تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر www.Rostamkarimi.ir وش آتکی - خرس سیاه بلوچی (مم یا هرس) خواب زمستانی ندارد

 

خرس سیاه بلوچی (مم یا هرس) خواب زمستانی ندارد

پایگاه اطلاع رسانی نیکشهر: خرس سیاه بلوچی که شهرستان کوهستانی نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان یکی از زیستگاه های اصلی آن محسوب می شود، بر خلاف دیگر همنوعان خود خواب زمستانی ندارد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست نیکشهر درباره این خرس منحصر بفرد گفت: خرس سیاه که در گویش مردم بلوچ با نام های ˈمَمˈ و ˈهرسˈ شناخته می شود با جثه ای کوچک تر از خرس قهوه ای دارای گوش هایی به نسبت بزرگتر، موهای بلند و سیاه داشته و در وسط سینه لکه سفیدی به شکل 7 دارد.

ˈحسن کیخاˈ اظهار داشت: طول سر و تنه خرس بلوچی 120 تا 180 سانتی متر، دم 7 تا 10 سانتی متر، ارتفاع 90 سانتی متر و وزن آن متناسب با جنس و سن 50 تا 170 کیلوگرم است. 

وی گفت: رویشگاه های پراکنده درختچه داز و زیتون واقع در بلوچستان شامل مناطق کوهستانی مهرستان، نیک شهر، قصرقند، لاشار، آهوران و رشته کوه بیرک از مهم ترین مناطق زندگی خرس سیاه بلوچی است. 

وی با بیان اینکه خرس سیاه بلوچی شبگرد است، بیان داشت: معمولاً خرس سیاه در اواخر غروب فعالیت خود را شروع می کند و قبل از روشن شدن هوا دوباره به لانه برمی گردد.

کیخا گفت: خرس یا مم به نحو بسیار ماهرانه ای از درختان خصوصا نخل

به ارتفاع بیش از 20 متر بالا می رود و از خرما نیز تغذیه می کند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نیکشهر گفت: خرس سیاه به صورت انفرادی و معمولا در غارها یا حفره هایی که در اثر ریختن صخره ها به وجود آمده لانه ساخته و زندگی می کند. 

کیخا افزود: حالت تهاجمی خرس سیاه بلوچی از گونه قهوه ای بیشتر بوده و نداشتن خواب زمستانی از ویژگیهای آن است، مم معمولاً در اواخر تابستان جفت گیری می کند و پس از حدود هفت ماه دو توله می زاید، چشم های بچه خرس بعد از یک هفته باز می شود، دوره شیرخواری آن سه ماه و نیم طول کشیده و تا دو یا سه سالگی با مادر می ماند. 

وی با بیان اینکه گاهی اوقات مادر با دو سری بچه خرس مشاهده می شود، اظهار داشت: طول عمر مم حدود 25 سال است و علاوه بر مواد گیاهی، از حیوانات و حشرات، مهره داران کوچک، نوزاد پستانداران و گاهی اوقات دام اهلی تغذیه می کند.

منبع: ایرنا
نوشته شده در تاریخ شنبه 5 مرداد 1392 توسط رستم کریمی