تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - حدود 4 هزار قایق در چابهار و کنارک در انتظار مجوز صید هستند

 

 حدود 4 هزار قایق در چابهار و کنارک در انتظار مجوز صید هستند

   

چابهار - ایرنا - مدیر کل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: حدود سه تا چهار هزار قایق در 11 بندر ماهیگیری چابهار و کنارک فاقد مجوز با بیش از 15 تا 20 سال در انتظار مجوز صید هستند.


هدایت الله میرمرادزهی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هم اینک حدود 24 هزار صیاد به وسیله هزار و 430 قایق و 907 لنج در بنادر ماهیگیری و جایگاه تخلیه صید شامل بنادر تیس، کنارک، رمین، زرآباد، پزم، چابهار، بریس، گواتر، جد، تنگ و پسابندر در حوزه شهرستانهای چابهار و کنارک مشغول صید و صیادی هستند.

وی افزود: صدور مجوز قانونی صید برای چهار هزار قایق می تواند منجر به افزایش تولید آبزیان و اشتغال افراد بومی شود.

مدیر کل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: در هر لنج 10 تا 25 نفر و در هر قایق یک تا 2 نفر اشتغال دارند که نقش مهمی در صید، صیادی و اشتغال سواحل نشینان مکران در منطقه بلوچستان دارند.

وی ادامه داد: پس از پیگیری های مکرر در سفر اخیر معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران به منطقه برای 250 قایق جدید در چابهار و کنارک قرار است مجوز لازم صادر شود.

میرمرادزهی تصریح کرد: چابهار و کنارک ظرفیت های خوبی در زمینه صید انواع آبزیان دریایی دارند و این ظرفیت باید برای ایجاد اشتغال بیشتر بکار گرفته شود.

وی با بیان اینکه صیادان چابهار و کنارک همجوار آبهای آزاد سواحل مکران در سه سال متوالی رتبه نخست کشوری در زمینه صید و صیادی را کسب کرده اند، افزود: پارسال صیادان این منطقه بیش از 302 هزار تن ماهی از دریا صید کردند.

مدیر کل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: 34 تعاونی صیادی در حوزه این اداره کل فعال است و 107 واحد صنایع شیلاتی و 29 کارخانه تولید کنسرو ماهی نقش مهمی در بسته بندی و صادرات تن ماهیان در این منطقه دارند.

وی ادامه داد: 300 هزار شغل در حوزه شیلات چابهار و کنارک تعریف شده که بیشتر در زمینه پرورش میگو، صید با کشتی های پیشرفته روز دنیا، پرورش ماهی در قفس، تکثیر آبزیان، ایجاد صنایع و کارخانه های وابسته است.

میرمرادزهی با اشاره به اینکه چابهار بهشت آبزی پروری است، خاطرنشان کرد: سرمایه گذاران می توانند در زمینه پرورش میگو، پرورش ماهی در قفس، صید ماهی تجاری در آبهای دور و استفاده از کشتی های پیشرفته صید در آب های مشترک ساحلی اقدام کنند.

به گزارش ایرنا، سیستان و بلوچستان به سبب گستردگی منابع آبی دارای 2 اداره کل شیلات در شمال و جنوب استان است که اداره کل شیلات سیستان مستقر در زابل واقع در شمال استان وظیفه کنترل و حمایت از منابع آبی داخلی و اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آبهای دریای عمان فعال است.

چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از سه شهر به نام های چابهار، پلان و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
طبقه بندی: چابهار وکنارک، 
نوشته شده در تاریخ شنبه 19 آبان 1397 توسط رستم کریمی