تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مطالب تیر 1393

 

فرماندار نیکشهر:

 اشتغال یکی از مهمترین سرفصل های فرمانداری است

فرماندار نیکشهر گفت: موضوع اشتغال و سرمایه گذاری یکی از مهمترین اولویت ها و سرفصل های فرمانداری این شهرستان است.


صاحب گل صالحی روز یکشنبه در نشست کارگروه توسعه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان نیکشهر اظهار داشت: یکی از مهمترین سر فصل های دولت توسعه اشتغال است و رویکرد استانداری سیستان و بلوچستان نیز توسعه اقتصادی استان و افزایش سرانه تولید ثروت ناخالص ملی مبتنی بر مشارکت مردمی است.

رییس کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان نیکشهر بیان


مشاهده متن کامل اینجا کلیک نمایید.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 30 تیر 1393 توسط رستم کریمی

آشنایی با موسسه ی غیر انتفاعی ( خیریه ) نیکان اقوام مکران 

معرفی موسسه ی خیریه نیکان اقوام در سال ۹۳ با همت و پیگیری محمد انور بجارزهی و عبدالحکیم رییسی در شهرستان نیکشهر راه اندازی شد و هم اکنون فعالیت خود را آغاز کرده است.

 این موسسه در راستای امور خیریه و کمک به اقشار کم بضاعت و نیازمند،

حمایت از فقرا و یتیمان و در راه ماندگان تاسیس شده است که با برنامه هایی نظیر

برگزاری جشنواره های فرهنگی و هنری،

جهت جمع آوری کمک های مادی و معنوی برای نیازمندان و بیماران کلیوی و سرطانی ،

کمک به تحصیل دانشجویان و دانش آموزان کم بضاعت،

 کمک جهت ازدواج جوانان و حمایت از ورزش کار خود را آغاز کرده است.

 لازم است که همه ما مثال همان شعر سعدی باشیم کهمتن کامل اینجا را کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ جمعه 27 تیر 1393 توسط رستم کریمی
با همت و پشتکار، میوه سردسیر در منطقه گرمسیر ثمر می دهد/

کشاورز روستای هیچان نیکشهر در باغ کوچکی 21 نوع میوه تولید می کند
کشاورز خوش ذوق روستای هیچان شهرستان نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان با همت و پشتکار خود در هزار و 500 متر مربع باغ خانه اش 21 نوع میوه گرمسیری و سردسیری به ثمره رسانده است.


ˈمحمد کریم رئیسیˈ کشاورز نیکشهری می گوید: با تلاش شبانه روزی و همکاری تک تک اعضای خانواده در طول بیش از 12سال 150 درخت با 21 نوع میوه در فضای کوچک خانه ام کاشته ام.

انار، انجیر، توت، کُنار، لیموترش، لیمو شیرین، پرتقال، بالنگ،


متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 26 تیر 1393 توسط رستم کریمی
وضعیت مبلمان شهری متناسب با نیاز شهروندان نیکشهر نیستایرنا- فرماندار نیکشهر با انتقاد از وضعیت نامناسب مبلمان شهری این شهر گفت: شهرداریها بعنوان یکی از گسترده ترین حوزه ها و نهادها در ارائه خدمات به شهروندان باید منشا توسعه و رفاه شهری باشند.


صاحب گل صالحی روز دوشنبه در جریان بازدید شماری از شهروندان و مسوولان از فعالیت های عمرانی شهرداری نیکشهر اظهار داشت: شهرداری می تواند با اجرای فعالیتهای مهم و مفید در زمینه های مختلف عمرانی، فضای سبز، خدمات شهری و غیره زمینه ساز بهره مندی شهروندان از شهری زیبا و در خور شأن آنان باشد.

وی از برخی فعالیت های عمرانی شهرداری نیکشهر تقدیر و بر متحول شدن چهره شهر تاکید کرد.

شهردار نیکشهر نیز در این بازدید با ارائه گزارشی از اقدامات و فعالیت های عمرانی شهرداری گفت: به منظور ارتقا خدمات شهری و شهرنشینی، اخیرا تجهیزات و وسایل تفریحی و رفاهی برای شهروندان خریداری شده و بزودی نصب خواهد شد.

عبدالله میربلوچزهی خرید دو دستگاه پلی اتلین وسایل بازی کودکان را از جمله تجهیزات یادشده ذکر کرد و افزود: این تجهیزات به زودی در بوستانهای شهر نصب و بهره داری می شود.

شهر نیکشهر با 18 هزار نفر جمعیت دارای شهرداری درجه پنج است.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.


نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 26 تیر 1393 توسط رستم کریمی
پروژه راه آهن چابهار- زاهدان در حوزه شهرستان نیکشهر پیشرفت خوبی دارد
فرماندار نیکشهر گفت: 191 کیلومتر از پروژه بزرگ راه آهن چابهار - زاهدان در حوزه شهرستان نیکشهر بوسیله قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء در سه قطعه در حال اجرا است که تاکنون از پیشرفت خوبی برخوردار است.


صاحب گل صالحی در حاشیه بازدید از قطعه سه پروژه راه آهن چابهار به زاهدان به خبرنگار ایرنا گفت: با اتمام این پروژه عظیم و ملی تحول چشمگیری در حوزه های اقتصاد و اشتغال شهرستان نیکشهر و استان سیستان و بلوچستان صورت می گیرد.

وی با اشاره به اهمیت بسزای تکمیل این پروژه در ارتقای جایگاه بین المللی کشور در حوزه اقتصاد، تجارت و بازرگانی ابراز امیدواری کرد خط استراتژیک راه آهن بصورت کیفی در مهلت مقرر انجام و تکمیل و سبب شکوفایی و تحول منطقه شود.

مدیر موسسه سیدالشهدا که 64 کیلومتر از پروژه راه آهن را در قطعه سه حوزه شهرستان نیکشهر در دست اجرا دارد،نیز گفت: عملیات اجرایی این قطعه از نیمه دوم اردیبهشت ماه سالجاری با 41 دستگاه ماشین آلات راهسازی و 130 نفر نیرو آغاز شده است.

جعفر ملک افزود: برای پروژه راه آهن یک ایستگاه درجه یک، چهار ایستگاه درجه دو و 25 ایستگاه درجه سه در نظر گرفته شده است.

وی بیان داشت: شش میلیون و 600 هزار متر مکعب خاکبرداری، دو میلیون و 200 هزار متر مکعب عملیات خاکریزی، سه میلیون و 200 هزار مترمکعب خاکریزی، 64 هزار مترمکعب حفاری تونل، 182 هزار مترمکعب و 12 هزار تن آرماتوربندی و 88 هزار و 120 تن ریل گذاری و بتن ریزی دارد که به سرعت در حال انجام است.

وی گفت: پروژه راه آهن چابهار - زاهدان قرار است طی 60 ماه با اعتبار دو هزار و 41 میلیارد تومان تا پایان سال 98ساخته شود.

شهرستان نیکشهر با 395 روستا، چهار بخش و 134 هزار نفر جمعیت در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 26 تیر 1393 توسط رستم کریمی
فرماندار نیکشهر:

عدم صدور مجوز آب طرحهای کشاورزی نیکشهر را

با شکست رو به رو کرده استایرنا- فرماندار نیکشهر گفت: صادر نشدن مجوز برداشت آب طرحهای کشاورزی و دام و طیور این شهرستان را با شکست رو به رو کرده بطوریکه تقاضاهای چندین ماهه هنوز به نتیجه نرسیده است.

صاحب گل صالحی در نشست کارگروه کشاورزی، آب و منابع طبیعی شهرستان نیکشهر بر حمایت از تولید کنندگان بخش کشاورزی تاکید کرد و خواستار جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی در زمینه ایجاد صنایع بسته بندی و فرآوری خرما شد.

وی گفت: طرح مرغداری 20 هزار قطعه ای مانند سایر طرحهای کشاورزی و دام و طیور شهرستان نیکشهر در بخش بنت با سرمایه گذاری بیش از ده میلیارد ریالی بخش خصوصی از چندین ماه پیش در انتظار صدور مجوز آب از شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان است.

وی رفع موانع ناشی از روند بروکراسی اداری و تسریع در صدور مجوز آبدهی طرح های کشاورزی را خواستار شد و اظهار داشت: هر چقدر سرمایه گذاری در بخشهای مختلف انجام شود اما مجوز حفر چاه و تامین آب صادر نشود طرح مذکور با شکست رو به رو شده و متقاضیان از سرمایه گذاری ناامید و مایوس خواهند شد.

وی از ارائه آمارهای غیر واقعی در زمینه سطح زیرکشت و برداشت محصولات کشاورزی این شهرستان انتقاد کرد و افزود: مدیریت جهاد کشاورزی نیکشهر باید در اسرع وقت با تهیه شناسنامه از تمامی محصولات زیرکشت واقعیت های این حوزه را مشخص و اعلام کند تا زمینه توسعه کشاورزی بیش از پیش فراهم شود.

فرماندار نیکشهر بیان کرد: با وجود هزار و 200 هکتار سطح زیرکشت برنج در این شهرستان متاسفانه حتی یک دستگاه کمباین وجود ندارد و تمامی مراحل کاشت، داشت و برداشت این محصول به شکل سنتی انجام می شود که سود چندانی عاید کشاورزان نمی شود.

وی ادامه داد: آمارهای نادرست ارائه شده در حوزه کشاورزی به ویژه در زمینه بیمه نخیلات هر ساله سبب نارضایتی روستاییان و شرکت بیمه گذار شده است بگونه ای که ممکن است یک خانواده چندین هکتار نخیلات را به خاطر به دست آوردن سودکلان بیمه می کند در حالیکه حتی یک هکتار نخل خرما هم ندارند.

صالحی توسعه پوشش بیمه محصولات کشاورزی و دامی، اجرای روش های نوین آبیاری برای افزایش راندمان و بهره وری محصولات و مدیریت بهینه آب را خواستار شد.

مدیرجهاد کشاورزی نیکشهر نیز در این نشست با اشاره به نیازها و اقدامات انجام شده در بخش کشاورزی گفت: در این شهرستان هشت هزار هکتار زمین کشاورزی زراعی و باغی وجود دارد که بیش از 90 درصد این زمین ها در حاشیه رودخانه ها و همیشه در معرض تهدید سیل قرار دارند.

حبیب رئیسی بیان کرد: امور آب منطقه ای باید حساسیت بیشتری برای صدور مجوز آب طرحهای کشاورزی داشته باشد تا کشاورزان و سرمایه گذاران این حوزه برای فعالیت و سرمایه گذاری تشویق و ترغیب شوند و از اجرای طرحها سودی بدست آورند نه اینکه بدهکار بانکها شوند.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.


نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 26 تیر 1393 توسط رستم کریمی
مولوی عبدالله وحیدیفر امام جمعه اهل سنت نیکشهر

خواستار حل مشکل کم آبی این شهرستان شد
امام جمعه اهل سنت نیکشهر گفت: کمبود آب یکی از مشکلات اساسی مردم نیکشهر در ماه مبارک رمضان است که از مسوولان انتظار داریم برای حل این مشکل اقدام جدی انجام دهند.


مولوی عبدالله وحیدیفر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با آغاز فصل تابستان و وجود گرمای زیاد آب برخی از محلات شهر نیکشهر مانند رئیسان و پیربیشک جیره بندی شده و مردم در طول شبانه روز با مشکل کمبود شدید آب رو به رو هستند.

وی از فرماندار و مسوول آب و فاضلاب شهری نیکشهر خواست با


متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ شنبه 21 تیر 1393 توسط رستم کریمی
سرپرست تیم رباتیک شهرستان سراوان:

تیم رباتیک هوایی سراوان به چین اعزام می‎شود


سرپرست تیم رباتیک شهرستان سراوان گفت: تیم رباتیک هوایی شهرستان سراوان به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران به رقابت‌های بین‎المللی هوایی در چین اعزام می‌شود.

 محمدباسط درازهی اظهار کرد: تیم رباتیک هوایی شهرستان سراوان به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران به رقابت‌های بین‎المللی هوایی در چین اعزام می‌شود.

وی افزود: شرکت بازرگانی باران پخش ایرانیان جنوب شرق با مدیریت عبدالخالق باران زهی اسپانسر این تیم است و تمام هزینه‎های اعزام تیم رباتیک هوایی سراوان را فراهم کرده است.

سرپرست تیم رباتیک شهرستان سراوان تصریح کرد: این تیم به بمتن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 18 تیر 1393 توسط رستم کریمی
فرماندار فنوج:

موادمخدر، اعتیاد و معتاد سه ضلع نگرانی و مشکلات جامعه هستندایرنا- فرماندار شهرستان فنوج در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: موادمخدر، اعتیاد و معتاد سه ضلع نگرانی و مشکلات جامعه کنونی بشری و تهدید بزرگی برای جوانان هستند.


ضیاءالحق هاشمزهی  در نشست شورای فرعی مبارزه با مواد مخدر شهرستان فنوج اظهار داشت: دشمنان جمهوری اسلامی ایران از موادمخدر بعنوان یکی از ابزارهای جنگ نرم به صورت هدفمند برای آلوده کردن جوانان و نابودی شور و نشاط و فکر و اندیشه آنان استفاده می کنند.

وی افزود: ارتقا فرهنگ پیشگیری و درمان معتادان باید در دستور


متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 12 تیر 1393 توسط رستم کریمی
مدیریت توزیع برق شهرستان فنوج از نیکشهر مستقل و مدیر آن معرفی شد
ایرنا- مدیریت توزیع برق شهرستان فنوج که پیش از این زیرنظر نیکشهر بود مستقل وˈ الله بخش بلوچیˈ به عنوان نخستین مدیر آن معرفی شد.


فرماندار شهرستان فنوج در مراسم معارفه مدیر برق این شهرستان اظهار داشت: از زمان ارتقا بخش فنوج به شهرستان تاکنون ادارات راه و شهرسازی، مرکز بهداشت و کمیته امداد امام خمینی (ره) از نیکشهر مستقل شده و بقیه ادارات همچنان زیر نظر شهرستان نیکشهر هستند.

ضیاالحق هاشمزهی با ابراز خرسندی از مستقل شدن مدیریت برق


متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 12 تیر 1393 توسط رستم کریمی
فرماندار سابق قصرقند به عنوان معاون مدیر کل حوزه استاندار منصوب شدایرنا- زهرا اربابی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار سیستان و بلوچستان با صدور حکمی کوروش محمدی را به عنوان معاون مدیر کل حوزه استاندار این استان منصوب کرد.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار در این حکم خطاب به کوروش محمدی اعلام کرده است: نظر به تعهد، شایستگی ها، تجارب و سوابق ارزنده جنابعالی به موجب این حکم به سمت معاون مدیر کل دفتر استاندار منصوب می شوید.

کوروش محمدی پیش از این بعنوان شهردار فنوج، بخشدار بخشهای لاشار و بنت نیکشهر و فرماندار قصرقند مشغول به خدمت بوده است.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 12 تیر 1393 توسط رستم کریمی
پکورا غذای خوشمزه سفره های افطاری مردم بلوچستان
ایرنا- پکورا یکی از غذاهای سنتی، خوشمزه و مورد علاقه مردم بلوچستان و زینت بخش سفره های افطاری آنان در ماه مبارک رمضان است.


ماه مبارک رمضان برای مردم مومن و خداجو سیستان و بلوچستان فرصت بسیار مغتنمی است تا به عبادت و راز و نیاز با معبود بپردازند و با انجام صله رحم، دید و بازدید، تبدیل کدورتها به دوستی و آشتی درهای رحمت الهی را به روی خود بگشایند و از نعمات سفره الهی متنعم شوند.

مردان زحمت کش و مهربان سیستانی و بلوچستانی در این ماه


مشاهده 4 عکس و متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 12 تیر 1393 توسط رستم کریمی
رقابتهای فوتسال جام رمضان با شرکت 36 تیم در نیکشهر آغاز شد
رییس هیات فوتبال شهرستان نیکشهر گفت: رقابتهای فوتسال جام رمضان با حضور 36 تیم در دو گروه سنی بزرگسالان و نوجوانان در مجموعه ورزشی شهید صغیرا این شهرستان آغاز شد.


عبدالعزیز بلوچزهی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: 800 بازیکن، مربی و سرپرست تیم در این رقابتها حضور دارند.

وی افزود: تیم های شرکت کننده در رقابتهای جام رمضان نیکشهر در


عکسها و متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 11 تیر 1393 توسط رستم کریمی
ضرب الاجل نماینده ایرانشهر در خصوص اصلاح حذف نام بلوچستان

در برخی اسناد اداری استانمحمد سعید اربابی نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی ضمن محکوم کردن شدید حذف نام بلوچستان در اسناد اداری برخی ادارات استان تاکید کرد: اگر تا پایان تیر ماه کلیه ادارات و ارگانهای خاطی نسبت به رفع و اصلاح درگاه های اینترنتی و اسناد و مدارک خود اقدام نکنند،بر خود فرض می دانم از تمام وزرای مرتبط در مجلس در این زمینه طرح سوال کنم.

علیرغم تاکید معاون سیاسی اجتماعی استاندار مبنی بر اینکه “نام استان،سیستان و بلوچستان است و این باید در تمام مراودات و اسناد اداری رعایت شود” ؛اما به گفته نماینده ایرانشهر فیشهای بانک قرض الحسنه مهر ایران چابهار،بیمه سلامت ایرانیان نیکشهر،چابهار،بیمه تامین اجتماعی  و همچنین درگاه های اینترنتی ادارات کل استان نشان از این دارد که بسیاری اصرار به تکرار این خطا دارند.

محمد سعید اربابی درهمین زمینه اظهار داشت: با انتشار اخبار مربوط به حذف نام بلوچستان در برخی اسناد اداری  و البته بعد از توضیحات کمیته امداد مبنی بر اشتباه اپراتور این اداره ،فرض را براین گذاشتم که اشتباهاتی از این دست اتفاق افتاده  واصلاح شده و البته زمینه ی اصلاح خطای سایر ادارات هم خواهد شد ،اما آنچه در عمل دیده شد،این بود که هیچ نهاد و اداره ای نسبت به اصلاح این خطا اقدام نکرده است.

نماینده مردم  ایرانشهر در مجلس  با اشاره به اینکه سایت اداره کل شیلات،پارک علم وفناوری،اداره آب وفاضلاب روستایی استان وفیشها و اسناد اداری بیمه سلامت ایرانیان نیکشهر و چابهار و بیمه تامین اجتماعی و صندوق بانک قرض الحسنه  مهر ایران از جمله مواردی هستند که نام بلوچستان را حذف کرده اند  اظهار داشت :به نظرم تمامی اینها نمی تواند تنها برگرفته از یک اشتباه باشد چراکه اگر اینطور بود  انتشار مصاحبه  معاون سیاسی اجتماعی استاندار و تاکید ایشان مبنی بر اصلاح این خطا ، موارد ذکر شده و سایر موارد اصلاح می شدند.

اربابی ادامه داد: تا زمانیکه بانیان این اشتباه ،نسبت به اصلاح و اثبات خطای خود اقدام نکنند،این اشتباه عمدی تلقی شده و این افراد در نشر اختلافات قومی مقصر خواهند بود.

این نماینده  ضمن محکوم کردن شدید این عمل از سوی خاطیان تاکید کرد: اگر تا پایان تیر ماه کلیه ادارات و ارگانهای خاطی نسبت به رفع و اصلاح درگاه های اینترنتی و اسناد و مدارک خود اقدام نکنند،بر خود فرض می دانم از تمام وزرای مرتبط در مجلس در این زمینه طرح سوال کنم.

اربابی در پایان با اشاره به اینکه همانهایی که بانیان اصلی این جریان هستند،نقش کمتری از معاندین برای ایجاد اختلاف ندارند گفت: باید بپذیریم مردم این استان چه سیستانی و چه بلوچ سالیان سال در کنار هم بی هیچ مشکلی زندگی کرده اند و اگر نمی توانیم گامی در راستای تحکیم وحدت استان برداریم با سوء استفاده از مسند قدرت زمینه ساز اختلافات قومیتی در استان نباشیم.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 11 تیر 1393 توسط رستم کریمی
فاقدان شناسنامه شهرستان نیکشهر ۵۰ سال در انتظار شناسنامه

افرادی در روستاهای بنت از توابع نیکشهر زندگی می‌کنند که نه خود شناسنامه دارند و نه فرزندان و حتی نوه‌های آنان و در انتظار شناسنامه هستند که با این وجود، پدربزرگ‌هایی که بیش از ۵۰ سال سن دارند در رویای شناسنامه هستند.

تعدادی از فاقدان شناسنامه توتان و مهمدان در این باره اظهار کردند: با توجه به ارسال پاسخ استعلامات تابعیتی مربوطه به دلیل فقدان جوابیه استعلام هویتی از سوی پلیس اطلاعات و امنیت عمومی نیروی انتظامی، پرونده‌های ما با توجه به گذشت چندین سال همچنان معطل و بلاتکلیف مانده است و نیروی انتظامی هم پاسخگویی به استعلام‌های درخواست شده را منوط به انجام آزمایش DNA عنوان کرده است.

آنان افزودند: در حالی که این آزمایش ژنتیکی در حال حاضر فقط در تهران امکان‌پذیر است و علاوه بر آن این آزمایش مستلزم صرف هزینه میلیونی اعم از ایاب و ذهاب و پول انجام این آزمایش است که با توجه به به عدم تمکن مالی برای اغلب ما فاقدین شناسنامه تامین این هزینه گزاف به هیچ وجه ممکن نیست و با این وضع ما برخورداری از شناسنامه را به عنوان یک حق مسلم و بدیهی و قانونی تنها یک رویا می‌دانیم.

یکی دیگر از فاقدین شناسنامه مدعی شد با بررسی و مطالعات قانونی به عمل آمده متوجه شدم که دستورالعمل نیروی انتظامی برای انجام آزمایش DNA را تنها در صورت لزوم پیش‌بینی کرده اما پلیس اطلاعات و امنیت عمومی نیروی انتظامی این امر را لزوما مشمول همه مراجعان قرار داده است.

علی دادخدایی یکی از معتمدین روستای دوشینکوه مهمدان گفت: افراد فاقد شناسنامه در روستاهای مهمدان بسیار زیاد بوده و با مراجعه این افراد به ادارات مربوطه تاکنون هیچ اقدامی توسط مسئولان در این زمینه انجام نشده است و بعضی از افراد از سال 1370 به دنبال صدور شناسنامه خود بوده اما هنوز موفق به گرفتن شناسنامه نشده‌اند.

وی با بیان اینکه بعضی از خانوارها برای اخذ شناسنامه تشکیل پرونده داده‌اند و بیش از یک تا دو دهه در انتظار جواب استعلام هستند، افزود: هیچ مسئولی در این زمینه پاسخگو نیست، مردم این منطقه به دلیل دوری از مرکز و نبود راه مناسب و مشکلات و گرفتاری‌های دیگر موفق به اخذ شناسنامه نشده‌اند در حالی که بعضی از آنها اعضای خانواده‌شان دارای شناسنامه هستند و هویت آنها هم مشخص هست که ایرانی‌اند اما هنوز هیچ اقدامی برای آنها صورت نگرفته است.

دادخدایی از دیگر مشکلات مردم این منطقه را نداشتن برق در بعضی از روستاها و نوسانات شدید برق در فصل تابستان عنوان و بیان کرد: چندین بار به منظور حل این مشکلات از طرف مسئولان ادارات، فرماندار و نماینده قول پیگیری داده شده اما تاکنون اقدام جدی صورت نپذیرفته است.

حاجی خان محمد معتمد روستای شریکی مهمدان نیز اظهار کرد: بیشترین تعداد افراد فاقد شناسنامه از همین روستا هستند که به علت فقر شدید و نبود راه مناسب برای دسترسی به مرکز بخش و شهرستان هنوز موفق به دریافت شناسنامه نشده‌اند.

وی گفت: بسیاری از مردم روستای شریکی یارانه دریافت نمی‌کنند و به علت نداشتن شناسنامه و دفترچه بیمه از پذیرش در مراکز بهداشتی و درمانی هم محروم هستند.

بخشدار بنت از توابع شهرستان نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان در زمینه مشکلات مردم این منطقه گفت: فاقدین شناسنامه، نبود راه ارتباطی مناسب، عدم آنتن ‌دهی موبایل و نبود اینترنت و دفتر ICT روستایی، توجه بیشتر به کشاورزی منطقه، نبود آب سالم بهداشتی و افت شدید ولتاژ برق از مهم‌ترین مشکلات این بخش است که خواستار رفع آنها پس از گذشت 24 سال از این منطقه هستیم.

فرامرز دانش اضافه کرد: در چندین دیدار و بازدید، قول پیگیری فاقدین شناسنامه را داده‌ایم اما متاسفانه پیگیری لازم صورت نمی‌گیرد و مردم بخش بنت و دهستان توتان و مهمدان به دلیل نداشتن راه ارتباطی مناسب و نبود درآمد کافی همواره از بسیاری امکانات دولتی رنج برده که مهم‌ترین مشکل آنها فاقدین شناسنامه است.

وی عنوان کرد: افرادی در روستاهای بنت زندگی می‌کنند که نه خود شناسنامه دارند و نه فرزندان و حتی نوه‌های آنان و در انتظار شناسنامه‌اند که با این وجود می‌شود گفت پدربزرگ‌هایی که بیش از 50 سال سن دارند در رویای شناسنامه هستند.

عضو شورای اسلامی شهرستان نیکشهر هم گفت: انجام آزمایش DNA تنها برای افراد مشکوک‌التابعه پیش‌بینی شده است و تعریف اشخاص مشکوک در ماده 45 قانون ثبت‌احوال به روشنی قرار گرفته و برخلاف آن اکثریت فاقدین شناسنامه بلاتکلیف در استان سیستان و بلوچستان و شهرستان نیکشهر هویت به دلیل برخورداری از پدر شناسنامه‌دار و معلوم‌الهویت و یا دارا بودن سایر شرایط قانونی مشمول تعریف مشکوک‌التابعه نیست.

مراد بلوچی بیان کرد: جالب‌تر اینکه همه این افراد بعد از انجام تحقیقات میدانی توسط نیروی انتظامی و تایید اولیه از سوی پاسگاه‌های انتظامی محلی و معرفی دو گواه معتبر و ارائه گواهینامه محضری در تایید هویت‌شان به پلیس امنیت و اطلاعات عمومی نیروی انتظامی استان برای معرفی به پلیس گذرنامه ناجا برای انجام آزمایش معرفی می‌شوند.

وی افزود: صدها نفر از اهالی دهستان چاهان، توتان و مهمدان بخش بنت، هبودان بخش آهوران به دلیل دوری از مرکز و آشنا نبودن با قوانین و فواید شناسنامه موفق به اخذ شناسنامه نشده‌اند.


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 10 تیر 1393 توسط رستم کریمی
184 نفر در نیکشهر به بیماری تالاسمی مبتلا هستند


ایرنا- مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان نیکشهر گفت: 184 نفر بیمار مبتلا به تالاسمی در این شهرستان خدمات درمانی لازم را از این شبکه دریافت می کنند.


دکتر عبدالرحمن بقایی در نشست کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان نیکشهر که با محوریت بیماری تالاسمی برگزار شد بر انجام آزمایشات قبل از ازدواج برای پیشگیری از گسترش این بیماری تاکید کرد.

وی اظهارداشت: دولت هزینه های هنگفتی را صرف درمان بیماران تالاسمی می کند.

وی از نبود پایگاه انتقال خون در نیکشهر انتقاد کرد و گفت: مهمترین


متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ شنبه 7 تیر 1393 توسط رستم کریمی
گزارش تصویری/

فوتبال در زمینهای خاکی نیکشهر(روستای دوشینکوه مهمدان در بنت)
مشاهده 12 عکس و متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ شنبه 7 تیر 1393 توسط رستم کریمی
خرمای تازه بلوچستان بر سر سفره روزه داران ماه مبارک رمضانبرداشت خرمای زودرس شامل کوتومی، نگال، آبدندان و ربی سرچاهی در شهرستانهای نیکشهر، قصرقند، سرباز و ایرانشهر در آستانه ماه مبارک رمضان آغاز شده تا سفره افطار و سحری روزه داران را شیرین کند.


رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان روز شنبه در


متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ شنبه 7 تیر 1393 توسط رستم کریمی
خانه ندیده و اقساط گلو گیر/

مسکن مهر با نیکشهریها نامهربان است + عکسانتظار 5 ساله متقاضیان مسکن مهر در شهرستان نیکشهر واقع در جنوب سیستان و بلوچستان برای دریافت خانه هنوز پایان نیافته این در حالیست که بزودی سررسید پرداخت اقساط خانه های ناتمام به بانک های عامل فرا می رسد.


آغاز طرح مسکن مهر با تبلیغات گسترده و در نظر گرفتن مزایای ویژه بسیاری از بی خانه های شهرستان نیکشهر را شادمان و امیدوار کرد که بعد از سالها اجاره نشینی مالک سرپناهی خواهند شد و به این امید با هر آنچه پس انداز داشتند وارد میدان شده و با تشکیل تعاونی های مسکن مهر نام نویسی آغاز شد.

برخی از متقاضیان که بیشتر آنان کارمند و کارگر هستند و توان تامین سهم آورده را نداشتند با فروش طلا و سایر داشته های خود نام نویسی کردند.

به گفته یکی از متقاضیان مسکن مهر در نیکشهر، کار با سرعت و


مشاهده 19 عکس و متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ شنبه 7 تیر 1393 توسط رستم کریمی
فرماندار نیکشهر: افزایش قیمت ها در ماه مبارک رمضان توجیه پذیر نیستایرنا- فرماندار شهرستان نیکشهر گفت: افزایش قیمت کالاهای اساسی در ماه مبارک رمضان به هیچ وجه توجیه پذیر نیست و در صورت ضرورت افزایش قیمت تنها با مصوبه مقامهای دست اندرکار امکان پذیر خواهد بود.


صاحب گل صالحی روز دوشنبه در نشست تنظیم بازار


متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 4 تیر 1393 توسط رستم کریمی
2021 داوطلب نیکشهری در آزمون سراسری امسال شرکت می کنندایرنا- مدیر آموزش و پرورش شهرستان نیکشهر گفت: دو هزار و 21 داوطلب در پنج گروه آزمایشی ریاضی، علوم تجربی، هنر، علوم انسانی و زبان خارجه از پنجم تا هفتم تیرماه جاری به رقابت خواهند پرداخت.

یونس اربابی روز دوشنبه در نشست شورای آموزش و پرورش


متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 4 تیر 1393 توسط رستم کریمی
فرماندار: تجهیزات امداد و نجات در نیکشهر متناسب با نیازها نیست

سید اکبر علوی رئیس جمعیت هلال احمر نیکشهر شد


ایرنا- فرماندار شهرستان نیکشهر گفت: تجهیزات امداد و نجات ارسالی از سوی هلال احمر سیستان و بلوچستان برای این شهرستان متناسب با نیازها نیست.


صاحب گل صالحی در دیدار مدیر عامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان اظهار داشت: شهرستان نیکشهر به سبب کوهستانی بودن و وجود 11 رودخانه فصلی در مواقع بارندگی و طغیان رودخانه ها همواره با مشکلات جدی امداد رسانی به خسارت دیدگان احتمالی رو به رو است.

وی افزود: وقوع این قبیل سوانح ایجاب می کند تجهیزات و امکانات لازم امداد و نجات در مراکز بخشهای بنت، لاشار و آهوران در انبارهای امدادی ذخیره و در مواقع اضطراری استفاده شود.

وی با بیان اینکه در جاده ترانزیتی چابهار- نیکشهر- ایرانشهر حوادث


مشاهده 8 عکس و متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 4 تیر 1393 توسط رستم کریمی
مردم نیکشهر بیش از یک میلیارد ریال زکات پرداخت کردندایرنا- مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان نیکشهر گفت: قشرهای مختلف مردم از ابتدای سالجاری تاکنون افزون بر یک میلیارد ریال زکات به حساب مربوطه در این شهرستان واریز کردند.


عبدالناصر ریگی در نشست ستاد احیای زکات شهرستان نیکشهر با اشاره به اینکه هدف از جمع آوری زکات کمک به ایتام و نیازمندان است اظهار امیدواری کرد که تا پایان سال بیش از ده میلیارد ریال زکات جمع آوری شود.

وی بیان کرد: در سال زراعی 92 هفت میلیارد ریال زکات جمع آوری و


متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 3 تیر 1393 توسط رستم کریمی