تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مطالب بهمن 1393

 

مدرسه 4 کلاسه روستای نیکوجهان نیکشهر به بهره برداری رسیدرستم کریمی- ایرنا- مدیر آموزش و پرورش نیکشهر گفت: به میمنت دهه مبارک فجر مدرسه 4 کلاسه روستای نیکوجهان نیکشهر با تلاش و همت خیر خانم رویا عشق آبادی به بهره برداری رسید و به نام حاج حسن عشق آبادی پدر بزرگوار این خیر نامگذاری شد.


یونس اربابی روز سه شنبه در آیین افتتاح این طرح آموزشی به خبرنگار ایرنا بیان کرد: با بهره برداری از این مدرسه 150 دانش آموز در مقطع ابتدایی از فضای آموزشی مناسب، استاندارد و با تجهیزات کامل آموزشی بهره مند شدند.

وی بیان کرد: این مدرسه 178 مترمربع زیربنا دارد و برای ساخت آن مبلغ یک میلیارد و 800 میلیون ریال هزینه شده است.

وی گفت: پیش از این دانش آموزان روستای نیکوجهان در مدرسه تخریبی و فرسوده که در دهه 40 ساخته شده بود، مشغول به تحصیل بودند.

وی اضافه کرد: در دهه مبارک فجر نیز مدرسه چهار کلاسه روستای کوچینک با 405 مترمربع زیربنا و اعتبار سه میلیارد و 300 میلیون ریال به بهره برداری رسید.

مدیر آموزش و پرورش نیکشهر گفت: همچنین کلنگ ساخت مدرسه شش کلاسه روستای آبگاه دبار با اعتبار هفت میلیارد ریال به زمین زده شد.


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 21 بهمن 1393 توسط رستم کریمی
10 پروژه عمرانی ویژه دهه مبارک فجر در قصرقند به بهره برداری رسیدرستم کریمی- ایرنا- فرماندار قصرقند گفت: 10 پروژه عمرانی، برقرسانی، راهسازی، کشاورزی و خدماتی ویژه دهه مبارک فجر در این شهرستان مورد بهره برداری قرار گرفت.


حمیرا ریگی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تشریح گوشه ای از فعالیتها و خدمات دولت در این شهرستان افزود: آسفالت محورهای تلنگ- شارک و تلنگ- گتیوان به طول 21 کیلومتر با اعتبار 67 میلیارد ریال، برقرسانی به روستای 10 خانواری تحتیگ با اعتبار یک میلیارد ریال، بازگشایی محور رگ دپ به سد زیردان با اعتبار یک میلیارد و 280 میلیون ریال از جمله طرحهای راه اندازی شده امروز است.

وی بیان کرد: همچنین یک طرح کشاورزی در روستای کشهوک، کانال فاضلاب گهجن، بوستان پارک دهیاری در دنگری و شیرمحمدبازار با اعتبار هر کدام 200 میلیون ریال و افتتاح ساختمان دهیاری شارک با 700 میلیون ریال بهره برداری شد.

فرماندار قصرقند اظهار داشت: افتتاح ایستگاه خودکار هواشناسی قصرقند در محل روستای پاسک از دیگر پروژه های دهه مبارک فجر در این شهرستان بود که با حضور اقشار مختلف مردم به بهره برداری رسید.

ریگی گفت: در مجموع 28 طرح عمرانی و خدماتی با اعتبار 110 میلیارد ریال در سطح شهرستان قصرقند افتتاح شد و به بهره برداری رسید.


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 21 بهمن 1393 توسط رستم کریمی
9  پروژه عمرانی شهرداری نیکشهر به بهره برداری رسیدایرنا- شهردار نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: به مناسبت دهه مبارک فجر 9 پروژه عمرانی شهرداری این شهر مورد بهره برداری قرار گرفت.

عبدالله میربلوچزهی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا این پروژه ها را جدول گذاری، زیرسازی و آسفالت خیابانهای برج بن، سورگ، بهشتی، معلم، امام خمینی (ره)، ریپ، خاتم و مهر عنوان کرد.

وی اضافه کرد: بهره برداری از دو بوستان محله ای در خیابان های سعدی و مرصاد از دیگر پروژه های افتتاح شده شهرداری به میمنت دهه مبارک فجر بود.

وی گفت: برای اجرای این پروژه ها اعتباری بالغ بر هفت میلیارد و 410 میلیون ریال هزینه شده است.

به گزارش ایرنا، برگزاری نمایشگاه عکس و جشنواره غذا در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، برگزاری جنگ شادی و جشن انقلاب در سرسرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، همایش زن و انقلاب در دبیرستان زینبیه (س)، جشن بادبادکها در پارک بام نیکشهر، برپایی نمایشگاه عکس و کتاب دانشجویی در دانشگاه آزاد از دیگر برنامه های دهه مبارک فجر در نیکشهر بود.

دیدار مسوولان، فرماندار و ائمه جمعه با خانواده شهدا و ایثارگران و تجلیل از آنان، غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدای گمنام مسجد جامع الزهرا (س)، برگزاری جشنواره کودک مسلمان بلوچ، نورافشانی و فریاد بانگ الله اکبر اقشار مختلف مردم و مسوولان در بام مسجد جامع الزهرا نیکشهر نیز به مناسبت دهه مبارک فجر اجرا شد.


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 21 بهمن 1393 توسط رستم کریمی
فرماندار و ائمه جمعه نیکشهر مردم را به شرکت در راهپیمایی دعوت کردندرستم کریمی- ایرنا- فرماندار و امامان جمعه شیعه و سنی شهرستان نیکشهر، قشرهای مختلف مردم را برای شرکت در راهپیمایی 22 بهمن دعوت کردند.


صاحب گل صالحی فرماندار نیکشهر روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: مردم انقلابی این شهرستان همیشه بیدار و هوشیارند و با آگاهی از حساسیت های داخلی و خارجی، حضور فعال و گسترده ای در راهپیمایی 22 بهمن خواهند داشت.

وی اظهار داشت: 22 بهمن نماد همبستگی مردم و صحنه حمایت عمومی از نظام اسلامی است و حفظ نظام اسلامی و تقویت آن نیاز به حضور مردم در صحنه دارد که خوشبختانه این خواست عموم مردم است.

وی گفت: یکی از مهمترین حضورهای مردم در راهپیمایی ها، روز 22 بهمن است که همیشه باشکوهتر از سال قبل برگزار شده است.

امام جمعه نیکشهر نیز با تأکید بر حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن، حضور امسال را نسبت به سال های گذشته با شکوه تر و گسترده تر پیش بینی کرد.

حجت اسلام احمد لطفیان سرگزی به خبرنگار ایرنا افزود: توطئه ها ، دسیسه ها و فشارهای دشمنان از داخل و خارج علیه نظام اسلامی افزایش یافته است از این رو راهپیمایی 22 بهمن امسال از حساسیت بیشتری برخوردار است و مردم با حضور پرشور خود جواب دندان شکنی به دشمنان دهند.

امام جمعه اهل سنت نیکشهر نیز با دعوت از مردم برای شرکت در راهپیمایی 22 بهمن، تاکید کرد: شرکت در راهپیمایی هم وظیفه ملی و هم تکلیف است.

مولوی عبدالله وحیدیفر افزود: حضور مردم در راهپیمایی، استقامت و ایستادگی بر اصول و آرمان های انقلاب، امام و شهدا است.

بخشداران بنت، لاشار و آهوران شهرستان نیکشهر، دهیاران و اعضای شورای اسلامی این شهرستان و جمعی از معتمدین و روحانیون نیز مردم را به شرکت در راهپیمایی سالروز پیروزی انقلاب اسلامی دعوت کردند.

راهپیمایی 22 بهمن در نیکشهر ساعت 8 صبح از میدان بسیج به طرف میدان قدس و تجمع اقشار مختلف در محل هنرستان فنی امام رضا (ع) برگزار می شود.

همچنین راهپیمایی 22 بهمن در مراکز بخشهای بنت، لاشار، آهوران و 11 دهستان و تعدادی از روستاهای پرجمعیت شهرستان نیکشهر برگزار می شود.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 21 بهمن 1393 توسط رستم کریمی
10 طرح برقرسانی ویژه دهه مبارک فجر در نیکشهر به بهره برداری رسیدمدیر قسمت توزیع برق نیکشهر گفت: به میمنت دهه مبارک فجر 10 طرح و پروژه برقرسانی، نصب ترانس برق و توسعه و بازسازی شبکه ها در نیکشهر به بهره برداری رسید.


خلیل عوض زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در نیکشهر این طرحها را شامل برقرسانی به روستاهای جمکان، میغ تیغان، وانان، توسعه برق روستایی در جوکان، دپتولگ، دوشینکوه، کناردان، نوک آباد، کوشک، دسک، سرگرانی عنوان کرد.

وی ادامه داد: نصب دو پست برق هوایی در سیچنکان و کهیرکان، احداث دو کیلومتر خط چاه روستای بورک، نصب دو دستگاه پست برق جلایی کلگ و کشاورز نیکشهر، اصلاح و بازسازی شبکه برق کهیرکان از دیگر پروژه های برق بود که به مناسبت دهه مبارک به بهره برداری رسید.

وی گفت: با بهره برداری از طرحهای برق 16 روستا در بخشهای بنت و مرکزی نیکشهر از مزایای آنها بهره مند شدند.

وی افزود: در مجموع 10 میلیارد ریال برای اجرای این طرحها هزینه شده است.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 20 بهمن 1393 توسط رستم کریمی
معاون عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان:

وضعیت راههای روستایی نیکشهر بحرانی و نگران کننده استرستم کریمی- خبرنگار ایرنا نیکشهر: معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: وضعیت راههای روستایی حوزه شهرستان نیکشهر نگران کننده است و باید هر چه سریعتر فکر اساسی برای آسفالت و ایمن سازی آنها انجام شود.


دکتر باقر کرد در نشست بررسی وضعیت راههای روستایی نیکشهر در محل فرمانداری این شهرستان اظهار داشت: با توجه به آمارهای مستند ارایه شده توسط فرماندار نیکشهر و مسوولان راه و شهرسازی، وضعیت راههای این شهرستان در حد مطلوبی نیست و از سرانه استانی و کشوری خیلی عقب است.

وی افزود: وجود بیش از دو هزار کیلومتر راه خاکی نامناسب و فاقد هرگونه استاندارد راهسازی و بهره مندی 18 درصدی از راه آسفالته برای یک شهرستان بزرگ مانند نیکشهر واقعا نگران کننده است.

وی ادامه داد: نبود پل بر روی رودخانه های مهم، نداشتن ابنیه فنی، عدم بهره مندی روستاها از آسفالت از جمله مشکلات راه در نیکشهر است.

معاون عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: پیگیری لازم برای اختصاص به موقع اعتبارات و تکمیل پروژه های راهسازی نیمه تمام مانند مته سنگ- چانف، مهنت- کهیری و پل ملوران انجام خواهد شد.

دکتر کرد افزود: بازگشایی و آسفالت راههای روستایی کمتر از پنج کیلومتر باید در دستور کار اداره کل راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان باشد تا رضایتمندی مردم محروم روستایی را در پی داشته باشد.

نماینده مردم نیکشهر، چابهار، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی نیز خواستار توجه بیشتر به راههای شهرستان نیکشهر شد و گفت: شان و منزلت مردم خیلی زیاد است و باید از راه مناسبی برخوردار باشند.

یعقوب جدگال افزود: راه یکی از محورهای توسعه هر منطقه است و اگر راه نباشد بقیه خدمات دولتی نظیر مدرسه، بهداشت و غیره ایجاد نخواهد شد.

وی اضافه کرد: راه مناسب و آسفالته می تواند تاثیر بسزایی در کاهش هزینه سوخت، ایاب و ذهاب، کاهش زمان رفت و آمد و جابجایی آسان کالا و مسافر داشته باشد.

وی از مسوولان راه و شهرسازی خواست نظارت بیشتری در اجرای پروژه های راهسازی داشته باشند تا پیمانکاران بخاطر سود خود کار را با کیفیت کم انجام ندهند.

وی گفت: با هماهنگی فرماندار نیکشهر و مسوولان مربوطه بزودی پیگیری لازم از طریق وزارت راه و شهرسازی برای حل مشکلات راههای نامناسب نیکشهر انجام خواهد شد.

نماینده مردم نیکشهر، چابهار، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طبق آمارهای راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان از کل دو هزار و 861 کیلومتر راه روستایی فقط 489 کیلومتر راه آسفالته در نیکشهر وجود دارد که این آمار خود نگران کننده و نشان دهنده عمق بالای محرومیت و کم توجهی به راههای روستایی نیکشهر است.

فرماندار نیکشهر نیز با ابراز گلایه از وضعیت راههای روستایی این شهرستان خاطرنشان کرد: وجود دو هزار و 153 کیلومتر راه خاکی، فاقد هرگونه استاندارد، پل و ابنیه فنی جای تاسف است.

صاحب گل صالحی با بیان اینکه درصد بهره مندی از راه آسفالته و مناسب در روستاهایی نیکشهر 5/18 درصد است افزود: با کمترین بارندگی راه بیش از 80 درصد روستاها به مرکز شهرستان قطع می شود.

وی با انتقاد از روند طولانی اجرای پروژه های راهسازی مانند راه 25 کیلومتری مته سنگ- چانف، مهنت- کهیری و پل ملوران گفت: هشت سال برای ساخت یک پروژه 25 کیلیومتری کافی نیست و بیش از 47 هزار نفر باید سالها در انتظار تکمیل یک پروژه باشند.

وی گفت: بیش از 120 کیلومتر راه روستایی چند سال پیش بازگشایی و زیرسازی شده اند ولی متاسفانه زیرسازی آن از بین رفته و خبری از آسفالت آنها نیز نیست.

وی از اداره کل راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان خواست تمامی پروژه های راهسازی در حوزه شهرستان نیکشهر را تعطیل و فقط برای تکمیل راه مته سنگ به چانف که تنها 11 کیلومتر آن باقی مانده است، تلاش و کوشش نماید.

مدیرکل راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان(ایرانشهر) نیز با قبول مشکلات حوزه راه های نیکشهر بیان کرد: شهرستان نیکشهر مناطق کوهستانی، رودخانه ای و صعب العبور زیادی دارد که برای عملیات راهسازی اعتبارات زیادی نیاز دارد.

ایوب کرد افزود: هزینه راهسازی در جنوب سیستان و بلوچستان و به ویژه شهرستان نیکشهر نسبت به شهرهای دیگر خیلی زیاد است.

وی ادامه داد: اداره کل راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان بیش از 192 میلیارد تومان به پیمانکاران راه بدهکار است و مشکلات زیادی در بحث نبود اعتبارات دارد.

وی گفت: ماشین آلات سنگین راهسازی این اداره کل مستقر در ادارات راه و شهرسازی شهرستانهای جنوب سیستان و بلوچستان فرسوده، ناکارآمد و عمر بالای 30 تا 40 سال دارند و توان حجم عظیم کارها و رگلاژ و بازگشایی راهها را ندارند.

وی قول مساعد داد: در اسرع وقت نسبت به تکمیل پروژه راه مته سنگ- چانف و پل ملوران تلاش و کوشش لازم را انجام دهد.

نیاز صلاحزهی یکی از معتمدین منطقه آهوران و مته سنگ نیز با قدردانی از خدمات دولت خواستار تکمیل پروژه راه مته سنگ- چانف شد و افزود: با تکمیل این محور آرزوهای دیرینه مردم منطقه آهوران برآورده می شود.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.


نوشته شده در تاریخ دوشنبه 20 بهمن 1393 توسط رستم کریمی
معاون استاندار سیستان و بلوچستان در نیکشهر/

7 طرح عمرانی ویژه دهه مبارک فجر در نیکشهر افتتاح و کلنگ زنی شد
هفت طرح عمران شهری، برقرسانی، آموزشی و بهداشتی در بخش های بنت و مرکزی نیکشهر به میمنت دهه مبارک فجر با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان، نماینده مجلس شورای اسلامی، فرماندار و مسوولان محلی و قشرهای مختلف مردم افتتاح و کلنگ زنی شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان در حاشیه مراسم افتتاح این طرحها در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به خدمات دولت در منطقه از تلاش مسوولان نیکشهر برای خدمت بی منت به مردم قدردانی کرد و افزود: همه مسوولان باید در جهت حل مشکلات مردم بکوشند و از هیچ تلاشی دریغ نورزند.

دکتر ˈباقر کردˈ اظهار داشت: با پیروزی انقلاب اسلامی پیشرفت های خوبی در زمینه های مختلف حاصل شده است و هر روز شاهد کسب پله های ترقی در جای جای کشور به ویژه در سیستان و بلوچستان هستیم.

فرماندار نیکشهر نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با قدردانی از خدمات دولت در مناطق محروم خاطرنشان کرد: بهره برداری از 33 طرح ویژه دهه مبارک فجر با افزون بر 60 میلیارد ریال اعتبار از 12 بهمن ماه جاری آغاز شده است.

صاحب گل صالحی افزود: امروز به میمنت دهه مبارک فجر شش طرح در بخشهای بنت و مرکزی نیکشهر افتتاح و کلنگ زنی شد.

وی این طرحها را شامل برقرسانی به روستای آبگاه وانان، بوستان کودک شهرداری بنت، رونمایی از مجسمه و میدان میرکمبر، بهره برداری از بوستان دهیاری روستای آبگاه دبار و بهره برداری از مدرسه چهار کلاسه کوچینک ذکر کرد.

فرماندار نیکشهر ادامه داد: همچنین به مناسبت دهه مبارک فجر کلنگ ساخت مرکز بهداشتی درمانی کوچینک و مدرسه شش کلاسه آبگاه دبار به زمین زده شد.

صالحی گفت: در مجموع برای اجرا و کلنگ زنی طرحهای یاد شده افزون بر 22 میلیارد ریال هزینه شده است.


نوشته شده در تاریخ دوشنبه 20 بهمن 1393 توسط رستم کریمی
جشن انقلاب برای نخستین بار باشکوه خاص

در بخش آهوران نیکشهر برگزار شدرستم کریمی- خبرنگار خبرگزاری ایرنا- جشن بزرگ پیروزی انقلاب اسلامی ایران برای نخستین بار با حضور مسوولان و مردم باشکوه خاصی در روستای چانف مرکز بخش آهوران شهرستان نیکشهر برگزار شد.


بخشدار آهوران در این آیین با برشمردن دستاوردها انقلاب اسلامی برای مردم منطقه از حضور قشرهای مختلف مردم بخصوص روحانیون، معتمدان، زنان و جوانان در جشن انقلاب قدردانی کرد.

فرامرز دانش افزود: در 36 سال قبل ملت ایران اعم از زن و مرد، پیر و جوان همگی یکپارچه به میدان آمدند و با رهبری امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی دست رژیم شاهنشاهی را برای همیشه از این آب و خاک کوتاه کردند.

وی بیان کرد: انقلاب اسلامی بر اساس فرمایش امام راحل هدیه ای بزرگ به ملت ایران بود.

وی گفت: مردم فهیم بخش آهوران همیشه پشتیبان انقلاب اسلامی بوده اند و از دستاوردهای آن حمایت می کنند و در برنامه های مختلف بویژه راهپیمایی ها، مراسم و جشن ها حضوری فعال دارند.

بخشدار آهوران افزود: دولتمردان برای عمران و آبادانی منطقه تلاش های قابل تقدیری کردند.

وی گفت: بخش تازه تاسیس آهوران مشکلات زیادی در رابطه با توسعه و تکمیل زیرساخت ها دارد که امیدواریم یکی پس از دیگری با همت جهادی مسوولان مرتفع شود.

فرماندار نیکشهر نیز در این مراسم از حضور حماسی و باشکوه مردم بخش آهوران در جشن انقلاب قدردانی کرد و افزود: همگامی مردم با مسوولان و شرکت در برنامه های انقلابی، مسوولیت آنان را در خدمات رسانی بیشتر و سنگین تر می کند.

صاحب گل صالحی اظهار داشت: کارهای خوبی برای عمران و آبادانی بخش آهوران انجام شده و یا در دست اقدام است.

وی گفت: ساخت راه چانف - مته سنگ و چانف - کهیری و اتصال آن به شهرستان سرباز یکی از آرزوهای دیرینه مردم منطقه بحساب می آید که در دست اقدام است.

وی افزود: برای توسعه زیرساخت های برق، آب، تلفن و راه منطقه اقدامات خوبی انجام شده است و بزودی شاهد تحول در بخش آهوران خواهیم بود.

به گفته بخشدار آهوران، اورژانس 115 چانف با اعتبار 300 میلیون ریال با حضور مسوولان و قشرهای مختلف مردم به بهره برداری رسید.

فرامرز دانش افزود: همچنین عملیات ساخت مرکز تسهیلات زایمانی با زیربنای 150 مترمربع و دو میلیارد و 250 میلیون ریال از محل اعتبارات ماده 180 آغاز شد.

ساخت کمربند حفاظت از اراضی ملی با استفاده از بلوک های سیمانی به طول 13 کیلومتر و با اعتبار 350 میلیون ریال توسط اداره منابع طبیعی و آبخیزداری از دیگر طرح های بخش آهوران بود که با حضور مسوولان به بهره برداری رسید.

نمایشگاه صنایع دستی، سوزن دوزی و سکه دوزی زنان هنرمند بخش آهوران نیز در حاشیه آیین جشن انقلاب برپا شد.

اجرای سرود، دکلمه، تئاتر و موسیقی سنتی بلوچی از جمله برنامه های شاد و متنوع فرهنگی هنری اجرای شده در آیین جشن انقلاب چانف بوده است.

بخش آهوران به مرکزیت چانف از توابع شهرستان نیکشهر با افزون بر 16 هزار نفر جمعیت، دو دهستان و 130 پارچه آبادی و روستا در فاصله 430 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.


نوشته شده در تاریخ یکشنبه 19 بهمن 1393 توسط رستم کریمی
رییس دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر: به میمنت دهه فجر/

یک بیمارستان و 14 مرکز بهداشتی درمانی در

جنوب استان سیستان و بلوچستان در آستانه راه اندازی است


رستم کریمی خبرنگار ایرنا- رییس دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر گفت: به میمنت دهه مبارک فجر یک بیمارستان 32 تختخوابی در شهرستان سرباز، 14 مرکز بهداشتی درمانی و سه پایگاه اورژانس بین راهی در حوزه دانشکده علوم پزشکی جنوب سیستان و بلوچستان (ایرانشهر) در حال راه اندازی است.


کتر ایرج ضاربان در حاشیه مراسم افتتاح مرکز بهداشتی درمانی روستای کشیک در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در نیکشهر بیان کرد: با توجه به افزایش جمعیت و پیش بینی هایی که در طرح گسترش شبکه منظور شده توسعه مراکز بهداشتی درمانی، خانه های بهداشت و افزایش مراکز اورژانس بین راهی یکی از ضرورت های جنوب این استان است.

وی گفت: علاوه بر تجهیز و راه اندازی مرکز بهداشتی درمانی جدید روستای کشیک، دو مرکز بهداشتی درمانی دیگر در روستاهای مخت و کوچینک از توابع نیکشهر راه اندازی می شود.

وی اظهار داشت: برای تجهیز هر یک از این مراکز بهداشتی درمانی روستایی 600 میلیون ریال و مجموعاً یک میلیارد و 800 میلیون ریال برای هر سه مرکز یادشده هزینه شده است.

رییس دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر همچنین از کلنگ زنی دو واحد تسهیلات زایمانی در مراکز بخش های لاشار و آهوران در طول دهه مبارک فجر امسال خبر داد.

دکتر ضاربان افزود: نیروی انسانی این مراکز از محل نیروهای فعلی مجموعه تامین شده است و تلاش خواهیم کرد در کمترین زمان ممکن و با کسب مجوزهای قانونی از وزارت بهداشت نسبت به تکمیل کادر این مراکز اقدام کنیم.

وی از مشارکت و همراهی مردم منطقه در حوزه بهداشت و درمان تقدیر کرد و افزود: مشارکت مردم نیاز اولیه در ارتقا شاخص های سلامت منطقه است.

وی ادامه داد: این دانشکده از تمامی اقدامات خیرین در زمینه سلامت استقبال می کند و آمادگی دارد زمینه را برای هر گونه مشارکت و همکاری فراهم کند.

وی اظهار داشت : توجه و مشارکت هر چه بیشتر خیرین باعث سریع تر شدن روند توسعه ای شاخص های سلامت استان خواهد شد.

رییس دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر همچنین کلنگ زنی چند طرح بهداشتی درمانی، بازدید از طرح های نیمه تمام، عیادت از بیماران، دیدار با ائمه جمعه و برگزاری مسابقات فرهنگی ورزشی را از دیگر برنامه های دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر در دهه فجر برشمرد.

دکتر ضاربان بیان کرد: حضور در آیین ها و جشن های انقلاب و شرکت فعالانه مسوولان و کارکنان این دانشکده و واحدهای تابعه آن در راهپیمایی 22 بهمن از دیگر برنامه های دهه مبارک فجر است.

به گزارش ایرنا، به مناسبت سومین روز دهه مبارک فجر در مراسمی با حضور رییس دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر، معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی، فرماندار، بخشدار مرکزی و جمعی از مسوولان شهرستان نیکشهر، مرکز بهداشتی درمانی روستایی کشیک از توابع بخش مرکزی شهرستان نیکشهر مورد بهره برداری قرار گرفت.

جمع زیادی از مردم روستای کشیک طی نامه ای که به امضای معتمدان، ریش سفیدان، اعضای شورای اسلامی روستا و دهیار رسیده بود از تلاش مسوولان نظام سلامت در دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر تقدیر کردند.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 15 بهمن 1393 توسط رستم کریمی
مجتمع آبرسانی روستاهای بورک، گوجگ و غلامک

نیکشهر به بهره برداری رسیدرستم کریمی خبرنگار ایرنا در نیکشهر:
بخشدار مرکزی نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: به میمنت دهه مبارک فجر مجتمع آبرسانی سه روستایی بورک، گوجگ و غلامک این شهرستان به بهره برداری رسید.

محمد بلوچزهی روز دوشنبه در آیین افتتاح طرحهای عمرانی بخش مرکزی نیکشهر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با بهره برداری از این مجتمع آبرسانی 150 خانوار و جمعیتی بالغ بر 400 نفر از نعمت آب آشامیدنی سالم و بهداشتی بهره مند شدند.

وی افزود: برای اجرای این پروژه در مجموع اعتباری بالغ بر 11 میلیارد و 277 میلیون ریال از محل اعتبارات استانی هزینه شده است.

وی گفت: برای این پروژه دو حلقه چاه حفر شده، خط برق 210 متر، ترانس 50 کاوا، 18 خط انتقال، شش کیلومتر شبکه داخلی، یک مخزن 300 مترمکعبی و سه مخزن 100 کترمکعبی اجرا شده است.

بخشدار مرکزی نیکشهر گفت: بهره برداری از 310 مترطول کانال آبیاری کشاورزی با اعتبار 950 میلیون ریال در روستای تراتی و افتتاح اورژانس بین راهی کرین دوک با اعتبار دو میلیارد و 300 میلیون ریال از دیگر پروژههای دومین روز از دهه فجر است.

بلوچزهی افزود: دیدار مسوولان با مردم روستای تراتی و بازید از مجتمع شبانه روزی در دست ساخت روستای چاهان از دیگر برنامه های دهه فجر بود که با حضور فرماندار، ائمه جمعه و مسوولان دستگاههای اجرایی انجام شد.

بخش مرکزی نیکشهر با 62 هزار نفر جمعیت، 143 روستا و دارای چهار دهستان چاهان، مخت، هیچان و مهبان است.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.


نوشته شده در تاریخ دوشنبه 13 بهمن 1393 توسط رستم کریمی
امام جمعه موقت نیکشهر خواستار پرداخت به موقع بدهی آب، برق و تلفن شد

امام جمعه موقت اهل سنت نیکشهر خواستار پرداخت به موقع بدهی قبوض آب، برق و تلفن شد.

مولوی عبداالعزیز اربابی در خطبه های نماز جمعه این هفته مسجدجامع ذی النورین نیکشهر گفت: پرداخت بدهی های آب، برق و تلفن از سوی مشترکان یک ضرورت است و باید هر چه سریعتر اقدام شود.

وی افزود: استفاده از آب و برق غیر مجاز اشکال شرعی دارد و نباید مشترکین به فکر استفاده غیرقانونی از امکانات دولتی باشند.

وی بیان کرد: نباید برای پرداخت قبوض صبر کرد تا هشدار و اخطاریه ادارات دولتی صادر و روانه منزل مشترکان شود.

وی گفت: کسانی که تمکن مالی برای پرداخت قبوض آب، برق و تلفن را ندارند باید در مصرف صرفه جویی و به اندازه نیاز استفاده کنند.

امام جمعه موقت اهل سنت نیکشهر در بخش دیگری از خطبه های نماز فراهم سازی زمینه برای ازدواج آسان جوانان را مورد تاکید قرار داد و افزود: خانواده ها نباید سخت گیر باشند و با مانع تراشی های غیر منطقی از ازدواج به موقع جلوگیری کنند.

مولوی اربابی افزود: وقتی جوانی نتواند در سن جوانی ازدواج کند ممکن است دهها گناه مرتکب شود.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 13 بهمن 1393 توسط رستم کریمی
 مشترکان آب شهرهای نیکشهر، بنت و اسپکه 284 میلیون تومان بدهکارندرییس اداره آب و فاضلاب شهری نیکشهر گفت: پنج هزار و 354 مشترک آب در شهرهای نیکشهر، بنت و اسپکه از توابع این شهرستان در جنوب سیستان و بلوچستان دو میلیارد و 840 میلیون ریال بابت آب مصرفی بدهکار هستند.

عبدالغفور عزیزی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در نیکشهر افزود: این میزان بدهی مربوط به نیروهای مسلح، خانگی، تجاری، ادارات دولتی، شرکتها و سایر است.

وی شمار مشترکان آب شهر نیکشهر را سه هزار و 398 فقره، بنت 958 و اسپکه 998 اشتراک ذکر کرد.

وی خواستار پرداخت به موقع قبض های آب از سوی مشترکین آب شد و افزود: هزینه های جاری و حقوق و مزایا 28 نفر از پرسنل آبفای شهری از آب بها تامین و پرداخت می شود.

رییس اداره آب و فاضلاب شهری نیکشهر فرصت یک هفته ای برای پرداخت بدهی معوقه آب تعیین کرد و گفت: با توجه به مشکلات بوجود آمده و تاکید شرکت آبفای استان برای پرداخت به موقع قبوض، چنانچه در موعد مقرر پرداخت نشود انشعاب آب بدهکاران قطع و هزینه های وصل مجدد از آنها دریافت خواهد شد.

عزیزی گفت: آب پنج هزار و 354 مشترک آب در شهرهای نیکشهر، بنت و اسپکه از هشت حلقه چاه و احداث شش مخزن بتنی و هوایی با مجموع چهار هزار و 500 مترمکعب ذخیره آب تامین می شود.

وی ادامه داد: دو حلقه چاه در شهر نیکشهر و یک حلقه چاه در شهر بنت حفاری و در حال تجهیز هستند.

وی گفت: در مجموع 21 کیلومتر خط انتقال و 169 کیلومتر طول شبکه توزیع آب با استفاده از لوله های پلی اتیلین و آزبست انجام شده است.

از مجموع 134 هزار نفر جمعیت شهرستان نیکشهر 20 درصد در شهرهای نیکشهر، بنت و اسپکه سکونت دارند.

شهرستان نیکشهر با 395 روستا، 11 دهستان، چهار بخش در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 13 بهمن 1393 توسط رستم کریمی
رژه موتوری نیروهای بسیجی به مناسبت آغاز دهه فجر در نیکشهر برگزار شدرژه موتوری نیروهای بسیجی نیکشهر به منظور تجدید میثاق با امام راحل (ره) و گرامیداشت دوازدهم بهمن ماه سالروز ورود تاریخی حضرت امام(ره) به میهن اسلامی برگزار شد.

موتور سواران بسیجی شهرستان نیکشهر در این آیین با در دست داشتن پرچم جمهوری اسلامی از میدان امام حسین (ع) تا میدان بسیج به حرکت درآمدند و یاد امام خمینی(ره) را گرامی داشتند.

فرماندار نیکشهر گفت: به میمنت پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و در نخستین روز از دهه مبارک فجر بهره برداری از 33 طرح عمرانی، ورزشی، آموزشی، کشاورزی و خدماتی در این شهرستان آغاز شد.

صاحب گل صالحی افزود: برای اجرای پروژه های عمرانی اعتباری بالغ بر 60 میلیارد ریال هزینه شده است.

نواختن زنگ انقلاب در روستای هیچان، ویزیت رایگان بیماران، برپایی ایستگاه صلواتی توسط اداره صنعت، معدن و تجارت از جمله برنامه های روز اول دهه مبارک فجر در نیکشهر بود که با حضور مسوولان محلی، اقشار مختلف مردم اجرا شد.

به گزارش ایرنا، رژه موتوری نیروهای بسیجی با مشارکت گسترده مردم و جوانان نیکشهری همراه بود.

نیکشهر در فاصله 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 13 بهمن 1393 توسط رستم کریمی
استاندار از شجاعت دختر نیکشهری در نجات دو دختر

از حمله سگ وحشی قدردانی کرداستاندار سیستان و بلوچستان در تماس تلفنی با فرماندار نیکشهر و مریم بلوچ ضمن ابراز همدردی با حادثه دیدگان از رشادت این دختر که دو خواهر خردسال را از چنگال سگ وحشی نجات داده بود، قدردانی کرد.

مهندس علی اوسط هاشمی در تماس تلفنی با فرماندار نیکشهر گفت: شجاعت یک دختر بلوچ روستایی در مقابله با سگ وحشی و به خطر انداختن جان خود نوعی ایثار و از خودگذشتگی است و جای قدردانی دارد.

استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: نجات دو دختر خردسال از مرگ یک کار واقعا ارزشمند و به یاد ماندنی است که کمتر اتفاق می افتد.

به گزارش ایرنا، عصر روز جمعه دختر 21 ساله ای به نام مریم بلوچ ساکن روستای سراهنگی نیکشهر که دو خواهر 7 و 11 ساله را در خطر حمله سگ وحشی دید سریعا به کمک آنان شتافت و با وجودی که از ناحیه بازو زخمی شد، این سگ را با دستان توانمند خود از پای در آورد.

هم اکنون این سه دختر زخمی در بیمارستان 22 بهمن نیکشهر تحت مراقبت پزشکی قرار دارند.

این دو خواهر خردسال به نامهای ˈثریا و آسیه برادرانˈ برای تفریح و برداشت میوه کُنار به کنار رودخانه و کوههای همجوار روستای سراهنگی رفته بودند که ناگهان مورد حمله سگ وحشی قرار گرفتند.

مریم بلوچ با جیغ و سروصدای زیاد دو دختر و صدای غرغر سگ وحشی متوجه ماجرا شد و سریعا به کمک آنان شتافت و با حیوان مهاجم درگیر شد.

این حیوان پس از رها کردن دو دختر نوجوان به سمت مریم حمله و او را از ناحیه بازو و پشت زخمی کرد که در نهایت با ضربات سنگ و کوبیدن آن بر سر حیوان، او را از پای در آورد.

به گزارش ایرنا، بخشدار مرکزی، رییس مرکز بهداشت و رییس اداره حفاظت محیط زیست از سه دختر یادشده که توسط سگ وحشی زخمی شده بودند عیادت کردند.

به گزارش ایرنا، صالحی فرماندار نیکشهر و حمیرا ریگی فرماندار قصرقند با حضور در بیمارستان 22 بهمن نیکشهر و از سه دختر حادثه دیده عیادت کردند.

شهرستان نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.


نوشته شده در تاریخ دوشنبه 13 بهمن 1393 توسط رستم کریمی
فرماندار نیکشهر: ارتقا دهستان هیچان به بخش در حال پیگیری است


فرماندار نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: مکاتبات و اقدامات لازم برای ارتقا دهستان هیچان با بیش از 12 هزار نفر جمعیت به بخش از طریق استانداری انجام شده و در حال پیگیری است.


صاحب گل صالحی به مناسبت آغاز دهه مبارک فجر در دیدار با قشرهای مختلف مردم دهستان هیچان افزود: پیگیری مطالبات مردم یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی است که خود مسوولان با سفر به روستاها و مناطق محروم در پی مرتفع نمودن مشکلات هستند.

وی گفت: مسوولان نظام جمهوری اسلامی شخصا از رییس جمهوری تا فرماندار و بخشدار دیدارهای متعددی با مردم روستایی دارند و همیشه به فکر پیگیری مشکلات هستند.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی بر پایه مردم استوار و برای مردم حرمت و ارزش زیادی قائل است، افزود: دیدار و برگزاری جلسه پرسش و پاسخ تمامی مسوولان دستگاههای اجرایی نیکشهر و ائمه جمعه با مردم دهستان هیچان نمونه ای از حرمت گذاری به مردم روستایی است.

وی با بیان اینکه دهه فجر فرصتی برای بیان عملکرد و دستاوردهای انقلاب اسلامی است افزود: در طول چند دهه اخیر ایران اسلامی پیشرفتهای خوبی در زمینه علم، فناوری هسته ای، اجرای طرحهای عمرانی و خدماتی داشته است.

فرماندار نیکشهر گفت: بهره مندی روستاییان از خدمات زیربنایی و توسعه ای کمترین حق مردم است و باید مسوولان برای رفاه و آسایش مردم بصورت شبانه روزی تلاش کنند.

وی گفت: در طول دهه فجر در تمامی بخشها و یا مراکز دهستانها که برنامه و طرحی جهت افتتاح باشد جلسات دیدار مردمی و پرسش و پاسخ برگزار می شود تا مردم ضمن دیدار با مسوولان مشکلات و مطالبات خود را بیان کنند.

امام جمعه نیکشهر نیز گفت: همه اقشار جامعه در پیروزی انقلاب اسلامی نقش داشته اند و خدمت به مردم مناطق محروم نوعی عبادت است.

حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی افزود: مشروعیت مردمی و با مردم بودن یکی از برجسته ترین دستاوردهای جمهوری اسلامی است بطوریکه حرف اول را در ایران مردم می زنند.

وی گفت: با علم و دانش می توان در تمام مراحل زندگی موفقیت حاصل کرد.

امام جمعه هیچان به نمایندگی از مردم این دهستان به بیان مشکلات و مطالبات مردم پرداخت و افزود: مهمترین خواسته مردم این دهستان ارتقا به بخش است.

مولوی محمدنعیم رئیسی با اشاره به سخن امام راحل ˈبه روستاییان برسید چون زبان تشکر ندارندˈ خاطر نشان کرد: مسوولان توجه بیشتری برای حل مشکلات این روستا داشته باشند.

وی از جمله مشکلات روستای هیچان را احداث سیل بند حفاظتی برای جلوگیری از تخریب اراضی کشاورزی و مسکونی، رسیدگی به مشکل آب شرب، احداث سالن ورزشی برای جوانان، پیگیری مشکل افت ولتاژ برق، سرویس جابجایی دانش آموزان، ایجاد دفتر شورای حل اختلاف، آسفالت راه روستا بطول شش کیلومتر و تکمیل طرح هادی عنوان کرد.

وی خواستار توجه ویژه به بخش گردشگری، آثار تاریخی و دیدنی روستای هیچان شد و افزود: روستای هیچان مناظر طبیعی و گردشگری خوبی دارد.

امام جمعه هیچان همچنین از خدمات نظام در این روستا و روستاهای همجوار قدردانی کرد و افزود علیرغم خدمات ارزنده نظام به دلیل عمق بالای محرومیت بجای مانده از گذشته مردم با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند.

مولوی رئیسی افزود: دشمنان نظام اسلامی ایران تاب و تحمل پیشرفتهای این کشور را ندارند.

امام جمعه اهل سنت نیکشهر نیز گفت: مهمترین راههای حفظ انقلاب وحدت، دشمن شناسی، ایستادگی و مقابله با دشمنان است.

مولوی عبدالله وحیدیفر افزود: کشورهایی مانند آمریکا همیشه می خواهند از دور بر ملتها حکومت کنند و افکار و عقایدشان را بر مردم مظلوم تحمیل کنند.

وی پیشرفتهای علمی ایران اسلامی را برگ زرینی از تلاشهای جوانان دانست و افزود: از نظر علمی ایران همیشه رو به جلو حرکت می کند.

دهستان هیچان از توابع بخش مرکزی نیکشهر 12 هزار نفر جمعیت دارد و مرکز آن در فاصله 23 کیلومتری نیکشهر و در مسیر جاده ترانزیتی نیکشهر- ایرانشهر واقع شده است.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

http://media.irna.ir/1393/13931112/2832294/n2832294-4202409.jpg
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 13 بهمن 1393 توسط رستم کریمی
 نواخته شدن زنگ گلبانگ انقلاب در نیکشهر + 25 عکسایرنا- همزمان با 12 بهمن و آغاز ایام الله دهه مبارک فجر در ساعت 9 و 33 دقیقه صبح امروز زنگ انقلاب اسلامی برای نخستین بار با حضور ائمه جمعه، معتمدین، فرهنگیان و مسوولان دستگاههای اجرایی این شهرستان در مدرسه روستای هیچان از توابع بخش مرکزی نیکشهر نواخته شد.

به گزارش ایرنا، فرماندار نیکشهر در این مراسم با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی گفت: رهبر کبیر انقلاب اسلامی در چنین روز و ساعتی پس از 15 سال در 12 بهمن سال 1357 به میهن عزیز بازگشتند و با اعتقاد راسخ به خداوند متعال و حمایت و پشتیبانی ملت بزرگ ایران، توانستند انقلابی ایجاد کنند که هم اکنون به الگویی بی بدیل برای همه کشورهای آزادیخواه جهان تبدیل شده است.

صاحبگل صالحی افزود: همه ما باید شکرگزار این نعمت الهی باشیم و برای رسیدن به قله های پیشرفت و تعالی این کشور تلاش کنیم تا انقلاب اسلامی بتواند همچنان به رسالت خطیر خود که نشر صدای آزادی و استقلال است ادامه داده و در جهان باعث نابودی دشمنان استکباری و استعماری شود.

ائمه جمعه شیعه و سنی نیکشهر نیز در این مراسم سخنانی درخصوص دستاوردها انقلاب اسلامی ایراد کرده و از فعالیتها و عملکرد دولت که سبب عمران و آبادانی نیکشهر شده است، قدردانی کردند.

عکس از رستم کریمی نژاد خبرنگار خبرگزاری ایرنا در نیکشهر
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 12 بهمن 1393 توسط رستم کریمی
جدال دختر نیکشهری با سگ وحشیرستم کریمی- خبرنگار ایرنا نیکشهر: دختر 21 ساله نیکشهری که دو دختر 7 و 11 ساله را در خطر حمله سگ وحشی دید به کمک آنان شتافت و با وجودی که از ناحیه بازو زخمی شد، این سگ را از پای در آورد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نیکشهر گفت: سگ وحشی سه دختر از اهالی روستای سراهنگی از توابع دهستان چاهان نیکشهر را زخمی و روانه بیمارستان کرد.

حسن ذاتی کیخا روز شنبه پس از عیادت از این بیماران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این سه دختر زخمی پس از انتقال به بیمارستان 22 بهمن نیکشهر تحت مراقبت پزشکی قرار دارند.

وی گفت: پس از بررسی کارشناسان این اداره مشخص شد که حیوانی که این سه نفر را گاز گرفته سگ وحشی بوده است.

مریم بلوچ 21 ساله یکی از دختران مجروح در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تشریح این حادثه گفت: دو خواهر خردسال 11 و 7 ساله به نامهای 'ثریا و آسیه برادران' برای تفریح به کنار رودخانه و کوههای همجوار روستای سراهنگی رفته بودند که ناگهان مورد حمله سگ وحشی قرار گرفتند.

وی گفت: با جیغ و سروصدای زیاد آنان و صدای غرغر حیوانی متوجه ماجرا شدم و سریعا در به کمک آنان شتافته و با آن حیوان مقابله کردم.

وی گفت: این حیوان پس از رها کردن دو دختر نوجوان به سمت من حمله کرد و از ناحیه بازو زخمی شدم که در نهایت با ضربات سنگ و کوبیدن آن بر سر حیوان، او را از پای درآوردم.

مدیر داخلی بیمارستان 22 بهمن نیکشهر نیز به خبرنگار ایرنا گفت: سه بیمار که از ناحیه گردن و صورت و دست ها توسط حیوان وحشی گاز گرفته شده بودند به این بیمارستان مراجعه و تحت درمان قرار گرفته اند.

دادخدا دهقانی افزود: حال هر سه نفر رضایت بخش است و نگرانی زیادی آنان را تهدید نمی کند.

به گزارش ایرنا، بخشدار مرکزی، رییس مرکز بهداشت و رییس اداره حفاظت محیط زیست از سه نفر که توسط سگ وحشی زخمی شده بودند عیادت کردند.

شهرستان نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ شنبه 11 بهمن 1393 توسط رستم کریمی
نیکشهر، محرومترین منطقه کشور در 

زمینه فضای آموزشی غیر استاندارد است
رستم کریمی- خبرنگار ایرنا نیکشهر: فرماندار نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: این شهرستان با دارا بودن مدارس کپری، خشتی، سنگی و گلی، فرسوده و تخریبی یکی از محرومترین مناطق کشور در زمینه فضاهای آموزشی است و دانش آموزان در فضاهای غیراستاندارد آموزشی مشغول به تحصیل هستند.


صاحبگل صالحی در جمع تعدادی از خیرین مدرسه ساز کشوری در نیکشهر اظهار داشت: بدلیل نبود مدرسه در مقطع راهنمایی و متوسطه در طول یک دهه اخیر بیش از یک هزار و 200 دانش آموز دختر و پسر روستایی ترک تحصیل کرده اند.

وی گفت: تعداد 31 هزار دانش آموز در 565 مدرسه در حال تحصیل هستند که یک هزار و 50 پرسنل آموزشی و فرهنگی کار تعلیم و تربیت آنان را برعهده دارند.

وی بیان کرد: از مجموع مدارس یاد شده 18 مدرسه کپری، 36 مدرسه با 96 کلاس درس خشتی و گلی، 76 مدرسه با 369 کلاس درس دو شیفته، 66 کلاس کمبود، 31 مدرسه با 163 کلاس درس تخریبی و فرسوده و 13 مدرسه نیمه تمام هستند.

فرماندار نیکشهر کمک و مساعدت خیرین مدرسه ساز کشور را خواستار شد و افزود: فرمانداری و شوراها، دهیاران و تمامی دستگاههای اجرایی این شهرستان برای حل مشکلات مدارس غیراستاندار تلاش و توان خود را بکار خواهند گرفت.

صالحی اظهار امیدواری کرد: با رویکرد دولت تدبیرو امید و همت مردم و مسولان محلی نیکشهر در آینده ای نزدیک شاهد رشد و تحولی عظیم در زمینه توسعه، تجهیز و نوسازی مدارس باشیم.

وی با تقدیر از توجه رسانه ها به ویژه خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در انعکاس مسایل و مشکلات و واقعیت های منطقه بیان کرد: در طول چند سال اخیر با انعکاس مشکلات فضاهای آموزشی کپری توسط خبرگزاری ایرنا بسیاری از مشکلات در این زمینه پیگیری و مرتفع شده است.

چند نفر از خیران مدرسه ساز نیز در این دیدار تاکید کردند: مردم و مسوولان محلی باید واقعیت های موجود را به نحو احسن انعکاس دهند تا مشکلات مدارس غیر استاندارد پیگیری و حل شود.

آنان افزودند: یک خیر مدرسه ساز خارج از استان سیستان و بلوچستان تا زمانی که به منطقه عزیمت نکند وضعیت، شرایط مدارس و مشکلات را درک نمی کند تا برای مرتفع نمودن آنها گامی بردارد.

خیران همچنین از برخی مدارس حوزه دهستان مهبان بخش مرکزی شهرستان نیکشهر بازدید و قول مساعد برای ساخت چند مدرسه، اهدا وسایل کمک آموزشی، رایانه و کتاب را دادند.

شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت، 11 دهستان، 4 بخش، 395 روستا در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.نوشته شده در تاریخ جمعه 10 بهمن 1393 توسط رستم کریمی
معادن، شاهرگ اقتصادی شهرستان نیکشهر نیازمند توجه بیشتر مسوولانفرماندار نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: معادن به عنوان شاهرگ اقتصادی این شهرستان نیازمند توجه بیشتر مسوولان برای اکتشاف و بهره برداری است.


صاحب گل صالحی در گفتگو با خبرنگار ایرنا در نیکشهر اظهار داشت: اکتشاف و بهره برداری از معادن نقش مهمی در تولید، اشتغال و افزایش درآمد خانوارهای این شهرستان خواهد داشت.

وی افزود: برای تحقق این مهم همکاری مسوولان وزات صنعت، معدن و تجارت و پیگیری مسوولان اجرایی سیستان و بلوچستان ضروری است.

وی ادامه داد: سرمایه گذاری برای احداث کارخانه های فرآوری در کنار معادن بخش های آهوران، لاشار، بنت و مرکزی اهمیت زیادی دارد.

وی بیان کرد: در روستای رخشان از توابع دهستان چاهان بخش مرکزی این شهرستان معدن سیمان وجود دارد که با فعال سازی آن چند هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم ایجاد خواهد شد.

فرماندار نیکشهر گفت: معادن زیادی در بخش بنت و معدن مس و منگنز در بخش آهوران قرار دارد ولی اقدامات قابل توجهی برای اکتشاف و بهره برداری از آن انجام نشده است.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت نیکشهر نیز به خبرنگار ایرنا گفت: این شهرستان ظرفیت های معدنی خوبی دارد بطوریکه تاکنون 22 پروانه اکتشاف، شش گواهی کشف و سه فقره پروانه بهره برداری صادره شده است.

سیدمجتبی حسینی افزود: شرکت های بزرگ تخصصی معدنی دارای پروانه اکتشاف در 11 محدوده حوزه شهرستان نیکشهر مشغول فعالیت هستند.

وی گفت: معادن آهن، سنگ لاشه و منگنز هر کدام با صدور دو گواهی کشف دو میلیون و 46 هزار تن ذخیره قطعی و چهار میلیون و 93 هزار تن ذخیره احتمالی دارند.

وی بیان کرد: براساس کارشناسی های صورت گرفته دو میلیارد و 45 میلیون ریال هزینه عملیات شش فقره گواهی کشف معادن یاد شده است.

وی با بیان اینکه سه پروانه بهره برداری معادن با ظرفیت استخراج 81 هزار تن در این شهرستان صادر شده است، افزود: فقط یک معدن با ظرفیت استخراج چهار هزار تن و اشتغال اسمی هشت نفر با سرمایه گذاری 490 میلیون ریال فعال است.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ جمعه 10 بهمن 1393 توسط رستم کریمی
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خواستار

تکمیل بیمارستان جدید نیکشهر شد


رستم کریمی- خبرنگار ایرنا نیکشهر:
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با ابراز تاسف از تعطیلی کار بیمارستان جدید نیکشهر گفت: با اختصاص اعتبار و تلاشهای این دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر، بیمارستان نیکشهر هر چه سریعتر تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید.


دکتر علیرضا میری که به همراه فرماندار و جمعی از مسوولان محلی از بیمارستان جدید نیکشهر بازدید کرد، روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه هیچ توجیهی برای تکمیل بیمارستان 64 تختخوابی نیکشهر پذیرفتنی نیست، افزود: دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و شخص استاندار حساسیت زیادی برای تسریع در راه اندازی این بیمارستان دارند.

وی بیان کرد: عملیات اجرایی بیمارستان 64 تختخوابی نیکشهر که از مصوبات سفر اول ریاست جمهوری است در سال 88 آغاز شده و براساس قرارداد می بایست پیش از این به بهره برداری می رسید.

وی اظهار داشت: تاکنون برای 98 درصد پیشرفت فیزیکی ساختمان بیمارستان 180 میلیارد و 890 میلیون ریال و 40 میلیارد ریال اعتبار برای خرید و نصب تجهیزات پزشکی مورد نیاز هزینه شده است.

وی گفت: برای تکمیل عملیات ساختمانی و تجهیزاتی این پروژه 25 میلیارد ریال و برای خرید تجهیزات پزشکی 30 میلیارد ریال دیگر نیاز است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه براساس برنامه زمانبندی بیمارستان جدید نیکشهر در خردادماه سال آینده (1394) راه اندازی خواهد شد، اظهار امیدواری کرد: با تلاشها و پیگیریهای شبانه روزی پیش از موعد مقرر به بهره برداری برسد.

دکتر میری افزود: گام مهم و بعدی تلاش برای جذب نیروی انسانی است که در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است.

ساخت بیمارستان جدید نیکشهر از سال 88 در زمینی به مساحت هفت هکتار با زیربنای 7 هزار و 466 متر مربع آغاز شده است.

ساختمان بیمارستان 64 تختخوابی نیکشهر دارای سه طبقه است که بخش های جراحی، آی سی یو، سی سی یو، اورژانس، رادیولوژی، ارتوپدی، آزمایشگاه، زنان، داخلی، اطفال و سوختگی را شامل می شود.

فرماندار نیکشهر نیز خواستار تسریع در راه اندازی بیمارستان جدید نیکشهر شد و گفت: بیمارستان 22 بهمن جوابگوی نیازهای مردم سه شهرستان نیکشهر، قصرقند و فنوج با جمعیت بیش از 230 هزار نفر نیست.

صاحب گل صالحی افزود: حوادث جاده ای محور ترانزیتی چابهار-نیکشهر- ایرانشهر و مراجعه زیاد بیماران، ساخت، تجهیز و تکمیل بیمارستان جدید را دوچندان کرده است.

وی بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی زاهدان هر چه سریعتر نسبت به تکمیل، رفع نواقصات، نصب تجهیزات پزشکی و استخدام نیروی انسانی به عنوان خواسته دیرینه مردم نیکشهر را با راه اندازی به موقع بیمارستان جدید جامع عمل می پوشاند.

وی از توجه ویژه استاندار سیستان و بلوچستان و رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر برای تکمیل پروژه نیمه تمام و اختصاص اعتبار لازم برای بیمارستان جدید نیکشهر قدردانی کرد.

شهرستان نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 8 بهمن 1393 توسط رستم کریمی
 محورهای روستایی مسدود شده نیکشهر بازگشایی شدرستم کریمی - ایرنا- رییس اداره راه شهرسازی نیکشهر گفت: پس از فروکش کردن آب رودخانه های فصلی بازگشایی و رگلاژ راه 230 روستای این شهرستان در جنوب سیستان و بلوچستان از صبح امروز آغاز شد.


عبدالرحمن نارویی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه براثر بارندگی های 24 ساعت گذشته راه این روستاها که در مسیرهای کوهستانی و رودخانه ای قرار دارند، مسدود و تخریب شده است، افزود: هم اینک تردد در این مسیرها در حال انجام است.

وی گفت: راههای روستایی یاد شده فعلا بازگشایی شده و کار رگلاژ آنها در حال انجام است.

وی ادامه داد: محور بنت به نیکشهر که از دیشب به دلیل طغیان رودخانه های ملوران و برمک مسدود شده بود پیش از ظهر امروز با تلاش راهداران بازگشایی شد.

وی با بیان اینکه راه نیکشهر به قصرقند و مته سنگ و محور جاده ترانزیتی چابهار، نیکشهر به ایرانشهر به دلیل ریزش کوه تردد به سختی انجام می شد، افزود: محورهای مذکور بازگشایی و رفت آمد خودروها تسهیل شده است.

رییس اداره راه و شهرسازی نیکشهر گفت: خسارت به راههای روستایی در حال بررسی است.
نوشته شده در تاریخ جمعه 3 بهمن 1393 توسط رستم کریمی
200 هزار متر مکعب آب به حجم سد خیرآباد نیکشهر افزوده شد
رستم کریمی نژاد- ایرنا- مدیر امور منابع آب نیکشهر گفت: بارندگی های اخیر 200 هزار مترمکعب آب به حجم سد خیرآباد این شهرستان افزوده است.


فیض محمد بلوچی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه مجموع ظرفیت سد خیرآباد 27 میلیون متر مکعب است، افزود: با افزوده شدن این حجم آب ظرفیت کنونی این سد به 13 میلیون و 200 هزار مترمکعب رسید.

وی بیان کرد: در 24 ساعت گذشته براساس بررسی ایستگاههای باران سنجی مستقر در شهرستان نیکشهر در بخش مرکزی 35 میلی متر، بنت 20، اسپکه 27، پیپ 22، چانف 15، چاهان 36، دستکرد 55، کشیگ 24، مخت 37 و هیچان 36 میلیمتر باران باریده است.

وی گفت: خسارتی به اراضی کشاورزی و واحدهای مسکونی حاشیه رودخانه های فصلی وارد شده است که پس از بررسی میدانی اعلام خواهد شد.

بخشدار لاشار نیز به خبرنگار ایرنا گفت: بارندگی در این بخش همراه با تگرگ گزارش شده و خسارتی به محصولات کشاورزی وارد کرده است.

محمدایوب قاضی افزود: برخی از راههای روستایی که فاقد ابنیه فنی و پل بودند تخریب شده و نیاز به اعتبار لازم برای بازسازی دارند.

نیکشهر در 465 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ جمعه 3 بهمن 1393 توسط رستم کریمی
واژگونی کمپرسی حامل هیزم مراسم عروسی را در نیکشهر به عزا تبدیل کرد

رستم کریمی ایرنا- رییس پلیس راه نیکشهر گفت: واژگونی کامیون کمپرسی حامل هیزم مراسم عروسی را در روستای کنارکمبان از توابع بخش بنت نیکشهر به عزا تبدیل کرد.

سروان علی وفایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تشریح این حادثه رانندگی اظهار کرد: تعدادی از جوانان روستایی که برای جمع آوری هیزم برای پخت و پز مراسم عروسی به کوه و رودخانه رفته بودند در راه بازگشت دچار حادثه واژگونی کمپرسی شدند.

وی ادامه داد: متاسفانه چوب و هیزم بار شده در کمپرسی با ارتفاع زیاد و نشستن افراد زیادی روی بار سبب بروز این حادثه رانندگی شد.

وی در باره علت بروز این حادثه گفت: راننده کمپرسی به دلیل سرعت غیرمجاز توان و مهارت کنترل وسیله نقلیه در پیچ جاده را نداشته و در نتیجه کامیون واژگون شده است.

رییس پلیس راه نیکشهر گفت: در این حادثه رانندگی دو نفر کشته و چهار نفر مجروح شدند.

سروان وفایی افزود: عرض کم جاده های روستایی و سرعت غیرمجاز رانندگان سبب بروز چنین حوادث و دغدار شدن خانواده های زیادی می شود.

نوشته شده در تاریخ جمعه 3 بهمن 1393 توسط رستم کریمی
8 راس گوسفند در نیکشهر سیستان و بلوچستان طعمه پلنگ شدرستم کریمی- خبرنگار ایرنا نیکشهر: یکی از دامداران روستای پیتاپ جم نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: هشت راس گوسفند روز گذشته با حمله پلنگ به گله گوسفندان تلف و طعمه این حیوان شدند.


مرادبخش رئیسی با مراجعه به خبرنگار ایرنا در نیکشهر اظهار کرد: بیش از یکصد راس گوسفند دارد و در منطقه کوهستانی داروکان به کار دامداری مشغول است.

وی برآورد و پرداخت خسارت دامهای تلف شده اش را خواستار شد و افزود: حیوانات وحشی به ویژه پلنگ و خرس سیاه به گله گوسفندان حمله و گوسفندان زیادی طعمه این حیوانات می شوند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست نیکشهر نیز در تماس خبرنگار ایرنا با تایید حضور پلنگ در منطقه مذکور گفت: طبیعت بکر نیکشهر زیستگاه اصلی حیوانات وحشی مانند پلنگ، خرس سیاه و غیره است.

حسن ذاتی کیخا افزود: احتمال حمله این حیوانات به گله گوسفندان در طول شبانه روز همیشه وجود دارد و بارها هم تکرار شده است.

وی خاطر نشان کرد: هفته گذشته نیز 14 راس گوسفند در مناطق مختلف بخش مرکزی نیکشهر طعمه خرس سیاه بلوچی شدند.

وی گفت: بهترین راه برای دریافت خسارت توسط دامداران بیمه کردن دامها از طریق اداره امور عشایری نیکشهر است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست نیکشهر ادامه داد: در صورت حمله حیوانات وحشی مانند پلنگ و خرس سیاه بلوچی صاحب دام باید پلاکی که در گوش گوسفند نصب شده است را بریده و به این اداره مراجعه تا پیگیری لازم برای پرداخت خسارت از طریق بیمه انجام شود.

رییس اداره امور عشایری نیکشهر نیز به خبرنگار ایرنا گفت: در سال جاری بیش از پنج هزار و 325 راس دام سبک در سطح شهرستان نیکشهر توسط شرکت تعاونی عشایری بیمه شده اند.

دکتر محمود بلوچ افزود: سهم بیمه گذار برای هر راس گوسفند 20هزار و هر راس بز 16هزار ریال است.

وی بیان کرد: در صورت حمله حیوانات وحشی مانند پلنگ و خرس سیاه و یا تلف شدن دام در خشکسالی و موارد دیگر برای هر راس گوسفند یک میلیون و 600 هزار ریال و هر راس بز یک میلیون و 200 هزار ریال از طرف شرکت تعاونی عشایری به دامدار از طریق معرفی به بانک کشاورزی پرداخت می شود.

وی گفت: قیمت هر دام بیش از سه تا پنج میلیون ریال است و مابقی خسارت باید از طریق اداره حفاظت محیط زیست به دامدار پرداخت شود.

شهرستان نیکشهر با حیات وحش بکر زیستگاه انواع حیوانات و گونه جانوری نادر مانند پلنگ، خرس سیاه و سایر گونه های جانوری در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ جمعه 3 بهمن 1393 توسط رستم کریمی