تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مطالب فروردین 1394

 

میرکمبر اسطوره مردانگی و غیرت بلوچحدود دویست سال پیش در شهر بنت به فاصله 75 کیلومتری غرب نیکشهر در جنوب استان سیستان و بلوچستان بزرگ مردی به نام سلیمان زندگی می کرد وی فرزندی به نام کمبر داشت که میارداری، دلیری و شجاعتش شهره عام و خاص بود به همین خاطر آنرا لقب میر دادند و بنام میرکمبر مشهور شد.

میر کمبر فرزند سلیمان یکی از دلاوران و مبارزان منطقه بنت شهرستان نیکشهر بود که به اتفاق شماری از جوانان این منطقه در درگیری با زورگویان و ظالمان بخاطر نجات مردم منطقه در محلی به نام سدیج مهمدان به شهادت رسید.

ایرج افشار سیستانی در کتاب 'بلوچستان و تمدن دیرینه آن' داستان میرکمبر را در صفحه 392 توضیح داده است:

«در روستای دهان از توابع بخش بنت شهرستان نیکشهر مردی به نام سلیمان زندگی می کرد او فرزندی به نام کمبر داشت. کمبر از بچگی جسور، دلیر و مهربان بود. چون به سن جوانی رسید خصلت انسان دوستی، آزادگی و مهربانی او مشهود شده و مردم به وی دلبستگی و ایمان پیدا کردند. کمبر همیشه طرفدار و حامی فقرا و مردم بی بضاعت بود و درغم و شادی آنان نیز شریک بود.

در این هنگام بلوچستان تحت نظر دولت انگلیس اداره می شد و شخصی به نام مهراب، سردار سراوان بود و سرپرستی فوجی را که زیر نظر دولت انگلیس خدمت می کرد نیز برعهد داشت.»

وقتی که مهراب و تفنگچیانش به حوالی بنت آمدند و روستای ملوران را غارت کردند و تعدادی از دختران و زنان آن روستا را نیز اسیر کردند، اهالی روستای مذکور نزد کمبر رفتند و از او کمک خواستند. کمبر بر آن شد تا به جنگ مهراب برود و ضمن پس گرفتن اسراء وی را نیز گوشمالی سختی بدهد.

کمبر عده ای از جوانان و نزدیکان خود را مسلح ساخت و آماده مبارزه با قوای خائن مهراب شد و پس از فارغ شدن از کار تجهیز جوانان به خانه رفت تا با پدر و مادرش خداحافظی کند والدینش به او گفتند که تا دختران و زنان اسیر روستا را پس نگرفتی و قوای مهراب را تار و مار ننمودی به منزل باز نگرد.

کمبر با افراد رزمنده خود به تعقیب مهراب پرداخت و در محلی به نام سدیج راه را بر قوای مهراب بست و به او پیغام داد که باید همه اسیران و هرچه به همراه آنان به غارت برده است مسترد نماید. مهراب دچار ترس و دلهره شد و پاسخ داد که حاضر است غنایم را با او تقسیم نماید و چندین تن از دختران را به او پس دهد ولی کمبر این پیشنهاد را نپذیرفت.

در این هنگام مهراب با لحن غرور آمیزی از او می پرسد

اِی کی اِنت منی راهی سرا

گوشتی اِی کمبر اِنت و بَزّکار

که ترجمه فارسی آن چنین است «این چه کسی است که بر سر راه من است و کمبر جواب می دهد که این کمبر مظلوم و ضعیف است».

مهراب که از دلاوری های کمبر آگاه است دوباره می گوید:

گوشتی کَمبر، بَزکارء نهن

بنت و دهانی واجهن

ترجمه فارسی آن چنین است «گفت: کمبر فردی مظلوم و ضعیف نیست، بلکه او سردار مردم دهان و بنت است.»

میرکمبر به او می گوید که تمام اسرا را زود پس دهد، اما مهراب از این کار امتناع می ورزد و به میرکمبر پیشنهاد می کند که اسرا را نصف کنند و نیمی از اسرا از آن او و بقیه مال میرکمبر باشد. میر کمبر با شنیدن این حرف به جوش می آید و می گوید:

زانان که بندیگنت تئی

بله مات و گهارن کُل منی

ترجمه فارسی: «من میدانم که این افراد در دست تو اسیر هستند ولی همه آنان مادران و خواهران من هستند».

جنگ بین دو طرف آغاز می شود نیروهای میرکمبر به قوای مهراب تلفات زیاد وارد می کنند و موفق شدند زنان و دختران اسیر را از صحنه نبرد خارج کنند و به همراه یکی از جنگجویان به ملوران باز گردانند.

نبرد همچنان ادامه داشت که باران شدیدی باریدن گرفت و به علت مرطوب شدن سلاح های باروتی کمبر و یارانش مبارزه را با شمشیر ادامه دادند در این هنگام یک نفر از سربازان مهراب به غاری پنا برد تا از ریزش باران در امان باشد چون باران بند آمد سرباز مذکور از غار خارج شد و کمبر را که سرگرم نبرد بود مورد هدف سلاح خود قرار داد و او را از پای درآورد. در نتیجه سپاه مهراب از کشته شدن کمبر به وجد آمدند و بر قوای کمبر یورش بردند جنگجویان کمبر با این که دلیرانه جنگیدند، با شجاعت کامل به شهادت رسیدند.

از آن پس آوازه دلاور مردی و ایثار و شجاعت میرکمبر در تمام بلوچستان پیچید و مردم او را ستایش می کردند.

مقبره میر کمبر اسطوره حماسه ساز بلوچستان در شهر بنت شهرستان نیکشهر مسیر ارتباطی بنت به دهان است.

شهرداری بنت با همکاری شورای اسلامی این شهر ضمن تهیه و نصب مجسمه میرکمبر در میدان شهر بنت این میدان را به نام میرکمبر نامگذاری کردند.

این مجسمه چندی پیش با حضور دکتر باقر کرد معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان رونمایی میدان میرکمبر مورد بهره برداری قرار گرفت.

رستم کریمی نژاد- خبرنگار ایرنا در نیکشهر


نوشته شده در تاریخ یکشنبه 30 فروردین 1394 توسط رستم کریمی
جوانان نیکشهری افزایش سرعت و پهنای باند اینترنت را خواستار شدند


شماری از نخبگان، جوانان، دانشجویان و قشرهای مختلف مردم شهرستان نیکشهر افزایش پهنای باند اینترنت، افزایش سرعت اینترنت همراه اول و بهره مندی مردم روستایی و دسترسی آسان برای انجام کارهای اینترنتی را خواستار شدند.

یکی از جوانان نیکشهر به خبرنگار ایرنا بیان کرد: سرعت پایین اینترنت معضل بزرگی برای مردم این شهرستان شده است بطوری که حتی برخی مواقع امکان جستجو مقالات اینترنتی و یا دانلود و آپلود مطلب و فایلی وجود ندارد.

اسحاق بلوچی یکی از اهالی روستای رودگلندام بخش بنت نیز می گوید: بارها با تلفن و ارسال پیامک به مسوولان نیکشهر، استاندار و اداره کل مخابرات سیستان و بلوچستان پیگیر راه اندازی اینترنت در روستای خود هستم ولی پاسخی قانع کننده دریافت نکرده ام و فقط گفته اند در دست بررسی است.

الهی بخش غلامی که خدمات اینترنتی در شهر نیکشهر ارائه می دهد بیان کرد: کار با اینترنت به ویژه هنگام ثبت نام دانشگاه، آزمون، سوخت و غیره با مشکلات فراوانی در این شهرستان رو به رو است و باید مسوولان ذیربط فکر اساسی برای اینترنت نیکشهر بکنند.

صدیق دهقان یکی از فرهنگیان نیکشهر نیز گفت: بیش از سه سال در انتظار خط تلفن ثابت در واحدهای مسکونی فرهنگیان برای بهره گیری از خدمات اینترنت هستم اما متاسفانه پیگیریها حتی تا مرکز کشور نیز به نتیجه نرسیده است.

سعید پروین می گوید یکی از معضلات مردم این منطقه سرقت کابل های مخابرات است که در برخی روستاها تا چندین ماه و حتی چند سال در انتظار وصل مجدد تلفن ها هستند.

رییس اداره مخابرات نیکشهر در تماس خبرنگار ایرنا ادعا کرد که سرعت اینترنت در سراسر استان سیستان و بلوچستان مشکل دارد.

درویش رئیسی افزود: در شهرستان نیکشهر پهنای باند 200 مگابایت بر ثانیه است که می بایست به یک گیگابایت افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه اداره مخابرات نیکشهر دو شهرستان تازه تاسیس قصرقند و فنوج را نیز تحت پوشش دارد، افزود: 21 مرکز تلفن با 12 هزار خط تلفن ثابت، 300 سایت تلفن روستایی جی اس ام با 37 هزار شماره و 38 آنتن موبایل بی تی اس همراه اول شهری و بین جاده ای، 58 دفتر خدمات ارتباطی، شش دفتر پیشخوان دولت و بیش از 20 کافی نت در محدوده زیر پوشش این اداره وجود دارد.

وی گفت: حدود سه هزار مشترک اینترنت در 21 مرکز تلفن شهری و روستایی نیکشهر، بنت، اسپکه، فنوج، قصرقند، و مراکز دهستانها و روستاهای پرجمعیت شامل چانف، ساربوک، هیت، دهان، هیچان، پیپ، مخت، برشک، کوپچ و غیره از اینترنت پرسرعت adsl استفاده می کنند.

وی بیان کرد: در سالجاری پیشنهاد شده برای روستاهای بالای 100 خانوار جمعیت اینترنت از طریق نصب آنتن وای فا خدمات دهی شود.

وی با بیان اینکه بیش از 90 درصد جمعیت شهرستانهای نیکشهر، فنوج و قصرقند تحت پوشش تلفن ثابت، جی اس ام روستایی و همراه اول هستند، افزود: بقیه روستاهای فاقد ارتباط تلفنی از طریق اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات سیستان و بلوچستان پیشنهاد شده اند تا مشکل آنتن دهی آنها مرتفع شود.

فرماندار نیکشهر نیز به خبرنگار ایرنا بیان کرد: ارتقای پهنای باند و افزایش سرعت اینترنت از مطالبات به حق مردم روستایی و شهری است تا بتوانند با دنیای اطلاعات و فضای مجازی دسترسی آسان داشته باشند.

صاحب گل صالحی افزود: پیگیریهای لازم از طریق مکاتبات اداری و تلفنی با مسوولان مربوطه در خصوص مشکلات اینترنت و آنتن دهی تلفن انجام شده است.

وی با بیان اینکه بیش از 50 روستای منطقه گرگان مهبان، هبودان و بخش های مرکزی و بنت، آهوران و لاشار از نعمت تلفن بی بهره اند، افزود: در سال جاری با اختصاص اعتبارات و توجه ویژه اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات مشکل آنان پیگیری خواهد شد.

وی گفت: پیگیری و راه اندازی سیستم های 3g همراه اول در مرکز نیکشهر، راه اندازی مرکز تلفن دوم نیکشهر، توسعه adsl مرکز تلفن های ثابت، نصب و راه اندازی سیستم های wifi روستایی از برنامه های مهم سالجاری اداره مخابرات در نیکشهر است.

شهرستان های نیکشهر، فنوج و قصرقند بیش از 230 هزار نفر جمعیت دارند.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 30 فروردین 1394 توسط رستم کریمی
افزون بر 300 خانوار در3 روستای نیکشهراز آب آشامیدنی بهره مند می شوند


رییس اداره آب و فاضلاب روستایی نیکشهر گفت: با حفر یک حلقه چاه و اجرای خط انتقال افزون بر 300 خانوار ساکن در روستاهای زیردان، هنزم و گلبیر از توابع دهستان چاهان نیکشهر از نعمت آب آشامیدنی سالم و بهداشتی بهره مند می شوند.

مهران دانش در دیدار فرماندار و مسوولان محلی نیکشهر با مردم دهستان چاهان با اشاره به خدمات دولت تدبیر و امید در راستای محرومیت زدایی و بهره مندی از امکانات رفاهی افزود: یکی از مشکلات عمده روستاهای این شهرستان آب آشامیدنی بهداشتی و سالم است.

وی گفت: با توجه به پیگیریها و مکاتبات انجام شده و توجه ویژه دولت تدبیر و امید به مناطق محروم قرار است بزودی کار حفر یک حلقه چاه برای تامین آب مجتمع سه روستایی زیردان، هنزم و گلبیر با اعتبار 400 میلیون ریال آغاز شود.

وی ادامه داد: برای خط انتقال بطول 20 کیلومتر، ساخت و تجهیز موتورخانه اعتباری بالغ بر 18 میلیارد ریال دیگر نیاز است.

به گفته فرماندار نیکشهر در سال ملت و دولت، همدلی و همزبانی ، مسوولان دستگاههای اجرایی این شهرستان به منظور بررسی مسائل و مشکلات هر هفته سفرهایی را به روستاهای محروم خواهند داشت.

صاحب گل صالحی افزود: در این دیدارها مشکلات روستاها در زمینه های مختلف پس از بررسی، اولویت بندی و پیگیریهای لازم انجام خواهد شد.

دهستان چاهان از توابع بخش مرکزی نیکشهر 12 هزار نفر جمعیت و 43 روستا دارد.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 30 فروردین 1394 توسط رستم کریمی
مدرسه شبانه روزی بنیادبرکت در چاهان 85 درصد پیشرفت فیزیکی داردمدیر آموزش و پرورش نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: مدرسه 6 کلاسه و خوابگاه شبانه روزی دانش آموزی دهستان چاهان که از سوی بنیاد برکت در حال ساخت است اکنون 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

یونس اربابی  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: با ساخت این مدرسه و خوابگاه شبانه روزی که عملیات اجرایی آنها از بهمن 92 آغاز شده است، زمینه اسکان 80 نفر در خوابگاه و تحصیل حدود 180 دانش آموز محروم روستایی مقطع متوسطه دوره اول و دوم حوزه دهستان چاهان فراهم می شود.

وی با بیان اینکه این پروژه توسط بنیاد برکت در زمینی به مساحت پنج هزار مترمربع در حال ساخت است و تا مهر سالجاری تکمیل و به بهره برداری می رسد، افزود: برای ساخت این پروژه آموزشی اعتباری بالغ بر 14 میلیارد ریال هزینه می شود.

وی گفت: در بخش مرکزی نیکشهر 14 هزار و 762 دانش آموز در 200 مدرسه و 755 کلاس درس مشغول به تحصیل هستند که 950 نفر کادر آموزشی و معلم وظیفه تعلیم و تربیت آنان را برعهده دارند.

مدیر آموزش و پرورش نیکشهر اظهار داشت: دو مدرسه نیز در روستاهای بخش مرکزی نیکشهر در حال ساخت است.

اربابی افزود: ساخت خوابگاه شبانه روزی دانش آموزی یکی از راههای جلوگیری از ترک تحصیل دانش آموزان روستایی در نیکشهر است.

دهستان چاهان با 42 روستا از توابع بخش مرکزی نیکشهر 12 هزار نفر جمعیت دارد.نوشته شده در تاریخ یکشنبه 30 فروردین 1394 توسط رستم کریمی
کیفیت بالای منابع آب کشاورزی نیکشهر آرزوی هر کشاورزی در دنیاستمدیر جهاد کشاورزی نیکشهر سیستان و بلوچستان با بیان این که EC منابع آبی نیکشهر زیر 1000 است گفت: چنین کیفیتی آرزوی کشاورزان و باغداران هر نقطه از دنیاست و این نعمت خدادادی شهرستان را به بهشتی زمینی برای تولید انواع محصولات زراعی و باغی مرغوب تبدیل کرده است.


حبیب رئیسی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کیفیت خوب آب در نیکشهر تاثیر مستقیم بر تولیدات انواع محصولات کشاورزی شهرستان داشته بطوریکه بهترین و شاید بیشترین محصولات ارگانیک سیستان و بلوچستان مربوط به این منطقه است.

وی گفت: خرما، برنج، کشت 15 نمونه مرکبات، یونجه، انبه، گوجه فرنگی، هندوانه، سبزی و صیفی از عمده محصولات زراعی و باغی شهرستان نیکشهر است.

وی با بیان اینکه یونجه شهرستان نیکشهر شهرت زیادی دارد، افزود: سالانه 18 چین یونجه با کیفیت در این شهرستان تولید و برداشت می شود.

وی افزود: 9 هزار هکتار زمین باغی و زراعی کشاورزی شهرستان نیکشهر با استفاده از دو هزار و 308 منبع آبی شامل 368 رشته قنات، هزار و 580 دهنه چشمه و 360 حلقه چاه آبیاری می شوند.

مدیر جهاد کشاورزی نیکشهر گفت: قنوات از منابع آبی مطمئن شهرستان نیکشهر هستند که برای آبیاری زمین های کشاورزی از چندین قرن پیش در دل رودخانه های این شهرستان تاریخی احداث شده اند.

رئیسی افزود: حفر چاه و چاهک یکی دیگر از منابع آبی این شهرستان است که کشاورزان آب مورد نیاز خود را بوسیله موتورپمپ استحصال می کنند.

وی بیان کرد: انتقال آب چشمه ها با لوله بصورت ثقلی از دیرباز در این منطقه مرسوم بوده است بطوریکه در برخی روستاها آب آشامیدنی و کشاورزی از این طریق بدون هزینه های اضافی تامین می شود.

وی گفت: آب مصرفی بیش از 90 درصد زمین های کشاورزی از رودخانه های تنگ سرحه، کشیک، شگیم، بنت، شیرآباد، هبودان، نکهچ، لاشار، گرگان و آهوران تامین می شود.

وی افزود: آب سطحی رودخانه ها با عبور از شن و ماسه ها کاملا تصفیه و زلال می شود و قابلیت شرب و آبیاری اراضی کشاورزی را دارد.

شهرستان نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 24 فروردین 1394 توسط رستم کریمی
دی دار گیاهی برای تولید نفت در نیکشهر

دی دار" گونه نادر گیاهی در شهرستان نیکشهر سیستان و بلوچستان است که به گفته کارشناسان می توان از هر هکتار آن 10 بشکه نفت تولید کرد.

عکاس: رستم کریمی نژاد

http://www7.sb.irna.ir/fa/Photo/2849711/

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 23 فروردین 1394 توسط رستم کریمی
دهیار روستای کشیک نیکشهر خواستار

توقف شکار پرندگان در سد خیرآباد شددهیار روستای کشیک از توابع بخش مرکزی نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: شکار پرندگان توسط افراد ناشناس در حاشیه سد خیرآباد سبب ناراحتی و نگرانی اهالی روستای کشیک شده است.

مولابخش بلوچ روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: روستای کشیک در دو کیلومتری دریاچه سد خیرآباد واقع شده است بیشتر روزها صدای شلیک گلوله تفنگ شکارچیان موجب آزار و اذیت آنان شده و زیستگاه پرندگان نیز در معرض خطر قرار گرفته است.

وی افزود: برای جلوگیری از این اقدام به اداره حفاظت محیط زیست مراجعه کرده ام و مدت کوتاهی از شکار جلوگیری شد ولی مجددا شکار پرندگان در برخی روزها به ویژه ایام تعطیل انجام می شود.

وی گفت: هر شکارچی دو تا سه روز در این منطقه اطراق می کند و پس از شکار تعداد زیادی پرنده (60 تا 80 پرنده) منطقه را ترک کرده و پرندگان شکار شده را در دیگر شهرستانهای استان به ویژه زاهدان به فروش می رسانند.

وی خواستار نظارت بیشتر و افزایش گشت های همیار محیط زیست و محیط بانان اداره حفاظت محیط زیست نیکشهر در حاشیه سد خیرآباد شد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست نیکشهر نیز در تماس خبرنگار ایرنا با تایید حضور برخی شکارچیان پرنده در حاشیه سد خیرآباد بیان کرد: همیاران محیط زیست در اکثر روستاهایی که گونه نادر جانوری مانند خرس سیاه و پلنگ و انواع پرندگان وجود دارد، حضور فعال دارند و با گشت زنی کوچکترین اقدامی را شناسایی و به این اداره اطلاع می دهند.

حسن ذاتی کیخا افزود: شرایط آب و هوایی منطقه نیکشهر سبب شده تا هنوز پرندگان زمستان گذران در منطقه حضور داشته باشند.

وی گفت: انواع پرندگان مهاجر مانند اردک کله سبز، چنگر، اگرت و غیره سالانه به دلیل امنیت بالا و وضعیت آب و هوایی حاشیه سد خیرآباد و بندهای آبخیزداری سراسر شهرستان نیکشهر را برای زمستان گذرانی انتخاب می کنند.

وی گفت: اهالی شهرستان نیکشهر به ویژه شوراها و دهیاران روستاها دوستدار طبیعت و محیط زیست هستند و این کمک بزرگی برای حفظ محیط زیست حیات وحش است بطوری که شخصا اقدام شکارچیان را تحت نظر دارند و بعضا برخورد و جلوگیری می کنند.

وی با بیان اینکه فصل شکار تا بهمن ماه بوده است و اکنون کسی حق شکار پرندگان را ندارد، افزود: با متخلفان طبق قانون برخورد خواهد شد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست نیکشهر گفت: از آبان سال گذشته با کاهش دمای هوا در مناطق سردسیر روسیه، هزاران قطعه پلیکان، اردک، چنگر، حواصیل و اگرت وارد آبگیرها، رودخانه ها، حاشیه سد خیرآباد، بندهای خاکی و سنگ ملاتی این شهرستان شده اند.

کیخا افزود: پرندگان مهاجر پس از ورود به ایران برای زمستان گذرانی وارد مناطق جنوبی کشور از جمله نیکشهر که آب و هوایی معتدلی در این موقع از سال دارد، مهاجرت می کنند.

وی بیان کرد: ورود پرندگان مهاجر به نیکشهر از اواخر آبان آغاز می شود و زمستان گذرانی آنها تا پایان اسفند و حتی تا فروردین و اردیبهشت ادامه دارد.

سازه های آبخیزداری، رودخانه ها و قنات های نیکشهر از مهمترین منابع آبی منطقه هستند که فصل زمستان هوای معتدلی دارد.

سد خیرآباد در هفت کیلومتری شمال نیکشهر و در پایین دست روستای تاریخی و گردشگری کشیک واقع شده است.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ شنبه 22 فروردین 1394 توسط رستم کریمی
'دی دار' درختی در نیکشهر که از هر هکتار آن 10 بشکه نفت تولید می شود
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: درخت 'دی دار' با نام علمی 'افوربیا تیروکالی' و از خانواده افوربیاسه درختی نادر در نیکشهر است که از هر هکتار آن می توان 10 تا 50 بشکه نفت تولید کرد.


'سید رضا صمیمی' روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: 'ملوین کالوین' از شیمیدانان معروف آمریکایی می گوید گیاه 'دی دار' به دلیل تولید هیدروکربن لاتکس قابلیت تبدیل به بنزین را دارد و می توان از آن نفت تولید کرد.

وی افزود: این درخت بدون خار و برگ، میوه و گل نمی دهد و فقط شکل ساقه ‎های آن شبیه مداد است که به همین خاطر به درخت مداد و در منطقه بلوچستان با نام بلوچی 'دی دار' معروف شده است.

وی با بیان اینکه در برخی کشورها از این درخت برای تولید چسب و لاستیک استفاده می شود، بیان کرد: تنها استفاده ای که از این گونه همیشه سبز در شهرستان نیکشهر می شود استفاده از حصارکشی مزارع و باغات کشاورزی است.

وی گفت: توسعه این درخت نادر می تواند مانع قطع بسیاری از درختان جنگلی در شهرستان نیکشهر شود.

وی افزود: شیره سفید مانند این درخت خیلی چسبنده و کاربرد درمانی دارد و احشام به دلیل سمی بودن شیره آن نمی توانند آنرا از بین ببرند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نیکشهر ادامه داد: این درخت فقط در ابتدای کاشت نیاز به آبیاری دارد و پس از آن با آب باران یا نم خاک می تواند سرسبز باشد.

صمیمی گفت: ارتفاع این درخت و رشد آن بستگی به نوع خاک و آب و هوای نطقه دارد و به چهار متر نیز می رسد.

وی بیان کرد: توسعه این گونه گیاهی به صورت خودجوش توسط کشاورزان برای حصارکشی دورتا دور باغات انجام می شود و تکثیر آن از طریق قلمه زدن صورت می‎ گیرد.

وی خاطر نشان کرد: اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نیکشهر به دلیل ارزش بالای گونه 'دی دار' و استفاده های درمانی و غیره کار تکثیر و توزیع آن را بزودی آغاز خواهد کرد.

وی افزود: شیره این درخت در صورت تماس با بدن انسان باعث سوزش پوست می شود و تماس آن با چشم ممکن است باعث کوری موقت شود.

شهرستان نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است و به دلیل شرایط آب و هوایی گونه های نادر گیاهی و درمانی زیادی دارد.
نوشته شده در تاریخ شنبه 22 فروردین 1394 توسط رستم کریمی
فرماندار نیکشهر:
همدلی و همزبانی دولت و ملت حلال مشکلات است
ایرنا- فرماندار نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان با اشاره به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب گفت: همدلی و همزبانی مسوولان و مردم و صداقت آنان می تواند به حل بسیاری از مشکلات منجر شود.

صاحب گل صالحی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا و با اشاره به برگزاری نخستین نشست شورای اداری امسال شهرستان نیکشهر و با تبریک سال نو و قدردانی از موفقیت تیم هسته ای در مذاکرات سوئیس بیان کرد: با همدلی و همزبانی و پشتوانه مردم و حمایت های رهبر معظم انقلاب، مردم ایران عیدی خوبی از موفقیت تیم هسته ای گرفتند.

وی با بیان اینکه اگر مسوول با مردم رو راست باشد موفق می شود، افزود: مسوولان نیکشهر در سال جدید براساس برنامه و سند چشم انداز حرکت کنند تا در انجام کارها و وظایف محوله موفق باشند.

وی اظهار داشت: اعتبارات خوبی برای تکمیل و اجرای طرح های عمرانی اختصاص پیدا کرده است که نوید دهنده توسعه و پیشرفت منطقه است.

وی گفت: مسوولان اجرایی شهرستان نیکشهر باید نظارت کافی بر اجرای طرحهای جدید و تکمیل پروژه های نیمه تمام داشته باشند تا به موقع افتتاح و راه اندازی شوند.

فرماندار نیکشهر ادامه داد: مسوولانی در کار خود موفق هستند که اقدامات و فعالیتهای آنان سبب رضایتمندی مردم شود.

صالحی افزود: تکریم ارباب رجوع یکی از موضوعاتی است که مسوولان سطح شهرستان نیکشهر آن را مدنظر دارند و با برخورد حسنه خود مشکلات مردم را با سفر به روستاها و در دفتر کار پیگیری و مرتفع می کنند.

وی بیان کرد: یکی از ارزشمندترین کارهای دولت تدبیر و امید طرح تحول نظام سلامت و کاهش هزینه های درمان است که کمک بسزایی به قشر محروم و کم درآمد جامعه شده است.

وی از انعکاس به موقع اخبار و گزارشات شهرستان نیکشهر از طریق خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) قدردانی کرد و افزود: مسوولان باید در سال جدید همکاری و تعامل خوبی در انعکاس اخبار مانند گذشته داشته باشند تا مردم از فعالیتهای آنان اطلاع پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه در اسفندماه سالجاری انتخابات حساسی را در پیش رو داریم، بیان کرد: مسوولان تمام تلاش خود را با اصل بی طرفی برای برگزاری انتخابات سالم و ایجاد فضای رقابتی برای کاندیدای مجلس شورای اسلامی فراهم کنند.

فرماندار نیکشهر با بیان اینکه طرحهای عمرانی خوبی نظیر گاز، راه آهن و پتروشیمی در استان سیستان و بلوچستان در حال اجرا است، افزود: قطعا نگاه بلند استاندار و ملی فکر کردن آن برای توسعه نقش بسزایی دارد.

نوشته شده در تاریخ جمعه 21 فروردین 1394 توسط رستم کریمی
مردم و مسوولان نیکشهر جنایت تروریستها را محکوم کردند ایرنا-اقشار مختلف مردم، روحانیون، معتمدان و شماری از مسوولان نیکشهر سیستان و بلوچستان در بیانیه های جداگانه جنایت تروریستهای مزدور در به شهادت رساندن مرزبانان را محکوم کرده و پیگیری جدی و اشد مجازات را برای عاملان این جنایت خواستار شدند.

به گزارش ایرنا در این بیانیه ها که نسخه ای از آنها روز چهارشنبه به ایرنا نمابر شده، آمده است: عده ای از افراد فریب خورده و طرد شده دست به اقدامات کور و جاهلانه می زنند که در نهایت هیچ سودی بجز روسیاهی برای آنان ندارد.

در یکی از این بیانیه ها آمده است: دشمنان نظام جمهوری اسلامی همیشه از پیشرفت ایران اسلامی و خصوصا سیستان و بلوچستان هراس دارند که با خیال پوچ خود می خواهند با این اقدامات مانع توسعه، پیشرفت و اجرای طرحهای بزرگ مانند گاز، راه آهن و غیره در استان شوند در حالیکه این اقدام آنان مسوولان را برای توسعه و خدمتگزاری بیشتر مصمم تر می کند.

مردم بخش های بنت، لاشار، آهوران و مرکزی شهرستان نیکشهر نیز در بیانیه های صادره این اقدامات را بشدت محکوم و خواستار برخورد با تروریستهای جنایتکار شدند.

تروریستهای مزدور استکبار عصر دوشنبه در اقدامی جنایتکارانه در نقطه صفر مرزی (میله 239) حوالی نگور و جکیگور هشت مرزبان ایران اسلامی را به شهادت رسانده و به داخل خاک پاکستان گریختند.

نوشته شده در تاریخ جمعه 21 فروردین 1394 توسط رستم کریمی
امام جمعه نیکشهر از تلاشهای موفقیت آمیز تیم هسته ای ایران قدردانی کردایرنا- امام جمعه نیکشهر گفت: تیم هسته ای مورد انتخاب رییس جمهور و تایید رهبر معظم انقلاب انصافاً خوب، امین، مورد قبول و دلسوزند و از تلاشها و موفقیت آنان نهایت قدردانی می شود.

حجت اسلام احمد لطفیان سرگزی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا و تبریک فرا رسیدن روز ملی فناوری هسته ای اظهار داشت: در ایران اسلامی هیچ فردی مخالف حل مساله هسته ای از طریق مذاکره و گفتگو نیست.

وی افزود: آن چیزی که ملت ایران با آن مخالف است، زورگویی ها و تحمیل های دولت آمریکا است که ملت و دولت و هیات مذاکره کننده در مقابل آن ایستاده است.

وی تاکید کرد: نه مسوولان، نه هیات مذاکره کننده و نه ملت ایران، مطلقاً زورگویی های آمریکا را قبول نخواهند کرد.

وی با رد یک باور رایج مبنی بر اینکه اشخاص قدرتمند، نیازی به حیله گری ندارند افزود: برخی فکر می کنند آمریکا با این قدرت سیاسی، اقتصادی و نظامی احتیاجی به نیرنگ و موذی گری ندارد اما برخلاف این تصور، آمریکایی ها به حیله و فریب نیاز فراوانی دارند و نمی توانند بدون نیرنگ ملت ها را فریب دهند.

امام جمعه نیکشهر با تأکید بر مراقبت از شگرد های آمریکایی خاطرنشان کرد: آمریکایی ها همیشه در آستانه زمان تعیین شده برای پایان مذاکرات، لحن خود را سخت تر، تندتر و خشن تر می کنند تا اهداف خود را محقق سازند به همین سبب باید مراقب این حیله گریها بود.

حجت الاسلام لطفیان سرگزی با بیان اینکه برخی محافل سیاسی و رسانه‏ای دنیا با هدف ایران هراسی اخبار و شایعات بی اساسی مبنی بر اینکه ایرانِ هسته ‏ای خطر دارد، منتشر می کنند، افزود: همه اینها دروغ و نوعی فریبگری است.

وی بیان کرد: آنچه آنها از آن می ‏ترسند و باید هم بترسند، ایرانِ هسته‏ای نیست بلکه ایرانِ اسلامی است که در ارکان قدرت استکباری زلزله انداخته است.

وی گفت: ملت ایران به دنیا ثابت کرد که نه تنها بدون تکیه به آمریکا و دیگر کشورهای مدعی قدرت، بلکه با وجود دشمنی‏های آمریکا و سایر هم پیمانانش می‏ تواند به پیشرفت واقعی دست پیدا کند.
نوشته شده در تاریخ جمعه 21 فروردین 1394 توسط رستم کریمی
شهروندان نیکشهری خواستار تسریع در راه اندازی بیمارستان جدید شدندزاهدان- ایرنا- شماری از شهروندان نیکشهری تکمیل و تسریع در راه اندازی بیمارستان جدید 64 تختخوابی این شهرستان پس از گذشت هفت سال را خواستار شدند.

حمزه امیری یکی از شهروندان نیکشهر به خبرنگار ایرنا گفت: تنها بیمارستان قدیمی نیکشهر به نام 22 بهمن براساس نیاز جمعیت 20 سال پیش ساخته شده است و اکنون امکانات و توان لازم برای حجم بالای بیماران سه شهرستان نیکشهر، قصرقند و فنوج را ندارد.

ابراهیم رئیسی نیز گفت: در بیشتر مواقع بیماران نیکشهر به شهرستانهای ایرانشهر و چابهار اعزام می شوند که این کار هزینه های زیادی برای بیماران و دانشگاه علوم پزشکی دارد.

فرماندار نیکشهر نیز با انتقاد از کندی کار عملیات ساختمانی بیمارستان جدید این شهرستان پس از گذشت هفت سال بیان کرد: براساس قرارداد اولیه دانشگاه علوم پزشکی با پیمانکار، این پروژه بهداشتی درمانی می بایست در 18 ماه تکمیل و بهره برداری می شد.

صاحب گل صالحی افزود: با توجه به نیاز شدید مردم سه شهرستان نیکشهر، قصرقند و فنوج با جمعیت 230 هزار نفر راه اندازی بیمارستان جدید ضروری است.

وی گفت: بیمارستان 22 بهمن نیکشهر از سال 1369 به مردم این منطقه خدمات رسانی می کند ولی اکنون امکانات و تجهیزات پزشکی آن جوابگوی نیازهای مردم نیست.

وی افزود: با توجه به تاکید استاندار سیستان و بلوچستان و پیگیریهای مدیریت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان انتظار می رود در خرداد ماه سالجاری به بهره برداری برسد.

فرماندار نیکشهر گفت: اکنون ماهیانه بطور میانگین بیش از 120 میلیون تومان برای اعزام بیماران این شهرستان به چابهار، ایرانشهر و زاهدان هزینه می شود.

صالحی گفت: سیستم پست برق، فاضلاب، تاسیسات ساختمانی، نصب آسانسور و رفع نواقصات فنی این بیمارستان باقی مانده که در حال انجام است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز در گفتگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: تاکنون برای 98 درصد پیشرفت فیزیکی ساختمان بیمارستان 180 میلیارد و 890 میلیون ریال و برای خرید و نصب تجهیزات پزشکی مورد نیاز آن 40 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

دکتر محمود رضا میری گفت: برای تکمیل عملیات ساختمانی و تجهیزاتی این پروژه 25 میلیارد ریال و برای خرید تجهیزات پزشکی 30 میلیارد ریال دیگر نیاز است.

وی افزود: براساس برنامه زمانبندی و اقدامات انجام شده در ماههای پایانی سال گذشته، بیمارستان جدید نیکشهر در خردادماه سالجاری راه اندازی خواهد شد.

وی گفت: گام مهم و بعدی تلاش برای جذب نیروی انسانی است که در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی زاهدان قرار دارد.

ساخت بیمارستان جدید نیکشهر از سال 88 در زمینی به مساحت هفت هکتار با زیربنای هفت هزار و 466 متر مربع آغاز شده است.

ساختمان بیمارستان 64 تختخوابی نیکشهر دارای سه طبقه است که بخش های جراحی، آی سی یو، سی سی یو، اورژانس، رادیولوژی، ارتوپدی، آزمایشگاه، زنان، داخلی، اطفال و سوختگی را شامل می شود.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ جمعه 21 فروردین 1394 توسط رستم کریمی

15 دانش آموز نیکشهری در حادثه واژگونی خودرو مصدوم شدند

نایب رییس شورای اسلامی شهر بنت گفت: خودرو وانت بار حامل 15 دانش آموز دختر بخش بنت شهرستان نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان واژگون و دانش آموزان مصدوم شدند.

پرویز کدخدایی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: 15 دانش آموز دختر روستای وفا در هشت کیلومتری بخش بنت روزانه برای رفتن به مدرسه روانه مرکز بخش بنت می شوند.

وی افزود: سرعت زیاد این وانت بار سبب واژگونی خودرو در محل میدان شهرداری شهر بنت شده است.

وی با انتقاد از انتقال دانش آموزان دختر و پسر بخش بنت با خودرو وانت، خاطرنشان کرد: انتظار می رود سرویس مدارس مناسب باشد تا دچار وقوع چنین حوادثی نشوند.

وی گفت: این سانحه رانندگی کشته نداشت اما دانش آموزان زخمی و به بیمارستان 22 بهمن نیکشهر و تعدادی نیز به ایرانشهر و چابهار اعزام شدند.

نایب رییس شورای اسلامی شهر بنت گفت: طبق آمار اداره آموزش و پرورش منطقه بنت551 دانش آموز دختر و 317 دانش آموز پسر به وسیله 16 دستگاه خودروی وانت که اکثرا وانت پیکان هستند، در طرح روستا مرکزی جابه جا می شوند.

کدخدایی افزود: نزدیکترین مسیر جابه جایی دانش آموزان در بخش بنت روستای دهان در پنج کیلومتری و طولانی ترین مسیر روستای دوشینکوه با بیش از 70 کیلومتر است.

بخش بنت با 31 هزار نفر جمعیت، جمعا شش هزار و 300 دانش آموز و 500 نفر کادر آموزشی و معلم دارد.

فرماندار نیکشهر نیز واژگونی سرویس وانت بار دانش آموزان بخش بنت را تایید کرد و خواستار استفاده خودروی مناسب برای جابه جایی دانش آموزان شد.

صاحب گل صالحی افزود: صدها دانش آموز دختر و پسر در شهرستان نیکشهر با سرویس های طرح روستا مرکزی جابه جا می شوند که اکثر آنها وانت بار هستند.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در مسیر جاده ترانزیتی چابهار-ایرانشهر- زاهدان قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 18 فروردین 1394 توسط رستم کریمی
امام جمعه نیکشهر: 12 فروردین از بزرگترین اعیاد مذهبی و ملی است
امام جمعه نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: 12 فروردین به عنوان نخستینِ روز استقرار حکومت اللّه در ایران اسلامی از بزرگترین اعیاد مذهبی و ملی ما محسوب می شود و ملت ما این روز را عید می گیرند و زنده نگه می دارند.


حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تبریک فرا رسیدن 12 فروردین اظهار کرد: در این روز کنگره ‏های قصر 2500 سال حکومت طاغوتی فرو ریخت و سلطه شیطانی برای همیشه رخت بربست و حکومت مستضعفین که حکومت خدا است، بر این مملکت حکفرما شد.

وی گفت: حضرت امام خمینی(ره) این روز مبارک را روز امامت امت و روز فتح و ظفر ملت اعلام کردند.

وی ادامه داد: در تاریخ چند هزار ساله ایران چنین رفراندمی سابقه ندارد که سرتاسر مملکت با شوق و شعف و عشق و علاقه به صندوقها هجوم آورده و رأی مثبت خود را در آن ریخته و رژیم طاغوتی را برای همیشه در زباله‏ دان تاریخ دفن کنند.

وی بیان کرد: این همبستگی ملت ایران رشد سیاسی و اجتماعی خود را به شرق و غرب ثابت کرد.

امام جمعه نیکشهر افزود: حرکت بزرگ ملتی که پس از شهادت جوانان برومند و داغ دل مادران و پدران و رنجهای طاقت‏ فرسا، دشمنِ غول‏ صفت و فرعون زمان را از پای در آورد و با رأی قاطع به جمهوری اسلامی، حکومت عدل الهی را اعلام کرد، جای بسی خرسندی و شکرگزاری است.

حجت الاسلام لطفیان سرگزی خاطرنشان کرد: در حکومت جمهوری اسلامی همه اقشار ملت با یک چشم دیده می‏شوند و نور عدالت الهی و باران رحمت قرآن و سنت بر همه کس به یکسان می‏بارد.

وی گفت: جمهوری اسلامی، حکومت دموکراسی واقعی است و بر پایه قوانین اسلامی و حکومت مردم بر مردم استوار است.

وی بیان کرد: ماهیت جمهوری اسلامی این است که براساس شرایط و قوانین اسلام و با اتکا به آرای عمومی ملت، حکومتی تشکیل داده که مجری احکام اسلام و امید مسلمانان و مستضعفان جهان است.

امام جمعه نیکشهر گفت: هدف جمهوری اسلامی قبل از هر چیز از بین ‏بردن فقر و اصلاح شرایط زندگی برای اکثریت قاطع مردم است.

حجت الاسلام لطفیان سرگزی با بیان اینکه ملت شریف ایران در کنار دولت و همگام با مسوولان است، افزود: دولت و هر چه متعلق به آن است خدمتگزار ملت و ملت نیز پشتیبان دولت است و تا این هماهنگی میان همه قشرها وجود دارد جمهوری اسلامی آسیب نخواهد دید.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 13 فروردین 1394 توسط رستم کریمی
جشن بهارگاهی و نوروز ایرانی در نیکشهر برگزار شد


'جشن باشکوه بهارگاهی و نوروز ایرانی' با هدف آشنایی مسافران نوروزی با فرهنگ، رسوم و سنن مردم بلوچ در محور جاده ترانزیتی چابهار - نیکشهر - ایرانشهر در روستای بکر و زیبای تخت ملک برگزار شد.


بخشدار مرکزی نیکشهر در حاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگار ایرنا ضمن تبریک روز انس با طبیعت و ایام نوروز افزود: به مناسبت 12 فروردین روز جمهوری اسلامی و همچنین به میمنت نوروز ایرانی و فراهم کردن فضایی مملو از شور و نشاط و شادابی در ایام نوروز این جشن باشکوه برگزار شده است.

محمد بلوچزهی با اشاره به اینکه 12 فروردین روز استحکام ستون های دموکراسی و مردم سالاری دینی در نظام جمهوری اسلامی است، افزود: رای 98 درصدی ملت ایران به نظام جهموری اسلامی در رفراندوم دهم و یازدهم فروردین ماه 1358 به جهانیان ثابت کرد که این نظام بر پایه دموکراسی و مردم سالاری استوار است و این حکومت برخواسته از اراده واقعی مردم با رای مستقیم آنها است.

وی با بیان اینکه فراهم کردن طراوت و پویایی فرهنگی در نوروز فضا را برای حضور گردشگران فراهم خواهد ساخت و زمینه را برای آشنایی گردشگران با فرهنگ و آداب و سنن مردم بلوچستان بوجود می آورد افزود: در همین راستا به مدیریت اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بر حسب وظیفه پیش از نوروز ماموریت داده شد تا زمینه را برای شور و شعور فرهنگی فراهم کنند و درصدد برنامه ریزی جهت برگزاری چنین جشنی برآیند.

وی افزود: در این جشن ضمن تهیه گزارش های تلویزیونی زمینه گفتگوی زنده گزارشگران با رادیو فراهم شد تا بصورت زنده و مستقیم مسافران بتوانند انتقادات، پیشنهادات و مشاهدات خویش را از حضور در بخش مرکزی نیکشهر و استان سیستان و بلوچستان با مسئولان در میان بگذارند.

وی با بیان اینکه مدیریت سیاسی بخش وظیفه دارد در کنار سایر بخش ها باتوجه به تاثیرگذاری فرهنگ توجه ویژه ای را به این بخش داشته باشد خاطرنشان کرد: به مدیران فرهنگی ماموریت داده شد تا رسومات بهارگاهی که در گذشته در طول این ایام توسط پیشینیان برگزار شده است را احیا کنند.

بخشدار مرکزی نیکشهر ادامه داد: بر همین اساس برای اولین بار مسئولان فرهنگی تلاش کردند که رقص های فلکولور از جمله رقص محلی دو چاپی را احیا کنند و با اجرای آن در محور جاده ترانزیتی میهمان نوروزی و مسافران را به وجد بیاورند و لحظات شادی را برای آنان فراهم کنند.

به گفته بلوچزهی در حاشیه این جشن ضمن آشنایی مسافران با مناطق هدف گردشگری توسط دهیاران زمینه خرید محصولات دست زنان و مردان هنرمند بلوچ و سوغات های محلی در قالب دو مرکز عرضه محصولات دستی فراهم شد.

به گزارش ایرنا، در این جشن که با حضور مسافران در محور جاده ترانزیتی با اجرای رقص فلکولور محلی دوچاپی و ساز و دهل و موسیقی پاپ و موسیقی سنتی بلوچی برگزار شد از مسافران و میهمانان نوروزی با شیرچای، چانگال و سایر دسرهای بلوچی پذیرایی بعمل آمد.

بخش مرکزی نیکشهر با چهار دهستان هیچان، چاهان، مخت و مهبان و 62 هزار نفر جمعیت 143 روستا دارد.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 13 فروردین 1394 توسط رستم کریمی
جلوه های زیبای گردشگری چابهار و منطقه آزاد تجاری صنعتی

ایرنا- بندر چابهار تنها بندر اقیانوسی و مشهور به سرزمین موج و مرجان بیشترین گردشگران ایام نوروز در استان سیستان و بلوچستان را به خود اختصاص داده است.

عکاس: رستم کریمی نژادhttp://www3.sb.irna.ir  لینک عکسها در خبرگزاری جمهوری اسلامی ایرنا

عکاس: رستم کریمی نژاد

http://www3.sb.irna.ir/fa/Photo/2848494/
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 13 فروردین 1394 توسط رستم کریمی
گشت و گذاری در نیکشهر با آثار تاریخی و مناطق گردشگری بکر و زیبا
رستم کریمی- خبرنگار ایرنا- شهرستان نیکشهر با آثار تاریخی و باستانی فراوان و جاذبه های طبیعی باغات میوه های گرمسیری نخلستانهای بزرگ، شالیزارهای وسیع، آبشارهای متعدد، چشمه های آبگرم، حیات وحش با گونه های نادر جانوری و گیاهان نادر یکی ازمناطق بسیار زیبا درسیستان و بلوچستان است.


به گزارش ایرنا وجود مناطق زیبای گردشگری تنگه سرحه، آبشارشالمال، منطقه گرگان، روستای شگیم، بلپیر، چشمه های آب گرم شیرآباد، آهوران، نکهچ، آبشارهای زیبای گلیک، گواتامیچ، اوگینک دربخش لاشار باغات میوه های گرمسیری همگی گوشه ای ازجلوه های خدادادی در شهرستان نیکشهر است.

نیکشهر واقع در فاصله 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان با 13 هزار کیلومتر مربع گستره و 134 هزار نفر جمعیت، از شمال و شمال شرقی به ایرانشهر و قصرقند ازجنوب و جنوب شرقی به چابهار و کنارک و از غرب به استان هرمزگان و شهرستان فنوج محدود است.

این شهرستان دارای چهار بخش 'مرکزی، لاشار، آهوران و بنت' است و از نواحی کم نفوس ایران محسوب می شود و از ویژگی های اساسی آن ترکیب قومی وایلی است که حدود50 درصد جمعیت به کار کشاورزی و دامداری مشغول هستند.

نیکشهر که در قدیم گِه نام داشته بمعنی گهتر و بهتر در زمان پهلوی سال 1320 به نیکشهر تغییر نام پیدا کرده است.

آب و هوای شهرستان نیکشهر در تابستان گرم و خشک و در زمستان معتدل است. بادهای باران آور موسمی در فصل تابستان و بادهای باران آور غربی در فصل زمستان در این منطقه موجب ریزش پراکنده باران می شود.

شهرستان نیکشهر با داشتن سابقه ای تاریخی درخشان در برگیرنده آثار تاریخی و باستانی فراوانی است که از دیدگاه باستانشناسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در محدوده فعلی شهرستان بیش از 200 اثر تاریخی شامل قلعه ها، محوطه های تاریخی و پیش از تاریخ و سنگ نگاره ها قرار دارد.

وجود تمدنهای پراکنده از هزاره های سوم و چهارم و غارهای قبل از میلاد و حفاری در محوطه باستانی کشیک قدمت این شهر را به بیش از پنج تا هفت هزار سال تخمین می زنند.

آثار موجود در این شهرستان در چهار گروه تقسیم بندی شده اند:

1-بناهای تاریخی دوران اسلامی، مساجد، قلاع و آب انبارها

2-تپه ها ومحوطه های بیش ازتاریخی- دوران تاریخی واسلامی

3-سنگ نگاره ها

4-درختان شامل انجیر معابد، انبه ،تمبرهندی وچنار

مهمترین آثاراین شهرستان شامل: قلعه نیکشهر، محوطه باستانی کشیک، محوطه چهل دختران، مسجد عبد القادر، کوه هاتین گت، قلعه چانف، قلعه اسپکه و قلعه بنت است.**صنایع دستی سکه دوزی و سوزن دوزی نیکشهر

شهرستان نیکشهر دارای میراث غنی بنام صنایع دستی است که حاصل ذوق وسلیقه زنان و مردان هنرمند این دیاراست این صنایع که مهمترین منبع درآمد خانوارهای روستایی وعشایری محسوب می شود.شامل سوزن دوزی ، حصیربافی، سکه دوزی، سفالگری، طلاسازی و آهنگری است که در این بین هنرسوزن دوزی و حصیربافی از جایگاه ویژه ای برخورداراست.

هنر سوزن دوزی را عصاره درد دل های زنانه و بازتاب خاطرات تلخ و شیرین قومی در طول تاریخ برشمرده اند که خود آمیزه ای ذهنی از آهنگ و ریتم حرکت دست ها است که منجر به پدید آمدن آثاری جانوار وجاودانه برتار و پودی سرد و بی روح می شود.

دختران این دیار با انتخاب نخ و پارچه طرح ها و نقش هایی جسورانه وبدیع می آفرینند. طرح ها و نقش هایی که برآیند سنتی هزاران ساله می باشد و آدمی متحیر از آن است که این همه درکجا، چگونه و توسط کدامین ذهن پویایی پدید آمده و شکل گرفته و زینت بخش محفل گرم سوزن و نخ و پارچه گردیده است. بیشتر نقوش الهام گرفته از حیوانات و گیاهانی بوده که به مرور دستخوش تغییر و تحول گذشته و به صورت اشکال هندسی ماندگار شده اند که خود نیز از ویژگی های طرح و نقش های قدیمی اصیل بلوچستان است.

سکه دوزی به دلیل مصارف تزئینی و زینتی اش پس از سوزن دوزی جایگاه ویژه ای در صنایع دستی بلوچستان دارد . در این هنر از مواد اولیه مانند آینه های ریز و درشت، پولک، منجوق و مروارید، خرمهره، دکمه صدفی، نوار یراق، پارچه، سکه و صدف استفاده می شود . محصولات آن بیشتر در جشنها، مراسم شادی و ازدواج مورد استفاده قرار می گیرد . نمونه هایی از سکه دوزی را بر گردن شتر می اندازند ، در رختخواب عروس نیز برای تزئین کاربرد دارد . از این هنر به صورت دیوار کوب نیز بهره می گیرند.**حصیربافی

یکی دیگر از هنرهای دستی زنان و مردان شهرستان نیکشهر هنرحصیر بافی است. ماده اولیه آن از برگ درخت خرما و درخت داز تهیه می شود. تولیدات آن شامل: سفره، زیرانداز، پرده و انواع وسایل تزئینی شامل قندان، جای دستمال کاغذی و غیره است.** غذاها

انباگ؛ با استفاده از سبزی شنبلیله تهیه می شود. سبزی شنبلیله را پس از تمیز کردن ریز می کنند تا کاملاً یکنواخت گردد و با دست چنگ می زنند تا خوب له شود و سپس داخل تشتهای بزرگ چنگ می زنند تا کاملاً خرد شده و آب پس دهد ، سپس آن را داخل کیسه ای تمیز ریخته و به اندازه ای آن را می شویند تا کاملاً آب سبز آن خارج و تلخی آن از بین برود. داخل دیگ روغن ریخته وقتی که روغن داغ شد شنبلیله را داخل آن ریخته و بعد از یک ساعت گوشت مرغ و ادویه مخصوص را به آن اضافه کرده و شعله گاز را ملایم کرده تا کاملاً بپزد.

تباهگ: یک نوع گوشت خشک شده می باشد که روش درست کردن آن نیز بدین ترتیب است که گوشت تازه را با استفاده از کارد چرم زده و با استفاده از انار خشک شده به صورت پودردر آورده شده و به گوشت تازه مان روی آن می کشیم و گوشت را روی آفتاب به مدت چند روز پهن نموده تا خشک و آماده مصرف شوند.**آثار تاریخی شاخص شهرستان نیکشهر

قلعه نیک شهر در قسمت غربی شهر نیکشهردر حاشیه رودخانه گنگ واقع شده است

که قدمت آن به دوره صفویه بر می گردد ساخت قلعه مربوط به دوره صفویان است که تا دوره قاجار توسط حکمرانان منطقه مورد استفاده قرار گرفته است . قلعه مذکور محل حکم رانی طایفه شیرانی و بلیده ای بوده است .

بزرگان شیرانی که در این قلعه حکومت کرده اند عبارتند از : سعید خان اول شیرانی – مهراب خان – محمد علی خان – حسین خان – سعید خان دوم – حسین خان .

بناهای قلعه که در قسمت شمالی آن قرار دارد دارای 305 متر مربع زیربنا شامل مسجد، حاکم نشین، آشپز خانه، حمام و دستشویی است.

این قلعه در سال 1307 بر اثر تسلط قوای دولتی مورد تخریب قرار گرفته شد و در تاریخ : 12 / 11 /81 با شماره ثبتی 7261 در فهرست آثار ملی کشوربه ثیت رسیده است .

محوطه چهل دختران

در قسمت غربی شهر نیکشهر در حاشیه رودخانه گنگ و کنار جاده ترانزیتی چابهار – نیکشهر و ایرانشهر واقع شده است و قدمت آن از دوره اشکانی است.

سطح محوطه دارای آثاری از نوع سفالهای قرمز رنگ و می توان سفالهای لعابدار دوران اسلامی در سطح محوطه مشاهده کرد.

آثار معماری شامل بناهای مربع، مستطیل شکل و هشت ضلعی است و مصالح بکار رفته در آنها آجر سفال قرمز رنگ است.

این محوطه برای اولین بار توسط اشتاین گمانه زنی شده و برخی از آنها را به عنوان معبد گبرها یاد می کنند .

این محوطه در تاریخ : 1 / 2 / 1345 با شماره ثبتی 558 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است

محوطه هاتین ( خاتون ) گت

تاریخچه این اثر از دوران حکمرانی سلاجقه حاکم کرمان است که وی بعلت ترک کرمان توسط خاتون و همراهانش و رهسپار شدن آنها به طرف بلوچستان، حاکم کرمان با گرد آوری لشکر عظیمی به دنبال خاتون به تعقیب او می پردازد. خاتون خود را به گه (نیک شهر ) و کوه گت در روستای داروکان در 55 کیلومتری مرکزنیکشهر از توابع دهستان مهبان کنونی می رساند . بعد از صعود به بالای کوه کت و استقرار همراهانش به ساخت حوض آب که دارای شیب است می پردازد و حوضی به ابعاد 30/3 × 80/4 × 11 متری می سازند که با ذخیره آب بتوانند خود را از هلاکت نجات دهند آجرهای بکار رفته در ساخت این حوض آجرهای سفالی قرمز رنگ به ابعاد 6 × 25 × 45 ساتیمتربوده اند که با ساروج بکار رفته اند . در قسمت شمالی حوض آب دو پلکان با ابعاد 6 × 110 × 480 ساتی متر وجود دارد .

قلعه بنت

از دوره قاجاریه است این قلعه توسط رییس سلیمان جد طوایف شیرانی در بنت ساخته شده است. این بنا بر روی تپه ای به ارتفاع 6 متر و مساحتی حدود 1700 متر مربع ساخته شده است که مساحت خود قلعه 430 متر مربع است.

بنا های ساخته شده بر روی قلعه عبارتند از: قسمت حاکم نشین 149 متر مربع و دارای 12 اتاق و یک ایوان .

مسجد قلعه در قسمت غربی قلعه و در شمال غرب قسمت حاکم نشین واقع شده است دارای دو شبستان و یک ایوان می باشد و ارتفاع مسجد 370 سانتی متر است.

آشپز خانه در قسمت شرقی قلعه با 48 متر مربع ، برج های دیدبانی به 68 متر مربع و 3عدد برج دیدبانی.

سرویس بهداشتی 15 متر مربع ، چاه آب در قسمت مرکزی قلعه.

مصالع بکار رفته در بنا از چوب ، خشت و کاه گل است.

این بنا در تاریخ : 12 / 11 / 81 با شماره ثبتی 7269 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.قلعه اسپکه

قدمت آن از قرون میانی اسلامی است. این قلعه توسط میر نصیر خان از طایفه رند ساخته شده است . تاریخ ساخت بنا به 760 سال پیش بر می گردد.

قدیمی ترین قسمت قلعه نیمه شرقی آن شامل تعدادی اتاق در قسمت شمالی و جنوبی است و مجموعه در سه سطح ساخته شده است . پائین ترین سطح در قسمت غربی است که در گذشته حصار قلعه بوده و بعدها بنای دیگری در دو طبقه به آن اضافه شده است و قسمت زیرین اتاقها جنوبی است که دسترسی آنها از صحن قلعه بوده است .

فرم زیبای بنا ، ورودی بنا به زیباترین شکل و پی عظیم آن از موارد قابل توجه در این بنا می باشد.

قلعه در تاریخ : 12 / 11 /81 با شماره ثبتی 7265 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .قلعه چانف

قدمت این قلعه از دوره قاجاریه است این قلعه در زمان میر اولیاء خان مبارکی همزمان با عهد ناصر الدین شاه قاجار بنا و بعد از او فرزندش میر خیر محمد خان مبارکی به حکمرانی قلعه منصوب می شود بنا در سال 1324 هجری قمری توسط وی تکمیل شده است.

مهمترین تزئینات بنا مربوط به درها و پنجره های منبت کاری شده ای است که در بنا بکار رفته و دارای نقوش شمسئه کامل و نقوش شاخه درخت خرما می باشد .

همچنین این بنا دارای کتیبه ای بر روی درب ورودی است که با خط میر خیر محمد خان حکاکی شده است بدینشرح:

نصر من الله فتح قریب

بدست مسکین خیر محمد – بن میر اولیاء خان غنی . الله زنوی . در روز یکشنبه چهارم شهر شعبان . بتاریخ کار استاهان 1324 نوشتم خط ندانم تا کی خواند- یقین من بمیرم خط بماند- هر آن عامل که خطم را بخواند- بداند که جهان بر کس نماند.

این قلعه در تاریخ 17 /11/ 138 به شماره ثبتی 7710 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده استمسجد عبد القادر

در قسمت غربی شهر نیکشهردر حاشیه رودخانه گنگ و قسمت شمال قلعه تاریخی نیکشهر واقع شده است.

قدمت آن از دوران پهلوی است.

مسجد عبد القادر بعنوان نخستین مسجد جامع نیکشهر و در سال 1293 هجری قمری در زمان سعید خان دوم شیرانی حاکم وقت بلوچستان ساخته شده است. مسجد دارای 2 شبستان و یک ایوان است و وجود کتیبه ای در بدنه مسجد تاریخ ساخت و سازنده مسجد را نشان می دهد و متن کتیبه به شرح زیر است:

( حسین خان ابن محمد علی خان و امام مسجد عبد القادر ابن پهلوان تحریر فی یوم سه شنبه و پانزدهم شهر شعبان سنه 1293 کاتب الحروف ابراهیم ابن میردل)

این بنا در تاریخ 12/11/ 1381 با شماره ثبتی 7268 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

همچنین این بنا در سال 1387 به همت سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مرمت و باز سازی شده است .

محوطه کشیک

این محوطه درروستای کشیک از توابع بخش مرکزی نیکشهر قرار دارد و قدمت آن دوره تاریخی است.

این مکان در جنوب مدرسه راهنمایی کشیگ و 20 متری غرب روستای هیتک بالا در میان زمینهای بایر و بر روی بستر رسوبی سنگلاخی قرار دارد. چشم انداز این محل نیمه کوهستانی –نیمه دشت می باشد. آثار پی و شالوده های سنگی مضطربی که مربوط به استقراری پارتی می باشد دیده می شود .این محل دارای پراکندگی سفال قرمز ساده و منقوش با لعاب سبز و از مشخصه سفالینه های دوره اشکانی است. این سازه های سنگی که از ملاط گل در ساخت آنها استفاده شده از قلوه سنگهای ریز و درشت رسوبی ساخته شده اند.جاذبه های گردشگری نیکشهر:

شهرستان نیکشهر علاوه بر آثار تاریخی حائز اهمیت دارای جاذبه های طبیعی فراوانی نظیر نخلستانهای قدیمی – باغات میوه های گرمسیری – چشمه های آبگرم – آبشارهای طبیعی فراوانی است که می توان یکی از قطبهای ویژه گردشگری در سطح استان پر جاذبه سیستان و بلوچستان باشد در این میان برخی از مناطق دارای ویژگیهای خاص و جزء مناطق بسیار زیبا است که می تواند نظر هر بیننده و گردشگری را به خود جلب کند از جمله این مناطق :

1- تنگ سرحه :

تنگ سرحه در 45 کیلومتری شمال غربی نیکشهر به طول 25 کیلومتر است

مزیت ها و قابلیت های این منطقه جاده ای قدیمی و جاده فعلی ترانزیتی چابهار- نیکشهر- ایرانشهر است که از این منطقه عبور می کند با ارتفاع زیادی از حاشیه رودخانه که بعضأ در برخی از قسمتها به بیش از 40 متر از حاشیه رودخانه می رسد که به این منطقه در جای خود جذابیت بیشتری بخشیده است . وجود آب جاری و روان با چشمه های آبگرم، گونه های منحصر به فرد گیاهی که نادرترین آن گونه گیاهی گز روغن است ، باغات میوه، نخلهای تنومند، زمینهای شالیزار در حاشیه رود خانه به صورت پلکانی و وجود پلهای تاریخی از جمله پل دادشاه با نمایی بسیار زیبا از دیگر جاذبه های این تنگه زیبای تاریخی است.

2- منطقه گردشگری گرگان :

منطقه گرگان در 60 کیلومتری نیکشهر در شمال نیکشهر و قسمت شمالی دهستان مهبان از توابع بخش مرکزی است . وسعت منطقه 200 هکتار با جمعیتی بالغ بر 150 خانوار است

ارتفاع ان از سطح دریا در بلند ترین نقطه 1378 متر است . کوههای بلند آن ادامه بلندترین ارتفاعات شهرستان یعنی کوههای آهوران است . طبیعت سرسبز، چشمه های جاری آب، دره های عمیق که دو طرف آن درختان سبر سبز خرما، انجیر، انواع مرکبات و میوه های سرد سیری نظیر سیب و هلو فرا گرفته ، آب باغات از طریق کانالهای تراشیده شده از حاشیه کوه هدایت می شود . این منطقه یکی از مناطقی است که میزبان برف در فصل سرما است و طبیعت آن بسیار زیبا و سرسبز است.

3- منطقه گردشگری بلپیر :

در 16 کیلومتری غرب شهرستان نیکشهر قرار دارد و از توابع بخش مرکزی است و وسعت آن 35 هکتار است که 22 هکتار آن مزارع کشاورزی و نخلستان هستند دارای جمعیت 70 خانواری با 370 نفر است . از مزیتهای منطقه وجود رودخانه پر آب، نخلستانها و باغات کشاورزی در دو طرف رودخانه و یکی از تفرجگاههای بسیار زیبا در بخش مرکزی است . مهمترین محصولات آن خرما، مرکبات، انبه، یونجه و انواع سبزیجات است.4- منطقه گردشگری شالمال :

منطقه شالمال در 13 کیلومتری نیکشهر در شرق روستای جلائی کلگ از توابع بخش مرکزی قرار دارد .

از مزیت های منطقه وجود آبشار بسیار زیبایی است که آب آن سرتاسر منطقه را فرا گرفته است و طبیعتی بسیار سرسبز و دلنشین را ایجاد کرده است وجود حیواناتی نادر چون خرس سیاه سبب شده است که این منطقه جزء مناطق حفاظت شده در استان باشد از نکات جالب توجه در این آبشار ایجاد شدن طبیعی نقشه ایران بصورت کانل در دل صخره آبشار و حک شدن کلمه الله در داخل این نقشه است که بسیار حائز اهمیت است .

5- منطقه گردشگری شگیم

منطقه گردشگری شگیم در 28 کیلومتری محور ترانزیتی ایرانشهر به نیکشهر ، منطقه ای بسیار زیبا و سرسبز شگیم بالا و پائین قرار دارد . و با طبیعتی بکر و رودخانه ای پر آب ، نخلستانها و باغات کشاورزی ، آبشار زیبا در ارتفاعات .

6 –آبشار گلیک و گواتامیچ

این آبشار ها در بخش لاشار در مسیر جاده ترانزیتی ایرانشهر به نیکشهر و در فاصله 65 کیلومتر شهر نیکشهر واقع شده است.

7 – چشمه آب درمانی چانف در بخش آهوران

چشمه آب درمانی چانف در بخش آهوران در روستای چانف در 35 کیلومتری محور ایرانشهر به نیکشهر و در 130 کیلومتری شهر نیکشهر واقع شده است .

8- چشمه آبمعدنی و آبگرم شیر آباد

9- چشمه و آبشارهای مناطق بنت، مرکزی، هبودان و... از دیگر مناطق گردشگری نیکشهر هستند.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 13 فروردین 1394 توسط رستم کریمی
12 فروردین تجلی اراده ملی وروز تثبیت نظام جمهوری اسلامی است
رستم کریمی- خبرنگار ایرنا نیکشهر- فرماندار نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: 12 فروردین سال 1358 تجلی اراده ملی در کمتر از دو ماه از پیروزی انقلاب اسلامی و روز تثبیت نظام جمهوری اسلامی است.


صاحب گل صالحی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: 12 فروردین یکی از روزهای تاریخی و مهم ایران اسلامی است، در این روز با رای اکثریت قاطع مردم، نظام سیاسی کشور پس از 2500 سال نظام سلطنتی به نظام جمهوری اسلامی وحکومت مردمی تغییر یافت.

وی گفت: در 12 فروردین 1358 ثمره مبارزات ضد سلطنتی و طاغوتی و شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی ملت ایران به بار نشست و نظام جمهوری اسلامی ایران استقرار یافت.

وی ادامه داد: در این روز ملت ایران با خلق حماسه ای به یاد ماندنی با حضور در پای صندوق های رای و انتخاب نظام جمهوری اسلامی، برای ادامه ی اداره کشور جهانیان را حیرت زده کرد.

فرماندار نیکشهر با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی حاصل خون هزاران شهید و ایثارگر و سلحشوری های مردم ایران به رهبری حضرت امام خمینی(ره) بوجود آمد، خاطرنشان کرد: 12 فروردین ماه فرصت مناسبی برای یادآوری نقش شهیدان گلگلون کفن انقلاب اسلامی در پیروزی و تثبیت انقلاب و احترام به شهیدان و خانواده معظم آنان است تا مسوولان قدردان رشادتهای آنان باشند.

صالحی بیان کرد: این روز یادآور خاطره حماسه بزرگ ملت ایران در برقراری نظام جمهوری اسلامی و تحقق شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی و بیانگر این واقعیت است که ‏مردم مبارز ایران ملتی عدالت خواه و آزادی طلب هستند و هرگز اجازه دخالت در تعیین سرنوشت خود را به ‏بیگانگان نمی دهند.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 12 فروردین 1394 توسط رستم کریمی
روستای زیبای شگیم مقصد اصلی گردشگران در بخش مرکزی نیکشهر استرستم کریمی- خبرنگار ایرنا نیکشهر- مسوول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیکشهر گفت: روستای زیبای شگیم از توابع بخش مرکزی نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان بعنوان مقصد اصلی حدود دو هزار گردشگر در ایام تعطیلات نوروزی انتخاب شده است.

خیرالنساء امیری روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: روستای شگیم در دو قسمت و آبادی با نام شگیم بالا و شگیم پایین با مجموع 320 خانوار در محدوده کیلومتر 21 جاده ترانزیتی نیکشهر- ایرانشهر واقع شده است و از جاده ترانزیتی 12 کیلومتر فاصله دارد.

وی گفت: مهمترین جاذبه و زیبایی روستای شگیم رودخانه پرآبی است که از کوههای برشک و هبودان از بخش آهوران سرچشمه می گیرد.

وی ادامه داد: جاری بودن آب در تمام فصول سال، وجود چندین آبشار از جمله آبشارهای تاسکان، کلگان و شندوک، چشمه های جوشان، وجود باغات میوه و مرکبات سردسیری و گرمسیری، نخلستانهای سرسبز در دو طرف و قرار گرفتن خانه های مسکونی بصورت پلکانی از جاذبه های دیدنی این روستا است.

وی گفت: تمامی باغات و مزارع کشاورزی روستای شگیم با هدایت آب بصورت ثقلی و سنتی آبیاری می شوند که این خود بر جذابیت روستا افزوده است.

مسوول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیکشهر بیان کرد: تماشای طبیعت موجود رودخانه و سایه های خنک درختان در این روستا توجه هر رهگذری را با یک بار سفر کردن جلب می کند بطوریکه سالیانه صدها نفر از مردم نیکشهر و نقاط مختلف استان و کشور اوقات تعطیلات را در این تفرجگاه سپری می کنند.

امیری افزود: آب برخی چشمه های روستا در تابستان سرد و در زمستان گرم است بطوریکه در زمستان مردم روستا به عنوان حمام گرم و برای دوش گرفتن و آب تنی استفاده می کنند.

وی افزود: از ابتدای تعطیلات نوروزی تاکنون بیش از ده هزار نفر از مکانهای مختلف تاریخی، گردشگری و طبیعت زیبای نیکشهر دیدن کرده اند.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 12 فروردین 1394 توسط رستم کریمی
روزانه بیش از 400 نفر از برکه تمساح پوزه کوتاه در چابهار دیدن می کنند
مدیر خدمات شهری منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار گفت: روزانه بیش از 400 نفر از گردشگران و مسافران نوروزی از برکه تمساح پوزه کوتاه در چابهار دیدن می کنند.

عبدالحکیم آصفی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برکه تمساح پوزه کوتاه که از گونه های نادر جانوری در دنیا است در محل منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار با هدف معرفی و آشنایی بیشتر گردشگران، مسافران و مهمانان نوروزی از سوی مدیریت خدمات شهری ایجاد شده است.

وی افزود: تمساح پوزه کوتاه در منطقه بلوچستان با نام بلوچی (گاندو) شناخته می شود و زیستگاه اصلی آن در رودخانه های باهوکلات، سرباز، کاجو قصرقند و نیکشهر است.

وی بیان کرد: ایجاد برکه تمساح پوزه کوتاه در منطقه آزاد چابهار مورد استقبال مسافران نوروزی قرار گرفته است بطوریکه در روز دهها نفر از آن عکس یادگاری می گیرند.

مدیر خدمات شهری منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار گفت: در آینده ای نزدیک برای افزایش تعداد گونه های تمساح پوزه کوتاه طرح تکثیر و پرورش آن در دستور کار منطقه آزاد چابهار و با مشارکت بخش خصوصی قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 11 فروردین 1394 توسط رستم کریمی
شاخص های نظام سلامت در جنوب سیستان و بلوچستان ارتقا یافته استرییس دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر در دیدار نوروزی از شهرستان نیکشهر گفت: با توجه دولت تدبیر و امید شاخص های نظام سلامت در شهرستان های جنوبی سیستان و بلوچستان در سال گذشته ارتقا یافته است.

دکتر ایرج ضاربان پس از بازدید از مراکز و پایگاههای سلامت نوروزی نیکشهر در نشستی با مسوولان و کارشناسان شبکه بهداشت و درمان این شهرستان از زحمات و تلاش های کارکنان نظام سلامت در منطقه به ویژه در ایام نوروز قدردانی کرد.

وی با اشاره به توجه و نگاه ویژه رهبر معظم انقلاب و دولت تدبیر امید به مساله بهداشت و درمان اظهار داشت: تمرکز زدایی بحث سلامت در استان سیستان و بلوچستان با توجه به پراکندگی جمعیت و گستردگی منطقه در بهبود شاخص های سلامت بسیار مفید بوده است.

وی افزود: دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر در ابتدای راه است و با وجودی که تنها یکسال از الحاق شهرستانهای نیکشهر، فنوج، قصرقند و سرباز به این دانشکده گذشته ولی شاخص های موجود نشان از بهبود وضعیت نسبت به ادوار گذشته دارد.

وی ادامه داد: در سال 94 که از سوی مقام معظم رهبری سال همدلی و همزبانی دولت و ملت نامگذاری شده از مسوولان، کارشناسان و کارکنان حوزه بهداشت و درمان انتظار است با تلاش بیشتر اهداف ترسیم شده را محقق کنند.

دکتر ضاربان خطاب به کارکنان نظام سلامت در شهرستان نیکشهر اظهار داشت: رسالتی که ما بر عهده گرفته ایم نگاهی انسانی و همدلی بیشتر با مردم است و برای توسعه این نگاه باید همواره پیشگام باشیم.

وی در این سفر همچنین از پایگاهای نوروزی شهرستان های قصرقند و سرباز بازدید و از زحمات پرسنل نظام سلامت در این دو شهرستان قدردانی کرد.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 11 فروردین 1394 توسط رستم کریمی
سعید رضازهی

۲۹۱ هزار نفر گردشگر و مهمان نوروزی از بندر اقیانوسی چابهار دیدن کردند

به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد چابهار: معاون گردشگری، فرهنگی، اجتماعی و هنری منطقه آزاد چابهار گفت: از ۲۷ اسفندماه تاکنون ۲۹۱ هزار و ۸۱۸ نفر گردشگر و مهمان نوروزی از استان‌های سراسر کشور از مناطق تفریحی، گردشگری و تاریخی بندر اقیانوسی چابهار دیدن کردند.


سعید رضازهی اظهار داشت: براساس آمار جمع‌بندی شده ستاد هماهنگی خدمات سفرهای نوروزی، تعداد 32 هزار و 147 نفر در 11 مدرسه، 18 هزار و 163 نفر در سالن‌های ورزشی و خوابگاه‌های دانشجویی، 20 هزار و 76 نفر در 120 کمپ‌های چادری موقت، 2 هزار و 529 نفر در هتل‌ها، 906 نفر در مهمان‌پذیر و 76 هزار و 29 نفر در خانه مسافرها اسکان پیدا کرده‌اند.

وی افزود: تعداد 138 هزار و 377 نفر در 34 هزار و 93 تخته چادرهای مسافرتی خودجوش در حاشیه خیابان‌ها، بوستان‌ها، پلاژ ساحلی و سواحل دریا اسکان یافتند.

معاون گردشگری، فرهنگی، اجتماعی و هنری منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه در این ایام تاکنون از دو درب ورودی و خروجی منطقه آزاد چابهار تعداد 242 هزار و 605 تردد خودرو به‌جز خودروها پلاک منطقه آزاد ثبت شده است، گفت: آمار ورود گردشگران به چابهار نسبت به سال قبل 55 درصد رشد داشته است.

رضازهی بیان کرد: طی روزهای گذشته ستاد هماهنگی خدمات سفرهای نوروزی منطقه آزاد چابهار تعداد 664 مورد بازدید از مراکز اقامتی، دفاتر خدمات مسافرتی و آژانس‌ها، مهمان‌سرا و هتل و رستوران‌ها انجام داده است و از تعداد 103 نفر که خدمات مطلوبی ارائه داده‌اند تشویق و تقدیر شده‌اند و نیز تعداد 212 تذکر به متخلفان ابلاغ شده است.

قائم مقام ستاد هماهنگی خدمات سفرهای نوروزی منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار با بیان اینکه تاکنون هیچ‌گونه شکایتی از مهمانان دریافت نشده است افزود: تلفن 2222 و 2224 برای دریافت شکایات و انتقادات پاسخگوی مسافران و مهمانان نوروزی است.

وی عنوان کرد: در سال جاری اقدامات و فعالیت‌های خوبی برای گردشگران منطقه آزاد انجام داده است که از جمله آنها برپایی پنج سفره هفت سین با المان و مصالح بومی و محلی، برگزاری جشنواره بهار تا بهار، نظافت و ساماندهی فضای موجود مبلمان شهری متناسب با نیاز مهمانان، برگزاری مسابقات شتردوانی و رالی اتومبیل رانی خانواده و اجرای برنامه‌های شاد و متنوع فرهنگی و هنری، ایجاد نمایشگاه صنایع دستی صنعتگران سیستان و بلوچستان است.

معاون گردشگری، فرهنگی، اجتماعی و هنری منطقه آزاد چابهار گفت: تاکنون بسته‌های فرهنگی شامل توزیع 5 هزار کتاب رایگان، ویزیت راگان بیش از 500 بیمار، توزیع روزانه یک هزار شل آب معدنی، دو هزار قرص نان به صورت رایگان بین مهمانان توزیع شده است.

رضازهی افزود: تعداد 500 پرچم رنگی و ملی نصب شده است و اقدامات لازم برای گلکاری، هرس، زیباسازی و ساماندهی 130 هکتار فضای سبز برای ایجاد محیطی شاداب و فضایی دلنشین برای گردشگران و مهمانان انجام شده است.

وی بیان کرد: برای نخستین بار دو سایت جدید گردشگری در پلاژ تیس و اسکله تیس ایجاد شده است و به‌زودی اقدامات لازم برای ساماندهی آن انجام خواهد شد.

معاون گردشگری، فرهنگی، اجتماعی و هنری منطقه آزاد چابهار تصریح کرد: خدمات امدادی، هلال‌احمر، انتظامی، بهداشتی در تمامی کمپ‌ها و مناطق مختلف به صورت کشیک مشغول خدمت‌رسانی و توزیع نقشه، راهنمای مسافر و کتابچه هستند و روزانه آمار و اطلاعات لازم را به ستاد مرکزی اعلام می‌کنند.

رضازهی گفت: در سال نو جاری منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار با شعار خدمات متفاوت، رضایت‌مندی مسافران و گردشگران نوروزی خدمات متفاوتی را ارائه داده است تا موجب جلب رضایت مهمانان شود.

وی افزود: بندر چابهار به‌عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور، طبیعتی بکر و مناظر طبیعی و گردشگری فراوانی دارد و به عنوان قطب گردشکری کشور شناخته می‌شود.

معاون گردشگری، فرهنگی، اجتماعی و هنری منطقه آزاد چابهار گفت: هوای مطبوع و دلپذیر، سواحل زیبای صخره‌ای تیس، لیپار، دریای بزرگ، روستای 2 هزار ساله تیس، تالاب‌ها، قلعه تیس، مقبره سید غلام‌رسول، ساختمان پست، غارهای قدیمی تیس، کوه‌های مینیاتوری، اسکله‌های صیادی و تجاری و مراکز خرید منطقه آزاد از جمله جاذبه‌های دیدنی و گردشگری چابهار محسوب می‌شوند.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 11 فروردین 1394 توسط رستم کریمی
8716 نفر از مناطق تاریخی و گردشگری نیکشهر دیدن کردندرستم کریمی- خبرنگار ایرنا نیکشهر: فرماندار نیکشهر گفت: هشت هزار و 716 نفر از 27 اسفندماه گذشته تا پایان روز هشتم فروردین از مناطق تاریخی و گردشگری این شهرستان دیدن کردند.

صاحب گل صالحی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شهرستان نیکشهر به دلیل قدمت پنج تا هفت هزار ساله و داشتن آثار باستانی و تاریخی فراوان، مناطق تفریحی و گردشگری، چشمه های آبگرم و معدنی، آبشارها، رودخانه های پرآب و طبیعت دیدنی همواره مورد توجه مسافران و گردشگران در طول سال است.

وی افزود: عبور محور ترانزیتی چابهار- ایرانشهر- میلک از حوزه شهرستان نیکشهر فرصتی طلایی برای توسعه این شهرستان است و مسافران و گردشگرانی که قصد عزیمت به سواحل چابهار و کنارک و منطقه آزاد تجاری صنعتی را دارند از این منطقه دیدن می کنند.

وی بیان کرد: بیشترین بازدیدها مربوط به منطقه تفریحی و گردشگری تنگ سرحه است که چهار هزار و 33 نفر از طبیعت بکر، آب روان رودخانه و حاشیه سرسبز باغات میوه های گرمسیری و نخلستانها دیدن کردند.

فرماندار نیکشهر افزود: براساس آمارها ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی این شهرستان دو هزار و 423 نفر از چشمه آب معدنی و آبگرم چانف در بخش آهوران و یک هزار و 466 نفر از روستای سرسبز و پرآب شگیم بخش مرکزی دیدن کرده اند.

صالحی افزود: حدود یک هزار نفر در هفت مسافر کاشانه روستاهای هدف گردشگری و یک هزار و 306 نفر نیز در کمپ های چادری، 816 نفر در مدارس، 55 نفر در مهمانپذیر و 984 نفر در چادرهای مسافرتی اسکان پیدا کرده اند.

وی گفت: حدود 15 هزار نفر نیز از مراکز فروش صنایع دستی و سوغات حوزه بخش لاشار و بخش مرکزی بازدید و خریدهای مورد پسند خود را انجام داده اند.

وی با بیان اینکه بیشتر مهمانان نوروزی توسط خود مردم در منازل پذیرایی و اسکان داده می شوند افزود: برای اینگونه افراد آماری در دست نیست

شهرستان نیکشهر آثار تاریخی و باستانی فراوان نظیر محوطه باستانی و تاریخی با بیش از پنج هزار ساله کشیک، قلعه های تاریخی، محوطه چهل دختران، سنگ نگاره ها و تپه های باستانی دارد.

شهرستان نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 11 فروردین 1394 توسط رستم کریمی
مسافر کاشانه های نیکشهر مورد استقبال مسافران نوروزی قرار گرفت
رستم کریمی- خبرنگار ایرنا نیکشهر: بخشدار مرکزی نیکشهر گفت: مسافرکاشانه های ایجاد شده در محور چابهار- ایرانشهر و روستاهای هدف گردشگری شهرستان نیکشهر در نوروز امسال مورد استقبال خوب مسافران و تورهای گردشگری قرار گرفتند.


محمد بلوچ زهی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: حدود یک هزار مسافر نوروزی و پنج تور گردشگری از استانهای تهران- آذربایجان و شیراز از 25 اسفندماه گذشته تاکنون از مسافر کاشانه های روستایی این بخش که در حاشیه محور ترانزیتی چابهار- ایرانشهر و هفت روستای هدف گردشگری برپا شده اند استقبال و دیدن کردند.

وی افزود: با آغاز نوروز و فراهم آوردن فضای دسترسی برای تورهای گردشگری و مسافران نوروزی و ایجاد هفت مسافر کاشانه جهت خدمات دهی به تورهای گردشگری و مسافران نوروزی استقبال خوبی از این مسافرکاشانه ها بعمل آمد.

وی بیان کرد: راه اندازی دو مرکز بین راهی و سنتی عرضه و فروش صنایع دستی و محصولات سنتی و سوغات منطقه که در مسیر جاده ترانزیتی ایجاد شده اند نیز تاکنون مورد توجه مسافران قرار گرفته است بطوری که یر اساس آمار بیش از 15 هزار نفر از این مراکز بازدید و برخی سوغات و هدایای خود را از این مکانها خرید کرده اند.

وی گفت: هفت روستای شگیم، داروکان، تخت ملک، کشیک، هیچان، گرگان و جلایی کلگ دارای مسافرکاشانه برای پذیرایی از تورهای گردشگری و مسافران گروهی نوروزی هستند.

وی در توضیح بیشتر مسافر کاشانه ها گفت: مسافر کاشانه ها خانه های روستایی با ساختار بومی و سنتی متعلق به روستاییان هستند که بخشداری مرکزی در این هفت روستا بهترین و سنتی ترین خانه های روستاییان را برای خدمات دهی به مسافران انتخاب کرده است.

وی ادامه داد: در مسافرکاشانه ها مهمانان در قالب تورهای گردشگری محیط و مکانی دلپذیر و سنتی را تجربه می کنند.

بخشدار مرکزی نیکشهر بیان کرد: این اقدام منجر به درآمدزایی خانواده های روستایی و توسعه روستاها می شود.

بلوچزهی افزود: برای ارائه خدمات به تورهای گردشگری موسیقی محلی، غذاهای سنتی، مکانهای دیدنی به همراه راهنمای تور (دهیاران) در نظر گرفته شده است و سرپرست گروه ها می توانند پیش از سفر با هماهنگی های لازم ایام به یاد ماندنی را برای تورهای خویش رقم زنند.

وی بخش مرکزی نیکشهر را بدلیل برخورداری از روستاهایی با تنوع طبیعی بکر و ساختار سنتی خاص یکی از مناطق ویژه توریسم روستایی در جنوب سیستان و بلوچستان دانست و گفت: تلاش ما بر این است که بخش مرکزی نیک شهر را با فراهم کردن زیرساخت های لازم برای خدمات دهی به تورهای گردشگری و جذب توریسم روستایی با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تبدیل به یکی از قطب هایی توریسم روستایی کنیم.

وی بیان کرد: پذیرایی از تورهای گردشگری و مسافران گروهی در تمام فصول از برنامه های امسال بخشداری مرکزی است.

وی اظهار داشت: هفت روستای بخش مرکزی بدلیل برخورداری از شاخص های برجسته گردشگری و قابلیت های طبیعی بعنوان مناطق ویژه گردشگری به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری معرفی شده اند تا از این طریق توریسم روستایی جذب و قابلیت های طبیعی،انسانی و گردشگری این بخش به علاقه مندان معرفی شوند.

شهرستان نیکشهر به دلیل واقع شدن در محور ترانزیتی چابهار- ایرانشهر همواره مورد توجه گردشگران در فصول مختلف سال است.

قدمت پنج تا هفت هزار ساله نیکشهر با بیش از 200 اثر تاریخی و باستانی، دهها آبشار، چشمه های جوشان آبگرم و معدنی، مناظر زیبا با باغات مرکبات و نخلستانها، حاشیه سرسبز رودخانه های فصلی پرآب، طبیعت بکر با انواع پوشش گیاهان دارویی برای هر گردشگری خاطره ای ماندگار خواهد بود.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 9 فروردین 1394 توسط رستم کریمی