تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی بلوچستان www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - کمبود بیش از 400 معلم در آموزش و پرورش چابهار

 

کمبود بیش از 400 معلم در آموزش و پرورش چابهارچابهار ایرنا- معاون مدیرکل و مدیر آموزش وپرورش شهرستان چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: آموزش و پرورش چابهار با کمبود بیش از 400 معلم آموزشی در کلاس های درس رو به رو است.

به گزارش ایرنا حسن نوروزی روز دوشنبه در نشست بررسی مشکلات آموزشی در فرمانداری چابهار اظهار داشت: مشکلات آموزش وپرورش این شهرستان در زمینه فضاهای غیراستاندارد آموزشی، کمبود معلم در کلاس های درس، تراکم بالای دانش آموزی در هر کلاس درس، سرانه اندک وناچیز دانش آموزی نگران کننده است.

وی با بیان این که در برخی مدارس مجبوریم یک معلم دوران ابتدایی را در دو شیفت صبح و ظهر بکارگیری کنیم، خاطرنشان کرد: وقتی یک معلم از صبح تا غروب در کلاس درس حاضر باشد انگیزه، توان و رغبتی برای بالا بردن کیفیت آموزشی ندارد و منجر به مشکلات زیادی می شود.

وی خواستار ورود خیران و دولت به صورت ویژه برای ساخت فضای آموزشی استاندارد شد و افزود: تنها خواسته مردم، مسئولان و به ویژه معلمان و دانش آموزان رساندن تمامی شاخص های آموزشی چابهار به میانگین کشوری است.

وی گفت: در سال تحصیلی جدید بیش از 32 هزار دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی در 125 مدرسه دولتی و 88 مدرسه غیردولتی چابهار مشغول به تحصیلند و هزار و 400 نفر کادر آموزشی و معلم وظیفه مهم تدریس و تربیت آنان را بر عهده دارند.

وی استخدام نیرو در آموزش و پرورش چابهار را خواستار شد و افزود: با کمبود نیرو نمی توان انتظار کیفیت آموزشی داشت.

معاون استاندار سیستان وبلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار نیز اظهار داشت: چابهار از نظر شاخص های آموزشی، بهداشتی، آب و دیگر زیرساخت ها فاصله زیادی با میانگین کشوری دارد که نیازمند توجه بیشتر مسئولان برای توسعه و پیشرفت است.

احمدعلی موهبتی افزود: مشکلات آموزشی چابهار باید جدی گرفته شود و خیران بومی باید فعالتر از سایر مناطق در این صحنه حضور یابند و برای توسعه، تجهیز و نوسازی مدارس فرسوده، خشت و گلی و دوشیفته به تعهدات خود عمل کرده و اقدام عملی انجام دهند.

وی گفت: به دلیل کمبود فضای آموزشی تمامی مدارس سطح شهر چابهار در دو شیفت فعالیت می کند و این یکی از نگرانی ها برای افت تحصیلی و کیفیت آموزشی است.

وی بیان کرد: جمعیت چابهار به دلیل شرایط تجاری و اقتصادی در حال رشد است و مسئولان باید برای توسعه شاخص های زیرساختی آن تلاش کنند.

فرماندار چابهار گفت: در دو جلسه خیرین مدرسه ساز در سالهای 1393 و امسال خیران بومی و کشوری برای ساخت مدرسه در چابهار تعهدات زیادی نموده اند که تا کنون محقق و عملی نشده است و باید پیگیری کرده و به سرانجام برسد.

رئیس شورای اسلامی شهرستان چابهار نیز گفت: شاخص های فضای آموزشی چابهار نسبت به میانگین کشوری خیلی پایین است و غفلت در توسعه زیرساخت های آموزشی، بهداشتی، طرح هادی روستایی و آب روستایی و شهری چابهار همچنان ادامه دارد و مردم برای حل مشکلات باید سالها صبر کنند.

معین الدین سعیدی افزود: وقتی سرانه فضای آموزشی برای هر دانش آموز در شهر چابهار حدود 50 سانتی مترمربع است نباید به دنبال کیفیت آموزشی و خروجی آموزش وپرورش چابهار در آزمون سراسری بود.

وی ادامه داد: کل آموزشگاه های ساخته شده در چابهار 75 واحد است که 32 هزار دانش آموز در آنها تحصیل می کنند و بدون استثناء تمام مدارس دو شیفته و از کمبود شدید میزونیمکت رنج می برند.

وی گفت: براساس گزارش شوراهای اسلامی روستایی هنوز در برخی مدارس کتاب توزیع نشده است و معلم هم در کلاس درس حضور پید نکرده است.

رئیس شورای اسلامی شهرستان چابهار گفت: در بسیاری از مدارس موجود چابهار و دشتیاری انشعاب برق خریداری نشده است که انتظار می رود اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان وبلوچستان و آموزش وپرورش اقدامات لازم را انجام دهند تا دانش آموزان بتوانند از پنکه، کولر و روشنایی بهره مند شوند.

اعضای شورای اسلامی شهر و روستاهای شهرستان چابهار نیز گلایه مندی خویش را از کمبود امکانات آموزشی در چابهار و دشتیاری اعلام کردند و رساندن شاخص های آموزشی این منطقه به میانگین کشوری خواستار شدند.

رئیس شورای اسلامی شهر چابهار نیز اظهار داشت: چنانچه کارخانه های فولاد، شرکت پتروشیمی، منطقه آزاد، شیلات، بنادر ودریانودی، فعالان اقتصادی و صاحبان کارگاه های تولیدی و تجار همکاری کنند می توانند در کمتر از یکسال بیش از 900 کلاس درس جدید بسازند.

مسعود بلیده ای افزود: ساخت کلاس های درس یاد شده می تواند شاخص های آموزشی را با میانگین استانی و کشوری نزدیک کند.

وی گفت: اعضای شورای اسلامی شهر چابهار برای کمک به بالا بردن کیفیت آموزشی در حال تلاش هستند و مدرسه ای را در روستای کمب احداث کرده اند.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
نوشته شده در تاریخ جمعه 7 آبان 1395 توسط رستم کریمی