تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مطالب آبان 1393

 

کتاب میراث عظیمی است که افکار گذشته را به آیندگان انتقال می دهد

فرماندار نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: کتاب یکی از عوامل مهم رشد اجتماعی جامعه و میراث عظیمی است که افکار گذشتگان را به آیندگان انتقال می دهد.

'صاحب گل صالحی' در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با تبریک هفته کتاب و کتابخوانی اظهار کرد: هفته کتاب و کتابخوانی فرصت مطلوب و ارزشمندی برای ترویج فرهنگ مطالعه مفید است، زیرا کتاب ابزار دانش پژوهی و دانش شاخص برتری است.

وی با اشاره به فایده مطالعه کتاب، بیان کرد: گسترش آگاهی، رشد قدرت تفکر، آشنایی با سرگذشت جهان و انسان، آموختن مهارتهای زندگی، آگاهی از راه حلها و مشکل و استفاده از تجربه دیگران از جمله فایده کتاب و کتابخوانی است.

وی گفت: تجربه نشان داده است که رشد و توسعه تمدنها ریشه در رشدنگری و فرهنگی هر جامعه دارد.

فرماندار نیکشهر اضافه کرد: با رشد قابل توجه امکانات ارتباط جمعی هنوز هیچ رسانه ای نتوانسته است جایگاه ارزشمند کتاب را در رشد تمدن ها داشته باشد.

صالحی گفت: باید ظرفیتهای لازم بر حضور فعال مردم در عرصه کتابخوانی فراهم شود تا همه قشرهای روستایی و شهری بتوانند نقش مهمی در توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی داشته باشند.

وی با بیان اینکه نقش معلمان و آموزگاران در ترویج فرهنگ کتاب موثر است بیان کرد: مدارس می توانند پایگاههای اجتماعی خوبی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی باشند.

نوشته شده در تاریخ جمعه 30 آبان 1393 توسط رستم کریمی

مراکز آموزش عالی زمینه ساز رشد و توسعه نیکشهر

شماری از مسوولان نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان دانشگاه را منشا تحول دانسته و راه اندازی دانشگاه های آزاد اسلامی و پیام نور را زمینه ساز رشد و توسعه این شهرستان ذکر کردند.

فرماندار نیکشهر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه توجه به آموزش عالی سبب کاهش ناامنی و ایجاد اشتغال می شود، افزود: زیربنای توسعه، آموزش عالی است و انسان با علم می تواند به رشد و توسعه دست یابد.

صاحب گل صالحی بیان کرد: راه اندازی دانشگاه های آزاد اسلامی و پیام نور بعنوان دو مرکز آموزش عالی زمینه ساز تربیت نیروی انسانی و رشد و توسعه این شهرستان شده اند.

وی اظهار داشت: دانشگاه ها عامل رشد و توسعه شهرستانهای محروم مانند نیکشهر هستند زیرا زمینه تحصیل نیروهای بومی بویژه اقشار کم درآمد را فراهم می کنند.

فرماندار نیکشهر افزود: شمار زیادی از جوانان و سایر قشرهای بومی که توانایی مالی برای سفر به شهرستانهای دیگر استان و کشور را نداشتند توانسته اند در همین شهرستان ادامه تحصیل داده و به ارتقا علمی و درجه شغلی و استخدامی برسند.

وی بیان کرد: هم اینک دو هزار و 800 دانشجو در دو دانشگاه آزاد اسلامی و پیام نور نیکشهر مشغول به تحصیل هستند و تاکنون چهار هزار و 200 نفر از این دو مرکز آموزش عالی دانش آموخته شده اند.

صالحی گفت: علاوه بر دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاههای یادشده، 31 هزار دانش آموز نیز در بیش از 560 مدرسه شهرستان نیکشهر در حال تحصیل هستند.

وی ادامه داد: بیش از دو هزار نفر از دانش آموختگان دانشگاههای پیام نور و آزاد اسلامی شهرستان نیکشهر در طول یک دهه گذشته از بیکاری نجات پیدا کرده و زمینه جذب آنان در شرکتهای خصوصی، بانکها و ادارات دولتی فراهم شده است.

صالحی با بیان اینکه راه اندازی رشته های تحصیلی در مراکز آموزش عالی باید متناسب با نیاز جوانان و ایجاد اشتغال برای آنان باشد افزود: رشته های کیفی و بازار محور در رشد و توسعه نیکشهر و ایجاد اشتغال جوانان مهم هستند.

وی گفت: رشد و توسعه با حضور افراد صاحب علم و فکر و اندیشه امکان پذیر است.


همچنین حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی امام جمعه نیکشهر به خبرنگار ایرنا گفت: تحولات مهم هر جامعه با توسعه دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و تربیت نیروهای متخصص امکان پذیر است و به همین سبب دشمن از توسعه دانشگاههای ایران می ترسد.


مولوی عبدالله وحیدیفر امام جمعه اهل سنت نیکشهر نیز از توجه دولت برای توسعه مراکز آموزش عالی این شهرستان تقدیر کرد و آن را نمونه ای از محرومیت زدایی و توجه به مناطق محروم دانست.


رییس دانشگاه پیام نور واحد نیکشهر نیز به خبرنگار ایرنا گفت: دانشگاه پیام نور با دیدگاه آموزش برای همه و همه جا در راستای تأمین امکانات و تحصیلات دانشگاهی در مناطق کمتر توسعه یافته از جمله نیکشهر پیشرفت قابل توجهی داشته است.

محمدکریم رئیسی افزود: فعالیت علمی دانشگاه پیام نور نیکشهر از سال 1382 آغاز شده و تاکنون بیش از 400 دانشجو از این دانشگاه دانش آموخته شده اند.

وی بیان کرد: اکنون بیش از هزار و 200 دانشجو در ده رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری، مدیریت بازرگانی، مترجمی زبان انگلیسی، علوم اجتماعی پژوهشگری، زبان و ادبیات فارسی، الهیات، فلسفه و کلام، مدیریت صنعتی، علوم اجتماعی و تعاون در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل هستند.

وی با بیان اینکه در دانشگاه پیام نور نیکشهر سه نفر عضو هیات علمی و 43 نفر استاد مدعو کار تدریس به دانشجویان را بر عهده دارند، افزود: بیش از 90 درصد هیات علمی و اساتید مدعو از دانش آموختگان بومی شهرستان نیکشهر هستند.

رییس دانشگاه پیام نور واحد نیکشهر با اشاره به اینکه دانشجویان زیادی از شهرستان های جنوبی سیستان و بلوچستان مانند فنوج، قصرقند، چابهار، نیکشهر، ایرانشهر، سرباز و کنارک در دانشگاه پیام نور نیکشهر در حال تحصیل هستند، بیان کرد: از مجموع دانشجویان این واحد 70 درصد بومی نیکشهر و بقیه از شهرستانهای یادشده هستند.

رئیسی با بیان اینکه ساختمان اداری و آموزشی دانشگاه پیام نور هم اینک در فضای استیجاری دایر است، افزود: با پیگیری انجام شده ساختمان این دانشگاه با زیربنای دو هزار مترمربع در زمینی به گستره پنج هکتار از 9 سال قبل آغاز شده و اکنون بیش از 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در ترم بهمن ماه سالجاری تکمیل و مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی گفت: تاکنون بیش از ده میلیارد ریال برای ساخت دانشگاه پیام نور نیکشهر هزینه شده است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیکشهر نیز به خبرنگار ایرنا گفت: دانشگاه آزاد اسلامی نیکشهر در مهر ماه سال 86 فعالیت علمی خود را با ثبت نام 812 نفر آغاز کرده است و اکنون یک هزار و 585 دانشجو در 22 رشته کاردانی و کارشناسی مشغول به تحصیل هستند.

موسی رئیسی افزود: از سال 1386 تاکنون سه هزار و 800 نفر از دانشگاه آزاد اسلامی نیکشهر در رشته های کاردانی و کارشناسی دانش آموخته شده اند.

وی گفت: بسیاری از دانش آموختگان این دانشگاه جذب ادارات، آموزش و پرورش، بانکها و شرکت های خصوصی شده اند که تاثیر بسزایی در ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی منطقه داشته است.

وی با بیان اینکه با تلاش و همراهی مردم، مسوولان محلی و توجه دانشگاه آزاد اسلامی مرکز و استان ساختمان اداری و آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی مرکز نیکشهر با اعتباری بالغ بر 25 میلیارد ریال ساخته شده و در حال بهره برداری است.

وی گفت: ساختمان دانشگاه آزاد در زمینی به گستره هشت هکتار و با زیربنای چهار هزار مترمربع احداث شده است.

شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت، دارای چهار بخش 'بنت، لاشار، آهوران و مرکزی'، 11 دهستان و 395 روستا و آبادی است و مرکز این شهرستان در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.

نوشته شده در تاریخ جمعه 30 آبان 1393 توسط رستم کریمی
انواع پرندگان مهاجر وارد آبگیرهای این شهرستان شدند

 
رییس اداره حفاظت محیط زیست نیکشهر استان سیستان و بلوچستان گفت: با کاهش دمای هوا در مناطق سردسیر روسیه، هزاران قطعه پلیکان، اردک، چنگر، حواصیل و اگرت وارد آبگیرها، رودخانه ها، حاشیه سد خیرآباد، بندهای خاکی و سنگ ملاتی این شهرستان شدند.

حسن ذاتی کیخا، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: پرندگان مهاجر پس از ورود به ایران برای زمستان گذرانی وارد مناطق جنوبی کشور از جمله نیکشهر که آب و هوایی معتدلی در این موقع از سال دارد، مهاجرت می کنند.

وی با بیان اینکه مردم منطقه از حیاط وحش و پرندگان مهاجر حفاظت می کنند، بیان کرد: ورود پرندگان مهاجر به نیکشهر از اواخر آبان ماه آغاز می شود و به اصطلاح زمستان گذرانی پرندگان مهاجر تا پایان اسفند ماه و حتی تا فروردین ماه ادامه دارد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست نیکشهر ادامه داد: رودخانه های کاجو، شگیم، تنگ سرحه، بنت و آبگیر سازه های آبخیزداری زیستگاه جانوران زیادی از جمله تمساح پوزه کوتاه (تحت حفاظت) و پرندگان است.

سازهای آبخیزداری، رودخانه ها و قنات های نیکشهر از مهمترین منابع آبی منطقه هستند که فصل زمستان هوای معتدلی دارد.

شهرستان نیکشهر در فصل زمستان آب و هوای معتدلی دارد و مرکز آن در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع است.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 28 آبان 1393 توسط رستم کریمی
پترینکِ طبیعت زیبای نیکشهر طرفداران زیادی دارد

 
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نیکشهر گفت: پترینک(patrink) گیاهی خوشمزه در طبیعت زیبای شهرستان نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان است که بسیاری از مردم بومی برای جمع آوری آن ساعت ها وقت صرف می کنند.

سید 'رضا صمیمی' در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: طبیعت زیبای شهرستان نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان محل رویش انواع گیاهان دارویی و سبزی های خودرو خوردنی است که از جمله آنها گیاه خوردنی پترینک است و روستاییان با جمع آوری آنها درآمد خوبی نیز بدست می آورند.

وی گفت: پترینک گیاهی است کوچک و خوردنی که معمولا پس از هر باران رشد می کند و طول عمری حدود دو ماه دارد.

وی بیان کرد: در طول مدت رویش این گیاه خوراکی بسیاری از مردم منطقه بویژه زنان و کودکان برای یافتن آن به دشت های اطراف شهر و روستا می روند و چندین ساعت و بعضا نصف روز مشغول چیدن این گیاه خوشمزه می شوند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نیکشهر گفت: پترینک معمولا به صورت خام مثل سبزی استفاده می شود و در اواخر فصل رویش، گل های زرد زیبایی از آن می روید که محل رویش این گیاه را از راه دور هم به جوینده اش نشان می دهد.

شهرستان نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 28 آبان 1393 توسط رستم کریمی
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایرانشهر :

آمار سوء تغذیه مادران و کودکان سیستان و بلوچستان دو برابر کشوری استرییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایرانشهر گفت: آمار سوء تغذیه مادران و کودکان استان سیستان و بلوچستان نسبت به آمار کشوری دو برابر است

دکتر ایرج ضاربان روزیکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: طبق بررسی های انجام شده در کشور، 6.16 درصد کودکان کم وزن اند و 7.43 درصد هم به سوء تغذیه و عوارض آن مبتلا هستند .

وی گفت: شاخص کوتاهی قد در سیستان و بلوچستان 21 درصد(سه برابر کشوری ) در کهکیلویه و بویر احمد 12 درصد و هرمزگان 11 درصد است.

دکتر ضاربان ادامه داد: سوء تغذیه یک مشکل بین بخشی


عکس و متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 25 آبان 1393 توسط رستم کریمی
مدیر کل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان:

هشت میلیارد ریال برای تکمیل ورزشگاه دو هزار نفری نیکشهر اختصاص یافتمدیر کل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان گفت: برای تکمیل ورزشگاه دو هزار نفری شهرستان نیکشهر هشت میلیارد ریال اختصاص پیدا کرد تا صرف 10 درصد کارهای نیمه تمام این پروژه ورزشی در جنوب استان شود.

حسین ثوری در گفت و گو تلفنی با خبرنگار ایرنا اظهار


عکسها و متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 25 آبان 1393 توسط رستم کریمی
مدیر شبکه بهداشت و درمان نیکشهر:

سالانه 14 میلیارد ریال صرف اعزام بیماران این شهرستان می شودمدیر شبکه بهداشت و درمان نیکشهر گفت: سالانه 14میلیارد ریال صرف اعزام بیماران این شهرستان به مراکز درمانی و بهداشتی چابهار، ایرانشهر و زاهدان می شود.

دکتر عبدالرحمن بقایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه اعزام هر بیمار بیش از ده میلیون ریال برای دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی درمان هزینه دارد، اظهار کرد: در صورت افتتاح بیمارستان جدید 64 تختخوابی نیکشهر و فعال شدن بخشهای سی سی یو، و آی سی یو و ... در هزینه اعزام بیمار صرفه جویی می شود.

وی گفت: عملیات اجرایی این بیمارستان از تیرماه


متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 25 آبان 1393 توسط رستم کریمی
مدیرکل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان :

ساخت فضاهای ورزشی در زاهدان از چالشهای اجتماعی جلوگیری می کند
ایرنا - مدیرکل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان گفت: سرمایه گذاری و ایجاد فضاهای ورزشی در شهر زاهدان و خصوصا حاشیه شهر توسط دستگاههای اجرایی و بخش خصوصی می تواند تا حدود زیادی از بروز چالش های اجتماعی جلوگیری کند.


حسین ثوری در نشست بررسی مسائل و مشکل ورزشی و امور جوانان زاهدان در جمع اعضای شورای اسلامی این شهر، افزود: عدم تمرکز زدایی و ایجاد مکانها و تاسیسات ورزشی یکی از ضرورتهای مدیریت شهری است.

وی اظهار کرد: اگر سرمایه گذاری و ایجاد فضاهای ورزشی توسط دستگاه های مربوطه یکنواخت انجام شود، می توان تا حدود زیادی جلوی خیلی از چالش های اجتماعی که سلامت مردم را به خطر می اندازد، پیشگیری کرد.

این مسئول ادامه داد: تعامل سازنده، همفکری مسئولان و استفاده از پتانسیل شورای شهر از عوامل مهم در جهت پیشرفت ورزش جوانان و سلامت مردم است.

ثوری از توجه اعضای شورای شهر و شهردار زاهدان به مقوله ورزش و جوانان تشکر کرد و گفت : در حال حاضر یکی از دغدغه های عمومی مردم در بحث مسائل و مشکل اجتماعی و فرهنگی مربوط به ورزش شهرستان است.

مدیر کل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان استمرار نشستها، امضای تفاهم نامه چهار ساله، توجه به مشکل ورزشی و پروژههای ناتمام را از راهکارهای سازنده در خصوص ورزش شهرستان برشمرد و خواستار پیگیری تخصیص بودجه به پروژهها و افزایش سرانه های ورزشی توسط مسئولان ذیربط شدند.

ثوری توجه به ورزش محله ها و حاشیه شهرها را یکی دیگر از نیازهای اساسی مدیریت شهری دانست و بر توانمند سازی و ارتقای ورزش محله ها و حاشیه شهر

تاکید کرد.

وی بیان کرد: با توسعه فضاهای ورزشی می توان تا حدود زیادی در غنی سازی اوقات فراغت جوانان و کشف استعدادهای ورزشی و کاهش ناهنجاری های اجتماعی که در این بخش ها وجود دارد با روی آوردن به ورزش کمک کرد.

وی فرهنگ سازی و پیشگیری و عدم موازی کاری را یکی دیگر از عوامل مهم در کاهش هزینه های دستگاههای فرهنگی، اجتمایی، قضایی و انتظامی در حوزه سلامت و جلوگیری از وقوع جرم در جامعه برشمرد.

این مسئول تصریح کرد: اگر بتوانبم با هم افزایی، همفکری و تعامل با یکدیکر و برنامه ریزی مدیریت منابعی که صرف مبارزه و جلوگیری از جرم و ناهنجاریها می شود صرف فرهنگ سازی و پیشگیری و ایجاد بستری مناسبت ورزش جوانان و سلامت مردم شود، قطعا می توان نقش بسزایی در کاهش خیلی از چالشهای شهری داشته باشیم.

مدیر کل ورزش و جوانان استان استفاده از پتانسیل و کمک شهرداریها ، شورای شهر و سایر ارگانها مرتبط مدیریت حوزه شهری را در اداره مجموعه های ورزشی ضروری خواند.

ثوری با اشاره به وجود مجموعه ورزشی دهکده المپیک در زاهدان گفت: اگر مجموعه مدیریت شهری ما را در ایجاد حفظ، نگهداری و تجهیز یاری کند می توان دهکده بزرگ ورزشی زاهدان را تبدیل به قطب گردشگری ورزشی استان کنیم و با باز کردن درهای آن زمینه ایجاد سلامت و نشاط مردم را تا حدود فراهم کنیم.

همچنین رییس شورای اسلامی شهر زاهدان با بیان اینکه اعضای شورای شهر به مسائل فرهنگی و ورزشی نگاه ویژه ای دارند، گفت: در دوره چهارم شوراهای اسلامی شهر زاهدان با توجه به نیاز مردم در مسائل فرهنگی کمیسیونی به نام ورزش و جوانان پایه گذاری شد.

نارویی افزود: امسال با همکاری اداره کل ورزش و جوانان در زمینه تخصصی ورزش و فعال کردن ورزش محله حاشیه شهر گامهای موثری در ایجاد شور و نشاط با برگزاری ورزشهای همگانی، اجتماعی و بومی و محلی برداشته شد.

وی خواستار توجه ویژه اداره کل ورزش و جوانان استان به ارتقای سرانه های ورزشی شهر زاهدان شد.

در این نشست بر همکاری شورای شهر با اداره کل ورزش و جوانان استان به توسعه زیر ساختها و تکمیل پروژه های نیمه تمام ورزشی تاکید شد.

جمعیت شهرستان زاهدان حدود 650هزار نفر تخمین زده می شودکه حدود 200هزار نفر در حاشیه شهر زندگی می کنند.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 25 آبان 1393 توسط رستم کریمی

نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس:

مبلغ 540 میلیارد ریال در بودجه سال آینده برای افزایش

ذخیره آب سد پیشین سرباز استان پیش بینی شد

یکی از نمایندگان مردم سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: با پیگیریهای بعمل آمده مبلغ 540 میلیارد ریال در بودجه سال 1394برای افزایش ارتفاع سد و مقدار ذخیره آب سد پیشین شهرستان سرباز، استان پیش بینی شده است.

محمد سعید اربابی روزشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در نیکشهر اظهار کرد: با تخصیص این مبلغ، پنج متر به ارتفاع سد افزوده می شود و مقدار ذخیره سد هم با 75میلیون متر مکعب افزایش به 250میلیون مترمکعب می رسد.

سد پیشین سرباز از نوع خاکی با هسته رسی است که متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ شنبه 17 آبان 1393 توسط رستم کریمی

امام حسین و حسن علیه السلام سرور جوانان بهشت هستند

به  گزارش خبرنگار ایرنا از نیکشهر، امام جمعه چانف مرکز بخش آهوران شهرستان نیکشهر در خطبه های نماز جمعه این هفته گفت: در حدیث و روایت جمله فضایل معروفی که در شان حسنین(ع) نقل شده است حدیث سید الشباب اهل الجنه است که امام حسین و حسن علیه السلام سرور جوانان بهشت هستند.

مولوی عبدالحمید جعفری با تشریح هجرت امام حسین (ع) به متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ جمعه 16 آبان 1393 توسط رستم کریمی

امام جمعه اهل سنت نیکشهر:

امام حسین (ع) درس آزادگی و جوانمردی را به انسانها آموخت

ایرنا- امام جمعه اهل سنت نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: امام حسین علیه السلام در دشت کربلا درس آزادگی و جوانمردی را به انسانها آموخت.

مولوی عبدالله وحیدیفر در خطبه های نماز جمعه این هفته مسجد جامع 'ذی النورین' نیکشهر با اشاره به ماه محرم اظهار کرد: دلیل اصلی پیروزی قیام امام حسین (ع) بر یزید، دفاع از اسلام و حفظ ارزش های اسلامی از دست شرارتهای ظالمانه کوردلان و ستمکاران زمان خود بود.

وی گفت: واقعه کربلا دانشگاهی است که ازمتن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ جمعه 16 آبان 1393 توسط رستم کریمی

امام جمعه نیکشهر:

علاج تحریم دشمن علیه ایران اقتصاد مقاومتی است

ایرنا- امام جمعه نیکشهر گفت: براساس فرمایش مقام معظم رهبری، علاج تمامی تحریم های دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی و ملت ایران اقتصاد مقاومتی و اتکای اقتصاد مقاومتی بر تولید داخل است.

 حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی در خطبه های نماز جمعه این هفته نیکشهر در مسجد جامع الزهرا (س) با سفارش به تقوا، زکات، اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر اظهار کرد: در اقتصاد مقاومتی تکیه بر تولید داخلی است و رونق اقتصادی با تولید حاصل می‏شود که این کار با فعّال ‏کردن ظرفیّتهای درونی کشور حاصل می‏شود.

وی گفت: وقتی شخصی یک جنس داخلی را به ‏جایمتن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ جمعه 16 آبان 1393 توسط رستم کریمی

امام جمعه نیکشهر: سیزده آبان تبلور شعار عاشورایی هیهات منّا الذلّه است

 

‏امام جمعه نیکشهر گفت: سیزدهم آبان، روز ملی مبارزه با استبکار جهانی و روزی ماندگار در تاریخ انقلاب عاشورایی ملت بزرگ ایران است.

حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در نیکشهر اظهار کرد: 13 آبان، روزی پر پیام برای بشر تحت ظلم و ستم طاغوتیان و یزیدیان زمان است و این روز نه فقط فریاد، بلکه مبارزه و اقدام عملی علیه استکبار جهانی است.

وی گفت: سیزدهم آبان، روز تبلور بیداری و هوشیاری ملت بزرگمتن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 13 آبان 1393 توسط رستم کریمی

نماز ظهر عاشورای حسینی با حضور گسترده مردم نیکشهر برگزار شد

ایرنا- نماز ظهر عاشورای حسینی با حضور عاشقان امام حسین(ع) و یارانش در مسجد جامع الزهرا (س) شهرستان نیکشهر استان سیستان و بلوچستان برگزار شد.

امام جمعه نیکشهر قبل از اقامه نماز ظهر عاشورا اظهار کرد: اگر امام حسین (ع) در هجوم سخت دشمنان در حالی که تیر از زمین و آسمان بر سر و روی لشکریان اسلام می بارید، فریضه نماز را به موقع برپا کرد، نشان از آن است که این شعار حقیقی اسلام نباید مورد غفلت و یا کوچک ترین کم توجهی واقع شود.

حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی با قدردانی از حضور قشرهایمتن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 13 آبان 1393 توسط رستم کریمی

ثبت نام و پذیریش دانشجو بدون آزمون دانشگاه بین المللی چابهار آغاز شد

همزمان با سراسر کشور ثبت نام برای پذیرش دانشجو بدون آزمون در دانشگاه بین المللی چابهار وابسته به منطقه آزاد تجاری- صنعتی این شهرستان آغاز شد.

سرپرست دانشگاه بین المللی چابهار با اشاره به تلاش ها و برنامه ریزی های انجام شده برای احیای این دانشگاه بعد از چندسال نیمه تعطیلی گفت: همچنانکه در سال جاری از طریق آزمون سراسری موفق به جذب دانشجو شدیم ، با هماهنگی های انجام شده برای تکمیل ظرفیت آموزشی ، موافقت برای جذب و پذیریش دانشجو در نیم دوم سال تحصیلی ( بهمن ماه ) کسب شده است.

' اژیر بلوچ ' افزود: علاقه مندان برای ثبت نام در این دانشگاه برای نیمسال دوم (بهمن ماه 93) بدون آزمون باید با مراجعه به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند.

به گفته وی ، دانشگاه بین المللی چابهار در چهار رشته مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مدیریت بانکداری و مدیریت بازرگانی و همچنین کاردانی به کارشناسی در رشته آموزش و پرورش ابتدایی ،بدون آزمون دانشجو پذیرش می کند.

سرپرست این دانشگاه خاطر نشان کرد: این دانشگاه تخفیف ویژه ای را برای ثبت نام کنندگان تاسقف 20درصد در شهریه در نظر گرفته است.

وی تصریح کرد: ثبت نام برای نیم سال دوم از از 10 آبانماه آغاز شده است و تا 17 آبان ماه ادامه خواهد داشت.

گفتنی بر اساس اطلاعییه سازمان سنجش ، علاقه مندان با مراجعه به سایت سنجش به نشانی WWW.sanjesh.Org در قسمت آزمون سراسری و ثبت نام موسسات آموزش عالی – غیرانتفاعی بر اساس سوابق تحصیلی می توانند اقدام به ثبت نام برای پذیرش بدون آزمون در دانشگاه بین المللی در نیمسال دوم سال تحصیلی جاری کنند.

ضمنا علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر از امکانات آموزشی و رفاهی دانشگاه بین المللی چابهار می توانند با شماره های 31292307 ، 31292313 و 35313030 با پیش شماره 054 تماس بگیرند.

ایرنا

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 12 آبان 1393 توسط رستم کریمی

آشنایی 210 دانشجوی جدید دانشگاه پیام نور نیکشهر با محیط علمی

ایرنا- آیین آشنایی 210 دانشجوی جدید نیمسال اول تحصیلی 94-93 دانشگاه پیام نور شهرستان نیکشهر در تالار این واحد دانشگاهی با هدف کسب اطلاعات با محیط علمی با حضور مسئولان محلی، استادان و دانشجویان این مرکز آموزش عالی برگزار شد.

 امام جمعه نیکشهر در این مراسم از دانشگاه با عنوان نبض سلامتمشاهده 6 عکس و متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 11 آبان 1393 توسط رستم کریمی

دانشگاه پیام نور نیکشهر بدون کنکور دانشجو می پذیرد 

دانشگاه پیام نور واحد نیکشهر طی اطلاعیه اعلام داشت: در نیمسال دوم سال تحصیلی 94-93 بدون کنکور(بر اساس سوابق تحصیلی)در 10 رشته کاردانی و کارشناسی دانشجو می پذیرد.   
رئیس دانشگاه پیام نور نیکشهر در گفتگو با خبرنگار ما در نیکشهر گفت: علاقمندان و فارغ التحصیلان دپیلم و پیش دانشگاهی مقطع متوسطه می توانند در متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 11 آبان 1393 توسط رستم کریمی

عضو هیات رییسه کمیسیون شوراهای قوه مقننه:

تاسیس سازمان توسعه سواحل مکران به مرکزیت چابهار ضروری است

 عضو هیات رییسه کمیسیون شوراهای قوه مقننه تاکید کرد که برای تحقق عملی تدابیر مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه سواحل مکران و استفاده از دریا و سواحل این منطقه، تاسیس سازمان توسعه سواحل مکران به مرکزیت چابهار ضروری است.

'یعقوب جدگال' در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در نیکشهر اظهار کرد: بسترهای لازم برای تحقق اوامر رهبری به استفاده از دریا و سواحل مکران در منطقه فراهم است که تاکنون چندین همایش در چابهار و شهرستان جاسک استان هرمزگان با حضور مقام ها و مسوولان عالی رتبه کشوری و لشکری برگزار شد.

نماینده مردم شهرستانهای چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند درمتن کامل اینجا را کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 11 آبان 1393 توسط رستم کریمی
 در نامه ای الکترونیکی به رییس جمهوری/

بیش از پنج هزار نفر نخبگان،فرهنگیان و معتمدان از استاندار

سیستان و بلوچستان حمایت کردند
بیش از پنج هزار نفر از فعالان سیاسی، فرهنگی، هنری،تحصیل کردگان و نخبگان، سران و ریش سفیدان طایفه های مختلف استان سیستان و بلوچستان با انتشار نامه الکترونیکی با عنوان رییس جمهوری حمایت خود را از ' علی اوسط هاشمی ' اعلام کردند.به گزارش ایرنا ، در این نامه که متن آن از سوی این فعالان در اختیار ایرنا قرار گرفت و تعداد امضاها در حال افزایش است ، از تلاشهای هاشمی در حدود یکسال گذشته قدردانی شد.

متن کامل نامه که به صورت الکترونیکی از سوی فعالان استان در حال امضا همراه با اعلام اسامی و مشخصات که قاطبه فعالان شیعه و سنی ، فارس و بلوچ نام آنها قابل مشاهده است به شرح ذیل است:


جناب آقای دکتر روحانی


ریاست محترم حمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم،

احترما ضمن آرزوی موفقیت و سربلندی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی و حضرتعالی،بعد از گذشت حدود یک سال از انتصاب آقای هاشمی به عنوان استاندار سیستان و بلوچستان، ما جمعی از مردم شیعه و سنی ، فارس و بلوچ استان بر خود وظیفه دانستیم از این انتخاب مدبرانه قدردانی نماییم.

تلاش وافر وی در جهت توسعه همه جانبه استان،نگاه یکسان و برابر به تمام ساکنین استان از هر قوم و مذهب ،توان مدیریتی بالا ، مردمی بودن و پیگیری مستمر و دلسوزانه در گره گشایی مشکل عدیده سیستان و بلوچستان روح تدبیر و امید را در تمام نقاط استان از شمال تا جنوب دمیده است.

ضمن تشکر مجدد از برنامه های دولت تدبیر و امید در سیستان و بلوچستان حمایت قاطع خود را از نماینده عالی دولت در استان،آقای هاشمی اعلام می داریم.
نوشته شده در تاریخ شنبه 10 آبان 1393 توسط رستم کریمی
هشدار فرماندار نیکشهر

کارت سوخت مینی بوس های غیرفعال شهرستان باطل می شود
فرماندار نیکشهر اعلام کرد که پس از تعیین مهلت دو هفته ای برای مالکان مینی بوسهای این شهرستان، بزودی کارت سوخت خودروهای غیر فعال و بدون استفاده در نیکشهر باطل می شود.


به گزارش ایرنا، صاحب گل صالحی در نشست کمیته سوخت شهرستان اظهار کرد: مالکان مینی بوس ها باید طی دو هفته نوع فعالیت و حوزه تردد خودرو را مشخص و به فرمانداری اعلام کنند.

وی با ابراز تاسف خبرداد که شماری از افراد سود جو پس از


متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ شنبه 10 آبان 1393 توسط رستم کریمی

قصرقند با حوزه تمدنی کهن، آثار تاریخی و طبیعی زیاد

 از مناطق گردشگری سیستان و بلوچستان است

ایرنا: شهرستان قصرقند که در جنوب سیستان و بلوچستان واقع است ، علاوه بر آثار تاریخی و صنایع دستی شاخصی که دارد، از چشم اندازهای طبیعی فراوانی برخوردار است که روزسپری کردن روزی در کنار این جاذبه ها می تواند خاطره ، سفرخوش و خاطره انگیزی را برای گردشگران بهمراه داشته باشد.

از میان جاذبه های طبیعی شهرستان می توان به آبشارها، درختان میوه های گرمسیری، شالیزارها، رودخانه پرآب 'کاجو' و تمساح پوزه کوتاه نام برد که در طول سال نظر هر بیننده را به سوی خود جلب می کند.

رودخانه زیبا و دائمی 'کاجو' که شریان حیاتی شهر را تشکیلمشاهده 9 عکس و متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ جمعه 9 آبان 1393 توسط رستم کریمی

مسئول میراث فرهنگی نیکشهر :

 کنده کاری های بلوچستان قابلیت ثبت جهانی دارد

نقوش کنده کاری های بلوچستان که بیشتر آنها در شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و فنوج قرار دارد شامل نقش حیوان وحشی و اهلی مانند اسب، بز، شتر، گاو، روباه، نیز انسان و صحنه های شکار است که بصورت خلاصه شده در دامنه کوهها و دره ها کنده کاری شدند.

مسوول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیکشهر به خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: بیشترین نقوش کنده کاری ها در حوزه مدیریتی این اداره در شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و فنوج واقع شده اند که با اقدامات انجام شده جهت ثبت جهانی پیشنهاد شده اند.

'خیرالنساء امیری' افزود: سنگ نگاره هایی بصورت پراکنده درمتن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ جمعه 9 آبان 1393 توسط رستم کریمی
امام جمعه نیکشهر: محرم ماه شکست قدرتهای شیطانی است
امام جمعه نیکشهر با بیان اینکه مکتب امام حسین (ع)، مدرسه انسان سازی است، گفت: محرّم، ماه شکست قدرتهای یزیدی و حیله ‏های شیطانی است.


حجت الاسلام 'احمد لطفیان سرگزی' در گفت و گو با ایرنا تاکید کرد: در چنین ماهی که مجلس بزرگداشت سید مظلومان و سرور آزادگان برپا می شود، مجلس غلبه سپاه عقل بر جهل، عدل بر ظلم ، امانت بر خیانت، و حکومت اسلامی بر حکومت طاغوت است

وی اضافه کرد: همگان با نام مبارک آن حضرت آشنا هستند، سالار شهیدان


ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 6 آبان 1393 توسط رستم کریمی
رییس آبفای روستایی نیکشهر:

مشترکان آب روستایی در نیکشهر افزون بر یک میلیارد ریال بدهی دارند
رییس اداره آب و فاضلاب(آبفای) روستایی نیکشهر اعلام کرد که مشترکان آب روستایی این شهرستان استان سیستان و بلوچستان یک میلیارد و 560 میلیون ریال بابت آب مصرفی بدهی دارند.


مهران دانش، با حضور در دفتر ایرنا در نیکشهر اظهار کرد: این شهرستان 134 هزار نفر جمعیت، 11 دهستان و چهار بخش دارد و توانسته ایم در 96 روستا شبکه آبرسانی ایجاد کنیم.

وی گفت: در روستاهای نیکشهر 15 هزار خانوار با جمعیت 62 هزار و 198 نفر از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار هستند.

وی تعداد مشترکین آب روستایی نیکشهر را 10هزار و 448مشترک اعلام کرد.

وی بیان کرد: آب مورد نیاز،54 روستا با دو هزار 224 خانوار با شش دستگاه تانکر آبرسانی سیار و همچنین آب مورد نیاز 63 روستا با بیش از یکهزار و 300 خانوار با مهار آب چشمه به صورت ثقلی تامین می شود.

رییس آبفای روستایی نیکشهر در ادامه گفت: نگهداری و تعمیر شبکه های لوله کشی آب شرب روستاها، هزینه های برق مصرفی و نیز حقوق آبداران از محل دریافت آب بها ی مصرفی پرداخت می شود.

وی از شورای های اسلامی، دهیاران، ائمه جمعه و معتمدین خواست با فرهنگ سازی و تشویق مردم روستاها، آنان را نسبت به پرداخت بدهی آب به این اداره تشویق کنند.

به گفته دانش برخورداری از آب سالم و بهداشتی نه تنها حقوق مسلم شهروندی است بلکه به عنوان ضروری ترین نیاز آنان به شمار می رود.

این مسئول یادآور شد: در سه دهه پیروزی انقلاب اسلامی اقدامهای خوبی برای آبرسانی در روستاهای این شهرستان انجام گرفته است ولی به دلیل محرومیتها میزان بهره مندی مردم مناطق روستایی از آب سالم بهداشتی در سطح پایینی است.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 6 آبان 1393 توسط رستم کریمی
برای استفاده از نظر کارشناسان/ شورای کارشناسان
 
شهرستان نیکشهر آغاز به کار کرد
ایرنا: شورای کارشناسان اداره های شهرستان نیکشهر استان سیستان و بلوچستان به منظور استفاده از نظر کارشناسی صاحب نظران در حوزه های اقتصادی ، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی شروع به کار کرد.


فرماندار نیکشهر در نخستین نشست شواری کارشناسان


متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 5 آبان 1393 توسط رستم کریمی
 نخستین نشست هم اندیشی در بخش مرکزی نیکشهر برگزار شد
نخستین نشست هم اندیشی کارشناسان، صاحبنظران، کنشگران، جوانان و فعالان عرصه های مختلف اجتماعی در بخش مرکزی شهرستان نیکشهر در جنوب استان سیستان و بلوچستان برگزار شد و جوانان و فعالان عرصه های مختلف به بحث و تبادل و نظر در مورد مسائل جاری روز پرداختند.


در این نشست بخشدار مرکزی نیکشهر هدف از برگزاری نشست های هم اندیشی را اتخاذ مواضع منسجم و راهبرد متناسب جهت رونق فعالیت های فرهنگی و اجتماعی عنوان کرد.

محمد بلوچ زهی روز یکشنبه در این نشست گفت: برای رسیدن


متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 4 آبان 1393 توسط رستم کریمی

واژگونی خودرو در محور چابهار- نیکشهر جان سه عضو خانواده را گرفت

فرماندار نیکشهر گفت:بر اثر واژگونی یکدستگاه خودرو سواری پژو پارس عصر روز جمعه در جنوب استان سیستان و بلوچستان در محدوده روستای'کرین دوک ' واقع در محور چابهار - نیکشهر سه عضو یک خانواده کشته شدند و یک نفر هم زخمی شد.

'صاحب گل صالحی' جمعه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در نیک شهر اظهار کرد: در این حادثه مادر و دو فرزند خردسالش کشته شدند و پدر خانواده برای درمان به بیمارستان 22 بهمن این شهرستان انتقال یافت و تحت مراقبت پزشکی قرار دارد.

وی گفت: پس از وقوع سانحه ماموران امداد و نجات پایگاه اورژانسمشاهده 6 عکس و متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ شنبه 3 آبان 1393 توسط رستم کریمی

آمار زیر کشت کشاورزی و آمار صید آبزیان منطقه بلوچستان غیر واقعی استنماینده مردم شهرستانهای ایرانشهر، فنوج، سرباز، دلگان و بخشهای لاشار، بنت و آهوران شهرستان نیکشهر گفت: آمارهای ارایه شده برای سطح زیر کشت کشاورزی حوزه شهرستانهای جنوب سیستان و بلوچستان و آمار صید آبزیان دریای مکران کاملا غیر واقعی است.
محمدسعید اربابی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: باید با مردم، کشاورزان و نظام مدیریتی کشور در اعلام آمار واقعی زیر کشت و صید شفاف عمل نماییم.
وی گفت: بسیاری از آمارهای نادرست سبب تصمیم گیریها در خصوص روند فعلی و لزوم برنامه ریزی آینده را توسط سیاست گذاران عرصه توزیع و تولید کشور دچار مشکل میکند.
وی بیان داشت: بطور مثال مدیر کل شیلات چابهار میگوید که سال قبل 180 هزار تن صید ماهی داشته ایم این در حالی است که کل لنج های صیادی دریای عمان(مکران) حدود 950 لنج است اگر همه آنان فعال باشند و سوخت نفروشند هر لنج باید سالیانه 185 تن صید کرده باشد.
وی ادامه داد: در حال حاضر اکثر کارخانه های تولید کنسرو تن ماهی تعطیل و یا نیمه تعطیل است.

نماینده مردم شهرستانهای ایرانشهر، فنوج، سرباز، دلگان و بخشهای لاشار، بنت و آهوران شهرستان نیکشهر گفت: نقدینگی با این میزان در بانک های چابهار و کنارک در گردش نیست حداقل ما بعنوان کارشناس مالی اینها را خوب میفهمیم که این آمار از کجا اومد؟
اربابی خاطرنشان کرد: چندی پیش مسوولان ذیربط اعلام کردند که بزودی تا 250 هزار شغل در بخش صیادی ایجاد می شود که متاسفانه استاندار سیستان و بلوچستان هم این را در سخنرانی هایش استفاده کرده است.
وی گفت: در اینجا اعلام می کنم که از عصر ورود حضرت آدم و بی بی حوا تا این ساعت مستقیم و غیر مستقیم 40 هزار شغل ایجاد نشده چطور در عرض یکسال به 250 هزار شغل خواهد رسید؟
وی گفت: سطح زیر کشت و محصولات برداشتی مزارع و باغات کشاورزی بلوچستان کاملا غیرواقعی است و اگر بر طبق صحبت مدیران جهاد کشاورزی جنوب سیستان و بلوچستان در هر محصول هزاران تن محصول برداشتی داشته باشیم از حد مصرف مردم استان خارج است و باید در دیگر استانهای و کشورهای همجوار محصولات بلوچستان صادر شود این در حالی است که محصول برداشتی حتی شکم خود کشاورز را سیر نمی کند و زندگی اش تامین نمی شود.
وی خواستار بازنگری در ارایه آمار غیر واقعی شد و افزود: نباید مردم را به واسطه ماندگاری در پست ها با ارایه آمارهای غلط فریب دهیم.
نوشته شده در تاریخ جمعه 2 آبان 1393 توسط رستم کریمی

حوزه جدید انتخابیه نیکشهر- سرباز با مرکزیت نیکشهر تشکیل شد

رئیس کمیسیون امور شوراهای مجلس از تعیین 20 حوزه انتخابیه مستقل خبر داد و گفت: کمیسیون بعد از بررسی های انجام شده 20 حوزه انتخابیه را برای افزایش به حوزه های انتخابیه تعیین و به مجلس اعلام کرد.

امیر خجسته به خبرنگاران گفت: بر اساس طرح مجلس، تعداد نمایندگان از 290 نفر به 310 نفر افزایش خواهد یافت. این طرح در بررسی های صورت گرفته مورد تایید مجلس قرار گرفت و مراحل نهایی آن در کمیسیون شوراها انجام شد.

وی با اعلام 20 حوزه انتخابیه جدید گفت: امروز اسامی نهایی 20 حوزه انتخابیه مستقل و مجزا شده در گزارش نهایی کمیسیون اعلام شد.

گزارش کمیسیون که در اختیار ایسکانیوز قرار گرفت به شرح زیر است؛

طرح اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه مجلس شورای اسلامی و تعداد نمایندگان آنها

ماده واحده ـ تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی از 290 نفر به 310 نفر افزایش افزایش می‌یابد و تعداد حوزه‌های انتخابیه به شرح بندهای زیر اصلاح می‌شود:

تبصره 1ـ وزارت کشور فهرست اسامی استان‌ها و حوزه‌های انتخابیه آنها را بر اساس حروف الفبا با ذکر نام مرکز استان در ابتدا حوزه انتخابیه هر استان، تنظیم و اعلام می‌کند.

تبصره 2- این قانون از تاریخ تصویب لازم‌الاجرا است.

الف ـ استان
- استان سیستان و بلوچستان:

1- شهرستان فنوج و بخش‌های لاشار و بنت، تابع شهرستان نیکشهر از حوزه انتخابیه ایرانشهر و سرباز و دلگان متزع و به حوزه انتخابیه چابهار و نیک‌شهر و کنارک الحاق می‌شود.

2-0 بخش آثار تابع شهرستان مهرستان از حوزه انتخابیه ایرانشهر و سرباز و دلگان متزع و به حوزه انتخابیه سراوانف سیب و سوران مهرستان ملحق می‌شود.

30- حوزه جدید نیک‌شهر و سرباز متشکل از شهرستان‌های نیک‌شهر شامل: شهر نیک‌شهر- بخش مرکزی- شهرستان قصر قند- بخش بنت- شهرستان فنوج- بخش لاشار و شهرستان سراباز شامل: شهر راسک- بخش مرکزی - بخش سرباز- بخش پیشین- بخش پارود به مرکزیت شهر نیک‌شهر با یک نماینده ایجاد می‌شود
.

نوشته شده در تاریخ جمعه 2 آبان 1393 توسط رستم کریمی

تعیین اعضای هیات رئیسه شورای اسلامی بخش مرکزی نیکشهر

در هفدهمین نشست شورای اسلامی بخش مرکزی نیکشهر براساس رای گیری انجام شده 'عبدالعزیز بلوچ زهی' بعنوان رییس، رستم کریمی بعنوان نائب رییس، سبیل رئیسی بعنوان منشی و علی محمد میرزهی و جان محمد افرازی بعنوان عضو شورا با اکثریت آرا به مدت یکسال انتخاب شدند.

رییس شورای اسلامی بخش مرکزی نیکشهر با ارائه گزارشی از روند تشکیل شوراها و جایگاه آن برای تصمیم سازی و ارائه خدمت بیشتر به مردم روستایی اظهار کرد: وظایف شورای اسلامی بخش، ارائه طرح ها و پیشنهادهای اصلاحی به مسئولان اجرایی منطقه برای رفع کمبودهاست.

به گفته وی پیشنهاد اصلاحی در عرصه های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، عمرانی و سایر امور رفاهی بخش، ایجاد هماهنگی لازم بین شوراهای روستاهای واقع در محدوده بخش، نظارت بر دهیاران و شوراهای اسلامی روستا به منظور رعایت وظایف قانونی است.

عبدالعزیز بلوچزهی افزود: خدمت به مردم باید اصلی ترین وظیفه شوراها باشد و خدمات بر اساس صلاح و مصلحت و بر پایه مشورت انجام گیرد تا رشد و توسعه متوازن در روستاها صورت پذیرد.

وی اضافه کرد: همچنین تشویق مردم به همکاری و سرمایه گذاری در امور و برنامه های عمرانی بخش از قبیل توسعه کشاورزی، حمل و نقل، بهداشت، صنایع روستایی و دستی، امور فرهنگی و مذهبی بخش، بررسی و تایید طرح های هادی روستاهای واقع در محدوده بخش و ارسال به مراجع مربوط برای تصویب نهایی از دیگر وظایف شورای بخش است.

وی بیان کرد: شوراها از ارکان تصمیم گیری هستند و باید هرچه بهتر و بیشتر وظایف و اختیار خودشان را بدانند تا بتوانند در پیگیری امورات مردم موفق باشند.

وی ادامه داد: بخش مرکزی نیکشهر با 62 هزار نفر جمعیت 143 روستا دارد که در 93 روستا شورای اسلامی تشکیل شده و جمعا 283 نفر عضو شوراهای اسلامی در بخش مرکزی نیکشهر هستند.

شهرستان نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.

نوشته شده در تاریخ جمعه 2 آبان 1393 توسط رستم کریمی