تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - مجتمع پتروشیمی چابهار دغدغه مردم برای آلودگی زیست محیطی را مرتفع کند

 

 فرماندار چابهار:

مجتمع پتروشیمی چابهار دغدغه مردم برای آلودگی زیست محیطی را مرتفع کندچابهار- ایرنا- معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار گفت: مجتمع پتروشیمی مکران دغدغه های مردم محلی شهرستان چابهار از آلودگی زیست محیطی را با امکانات و تجهیزات روز دنیا مرتفع کند.

به گزارش ایرنا احمدعلی موهبتی بعداز ظهر روز دوشنبه در بازدید اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی از پتروشیمی مکران اظهار داشت: پسآب و تولید محصولات پتروشیمی به هوا، زمین و آب خلیج چابهار ضربه جبران ناپذیری می زند و نسل آینده متضرر می شوند.

وی افزود: مدیران شرکت توسعه نگین مکران باید تمهیدات لازم را با نصب فناوری های روز در مجتمع پتروشیمی مکران بکار گیرند تا با رعایت کامل مسائل زیست محیطی کمترین مشکلی برای ساکنان این منطقه نداشته باشد.

فرماندار چابهار گفت: از 18 واحد پتروشیمی هم اینک هفت واحد مجوزهای محیط زیست را اخذ کرده اند و می توانند فعالیت کنند.

موهبتی بیان کرد: نشست های متعددی با خانم دکتر ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شده است و نگرانی قشرهای مختلف مردم چابهار درخصوص زیان های پتروشیمی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: ایجاد سازمان سواحل مکران مشکلات زیادی را برای این منطقه ایجاد می کند و تجربه ها نشان داده است که چنین سازمان هایی نمی توانند هماهنگی ها با دستگاههای مختلف داشته باشند و امور متعدد پیگیری لازم نخواهد شد.

وی از نمایندگان مجلس خواست به مسائل و مشکلات منطقه محروم چابهار رسیدگی جدی داشته باشند.

فرماندار چابهار گفت: این شهرستان جمعیت حاشیه نشین زیادی دارد که بعد از گذشت بیش از 20 سال فاقد امکانات رفاهی نظیر برق، آب و طرح هادی هستند و هنوز مالکیت اراضی سکونتی آنان مشخص شده نیست.

وی گفت: چابهار با همه تبلیغات و موقعیت راهبردی که دارد هنوز ساکنان شهری و روستایی آن آب خوردن ندارند و با مشکل جدی رو به رو هستند بطوریکه در شهر هفته ای دو روز و در روستاها برای هر نفر 15 لیتر آب توزیع می شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار نیز گفت: آب مورد نیاز پتروشیمی از خلیج برداشت و پسآب آن در محدوده لیپار به دریای بزرگ (اقیانوس) تخلیه می شود.

عبدالرحیم کردی افزود: دغدغه های مردم در زمینه آلودگی های زیست محیطی صنایع مختلف مورد توجه منطقه آزاد و شرکت پتروشیمی است و اجازه نخواهیم داد اجرای طرح های بزرگ مشکلاتی را برای ساکنان چابهار ایجاد کند.

نماینده مردم شهرستان های چابهار، کنارک، قصرقند و بخش مرکزی نیکشهر نیز گفت: متاسفانه بر خلاف شعار شرکت پتروشیمی مبنی بر استخدام و بکارگیری نیروهای بومی هنوز با وجودی که فعالیت اصلی آن آغاز نشده از بیش از 800 نفر نیروی بکارگیری شده تنها حدود 15 نفر بومی هستند.

عبدالغفور ایران نژاد افزود: مشکلات زیست محیطی باید هر چه سریعتر در عمل مورد توجه قرار گیرد و نباید اجرای طرح و سودآوری برای بخش خصوصی به قیمت جان مردم محلی شهرستان بندری چابهار تمام شود.

وی با بیان اینکه شرکت پتروشیمی اعلام کرده است که در دوره 10 ساله پس از تکمیل بیش از 17 هزار نفر را استخدام می کند، خاطرنشان کرد: متاسفانه این شرکت هنوز عملا هیچ گامی برای تربیت و مهارت آموزی نیروی انسانی برنداشته است.

نماینده مردم حوزه انتخابیه چابهار پیگیری مشکلات پتروشیمی از سوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی را خواستار شد و افزود: نمایندگان برای پیگیری برخی مشکلات زیربنایی و بررسی آنها به چابهار سفر کرده اند.

مدیر سایت شرکت توسعه نگین مکران نیز گفت: شرکت پتروشیمی توجه ویژه ای به توسعه شهرستان چابهار و موضوع اشتغال نیروهای بومی دارد و یکی از اهداف آن بکارگیری نیروهای بومی است.

جهانبخش جعفری افزود: شهرک پتروشیمی در زمینی به مساحت هزار و 200 هکتار در 20 کیلومتری محدوده منطقه آزاد چابهار آغاز شده است و در بازه زمانی 10 ساله تمامی فازهای آن به بهره برداری می رسد.

وی بیان کرد: 18 واحد بالادستی و میان دستی و بیش از 30 واحد پایین دستی در شهرک پتروشیمی مکران احداث می شود.

وی گفت: شهرک پتروشیمی مکران شامل طرح های اوره آمونیاک، متانول، mtp، انواع الفین، کریستال ملامین، آروماتیک، meg و متانول آمونیاک است.

به گزارش ایرنا چابهار تنها بندر اقیانوسی ایران با 300 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به کنارک متصل است.

این شهرستان زیبا و ساحلی در جنوبی ترین منطقه مکرانِ بلوچستان واقع شده و تا زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان 645 کیلومتر فاصله دارد.

3043** 6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانینوشته شده در تاریخ سه شنبه 23 آذر 1395 توسط رستم کریمی