تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی بلوچستان www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - حاشیه نشینان چابهار بدون امکانات رفاهی روزگار سختی را می گذرانند

 

 معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری:

حاشیه نشینان چابهار بدون امکانات رفاهی روزگار سختی را می گذرانند

چابهار- ایرنا- معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری گفت: حاشیه نشیان چابهار بدون امکانات رفاهی روزگار سختی را می گذرانند به طوری که مشاهده وضع اسف بار هزاران نفر ساکن این منطقه بدترین شکل زندگی روستایی را در ذهن تداعی می کند.

به گزارش ایرنا سید ابوالفضل رضوی روز پنجشنبه پس از بازدید از مناطق حاشیه نشینی چابهار در جمع روسای شوراهای اسلامی استانها و شهرهای کشور در سرسرای منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: با وجود سفرهای متعدد به نقاط مختلف کشور هنوز در هیچ نقطه ای وضع بد زندگی خانوارها را به مانند مناطق حاشیه نشین چابهار مشاهده نکرده ام.
وی ساماندهی و ارائه امکانات رفاهی نظیر برق، فضای آموزشی، آب، طرح هادی، بهداشتی، مشخص شدن وضعیت مالکیت اراضی و غیره را خواستار شد.
وی گفت: از چند نوجوان حاشیه نشین چابهار سوال کردم که در آینده می خواهید چکار شوید متاسفانه بدلیل مشکلات فراوان هیچ آرزویی نداشتند و این در جامعه خیلی بد است.
وی ادامه داد: روستاییان سیستان وبلوچستان در انجام کارها مشارکت زیادی دارند و باید در تغییر وضع زندگی و استفاده از تسهیلات دولتی با همکاری هم مشکلات را به حداقل برسانند.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری بیان کرد: برای اشتغال خانوارهای روستاهای کشور تسهیلات اشتغالزایی با کارمزد تک رقمی و در برخی مناطق سه درصد و در نقاط مرزی هیچ کارمزدی دریافت نمی شود.
رضوی تصریح کرد: یک و نیم میلیون دلار برای ایجاد شغل با کارمزد چهاردرصد از صندوق توسعه ملی درخواست شده است تا شاهد تحول در روستاهای کشور باشیم.
وی یکی از مشکلات مهم کشور را کم آبی دانست و افزود: مساله آب در کشور جدی است و باید سریعا رسیدگی شود.
وی گفت: برای طرح های کشاورزی تسهیلات پنج تا هفت درصد و برای غیر کشاورزی هفت تا 9 درصد در نظر گرفته شده است و دولت تدبیروامید با توجه ویژه به روستاها در نظر دارد به مناطق محروم خدمت کند.
وی افزود: سیستان وبلوچستان به لحاظ وسعت بزرگترین استان کشور است و بشترین جمعیت آن یعنی 51 درصد روستایی هستند.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری ادامه داد: طبق مصوبه دولت جهادکشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، میراث فرهنگی با هماهنگی و مسوولیت فرماندار همان شهرستان باید مشاوره و آموزش های مجانی را به قشرهای مختلف مردم ارائه کنند.
رضوی گفت: سالانه 30 هزار میلیارد تومان پول لباس در بازار لباس ایران معامله می شود که اگر نیمی از این مبلغ از چین و ترکیه گرفته شود 220 هزار شغل می توان ایجاد کرد.

معاون استاندار سیستان وبلوچستان وفرماندار شهرستان ویژه چابهار نیز اظهار داشت: خدمات بی شماری را نظام مقدس جمهوری اسلامی در این استان انجام داده است ولی به دلیل عمق زیاد محرومیت هنوز از نظر زیرساخت ها و امکانات رفاهی مناطقی مانند چابهار با مشکلات جدی رو به رو هستند.
احمدعلی موهبتی افزود: دولت تدبیروامید بعد از گذشت 33 سال اقدامات لازم را برای توسعه بندر شهید بهشتی با بدترین وضع مالی آغاز کرده است و با اقدامات شبانه روزی و 3 شیفت کاری بزودی ظرفیت بندر به هشت و نیم میلیون تن خواهد رسید.
وی ادامه داد: راه آهن چابهار- زاهدان نیز به سرعت در حال کار است و بیش از هزار دستگاه ماشین آلات اقدامات راهسازی را انجام می دهند.
وی توجه ویژه به کاهش محرومیت ها و رساندن شاخص های انسانی و توسعه ای شهرستان چابهار را خواستار شد و افزود: کاهش مشکلات حاشیه نشینی، استاندارد سازی فضای آموزشی، بی آبی، بهداشت ودرمان عزم جدی مسئولان کشوری را می طلبد.
وی بیان کرد: مجتمع پتروشیمی چابهار با سرمایه گذاری حدود 20 میلیارد دلار در حال کار است که می تواند موجب اشتغال و توسعه در منطقه شود.
وی ادامه داد: 120 هیات سرمایه گذاری خارجی با حضور در چابهار از فرصت های سرمایه گذاری و ظرفیت تجاری و اقتصادی و گردشگری دیدن کرده اند.
فرماندار چابهار بیان کرد: 63 درصد جمعیت شهری چابهار یعنی بیش از 50 هزار نفر در مناطق حاشیه نشینی زندگی می کنند و بدترین وضع زندگی را بدون برق، فضای آموزشی و آب دارند.
موهبتی افزود: چابهار بدترین وضع بهداشتی را در سالهای گذشته داشته است بطوریکه بیشترین مرگ مادران باردار از چابهار بوده است.
وی گفت: آموزش و پرورش چابهار از نظر نیروی انسانی با مشکلات جدی و کمبود حدود 900 معلم مواجه است و هر معلم در کلاس بطور متوسط آموزش و تربیت 38 دانش آموز را برعهده دارد.
وی بیان کرد: مدارس و معلمان در شهرستان چابهار 2 شیفته هستند و کلاس های درس نیز با مشکلات جدی میز ونیمکت، امکانات سرمایشی و گرمایشی مواجه هستند و هنوز در برخی کلاسها از هوشمندسازی خبری نیست.
وی ادامه داد: در چابهار شاخص های فضای آموزشی به ازای هر دانش آموز 48 سانتی مترمربع است که در کشور بدترین وضع آموزشی را دارد.
فرماندار چابهار گفت: با وجود همجوار با آب های اقیانوسی روزانه 15 لیتر آب با تانکرهای آبرسانی سیار در مناطق روستایی برای هر نفر توزیع می شود که این امر خیلی دردناک و غیرقابل باور است.
موهبتی بیان کرد: مشکلات و معضلات چابهار با تمام نقاط کشور متفاوت است و از نظر شاخص های توسعه و امکانات زیربنایی در بدترین وضعیت است.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری در ادامه سفر به شهرستان چابهار از مناطق دشتیاری و پلان این شهرستان بازدید و از نزدیک مسائل و مشکلات روستاهای محروم را بررسی کرد.
به گزارش ایرنا، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری، چمران رئیس شورایعالی استانها و جمعی از اعضای شوراهای اسلامی کشور با 2 خانواده شهید دیدار و از آنان تجلیل کردند.
شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.
بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
]


نوشته شده در تاریخ شنبه 20 آذر 1395 توسط رستم کریمی