تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - ساخت مجهزترین ترمینال مسافری دریایی کشور در چابهار دستاورد مهم دولت است

 

مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان:

ساخت مجهزترین ترمینال مسافری دریایی کشور در چابهار دستاورد مهم دولت استچابهار- ایرنا- مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: بهره برداری از مرحله نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی در اواخر سال جاری و ساخت و افتتاح مجهزترین ترمینال مسافری دریایی کشور با زیربنای چهار هزار متر مربع از دستاوردهای مهم دولت تدبیر و امید در چابهار است.

به گزارش ایرنا بهروز آقایی روز یکشنبه در مراسم هفته دریانوردی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب و دولت نگاه مثبتی به توسعه زیرساخت های بندر چابهار دارند.

وی بیان کرد: استفاده از ظرفیت های دریا و کشتیرانی از ضرورت های اجتناب ناپذیر و از عوامل مهم توسعه و پیشرفت هر منطقه ای به ویژه بندر چابهار ایران اسلامی است.

وی ادامه داد: اقتصاد و توسعه پایدار بر مبنای اقتصاد دریا محور استوار است و استفاده از نعمت های خدادادی دریا می تواند تضمین کننده توسعه و
پیشرفت هر منطقه باشد.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان افزود: چابهار یکی از نقاط راهبردی و مهم برای توسعه روابط با کشورهای همسایه به ویژه افغانستان محصور در خشکی است که می تواند سبب رونق آن کشور در زمینه ترانزیت، تجارت و ترانشیب شود.

دکتر خسرو معتضد مورخ برجسته کشور نیز در این مراسم گفت: کشورهای زیادی از جمله انگلیسی ها در زمینه دریانوردی ایرانیان نظراتی دارند و نوشته اند که مردم ایران در گذشته از دریا گریزان و رغبتی برای حضور در دریا نداشته اند.

وی افزود: این در حالی است که مردم ایران از حدود 2 هزار و 800 سال پیش در قسمت های زیادی از شمال آفریقا، آسیا و مناطقی از اروپای شرقی حکومت کرده اند.

دکتر معتضد گفت: مردم سواحل نشین در خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر از گذشته های دور تا کنون فعالیت های گسترده تجاری، اقتصادی و شیلاتی داشته و دارند.
به گزارش ایرنا، 35 نفر از دریانوردان نمونه شهرستان چابهار در این مراسم تجلیل شدند.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران اسلامی در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان واقع شده است.
3043 **6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
اخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال کنید. @irnazahedan
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 14 مهر 1395 توسط رستم کریمی نژاد