تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - حدود 2 هزار هوتگ چابهار نیازمند لایروبی و مرمت هستند

 

 حدود 2 هزار هوتگ چابهار نیازمند لایروبی و مرمت هستند


   
چابهار- ایرنا - رئیس اداره منابع طبیعی چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: حدود 2 هزار هوتگ (گودال حفر شده برای ذخیره آب) در روستاهای منطقه دشتیاری، پلان و مرکزی این شهرستان نیازمند رسوب برداری، لایروبی، بهسازی، مرمت و نگهداری اصولی هستند.


عبدالغنی رئیسی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای لایروبی، رسوب برداری حصارکشی، بهسازی و مرمت هر هوتگ معمولا کمتر از 100 تا 300 میلیون تومان بستگی به حجم آن باید هزینه شود که می توان سالها از آن بهره برداری کرد.

وی افزود: در برخی مناطق پس از آبگیری هوتگ ها تا 6 ماه و حتی یکسال می توان با آب آن کشاورزی و مصارف شستشو را انجام داد.

رئیس اداره منابع طبیعی چابهار با بیان اینکه هوتگ ها عمر مفید بسیار بالایی دارند و با هزینه پایین ساخته می شوند، خاطر نشان کرد: حمایت دستگاههای اجرایی به لحاظ تهیه ماشین آلات، طراحی و مطالعه، مکان سنجی، تخصیص اعتبار مورد نیاز تاثیر ارزنده ای بر حفظ، احیاء و ترویج این روش سنتی و بهره برداری از سیلاب خواهد داشت.

وی تصریح کرد: هوتگ ها قابلیت و نقش مهمی در جمع آوری آب دارند که از آن به عنوان یکی از راه های مواجهه با کمبود و محدودیت منابع آب و در نتیجه توسعه روستایی منطقه یاد می شود.

رئیسی گفت: در 20 سال اخیر و تداوم خشکسالی ها و رها نشدن آب از سد زیردان بیشتر هوتگ های پایین دست بر اثر توفان های گرد و خاک رسوب گرفته و نیازمند لایروبی فوری برای آبگیری مجدد هستند.

وی افزود: بومیان این منطقه قدمت هوتگ را به بیش از چند هزار سال قبل از اسلام می دانند که تا به امروز همچنان آب آشامیدنی و کشاورزی مردم منطقه را تامین می کند.

رئیس اداره منابع طبیعی چابهار گفت: هوتگ یکی از بهترین منبع امید برای رفع تشنگی موجودات زنده در 430 روستای سواحل مکران در محدوده شهرستان چابهار است.

وی بیان کرد: هوتِگ یا هوتَک نام گودال مصنوعی و یا طبیعی نسبتا بزرگی است که آب حاصل از بارندگی ها در آن هدایت و جمع آوری شده و در طول سال به مصارف کشاورزی، آشامیدنی انسان و حیوانات اهلی و وحشی می رسد.

رئیسی افزود: این گودال در زبان بلوچی در منطقه بلوچستان به هوتِگ مشهور است و این سامانه سنتی برای مهار، کنترل و بهره برداری از سیلاب و به عنوان یکی از راه های متداول تامین آب محسوب می شود.

وی گفت: ساخت هوتِگ در منطقه دشتیاری از زمان های بسیار قدیم آغاز شده و گودال های حفر شده با اشکال هندسی دایره، مستطیل، مربع و به عمق بیش از پنج، 10، 20 و حتی بیشتر است که در زمینی با بافت ریزدانه (رسی و سیلتی) توسط بومیان منطقه چابهار ساخته شده و اطراف آن دیواره خاکی با ارتفاع حدود یک تا 2 متر ایجاد می شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری چابهار اظهار داشت: هوتگ ها منبع بسیار خوبی برای تامین آب آشامیدنی اهالی روستاهای فاقد شبکه آبرسانی بویژه در فصول کم آبی است و می توان با هدف جذب توریست با افزایش حجم و گسترش وسعت برای قایقرانی یا ماهیگیری ساخته و استفاده شوند.

وی نوع مالکیت بر هوتگ های ساخته شده توسط مردم را غالبا مشاع عنوان کرد و گفت: بهره برداری از آن نیز به صورت مشارکتی انجام می شود.

رئیسی ادامه داد: به طور معمول هوتگ های واقع در حاشیه یک روستا برای استفاده از آب به تمام اهالی روستا تعلق دارد و ممکن است به لحاظ مالکیت متعلق به یک یا چند نفر باشد.

وی تصریح کرد: گاهی افراد متمول و نیکوکار ساکن در روستا یا حتی خارج از روستا به عنوان یک کار خیر داوطلبانه اقدام به ساخت هوتگ برای استفاده عمومی می کنند.

رئیس اداره منابع طبیعی چابهار گفت: حجم مخزن هوتگ معمولا بین 10 تا 20 هزار مترمکعب بوده و تغذیه آن از طریق دروازه یا کانال آبرسان صرفا از سیلاب ها صورت می گیرد.

وی مزایای هوتگ ها را منبعی برای تولید ماهیان آب شیرین، توسعه جنگل کاری فضای سبز، بالا بردن سرانه فضای سبز و استقرار جنگل های منحصر به فرد گونه چش، کنار و کهیر عنوان کرد.

رئیسی بیان کرد: ماندگاری آب در داخل هوتگها این امکان را به مردم منطقه داده تا با حداقل بارندگی که 105میلی متر در سال است، گونه جنگلی چش را که با حداقل 500 میلی متر بارندگی در طول سال نیاز آبی دارد، کشت و برای تالیف دام و فروش چوب آن اقدام کنند.

وی گفت: درخت محلی چش از گونه های بسیار مهم و اقتصادی در منطقه خشک دشتیاری است که می تواند باعث اشتغالزایی مردم روستایی، توسعه و رونق لنج سازی، تامین علوفه، خوراک دام و تولید زغال شود.
طبقه بندی: چابهار وکنارک، 
نوشته شده در تاریخ شنبه 19 آبان 1397 توسط رستم کریمی