تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مطالب اسفند 1393

 

بارش نم نم باران طراوات خاصی به

گل و گیاهان طبیعت نیکشهر بخشیده استرستم کریمی نژاد- ایرنا- بارش نم نم باران از روزهای سه شنبه و چهارشنبه تا صبح امروز علاوه بر خوشحالی کشاورزان و دامداران سبب نفوذ آب در زمین شده است و با شتشوی گرد و غبار گل و گیاهان طبیعت نیکشهر را طراوت خاصی بخشیده و آن را شاداب و سرزنده کرده است.

بارندگی های روزهای یاد شده موجب جاری شدن آب در برخی رودخانه های فصلی مانند رشکی، گنگ، داروکان، شگیم و آبگرفتگی معابر نیکشهر شده است.

با این بارندگی شاهد جوانه زدن و رویش انواع گیاهان دارویی و خوراکی مانند تروبشوک، پترینک، زیروک، صداپ، پیر، کلیر و غیره در طبیعت نیکشهر خواهیم بود که این خود طبیعت را در روزهای پایانی سال و تعطیلات نوروزی با شکوفه زدن گیاهان آراسته می کند.

جوانه زدن انواع علوفه مانند 'پیتار'، 'ندگ'، 'دولک' و... که مورد تالیف بز و گوسفندان قرار می گیرند و در دامنه کوه و دره ها رشد می کنند سبب زیاد شدن 'شیر و شیلانچ' و نوید دهنده بهار خوب برای دامداران است.

در شهرستان نیکشهر و اکثر مناطق بلوچستان مرسوم است که در آستانه سال نو زنان با همکاری مردان و اعضای خانواده بصورت دسته جمعی به خانه تکانی و انتقال لباس ها، پتو، نُپاد، وسایل رختخواب، فرش و موکت را برای شستشو به رودخانه می برند.

آب گل آلود حاصل از بارندگی شب گذشته رودخانه های نیکشهر در کمتر از دو یا سه روز به آبی زلال و شفاف تبدیل می شود که به زبان بلوچی به 'سبزآپ' مشهور است و این نعمت و رحمت باران خدادادی و جاری شدن آب در رودخانه ها فرصتی بی منت و رایگان برای خانه تکانی و شتسشوی ظروف، وسایل خانه را برای مردم نیکشهر در ایام پایانی سال فراهم کرده است.

شستشوی وسایل خانه و همراه بردن کودکان خردسال توسط خانواده ها نوعی تفریح شاد و خوشحال کننده برای آنان است و ساعتها در گل و آب رودخانه ها مشغول بازیهای محلی مخصوص کودکان هستند و بیشتر ناهار را در زیر سایه درختان 'گز'، 'کنر' و 'کهیر' حاشیه رودخانه میل می کنند.

شهرستان نیکشهر به دلیل شرایط جوی در 10 یا 11 ماه سال دارای هوای گرم است و مردم برای خنک کردن خانه از وسایل سرمایشی استفاده می کنند و معمولا زمستان سرد ندارد.

با وجودی که اکنون در اکثر نقاط کشور هوای سرد، یخبندان و همچنان برف می بارد ولی نیکشهر در حال حاضر بهترین آب و هوا را برای تفریح و گردش در طبیعت بهاری اش دارد.

شهرستان نیکشهر در جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در مسیر محور ترانزیتی چابهار- زاهدان- میلک واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ شنبه 23 اسفند 1393 توسط رستم کریمی
نخستین همایش هم اندیشی پیشگیری از سوانح و حوادث جاده ای سیستان و بلوچستان در سالن ارشاد نیکشهر برگزار شد.   

رستم کریمی - نیکشهر دات کام: دبیر اجرایی همایش در حاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه هشت محور و بخش برای ارایه مقاله مشخص شده بود، افزود: تعداد 72 مقاله به دبیرخانه همایش رسید که از این تعداد 16 مقاله بصورت سخنرانی و 53 مقاله بصورت پوستر ارایه شد.
عبدالرحمن بلوچزهی افزود: دو مقاله در بخش سخنرانی، یک مقاله در بخش پوستر و یک نفر در بخش دانشجویی توسط کمیته داوران، تیم فنی و دبیر علمی برتر شناخته شدند.
وی ادامه داد: بیش از دو ماه هماهنگی و مقدمات برگزاری این همایش با تشکیل چهار کمیته، برگزاری شش جلسه هم اندیشی و بیش از 500 نفر ساعت کارشناسی انجام شده است.
همچنین نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی در این مراسم با ابراز خرسندی از برگزاری این همایش استانی در نیکشهر بیان کرد: جوانان و مردم نیکشهر همیشه در انجام کارهای فرهنگی در استان پیشتاز هستند و این کار جای قدردانی دارد.
یعقوب جدگال با بیان اینکه راه محور توسعه هر منطقه است، افزود: راههای مواصلاتی روستایی باید از استاندارهای لازم برخوردار تا رانندگان دچار سانحه نشوند.
فرماندار نیکشهر نیز از عدم حضور متولیان برگزاری همایش از جمله رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر، فرمانده پلیس راه جنوب استان، مدیرکل راه و شهرسازی جنوب استان انتقاد کرد و آن را نشان از بی توجهی به مسلئه مهم تصادفات جاده ای عنوان کرد.
صاحب گل صالحی افزود: مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده ای در کشور نگران کننده است و باید همه فکر اساسی برای کاهش تلفات جاده ای بکنند.
وی گفت: سوانح و تصادفات محور چابهار- نیکشهر- ایرانشهر هر سال رشد دارد و باید مسوولان و متولیان امر تلاش هایی برای نجات جان مسافران و رانندگان انجام دهند.
همایش هم اندیشی پیشگیری از سوانح و حوادث جاده ای در کشور چهارمین و در این استان به عنوان اولین همایش است که با همت دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر، اداره کل راه و شهرسازی جنوب استان، پلیس راه جنوب استان، شورای اسلامی سیستان و بلوچستان، منطقه آزاد، هلال احمر، شرکت ایران کولا ایرانشهر، شرکت الماس مکران برگزار شد.
در پایان این همایش قطعنامه در هفت بند قرائت شد و بر تلاش، کوشش، آموزش، فرهنگ سازی و ایمنی راهها جهت کاهش تصادفات جاده ای تاکید شد.


نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 20 اسفند 1393 توسط رستم کریمی
سیر تحول 75 ساله آموزش و پرورش در نیکشهر- رستم کریمی نژادآموزش و پرورش از دیر باز ایفا کننده نقش اساسی در تداوم و بقای جوامع بشری بوده است. آداب، سنن، اعتقادات، ارزش ها و نگرش ها و میراث فرهنگی و آنچه از اجداد و نیاکان به یادگار مانده از طریق فراگردهای آموزش و پرورش قابل انتقال و دوام است.


یادگیری و طلب علم در نیکشهر در استان سیستان و بلوچستان پیش از حضور آموزش و پرورش و فعال شدن مدارس کلاسیک به شکل مکتب خانه ای در مساجد و منازل در مرکز بخش نیک شهر و برخی قصبه ها مرسوم بوده است که عده قلیلی از خانواده ها یکی از فرزندان خویش را در اختیار مکتب قرار می دادند تا از این طریق خواندن و نوشتن را بیاموزد.

بعد از حضور آموزش و پرورش در استان سیستان و بلوچستان در سال 1318 خورشیدی نخستین دبستان نیکشهر تحت عنوان دبستان ابوحنیفه با چهار کلاس درس و آمار 85 نفر دانش آموز زیر نظر نمایندگی آموزش و پرورش خاش و اداره آموزش و پرورش زاهدان و اداره کل آموزش و پرورش کرمان تأسیس شد.

در سال 1342 با استقرار اداره آموزش و پرورش شهرستان چابهار نمایندگی آموزش و پرورش نیکشهر راه اندازی و اولین واحد آموزشی مقطع متوسطه و اولین دبستان دخترانه با نام پروین اعتصامی با آمار 20 نفر دانش آموز تاسیس و راه اندازی شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در سال 1362 نمایندگی آموزش و پرورش نیکشهر از شهرستان چابهار منفک و دارای تشکیلات اداری مستقل شد که هم زمان وظیفه خدمات رسانی به دانش آموزان بخش های نیکشهر و قصرقند را بر عهده داشت.

در سال 1369 با انتزاع بخش نیکشهر از چابهار و ارتقا آن به شهرستان، نمایندگی آموزش و پرورش نیز به اداره آموزش و پرورش شهرستان نیکشهر تغییر یافت.

هم اینک (سال تحصیلی 94-93) نیز با تغییر تشکیلات و ساختار، مدیریت آموزش و پرورش شهرستان نیکشهر و مناطق آموزش و پرورش در بخشهای بنت و لاشار با 30 هزار و 326 دانش آموز بوسیله دو هزار و 191 نفر نیروی آموزشی و اداری در قالب 505 آموزشگاه و یک هزار و 599 کلاس درس در مقاطع ابتدایی، استثنایی، متوسطه دوره اول و دوم، کاردانش، فنی و بازرگانی حرفه ای ارائه خدمات آموزشی و پرورشی را انجام می دهد.

مساله ای که از آغاز تأسیس آموزش و پرورش در نیکشهر بزرگترین دغدغه مسوولان تعلیم و تربیت منطقه بوده است مقوله ای که از جهت کمی و کیفی مسائل و مشکلات منحصر بفردی داشته و اثرگذارترین عامل کندی سرعت توسعه در منطقه بشمار می آید، استفاده از سربازمعلمین، نیروهای جذب شده از نهضت سوادآموزی و نیروهای استخدام آزاد غالب نیروهای موجود آموزش و پرورش را تشکیل می دهد که اکثر این نیروها بدون پشتوانه غنی علمی، حرفه ای، تخصصی، مهارت، انعطاف و حتی برخی بدون التزام و تعهد کافی، جذب شدند و هم اکنون مشغول تعلیم و تربیت در مدارس منطقه هستند.

کمبود دبیر در رشته های دروس پایه همچون ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی و غیره از دیگر مسائلی است که دانش آموزان نیکشهر سالهاست با آن دست و پنجه نرم می کنند.

در بسیاری از مدارس این دروس توسط اشخاص غیر مرتبط تدریس می شود، نبود نیروی انسانی متخصص، ماهر و مجرب باعث می شود دانش آموزان از لحاظ علمی ورزیده و توانا نگردند به همین دلیل دانش آموزان توفیق چندانی در کنکور سراسری برای قبولی دررشته های مرتبط با علوم پایه ندارند.

هم اکنون در مدارس متوسطه شهر نیکشهر در رشته فیزیک حداکثر یک نفر نیرو موجود است در حالی که لزوم تأسیس رشته هایی همچون ریاضی فیزیک و علوم تجربی برخورداری از دبیران متخصص و ماهر است و این نیاز در مدارس روستایی که جمعیت غالب را تشکیل می دهند ملموس تر و قابل مشاهده تر است.

عدم ماندگاری نیروی انسانی متخصص و تقاضای نقل و انتقال آنان به مناطق برخوردار به دلیل مشکلاتی همچون مسائل عاطفی دوری از خانواده، فاصله زیاد زادگاه تا محل خدمت، مسکن، معیشت، ایاب و ذهاب، کمبود امکانات رفاهی منطقه تراژدی نیروی انسانی را در آموزش و پرورش نیکشهر رقم می زند.

اجرای مطلوب فرایندهای یاددهی و یادگیری نیازمند فضا و تجهیزات آموزشی مناسب است با توجه به ضریب نفوذ نهاد تعلیم و تربیت به تقریباً تمام نقاط منطقه و رشد جمعیت دانش آموزی کمبود فضای آموزشی به شدت احساس می شود.

از مجموع 505 مدرسه با یک هزار و 599 کلاس درس در شهرستان نیکشهر 25 مدرسه با 45 کلاس درس کپری، دایر بودن 74 مدرسه در کانکس، 31 مدرسه با 108 کلاس بصورت استیجاری و خشت و گلی، 28 مدرسه با 159 کلاس درس فرسوده (فضاهای با قدمت بیش از چهل سال) و اداره 58 مدرسه با 312 کلاس درس در چند نوبت کاری، 50 مدرسه با کمبود 87 کلاس درس، 156 مدرسه فاقد برق، 195 مدرسه فاقد انشعاب آب و 250 مدرسه فاقد دیوارکشی شاکله فضاهای آموزشی منطقه را تشکیل می دهد که با استانداردهای آموزشی روز کیلومترها و سالها فاصله دارند.

متاسفانه بیشتر مدارس روستایی که طی سالهای اخیر نیز احداث شده است هیچ انطباقی با آمار جمعیت دانش آموزی ندارند و تکافوی نیاز دانش آموزان را نمی کنند.

بسیاری از فضاهای فرسوده و غیرمقاوم سلامت جسمی و روانی دانش آموزان را در فصول سرد و گرم و به هنگام نزولات آسمانی تهدید می کند. با این وجود بسیاری از کلاس های درس در سایه سار درختان و دیگر مکانهای غیر ایمن برگزار می شود. اگر چه تلاش های نظام جمهوری اسلامی در امر مدرسه سازی بر کسی پوشیده نیست و وضعیت موجود با سالهای نخست قابل قیاس نیست و اخیراً نیز خیرین مدرسه ساز با همت و توان نیکو مدرسه سازی را در روستای کناردان بخش مرکزی نیکشهر کلید زده اند و دو مدرسه خیر ساز احداث و عملیات اجرایی چند مدرسه دیگر شروع شده است اما مسوولان باید با فرهنگ سازی و آگاه دهی موثر ، مشارکت خیرین بومی را جلب و آنان را به سمت این امر خیر جذب کنند.

امروزه به علت فناوری های رایانه ای، سرعت نقل و انتقال اطلاعات و مساله گسترش دانش، اطلاعات و دانش به سهولت و سرعت می تواند در اختیار همگان قرار گیرد.

در چنین شرایطی استفاده از فناوری های اطلاعاتی در مدارس، امکان به روز کردن اطلاعات علمی معلمان و ارتقای مهارت های تدریس ایشان را فراهم می آورد طوری که آنان می توانند با استفاده از امکانات موجود در این مدارس برآورد صحیح و دقیق تری از دانش متعارف دانش آموزان کسب کنند، دوره های آموزشی و مطالب درسی را با دانش متعارف دانش آموزان شان هماهنگ سازند.

نبود امکانات مخابراتی لازم برای دسترسی به شبکه ارتباطات و اطلاعات یا همان اینترنت 80 درصد مدارس شهرستان نیکشهر را از این تسهیلات محروم کرده است.

دسترسی به اینترنت باعث می شود بسیاری از هزینه های جاری، اداری و مالی مدارس به صورت چشمگیری کاهش و ارزش افزوده خدمات آموزشی و پرورشی به شکلی مضاعف افزایش یابد. محرومیت از اینترنت سبب شده است تا انجام امور اداری و آموزشی مدارس همچنان به روش های ملال آور سنتی و با صرف وقت و هزینه های سرسام آور سخت افزاری صورت گیرد.

رستم كریمی- خبرنگار ایرنا در نیکشهر
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 20 اسفند 1393 توسط رستم کریمی
رییس سازمان عشایری کشور:

تولید و اشتغال در مناطق عشایری از اولویت های سازمان عشایری استایرنا- معاون وزیر جهاد كشاورزی و رییس سازمان عشایری کشور گفت: تولید انواع محصولات کشاورزی، صنایع دستی و فرآورده های دامی و اشتغال عشایر از اولویت های این سازمان است.


کرمعلی قندالی در سفر به مناطق عشایری بورک نیکشهر در جمع عشایر اظهار داشت: سفر به نقاط عشایری و دیدار با عشایر کشور برای ما بسیار نشاط آور است و سبب آشنایی با قومیتهای مختلف می شود.

وی بیان کرد: امنیت یکی از بزرگترین نعمتها است که در این زمینه عشایر کمک بزرگی به مسوولان برای برقراری امنیت می کنند.

وی با بیان اینکه عشایر کشور نقش بسزایی در تولید گوشت قرمز، شیر و لبنیات و محصولات کشاورزی دارند افزود: سازمان عشایر کشور به تولید کمک و مساعدت زیادی می کند.

وی افزود: سازمان امور عشایری خدمات خوبی در زمینه اسکان عشایر، برقی کردن چاههای کشاورزی، ایجاد امکانات زیربنایی از قبیل جاده دسترسی، آبرسانی و برقرسانی، ساخت مسکن روستایی، راه اندازی صندوق خرد زنان انجام داده است.

معاون وزیر جهاد كشاورزی و رییس سازمان عشایری کشور اظهار داشت: مشکلات عشایر شهرستان نیکشهر جمع بندی و اولویت گذاری و یکی پس از دیگر با اختصاص اعتبارات لازم پیگیری می شود.

قندالی بر کشت محصولات کشاورزی گرمسیری و سبزی و صیفی که سودآوری خوبی دارند تاکید کرد و افزود: خرمای زاهدی، بریهی و مدجول یا مجول خریداران زیادی برای صادرات دارند و به همین سبب باید کشاورزان و عشایر به توسعه این نوع نخیلات و تولید خرمای با کیفیت اقدام کنند.

مدیرکل امور عشایری سیستان و بلوچستان نیز با بیان اینکه براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 87 جمعیت عشایر استان 102 هزار نفر در قالب 18 هزار خانوار است که نقش مهمی در تولید گوشت، فرآورده های لبنی و صنایع دستی دارند، افزود: سالانه 34 هزار تن گوشت قرمز، 12 هزار و 500 تن شیر و 70 هزار مترمربع انواع صنایع دستی توسط عشایر استان تولید و روانه بازار مصرف می شود.

طوقی ادامه داد: عشایر سیستان و بلوچستان در 41 کانون هدایتی و 42 کانون خودجوش ساماندهی و اسکان داده شده اند.

وی گفت: 14 حلقه چاه کشاورزی در منطقه عشایری بورک برقدار شده اند و بزودی اقدامات لازم برای برقی کردن شش حلقه چاه کشاورزی دیگر انجام خواهد شد.

وی بیان کرد: ترویج انرژی نو برای عشایر کوچنده از برنامه های این اداره است.

معاون عمرانی فرمانداری نیکشهر نیز بر توانمندسازی عشایر محروم دهستان چاهان از طریق آموزش مهارتهای شغلی تاکید کرد و گفت: ارتقای شاخص های بهداشتی، ایجاد راه آسفالته، افزایش سرانه فضای مناسب آموزشی، ساخت مراکز بهداشتی درمانی و کمک به توسعه کشاورزی از مهمترین نیازهای عشایر نیکشهر است.

سلیم کدخدا افزود: اجرای طرح آبیاری تحت فشار در زمین های کشاورز عشایر در دستور کار قرار دارد و بزودی جهاد کشاورزی نیکشهر اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

وی افزود: 393 خانوار با یک هزار و 703 نفر در 11 منطقه عشایری دهستان چاهان از توابع بخش مرکزی سکونت دارند.

رییس شورای اسلامی منطقه عشایری بورک نیز گفت: این روستا 57 خانوار با بیش از 300 نفر جمعیت و تا مرکز نیکشهر 82 کیلومتر فاصله دارد.

رستم کریمی خواستار برقی کردن شش حلقه چاه کشاورزی، آسفالت 14 کیلومتر راه روستا، احداث بند آبخیزداری بورک، ایجاد راه دسترسی به مزارع و اجرای طرح هادی روستایی شد.

وی همچنین از تعطیلی پنج ساله خانه بهداشت بورک انتقاد کرد و افزود: بازگشایی مجدد خانه بهداشت و ارائه خدمات بهداشتی درمانی حداقل خواسته مردم عشایر روستا است.

شهرستان نیکشهر در فاصله 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است و 11 هزار نفر جمعیت عشایری دارد.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 19 اسفند 1393 توسط رستم کریمی
معاون استاندار سیستان و بلوچستان:

دولت تدبیر و امید سبب رشد و پویایی زنان بلوچ شده است
رستم کریمی نژاد- خبرنگار ایرنا- معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: دولت تدبیر و امید توجه ویژه ای به توانمندی زنان دارد و سبب رشد و پویایی زنان به ویژه زنان بلوچ در سیستان و بلوچستان شده است.


علی اصغر جمشید نژاد در نشست بانوان شهرستان فنوج بیان کرد: به جرات می توان گفت که هم اینک توان مدیریتی بانوان کمتر از مردان نیست و حتی در برخی مواقع جلوتر و فعالتر از مردان ظاهر می شوند.

وی با بیان اینکه مسوولان محلی فنوج و سرمایه گذاران باید در اشتغال بانوان توجه ویژه داشته باشند، گفت: برای توانمندسازی بانوان گام های مثبتی برداشته شده است.

وی با اشاره به عملکرد و فعالیتهای کمتر از دو سال دولت تدبیر و امید افزود: طرحهای بزرگی نظیر راه آهن، گاز، پتروشیمی، آبیاری تحت فشار 146 هزار هکتار اراضی کشاورزی در سراسر استان سیستان و بلوچستان و دهها طرح بزرگ و کوچک دیگر در حال اجرا است که سبب رشد و توسعه این استان خواهد شد.
فرماندار فنوج نیز از توجه دولت به بانوان تقدیر کرد و افزود: بانوان فنوج در تمام عرصه ها تواناییهای خود را آنگونه که شایسته است به نمایش گذاشته اند.


ضیاء الحق هاشمزهی از حضور پررنگ زنان فنوج در مشارکت های اجتماعی و فرهنگی ابراز خرسندی کرد و آن را گامی بلند در پیشتازی فعالیتهای بانوان شهرستان در آینده و مقایسه با سایر شهرها دانست.

وی خواستار تکمیل طرحهای نیمه تمام فنوج شد و افزود: استقرار ادارات و اختصاص اعتبارات لازم برای رشد و توسعه این شهرستان از مهمترین خواسته های مردم است.


http://www.axgig.com/images/67944853624242787255.jpg

مشاور امور بانوان و خانواده فرمانداری فنوج نیز در این نشست با خیرمقدم قدردانی از معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان در برگزاری جلسه با بانوان، آن را نوعی ارج نهادن و توجه به قشر بانوان که نیمی از جامعه را تشکیل می دهند، عنوان کرد.


الهام محمدی خواستار واگذاری پست های مدیریتی از سوی دولت تدبیر و امید به نیروهای متخصص بومی شد و افزود: تحصیلکردگان زیادی در شهرستان فنوج در انتظار اشتغال هستند.

وی خواستار توجه بیشتر به بانوان شد و برخی از خواسته های زنان را ساخت بوستان بانوان، سالن ورزشی ویژه بانوان و ساختمان کانون فرهنگی هنری برای انجام فعالیتهای بیش از پیش بانوان عنوان کرد.

وی اظهار داشت: برخی از بانوان ورزشکار و ورزشدوست شهرستان فنوج دارای رتبه های استانی و کشوری هستند.

مشاور بانوان و خانواده فرمانداری فنوج حذف تبعیض های جنسیتی در زمینه استخدام ها و بکارگیری بانوان متخصص و تحصیلکرده را مورد تاکید قرار داد.

محمدی استقرار ادارات ورزش و جوانان، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دانشگاههای آزاد و پیام نور را برای توانمندسازی بیشتر بانوان فنوج خواستار شد و افزود: هنر سوزن دوزی، سفالگری و سکه دوزی زنان هنرمند فنوج بی نظیر است.

شهرستان فنوج 52 هزار نفر جمعیت دارد و در جنوب سیستان و بلوچستان واقع شده است.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 18 اسفند 1393 توسط رستم کریمی
مشاور بانوان و خانواده فرماندار فنوج:

فن و هنر زنان و مردان فنوج برای گردشگران خاطره ای ماندگارخواهد بود

http://www.axgig.com/images/12372058382415217813.jpg

رستم کریمی- خبرنگار ایرنا- مشاور بانوان و خانواده فرماندار فنوج گفت: فن و هنر زنان و مردان هنرمند این شهرستان در قالب صنایع دستی و عرضه آنها در نمایشگاههای مختلف برای گردشگران و مسافران نوروزی جذاب و به یادماندنی خواهد بود.

الهام محمدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: هنر زنان و مردان فنوج شامل صنایع دستی سوزن دوزی، سفال، سکه دوزی و غیره در قالب نمایشگاه و مراکز خرید در ایام نوروز عرضه می شود تا گردشگران و مسافران نوروزی ضمن بازدید و خرید با توانمندیهای مردم این دیار بیشتر آشنا شوند.

وی اظهار داشت: سفالگری، سون دوزی و سکه دوزی این منطقه در سیستان و بلوچستان مشهور است و حتی در کشورهای عربی حوزه خلیج فارسی از بازار مناسب و مشتریان خاصی برخوردار است.

وی ادامه داد: مدل لباسهای محلی زنان فنوج که به 'دست دوچ' (دست دوز) مشهور و کار دستان هنرمند زنان همین منطقه است با رنگهای متفاوت و شاد و اشکال هندسی و بر گرفته از طبیعت با سوزندوزی و آیینه کاری آراسته شده اند، سوغات مناسب و جذابی برای بانوان است.

وی ادامه داد: همچنین لباسهای مردانه محلی معروف به لباس بلوچی از جذابیت خاصی برای مردان برخوردار است و می تواند در کنار صنایع دستی یکی از سوغاتیهای این منطقه برای مسافران نوروزی باشد.

مشاور بانوان و خانواده فرماندار فنوج افزود: چندین مرکز خرید در شهر فنوج و نمایشگاه و کارگاه های خانگی برای عرضه صنایع دستی و سفارش تک فروشی در روستاها دایر شده است.

محمدی با بیان اینکه 'پنوچی دوچ' از مدل دوخت های مهم و مشهور لباس زنان در فنوج است، افزود: پلیوار، زه جالار، سیه دوچ، لباس های آیینه کاری، زه طناب و پیت تابوک از دیگر مدل دوختهای لباس زنان در این منطقه است.

وی گفت: انواع مدل لباس های دست دوز زنان از 400 هزار تومان تا سه میلیون تومان به فروش می رسد که هرچه قیمت بیشتر باشد دوخت ها نیز پرکارتر، مرغوبتر و با کیفیت بیشتر است.

وی ادامه داد: فن و هنر مردان فنوج نیز در زمینه ساخت انواع ابزار آلات کشاورزی مانند داس، تبر، ننگار و کمربند، کارد و چاقو و انواع دیگ های آشپزخانه و غیره نیز مشهور است.

شهرستان زیبای فنوج یا با نام محلی 'پنوچ' با 52 هزار نفر جمعیت در 500 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.

این شهرستان تا چندی پیش به عنوان یکی از بخش های تابعه نیکشهر محسوب می شد اما به سبب توسعه و پیشرفت و گسترش روز افزون آن به شهرستان ارتقا یافت.

مناظر طبیعی و آثار تاریخی، چشمه های آب معدنی، روستاهای سرسبز، نخلستانها و باغهای میوه های گرمسیری از جاذبه های شهرستان فنوج برای گردشگران و مسافران نوروزی است.

http://www.axgig.com/images/22489334945379676402.jpg
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 18 اسفند 1393 توسط رستم کریمی
معاون وزیر بهداشت در سرباز

بیمارستان 32 تختخوابی شهرستان سرباز افتتاح شد
رستم کریمی- خبرنگار ایرنا- بیمارستان 32 تختخوابی شهرستان سرباز در جنوب سیستان و بلوچستان با حضور معاون حقوقی و امور مجلس وزیر بهداشت و درمان، نماینده مردم حوزه انتخایبه ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسوولان محلی و اقشار مختلف مردم به بهره برداری رسید.


طاهر موهبتی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور روز دوشنبه در مراسم افتتاح بیمارستان 'ولایت' شهرستان سرباز گفت: دولت تدبیر و امید برای ارتقای شاخص های سلامت مناطق کمتر توسعه یافته کشور فعالیت و تلاش های خوبی انجام داده بطوریکه هم اینک تمامی مراکز بهداشتی و درمانی صاحب پزشک عمومی هستند.

نماینده مردم ایرانشهر سرباز، دلگان و فنوج در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: بیمارستان ولایت سرباز سه هزارو 300 متر مربع زیربنا دارد و دارای بخشهای اورژانس، جراحی، بستری، کلینیک، دندان پزشکی، رادیولوژی، بخش زنان، مردان و آزمایشگاه است.

محمدسعید اربابی با بیان اینکه برای ساخت و تجهیز این بیمارستان 95 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

وی گفت: نبود بیمارستان و کمبود پزشک متخصص و فوق تخصص در برخی شهرستانهای حوزه انتخابیه ایرانشهر سبب بروز مشکلاتی برای مردم محروم این منطقه شده است.

وی با قدردانی از فعالیتها و تلاشهای شبانه روزی دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر درخصوص بالا بردن شاخص های بهداشتی افزود: در کمتر از یک سال اخیر خدمات شایانی در حوزه سلامت انجام شده است.

فرماندار شهرستان سرباز نیز بیان کرد: با راه اندازی بیمارستان سرباز شاخص های بهداشتی این منطقه رشد چشمگیری پیدا خواهد کرد.

راسک مرکز شهرستان سرباز در 500 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 18 اسفند 1393 توسط رستم کریمی
زیبایی های هنرِ ِ زنان و مردان هنرمند بلوچ در نیکشهرنمایشگاه سنتی صنایع دستی زنان و مردان هنرمند بلوچ در شهرستان نیکشهر در آستانه سال نو بر پا شده است.


عکاس: رستم کریمی نژاد


نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 14 اسفند 1393 توسط رستم کریمی
معاون استاندار سیستان و بلوچستان:

دولت تدبیر و امید سبب رشد و پویایی زنان بلوچ شده استرستم کریمی نژاد- ایرنا- معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: دولت تدبیر و امید توجه ویژه ای به توانمندی زنان دارد و سبب رشد و پویایی زنان به ویژه زنان بلوچ در سیستان و بلوچستان شده است.

علی اصغر جمشید نژاد در نشست بانوان شهرستان فنوج بیان کرد: به جرات می توان گفت که هم اینک توان مدیریتی بانوان کمتر از مردان نیست و حتی در برخی مواقع جلوتر و فعالتر از مردان ظاهر می شوند.


وی با بیان اینکه مسوولان محلی فنوج و سرمایه گذاران باید در اشتغال بانوان توجه ویژه داشته باشند، گفت: برای توانمندسازی بانوان گام های مثبتی برداشته شده است.

وی با اشاره به عملکرد و فعالیتهای کمتر از دو سال دولت تدبیر و امید افزود: طرحهای بزرگی نظیر راه آهن، گاز، پتروشیمی، آبیاری تحت فشار 146 هزار هکتار اراضی کشاورزی در سراسر استان سیستان و بلوچستان و دهها طرح بزرگ و کوچک دیگر در حال اجرا است که سبب رشد و توسعه این استان خواهد شد.

فرماندار فنوج نیز از توجه دولت به بانوان تقدیر کرد و افزود: بانوان فنوج در تمام عرصه ها تواناییهای خود را آنگونه که شایسته است به نمایش گذاشته اند.

ضیاء الحق هاشمزهی از حضور پررنگ زنان فنوج در مشارکت های اجتماعی و فرهنگی ابراز خرسندی کرد و آن را گامی بلند در پیشتازی فعالیتهای بانوان شهرستان در آینده و مقایسه با سایر شهرها دانست.

وی خواستار تکمیل طرحهای نیمه تمام فنوج شد و افزود: استقرار ادارات و اختصاص اعتبارات لازم برای رشد و توسعه این شهرستان از مهمترین خواسته های مردم است.

مشاور امور بانوان و خانواده فرمانداری فنوج نیز در این نشست با خیرمقدم قدردانی از معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان در برگزاری جلسه با بانوان، آن را نوعی ارج نهادن و توجه به قشر بانوان که نیمی از جامعه را تشکیل می دهند، عنوان کرد.

الهام محمدی خواستار واگذاری پست های مدیریتی از سوی دولت تدبیر و امید به نیروهای متخصص بومی شد و افزود: تحصیلکردگان زیادی در شهرستان فنوج در انتظار اشتغال هستند.

وی خواستار توجه بیشتر به بانوان شد و برخی از خواسته های زنان را ساخت بوستان بانوان، سالن ورزشی ویژه بانوان و ساختمان کانون فرهنگی هنری برای انجام فعالیتهای بیش از پیش بانوان عنوان کرد.

وی اظهار داشت: برخی از بانوان ورزشکار و ورزشدوست شهرستان فنوج دارای رتبه های استانی و کشوری هستند.

مشاور بانوان و خانواده فرمانداری فنوج حذف تبعیض های جنسیتی در زمینه استخدام ها و بکارگیری بانوان متخصص و تحصیلکرده را مورد تاکید قرار داد.

محمدی استقرار ادارات ورزش و جوانان، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دانشگاههای آزاد و پیام نور را برای توانمندسازی بیشتر بانوان فنوج خواستار شد و افزود: هنر سوزن دوزی، سفالگری و سکه دوزی زنان هنرمند فنوج بی نظیر است.

شهرستان فنوج 52 هزار نفر جمعیت دارد و در جنوب سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 14 اسفند 1393 توسط رستم کریمی
 گل دهی و گرده افشانی درختان خرما فضای باغات نیکشهر رامعطر کرده استرستم کریمی نژاد- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نیکشهر گفت: گلدهی یا اسپات دهی درختان خرما از چند روز گذشته آغاز شده و در روزهای پایانی سال به ویژه ایام نوروز به اوج خود می رسد و فضای باغات با نخیلات سر به فلک کشیده این شهرستان را برای مسافران و گردشگران معطر می کند.

حبیب رئیسی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در نیکشهر بیان کرد: شهرستان نیکشهر با توجه به اقلیم گرم و خشک شرایط مناسبی برای کشت محصولات باغی گرمسیری و نیمه گرمسیری دارد که مهمترین محصولات باغی آن خرما، مرکبات، انبه و محصولات زراعی آن برنج، یونجه و انواع سبزی و صیفی است.

وی گستره باغهای نخیلات نیکشهر را سه هزار و 500 هکتار ذکر کرد و افزود: گل دهی درختان خرما از نوع کوتومی، نِگال، مضافتی شکری از اوایل اسفند ماه در بخش های مرکزی و بنت آغاز می شود و تا پایان فروردین با گلدهی درختان خرمای هلیله در بخش های لاشار، آهوران و قسمتی از دهستان مهبان بخش مرکزی ادامه دارد.

وی بیان کرد: خرما نقش مهمی در اقتصاد و اشتغال ساکنان منطقه ایفا می کند و میوه ای بسیار مقوی و دارای خواص فراوانی است اما این میوه مغذی تا رسیدن به بازار مراحل مختلفی را پشت سر می گذارد که یکی از این مراحل گرده افشانی است و هم اکنون عمل گرده افشانی بر روی درختان خرما در شهرستان نیکشهر آغاز شده است.

وی گفت: گیاهان دوپایه یا تک جنسی گیاهانی هستند که گل های نر و ماده روی یک پایه نیستند، گیاهانی مانند خرما، پاپایا، شاهدانه و بید نیاز به گرده افشانی دارند و این عمل در برخی موارد به وسیله حشرات و در برخی موارد از جمله درخت خرما بوسیله انسان انجام می شود.

وی اظهار داشت: در گرده افشانی درخت خرما اسپات ها از درخت خرمای نر که با نام محلی گش مشهور است جدا و بعد از آن، گلهای داخل اسپات نر رشته رشته و با انتقال آن بر روی درخت خرمای ماده کار گرده افشانی به صورت سنتی و دستی انجام می گیرد که تعداد گش (gosh) یا گل مورد نیاز برای هر خوشه بستگی به نوع درخت خرما دارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نیکشهر گفت: بیش از 42 رقم (نوع) خرما در شهرستان نیکشهر کشت و برداشت می شود که بیش از 80 درصد سطح زیر کشت باغات خرمای این منطقه به رقم مضافتی اختصاص دارد.

رئیسی افزود: در سالیان اخیر 200 هکتار ارقام تجاری و بازار پسند مثل مجول یا مدجول، پیارم، زاهدی و بریهی از طریق تهیه نهال کشت بافت و توزیع آن بین کشاورزان انجام شده تا کشاورزان سود بیشتری عایدشان شود.

وی گفت: با توجه به اینکه درخت خرما نیاز به نیروی کارگری بالایی هم در زمان گرده افشانی و برداشت دارد بیش از چهار هزار نفر در داشت و برداشت این محصول مشغول فعالیت هستند.

وی ادامه داد: برداشت خرمای زودرس شامل کوتومی، نگال، آبدندان و ربی سرچاهی از نیمه اول خرداد در شهرستان نیکشهر آغاز می شود و کار برداشت دیررس ترین نوع خرما که شامل هلیله و مضافتی است در پایان مهر ماه صورت می پذیرد.

شهرستان نیکشهر با بیش از 9 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 14 اسفند 1393 توسط رستم کریمی
توسعه سیاسی باید همگام با توسعه اقتصادی و اجتماعی باشدرستم کریمی نژاد- ایرنا نیکشهر- معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: توسعه سیاسی باید همگام با توسعه اقتصادی و اجتماعی باشد.

علی اصغر جمشیدنژاد در جمع جوانان، بانوان و نخبگان شهرستان نیکشهر گفت: نمی توان اقتصاد، اجتماع، سیاست و سایر مولفه های توسعه را جدای از هم دانست و توسعه همه جانبه با همگام سازی همه شاخص های توسعه اتفاق خواهد افتاد.

وی گفت: با برنامه ریزی های انجام شده در مسیر توسعه متوازن در استان قرار گرفته ایم و نیاز است برنامه های دولت در استان با نگاه منصفانه و دلسوزانه کارشناسان و صاحب نظران به نقد کشیده شود.

وی اظهار داشت: رسیدن به یک توسعه پایدار اقتصادی بدون توجه به ابعاد سیاسی و اجتماعی آن غیر ممکن است.

وی تصریح کرد: ابلاغ کرده ایم که تمامی پروژه های در حال انجام استان حتماً با شیوه های علمی و ارائه تحلیل آماری دارای یک پیوست اجتماعی باشد.

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: دستگاههای دولتی استان از فعالیت های مردمی در قالب سازمانهای مردم نهاد و سایر تشکیلات مردمی استقبال می کنند.

جمشید نژاد افزود: دولت و مدیریت سیاسی استان معتقد به آزادی NGO ها، تشکل ها و نهادهای سیاسی در جهت تحکیم ساختار اجتماعی است.

وی گفت: جامعه ای که فاقد تشکیلات مردمی باشد به این معنا است که آن نظام حکومتی کامل نیست و بدون شک کارایی لازم را نخواهد داشت.

معاون استاندار در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به انتخابات سال آینده بیان کرد: تلاش مدیران سیاسی به عنوان مجریان انتخابات باید در راستای ایجاد فضایی مناسب برای مشارکت گسترده مردم در انتخابات باشد.

وی گفت: عملکرد و کارنامه مدیران سیاسی و فرمانداران باید اعتماد مردم به صندوق های رای و سلامت انتخابات را به همراه داشته باشد.

وی تاکید کرد: اگر احساس کنیم هر یک از مدیران سیاسی دولت نمی تواند سیاست های دولت را به درستی پیش برد بدون اغماض نسبت به جابجایی وی اقدام خواهد شد.

شماری از جوانان نیز در این نشست نظرات، دیدگاهها، مطالبات و مشکلات خود را برای توسعه بیشتر شهرستان نیکشهر بیان کردند.

معاون استاندار سیستان و بلوچستان همچنین در دیدار با معتمدان و روحانیون بر همراهی آنان در برنامه های های دولت تاکید کرد و افزود: همراهی مردم سبب توسعه همه جانبه شهرستانهای استان خواهد شد.

جمشید نژاد از فعالیت مثبت و اجرای اهداف و برنامه های دولت تدبیر و امید توسط فرماندار نیکشهر قدردانی کرد.

وی گفت: تعیین تکلیف فاقدین شناسنامه و پیگیری مجدانه رییس و اعضای شورای تامین نیکشهر برای حل مشکل این قشر از جامعه ستودنی و ارزشمند است.

فرماندار نیکشهر نیز از تعامل خوب اقشار مختلف مردم به ویژه جوانان، معتمدان و روحانیون با برنامه های دولت تقدیر کرد و اظهار داشت: وحدت تشیع و تسنن در نیکشهر مثال زدنی است.

صاحب گل صالحی با اشاره به فعالیتهای چشمگیر دولت در اجرای طرحهای عمرانی در این شهرستان بیان کرد: آهنگ رشد و توسعه در نیکشهر شتاب گرفته است.

ائمه جمعه تشیع و تسنن نیز در این جلسه از حضور مسوولان ارشد و مدیران کل استانی در سفر به شهرستان نیکشهر و پیگیری مسائل و مشکلات مردم قدردانی کردند.

شماری از معتمدان به نمایندگی از مردم بخشهای مرکزی ، لاشار، آهوران و بنت حمایت خود را از برنامه های توسعه محور دولت تدبیر و امید به ویژه مهندس علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان اعلام کردند.

به گزارش ایرنا، معاون سیاسی اجتماعی استاندار به همراه شماری از مسوولان محلی با حضور بر مزار شهدای گمنام در مسجد جامع الزهرا (س) و ذکر فاتحه و غبار روبی و عطر افشانی، یاد و خاطره شهدا هشت سال دفاع مقدس را گرامی داشتند.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 13 اسفند 1393 توسط رستم کریمی
بیمه آسیا برای 74 دانش آموز روستای گَرَگ سرباز مدرسه می سازد
رستم کریمی نژاد- ایرنا نیکشهر - نماینده مردم ایرانشهر، سرباز، دلگان و فنوج در مجلس شورای اسلامی گفت: بیمه آسیا بزودی یک باب مدرسه 4 کلاسه با اعتباری افزون بر دو میلیارد و 400 میلیون ریال از محل اعتبارات تبلیغات خود در روستای گَرَگ (garag) دهستان کیشکور شهرستان سرباز احداث خواهد کرد.


محمدسعید اربابی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: توافقنامه ساخت این مدرسه با حضور کاردگر مدیر عامل بیمه آسیا، علیرضا نخعی مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان و شهرکی معاون اداری و مالی و پشتیبانی اداره کل نوسازی مدارس سیستان و بلوچستان در تهران به امضا رسیده است.

وی با بیان اینکه مدرسه یادشده از محل اعتبارات تبلیغات بیمه آسیا ساخته می شود، افزود: در آینده ای نزدیک نیز همین روند در مناطق مختلف سیستان و بلوچستان ادامه خواهد یافت.

وی از دست اندرکاران بیمه آسیا برای ساخت مدرسه در مناطق محروم بلوچستان قدردانی کرد و افزود: با این اقدام خداپسندانه 74 دانش آموز روستای گَرگ که پیش از این در فضای کپری و ساختمان مخروبه گلی مشغول به تحصیل بودند بزودی از فضای استاندارد آموزشی با امکانات لازم بهره مند می شوند.

روستای گَرگ 103 خانوار با 362 نفر جمعیت در 85 کیلومتری راسک مرکز شهرستان سرباز در جنوب سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 12 اسفند 1393 توسط رستم کریمی
تیم های سلامت نیکشهر آماده ارائه خدمات به مسافران نوروزی شدندرستم کریمی نژاد- ایرنا- مدیر شبکه بهداشت و درمان نیکشهر گفت: به منظور ارائه خدمات بهتر به مسافران نوروزی پنج تیم سلامت با 20 نفر نیروی بهداشتی و درمانی در این شهرستان تشکیل و آماده فعالیت شدند.

دکتر عبدالرحمن بقایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: 16 مرکز بهداشتی درمانی، 78 خانه بهداشت، هشت پایگاه اورژانس و یک بیمارستان 22 بهمن در ایام نوروز در سطح بخشها و روستاهای شهرستان نیکشهر بصورت کشیک برای ارائه خدمات به مراجعان و مسافران آماده فعالیت هستند.

وی بیان کرد: نظارت مستمر بر مراکز توزیع آب آشامیدنی و مصرفی، مراکز توزیع و فروش مواد غذایی، جایگاههای اسکان ، رستورانها و سایر اماکن عرضه مواد غذایی آماده مسافران، بازدید ماهیانه و در دو نوبت از صنوف حساس، بازدید از اماکن اسکان موقت مسافران، کلرزنی و تهیه نمونه میکروبی آب از شیرهای برداشت آب محدوده اسکان موقت مسافران نوروزی از جمله اقدامات پیش بینی شده در بخش سلامت عمومی مسافران نوروزی است.

وی ادامه داد: علاوه بر بازدیدهای مشترک با ادارات دست اندرکار از اماکن هدف، جمع آوری مواد غذایی دستفروشان دوره گرد نیز در برنامه های تیم های سلامت گنجانده شده است.

بقایی با اشاره به آماده باش کامل ناوگان فوریت های پزشکی در ایام نوروز تاکید کرد: با وجود فرسودگی ناوگان، تمامی ظرفت های مرکز فوریت های پزشکی برای ارائه خدمات به مصدومان احتمالی حوادث ترافیکی آماده است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان نیکشهر گفت: علاوه بر اقدامات مداخله ای تیم های سلامت، اقدامات آموزشی هم از قبیل برگزاری کلاسهای آموزشی برای صنوف مختلف، تهیه و توزیع بنر در سطح شهر، توزیع تراکت آموزشی با موضوع توصیه های بهداشتی ایام نوروز به منظور رفاه حال مسافران پیش بینی شده است.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در مسیر محور ترانزیتی چابهار- ایرانشهر- زاهدان- میلک قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 12 اسفند 1393 توسط رستم کریمی
مسافر کاشانه های روستایی نیکشهر

مهیای پذیرایی از تورهای گردشگری استرستم کریمی نژاد- ایرنا- بخشدار مرکزی نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: 'مسافر کاشانه' های روستایی بخش مرکزی این شهرستان مهیای پذیرایی از تورهای گردشگری و مسافران نوروزی هستند.

محمد بلوچزهی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: بمنظور جذب گردشگر و تورهای گردشگری مسافر کاشانه هایی را با معماری سنتی در دل روستاها و از میان خانه های برتر سنتی روستایی برای مسافران در نظر گرفته ایم که روستاییان این مسافر کاشانه ها را در اختیار مسافران قرار خواهند داد.

وی با اشاره به اینکه برای تسهیل در اسکان دهی مسافران نوروزی تعدادی از خانه های روستایی با دکوراسیون محلی و اِلمان های خاص و ساختاری بومی با عنوان 'مسافر کاشانه' های روستایی در نظر گرفته شده است، افزود: این مسافرکاشانه ها در محدوده محور ترانزیتی ایرانشهر- نیکشهر به چابهار برای تسهیل در دسترسی آنها به مسافرین واقع شده است.

وی افزود: بخشداری مرکزی نیکشهر از یک ماه پیش آراستن و تهیه و تدارک خانه های روستایی با عنوان مسافر کاشانه ها را برای اسکان و پذیرایی از مسافران نوروزی آماده خدمات دهی به تورهای گردشگری و مسافران نوروزی کرده است.

وی با بیان اینکه بخش مرکزی شهرستان نیکشهر از ترین های استان در زمینه قابلیت های توریستی و گردشگری است ادامه داد: این بخش دارای بکرترین و سرسبز ترین مناطق گردشگری از جمله روستای تخت ملک است که یکی از تفرجگاه های زیبا و چشم نواز و بکر برای مسافران نوروزی است و همچنین در کنار جاده ارتباطی و ترانزیتی ایرانشهر نیکشهر به چابهار قرار دارد.

بخشدار مرکزی نیکشهر همچنین روستای سرسبز با کوهها و آبشارها و رودخانه های پر آب شگیم واقع در ده کیلومتری محور ترانزیتی ایرانشهر- نیکشهر- چابهار را از دیگر روستاهای توریستی بخش مرکزی عنوان کرد و گفت: مردم این روستا نیز با ایجاد مسافر کاشانه میزبان مسافران نوروزی خواهند بود.

بلوچزهی ادامه داد: برای ارائه خدمات به تورهای گردشگری موسیقی محلی، غذاهای سنتی، مکانهای دیدنی به همراه راهنمای تور در نظر گرفته شده است که سرپرست گروه ها می توانند پیش از سفر با هماهنگی های لازم ایام به یاد ماندنی را برای تورهای خویش رقم زنند.

وی رودخانه های پر آب، نخلستانها و باغستانهای انبوه، آبشارهای زیبا، کوه های سربه فلک کشیده و دیدنی، آداب و سنن بکر، صنایع دستی باکیفیت، دهها اثر تاریخی و باستانی، کویر زیبا، محصولات کشاورزی، موسیقی گوش نواز محلی و غیره را از جمله قابلیت های توریستی بخش مرکزی ذکر کرد.

وی خاطر نشان کرد: تمامی تمهیدات لازم برای سپری کردن ایامی به یاد ماندنی و نوروزی شاد و مفرح در بخش مرکزی نیکشهر اندیشیده شده است.

وی محوطه تاریخی و باستانی کشیک، روستای فرهنگی و گردشگری هیچان، منطقه سرسبز گرگان، روستای پر جاذبه داروکان، دیدنی های زیبا و جذاب جلایی کلگ با آبشار شالمار و منطقه دیدنی آسمیان و کوه نان را از دیگر قابلیت های توریستی بخش مرکزی عنوان کرد که هر یک از آنها می تواند زیبایی های متنوع خدادادی این بخش را برای مسافران سراسر کشور نمایان سازد و برای همیشه در اذهان و خاطره ها باقی گذارد.

وی افزود: در حین عبور از محور ترانزیتی ایرانشهر- نیکشهر- چابهار هم می توان از طبیعت زیبا و چشم نواز روستاهای بخش مرکزی لذت برد

بخشدار مرکزی نیکشهر بیان کرد: برای دسترسی مسافران به محصولات صنایع دستی و غذاهای بومی و محلی بلوچستان در حال آماده سازی مجتمع رفاهی و بین راهی تخت ملک هستیم که با بافت و ساختاری بومی و کپر و منازل چوبی ساخته شده است و جذابیت بصری خاصی را برای مسافران فراهم خواهد ساخت و می توان با خرید صنایع دستی عرضه شده در این مجتمع سنتی، سوغاتی های اصیل و با کیفیت ایرانی را تهیه کرد.

بلوچ زهی افزود: به منظور دسترسی به نان های محلی بلوچی تولیدی تعاونی نان محلی'تیموش' دهیاری هیچان اقدامات لازم را برای خدمات دهی به تورهای گردشگری و مسافران نوروزی انجام داده است و علاوه بر این، مسافران نوروزی می توانند نان های خوشمزه سنتی بلوچی را از مجتمع سنتی و بین راهی تخت ملک تهیه کنند.

شهرستان نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان و در مسیر راه زاهدان- ایرانشهر- چابهار واقع شده است.


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 12 اسفند 1393 توسط رستم کریمی
تمدن 7 هزار ساله نیکشهر در انتظار مسافران نوروزی
رستم کریمی نژاد- ایرنا- نیکشهر که از آن به شهر نیکان یاد می شود با قدمتی 5 تا 7 هزار ساله و داشتن آثار باستانی، تاریخی، فرهنگی و گردشگری و تفریحی آماده استقبال و پذیرایی از مسافران و گردشگران نوروزی است.


به گزارش ایرنا نیکشهر تا قبل از سال 1320 به 'گِه' مشهور بوده است که به معنای گهتر و بهتر است، بعد از این سال به نیکشهر تغییر نام پیدا کرده است به همین خاطر به شهر نیکان نیز مشهور شده است.

نیکشهر در سال 1369 از ایرانشهر و چابهار منفک و به شهرستان ارتقا یافت و پله رشد و ترقی آن از همان سال استارت خورد و روز به روز آبادتر شده و توسعه یافتگی آن در بخش های مختلف رو به رشد و پیشرفت نهاده است.

نیکشهر از شمال و شمال شرقی به ایرانشهر و قصرقند از جنوب و جنوب شرقی به چابهار و از غرب به استان هرمزگان و شهرستان فنوج محدود و دارای چهار بخش 'مرکزی، لاشار، آهوران و بنت' است.

شهرستان نیکشهر به دلیل واقع شدن در مرکز مکران به نوعی چهار راهی است که اطراف آن شهرستان های ایرانشهر، فنوج، کنارک، چابهار و قصرقند قرار دارند.

جاده ترانزیتی چابهار- نیکشهر- ایرانشهر- زاهدان- میلک از غرب و راه آهن از شرق شهر نیکشهر گذر می کند که این خود ظرفیت خوبی برای استفاده گردشگران از مناطق تاریخی و گردشگری دو طرف جاده ترانزیتی ایرانشهر- نیکشهر به چابهار بطول 150 کیلومتر است.

شهرستان نیکشهر از نظر آثار تاریخی و گردشگری یکی از مناطق مهم تفریحی و دیدنی جنوب سیستان و بلوچستان است بطوریکه آبشارها، نخلستانهای سرسبز، حاشیه رودخانه های پرآب با صخره ها و حوضچه های طبیعی، باغات میوه های گرمسیری و چشمه های آبگرم این شهرستان برای هر گردشگری جالب و دیدنی است.

وجود گورستانهای هفت هزار ساله در منطقه کشیک، قلعه های تاریخی و آثار بجای مانده از پیشینیان این شهرستان را به آلبومی از زیباییها و دیدنی ها تبدیل کرده است.

شکوفه دهی درختان مرکبات و انواع درختان گرمسیری و آغاز فصل گرده افشانی نخیلات که تا فروردین ادامه دارد، فضای باغات حاشیه رودخانه را معطر کرده است.

مسافران و گردشگران با کوتاه ترین توقف در کنار باغات حاشیه رودخانه های تنگ سرحه، نکهچ، گرگان، گزمیر، تخت ملک، جلایی کلگ، هیچان، شگیم، ملوران و داروکان از عطر و بوی شکوفه ها و گلهای درختان و فضای معطر محیط بهره مند شوند.

فرماندار نیکشهر در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه تمامی تمهیدات لازم برای سفر بیش از 60 هزار نفر از گردشگران نوروزی اندیشیده است، خاطر نشان کرد: ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی از دو ماه قبل با تشکیل 9 کمیته برای هماهنگی بهتر و استقبال از مسافران، فعالیت خود را آغاز کرده است.

صاحب گل صالحی افزود: به منظور اسکان مسافران نوروزی 9 باب مدرسه با 100 کلاس درس با امکانات اولیه اسکان از قبیل موکت، یخچال، کولر و تلویزیون آماده شده که بیشتر آنها نیز در حاشیه جاده ترانزیتی قرار دارند.

وی بیان کرد: تمامی مناطق گردشگری و تاریخی این شهرستان پاکسازی و زیباسازی شده اند.

فرماندار نیکشهر اظهار داشت: در شش نقطه مجتمع های بین راهی مستقر در مسیر جاده ترانزیتی چابهار- نیکشهر-ایرانشهر امکانات خوبی از قبیل اورژانس، اکیپ راهداری، هلال احمر و فروش محصولات صنایع دستی و سوغات از سوی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و سایر دستگاههای دست اندرکار عضو ستاد تسهیلات نوروزی آماده خدمات رسانی به مسافران خواهند بود.

وی بیان کرد: دو جایگاه سوخت، خبازی بصورت کشیک، میادین و چهار بوستان سطح شهر پاکسازی و با کاشت گل و گیاهان زیبا برای مسافران آماده شده است.

صالحی گفت: پنج تیم سلامت با 20 نفر کادر آماده ارائه خدمات به مسافران نوروزی هستند.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیکشهر نیز گفت: بیش از 400جاذبه بکر، طبیعی و دیدنی، آثار تاریخی و باستانی، نیکشهر را به یکی از قطبهای گردشگری استان سیستان و بلوچستان تبدیل کرده است.

خیرالنساء امیری افزود: شهرستان نیکشهر با داشتن سابقه ای تاریخی درخشان در برگیرنده آثار تاریخی و باستانی فراوانی است که از دیدگاه باستان شناسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی با بیان اینکه در محدوده فعلی شهرستان بیش از 200 اثر تاریخی شامل قلعه ها، محوطه های تاریخی و پیش از تاریخ و سنگ نگاره ها قرار دارد، افزود: وجود تمدنهای پراکنده از هزاره های سوم و چهارم و غارهای قبل از میلاد، حفاری در محوطه باستانی کشیک، اشیاء و سفالهای کشف شده قدمت این شهر را به بیش از پنج تا هفت هزار سال تخمین می زند.

وی گفت: بازار خرید محصولات صنایع دستی، سکه دوزی و سوزن دوزی زنان بلوچ در روستای تنگ سرحه و مناطق چانف، مرکز بخش لاشار و شهر نیکشهر برای خرید عموم خانواده ها دایر شده است.

وی بیان کرد: شهرستان نیکشهر دارای جاذبه های طبیعی فراوانی نظیر باغات میوه های گرمسیری نخلستانهای قدیمی و تنومند زمینهای شالیزار، آبشارهای متعدد، چشمه های آبگرم، حیات وحش، گونه های نادرگیاهی یکی از مناطق بسیار زیبا در سطح استان پرجاذبه سیستان وبلوچستان است که می تواند نظر هر بیننده ای را به خود جلب کند.

شهرستان نیکشهر با 13 هزار کیلومترمربع وسعت، 134 هزار نفر جمعیت، 11 دهستان، چهار بخش و 395 روستا در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 12 اسفند 1393 توسط رستم کریمی
جانشین سپاه سلمان سیستان و بلوچستان:

داشتن روحیه وطن پرستی مهمترین دلیل امنیت پایدار نیکشهر است
رستم کریمی- ایرنا- جانشین فرمانده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان گفت: داشتن روحیه وطن دوستی و وفاداری به انقلاب اسلامی ایران در اقشار مختلف مردم، مهمترین دلیل امنیت پایدار نیکشهر است.


سرهنگ محسن اکبری در مراسم تودیع و معارفه فرمانده جدید سپاه ناحیه نیکشهر افزود: مردم این شهرستان از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون همراه و همگام با انقلاب بودند به طوری که وفاداری، وطن دوستی و همراهی همیشگی آنان در پیشبرد اهداف و برنامه های نظام در کشور و استان زبانزد خاص و عام است.

وی با اشاره به نقش آفرینی مردم نیکشهر در تاریخ انقلاب گفت: مسوولان نظام جمهوری اسلامی با ارتقا بخش نیکشهر به شهرستان در سال 69 پاسخ وفادارای مردم این منطقه به انقلاب را دادند.

جانشین سپاه سلمان سیستان و بلوچستان گفت: اگر مردم بسیجی و وفادار نیکشهر در طول پیروزی انقلاب اسلامی در کنار سپاه نبودند و برای ارتقای بخش نیکشهر به شهرستان تلاش نمی کردند و این منطقه به رشد و توسعه امروز دست نمی یافت.

اکبری با بیان اینکه مردم همیشه در صحنه نیکشهر شهدای زیادی را تقدیم انقلاب کردند افزود: خوشبختانه با بصیرت، آگاهی و اتحاد مردم این شهرستان اشرار و معاندین هیچگاه نتوانستند در این منطقه نفوذ کنند و اقدامات ضد امنیتی انجام دهند.

فرماندار نیکشهر نیز در این مراسم گفت: این شهرستان یکی از امن ترین مناطق استان و حتی کشور بحساب می آید به طوری که از آن به عنوان شهر نیکان یاد می شود.

ائمه جمعه شیعه و سنی نیکشهر نیز در این مراسم با ارائه سخنرانی به تشریح رشادت ها و دلاورمردی های مردم این شهرستان پرداختند و از خدمات سرهنگ حیدری در مدت چهار سال فعالیت به عنوان فرمانده سپاه ناحیه نیکشهر قدردانی کردند.

در این مراسم سرهنگ پاسدار غلامرضا ملایی به عنوان فرمانده جدید سپاه ناحیه نیکشهر معرفی و از خدمات سرهنگ پاسدار محمد حیدری فرمانده سابق قدردانی شد.

شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت، 11 دهستان، 395 روستا و چهار بخش در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 6 اسفند 1393 توسط رستم کریمی
شکوفه دهی نخیلات ومرکبات نوید دهنده

 آغاز بهار زودهنگام در نیکشهر است 


رستم کریمی- ایرنا نیکشهر: شکوفه دهی انواع نخیلات و درختان مرکبات و انبه نوید دهنده آغاز بهاری زودهنگام در شهرستان نیکشهر است.    

شهرستان نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان شرایط آب و هوایی مساعد و هوایی دلپذیر در هفته های پایانی سال دارد بطوریکه درختان در نیمه دوم بهمن ماه به شکوفه نشسته اند و در ایام فروردین ماه که آغاز سال جدید است هوای باغات را معطر می کنند.
سایه های خنک و دلپذیر باغات میوه های گرمسیری و نخلستانهای سرسبز و آب روان در حاشیه رودخانه های تنگ سرحه، رشکی، گنگ، کشیک، داروکان، شگیم، هیچان، بلپیر و جلایی کلگ مکانی مناسب برای استراحت مهمانان و گردشگران نوروزی است.
سطح زیرکشت انواع محصولات زراعی و باغی شامل گندم، برنج، نخیلات، مرکبات و میوه های گرمسیری در شهرستان نیکشهر 9 هزار هکتار است.
در کنار فضاهای سرسبز باغات، چشمه های آبگرم، آبشارها و آب معدنی در حوزه شهرستان نیکشهر وجود دارد که سفر به این نقاط روز خوشی را برای گردشگران نوید می دهد.
وجود صدها اثر تاریخی و باستانی در حوزه شهرستان نیکشهر شامل قلعه، محوطه های باستانی، سنگ نگاره ها از دیگر جاذبه های دیدنی است.
بازار خرید انواع محصولات صنایع دستی، سکه دوزی، سوزن دوزی منحصر به فرد زنان بلوچ در جای جای نقاط روستایی منطقه نکهچ و تنگ سرحه و بخش های لاشار، آهوران و مرکزی برای خانواده مسافران نوروزی جالب توجه خواهد بود و می توانند این محصولات را به عنوان سوغات خرید و برای دوستان و اعضای خانواده هدیه کنند.
شهرستان نیکشهر به دلیل امنیت بالا و شرایط آب و هوایی همه ساله پذیرای مهمانان زیادی هنگام ایام پایانی و آغازین سال و تعطیلات نوروزی است.نوشته شده در تاریخ سه شنبه 5 اسفند 1393 توسط رستم کریمی