تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس: چابهار پشتوانه های قوی برای رشد و آبادانی دارد

 

 رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس:

 چابهار پشتوانه های قوی برای رشد و آبادانی داردچابهار- ایرنا- رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت: چابهار با توجه به موقعیت راهبردی و جغرافیایی، پشتوانه های قوی چون بندر، منطقه آزاد و ظرفیت های تجاری، کشاورزی و گردشگری برای رشد و آبادانی دارد.

به گزارش ایرنا، داوود محمدی روز سه شنبه در نشست شورای اداری شهرستان چابهار اظهار داشت: اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با هدف پیگیری برخی مشکلات طرح های اقتصادی، حاشیه نشینی، بیکاری و بازدید از ظرفیت های تجاری- اقتصادی به این شهرستان سفر کرده اند.
وی افزود: اعضای این کمیسیون از نزدیک با مشکلات مناطق حاشیه نشینی، روستای طیس، مجتمع پتروشیمی، منطقه آزاد و طرح توسعه بندر آشنا شدند که گزارش کامل این سفر برای پیگیری موارد مطرح شده تهیه و در اختیار مسئولان ذیربط کشوری قرار خواهد گرفت.
وی ادامه داد: وقتی مسئولان در بین مردم حضور پیدا می کنند بهتر می توانند مسائل و مشکلات را لمس و در جهت پیگیری آنها حساسیت بیشتری به خرج دهند.
وی بیان کرد: چابهار از نگاه مسئولان کشوری جایگاه ویژه ای در اقتصاد ملی دارد و قطعا برای حل مشکلات بی آبی، حاشیه نشینی، ایجاد امکانات رفاهی و توسعه زیرساخت های آن اقدامات لازم را انجام خواهند داد.
رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متاسفانه مردم چابهار بعد از گذشت سالها همچنان با مشکل بی آبی شدید رو به رو هستند و هنوز فکر اساسی برای حل این موضوع نشده است، خاطرنشان کرد: موضوع بی آبی چابهار از طریق وزارت نیرو پیگیری جدی خواهد شد تا در کمترین زمان به نتیجه مثبت برسد.
محمدی افزود: مسئولان هر منطقه باید مسائل و مشکلات خود را بصورت کارشناسی و دقیق براساس اولویت به مدیران بالادستی ارایه دهند تا پیگیری و مرتفع شوند.
وی گفت: چابهار با ظرفیت های فراوان خدادادی نباید مشکلات بی آبی و بیکاری داشته باشد و مردم شهر و روستاهای آن در شرایط سخت زندگی کنند.معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز گفت: در همجواری ایران 52 منطقه آزاد فعالیت می کنند که نقش مهمی در توسعه آن کشورها داشته اند.
محمدرضا توسلی افزود: منطقه آزاد چابهار به دلیل آماده نبودن زیرساخت ها هیچگاه نتوانسته به اهداف تعریف شده خود برسد.
وی ادامه داد: مناطق آزاد 20 درصد معافیت های مالیاتی و گمرکی دارند و سرمایه گذاران خارجی می توانند بدون اخذ ویزا به این مناطق سفر کنند.
وی گفت: چابهار با توجه به ظرفیت بالای تجاری و اقتصادی نباید با مشکل حاشیه نشینی رو به رو و در توسعه زیرساخت های اولیه خود عاجز باشد.
وی با بیان اینکه منطقه آزاد چابهار بعد از گذشت 2 دهه از تاسیس هنوز مرز دریایی و هوایی ندارد و با این حساب نمی تواند موفق عمل کند و انتظارات مردم منطقه را پاسخگو باشد.
معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادامه داد: از آنجایی که چابهار هنوز با مشکل بی آبی رو به رو است منطقه آزاد بزودی با احداث آب شیرین کن این مشکل را مرتفع خواهد کرد.امام جمعه شهرستان چابهار نیز اظهار داشت: منطقه آزاد چابهار در طول 23 فعالیت خود تاکنون تاثیر چندانی در ایجاد اشتغال، ترانزیت و توسعه شهرستان چابهار و مناطق همجوار نداشته است.
حجت الاسلام سید محمد موسوی افزود: منطقه آزاد متاسفانه تبعیض طبقاتی را ایجاد کرده است بطوریکه در محدوده این منطقه همه امکانات رفاهی فراهم شده است و در شهر مردم از کمبود شدید امکانات رنج می برند.
وی ادامه داد: شرایط زندگی در چابهار با توجه به وجود بندر و منطقه آزاد سخت شده بطوریکه اجاره خانه، قیمت کالاهای مصرفی و زمین و مسکن در این شهر سنگین است و قشر کارمند و مردم عادی با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کنند.
وی گفت: باید براساس درآمد بندر و منطقه آزاد به شهر کمک شود تا توسعه داشته باشد و نباید فقط مشکلات را برای مردم ایجاد کند.
وی تصریح کرد: بعد از گذشت 35 سال مردم شهر و روستاهای چابهار از کمترین امکانات رفاهی برخوردار نیستند و حتی آب خوردن ندارند و این مشکل با شعارهای رنگارنگ برخی ها هیچ وقت حل نمی شود.
امام جمعه چابهار گفت: 2 سد زیردان و پیشین برای آبرسانی به شهرستان چابهار ایجاد شده اند ولی با گذشت چندین سال خط انتقال آن اجرا نشده است و 85 میلیون مترمکعب آب در پشت سد زیردان تبخیر می شود و مردم هیچ نفعی از آن نمی برند.
حجت الاسلام موسوی ادامه داد: تسریع در رهاسازی آب سد زیردان برای استفاده مردم محروم روستاهای دشتیاری ضروری است و باید مجلس این موضوع را از طریق وزیر نیرو پیگیری کند.معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار نیز در نشست شورای اداری این شهرستان اظهار داشت: عملیات راه آهن چابهار- زاهدان به کندی پیش می رود و این طرح ملی با مشکل جدی کمبود اعتبار مواجه است.
احمدعلی موهبتی با بیان اینکه عامل عدم توسعه شرق کشور و به ویژه چابهار وزارت نفت است، خاطرنشان کرد: چنانچه این وزارت خانه در دهه اول انقلاب به این منطقه گازرسانی می کرد صدها کارخانه و صنعت ایجاد می شد و چندین دهه قبل زیرساخت های ریلی، هوایی و جادهای ترانزیتی ایجاد می شد.
وی گفت: اگر 100 کارخانه بزرگ در این منطقه ایجاد می شد هم اینک دغدغه اشتغال کمتر بود و توسعه زیرساخت ها و ایجاد امکانات رفاهی از چند دهه قبل آغاز می شد.
وی بیان کرد: هم اینک مردم چابهار با وجود همجواری با آب های اقیانوسی بی آب هستند و کشاورزی به دلیل خشکسالی 20 ساله کاملا تعطیل شده است.
فرماندار چابهار ادامه داد: احداث آب شیرین کن و تامین آب کشاورزی می تواند هزاران هکتار اراضی بدون استفاده را به زیرکشت انواع محصولات استوایی و گرمسیری ببرد.
وی از عملکرد وزارت نیرو انتقاد کرد و گفت: آب سد زیردان بدون هیچ استفاده ای در حال تبخیر شدن است و مردم پایین دست بشدت نیازمند قطره ای آب هستند.


نماینده مردم شهرستان های چابهار، کنارک، قصرقند و بخش مرکزی نیکشهر در مجلس شورای اسلامی نیز از خدمات دولت در توسعه سواحل مکران و اجرای طرح های زیرساختی نظیر راه آهن، گاز و پتروشیمی قدردانی کرد.
عبدالغفور ایران نژاد افزود: پیگیری مشکلات بی آبی، بیکاری، تسریع در حل مشکلات اعتباری راه آهن از سوی مسئولان ضروری است.
وی ادامه داد: با اختصاص اعتبار برای اجرای 16 کیلومتر خط لوله در پایین دست سد زیردان مشکل آب آشامیدنی 261 روستا مرتفع می شود.مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار نیز گفت: با احداث فرودگاه و الحاق بندر بسیاری از مشکلات مرتفع می شود و تا زمانیکه منطقه آزاد مرز دریایی و هوایی نداشته باشد نمی تواند تاثیر گذاری در توسعه داشته باشد.
عبدالرحیم کردی افزود: ایجاد اشتغال، ترانزیت و کمک به توسعه مناطق همجوار از اهداف اصلی این منطقه است و در این راه تلاش های زیادی صورت گرفته است.
رئیس شورای اسلامی شهرستان چابهار نیز بر تسریع در جابجایی کالا و مسافر در مرز ریمدان تاکید کرد و گفت: آماده سازی امکانات در مرز می تواند منجر به ایجاد اشتغال و توسعه منطقه شود.
معین الدین سعیدی افزود: حدود 80 درصد مردم چابهار از آب آشامیدنی محرومند و اعتبارات آبرسانی سیار بشدت ضعیف است که جا دارد مسئولان برای نوسازی ناوگان آبرسانی سیار و اختصاص اعتبار ویژه برای آبرسانی اقدام کنند.


مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان وبلوچستان نیز گفت: در طرح توسعه بندر شهید بهشتی بیش از سه هزار و 500 نفر بصورت شبانه روزی فعالیت می کنند و بزودی ظرفیت بندر به هشت میلیون و 500هزار تن خواهد رسید.
بهروز آقایی با انتقاد از جابجایی بیش از 9 میلیون تن کالای سیستان وبلوچستان از سایر بنادر در پنج سال گذشته افزود: فقط در حد 2 کشتی یعنی 290 هزار تن کالا در بندر چابهار تخلیه و بارگیری شده است که این میزان بسیار اندک است.مدیرکل شیلات سیستان وبلوچستان نیز گفت: لایروبی بنادر صیادی 2 شهرستان چابهار و کنارک از مهمترین درخواست های صیادان است و باید هرچه سریعتر اعتبار لازم تخصیص پیدا کند.
هدایت الله میرمرادزهی افزود: بندر تنگ کنارک نیازمند ایجاد اسکله است و بندر پزم نیمه تمام رها شده است.
شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 300 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به کنارک متصل است.
شهر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 23 آذر 1395 توسط رستم کریمی