تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - بحران بی آبی و گرمای طاقت فرسا مردم روزه دار چابهار را کلافه کرده است

 

بحران بی آبی و گرمای طاقت فرسا مردم روزه دار چابهار را کلافه کرده استImage result for ‫بحران بی آبی در چابهار‬‎

چابهار- ایرنا- بحران بی آبی در مناطق شهری و روستایی چنان دامنگیر مردم روزه دار و مومن شهرستان چابهار شده که برای تامین چند گالن آب آشامیدنی با سختی های زیادی رو به رو هستند بطوری که بیشتر مردم روستایی به ناچار از آب موجود در گوالها استفاده می کنند.

به گزارش ایرنا گرمای زیاد هوا، نبود و یا کمبود آب حتی بر آشامیدن آن هم در ماه مبارک رمضان درد و رنج چندین ساله مردم سخت کوش شهرستان چابهار است.
قرار داشتن در ساحل اقیانوس بیکران آب و رنج بردن از بی آبی قصه دردناک مردمی است که با جان و دل از مرزهای میهن اسلامی حفاظت می کنند و با تحمل تمامی دردها و رنج ها هیچگاه دست از حمایت و پشتیبانی نظام اسلامی برنداشته و عشق و علاقه وافری به رهبر و مقتدایشان دارند.
شماری از شهروندان چابهاری روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با ابراز گلایه از کمبود آب اعلام کردند که شبکه آبرسانی خانگی در شهر چابهار قطع است و روزانه با خرید تانکر آب مورد نیاز خود را تامین می کنند.
شه بخش توحیدی یکی از اهالی شهر چابهار گفت: آب شبکه شهری چابهار از چندین سال پیش جیره بندی است و تمام خانوارهای شهری برای ذخیره آب به ناچار آب انبار بتنی ساخته و یا تانکر نصب کرده اند و آب مورد نیاز را از تانکرهای سیار خریداری می کنند.
محمد جدگال نیز بیان کرد: واقعا جای تاسف است که مردم شهر چابهار با گذشت سالیان متمادی هنوز از آب شبکه شهری بطور شبانه روز بی بهره هستند و از نبود امکانات رفاهی نظیر بی آبی، قطعی مکرر برق و کمبود فضای آموزشی و بهداشتی رنج می برند.
شه بخش گرگیج از معتمدین بخش پلان شهرستان چابهار نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: متاسفانه مردم روزه دار روستایی از سهمیه 15 لیتر آب روزانه برای هر نفر محروم و مجبور هستند از آب غیربهداشتی هوتگ(گودال های طبیعی و دست ساز برای ذخیره آب باران) استفاده کنند.
وی افزود: هوتگ ها محل جمع آوری آب باران هستند که بسیاری از آنها بطور مشترک مورد استفاده انسانها و حیوانات قرار می گیرند.
وی گفت: خشکسالی 20 ساله و عدم رهاسازی آب از سد زیردان سبب خشک شدن پوشش گیاهی و از بین رفتن محصولات کشاورزی شده و در نتیجه زمین های خشک به کانون ریزگرد و گردوغبار تبدیل شده که با وزش هر بادی زندگی را برای مردم روستایی مشکل کرده است.
رئیس اداره آب و فاضلاب شهری چابهار نیز در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: آب شهر چابهار به وسیله آب شیرین کن کنارک تامین می شود و در مجموع برای حدود 18 هزار اشتراک آب با جمعیت 120 هزار نفر فقط 13 هزار مترمکعب آب درنظر گرفته شده است.
مسعود شعلی بر با بیان اینکه آب شبکه در شهر چابهار از چند دهه پیش تاکنون جیره بندی است، افزود: جمعیت کنونی شهر چابهار نیاز به بیش از 35 هزار مترمکعب آب دارند در حالی که تنها 13 هزار مترمکعب اختصاص یافته است، چنانچه 35 هزار مترمکعب تامین شود مشکلات بی آبی مرتفع و مردم از آب شبانه روزی بهره مند می شوند.
وی ادامه داد: قطعی های مکرر برق در محدوده تصفیه خانه و پمپاژ آب در ورودی شهر چابهار سبب دیر رسیدن آب جیره بندی در چند روز اخیر شده و گرمای طاقت فرسا نیز مشکلات را بیشتر کرده است.
وی بیان کرد: قطعی های مکرر برق سبب شده تا نتوانیم آب جیره بندی هفته ای دوبار را برای شهر چابهار تامین کنیم.
رئیس اداره برق شهرستان چابهار نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: قطعی برق در مسیر پمپاژو ایستگاه تصفیه آب شهر چابهار هیچ ربطی به قطعی آب نباید داشته باشد.
امید رضا مشهدی افزود: اینکه برق قطع شده و آب در شهر چابهار وجود نداشته باشد حرف نادرستی است و نباید کمبود آب را متوجه قطعی برق کرد.
وی با بیان اینکه به دلیل گرمای بی سابقه چند روز اخیر که در طی چندین دهه بی سابقه بوده است قطعی برق در نقاط شهری و روستایی وجود داشته است، خاطرنشان کرد: اداره آب و فاضلاب شهری و روستایی باید برای تهیه برق دیزلی چاره اندیشی تا بتواند قطعی چند ساعته برق را جبران کنند.
وی گفت: مردم شهر چابهار سالها با بی آبی دست و پنجه نرم می کنند و هنوز فکری برای حل مشکل نشده است و این بی آبی پس از گذشت چندین دهه همچنان ادامه دارد و حتی برخی مواقع تا یک هفته و 10 روز آبی برای مشترکان شهری وجود ندارد.
رئیس آب و فاضلاب روستایی شهرستان چابهار نیز گفت: از مجموع 438 روستای این شهرستان فقط 16 روستا بصورت شبانه روزی آب دارند و بقیه با تانکر روزانه برای هر نفر 15 لیتر آبرسانی سیار می شود.
نارویی افزود: 20 دستگاه تانکر دولتی و 22 دستگاه تانکر بخش خصوصی آبرسانی سیار به جمعیت روستایی را انجام می دهند.
وی با بیان اینکه ناوگان آبرسانی سیار فرسوده و بیش از 80 میلیارد ریال بدهی دارد، خاطرنشان کرد: تنها راه حل مشکلات بی آبی در روستاهای چابهار تخصیص اعتبارات ویژه از سوی دولت است تا دو مجتمع آبرسانی تلنگ، پیرسهراب و پلان و مجتمع روستاهای پایین دست سد پیشین تکمیل و راه اندازی شوند.
وی ادامه داد: مردم در ماه مبارک رمضان با مشکلات جدی تامین آب در روستاها مواجه هستند و باید هر چه سریعتر مشکلات آنها مرتفع شود.
وی خواستار تکمیل 14 کیلومتر خط انتقال مجتمع 261 روستایی تلنگ، پلان و پیرسهراب شد و افزود: برادامه این طرح آبرسانی 340 میلیارد ریال اعتبار اختصاص داده شده است.
رئیس شورای اسلامی شهرستان چابهار نیز با انتقاد از عملکرد ضعیف وزارت نیرو در حوزه شهرستان چابهار اظهار داشت: مردم محروم تنها بندر اقیانوسی ایران با وجودی همجواری با آب های اقیانوسی تشنه لب هستند و آب در روستاها هر تانکر با بیش از 100 هزار تومان خرید وفروش می شود.
معین الدین سعیدی افزود: یک خانوار روستایی برای تامین مایحتاج زندگی مانده است چطور اندک درآمد خود را صرف خریدن آب کند.
وی ادامه داد: شهرستان چابهار پایین ترین شاخص های توسعه را دارد و مردم از امکانات اولیه زندگی نظیر آب، برق، راه، بهداشت، مدرسه و طرح هادی محروم هستند و بیکاری و فقر ادامه زندگی آنان را با مشکل مواجه کرده است.
وی بیان کرد: مردم محروم چابهار بشدت از عملکرد وزارت نیرو برای خدمات رسانی گله مند هستند و در خواست دارند که در این گرمای شدید مشکلات آب و برق آنان را مرتفع کنند.
وی گفت: مکاتبات زیادی برای حل مشکلات مردم چابهار درخصوص برق و آب با وزارت نیرو انجام شده است ولی متاسفانه تا کنون جوابی به خواسته ها و مطالبات مردم داده نشده است.
شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48 هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
Image result for ‫بحران بی آبی در چابهار‬‎
نوشته شده در تاریخ شنبه 13 خرداد 1396 توسط رستم کریمی