تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - شهرستان قصرقند نیازمند ساخت بیمارستان 96 تختخوابی است

 

 به بهانه سفر وزیر بهداشت به سیستان و بلوچستان/

نماینده مجلس:
 شهرستان قصرقند نیازمند ساخت بیمارستان 96 تختخوابی است
چابهار- ایرنا- نماینده مردم شهرستانهای چابهار، کنارک، قصرقند وبخش مرکزی نیکشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: شهرستان تازه تاسیس قصرقند برای ارتقای شاخص های بهداشتی درمانی نیازمند ساخت بیمارستان 96 تختخوابی است.

عبدالغفور ایران نژاد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: قصرقند یکی از شهرهای دور افتاده سیستان وبلوچستان است که به دلیل عمق بالای محرومیت ها و داشتن مناطق کوهستانی و سخت گذر نظیر کاجو و تلنگ کمتر مورد توجه مسئولان استانی و کشوری بوده است.

وی افزود: قصرقند در سال 1318 شمسی همزمان با بندرعباس و چند شهر دیگر کشور که هم اینک مرکز استان هستند به بخش ارتقا پیدا کرده بود و بعد از گذشت بیش از 73 سال در اسفند سال 1391 به شهرستان ارتقا یافت.

وی ادامه داد: مسئولان استانی و کشوری باید مسائل و مشکلات این شهرستان در زمینه بهداشت، راه، آب، مخابرات، فضای آموزشی و دیگر زیرساخت های عمرانی و رفاهی را به قید فوریت مورد رسیدگی قرار دهند تا دهها سال محرومیت آن به نوعی جبران شود.

نماینده حوزه انتخابیه چابهار با بیان اینکه از سال 1392 تاکنون چندین بار قول ساخت بیمارستان در قصرقند داده شده ولی هنوز عملی نشده است، خاطرنشان کرد: ساخت بیمارستان 96 تختخوابی از خواسته های مهم مردم محروم قصرقند است تا نیازهای بهداشتی ودرمانی آنان در چند سال آینده مرتفع شود.

ایران نژاد گفت: آسفالت راه بیش از 40 روستا، تکمیل و بهره برداری راه های ارتباطی قصرقند به تلنگ، چندوکان به پیرسهراب، قصرقند به کاجو و ارتقای راه باریک و پرپیچ و خم نیکشهر-قصرقند به جکیگور از دیگر خواسته های مردم قصرقند است.

وی بر پوشش کامل مخابراتی و اینترنتی روستاهای قصرقند تاکید کرد و افزود: بسیاری از روستاهای پرجمعیت فاقد شبکه دیجیتال تلویزیونی هستند و آنتن دهی موبایل ضعیف است.

وی بر تکمیل بیمارستان کنارک، ساخت بیمارستان 540 تختخوابی چابهار و تکمیل چارت حوزه بهداشت درمان طبق شاخص های کشوری نیز تاکید کرد و افزود: بیمارستان 64 تختخوابی نیکشهر پس از افتتاح در سال گذشته با کمبود شدید تجهیزات و پزشک مواجه است.

عضو هیات رئیسه شورایعالی استانها و نایب رئیس شورای اسلامی شهرستان قصرقند نیز اظهار داشت: قصرقند بعد از گذشت حدود 80 سال به عنوان مرکز بخش و شهرستان هنوز یک تخت بیمارستانی ندارد و مردم مجبورند برای رفع نیازهای درمانی به چابهار و دیگر شهرهای استان و کشور مراجعه کنند.

عبدالوجید باشنده افزود: به ازای هر هزار نفر در کشور یک و هشت دهم تخت وجود دارد و این آمار در استان یزد چهار تخت برای هر هزار نفر است.

وی ادامه داد: جمعیت شهرستان قصرقند در حال حاضر 61 هزار نفر است و براساس این آمار قصرقند باید 110 تخت بیمارستان داشته باشد تا به شاخص های کشوری در حوزه سلامت برسد.

وی گفت: ساخت بیمارستان 96 تختخوابی می تواند تا 20 سال شاخص های سلامت قصرقند را بالا نگه دارد و موجب خوشحالی و رضایتمندی مردم محروم این دیار شود.

وی خواستار تکمیل چارت خانه های بهداشت، مراکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی و حل مشکلات حوزه بهداشت ودرمان قصرقند شد و افزود: خدمات دولت تدبیروامید در زمینه ارتقای سطح سلامت مردم قابل ستایش است.

نایب رئیس شورای اسلامی شهرستان قصرقند گفت: کمبود پزشک یکی دیگر از مشکلات این شهرستان است که در برخی مواقع چند هزار نفر منتظر حضور یک پزشک در مرکز بهداشتی درمانی هستند.

باشنده افزود: وزیر بهداشت دستور ویژه ای به پزشکان جهت خدمت در مناطق محرومی مانند قصرقند دهد تا بخشی از مشکلات کمبود پزشک مرتفع شود.

شماری از شهروندان قصرقند نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا حل مشکلات بهداشتی درمانی این شهرستان را خواستار شده و از وزیر بهداشت در خواست کردند توجه ویژه ای به حوزه سلامت این منطقه داشته باشد.

رستم عزیزی یکی از معتمدان قصرقند گفت: برای کمترین بیماری مجبوریم مسافتی 200 تا 300 کیلومتری به چابهار و یا دیگر شهرهای سیستان وبلوچستان را طی کنیم.

علی بخش هوتی یکی از شهروندان قصرقندی نیز گفت: قصرقند از نظر پزشک با کمبود شدیدی رو به رو است و این مشکل بعد از گذشت سالها همچنان مرتفع نشده است.

هدایت الله باشنده نیز افزود: مرگ ومیر مادران باردار و حوادث ناگوار رانندگی از مشکلات مهم در قصرقند است که هر چند وقت یکبار به دلیل نبود امکانات و تجهیزات پزشکی بهترین شهروندان را از دست می دهیم.

شهرستان قصرقند با وسعت پنج هزار و 395 کیلومترمربع و 61 هزار نفر جمعیت از سه بخش مرکزی، ساربوک و تلنگ و 6 دهستان هیت، هلونچکان، حمیری، شارک، تلنگ و ساربوک تشکیل شده است.

شهرستان قصرقند در 580 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و حد فاصل نیکشهر- جکیگور سرباز واقع شده است.

3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 22 آذر 1395 توسط رستم کریمی