان کشته شده اند که 69 نفر آنان از شهرستان نیکشهر بوده اند.

وی ادامه داد: همچنین از یک هزار و 128 مجروح تصادفات جاده ای جنوب استان 262 مجروح مربوط به جاده های حوزه نیکشهر بودند.

وی بیان کرد: 892 تصادف منجر به خسارت مالی شده است که سهم نیکشهر 187 فقره منجر به خسارت مالی بوده که هر کدام آنان بیش از پنجاه میلیون ریال خسارت دیده اند.

وی با بیان اینکه دهیاران و شوراهای اسلامی با همکاری مستمر و خوب با پلیس راه می توانند تصادفات را کاهش دهند، خاطرنشان کرد: دهیاران و شوراهای اسلامی نقاط حادثه خیز و کمبود علائم راهنمایی رانندگی را به اداره راه و شهرسازی و پلیس راه گزارش کنند تا مشکل پیگیری و مرتفع شود.

مسوول راههای روستایی پلیس راه جنوب سیستان و بلوچستان خواستار نصب علائم راهنمایی رانندگی در مسیرهای روستایی نیکشهر شد و افزود: سرقت علائم راهنمایی رانندگی به معضل بزرگی در جنوب استان تبدیل شده است.

سرگرد بیادار افزود: محور ایرانشهر- نیکشهر- چابهار از محورهای پر خطر استان است به همین خاطر براساس پیگیری و تاکید استاندار سیستان و بلوچستان نصب دوربین کنترل سرعت در دستور کار پلیس راه قرار گرفته است.

وی از کندی پیشرفت فیزیکی مجتمع های خدمات رفاهی مسیر ایرانشهر- چابهار انتقاد کرد و افزود: متاسفانه رانندگان این محور جایی برای استراحت ندارند و این امر سبب خستگی و خواب آلودگی رانندگان و در نهایت منجر به بروز تصادفات می شود.

وی گفت: این جلسه با هدف تعامل و همکاری بهتر دهیاران با پلیس راه در راستای اجرای طرح تابستانه 94 برگزار شده است تا با کمک همدیگر تصادفات را کاهش دهیم.

معاون عمرانی فرمانداری نیکشهر نیز گفت: وقتی شهرستانی مانند نیکشهر کمترین راههای آسفالته استان و حتی کشور را دارد قطعا تصادفات آن بیشتر خواهد بود.

سلیم کدخدا افزود: شاخص بهره مندی از راه مناسب در شهرستان نیکشهر 18 درصد است و این آمار تکان دهنده برای مسوولان کشوری به ویژه وزارت راه و شهرسازی غیر قابل باور است.

وی افزود: بیش از دو هزار کیلومتر راه از مجموع دو هزار و 600 کیلومتر راه موجود در نیکشهر خاکی، رودخانه، کوهستانی، غیراستاندارد، فاقد ابنیه فنی و پل هستند.

وی گفت: ده مجتمع خدماتی رفاهی از سه راهی بزمان تا سه راهی کنارک- چابهار پیش بینی شده است ولی متاسفانه اقدامات ساخت مجتمع ها به کندی پیش می رود.

وی خواستار استاندارد سازی راههای روستایی شهرستان نیکشهر شد و افزود: این امر فقط با نگاه و توجه ویژه با اختصاص اعتبارات کلان امکان پذیر است.

وی بر آموزش دهیاران و مردم روستایی و حضور پلیس در نمازهای جمعه و مراکز دهستانها تاکید کرد و افزود: این کار می تواند منجر به کاهش تصادفات و بالا رفتن آگاهی مردم شود.

وی بیان کرد: 80 درصد جمعیت شهرستان نیکشهر در 395 روستای این شهرستان ساکن هستند.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.


نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 31 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
82 درصد دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی نیکشهر جذب بازار کار شدندفرماندار شهرستان نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: از مجموع سه هزار و 500 نفر دانش آموخته دانشگاه آزاد نیکشهر 82 درصد آنان جذب بازار کار شده اند.


صاحب گل صالحی در حاشیه دیدار با دانشجویان و اساتید دانشگاه آزاد اسلامی مرکز نیکشهر به خبرنگار ایرنا بیان کرد: راه اندازی دو دانشگاه آزاد و پیام نور تحول بزرگی در پرورش و تربیت نیروی انسانی مجرب و کارآمد این شهرستان ایجاد کرده است.

وی افزود: راه اندازی مراکز آموزش عالی سبب توسعه سیاسی، علمی و فرهنگی هر منطقه می شود و این امر در شهرستان محرومی مانند نیکشهر بخوبی احساس می شود.

وی خاطرنشان کرد: تعداد زیادی از کارکنان و کارمندان ادارات، بانکها و آموزش و پرورش که توان و هزینه رفت و آمد به مرکز استان و شهرستانهای دیگر را نداشتند در این دانشگاه مشغول به تحصیل و دانش آموخته شده اند و یا مدرک تحصیلی آنان ارتقا پیدا کرده است.

وی گفت: تحصیل 31 هزار دانش آموز در 565 مدرسه و وجود دو هزار و 800 دانشجو در دو دانشگاه آزاد اسلامی و پیام نور نمونه ای از توسعه فرهنگی و علمی است.

فرماندار نیکشهر بیان کرد: هم اینک یک هزار و 600 دانشجو در 22 رشته کاردانی و کارشناسی در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول به تحصیل هستند.

وی حل مشکلات دانشجویان در زمینه سرویس جابجایی، رفع نواقص برق و روشنایی، تقویت سیستم سرمایشی، راه اندازی بوفه، نصب آسانسور، بهره مندی دانشجویان از اینترنت و حل مشکل آب آشامیدنی آنان را خواستار شد.

صالحی بر حصارکشی و محوطه سازی ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد و افزود: تکمیل سالن ورزشی دانشگاه و احداث سلف سرویس و خوابگاه دانشجویی از ضروریات است.

امام جمعه نیکشهر نیز با اشاره به خدمات دولت در زمینه راه اندازی مراکز آموزش عالی گفت: مراکز آموزش عالی محل پرورش انسانهای توسعه یافته هستند و برای این کار از هیچ کوششی دریغ نمی ورزند.

حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی تعامل و همدلی بیشتر اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی را خواستارشد و بر رفع مشکلات این دانشگاه تاکید کرد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی مرکز نیکشهر نیز به خبرنگار ایرنا گفت: دانشگاه آزاد اسلامی مرکز نیکشهر زیر نظر دانشگاه آزاد واحد ایرانشهر فعالیت علمی خویش را در سال 86 با ثبت نام 812 دانشجو آغاز کرده است.

موسی رئیسی افزود: بمدت شش سال کلاسهای دانشجویان و قسمت اداری دانشگاه در مکان استیجاری نامناسب در مدارس و مجتمع اداری دایر بود که با تلاش و کوشش فراوان از سال گذشته دانشگاه در ساختمان جدید پنج طبقه استقرار یافته است.

وی افزود: دانشگاه آزاد نیکشهر در زمینی به گستره هشت هکتار و زیربنای چهار هزار مترمربع با 31 کلاس درس استاندارد و تجهیزات مدرن از جمله صندلی مبلی و پروژکتور و قسمتهای اداری و آموزشی ساخته شده است.

وی با بیان اینکه سالن ورزشی دانشگاه با دو هزار مترمربع زیربنا در حال ساخت است، افزود: مناقصه مرحله دوم آن برگزار شده و بزودی این پروژه تکمیل و بهره برداری می شود.

وی ادامه داد: مناقصه حصارکشی، ساخت سردرب و محوطه سازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیکشهر نیز انجام شده است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی مرکز نیکشهر گفت: 10 نفر هیات علمی، 87 استاد حق التدریس کار تدریس دانشجویان را بر عهده دارند و 13 عضو هیات علمی جدید نیز در فراخوان سال جاری جذب خواهند شد.

رئیسی راه اندازی سالن کنفراس با ظرفیت 50 نفر و کارگاه رایانه 30 نفری، تهیه سایت پلان جدید دانشگاه و راه اندازی آزمایشگاه زبان از دیگر اقدامات انجام شده برای استفاده دانشجویان در دانشگاه آزاد نیکشهر است.


نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 31 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
گزارش فارس از مشکلات کارگران نیکشهری

کارگران شهرداری نیكشهر گرسنه سر بر بالین می‌گذارند


کارگران شهرداری نیکشهر 7 ماه است که حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده و فقر و نداری آنها را به ستوه آورده، به طوریکه برای امرار معاش روزمره دچار مشکل هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از نیکشهر، کارگران شهرداری نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان بیش از 7 ماه است حقوق معوقه، عیدی و پاداش و... ندارند و حتی کسانی که بازنشست شده‎اند در رویای پرداخت حق بازنشستگی هستند، هر روز با پای پیاده به دفتر ائمه جمعه و مسئولان شهرستان به ویژه فرماندار نیکشهر و نماینده مجلس چابهار و ایرانشهر مراجعه می‌کنند، اما همچنان مطالبات و حق و حقوق آنها پرداخت نمی‌شود.

خبرنگار فارس از شهردار نیکشهر و اعضای شورای شهر مشکلات کارگران را جویا شده است که شهردار با تایید اظهارات کارگران و فقر و نداری آنها می‎گوید: فقر و نداری کارگران را قبول دارم، ولی اعتباری ندارم که مطالبات بیش از یک میلیارد تومانی معوقات کارگران و بدهی به مغازه‌های سطح شهر و کارهای عمرانی در حال انجام را پرداخت کنم.

عبدالله میربلوچزهی می‎افزاید: اگر منابع و درآمد و یا کمکی به شهرداری شود، اولویت با پرداخت حقوق کارگران و رفتگران است، ولی در عین حال کم‌کم هر ماه معوقات را در دستور پرداخت قرار خواهم داد.  

رئیس شورای اسلامی شهر نیکشهر نیز می‎گوید: وضعیت کارگران در دوره چهارم شوراهای اسلامی بهتر است و خیلی از مشکلات بیمه‌ای و پرداخت حقوق بهتر شده است، ولی ایده‌آل نیست و باید شرایط بهتر شود.

یعقوب بلیده افزود: تعمیر ماشین آلات و اجرای طرح‌های پیاده‌روسازی که بیش از 10 سال متوقف شده بود، الان در حال انجام است و آسفالت بسیاری از کوچه و خیابان‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

وی با تایید وضعیت مالی نامناسب کارگران شهرداری نیکشهر گفت: شهرداری نیکشهر با تلاش شهردار جدید توانسته بسیاری از فعالیت‌ها را انجام داده و به مشکلات شهرداری نیکشهر رسیدگی کند که این خود جای تقدیر دارد.

بلیده خواستار حل مشکلات کارگران شهرداری نیکشهر شد و افزود: وزارت کشور، استانداری سیستان و بلوچستان و فرمانداری نیکشهر باید مساعدت و همکاری لازم را داشته باشند تا مشکلات شهرداری نیکشهر به حداقل برسد و شاهد خوشحالی و شادمانی کارگران و خانواده‎های آنها باشیم.

به نظرتان فرزندان و همسران کارگرانی که 7 ماه حقوق نگرفته‌اند، آیا تفریح و مسافرت و خوراک و پوشاک مناسب دارند؟

آیا فرزندان آنها دوست ندارند تحصیلات دانشگاهی داشته باشند، تفریح و سرگرمی پیشکش! آنها خرج زندگی ندارند؟ کرایه خانه نمی‌دهند...؟

امیدواریم با درایت و تدبیر مسئولان مشکلات این قشر زحمتکش در نیکشهر برطرف شده و شاهد لبخند رضایت بر لب‌های خانواده آنها باشیم.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
سنجاب راه راه بلوچی گونه نادر حیات وحش نیکشهررییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نیکشهر گفت: سنجاب راه راه بلوچی از گونه های نادر حیات وحش می تواند یکی از عوامل جذب گردشگر در منطقه بلوچستان واقع در جنوب استان سیستان و بلوچستان باشد.

حسن ذاتی کیخا روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بوستانها و نخلستانهای محدوده شهرستان نیکشهر یکی از زیستگاههای اصلی سنجاب بلوچی معروف به سنجاب راه راه و سنجاب نخلی است.

وی بیان کرد: سنجاب نخلی یا بلوچی در زبان محلی به نام «هِردِک» مشهور است و از مشخصه های این حیوان زیبا جثه کوچکتر از سنجاب ایرانی، گوشهای متوسط و دم بلند و پشمالو است.

وی اظهار داشت: در سطح پشتی سنجاب بلوچی چهار نوار پهن و تیره با زمینه سفید وجود دارد که علامت مشخصه آن محسوب می شود و سطح زیرین بدن حیوان سفید و موهای آن مخلوطی از تیره و سفید است.

وی گفت: پراکندگی سنجاب بلوچی در ایران فقط در نواحی شرقی بلوچستان است و هم اینک جمعیت نسبتا مناسبی از این گونه در محدوده شهرستانهای نیکشهر، قصرقند، فنوج، چابهار و سرباز زیست می کنند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست نیکشهر از عادات مهم این نوع سنجاب را فعال بودن آن در روز بیان کرد و افزود: در فصل زمستان در تمام روز فعال است.

کیخا افزود: این سنجاب در نزدیکی یکدیگر دیده می شوند و بر روی درختان زندگی می کنند و لانه اش را در میان شاخه های انبوه می سازد.

وی بیان کرد: از دیگر ویژگی های سنجاب بلوچی که به طبیعت گیاهی و انسانی کمک شایانی می کند حرکت در بین درختان خرما است که باعث گرده افشانی و بارور شدن نخیلات می شود.

شهرستان نیکشهر در فاصله 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده و دارای طبیعتی بکر و زیبا با انواع گونه های نادر گیاهی و جانوری است.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
7 ماه حقوق معوقه و بدهکاریهای پرداخت نشده

مشکل کارگران شهرداری نیکشهرشماری از کارگران شهرداری نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان که مدعی اند بدهکاریهایشان به بقالی و صاحب خانه و غیره آنان را به ستوه آورده خواستار پراخت معوقات دو شیفت نوروزی، اضافه کار، بدهی بازنشستگی، دو عیدی و پاداش و هفت ماه حقوق معوقه خود شدند.

کارگران معترض که شمارشان به حدود 20 نفر می رسید با مراجعه به خبرنگار ایرنا بیان کردند: افزون بر 45 نفر از کارگران شهرداری بابت هفت ماه حقوق و سایر فعالیتها و اضافه کار از شهرداری طلبکار هستند.

آنان مدعی شدند: بارها به شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر مراجعه و درخواست پرداخت معوقات خود را کرده ایم اما متاسفانه تاکنون بی نتیجه بوده است.

این کارگران که به سبب نگرانی از اخراج شدن از ذکر نامشان خودداری می کردند رسیدگی به مشکل را از مسوولان استان خواستار شده و گفتند: به هر دری زده ایم و به هر مسوولی که فکر می کردیم مشکل ما را حل کند مراجعه کرده ایم اما همچنان بدهی ها و معوقات به قوت خود باقی است.

یکی از این کارگران گفت: پرداخت نشدن هفت ماه حقوق و دستمزد هر کارگر و کارمندی را از پای در می آورد و زندگی را دچار تزلزل می کند.

وی افزود: بیشتر ما به بقال، مرغ فروش و حتی نانوایی بدهکاریم و به سبب عدم توانایی در بازپرداخت این بدهی ها شرمنده زن و فرزندانمان و طلبکاران هستیم.

یکی دیگر از کارگران گفت: هر گاه برای دریافت معوقات خود به شهرداری و شورای اسلامی شهر مراجعه کرده ایم پاسخ قانع کننده ای دریافت نکردیم و می گویند این بدهی ها و معوقات مربوط به زمان شهرداران سابق است و چنانچه بودجه و اعتباری باشد در آینده پرداخت می کنیم.

کارگر دیگری در ادامه سخنان همکارش تصریح کرد: ما برای شهرداری و شهر نیکشهر کار کرده ایم و ربطی به اینکه در آن زمان چه کسی شهردار و عضو شورای اسلامی بوده و اکنون چه کسی است، نداریم، اگر هر مسوول اداره و دستگاهی چنین طرز تفکری داشته باشد باید با جابجا شدن یک مسوول تمام کارها و پرونده ها بایگانی شود زیرا مربوط به رییس قبلی بوده است.

شهردار نیکشهر نیز در تماس خبرنگار ایرنا با وی گفت: از 15 ماه پیش که زمام امور شهرداری را در دست گرفته ام با وجود مشکلات و نبود اعتبار، حقوق 90 کارگر و پرسنل شهرداری در پایان هر ماه پرداخت شده است و معوقات حقوق هفت ماهه کارگران مربوط به گذشته است و بطور قطع با تامین بودجه و اعتبار کم کم پرداخت می شود.

عبدالله میربلوچزهی افزود: هم اینک شهرداری نیکشهر افزون بر 11 میلیارد ریال بابت معوقات و حقوق پرسنل، اضافه کار، بازنشستگی، بیمه و پیمانکاران عمران شهری بدهکار است.

وی خواستار مساعدت استانداری سیستان و بلوچستان برای حل مشکلات معوقات و بدهی کارگران شد.

شهردار نیکشهر گفت: با وجودی که شهرداری نیکشهر از سال 1345 که جمعیت این شهر 18 هزار نفر بود تاسیس و راه اندازی شده اما همچنان به عنوان شهرداری درجه پنج محسوب می شود.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
راه اندازی کارخانه سیمان در نیکشهر بیش از 3000 شغل ایجاد می کند  

نماینده مردم حوزه انتخابیه ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: راه اندازی کارخانه سیمان در نیکشهر سیستان و بلوچستان سبب ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم برای بیش از سه هزار نفر از افراد بومی خواهد شد.    

محمدسعید اربابی در جلسه شورای اداری شهرستان نیکشهر و با اشاره به خدمات بی نظیر دولت در سیستان و بلوچستان اظهار کرد: اولویت اول ایجاد اشتغال در شهرستان نیکشهر توجه و فعال شدن صنعت و معادن است که می توانند اشتغال زیادی را ایجاد کنند. 

وی افزود: تلاش مردم و مسوولان نیکشهر و خصوصا در راس آن فرماندار می تواند با برنامه ریزی لازم و اطلاع رسانی در رسانه ها منجر به جذب سرمایه گذار با توان و رغبت بالا خواهد شد. 

وی بیان کرد: براساس بررسی های انجام شده نوع سیمان تولیدی کارخانه سیمان نیکشهر با کارخانه سرباز که در حال کار هست کاملا متفاوت و برای صادرات به کشورهای حوزه خلیج فارس است. 

وی گفت: فعال شدن معادن منگنز، مس، تیتانیوم، کرومیت در بخشهای آهوران، لاشار، بنت و شهرستان فنوج نیز منجر به اشتغال چند هزار نفر خواهد شد. 

نماینده مردم شهرستانهای نیکشهر، سرباز، دلگان، فنوج و بخشهای لاشار، بنت و آشار در مجلس شورای اسلامی افزود: مسوولان محلی باید با دید وسیع و با هدف اشتغالزایی از طرح های کلان تولیدی، معادن، کشاورزی و... حمایت و پشتیبانی کنند تا گوشه ای از مشکلات بیکاری مرتفع شود. 

اربابی همچنین بر نظارت دقیق و بازدید ماهیانه مسوولان از پروژه های عمرانی تاکید کرد و افزود: عدم سرکشی مسوولان سبب ایجاد مشکلاتی از قبیل وارد مدار نشدن پست برق 230 کیلوولت اسپکه پس از گذشت پنج ماه از افتتاح آن خواهد شد. 
وی گفت: عدم آشنایی و ورود مسوولان به ردیف های بودجه سالانه مشکلی بزرگ است چرا که در ردیف های بودجه تبصره و بندهایی است با پیگیریها آن اعتبارات زیادی را می توان جذب کرد. 

وی با بیان اینکه شاخص های نیکشهر در زمینه های راه روستایی، آب شرب، مخابرات، طرح هادی، بهداشت و آموزش در حد پایینی است، خاطرنشان کرد: علت وجود مشکلات آن است مسوولان محلی با طرح و برنامه کارشناسی شده حرکت نکرده اند و نتوانسته اند مسوولان مرکز کشور را قانع کنند و اعتبار بگیرند. 

وی با اشاره به اینکه مسوولان در مرکز کشور به صرف اینکه مسوولان محلی بگویند فلان منطقه و روستا محروم و مشکل دارد، اعتبار نمی دهند و توجه چندانی نمی کنند افزود: ارتباط تنگاتنگ مسوولان محلی با نمایندگان مجلس و مدیران کل با ارائه طرح های کارشناسی شده می تواند مثمرثمر باشد. 

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس خواستار حذف مدارس کپری، خشتی گلی و فرسوده، بازگشایی و آسفالت راههای روستایی، افزایش پهنای باند اینترنت، کمک به شهرداریها و دهیاریها برای اجرای طرح های عمران شهری و روستایی، راه اندازی مراکز بهداشتی درمانی در مرکز دهستانها، ساخت مجتمع آبرسانی لاشار، نصب دکل تلویزیونی و آنتن تلفن همراه و روستایی، اجرای طرح هادی و توجه به بخشهای کشاورزی و ورزش شد. 
اربابی همچنین بر راه اندازی دادگستری در شهرستان فنوج، کاهش تعرفه برق، شعبه کمیته امداد در بخش بنت و آهوران و ایجاد نمایندگی آموزش و پرورش در چانف آهوران تاکید کرد. 

وی با بیان اینکه در سطح استان 30 طرح مطالعه و اجرای سد در بودجه پیش بینی شده است، افزود: متاسفانه با وجود 11 رودخانه بزرگ حتی یک طرح آب منطقه ای در نیکشهر پیش بینی نشده است. 

فرماندار نیکشهر نیز گفت: این شهرستان در مسیر جاده ترانزیتی چابهار- میلک، لوله گاز و خط راه آهن قرار دارد که می تواند نوید دهنده توسعه و پیشرفت این منطقه باشد. 

صاحب گل صالحی خواستار تکمیل طرح های عمرانی، بهداشتی و آموزشی مانند پل ملوران، راه مته سنگ- چانف و کهیری، بیمارستان 64 تختخوابی و مدرسه نیمه کاره 9 کلاسه حضرت آمنه اسپکه شد. 

حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی امام جمعه نیکشهر نیز از حضور اربابی نماینده مجلس در روستاها برای پیگیری مسائل و مشکلات مردم نیکشهر تشکر قدردانی کرد و خواستار پیگیری و رفع مشکلات مردم شد. 

امام جمعه اهل سنت نیکشهر نیز پیگیری کاهش تعرفه برق در این شهرستان را مورد تاکید قرار داد و افزود: هزینه های سنگین و کمرشکن برق مردم محروم روستایی را کلافه کرده است و مردم توان پرداخت آنان را ندارند. 

مولوی عبدالله وحیدیفر افزود: حضور نماینده مجلس برای پیگیری مشکلات قوت قلبی برای مسوولان و مردم نیکشهر است چرا که ایشان بدون واسطه مطالبات و مشکلات بحق مردم را مستقیم به سمع و نظر وزرا و ریاست محترم جمهوری می رساند. 

تعدادی از مسوولان و بخشداران بنت، آهوران و مرکزی نیز به بیان مسائل و مشکلات پرداختند و خواستار توجه و پیگیری آنان از سوی فرماندار و نماینده مجلس شدند
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 28 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
نخستین بخشدار بومی در لاشار نیکشهر منصوب و معرفی شد

ایرنا- فرامرز دانش بعنوان نخستین بخشدار بومی در بخش لاشار شهرستان نیکشهر منصوب و در مراسمی و با حضور اقشار مختلف مردمی و اعضای شورای اداری این شهرستان معرفی شد.

فرماندار نیکشهر در جلسه معارفه بخشدار لاشار گفت: از سال 1369 که منطقه لاشار به مرکزیت اسپکه به عنوان بخش ارتقا پیدا کرده بخشدار بومی نداشته است.

صاحب گل صالحی هدف از انتصاب نیروی بومی را رشد و توسعه نیروهای توانمند و تحقق شعار سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی ذکر کرد و افزود: قطعا دلسوزی و تلاش نیروهای بومی برای نزدیک کردن دلها و هماهنگی بین طوائف، روحانیون، معتمدان و قشرهای مختلف مردم تاثیر زیادی خواهد داشت.

وی گفت: اقشار مختلف مردم به ویژه روحانیون، معتمدان و جوانان بخش لاشار پس از فوت محمدایوب قاضی بخشدار فعال و مردمی این بخش خواستار انتصاب بخشدار بومی و جوان بودند که با تحقق خواسته هایشان قطعا همراهی و همگامی آنان با مسوولان بیشتر می شود و این کار عمران و توسعه منطقه را به دنبال دارد.

وی همچنین به خدمات دولت اشاره کرد و گفت: مهمترین مشکل مردم در بخش لاشار بی آبی است که در سالجاری با اختصاص یک میلیارد ریال کار مطالعه طرح آبرسانی به 55 روستا در قالب مجتمع آبرسانی انجام شده است و بزودی طرح آبرسانی از طریق جلگه چاه هاشم انجام خواهد گرفت.

وی قابلیت های گردشگری و معادن این بخش را مورد اشاره قرار داد و افزود: سرمایه گذاری در صنعت گردشگری و اکتشاف و بهره برداری معادن می تواند اشتغال پایدار را در این منطقه ایجاد کند و سبب رونق اقتصادی شود.

فرماندار نیکشهر عبور جاده ترانزیتی چابها- میلک از حوزه بخش لاشار را فرصت خوبی برای رشد و توسعه این منطقه و بهره مندی از امکانات و سرمایه گذاری بخش خصوصی دانست.

وی همراهی شوراهای اسلامی، دهیاران، معتمدین، جوانان و روحانیون را نوعی همدلی و همزبانی مردم و مسوولان دانست و افزود: این همراهی وظیفه مسوولان را برای خدمتگذاری سنگین تر خواهد کرد.

وی بر حذف مدارس کپری، کاهش تعرفه سنگین برق، آبرسانی به روستاها، اجرای طرح توسعه برق روستایی، مطالعه و اجرای سد بر روی رودخانه ها آسفالت راههای روستایی و آغاز عملیات اجرایی کارخانه سیمان تاکید کرد و افزود: با اختصاص اعتبارات شاهد رشد و شکوفایی بیشتر این شهرستان خواهیم بود.

رییس شورای اسلامی بخش لاشار با ابراز خرسندی از تعیین بخشدار جوان و بومی در این منطقه از تلاش و پیگیری فرماندار نیکشهر و استاندار سیستان و بلوچستان قدردانی کرد.

کریم بخش امیری افزود: تحقق خواسته های مردمی در انتصاب بخشدار بومی برای همراهی مردم در برقراری امنیت، پیشبرد طرحهای عمرانی و حضور حداکثری مردم در انتخابات سال جاری را سبب می شود.

مولوی ربانی امام جمعه اسپکه نیز خدمات دولت در بخش لاشار را خوب ارزیابی کرد و خواستار تسریع در اجرای طرح انتقال آب از جلگه چاه هاشم به روستاهای بخش لاشار شد.

فرامرز دانش بخشدار جدید لاشار نیز از حسن توجه استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار نیکشهر قدردانی کرد و

تعامل با اقشار مختلف مردم، پیگیری برای به ثمر نشستن طرحهای عمرانی و اشتغالزایی، برنامه ریزی و فراهم کردن زمینه حضور حداکثری مردم در انتخابات مجلس و پیگیری مسائل و مشکلات مردم را از جمله برنامه های خود در بخشداری لاشار عنوان کرد.

محمدایوب قاضی بخشدار لاشار در سوم اسفندسال گذشته(93) هنگام ماموریت اداری بر اثر واژگونی خودروی اداری بخشداری در محور ترانزیتی نیکشهر- ایرانشهر در نزدیکی روستای هریدوک این بخش جان باخت.

فرامرز دانش بخشدار جدید لاشار متولد 1360 دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی است و پیش از این بعنوان بخشدار آهوران و بنت و کارمند اداره ثبت اسناد و املاک ایرانشهر مشغول خدمت بوده است.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 23 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
شماری از مردم نیکشهر خواستار کاهش تعرفه برق شدندشماری از مردم نیکشهر در جنوب سیستان وبلوچستان کاهش تعرفه برق در این شهرستان را خواستار شدند.

شماری از قشرهای مختلف مردم نیکشهر با مراجعه به ایرنا پرداخت هزینه های برق آن هم در فصول گرم سال در این شهرستان که از فروردین تا پایان آذر ادامه دارد و مردم ناچار به استفاده از وسایل سردکننده هستند، را برای بسیاری از مردم محروم این منطقه دشوار دانستند.

حمزه امیری یکی از شهروندان نیکشهری به خبرنگار ایرنا گفت: مردم این شهرستان از مرز خاکی و آبی، کشاورزی کلان و کارخانه بزرگ محروم و بیشترشان بیکار یا دارای شغل های کم در آمد هستند و اندک درآمد شغل کارمندی، کشاورزی، کارگری و دامداری آنان کفاف زندگی و پرداخت سنگین بهای برق را نمی کند.

وی از هیات محترم وزیران، وزیر نیرو و مسوولان برق استان سیستان و بلوچستان در خواست کردند با محاسبه هزینه های برق مصرفی این شهرستان از شش ماه به 9ماه به عنوان 'گرمسیری یک' موافقت و مردم را یاری کنند.

لال بخش رئیسی نیز گفت: هزینه های سنگین از یک طرف و مهلت ندادن مشترکان از سوی شرکت برق از سوی دیگر مردم را با مشکلات زیادی رو به رو کرده است بطوریکه شرکت برق فورا پس از توزیع قبوض بدون اطلاع قبلی و در نظر گرفتن برخی ملاحظات و مهلت های بیشتر، اشتراک برق را قطع می کند.

نواب باور دیگر شهروند نیکشهری نیز از اداره هواشناسی گلایه کرد که دمای واقعی هوا را اعلام نمی کند.

وی گفت: اداره هواشناسی دمای واقعی هوای نیکشهر را که در بیشتر ماههای سال به بیش از 50 درجه نیز می رسد اعلام نمی کند و همین مساله موجب می شود که وزارت نیرو نیز در محاسبات هزینه های برق مساعدت لازم را انحام ندهد.

قادر چاکرزهی یکی دیگر از شهرندان نیکشهری می گوید: حدود یک ماه به دلیل مشغله کاری و بیماری در چابهار بودم

پس از بازگشت دیدم برق منزل ما به دلیل کمتر از 50 هزار تومان بدهی قطع شده است و تمامی خوراکی های یخچال و فریزر فاسد شده اند و اکنون کسی پاسخگوی خسارت وارده نیست.نماینده اعزامی شرکت برق سیستان و بلوچستان به نیکشهر نیز با اشاره به اینکه هزینه برق مصرفی افزون بر 24 هزار مشترک این شهرستان شش ماه با تعرفه 'گرمسیری یک' (از اول اریبهشت تا پایان مهرماه) و شش ماه سردسیری محاسبه می شود، گفت: چنانچه ماههای فروردین، آبان و آذرماه نیز به تعرفه گرمسیری یک اضافه شود مشکلات مرتفع می شود.

مهندس عابد افزود: از آنجاییکه تصویب این تعرفه نیازمند تصویب هیات وزیران است، پیگیریها و اقدامات لازم در این خصوص از طریق نمایندگان مجلس و وزارت نیرو انجام خواهد شد.

وی درباره اعتراض مشترکان برق نسبت به مهلت اندک پرداخت قبوض برق بیان کرد: پس از صدور قبض مهلت 10 روزه تعیین می شود چنانچه در این مدت پرداخت نشد باز مهلت 24 تا 48 ساعته ای طی اخطاریه کتبی به مشترک داده می شود و بعد از طی این مراحل و پرداخت نشدن قبض، اشتراک برق فرد بدهکار قطع می شود.

عابد ادامه داد: همچنین برای مشترکانی که هزینه چند صد هزار تومانی و یا بیشتر از یک میلیون تومان قبض صادر شده باشد براساس توافق طرفین تقسیط می شود.

فرماندار نیکشهر نیز گفت: مردم محروم و دور افتاده نیکشهر حق دارند با تجمع مسالمت آمیز در مقابل اداره برق مطالبه گر حق خود باشند.

صاحب گل صالحی افزود: قبض فروردین و اسفند با هم محاسبه می شود در حالیکه وسایل مورد استفاده آنان متفاوت در زمستان (سرد) و بهار (گرم) است اما تعرفه برق زمستانی و گران محاسبه می شود.

وی خاطر نشان کرد: براساس خواسته مردم این شهرستان، نماینده شرکت برق استان و جدگال نماینده چابهار و نیکشهر در مجلس شورای اسلامی روز جمعه در جمع مردم حضور پیدا کردند.

وی بیان کرد: اعتراضات مردم در نماز جمعه و تجمع در مقابل اداره برق کاملا بحق است چرا که بیشتر مردم این شهرستان بیکار و محروم هستند و توان پرداخت قبوض میلیونی را ندارند.

فرماندار نیکشهر از برخورد ناشایست برخی ماموران برق با مشترکان انتقاد کرد.

صالحی گفت: اطلاعات لازم از اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گرفته شده و به اتفاق تعدادی از معتمدان و دو نماینده مردم شهرستان نیکشهر در مجلس شورای اسلامی به وزارت نیرو مراجعه و موضوع را از نزدیک پیگیری خواهیم کرد.

شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت، چهار بخش، 11 دهستان و 395 روستا و آبادی در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.


نوشته شده در تاریخ یکشنبه 20 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
55 روستای بخش لاشار نیکشهر در قالب یک مجتمع آبرسانی می شوند


مدیر آب و فاضلاب روستایی نیکشهر گفت: 55 روستای توابع بخش لاشار شهرستان نیکشهر در قالب یک مجتمع آبرسانی می شوند.

مهران دانش روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کار مطالعه مجتمع آبرسانی لاشار از محل اعتبارات سال 93 انجام شده است و بزودی عملیات اجرایی این طرح بزرگ آبرسانی آغاز خواهد شد.

وی گفت: برای اجرای این طرح براساس برآورد اولیه 400 میلیارد ریال اعتبار هزینه و 21 هزار و 326 نفر از آب سالم و بهداشتی بهره مند خواهند شد.

وی بیان کرد: برای این پروژه 90 کیلومتر خط انتقال، 250 کیلومتر توزیع شبکه، حفر هشت حلقه چاه عمیق، هفت ایستگاه پمپاژ و ساخت مخزن ذخیره شش هزار مترمکعبی انجام خواهد شد.

مدیر آب و فاضلاب شهری یکی از مهمترین مشکلات مردم روستایی شهرستان نیکشهر بویژه بخش لاشار را بی آبی، بالا بودن سنگ کف و فقر سفره های آب زیرزمینی ذکر کرد و افزود: به دلیل نبود آب مطمئن در حوزه بخش لاشار، تامین آب این مجتمع 55 روستایی از جلگه چاه هاشم شهرستان دلگان انجام خواهد شد.

دانش گفت: هم اینک از مجموع 395 روستای شهرستان نیکشهر 115 روستا با تحت پوشش قرار دادن 10 هزارو 355 مشترک دارای شبکه آبرسانی و 280 روستا فاقد شبکه آب هستند.

وی افزود: 54 روستا با تانکر آبرسانی سیار می شوند.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ شنبه 19 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی:

پست برق اسپکه با گذشت 5 ماه از افتتاح هنوز وارد مدار نشده استنماینده مردم حوزه انتخابیه ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: پست برق 230 کیلوولت اسپکه از توابع نیکشهر که در آذر 93 افتتاح شده اما متاسفانه هنوز با گذشت بیش از پنج ماه وارد مدار نشده است و هیچ سودی برای مردم منطقه ندارد.

محمدسعید اربابی در نشست با مدیران و مسوولان شهرستان نیکشهر با انتقاد از مسوولان برق استان سیستان و بلوچستان افزود: انتظار می رود مسوولان پروژه ای را افتتاح کنند که کامل شده باشد نه اینکه نیمه تمام آن را افتتاح کنند.

وی افزود: در بازدید از بخش لاشار مردم چند روستا نگرانی جدی درخصوص افت ولتاژ برق داشته اند که هیچ کس پاسخگوی سوختگی لوازم خانگی و برقی آنان نیست.

وی با بیان اینکه فصل گرما آغاز و نیاز به برق بیشتر شده است، تصریح کرد: به منظور بررسی این مشکل با مسوولان دست اندرکار ارتباط تلفنی برقرار شد اما در نهایت دریافتیم که هنوز این پست وارد مدار نشده است.

وی خواستار تسریع در راه اندازی و وارد مدار شدن پست برق 230 کیلوولت اسپکه شد.

صاحب گل صالحی فرماندار نیکشهر در این نشست پس از تماس تلفنی با مدیر عامل برق منطقه ای استان گفت: مدیر برق با تایید این مشکل قول مساعد داد که تا 10 روز آینده پست برق وارد مدار شود.

بر اساس اخبار منتشر شده در دهه نخست آذر 93، پست برق 230 کیلو ولت اسپکه نیکشهر با حضور استاندار سیستان و بلوچستان و با 130 میلیارد ریال سرمایه گذاری مورد بهره برداری قرار گرفت.

عملیات اجرایی این طرح اردیبهشت سال 1393 از سوی شرکت برق منطقه ای استان آغاز و هدف از ایجاد آن، تقویت و پایداری شبکه انتقال و فوق توزیع برق، رفع افت ولتاژ و کمبود برق در منطقه و تقویت زیرساخت های کشاورزی منطقه عنوان شده است.
نوشته شده در تاریخ شنبه 19 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
حضور نماینده مجلس و نماینده شرکت برق در نماز جمعه/

امام جمعه اهل سنت نیکشهر خواستار کاهش تعرفه سنگین برق شدایرنا- امام جمعه اهل سنت نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان از قیمت بالای هزینه برق انتقاد کرد و خواستار کاهش تعرفه سنگین برق شد.

مولوی عبدالله وحیدیفر در خطبه های نماز جمعه مسجد جامع ذی النورین نیکشهر که نماینده مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی و نماینده شرکت برق سیستان و بلوچستان نیز حضور داشتند، گفت: مردم بی بضاعت و محروم این شهرستان توان پرداخت قبض های میلیونی برق را ندارند.

وی افزود: باید مسوولان کشور به ویژه هیات محترم وزیران فکر اساسی برای حل مشکل بزرگ هزینه های برق کنند.

وی افزود: با توجه به شرایط آب و هوایی و گرمای طاقت فرسا تعرفه برق نیکشهر همانند چابهار و کنارک باید 9 ماه گرمسیری محسوب شود.


نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی نیز در مراسم نماز جمعه گفت: تعرفه برق باید اصلاح و از شش ماه به 9 ماه گرمسیری محسوب شود.

یعقوب جدگال با انتقاد از آمار نادرست هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: مردم نیکشهر چوب بی عدالتی اداره کل هواشناسی درخصوص عدم اعلام واقعی دمای هوا را می خورند.

وی افزود: اقدامات و پیگیری لازم برای حل موضوع کاهش تعرفه برق در مرکز کشور انجام خواهد شد.

مهندس عابد نماینده شرکت توزیع برق سیستان و بلوچستان نیز با اشاره به خدمات برقرسانی در طول سه دهه از انقلاب گفت: بسیاری از مشکلات این شهرستان به ویژه در زمینه افت ولتاژ برق که در سالهای گذشته گریبانگیر مردم بود مرتفع شده است.

وی افزود: تعرفه برق نیکشهر شش ماه یعنی از اردیبهشت تا مهرماه بعنوان 'گرمسیری یک' محاسبه و شش ماه دیگر آن معمولی محسوب می شود.

وی بیان کرد: چنانچه تعرفه فروردین، آبان و آذر نیز به گرمسیری یک تغییر پیدا کند مشکلات و نارضایتی مردم مرتفع خواهد شد.

وی بیان کرد: برای این موضوع پیگیری لازم صورت خواهد گرفت.


فرماندار نیکشهر نیز در جمع نمازگزاران اظهار داشت: تمامی اطلاعات هواشناسی درخصوص وضعیت آب و هوای نیکشهر جمع آوری شده است و بزودی پیگیری لازم از طریق نمایندگان و وزیر نیرو انجام خواهد شد.نوشته شده در تاریخ شنبه 19 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
امام جمعه نیکشهر:

رشته های تحصیلی متناسب با بازار کار در دانشگاه از نیازهای نیکشهر است
ایرنا- امام جمعه نیکشهر بر افزایش رشته های تحصیلی متناسب با بازار کار و نیاز جامعه تاکید کرد و گفت:


دایر شدن رشته های کشاورزی، پرستاری، بهیاری و صنعت و معدن در مراکز آموزش عالی نیکشهر زمینه های اشتغال را فراهم می کند.

حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی در مراسم تجلیل از 87 استاد دانشگاه آزاد اسلامی نیکشهر و گرامیداشت هفته معلم با ابراز خرسندی از توسعه علمی و آموزشی این شهرستان از زحمات معلمان و اساتید دانشگاه قدردانی کرد.

وی افزود: در سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی شایسته است مسوولان با تفاهم و وحدت مسائل و مشکلات مردم را پیگیری و مرتفع کنند.

وی با اشاره به اینکه انسان با علم می تواند جامعه را به کمال برساند خاطرنشان کرد: دانشگاه در تربیت انسانهای توسعه یافته می تواند نقش زیادی داشته باشد.

امام جمعه اهل سنت نیکشهر گفت: دانشگاه با تولید و تربیت نیروی انسانی مبدا تحول و عامل توسعه اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی است.

مولوی عبدالله وحیدیفر افزود: با راه اندازی دانشگاه آزاد اسلامی و پیام نور تحول خوبی در توسعه این شهرستان شکل گرفته است.

وی افزود: انسان توسعه یافته می تواند جامعه بیمار را رشد دهد و این امر توسط دانشگاهها و آموزش و پرورش صورت می گیرد.

فرماندار نیکشهر نیز با اشاره به اینکه این شهرستان ظرفیت های خوبی در بخش کشاورزی و صنعت و معادن دارد، افزود: راه اندازی دانشکده های کشاورزی و صنعت و معدن ضروری است.

صاحب گل صالحی بر ایجاد دانشگاه ملی در کنار دانشگاه آزاد اسلامی و پیام نور تاکید کرد و افزود: شهرستان نیکشهر با وجود محرومیت های فراوان و زیرساختهای ضعیف، نیروی انسانی خوبی دارد که می توانند تحول آفرین باشند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی نیکشهر نیز با ارائه گزارشی از عملکرد و فعالیتهای این دانشگاه گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1386 راه اندازی شده است که تاکنون بیش از چهار هزار دانشجو فارغ التحصیل که بیش از 60 درصد آنان وارد بازار کار شده اند.

موسی رئیسی افزود: اکنون هزار و 600 دانشجو در 22 رشته کاردانی و کارشناسی این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

نماینده مردم حوزه انتخابیه ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی نیز با تبریک هفته معلم و روز استاد گفت: جای بسی خوشحالی است که در هفته معلم امسال 50 استاد دانشگاه پیام نور و 87 استاد دانشگاه آزاد اسلامی در شهرستان نیکشهر تجلیل می شوند.

محمدسعید اربابی افزود: زمانی در همین نیکشهر بیش از 90 درصد معلمان غیر بومی و از استانهای دور بودند ولی اکنون به برکت خدمات نظام اسلامی در مناطق محروم 95 درصد معلمان و 97 درصد اساتید دانشگاه بومی هستند.

وی از تلاشهای دولت و مسوولان نظام برای عمران و آبادانی سیستان و بلوچستان به ویژه شهرستان دور افتاده نیکشهر قدردانی کرد و افزود: خدمات شایسته انقلاب اسلامی برای هیچ کس پوشیده نیست.

وی گفت: با توجه به عمق بالای محرومیت ها خیلی از زحمات دولت محترم در مناطق روستایی دور دست شاید به چشم نیاید.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با همکاری مسوولان، مردم و همراهی دانشگاهیان پیگیریهای لازم تا حصول نتیجه برای راه اندازی دانشکده کشاورزی و صنعت معدن انجام خواهد گرفت.

اربابی بیان کرد: قشر تحصیلکرده و دانشگاهی باید حساسیت بیشتری برای پیگیری مشکلات و مطالبات مردم داشته باشند و با طرح و برنامه های کارشناسی ما را در پیگیری مشکلات همراهی کنند.

وی بر تکمیل ساختمان های دانشگاه پیام نور و آزاد اسلامی تاکید کرد.

وی افزود: دانشگاه در نیکشهر خیلی موثر بوده است بطوریکه تاکنون بیش از چهار هزار و 450 دانشجوی بومی این منطقه دانش آموخته شده اند و در دو دانشگاه دو هزار و 800 دانشجو در 32 رشته مشغول به تحصیل هستند.

به گزارش ایرنا، در پایان این مراسم از 87 استاد دانشگاه آزاد اسلامی نیکشهر با اهدای لوح تقدیر و جوایزی تجلیل شد.
نوشته شده در تاریخ شنبه 19 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
 امام جمعه نیکشهر: آمریکا بی آبروترین کشور در میان مردم خاورمیانه است
ایرنا- امام جمعه شهرستان نیکشهر گفت: آمریکا بی آبروترین کشور در بین ملت های خاورمیانه شناخته می شود.


حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی در خطبه های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع الزهرا (س) نیکشهر بیان کرد: حمایت آمریکا از آل سعود در حمله به یمن دلیلی آشکار بر بی آبرویی سردمداران هر دو کشور است.

امام جمعه نیکشهر با محکوم کردن حملات آل سعود به یمن افزود: قتل و کشتار انسان های بی گناه یمن آن هم به بهانه اینکه شخص مورد نظر آل سعود در مسند قدرت یمن قرار ندارد کاری بسیار نادرست است.

وی بیان کرد: ملت مسلمان یمن به سلاح نیازی ندارد زیرا همه مراکز نظامی و پادگان ها را در اختیار دارد، اما به دلیل محاصره آل سعود نیاز به کمک های دارویی و غذایی و انرژی دارند که جزء نیازهای اولیه زندگی است ولی دولت آل سعود حتی اجازه ورود نیروهای هلال احمر را به داخل خاک یمن نمی دهد.

وی با اشاره به تهدید نظامی دو مقام آمریکایی در روزهای گذشته و همزمان با مذاکرات هسته ای افزود: مذاکره در زیر شبه تهدید معنایی ندارد و ملت ایران این را بر نمی تابد.

وی ادامه داد: اگر نیاز آمریکایی ها به مذاکرات بیشتر از ما نباشد کمتر هم نیست.

امام جمعه نیکشهر تصریح کرد: ما تمایل داریم مذاکرات به سرانجام برسد اما این به آن معنی نیست که اگر تحریم ها برداشته نشود توانایی اداره کشورمان را نداریم.

وی ادامه داد: به اذعان پنهان و آشکار بسیاری از مسوولان سیاسی کشورهای مختلف، اگر تحریم های اعمال شده کنونی بر ضد ایران علیه هر کشور دیگری اعمال می شد آن کشور منهدم می شد.

حجت الاسلام لطفیان سرگزی در بخش دیگری از خطبه های نماز با بزرگداشت مقام استاد شهید مرتضی مطهری گفت: وظیفه معلم تربیت نسلی با ایمان، دانا و دارای اعتماد به نفس و اراده و سلامت جسمی و روحی است.

وی با اشاره به نقش بی بدیل آموزش و پرورش در ساختن آینده کشور افزود: در آموزش و پرورش، معلم کانونی ترین و تاثیرگذارترین نقش را در شکل دهی شخصیت فکری و روحی دانش آموزان به عنوان نسل جدید و آینده کشور دارد.
نوشته شده در تاریخ شنبه 19 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
77 معلم نمونه و بازنشسته فرهنگی در بخش لاشار نیکشهر تجلیل شدند77 معلم نمونه، بازنشسته فرهنگی و معلمان برتر در زمینه کسب رتبه علمی و آموزشی بخش لاشار نیکشهر به مناسبت هفته معلم تجلیل شدند.

رییس آموزش و پرورش منطقه لاشار در مراسم تجلیل از معلمان این بخش با اشاره به جایگاه و مقام معلم گفت: تمامی معلمان نمونه هستند زیرا وظیفه و رسالت تعلیم و تربیت نسل های آینده را بر عهده دارند اما تجلیل از 77 نفر شامل 5 نفر بازنشسته فرهنگی، 12 معلم نمونه و نیز 60 نفر از معلمانی که در آزمون علمی مدیران حائز رتبه شده و یا بالاترین درصد قبولی دروس نهایی خرداد 93 را کسب کرده اند، نشانه ارج نهادن به این جایگاه و ارزش و اهمیت این شغل شریف است.

عبدالصمد نارویی افزود: مدیران و معاونان آموزشی که برترین درصد اخذ مدرک دیپلم را داشتند و آموزگارانی که دانش آموزان آنها در آزمون علمی منطقه ای حائز رتبه شده اند نیز تجلیل شدند.

نماینده مردم حوزه انتخابیه ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی نیز با گرامیداشت هفته معلم و یاد و خاطره شهید مطهری گفت: معلمان گرانمایه مسوولیت خطیر، ظریف و سنگین علم آموزی و دانش افروزی در جوامع انسانی را بر عهده دارند.

محمدسعید اربابی افزود: معلمان باید قدر این امانت، موهبت الهی و فضیلت انسانی را بدانند.

وی افزود: مطالبات قانونی معلمان در مجلس پیگیری شده و نسبت به سالهای گذشته اعتبارات خوبی برای حل قسمتی از مشکلات در نظر گرفته شده است.

معاون عمرانی فرماندار نیکشهر نیز گفت: درک و رعایت شانیت معلمین از سوی کنشگران و تاثیرگزاران اجتماع از جمله روحانیت با نفوذ کلام و شوراها با اعتماد عمومی ضروری است.

سلیم کدخدا افزود: توجه و عنایت شایسته قانونگذاران و تصمیم گیران مملکت به مطالبات، حقوق و دغدغه صنفی این قشر عزیز قابل تقدیر است و بزودی شاهد تحول در حوزه آموزش و پرورش و پیگیری مطالبات آنان خواهیم بود.

نوشته شده در تاریخ جمعه 18 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
42 نفر از معلمان و دانش آموزان نمونه نیکشهر تجلیل شدندایرنا- 42 نفر از معلمان و دانش آموزان نمونه نیکشهر شامل هشت معلم نمونه، 10 دانش آموز برتر و 24 فرهنگی و بازنشسته به مناسبت گرامیداشت هفته معلم در مراسمی تجلیل شدند.


مدیر آموزش و پرورش نیکشهر در مراسم تجلیل از معلمان در مسجد جامع الزهرا (س) گفت: معلمی شغل انبیاء و اولیاء الهی است و امروز معلمان در جامعه به اسوه و الگو تبدیل شده اند و بسیاری از افراد جامعه تلاش می کنند تا از معلمان الگو گرفته و از آنها پیروی کنند.

یونس اربابی با گرامیداشت یاد و خاطره استاد شهید مرتضی مطهری افزود: شهید مطهری بهترین الگو برای یک فرهنگی و معلم است زیرا وی با زندگی عالمانه خویش مورد عنایت خداوند قرار گرفت.

امام جمعه نیکشهر نیز گفت: نامگذاری روز معلم در روز شهادت استاد شهید مطهری بیانگر این است که شغل معلمی با شغل انبیا و جایگاه معلم با جایگاه شهید مقایسه شده و این نشان از اهمیت علم و دانش در دین مبین اسلام دارد.

حجت اسلام احمد لطفیان سرگزی به نقش ارزشمند معلمین در جامعه امروزی اشاره کرد و گفت: نقش معلم به عنوان سازنده نسل فردا بسیار مهم و تاثیرگذار است.

صاحب گل صالحی فرماندار نیکشهر و محمد سعید اربابی نماینده مردم حوزه انتخابیه ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی نیز درخصوص نقش و جایگاه معلمان مطالبی ایراد کردند.
نوشته شده در تاریخ جمعه 18 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
50 استاد نمونه دانشگاه پیام نور نیکشهر تجلیل شدندایرنا- به مناسبت هفته معلم 50 نفر از استادان نمونه و کادر آموزشی دانشگاه پیام نور شهرستان نیکشهر با حضور ائمه جمعه، دانشجویان، اساتید دانشگاه، جمعی از فرهنگیان و مسوولان دستگاههای اجرایی تجلیل شدند.


رییس دانشگاه پیام نور نیکشهر در آیین تجلیل از استادان و کادرآموزشی دانشگاه پیام نور این شهرستان با گرامیداشت هفته معلم گفت: اساتید ما باید از شهدا و به ویژه استاد شهید گرانقدر مطهری الگو گیرند و راه وروش آن بزرگوار را برای دانشجویان تبیین کنند.

محمدکریم رئیسی افزود: معلمان طلایه داران قافله علم و دانش هستند که باید جامعه قدردان آنان باشد و به خوبی از آنان تجلیل کند.

وی افزود: دانشگاه در هر شهری نشانه توسعه، رشد علمی و زیرساخت های آن است.

وی بیان کرد: همه باید تلاش کنیم تا فرهنگ تقدیر از معلم و استاد در جامعه نهادینه شود.

امام جمعه نیکشهر نیز با اشاره به جایگاه و منزلت مقام معلم و استاد گفت: معلمان شغل شریف انبیا را دارند و جوامع بشری را از جهل و بیسوادی نجات می دهند.

حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی افزود: خدمت صادقانه مسوولان به ویژه معلمان و اساتید دانشگاه در این شهرستان ستودنی است.

فرماندار نیکشهر نیز بیان کرد: تجلیل از مقام معلمان و استادان دانشگاه می تواند در روحیه خدمتگزاری آنان تاثیرگذار باشد.

صاحب گل صالحی از برنامه ریزی خوب دانشگاه پیام نور در برگزاری مراسم تجلیل از اساتید قدردانی کرد و افزود: این کار نمونه ای از توجهات ویژه به مقام معلم است.


نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 17 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
8 معلم نمونه بخش بنت نیکشهر تجلیل شدند


ایرنا- هشت معلم نمونه بخش بنت شهرستان نیکشهر به مناسبت هفته معلم طی مراسمی با اهدای لوح تقدیر و هدایایی تجلیل شدند.بخشدار بنت در این مراسم با تبریک هفته معلم گفت: شغل معلمی از بهترین مشاغل در دنیا است و معلمان باید به آن افتخار کنند.


بشیراحمد رئیسی زاده افزود: خدمت مسوولان و فرهنگیان در بخش بنت با توجه به دوری از مرکز، بدی آب و هوا و کمبود امکانات رفاهی ستودنی است.

وی افزود: کسی که در این منطقه خدمت می کند کار او علاوه بر تامین هزینه های زندگی و خانواده، نوعی عبادت است.

رییس اداره آموزش و پرورش منطقه بنت نیز گفت: در این بخش شش هزار و 700 دانش آموز در 115 مدرسه مشغول به تحصیل هستند که حدود 500 معلم و کادر آموزشی کار تعلیم و تربیت آنان را بر عهده دارند.

عبدالرزاق سردارزهی افزود: همه معلمان نمونه هستند ولی به پاس خدمات آنان تعدادی از معلمان به نمایندگی تجلیل می شوند.

نماینده مردم حوزه انتخابیه ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی نیز با تبریک هفته معلم در این مراسم اظهار داشت: تجلیل از قشر زحتکش معلمان قوت قلبی برای آنان و حضور فعالتر در کلاسهای درس خواهد بود.

محمدسعید اربابی با انتقاد از بروز حوادث رانندگی سرویس وانت بار دانش آموزان روستای وفا بنت افزود: متاسفانه در این حادثه 15 دانش آموز آسیب دیدند و یک نفر نیز به دلیل شدت جراحات فوت کرد.

وی ادامه داد: مسوولان مربوطه هر چه سریعتر برای استاندارد سازی سرویس های طرح روستا مرکزی فکری اساسی کنند تا دیگر شاهد اینگونه حوادث نباشیم.

وی کمبود سرانه آموزشی، حذف مدارس کپری، خشتی و گلی، ساخت خوابگاه شبانه روزی در مراکز دهستانها و روستاهای پرجمعیت، استانداردسازی فضاهای آموزشی، توجه به معیشت و حقوق و مطالبات فرهنگیان را مورد تاکید قرار داد و افزود: توجه به مقوله آموزش و پرورش می تواند موجب رشد و توسعه سایر بخشها شود.

وی گفت: تا زمانی که شاخص های آموزشی هر منطقه به نحو مطلوبی رشد نکند نباید انتظار پیشرفت در سایر قسمتها را داشت.

به گزارش ایرنا، اجرای سرود، دکلمه و سخنرانی ائمه جمعه بنت از دیگر برنامه های هفته معلم در بخش بنت بود.

بخش بنت با 32 هزار نفر جمعیت در 75 کیلومتری غرب نیکشهر واقع شده است.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.


نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 16 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
نماینده مجلس ارتقا شاخص های راه، بهداشت

و آموزش بخش بنت را خواستارشدنماینده مردم حوزه انتخابیه ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی ارتقای شاخص های بهداشتی، آبرسانی، آموزشی و راه حوزه بخش بنت نیکشهر را خواستار شد و افزود: بنت از محرومترین بخشهای استان و حتی کشور از نظر زیرساختها است.

محمدسعید اربابی پس از بازدید از روستاهای بخش بنت شهرستان نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: راه محور توسعه هر منطقه است و بدون راه امکان خدمات دهی در سایر بخشها به کندی پیش می رود.

وی با اشاره به اینکه از حدود 800 کیلومتر راه در حوزه بخش بنت کمتر از 140 کیلومتر آن آسفالت است خاطرنشان کرد: این آمارها نشان دهند عمق بالای محرومیت در زمینه وضعیت راههای روستایی بخش بنت است.

وی گفت: برخی راههای روستایی حوزه بخش بنت حتی تا یکسال در انتظار رگلاژ بوسیله گریدر هستند و این خود انتظار و توقعات بالاتر مانند آسفالت شدن را به یاس و ناامیدی تبدیل می کند.

وی خواستار بازگشایی و آسفالت راههای مهمدان به لیردف، سرگوست به زرآباد، مهمدان به توتان و راه چند روستای سفیدکوه شد.

نماینده مردم شهرستانهای ایرانشهر، سرباز، دلگان، فنوج و بخشهای بنت، لاشار، آهوران و آشار نیکشهر در مجلس شورای اسلامی بر نگهداری و آسفالت راههای خاکی بیش از 90 روستای بخش بنت تاکید کرد.

اربابی با بیان اینکه بهداشت یکی از مقوله های توسعه است، افزود: احداث مرکز درمان بستر 15 تختخوابی بنت، راه اندازی مرکز بهداشتی درمانی در مهمدان، سفیدکوه، دهان و سرگوست ضروری است.

وی به بازدید خود از چند مدرسه کپری و غیراستاندارد حوزه بخش بنت اشاره و خاطر نشان کرد: هنوز صدها مدرسه مناطق بلوچستان خصوصا در حوزه شهرستان نیکشهر کپری، خشتی گلی و فرسوده دایر است و متاسفانه نخبگان خردسال همچنان در گرما و سرما در اینگونه مدارس غیر استاندارد مشغول به تحصیل هستند.

وی خواستار اختصاص اعتبار ویژه برای حذف مدارس کپری، خشتی گلی و فرسوده شد و افزود: ساخت مراکز شبانه روزی در روستاهای پرجمعیت و مراکز دهستانها برای جلوگیری از ترک تحصیل دانش آموزان ضروری است.

وی همچنین از دیگر مشکلات مردم بخش بنت را در زمینه آب آشامیدنی روستاها، عدم آنتن دهی تلفن همراه و جی اس ام روستایی، نبود دکل تلویزیون، توسعه برق روستایی، توجه به بخش کشاورزی و اشتغالزایی عنوان کرد و افزود: تمامی درخواستها و مطالبات مردم روستایی در این سفر جمع آوری و پس از اولویت بندی پیگیریهای لازم برای رفع موانع و مشکلات صورت خواهد گرفت.

بخشدار بنت نیز با تایید مسائل و مشکلات و محرومیت ها در حوزه راه، آب، برق، تلفن و بهداشت گفت: با وحدت و همدلی مردم صادق و همیشه همراه نظام بخش بنت و عزم ملی مسوولان و اختصاص اعتبارات ویژه می توان مشکلات را کاهش داد و رضایتمندی مردم روستایی را فراهم کرد.

بشیراحمد رئیسی زاده افزود: بخش بنت 110 پارچه آبادی و روستا، سه دهستان و 32 هزار نفر جمعیت دارد.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 16 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
نایب رئیس شورای اسلامی بخش مرکزی نیکشهر

شوراهای اسلامی نیکشهر نماد وحدت و همدلی و

پل ارتباطی مردم و دولت هستند  


نایب رییس شورای اسلامی بخش مرکزی نیکشهر گفت: شوراهای اسلامی شهر، بخش و روستای این شهرستان نماد وحدت، همدلی و همزبانی و پل ارتباطی بین مردم و مسوولان هستند.    

رستم کریمی در گفت و گو با خبرنگار ما و با تبریک هفته شوراها افزود: شوراهای اسلامی بزرگترین نهاد مدنی و از ارکان تصمیم گیری در کشور هستند که نقش موثری در عمران و آبادانی روستاها و شهرهای کشور دارند.

وی بیان کرد: اعضای شوراهای اسلامی روستا، بخش، و شهرستان بدون هیچگونه چشم داشت، حق الزحمه و یا بیمه بدون منت به امور مردم رسیدگی می کنند.

وی ادامه داد: اعضای شوراهای اسلامی بعنوان خاکریز اول در پیگیری مطالبات و مشکلات مردم هستند.
سخنگو و نایب رییس شورای اسلامی بخش مرکزی نیکشهر با بیان اینکه شوراهای اسلامی مشکلات زیادی را در انجام وظایف محوله دارند، اظهار امیدواری کرد با عنایت و توجه دولت تدبیر و امید قدرت و جایگاه واقعی شوراها تقویت شود.

کریمی که رئیس شورای اسلامی روستای بورک از توابع دهستان چاهان نیز هست، گفت: انتظار میرود در سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی چنانچه از نظر مالی شوراها تقویت نمی شوند ولی از نظر جایگاه اهمیت بیشتری به آنان داده شود.

وی از همکاری و همراهی مسوولان نیکشهر قدردانی کرد و افزود: در راس مسوولان فرماندار این شهرستان همکاری و تعامل خوبی با شوراهای اسلامی و رسیدگی به مطالبات آنان دارد ولی تا رسیدن به حد مطلوب و جایگاه شورا فاصله زیادی دارد.
وی همچنین مهمترین مشکلات شوراهای اسلامی را عدم آشنایی با قوانین و مقرارت عنوان کرد و افزود: متاسفانه تا هنوز شوراهای اسلامی سلسه مراتب اداری را رعایت نمی کنند و مستقیم با وزرا و رییس جمهوری مکاتبه می کنند.

وی بیان کرد: دامن زدن به اختلافات و سلیقه ای عمل کردن آنان از دیگر مشکلات شوراهای اسلامی است.

وی خواستار برگزاری کلاسهای آموزشی، توزیع رایگان کتب قوانین و مقرارات شوراها شد و افزود: متاسفانه بیشتر شوراهای روستایی از نگارش یک نامه اداری عاجز هستند که لحاظ کردن حداقل مدرک دیپلم در ثبت نام می توانند از ورود اعضای شورای بیسواد جلوگیری کند.

نایب رییس شورای اسلامی بخش مرکزی نیکشهر افزود: در شهرستان نیکشهر تعداد 227 شورای اسلامی روستا، سه شورای اسلامی شهر، چهار شورای اسلامی بخش و 135 دهیاری فعال است و 706 نفر عضو شوراهای اسلامی هستند.

کریمی خاطرنشان کرد: شهرستان نیکشهر چهار بخش به نامهای بنت، لاشار، آهوران و مرکزی، 395 روستا، 11 دهستان و 134 هزار نفر جمعیت دارد.نوشته شده در تاریخ سه شنبه 15 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
سالانه 126 هزار تن انواع محصولات زراعی وباغی در نیکشهر تولید می شود
مدیر جهاد کشاورزی نیکشهر گفت: سالانه 125 هزار و 985 تن انواع محصولات زراعی و باغی در این شهرستان تولید و روانه بازار مصرف می شود.

حبیب رئیسی در گفت و گو با ایرنا افزود: سه هزار و 315 هکتار زمین زراعی و پنج هزار و 685 هکتار باغ در شهرستان نیکشهر زیر کشت انواع محصولات می رود.

وی گفت: مرکبات، انبه، خرما، برنج، یونجه، هندوانه، گوجه فرنگی، سبزی و صیفی از عمده محصولات زراعی و باغی تولیدی در نیکشهر به حساب می آید.

وی اظهار داشت: محصولات کشاورزی تولیدی در نیکشهر علاوه بر مصرف خود کشاورزان، به شهرستان های همجوار و حتی خارج از کشور صادر می شود.

وی بیان کرد: خرده مالکی بودن زمین های کشاورزی در نیکشهر و فعالیت به شکل سنتی باعث می شود، این عرصه بهره وری و سود زیاد نداشته باشد.

مدیر جهاد کشاورزی نیکشهر گفت: بیش از 90 درصد زمین های کشاورزی این شهرستان با استفاده از 368 رشته قنات آبیاری می شود.

وی افزود: امسال در بیش از سه هزار هکتار زمین های کشاورزی نیکشهر سامانه آبیاری تحت فشار اجرا خواهد شد.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده و از مناطق مستعد در زمینه تولید گیاهان مختلف دارویی این استان محسوب می شود.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 13 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیکشهر:

92 شهید، آزاده و جانباز نماد عزت و سربلندی شهرستان نیکشهر هستند
ملیحه رضایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مردم شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و فنوج در جبهه های جنگ تحمیلی و حفاظت از دستاوردهای انقلاب اسلامی سهم زیادی داشته اند که نمونه آن تقدیم 92 شهید، آزاده و ایثارگر است.


وی بیان کرد: با وجود اینکه نیکشهر در سالهای اول انقلاب بعنوان یک بخش کم جمعیت و دور افتاده از مرکز استان و کشور بود ولی مردم آن به ندای رهبر کبیر انقلاب لبیک گفته و گروه گروه برای دفاع از انقلاب و میهن اسلامی به جبهه های جنگ اعزام می شدند.

وی بیان کرد: شهید 'سبیل اخلاقی' متولد ششم خرداد 1353 از شهدای کم سن و سال نیکشهر است که در نهم بهمن 1364 با کمتر از 12 سال سن در منطقه عملیاتی حور العظیم به شهادت رسید و اکنون لقب نوجوانترین شهید کشور را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: حضور پرشور مردم این منطقه در صحنه های مختلف انقلاب سبب شد تا مسوولان نظام جمهوری اسلامی با توجه عمیق به مردم، این بخش را به شهرستان ارتقا دهند.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیکشهر گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران نیکشهر نیز اقدامات خوبی برای خانواده های معظم شهدا در زمینه ساخت و تعمیر مسکن، ارائه تسهیلات، درمان رایگان، اشتغال و تحصیل فرزندان شهدا انجام داده است.

رضایی خاطرنشان کرد: 18 نفر از فرزندان شهدا و جانبازان در دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که 100 درصد شهریه آنان از طریق این بنیاد پرداخت و تامین می شود.

وی ساماندهی مزار شهدا و نصب تصاویر شهدا، پرداخت 100 درصدی هزینه درمانی، برگزاری کلاسهای آموزشی و برنامه ریزی برای دیدار و تجلیل از خانواده شهدا در مناسبت های مختلف طول سال از دیگر اقدامات این نهاد است.

شهرستانهای قصرقند و فنوج پیش از این نیز بخشهایی از نیکشهر بوده اند که به تازگی به عنوان شهرستان جدید ارتقا پیدا کرده اند ولی با توجه به اینکه هنوز برخی ادارات از جمله بنیاد شهید و امور ایثارگران در این شهرستانها ایجاد نشده، امور مربوط به آنها زیر نظر اداره نیکشهر انجام می شود.

شهرستان نیکشهر در خرداد سال 1369 به شهرستان ارتقا پیدا کرده است.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 13 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
بیش از 50 نوع گیاه دارویی در نیکشهر شناسایی شده است
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نیکشهر گفت: از حدود 200 گونه گیاه دارویی در جنوب سیستان و بلوچستان تاکنون افزون بر 50 گونه آن در شهرستان نیکشهر شناسایی شده است.


سیدرضا صمیمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: آب و هوای مساعد و خاک مناسب شرایط رشد انواع گونه های گیاهی کوهی در این شهرستان را در فصول مختلف سال فراهم کرده است.

وی افزود: گردر، ازگند، متکینک، کردرواه، ایشرک، کنرتاک، پنیرباد، سهردمبلک، پمپورت، دولک، گیشتر، ماری هپیتک، کلپورگ، گز روغن، زیرک، دی دار، کرگ، چگرد، صداپ و ازبوتک از جمله گیاهان دارویی شناسایی شده در شهرستان نیکشهر است.

وی افزود: چنانچه بخش خصوصی در زمینه تولید، جمع آوری و فروش گیاهان دارویی در این منطقه اقدام به سرمایه گذاری کرده و فعال شوند ضمن کسب در آمدهای کلان، می توانند صدها شغل ایجاد کنند.

وی از دلایل استقبال نکردن سرمایه گذاران از انجام سرمایه گذاری و فعالیت های مثبت در این بخش را آشنا نبودن بسیاری از مردم با خواص دارویی، در آمد زایی زیاد آنها و کم اهمیت جلوه دادن گیاهان دارویی از سوی مردم بومی ذکر کرد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نیکشهر اظهار داشت: هم اینک تنها تعداد اندکی از اهالی چند روستای حاشیه محور ترانزیتی ایرانشهر- نیکشهر- چابهار برای امرار معاش خود مبادرت به فروش گیاهان دارویی می کنند.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده و از مناطق مستعد در زمینه تولید گیاهان مختلف دارویی این استان محسوب می شود.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 9 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
جشن دانش آموختگی 74 نفر از طلاب زن و مرد

مدارس دینی نیکشهر برگزار شد
جشن دانش آموختگی و دستار بندی 74 نفر از طلاب زن و مرد مدارس دینی اهل سنت نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان برگزار شد.

به گزارش ایرنا امام جمعه اهل سنت نیکشهر در هفتمین همایش دانش آموختگان طلاب این شهرستان اظهار داشت: از این تعداد پنج نفر زن و 17 نفر مرد حافظ کل قرآن و 52 نفر زن فاضله(مولوی) شدند.

مولوی عبدالله وحیدیفر با بیان اینکه حوزه علمیه فاروقیه از سال 1362 فعال است افزود: در طول هفت سال گذشته حداقل هر سال 15 نفر زن و مرد در رشته های حفظ قرآن، مولوی و فاضله دانش آموخته می شوند.

وی افزود: علاوه بر دو حوزه علمیه 'فاروقیه و صدیقه عایشه' در مرکز نیکشهر 15 حوزه علمیه دیگر در بخشها، مراکز دهستانها و روستاهای پرجمعیت این شهرستان فعال هستند.

وی گفت: حدود دو هزار نفر اعم از زن و مرد بصورت شبانه روزی و غیره مشغول فرا گرفتن علوم دینی، حفظ و روخوانی قرآن کریم در این حوزه ها هستند.

امام جمعه اهل سنت نیکشهر بیان کرد: با همراهی خوب مسوولان نظام جمهوری اسلامی و مردم خیر و نیکوکار فعالیتهای دینی، علمی و آموزشی در این شهرستان رونق خاصی گرفته بطوریکه همین تلاشها و همکاریها سبب ساخت و تکمیل حوزه علمیه عایشه صدیق، مسجدجامع جدید نیکشهر و حوزه علمیه فاروقیه شده است.

مولوی وحیدیفر افزود: مردم شهرستان نیکشهر در پیروزی انقلاب و هشت سال جنگ تحمیلی حضور فعال داشته و همواره همگام با نظام و مسوولان بوده اند.

وی با بیان اینکه شهرستان نیکشهر در مرکز مکران واقع شده است، بیان کرد: این شهرستان مرز زمینی و دریایی، زمین های بزرگ کشاورزی و کارخانه ندارد اما همت مردمان آن بلند است و این خلاء ها را کاملا با همراهی و همگامی و صمیمت بین یکدیگر پوشش داده اند.

امام جمعه نیکشهر نیز با استناد به آیات و روایات گفت: زندگی انسانها باید قرآنی باشد و برای نجات بشر به قرآن رجوع کرد.

حجت اسلام احمد لطفیان سرگزی افزود: تلاش و زحمات مردم ایران در هشت سال دفاع مقدس سبب شده امروز در سایه وحدت و امنیت زندگی راحتی داشته باشیم.

وی اظهار داشت: کسانیکه قرآن را آتش می زنند، مسلمانان را به خاک و خون می کشند و جنگ راه می اندازند دشمن اسلام، قرآن و مسلمانان هستند.

فرماندار نیکشهر نیز از تلاش مسوولان و همراهی مردم این شهرستان برای عمران و آبادانی این منطقه قدردانی کرد و افزود: با اتحاد، وحدت و برادری همه توطئه های دشمنان نقش برآب می شود.

صاحب گل صالحی از حضور اقشار مختلف مردم به ویژه علما و روحانیون سراسر استان سیستان و بلوچستان و سفر به نیکشهر قدردانی کرد و افزود: این حضور باشکوه نشانه ایمان و دوستی آنان با قرآن و کارهای دینی است.امام جمعه موقت زاهدان نیر با ابلاغ سلام گرم آیت الله سلیمانی نماینده ولی فقیه در زاهدان گفت: با وحدت و اتحاد می توان مسائل و مشکلات جامعه را حل کرد.

حجت اسلام احمد راهداری افزود: در کنار هم بودن مسلمانان سبب خنثی شدن توطئه های دشمنان می شود.امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان نیز از مردم نیکشهر به دلیل برگزاری این مراسم قدردانی کرد و گفت: ما مسلمانان به عنوان امت رسول الله (ص) بهترین امت، بهترین کتاب و بهترین پیامبر را داریم.

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی افزود: امروز متاسفانه در چندین کشور اسلامی جوی خون جاری است و بمب و موشک بر سر مسلمانان می بارد که همه این بلاها از نشانه های ضعف و سستی ایمان است.

وی بیان کرد: متاسفانه بی نمازی، عدم پرداخت زکات و انواع گناه در بین اقشار مختلف مسلمانان عام و عادی شده است.

وی با اشاره به اینکه دشمن برای از بین بردن مسلمانان همه راهها را در پیش می گیرد و دیگر با توپ و تانک حمله نمی کند، افزود: ایجاد 150 کانال ماهواره ای فارسی زبان و پخش انواع فیلم ها با هدف عادی کردن روابط دختر و پسر، سست کردن بنیان خانواده و رواج بی بند و باری، فساد و فحشا در جامعه از برنامه ها و توطئه های دشمنان اسلام است.

وی گفت: علما و روحانیون نباید در این باره سکوت کنند و طبق فرمایش مقام معظم رهبری همه با تهاجم فرهنگی مقابله کنند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان افزود: یکی از طرحهای دشمنان ایجاد اختلاف بین اقوام و فرق مختلف است و شیعه را به جان سنی و سنی را به جان شیعه می اندازند تا همدیگر را بکشند و آنان نظاره گر باشند و از آب گل آلود ماهی بگیرند.

مولوی اسماعیل زهی از خدمات و برنامه های دولت تدبیر و امید در سیستان و بلوچستان قدردانی و خاطرنشان کرد: در سایه وحدت و امنیت می توان طرحهای کلان گازرسانی، پتروشیمی، راه آهن وغیره را به سرانجام رساند.

وی گفت: طبق شریعت اسلام فروش، حمل و توزیع مواد مخدر ممنوع و حرام است و همه وظیفه دارند در حد و توان خود با این موارد خانمان سوز مقابله کنند.

امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان گفت: توجه دولت تدبیر و امید بر بکارگیری مسوولان بومی در دستگاههای اجرایی و تلاش آنان برای حل مشکلات ستودنی است.

بر اساس این گزارش، مولوی عبدالرحمن ملازهی امام جمعه چابهار، مولوی محمدیوسف حسین بر مدیر حوزه علمیه گشت سراوان، مولوی قلندرزهی از خاش، مولوی بهرام زهی از ایرانشهر و چند تن از علمای سایر شهرستانها نیز درخصوص تقوا، جایگاه و منزلت صحابه رسول الله (ص) و دیگر مسائل دینی به سخنرانی پرداختند.

در این مراسم مولوی نذیر احمد سلامی نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری، اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا، علما و روحانیون، مسوولان دستگاههای اجرایی نیکشهر، ائمه جمعه و جماعات و قشرهای مختلف مردم حضور داشتند.

نظیر این مراسم در بخش بنت و شهرستان قصرقند نیز برگزار شد.

شهرستان نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 9 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
پل بزرگ ملوران نیکشهر تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسدمدیرکل راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان(ایرانشهر) گفت: پل بزرگ ملوران در 52 کیلومتری محور نیکشهر- بنت تا پایان سال جاری تکمیل و به بهره برداری می رسد.


به گزارش ایرنا ایوب کرد در بازدید از چند پرو‍ژه مهم راهسازی شهرستان نیکشهر بیان کرد: پل ملوران یکی از پرو‍ژه های مهم راهسازی در جنوب استان است که اهمیت خاصی برای مردم شهرستان نیکشهر دارد.

وی افزود: با تکمیل پل ملوران مسیر تردد اهالی شهرستان فنوج به نیکشهر و مردم بخش 32 هزار نفری بنت با مرکز شهرستان نیکشهر تسهیل می شود و دیگر در بارندگی ها شاهد مسدود شدن این محور نخواهیم بود.

وی گفت: عملیات اجرایی این پل از آذر 1389 آغاز شده و تاکنون 63 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای تکمیل آن 60 میلیارد ریال هزینه خواهد شد.

مدیرکل راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان(ایرانشهر) گفت: پل ملوران به طول 135 متر با شش دهنه 5/22 متری و پایه های شمعی در حال ساخت است.

کرد اظهار داشت: با اختصاص اعتبارات از 120 کیلومتر راه زیرسازی شده روستایی حوزه شهرستان نیکشهر 80 کیلومتر تا پایان سالجاری نیز آسفالت خواهد شد.

وی گفت: راه مته سنگ به چانف نیز با پیشرفت خوبی تا چهار ماه آینده بازگشایی و آماده آسفالت می شود.

فرماندار نیکشهر نیز خواستار نظارت بیشتر بر اجرای پروژه های راهسازی شد و افزود: تکمیل به موقع پروژه های راهسازی از خواسته های مهم مردم این منطقه است.

صاحب گل صالحی افزود: شهرستان نیکشهر بیشترین مشکلات را در حوزه راه دارد و از میانگین استانی و کشوری خیلی عقب است.

وی اظهار امیدواری کرد: با اختصاص اعتبارات و توجه ویژه استاندار سیستان و بلوچستان و دولت تدبیر و امید در سال جاری شاهد رشد و توسعه و آسفالت بسیاری از راه های روستایی هستیم.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 6 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
ثبت نام اعتکاف در شهرستان نیکشهر آغاز شد
سرپرست اداره تبلیغات اسلامی شهرستان نیکشهر گفت: نام نویسی از متقاضیان اعتکاف از امروز /شنبه/ در این شهرستان آغاز شد و تا روز پنجشنبه ادامه دارد.


حجت اسلام علی رئوفی نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خواهران و برادران علاقه مند می توانند در ساعات اداری به اداره تبلیغات اسلامی نیکشهر مراجعه و بصورت رایگان نام نویسی کنند.

وی با بیان اینکه آیین اعتکاف در روزهای 12، 13و14 رجب در مسجد جامع الزهرا (س) برگزار می شود اظهار امیدواری کرد: استقبال جوانان از اعتکاف همانند سالهای گذشته چشمگیر باشد.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 6 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
فرماندار نیکشهر:

تمرکز زدایی تنها راه توسعه شاخص های بهداشتی و درمانی استایرنا- فرماندار نیکشهر با اشاره به اقدامات خوب دولت تدبیر و امید در اجرای طرح تحول نظام سلامت گفت: تمرکز زدایی در زمینه امکانات و تجهیزات با توجه به پراکندگی بالای جمعیت تنها راه توسعه شاخص ها و برطرف کننده یکی از معضلات و دغدغه های مردم در بخش بهداشت و درمان است.

صاحب گل صالحی در نشست کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان نیکشهر با اشاره به شعار هفته سلامت تحت عنوان 'ایمنی غذا از مزرعه تا سفره' شاخص های تغذیه شهرستان را بسیار پایین عنوان کرد.

وی گفت: بنا به دستور استاندار سیستان و بلوچستان در جهت توسعه شاخص های تغذیه در بین مادران و کودکان کمیته ای عملیاتی در محل فرمانداری تشکیل شده است.

وی افزود: این کمیته سه راهبرد اساسی شناسایی، آموزش و تقویت خانوارهای بی بضاعت را در دستور کار قرار داده است.

فرماندار نیکشهر گفت: ارتقای شاخص های سلامت یک موضوع دو طرفه است و بخش زیادی از آن به مشارکت و همراهی مردم بر می گردد.

صالحی از تلاش های صورت گرفته سال گذشته مجموعه بهداشت و درمان نیکشهر تقدیر کرد.

وی ادامه داد: امیدواریم با شروع بکار بیمارستان 64 تختخوابی نیکشهر این مشکلات به حداقل برسد و بخشی از دغدغه مردم شهرستان در دسترسی سریع به امکانات درمانی حل شود.

امام جمعه شهرستان نیکشهر از تلاش در جهت تحقق اهداف نظام سلامت را یک جهاد بزرگ دانست و گفت: امروز آنچه که در بخش سلامت و توسط متخصصان داخلی انجام می شود کمتر از جنگ در جبهه های حق علیه باطل نیست.

حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی افزود: ایران اسلامی امروز در بسیاری از بخش های توسعه ای متکی به دانش و تجربه داخلی خود است و همین توانمندی ها ایران را در منطقه به الگوی بسیاری از کشورها تبدیل کرده است.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر نیز گفت: سلامت افراد به میزان بسیار زیادی به توانایی آنان در بدست آوردن، پردازش و درک اطلاعات مورد نیاز یک انسان سالم بستگی دارد.

دکتر فیض الرحمن رسولی زاده گفت: در ایجاد و توسعه سواد سلامت فرد به تنهایی مسوول نیست، بلکه تمامی سطوح جامعه و سازمان های مهمی مثل آموزش و پرورش در ایجاد و پرورش آن نقشی اساسی دارند.

وی ادامه داد: می توان با بهره گیری از رسانه ها و مواد آموزشی ساده و همچنین مداخلات آموزشی کارآمد گام هایی موثر برای توسعه مهارت های سواد سلامت و ارتقای سلامت در جامعه برداشت.

وی بیان کرد: به طور کلی سواد سلامت در منطقه پایین است و این وظیفه ما را در انجام اقدامات آموزشی سنگین تر می کند.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر پیش بینی کرد: سال 94 سال خوبی برای توسعه شاخص های بهداشتی استان سیستان و بلوچستان و منطقه جنوب استان خواهد بود.

در ادامه مدیر شبکه بهداشت و درمان نیکشهر گزارش مختصری از عملکرد سال 93 این شبکه و برنامه های حوزه سلامت شهرستان در هفته سلامت ارائه کرد.

دکتر عبدالرحمن بقایی گفت: تجلیل از کارکنان نمونه حوزه سلامت، دیدار با خانواده شهدا، برگزاری جلسات آموزشی نقش تغذیه در پیشگیری از بیماریهای قلبی و عروقی و راه اندازی میز سلامت در یکی از مدارس از جمله برنامه های هفته سلامت در نیکشهر است.

وی افزود: همچنین تشریح برنامه های هفته سلامت در تریبون نماز جمعه، عیادت از بیماران بیمارستان 22 بهمن، برگزاری کلاس آموزشی جهت مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، برگزاری مسابقه نقاشی ، کلاس آموزشی جهت رابطین بهداشت آموزش و پرورش، مسابقه مقاله نویسی برای دانش آموزان، از دیگر برنامه های پیش بینی شده هفته سلامت در شهرستان نیکشهر هستند.

پیش از آغاز کارگروه سلامت اعضای کارگروه با حضور در بیمارستان 22 بهمن شهرستان نیکشهر از بیماران عیادت کردند.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 6 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
یک دانش آموز دختر آسیب دیده از واژگونی سرویس وانت در نیکشهر درگذشت

ایرنا- فرماندار نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: صدیقه کدخدایی یکی از دانش آموزان روستای وفا از توابع بخش بنت این شهرستان که در سالجاری بر اثر واژگونی سرویس وانت بار دانش آموزان آسیب دیده بود، در بیمارستان ایرانشهر درگذشت.

صاحب گل صالحی با ابراز تاسف از بوجود آمدن این حادثه گفت: پس از واژگونی سرویس وانت بار حامل 15 دانش آموز دختر روستایی مجروحان حادثه بلافاصله برای مداوا به بیمارستان 22 بهمن نیکشهر و تعدادی از آنان نیز به شهرستانهای همجوار اعزام شدند.

وی گفت: متاسفانه خودروهای وانت بار که برای سرویس مدارس استفاده می شوند ایمنی لازم را ندارند و باید هر چه سریعتر با اختصاص اعتبارات ویژه فکری اساسی برای آن شود.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 6 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
بوستان لاله نیکشهر به مناسبت روز زمین پاک درختکاری و پاکسازی شد
بوستان لاله نیکشهر به مناسبت روز زمین پاک توسط مسوولان محلی، اعضای شوراهای اسلامی شهر و دانش آموزان درختکاری و با جمع آوری زباله ها پاکسازی شد.


رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نیکشهر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تبریک روز زمین پاک اظهار داشت: زمین تنها منبع تغذیه موجودات زنده است و باید در حفظ آن بکوشیم.

حسن ذاتی کیخا با استناد به آیه 64 سوره غافر افزود: خداوند زمین را یرای شما جایگاه امن و آرامش قرار داد و آسمان را همچون سقفی، شما را صورتگری کرد و صورتتان را نیکو آفرید.

وی بیان کرد: روز جهانی زمین پاک هر ساله در 22 آوریل مصادف با 2 اردیبهشت در سراسر دنیا برگزار می شود و به همه مردم یادآوری می کند که نباید سیاره خود را فراموش کنند.

وی گفت: زمین آخرین فرصت و شانس بشری برای بقاست.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 3 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی
گلایه های کشاورزان نیکشهری: کردرواه نیکشهر خریدار نداردآلوئه ورا تولیدی در شهرستان نیکشهر که در جنوب سیستان و بلوچستان به 'کردرواه' مشهور است بدون خریدار در دست کشاورزان باقی مانده است.


شماری از کشاورزان نیکشهر که در زمینه کشت آلوئه ورا فعالیت دارند در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با انتقاد از نبود خریدار و بازار فروش این محصول، خواستار حل مشکل از سوی دستگاههای دست اندرکار شدند.

محمدمراد بلیده یکی از آلوئه ورا کاران نیکشهری گفت: با حمایت و تشویق های اداره منابع طبیعی بیش از سه هکتار آلوئه ورا کشت کرده ام ولی با گذشت بیش از چهار سال هیچگونه خریداری نیست و همچنان محصول تولیدی روی زمین مانده است.

عبدالرسول ویدادی یکی دیگر از کشت کنندگان آلوئه ورا در منطقه نکهچ نیکشهر گفت: وقتی مسوولان مردم را برای کشت محصولی تشویق می کنند باید بازار فروش آنرا نیز تعیین کنند تا کشاورزان متضرر و ناامید نشوند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نیکشهر نیز به خبرنگار ایرنا بیان کرد: از سال 1388 در راستای جلوگیری از انقراض گونه آلوئه ورا و صیانت از جنگلهای منطقه با هماهنگی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان قرار شد 100 هکتار از این گیاه کشت شود که تاکنون کشت این محصول در بیش از 53 هکتار محقق شده است.

سیدرضا صمیمی افزود: گیاه آلوئه ورا در زمینهای مستثنیات کشاورزی کشت شده است ولی تاکنون بیش از 26 تن آلوئه ورا تولیدی در نیکشهر بدلیل نبود کارخانه فراوری در این شهرستان خریدار و بازار فروش ندارد.

وی گفت: گیاه آلوئه ورا یا صبر زرد از گونه های پرفایده و بومی منطقه نیکشهر با نام محلی بلوچی «کردرواه» مشهور است.

وی با بیان اینکه آلوئه ورا گیاهی بومی منطقه است، گفت: کشت گیاه آلوئه ورا در نیکشهر از چندین قرن گذشته مرسوم بوده و در حاشیه رودخانه و باغات بصورت طبیعی رشد کرده است.

وی افزود: در هر هکتار بیش از 200 اصله آلوئه ورا کشت می شود که هر کدام آنها دست کم پنج برگ نیم کیلویی تولید می کنند که ارزش هر برگ دو هزار تومان است.

وی بیان کرد: گیاه آلوئه ورا از نوع گونه های مولد غیرچوبی و با ارزش دارویی زیادی است که به صورت خوراکی و موضعی برای درمان برخی بیماری ها از جمله دیابت، قند خون، سوختگی و ناراحتی های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد و با آن نیز می توان انواع کرم، کمپوت و غیره تولید کرد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نیکشهر گفت: با وجود پیگیری و حمایت های لازم برای تشویق مردم به کشت گیاه آلوئه ورا متاسفانه اکنون محصول تولیدی آنان هیچگونه بازار فروش و خریداری ندارد و این امر سبب نارضایتی مردم شده است.

صمیمی افزود: تنها راه حل مشکلات آلوئه ورا کاران نیکشهر راه اندازی کارخانه فراوری برای این گیاه با ارزش است تا تولید کنندگان آلوئه ورا بتوانند محصولات خود را در کمترین زمان بفروش رسانده و سودی عاید آنان شود.

وی بیان کرد: ارائه تسهیلات ارزان قیمت با بازپرداخت طولانی مدت برای راه اندازی کارخانه فراوری آلوئه ورا بسیار ضروری است و در این زمینه باید مسوولان با جذب سرمایه گذار سبب اشتغال در منطقه شوند.

شهرستان نیکشهر در فاصله 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 3 اردیبهشت 1394 توسط رستم کریمی