تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مطالب اسفند 1394

 

انفجار ترقه جامانده ازچهارشنبه سوری در منطقه آزاد چابهار حادثه آفریدچابهار- ایرنا- رئیس شورای تامین و مدیرعامل منطقه آزاد چابهار گفت: انفجار ترقه بجای مانده از چهارشنبه سوری در منطقه آزاد چابهار حادثه آفرین شد.

حامدعلی مبارکی شنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: حوالی ساعت 9 امشب بر اثر انفجار ترقه بجا مانده از چهارشنبه سوری در حدفاصل بازارهای صالحیار و تیس و فردوس در کنار پیاده رو سه نفر به صورت سطحی زخمی شدند.

وی گفت: سه نفر زخمی بلافاصله به بیمارستان امام علی(ع) چابهار منتقل شدند.

وی افزود: با وجودی که این حادثه موضوع مهمی نبوده اما در حال بررسی است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان چابهار نیز گفت: در این حادثه یک پسربچه چهار ساله و یک مرد و یک زن که در هنگام انفجار ترقه ها در محل حضور داشتند، زخمی شده و به بیمارستان انتقال یافتند.

ابراهیم جنگیزهی افزود: حال زخمی ها مساعد است و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

فرماندار و رئیس شورای تامین شهرستان چابهار نیز گفت: انفجار ناشی از ترقه های جا مانده از چهارشنبه سوری معروف به نارنجک در داخل باغچه پیاده رو و زیر درخت به علت صدای زیاد موجب نگرانی برخی مسافران شده است.

احمد علی موهبتی افزود: با توجه به این که ترقه یادشده در زیر خاک و داخل باغچه بوده در زمان انفجار مقداری سنگ و خاشاک به اطراف پرتاب شده که بر اثر اصابت آنها سه نفر آن هم به صورت سطحی زخمی شدند.

وی تصریح کرد: شهرستان چابهار و منطقه آزاد از امنیت مطلوب و قابل قبولی برخوردار است و حضور شمار زیادی از مسافران و مسئولان به همراه خانواده هایشان نشان از این امنیت است.

معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار ادامه داد: از آنجایی که هزاران نفر مسافر وارد چابهار شده و جنب و جوش و نشاط و شور و هیجان وجود دارد عده ای افراد مغرض و بدخواه نظام و ملت از طریق فضای مجازی و رسانه ای سعی در مخدوش کردن چهره امن و با نشاط این منطقه دارند.

موهبتی اظهار کرد: تمامی هتل ها، مسافرخانه ها، مهمانپذیرها و مهمانسراها و کمپ های در نظر گرفته شده برای مسافران نوروزی مملو از مسافر است و مردم میهمان نواز چابهار نیز از آنان به خوبی پذیرایی می کنند.

وی گفت: امسال 1500 تخت به ظرفیت هتل ها و مسافرخانه های چابهار افزوده شده و روز گذشته نیز یک باب هتل مجهز در منطقه آزاد چابهار به بهره برداری رسید.

وی افزود: بازارهای چابهار و منطقه آزاد در کمال آرامش در حال جنب و جوش است و مردم بدون هیچ دغدغه ای به خرید شب عید مشغول هستند.

چابهار در 640 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در سواحل دریای عمان (مکران) واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ شنبه 29 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
سواحل مکران میزبان خیل عظیم سرمایه گذاران خارجیچابهار به عنوان بزرگراه رسیدن به گنج های اقیانوسی از چندی پیش به ویژه پس از برجام میزبان سفرا و هیات های اقتصادی کشورهای اروپایی و آسیایی به منظور بررسی و استفاده از ظرفیت ها، مزیت ها و فرصت های سرمایه گذاری این بندر اقیانوسی ایران اسلامی است.

به گزارش ایرنا چابهار سیستان و بلوچستان به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران اسلامی خفته بر کرانه دریای عمان و اقیانوس هند از چنان اهمیت بالا و استراتژیک برخوردار است که از روزگاران کهن جایگاه سیاسی، نظامی و اقتصادی ویژه آن بر همگان روشن بوده است.
استان پهناور سیستان و بلوچستان در مسیر دو کریدور از سه کریدور ترانزیتی بزرگ دنیا قرار دارد که این امر منطقه مکران را به عنوان جاده ترانزیتی طرح توسعه جنوب شرق مطرح می کند.
سواحل مکران در جنوب خاور ایران، به دلیل موقعیت و ویژگی های استراتژیک آن از منظر ژئوپلیتیکی، ژئواستراتژیکی و ژئواکونومیکی دارای اهمیت فراوانی است به طوری که دسترسی به منابع غنی انرژی، تسلط بر مهمترین مسیر انتقال انرژی و کالا در سطح جهان، موقعیت استراتژیک برای دسترسی کشورهای محصور در خشکی در آسیای مرکزی، قفقاز و افغانستان به آبهای آزاد، قابلیت مناسب سواحل مکران برای ایجاد بندرگاهها و ترمینال های وسیع تجاری و تبدیل آن به کانون ورود و خروج کالا از طریق جاده های شمالی جنوبی، جاده شرقی جنوبی و جاده جنوبی غربی بین چابهار و آسیای مرکزی، قفقاز، روسیه و اروپا بخشی از قابلیت ها این منطقه است.
بندر چابهار یکی از چهار راه های اصلی کریدور جنوبی تجارت جهانی محسوب می شود به طوری که این بندر به علت موقعیت استراتژیک خود و دستیابی به آب های آزاد بین المللی جایگاه ویژه ای در مبادلات بین ایران و سایر نقاط منطقه دارد.
چابهار نسبت به سایر نقاط ساحلی ایران مزیت های خاص خود را دارد به طوری که آب های عمیق در خلیج آن شرایط پهلوگیری کشتی های بزرگ و ایجاد تاسیسات بندری را فراهم می کند همچنین قرار گرفتن چابهار در یک خلیج ، موقعیت بندری ایده آلی برای توسعه فیزیکی در آینده به آن می بخشد که بسیاری از بنادر دنیا از آن محرومند.
همچنین از نظر توریستی خلیج چابهار جلوه ای زیبا از طلوع و غروب خورشید در دریا ایجاد می کند، در کناره های دریای عمان و در قسمت جنوبی شهرستان چابهار صخره های بزرگی بر اثر پیشروی آب دریا و فرسایش سنگ های رسوبی بوجود آمده که چشم انداز زیبایی را خلق کرده است.
سواحل و آب های کرانه دریای عمان به گفته بسیاری از کارشناسان با توجه به محدودیت ها و اتمام سوخت های فسیلی فرصت مناسبی برای استحصال انرژی های نو است.
همچنین منطقه آزاد چابهار با گستره 14 هزار هکتار در منتهی الیه جنوب شرقی ایران در 25 درجه و 20 دقیقه عرض شمالی و 60 درجه و 27 دقیقه طول شرقی در شرق خلیج چابهار و در کنار آب های دریای عمان قرار دارد که می تواند در کنار مزیت ها فرصت مناسب برای تجارت دیگر کشورها فراهم کند.
کارشناس اداره دوم خاورمیانه وزارت خارجه ژاپن چندی پیش در سفر دو روزه به چابهار گفت: بندر چابهار به دلیل موقعیت مناسب، همجواری با آبهای اقیانوسی و داشتن توانمندی ها و ظرفیت های خوب در شرایط پسا تحریم مورد توجه کشور ژاپن و فعالان اقتصادی این کشور برای سرمایه گذاری قرار دارد.
یوسوکه تومو فوجی اظهار داشت: این بندر نقطه اتصال افغانستان و کشورهای آسیای میانه به آبهای اقیانوسی است و سرمایه گذاران ژاپن تمایل زیادی برای فعالیت در این نقطه راهبردی دارند.
وی گفت: فرصت های سرمایه گذاری و پتانسیل های موجود منطقه در این سفر مورد بررسی قرار می گیرد و گزارشی به دولت و سرمایه گذاران ژاپنی برای فعالیت های اقتصادی در این منطقه ارایه می شود.
معاون اقتصادی و عضو هیات مدیره منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار نیز با تشریح ظرفیتها و پتانسیل های این منطقه گفت: طرح توسعه سواحل مکران با دستور رهبر معظم انقلاب و مسئولان ارشد کشور به سرعت در حال انجام است و در آینده ای نزدیک زیر ساختهای ریلی، گاز و توسعه بنادر آماده می شود.
عبدالرحیم کردی افزود: مجوز ساخت فرودگاه بین المللی چابهار صادر شده است که با احداث آن سفر گردشگران و سرمایه گذاران داخلی و خارجی تسهیل و تسریع می شود.
وی بیان کرد: امنیت بالای منطقه چابهار فرصت مناسبی برای فعالیت سرمایه گذاران است و هیچگونه موارد ناامنی برای تجار، بازرگانان و مسیر ترانزیتی تردد کامیون های افغانستان تاکنون رخ نداده است.
وی یکی از مزیت های ارزشمند بندر چابهار را ارزان بودن انرژی آب و برق ذکر کرد.
وزیر صنعت و تجارت عمان نیز در سفر چند روز پیش خود به چابهار گفت: زیرساختهای لازم و مورد نیاز چابهار مناسب برای توسعه روابط همه جانبه دو کشور عمان و ایران است.
دکتر علی بن سعود السنیدی اظهار داشت: بازدید میدانی هیات اقتصادی و تجاری عمان از زیرساختهای این شهرستان عزم ما را برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف جدی تر کرده است و این سفر یک روزه در آینده ای نزدیک بسیار موثر برای توسعه روابط خواهد بود.
وی گفت: علاقه و رغبت مسئولان رده های مختلف ایرانی به ویژه استاندار سیستان و بلوچستان و مسئولان بنادر و دریانوردی ایران برای همکاریهای مشترک می تواند تاثیرات فراوانی برای ارتباط دریایی و ترانزیت و حمل نقل کالا بین دو کشور عمان و ایران داشته باشد.
وزیر صنعت و تجارت عمان که سرپرست هیات 50 نفری فعالان تجاری و اقتصادی این کشور بود، افزود: بندر راهبردی چابهار موثر برای فعالیت سرمایه گذاری برای کشور عمان است.
سعود السنیدی ادامه داد: کشور عمان دارای سه بندر اصلی است و اشراف به دریای عمان را دارد و می تواند به آبادانی یکدیگر کمک کند.

رئیس هیات مدیره و نایب رئیس شرکت فنی و مهندسی CMI چین گفت: این شرکت آماده راه اندازی نخستین شهرک صنعتی چینی در منطقه آزاد چابهار است.
گوگانگ چن اظهار داشت: هیاتی از شرکت سی ام آی متشکل از 14 نفر با هدف بررسی ظرفیت های منطقه آزاد چابهار برای ایجاد شهرک صنعتی چینی از شب گذشته وارد این منطقه شده تا در ادامه کارهای لازم برای تحقق این امر را انجام دهد.
وی افزود: شرکت فنی و مهندسی CMI در زمینه ساخت آب شیرین کن، نیروگاه خورشیدی، توسعه بنادر و بخش های هوانوردی و صنایع و معادن فعال است.
وی گفت: این شرکت از سال 2014 راه اندازی شد و هم اینک 60 شرکت خوشنام چینی سهامدار آن هستند.
رئیس هیات مدیره شرکت CMI افزود: اعضای این هیات با هدف راه اندازی شهرک صنعتی چینی، مشارکت در طرح توسعه بندر چابهار و بررسی ظرفیت های موجود به این منطقه سفر کردند.
وی سرمایه این شرکت را 50 میلیارد دلار ذکر کرد.

معاون اقتصادی و عضو هیات مدیره منطقه آزاد چابهار نیز گفت: آمادگی لازم برای واگذاری زمین به منظور ایجاد شهرک صنعتی چینی با توجه به توان مالی، تخصصی و تجربه کافی این شرکت وجود دارد.
عبدالرحیم کردی افزود: منطقه آزاد چابهار همچنین آماده همکاری با این شرکت در زمینه فراهم سازی زیرساخت های اولیه گردشگری و صنعتی است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: با توجه به ارتباطات سیاسی و تجاری ایران و عمان و تمایل توسعه همکاری های دو طرف، بزودی حجم تجارت این دو کشور افزایش پیدا می کند.
ولی الله افخمی اظهار داشت: اقدامات عملی برای توسعه تجارت بین ایران و عمان از طریق مبادله هیات های تجاری، برگزاری نمایشگاه های متقابل در دو کشور و توسعه زیرساخت ها برای روابط اقتصادی ضروری است.
وی گفت: توسعه تجارت با کشورهای خارجی در دستور کار جمهوری اسلامی قرار دارد و به همین دلیل از مسئولان اقتصادی کشور عمان می خواهیم برای توسعه تجارت ارتباطات بانکی ایران- عمان را افزایش و از طریق عمان نیز این مشکل با سایر کشورها مرتفع شود.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: چابهار یکی از سرزمین های بکر و با اهمیت و استراتژیک و دروازه ورود ایران به آبهای آزاد است.
علی اوسط هاشمی اظهار داشت: آینده منطقه کاملا روشن است به ویژه بعد از موفقیت کشورمان در دستیابی به توافق هسته ای با غرب فضا و محیط کشور برای سرمایه گذاری بیش از گذشته آماده شده است که قطعا با اقبال سرمایه گذاران خارجی و کارآفرینان داخلی رو به رو خواهد شد.
وی با اشاره به توانمندیها و ظرفیت های کلان بندر چابهار ادامه داد: دولت آینده ای بزرگ و روشن برای این منطقه ترسیم کرده و ما نیز باید زمینه را به بزرگی نگاه دولت برای حضوری اثرگذار در این منطقه فراهم کنیم.
وی بیان کرد: توسعه بندر فضا را برای صادرات باز می کند و ما آمادگی داریم تا با واگذاری بخشی از کارها به بخش خصوصی راه را برای سرمایه گذاران باز کنیم تا با استفاده از امکانات و زیر ساختهای آماده به فعالیت بپردازند.
استاندار سیستان و بلوچستان همچنین در دیدار با سرکنسول افغانستان در زاهدان گفت: با توجه به قابلیت های فراوان بندر اقیانوسی چابهار، این منطقه آماده تبدیل شدن به قطب تجاری افغانستان است.
علی اوسط هاشمی اظهار داشت: افزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری بندر چابهار از 2.5 میلیون تن به 8.5 میلیون تن از جمله مزیت های این بندر است که می تواند زمینه را برای گسترش روابط بیش از پیش کشورهای ایران و افغانستان فراهم کند.
وی با بیان اینکه چابهار باید به قطب تجاری ایران و افغانستان تبدیل شود افزود: با اجرای برخی اقدامات از جمله راه اندازی خط کشتیرانی، فعال کردن شرکت حمل و نقل مشترک و ایجاد بندر مشترک می توان دامنه فعالیت را در این بندر مهم گسترش داد.
دفتر نخست وزیری هند نیز در بیانیه ای اعلام کرده است،هیات دولت این کشور اعتبار 150 میلیون دلاری برای توسعه بندر راهبردی چابهار تصویب کرده است .
این بیانیه می افزاید: سرمایه گذاری در چابهار فرصت هایی را برای شرکت های هندی برای حضور بیشتر ومستحکم تر کردن جایگاه این کشور در منطقه فراهم می کند.
در این بیانیه اضافه شده است: کابینه هند اعتبار 150 میلیون دلار به جمهوری اسلامی ایران برای توسعه بندر چابهار را تصویب کرده است.
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است این کشور در حال مذاکره برای تسهیل افزایش تجارت و سرمایه گذاری با ایران و دیگر کشورهای منطقه از جمله افغانستان است.
سفیر هندوستان در ایران گفت: استان سیستان و بلوچستان به ویژه بندرچابهار و مرز میلک برای کشور هندوستان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و یک منطقه مهم ارتباطی محسوب می شود.
« سائوو راب کومار» اظهار داشت: وجود کنسولگری هندوستان در شهر زاهدان یک فرصت بسیار خوب است که باعث کمک به پیشرفت اهداف مشخص شده دو کشور می شود.
وی هدف از سفرش به سیستان و بلوچستان را دیدار با مسئولان و نیز بازدید از مرز میلک در شمال این استان ذکر کرد و اظهار داشت: پس از بازدید اخیر از چابهار قراردادی میان دولت هندوستان و ایران امضا شد.
کومار خاطرنشان کرد: چابهار فرصت های خوبی دارد که امیدواریم بتوان از ظرفیت های آن برای توسعه منطقه استفاده کرد.
سفیرهندوستان در تهران ادامه داد: به منظور گسترش ارتباطات بین ایران و هندوستان، دولت های این دو کشور به پروژه های ارتباطی توجه ویژه ای دارند.
رئیس اجرایی دولت افغانستان نیز چندی پیش در باره مزیت های بندر چابهار گفت: بندر چابهار برای ترانزیت کالاهای افغانستان دارای اهمیت فراوانی است.
عبدالله عبدالله افزود: این بندر شاهد صدها میلیون دلار سرمایه گذاری ایران برای توسعه طی دوسال اخیر بود و در آینده نزدیک چابهار صفحه ای نو در ترانزیت منطقه و حتی فراتر از منطقه خواهد گشود.
وی گفت: افغانستان به بندر چابهار به عنوان بدیل بندر کراچی پاکستان نگاه نمی کند و به آن بندر هم نیاز خواهد داشت، اما وابستگی به یک راه برای دولت جمهوری اسلامی افغانستان یک نقطه ضعف خواهد بود و به دلیل محصور بودن این کشور در خشکی، کوتاه ترین و باصرفه ترین مسیر دسترسی ما به آبهای آزاد، بندر چابهار ایران خواهد بود.
رئیس اجرایی دولت افغانستان افزود: افغانستان علاوه بر نگاه به بندر چابهار ایران و کراچی پاکستان برای ترانزیت کالاهای خود، به دنبال برقراری خط آهن بسیار مهم چین – قرقیزستان – تاجیکستان – افغانستان و ایران است.
وی گفت که بزودی نشست پنج جانبه ای برای تکمیل این خط آهن در یکی از این کشورها برگزار می شود و این مسیر برای کشورهای منطقه و افغانستان دارای اهمیت فوق العاده ای است.
مشاور و رئیس برد اقتصادی وزارت تجارت افغانستان گفت: چابهار با توجه به موقعیت راهبردی در جهان و نزدیکی با افغانستان بهترین مکان برای فعالیت تجار و سرمایه گذاران این کشور است.
حاج رحم الدین حاجی آغا در بازدید از طرح توسعه بنادر چابهار اظهار داشت: هم اینک حمل کانتینر از بندر کراچی تا قندهار 18 ساعت زمان می برد اما از بندر چابهار 12 ساعت زمان نیاز است.
وی از حمایت ایران به عنوان یک کشور دوست، همسایه و پشتیبان قدردانی کرد و افزود: تجارت از بندر چابهار برای افغانستان نسبت به کراچی مقرون به صرفه تر است.
وی گفت: با توجه به اقدامات و پیشرفت های خوبی که صورت گرفته و بر اساس تاکیدات رئیس جمهوری افغانستان، باید نهایت استفاده را از بندر چابهار داشته باشیم.
مشاور و رئیس برد اقتصادی وزارت تجارت افغانستان با بیان اینکه تاکید این است که مسئولان دولتی افغانستان در نشست های مختلف با بازرگانان موقعیت راهبردی و ظرفیت های بندر چابهار را تشریح کنند اظهار داشت: با این اقدام سرمایه گذاران آشنایی بیشتری نسبت به این بندر اقیانوسی پیدا می کنند.
حاجی آغا یکی از مهمترین مشکلات سرمایه گذاری نکردن تجار افغانستان در بندر چابهار را اطلاع رسانی ضعیف عنوان کرد و افزود: سازمان بنادر و دریانوردی چابهار باید با برپایی نمایشگاه، کنفرانس ها، همایش ها و برگزاری نشست با تجار و بخش های خصوصی کشورهای مختلف زمینه بیشتر شدن همکاری های بین المللی را فراهم کند.
وی بیان کرد: بازاریابی نامناسب باعث شده تجار افغانستان شناخت درستی از مزایای بندر چابهار در عرصه بین المللی نداشته باشند.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: تا پایان سال 95 شاهد پهلوگیری کشتی های سوپر پاناماکس در این بندر خواهیم بود.
سیاوش رضوانی گفت: از هر نوع سرمایه گذاری تجار در بندر چابهار استقبال می کنیم.
استان سیستان و بلوچستان افزون بر هزار و 100 کیلومتر مرز زمینی با دو کشور افغانستان و پاکستان و بیش از 310 کیلومتر مرز آبی با اقیانوس ها و آبهای آزاد دارد.
چابهار در 700 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان (مکران) واقع شده و تنها بندر اقیانوسی خارج از تنگه هرمز جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.
نوشته شده در تاریخ شنبه 29 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
امکانات برای پذیرایی از مهمانان نوروزی در چابهار به 2 برابر افزایش یافتچابهار- ایرنا- رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری - صنعتی چابهار گفت: با اقدامات و هماهنگی های انجام گرفته امسال برای پذیرایی و اسکان مهمانان نوروزی تمام امکانات در این منطقه به 2 برابر افزایش پیدا کرده است.

به گزارش ایرنا حامدعلی مبارکی روز شنبه در نشست ستاد خدمات اجرایی سفرهای نوروزی چابهار اظهار داشت: آب و هوای مناسب و بهاری و موقعیت جغرافیایی بندر چابهار سبب شده بسیاری از گردشگران این منطقه را برای سفرهای نوروزی انتخاب کنند.

وی گفت: نوروز امسال 21 عنوان برنامه متنوع فرهنگی، هنری و ورزشی در سطح منطقه آزاد چابهار برگزار می شود تا مهمانان لحظات خوشی را داشته باشند.

وی افزود: برای خدمات رسانی مطلوب به گردشگران و مهمانان نوروزی، 13 کمیته اجرای برنامه ها در این منطقه تشکیل شده است.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار ادامه داد: تمام بوستان ها، سفره خانه های سنتی، مکان های تاریخی و تفریحی، فضای سبز، هتل و رستوران ها، پلاژهای ساحلی تیس و لیپار آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی هستند.

مبارکی گفت: بازارچه صنایع دستی و نمایشگاه آثار هنرمندان سیستان و بلوچستان در منطقه آزاد چابهار راه اندازی شده است تا گردشگران بتوانند محصولات تولیدی منطقه را به عنوان سوغات هدیه ببرند.

وی گفت: 10 سفره هفت سین در سطح منطقه آزاد چابهار جانمایی شده است.

وی بیان کرد: جشنواره ویژه نوروز و جنگ های شادی با حضور هنرمندان بومی و مطرح کشوری همراه با ساز و دهل سیستانی و بلوچستانی هر شب در چابهار برگزار می شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار گفت: برگزاری رقابت های چهارجانبه کریکت، تفریحات دریایی در سواحل شنی و ماسه ای، جشن از طلوع تا غروب اقیانوس، تور چابهارگردی، رقابت شترسواری، رالی خانوادگی و رقابت ماهگیری با قلاب از دیگر برنامه های ویژه نوروز در چابهار است.

چابهار در 700 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در سواحل دریای عمان (مکران) واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ شنبه 29 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
امام جمعه چابهار:

خدمات رسانی مطلوب به مسافران نوروزی مورد توجه مسئولان باشد


چابهار- ایرنا- امام جمعه چابهار گفت: خدمات رسانی مطلوب به مسافران و گردشگران نوروزی از سوی مسئولان شهرستان مورد توجه جدی قرار گیرد.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام سیدمحمد موسوی در خطبه های این هفته نمازجمعه چابهار اظهار داشت: این شهرستان به دلیل موقعیت مناسب و داشتن جاذبه های تاریخی، توریستی و سواحل زیبا و بکر مورد توجه مسافران و گردشگران از سراسر نقاط کشور است.

وی ادامه داد: با توجه به این ظرفیت ها، مسئولان باید توجه ویژه به فراهم کردن شرایط برای جذب گردشگر و توریست را داشته باشند.

وی گفت: در دین مبین اسلام پذیرایی و استقبال از مهمان ثواب زیادی دارد.

امام جمعه چابهار افزود: در آستانه سال نو باید بیش از گذشته به فکر نیازمندان باشیم تا افراد کم درآمد هم بتوانند نیازهای ضروری خانواده خود را تامین کنند.

حجت الاسلام موسوی از نمازگزاران خواست در سال جدید صله ارحام و تکریم نیازمندان را مورد توجه جدی قرار دهند.
نوشته شده در تاریخ شنبه 29 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
هتل بین المللی فردوس در منطقه آزاد چابهار به بهره برداری رسیدچابهار- ایرنا- هتل بین المللی فردوس در محدوده منطقه آزاد چابهار با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار و شماری از مسئولان محلی این شهرستان با هدف خدمات رسانی مطلوب به گردشگران نوروزی به بهره برداری رسید.

رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان منطقه آزاد چابهار روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور با موقعیت راهبردی مناسب و ظرفیت های فراوان گردشگری یکی از مهمترین قطب های گردشگری ایران است.

حامدعلی مبارکی گفت: برای اسکان و پذیرایی از گردشگران و مهمانان در طول سال ضرورت دارد تا زیرساخت های منطقه آزاد چابهار در زمینه جذب توریست آماده شود.

وی افزود: منطقه آزاد چابهار از ایجاد مکان های تفریحی و گردشگری و ساخت هتل، رستوران و مهمانپذیر استقبال و حمایت لازم را خواهد کرد.

وی ادامه داد: هتل بین المللی فردوس با 78 اتاق که با همت سرمایه گذار بومی ساخته شده است می تواند بیش از 200 مهمان و گردشگر را اسکان دهد.

هتل و رستوران های لیپار، سی و سه پل، صدف و دریا پیش از این در محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار راه اندازی شده است.

چابهار در 700 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در سواحل دریای عمان (مکران) واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ شنبه 29 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
گزارش تصویری سفر وزیر راه و شهرسازی به چابهارایرنا- چابهار - عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در سفر یک روزه به چابهار از طرحهای توسعه بندری و پروژه راه آهن چابهار- زاهدان دیدن کرد و گفت: نگاه بلند رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری موجب توسعه بندرچابهار می شود.

28 اسفند 1394  عکس: رستم کریمی نژاد
ساعت 22:52 
تعداد 14 عکس


نوشته شده در تاریخ شنبه 29 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
آخوندی: نگاه بلند مسئولان نظام موجب توسعه بنادر چابهار می شودچابهار- ایرنا- وزیر راه و شهرسازی گفت: نگاه بلند رهبر معظم انقلاب و ریاست جمهوری زمینه ساز توسعه همه جانبه چابهار و سواحل زیبای مکران است.

به گزارش ایرنا عباس آخوندی روز شنبه در سفر به چابهار و بازدید از طرح های توسعه بنادر و راه آهن چابهار- ایرانشهر اظهار داشت: چابهار با موقعیت راهبردی مناسب بزودی از نظر زیرساختهای ریلی، جاده ای، هوایی و توسعه بنادر به پیشرفت های خوبی خواهد رسید.
وی گفت: دولت با اختصاص اعتبارات لازم عزم جدی برای توسعه چابهار دارد و بزودی شاهد تحولات عظیم در این منطقه خواهیم بود.
وی افزود: رهبر معظم انقلاب و ریاست جمهوری تاکید فراوانی برای توسعه سواحل مکران دارند و این نگاه می تواند برای توسعه بیشتر موثر باشد.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: برای توسعه بنادر چابهار اقدامات خوبی انجام شده است و بزودی ظرفیت بندر از 2.5 (دو و نیم) میلیون تن به 8.5 (هشت و نیم) میلیون تن خواهد رسید.
آخوندی با بیان اینکه چابهار منطقه ویژه اقتصادی، تجاری و گردشگری است، خاطرنشان کرد: ایجاد خط ریلی، راه اندازی خطوط کشتیرانی مسافری با کشورهای همسایه، احداث فرودگاه بین المللی و جاده ترانزیتی از ضرورتهای چابهار است.
مدیر پروژه راه آهن چابهار- زاهدان نیز در جریان بازدید وزیر راه و شهرسازی از پیشرفت این پروژه گفت: عملیات اجرایی راه آهن چابهار- نیکشهر- ایرانشهر از آبان سال 1392 بطول 310 کیلومتر آغاز شده است.
سردار سیدخداکرم حسینی با بیان اینکه با وجود مشکلات اعتباری عملیات راه آهن چابهار- ایرانشهر متوقف نشده و بسرعت در حال انجام است، افزود: یکی از مهمترین مشکلات این پروژه ملی تخصیص نیافتن به موقع اعتبارات است.
وزیر راه و شهرسازی را در این سفر یک روزه علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان، محمد سعید نژاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، حامد علی مبارکی مدیر عامل منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار و مسئولان محلی شهرستان های چابهار و کنارک همراهی می کردند.
چابهار در 700 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در سواحل دریای عمان (مکران) واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ شنبه 29 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
بنادر چابهار وکنارک قطب های مهم تولید و پرورش میگوی کشور هستند
عکس گلشنی

چابهار- ایرنا- سرپرست اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: سواحل بندر چابهار و کنارک با 42 هزار هکتار زمین های مستعد آبزی پروری و پرورش میگو شناسایی شده از جمله قطب های مهم تولید و پرورش میگو در کشور هستند.

محسنعلی گلشنی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تمام بسترهای زیربنایی برای سرمایه گذاران تولید و پرورش میگو در سایت گواتر با هماهنگی ها و تعامل با دستگاههای اجرایی در حال انجام است.
وی با بیان اینکه یکی از نیازهای ضروری بنادر چابهار و کنارک برق با ولتاژ مناسب و استاندارد است گفت: تمام سیم های برق سایت گواتر در حال تعویض و تبدیل به سیم های آلومینیومی است.
وی ابراز امیدواری کرد: با همدلی و همگرایی ارگان های دولتی و بخش خصوصی و رعایت دستورالعمل های فنی و بهداشتی سال آینده (95) نقطه عطفی برای پرورش میگو در این استان و کشور باشد.
وی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان تنها استانی در کشور است که دستورالعمل 38 ماده ای برای توسعه و پرورش آبزیان تدوین کرده و در چارچوب آن اقدام می کند، گفت: تلاش داریم در سال پیش رو با همکاری همه اعضای کارگروه و رعایت قوانین و آیین نامه های بهداشتی و تعریف شده تولید پاک و قابل قبولی در زمینه میگو داشته باشیم.
سرپرست اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان افزود: برای دستیابی به پرورش موفق در سال آینده همه بخش ها و سرمایه گذاران باید همدل و همسو با رعایت کامل دستورالعمل تعریف شده از سوی «کارگروه توسعه سواحل مکران» حرکت کنند و از چارچوب آن خارج نشوند.
گلشنی ادامه داد: هم اکنون بسترهای زیربنایی لازم برای دستیابی به تولید مناسب در سیستان و بلوچستان فراهم و بدنه کارشناسی این استان نیز با حضور متخصصان برجسته داخلی و خارجی و برگزاری دوره های آموزشی تقویت شده و جایگاه مناسبی دارد و این امر می تواند با رعایت سخت گیری های لازم توسط همه بخش ها اعم از خصوصی و دولتی تضمین تولید مناسب را محقق کند.
معاون آبزی پروری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان نیز با اشاره به اینکه در سال زراعی جدید 350 هکتار از مزارع سایت پرورش میگوی گواتر برای زیر کشت رفتن آماده شد، خاطرنشان کرد: این میزان نسبت به سال گذشته 60 درصد افزایش سطح داشته است.
عبدالرحمن پارسا پیش بینی کرد: تولید امسال نیز نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجه ای خواهد داشت.
وی افزود: هم اکنون تمام متقاضیان اقدامات لازم در خصوص آماده سازی مزارع را انجام داده یا در حال پیگیری هستند.
وی ادامه داد: نخستین محموله مولدان میگوی وانامی هم اینک به میزان 350 جفت مولد بالای 30 گرم وارد کارگاه شده که پس از ورود کارشناسان خارجی این کارگاه، نخستین قطع پای چشمی این مولدان انجام می پذیرد و بر اساس برنامه در 15 فروردین سال 95 نخستین لاروها آماده بهره برداری می شود که در این مرحله نسبت به سال قبل حدود 20 روز جلوتر هستیم.
معاون آبزی پروری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان تصریح کرد: امسال 60 تا 70 میلیون پست لارو مورد نیاز مزارع پرورش میگوی استان است که با برنامه ریزی های انجام شده مقرر است دومین محموله مولدان میگو نیز به میزان 350 جفت دیگر از گلستان به این کارگاه منتقل شود که این تعداد مولد می تواند همه نیاز استان را تأمین کند.
پارسا گفت: در هر هکتار از مزارع پرورش میگو برای یک نفر مستقیم و 2 نفر غیر مستقیم شغل ایجاد می شود.
وی ادامه داد: در سایت پرورش میگو «گنگه- گواتر» که چهار هزار هکتار مساحت دارد 2 هزار و 650 هکتار آن مفید برای میگو است که هزار و 800 هکتار آن به بهره برداری رسیده است.
وی گفت: تولید میگو با 20 قطعه در متر مربع ذخیره سازی در هر هکتار بدون هواده سه تن برداشت و با دستگاه هواده متفاوت است.
وی افزود: سایت گواتر با چهار هزار هکتار تنها منطقه پرورش میگو در سیستان و بلوچستان محسوب می شود که به بهره برداری رسیده است.
وی بیان کرد: سایت پرورش میگو رودیک چابهار نیز با کمک سرمایه گذار خارجی در حال ساخت است و سایت پزم کنارک نیز در مرحله مطالعه قرار دارد.
وی ادامه داد: از ابتدای فروردین هر سال تا آخر آبان شرایط برای پرورش میگو مناسب تعیین شده اما پایان ذخیره سازی بر اساس دستورالعمل بهداشتی سایت تا پایان اردیبهشت است.
معاون آبزی پروری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: طول دوره پرورش میگو در سایت گواتر از 90 تا 120 روز متفاوت است.
پارسا گفت: امسال بر اساس برنامه ریزی های انجام شده شرایط برای زیرکشت رفتن 400 هکتار میگو آماده است که پیش بینی می کنیم بیش از هزار تن میگو از سایت گواتر برداشت و روانه بازار مصرف شود.
وی ادامه داد: از ابتدای سالجاری تاکنون از 160 هکتار مزارع پرورش میگو بیش از 300 تن میگو تولید و بیشتر آن به کشور امارات متحده عربی صادر شده است.
اداره کل شیلات سیستان آب های داخل سیستان و بلوچستان تا نزدیک بندر چابهار و اداره کل شیلات استان محدوده اقیانوس و دریای عمان در جنوب شرق کشور را تحت پوشش دارند.
چابهار در 700 کیلومتری جنوب زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان (مکران) واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 26 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
گردشگران با تور چابهارگردی به تمامی مناطق تفریحی و تاریخی سفر می کنند
چابهار- ایرنا- معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهارگفت: گردشگران نوروزی برای نخستین بار در قالب تورهای 'چابهارگردی' به تمامی مناطق تفریحی، تاریخی و دیدنی این شهرستان سفر می کنند.

نصیر بارکزهی روز چهارشنبه در نشستی با مسئول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی ایرنا در چابهار با تبریک فرا رسیدن سال جدید اظهار داشت: چابهار به دلیل موقعیت خاص و همجواری با دریای عمان از ظرفیت های بالایی در زمینه گردشگری برخوردار است.


وی گفت: چابهار در تمامی فصول سال میزبان مهمانان، گردشگران و سرمایه گذاران داخلی و خارجی است.

وی بیان کرد: 10 شرکت تور چابهار گردی با همکاری و هماهنگی دستگاههای اجرایی این شهرستان برای نخستین بار راه اندازی شده و مسافران می توانند از مناطق تفریحی و گردشگری کوههای مینیاتوری، درخت انجیر معابد، سواحل زیبای صخره ای و ماسه ای، اسکله ها، جنگل های حرا، روستاهای هدف گردشگری و تاریخی تیس و رمین دیدن کنند.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار افزود: 13 کمیته جهت هماهنگی و اجرای برنامه ها در این شهرستان تشکیل شده است و ستاد اجرایی خدمات سفرهای نوروزی منطقه آزاد نیز خدمات خوبی به مهمانان نوروزی ارایه خواهد کرد.

بارکزهی ادامه داد: 32 رستوران، هتل و مهمانپذیر، 34 شرکت خدمات مسافرتی زمینی، هوایی و دریایی و تاکسی تلفنی آماده خدمات رسانی به میهمانان در سطح شهرستان چابهار هستند.

وی گفت: رقابت های ورزشی، جشن های نوروزی، جنگ های شادی، جشنواره ها از روز /جمعه/ 28 اسفند در سطح منطقه آزاد آغاز می شود و تا 13 فروردین ادامه خواهد داشت.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار گفت: هنرمندان بومی و محلی و مطرح کشوری در این شهرستان حضور و در برنامه های مختلف فرهنگی و هنری شرکت می کنند.
بارکزهی افزود: تمامی مناطق تفریحی و دیدنی چابهار از دو ماه قبل زیباسازی، پاکسازی، رنگ آمیزی و نور افشانی شده و با کشت گل وگیاه فضای معطری برای میهمانان فراهم شده است.

وی گفت: 10 سفره هفت سین با المان های بومی محلی در مکان های مختلف جانمایی شده است.

وی اشاره به اینکه با برنامه ریزی های انجام شده و اجرای برنامه های متنوع و شاد فرهنگی و هنری نوروز 95 برای گردشگران و میهمانان متفاوت خواهد بود، خاطرنشان کرد: رضایت مسافران و ارایه خدمات مطلوب از رویکردهای مهم منطقه آزاد چابهار است.

وی گفت: برای گردشگران، اجرای موسیقی و ساز و دهل سنتی بلوچی و سیستانی، قایق سواری و تفریحات دریایی، بازدید از پلاژ ساحلی تیس و لیپار، پلاژ خلیج، مجتمع تفریحی دریا بزرگ، اماکن تاریخی و باستانی، ساحل دریا کوچک و قلعه تیس به یاد ماندنی خواهد بود.

چابهار در 700 کیلومتری جنوب زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان (مکران) واقع شده است.


نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 26 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
جدول زمانبندی برنامه های ستاد اجرایی

خدمات سفر نوروز  1395 در منطقه آزد چابهارنوشته شده در تاریخ چهارشنبه 26 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
 سفر هیات بلند پایه کشور عمان به چابهار

ایرنا- چابهار- نخستین هیات بلندپایه عمانی و دو وزیر صنعت و معدن و حمل و نقل این کشور با کشتی مسافری هرمز به بندر چابهار سفر کردند.
16 اسفند 1394
ساعت 12:5
عکس: رستم کریمی نژاد
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 17 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
سرپرست مدیریت فنی و مهندسی منطقه آزاد چابهار:

سالن ورزشی این منطقه با 85 درصد پیشرفت خرداد 95 راه اندازی می شودچابهار- ایرنا- سرپرست مدیریت فنی و مهندسی منطقه آزاد چابهار گفت: سرسرای ورزشی 2 هزار نفری منطقه آزاد چابهار با زیر بنای پنج هزار و 700 متر مربع و 85 درصد پیشرفت ‏فیزیکی در خرداد سال 1395 به بهره برداری می رسد.

'علی جلالی' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: عملیات اجرایی این سرسرای ورزشی با معماری خاص و منطبق با استانداردهای روز و استفاده از فناوری های پیشرفته از سال 1392 آغاز شده است.
وی گفت: این سالن با اعتبار 160 میلیارد ریال برای برگزاری رقابت های بسکتبال، والیبال، فوتسال، هندبال و بدمینتون طراحی شده است.
وی افزود: طرح کلی این سالن ورزشی به شکل هندسی دایره است که شامل سقف گنبدی به قطر62 متر به صورت عرقچین کروی بر روی 16 ستون بتنی قرار گرفته است.
سرپرست مدیریت فنی و مهندسی سازمان منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار اظهار امیدواری کرد: برای توسعه فضاهای ورزشی در محدود منطقه آزاد زمینی به گستره 20 هزار متر مربع برای ساخت سرسراهای ورزشهای آبی، بدنسازی، استخر بازی، استادیوم های فوتبال و کریکت و مهمانسرا جانمایی شده است.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 17 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
مردم ومسئولان چابهار با پاکسازی سواحل وپارکها به استقبال نوروز رفتندچابهار- ایرنا- مردم و مسئولان چابهاری امروز/دوشنبه/ با پاکسازی سواحل زیبای دریای عمان و پارک بهاران در این شهر به استقبال تعطیلات نوروزی رفتند.

شهردار شهر چابهار در حاشیه پاکسازی سواحل این بندر به خبرنگار ایرنا گفت: حضور مسئولان به ویژه فرماندار چابهار در کنار مردم برای زیباسازی سواحل و شهر اهمیت این کار را بیشتر می کند و همه برای داشتن فضای سبز و زیبایی آن تلاش می کنند.
دادکریم بلوچ با بیان اینکه بندر چابهار در ایام تعطیلات نوروزی شاهد حضور بیش از یک میلیون گردشگر و مهمانان داخلی و خارجی خواهد بود، اظهار داشت: شهرداری این شهر کار زیباسازی، کاشت گل و گیاه، هرس درختان، رنگ آمیزی جداول و نیمکت ها را برای استقبال از مهمانان انجام داده است.
وی افزود: تمامی پارکها، مهمانپذیرها و اماکن عمومی شهر چابهار برای استقرار گردشگران نوروزی آماده شده است.
چابهار در 700 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان (مکران) واقع شده و تنها بندر اقیانوسی خارج از تنگه هرمز جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 17 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
مدیرعامل منطقه آزاد:

چابهار آماده استقبال از میهمانان نوروزی استچابهار- ایرنا- رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار گفت: بندر و منطقه آزاد چابهار با سواحل زیبا، بازارهای رنگارنگ، طبیعت بکر و مناظر بدیع آماده استقبال و پذیرایی از میهمانان و گردشگران نوروزی است.

حامدعلی مبارکی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور با ساحل بسیار زیبا و منحصر به فرد برای هر گردشگر داخلی و خارجی جذاب و دیدنی است.
وی گفت: موقعیت مناسب جغرافیایی و آب و هوایی و وجود ساحل ماسه ای و صخره ای در کنار کوههای مینیاتوری و دهها اثر تاریخی و طبیعی، این منطقه را به قطب گردشگری کشور تبدیل کرده است.
وی افزود: منطقه آزاد چابهار در ماههای اخیر با هماهنگی و همکاری مدیریت های مختلف این سازمان برای استقبال از مهمانان نوروزی آماده شده است.
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با اشاره به اینکه در نوروز سال 1395 برنامه های متفاوت و متنوعی در سطح این منطقه برگزار می شود، خاطرنشان کرد: برای نخستین بار لنج تفریحی، رستوران دریایی سیار و کشتی تفریحی برای مسافرت دریایی راه اندازی می شود.
سرپرست معاونت اجتماعی، فرهنگی و گردشگری سازمان منطقه آزاد چابهار نیز گفت: برگزاری جشنواره های موسیقی بومی محلی، هنری، فرهنگی و ورزشی همراه با مسابقات رالی خانواده، ساخت مجسمه های شنی و همایش بزرگ پیاده روی از برنامه های نوروزی این منطقه آزاد است.
نصیر بارکزهی افزود: جشن های خانواده و کودک بهار در بهار، برپایی نمایشگاه بزرگ صنایع دستی و نمایشگاه کتاب، برپایی سیاه چادر، راه اندازی بازارچه های سنتی طبخ غذا از دیگر برنامه های در نظر گرفته شده برای نوروز 1395 است.
وی ادامه داد: 10 سفره هفت سین سنتی با المان های بومی ـ محلی در منطقه آزاد چابهار برپا خواهد شد.
سرپرست معاونت اجتماعی، فرهنگی و گردشگری منطقه آزاد چابهار همچنین گفت: هتل آپارتمان فردوس، تفریحات جدید دریایی و اکو کمپ های بومی در ایام تعطیلات نوروزی راه اندازی می شوند.
چابهار در 700 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان (مکران) قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 17 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
تمایل سرمایه گذار کره ای برای احداث نیروگاه برق و آب شیرین کن در چابهارچابهار- ایرنا- مدیران شرکت «پولاریس» کره جنوبی با سفر به بندر چابهار برای سرمایه گذاری در زمینه احداث نیروگاه برق و آب شیرین کن اعلام آمادگی کردند.
رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت پولاریس کره جنوبی روز دوشنبه در نشست با مدیرعامل منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: تخصص ما در زمینه کار با کشتی، اداره کشتی و تبدیل کشتی به کاربری های مختلف از جمله تولید آب شیرین و ساخت نیروگاه برق با ظرفیت 500 تا بیش از هزار مگاوات است.
هی سیونگ هان گفت: این شرکت صاحب کشتی های زیادی است که بیش از 80 کشتی این شرکت با ظرفیت های افزون بر 250 تا 300 هزار تن در زمینه حمل سنگ آهن فعال هستند.
وی افزود: پولاریس در واقع یک شرکت کشتیرانی است که بزرگترین شرکت کشتیرانی مواد معدنی و سنگ آهن در دنیا است.
وی بیان کرد: بندر چابهار با توجه به موقعیت و اتصال آن به اقیانوس، ظرفیت ایجاد نیروگاه برق و کارخانه آب شیرین کن در کنار ساحل را دارد.
رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت پولاریس کره جنوبی افزود: تمامی اقدامات و تاسیسات برای تولید برق و آب شیرین کن روی کشتی یا نیروگاه شناور در کمترین زمان ممکن انجام می شود.
سیونگ هان بیان کرد: این پروژه از کارهای جدیدی است که پس از راه اندازی روی کشتی و انتقال آن در یکی از اسکه های چابهار فقط با عقد یک قرارداد جهت خرید برق و آب به بهره برداری می رسد.
وی ادامه داد: گردش مالی این شرکت در حدود یک میلیارد دلار است و توانایی دارد پروژه اول خود را با ظرفیت 500 الی 600 مگاوات برق و 200 هزار متر مکعب آب شیرین در روز طی مدت یکسال اجرا کرده و به بهره برداری برساند.
وی خاطرنشان کرد: این شرکت دارای ترمینال LNG هم است که با ظرفیت سه میلیون تن در سال در کره فعال است.
وی گفت: شرکت واله در برزیل، پوسکو و کپکو در کره جنوبی در زمینه برق با شرکت پولاریس همکاری دارند.
رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل پولاریس با بیان اینکه برای تولید آب شیرین و برق هیچ تاسیساتی برای سرمایه گذاری نیاز نیست که ایجاد شود، خاطرنشان کرد: تنها یک اسکله جهت پهلوگیری کشتی حامل تاسیسات مورد نیاز است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار نیز با تشریح توانمندیها و ظرفیت های این منطقه اظهار داشت: استفاده از نعمت خدادادی دریا می تواند به توسعه این منطقه کمک شایانی کند.
حامدعلی مبارکی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 60 هیات سیاسی، اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری با سفر به چابهار برای فعالیت در این منطقه اعلام آمادگی کرده اند.
وی افزود: قیمت های وزارت نیرو برای خرید برق و آب به این شرکت ارائه شده است که شرکت پولاریس آمادگی خود را با این قیمت ها برای انعقاد قرارداد اعلام کرده است.
محمد میری مدیر گمرک و ترانزیت منطقه آزاد چابهار نیز مزیت های سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهار را ارائه کرد.
عضو هیات مدیره و معاون اقتصادی منطقه آزاد چابهار نیز گفت: از هرگونه سرمایه گذاری در این منطقه استقبال و زیرساخت های مورد نیاز را در اسرع وقت برای سرمایه گذاری و ایجاد کارخانجات و صنایع مختلف آماده می کنیم.
عبدالرحیم کردی افزود: کارگاههای بزرگ و کوچک و شرکت های مختلف فعال در منطقه آزاد چابهار نیاز جدی به آب و برق دارند.
هیات کره ای متشکل از پنج نفر که سه نفر کره ای از شرکت پولاریس POLARIS متشکل از هان Han رئیس هیأت مدیره، چو Cho مدیرکل و هو Ho رئیس بخش خاورمیانه و دو نفر از این هیات کره ای به نام های شهاب جفرودی مدیر اجرایی گروه (شرکت ایران اروپا) و 'محمد مهندسی' مدیرعامل و عضو هیأت مدیره (شرکت پارس کار) ایرانی بودند.
صمیمی مدیر برنامه و بودجه نیز از دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی این هیات را همراهی می کرد.
این هیات کره ای پس از بازدید یک روزه از چابهار از مناطق آزاد کیش، قشم و اروند نیز دیدن می کنند.
هیات سرمایه گذاری کره جنوبی از شهرک پتروشیمی مکران، اسکله صیادی و ماهیگیری تیس، بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری دیدن کردند.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 17 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
توزیع شش هزار اصله نهال در شهرستان چابهار آغاز شد

چابهار- ایرنا- رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: توزیع شش هزار اصله نهال در این شهرستان از صبح امروز /شنبه/ همزمان با هفته منابع طبیعی و درختکاری آغاز شده است.

عبدالغنی رئیسی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: نهال های یاد شده از گونه های آکاسیا سالیسینا، حرا، چش، آکاسیا آمپلی سپس، درمان عقرب وغیره است که به صورت رایگان بین قشرهای مختلف مردم، ادارات و شرکت های صنعتی در چابهار توزیع شد.
وی گفت: دین مقدس اسلام بشر را به کاشت درخت تشویق و ترغیب کرده است و کاشت درخت ثواب زیادی دارد.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری چابهار افزود: پیامبر اسلام(ص) نیز تاکید فراوانی برای کاشت درخت داشته است.
رئیسی بیان کرد: دیدار با ائمه جمعه و جماعات، غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدا، بازدید از طرح های اجرایی آبخیزداری، توزیع نهال در مکان های مختلف و تقدیر از نیروهای یگان حفاظت از جمله برنامه های این هفته منابع طبیعی در چابهار است.
چابهار در 700 کیلومتری جنوب زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان (مکران) واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 16 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
استاندار سیستان و بلوچستان:

خط کشتیرانی تجاری و مسافری ایران و عمان

حلقه اتصال روابط دو کشور استچابهار- ایرنا- استاندار سیستان و بلوچستان گفت: راه اندازی خط کشترانی تجاری و مسافری بین ایران و عمان حلقه اتصال روابط بین دو کشور است.

به گزارش ایرنا علی اوسط هاشمی شنبه شب در نشست دو وزیر و هیات بلندپایه تجاری و اقتصادی عمان در چابهار ضمن خوش آمدگویی اظهار داشت: حضور تجار و بازرگانان عمانی به ایران نوید دهنده توسعه روابط همه جانبه بین دو کشور دوست و همسایه است.
وی گفت: توسعه روابط در ایام پایانی سال می تواند تاثیرات زیادی بین مردم دو کشور عمان و ایران داشته باشد.
استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه فاصله دریایی چابهار و عمان سه و نیم ساعت است، افزود: نقطه شمالی منطقه سیستان و نقطه جنوبی بلوچستان در زرآباد با هزار و 200 کیلومتر مسافت از مسیر چابهار به مسقط بیشتر است.
هاشمی بیان کرد: سلطنت نیم قرن سلطان قابوس، کشور عمان را در بحث صلح و امنیت در منطقه متمایز کرده است و حمایت های دولت عمان از ایران ستودنی است.
وی تصریح کرد: نگاه دولت جمهوری اسلامی ایران به توسعه همه جانبه با کشورهایی مانند عمان است.
استاندار سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: گرایشات دینی، مشترکات فرهنگی و همجواری با عمان توسعه روابط بین دو کشور را دو چندان کرده است.
هاشمی بیان کرد: قرار گرفتن ایران در سواحل و دریای عمان و اتصال به اقیانوس هند نقش این کشور در جهان برجسته کرده است و این امر می تواند با توسعه روابط تجاری و اقتصادی با کشورهای همسایه منجر شود.
وی ادامه داد: جمعیت کثیری از مردم بلوچ ایران در کشور عمان زندگی می کنند و این خود نقطه مثبتی در جهت ارتباط بیشتر دو کشور است.
وی افزود: سیستان و بلوچستان با 187 هزار کیلومتر مربع وسعت از بزرگترین استانهای کشور و دو میلیون و 700 هزار نفر جمعیت دارد.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: پنج فرودگاه، هزار و 600 کیلومتر مرز آبی و خاکی و 500 کیلومتر ساحل این استان دارد.
وی با بیان اینکه بسیاری از کشورهای منطقه فاقد ساحل و دریا هستند، خاطرنشان کرد: ایران در محاصره دریا است و بخوبی می شود کشورهای ساحلی را شریک هم ساخت.
وی گفت: ایران در زمینه های مختلف سدسازی، بندر، هتل، گردشگری، راه آهن، راهسازی، معادن پتروشیمی موفق است و می شود در مسیر توسعه دو کشور گام برداریم.
استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: نیروهای توانمند و متخصص و وجود ظرفیت های شیلاتی و محصولات کشاورزی ایران می تواند کمک شایانی به کشور عمان کند.
دکتر علی بن سعود السنیدی وزیر صنعت و تجارت و احمدبن محمد الفطیسی وزیر حمل و نقل عمان به همراه 50 نفر از فعالان اقتصادی این کشور ظهر روز گذشته با یک فروند کشتی هرمز وارد بندر چابهار شدند و مورد استقبال علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان، محمد سعید نژاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، حامد علی مبارکی مدیرعامل منطقه آزاد و احمد علی موهبتی فرماندار چابهار قرار گرفتند.
این هیات تجاری و اقتصادی برای نخستین بار با هدف ارتقاء توسعه مناسبات تجاری دو کشور ایران و عمان به بندر چابهار سفر کرده است و از طرح توسعه بنادر، شهرک پتروشیمی مکران، ظرفیت ها و توانمندی های بندر و منطقه آزاد این شهرستان دیدن کردند.
چابهار در 700 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان (مکران) واقع شده و تنها بندر اقیانوسی خارج از تنگه هرمز جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.


نوشته شده در تاریخ یکشنبه 16 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
کاشت درخت توسط 2 وزیر و هیات اقتصادی عمان در چابهارچابهار- ایرنا- وزیر صنعت و تجارت، وزیر حمل و نقل و 50 نفر از فعالان اقتصادی کشور عمان به همراه استاندار سیستان و بلوچستان و مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور به مناسبت هفته منابع طبیعی در محوطه اداره بنادر و دریانوردی چابهار نهال غرس کردند.

دکتر علی بن سعود السنیدی وزیر صنعت و تجارت و احمدبن محمد الفطیسی وزیر حمل و نقل عمان که به اتفاق 50 نفر از فعالان اقتصادی به چابهار سفر کرده اند، شنبه شب پس از بازدید از بنادر و اسکله ها و طرح توسعه بندر چابهار در مراسمی با حضور علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان، محمد سعیدنژاد مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی و مسئولان محلی درخت و نهاد کاشتند.
وزیر صنعت و تجارت کشور عمان در این آیین گفت: کاشت درخت سنت خوبی است که انسان از آن ثواب زیادی را بهره مند می شود.
در این آیین افزون بر 50 اصله نهال در محوطه اداره بنادر و دریانوردی چابهار غرس شد.
دکتر علی بن سعود السنیدی وزیر صنعت و تجارت و احمدبن محمد الفطیسی وزیر حمل و نقل عمان به همراه 50 نفر از فعالان اقتصادی این کشور ظهر روز شنبه با یک فروند کشتی هرمز وارد بندر چابهار شده و مورد استقبال علی اوسط هاشمی استاندار، محمد سعید نژاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، حامد علی مبارکی مدیرعامل منطقه آزاد و احمد علی موهبتی فرماندار چابهار قرار گرفتند.
این هیات تجاری و اقتصادی که برای نخستین بار با هدف ارتقاء توسعه مناسبات تجاری دو کشور و بنادر چابهار و عمان به ایران سفر کرده است از طرح توسعه بنادر، شهرک پتروشیمی مکران، ظرفیت ها و توانمندی های بندر و منطقه آزاد چابهار دیدن کردند.
چابهار در 700 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان (مکران) واقع شده و تنها بندر اقیانوسی خارج از تنگه هرمز جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.
هفته منابع طبیعی از روز شنبه در کشور آغاز شده و تا 21 اسفندماه ادامه دارد.
15 اسفند به نام روز درختکاری در کشور نامگذاری شده است.


نوشته شده در تاریخ یکشنبه 16 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
مدیرعامل بنادر و دریانوردی:چابهار نقش کلیدی در توسعه محور شرق داردچابهار- ایرنا- معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: بندر راهبردی و اقیانوسی چابهار نقش موثر و کلیدی در توسعه محور شرق ایران دارد.

به گزارش ایرنا محمدسعید نژاد شنبه شب در نشستی با دو وزیر و فعالان اقتصادی و تجاری عمان در چابهار اظهار داشت: دولت ایران سیاست بلند مدتی برای توسعه محور شرق اتخاذ کرده است که در آن چابهار نقش ویژه ای دارد.
وی با اشاره به سفر هفته گذشته خود به کشور عمان گفت: دولت عمان در این سفر دعوت ما را برای سفر هیات تجاری خیلی زود اجابت کردند و سبب شد تا هیات بلند پایه تجاری و اقتصادی به چابهار اعزام شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: بندر چابهار فاصله دریایی بسیار کوتاه با عمان و باب المندب دارد و این موقعیت می تواند برای دو کشور یک امتیاز خوب باشد.
سعید نژاد بیان کرد: دولت توجه ویژه ای به چابهار دارد به همین دلیل زیرساختهای آن به سرعت در حال آماده شدن است.
وی به روابط تاریخی، تجاری و سیاسی عمان و ایران اشاره کرد و گفت: ارتباط بین عمان و چابهار یک ارتباط بسیار مهم و استراتژیک است.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور تصریح کرد: توسعه بندر شهید بهشتی چابهار توسط دولت ایران و بخش تجهیزات بندری آن توسط دولت هند سرمایه گذاری خواهد شد.
سعید نژاد اظهار داشت: تمامی تاسیسات بندری ایران از جمله انبارهای صادرات و واردات مواد معدنی، سیلوهای گندم و مواد غذایی، خدمات بانکرینگ دریایی، امکانات و تجهیزات واردات و صادرات کالا توسط بخش خصوصی انجام می شود.
وی گفت: تخفیف های ویژه ای در بندر چابهار در نظر گرفته شده است که کلیه کالاهای وارداتی 30 درصد و کالاهای ترانزیتی و خطوط کشتیرانی 75 تا 85 درصد با قراردادهای بلند تخفیف دارد.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور گفت: خط کشتیرانی مسافری چابهار- عمان تا قبل از پایان سال جاری شمسی رسما راه اندازی می شود تا در این فرصت گردشگران بتوانند به دو کشور سفر داشته باشند.
دکتر علی بن سعود السنیدی وزیر صنعت و تجارت و احمدبن محمد الفطیسی وزیر حمل و نقل عمان به همراه 50 نفر از فعالان اقتصادی این کشور ظهر روز گذشته با یک فروند کشتی هرمز وارد بندر چابهار شدند و مورد استقبال علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان، محمد سعید نژاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، حامد علی مبارکی مدیرعامل منطقه آزاد و احمد علی موهبتی فرماندار چابهار قرار گرفتند.
این هیات تجاری و اقتصادی برای نخستین بار با هدف ارتقاء توسعه مناسبات تجاری دو کشور ایران و عمان به بندر چابهار سفر کرده است و از طرح توسعه بنادر، شهرک پتروشیمی مکران، ظرفیت ها و توانمندی های بندر و منطقه آزاد این شهرستان دیدن کردند.
چابهار در 700 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان (مکران) واقع شده و تنها بندر اقیانوسی خارج از تنگه هرمز جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.نوشته شده در تاریخ یکشنبه 16 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
معاون وزیرصنعت، معدن وتجارت:

حجم تجارت ایران و عمان افزایش پیدا می کندچابهار- ایرنا- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: با توجه به ارتباطات سیاسی و تجاری ایران و عمان و تمایل توسعه همکاری های دو طرف، بزودی حجم تجارت این دو کشور افزایش پیدا می کند.

به گزارش ایرنا ولی الله افخمی شنبه شب در نشست مسئولان اقتصادی کشور عمان در چابهار اظهار داشت: اقدامات عملی برای توسعه تجارت بین ایران و عمان از طریق مبادله هیات های تجاری، برگزاری نمایشگاه های متقابل در دو کشور و توسعه زیرساخت ها برای روابط اقتصادی ضروری است.
وی گفت: توسعه تجارت با کشورهای خارجی در دستور کار جمهوری اسلامی قرار دارد و به همین دلیل از مسئولان اقتصادی کشور عمان می خواهیم برای توسعه تجارت ارتباطات بانکی ایران- عمان را افزایش و از طریق عمان نیز این مشکل با سایر کشورها مرتفع شود.
معاون وزیرصنعت، معدن وتجارت ادامه داد: برای توسعه همکاری های بیشتر، تسهیلات لازم برای صدور ویزا و روادید برای تجار و بازرگانان ایرانی فراهم شود.
افخمی افزود: پیش نویس نقشه راه ایران آماده و در آن مشخص شده است حجم مبادلات تجاری و رابطه بین دو کشور عمان و جمهوری اسلامی توسعه پیدا کند.
وی گفت: قبل از برگزاری اجلاس اکتبر در عمان لازم است یک اجلاس کاری در تهران برای توسعه روابط و هماهنگی بیشتر برگزار شود.
وی از سازمان بنادر و دریانوردی جهت برقراری خط منظم کشتیرانی مسافری ایران و عمان قدردانی کرد و خواستار توسعه خطوط هوایی عمان با شهرهای مهم ایران از جمله تهران، مشهد، شیراز و اصفهان شد.
تندیس نماد توسعه محور شرق در این نشست توسط استاندار سیستان و بلوچستان به وزیر صنعت و تجارت عمان اهدا شد.
دکتر علی بن سعود السنیدی وزیر صنعت و تجارت و احمدبن محمد الفطیسی وزیر حمل و نقل عمان به همراه 50 نفر از فعالان اقتصادی این کشور روز گذشته با یک فروند کشتی هرمز وارد بندر چابهار شدند و مورد استقبال علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان، محمد سعید نژاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، حامد علی مبارکی مدیرعامل منطقه آزاد و احمد علی موهبتی فرماندار این شهرستان قرار گرفتند.
این هیات تجاری و اقتصادی برای نخستین بار با هدف ارتقاء توسعه مناسبات تجاری دو کشور و بنادر چابهار و عمان به ایران سفر کرده است و از طرح توسعه بنادر، شهرک پتروشیمی مکران، ظرفیت ها و توانمندی های بندر و منطقه آزاد این شهرستان دیدن کردند.
چابهار در 700 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان (مکران) واقع شده و تنها بندر اقیانوسی خارج از تنگه هرمز جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 16 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
وزیر صنعت و تجارت عمان:

زیرساختهای لازم و مورد نیاز چابهار مناسب

برای توسعه روابط عمان و ایران استچابهار- ایرنا- وزیر صنعت و تجارت عمان گفت: زیرساختهای لازم و مورد نیاز چابهار مناسب برای توسعه روابط همه جانبه دو کشور عمان و ایران است.

دکتر علی بن سعود السنیدی شنبه شب در حاشیه بازدید از توانمندیهای، بنادر، منطقه آزاد و زیرساختهای چابهار در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: بازدید میدانی هیات اقتصادی و تجاری عمان از زیرساختهای این شهرستان عزم ما را برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف جدی تر کرده است و این سفر یک روزه در آینده ای نزدیک بسیار موثر برای توسعه روابط خواهد بود.
وی گفت: علاقه و رغبت مسئولان رده های مختلف ایرانی به ویژه استاندار سیستان و بلوچستان و مسئولان بنادر و دریانوردی ایران برای همکاریهای مشترک می تواند تاثیرات فراوانی برای ارتباط دریایی و ترانزیت و حمل نقل کالا بین دو کشور عمان و ایران داشته باشد.
وزیر صنعت و تجارت عمان که سرپرست هیات 50 نفری فعالان تجاری و اقتصادی این کشور بود، افزود: بندر راهبردی چابهار موثر برای فعالیت سرمایه گذاری برای کشور عمان است.
سعود السنیدی ادامه داد: کشور عمان دارای سه بندر اصلی است و اشراف به دریای عمان را دارد و می تواند به آبادانی یکدیگر کمک کند.
دکتر علی بن سعود السنیدی وزیر صنعت و تجارت و احمدبن محمد الفطیسی وزیر حمل و نقل عمان به همراه 50 نفر از فعالان اقتصادی این کشور ظهر روز گذشته با یک فروند کشتی هرمز وارد بندر چابهار شدند و مورد استقبال علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان، محمد سعید نژاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، حامد علی مبارکی مدیرعامل منطقه آزاد و احمد علی موهبتی فرماندار چابهار قرار گرفتند.
این هیات تجاری و اقتصادی برای نخستین بار با هدف ارتقاء توسعه مناسبات تجاری دو کشور ایران و عمان به بندر چابهار سفر کرده است و از طرح توسعه بنادر، شهرک پتروشیمی مکران، ظرفیت ها و توانمندی های بندر و منطقه آزاد این شهرستان دیدن کردند.
چابهار در 700 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان (مکران) واقع شده و تنها بندر اقیانوسی خارج از تنگه هرمز جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.


نوشته شده در تاریخ یکشنبه 16 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
وزیر صنعت و تجارت عمان:

روابط تجاری و اقتصادی ایران و عمان توسعه پیدا می کند


چابهار- ایرنا- وزیر صنعت و تجارت کشور عمان گفت: دو کشور دوست و همسایه مصمم به توسعه روابط سیاسی، تجاری و اقتصادی هستند و بزودی حجم مبادلات و سطح همکاریها بیشتر خواهد شد.

'دکتر علی بن سعود السنیدی' روز شنبه در راس هیات 50 نفره از فعالان اقتصادی و تجاری کشور عمان در چابهار و نشستی مشترک با علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان و فعالان اقتصادی دو کشور اظهار داشت: دو کشور عمان و ایران از طریق چابهار فاصله دریایی نزدیکی دارند و این همجواری فرصت مناسبی برای توسعه روابط در تمام زمینه ها و پیشرفت و آبادانی است.
وی گفت: توسعه روابط ایران و عمان می تواند در سطح بین المللی موثر باشد.
وی افزود: دو کشور تصمیم قاطع برای حفاظت از منافع یکدیگر در مقابل حملات احتمالی و عداوت کشورهای منطقه را دارند و روابط و همکاری سیاسی خوبی بین دو طرف برقرار است.
وی با بیان اینکه برای نخستین بار یک هیات بلندپایه اقتصادی و تجاری از کشور عمان به بندر چابهار ایران سفر می کند، خاطرنشان کرد: در این سفر مدیران اجرایی شرکت کشتیرانی عمان، حمل و نقل کالا، شرکت عمان تل، صندوق ذخیره ملی، شرکت نفت، تجارت و ارتباطات، گمرک، ویزا و اقامت، پلیس، مدیران مناطق آزاد و تجار و بازرگانان ارشد حضور دارند.
وزیر صنعت و تجارت کشور عمان ادامه داد: با سفر این هیات بلندپایه ثابت کرده ایم که برای توسعه روابط سیاسی، تجاری و اقتصادی جدی هستیم و بزودی با راه اندازی خط مسافری ایران و عمان تا قبل از پایان سال شمسی به رونق گردشگری منطقه کمک خواهیم کرد.
علی بن سعود السنیدی افزود: فعالان اقتصادی و تجاری کشور عمان تمایل دارند برای تاسیس نیروگاه آب و برق، تقویت و توسعه خطوط تلفن و اینترنت، واردات مواد غذایی، توسعه بنادر و ایجاد بندرگاه، صنایع سبک و ایجاد سایت در منطقه آزاد چابهار و واردات و صادرات کالا سرمایه گذاری کنند.
وی گفت: کشور عمان یکی از بزرگترین وارد کنندگان مواد غذایی در منطقه است که چابهار با توجه به فاصله نزدیک دریایی می تواند نقش مهمی در بازار صادرات انواع مواد غذایی این کشور داشته باشد.
وی به برگزاری دو کنفراس در ماههای مارس و اکتبر اشاره کرد و افزود: پس از برگزاری این کنفراس ها انتظار داریم در زمینه های مختلفی همکاریها را آغاز کنیم.
وی تصریح کرد: جمعیت کثیری از افراد نخبه و متخصص اروپایی در کشور عمان زندگی می کنند و آنان نیز می توانند در ایران و به ویژه چابهار در زمینه های اقتصادی و تجاری، امنیت اینترنت، بانکداری، بیمه، کشتی و غیره فعالیت کنند.
وزیر صنعت و تجارت کشور عمان با بیان اینکه ایران برای تجارت از دلار و یورو استفاده می کند، خاطر نشان کرد: با توجه به ثبت بیش از 200 شرکت ایرانی در عمان پیشنهاد می شود از ریال ایران برای فعالیت اقتصادی و تجاری استفاده شود و این را از اینجا باید آغاز کنیم.
سعود السنیدی گفت: پس از بازدید از بنادر و منطقه آزاد چابهار عزم ما برای توسعه روابط با ایران و چابهار مصمم تر شده است.
وی ادامه داد: دولت ایران برای توسعه و آبادانی چابهار هزینه های زیادی کرده است و زیرساختهای ریلی، فرودگاه و توسعه بندر آن می تواند برای فعالیت تجار خارجی موثر واقع شود.
دکتر علی بن سعود السنیدی وزیر صنعت و تجارت و احمدبن محمد الفطیسی وزیر حمل و نقل عمان به همراه 50 نفر از فعالان اقتصادی این کشور ظهر امروز /شنبه/ با یک فروند کشتی هرمز وارد بندر چابهار شدند و مورد استقبال علی اوسط هاشمی استاندار، محمد سعید نژاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، حامد علی مبارکی مدیرعامل منطقه آزاد و احمد علی موهبتی فرماندار چابهار قرار گرفتند.
این هیات تجاری و اقتصادی که برای نخستین بار با هدف ارتقاء توسعه مناسبات تجاری دو کشور و بنادر چابهار و عمان به ایران سفر کرده است از طرح توسعه بنادر، شهرک پتروشیمی مکران، ظرفیت ها و توانمندی های بندر و منطقه آزاد چابهار دیدن کردند.
چابهار در 700 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان (مکران) واقع شده و تنها بندر اقیانوسی خارج از تنگه هرمز جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 16 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
دو وزیر و 50 نفر از فعالان اقتصادی کشور عمان وارد چابهار شدندچابهار- ایرنا- علی بن سعود السنیدی وزیر صنعت و تجارت و احمدبن محمد الفطیسی وزیر حمل و نقل به همراه 50 فعال اقتصادی کشور عمان ظهر روز شنبه با کشتی هرمز وارد بندر چابهار شدند.

به گزارش ایرنا هیات عمانی در بدو ورود در اسکله چابهار مورد استقبال استاندار سیستان و بلوچستان، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور، مدیرعامل منطقه آزاد و فرماندار چابهار قرار گرفتند.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور روز شنبه در حاشیه مراسم استقبال از این هیات در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این هیات تجاری و اقتصادی برای نخستین بار به ایران سفر می کنند و از اهداف آن بازدید از طرح توسعه بنادر، شهرک پتروشیمی مکران، ظرفیتهای و پتانسیل های بندر و منطقه آزاد و تسهیل در مراودات تجاری، سرمایه گذاری، ترانزیت و ترانشیب است.
محمد سعیدنژاد افزود: این هیات فرصت های سرمایه گذارای در چابهار را بررسی و در آینده در این بندر فعالیت تجاری، اقتصادی و ترانزیت را انجام می دهند.
وی گفت: ارتقاء توسعه مناسبات تجاری دو کشور و بنادر چابهار و عمان یکی دیگر از اهداف سفر این هیات بلندپایه است.
وی بیان کرد: در این سفر یک روزه کارگروه های بنادر و سرمایه گذاری، بانک و بیمه، صنعت و تجارت با حضور استاندار سیستان و بلوچستان و دو وزیر کشور عمان و فعالان اقتصادی در چابهار برگزار می شود.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 16 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
حضور 2 وزیر و 50 فعال اقتصادی عمان در چابهار

چابهار- ایرنا- علی بن سعود السنیدی وزیر صنعت و تجارت و احمدبن محمد الفطیسی وزیر حمل ونقل به همراه 50 فعال اقتصادی کشور عمان ظهر شنبه با کشتی هرمز وارد بندر چابهار شدند.

به گزارش ایرنا هیات عمانی در بدو ورود در اسکله چابهار مورد استقبال علی اوسط هاشمی استاندار سیستان وبلوچستان، محمد سعیدنِژاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور، حامد علی مبارکی مدیرعامل منطقه آزاد و احمدعلی موهبتی فرماندار چابهار قرار گرفتند.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی روز شنبه در حاشیه مراسم استقبال از این هیات در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارکرد: هیات تجاری و اقتصادی کشور عمان برای نخستین بار به ایران سفر می کند و از اهداف آن بازدید از طرح توسعه بنادر، شهرک پتروشیمی مکران، ظرفیتهای بندر و منطقه آزاد و تسهیل در مراودات تجاری، سرمایه گذاری، ترانزیت و ترانشیب است.

محمد سعیدنژاد افزود: این هیات فرصت های سرمایه گذارای در چابهار را بررسی و در آینده در این بندر فعالیت تجاری، اقتصادی و ترانزیت را انجام می دهند.

وی گفت: افزایش مناسبات تجاری دو کشور و بنادر چابهار و عمان یکی دیگر از اهداف سفر این هیات بلندپایه است.

وی بیان کرد: در این سفر یک روزه کارگروه های بنادر و سرمایه گذاری، بانک و بیمه، صنعت و تجارت با حضور استاندار سیستان وبلوچستان و 2 وزیر کشور عمان و فعالان اقتصادی در چابهار برگزار می شود.
نوشته شده در تاریخ شنبه 15 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
چابهار در شرایط پساتحریم مورد توجه ژاپن برای سرمایه گذاری است

چابهار- ایرنا- کارشناس اداره دوم خاورمیانه وزارت خارجه ژاپن گفت: بندر چابهار به دلیل موقعیت مناسب، همجواری با آبهای اقیانوسی و داشتن توانمندی ها و ظرفیت های خوب در شرایط پسا تحریم مورد توجه کشور ژاپن و فعالان اقتصادی این کشور برای سرمایه گذاری قرار دارد.


به گزارش ایرنا 'یوسوکه تومو فوجی' در سفر دو روزه به چابهار روز چهارشنبه در نشستی با مدیران گمرک و معاون اقتصادی منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: این بندر نقطه اتصال افغانستان و کشورهای آسیای میانه به آبهای اقیانوسی است و سرمایه گذاران ژاپن تمایل زیادی برای فعالیت در این نقطه راهبردی دارند.
وی گفت: فرصت های سرمایه گذاری و پتانسیل های موجود منطقه در این سفر مورد بررسی قرار می گیرد و گزارشی به دولت و سرمایه گذاران ژاپنی برای فعالیت های اقتصادی در این منطقه ارایه می شود.
معاون اقتصادی و عضو هیات مدیره منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار نیز با تشریح ظرفیتها و پتانسیل های این منطقه گفت: طرح توسعه سواحل مکران با دستور رهبر معظم انقلاب و مسئولان ارشد کشور به سرعت در حال انجام است و در آینده ای نزدیک زیر ساختهای ریلی، گاز و توسعه بنادر آماده می شود.
عبدالرحیم کردی افزود: مجوز ساخت فرودگاه بین المللی چابهار صادر شده است که با احداث آن سفر گردشگران و سرمایه گذاران داخلی و خارجی تسهیل و تسریع می شود.
وی بیان کرد: امنیت بالای منطقه چابهار فرصت مناسبی برای فعالیت سرمایه گذاران است و هیچگونه موارد ناامنی برای تجار، بازرگانان و مسیر ترانزیتی تردد کامیون های افغانستان تاکنون رخ نداده است.
وی یکی از مزیت های ارزشمند بندر چابهار را ارزان بودن انرژی آب و برق ذکر کرد.
معاون اقتصادی و عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار با اشاره به رقابتی بودن دنیای اقتصاد کنونی اظهار امیدواری کرد: روابط اقتصادی دو کشور ایران و ژاپن در شرایط پساتحریم باید توسعه پیدا کند.
محمد میری مدیر گمرک و ترانزیت منطقه آزاد چابهار نیز فرصت های سرمایه گذاری در این منطقه را تشریح کرد و گفت: طرح های مشارکتی نظیر سرمایه گذاری در هاب سوم خودروسازی، پتروشیمی، انرژی های نو در این شهرستان مورد توجه سرمایه گذاران است. 
'یوسوکه تومو فوجی' کارشناساس اداره دوم خاورمیانه وزارت خارجه ژاپن، 'ریوتا انودرا' دبیر دوم بخش اقتصادی سفارت ژاپن در ایران، 'کیجی سوزوکی' دبیر دوم بخش کنسولی، 'اکیرا نوروتا' دبیر سوم بخش سیاسی، 'هیسافومی شیمیزو' از طرح توسعه بندر، شهرک پتروشیمی مکران، کارگاههای تولیدی و مجتمع های تجاری منطقه آزاد چابهار در این سفر دیدن کردند.
چابهار واقع در شرق ایران و در سواحل دریای عمان (مکران) به دلیل اتصال به آبهای آزاد دروازه توسعه ایران لقب گرفته است.
این بندر در 700 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد. 
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 12 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
عبدالغفور ایران نژاد

توسعه سواحل مکران، مدیریت مرز، توجه ویژه به اقتصاد مقاومتی و اشتغال جوانان اولویت است

 خلق حماسه سیاسی ملت با بصیرت ایران موجب سرافکندگی بدخواهان نظام شد


پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر: نماینده منتخب مردم شهرستانهای چابهار، نیکشهر، قصرقند و کنارک در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: توسعه سواحل مکران؛ توجه ویژه به اقتصاد مقاومتی، مدیریت مرزها و اشتغال جوانان اولویت اول منتخب مردم در مجلس شورای اسلامی است.

عبدالغفور ایران نژاد با قدردانی از حضور حماسی مردم پای صندوقهای رای اظهار کرد: حضور میلیونی مردم در انتخابات و افزایش 15 درصدی میزان مشارک نشان از فرصت و موقعیت شناسی ملت فهیم ایران اسلامی و خلق حماسه تاریخی دیگر دارد.

تقویت زیرساختهای چابهار شرط اول توسعه و سرمایه گذاری است

نماینده منتخب مردم شهرستانهای چابهار، نیکشهر، قصرقند و کنارک در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در توسعه سواحل مکران افزود: بر اساس سند چشم انداز ششم و توسعه سواحل مکران به عنوان منطقه ای با ظرفیتهای بسیار و متحول کننده جنوب شرق کشور؛ در نظر است با تلاش و مدیریت جهادی موجبات توسعه این خطه از میهن عزیزمان را فراهم آوریم.

ایران نژاد بیان کرد: دوری از مرکز و محرومیت موجود ایجاب می کند به تقویت و تسریع در زیر ساخت های اقتصادی از جمله  گاز و راه آهن بپردازیم تا از طریق قانون گذاری وتصویب طرح های اقتصادی؛ زمینه سرمایه گذاری در منطقه را فراهم کنیم.

  اشتغال جوانان اولویت اول منتخب مردم در مجلس شورای اسلامی

وی اشتغال جوانان منطقه را نیازمند ساماندهی و مدیریت مطلوب و بهره بردن از پتانسیلها موجود در منطقه دانست و خاطر نشان کرد: مهمترین بحث در منطقه ما اشتغال است، حل این مشکل اساسی نیازمند مدیریت مناسب و بهره بردن از پتانسیلهای بسیار مناسب در منطقه است به عنوان مثال مرزهایی داریم که هنوز نابسامان است و اگر مدیریت و ساماندهی مرز ها قانونی شود اشتغال خوبی در منطقه ایجاد و خود باعث  امنیت پایدار در منطقه خواهد شد.

 منطقه آزاد نسبت به توسعه مناطق همجوار خود مسئولیت دارد

نماینده منتخب مردم شهرستهای چابهار، نیکشهر، قصرقند و کنارک در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با گلایه از عدم همراهی مناسب منطقه آزاد در توسعه نواحی همجوار تصریح کرد: منطقه آزاد چابهار بعد از بیست سال واندی از اغاز فعالیتش تا به  حال نتوانسته آن طور که باید و شاید در توسعه نواحی همجوار خود از جمله بندر چابهار نقش پر رنگی را ایفا کند و متاسفانه منطقه آزاد تحت تاثیر عواملی قرار گرفته از جمله  سوء مدیریت ها و عدم جذب افراد شایسته درمنطقه آزاد یا بسته به نوع با تخلفات روانه زندان می شوند.

وی به استناد قوانین منطقه آزاد تاکید کرد: یکی از مصوبات قوانین منطقه آزاد این است که اگر منطقه آزادی در مناطق محروم  جانمایی شود از ماحصل سرمایه گذاری و یا سودی که در مناطق آزاد بدست می آید سهمی برای اشتغال و زیرساخت های آن شهر مثل بیمارستان، زایشگاه، دانشگاه و ورزشگاه و اقداماتی که مردم در آن سهیم شوند و درصدی در زیر بنایی و عمرانی و حتی سرمایه گذاری در مناطق همجوار منطقه آزاد استفاده شود.

دوری از مرکز هزینه های درمانی زیادی به مردم تحمیل می شود

منتخب مردم در مجلس با انتقاد از وضعیت بهداشتی فعلی در منطقه افزود: وضعیت بهداشتی این منطقه نابسامان است، بیمارستانی با قدمت چهل سال در چابهار که در واقع برای تامین اجتماعی بوده که دانشگاه علوم پزشکی آن را تجهیز کرده و در حال حاضر قادر به پاسخگویی مردم این منطقه و حتی شهر چابهار نیست و تمام مشکلات بهداشتی کنارک، سرباز، نیکشهر، قصرقند و بخشهای همجوار بردوش این بیمارستان است.

وی ادامه داد: از طرفی مردم با توجه به شرایط اقتصادی حال حاضر از توان مالی خوبی جهت معالجه در شهرستان ها دیگر بهره نمی برند قطعا این باعث مشکلات عدیده ای برای خانوادها می شود و ما باید به نقطه ای برسیم که بیماران و مردم ما دیگر دغدغه هزینه های بیمارستان را نداشته باشند و استفاده از بهترین امکانات پزشکی را در منطقه خود داشته باشند.


 پیگیر الحاق بندر چابهار به منطقه آزاد خواهم بود

ایران نژاد الحاق چابهار به منطقه آزاد را از راه کارهای توازن در منطقه آزاد و بندر چابهار عنوان کرد و افزود: راهکار بنده که در سال های پیش که بنده نماینده بودم مطالعات صورت گرفته بود و پیوست منطقه و شهر چابهار به منطقه آزاد بود و مردم شهر از مزایای منطقه آزاد بهره مند می شدند و در حال حاضر یکی از برنامه های بنده در خصوص پیوستن شهر چابهار به منطقه آزاد است البته مسائل سیاسی و اجتماعی و زمین های مردم حفظ شود.

 وی حل شدن مشکل زمینهای دوهزار هکتاری واگذاری به شهرداری را از نتایج الحاق منطقه آزاد به چابهار دانست و بیان کرد: وضعیت زمین های شهرچابهار معادل دو هکتار که مردم در آن حضور دارند مشخص نیست که متعلق به شهرداری شهرستان چابهار است که در سال 1353 به شهرداری برای خودکفایی واگذار شد که این نابسامانی زمین ها باعث مشکلات فراوانی شده است امیدوارم مشکلات زمین های متعلق به شهرداری و وضعیت حاشیه نشینی با پیوستن به منطقه آزد حل شوند و یا از راهکارهای قانونی که در اختیار مردم قرار گیرد و سود حاصل درآمد هم به شهرداری تعلق گیرد جهت سرمایه گذاری و توسعه شهرستان صورت پذیرد.

 وی تامین آب شرب شهرستانهای کنارک و چابهار را از اولویتهای اولیه خود عنوان کرد و گفت: اولین برنامه بنده تهیه آب شرب شهرستان است و عدم وجود سیستم آب رسانی و امکانات مناسب باعث مشکلاتی شده و در حال که ما در منطقه مشکل آب نداریم دریایی به نام ساحل مکران که در حدود 300کیلومتر مرز آبی و دو سد بزرگ پیشین و زیردان را داریم که متاسفانه مردم شهرستان چابهار و کشاورزان از مشکل بی آبی رنج می برند که این مشکل را بنده درعدم مدیریت مناسب می دانم و اگر تابحال مردم به حق خود نرسیدند این مشکل قطعا به سوء مدیریت ها برمی گردد.

 ایجاد پتروشیمی با رعایت کامل استانداردهای زیست محیطی دنبال می شود

نماینده منتخب مردم شهرستانهای چابهار، نیکشهر، قصرقند و کنارک در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با اشاره به ایجاد شهرک پتروشیمی اشاره کرد و گفت: بنده اعتقاد دارم پتروشیمی جهت اشتغال جوانان و سرمایه گذاری خوب است ولی باید با استانداردهای محیط زیست مغایرتی نداشته باشد.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 12 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
رئیس هیات مدیره شرکت CMI چین:

این شرکت آماده راه اندازی شهرک چینی در منطقه آزاد چابهار استچابهار- ایرنا- رئیس هیات مدیره و نایب رئیس شرکت فنی و مهندسی CMI چین گفت: این شرکت آماده راه اندازی نخستین شهرک صنعتی چینی در منطقه آزاد چابهار است.

گوگانگ چن روز سه شنبه در سفر به چابهار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هیاتی از شرکت سی ام آی متشکل از 14 نفر با هدف بررسی ظرفیت های منطقه آزاد چابهار برای ایجاد شهرک صنعتی چینی از شب گذشته وارد این منطقه شده تا در ادامه کارهای لازم برای تحقق این امر را انجام دهد.
وی افزود: شرکت فنی و مهندسی CMI در زمینه ساخت آب شیرین کن، نیروگاه خورشیدی، توسعه بنادر و بخش های هوانوردی و صنایع و معادن فعال است.
وی گفت: این شرکت از سال 2014 راه اندازی شد و هم اینک 60 شرکت خوشنام چینی سهامدار آن هستند.
رئیس هیات مدیره شرکت CMI افزود: اعضای این هیات با هدف راه اندازی شهرک صنعتی چینی، مشارکت در طرح توسعه بندر چابهار و بررسی ظرفیت های موجود به این منطقه سفر کردند.
وی سرمایه این شرکت را 50 میلیارد دلار ذکر کرد.
معاون اقتصادی و عضو هیات مدیره منطقه آزاد چابهار نیز گفت: آمادگی لازم برای واگذاری زمین به منظور ایجاد شهرک صنعتی چینی با توجه به توان مالی، تخصصی و تجربه کافی این شرکت وجود دارد.
عبدالرحیم کردی افزود: منطقه آزاد چابهار همچنین آماده همکاری با این شرکت در زمینه فراهم سازی زیرساخت های اولیه گردشگری و صنعتی است.
بازدید از طرح توسعه بندر شهید بهشتی، شهرک پتروشیمی و قسمت های مختلف منطقه آزاد چابهار از دیگر برنامه های این هیات چینی است.
این هیات فردا منطقه آزاد چابهار را به مقصد تهران ترک می کند.
چابهار در شرق ایران و در سواحل دریای عمان (مکران) به دلیل اتصال به آبهای آزاد دروازه توسعه ایران لقب گرفته است.
این بندر در 700 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 12 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
معاون سازمان بنادر و دریانوردی:

بندر چابهار با نیروهای متخصص و مجرب در امور دریایی افق روشنی داردچابهار- ایرنا- عضو هیات عامل و معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی کشور گفت: بندر راهبردی و اقیانوسی چابهار با داشتن نیروهای با تجربه و متخصص در امور دریایی افق روشنی در پیش دارد.

به گزارش ایرنا محمد راستاد شنبه شب در بازدید از بندر چابهار اظهار داشت: اقدامات بخش دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان قابل تقدیر است و این فعالیت ها در توسعه منطقه نقش مهمی دارد.
وی گفت: عملیات لایروبی بنادر کشور با برگزاری کمیسیون مزایده لایروبی با حضور شرکت های بین المللی و داخلی قدرتمند در سه حوزه جنوب شرق، جنوب غرب و شمال کشور به بخش خصوصی واگذار می شود.
وی خرید بالگرد برای کاهش سوانح دریایی و تامین یک فروند شناور ناجی را از جمله اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی در سال آینده عنوان کرد.
وی افزود: تهیه نقشه ایروچ پلن (نقشه دسترسی) توسط اداره هیدروگرافی با هدف ارتقا ایمنی دریانوردی و آشنایی مناسب و دقیق فرماندهان و افسران کشتی برای ورود و خروج حوضچه بنادر چابهار اولویت کاری این معاونت در این بندر راهبردی است.
مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان نیز گفت: رویکرد بنادر و دریانوردی چابهار در حوزه دریایی بر اساس جایگاه حاکمیتی در حوزه ایمنی، حفظ محیط زیست دریایی و استانداردهای بین المللی است.
سیاوش رضوانی ارتقا سطح کیفی و آگاهی از استانداردهای زیست محیطی دریانوردان، ارتقا ایمنی آبراه، ایمنی شناورها و کارگاههای کشتی سازی، دسترسی آسان به خدمات ایمنی استاندارد، استفاده از پتانسیل های موجود در منطقه مانند ارگان ها و موسسات دانشگاهی را از مهمترین رویکردها و سیاست های حوزه دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در سال 95 برشمرد.
چابهار در شرق ایران و در سواحل مکران و دریای عمان به دلیل اتصال با آبهای آزاد دروازه توسعه ایران لقب گرفته است.
این شهرستان در 700 کیلومتری جنوب زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان (مکران) واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 12 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
رئیس اداره نجات دریایی سازمان بنادر و دریانوردی:

مانور ملی جستجو و نجات دریایی سال آینده در بندر چابهار برگزار می شودچابهار- ایرنا- رئیس اداره نجات دریایی سازمان بنادر و دریانوردی کشور گفت: با توجه به اهمیت چابهار و تردد شناورهای تجاری در محدوده این بندر سال آینده مانور ملی جستجو و نجات دریایی در این بندر برگزار می شود.

به گزارش ایرنا سعید خرسندی شنبه شب در بازدید از بندر چابهار اظهار داشت: این مانور بر اساس برنامه ریزی های انجام شده از سوی سازمان بنادر و دریانوردی قرار است در بندر چابهار اجرا شود.
وی افزود: با توجه به طول سواحل دریایی سیستان و بلوچستان به منظور افزایش تعامل با کشورهای همسایه در زمینه جستجو و نجات دریایی در حال امضای تفاهم نامه با کشور عمان هستم.
وی گفت: با برگزاری نشست های متعدد، همکاری و همراهی اداره کل شیلات، هلال احمر، تعاونی ها، دریابانی، نیروی دریایی سپاه، نیروی دریایی ارتش، اسکله ها و شناورهای سیستان و بلوچستان می توان همیاران ناجی را تقویت و در مواقع اضطراری در دریا از آنان بهره گرفت.
چابهار در شرق ایران و در سواحل مکران و دریای عمان به دلیل اتصال با آبهای آزاد دروازه توسعه ایران لقب گرفته است.
این شهرستان در 700 کیلومتری جنوب زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان (مکران) واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 12 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان:

آلودگی های نفتی کشتی مارک در بندر چابهار پاکسازی شدچابهار- ایرنا- مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: با اقدامات انجام شده تمامی آلودگی های نفتی کشتی مارک در مدت یک ماه در محدوده اسکله پنج شهید کلانتری چابهار پاکسازی و از انتشار بیشتر آن در این بندر با موفقیت جلوگیری شد.

سیاوش رضوانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پس از پاکسازی آلودگی های نفتی کشتی ها در سواحل چابهار بار دیگر شاهد حیات دوباره انواع آبزیان دریایی، ماهیان، خرچنگها و خزه ها خواهیم بود.
وی گفت: پاکسازی نشت مواد نفتی کشتی MARC (مارک) با مالکیت خارجی از بهمن ماه سالجاری در بندر چابهار آغاز شده است.
مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان افزود: 9 تن مواد آلوده از نوع مازوت در مساحت 60هزار مترمربع توسط جریانات آب به سمت ساحل و اسکله بندر چابهار انتشار پیدا کرده بود.
رضوانی بیان کرد: برای جمع آوری آلودگی های نفتی از شرکتهای وابسته به پارک فن آوری علمی و پژوهشی دانشگاه تهران و سازمانهای دریایی این منطقه شامل شیلات، محیط زیست دریایی و مرکز تحقیقات شیلاتی آبهای دور همکاری و مشاوره لازم انجام شده است.
رضوانی ادامه داد: با استفاده از ماده ژلاتینی که خاصیت نفت خواری و تجزیه کننده ذرات آن را دارد توانست پس از یک ماه آلودگی نفتی را پاکسازی و کمک بزرگی برای آبزیان و ماهیان جهت زیست مجدد شود.
چابهار در شرق ایران و در سواحل مکران و دریای عمان به دلیل اتصال با آبهای آزاد دروازه توسعه ایران لقب گرفته است.
این شهرستان در 700 کیلومتری جنوب زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان (مکران) واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 12 اسفند 1394 توسط رستم کریمی
(تعداد کل صفحات:2)      1   2