تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی بلوچستان www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مطالب مرداد 1389

 

 امام جمعه نیکشهر گفت: ماه مبارک رمضان فرصتی بی بدیل برای توبه، طهارت و راز و نیاز با خداست و باید از این فرصت بیشترین استفاده را ببریم.
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام "احمد لطفیان سرگزی" در خطبه های نماز جمعه این هفته نیکشهر افزود: رمضان ماه دعا و نیایش و تسلیم دل و جان در برابر اراده و شریعت الهی و ماه خالص شدن از آلودگی هاست.
وی اظهار داشت: همه کسانی که در حوزه های مختلف جامعه تاثیر گذارند باید کاملا مراقب خود و زیر مجموعه ها و حوزه های تاثیر گذاری کلام و رفتار خویش باشند زیرا دیگران از آنان الگو می گیرند.
امام جمعه نیکشهر وحدت مسوولان را یک فریضه مهم دانست و گفت: تعمد در برهم زدن این وحدت، خلاف شرع است.
وی در بخش دیگری از خطبه های نماز گفت: ملت ایران همواره در طول 32سال گذشته همان راه، اصول و اهداف انقلاب و امام را ادامه داده است.
وی بیان کرد: این در حالی است که جبهه دشمنان ملت ایران که محور آن رژیم صهیونیستی و آمریکاست، دچار تغییرات و رو به ضعف است.
نوشته شده در تاریخ شنبه 30 مرداد 1389 توسط رستم کریمی
 جانشین فرمانده انتظامی سیستان وبلوچستان روز پنجشنبه در مراسمی سرهنگ "محسن راک" را به عنوان فرمانده انتظامی شهرستان نیکشهر معرفی کرد.
به گزارش ایرنا، جانشین فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان در این مراسم از خدمات سرهنگ "محمد رضا مرتاض" فرمانده سابق انتظامی نیکشهر  تقدیر کرد و گفت: مهمترین اولویت کاری انتظامی شهرستان نیکشهر اخراج اتباع بیگانه، مبارزه با قاچاق موادمخدر، کالا و مقابله با ناامنی و گروگانگیری است.
سرهنگ "علی طاهر" افزود: اتباع بیگانه نقش زیادی در بروز ناامنی و جرائم مختلف در استان دارند که با توجه به ضوابط قانونی و ممنوعیت سکونت و حضور آنان در استان مرزی سیستان و بلوچستان باید هر چه سریعتر به سایر مناطق منتقل شوند و یا به کشورشان بازگردند.
وی بر ایجاد امنیت و بالابردن احساس امنیت در مردم تاکید کرد و گفت: متاسفانه احساس ناامنی در مردم بیشتر از خود ناامنی است که می توان این مشکل را با همکاری و تعامل مردم، معتمدان و ریش سفیدان طوایف برطرف کرد.
به گزارش ایرنا، در این مراسم که در مسجد علی ابن ابیطالب (ع) نیروی انتظامی نیکشهر برگزارشد، مسوولان محلی و ریش سفیدان و معتمدان طوایف نیز حضور داشتند.
نوشته شده در تاریخ شنبه 30 مرداد 1389 توسط رستم کریمی

طی مراسمی با حضور جانشین فرماندهی انتظامی استان - حسن قاسم زاده رئیس دادگستری نیکشهر- مهدی سرحدی سرپرست فرمانداری نیکشهر- صاحب گل صالحی معاونت عمرانی- ائمه جمعه حجه الاسلام احمد لطفیان سرگزی- مولوی عبدالله وحیدیفر- اعضای شورای اسلامی شهر - عبدالعزیز بلوچزهی رئیس شورای استان- معتمدین و پرسنل انتظامی جناب سرهنگ محسن راک بعنوان فرمانده جدید نیروی انتظامی شهرستان نیکشهر معرفی و از خدمات جناب سرهنگ محمدرضا مرتاض قدردانی شد.

گفتنی است حاضرین در جلسه افطار را مهمان فرماندهی نیروی انتظامی بودند.

*******************************************

خبر تودیع جناب سرهنگ مرتاض جهت اطلاع بازدید کنندگان سایت در ذیل می آید...  

سردار محمد غفاری دیروز در مراسم معارفه فرمانده جدید انتظامی نیكشهر

كاهش جرائم در استان  

فرمانده قرارگاه فتح و انتظامی سیستان و بلوچستان در تشریح و مقایسه عملكرد این قرارگاه در سال 86نسبت به سال قبل از آن گفت پارسال جرائم خشن در استان بین 10تا 100درصد كاهش یافته است.

سردار محمد غفاری دیروز در مراسم معارفه فرمانده جدید انتظامی نیكشهر افزود در این مدت كشف سرقت های مختلف 11 تا 124درصد و مواد مخدر 24درصد رشد یافته است.

 وی گفت سال گذشته 206 هزار و 507 تبعه افغان دستگیر و از طریق اردوگاه های استان به كشورشان بازگردانده شده اند در حالی كه در سال 85تنها 23هزار تبعه طرد شده بودند.

سردار غفاری تقویت مرز از نظر نیروی انسانی/ تجهیزات و انسداد / پیشگیری از وقوع جرم و افزایش امنیت اجتماعی را از اهم برنامه های انتظامی و قرارگاه فتح سیستان و بلوچستان در سال جاری عنوان  كرد.

 در این مراسم سرهنگ محمد رضا مرتاض به عنوان فرمانده جدید انتظامی نیكشهر معرفی شد.

تاریخ ارسال:27/1/1387 - ساعت 8:26
طبقه بندی: اخبار، 
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 27 مرداد 1389 توسط رستم کریمی
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 27 مرداد 1389 توسط رستم کریمی

مدیر جهاد كشاورزی این شهرستان گفت: چای ترش در سطح 70 هكتار اراضی كشاورزی مناطق لاشار و فنوج این شهرستان کشت شده است.

حبیب رئیسی افزود: از این میزان سطح زیر كشت انتظار می رود بیش از 5 تن چای ترش برداشت وروانه بازار مصرف استان واستانهای همجوار گردد.

وی گفت از آبانماه هر سال برداشت آغاز و تا آذر ماه ادامه دارد.

وی قیمت این محصول از قرار هر كیلو در سر مزرعه را 50 هزار ریال اعلام كرد و افزود: در حال حاضر 150 نفر كشاورز نیكشهری به این امر اشتغال دارند.

مدیر جهاد كشاورزی نیكشهر با بیان اینكه در سال زراعی گذشته از سطح زیر كشت 50 هكتار 3 هزار و 500 كیلوگرم چای برداشت شده است گفت: علت افزایش سطح زیر كشت ومیزان تولید چای ترش ارائه آموزشهای لازم و توزیع نهاده های كشاورزی بصورت یارانه ای میباشد.

گفتنی است چای ترش یكی از گیاهان دارویی است كه در پایین آوردن فشار خون ، كنترل كننده كلسترون خون ، اختلالات كبدی و صفرایی ،‌تصفیه كننده خون و آرام بخش مناسب كاربرد دارد.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 27 مرداد 1389 توسط رستم کریمی

حدود یك ماه پیش یكی از كودكان خردسال روستای كریم آباد واقع در بخش قصرقند شهرستان نیكشهر ما بین روستای هیت و شهر قصرقند در چاه آب شرب و كشاورزی این روستا افتاد. تلاش مردم محلی برای حارج کردن جسد آن بی نتیجه ماند. اما انتظارشان این بود كه حداقل كسی به دادشان برسد و جسد آنرا از چاه بیرون بیاورند ولی با تلاش مسوولان شهر و استان پس از گذشت یك ماه تا هنوز نتوانسته اند جسد آنرا از این چاه خارج كنند.

حتی چند نفر افراد ماهر از استان كرمان آوردند ولی تا هنوز كار بی نتیجه مانده است.؟

مسوولان می گویند این كودك وقتی كه به داخل چاه افتاده سرش زیر گل و لای چاه رفته و مردم و غواسان نتوانسته اند آنرا بیرون بیاورند و گفته اند كه بدنش نصف می شود و هر اندازه ای كه به زیر خاك رفته جدا می شود.

مسوولان راه چاره را پر كردن چاه آب روستای كریم آباد عنوان كرده اند. جای بسی تاسف است كه در قرن 21 و دنیای پر از امكانات تا هنوز ما نیكشهری و استانمان فاقد هر گونه امكانات باشد. و این فاجعه ها بوجود آید؟؟؟؟؟؟

اكنون مردم روستای كریم آباد مجبورند این چاه را رها كنند و از چاه دیگری برای آب شرب و كشاورزی استفاده نمایند. كه ستاد حوادث غیر مترقبه استان قول حفر چاه جدید را داده اند و این تنها شاهكار آنهاست؟؟؟؟؟

و اكنون باید چاه قبلی به همراه كودك بدون تشیع جنازه پر از خاك شود.؟؟؟؟؟

 

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 26 مرداد 1389 توسط رستم کریمی

به گزار ش سایت نیكشهر و به نقل از اهالی روستای زیرك آباد بر اثر عدم تشخیص سم و همرنگ با جوش شیرین یك خانواده نیكشهری را مسموم و یك نفر نیز جان باخت.

مادر یكی از خانواده های نیكشهری كه می خواست پكراه یا پكوره درست كند به جای افزودن جوش شیرین از سم كه همرنگ آنان بود استفاده كرد و پس از پختن پكوره و خوردن اعضای خانواده بر سر سفره افطار همه آنها را مسموم و راهی بیمارستان 22 بهمن نیكشهر كرد كه در نهایت مادر خانواده جان باخت.

سایت نیكشهر این حادثه تلخ را به خانواده محترم بلوچزهی در روستای زیرك آباد تلست عرض می نمایم.

تشیع جنازه ساعت 17 عصر امروز در قبرستان زیرك آباد می باشد كه از همه نیكشهریها جهت شركت در تشیع جنازه دعوت شده است.

گفتنی است پخت پكوره یكی از خوراكی های رایج در منطقه مكران(جنوب بلوچستان) است و بر سفره افطار مردم بلوچ جایگاه خاصی دارد.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 26 مرداد 1389 توسط رستم کریمی

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 مرداد 1389 توسط رستم کریمی

 

به گزارش روابط عمومی اداره كل راه و ترابری جنوب استان سیستان و بلوچستان با بهسازی و روكش آسفالت محور شمیل – هنزم – زیردان اتصال بیش از 15 روستا منطقه محروم چاهان را به جاده ای اصلی شهرستان نیكشهر به چابهار تحقق می یابد.
بشیر احمد ستوده سرپرست راه روستایی در این خصوص گفت : با توجه به اهمیت این محور و لزوم تسریع در اتمام پروژه ،حدود 7 روستا و 900 خانوار از نعمت راه مناسب روستایی برخوردار شده وعلاوه بر محرومیت زدایی ، ارتباط با منطقه آزاد چابهار به منظور تبادل با بازار شهرستان چابهار جهت ارائه محصول كشاورزی و حمل آنها به مركز استان امكان پذیر خواهد بود.
 وی همچنین افزود : 135000مترمكعب خاكبرداری 42000 مترمكعب خاكریزی این محور به طول 15 كیلومتر  به اتمام رسیده وپیشرفت فیزیكی آن 75 درصد می باشد كه در صورت تامین قیر لازم عملیات اجرایی آن بزودی به اتمام می رسد.
وی تصریح كرد : تاكنون بالغ بر 6900 میلیون ریال جهت بهره برداری از این محور هزینه شده است.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 مرداد 1389 توسط رستم کریمی

بر پهنه‌ی گسترده گیتی در محل تلاقی خاورمیانه با سرزمین عجایب (هندوستان) قومی به سر می‌برد که کمتر کسی در دنیا وجود دارد که آنها را نشناسد.وطن اصلی بلوچها، بلوچستان است که در کتابهای تاریخی قدیم بنام «مکران» یاد شده است

نویسنده: دکتر محمدرضا طاهری - عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان

بر پهنه‌ی گسترده گیتی در محل تلاقی خاورمیانه با سرزمین عجایب (هندوستان) قومی به سر می‌برد که کمتر کسی در دنیا وجود دارد که آنها را نشناسد. قدمت تاریخی این قوم و زمان استقرار آن در این منطقه محروم طبیعی، و اینکه چه چیزی بلوچ را وادار به سکونت در این مثلث خشک و خشن نموده برای کسی کاملا روشن نیست. بلوچ قومی از اقوام مختلف دنیا مانند عرب، افغان، ترک، کرد و ... است. وطن اصلی بلوچها، بلوچستان است که در کتابهای تاریخی قدیم بنام «مکران» یاد شده است. این نام در زمان سلطنت نادر شاه افشار به «بلوچستان» تغییر یافت.

ریشه بلوچ

درباره ریشه بلوچها اجماع نظر وجود ندارد. عمده بحث در این زمینه بر محور دو نظریه است، یکی ریشه ایرانی (آریایی) و دیگری ریشه عربی.

نظریه دوم معتقد است که ریشه بلوچها از اعراب و اعقاب حمزه، عموی پیامبر اسلام (ص) است. ولی نظریه اول برای قوم بلوچ ریشه ایرانی قائل است و نظریه دوم را فاقد مستندات تاریخی میداند.

در مورد نژاد بلوچ آنچه مورد توافق اکثر نویسندگان و جامعه شناسان است، نژاد آریایی مردم بلوچ است. به سبب موقعیت جغرافیایی منطقه، قوم بلوچ نژاد خود را به خوبی حفظ کرده است. کمسیون ملی یونسکو درباره نژاد بلوچ میگوید «بدون شک قوم بلوچ از همین اقوام آریایی جدا شده و پس از گذشتن از مناطق شمالی به جنوب آمده اند و قرابت زبان بلوچی با زبان باستانی موید این تصور است.»ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 مرداد 1389 توسط رستم کریمی

رویای مردم نیکشهر کی محقق می وشود؟؟؟

 محور چابهار به نیکشهر (قطعه یک تا 4) حدود 18 سال است که تا هنوز به گفته مسوولان ناتمام است و روکش آسفالت جدید می خواهد این محور یکی از محورهایی بود که فاصله نیکشهر به چابها را فقط یک ساعته کرد در حالی که از مسیر نیکشهر به جکیگور و چابها مسیر پر پیچ و خم و طولانی.... کندی اجرای این محور به نظرم یکی از طولانی ترین طرحهایی بود که از نظر اجرا در کشور ایران اسلامی داشتیم....؟ کندی کار را نمی دانیم و دنبالش هم نیستیم ولی اکنون کسی که در این مسیر رانندگی کنند قبل از رسیدن به چابهار و تماشای دریا و موجهای قایق سواران بلکه در همین مسیر با وسیله شخصی و یا کرایه ای موج سواری می کند و تا آنجا کاملا بر سر موج های آسفالت این جاده آبندی می شود و می داند موج سواری یعنی چه و خوب یاد می گیرد و آشنا می شود...؟ تا هنوز وعده های مسوولان برای رفع مشکلات این محور بی نتیجه مانده است؟؟؟ این جاده تا هنوز با چاله و دست اندازهایی که دارد جان دهها مسافر را تاکنون گرفته است و آنان را به کام مرگ کشانده  و صدها نفر زخمی در بر داشته است......

ادامه مسیر یعنی از قطعه 4   تا 9 یعنی سه راهی بزمان از محور کوهستانی و صعب العبور تنگ سرحه عبور می کند و فقط همین قسمت یعنی قطعهB 6  مانده است یا طول 15 کیلومتر.

به نظر شما با توجه به وعده مسوولان راه و ترابری از بزرگ و کوچک تا پایان امسال به بهره برداری می رسد با پیشرفت کاری که دارد؟؟؟

به نظر شما ادامه مسیر از نیکشهر تا ایرانشهر مثل مسیر چابهار مرگبار خواهد بود؟؟؟

خبر زیر مصاحبه وزیر راه است که در بازدید از محور تنگ سرحه انجام داده که جهت اطلاع از نظرتان می گذرد....

**************************************************************

کد خبر: 1070974 زمان مخابره: 2/2/1389 - 9:46:33

وزیر راه و ترابری:

جاده ترانزیتی چابهار- نیکشهر- ایرانشهر امسال (1389) به بهره برداری می رسد

زاهدان- وزیر راه و ترابری گفت: جاده ترانزیتی چابهار- نیکشهر- ایرانشهر که عملیات اجرایی آن به سرعت در حال انجام است، در سال جاری به بهره برداری می رسد

 

به گزارش ایرنا، "حمید بهبهانی" روز چهارشنبه در بازدید از عملیات اجرایی این محور ترانزیتی افزود: جاده چابهار _نیکشهر _ ایرانشهر یک محور استراتژیک با استانداردهای عالی است که پیشرفت عملیات اجرایی آن بسیار مطلوب بوده است.

وی ادامه داد: این محور ترانزیتی دارای دو تونل به طول 100 و 300 متر است که عملیات ساخت آنها به اتمام رسیده است.

او اضافه کرد: قطعه پنجم محور نیکشهر- ایرانشهر با هزینه 400 میلیارد ریال اعتبار، تاکنون 80 درصد پیشرفت و قطعه ششم این محور با هزینه 260 میلیارد ریال اعتبار، 70 درصد پیشرفت اجرایی دارد.

وی گفت: قطعه "تنگ سرحه" محور ترانزیتی یادشده با وجود کوهستانی بودن مسیر و سختی عملیات اجرایی آن، از 70 درصد پیشرفت اجرایی برخوردار است.
بهبانی گفت: محور ترانزیتی چابهار-نیکشهر-ایرانشهر در مجموع 300 کیلومتر طول دارد که تاکنون بیش از 200 میلیارد تومان هزینه داشته است.
وی خاطر نشان کرد: این محور ترانزیتی نیاز به روکش آسفالت دارد که باید هر چه سریعتر به پایان رسد.

به گزارش ایرنا، وزیر راه و ترابری به اتفاق هیات همراه و همچنین استاندار و چند نفر از مدیران کل دستگاههای اجرایی سیستان و بلوچستان از عملیات اجرایی برخی طرحهای راهسازی جنوب استان دیدن می کنند.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 مرداد 1389 توسط رستم کریمی

  مأموران محیط زیست سیستان و بلوچستان موفق شدند از 3 قلاده خرس سیاه آسیایی كه در فهرست سرخ IUCN قرار دارد، در ارتفاعات نیكشهر تصویربرداری كنند.

به گزارش خبرنگار فارس، مأموران اجرایی گارد حفاظت شهرستان نیكشهر به همراه كارشناسان محیط زیست اداره كل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان در راستای مطالعات تهیه طرح جامع مدیریت و حفاظت از زیستگاه خرس سیاه در حین گشت‌زنی شبانه‌روزی ارتفاعات و مناطق اطراف نیكشهر برای دومین بار موفق به مشاهده مستقیم و تصویر‌برداری از 3 قلاده خرس (یك ماده و 2 توله) در منطقه داروكان شدند.ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 مرداد 1389 توسط رستم کریمی

خبرگزاری فارس: معاون راه روستایی اداره كل راه و تربری سیستان و بلوچستان گفت: به زودی راه روستایی محور قصر قند ـ كاجو بازگشایی می‌شود.

بشیر احمد ستوده  در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس اظهار داشت: با هدف بهره‌مندی از راه مناسب روستایی محور قصرقند – كاجو بازگشایی می‌شود.
وی افزود: علاوه بر بهرمندی این منطقه، 50 روستای شهرستان نیكشهر نیز از این مسیر تردد می‌كنند.
وی ادامه داد: عملیات اجرایی بازگشایی این محور از سال 85 شروع شده كه منطقه كاجو به واسطه صعب‌العبور بودن راه مناسب ارتباطی نداشته و به منظور رسیدن به قصر قند و روستاهای همجوار قبلا از داخل رودخانه تردد انجام می‌شد كه در هنگام بروز سیل ارتباط این محور به طور كامل قطع می‌شد.
معاون راه روستایی اداره‌كل راه و ترابری جنوب سیستان و بلوچستان گفت‌: 550 هزار مترمكعب خاكبرداری انفجاری انجام شده كه در صورت تامین اعتبارات لازم تا پایان سال جاری 20 كیلومتر از این محور به بهره‌برداری می‌رسد.
وی اضافه كرد: طول این محور 43 كیلومتر بوده و پیشرفت فیزیكی آن 50 درصد است. 
ستوده  خاطرنشان كرد: منطقه كاجو به واسطه داشتن مركبات و محصولات دیگر لزوم احداث این محور برای حمل محصولات به مركز استان را دوچندان می‌كرد.
وی تصریح كرد: تاكنون بالغ بر 16 میلیارد و 780 میلیون ریال برای بازگشایی محور هزینه شده است.
در هفته دولت امسال 35 طرح و پروژه در زمینه‌های مختلف راهداری، راهسازی و ... در اداره‌كل راه و ترابری جنوب سیستان و بلوچستان افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 مرداد 1389 توسط رستم کریمی

روستای کتیچ بخش فنوج شهرستان نیکشهر - زمان: تیرماه 1389

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 21 مرداد 1389 توسط رستم کریمی

تودیع و معارفه فرماندار سراوان  معاون امنیتی انتظامی استاندار امروز در جلسه تودیع و معارفه فرماندار سراوان گفت : تاکنون تلاش مضاعفی با مشارکت مردم منطقه و مسئولان برای رفع محرومیت از چهره استان صورت گرفته است . سیاح یاد اور شد : در دور سوم هیات دولت به استان طرح های زیر بنایی مهمی اغاز می شود که نیاز استان در بخش های مختلف برطرف خواهد شد .

وی همچنین گفت : استکبار جهانی همواره با توطئه های مختلف سعی بر ایجاد تفرقه بین مردم استان را دارد اما همراهی و همگامی همه جانبه مردم با مسئولان نظام ، تمامی این توطئه ها را نقش بر اب کرده است . جمشید زهی نماینده مردم شهرستانهای سراوان – سیب سوران و زابلی هم با اشاره به اینکه نگاه دولت به این خطه از میهن اسلامی ، نگاه ویژه ای بوده است تاکید کرد : مدیران باید تلاش مضاعفی برای شناسایی و رسیدگی به مشکلات منطقه داشته باشند .  حجت الاسلام دهقان امام جمعه سراوان هم گفت : مسئولیت امانت الهی است که باید به نحو احسن ادا شود و تنها راه ادای مطلوب ان تعامل و همکاری مردم با مسئولان در جهت رفع مشکلات و خدمت رسانی بهتر است .

 در پایان این مراسم از خدمات سجادی فرماندار اسبق شهرستان سراوان تقدیر و محمد اکبر چاکرزهی به عنوان فرماندار جدید این شهرستان معرفی شد .

سایت صداوسیمای استان سیستان و بلوچستان

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 20 مرداد 1389 توسط رستم کریمی
 رئیس روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان گفت: "محمد اکبر چاکرزهی" فرماندار نوین شهرستان سراوان و "مهدی سرحدی" به عنوان سرپرست فرمانداری نیکشهر معرفی شدند.

"علیرضا براهویی" روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: چاکرزهی پیش از این فرماندار نیکشهر بود.
وی ادامه داد: در نشست امروز معارفه فرماندار جدید سراوان، "جلال سیاح" معاون امنیتی انتظامی استانداری سیستان و بلوچستان با معرفی محمد اکبر چاکرزهی به عنوان فرماندار جدید از خدمات سید "عبدالحسین سجادی" فرماندار سابق این شهرستان تقدیر کرد.
رئیس روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان اظهار داشت: همچنین "مهدی سرحدی" معاون سیاسی- اجتماعی فرمانداری نیکشهر به عنوان سرپرست فرمانداری این شهرستان منصوب شد.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 20 مرداد 1389 توسط رستم کریمی

محمد اکبر چاکرزهی فرماندار نیکشهر صبح امروز چهارشنبه با همراهی جمعی از معتمدین روحانیون- جوانان - اعضای شورای اسلامی شهر و روستا ساعات اولیه بامداد حدودا 4 صبح راهی شهرستان سراوان شد.

  جلسه تودیع و معارفه فرماندار نیکشهر با شکوه خاصی در سراوان برگزار شد و چاکرزهی به عنوان فرماندار سراوان منصوب شد.

برای ایشان آرزوی موفقیت و بهروزی داریم.

***********************************
***********************************************

چاکرزهی در خردادماه سال 1385 بعنوان فرماندار نیکشهر منصوب شده بود که خبر مخابره شده آن زمان نوشته خودم در اینجا می آید جهت اطلاع مردم...

محمد اکبر چاکرزهی فرماندار شهرستان نیکشهر شد

خبر گزاری دانشجویان ایران - سیستان وبلوچستان
سرویس سیاسی
در جلسه شورای اداری شهرستان نیکشهر محمد اکبر چاکرزهی به عنوان فرماندار شهرستان نیکشهر معرفی شد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان - منطقه سیستان وبلوچستان در این جلسه که با حضور صادقی معاون سیاسی امنیتی استانداری ، روسای ادارات شهرستان ، بخشداران ، ائمه جمعه ، معتمدین ، اعضای شورای اسلامی در محل سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شده بود ، از زحمات نبی بخش داوودی فرماندار سابق قدردانی و آقای محمد اکبر چاکرزهی بعنوان فرماندار شهرستان معرفی شد.
امام جمعه اهل سنت نیکشهر گفت: تلاش ها و پیگیری داوودی کارنامه ای درخشان برای انتخاب مجدد یک فرماندار بومی و اهل سنت بود و بخوبی نشان داد که بومیان هم می توانند و جای پیشرفت و حرفی برای گفتن داشته باشند.
مولوی عبدالله وحیدیفر با ابراز رضایت کامل از عملکرد سه و نیم ساله فرماندار سابق آقای داودی افزود :از دولت جمهوری اسلامی متشکریم که به ما اعتماد کرد و بار دیگر کسی را بعنوان فرماندار در این خطه محروم معرفی کرد که سالیان سال در بین مردم زندگی کرده و با درد و مشکلات مردم بخوبی آشنایی کامل دارد.
محمد اکبر چاکرزهی پیش از این بعنوان رئیس هلال احمر چابهار مشغول به فعالیت بوده و پیش تر از آن بعنوان رئیس هلال احمر شهرستان نیکشهر مشغول به خدمت بوده است.

۱۳۸۵/۰۳/۱۶
۱۱:۴۲

*******************************************************

*******************************************************

تاریخ منصوب شدن آقای محمد اکبر چاکرزهی بعنوان

فرماندار نیکشهر  16/03/1385

تاریخ رفتن و خداحافظی از فرمانداری نیکشهر

 تاریخ امروز چهارشنبه 20/05/1389

***************************************

*************************************************

از خدمات آقای سید عبدالحسین سجادی فرماندار سابق هم تجلیل بعمل آمد

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 20 مرداد 1389 توسط رستم کریمی
محمد اقبال
چهارشنبه بیستم مردادماه سال 1389 09:48 قبل از ظهر
آقای رستم دیگه وقاحت وبی چشم رویی رو از حد گذر وندی تو روی هر چه خبرنگار آزاد و مستقل رو سیاه کردی حیف کلمه زیبای خبر نگار که به تونسبت داده بشه به نظر من رفتار تو بیشتر به یک موزدور و روبوت برنامه نویسی شده نزدیکه درعجبم که چرا اسمتو گذاشتی خبرنگار باور کن نون رو به نرخ روز میخوری توکه این قدر ترسو و بزدلی که تنها با رفتن چاکرزهی از نیکشهر به سراوان به خودت جرائت دادی یک مشت اراجیف خزبلات ظاهرا" منتسب به کاربران و بازدید کنندگان بی نام ونشان سایت خود رو مجددا" در خروجی آن قرار بدی باید پای لرز نشستن این خربزه خوری رو میکردی تو که لالایی بلدی چرا خوابت نمیبره ؟
اگه مردی یه کامنت برای نظر سنجی کاربران در باره عملکرد خودت(اگه کاربری باشه)بذار تا ببینی و بفهمی که قضاوت افکار عمومی آشنا به طرز کار تان چیست؟
هر چند که بعید میدونم شهامت همچین کاری رو داشته باشی یا به فرض انجام این اقدام فهم پیامهای انتقاد آمیز بینندگان....
 
**********************************************
*********************************************
جوابیه مدیر سایت
جناب آقای محمد اقبال یا .....
سلام
به استحضار شما برسانم شما هم اگر نقد و انتقاد دارید پس نشانی و ایمیل و مشخصات کافی ات را ارسال کن تا ببینیم عیب کار از کجاست در فضای آزاد رسانه ای و اینترنتی امروز ما هیچ ترس و واهمه ای نداریم که از ما انتقاد کنید نقد کنند - حمله کنند و فحش و حرف رکیک بزنند...... شما هم می توانید انتقاد سازنده در مورد عملکرد من را در مورد فعالیت بیش از یک دهه در کار روزنامه نگاری و خبرنگاری در حوزه شهرستان نیکشهر را بصورت شفاف و واضح بدهید تا موضوع روشن شود که چه کرده ایم؟
واجه محمد اقبال .... از شما خواهش می کنیم که در مورد توانمندیها و مشکلات شهر ما را یاری نمائید؟
در ضمن شما هم یا با نام مستعار و یا نام نامشخص نظر دادید پس انتقادات شما وارد نیست؟؟؟
شما بدانید ما که نقد می کنیم جراتش را داریم که نام خودمان را هم ذکر کنیم و الا مثل خیلی از کسان سایت باز می کردیم و بی نام و نشان هر چی که می خواستیم می گفتیم و هیچ خبر دار نمی شد؟؟ ولی بدان که شهامتش را داریم؟؟؟
دلمان برای نیکشهر می سوزد که مثل خیلی از کسان به کار اداری نچسبیده ایم و با کمترین و کمترین حق الزحمه کار خبر و اطلاع رسانی می کنیم؟؟؟/ همین سایت که مشاهده می کنید باید متعلق به فرمانداری و شهرداری و یا ارگان خاصی از شهر بود؟؟؟ ولی حداقل 10 سال است که آنرا دایر نموده ام و حتی اینترنت در شهر نبوده از خط زاهدان استفاده کرده ام و اینترنت وصل بوده ام ؟؟؟ همه هزینه هایش را خودم شخصی داده ام تا مردم نیکشهر بی اطلاع از خبر نباشند و دیگران هم از شهرهای دیگر وقتی نام نیکشهر را سرچ کنند سرافنکده باشند و مطالب و عکسی از شهرشان را ببینند....
من مخالفتی با فرماندار و مسوولان بلوچ و بوی ندارم و نداشته ام و نخواهم داشت. اگر هر چه باشند ولی لباس بلوچی بر تن دارند و به زبان بلوچی صحبت می کنند؟؟؟ مردم در دادن نظرات آزاد هستند و فضای رسانه ای را من نمی توانم محدود کنم.؟؟ به قول یکی از مسولان بلند پایه نیکشهری اگر این انتقادات و نظرات مردم را شما حذف کنید ولی در دلشان جای دارند و نمی توانید از دلشان پاک کنید.؟ پس همان که باید به نظرات مردم احترام بگذاریم.....
باز هم از شما خواهشمندیم هر چی نظر - پیشنهاد - انتقاد دارید با مدارک و دلایل و شواهد ارسال کن و استفاده می کنیم مطمئن باش بنده ذره ای هم از این کار شما ناراحت نیستم و انتقادات را نوعی پیشرفت در کارهایم می دانم. امیدمان به الله است خداوند همه شما را هدایت کند با من..
 
در ضمن بنده تنها خبرنگاری هستم که افتخارم این است که مطالب و گزارشات من حتی در نشریات خارج کشور به زبان انگلیسی هم چاپ و منتشر شده و در صداوسیمای چندین و چند بار از شبکه های سراسری گزارش تصویری داشته ام و در خبرگزاریها هم در معتبرترین خبرگزاریها فعالیت کرده ام.
نظر شخصی شماست که نام خبرنگاری برای من ارزنده نیست؟؟
ولی بدانید بنده تنها سردبیر نشریه دو زبانه بلوچی که در شهرستانهای کل کشور ایران به زبان بلوچی منتشر می شود افتخارش را داشته ام سردبیر باشم و هزاران مطلب و خبر و گزارش در رسانه های جمعی دارم؟؟
شما هم اغراق نکن و اینقدر نا مهربانه قضاوت نکن.
 
با تشکر
 
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 20 مرداد 1389 توسط رستم کریمی

Image

 با حضور فرمانده سپاه سلمان استان پایگاه مقاومت شهید شهسوار پازند در دهستان مسکوتان شهرستان نیکشهر به بهره برداری رسید .

به گفته سردار جاهد فرمانده سپاه سلمان ساختمان این پایگاه با 80 مترمربع زیر بنا و با هزینه 200میلیون ریال به بهره برداری رسیده است . همچنین کلنگ احداث ساخت 15 واحد مسکونی امروز با حضور فرمانده سپاه سلمان استان در روستای شگیم به زمین زده شد این واحدهای مسکونی هر کدام با زیر بنای 40متر مربع و با اعتبار 120میلیون ریال در مدت دو ماه ساخته خواهد شد .

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 19 مرداد 1389 توسط رستم کریمی

برای اولین بار در تاریخ در شهرستان نیکشهر اتفاق افتاد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

هیچ مراسمی به مناسبت روز خبرنگار در شهرستان نیکشهر برگزار نشد و نامی از روز خبرنگار و خبر برده نشد.؟؟؟؟ علت و دلیلش را تا هنوز نمی دانیم؟؟؟؟؟؟؟  هیچ کسی نبود که بگوید روز خبرنگاری در کشور بوده و اینجا هم گرامی داشته شود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

البته شک نداشته باشید چونکه خیلی از مناسبتها را مسوولان نیکشهر روز بعد و یا روزهای بعدی خبردار می شوند شاید این روز یکی از آن روزها باشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟//

شاید بیزاری مسوولان  نیکشهری از خبر و رسالت خبرنگاری؟؟؟؟؟؟؟؟

شاید مزاحم تلقی کردن خبرنگار و موی دماغ دانستن خبرنگار و کار خبر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

شاید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

بهرحال من به حال مسوولان نیکشهری که 96 درصد بومی و بلوچ هستند تاسف می خورم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

البته سالهای پیش یک یادی می کردند ولی حالا نه؟؟؟؟؟؟

ما که نگران نیستیم و به این چیزها هم اعتقادی نداریم؟؟؟؟؟

 

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

نظرات مردم

اینک ما چه کرده ایم تا برای نسلهای آینده باقی بماند
چهارشنبه بیستم مردادماه سال 1389 11:53 قبل از ظهر
نعمت وجودتان سلامت باد.
خبرنگاران وخانواده شهدا بعضا نیاز به لوح ونشان وهدیه وتمجید ندارند
نیاز به امنیت شغلی ورعایت قانون دارند.
خبرنگاران دردورنج همه آحاد جامعه را منعکس می کنند ولی کسی از درد ورنج آنان آنان چیزی نمی گوید
...علیرغم آن همه دایه بهتراز مادر زمانی که بنا بود سنگ نوشته ای برمزار صارمی شهید نوشته شود.الحق که استاد داوررستمی وند که آن زمان در روزنامه ایران بودند با تمام وجود صادقانه اینگونه نوشتند .باید لایقش باشی تا تورا بستایند.دوست ودشمن صارمی راستودن وتمامی مجامع جهانی خبرنگاران وروزنامه نگاران آزاد اندیشان جنایت علیه قلم وخبر رسانی را محکوم نمودند
اینک ما چه کرده ایم تا برای نسلهای آینده باقی بماند
روز خبرنگار خون بهای خبرنگاری که با خون خود خبرنوشت .والحق که این روز یادگار دوران اصلاحات وتلاش انجمن صنفی روزنامه نگاران ووزیر وقت ارشاد می باشد
با تمام خوبی ها وبدی ها وناملایمات وسختیهایئ که بر جامعه اطلاع رسانی وماگذشت
صمیمانه این روز را بر شما عزیزان تبریک می گویم
به امید روزی که هیچ خبرنگار وانسان آگاهی بخشی دچار آسیب وحتی در بند نباشد
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 19 مرداد 1389 توسط رستم کریمی

به گزارش سایت نیکشهر و به نقل از چندین منبع آگاه و موثق: محمد اکبر چاکرزهی فردا چهارشنبه بعنوان فرماندار سراوان  انتخاب خواهد شد. و رسما فعالیت خویش را آغاز خواهد نمود.

برای ایشان آرزوی موفقیت داریم و به عنوان یک بلوچ و نیکشهری که سکان بالاترین مقام اجرایی یکی از شهرستانهای بزرگ و فرهنگی در استان را دارد افتخار می کنیم.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 19 مرداد 1389 توسط رستم کریمی

 

زیبایی های شگیم پایین

 

 

نوشته شده در تاریخ شنبه 16 مرداد 1389 توسط رستم کریمی
وطنم هستی ،وتنم

وطنم هستی

وتنم

 که می نویسمت با شور

 از تخت جمشید و شهیدان گمنام

 

از بایزید بسطام و آرش از بلخ بدخشان

 از سیاوش شهید ، سهراب ،وزیبای من مکران

 وطنم هستی

 وتنم

ای گیسوانت تارو پود جان پرور عشق من

شاهدند باخون خود جان سپاران

ای ایران

نام تو را بر بال کبوتران

می نویسم با خون

با امضای بهار و خاک و باران

هر جا باشم

تو را می سرایم

و دریا کنار چشم سبزت

خلیج همیشه فارست

تاریخ بلخ و بدخشانت

مولانا و حافظ شیراز، سرزمین هزار یک شب

شهرزاد من

وطنم هستی

و تنم

"نام تورا بر بام و بر در می نویسم

با خون خود الله اكبر می نویسم "

خدایا مگذار در فنوج ذهنم

دچار تحملی خود ویران شوم

سرزمین مرا مثل سوره ای بر لبها به تلاوت بنشان

نشانی میهن من

همین خرمای خندیدن است

همین محبت به طعم ترانه

با بهانه بی بهانه

می نویسمت وطنم

وتنم

حسن اربابی شاعر جوان -فنوجادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ شنبه 16 مرداد 1389 توسط رستم کریمی
فَنوج یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان ایران است.این شهر در بخش فنوج شهرستان نیک‌شهر قرار دارد و جمعیت آن در سرشماری سال 1375 برابر با 7437 نفر بوده‌است.
شهر فنوج از شهرهای قدیمی جنوب بلوچستان است. منطقه فنوج از سال 1379 به‌عنوان بخش از شهرستان بمپور جدا شده و در سال 1370 به سطح شهر ارتقاء یافت.
 
 


ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ شنبه 16 مرداد 1389 توسط رستم کریمی

قصرقند شدام کشگادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ شنبه 16 مرداد 1389 توسط رستم کریمی

 

هالکار تئی روچ مبارکبات.

روزخبرنگار مبارک.

نوشته شده در تاریخ شنبه 16 مرداد 1389 توسط رستم کریمی

آبشار زیبای شَندُوك  shandouk در روستای شگیم از توابع بخش مركزی شهرستان نیكشهر  به فاصله 28 كیلومتری مركز شهر نیكشهر واقع شده است در رودخانه شگیم

***************************************

*****************************

   rostam karimi baloch 

********************

********************************

عكس رستم كریمی بلوچ - نیكشهر

******************************************

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 13 مرداد 1389 توسط رستم کریمی

قصرقند بهشت بلوچستان است

نمای بالا (كلاكوه)........... نمای بالای شهر قصرقند

 

 

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 13 مرداد 1389 توسط رستم کریمی

این قلعه بعنوان مركز شهر در دوران اسلامی ساخته شده اند وتا اواسط حكومت پهلوی خانهای منطقه در آنها سكونت داشته اند. بیشتر این قلعه ها بصورت بناهای سه طبقه ساخته شده و دارای دو مسجد یكی در قسمت مركزی ودیگری در قسمت شمالی خارج از حیاط اصلی قلعه بوده اند0 بیشترین تزئینات این بناها ، تزئینات دندان موشی و مثلثهای زیگراكی وبرجسته كاری در اتاقهای حاكم نشین بوده اند.


با توجه به اینكه مصالح بكار رفته در ساخت این بناها خشت خام وگل بوده بعلت فرسایش عوامل طبیعی بصورت تلهایی از خاك درآمده اند. وفقط در بخش لاشار واسپكه بعلت مسكونی بودن وباز سازی مكرر تاكنون سالم مانده اند.

در این قلعه محمد علی خان نارویی - حسین خان - سعید خان حاکمان قلعه بودند.
 

*************************************************

*********************************************

وزیر راه:
اولویت نخست سال‌ جاری توسعه راه‌های كشور است

خبرگزاری فارس: وزیر راه گفت: در سال جاری اولویت نخست در دستور كار دولت، توسعه راه‌های كشور است.


به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان به نقل از روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، حمید بهبهانی در بازدید از حومه نیكشهر اظهار داشت: در سال "‌همت مضاعف و كار مضاعف " توسعه راه‌ها، راه آهن و بندر چابهار در دستور كار قرار دارد.
وی افزود: جاده نیكشهر به صورت استاندارد در حال ساخت است و امیدواریم مقدار راهی كه باقی مانده در زمان كوتاه افتتاح و راه‌اندازی شود.
وی ادامه داد: راه نیكشهر به دلیل كوتاه بودن، مطمئن بودن و ظرفیت بالای تردد، مسیر نخست آن نیاز به روكش آسفالت دارد كه در دستور كار قرار گرفته است.
وی تصریح كرد: به مسئولان پیشنهاد می‌شود تا در طرح لوله خط گاز صلح كه به كشور پاكستان فرستاده می‌شود، یك سه راهی ایجاد كنند تا در مواقع بحران گاز كشور ایران از بندر چابهار به سایر نقاط دنیا فرستاده شود.
وزیر راه در زمینه اسكله‌ها هم خاطر‌نشان كرد: سازمان بنادر با سرمایه‌گذاری 60 میلیارد تومانی، مسیر سه كیلومتری موج‌شكن را رو به اتمام می‌رساند و دولت نیز 60 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این زمینه كرده كه امیدواریم طی مراحل مختلف تزریق شود.
در این بازدید نماینده ولی فقیه و استاندار سیستان و بلوچستان و سایر مسئولان اجرایی استان و منطقه حضور داشتند.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 12 مرداد 1389 توسط رستم کریمی

      درآمد:

      آگاهی ازپیشینه فرهنگی وسنتی اقوام ایران زمین یکی ازراههای شناخت فرهنگ ملی است  درواقع اقوام ساکن درپهنه ایران ازدورانهای بسیاردوروحتی پیش ازدرآمدن آریایی ها به این منطقه ، درپیدایی وگسترش تمدنها وفرهنگهای درخشانی کوشیده بودند، بی گمان این اقوام درکنارهم دریک تعامل فرهنگی ژرف بسرمی بردند.هریک ازاقوام ساکن ایران بخشی ازفرهنگ ایران راشکل می دهندودرباروری وغنای تمدن ایران نقشی ماندگارازخودبرجای نهاده اند.درمیان اقوام ایرانی ، قوم بلوچ ازاقوام دیرپا وکهن ایرانی است که دارای آداب ورسوم ، آیین ها وفرهنگ بومی ویژه خوداست. پژوهش درفرهنگهای قومی می تواندازدیدگاههای انسانشناسی ومردم شناسی فرهنگی صورت می گیرد، امری که شایسته است درایران درقالب تاسیس پژوهشگاههای انسانشناسی یا مردم شناسی به آن پرداخته شود.

   ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 5 مرداد 1389 توسط رستم کریمی
(تعداد کل صفحات:2)      1   2