تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - 203 روستای بالای 50 خانوار چابهار نیازمند اجرای طرح هادی هستند

 

203 روستای بالای 50 خانوار چابهار نیازمند اجرای طرح هادی هستندچابهار- ایرنا- رئیس اداره بنیاد مسکن چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: 203 روستا از مجموع 438 روستای چابهار بالای 50 خانوار جمعیت برای اجرای طرح هادی و ساماندهی و مشخص شدن کاربری اراضی نیازمند تخصیص اعتبار ویژه هستند.

قلندر حسین زهی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شهرستان چابهار براساس سرشماری نفوس ومسکن سال 1390دارای 6دهستان، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 2 نقطه شهری چابهار و نگور و 438 روستا است.

وی با بیان اینکه 63 درصد جمعیت چابهار ساکن روستاها هستند، خاطرنشان کرد: 349 روستای شهرستان چابهار بالای 20 خانوار جمعیت اند که این روستاها نیازمند تهیه و اجرا کامل طرح هادی هستند.

وی افزود: با تلاش دولت تاکنون در 187 روستا طرح هادی تهیه شده که در 32 روستای آن طرح هادی با پیشرفت 10 تا 80 درصد اجرا شده است.

رئیس بنیاد مسکن چابهار بیان کرد: در 79 روستا با اعتبار 10 میلیارد و 130 میلیون ریال تهیه طرح هادی در حال انجام است.

حسین زهی ادامه داد: اجرای طرح هادی در هشت روستا با اعتبار 50 میلیارد و 161 میلیون ریال در حال انجام است.

وی با بیان اینکه 162 مسکن روستایی در سطح شهرستان چابهار در حال اجراست، گفت: از سال 1383 تاکنون هشت هزار و 646 مسکن روستایی با تسهیلات دولت و مشارکت مردم ساخته شده است.

وی افزود: یکی از فعالیت های بنیاد مسکن تحویل اسناد مالکیت است که تاکنون 6 هزار و 96 جلد سند مالکیت صادر و تحویل روستاییان شده و هزار جلد سند مالکیت در حال پیگیری و صدور است.

رئیس بنیاد مسکن چابهار یکی از چالش های مهم ساخت مسکن روستایی را پرداخت تسهیلات از سوی بانک ها منوط به معرفی کارمند دولتی عنوان کرد و افزود: در روستاهای چابهار به ندرت کارمند دولتی وجود دارد و حتی برخی روستاها یک کارمند ندارند که ضمانت افراد را قبول کند.

حسین زهی خواستار حل این مشکل شد و افزود: قبول سفته و ضمانت زنجیری که هر کس بتواند ضامن فرد دیگری باشد بهترین راه برای بهره مندی روستاییان از تسهیلات نوسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی است.

وی با بیان اینکه مردم روستایی در انتظار اجرای طرح هادی هستند، افزود: با وجود تمامی تلاش های دولت در طول نزدیک به چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی اجرای طرح هادی در 13 درصد روستاهای چابهار به صورت نیمه تمام انجام شده است که این امر برای روستاهای چابهار که بندر و زیرساختهای آن در حال توسعه است زیبنده نیست.

وی گفت: 93 روستای بالای 100 خانوار جمعیت چابهار نیز فاقد طرح هادی است که مردم این مناطق با مشکلات زیادی رو به رو هستند.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 18 مهر 1395 توسط رستم کریمی نژاد