تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مطالب دی 1393

 

بارندگی و طغیان رودخانه ها در نیکشهر و فنوج

سبب قطع راههای روستایی شد
رستم کریمی نژاد - خبرنگار ایرنا نیکشهر: بارندگی و طغیان رودخانه ها در نیکشهر و فنوج در عین حالی که مردم و به ویژه کشاورزان منطقه را شادمان کرد سبب قطع برخی راههای روستایی به مرکز بخشها و این شهرستانها شد.

فرماندار نیکشهر روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: براساس پیش بینی هواشناسی و اعلام استانداری سیستان و بلوچستان از 48 ساعت گذشته دستگاههای اجرایی و عضو ستاد مدیریت بحران نیکشهر کاملا با تجهیزات امدادی و خودرویی در حال آماده باش بودند.

صاحب گل صالحی افزود: بارش باران از صبح امروز بصورت پراکنده در روستاها و بخشهای تابعه این شهرستان آغاز و از عصر امروز برشدت آن افزوده شده و همچنان ادامه دارد.

وی گفت: بارندگی بصورت رگباری سبب آبگرفتگی معابر عمومی و طغیان بیش از 24 رودخانه بزرگ و کوچک فصلی سطح شهرستان نیکشهر شده است.

فرماندار نیکشهر بیان کرد: ماشین آلات سنگین راهسازی در مسیرهای روستایی و جاده های پرتردد مستقر و در حال خدمات رسانی به مسافران هستند.

صالحی گفت: از صبح فردا بازگشایی و رگلاژ راههای روستایی این شهرستان آغاز خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: خسارت های احتمالی بارندگی و سیل به منازل مسکونی خشتی و گلی، اراضی کشاورزی، راههای روستایی و دیگر زیرساختهای این شهرستان با اعزام اکیپ ها بررسی و از طریق رسانه ها اعلام خواهد شد.

وی گفت: بدلیل طغیان رودخانه های فصلی ارتباط تعدادی از روستاهای بخش مرکزی با مرکز شهرستان نیکشهر و بخش بنت به شهر نیکشهر به دلیل طغیان رودخانه ملوران قطع شده است.

وی افزود: از مجموع دو هزار و 680 کیلومتر راه روستایی بیش از دو هزار کیلومتر راه روستایی خاکی و فاقد ابنیه فنی و پل است به همین خاطر اکثر مسیرهای روستایی نیکشهر با طغیان رودخانه فصلی مسدود و غیرقابل تردد است.

****

فرماندار فنوج در جنوب سیستان و بلوچستان نیز در تماس خبرنگار ایرنا نیکشهر با اشاره به اینکه از صبح امروز بارندگی در این شهرستان آغاز شده است، بیان کرد: تمامی امکانات خودرویی و مدیران دستگاههای اجرایی برای خدمات رسانی در حال آماده باش و به مناطق روستایی بسیج شده اند.

ضیاء الحق هاشمزهی افزود: برق قسمتی از بخش کتیچ قطع شده و پیگیری برای برقدار شدن آن در حال انجام است.

وی با بیان اینکه یک خودروی مسافرکش در تنگه فنوج به دلیل بی احتیاطی راننده دچار حادثه و واژگون شده است، افزود: تلاش برای بیرون کشیدن این خودرو از رودخانه تا فروکش کردن آب بی نتیجه است.

وی گفت: فنوج شهرستانی تازه تاسیس و امکانات در مواقع بارندگی و سیل اندک و ماشین آلات راهسازی آن متناسب با نیاز و حجم وسیع برای خدمات رسانی نیست.

وی بیان کرد: خسارت سیل پس از بررسی های کارشناسی برآورد می شود.

گزارش تصویری سیل و بارندگی و طغیان رودخانه های فصلی در قسمت عکس ایرنا قابل مشاهده است.


نوشته شده در تاریخ دوشنبه 29 دی 1393 توسط رستم کریمی

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیکشهر

مشکلات رکود اقتصادی و اشتغال با فعال شدن تعاونی ها رفع می شودرستم کریمی- ایرنا نیکشهر- رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیکشهر گفت: مشکلات رکود اقتصادی و اشتغال با کمک همدیگر و فعال سازی تعاونی ها مرتفع می شود.

ˈمحمدکریم قاضی زادهˈ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در نیکشهر با اشاره به اینکه بخش دولتی به تنهایی نمی تواند پاسخگوی حل مشکل اشتغال جامعه باشد، افزود: تشکیل تعاونی ها یکی از بهترین و موثرترین راههای ایجاد اشتغال پایدار بحساب می آید.

وی گفت: تعاون در دین مبین اسلام و قرآن کریم اشاره شده است و موضوع تعاون از دیدگاههای مختلف اسلامی، اجتماعی و اقتصادی می تواند مورد بررسی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در اصول 43 و 44 قانون اساسی به جایگاه و اهمیت تعاون اشاره شده است، افزود: فرهنگ کار جمعی است که هنوز در بین آحاد جامعه نهادینه نشده و مردم آن را به خوبی درک نکرده اند.

وی ارتقای کارآیی و بهره وری، توسعه مشارکتهای مردمی و پی گیری اجرای سیاستهای اصل 44 ابلاغیه رهبر معظم انقلاب اسلامی در بخش تعاون را از اهداف تعاونی ها دانست.

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیکشهر بیان کرد: از سال 1391 تاکنون 102 تعاونی در این شهرستان تشکیل شده است که هم اینک 86 تعاونی در زمینه های کشاورزی، دهیاریها، صنایع دستی، مرزنشینان، خدماتی، مسکن، توزیع و مصرف فرهنگیان فعال هستند.

قاضی زاده گفت: باید در نیکی ها و کارهای خیر بیشتر با همدیگر همکاری، همفکری و تعاون داشته باشیم.

وی از جمله مشکلات تعاونی را عدم تخصیص سهمیه آب و واگذاری زمین برای تعاونیهای کشاورزی مهر، برقدار نبودن برخی از چاههای آب زمینهای کشاورزی تعاونیهای شهرستان، عدم همکاری و توجیه نبودن دفاتر پیشخوان شهرستان برای صدور کارت الکترونیکی تعاونیهای مرزنشینان عنوان کرد.

وی افزود: تعاونی های مرزنشینان شهرستان صرفا ً از مبدا زاهدان می توانند مبادرت به صادرات و واردات کالا نمایند در صورتیکه این شهرستان به مرزهای آبی و زمینی نزدیکتری دسترسی دارد.

وی خواستار رفع موانع صادرات و واردات کالا از مرزهای شهرستانهای همجوار سرباز و چابهار شد.

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیکشهر به مشکلات انشعاب برق، آب و همچنین خیابان کشی برای تعاونیهای مسکن با توجه به اینکه هزینه و عوارض آن نیز پرداخت شده است اشاره کرد و خواستار حل این مشکلات شد.

فرماندار نیکشهر نیز در گفت و گو با ایرنا خواستار رفع مسائل و مشکلات تعاونیها شد و گفت: تعاونیها در جهت ایجاد شغل می توانند نقش بسزایی داشته باشند.

صاحب گل صالحی افزود: توسعه بخش تعاون و حمایت از تولیدات تعاونی های این شهرستان باید همواره مد نظر باشد.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 24 دی 1393 توسط رستم کریمی
مهمترین موضوع در دنیای اسلام، حفظ و تقویت وحدت امت اسلامی است


امام جمعه شهرستان نیکشهر گفت: مهمترین موضوع در دنیای اسلام، حفظ و تقویت وحدت امت اسلامی و پرهیز از افتادن در دام بیگانگان برای ایجاد اختلاف و تفرقه است.

حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی در خطبه های نماز جمعه مسجد جامع الزهرا (س) نیکشهر اظهار کرد: همیشه دشمنان اسلام سعی کرده‏اند از اختلافات مذهبی و قومی و جغرافیائی و منطقه‏ای حداکثر استفاده را به نفع خودشان ببرند.

وی گفت: همه ما باید در حفظ مرزهای جغرافیایی از هجوم دشمن، حفظ مرزهای اعتقادی و فکری از طریق مباحثات علمی و حفظ مرز دلها، از هجوم وسوسه‏ها بکوشیم.

وی با اشاره به برگزاری رزمایش بی سابقه محمد رسول‏الله(ص) از لحاظ حضور یگان‏ها و بکارگیری تاکتیک‏های پیشرفته و تجهیزات جدید‏‏‏‏ گفت: ایران در کنار کشورهای منطقه به خوبی می تواند از سرزمین خود و منطقه دفاع کند و هیچ نیازی به حضور نیروهای خارجی در این منطقه به هیچ بهانه ای نیست.

وی بیان کرد: باید خوشحال بود که امروز شاهد قدرت نمایی و نمایش دفاعی بسیار خوب شناوهای سطحی و زیرسطحی و پرنده های ارتش جمهوری اسلامی ایران هستیم و این توان دفاعی هم برای ملت ایران و هم برای ملت ها و کشورهای منطقه مایه آرامش و اطمینان و امنیت است.

امام جمعه نیکشهر با تبریک میلاد مسعود حضرت رسول اکرم(ص) و آغاز هفته وحدت‏ گفت: وحدت، خمیرمایه عزت و پیشرفت هر جامعه و امتی تلقی می‏شود همچنان‏ که تفرقه و تشتت، شکننده ‏ترین عامل یک امت و ملت است.

حجت الاسلام لطفیان سرگزی افزود: افراطی‏گری، تعصبات کور، بی‏بصیرتی، حقد و کینه، هوای نفس، رعب و وحشت از دشمن، انفعال و ارتجاع و بالأخره غفلت، همواره موضوعاتی بوده است که به عظمت و اقتدار و عزت امت پیامبر(ص) در گذر زمان آسیب رسانده است و ضمن کُند کردن حرکت رو به جلو و پیشرفت مسلمانان همواره آنان را سرگرم خود ساخته تا جائی که بسیاری از انرژی و ثروتهای مادی و معنوی را در نزاعها و اختلافات دشمن‏شادکن، به‏ هدر داده است.

وی همچنین با اشاره به سالروز اجرای توطئه استعماری کشف (حذف) حجاب به دستور رضاخان پهلوی گفت: بحران بی‏ اعتقادی به خدا و معنویت، اساسی‏ ترین درد جامعه بشری است که غرب را به بن‏ بست ‏کشانده است.

وی خاطرنشان کرد: اسلام با آزادی زن نه تنها موافق است، بلکه خود پایه ‏گذار آزادی زن در تمام ابعاد وجودی آن است.
نوشته شده در تاریخ جمعه 19 دی 1393 توسط رستم کریمی
نماینده چابهار جنایت تروریستها در شهرستان سرباز را محکوم کرد
نماینده مردم شهرستانهای چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی در پیامی به مناسبت شهادت بسیجی شهید ادهم صبوری و فرهنگی شهید عیسی شهرکی، این جنایت تروریستهای مزدور استکبار را محکوم کرد.


یعقوب جدگال در این پیام که آن را در اختیار خبرنگار ایرنا در نیکشهر قرار داده است، اعلام کرد: بار دیگر جیره خواران استکبار جهانی طی یک اقدام تروریستی، فرهنگی عیسی شهرکی و بسیجی ادهم صبوری را به درجه رفیع شهادت رسانده اند. بدون تردید خون این شهیدان عزیز باعث آبیاری درخت تنومند وحدت در استان می شود تا نقشه شوم دشمنان که همانا ایجاد تفرقه در میان شیعه و سنی یا اختلاف بلوچ با سیستانی است نقش بر آب شده و امیدشان به یاس و ناامیدی تیدبل شود.

اینجانب به عنوان نماینده مردم شهادت این دو عزیز را به مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، مردم ایران اسلامی بویژه هم استان های عزیزم در سیستان و بلوچستان و خانواده های این عزیزان تسلیت گفته و ضمن آرزوی علو درجات الهی برای این دو شهید راه وحدت، صبر و اجر برای بازماندگان آنان از درگاه ایزد منان مسالت می نمایم.

نوشته شده در تاریخ جمعه 19 دی 1393 توسط رستم کریمی
امام جمعه نیکشهر:

نباید تفاوتهای جزیی مذهبی بهانه اختلاف در جهان اسلام شودامام جمعه نیکشهر گفت : نباید اجازه دهیم تفاوت های جزیی مذهبی میان مسلمانان، بهانه اختلاف در جهان اسلام شود.


حجت الاسلام ˈاحمد لطفیان سرگزیˈ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با گرامیداشت هفته وحدت افزود: حفظ وحدت و یکپارچگی مسلمانان در مقابل کفر و طاغوت، مهمترین اولویت امروز دنیای اسلام است.

وی اظهار داشت : قرآن کریم مسلمانان را هشدار داده است که اگر اتحاد و همبستگی خود را از دست دهند آبرو، هویت و قدرتشان نابود خواهد شد.

وی گفت: نباید اجازه دهیم بهانه ‏های فرقه ‏ای، مذهبی و طایفه ‏ای، به فرصتی برای اختلاف افکنی میان مسلمانان تبدیل شود.

امام جمعه نیکشهر با تاکید بر اینکه معنای وحدت یعنی تکیه بر مشترکات‏ ؛ افزود: نقاط اشتراک میان امت اسلامی بیشتر از نقاط افتراق است، به این معنی که همه مسلمان به خدا، قبله، پیامبر واحد و احکام، نماز، روزه، زکات و حج به عنوان مشترکات اعتقاد دارند.

حجت الاسلام لطفیان سرگزی ادامه داد: امت اسلام معتقدند که نماز را باید به طرف کعبه، به زبان قرآن و از آیات قرآن خواند و همه مسلمان عالم در ماه رمضان روزه می گیرند.

امام جمعه نیکشهر افزود: امروزه نیازهای جامعه اسلامی می‏ طلبد که مسلمانان با هم اتحاد و اتفاق داشته باشند و نگذارند دشمنان از ضعف آنان استفاده کنند.

وی ادامه داد: دشمنانی مانند رژیم غاصب صهیونیستی که خود در حالت عادی بدون حمایت آمریکا و دنیای غرب قدرتی ندارند و در مقابل جمعیت یک و نیم میلیاردی مسلمان عددی نیستند، اما ایجاد اختلاف در دنیای اسلام موجب می‏ شود که بتوانند راه خود را برای اجرای اهدافشان در کشورهای اسلامی پیدا کنند.

امام جمعه نیکشهر گفت: امروزه مهمترین تلاش دشمنان ایجاد تفرقه در میان امت اسلامی با هدف جلوگیری از نزدیکی دلهای مسلمانان به هم است، چون می‏ دانند اگر دستها در هم فشرده و دلها به هم نزدیک شود، امت اسلامی به فکر علاج مشکلات بزرگ خود بر خواهد آمد.
نوشته شده در تاریخ جمعه 19 دی 1393 توسط رستم کریمی
120 کیلومتر راه روستایی زیرسازی شده نیکشهر در انتظار آسفالت هستند
رستم کریمی- ایرنا- رییس اداره راه و شهرسازی نیکشهر گفت: 120 کیلومتر راه روستایی این شهرستان در طول سه سال اخیر ضمن بازگشایی و زیرسازی، برای آسفالت و اختصاص به موقع اعتبارات به اداره راه جنوب سیستان و بلوچستان پیشنهاد شده است.


عبدالرحمن نارویی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: راههای یاد شده در 42 روستای شهرستان نیکشهر قرار دارند که با آسفالت آنها بیش از 18 هزار نفر از نعمت راه مناسب و آسفالته بهره مند می شوند.

وی گفت: راه مناسب؛ محور توسعه هر منطقه است که باعث آبادانی و پیشرفت روستاها و شهرها و سهولت در رفت و آمد و جابجایی کالا و مسافر می شود.

وی افزود: دهیاران، شوراهای اسلامی و معتمدین روستایی همیشه مطالبه آسفالت راههای روستایی دارند ولی اعتبارات اندک مانع خدمات بیشتر به روستاییان شده است با این حال اداره راه و شهرسازی با ماشین آلات فرسوده موجود بیش از حد انتظار فعالیت می کند.

وی بیان کرد: هم اینک مجموع ماشین آلات راهسازی نیکشهر 12 دستگاه سنگین است در حالیکه برای وسعت دو هزار و 680 کیلومتر راه 38 دستگاه ماشین آلات سنگین مورد نیاز است.

رییس اداره راه و شهرسازی نیکشهر ادامه داد: از مجموع راههای یادشده 420 کیلومتر آسفالت و دو هزار و 260 کیلومتر خاکی، رودخانه ای، کوهستانی و مالرو است.

نوشته شده در تاریخ جمعه 19 دی 1393 توسط رستم کریمی
جوان ترین مدیر ورزش و جوانان در سیستان و بلوچستان منصوب شد
رستم کریمی خبرنگار ایرنا نیکشهر: مدیر کل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان در مراسمی ˈعمر بلوچˈ را به عنوان جوان ترین مدیر این اداره در سمت رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان کنارک منصوب و معرفی کرد.


مدیرکل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان در مراسم تودیع و معارفه رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان کنارک گفت: توجه برابر و عدالت محور، بهره گیری از خلاقیت و توانمندی جوانان در هیات ها و تیم های ورزشی، ساماندهی امور جوانان و توجه به ورزش های بومی از مهمترین اولویت هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

حسین ثوری افزود: وجود جوانان و ورزشکاران مستعد می تواند زمینه را برای خدمت رسانی بیش از گذشته فراهم کند و در این بین باید از حضور پیشکسوتان و صاحبان ایده و تفکر بهترین استفاده را ببریم.

وی بیان کرد: سیستان و بلوچستان از توانمندیهای بالایی در زمینه ورزش برخوردار است و باید برای بهره گیری بهینه از آنها برنامه ریزی لازم انجام شود که برای تحقق این مهم، تدوین سند چشم انداز 5 ساله برای ورزش استان و ایجاد سازمان های مردم نهاد جهت کمک به ورزش ضروری است.

فرماندار کنارک نیز در این مراسم با اشاره به اهمیت ورزش و ترویج آن در میان جوانان اظهار امیدواری کرد: به حلقه مفقوده اداره ورزش و جوانان یعنی جوانان توجه بیشتری شود.

ˈبیژن بختیارˈ با بیان این که شهرستان کنارک از قابلیت های بالقوه ورزشی خوبی برخوردار است، افزود: باید از این ظرفیت ها برای ارتقاء جایگاه ورزشی جوانان این شهرستان بهره گرفت.

وی بر ضرورت تدوین برنامه راهبردی ورزش شهرستان کنارک از سوی مسوولان دست اندرکار تاکید کرد.

رییس جدید اداره ورزش و جوانان شهرستان کنارک نیز گفت: قطعا اعتماد به جامعه جوانان و ورزشکاران باعث ایجاد روحیه خودباوری در این دو طیف می شود.

عمر بلوچ سرانه ورزشی شهرستان کنارک را در سطح پایین ارزیابی کرد و افزود: باید با همت مضاعف در خصوص ایجاد زیرساخت های لازم برای پیشبرد اهداف ورزش و مسائل جوانان گام برداریم که لازمه این موضوع مشارکت کلی و همکاری در بین همه ارگان های شهر و مردم به ویژه جوانان و ورزشکاران است.

وی رشد ورزش های ساحلی و آبی، توسعه زیرساخت های ورزش شهرستان کنارک و فعال کردن مداوم سازمان های مردم نهاد جهت پویایی جوانان را از مهمترین برنامه های خود عنوان کرد.

مدیرکل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان در پایان این مراسم با تقدیر از زحمات و خدمات عبدالوهاب نظرنژاد رییس سابق اداره ورزش و جوانان کنارک، عمر بلوچ را به عنوان رییس جدید این اداره معرفی کرد.

عمر بلوچ متولد سال 1368 فرهنگی و جوان ترین مدیر با سابقه 8 سال خدمت در اداره آموزش و پرورش شهرستان نیکشهر است.

قهرمانی و نایب قهرمانی استان سیستان و بلوچستان در فوتبال پایه ( ابتدایی، راهنمایی، نوجوانان و جوانان )، مقام دوم مسابقات منطقه ای دانشجویی، مقام دوم مسابقات کشوری دانشجویی و مقام دوم مسابقات فوتسال فرهنگیان استان و شرکت در مسابقات فوتسال دانش آموزی در شهرستان شهرکرد از فعالیت ها و موفقیت های رییس جدید ورزش و جوانان کنارک است.

در این مراسم فرماندار، ائمه جمعه شیعه و سنی، مسوولان محلی و روسای ورزش و جوانان شهرستانهای جنوب سیستان و بلوچستان حضور داشتند.


نوشته شده در تاریخ جمعه 19 دی 1393 توسط رستم کریمی
بیش از 500 فاقد شناسنامه نیکشهر در

مرحله استعلام و صدورسند سجلی هستند
رستم کریمی خبرنگار ایرنا نیکشهر- فرماندار نیکشهر گفت: افزون بر 500 نفر سرپرست خانواده فاقد شناسنامه در بخش بنت و دهستان چاهان بخش مرکزی این شهرستان در چند ماه گذشته تشکیل پرونده داده و اکنون در مرحله استعلام و صدور سند سجلی هستند.صاحب گل صالحی روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا در نیکشهر اظهار داشت: پس از پایان کار استعلام و صدور سند سجلی برای افراد ثبت نام شده مناطق مذکور کار پیگیری و حل مشکل فاقدان شناسنامه در بخشهای لاشار، آهوران و دهستانهای مهبان، مخت و هیچان این شهرستان انجام خواهد شد.

وی گفت: با اتمام استعلامات و صدور سندسجلی برای فاقدان شناسنامه در بخش بنت و دهستان چاهان، کار شناسایی فاقدان شناسنامه و سند سجلی در سایر نقاط شهرستان نیکشهر از سوی بخشداران و مسوولان دست اندکار انجام و مراحل نام نویسی، استعلام و صدور شناسنامه انجام خواهد شد و امیدواریم تا پایان سال جشن اتمام فاقدان شناسنامه در این شهرستان برگزار شود.

وی با بیان اینکه اقدامات زیادی از سوی فرمانداری، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای تامین شهرستان نیکشهر برای حل مشکل فاقدان شناسنامه انجام شده است، افزود: رییس سازمان ثبت احوال کشور در سفری به همراه نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی به شهرستان نیکشهر مشکل فاقدان شناسنامه را مورد رسیدگی قرار داد.

وی گفت: استاندار سیستان و بلوچستان حساسیت زیادی برای حل مشکل فاقدین شناسنامه سراسر استان به ویژه شهرستان نیکشهر دارد و تاکنون دستورات و اقدامات زیادی انجام داده است.

فرماندار نیکشهر اظهار داشت: با حل مشکل سجلی سرپرستان خانوارها، فرزندان آنانن نیز صاحب شناسنامه می شوند.

صالحی افزود: در گذشته افراد زیادی از ساکنان روستاهای دوردست و محروم به دلایل دوری از مرکز شهرستان و عدم اطلاع از فواید شناسنامه موفق به اخذ شناسنامه در وقت مقرر نشده اند.

وی گفت: فاقدین شناسنامه از محرومترین افراد در مناطق روستایی هستند که از خدمات دولتی از جمله یارانه نقدی، خدمات درمانی و بیمه ای، انشعاب آب و برق و تلفن محروم هستند.

وی از توجه دولت تدبیر و امید، اقدامات استاندار سیستان و بلوچستان همراهی اعضای شورای تامین شهرستان نیکشهر در پیگیری و پاسخ استعلامات فاقدین شناسنامه و تلاش و جدیت آنها در حل مشکل افراد یادشده قدردانی کرد.

شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت، 4 بخش، 11 دهستان و 13 هزار کیلومترمربع وسعت در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.

نوشته شده در تاریخ جمعه 19 دی 1393 توسط رستم کریمی
فرماندار: جشن فاقدان شناسنامه تا پایان سال در نیکشهر برگزار می شود


فرماندار نیکشهر گفت: جشن فاقدان شناسنامه با پیگیری های استاندار سیستان و بلوچستان و شورای تامین تا پایان سالجاری با صادر شدن سند سجلی برای همه افراد بدون شناسنامه در این شهرستان برگزار می شود.

'صاحب گل صالحی' در مراسم تودیع و معارفه بخشدار بنت نیکشهر افزود: بیشترین فاقدان شناسنامه این شهرستان در حوزه بخش بنت، دهستان توتان و مهمدان زندگی می کنند و افراد زیادی در روستاها این مناطق سال ها فاقد هویت و محروم از همه خدمات هستند.

وی بیان کرد: با همکاری شورای تامین شهرستان نیکشهر در چند ماه گذشته مسوولان دست اندرکار در صدور شناسنامه به روستاها اعزام و کار شناسایی و نام نویسی از افراد فاقد شناسنامه انجام شده است و در مرحله استعلام برای دریافت و صدور سند سجلی قرار دارند.

وی حل مشکل فاقدان شناسنامه را از جمله کارهای ارزشمند دانست و گفت: با انجام این کار ارزشمند افراد زیادی که بیشتر آنان محروم و ساکن روستاهای دور افتاده هستند بزودی از نعمت شناسنامه بهره مند خواهند شد.

فرماندار نیکشهر اظهار داشت: 70 میلیارد ریال از منابع مختلف استانی و ملی برای عمران، آبادانی و توسعه بخش بنت این شهرستان در سالجاری هزینه می شود.

صالحی افزود: طرح های زیادی در بخش های آموزشی، بهداشتی، راهسازی و عمرانی در حوزه بنت در حال اجرا است که با اختصاص به موقع اعتبارات تکمیل و به بهره برداری خواهند رسید.

مولوی علی ایزدپناه امام جمعه اهل سنت بخش بنت از حل مشکل فاقدان شناسنامه توسط مسوولان و اجرای طرح های عمرانی قدردانی کرد و خواستار توجه بیشتر به این منطقه شد.

'بشیراحمد رئیسی زاده' به عنوان سرپرست بخشداری بنت از توابع نیکشهر معرفی و از خدمات 'فرامرز دانش' بخشدار سابق قدردانی شد.

بخش بنت با 32 هزار نفر جمعیت در 75 کیلومتری غرب نیکشهر واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 15 دی 1393 توسط رستم کریمی
فرماندار: شهرستان نیکشهر الگوی وحدت در سیستان و بلوچستان است
فرماندار نیکشهر گفت: در طول چند دهه گذشته هیچگونه اختلاف مذهبی که منجر به تنش و نگرانی جدی باشد در این شهرستان رخ نداده و مردم شیعه و سنی با وحدت در کنارهم زندگی می کنند.


صاحب گل صالحی در نشست گرامیداشت هفته وحدت در سرسرای دانشگاه آزاد اسلامی نیکشهر بیان کرد: با وجود تنوع قومی و قبیله ای در سیستان و بلوچستان به ویژه این شهرستان و همچنین تلاش دشمنان برای ایجاد اختلاف در میان اقوام و مذاهب، خوشبختانه تاکنون مشکلات حادی به وجود نیامده است و دشمنان نیز به خواسته خود نرسیدند.

وی گفت: عزم ملی و مدیریت جهادی مردم و مسوولان سبب انسجام و وحدت بیشتر بین اقوام و طوایف در نیکشهر شده است.

وی بیان کرد: پیامبر گرامی اسلام (ص) به عنوان پیامبر مودت و رحمت و عزیزترین مخلوق خداوند متعال و قرآن کریم به عنوان کتاب الهی سرچشمه زلال وحدت در میان مسلمانان هستند.

فرماندار نیکشهر با اشاره به نامگذاری هفته وحدت افزود: دشمنان همواره به دنبال تفرقه هستند و برای رسیدن به این هدفشان به هر حربه ای متوسل می شوند اما وحدت شیعه و سنی همیشه دسیسه های آنان را خنثی کرده است.

صالحی گفت: حادثه تروریستی چند روز پیش در شهرستان سرباز که خون شیعه و سنی با هم به زمین ریخته شد نشان می دهد که دشمنان بدنبال نا امن کردن منطقه هستند و برای آنان شیعه و سنی فرقی ندارد.

وی بیان کرد: اکنون توسعه سواحل مکران از سوی رهبر معظم انقلاب و ریاست محترم جمهوری مورد توجه و تاکید قرار گرفته است و بسیاری از دشمنان نظام و ملت ایران از عمران و آبادانی منطقه نگران هستند و نمی خواهند منطقه بلوچستان رشد پیدا کند.

وی بر هوشیاری و انسجام بیشتر اقشار مختلف مردم تاکید کرد و افزود: دشمنان تعدادی افراد فریب خورده و مزدور را پس از آموزش در آن سوی مرز، با کمربندها و تله های انفجاری به استان سیستان و بلوچستان گسیل می دهند تا منطقه را با اقدامات کور خود ناامن کنند.

وی از ائمه جمعه و روحانیت شیعه و سنی سراسر شهرستان نیکشهر به دلیل فعالیتهای وحدت آفرین قدردانی کرد و افزود: با همکاری و وحدت علما و روحانیون شیعه و سنی هیچ کس در این شهرستان با هم درگیری و اختلاف خاصی ندارند که منجر به مساله حل نشدنی شود.

امام جمعه نیکشهر نیز در این جلسه گفت: هیچگاه دشمنان نظام و اسلام نمی خواهند امت اسلامی واحد و یک پارچه باشد و همیشه سعی در ایجاد تفرقه در میان آنان دارند.

حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی با بیان اینکه ریسمان الهی هیچ وقت پاره نمی شود و بر دو اصل شناخت از کفر طاغوت و ایمان به الله استوار است، افزود: چنگ زدن به این ریسمان که هیچ وقت پارگی ندارد، مسلمانان را به سعادت می رساند.

وی با تبریک ولادت با سعادت نبی مکرم اسلام (ص) گفت: پیامبر اعظم (ص) سید انبیا و اسوه کامل و سرچشمه معرفت و رحمت و وحدت میان مسلمانان است.

مفتی عبدالغنی رئیسی نیز در سخنانی با استناد به آیات و روایات گفت: در آیات زیادی از قرآن کریم به اتحاد و وحدت تاکید شده است و ما نیز باید بر همین اساس بیشتر به اشتراکات بپردازیم.

وی بیان کرد: کسی حق ندارد به مقدسات یکدیگر توهین کند و این کار دشمنان است که نقاط کوچک و بی ارزش را بزرگ می کنند.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 15 دی 1393 توسط رستم کریمی
مشاوران جوان استاندار سیستان و بلوچستان:

طرحهای عمرانی و زیرساختی نیکشهر پیشرفت فیزیکی مطلوبی دارند
مشاور استاندار سیستان و بلوچستان گفت: طرحهای عمرانی نیکشهر از جمله ورزشگاه دو هزار نفری، بیمارستان 64 تختخوابی، ساختمان دانشگاه پیام نور، جاده ورودی شهر نیکشهر، پل ملوران و دیگر پروژه های بزرگ و کوچک راهسازی، آموزشی و بهداشتی از پیشرفت فیزیکی مطلوبی برخوردار هستند.


سید محسن کالوندی به همراه جمعی از فرهیختگان و نخبگان جوان و مسوولان محلی در بازدید از طرحهای زیرساختی و عمرانی نیکشهر و نشست با جوانان این شهرستان بیان کرد: در شهرستان نیکشهر طرحهای زیادی در حال اجراست که با بهره برداری آنها شاهد عمران و آبادانی منطقه خواهیم بود و بسیاری از مشکلات مردم مرتفع خواهد شد.

وی از جوانان شهرستان نیکشهر خواست نسبت به مشکلات شهر و استان بی تفاوت نباشند و همیشه از مسوولان بخواهند پیگیر رفع موانع و مشکلات باشند.

وی با بیان اینکه تعامل فرماندار نیکشهر با مسوولان و مردم این شهرستان قابل تحسین است، افزود: براساس اعلام مسوولان بسیاری از پروژه ها از جمله جاده ورودی شهر نیکشهر بطول چهار کیلومتر و بازگشایی راه دو روستای جوگن و گو از توابع بخش مرکزی بدون هیچگونه اعتباری تنها از توان اداره راه و شهرسازی بازگشایی شده اند که این خود جای قدردانی دارد.

وی گفت: مجموع اعتبارات سال گذشته (92) شهرستان نیکشهر 286 میلیارد و 204 میلیون ریال بود که در پایان سال مالی فقط 114 میلیارد و 662 میلیون ریال تخصیص پیدا کرد.

مشاور جوان استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: در سالجاری 475 میلیارد و 271 میلیون ریال اعتبار برای عمران و آبادانی نیکشهر اختصاص یافته که با جذب به موقع آن شاهد رشد و توسعه بیشتر این شهرستان خواهیم بود.

کالوندی در بازدید از قطعه 3 پروژه راه آهن چابهار- زاهدان در نیکشهر بیان کرد: این پروژه در محدوده نیکشهر پیشرفت خوبی دارد و از اردیبهشت ماه سالجاری تاکنون 63 کیلومتر خاکبرداری و خاکریزی شده است.

فرماندار نیکشهر با اشاره به ظرفیتها و پتانسیلها این شهرستان از حضور مشاوران جوان در شهرستان نیکشهر قدردانی کرد و افزود: طرحهای زیادی در این شهرستان در حال اجراست که با اتمام آنها شاهد آبادانی بیشتر این منطقه خواهیم بود.

صاحب گل صالحی افزود: سیاستهای دولت تدبیروامید بخوبی در این شهرستان در حال اجرا است.

وی از همراهی مردم این شهرستان به ویژه جوانان در برنامه های مختلف و همگامی با دولت قدردانی کرد و افزود وقتی مردم و جوانان مطالبه گر باشند مسوولان بهتر و بیشتر به دنبال رفع مشکلات خواهند بود.

مشاور جوان فرماندار نیکشهر نیز گفت: جای خوشحالی است که بعد از انتصاب آقای علی اوسط هاشمی به سمت استاندار سیستان و بلوچستان و بر اساس سیاست های دولت تدبیر و امید درهای نقد و نظر به سوی فعالان و کنشگران استانی باز شده است.

صدیق حسین زاده افزود: زمان آن رسیده که از ظرفیت بوجود آمده برای فعال سازی و مشارکت جویی مدنی بهره گیریم و از طریق تمرکز بر تشکیل سازمان های مردم نهاد نقشی مهم به فعالان عرصه های مختلف اجتماعی دهیم.

وی اظهار کرد: تغییر رویکرد لزوماˈ تغییر افراد نیست و باید تلاش کنیم همه نگاههای مخالف را به سمت اصلاح و اعتدال سوق دهیم.

مشاور فرماندار نیکشهر ادامه داد : نیاز است برای بازگشت شادابی در جامعه، دولت توجه بیشتری به بخش فرهنگی و هنری مناطق کمتر توسعه یافته داشته باشد.

وی همچنین با اشاره به جمعیت بالا و قابل توجه جوانان در ساختار جمعیتی استان بیان کرد: پتانسیل بالایی در بخش جوانان وجود دارد که متاسفانه هنوز نتوانسته ایم از این پتانسیل به درستی در جهت تحقق مطالبات توسعه ای مردم استان استفاده کنیم.

حسین زاده گفت: تربیت سیاسی جوانان امروز و مدیران فردای استان در قالب فعالیت در احزاب و سازمان های مردم نهاد اتفاق می افتد و لازم است یاد بگیرم بر روی یکسری نکات مشترک دور هم جمع شویم.

وی در پایان با اشاره به نبود بانک اطلاعاتی جامع در بخش جوانان خواستار ایجاد و تشکیل بانک اطلاعاتی جامع استانی برای ارزیابی و برنامه ریزی دقیق تر شاخصهای مرتبط با حوزه جوانان شد.

تعدادی از جوانان نیز در این نشست مشکلات خود و موانع سرمایه گذاری در بخشهای مختلف را مطرح کردند و خواستار بکارگیری جوانان در پست ها مشاغل دولتی و حل مشکلات جوانان شدند.

شهرستان نیکشهر با 134 هزار نفر جمعیت، 11 دهستان و 4 بخش در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ جمعه 12 دی 1393 توسط رستم کریمی
فرماندار:
فرمانداری نیکشهر در تحقق برنامه های دولت تدبیر و امید پیشرو استفرماندار نیکشهر در جمع مشاوران جوان فرمانداران جنوب سیستان و بلوچستان گفت: فرمانداری نیکشهر پیشرو در تحقق برنامه های دولت تدبیر و امید در استان سیستان و بلوچستان است.

صاحب گل صالحی در نشست مشاور جوان استاندار و مشاوران جوان فرمانداریهای جنوب سیستان و بلوچستان در بخشداری مرکزی نیکشهر با عنوان پنجشنبه های دورهمی، انتصاب بخشداران جوان و صاحب اندیشه، گماردن زنان در پست های مدیریتی از جمله معاونت سیاسی فرمانداری و مدیر زن بنیاد شهید و امور ایثارگران برای نخستین بار در کشور را از جمله مصادیق اجرایی شدن برنامه های دولت در این شهرستان ذکر کرد.

پنجشنبه های دورهمی این هفته بخشداری مرکزی نیکشهر با حضور مشاوران فرمانداران و بخشداران بلوچستان برگزار شد.

محسن کالوندی مشاور جوان استاندار به همراه مشاوران جوان فرمانداران جنوب استان پیش از شرکت در نشست پنجشنبه های دورهمی، از پروژه های در دست اجرای بخش مرکزی شهرستان نیکشهر بازدید کردند و روند اجرایی این پروژه ها و درصد پیشرفت فیزیکی آنها را مورد رسیدگی قرار دادند.

بخشدار مرکزی نیکشهر با ابراز خرسندی از حضور مشاوران جوان در نشست پنجشنبه های دورهمی این بخشداری مدعی شد: پیش از این میل جوانان، فعالان مدنی و دگر اندیشان برای حضور در برنامه های دولتی و نشست های اداری بسیار کمرنگ بوده است.

محمد بلوچ زهی برگزاری نشست های ˈپنجشنبه های دورهمیˈ بخشداری مرکزی نیکشهر را در راستای آشتی جوانان و دگر اندیشان با برنامه های متعالی و انسان ساز دولت تدبیر و امید عنوان کرد و افزود: سیاست در استان سیستان و بلوچستان همواره در یک قالب سنتی فاقد جذابیت ارائه شده است و به همین سبب اشتیاقی برای روابط صمیمانه جوانان و فعالان و دگراندیشان با سیاستمداران بسیار پایین بوده است که می طلبد با انتصاب جوانان صاحب اندیشه و نظر در مناصب سیاسی و فرهنگی و اجتماعی در ابتدا باز تعریفی از سیاست در استان ما صورت پذیرد و سپس میل جوانان به برقراری روابط میان کنشگران و دولتیان و سیاسیون را بیشتر کرد.

در ادامه مشاوران و صاحبنظران ضمن بحث و بررسی در خصوص مسایل مختلف به ارائه راهکار پرداختند.

مشاور استاندار سیستان و بلوجستان در امور جوانان در این نشست با تقدیر از بوجود آوردن ایده ای نو در ادبیات اداری استان توسط بخشداری مرکزی شهرستان نیکشهر که منجر به چنین شور و نشاط سیاسی و اجتماعی نه تنها در شهرستان بلکه در استان شده خواستار تسریع این نگاه اندیشه ای و گفتمان محور در سایر شهرستانها شد.

محسن کالوندی جوانان را زمینه توسعه در استان و شهرستان و بخش دانست و بر مشارکت همه جانبه صاحب نظران در توسعه سیاسی اجتماعی تاکید کرد.
نوشته شده در تاریخ جمعه 12 دی 1393 توسط رستم کریمی
مرز، کشاورزی و معادن سه بال توسعه و پبشرفت شهرستان سرباز است
مشاور جوان استاندار سیستان و بلوچستان گفت: مرز، کشت انواع محصولات گرمسیری و زراعی کشاورزی و معادن سه بال مهم توسعه و پیشرفت شهرستان سرباز هستند.


محسن کالوندی به همراه مشاوران جوان فرمانداران و شماری از خبرنگاران و نمایندگان رسانه های استان با سفر به شهرستان سرباز در جریان بازدید از گمرک مرزی، طرحهای توسعه ای و نشست هم اندیشی جوانان این شهرستان اظهار داشت: استان سیستان و بلوچستان به ویژه شهرستان مرزی سرباز از استعدادها و توانمندیهای بالقوه برخوردار است که نیازمند توجه دولت و سرمایه گذاری بخش خصوص است.

وی گفت: کارخانه سیمان سرباز یکی از ظرفیتهای مهم این شهرستان است که در کمتر از سه سال آینده قرار است به بهره برداری برسد و این به اشتغال و توسعه ساخت و سازها کمک شایانی خواهد کرد.

وی بیان کرد: بخش پیشین شهرستان سرباز مهد میوه های گرمسیری به ویژه انبه، گواوا، کنار و غیره است بطوریکه بزرگترین باغات انبه و گواوا سیستان و بلوچستان در این بخش قرار دارند.

مشاور جوان استاندار سیستان و بلوچستان افزود: مسائل و مشکلات مطرح شده از سوی جوانان و فرهیختگان مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

فرماندار شهرستان سرباز نیز با اشاره به قابلیتهای سرمایه گذاری این شهرستان افزود: سرمایه گذران می توانند در بخشهای کشاورزی، گردشگری، صنعت و معدن سرمایه گذاری کنند و فعال شوند.

حمیدالدین یوسفی افزود: مرز ظرفیت بزرگی برای اشتغال است که با فعال شدن گمرک و صادرات و واردات کالا کمک بزرگی به اقتصاد و درآمد مردم منطقه خواهد شد.

وی گفت: کارخانه سیمان سرباز با 490 میلیارد تومان سرمایه از سوی بخش خصوصی در حال احداث است که در روز می تواند 3300 تن سیمان تولید و روانه بازار مصرف کند.

وی گفت: کشتارگاه صنعتی پیشین، باغات میوه های گرمسیری در بخش پیشین توسط بخش خصوصی و فعال شدن گمرک و مرز در توسعه این شهرستان نقش بسزایی دارند.

وی خواستار توجه بیشتر به توسعه زیرساختها و سرمایه گذاری بیشتر توسط بخش خصوصی شد.

جمعی از جوانان و بانوان نیز خواسته ها و مطالبات جوانان را مطرح و خواستار توجه بیشتر برای توسعه و پیشرفت شهرستان سرباز شدند.

مشاور جوان استاندار سیستان و بلوچستان، مشاوران جوان فرمانداران و جمعی از فرهیختگان استان از طرح های توسعه ای و عمرانی شهرهای مختلف از نزدیک بازدید و در جریان آخرین وضعیت آنها قرار خواهند گرفت.

شهرستان مرزی سرباز با 185 هزار نفر جمعیت و 120 کیلومتر مرز خاکی در 500 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ جمعه 12 دی 1393 توسط رستم کریمی
مشاور جوان استاندار سیستان و بلوچستان:

رشد و توسعه قصرقند در گرو توجه به قابلیتهای کشاورزی و گردشگری استمشاور جوان استاندار سیستان و بلوچستان گفت: رشد و توسعه قصرقند در گرو تلاش جوانان و استفاده از قابلیتهای کشاورزی و گردشگری است.

سیدمحسن کالوندی که به همراه مشاوران جوان فرمانداران و شماری از خبرنگاران و نمایندگان رسانه های استان به قصرقند سفر کرده است در جریان بازدید از طرحهای توسعه ای و نشست هم اندیشی جوانان این شهرستان بیان کرد: جوانان فعال، پویا و مطالبه گر می توانند نقش بسزایی در توسعه شهرستانهای محرومی مانند قصرقند داشته باشند.

وی افزود: با وجود قابلیتهای فراوان گردشگری، کشاورزی و نیروی انسانی فعال در شهرستان قصرقند مشکل بیکاری و اشتغال نباید معنی داشته باشد.

وی بیان کرد: محصولات کشاورزی قصرقند به ویژه برنج، انبه و خرما باید برند سازی و تجاری سازی شود تا علاوه بر بازاریابی و ایجاد جایگاه در میان مردم، سود خوبی عاید بهره برداران بخش کشاورزی شود.

وی گفت: صنایع دستی، سوزن دوزی، انواع شیرینی جات سنتی و محصولات کشاورزی این شهرستان دارای قابلیت تجاری سازی هستند که بسته بندی مناسب برای عرضه در بازار مصرف سراسر کشور از ملزومات آن است.

مشاور جوان استاندار سیستان و بلوچستان گفت: ایجاد تعاونی روستایی کشاورزی در هر روستا و شرکت های دانش بنیان می تواند کمک بزرگی در توسعه بخش کشاورزی باشد و افراد متقاضی می توانند تسهیلات کم بهره دریافت کنند.

کالوندی به اهداف سفر مشاوران جوان فرمانداران سیستان و بلوچستان اشاره و اظهار کرد: در این سفرها و بازدیدها ضمن اینکه جوانان استان از نزدیک با پروژه های توسعه ای استان آشنا می شوند، در نشست های هم اندیشی با تبادل اطلاعات، وحدت و همدلی بیشتری بین جوانان در هر شهرستان ایجاد خواهد شد.

وی ادامه داد: این حرکت نو به پیشنهاد استاندار سیستان و بلوچستان در دومین جلسه هم اندیشی جوانان استان و با همت معاونت سیاسی و اجتماعی استانداری انجام شده است که مشاوران و تعدادی از فرهیختگان جوان از تمامی پروژه های عمرانی شهرستانهای سطح استان از نزدیک بازدید می کنند.

فرماندار قصرقند نیز در این نشست صمیمی با جوانان بیان کرد: قصرقند با 65 هزار نفر جمعیت و سه بخش مرکزی، ساربوک و تلنگ دارای قابلیتهای فراوانی در بخش گردشگری و کشاورزی است که نیازمند سرمایه گذاری در این حوزه ها است.

حمیرا ریگی خواستار راه اندازی دانشکده کشاورزی، تکمیل طرحهای نیمه تمام، اختصاص اعتبار لازم برای توسعه و آبادانی شهرستان قصرقند شد.مشاور جوان فرماندار قصرقند به نمایندگی از جوانان این شهرستان گفت: حوزه مشاوران جوان شهرستان قصرقند در قالب ده کارگروه تخصصی، متشکل از حدود 400 نفر از جوانان، نخبگان و دانشجویان بر اساس مشکلات و نیازمندی های شهرستان شکل گرفته است.

عطاالله کدخدایی افزود: آینده اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی یک جامعه بستگی به جوانان و نخبگان آن دارد و به همان اندازه که جوانان یک جامعه ظرفیت اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی را فرا گرفته باشند به همان پیمانه توقع یک جامعه مرفه، متکی به خود، تولیدگر و توانا را در آینده می توانیم داشته باشیم.

وی گفت: سرمایه گذاری بر نسل جوان، در حقیقت ظرفیت سازی روی منابع بشری است و توسعه و ترقی در جامعه به دست انسان صورت می گیرد.

وی بیان کرد: توجه به جوانان و نخبگان فعال، مستعد و شایسته موجب ایجاد انگیزه برای جوانان و بر فرصت خودنمایی و بروز استعدادها و توانمندی های جوانان افزوده و این در حالی است که استان و شهرستان قصرقند نیازمند تربیت مدیران جوان و متعهد و دارای تجربه و تخصص است تا در تحقق چشم انداز بیست ساله توصیه شده از سوی مقام معظم رهبری بتوانند با گام های استوار به سمت توسعه و آبادانی کشور و استان عزیزمان گام بردارد.

وی گفت: با توجه به شرح وظایف مشاوران جوان فرمانداران و تاکید و تصویب استاندار، مشاوران جوان در استخدامی ها و تمام طرح های عمرانی، آموزشی و فرهنگی شهرستان می توانند نظارت مستقیم داشته باشند.

مشاور جوان فرماندار قصرقند گفت: کشاورزی این شهرستان می تواند به توسعه و ایجاد اشتغال جوانان منجر شود، اما نبود تاسیسات برودتی، عدم فرآوری محصولات کشاورزی، بسته بندی و نبود انبارها و ماشین آلات کشاورزی منجر شده تا کشاورزی شهرستان همچنان در سطح سنتی و اولیه بمانند.

کدخدایی افزود: صنایع دستی شهرستان قصرقند از جمله سوزن دوزی، سفالگری و حصیربافی یکی دیگر از ظرفیت های این شهرستان است که ایجاد تعاونی های روستایی در این زمینه می تواند موجب اشتغال زایی جوانان و زنان و همچنین رونق اقتصادی و محصولات صنایع دستی شود.

وی ادامه داد: در بخش حمایت از فرهنگ و صنایع دستی پیشنهاد می شود دولت برای احیای کارگاهای صنایع دستی خصوصی سفال هلنچکان، حصیربافی ساربوک و فضل اللهی توجه بیشتر نشان دهد تا بتوانیم در آینده در مقوله اقتصاد و باروری فرهنگی بهتر عمل کنیم.

در این نشست که فرماندار، ائمه جمعه، مسوولان دستگاههای اجرایی، جوانان، بانوان، فرهیختگان جوان شهرستان قصرقند و مشاوران جوان فرمانداران سراسر استان سیستان و بلوچستان حضور داشتند شماری از جوانان دیدگاههای خود درخصوص رشد و توسعه استان و شهرستان قصرقند را بیان کردند.

قصرقند در 570 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 10 دی 1393 توسط رستم کریمی

سنگ نگاره های کوههای آهوران نیکشهر

سنگ نگاره های منطقه آهوران نیکشهر در حاشیه رودخانه کاجو که در سال 82 در فهرست آثار ملی ثبت شده نقوشی از بز کوهی، کماندار، اسب بالدار، شتر یک کوهان و دو کوهان، قوچ و میش، پلنگ، گوزن، گیاهان حروف و اشکال مختلف دیگر را نمایش می دهد.
عکاس: رستم کریمی

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 7 دی 1393 توسط رستم کریمی
نخستین زن در کشور به عنوان رییس

اداره بنیاد شهید در نیکشهر منصوب شدرستم کریمی- خبرنگار ایرنا در نیکشهر: برای نخستین بار در کشور یک زن به عنوان رییس اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران در شهرستان نیکشهر منصوب و مشغول بکار شد.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران سیستان و بلوچستان در مراسم معارفه ملیحه رضایی به عنوان نخستین رییس زن در بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور در نیکشهر با تاکید بر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت اظهار کرد: بانوان در طول هشت سال دفاع مقدس و سه دهه دوران انقلاب نقش مهمی ایفا کرده و توانسته اند با پرورش شیرمردانی دلاور، عزت و سربلندی را برای ایران اسلامی به ارمغان آورند.

محمود غلامی با اشاره به انتصاب خانم رضایی به عنوان نخستین زن رییس اداره بنیاد شهید کشور در نیکشهر افزود: توانایی زنان در پست های مدیریتی در طول سالیان اخیر با کارنامه درخشانی همراه بوده است.

وی با بیان اینکه مسوولان برای کمک به خانواده معظم شهدا از هیچ کوششی دریغ نورزند، اظهار داشت: با تلاش و پیگیری مسوولان استان و شهرستان نیکشهر به 47 نفر از فرزندان و خانواده شهدا زمین واگذار شده که این خود نمونه ای از تکریم خانواده شهدا است.

حجت الاسلام علی بولاغ امام جمعه موقت نیکشهر و مفتی عبدالغنی رئیسی امام جمعه موقت اهل سنت این شهرستان نیز در سخنانی با اشاره به جایگاه شهید و شهادت از دیدگاه اسلام و قرآن از انتخاب یک زن به سمت ریاست بنیاد شهید و امور ایثار ابراز خرسندی کرده و گفتند: جمهوری اسلامی بر خلاف کشورهای دیگر ارزش و احترام خاصی برای قشر زن قائل است.

فرماندار نیکشهر نیز گفت: نهادینه شدن فرهنگ شهادت در جامعه از آسیب های اجتماعی جلوگیری و فضای معنویت را در جامعه طنین انداز می کند.

صاحب گل صالحی با اشاره به نگاه وی‍ژه دولت تدبیر و امید و استاندار سیستان و بلوچستان به توانمند سازی زنان بیان کرد: شکوفایی توانمندی زنان در شهرستان نیکشهر محقق شده بطوریکه برای نخستین بار سرکار خانم نرگس محمدی محمودی به عنوان نخستین زن در جایگاه مسوولیت معاون سیاسی فرمانداری نیکشهر و اکنون خانم رضایی به عنوان نخستین زن رییس بنیاد شهید کشور منصوب و مشغول بکار شد.

وی گفت: مردم نیکشهر همچنین با رای مستقیم خود جمیله ملازهی را به عنوان نخستین زن در شورای اسلامی این شهر انتخاب کردند که نشان از اهمیت و جایگاه زنان و باور داشتن به توانایی آنان از سوی مردم این شهرستان است.

فرماندار نیکشهر افزود: مسوولان شهرستان نیکشهر توجه ویژه ای به خانواده شهدا دارند و همواره همکاری خوبی در حل مشکلات این قشر داشته اند.

ملیحه رضایی متولد 1361 دارای مدرک تحصیلی کارشناسی علوم تربیتی سابقه 11 سال فعالیت در پست مددکاری و کارشناس تعاون و درمان در اداره های بنیاد شهید زهک و نیکشهر را در کارنامه خود دارد.

وی دارای دو لوح تقدیر به عنوان مددکار نمونه استان سیستان و بلوچستان از معاون وقت رییس جمهور و ریاست عالی بنیاد شهید و امورایثارگران دریافت کرده است.

همچنین در این مراسم که امامان جمعه و جمعی از خانواده محترم شهدا حضور داشتند، زهرا فولادی دختر شهید سید محمد فولادی به عنوان مشاور فرماندار در امور ایثارگران و خانواده شهدا منصوب شد.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران سیستان و بلوچستان در این نشست از مهدی حدادی رییس سابق اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران نیکشهر قدردانی کرد.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.نوشته شده در تاریخ یکشنبه 7 دی 1393 توسط رستم کریمی
سروان پنجه کوبی درراه ایجاد امنیت و مبارزه با موادمخدر به شهادت رسید
رستم كریمی- خبرنگار ایرنا نیكشهر:
امام جمعه نیکشهر گفت: سروان محمد پنجه کوبی از نیروهای جان بر کف انتظامی این شهرستان در راه برقراری امنیت و مبارزه با مواد مخدر توسط اشرار مسلح به شهادت رسید.


حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به جایگاه شهید و شهادت با تبریک و تسلیت به شورای تامین شهرستان نیکشهر، خانواده و همکاران این شهید بزرگوار اظهار داشت: براساس آیات و روایات شهدایی که در راه خدا کشته شده‏اند، جزء مردگان نیستند بلکه آنان زندگانی هستند که نزد پروردگارشان روزی داده می‏شوند.

وی گفت: ما بر مبنای قرآن که شهیدان را زنده می‏داند، به شهدای راه اسلام و به ویژه شهدای کربلا سلام کرده با آنان حرف می‏زنیم و توسل می‏جوییم.

وی ادامه داد: در روایات آمده است که شهید چند ویژگی اعطایی از جانب خداوند دارد که از آن جمله ریختن نخستین قطره خونش موجب آمرزش گناهانش می‏شود، با لباس‏ های بهشتی آراسته می‏ شود، معطّر به خوشبوترین عطرها می‏شود، جایگاه خود را در بهشت مشاهده می‏کند و اجازه‏ سیر و گردش در تمام بهشت به او داده می‏شود.

امام جمعه نیکشهر گفت: همچنین در روایت ها آمده است که بالاتر از هر نیکی، نیکوتری هست، مگر شهادت که هر گاه شخصی شهید شود، بالاتر از آن خیری متصوّر نیست.

حجت الاسلام لطفیان سرگزی افزود: از امام صادق علیه السلام روایت شده است که فرمود: در قیامت لغزش‏ های شهید به خودش نیز نشان داده نمی‏شود.

وی تصریح کرد: قطره ‏ی خونی که در راه خدا ریخته شود در نزد خداوند خیلی محبوب‏ است.

وی ادامه داد: شهادت، پایان زندگی نیست، آغاز حیات ابدی است و بسیاری از زندگان مرده‏اند، ولی کشتگان راه خدا زنده‏اند.

وی گفت: شهادت، باختن و از دست دادن نیست بلکه یافتن و به دست آوردن است.

امام جمعه نیکشهر با بیان اینکه کشته شدن آن گاه ارزشمند است که در راه خدا، وحدت امت اسلامی و راه امنیت باشد افزود: کشته شدن نباید مانند گروه های تکفیری که برای ارائه چهره خشن از اسلام و پیامبر اسلام و پرچم لا اله الا الله کشته می شوند و می کشند، باشد.

وی ادامه داد: تصوّر هلاکت و یا خسارت برای شهید، تفکّری انحرافی است که باید اصلاح شود.

وی گفت: شهداء بخاطر آنچه خداوند از فضلش به آنها داده، شادمانند و به کسانی که به دنبال ایشانند، ولی هنوز به آنها ملحق نشده‏اند، مژده می‏دهند که نه ترسی بر آنها است و نه غمی خواهند داشت.

به گزارش ایرنا، شهید محمد پنجه کوبی از افسران نیروی انتظامی نیکشهر در روز 21 آذر ماه در درگیری با اشرار مسلح در روستای ورکات بخش لاشار نیکشهر زخمی و یکشنبه 23 آذرماه در بیمارستان زاهدان به فیض شهادت نائل آمد.

شهرستان نیکشهر در جنوی زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 4 دی 1393 توسط رستم کریمی
نماینده مجلس خواستار راه اندازی رشته های بهداشتی درمانی در چابهار شد
رستم كریمی- ایرنا نیكشهر:
نماینده مردم شهرستانهای چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی با اشاره به کمبود نیروهای متخصص ماندگار در منطقه گفت: راه اندازی رشته های مرتبط با بهداشت و درمان در شهرها و روستاهای جنوبی سیستان وبلوچستان بسیار ضروری است.


یعقوب جدگال در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در نیکشهر افزود: امیدواریم با همت مسوولان دولت تدبیر و امید رشته های دانشگاهی مرتبط با بهداشت از جمله علوم آزمایشگاهی، بهداشت حرفه ای، بهداشت عمومی و اجتماعی، بهداشت محیط، پرستاری، بهداشت مدارس، تکنیسین اتاق عمل، هوش بری، مامایی و بهداشت حرفه ای در چابهار راه اندازی شود.

وی گفت: راه اندازی مرکز آموزش عالی با رشته های یادشده نیاز مبرم مردم منطقه است و انتظار داریم مقدمات کار هر چه زوتر فراهم شود تا در سال تحصیلی آینده با پذیرش دانشجو به ویژه نیروهای بومی جنوب بلوچستان در این رشته ها فعالیت خود را آغاز کند.

عضو هیت ریسه کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: با راه اندازی رشته های یاد شده و تحصیل فرزندان این مرز و بوم، بهداشت و درمان به داخل خانواده ها نفوذ چشمگیری خواهد کرد و تهدید ورود امراض گوناگون با همت مسوولان دولت تدبیر وامید کاهش خواهد یافت.

این نماینده مجلس اظهار امیدواری کرد: با تحقق این خواسته مردم دیگر شاهد کمبود نیروی متخصص ماندگار نباشیم.

وی ادامه داد: راه اندازی این رشته ها در شهر چابهار به راحتی نیروهای مورد نیاز شهرستانهای سرباز، قصرقند، نیکشهر، فنوج، کنارک، چابهار و حتی قسمت هایی از شهرستان جاسک استان هرمزگان تامین خواهد شد.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 4 دی 1393 توسط رستم کریمی
ترکیب هیات رییسه شورای اسلامی سیستان و بلوچستان مشخص شداعضا هیات رییسه شورای اسلامی سیستان و بلوچستان با مشخص کردن ترکیب این هیات، عبدالعزیز بلوچ زهی را به عنوان رییس این شورا انتخاب کردند.


عبدالعزیز بلوچزهی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: نشست اعضا هیات رییسه با حضور باقر کرد معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان در استانداری برگزار شد.

وی افزود: در این نشست بر اساس آرا هیات رییسه، عبدالعزیز بلوچ زهی از روستای جلایی کلگ شهرستان نیکشهر به عنوان رییس شورای اسلامی استان سیستان و بلوچستان و حسین اسماعیل زهی به عنوان نایب رییس شورا انتخاب شدند.

گفتنی است؛ عبدالعزیز بلوچ زهی پیش از این نیز در یک سال گذشته در این سمت فعالیت داشت و در دوره چهارم شوراهای اسلامی نیز شش سال متوالی به عنوان رییس شورای اسلامی سیستان و بلوچستان و در دوره سوم به عنوان نایب رییس شورا فعالیت می کرد.

شورای اسلامی سیستان و بلوچستان 19 نفر عضو دارد.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 1 دی 1393 توسط رستم کریمی
توجه به هنر صنایع دستی سیستان و بلوچستان و ایجاد هزاران شغل پایدار
ایرنا- منطقه بلوچستان استان سیستان و بلوچستان دارای میراث غنی بنام صنایع دستی است که حاصل ذوق و سلیقه زنان و مردان هنرمند این دیار و یکی از مهمترین منبع درآمد خانوارهای روستایی و عشایری است که با کمی توجه برای هزاران نفر شغل پایدار ایجاد می کند.


صنایع دستی مردان و زنان بلوچ شامل سوزن دوزی، حصیربافی، سکه دوزی، سفالگری، طلاسازی و آهنگری است که در این بین هنرسوزن دوزی و حصیربافی از جایگاه ویژه ای برخورداراست.

هنرسوزن دوزی را می توان عصاره درد دل های زنانه و بازتاب خاطرات تلخ و شیرین قومی در طول تاریخ برشمرد که خود آمیزه ای ذهنی از آهنگ و ریتم حرکت دست ها است که منجر به پدید آمدن آثاری جان وار و جاودانه بر تار و پودی سرد و بی روح می گردد.

دختران و زنان این دیار با انتخاب نخ و پارچه طرح ها و نقش هایی جسورانه و بدیع می آفرینند. طرح ها و نقش هایی که برآیند سنتی هزاران ساله می باشد و آدمی متحیر از آن است که این همه درکجا، چگونه و توسط کدامین ذهن پویایی پدید آمده و شکل گرفته و زینت بخش محفل گرم سوزن و نخ و پارچه گردیده است.

بیشتر نقوش الهام گرفته ازحیوانات و گیاهانی بوده که به مرور دستخوش تغییر و تحول گذشته و به صورت اشکال هندسی ماندگارشده اند که خود نیز از ویژگی های طرح و نقش های قدیمی اصیل بلوچستان است.

سکه دوزی به دلیل مصارف تزئینی و زینتی اش پس از سوزن دوزی جایگاه ویژه ای در صنایع دستی بلوچستان دارد.

در این هنر از مواد اولیه مانند آینه های ریز و درشت، پولک، منجوق و مروارید، خرمهره، دکمه صدفی، نوار یراق، پارچه، سکه و صدف استفاده می شود.

محصولات آن بیشتر در جشنها، مراسم شادی و ازدواج مورد استفاده قرار می گیرد. سکه دوزی را معمولا در خانه عروس برای تزئین استفاده می کنند و همچنین از این هنر به صورت دیوار کوب نیز بهره می گیرند.

حصیربافی یکی دیگر از هنرهای دستی زنان و مردان بلوچ به ویژه در شهرستان نیکشهر است. حصیر بافی که ماده اولیه آن از برگ درخت خرما و درخت داز تهیه می شود با دستان هنرمند زن و مرد بلوچ به سفره، زیرانداز، پرده، وسایل بازی سرگرمی کودکان و انواع وسایل تزئینی شامل قندان، جادستمال کاغذی و غیره تبدیل می شود.

بیشتر مردان و زنان روستایی و مناطق عشایری ضمن انجام کارهای روزمره کشاورزی و دامداری به تهیه و فروش انواع صنایع دستی نیز می پردازند که در این میان حصیر بافی مناطقی چون روستای فضل الهی قصرقند، تنگ سرحه لاشار، سیاهکان فنوج، کیشکور سرباز و سوزن دوزی مناطق نکهچ، جکان، گزمیر نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان مشهورترین هستند.

هنرمندان صنعتگر در شهرستانهای سراوان، سیب سوران، چابهار، مهرستان، خاش، زاهدان، ایرانشهر، کنارک، سرباز، فنوج، قصرقند و دلگان انواع صنایع دستی به ویژه سوزن دوزی، سکه دوزی و حصیربافی به اشکال مختلف تولید می کنند که هر کدام به نام همان منطقه مشهور هستند که به زبان بلوچی به آنها گفته می شود 'دست دوچ زاهدانی' (دست دوز زاهدانی) یا دست دوچ سراوانی و یا نیکشهری.

یکی از مهمترین مشکلات موجود در این حرفه نبود بازار فروش ثابت است بطوریکه اکنون فقط با سفارش مشتریان کارها انجام می شود و در مواقع دیگر صنعتگران این بخش بیکار هستند.

از طرفی ورود سوزن دوزی ماشینی یا چرخی با قیمت ارزانتر بازار صنعت سوزندوزی را به خود اختصاص داده و بیشتر خانواده های کم در آمد از این نوع سوزندوزی برای لباس های زنانه استفاده می کنند.


یکی از هنرمندان سوزندوز می گوید: نبود بازار فروش و همچنین کم توجهی به هنرمندان سبب شده تا زنان کمتری به این هنر روی آورند البته در بیشتر خانواده های بلوچ سوزن دوزی از نسلی به نسل دیگر منتقل شده و اگر برای فروش اقدام نکنند حداقل برای استفاده اعضا خانواده اقدام به تهیه سوزندوزی می کنند.

نازگل شهنوازی افزود: اکنون بازار زاهدان و سایر شهرهای استان از سوزندوزی افغانستانی یا پاکستانی آن هم 'چرخ دوز' اشباع شده است.

صنایع دستی از گذشته های دور تاکنون در سیستان و بلوچستان مرسوم بوده و مردان و زنان این استان برای تهیه نیازهای زندگی و همچنین کمک به اقتصاد خانواده به این هنر و صنعت اشتغال داشته اند اما اکنون رفته رفته رو به کاهش است که برای احیا آن دستگاههای دست اندرکار باید با خرید تضمینی یا بازاریابی مناسب زمینه فروش محصولات تولیدی آنان را فراهم کنند تا با رونق این صنعت شمار زیادی از بیکاران مشغول بکار شوند.

گزارش: رستم کریمی نژاد خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی نیکشهر
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 1 دی 1393 توسط رستم کریمی
آب چشمه معدنی چانف نیکشهر داروی درمان سنگ کلیهرستم كریمی- خبرنگار ایرنا نیكشهر: چشمه آب معدنی چانف در شهرستان نیکشهر استان سیستان و بلوچستان موثر در درمان بیماریهای کلیوی و دفع سنگ کلیه است و بسیاری از بیمارانی که از این آب نوشیده اند خواص درمانی آن را غیر قابل انکار می دانند.

شماری از مراجعان به چشمه آب معدنی چانف که دچار عارضه سنگ کلیه بوده اند و از آب این چشمه نوشیده اند اذعان می کنند که این آب به طرز عجیبی معجزه و سنگها را از کلیه ها دفع می کند.

احمد بلیده ای یکی از اهالی محل به خبرنگار ایرنا گفت: این چشمه نعمت بزرگی برای منطقه محسوب می شود اما افسوس که هنوز مورد توجه قرار نگرفته و مردم به ناچار با تحمل سختی های فراوان باید به این محل مراجعه کنند.

وی افزود: آب چشمه بطور غیر بهداشتی با لوله پلی اتیلن از مسافتی نسبتا دور که آن هم از سوی اهالی نصب شده، در محلی غیر بهداشتی می ریزد و مردم با گالن های 20 لیتری از همین لوله آب را تهیه و برای مصرف به شهر و روستای خود منتقل می کنند.عبدالوهاب رییسی یکی دیگر از مراجعه کنندگان به چشمه گفت: جاده خاکی و پر پیچ و خم این چشمه برای مشتاقان عزیمت به این محل مشکل ایجاد کرده است بطوریکه افراد غیر بومی و ناآشنا با سختی به محل می رسند.

وی افزود: اگر چنین چشمه ای در یکی از استانهای مرکزی کشور وجود داشت مسوولان دست اندرکار از آن به بهترین نحو برای جذب طبعیت گردان و بیماران استفاده می کردند و از این نعمت خدادادی برای ایجاد اشتغال در بخش های گردشگری و طبی به خولی بهره می گرفتند.محمد مبارکی از ساکنان بخش آهوران نیکشهر نیز به خبرنگار ایرنا گفت: از مسوولان میراث فرهنگی، محیط زیست و سایر دستگاههای دست اندرکار درخواست داریم به چشمه های آب معدنی این بخش توجه ویژه داشته باشند زیرا با هموار کردن راهها و فراهم کردن زیرساختها زمینه جذب بسیاری از بیماران، سرمایه گذاران و بیماران را فراهم کنند.

وی افزود: این منطقه دارای چند چشمه و اماکن تفریحی و تاریخی است که اگر بخش خصوصی یا دولتی در زمینه بهره برداری از آنها سرمایه گذاری کنند بنحو شایسته ای سوددهی خواهد داشت.

وی ادامه داد: به عنوان مثال آب چشمه معدنی یادشده می تواند در بسته بندیهای مناسب به سراسر کشور و حتی کشورهای همسایه صادر کرد.بخشدار آهوران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: آب این چشمه براساس گفته استفاده کنندگان و کارشناسان محیط زیست دارای املاح معدنی و خواص طبی و طبیعی فراوان است که در میان همه معروف به دفع سنگ های کلیه است.

فرامرز دانش افزود: صدها نفر و شاید هزاران نفر برای دفع سنگ کلیه که سالها از آن رنج می بردند به کنار این چشمه آمده اند و به لطف خداوند با نوشیدن هر روز چندین وعده از این آب سنگ کلیه شان دفع شده است.

وی بیان کرد: بعضی از آبها که مظهر قدرت لایزال خداوندی هستند این گونه معجزه می کنند و چشمه های آب معدنی کانون حضور بیماران و همچنین تفرجگاه گردشگران می شوند.

وی ادامه داد: مردم در گذشته از وجود این چشمه و خاصیت درمانی آن اطلاع زیادی نداشتند ولی از زمان آغاز فعالیت اکتشاف در معدن منگنز واقع در بالادست این چشمه، اهمیت آن برای عموم مشخص شد و اکنون به یکی از تفرجگاه های بزرگ بخش آهوران تبدیل شده و مردم از شهرهای مختلف کشور به این چشمه می آیند.

بخشدار آهوران افزود: کوهستانی بودن منطقه سبب جوشش آب معدنی و نمایان شدن چشمه های آب گرم زیادی از دل کوهها شده و آب و هوای مساعد آن نیز باعث رویش گیاهان دارویی فراوانی شده که مجموعه چشمه های آب معدنی و گیاهان دارویی زمینه جذب بسیاری از مردم منطقه و سایر هموطنان را فراهم کرده است.

دانش خواستار از مدیران و مسوولان ادارات کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، محیط زیست و راه شهرسازی سیستان و بلوچستان به این بخش شد و افزود: ساخت راه آسفالته، ایجاد سرویس های بهداشتی، استراحتگاه و امکانات رفاهی در مسیر چشمه های آب معدنی این بخش از اهمیت زیادی برخوردار است و در صورت تامین این خواسته ها شمار زیادی از هموطنان به ویژه بیماران و طبیعت گردان جذب خواهند شد.

وی گفت: هم اینک آب چشمه بوسیله لوله به مکانی قابل دسترسی انتقال داده شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

بخشدار آهوران افزود: چند نفر از روستاییان با استقرار در این مکان به فروش گالن های پلاستیکی برای حمل آب، هیزم براثی تهیه آتش و اقلام خوراکی مشغول هستند که درآمد خوبی نیز دارند چند خانواده از این راه امرار معاش می کنند.مسوول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیکشهر نیز گفت: کوهستانی بودن منطقه نیکشهر و وجود جاذبه های طبیعی سبب جذب گردشگر به این شهرستان به ویژه در فصل زمستان شده است.

خیرالنساء امیری افزود: چشمه های آب گرم و گوگردی برای درمان بسیاری از بیماری های پوستی عضلانی و درد مفاصل مفید است.

وی مهم ترین جاذبه های طبیعی منطقه را وجود چشمه های آب گرم و معدنی ذکر کرد و افزود: این چشمه ها در بخشهای آهوران، لاشار، بنت و مرکزی واقع شده اند.

وی گفت: در بین چشمه های موجود در این شهرستان چشمه آب معدنی چانف بخش آهوران به دلیل اثرگذاری آب آن در دفع سنگ کلیه بیشترین آمار جذب گردشگران استانی و دیگر نقاط کشور را در منطقه به خود اختصاص داده است.

وی بیان کرد: تعداد 67 چشمه آب گرم معدنی و گوگردی در نیکشهر وجود دارد که همواره در فصل های مختلف پذیرای گردشگران متعدد است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیکشهر گفت: با وجود پیگیریهای مکرر هنوز هیچ اقدامی برای چشمه های آب معدنی و آب گرم این شهرستان انجام نشده است.

امیری افزود: ساخت سرویس های بهداشتی، نمازخانه و استراحتگاه و راه آسفالته کمترین نیاز این مناطق است اما به سبب نبود این امکانات مردم از رفتن به این چشمه ها استقبال زیادی نمی کنند و فقط چند نفر به صورت خودجوش گالن آب و برخی اقلام مورد نیاز را در همان محل به فروش می رسانند.

وی ادامه داد: با وجودی که چشمه آب معدنی چانف از نظر راه و داشتن امکانات رفاهی در وضعیت اسفباری است اما گردشگران و بیماران زیادی از سراسر سیستان و بلوچستان و کشور به آن مراجعه می کنند.

وی خواستار توجه بیشتر مسوولان به این مناطق شد و تصریح کرد: در سفر ریاست جمهوری چهار روستای هدف گردشگری برای این شهرستان مصوب شده اما حتی مانند دیگر مناطق تفریحی و گردشگری راه مناسب دسترسی هم ندارند و به سختی تردد در مسیر این روستاها انجام می شود.رییس اداره حفاظت محیط زیست نیکشهر نیز گفت: چشمه های آب گرم، معدنی و گوگردی نیکشهر برای درمان بسیاری از بیماری های پوستی، درد مفاصل و عضلانی مفید است.

حسن کیخا افزود: بر اساس تحقیقات، در بین چشمه های موجود در نیکشهر، چشمه آب معدنی چانف به دلیل اثر گذاری آن در دفع سنگ کلیه بیشترین آمار جذب گردشگران منطقه را به خود اختصاص داده است و یک منطقه زیبا از نظر زیست محیطی است.

وی گفت: چون این منطقه از مناطق حفاظت شده نیست بسیاری از کارها با سرمایه گذاری انجام خواهد شد و هیچگونه محدودیتی ندارد.

وی گفت: این چشمه متاسفانه اکنون از نظر نظافت و زیست محیطی وضعیت بسیار نگران کننده ای دارد و باید دستگاههای دست اندرکار از جمله میراث فرهنگی اقدامات لازم برای تامین امکانات رفاهی انجام دهند و مهمتر اینکه برای این چشمه ها باید متولی مشخص شود تا از آلوده شدن آنها جلوگیری و زمینه برای استفاده عموم فراهم شود.چشمه آب معدنی چانف در میان کوه های آهوران در 18 کیلومتری چانف مرکز بخش آهوران نیکشهر و در 445 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.

چانف مرکز بخش آهوران تا محور ترانزیتی چابهار - نیکشهر- ایرانشهر(دوراهی اسپکه -سرمیچ) 28 کیلومتر فاصله دارد.نوشته شده در تاریخ دوشنبه 1 دی 1393 توسط رستم کریمی