تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی بلوچستان www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - پتروشیمی مکران باید توجه ویژه ای به اشتغال نیروی انسانی داشته باشد

 

 نماینده مجلس:
پتروشیمی مکران باید توجه ویژه ای به اشتغال نیروی انسانی داشته باشد

چابهار - ایرنا - نماینده مردم حوزه انتخابیه ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: شهرک پتروشیمی توسعه نگین مکران در چابهار باید توجه ویژه ای به اشتغال بومی و تربیت نیروی انسانی مهارت دیده داشته باشد تا بخشی از مشکلات بیکاری خانوارهای جنوب سیستان و بلوچستان رفع شود.

محمدنعیم امینی فرد روز سه شنبه پس از بازدید از شهرک پتروشیمی مکران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ساخت واحدهای مختلف پتروشیمی یکی از امیدهای توسعه سیستان و بلوچستان و شرق کشور است که منجر به توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال می شود.
وی افزود: تربیت نیروی انسانی مورد نیاز و مهارت دیده برای بکارگیری در قسمت های مختلف این شهرک پتروشیمی از جمله خواسته های مردم و مسئولان منطقه است که این مجموعه باید توجه ویژه ای به آن داشته باشد.
وی ادامه داد: پتروشیمی باید با همکاری مراکز آموزش عالی به ویژه مرکز فنی و حرفه ای چابهار بتواند با ایجاد کارگاههای مرتبط در زمینه آموزش نیروی انسانی اقدام کند.
نماینده مردم شهرستان های ایرانشهر، سرباز، دلگان، فنوج و بخش های لاشار، بنت و آهوران نیکشهر و آشار مهرستان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با توجه به حجم بالای سرمایه گذاری و ایجاد تحولات اقتصادی انتظار می رود توسعه زیرساخت های آموزشی، بهداشتی، آب شهری و روستایی مدنظر مسئولان باشد تا در آینده با مشکل جدی روبرو نشویم.
امینی فرد افزود: ساخت پتروشیمی در چابهار باید با رعایت کامل مسائل زیست محیطی و در نظر گرفتن سلامت مردم انجام شود و نباید اجرای طرح های بزرگ پتروشیمی، فولاد و دیگر صنایع بزرگ و کوچک مشکلاتی را برای ساکنان همجوار آن ایجاد کنند.
مدیرسایت پتروشیمی نگین توسعه مکران نیز گفت: ساخت شهرک پتروشیمی مکران در سال 1391 پس از تصویب هیات دولت در زمینی به مساحت هزار و 200 هکتار در 20 کیلومتری محدوده منطقه آزاد چابهار آغاز شده است.
جهانبخش جعفری افزود: بخش خصوصی برای ساخت این سایت پتروشیمی 14 تا 16 میلیارد دلار سرمایه گذاری می کند و در بازه زمانی 10 ساله تمام مراحل آن به بهره برداری می رسد.
وی ادامه داد: 18 واحد صنایع بالادستی در شهرک پتروشیمی مکران پیش بینی شده است.
وی بیان کرد: شهرک پتروشیمی مکران شامل طرح های اوره آمونیاک، متانول، mtp، انواع الفین، کریستال ملامین، آروماتیک، meg و متانول آمونیاک است.
وی تصریح کرد: ظرفیت تولیدی این مجتمع 25 میلیون تن محصول (17 میلیون تن مایع و 8 میلیون تن جامد) در سال است و براساس پیش بینی پس از تکمیل تمامی مراحل آن برای 17 هزار نفر ایجاد اشتغال می شود.
شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.
منطقه آزاد و بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
3043**3042 خبرنگار: رستم کریمی نژاد **انتشاردهنده: محدثه حیدری گرجی

نوشته شده در تاریخ شنبه 20 آذر 1395 توسط رستم کریمی