تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مطالب مهر 1393

 

مـوسسـه عـلمـی آزاد کیهـان دانـش

کـسانـی کـه هـدف تـحصیـلـی دارنـد

بـه مـوسسـه بیایند و از درس خـوانـدن لـذت ببـرنـد

و مـوفـقیـت را همـراه بـا همتشـان کـسـب کننـد

مـوسسـه عـلمـی آزاد کیهـان دانـش

برگزاری کلاس های تقویتی وکنکور کلیه دروس دبیرستان

(ریاضی , تجربی , انسانی)

هنرستان و تقویتی راهنمایی و ابتدایی

همراه با اساتید مجرب و با سابقه

دانش آموزان می توانند فرم ثبت نام را از دفتر مدرسه یا از آدرس زیر تهیه نمایند :

( خیابان امام خمینی – جنب بانک سپه و داروخانه – کتا بفروشی و لوازم التحریر دانش )

شماره تماس: 35223257 - 09153453102

مهلت ثبت نام : آبان ماه 93         

زمان شروع کلاس ها : اوایل آبان 93

مدیران موسسه :  فرهاد باور و سرکارخانم مرضیه رضاییانشرایط و ضوابط موسسه :

•هزینه هردرس برای یک جلسه درکلاس کنکور 5  هزارتومان و برای کلاس تقویتی 4 هزار تومان می باشد.
تخفیف : برای دانش آموزانی كه در سه درس و بیشتر ثبت نام كنند از تخفیف شهریه برخوردار میشوند كه برای هر جلسه كنكور 4500 تومان و برای هر جلسه كلاس تقویتی 3500 تومان میباشد .

• هزینه کلی هردرس از ضرب کردن تعداد جلسات هردرس درقیمت هرجلسه بدست می آیدکه هزینه های مربوطه به یکی ازشماره حسابهای زیر به نام "موسسه علمی آزادکیهان دانش" واریز گردد :

حساب 696501050  بانك کشاورزی

یا  0109905617009  بانک ملی

 یا به شماره كارت بانك ملی 6037991899518777 

در ضمن در صورت  انتقال مبلغ ازطریق دستگاه حتما فیش را از دستگاه دریافت و همراه با فرم تحویل دهید در غیر اینصورت ثبت نام صورت نمیگیرد.


• برای ثبت نام, فرم راتکمیل نموده وهمراه با فیش واریزی تحویل مکان ثبت نام دهید و از پرداخت نقدی درمکان ثبت نام جدا خودداری فرمایید.

• دانش آموزان محترم درعین ثبت نام باید دقت کافی داشته باشند زیرا وجه ثبت نام پس از شروع کلاس ها بر گردانده نمی شود.

• دانش آموزان موظفند در زمان دقیق شروع کلاس حضور داشته باشند تا بتوانند از کل بحث کلاس استفاده کنند.

حد نصاب تشكیل هر كلاس حداقل 10 نفر میباسد و در صورتی كه تعداد كمتر از 10 نفر باشد در صورت تمایل  هزینه 10 نفر بین نفرات تقسیم میشود .


جهت كسب اطلاعات بیشتر واعلام برنامه کلاسی ازطریق وبلاگ موسسه به آدرس kayhandanesh.blogfa.com   با موسسه در تماس باشید .


زمان ومکان برگزاری کلاس ها :

زمان شروع کلاس ها اوایل آبان ماه 93 از ساعت 3 بعد از ظهر تا 8 شب می باشد.

نیکشهر ـ خیابان امام خمینی ـ روبروی مخابرات ـ دبیرستان ام ابیها

محل تحویل فرم وفیش واریزی ثبت نام :

نیکشهر ـ خیابان امام خمینی ـ کتابفروشی ولوازم التحریردانش ـ جنب بانک سپه و داروخانه

مهلت ثبت نام: تا آبان ماه93 میباشد .

در صورت داشتن هر گونه سوال با شماره 09389578677 مدیر موسسه فرهاد باور تماس حاصل فرمائید


 
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 مهر 1393 توسط رستم کریمی
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نیکشهر:

روغن گیاهی گز در صنایع مختلف از جمله هواپیماسازی کاربرد داردرییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نیکشهر استان سیستان و بلوچستان گفت: روغن گیاهی گز در صنایع مختلف از جمله هواپیما سازی ، ساعت سازی، پخت غذا، درمان بیماری های جذام ، رماتیسم، تولید مواد آرایشی و بهداشتی کاربرد دارد.

سید رضا صمیمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: گیاه گز روغنی از جمله گونه های نادر جنگلی است که رویشگاه اصلی آن شهرستانهای نیکشهر، قصر قند و فنوج (تنگه فنوج) در استان سیستان و بلوچستان است.

وی افزود: مجموع سطح زیرکشت این گونه گیاهی حدود 350 هزار


مشاهده 21 عکس و متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 مهر 1393 توسط رستم کریمی

نقش های سنگی نیکشهر قاصد تاریخ

نقوش کنده های سیه چرپان بنت با قدمتی به درازای تاریخ
مسوول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: از آثار تاریخی شاخص و قابل توجه در بخش بنت شهرستان نیکشهر کوه سیه چرپان و نقوش کنده های حک شده بر روی این کوه سیاه و روغنی است که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند.


خیرالنساء امیری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نقوش کنده های سیاه چرپان بنت در قسمت شمالی روستای دسک و محوطه گورستان گچین به فاصله تقریبی یک کیلومتری از روستای دسک بین 26 درجه و 23 دقیقه و3/34ثانیه عرض شمالی 59 درجه و 33 دقیقه و 5/40 ثانیه طول شرقی گرینویچ بر دامنه صخره سنگی سیاه در ارتفاع 502 متری از سطح دریا واقع شده اند.

وی گفت: در قسمت شرقی صخره نقوش کنده هایی شامل نقش


متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 مهر 1393 توسط رستم کریمی
مسوول میراث فرهنگی نیکشهر :

پل های تاریخی تنگ سرحه در فهرست آثار ملی کشور به ثبت می رسدمسوول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیکشهر گفت: با اقدامات و پیگیریهای انجام شده بزودی تمامی پل های تاریخی مسیر 25 کیلومتری منطقه تنگ سرحه در مسیر جاده ترانزیتی نیکشهر - ایرانشهر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت خواهد رسید.

خیرالنساء امیری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در بین بیش از 400 اثر تاریخی و باستانی شاخص و ارزشمند شهرستان نیکشهر آنچه که بیش از هر چیزی نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند وجود پلهای تاریخی محور قدیمی تنگ سرحه واقع در مسیر جاده ترانزیتی نیکشهر- ایرانشهر است که از نظر معماری از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

وی گفت: محور ایرانشهر به نیکشهر در 45 کیلومتری شمال غربی نیکشهر دارای تنگه ای به نام تنگه سرحه به طول 25 کیلومتر است، از این تنگه جاده ای عبور می کند که در یک قسمت آن دره و سمت دیگر کوه قرار دارد ارتفاع جاده از سطح و حاشیه رودخانه در برخی قسمتها به بیش از 40 متر می رسد و جاری بودن آب در رودخانه مناظری بسیار زیبا و جذاب را برای مسافران و گردشگران پدید آورده است.وی گفت: وجود آب جاری و روان، چشمه های آبگرم، آبشارها، وجود گونه های منحصر به فرد گیاهی و نادر گز روغن، باغات میوه گرمسیری، نخلهای تنومند، زمین های شالیزار در حاشیه رودخانه به شکل پلکانی و در کنار آن پلهای تاریخی با نمای بسیار زیبا از جاذبه های این تنگه زیبای تاریخی است.

مسوول اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری نیکشهر گفت: منطقه تنگه سرحه در دولت قبلی به عنوان منطقه نمونه گردشگری در استان سیستان و بلوچستان مصوب شده است.

امیری بیان کرد: کار ساخت مجموع پلهای تنگه سرحه و جاده قدیم این تنگه به دستور رضا خان پهلوی آغاز شده و ساخت پل ها در سال 1347 در زمان محمد رضا پهلوی به اتمام رسیده است.

وی گفت: در ساخت پل ها از مصالح بومی سنگ و سیمان استفاده شده و آنچه که در معماری این سازه ها جلب توجه می کند استفاده از سنگ های تراشیده شده از دل کوههای منطقه است که با شکل منظمی بندکشی شده اند.

مسوول اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری نیکشهر گفت: بزرگترین پل تنگه با 13 متر ارتفاع از سطح رودخانه تخت ملک و به طول 60 متر و با پهنای 10 متر دارای پنج دهنه و طول هر کدام از دهنه ها به شکل منظم پنج متر است.


نوشته شده در تاریخ دوشنبه 28 مهر 1393 توسط رستم کریمی
تکمیل خوابگاه فنی حرفه ای نیکشهر به 972 میلیون اعتبار نیاز دارد
رییس مرکز فنی حرفه ای شهرستان نیکشهر استان سیستان و بلوچستان گفت: برای تکمیل و بهره برداری از خوابگاه شبانه روزی کارآموزان فنی حرفه ای این شهرستان 972 میلیون ریال اعتبار نیاز است.


فرزاد منصوری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، پیشرفت فیزیکی این پروژه را 80درصد ذکر کرد و افزود: در صورت تامین اعتبار لازم پروژه مذکور طی دو ماه آینده تکمیل و به بهره برداری می رسد.

وی با بیان اینکه عملیات اجرایی این پروژه عمرانی از اردیبهشت ماه سال 1390 آغاز شده است، گفت: تاکنون پنج میلیارد و 241 میلیون ریال اعتبار هزینه شده است .

به گفته وی با تکمیل این پروژه، زمینه فرصت مهارت آموزی برای 50 کارآموز در مناطق دور دست روستایی و عشایری این شهرستان فراهم می شود.

وی یادآور شد: این پروژه در زمینی به مساحت هفت هزار مترمربع و با زیربنای 684 مترمربع در دو طبقه در حال ساخت است که شامل آشپزخانه، سالن غذاخوری، خوابگاه و سرویس های بهداشتی و حمام عمومی است.

رییس مرکز فنی و حرفه ای نیکشهر ادامه داد که از سال 1384 که مرکز فنی و حرفه ای در این شهرستان راه اندازی شد سالیانه حدود 170 هزار نفر ساعت در پنج رشته برق، اتومکانیک، تاسیسات و لوله کشی ساختمان، جوشکاری، در و پنجره سازی و رایانه مهارت های لازم را فرا گرفته اند و این مرکز نقش بسزایی در تربیت نیروهای ماهر و نیمه ماهر برای ایجاد اشتغال در منطقه دارد.

منصوری یادآور شد: همچنین در بخش آموزش خواهران سالانه 85 هزار نفر ساعت در رشته های خیاطی، طراحی، دوخت، صنایع دستی و رایانه آموزشهای لازم را فرا می گیرند.

این مسئول خواستار راه اندازی کارگاه تعمیر لوازم سرد کننده نظیر یخچال و کولر و نیز کارگاه تعمیر موتورسیکلت شد و افزود: متقاضیان زیادی در این رشته ها وجود دارد ولی به دلیل نبود مربی جدید و نبود امکان جذب در حال حاضر این امر میسر نیست.نوشته شده در تاریخ دوشنبه 28 مهر 1393 توسط رستم کریمی
فنوج با یادگارهایی از دوران ایران باستان و

ظرفیت های گردشگری، جذاب و دیدنی

آشنایی با ظرفیت های گردشگری و صنایع دستی شهرستان فنوجایرنا- رستم کریمی نژاد: شهرستان تازه تاسیس 'فنوج' استان سیستان و بلوچستان با 52هزار نفر جمعیت و هفت هزار و733 کیلومترمربع مساحت در 600 کیلومتری جنوب غربی زاهدان مرکز استان واقع است.

فنوج علاوه بر آثار تاریخی شاخص و حایز اهمیت دارای جاذبه های طبیعی فراوانی است که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند و نمونه ای از شهرهای زیبا و گردشگری در استان پهناور و پرجاذبه سیستان و بلوچستان است.

این شهرستان در 95درجه و 38دقیقه طول شرقی و 26درجه و 35دقیقه عرض شمالی واقع است که فنوج با محوطه کهنی چون 'کتیچ' از شهرهای تاریخی و باستانی استان که تاریخی پرفراز و نشیب دارد.

فنوج از شهرهای قدیمی در جنوب استان است که در سر راه کاروان های تجاری از سواحل دریای عمان به خصوص بندر تجاری جاسک و بشاگرد به شمال استان قرار داشته و محل استقرار نیروهای نظامی در جنوب غربی استان بوده است.

آثار و سفالینه های به جامانده در قلعه معروف به 'کلا بزرگان' و 'پشت کلات' که از زمان ایران باستان بوده نشان از گذشته ای پر رونق در این شهر تاریخی دارد.

فنوج محل ارتباط مکران(بلوچستان) با منطقه پر رونق و دارای تمدن کهن جیرفت و جنوب کرمان و هرمزگان بوده است.سنگ نوشته ها و غارهای منقش و گورهای پیش از تاریخ در دامنه سفید کوه نیز گواه بر این مدعاست.

فنوج در سال 1369 بعنوان بخشی از بمپور جدا شد و در سال 1370 به شهر ارتقا یافت و به شهرستان نیکشهر الحاق شد و در سال1392 به شهرستان ارتقا یافت.

ذر مورد وجه تسمیه فنوج باید گفت که فنی و هنری( فن و صنعت) 'وج ' یعنی صبح و 'یاپرنوگ' (شهرنوگ یا ناودان) به علت محاصره بودن توسط رودخانه های پر آب که تصاویر ماهواره ای گویای این امر است.

فنوج یکی از مناطق کهن این استان است که گمانه زنی های انجام شده در این منطقه حاکی از وجود تمدنی چند هزار ساله دارد، نمونه اش تپه 'مگون'، کوه 'تگاران' ، محوطه باستانی 'کتیچ'، محوطه 'زبرینگ'، قلاع 'مسکوتان'، قلعه 'فنوج' و قلعه 'محترم آباد' است.

آثار تاریخی فنوج:

محوطه دمبان در قسمت غربی فنوج که از طرف جنوب و غرب آن رودخانه رامک جریان دارد که سطح محوطه آکنده از دمبهایی که بوسیله سنگهای کف رودخانه ساخته شد.دمب یعنی قبر، دمب های این محوطه بیشتر در حاشیه رودخانه رامک قرار گرفته اند اما قسمت شمالی محوطه خالی از دمب است،سفالهای بدست آمده در این محوطه از نوع سفالهای قرمز رنگ ساده و خشن بوده علاوه برآن سفالهای قرمز رنگ منقوش چرخ ساز نیز در این محوطه بدست آمد که مزین به نقوش هندسی از قبیل مثلث و خطوط موازی بودند.


کلات آهوک فنوج:


این محوطه در قسمت جنوب غربی و در حاشیه شرقی رودخانه فنوج واقع است در قسمت غربی این صخره سنگی، رودخانه فنوج و اطراف دیگر آن را زمین ها و باغ کشاورزی احاطه کرده اند، که فقط بقایای آثار معماری از یک برج دیده بانی بر فراز صخره سنگی دیده می شود که از خشت خام و گل ساخته شده است.محوطه دمبان کتیچ:


این محوطه در قسمت جنوب کتیچ واقع است که از طرف شمال به کوههای جنوب کتیچ و از طرف غرب به رودخانه 'بورور'، از جانب شرقی به راه ارتباطی کتیچ به 'گیران' محدود است.

دمب های این محوطه تمام تخریب شدند حتی یک نمونه سالم نیز مشاهده نشده است، در کنار دمب ها قطعه های سفالی از نوع سفالهای قرمز رنگ ساده و منقوش چرخ ساز وجود دارد که مزین به نقوش هندسی هستند.

در قسمت غربی محوطه آثاری از سفالهای دوران اسلامی دیده می شود که از نوع سفالهای قرمز رنگ لعاب دار با لعابهای سبز و زرد هست.
محوطه تاریخی بند 'کهور':

این محوطه در قسمت شرقی روستای زبرینگ و در قسمت شمال آن رودخانه کتیچ جریان دارد، در سطح محوطه قطعه سفالی قرمز رنگ ساده و منقوش به چشم می خورد.

سفالهای این محوطه از نوع سفالهای چرخ ساز، مزین به نقوش هندسی است که آثار معماری نیز در این محوطه به چشم می خورد که در قسمت شمالی به صورت دیواری از سنگ دیده می شود، در ساخت این بنا از سنگهای کف رودخانه و گل استفاده شده است.


جاذبه های گردشگری شهرستان فنوج:


فنوج علاوه بر آثار تاریخی شاخص و حایز اهمیت دارای جاذبه های طبیعی فراوانی است که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند و نمونه ای از شهرهای زیبا و صنعت گردشگری در استان پهناور و پرجاذبه استان است.کوه 'تکوه' باشکوه و هیبت خاص خود زیبای وصف ناپذیری به کل شهر داده و شهر فنوج در پای این کوه همچون فرزندی کوچک و زیبا در دامان پدری تنومند و مردانه است، برای اکثر ایرانیان جاده هراز شناخته شده است.

باید بگوییم در مقیاسی کوچکتر در استان سیستان و بلوچستان و در تنگه زیبای فنوج بدست بی مثال خالق طبیعت تکرار شده است و این جاده با همه زیبایهایی کوهستان جزو 41 منطقه ویژه گردشگری و توریستی در سال 87 قرار گرفت.تنگه فنوج در دامنه کوه تکوه و در مسیر فنوج به 'بنت ' قرار دارد و رودخانه ای که در بیشتر روزهای سال جاری و پوشش گیاهی گز و بادام کوهی و زیبای های خاص کوهستان همراه با سکوت و آرامش آن همه باعث شده که خیل عظیمی از مشتاقان در روزهای تعطیل به دامن این کوهستان پناه ببرند.

از دیگر جاذبه های این شهر علاوه بر جنگلهای 'داز' و 'کهور' در اطراف شهر و نخلستان های انبوه و قدیمی که دارای چشم اندازهای بسیار زیباست، می توان به روستاهای سرسبز، باغ های میوه های گرمسیری در مسکوتان و محترم آباد اشاره کرد.

چشمه های جاری در دامنه کوههای اطراف کتیچ گوشه ای از جاذبه های گردشگری این منطقه سرسبز و خوش آب و هواست که در تمام فصول سال شاهد حضور گردشگران و مسافران از شهرستانهای استان وحتی شهرهای همجوار استان کرمان، هرمزگان هست.از دیگر جاذبه های که جزو آثار فرهنگی محسوب می شود، آداب و رسوم محلی و سنتی و رایج در منطقه است که همچنان با گذشت سالیان سال در منطقه رواج دارد و در گذر زمان دچار تغییراتی شده است.

از جمله این آیینها مربوط به عزا و ازدواج و آیین های مربوط به تولد فرزند و ششگانی( شب شش نوزاد) 'میار جلی'، موسیقی سنتی، دهل و سرنا گوشه ای از جاذبه های فرهنگی این شهرستان محسوب می شود.


صنایع دستی فنوج:


در میان صنایع دستی این منطقه سوزندوزی فنوجی با استفاده از ترکیب رنگ، نقش گل و بوته هایی که در اندیشه و خیالش زاده می شود آنها را می پرورد و به تکامل می رساند و اثری زیبا می آفریند و آدمی متحیر از آن است که این همه چگونه و توسط کدامین ذهن پویایی پدید آمده و شکل گرفته و زینت بخش محفل گرم سوزن و نخ و پارچه شده است.بیشتر نقوش سوزندوزی منطقه فنوج الهام گرفته از حیوانها و گیاهانی است که به مرور دستخوش تغییر و تحول شده و به صورت اشکال هندسی ماندگار شده است در حال حاضر سه مرکز خانه ترویج صنایع دستی در روستای کتیچ، مسکوتان، محترم آباد وجود دارد که تولید صنایع دستی خصوصا سوزندوزی و سکه دوزی را انجام می دهند در سوزن دوزی رایج ترین دوخت در منطقه 'پریوار' دوزی و سیاه دوزی است.سکه دوزی:

این هنر به دلیل مصارف تزیینی اش پس از سوزندوزی جایگاه ویژه ای در بین مردم این شهرستان دارد در این هنر از مواد و مصالحی مانند آیینه های ریز و درشت، پولک، منجوق، مروارید، خر مهره، دکمه صدفی ، پارچه، سکه و صدف استفاده می شود بیشتر محصول تولیدی شامل آیینه و شمعدان، جا قرآنی، آیینه آویزی، دیوارکوب، گلدان و غیره است.در حال حاضر تعاونی سکه دوزی خانم شیرانی در فنوج یکی از تعاونیهای سکه دوزی فعال در استان است، حصیربافی، طلاسازی، آهنگری و سفالگری از دیگر صنایع دستی رایج در فنوج است.


گزارش از رستم کریمی نژاد

خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایرنا نیکشهر

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 28 مهر 1393 توسط رستم کریمی
اربابی نماینده مجلس:

دولت تدبیر و امید توجه ویژه ای به مناطق محروم بلوچستان دارد
ایرنا- نماینده مردم شهرستانهای ایرانشهر، سرباز، فنوج، دلگان و بخشهایی از نیکشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت تدبیر و امید توجه ویژه ای به مناطق محروم بلوچستان دارد بطوریکه اعتبارات بخشهای راه، آب آشامیدنی روستایی و بهداشت و درمان نسبت به گذشته چند برابر شده است.


محمدسعید اربابی به همراه جمعی از مدیران استانی در دیدار با مردم و معتمدان بخش آهوران در روستای تنک سر اظهار داشت: اختصاص به موقع اعتبارات می تواند بخش بزرگی از مشکلات مردم این منطقه رامرتفع کند و منجر به ارتقای شاخص های راه، آب شرب روستایی و بهره مندی از دیگر امکانات زیربنایی شود.

وی گفت: اجرای طرح هادی روستای کهیری، اختصاص 10 کیلومتر لوله برای مهار چشمه ها، نصب آنتن تلفن همراه، احداث یک مرکز بهداشتی درمانی و آسفالت راه ارتباطی تعدادی از روستاهای آهوران حداکثر تا سه ماه آینده از مصوبات این سفر است که بزودی مردم شاهد بهره برداری آنها خواهند بود.

وی گفت: با تکمیل راه دهستان کیشکور به چانف کار جابجایی کالا، مسافر و محصولات کشاورزی آسانتر و سبب کاهش هزینه های سوخت و مدت زمان سفر به شهرستانهای نیکشهر و سرباز خواهد شد.

نماینده مردم شهرستانهای ایرانشهر، سرباز، فنوج، دلگان و بخشهای آهوران، لاشار و بنت نیکشهر در مجلس شورای اسلامی از حضور مدیران کل راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان، بنیاد مسکن، آب و فاضلاب روستایی، ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر در بخش آهوران و بررسی مسائل و مشکلات مردم این بخش تقدیر کرد و افزود: وقتی مدیرکل یک دستگاه اجرایی شخصا در روستاهای دور دست سفر کند قطعا مسائل و مشکلات را بهتر لمس و در پیگیری آن تلاشهای بیشتری خواهد کرد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس بیان داشت: تا دو ماه آینده عملیات اجرایی راه دهستان کیشکور از روستای میدانجاه به روستای چانف مرکز بخش آهوران آغاز خواهد شد.

در این نشست مدیران کل یادشده نیز گزارشی از فعالیتها و اقدامات دسنگاه مربوطه را تشریح و آمادگی خود را برای خدمات رسانی بهتر در روستاهای آهوران نیکشهر اعلام کردند.

صاحب گل صالحی فرماندار نیکشهر نیز به بیان مسائل و مشکلات حوزه آب روستایی، برق، راه، عدم آنتن دهی تلفن همراه پرداخت و خواستار اختصاص اعتبارات لازم برای بالا بردن شاخص های توسعه این شهرستان شد.

بخش آهوران با مرکزیت چانف از توابع شهرستان نیکشهر 16 هزار نفر جمعیت دارد و در 435 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 27 مهر 1393 توسط رستم کریمی

مفتی اهل سنت نیکشهر مسائل شرعی ذبح قربانی را تشریح کرد


مفتی اهل سنت نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: برای هر فرد مسلمان عاقل، بالغ و مقیم که در ملکیت او 612 گرم نقره یا 20 مثقال طلا باشد و یا مبلغ دو میلیون و 450 هزار تومان وجه نقد داشته باشد ذبح قربانی واجب است.

مفتی عبدالغنی رئیسی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به حدیثی از رسول اکرم (ص) در مورد ارزش و اهمیت قربانی اظهار داشت: «در روز قربانی هیچ عملی از عمل انسان نزد خداوند از ریختن خون قربانی پسندیده تر نخواهد بود و در روز قیامت حیوان قربانی با شاخ، مو و سم های خود حاضر خواهد شد و قبل از اینکه خون قربانی به زمین ریخته شود مورد قبول واقع خواهد شد پس با میل و رضایت قلبی این کار را انجام دهد.»

وی گفت: در حدیثی دیگر رسول الله (ص) فرمودند «کسی کهمتن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 13 مهر 1393 توسط رستم کریمی

فرماندار: تمامی روستاهای بالای 20 خانواری نیکشهر برقرسانی شده اند

 

ایرنا- فرماندار نیکشهر گفت: این شهرستان دارای چهار بخش، 11 دهستان و 395 روستا است که تمامی روستاهای بالای 20 خانوار جمعیت آن برقرسانی شده اند.

صاحب گل صالحی در دیدار با مدیرعامل برق سیستان و بلوچستان اظهار داشت: 56 روستای این شهرستان فاقد شبکه برق است که در صورت برقرسانی به آنها بسیاری از مشکلات روستاهای محروم مرتفع می شود.

وی بیان کرد: از مجموع روستای یادشده 46 روستا با حجم مشاهده 3 عکس و متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 13 مهر 1393 توسط رستم کریمی

فرامرز دانش بعنوان بخشدار آهوران نیکشهر منصوب شدفرامرز دانش طی مراسمی با حضور فرماندار، مسوولان دستگاههای اجرایی و اقشار مختلف مردم بخشهای لاشار و آهوران شهرستان نیکشهر بعنوان بخشدار جدید آهوران معرفی و از خدمات خیرمحمد نیک بخت بخشدار سابق قدردانی شد

فرماندار نیکشهر در مراسم معارفه بخشدار آهوران با اشاره به


مشاهده 6 عکس و متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ شنبه 12 مهر 1393 توسط رستم کریمی

قلعه اسپکه نیکشهر با 760 سال قدمتقلعه تاریخی اسپکه با قدمت 760 سال بوسیله میر نصیر خان از طایفه رند بلوچستان ساخته شده و در 12 بهمن 1381 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
عکس: رستم کریمی نژاد


مشاهده 21 عکس و متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ شنبه 12 مهر 1393 توسط رستم کریمی
دادستان عمومی و انقلاب نیکشهر معرفی شدایرنا- محمدرضا صردی ماهکان در مراسمی با حضور رییس کل دادگستری سیستان و بلوچستان به عنوان دادستان عمومی و انقلاب جدید شهرستان نیکشهر معرفی و از خدمات حسین خسروی دادستان سابق قدردانی شد.


رییس کل دادگستری سیستان و بلوچستان در نشست شورای اداری شهرستان نیکشهر اظهار داشت: تعامل بالای مردم با مسوولان رمز موفقیت قضات در سیستان و بلوچستان است.

حجت الاسلام ابراهیم حمیدی گفت: شوراهای حل اختلاف، معتمدان و ریش سفیدان نقش مهمی در حل و فصل اختلافات و پروندهای مختلف صلح وسازش دارند.

وی بیان کرد: با توجه به فاصله 140 کیلومتری شهرستان تازه تاسیس فنوج که پیش از این بخشی از نیکشهر بود دادگستری این شهرستان تا پایان سالجاری راه اندازی خواهد شد و شهرستان قصرقند نیز در برنامه بعدی قرار دارد.

رییس کل دادگستری سیستان و بلوچستان از همراهی و همگامی اقشار مختلف مردم بویژه معتمدان و ریش سفیدان نیکشهر در برقراری امنیت تقدیر کرد و افزود: بدون حضور مردم موفقیت چندانی حاصل نخواهد شد.

حجت الاسلام حمیدی اظهار داشت: شوراهای حل اختلاف با اختیارات بالا و نفوذی که در بین مردم دارند می توانند اختلافات خانوادگی و درگیریهای طایفه ای را منجر به صلح و سازش کنند.

وی با بیان اینکه قضات و دادستان در برخورد با مجرمان ممکن است هر نوع حکمی را صادر کنند افزود: در عین حال باید برخورد کارکنان و قضات با مراجعان و متهمان صمیمانه و اسلامی باشد و مردمداری را همیشه در نظر داشته باشند.

فرماندار نیکشهر نیز از امنیت رضایت بخش نیکشهر ابراز خشنودی کرد و افزود: علمای شیعه و سنی و مردم همکاری خوبی در بهتر برگزار شدن برنامه های ملی و مذهبی دارند.

صاحب گل صالحی با بیان اینکه خرده سرقت های کابل مخابرات، سیم برق، لوازم خانگی و سرقت موتور سیکلت در شهرستان نیکشهر وجود دارد که امری طبیعی است و در همه جا اتفاق می افتد خاطرنشان کرد: مردم نجیب این شهرستان خواستار برخورد با این سرقت های خرد هستند.

وی از تعامل فرماندهی انتظامی نیکشهر با مردم و مسوولان نیکشهر تقدیر و تشکر کرد و افزود: همین تعامل و همکاریهای انتظامی با مردم و مسوولان است که سبب شده نیکشهر یکی از امن ترین شهرهای سیستان و بلوچستان باشد.

امام جمعه اهل سنت نیکشهر نیز با تقدیر از عوامل انتظامی و حوزه قضایی این شهرستان برخورد بهتر قضات با مردم را خواستار شد و گفت: از قضات انتظار داریم همه را به چشم مجرم نگاه نکنند.

مولوی عبدالله وحیدیفر افزود: مردم و سرمایه داران در سایه امنیت می توانند احساس آرامش و به توسعه شهرستان کمک کنند.
 
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 9 مهر 1393 توسط رستم کریمی
اولین جلسه هم اندیشی شورای اسلامی

شهر و شهرداری با شهروندان نیکشهرجلسه هم اندیشی، تبادل نظر و بیان عملكرد شورا و شهرداری با حضور اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار نیكشهر


در روز چهارشنبه نهم مهرماه سال 1393 ساعت ١٦

در محل كانون فرهنگی تربیتی اموزش و پرورش جنب بازرگانی نیكشهر

منتظر نظرات، پیشنهادات، ایده ها، نقد و راهكار شما در خصوص نقاط ضعف و قوت شورا و شهرداری، راهکار افزایش درآمد شهرداری، راهکار و ایده جهت زیباشدن و شاداب شدن شهر، آنچه که در شهرهای دیگه دیده اید كه قابلیت اجرایی در شهرمان را دارد، نیاز به اجرای طرحی خاص در محله ای خاص، ضعف کاری شهرداری در موردی خاص، روش و ایده و طرح و کاری که میتواند به شهرمان تغییر مثبت دهد و در توسعه و ابادانی و عمران شهر مثمرثمر باشد

منتظر حضور سبز همه شما عزیزان هستیم
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 8 مهر 1393 توسط رستم کریمی
معاون عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان:

 آهنگ رشد و توسعه نیکشهر شتاب می گیرد
ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: اجرای طرحهای بزرگی چون راه آهن، گاز و جاده ترانزیتی و عبور آنها از محدوده شهرستان نیکشهر آهنگ رشد و توسعه این شهرستان محروم را شتاب بیشتری می دهد.


دکتر باقر کرد در بازدید از طرحهای عمرانی از جمله راه آهن، سد خیرآباد، ساختمان امور بانوان، بیمارستان 64 تختخوابی، ورزشگاه دو هزار نفری و ساختمان دانشگاه پیام نور شهرستان نیکشهر بر اختصاص اعتبارات لازم برای تکمیل این پروژه ها تاکید کرد و افزود: پیگیریهای لازم برای به سرانجام رساندن این طرحها از طریق استانداری صورت خواهد گرفت.

وی گفت: کار احداث راه آهن در محدود شهرستان نیکشهر که از اردیبهشت سال جاری آغاز شده پیشرفت رضایت بخش و قابل توجهی دارد.

وی در بازدید از سد خیرآباد نیکشهر اظهار داشت: انتقال آب با لوله تا بالادست چاههای آب آشامیدنی شهر نیکشهر و کارهای باقیمانده در پایین دست سد با اختصاص اعتبارات لازم انجام تا موجب تقویت سفره های آب زیرزمینی و پرآب شدت قنوات برای توسعه کشاورزی شود.

معاون عمرانی استاندار همچنین تکمیل ساختمان دانشگاه پیام نور را مورد تاکید قرار داد و افزود: ساختمان دانشگاه پیام نور با 90 درصد پیشرفت فیزیکی تا چند ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.

دکتر کرد گفت: متاسفانه سالانه بیش از ده میلیارد ریال هزینه انتقال بیماران نیکشهر به شهرستانهای همجوار مانند چابهار و ایرانشهر می شود که در صورت راه اندازی بیمارستان 64 تختخوابی این شهرستان مشکل اعزام و هزینه های اضافی از دوش مردم بر داشته خواهد شد.

وی ساخت ورزشگاه دو هزار نفری را نعمت بزرگی برای ورزشکاران عنوان کرد و افزود: احداث و تکمیل مجموعه ورزشی نیکشهر از درخواستهای ورزشکاران است که پیگیریهای لازم برای تامین اعتبار آن انجام خواهد شد.

وی همچنین در جلسه کمیته برنامه ریزی شهرستان نیکشهر شرکت کرد و از مسوولان این شهرستان خواست حساسیت و پیگیری های لازم برای به سرانجام رساندن پروژه های نیمه تمام داشته باشند.

به گزارش ایرنا، در بازدید معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان از طرحهای در حال ساخت نیکشهر، فرماندار، ائمه جمعه و شماری از معتمدان و بزرگان طوایف منطقه حضور داشتند.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 8 مهر 1393 توسط رستم کریمی
اورژانس بین راهی کرین دوک جاده

نیکشهر- چابهار توسط محیط زیست پلمپ شد

اورژانس بین راهی محدوده روستای کرین دوک مسیر جاده ترانزیتی نیکشهر- چابهار از سوی ماموران اداره حفاظت محیط زیست نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان پلمپ شد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان نیکشهر در این باره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: براساس دستورالعمل وزارت بهداشت در محورهای پرخطر و حادثه ساز هر 40 کیلومتر یک اورژانس بین راهی برای انتقال مصدومان در مواقع تصادفات و سوانح رانندگی در نظر گرفته شده است که اورژانس بین راهی جاده کرین دوک یکی از این موارد است.

دکتر عبدالرحمن بقایی با ابراز تاسف از پلمپ ساختمان اورژانس بین راهی محدوده روستای کرین به بهانه قرار گرفتن در محدوه منطقه حفاظت شده پوزگ افزود: اورژانس بین راهی مستقر در کنار جاده ترانزیتی است که در همجواری آن مجتمع خدماتی رفاهی و چندین باب مغازه فعال هستند و اداره حفاظت محیط زیست کاری به آنها ندارد و توانستند در سالهای گذشته از اداره حفاظت محیط زیست مجوز بگیرند.

وی ادامه داد: در روبروی اورژانس آن طرف جاده روستای بیش از 100 خانواری کرین دوک هم از سالها پیش وجود داشته و مانعی و مشکلی برای حیات وحش و مناطق حفاظت شده ایجاد نمی کند و به نظرم تنها اورژانس که بر صدها مصدوم خدمات رسانی می کند برای حیات وحش مشکل ساز است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست نیکشهر نیز در تماس خبرنگار ایرنا اظهار داشت: منطقه حفاظت شده پوزگ نیکشهر به مساحت 46 هزار و 144 هکتار در دو طرف جاده ترانزیتی حد فاصل 45 کیلومتری جاده نیکشهر بطرف چابهار محل زیست دهها گونه نادر جانوری از جمله خرس سیاه، پلنگ، جبیر، قوچ و میش است و نباید ساخت و ساز در آن صورت گیرد.

حسن ذاتی کیخا افزود: در زمان آغاز عملیات احداث ساختمان اورژانس بارها تذکرات لازم از سوی این اداره و دادگستری نیکشهر بوسیله پاسگاه انتظامی نیکوجهان به شبکه بهداشت و درمان داده شده ولی هیچگونه اعتنایی نشده است.

وی بیان کرد: سال گذشته از ادامه کار ساختمانی اورژانس جلوگیری شد که با وساطت فرماندار نیکشهر و مسوولان به این شرط که مجورهای لازم را اخذ کنند فعالیت ساخت و ساز دوباره از سر گرفته شد اما بعد به فراموشی سپرده شد و موضوع را کاملا بی اهمیت جلوه دادند.

وی گفت: در نهایت اداره حفاظت محیط نیکشهر با هماهنگی اداره کل محیط زیست استان و گرفتن حکم قضایی نسبت به پملپ اورژانس اقدام کرده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست نیکشهر در خصوص فعالیت مجتمع بین راهی همجوار اورژانس و مغازه و خانه های روستای کرین دوک اظهار داشت: در سالهای قبل اداره کل حفاظت محیط زیست به آنان مجوز ساخت و ساز و فعالیت داده ولی اکنون قوانین فرق می کند و مجوزی در محدوده مناطق حفاظت شده صادر نخواهد شد.

صاحب گل صالحی فرماندار نیکشهر نیز پلمپ اورژانش بین راهی جاده نیکشهر- چابهار را تایید کرد و افزود: پیگیریهای لازم برای حل مشکل بوجود آمده انجام خواهد شد.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 7 مهر 1393 توسط رستم کریمی
خرمای کشاورزان نیکشهر، قصرقند و فنوج از 5 مهر تضمینی خرید می شود
 رییس سازمان تعاون روستایی شهرستان نیکشهر گفت: خرمای درجه یک و دو تولیدی امسال کشاورزان شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و فنوج واقع در جنوب سیستان و بلوچستان از 5 مهر به مدت 15 روز به صورت تضمینی خرید می شود.

جمیل احمد مبارکی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: براساس قیمت تعیین شده خرمای درجه یک رقم مضافتی هر کیلوگرم 1185تومان، ربی 1100 تومان، هلیله 920 تومان و سایر ارقام 650 تومان خریداری می شود.

وی بیان کرد: کشاورزان باید خرماهای خود را بصورت بسته بندی 


متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ شنبه 5 مهر 1393 توسط رستم کریمی
سارق مسلح موتورسیکلت در نیکشهر دستگیر شد


ایرنا- فرمانده انتظامی نیکشهر از دستگیری سارق مسلح موتور سیکلت با 13 فقره سرقت در این شهرستان خبر داد.


به گزارش مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی سیستان و بلوچستان، سرگرد' محمود وفادار نژاد' افزود: ماموران پلیس آگاهی نیکشهر با توجه به افزایش سرقت موتور سیکلت و اجرای طرح مبارزه با سارقان موتور سیکلت موضوع را در دستور کار قرار دادند.

وی ادامه داد: در این راستا با تدابیر انجام شده و تلاش اطلاعاتی، یک سارق حرفه ای موتور سیکلت در این شهرستان شناسایی و در عملیات ویژه پلیسی دستگیر شد.

وی تصریح کرد: در بازرسی اولیه از متهم یک قبضه سلاح کمری به همراه مهمات مربوطه و یک دستگاه موتورسیکلت سرقتی کشف و متهم برای ادامه تحقیقات به آگاهی منتقل شد.

فرمانده انتظامی نیکشهر افزود: متهم در تحقیقات تکمیلی به 13 فقره سرقت موتورسیکلت در شهرستان نیکشهر و روستاهای اطراف با همدسی چهار متهم دیگر اعتراف کرد.

وفادار نژاد خاطر نشان کرد: تلاش و تحقیقات پلیس برای دستگیری سایر متهمان پرونده همچنان ادامه دارد.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 3 مهر 1393 توسط رستم کریمی
 مدرسه 4 کلاسه روستای جلایی کلگ نیکشهر به بهره برداری رسید
مدیر آموزش و پرورش نیکشهر گفت: در آستانه سال تحصیلی جدید مدرسه چهار کلاسه روستای جلایی کلگ با اعتبار سه میلیارد و 600 میلیون ریال به بهره برداری رسید.


یونس اربابی در حاشیه مراسم افتتاح این مدرسه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مدرسه روستای جلایی کلگ با زیربنای 400 مترمربع در زمینی به مساحت هزار و 600 مترمربع احداث شده است.

وی بیان داشت: این مدرسه با امکانات سرمایشی، آزمایشگاه و کارگاه مجهز شده است و 40 دانش آموز دوره اول متوسطه از فضای استاندارد آموزشی بهره مند شدند.

وی گفت: در بخش مرکزی نیکشهر 14 هزار دانش آموز در 198 مدرسه مشغول به تحصیل هستند.

معاون مشارکتهای اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان نیز در این مراسم اظهار داشت: این استان در زمینه فضاهای آموزشی نسبت به استانداردهای کشوری فاصله زیادی دارد بطوریکه اگر در مدت 10 سال کار مدرسه سازی در دیگر نقاط کشور متوقف شود و این استان همچنان مدرسه ساخته شود بعد از 10 سال به دیگر نقاط کشور خواهد رسید.

اربابی افزود: بیش از سه هزار مدرسه تخریبی و صدها مدرسه دوشیفته، استیجاری و نامناسب در سیستان و بلوچستان وجود دارد که با کمک خیران و اختصاص اعتبار ویژه می توان آنها را به فضای استاندارد آموزشی تبدیل کرد.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 3 مهر 1393 توسط رستم کریمی
بخشدار مرکزی نیکشهر:

آبادانی روستاها در گرو تعامل اعضای شوراهای اسلامی با مسئولان استبخشدار مرکزی نیکشهر گفت: رشد، توسعه و آبادانی روستاها در گرو تعامل، همکاری و ارتباط‌گیری اعضای شوراهای اسلامی با مسئولان دستگاه‌های اجرایی است.

محمد بلوچزهی در نشست هم‌اندیشی شوراهای اسلامی و دهیاران این بخش با بیان اینکه دولت تدبیر و امید اهمیت زیادی برای شوراها و نهادهای مدنی قائل است، گفت: شوراهای اسلامی روستا و بخش باید در اسرع وقت نسبت به انعکاس مسائل و مشکلات حوزه انتخابیه خود اقدام کنند و از پیگیری‌ها تا به نتیجه رسیدن احساس خستگی نکنند.
وی با بیان اینکه روستاها قابلیت و ظرفیت‌های زیادی دارند، ادامه داد: نباید دهیاران به درآمد اندک دولتی بسنده کنند.  بخشدار مرکزی نیکشهر تصریح کرد: دهیاران باید درآمدزایی کنند و درآمد کسب شده را در راستای عمران و آبادانی روستا هزینه کنند تا چهره روستا متحول شود.
وی گفت: شوراهای اسلامی به عنوان نهاد اجتماعی همیشه باید مردم‌محور باشند تا بتوانند مطالبات مردم را هر چه بهتر پیگیری کنند.  بلوچزهی از شوراها خواست از اختلاف و دودستگی و سلیقه‌ای عمل کردن بپرهیزند و مسائل قومی و قبیله‌ای را در کار شورا دخالت ندهند.
وی بر رعایت نظم کاری و حضور به موقع شوراهای اسلامی و دهیاران در جلسات رسمی و مناسبت‌های ملی تاکید کرد.
رئیس شورای اسلامی بخش مرکزی نیکشهر نیز با تشریح فعالیت‌ها و قوانین شوراهای اسلامی اظهار کرد: بخش مرکزی نیکشهر با 62 هزار نفر جمعیت و 143 روستا دارای 40 دهیاری فعال و 93 شورای اسلامی روستایی با 284 عضو است که نقش مهمی در پیگیری مسائل و مشکلات مردم روستاها دارند.
عبدالعزیز بلوچزهی افزود: شوراهای اسلامی هر چه به قوانین و وظایف خود آگاه باشند بهتر می‌توانند امورات روستاها را پیگیری کنند.
وی بر رعایت سلسله مراتب اداری در مکاتبات شوراهای اسلامی و دهیاری‌ها تاکید و افزود: اگر سلسله مراتب اداری رعایت شود مسئولان بهتر و بدون اتلاف وقت می‌توانند جواب نامه‌های شوراهای اسلامی روستا را بدهند.
بلوچزهی به نمایندگی از شوراهای اسلامی و دهیاران از استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار نیکشهر به دلیل انتصاب بخشدار جوان و مردمی تقدیر و تشکر کرد و آمادگی شوراهای اسلامی و دهیاران بخش مرکزی را برای همکاری و همگامی با برنامه‌های دولت تدبیر و امید اعلام کرد.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 2 مهر 1393 توسط رستم کریمی
1862 دانش آموز کلاس اولی در نیکشهر سال تحصیلی را آغاز کردند
ایرنا: همزمان با سراسر کشور زنگ بازگشایی مدارس به صورت نمادین با حضور فرماندار، ائمه جمعه و فرهنگیان در دبستان شادروان دکتر حسین صائبی روستای کناردان نواخته شد.


رییس آموزش و پرورش نیکشهر در این مراسم با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید و گرامیداشت هفته دفاع مقدس اظهار داشت: با نواخته شدن زنگ مهر ومقاومت یک هزار و 862 دانش آموز کلاس اولی سال تحصیل را در نیکشهرآغاز کردند.

یونس اربابی افزود: تمامی تمهیدات لازم برای آغاز سال تحصیلی جدید اندیشیده شده و برنامه های متنوعی برای استقبال از کلاس اولی ها تدارک دیده شده است.

وی پیام وزیر آموزش و پرورش به دانش آموزان را ابلاغ و بر اهمیت و نقش تعلیم و تربیت تاکید کرد و افزود: همگان در راستای توسعه و ارتقای سطح علمی دانش آموزان باید گام بردارند.

وی گفت: در بخش مرکزی نیکشهر 14 هزار دانش آموز در 198 مدرسه مشغول به تحصیل هستند.

وی گفت: کلید اصلی توسعه نیروی انسانی ماهر و مجرب است که توسعه پایدار و همه جانبه را در برنامه و اهداف و اندیشه خود دارد.

در پایان مراسم توسط فرماندار، ائمه جمعه و فرمانده سپاه ناحیه نیکشهر زنگ مهر و مقاومت نواخته شد.


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1 مهر 1393 توسط رستم کریمی
نخستین مدرسه خیرساز در روستای کناردان به بهره برداری رسید
مدیر آموزش و پرورش نیکشهر گفت: نخستین مدرسه خیرساز در روستای کناردان از توابع بخش مرکزی نیکشهر با اعتبار یک میلیارد و 800 میلیون ریال همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید مورد بهره برداری قرار گرفت.

یونس اربابی در حاشیه مراسم افتتاح این مدرسه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مدرسه چهار کلاسه روستای کناردان بوسیله دکتر اسماعیل صائبی پزشک خیر تهرانی در مدت چهار ماه ساخته شده است و با نام شادروان دکتر حسین صائبی برادر بزرگتر این خیر نامگذاری شده است.

وی بیان داشت: این مدرسه 185مترمربع زیربنا دارد و با تجهیزات کامل میز و نیمکت و وسائل سرمایشی مجهز شده است.

مدیر آموزش و پرورش نیکشهر گفت: 73 دانش آموز روستای کناردان که پیش از این در مدرسه فرسوده تحصیل می کردند در اول مهر از این فضای مناسب و استاندارد بهره مند و موجب شادی و شعف برای نونهالان شده است.

امام جمعه شهرستان نیکشهر در این مراسم اظهار داشت: ارزش کار خیر خیلی بالاست و همه ما باید در انجام کار خیر و نیک مشارکت داشته باشیم تا نام نیکی برجا گذاریم.

حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی از حضور پزشک خیر تهرانی برای ساخت مدرسه در روستای کناردان نیکشهر تقدیر و تشکر کرد و اظهار داشت: وقتی این کار با ارزش تر می شود که خیر مدرسه ساز نمی خواهد چهره اش رسانه ای شود و حتی در مراسم افتتاح شرکت نمی کند و بعد از آن در جمع صمیمی دانش آموزان روستای کناردان حضور پیدا می کند.

فرماندار نیکشهر نیز در این مراسم اظهار داشت: فضاهای آموزشی شهرستان نیکشهر در وضعیت نامناسبی هستند و این امر آزار دهنده است بطوری که هنگام بارندگی مدارس فرسوده را قبل از اینکه سقف آنها بر سر دانش آموزان خراب شود تعطیل می کنیم.

صاحب گل صالحی با تقدیر از کار نیک پزشک خیر تهرانی برای ساخت فضای استاندارد آموزشی افزود: از خیران استان و کشور انتظار داریم برای ساخت فضای آموزشی سفری به شهرستان محروم نیکشهر داشته باشند و از نزدیک اوضاع مدارس را بازدید کنند.

وی با بیان اینکه شهرستان نیکشهر بیش از 30 هزار دانش آموز دارد که در حدود 500 مدرسه مشغول به تحصیل هستند افزود: بیش از 200 مدرسه این شهرستان کپری، استیجاری، خشتی و گلی، فرسوده و تخریبی هستند که نیازمند اختصاص اعتبار ویژه برای استاندارد سازی هستند.

شهرستان نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1 مهر 1393 توسط رستم کریمی