تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - استعدادهای نهفته ورزشی در کوچه پس کوچه های بلوچستان

 

 استعدادهای نهفته ورزشی در کوچه پس کوچه های بلوچستان

   

چابهار- ایرنا- رده های سنی مختلف و به ویژه نوجوانان بلوچ چابهار در رشته ورزشی نظیر ژیمناستیک، دومیدانی، شنا، کریکت، فوتبال و کشتی استعداد بالایی دارند بطوریکه با کمترین امکانات نه بر روی تشک نرم بلکه بر روی سیمان و آسفالت هنرنمایی و حرکات زیبای ژیمناستیکی انجام می دهند.

به گزارش ایرنا، نوجوانان بلوچ در نقاط مختلف جنوب سیستان وبلوچستان و به ویژه شهرستان های ساحلی چابهار وکنارک هر چند وقت خبر ساز می شوند و چون رسانه و میدانی برای معرفی ندارند تنها از طریق شبکه های اجتماعی به شهرت می رسند.

پخش کلیپی از حرکات نمایشی، پشتک های متوالی و حرکات آکروباتیک ساسان پرکان و احمدرضا غلامی نوجوانان چابهاری در روزهای گذشته سبب شد تا توجه همگان به این ورزش جلب شود و بار دیگر استعدادهای نهفته منطقه محروم سیستان و بلوچستان نمایان شود.

بعد از پخش این کلیپ و دست به دست شدن آن در شبکه ‌های اجتماعی سبب شد تا ساسان پرکان یکی از این نوجوانان بر سر زبان ها بیفتد و توجه همگان را به خود جلب کند.

رئیس اداره ورزش و جوانان چابهار به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: فدراسیون ژیمناستیک و مسئولان ورزشی بعد از پخش کلیپ ساسان پرکان به دنبال این نوجوان هستند.

عمر بلوچ افزود: این ورزشکار با انجام حرکات آکروباتیکی که به صورت فوق العاده بر روی آسفالت انجام داده همه را به وجد آورده است بطوریکه صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک دستور پیگیری و شناسایی این نوجوان مستعد چابهاری را صادر کرده است.

وی بیان کرد: قرار است این ورزشکار نوجوان در تست استعدادیابی به پایتخت سفر کند تا پس از شناسایی استعداد و توانایی وی در تیم ملی نیز استفاده شود.

رئیس اداره ورزش و جوانان چابهار ادامه داد: چابهار ورزشکاران بی ادعا و با استعدادی دارد که در رشته های مختلف نظیر فوتبال، والیبال، ورزش های آبی ساحلی، شنا، کریکت، ژیمناستیک، دوومیدانی، قایقرانی، موج سواری و کشتی صدها ورزشکار بدون امکانات و مکان استاندارد فعالیت می کنند.

بلوچ افزود: چابهار علیرغم داشتن ورزشکاران با استعداد با مجموع 16 صدم مترمربع کمترین سرانه فضای ورزشی استان سیستان وبلوچستان و حتی کشور را دارد.

وی خواستار استعدادیابی و سرمایه گذاری وزارت ورزش و جوانان در تمامی رشته های خاص این منطقه شد.

رئیس اداره ورزش و جوانان چابهار افزود: این اداره در طول 40 سال اخیر برای نخستین بار آذرماه سال جاری چهار نفر ورزشکار به همراه سرپرست تیم به سنندج اعزام کرده تا در رشته المپیاد استعدادهای برترکشور شرکت کنند.

بلوچ گفت: با توجه به اینکه هیچ امکانات و سالنی مختص ژیمناستیک و یا مربی مجرب در این زمینه وجود ندارد چهار ورزشکار اعزامی و از جمله ساسان پرکان به دلیل عدم آشنایی با ابزار و روش های مسابقه هیچ مقامی کسب نکردند و در واقع اصلا نمی دانستند که چکار بکنند، چون هیچ تمرینی پیش از آن نداشته اند.

وی از مسئولان وزارت ورزش خواست برای رشته های خاص نظیر ژیمناستیک سالن مخصوص ژیمناستیک، دومیدانی وکریکت باید ورزشگاه اختصاصی ساخته شود تا با استاندارد تمرین و به رقابت بپردازند در آن صورت مشخص خواهد شد که نیمی از ورزشکاران تیم ملی را جوانان این منطقه تشکیل داده اند.

ساسان پرکان ژیمناست کار نوجوان چابهار اظهار داشت: 16 سال سن دارم و ساکن چابهار و هم اینک پایه نهم دوره اول متوسطه در دبیرستان شهید صدوقی شهر چابهار مشغول به تحصیل هستم.

وی گفت: چهار برادر و سه خواهر دارم و برای تامین مخارج زندگی خانواده علاوه بر تحصیل با درآمد ماهانه 300 هزار تومان مشغول بکار هستم.

این ورزشکار نوجوان بیان کرد: متاسفانه در سنینی که باید تنها به تحصیل و ورزش مشغول باشم و در تیم ملی برای کشورم افتخار آفرینی کنم به اجبار بایستی برای تامین بخشی از هزینه های زندگی کار کنم.

وی ادامه داد: به دلیل فقر و نداری مجبورم کار کنم چون پدرم به ‌خاطر تصادف فلج شده و من از کودکی مجبور بودم در جاهای مختلف کار کنم.

پرکان تصریح کرد: تا این کنون هیچ کسی بمن کمکی نکرده و اصلا اداره ورزش و جوانان ما را به حساب نمی آورد.

این نوجوان مستعد چابهاری گفت: از مسعود بلیده ای مشاور تحصیلی وتربیتی دبیرستان های شهر چابهار که با حضور در مدرسه شهیدصدوقی چابهار سبب شد تا کلیپ حرکات ژیمناستیکی من پس از شادی کردن در فوتبال را تهیه و پخش کند و سبب مشهور شدنم شد، تشکر و قدردانی می کنم.

وی افزود: پس از دست به دست شدن این کلیپ قرار است به دعوت فدراسیون ژیمناستیک به تهران بروم و ببینم خدا چه می خواهد و چه سرنوشتی برایم تعیین کرده است.

مشاور تحصیلی و تربیتی دبیرستان های شهر چابهار نیزبه خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در بهمن ماه جاری به منظور تماشای مسابقه فوتبال دانش آموزی که به مناسبت دهه فجر در دبیرستان دوره اول شهید صدوقی در بلوار توحید در حال برگزاری بود، رفتم.

مسعود بلیده ای ادامه داد: در پایان این مسابقه یکی از دانش آموزان به نام ساسان پرکان به سبب برد تیم مورد علاقه اش با انجام حرکات آکروباتیک و ژیمناستیک شادی خودش را ابراز کرد که به طور اتفاقی از این حرکات فیلم تهیه کردم.

وی افزود: پس از گرفتن این کلیپ و با هدف شناسایی این استعداد نهفته آن را در اینستاگرام گذاشتم که مورد استقبال واقع شد و این استعداد شناسایی و مورد توجه فدراسیون ژیمناستیک قرار گرفت.

وی بیان کرد: علاوه بر ساسان پرکان دانش آموزانی نظیر احمد رضا غلامی و دهها نفر دیگر در مقطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان های چابهار وجود دارند که دارای استعدادهای بالای ورزشی هستند و در صورت شناسایی و تربیت آنان می توانند به عضویت تیم ملی و باشگاههای مختلف درآیند.
http://www.irna.ir/sb/fa/News/83220354
مصاحیه ها از رستم کریمی
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 5 اسفند 1397 توسط رستم کریمی