تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - گاندو؛ ثروت ملی با ارزش بین المللی

 

 گاندو؛ ثروت ملی با ارزش بین المللی

   

چابهار- ایرنا- تمساح پوزه کوتاه تالابی که به زبان بلوچی به آن «گاندو» اطلاق می شود از گونه های شاخص محیط زیست در جنوب سیستان و بلوچستان به ویژه شهرستان چابهار با ارزش ملی و بین المللی نیازمند توجه و حفاظت بیشتر و بهتر است.


به گزارش ایرنا، زیستگاه تمساح پوزه کوتاه تالابی یا گاندو در ایران فقط در جنوب سیستان و بلوچستان و در محدوده رودخانه های سرباز، باهوکلات چابهار و کاجو قصرقند است.

به دلیل اهمیت و ارزش گاندو در جهان باید براساس فناوری های روز دنیا حفاظت از این گونه و رسیدگی به مشکلات زیستگاه آن و کار تکثیر با استانداردهای روز انجام شود.

معرفی تمساح یا گاندو از طریق ساخت مستندهای تلویزیونی و کار تبلیغات رسانه ای گردشگران زیادی از سراسر کشور و جهان جذب می کند.

متاسفانه در طول سال های گذشته کمتر به این گونه با ارزش جانوری توجه شده است بطوریکه منطقه حفاظت شده «گاندو» در حوزه باهوکلات شهرستان چابهار با گستره ای معادل 465 هزار و 181 هکتار تنها با 2 محیط بان حفاظت، نگهبانی و گشت زنی می شود.

این در حالی است که سرانه کار حفاظت از گونه های جانوری در دنیا براساس هر پنج هزار هکتار مناطق حفاظت شده یک نفر است و در چابهار هر نفر 233 هزار هکتار را حفاظت می کند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان چابهار به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تمساح پوزه کوتاه یا به زبان محلی «گاندو» از راسته کروکودیل ها یکی از گونه های نادر جانوری جهان با کمتر از سه هزار سر جمعیت در دنیا، در منطقه حفاظت شده باهوکلات زیست می کند.

اشرفعلی حسینی افزود: تمساح پوزه کوتاه تالابی (گاندو) در حوزه شهرستانهای سرباز، چابهار و قصرقند نیازمند حمایت بیشتر است تا زمینه جذب گردشگران داخلی و خارجی را بیش از پیش فراهم کند.

وی بیان کرد: تماشای گاندو برای هر گردشگر و مسافری دیدنی و به یادماندنی است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست چابهار ادامه داد: زیستگاه حفاظت شده تمساح پوزه کوتاه در باهوکلات و درگس محدوده شهرستانهای چابهار و سرباز به وسعت 465 هزار و 181 هکتار است که در سال 1349 به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شده است.

وی با اشاره به کمبود نیرو برای حفاظت از گاندو به عنوان گونه نادر جانوری خاطرنشان کرد: براساس چارت مصوب در 2 پاسگاه محیط بانی باهوکلات باید حداقل 12 نفر نیروی بومی و آشنا به منطقه استخدام تا بخشی از مشکلات و سختی کار جبران شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان چابهار گفت: حدود 400 تا 500 سر تمساح پوزه کوتاه در زیستگاه حفاظت شده گاندو در باهوکلات چابهار زیست می کنند.

حسینی بیان کرد: براساس بررسی ها، 192 گونه پرنده متعلق به 52 خانواده، 28 گونه پستاندار، 71 گونه خزنده و 150 گونه گیاهی در محدوده منطقه حفاظت شده گاندو باهوکلات چابهار زیست می کنند.

وی ادامه داد: چابهار ظرفیت های فراوانی در زمینه شیلات وآبزیان، گونه های نادر جانوری در خشکی و دریا دارد که حفاظت و نگهداری از این گستره نیازمند نیروی انسانی است.
طبقه بندی: چابهار وکنارک، 
نوشته شده در تاریخ شنبه 19 آبان 1397 توسط رستم کریمی