تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - برگزاری شورای هماهنگی مدیران کل دامپزشکی منطقه 3 کشور در چابهار

 

 برگزاری شورای هماهنگی مدیران کل دامپزشکی منطقه 3 کشور در چابهارچابهار - ایرنا - پنجمین نشست شورای هماهنگی مدیران کل دامپزشکی منطقه 3 کشور با حضور 6 استان و با هدف بررسی مشکلات حوزه دامپزشکی در سرسرای اجتماعات اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان در شهر چابهار برگزار شد.

به گزارش ایرنا، رئیس مجمع هماهنگی مدیران کل دامپزشکی منطقه 3 کشور و مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی روز چهارشنبه در این نشست اظهار داشت: ادارات کل دامپزشکی استان های کشور به پنج منطقه تقسیم شده اند که منطقه سه شامل 6 استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، سیستان و بلوچستان، یزد و کرمان است.
دکتر مجید روحانی نژاد افزود: وسعت استان های یاد شده نیمی از گستره کشور را در بر می گیرد و دارای بیشترین مرز مشترک خاکی و آبی با کشورهای همجوار است.
وی هدف از برگزاری این نشست ها را هماهنگی بهتر میان استان های عضو در اجرای وظایف دامپزشکی و تعامل و همکاری بیشتر استان ها در رفع چالش های منطقه ای عنوان کرد.
وی رایزنی، همفکری، طرح مشکلات و ارائه پیشنهاد و راهکارهای اجرایی برای مهمترین مسائل روز دامپزشکی را از دیگر اهداف برگزاری این همایش دانست.
مدیرکل دامپزشکی استان خراسان رضوی گفت: استان های منطقه سه کشور اقلیم مشترک و تا حدود زیادی مسائل و مشکلات مشترک دارند.

معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار نیز گفت: چابهار با توجه به اتصال به آب های اقیانوس هند موقعیت مناسبی برای پرورش انواع آبزیان دارد.
احمدعلی موهبتی افزود: چابهار و کنارک با 11 بندر صیادی و جایگاه تخلیه ماهی و 24 هزار صیاد تامین کننده 70 درصد تن ماهیان کشور و 40 درصد کل صید کشور هستند
وی بیان کرد: سیستان و بلوچستان با توجه به هم مرزی با پاکستان باید به مرکز تولید گوشت کشور تبدیل شود تا بخشی از مشکلات اشتغال این استان محروم مرتفع شود.
وی تصریح کرد: ساخت کشتارگاه صنعتی دام و طیور مورد درخواست است و باید اقدامات لازم برای واحدهای بسته بندی انجام شود.
وی گفت: مجوز 50 هزار تن ماهی در قفس صادر شده و تا سقف یک میلیون تن در سال برنامه ریزی ها در حال انجام است.

مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان نیز با ارائه گزارشی از فعالیت های دامپزشکی استان گفت: در چند سال اخیر به دلیل بیماری لکه سفید، پرورش میگو در منطقه گواتر چابهار به صفر رسید بود که با تلاش دامپزشکی امسال بیش از 570 تن میگو تولید شد.
مهدی حسینی افزود: تلاش های خوبی برای بهبود شرایط عرضه و فروش گوشت دام و ساخت کشتارگاههای دام در سطح استان انجام شده است.
مدیر اداره دامپزشکی چابهار نیز بیان کرد: سه واحد کشتارگاه صنعتی با ظرفیت کشتار روزانه هزار و 100 راس دام سنگین در این شهرستان فعال است.
اولیاء میرلاشاری افزود: 12 واحد بسته بندی گوشت قرمز و بیش از 50 درصد قرنطینه دامی سیستان و بلوچستان در چابهار انجام می شود.
وی ادامه داد: اداره دامپزشکی چابهار نظارت، کنترل، پیشگیری، مبارزه با بیماری های دامی و آبزیان و بیماری های مشترک میان انسان و دام را در آزمایشگاههای تخصصی و بازدیدهای مستمر انجام می دهد.
وی گفت: سه شرکت خدمات دامپزشکی، یک داروخانه، سه درمانگاه تخصصی دامپزشکی، 11 مرغداری صنعتی، هفت مرکز عرضه ماهیان تجاری تازه، 26 مرکز بسته بندی ماهی و میگو، 12 کارخانه پودر ماهی و 30 کارخانه تن ماهی در چابهار و کنارک فعال هستند.
به گزارش ایرنا در این نشست مدیران کل دامپزشکی منطقه سه کشور مشکلات در صدور پروانه بهره برداری فروشگاههای پروتئینی، آخرین وضعیت بیماری های تنفسی فوق حاد طیور، مشکلات مربوط به قرنطینه و وضعیت تبادل دام میان استان های عضو، وضعیت بیماری های دامی و تحلیل وضع موجود و مشکلات اعتباری جاری و عمرانی استان ها در اجرای طرح های دامپزشکی را بررسی و راهکارهای مناسب را ارائه کردند.
شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.
بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
3043**3042 خبرنگار: رستم کریمی نژاد **انتشاردهنده: محدثه حیدری گرجی
اخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال کنید. irnazahedan@
نوشته شده در تاریخ شنبه 20 آذر 1395 توسط رستم کریمی