تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - استقبال از تنها دکه مطبوعاتی و 4 کتابخانه چابهار خیلی کمرنگ است

 

استقبال از تنها دکه مطبوعاتی و 4 کتابخانه چابهار خیلی کمرنگ است


چابهار- ایرنا- رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان چابهار در جنوب سیستان وبلوچستان گفت: استقبال مردم، ادارات دولتی و قشرهای مختلف از تنها دکه مطبوعاتی سطح شهر و چهار کتابخانه عمومی این شهرستان خیلی کمرنگ وناامید کننده است.

محمدامین محمدی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا و تبریک روز خبرنگار اظهار داشت: در شهرستان چابهار تنها یک دکه مطبوعاتی کار توزیع انواع نشریات را بر عهده دارد و همواره از استقبال نکردن مردم این شهر از خرید روزنامه ها و نشریات گلایه مند است.
وی افزود: 2 نفر برای توزیع نشریات اعلام آمادگی کرده اند که مجوز آن در دست بررسی واقدام است.
وی بیان کرد: شهرستان چابهار با وجود اینکه کمترین سرانه فضای کتابخانه ای در استان و حتی کشور را دارد و متاسفانه بیشتر کتاب های موجود در کتابخانه های چابهار قدیمی و متناسب با نیاز علاقه مندان، دانش آموزان، دانشجویان و قشرهای مختلف نیست.
وی بیان کرد: شهرستان راهبردی چابهار هم اینک چهار کتابخانه با 897 مترمربع زیربنا دارد که برای رسیدن به میانگین سرانه کشوری نیازمند ساخت بیش از 20 هزار مترمربع فضای جدید کتابخانه ای است.
وی گفت: بیش از 32 هزار جلد کتاب با 22 هزار عنوان در چهار کتابخانه سطح این شهرستان وجود دارد و حدود سه هزار نفر عضو کتابخانه ها هستند.
وی افزود: سرانه فضای فیزیکی کتابخانه های چابهار کمتر از هفت دهم درصد و سرانه مطالعه مفید در شهرستان چابهار نیز بشدت پایین است.
وی بیان کرد: براساس استاندارد کشوری برای هر 100 نفر باید هشت مترمربع فضای کتابخانه ای وجود داشته باشد.
رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان چابهار نقش خبرنگاران و نشریات محلی و ملی در توسعه چابهار را مهم توصیف کرد و گفت: شهرستان چابهار با توجه به وجود منطقه آزاد و توسعه آن در آینده نیازمند انتشار یک نشریه محلی است.
محمدی بر راه اندازی سایت اینترنتی توسط فرمانداری و سایر ادارات مستقر در شهرستان چابهار تاکید کرد و افزود: همه ادارات دولتی و شرکت ها سایت اینترنتی راه اندازی کنند تا بتوانند این منطقه را معرفی و به جذب سرمایه گذار کمک کنند.
وی گفت: خبرنگاران و فعالان اطلاع رسانی چابهار می توانند در شبکه های اجتماعی تاثیرگذار باشند و روزانه مطالب و رویدادهای مختلف را نشر دهند و به پیشرفت منطقه و حل مشکلات کمک کنند.
وی با بیان اینکه براساس استاندارد کشوری باید برای هر نفر چهار کتاب در هر شهرستان موجود باشد و 35 درصد جمعیت عضو کتابخانه ها باشند، خاطرنشان کرد: سرانه مطالعه مفید، زیربنای کتابخانه های موجود و اعضای کتابخانه ها بسیار کم و در حد پایینی است
نوشته شده در تاریخ جمعه 3 شهریور 1396 توسط رستم کریمی